Liečebná výživa pri liečbe onkologického ochorenia – formou otázok a odpovedí
/na stránke a na textoch ešte pracujeme/
Milí naši pacienti,
Radi by sme vám predstavili naše nové texty o výžive s odporúčaniami a radami týkajúcimi sa liečebnej výživy počas onkologickej liečby onkologických pacientov. Našou snahou a želaním je priblížiť vám spoľahlivé a bezpečné, dôveryhodné informácie ohľadom liečebnej výživy počas onkologickej liečby.
S onkologickým ochorením prichádza aj nespočetné veľa nových informácií, pojmov, liečebných postupov, v ktorých sa musíte zorientovať, taktiež sa stretávate s nežiaducimi účinkami liečby, ktoré môžu negatívne ovplyvniť aj príjem stravy, často nemáte istotu, čo je v liečbe vhodné vo výžive podávať, preto sme sa rozhodli zosumarizovať formou otázok a odpovedí základné informácie o výžive za jednotlivých fáz liečby a tiež užitočné rady ako zmierniť nežiaduce účinky liečby.
Dúfame že tento text bude pre vás pomocou a inšpiráciou.
Chceli sme tu, na našej web. stránke Ligy proti rakovine priniesť, poskytnúť pre Vás onkologických pacientov a aj pre Vašich blízkych aspoň časť potrebných informácií o výžive onko pacientov z našej praxe z práce s onkologickými pacientmi, ktorí sú v liečbe, informácie o takej úprave stravy, ktorá vedie k čo najlepšiemu udržaniu stavu výživy pri liečbe nádorového ochorenia. Vnímame silno túto potrebu onkologických pacientov ako aj ich blízkych mať odborné a bezpečné informácie o výžive pri onkologických ochorení a byť vo výžive správne nasmerovaní. Vnímame od pacientov aj ich blízkych, že ich téma výživy naozaj zaujíma a chcú o výžive vedieť. Sme v LPR presvedčení, že ak sa Vám- onkologickým pacientom už od začiatku onkologickej liečby podarí systematickou a dobrou nutričnou starostlivosťou, nutričnou podporou -liečebnou výživou udržať dobrý stav výživy, zlepšia sa výrazne Vaše vyhliadky na úspešný celkový výsledok liečby onkologického ochorenia…
Výživa má pri liečbe nádorového ochorenia svoju nezastupiteľnú úlohu ,napr. aj z medicínskeho hľadiska je výživa veľmi dôležitý podporný prostriedok, aby onkologickí pacienti zvládali protirakovinovú liečbu a aby ju úspešne zvládli celú. V rámci onkologickej liečby má výživa najmä úlohu podpornej terapie, podpornej starostlivosti.
Veríme, že Vám budú tieto texty nápomocné prínosné a užitočné, snažíme sa v nich podávať informácie najmä z dlhoročnej praxe asistenta výživy. Pretože nám na Vás veľmi záleží. A sme tu pre vás a chceme na tejto ceste ísť spolu s Vami. Asistent výživy je zdravotnícky nelekársky pracovník /odborne vzdelaný ohľadom liečebnej výživy minimálne na strednej odbornej zdravotníckej škole v odbore asistent výživy/ a je tu pre Vás pre to, aby Vám svojou prácou, službou a liečebnou výživou pomohol, jeho úlohou je starať sa o pacientov a o ich výživu a tak bol nápomocný.
Vnímame, že je tu u nás v našich nemocniciach veľká potreba v rámci poskytovania zdravotných služieb a starostlivosti posilniť pozíciu práve asistenta výživy / nutričného terapeuta ako prvej a základnej jednotky poskytovania nutričnej starostlivosti a podpory zvlášť aj pre onkologických pacientov v nemocniciach, aby asistentov výživy bolo omnoho viac a aby boli dostupní pre onkologických pacientov, ktorí ich tak veľmi potrebujú.
Prečo je výživa tak dôležitá pre onkologických pacientov?
Myslím si ako asistent výživy, že výživa u onkologických pacientov je kľúčová, dôležitá a zásadná ako podporná liečba a ako podporná starostlivosť a je tiež dôležité, aby onkologickí pacienti mali možnosť obrátiť sa na odborníka s odborným zdravotníckym vzdelaním a skúsenosťami v oblasti liečebnej výživy, aby bol onkologický pacient dobre a zrozumiteľne informovaný o výžive, tak aby si potom prakticky zakomponoval všetky tie rady do svojho denného režimu. Hlavným problémom u onkologického pacienta vo výžive býva nedostatočný príjem stravy. To súvisí najmä s tým, čo tá protirakovinová liečba všetko zahrňuje. Podstatný je príjem biologicky hodnotnej stravy, akonáhle nie je tá výživa dostatočná, tak telo onkologického pacienta spotrebováva všetky potrebné živiny, stavebné látky, predovšetkým svalovú hmotu, svalové tkanivo, čo spôsobuje, že sa odbúravajú telesné bielkoviny. Jedným z cieľov nutričnej starostlivosti je aj obrátiť pozornosť pacientov a ich blízkych aj na udržanie pravidelného príjmu živín. Dobrý stav výživy môže byť nevyhnutný pre úspešné zvládnutie a aj dokončenie plnej čiže celej protirakovinovej liečby.
Dnes je vo výžive mnoho zmätkov, chceme Vám pomôcť zorientovať sa v záplave najrôznejších informácií a odporúčaní, aj keď sa povie výživa, každý z nás si aj predstaví niečo iné. Pre niekoho sú to buchty, pre niekoho kus mäsa a pre niekoho to je zelenina a pre niekoho je to jablko.
Správna a liečebná výživa je pre nás to, čo je pre nás naozaj podporujúce zdravie a to v každej fáze života. V každej fáze liečby ochorenia to môže byť niečo iné, takže sa naozaj ani nedá jednoznačne povedať, že tá a tá potravina je ,,ultra“ zdravá a tá a tá potravina je nezdravá. Radšej ich rozdeľujeme na viac vhodné, menej vhodné, viac a menej plnohodnotné a podobne.
Čo sa na onko pacientov valí ako lavína, tak je to neuveriteľné množstvo rôznych vecí -publikácií, ktoré majú rôznu kvalitu a sú založené na rôznych nepravdách, prekrútených pravdách, na klamstvách, mýtoch, ktoré sú podávané formou, že: tak toto je pravda a takto to je, je to veľmi neetické voči onko pacientom. Keď si aj odborník skúsi na internete vyhľadať informácie z pohľadu pacienta, tak naozaj je to jedna obrovská ,,informačná džungľa” a vyznať sa v tom informačnom bludisku je pre onko pacientov a ich blízkych naozaj veľmi náročné, tak toto je aj taká naša ambícia, aby ste sa vo výžive aj lepšie zorientovali. Aby tieto texty boli pre vás pomôckou, aby boli pre vás zrozumiteľné a použiteľné. Je to fajn a pochopiteľné, keď sú pacienti alebo ich blízky sami aktívni a vyhľadávajú si sami tie informácie aj o výžive, len je dôležité a je tu potreba mať ten zdroj informácií správny. Odporúčame používať iba bezpečné overené zdroje.
Čo je určite veľmi dôležité je, že výživa, pokiaľ sa bavíme o prevencii – teda o výžive v rámci prevencie, alebo o výžive v rámci už po ukončení liečby onkologického ochorenia, tak výživa, jediná, ktorá je od nich iná, odlišná je práve výživa pri liečbe onkologických pacientov. Pretože pri výžive pri liečbe totiž platí iný metabolizmus, aj iný metabolizmus živín v nej funguje a je to naozaj zásadné. Prečo sú niekedy u nás asistentoch výživy pacienti, ktorí sú v liečbe prekvapení, keď im radíme, to čo im radíme, pretože pri výžive pri liečbe neplatia tie zásady, ktoré napr. vo výžive pri prevencii, alebo vo výžive po liečbe sú, alebo to čo platí pri výžive zdravých ľudí, tak vo výžive onko pacientov neplatí.
Začneme výživou pri liečbe onko ochorení, v týchto textoch sa teraz zameriame na liečebnú výživu onko pacienta počas liečby– to teda znamená, že sa teda nachádzame v časti liečby, v akútnom štádiu ochorenia, je to časť života, keď onko pacienti musia dochádzať na chemoterapie, rádioterapie, majú aj operácie, ochorenie je aktívne, vplyvom onko ochorenia dochádza k zmene metabolizmu živín, jedná sa o to, že telo, organizmus pri liečbe potrebuje iný pomer živín, ako bežne. Vysvetlíme si tu, že veľké nároky pre telo onko pacienta sú na bielkoviny, bielkovina je živina pre onkologického pacienta číslo jedna. My si bielkoviny v tele nevieme vytvoriť zdravo do zásoby, my si vieme urobiť energiu ako tuky, vieme si z cukru urobiť tuky a aj obrátene, ale bielkoviny nie, bielkoviny si sami vytvoriť nedokážeme.
Takže pokiaľ onko pacient v rámci toho, že pri onko ochorení je vyššia potreba bielkovín a to telo hľadá tie bielkoviny a nedostane ich od pacienta zo stravy, z výživy, že si ich vo výžive nedodá, tak si ich telo odoberie samo zo svalov a niekedy aj z orgánov. ( Siahne si telo samo do zásob, čo sú v svaloch a v orgánoch), v tele onko pacienta sú a prebiehajú aj zápalové procesy , mnohé zápalové faktory, takže to telo si začne ešte viac svaloviny z bielkovín brať. Nevieme to úplne zastaviť, ale môžeme to aspoň zbrzdiť tým, čo budeme jesť a preto je teda veľmi dôležité pre onko pacientov jesť bielkoviny, aby ich telu čo najviac doplnili. Usilujeme sa u onko pacientov o zachovanie svalovej hmoty. Preto onko pacientov veľmi povzbudzujeme najmä k príjmu bielkovín a preto sa tak staráme o príjem živočíšnych bielkovín, ktoré sú kvalitné a plnohodnotné.
