Prečo vznikol projekt?
Prostredníctvom spolupracujúcich psychológov, ktorí vďaka projektu „Sieť psychológov“ pôsobia v nemocniciach po celom Slovensku, sa čoraz častejšie stretávame s požiadavkou supervíznych stretnutí pre sestry pracujúce na onkológii. Na základe toho sme nadviazali spoluprácu so Slovenskou komorou sestier a pôrodných asistentiek, a od r. 2016 spoločne organizujeme vzdelávanie sestier a zdravotných pracovníkov pracujúcich s dospelým onkologickým pacientom. Zdravotné sestry sú vystavené nadmernej záťaži a preto je pre nich otázka psychohygieny veľmi dôležitá. Povaha práce s onkologickými pacientmi prináša mnohé náročné situácie, kedy je veľmi dôležité vedieť efektívne a najmä citlivo komunikovať.
Čo je cieľom?
Cieľom je rozvoj sebapoznania, zvyšovanie psychickej kompetencie, psychohygiena, prevencia vyhorenia a edukácia efektívnej komunikácie na pracovisku, či už s pacientom alebo v tíme spolupracovníkov.
Ak máte záujem dostávať informácie o pripravovaných vzdelávaniach, kontaktuje Mgr. Katarína Klincová – klincova@lpr.sk, 02 57 20 29 07.
Vzdelávanie zdravotných sestier pre NOÚ, 2. stretnutie
Dňa 20.11.2018 sa na pôde Národného onkologického ústavu konal druhý seminár v rámci vzdelávania sestier s názvom: „Sebapoznanie, psychohygiena, zvládanie stresu a komunikácia.“. Ide o projekt Ligy proti rakovine, v rámci ktorého v spolupráci so Slovenskou komorou sestier a pôrodných asistentiek zabezpečuje vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov pracujúcich s onkologickým pacientom. Na projekte sa v tomto roku finačne spolupodieľa VšZP.
Ako to prebiehalo
Išlo o celodenné vzdelávanie, vedené lektorkou, psychologičkou PhDr. Andreou Nagyovou, ktorá v minulosti pôsobila ako psychologička Ligy proti rakovine na onkologickom oddelení v Nových Zámkoch. Zúčastnilo sa ho 22 zdravotníckych pracovníkov, prevažne zdravotných sestier. Za účasť na celodennej aktivite im bolo komorou sestier udelených 6 kreditov v rámci celoživotného vzdelávania.
Témy vzdelávania
Témami boli poznanie vlastných emócii, osobnosti a spôsobov zvládania záťaže. Na základe toho boli účastníci vedení k tomu, ako zvládať stresové a konfliktné situácie, ako si dopriať účinnú psychohygienu a ako efektívne komunikovať s pacientmi, s ich príbuznými, s kolegami na pracovisku, s nadriadenými a s lekármi.
Liga proti rakovine dúfa, že cez svoj projekt vzdelávania sestier poukáže na nevyhnutnosť zabezpečenia takejto služby pre zdravotníkov zo strany štátu a že ukáže príklad, ako takéto stretnutia realizovať. Výpovednou v tomto smere je najmä spätná väzba zo strany účastníkov, ktorí zhodnotili tento projekt ako veľmi užitočný pre vlastnú prax a rovnako aj pre svoju psychohygienu. Najviac oceňovali praktické zameranie vzdelávania. Väčšina z nich vyjadrila želanie, aby sa v ňom pokračovalo.
Vzdelávanie zdravotných sestier pre NOÚ, 1. stretnutie
Dňa 24.9.2018 sa na pôde Národného onkologického ústavu uskutočnilo vzdelávanie zdravotných sestier, ktoré pracujú s onkologickým pacientom. Vzdelávanie zorganizovala Liga proti rakovine na základe požiadavky zo strany vedenia NOÚ. Dôvodom, prečo sa organizovalo priamo na pôde ústavu bolo to, že sme chceli zvýšiť efektívnosť tohto vzdelávania a to tak, že sme mohli pracovať priamo s kolektívom sestier a riešiť tak priamo problémy konkrétneho pracoviska.
Kto sa zúčastnil
Vzdelávanie viedla lektorka, psychologička PhDr. Andrea Nagyová, ktorá donedávna pôsobila ako psychologička Ligy proti rakovine na onkologickom oddelení v Nových Zámkoch. Zúčastnilo sa ho 14 sestier zo 4 rôznych oddelení. Vzdelávanie bolo Slovenskou komorou sestier a pôrodných asistentiek schválené ako súčasť celoživotného vzdelávania a sestry za účasť na ňom získali 6 kreditov.
Ako to prebiehalo
Témami vzdelávania bolo poznanie vlastných emócii, osobnosti a spôsobov zvládania záťaže. Na základe toho boli účastníci vedení k tomu, ako zvládať stresové a konfliktné situácie, ako si dopriať účinnú psychohygienu a ako efektívne komunikovať s pacientmi, s ich príbuznými, s kolegami na pracovisku, s nadriadenými a s lekármi.
Toto stretnutie považujeme za pilotné v rámci nášho plánu systematického edukovania a supervidovania sestier pracujúcich na NOÚ. A veríme, že v ňom budeme pokračovať.
V minulosti sme organizovali
V dňoch 21.5.-22.5. 2018 sa v Bratislave, v Hoteli Nivy, uskutočnila vzdelávacia akcia určená pre sestry pracujúce s dospelým onkologickým pacientom, s názvom: „Efektívna komunikácia na pracovisku a psychohygiena zdravotných sestier“. Vzdelávanie sa uskutočnilo v spolupráci so Slovenskou komorou sestier a pôrodných asistentiek, a bolo zaradené do systému kreditného hodnotenia o účasti na odborných podujatiach v rámci sústavného vzdelávania.