Pohyb je pre vás onkologických pacientov veľmi dôležitý a je neoddeliteľnou súčasťou výživy. Pohyb posilňuje sval, bez bielkoviny ten sval neposilníte, to o čo nám v tej výžive ide, je taký boj o sval, o zachovanie toho svalu, o zachovanie svaloviny, svalovej hmoty, o posilnenie svalu, aby ste mali nejakú zásobáreň bielkovín, keď príde nejaká kríza. Pohyb je veľmi dôležitá súčasť výživy vás onkologických pacientov počas protirakovinovej liečby. Zásobárňou bielkovín v našom tele je svalová hmota.
My si v tele vieme si vytvoriť do zásoby cukry, tuky, ale bielkoviny si nevieme vytvoriť, keď ich v strave neprijímate, dochádza k chradnutiu, chudnutiu podvýžive, slabosti, poruche imunity, vyčerpaniu, únave, začína ubúdať svalovina/svalová hmota…vedie to k rôznym vážnym komplikáciám.
Ak nedokážete skonzumovať celú porciu, skonzumujte najskôr a hlavne potraviny bohaté na bielkoviny.
Čo treba zvýšiť vo výžive na podporu svalovej hmoty?
Na podporu svalovej hmoty je nevyhnutné zvýšiť príjem plnohodnotných bielkovín v strave
/bielkoviny živočíšneho pôvodu majú vyššiu biologickú hodnotu ako bielkoviny rastlinné/ Uprednostňujte preto živočíšny zdroj bielkovín pred rastlinnými/ a po bielkovinovom pokrme mať pohyb, každodenná prechádzka /nordic walking -chôdza s paličkami, vhodné cvičenie (samozrejme podľa možností a podľa zdravotného stavu) Dajte si každý deň pravidelne za úlohu mať denne aktívny pohyb či už prechádzku, nordic walking, alebo vhodné cvičenie.
Odporúčania k pohybu:
- Pravidelné cvičenie pri kvalitnej výžive Vám umožní udržať si a zvýšiť svalovú hmotu.
- Pokiaľ konzumujete jedlo bohaté na bielkoviny a následne vykonávate svalové cvičenia, využívajú sa prijaté bielkoviny prednostne v svalovom tkanive a dochádza tak k posilneniu svalovej hmoty.
- Preto sa snažte udržať každodenný bežný pohyb, ale navyše si zacvičte každý deň kedy môžete. Vhodné sú napríklad každodenné prechádzky, nordic walking – chôdza s paličkami, alebo skôr silové cvičenie (mierne posilňovanie s ľahkými činkami)
- V prípade, že máte sklon k nežiadúcemu znižovaniu telesnej hmotnosti, uprednostnite radšej každodenné pomalé prechádzky, (napr. v parku, v prírode, ), prípadne pomalé silové cvičenie s činkami.
- V období, kedy sa Vám rapídne znižuje telesná hmotnosť by aeróbny typ cvičenia (beh, bicykel, trenažér, kardio cvičenia) mohol výrazne urýchliť nežiadúce chudnutie.
- Cvičenie nie je vhodné pri zvýšenej teplote, bolestiach, pri veľkej telesnej slabosti či vyčerpaní.