Správna a liečebná výživa je pre onko pacientov veľmi dôležitá, pretože telu – organizmu dodáva makroživiny – to sú bielkoviny, tuky, sacharidy a mikroživiny – stopové prvky minerálne látky a vitamíny. Správna výživa pacientovi umožňuje zvládnuť celú onkologickú liečbu, aby neprišlo k prerušeniu liečby, aby boli prejavy nežiaducich účinkov menšie, aby sa tie nežiaduce účinky ešte viac ,,neprehlbovali”, aby trvali kratšiu dobu a aby sa aj onko pacienti lepšie cítili, aby mali zachovanú dobrú kvalitu života.
Správne vyvážená výživa pre onko pacienta je dôležitá preto, aby telo nepoškodzovalo samo seba, aby nedochádzalo k tomu, že si musí bielkoviny brať zo zásob, berie si to zo svalov a niekedy aj z orgánov.
Keď pacienti nejakým spôsobom nie sú schopní si zabezpečiť príjem stravy, nevedia si dať rady, tak často nám pacienti povedia: ,,všimla/všimol som si, že mne ubúda svalovina na stehne a na rukách a pod ”, že to vyslovene aj cítia, pretože tá svalovina- tá svalová hmota je pre nás zásobárňou tých kvalitných bielkovín, takže preto je dôležitá tá správna strava s dostatkom najmä kvalitných bielkovín aby ich onko pacienti doplnili dopĺňali viac v strave denne. Bielkoviny kvalitné hodnotné plnohodnotné sú pre nás bielkoviny živočíšneho pôvodu. ! U seniorov je však akákoľvek strata svaloviny veľmi nebezpečná a prakticky nevratná!!! Dôležité je aj veľmi častú malnutríciu u onko pacientov predvídať a eliminovať riziká, s nutričnou podporu začať včas a na liečbu- komplikácie liečby sa pripraviť. Tiež je dôležitá pohybová aktivita podľa stavu cvičenie alebo prechádzky. Ten pohyb je veľmi dôležitý, ale aj vedieť to, že bez bielkoviny ten sval neposilníme.
Aké sú súvislosti onkologického ochorenia, jeho liečby s výživou onko pacienta?
Súvislosti: s metabolizmom živín, s príjmom stravy, so schopnosťou pokrytia nutričnej potreby organizmu onkologického pacienta dôležité je pre nás vedieť, aký je nutričný stav každého jedného onko pacienta a jeho potenciál ovplyvniť výsledok liečby, ale tiež naopak ako samotná liečba (chemoterapia, rádioterapia , operácie, vyšetrenia a pod.) vie ovplyvniť nutričný stav onko pacienta, súvisí aj s možnosťami riešenia – návrhy podpornej nutričnej terapie pre onko pacientov.
Nutričnú podporu treba vždy u každého jedného onko pacienta zahájiť včas. To je úplne to najdôležitejšie. Pamätajme prosím, že aj v tomto dôležitá je prevencia. Ak je onko pacient už vychudnutý, je naozaj oveľa ťažšie situáciu zvládnuť. Konzultujte výživu svoj výživový stav a aj malé chudnutie so svojím lekárom včas.
Pri liečbe nádorového ochorenia je spravidla nutné kombinovať viaceré liečebné postupy medzi ktoré patrí chirurgická liečba, chemoterapia, rádioterapia, hormonálna liečba, alebo biologická cielená liečba. Podľa požadovaných cieľov, ku ktorým má liečba viesť, rozlišujeme liečbu kuratívnu, paliatívnu, alebo podpornú. V niektorých prípadoch sa kombinujú chemoterapia s rádioterapiou. Operačná liečba predstavuje u väčšiny nádorov základný liečebný postup. Chemoterapia je liečba cytostatikami, ktoré sú toxické nielen pre nádorové bunky. Tieto látky pôsobia na bunky, ktoré sa intenzívne delia a rastú, medzi ktoré okrem tumoru samotného patria aj bunky zdravých tkanív. Rádioterapiou rozumieme liečbu pomocou žiarenia. Všetky vymenované liečebné postupy môžu mať pri rozvoji malnutrície zásadnejší význam rovnako ako ochorenie samotné. Ovplyvnenie stavu výživy protinádorovou liečbou má na organizmus rôzne negatívne dopady.
Úloha liečebnej výživy – podstata
Výžive hovoríme aj ,,liečebná výživa“, avšak ona výživa samotná nemôže rakovinu, nádor vyliečiť, ale výživa má v liečbe svoje nezastupiteľné miesto, práve preto, aby tá protirakovinová liečba dobre zafungovala.
To je napokon potvrdené aj mnohými klinickými odbornými štúdiami, ako i našimi mnohými skúsenosťami. Pacienti sa na výžive môžu aj sami podieľať, ale je dôležité to, aby sa na výžive podieľali tým správnym spôsobom. Vždy dbáme na odporúčanie lekára a na aktuálny zdravotný stav pri výbere potravín. Je možné aj to, že niektorí pacienti nebudú potrebovať žiadne diétne obmedzenia. Dôležité je nezamieňať si výživu pri prevencii s výživou pri liečbe, lebo tam naozaj platia úplne iné pravidlá.
Nutričná starostlivosť o onkologických pacientov by mala byť určite nevyhnutnou súčasťou podpornej terapie úspešnej onkologickej liečby. Onkologickí pacienti v dobrom výživovom stave a so zachovaným a adekvátnym príjmom stravy aj počas onkologickej liečby lepšie tolerujú nežiaduce účinky liečby, sú odolnejší voči infekčným a iným komplikáciám, ktoré sú spojené s ochorením a so samotnou liečbou. Majú preukázateľne nižšie riziko pooperačných komplikácií pokiaľ sú v dobrom výživovom stave, majú zvýšenú možnosť absolvovať liečbu bez prerušenia a bez znižovania terapeutickej dávky. Celková prognóza ochorenia je u týchto pacientov lepšia.
Aké sú hlavné ciele nutričnej terapie v onkológii?
Čo sa týka hlavných cieľov nutričnej terapie v onkológií je hlavne udržanie adekvátneho výživového stavu pacienta, zabránenie, alebo aspoň spomalenie straty telesnej hmotnosti a takisto aj svalovej hmoty, čo veľakrát potom celkovo oslabuje pacienta a môže to skomplikovať liečbu, zníženie výskytu rôznych komplikácií počas liečby, ktoré môžu veľmi súvisieť s podvýživou pacienta, alebo so zhoršeným výživovým stavom pacienta, umožniť absolvovať naplánovanú liečbu, znížiť potencionálne nežiaduce účinky liečby, primárne nám ide o to, aby sme zlepšili kvalitu života onkologických pacientov.
Čo ovplyvňuje nutričný (výživový) stav onkologického pacienta?
Samotné onkologické ochorenie môže ovplyvňovať nutričný stav rôznymi spôsobmi. Samotný nádor zvykne produkovať prozápalové látky cytokíny, sú to látky, ktoré spôsobujú (subklinický) zápal v tele onko pacienta. Vplyv na stav výživy má ochorenie vplyvom zmeny metabolizmu živín, najmä zvýšením utilizácie aminokyselín (prejavujúce sa napr. úbytkom kostrových svalov). Stav výživy je teda ovplyvnený samotným onkologickým ochorením, to znamená, že tam dochádza k zmenám metabolizmu na bunkovej úrovni, často tam dochádza k zvýšenej potrebe energie, živín a to predovšetkým bielkovín, ovplyvňuje to aj somatické zmeny, to znamená, že niekedy nádorom môže byť uzavretý tráviaci trakt, čím je ovplyvnený príjem stravy, potom dochádza aj k ovplyvneniu liečbou chemoterapiou, rádioterapiou, biologickou liečbou, imunologickou liečbou, operačnou liečbou pretože nežiaduce účinky liečby môžu byť nevoľnosti, nechutenstvo, hnačky, vracanie, zápcha, zmeny vnímania chuti, ktoré pacienti vnímajú veľmi významne, napr. mala som pacienta, ktorý úplne prestal vnímať chuť jedla a on na základe iba toho vôbec nemohol jesť jedlo, často sa im netvoria sliny a sliny nám zase sprostredkúvajú chuť jedla…a pod. Onko pacienti majú teda veľmi často rôzne nežiaduce účinky liečby (silné nechutenstvo, odpor k niektorým potravinám, zmena vnímania chuti stravy, (arómy, vône jedla), postihnuté sliznice dutiny ústnej aj celého tráv. traktu, úplná nemožnosť prehĺtať, sťažené bolestivé prehĺtanie, zápcha, hnačka, nevoľnosť, vracanie a pod. a pritom všetkom si musíme uvedomiť vysoké nároky nutričnej potreby na energiu a na bielkoviny.
Na výživu vplýva aj liečba: chemoterapia, rádioterapia, biologická liečba, ďalšie typy liečby, operácie, ale taktiež aj rôzne vyšetrenia, ktoré sa onko pacientom vykonávajú a nežiaduce vedľajšie účinky liečby, ktoré vplývajú negatívne na nutričný stav ( napr. aj bolesť) veľmi vplýva aj samotný psychický stav, trápia ich aj stresujúce príznaky, rôzne psychické záťaže, ktoré sa u onko pacientov pochopiteľne vyskytujú, mnohí pacienti sú úzkostní, majú depresie, duševné trápenia stresy ,strachy, pocity neistoty, poruchy spánku a pod. a je treba ich riešiť, neostávať s tým sám, ale obrátiť sa na psychologickú pomoc, ktorú v Lige proti rakovine ponúkame bezplatne. V tomto období je dôležité zabrániť vzniku malnutrície-podvýživy, v zmysle nádorovej kachexie. Veľké oslabenie organizmu, výrazné chudnutie onko pacienta môžu znemožniť pokračovanie liečby.
Je tam súbeh toho onkologického ochorenia a ešte aj vplyv liečby, ktorá do toho taktiež zasahuje.
Od čoho môže závisieť nutričná individualizácia?
Nutričná individualizácia – individualizácia nutričných potrieb onkologického pacienta závisí napríklad od typu onkologického ochorenia, (tam sú naozaj veľké rozdiely, na ktoré musíme vždy brať ohľad), takisto od lokalizácie nádoru, (pričom môže ísť o priamy vplyv väčšinou u onkologických ochorení najmä hlavy, krku, nádory gastrointestinálneho traktu, tie sú najviac zasiahnuté čo sa týka výživy, od protinádorovej liečby,(či už mali pacienti operáciu, alebo chemoterapiu, rádioterapiu, biologickú liečbu, vo veľkej miere závisí aj od typu liečby, od vedľajších účinkov liečby (ako vplývajú na pacienta) a od celkového výživového stavu pacienta pred liečbou a aj počas terapie… /Ak pacient nie je v dobrom výživovom stave už pred zahájením liečby to je tiež rizikovým faktorom zhoršeného priebehu liečby a vzniku a rozvoja podvýživy/. Ďalej to závisí od straty – od úbytku telesnej hmotnosti pred a počas terapie, takže vždy zisťujeme že koľko pacient schudol a za aké obdobie, lebo je to tiež veľmi rozhodujúci faktor, od celkového príjmu stravy, (aké množstvo porcie je pacient schopný skonzumovať) od toho závisí aj nastavenie jedálnička, alebo celkovo nutričnej terapie akú dáme. Závisí tiež od laboratórnych údajov, kontrolujeme onkohematologické a biochemické parametre, albumín, prealbumín, celková bielkovina, alebo hladiny vitamínov, minerálnych látok (napr. železa a podobne, takže sú tam ďalšie parametre v krvných výsledkoch, ktoré tiež môžu predikovať celkovo výživový stav onko pacienta, závisí tiež od intenzity a frekvencie pohybovej aktivity, nakoľko je onko pacient fyzicky zdatný aj počas liečby, /alebo ako bol pred liečbou a podobne… Veľmi dôležité je tu povedať, že nutričná intervencia a nutričné odporúčania si počas onkologickej liečby vyžadujú individuálny prístup a nutričná terapia a nutričná podpora sú vždy úspešnejšie, pokiaľ sú u pacienta zahájené včas.
Aké môžu byť ťažkosti / nežiaduce účinky spôsobené liečbou, ktoré ovplyvňujú výživu onko pacienta?
Tých ťažkostí /nežiaducich účinkov je obrovská škála. Záleží od toho, aký typ liečby pacient podstupuje ( chemoterapia, rádioterapia- ožarovanie, biologická liečba, imunologická liečba, operácie, všetky typy liečby sú sprevádzané nežiaducimi účinkami, avšak nie všetci pacienti vyvinú rovnaký typ nežiaduceho účinku. Väčšina pacientov má viac tých nežiaducich účinkov, ktoré sa kombinujú dohromady a rôzne a všetky môžu ovplyvniť stav výživy. Bolesť veľmi ovplyvňuje príjem stravy onko pacienta.
Musíme upozorniť hneď na začiatku, že časť tých liečebných procedúr môže spôsobovať rôzne postihnutia dutiny ústnej, ktoré sú bolestivé a zároveň časť tých nádorových ochorení je sprevádzaná bolesťou a bolesť je niečo, čo tiež veľmi ovplyvňuje príjem stravy a je to niečo, čo časť pacientov má tendenciu to trošku odsúvať, lebo si hovoria:,, tú bolesť predsa prekonám, predsa nebudem potrebovať tie lieky na bolesť, proti bolesti, nie je potrebné sa tomu venovať, veď nechcem byť závislý/ závislá na liekoch proti bolesti„, ale keď lekár nebude môcť medicínsky liekmi liečiť tú bolesť, nebude mať pacient dobrý príjem stravy. Jeden z tých nežiaducich účinkov býva nauzea, nevoľnosť, pocit na vracanie, vracanie pri chemoterapii, príp. pri ožarovaní brucha, panvy rôzne druhy hnačky, bolestivosť v dutine ústnej a pod., zase záleží na tom, v akej oblasti bude ožarovanie, povedať úplne presne, ktorý ten typ nežiaduceho účinku môže daného pacienta stretnúť, je možné až potom, až budeme vedieť, akú liečbu bude dostávať.
Tam je tiež veľmi dôležité, aby pacient spolupracoval so svojím lekárom, a aby sa dopredu na všetko lekára opýtal. Pretože lekári sú schopní veľa – veľké množstvo tých nežiaducich účinkov medikamentózne ovplyvňovať, na množstvo nežiadúcich účinkov sú lieky, my sme teda schopní preklenúť to, čo je potreba preklenúť napr. ťažké sťažené prehĺtanie, pocit na vracanie ,vracanie, bolesť, hnačku, nauzeu, nevoľnosť a pod. a to čo je dôležité, aby pacient si vzal za svoje, aby bol edukovaný, že to čo pre seba môže urobiť je tá výživa a že v tej výžive potrebujeme nielen udržať energetický príjem, ale ten je tiež veľmi dôležitý, ale aj aby pacient vedel, že nádor nemožno vyhladovať, čo je tiež jeden z veľmi nebezpečných a rozšírených mýtov, ale naopak potrebujú onko pacienti tú energiu vo výžive do seba dostať, aby zvládli tú celú liečbu, ktorá ich aj sama o sebe dosť vyčerpáva, je dôležité, aby pacient mal príjem všetkých dôležitých živín, ale to čo je v tej dobe liečby najviac dôležité je aby onko pacient mal dostatok bielkovín, tých bielkovín musí mať v strave dokonca nadbytok oproti bežnej dávke,/ bežná dávka je zhruba tých 1 gram na kg hmotnosti zdravého človeka,/ ale u onko pacienta v dobe nádorového ochorenia a protirakovinovej liečby sa posúvame vyššie , je to zhruba na 1,5 g/kg za deň, najčastejšie sa posúvame vyššie na 2 gramy bielkovín na kilogram hmotnosti za deň. To je veľmi dôležité.
Dôležité je, aby pacienti o všetkých svojich ťažkostiach hovorili, oznamovali ich ošetrujúcemu lekárovi, hovorili s ním, o tom ako sa cítia.
Ako má onko pacient zvládnuť chemoterapiu, keď má nevoľnosť a silné nechutenstvo až odpor k jedlu?
Pacientovi by NEMUSELO byť nevoľno. Pretože lekári majú dnes k dispozícii obrovskú škálu najrôznejších liekov, ktoré pacientovi môžu pomôcť tú nevoľnosť preklenúť. Dôležité je, aby pacienti svojmu ošetrujúcemu lekárovi hovorili, oznamovali aké nežiaduce účinky ich trápia, aké majú ťažkosti a hovorili s ošetrujúcim lekárom o tom ako sa cítia.
Čo sa týka nechutenstva – pocitu nechuti až odporu k jedlu, k strave, niekedy je možné to ovplyvniť nejakým liekom, ktorý zase môže predpísať ošetrujúci lekár. Niekedy je nechutenstvo ťažko preklenuteľné, asi je tu potreba aj povedať, že pacient musí aj trošku zabojovať, pretože keď je dobre edukovaný a vezme si za svoje, že je pre neho výživa veľmi dôležitá, tak i v tej dobe, keď mu nechutí, tak si tú stravu napr. upraví a bude jesť to, čo v danú chvíľu môže a zvládne. To čo skoro vždy tí pacienti zvládnu sú tie SIPPINGY na pomalé popíjanie cez slamku – enterálna výživa na pitie, ktoré si každý pacient môže rôzne upraviť, môže si ich aj zamraziť, ak mu robí dobre chladené, môže si ich primiešať do kaší, omáčok, prívarkov, môže ich mať vo forme pudingov, krémov, môže si z nich urobiť kokteil, to je už na ňom.
Ako ťažké a ako silné je nechutenstvo onko pacienta? – naša rada ako to zistiť
Väčšina onko pacientov nám dokáže popísať veľkosť alebo ťarchu nechutenstva číselne, na stupnici- v škále 0 – 10 bodov – (0 = odpor k jedlu, 10 = normálna chuť do jedla). To nám uľahčí zistiť zlepšovanie alebo zhoršovanie nechutenstva onko pacienta a včas vhodným spôsobom podporiť výživu.
Vrátime sa opäť ešte k pohybu – že sa pacient aj pri tej chemoterapii bude aspoň trochu hýbať i napriek tomu, že je unavený, ale pohybom – prechádzkou po parku si môže dosť zvýšiť tú chuť k jedlu.
Dobré je starať sa aj o tie ďalšie nežiaduce účinky, ktoré mu tú chuť k jedlu môžu uberať, ako sú napr. bolesť, poruchy spánku, ale aj rôzne psychické záťaže, ktoré sa u onko pacientov pochopiteľne vyskytujú – mnoho pacientov je úzkostných, má depresie, sú v strese, a i to môže ovplyvniť veľmi chuť k jedlu. Veľmi povzbudzujeme, neváhať sa obrátiť na psychologickú pomoc, ktorú v Lige proti rakovine ponúkame BEZPLATNE, odborník môže byť pacientovi veľmi nápomocný a naozaj neváhať využiť pomoc psychológa.
Vzhľadom na to, že výživu veľmi ovplyvňuje psychický stav pacientov, odporúčame pre pacientov ako aj pre ich blízkych: Veľmi užitočná prednáška od psychológa PhDr. Ing. Martina Pospíchala, PhD.: nájdete na tomto linku:https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/mysliprotirakovine/prednasky-1/strach-z-navratu-nemoci-a-jak-ho-zvladnout-zaznam-prednasky-z-cyklu-mysliprotira/ Viac prednášok online dostupných nájdete tu:https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/mysliprotirakovine/
Spomínané nežiaduce účinky nepatria nutne k chemoterapii, ale často ju sprevádzajú, sú nepríjemnou súčasťou liečby. Je dôležité starať sa o tie všetky nežiaduce účinky a snažiť sa ich prekonať a aj zabojovať aspoň ako to ide. O všetkých problémoch (nežiaducich účinkoch liečby), vyskytujúcich sa pri liečbe, informujte svojho ošetrujúceho lekára. Aj na chudnutie je potrebné upozorniť lekára.
Na motiváciu pacientov zvykneme im hovorievať, že keď budú dobre dostatočne, pestro a plnohodnotne jesť zo všetkých skupín potravín, to znamená, že budú jesť výživnú, pestrú, plnohodnotnú stravu, ktorú im odporúčame a nebudú chudnúť, tieto nežiaduce účinky teda to, čo je nepríjemné spojené s liečbou môže naozaj niekedy rýchlejšie odznieť.
Sú nejaké špecifiká vo výžive onkologických pacientov počas liečby?
Čo sa týka niektorých špecifík výživy onkologických pacientov počas liečby veľmi dôležitý je dostatočný príjem kvalitných bielkovín, na to vždy sa snažíme brať ohľad, pokiaľ nie je dostačujúci príjem bielkovín dochádza k úbytku svalovej hmoty, takisto bielkoviny súvisia i s imunitným systémom, nedostatok bielkovín môže vplývať aj na imunitný stav, po operáciách po operačných výkonoch môže prísť k zhoršenému hojeniu rán, môže dochádzať ťažšej rekonvalescencii. Príjem bielkovín je skutočne veľmi dôležitý. Denne by onko pacienti preto mali konzumovať mäso, tučné ryby, vajcia, plnotučné mlieko, plnotučné mliečne výrobky (najmä plnotučný tvaroh, plnotučnú smotanu, tučnejšie syry, jogurty.. Bielkoviny sa nachádzajú aj v strukovinách. Pretože samotné ochorenie a liečba sú energeticky náročné, zvyšuje sa potreba bielkovín. Preto organizmu onko pacienta potrebujeme zabezpečiť príjem stravy bohatej na bielkoviny, v opačnom prípade si organizmus zvýšený nárok na bielkoviny môže kompenzovať sám z vlastnej svalovej hmoty, čo nechceme aby nastalo, aby si telo bralo bielkoviny zo svalovej hmoty. Takisto je dôležité uprednostňovať príjem kvalitných tukov, u niektorých pacientov ktorí výrazne chudnú, alebo majú veľmi obmedzený príjem stravy odporúčame výrazné navýšenie príjmu tuku, všeobecne sa odporúča príjem tuku 30 percent – z toho celkového príjmu stravy čo má pacient za deň, ale u onkologických pacientov, ktorí výrazne chudnú je to niekedy až 40 až 45 percent tuku, čo je naozaj veľmi veľa, ale je to kvôli tomu, že tuk obsahuje ako zložka stravy z hlavných živín najviac energie, pokiaľ pacient skonzumuje iba polovicu stravy, ktorú bol schopný skonzumovať predtým, tak preto mu pridáme do stravy viac tuku, aby aj to malé množstvo stravy, čo zje dostal z neho raz toľko energie, lebo tuk obsahuje najviac energie a raz toľko ako bielkoviny a sacharidy, takže preto je ten tuk veľmi dôležitý u onko pacientov, ktorí výrazne chudnú, lebo im dodá oveľa viac energie v malom množstve. Môže tam byť špecializácia na tzv. MCT tuky, ktoré sú ľahko stráviteľné a vstrebateľné, môžu byť oveľa lepšie tolerované.
Takisto aj omega 3 mastné kyseliny sa dávajú do súvislosti ku zlepšeniu stavu pacientov pri nádorovej kachexii (kedy sú pacienti sú veľmi chudí a vyslabnutí)
Čo sa týka príjmu sacharidov, sacharidy sú zložka stravy, ktorá sa nachádza napr. v obilninách, alebo v strukovinách, alebo aj v mliečnych výrobkoch, takisto v ovocí, odporúča sa uprednostniť zložené sacharidy oproti jednoduchým, radšej zložené – celozrnné obilniny, celozrnná ryža, celozrnné cestoviny, strukoviny než jednoduché cukor, biele pečivo, sladkosti. Uprednostňujeme zložené sacharidy preto, lebo pri onko ochoreniach pri chemoterapii často majú pacienti problémy s glykémiou – zvyknú mať veľmi často prechodne zvýšený cukor (hyperglykémiu), dochádza u nich prechodne k inzulínovej rezistencii, tak aby sa upravila hladina glykémie podávame skôr zložené sacharidy.
! U väčšiny onko pacientov, ktorí sú v akútnom štádiu liečby, nie sú tak rozhodujúce zásady zdravej racionálnej výživy tým, že tam dochádza k rôznym obmedzeniam v príjme stravy, k vedľajším nežiaducim účinkom liečby a pod. ,onkologický pacient by sa po stanovení onkologickej diagnózy, keď má pred sebou tú náročnú liečbu, alebo operáciu tak by sa nemal začať odrazu tak strašne zdravo stravovať, alebo sa rozhodnú pre veľmi nebezpečné a vysoko rizikové extrémne riešenia vo výžive, že vylúčia celé skupiny potravín, rozhodnú sa pre hladovky s cieľom vyhladovať nádor alebo jedia iba ovocie a zeleninu a pijú iba šťavy a podobne. Lebo s tým sa veľmi často u pacientov stretávame, že pacienti potom ešte prehlbujú to chudnutie a slabosť, čo vôbec nie je v tomto bode žiaduce, lebo môže sa liečba vzdialovať kvôli ich výraznému chudnutiu! Aby pacienti vedeli, že vôbec nie je teraz rozhodujúce, že si pacient povie že:,, teraz budem vegán, teraz budem vegetarián, alebo že teraz budem si odšťavovať cviklu, že teraz nebudem jesť mäso a ani nič živočíšne, ani nič tučné , vylúčim z jedálnička to a to a to…„, a podobne, lebo potom prídu, že majú veľký obrovský problém s výrazným chudnutím a to môže byť veľmi nebezpečné a rizikové a môže byť vážne ohrozené pokračovanie liečby. Vždy sa im to snažíme vysvetliť, je dôležité na to upozorniť. Lebo veľa krát sme radi keď pacienti v akútnej liečbe niečo vôbec zjedia. Počas akútneho štádia liečby je určite dôležitejšie a rozhodujúcejšie navýšenie príjmu energie a bielkovín pre zachovanie alebo pre zvýšenie telesnej hmotnosti pacienta.
! Pokiaľ pacienti nemajú diétne obmedzenia, tak veľmi dôležité je povedať, že je dôležité minimalizovať obmedzenia iba na tie naozaj opodstatnené. Veľakrát si pacienti sami povedia že: ,, toto nebudem jesť, toto vylúčim z jedálnička, toto nebudem jesť, lebo som to niekde čítal/a, počul/a...“a keď sa ich asistent výživy spýta, prečo to vylúčili z jedálnička, prečo to odmietajú jesť, aký je ten dôvod, povedia, že:,, lebo si myslia, že to nemôžu.“ Ale keď si to spolu s asistentom výživy prejdú a porozprávajú sa o tom, tak veľmi často prídu na to, zistia, že aj polku vecí, ktoré si sami vylúčili nemajú dôvod, aby to vylučovali, sami pacienti sa ochudobňujú o živiny, o to, čo v jedálničku v tej strave pokojne môžu mať a konzumovať.
Samozrejme, keď sú pacienti, čo majú alergie, intolerancie, operácie v tráviacom trakte a nemôžu mať potraviny kde sú šupky, alebo celozrnné, alebo semienka, oriešky a podobne prechodne, tak to je opodstatnené. Ale pacienti, ktorí nemajú tieto obmedzenia, tak skutočne nemajú dôvod, aby sa vo výžive výrazne obmedzovali.
! Rozhodne sa neodporúča striktné a diétne stravovanie a vylučovanie potravín, či celých skupín ako mliečnych výrobkov, mlieka, mäsa, rýb, vajec, pečiva, príloh a to samovoľne bez klinického dôvodu!
Aký je význam zvýšenej potreby energie a bielkovín u onkologických pacientov?
Onkologické ochorenie mení schopnosť tráviaceho traktu štiepiť makronutrienty a znižuje teda ich využitie, čo vedie ku strate svalovej a tukovej hmoty. Aby sa docielilo udržanie zdravej telesnej hmotnosti a netukovej hmoty, je potrebné, aby pacient príjmal vysokoenergetické a vysoko-proteínové pokrmy a aby boli pokryté zvýšené nároky organizmu. Tí, ktorým bolo diagnostikované nádorové ochorenie, musia prijať dostatočné množstvo energie a proteínov na bunkovú regeneráciu. V prípade, že znížený príjem proteínov bude mať za následok zníženú tvorbu leukocytov, telo si ťažko poradí aj s banálnymi ochoreniami. U onkologických pacientov boli zaznamenané značné zmeny v energetickom metabolizme. Problémom je, že metabolizmus onkologického pacienta sa nedokáže prispôsobiť na znížený kľudový energetický výdaj vzhľadom na znížený príjem živín, čo je normálnou adaptačnou reakciou zdravého organizmu. Aj očakávaný energetický výdaj môže byť pre malnutričného onkologického pacienta neprimerane vysoký a vedie k negatívnej dusíkovej bilancii. Jednou z príčin môžu byť abnormálne metabolické dráhy, ktorých výsledkom je plytvanie energie. Prítomnosť nádorových buniek a mediátorov (neuropeptidy, leptín) môže viesť ku množstvu zmien v metabolizme. Tumor – nádor môže spôsobiť zmeny v energetickom výdaji a môže modifikovať enzýmovú aktivitu či imunitný systém. Výsledkom sú zmeny v sacharidovom, lipidovom a proteínovom metabolizme, ktoré prispievajú ku acidobázickej nerovnováhe, nerovnováhe telesných tekutín a vedú ku zmenám v koncentrácií elektrolytov, vitamínov a minerálnych látok. Tieto metabolické abnormality môžu zhoršiť nutričný stav a prispieť ku nádorovej kachexii, vyčerpaním zásob tukov, proteínov či minerálnych látok.
Na čo je potrebný dobrý stav výživy onko pacienta?
Dobrý stav výživy je potrebný na to, aby onko pacient dobre protirakovinovú liečbu toleroval, akýkoľvek typ liečby bude podstupovať, či už chemoterapiu, rádioterapiu, biologickú liečbu, operácie a pod. pretože všetky druhy liečby môžu mať nežiaduce účinky. A ten dobrý stav výživy dovoľuje a umožňuje účinne preklenúť tie nežiaduce účinky, tým že má onko pacient dobrý stav výživy, tak môže pokračovať v liečbe a dosiahnuť plné dávky liečby, ktoré má dostať, teda môže dosiahnuť predpísaný počet tých dávok v liečbe, môžeme tým zlepšovať kvalitu života pacienta a predlžovať jeho život. Správna a dostatočná výživa počas liečby rakoviny, je dôležitou podmienkou úspechu liečby a má veľmi dôležitú podpornú úlohu. U vyše polovice pacientov je už pri zistení nádorového ochorenia prítomná strata hmotnosti a zhoršený výživový stav. Prax nám ukazuje, že onko pacienti, ktorí majú málo práve svalovej hmoty, majú často horšie reakcie na podávanú protinádorovú liečbu ( na chemo, na rádiológiu a pod.) nezvládnu napríklad celú tú liečbu absolvovať tú dávku.
Pokiaľ sa zlepší nutričná starostlivosť, celkové výsledky liečby budú lepšie. Nutričná podpora a starostlivosť je forma terapie optimalizujúca metabolické funkcie a umožňujúca skutočnú komplexnú terapiu. Nádorová kachexia s pridruženou sarkopéniou sú zlým prognostickým faktorom ochorenia. Spôsobujú komplikácie protinádorovej liečby, jej horšiu toleranciu, nutnosť znižovať terapeutické dávky a celkový zdravotný stav pacienta sa zhoršuje. Pokiaľ dôjde k rozvoju nádorovej kachexie, zvyčajne je už neskoro na nutričnú intervenciu. U pacientov s onkologickým ochorením je častá nežiaduca strata telesnej hmotnosti čo môže nepriaznivo ovplyvniť kvalitu života a celkovo dĺžku prežitia pacienta.
Dobrý nutričný stav pacienta je základným predpokladom pre úspešné absolvovanie protirakovinovej liečby. Samotná liečba je veľmi náročná a nepriaznivý nutričný stav môže spôsobiť, že sa pacient bude vzďaľovať od navrátenia zdravia a tým sa liečba skomplikuje a predĺži. Nutričná starostlivosť by preto mala byť neoddeliteľnou súčasťou onkologickej liečby.
Nezamieňať si prosím výživu pri prevencii a výživu pri liečbe! Veľmi často sa deje, to že sa zamieňajú výživa pri prevencii a výživa pri liečbe, je to veľmi nebezpečné a je preto potreba zdôrazniť, že nádorové ochorenie má vplyv na metabolizmus živín, mení ho, mení nároky na výživu, zvyšujú sa nároky organizmu na potrebu bielkovín a energie a pokiaľ onko pacient začne jesť viac iba ovocia a zeleniny, že nezaraďuje napr. kvalitné bielkoviny – mäso, ryby, plnotučné mlieko, mliečne výrobky, vajcia tak dochádza k úbytku svaloviny, svalovej hmoty a pacient slabne a chradne, tu tiež dochádza často k obmedzeniu celkového príjmu energie ako aj hlavných živín a to najmä bielkovín, toto je dôležité pre pacientov a ich blízkych aby o tomto vedeli a nezamieňali si výživu pri prevencii a výživu pri liečbe, pretože u každej z nich platia úplne iné pravidlá. Musíme opäť zdôrazniť a upozorniť, že onko pacient v protirakovinovej liečbe nemôže mať výživu ako zdravý človek v prevencii!
Pacienti, ktorí nezvládnu skonzumovať potrebné množstvo stravy za deň by mali uprednostniť v stravovaní v jedálničku jedlá bohaté na energiu a najmä na bielkoviny a konzumovať ich prednostne.
Neveriť veľmi nebezpečným a rozšíreným mýtom ohľadom výživy onko pacientov, pretože to pre onkologických pacientov môže byť veľmi nebezpečné.
! Je veľmi dôležité príjem stravy zabezpečiť pre potrebu tela onko pacienta, pretože keď pacientovi nedodáme vo výžive dostatok aj kvalitných plnohodnotných živočíšnych bielkovín a energie, tak stráca svalovinu, pre pacienta, ktorý stráca svalovinu, stráca hmotnosť / chudne, chradne, slabne, to znamená, že nemusí zvládnuť celkovú dávku protirakovinovej liečby, nemusí prísť k uzdraveniu i vplyvom toho, že takto radikálne schudne a chudne!
Užitočná edukačná pomôcka brožúrka LIGY PROTI RAKOVINE – najčastejšia výživná diéta – nemocničná diéta č. 11
Výrazne pomôcť môžu taktiež edukačné materiály, letáčiky, brožúrky napr. my v Lige proti rakovine máme vytvorenú veľmi užitočnú edukačnú brožúrku LPR o najčastejšie podávanej výživnej diéte – nemocničná diéta č.11 – nech sa páči link tu:https://www.lpr.sk/wp-content/uploads/2022/01/Vyzivna-dieta-onkologickeho-pacienta-2.pdf dá sa online na našej stránke prezrieť, prečítať, ale vieme Vám ju dodať bezplatne aj v tlačenej podobe, takže je k dispozícii. Môže byť veľmi užitočnou pomôckou. Výživná diéta nezahŕňa žiadne diétne obmedzenia. Výživná diéta je zameraná na zvýšený príjem celkovej energie a bielkovín pri zvýšenej nutričnej potrebe onko pacienta. Zachovávať príjem bielkovín a živín, aké má pacient mať to je pre pacienta to najviac dôležité.
Ako vyzerá vzorový jedálniček výživnej diéty – nemocničná diéta č.11? – aby sme si ho vedeli predstaviť?
Výživnú diétu predpíše lekár, keď nie sú zahrnuté iné diétne obmedzenia a napr. pri chudnutí, alebo aj ako prevenciu chudnutia. Tento typ diéty sa odporúča onko pacientom najčastejšie v nemocnici ako diéta č.11, a to aj v prípade, že nemajú žiadne ťažkosti a majú stabilnú telesnú hmotnosť, nakoľko samotné onkologické ochorenie a liečba sú energeticky náročné a s ohľadom na to by mala byť aj prispôsobená výživa pacienta. Priebeh liečby je vysoko individuálny a dopredu nevieme, či nenastane problém s príjmom stravy, alebo nežiaduce účinky liečby spôsobia nežiaducu stratu telesnej hmotnosti, alebo ďalšie ťažkosti ovplyvňujúce stravovanie. Odporúčame v rámci výživnej diéty, aby sa aj preventívne onko pacienti stravovali výživne a teda pokojne konzumovali aj plnotučné mliečne výrobky, plnotučné mlieko, kvalitné mäso, tučné ryby, vajíčka, vhodné tuky, mať v jedálničku aj ovocie, zeleninu, ale nezabúdať ani na strukoviny, obilniny vo forme pečiva a príloh.
Raňajky: kváskový chlieb, vajíčková nátierka a plnotučný syr, syr Lučina, čerstvá zelenina, čaj /alebo: ovsená kaša z mlieka s ovocím, s kakaom, so škoricou
Desiata: vyšľahaný plnotučný tvaroh s medom a sušenými hrozienkami,/ plnotučný jogurt + banán + orechy vlašské
Obed: paradajková polievka so strúhaným tvrdým syrom, ryba, dusené hov. mäso s prílohou – zemiakové pyré s maslom a smotanou, s petržlenovou vňaťou, dusené fazuľky / alebo iná tepelne upravená zelenina, dezert – domáci koláč napr. bábovka
Olovrant: krupicová kaša s kakaom, alebo škoricou, maslom, / alebo: vanilkový puding a plnotučný tvaroh, piškóty
Večera: cestoviny s tuniakom a zeleninou / alebo: losos s batátovou kašou a brokolicou
Večera 2: vtáčie mlieko- piškóta alebo jablkové pyré + nastrúhaná mrkva, bábovka / vianočka, /varené vajíčko natvrdo, syr, pečivo
(Často pridávame tzv. bielkovinové prídavky a tiež prípravky enterálnej výživy -sipping.) výživnú diétu môžeme kombinovať s enterálnou výživou podávanú ústami (sipping) Dôležité vo výživnej diéte je aj v malom množstve prijať čo najviac energie. Dôležité je aj zvýšiť pestrosť v stravovaní.
Dôležitý je každodenný prísun všetkých skupín potravín – plnotučného mlieka, plnotučných mliečnych výrobkov vrátane plnotučných tvarohov, aj tvrdých syrov, smotany, šľahačky, jogurty, tvarohové termixy a pod., mäsá – všetky druhy mäsa a striedať ,/okrem údenín /, ryby, (aj tučnejšie druhy rýb), vajcia – 2 ks vajec denne, pečivá, prílohy ako sú zemiaky, ryža, cestoviny, každodenný prísun ovocia a zeleniny, a 2-3 krát do týždňa strukoviny ( ak ich onko pacient toleruje, dobre stráviteľná býva červená šošovica, cícer, lúpaný hrach…)
Ako vyzerá jedálniček šetriacej diéty? ( pri tráviacich ťažkostiach)
Vzorový jedálniček šetriacej / bezzvyškovej diéty
Raňajky: kváskový chlieb bez semienok, vajíčková nátierka, šalát poľníček
Desiata: biely jogurt /acidko+ banán
Obed: polievka brokolicová krémová mixovaná, dusený losos, zemiakovo batátová kaša, broskyňový kompót
Olovrant: detská výživa jablková, piškóty
Večera: biely rožok, tvarohový roztierateľný syr, lístky baby špenátu
Šetriaca bezzvyšková diéta (napr. keď sú hnačky) – bez nestráviteľnej hrubej vlákniny, pri ktorej sa zo stravy vylučuju zložky stravy, ktorá môže mechanicky a chemicky dráždiť črevnú sliznicu, medzi tieto potraviny radíme celozrnné obilniny, cereálie, šupky a zrniečka z ovocia a zeleniny, strukoviny (s obalovou vrstvou) orechy, semienka, korenené, pikantné jedlá, vyprážané jedlá a jedlá pripravované na prepálenom tuku a podobne.
Ako navýšime bielkoviny v strave?
toto sú rady, ktoré môžu pomôcť aj nejakú inšpiráciu dodať ako môžu pacienti tieto potraviny zaradiť do svojho jedálnička, ako môžu navýšiť tú výživovú hodnotu ich stravovania, bielkoviny sú veľmi dôležité, aby boli vo výžive zastúpené, bielkoviny sa nachádzajú najmä v tých živočíšnych zdrojoch, ale aj v rastlinných. Bielkoviny sa nachádzajú v tvrdom syre, v tvarohu, vajíčkach, v mäse, v rybách, mliečnych výrobkoch, v mlieku, ale aj v strukovinách, sóji, tofu.
-tvrdý syr- rozpustite na pečivo, na ryby, na mäso. Nastrúhajte a pridajte ku polievkam, zeleninovým jedlám, zemiakovej kaši, ryži, cestovinám
-tvaroh mixovaný s ovocím (na sladko), so zeleninou, sardinkami, do nátierok (na slano). pridať ku cestovinám, vaječným jedlám, omeletám. použiť so želatínou, pudingom, s lievancami, palacinkami, dezertami.
-sušené mlieko -pridať ku mliečnym koktejlom, vaječnému krému, pudingu
-ku každej šálke mlieka pridať 1 polievkovú lyžicu sušeného mlieka. Pridať ku smotanovej polievke, do zemiakovej kaše, pečiva
-jogurt, zmrzlina pridať do mliečnych nápojov, koktejlov, zamiešať do ovocia, do kompótu, do nátierok.
jogurt do cesta na múčniky, do kaší
-varené vajcia- nakrájať na drobno – pridať ku šalátom, dresingom, zelenine, do nákypu, nátierky (vajcia sú zdrojom vysoko kvalitných bielkovín)
-vajcia- pridať do zemiakovej kaše, zeleninového pyré, vareného špenátu, omáčok, polievok, nátierok, do mliečnych nápojov, pudingu a tvarohu. K príprave vaječného krému s kondenzovaným mliekom
– mäso (všetky druhy)- rôzna úprava, nasekané nadrobno pridať ku šalátom, do rizota, mäsovým nákypov, pirohov, polievok, omáčok, nátierok, omeliet
-ryby čerstvé a mrazené, filé, konzervované ryby (tuniak, sardinky, makrela), tresčia pečeň, (ryby sú cenným zdrojom bielkovín a omega-3 mastných kyselín
– strukoviny (hrach, fazuľa, šošovica) Podľa znášanlivosti – varený hrach alebo fazuľu pridávať do polievok, nákypov, šalátov, nátierok, pripraviť si humus z cíceru, konzumovať rastlinné strukovinové nátierky
-sója, tofu, tempeh tofu -možno používať k príprave nátierok, krémov, omáčok, polievok, zapečených cestovín, šalátov, dostupné sú aj sójové roztierateľné nátierky, alternatívne sójové jogurty (sója je dobrým zdrojom bielkovín) ! Pozor sóju a sójové výrobky nepodávame pacientkam s rakovinou prsníka.
Pamätať vždy na to, že bielkoviny živočíšneho pôvodu majú vyššiu biologickú hodnotu ako bielkoviny rastlinné
Odporúčame prednostne najskôr skonzumovať potraviny bohaté na bielkoviny napr. povedzme že pri mäse s prílohou a so šalátom je najdôležitejšie zjesť to mäso pred prílohou a pred šalátom ( a nie zjesť prílohu, šalát a mäso nechať že mäso pacient neskonzumuje) Je to dôležité, aby pacienti mali obranyschopnosť a energiu.
Aké sú potraviny s vysokým obsahom ENERGIE v malom objeme?
-maslo: pridajte k polievkam, zemiakovej kaši, na varené/pečené zemiaky, ku varenej zelenine, do omáčok, namáčajte čerstvú zeleninu do rozpusteného masla, preferujeme skôr maslo (pred rastlinným tukom) maslo má väčšiu energetickú hodnotu, to znamená že pacient s ním dostane viac energie
-rastlinné oleje k príprave jedla, pridávať aj do hotových pokrmov a polievok, olivový olej pridávať do šalátov. Repkový olej na teplú kuchyňu a olivový olej na studenú kuchyňu.
-plnotučnú smotanu, plnotučné mlieko, šľahačka- k príprave kakaa, múčnikov, dezertov, lievancov, pudingov, na varenú čokoládu, na čerstvé ovocie, do kávy…
-smotana nesladená -plnotučná -pridať do zemiakovej kaše, zeleninové pyré, namáčať zeleninu
-smotana kyslá plnotučná pridať k čerstvej zelenine, k ovociu, tvarohu, na prípravu múčnikov
-tvarohové a smotanové jogurty, termixy a rôzne tvarohové dezerty
-tvrdé syry -môžete nakrájať do šalátov, ako súčasť príloh
-jesť často tvarohové syry typu Lučina, pridávať do pokrmov
-smotanový syr na pečivo, do omáčok, natrieť na krekry, pridať ku zelenine, do zemiakovej kaše, do krémovej polievky, namáčať tyčinky
-med, džem- na pečivo, pridať k mliečnym nápojom, k jogurtom, k ovociu, pridať do raňajkových ovsených kaší, do čaju med
-často piť kakao, dať si kvalitnú čokoládu, jesť pudingy
-sušené ovocie, orechy pridať ku ryži, jogurtu, tvarohu, k príprave múčnikov a šalátov, kombinovať so strúhanou mrkvou s jablkom…
Ideálne doma upečené múčniky, koláče a sladké pokrmy obsahujú zvýšené množstvo energie a pacienti ich dobre tolerujú. Môžete zaradiť do jedálnička aj tieto druhy potravín pre navýšenie príjmu energie, môžete jesť aj mliečnu alebo horkú čokoládu, uvariť si často kakao, môžete si dať obľúbené suché keksíky, sušienku a podobne
V tú chvíľu je to pre vás dobré a zdravé, pretože to pomáha k tomu, aby ste si zachovali príjem stravy.
Na vysvetlenie: Čo sa týka týchto niektorých spomínaných potravín, ktoré majú vysoký obsah energie v malom objeme, pacienti, ktorí chudnú majú stav podvýživy malnutrície a majú problém skonzumovať bežnú porciu, alebo majú tretinový, alebo polovičný príjem stravy, tak aj to málo, čo skonzumujú, je dôležité, aby sme im to jedlo obohatili niečím, čo obsahuje a im dodá viac energie v malom objeme. Preto tu odporúčame zaraďovať spomínané maslo, rastlinné oleje, alebo niektoré plnotučné mliečne výrobky tvarohové smotanové jogurty, tučné tvrdé syry, alebo med, džem, orechy, oriešky, sušené ovocie a podobne. To sú všetko potraviny, ktoré obsahujú kondenzovanú energiu a teda tie keď pridajú do rôznych jedál, tak aj z toho dostanú do tela oveľa viac energie a živín ako by zjedli z tých diétnejších. Skôr sa teda zameriavame na tieto potraviny čo obsahujú viac energie v malom objeme než na tie diétnejšie. Tieto spomínané potraviny, ktoré obsahujú viac energie pacienti naopak veľa krát z jedálnička sami vylučujú, pretože si myslia, že ich nemôžu, že sú tučné, alebo nevhodné. Pritom v tom štádiu ochorenia kedy sme radi, že skonzumujú aj tú tretinu príjmu stravy tak by mala naozaj prevažovať táto skupina potravín v kombinácii aj s ovocím a zeleninou a ostatnými potravinami, ale aby im tieto potraviny dodali omnoho viac energie.
Nutričná starostlivosť má nejaké fázy?
Nutričná starostlivosť a podpora: má viacero zložiek, fáz, zahrňuje aj tieto viaceré fázy:
– medicínsku – lekársku liečbu symptómov obmedzujúcich príjem stravy – to robia lekári, to je úloha lekárov, lekár pacientom vie pomôcť od mnohých určitých problémov a od mnohých nežiaducich účinkov, dôležité je, aby pacienti ošetr. lekárom oznamovali všetky ťažkosti, nežiaduce účinky, dôležitá je vzájomná spolupráca medzi pacientom a lekárom,
– diétna nutričná rada – vzorový jedálniček, pohovor o nemocničnej diéte, ktorú stanovil lekár – robí nutričný terapeut/ asistent výživy
– enterálna výživa- sipping per os ústami – cez popíjanie ( poradí vysvetlí edukuje aj nutričný terapeut, asistent výživy, ale predpisuje iba lekár, je dobré, keď lekár odporučí konkrétny typ sippingu, pretože lekár najlepšie pozná zdravotný stav pacienta a môže to predpísať na recept)
– umelá klinická výživa – cez hadičky – sondu, alebo do žily (enterálna sondová výživa, parenterálna, PEG a podobne- indikuje a rieši lekár, to je úloha lekárov (asistent výživy do toho nevstupuje)
Asistent výživy je vždy naviazaný na lekára, na ošetrujúceho onkológa, lekár je ten, ktorý stanovuje diagnózu, postup liečby, LEKÁR je ten ktorý STANOVUJE, INDIKUJE, predpisuje diéty v rámci nemocničného diétneho systému, asistent výživy sa na to pozrie zo svojho pohľadu asistenta výživy, potom s tými pacientmi pracuje podľa toho, akým spôsobom LEKÁR vedie liečbu. (Asistent výživy to potom iba doplňuje, musí si poznať svoje kompetencie, sú zložky a fázy v nutričnej starostlivosti do ktorých nezasahuje, nevstupuje napr. do umelej klinickej výživy a pod.)
Dá sa všetko vyriešiť stravou, alebo sú situácie, kedy strava nestačí?
Môže sa určite stať, že úprava stravy nestačí k tomu, aby pacienti dosiahli tej svojej nutričnej potreby, potom je možné siahnuť po enterálnej výžive, alebo po parenterálnej výžive.
Sipping je enterálna výživa určená k popíjaniu a môže byť formou tekutej, alebo krémovej formy. Dá sa aj vysokobielkovinový sipping pre navýšenie bielkovín. Enterálnu výživu môžeme využívať aj pri podávaní do sondy, alebo do výživových stómií. Túto výživu je možné využívať aj doma, v domácom liečení, pacienti pri výživových sondách, či výživových stómiách a dá sa požičať aj pumpa pre podávanie enterálnej výživy. Môže sa podávať kontinuálne v nejakom množstve za hodinu, alebo si pacienti dávajú tú výživu v jednotlivých dávkach.
Čo sa týka ešte enterálnej výživy, je možné ju používať, keď vieme, že pacient zje nejakú časť stravy, že je ešte schopný jesť a chce jesť, ale už mu nestačí iba tá strava, aby dosiahol tej svojej nutričnej potreby, pri onko ochorení je vo výžive zvýšená potreba bielkovín, to sa nám niekedy to bežnou stravou horšie dosahuje, tak potom výživu môžeme doplniť enterálnou výživou, môže to byť formou, že to pacient popíja, alebo je lyžičkou, alebo si výživu podáva sondou, alebo výživovou stómiou.
Potom je ešte cesta, ktorá obchádza tráviaci trakt a to je parenterálna výživa. Podáva sa – aplikuje sa pomocou rôznych žilových vstupov, infúziami, dá sa používať počas hospitalizácie aj v domácom liečení, dá sa použiť buď ako doplnková, alebo že pokrýva celkovú potrebu živín a energie pacienta. Keď pacient je prepustený domov s parenterálnou výživou, alebo s enterálnou výživou je veľmi dôležité, aby bol veľmi dobre edukovaný, aby spolupracoval, aby chcel.
Čo sa týka enterálnej a parenterálnej výživy, tak je užitočné vedieť, že sú to niektoré z možností ako môžeme pacientom pomôcť, pokiaľ je nejaký problém s výživou, ale je to skôr čo sa týka umelej klinickej výživy úlohou a kompetenciou lekára, asistent výživy do toho nezasahuje.
Čo to je plán nutričnej terapie a starostlivosti? Čo je to nutričná anamnéza a čo všetko k nej patrí?
Je to cieľom asistenta výživy/ nutričného terapeuta v rámci nutričnej starostlivosti, je dôležitým krokom a väčšinou k tomuto cieľu využívame nutričnú anamnézu, to je jedna z tých najdôležitejších zložiek, čo tvorí veľkú časť práce asistenta výživy, že s pacientom komunikuje a zisťuje aj od neho ako sa cíti a aké má nežiaduce účinky, ale potrebujeme tiež laboratórne výsledky, zistiť z krvných odberov napr. stav bielkovín, zistiť a vedieť nutričnú potrebu onko pacienta, zistiť bilanciu stravy onko pacienta, vedieť aké má onko pacient individuálne ťažkosti napr. tráviace ťažkosti, či má nejaké ťažkosti s príjmom stravy a teda pomôcť nám v tom môžu aj rôzne iné odborné vyšetrenia a merania, napr. antropometrické vyšetrenia- napr. sledujeme váhu hmotnosť pacienta, ale zaujíma nás aj trend hmotnosti – 10 % úbytku hmotnosti za 6 mesiacov, alebo 5 % úbytku hmotnosti za 3 mesiace, tak to už je také, čo vnímame, že onko pacient má problémy a speje nám do stavu malnutrície, tomu chceme zabrániť, alebo keď už pacient malnutričný je, tak aby sme mu tou našou prácou a liečebnou výživou pomohli. Stav prekachexie býva taký, že je malý úbytok hmotnosti napr. u 60 kg muža úbytok hmotnosti 3 kg, ale už sa jedná o stav prekachexie. Dôležité je tiež na onkológii viac a starostlivo sledovať ako rýchly ten úbytok hmotnosti je, vnímať a sledovať starostlivo ten ich stav, sú aj takí onko pacienti, ktorí schudli 10% hmotnosti za mesiac, o to viac ich musíme sledovať. Zaujíma nás percento schudnutia – vyjadrené v kg. Môžu byť aj onko pacienti, ktorým naopak hmotnosť vzrastá, priberajú, ale musíme si uvedomiť, že môže to byť spôsobené opuchmi, ascites a pod. Ďalej zisťujeme údaj BMI onko pacientov – telesná hmotnosť v kg : (výška v metroch)2 je to niečo, čo nám pomáha skôr v tom primárnom vyhľadávaní detekcie malnutrície, pac. s nižším BMI môžu mať horšiu prognózu, sú pac. ktorí majú číslo BMI vyššie, že majú napr. nadváhu, alebo sú obézny, ale to ešte neznamená, že sú dobre živení a že majú dobrý stav výživy, to je tiež potreba si tu uvedomiť. Ďalej môžeme využívať aj vyšetrenie merania obvod paže, meranie kožnej riasy, (najčastejšie v praxi používame meranie nad tricepsom), vyšetrenie technikou BIA- bioimpedancia – bioelektrická impedančná analýza cez špeciálny prístroj, zisťujeme, aké je to množstvo svaloviny, tukového tkaniva v organizme, je to zásadný údaj. Pokiaľ je napr. pac. obézny a má vyššie množstvo tuku, vyššie BMI, ale má málo svaloviny, tak to môže byť problematické z hľadiska podávania liečby. Prax nám totiž ukazuje, že onko pacienti, ktorí majú málo práve svalovej hmoty, majú často horšie reakcie na podávanú protinádorovú liečbu ( na chemo, na rádiológiu a pod.) nezvládnu napríklad celú tú liečbu absolvovať tú dávku.
Laboratórne hodnoty – úplne ten základ, ktorý sledujeme je funkcia pečene, pečeňové enzýmy, funkcia obličiek, sledujeme hodnoty celkovej bielkoviny, albumínu, C-reaktívneho proteínu, prealbumínu…. kreatinín, urea – ovplyvní stanovenie potreby bielkovín za deň
k tým laboratórne hodnotám podrobnejšie:
-Albumín je krvná bielkovina s dlhým polčasom rozpadu (21), ktorá je dlhodobým ukazovateľom stavu výživy, u akútnych ochorení nie je relevantným ukazovateľom stavu výživy
- C-reaktívny proteín ovplyvnenie hladiny albumínu
- Prealbumín(2) je krvná bielkovina s krátkym polčasom rozpadu, ktorá je citlivým ukazovateľom stavu výživy.
- mali by sa sledovať aj hladiny CRP ( či nie je v organizme zvýšený zápal)
Existujú – sú teda dané odborné odporúčania koľko energie a bielkovín by mali onko pacienti denne v strave prijať: z toho vychádzame:
Energia: 25 – 30 kcal/kg, bielkoviny – proteín 1- 1,5g až 2 g / kg / deň, energetický substrát viac tuku a omega 3 mastné kyseliny, vitamíny a stopové prvky – bežné dávky
Vidíme tam napr. konkrétne, že bielkoviny môžu ísť až na 2 gramy na kilogram/ na deň, čo je dvojnásobná dávka než v obvyklej v bežnej výžive– napr. v prevencii.
Má naozaj veľký zmysel dodržiavať tie hodnoty. Bielkoviny sú pre onko pacienta zásadné a podstatné.
V praxi je tiež často používané stanovenie energie -zvlášť proteínov – bielkovín na kg hmotnosti, onko pacienti potrebujú v strave viac energie a viac bielkovín. Potreba bielkovín viac – nad ako 1 gram, často 1,5 gramu, ale pokojne môžeme ísť na 2 gramy na kg za deň
Čo asistent výživy zisťuje v nutričnej anamnéze?
Dôležité je pri nutričnej anamnéze pýtať sa onko pacienta na najčastejšie nežiaduce účinky liečby:
–chuť k jedlu – či netrpí nechutenstvom či je úplná strata chuti, a ako silné je to nechutenstvo (pri nechutenstve sa hneď pýtame aj či onkologický pacient netrpí bolesťami?)
–na tráviace ťažkosti: ako napr. nevoľnosť ,nauzea, vracanie, hnačka, zápcha, nadúvanie, kŕče, bolesti týkajúce sa tráv. systému, predčasná sýtosť, pocit plnosti už po pár lyžičkách a pod.
–na ťažkosti s príjmom stravy: či má nejakú poruchu príjmu stravy a akú? ťažkosti s prehĺtaním-sťažené bolestivé prehĺtanie, nemožnosť prehĺtania, problémy s hryzením, pocit suchosti v ústach, boľavé zápaly slizníc, boľavé afty, zmena chutí, kovová chuť, horká a pod. nevoľnosť po jedle a pod.
–na stravovacie zvyklosti – je dôležité sa to opýtať, onko pacienti môžu mať rôzne preferencie, rôzne potravinové intolerancie, alergie…,je tu potreba aj tie vziať do úvahy..
Pýtame sa aj na iné ochorenia onko pac.na ktoré sa okrem onko ochorenia tiež lieči napr. či má cukrovku -či je diabetik?, Problémy so srdcom?, S vysokým tlakom?, Ochorenie obličiek a pečene? a pod.
Pretože samozrejme musíme brať na zreteľ a zohľadňovať vždy aj ďalšie pridružené ochorenia onko pacienta napr. ak má aj cukrovku a pod. Sú rôzni onko pacienti, sú rôzne ich onko ochorenia, sú rôzne zdravotné stavy a zvyknú sa rôzne vyvíjať…
! Pri onkohematologických pacientoch – ktorí sa nachádzajú aj na transplantačke/ na odd.hematológie a transfuziológie býva u nich často nežiaduci účinok – pokles bielych krviniek- nízky počet bielych krviniek – neutropénia a leukopénia, majú leukopenické a neutropenické režimy, musia byť často v sterilnom režime, zvýšený hygienický režim, majú aj dlhodobo potlačenú/ zníženú imunitu, potrebujú okrem nemocničnej diéty aj špeciálnu bezpečnú tzv. nízkomikrobiálnu stravu…k takým pacientom pristupujeme opäť veľmi individuálne, / často sú v starostlivosti aj tzv. transplantačných koordinátorov, ktorí si takýchto pacientov manažujú sami./ aj čo sa týka stravy/
Stupeň požadovaných diétnych obmedzení sa tam môže líšiť v závislosti od zdravotného stavu pacienta a typu podanej liečby, zásady bezpečného stravovania by onkohematologickí pacienti mali prekonzultovať s lekárom a transplantačným koordinátorom daného odd. ktorí majú úplné informácie o ich diagnóze a zdravotnom stave.
Toto všetko si od každého jedného onko pacienta zisťujeme. Sú rôzni pacienti a sú rôzne ich zdravotné stavy. Tie zdravotné stavy sa zvyknú rôzne vyvíjať. Veľa závisí aj od typu liečby a v akej fáze sa práve liečba nachádza, aj to je pre nás veľmi dôležité a musíme na to prihliadať pri individuálnom nastavení nutričnej podpory. Keď od onkologického pacienta zistíme všetky informácie, máme z toho ,,ucelený balíček informácií “a tak na základe toho by sme mali byť schopný stanoviť a vytvoriť odborný nutričný plán pre každého jedného onkologického pacienta individuálne. Takto sa odborne plánujú jedálničky.
Aký môže byť návrh nutričnej terapie pre onko pacienta, čo tam patrí? Čoho sa týka?
Nutričný plán – návrh nutričnej terapie – plánovanie jedálničkov
Nutričný plán – návrh nutričnej terapie sa môže týkať bežnej stravy, enterálnej výživy, a parenterálnej výživy. K bežnej strave sa môže pridávať enterálna výživa – SIPPING a niekedy podľa potreby sa prípadne pridáva ešte aj parenterálna výživa ( do žily formou infúzie). Takže tieto všetky typy výživ sa nám môžu navzájom kombinovať. Kombinácia bežnej stravy s enterálnou výživou ( sipping) a podľa potreby parenterálna výživa. Parenterálna výživa býva indikovaná lekárom, lekár o nej rozhoduje.
Diétu (v rámci diétneho nemocničného systému) stanovuje vždy ošetrujúci lekár / onkológ.
Nutričný plán sa môže týkať bežnej stravy,
to znamená, že tam napr. urobíme zmenu výberu potravín – napr. pokiaľ má pacient defekty v dutine ústnej, že mu napr. robí problém ovocie, tak dáme diétu bez ovocia, alebo mu to ovocie dáme v mixovanej podobe, alebo mixované ovocie mu dáme do nejakého mliečneho výrobku napr. do tvarohu, bieleho jogurtu, do termixu, že tak ho pacient zvládne zjesť.. Určite môžeme vždy posilniť bielkoviny, podávame mu biologicky kvalitné bielkoviny, keď je schopný ich zjesť a nerobí mu to problémy, podávame aj bielkovinové prídavky, môžeme pridať aj mliečne výrobky, môžeme pridať tuk do jedla, tiež podľa tolerancie podľa znášanlivosti pacienta, napr. dávame na zeleninu ešte maslo, alebo keď má napr. zeleninový šalát, tak mu povieme, nech si to neho ešte pridá rastlinný olej – ideálne olivový. Pridať maslo aj smotanu do zemiakovej kaše…
U onkologických pacientov, ktorí počas ochorenia napr. výrazne nechcene chudnú, je zvyčajne prvou voľbou úprava stravy tak, aby sa zabránilo ďalšiemu úbytku hmotnosti. Mala by byť pokiaľ možno uprednostnená prirodzená forma výživy. Podstatou tzv. diétnej rady pri nechcenom chudnutí pacienta je napr. úprava zloženia a príjmu stravy v snahe zabrániť ďalšiemu úbytku hmotnosti, udržať aktuálnu telesnú hmotnosť, alebo v najlepšom prípade navrátiť stratenú telesnú hmotnosť. Od úspešne prevedenej diétnej rady možno očakávať zlepšenie nielen nutričného, ale aj celkového zdravotného stavu a celkovej kvality života. Navýšenie telesnej hmotnosti u onkologických pacientov je vždy komplikované, preto sa za úspech považuje už len mierne pribratie, alebo pozastavenie chudnutia. Dôležitou súčasťou diétnej rady je pacienta motivovať, aby sa sám usiloval o udržanie telesnej hmotnosti. Základom nutričnej diagnostiky je rozpoznanie problémov obmedzujúcich príjem prirodzenej stravy, ako napr. nechutenstvo, problémy s prehĺtaním, nevoľnosť, zvracanie, zápcha, či bolesť…
Hlavné zásady diétnej rady: 1. zvýšiť príjem plnohodnotnej stravy a zvýšiť aj jej pestrosť, aby bol zaistený príjem všetkých potrebných živín. 2. liečba príznakov ochorenia, ktoré príjem stravy obmedzujú (bolesť, dusnosť, zápcha, nevoľnosť, zvracanie) 3. zrušenie všetkých diétnych obmedzení, ktoré nie sú v danej situácii pre pacienta nevyhnutné 4. rešpektovanie individuálnych potrieb pacienta vzhľadom k jeho momentálnemu stavu (využiť príjem nutrične najhodnotnejšej stravy počas dňa, kedy sa pacient cíti najlepšie) 5. pacientovi umožníme prijímať stravu kedykoľvek má na jedlo chuť 6. rešpektovať prianie pacienta, čo sa týka preferencie určitých typov jedál. Úprava diéty smeruje ku navýšeniu energeticky bohatej a biologicky plnohodnotnej stravy. Príkladom je príjem potravín s vyšším obsahom tuku (smotana, smotanové syry, rastlinné oleje…), alebo vyšším obsahom cukru (med,…), ktoré obsahujú koncentrovanú energiu v malom množstve. Okrem zvýšenej potreby energie je potrebné zabezpečiť aj dostatočný príjem kvalitných bielkovín.
Protinádorová terapia je pre organizmus zaťažujúca a je sprevádzaná mnohými vedľajšími účinkami, ktoré majú negatívny dopad na zdravotný stav. Z pohľadu asistenta výživy je najčastejšou komplikáciou, vyžadujúcou intervenciu, malnutrícia – podvýživa. Onkologickí pacienti sú špecifickou skupinou s rozdielnymi nutričnými potrebami závisiacimi od ich zdravotného stavu. U väčšiny pacientov je nevyhnutná zvýšená potreba celkového príjmu energie a bielkovín. Prioritné je udržať telesnú hmotnosť a optimálny príjem stravy, aby mohol pacient úspešne absolvovať protinádorovú liečbu. Nutričná podpora je neoddeliteľnou súčasťou protinádorovej terapie, bez ktorej by v mnohých prípadoch nutričná intervencia nebola efektívna. Sú špecifiká vo výžive onkologických pacientov, ktoré si vyžadujú zvýšenú pozornosť, s cieľom udržať optimálny nutričný stav počas liečby. Medzi nutričné špecifiká na ktoré sa zameriavame sú najmä zvýšený príjem energie a bielkovín v strave. U pacientov s onkologickým ochorením je častá nežiaduca strata telesnej hmotnosti čo môže nepriaznivo ovplyvniť kvalitu života a celkovo dĺžku prežitia pacienta.
Modifikácia stravy – tam je dôležitá najmä konzistencia stravy, technologická úprava napr. pri niektorých ťažkostiach napr bolestivé prehĺtanie treba stravu mixovať.
Čo je to modulovaná dietetika?
Ešte sa môže aj pridávať hovorí sa tomu modulovaná dietetika– proteíny – čiže bielkoviny. Je možné primiešať bielkoviny do nejakej polievky, alebo to niekedy pacienti vypijú zvlášť s tekutinou, záleží na tom, ako sa dohodneme s pacientom, keď mu to vysvetľujeme, tak jeho spätná väzba nám to povie, čo zvládne, čo nie. Spätná väzba pacienta je pre nás tiež dôležitá. Modulovaná dietetika – sú špecifická skupina prípravkov klinickej výživy, ktoré obsahujú iba jednu základnú živinu napr. bielkoviny. Používajú sa k obohateniu stravy či enterálnej výživy. Umožňujú tak doplnenie stravy o chýbajúce zložky podľa potrieb pacienta. Zvyčajne sa však nepoužívajú ako hlavný zdroj energie alebo jednotlivých živín, ale len ako doplnok ku základnej diéte. K doplneniu bielkovín sa najčastejšie používa prášok s vysokou koncentráciou proteínov.
V modulovanej dietetike je teda možné primiešať do stravy proteíny – je to bielkovina v prášku, ktorá sa primieša pre zvýšenie obsahu bielkovín.
Proteínový prášok na medicínske účely, ktorý je dostupný v lekárni, dávajú to lekári onkológovia pacientom počas liečby na predpis, má úplne čisté zloženie, ( bez aditív, konzervantov, hormónov a bez ďalších látok), Vás ošetrujúci lekár Vám najlepšie poradí a odporučí kvalitný a v dobrom zložení proteínový prášok, v podstate sú to čisté bielkoviny, ktoré nemajú ako uškodiť, ( samozrejme ak nie sú v obrovskej nadmiere užívané), len treba dávať pozor a vedieť aký je ten zdroj, pretože sú rôzneho charakteru, to zloženie aby tam neboli hormóny, aditíva a podobne, preto Vám najlepšie poradí lekár, aby to bol čistý kvalitný proteínový prášok a naozaj kvalitnej značky. Odporúčame poradiť sa s Vaším lekárom, ktorý Vám ho môže predpísať.
Diétna rada sa môže kombinovať s enterálnou výživou podávanou ústami cez popíjanie.
Čo sa týka tekutej enterálnej výživy sipping, tak tú môže predpísať – indikovať lekár.
Asistent výživy a nutričný terapeut môže túto potrebu zistiť a len odporúčať, ale predpísať na recept to môže u nás iba lekár, vtedy to preplatí zdravotná poistovňa. Je možné si ju aj zakúpiť v lekárni, ale vtedy je to za plnú sumu, platí si to pacient sám- ak si kúpi bez receptu. Je však určite lepšie, ak onko pacientovi lekár okrem samotného predpísania aj konkrétne poradí, odporučí výber vhodného typu prípravku enterálnej výživy a odporúčanie týkajúce sa množstva. Dôležitá je tiež edukácia pacienta, výber prípravku, ktorý bude pacientovi najviac vyhovovať.
Čo je to enterálna výživa prijímaná ústami?
Enterálna nutrične komplexná výživa – určená na popíjanie – sipping ,,per os “- čo znamená ústami. Väčšinou to bývajú také tie prípravky typu vysokobielkovinové, vysokoenergetické, imunomodulačné, s omega 3 mastnými kyselinami, kondenzované a pod. Niekedy využívame aj krémy. Často používame vysokobielkovinové sippingy. Onko pacienti ak majú nejakú poruchu prehĺtania potravy, tak väčšinou potrebujú určitý typ hustoty stravy, niekedy nám to s úspechom funguje, keď má onko pacient ileostómiu, tak mu pridávame tieto krémy, aj mu to môže aspoň trošku zahustiť stolicu. Pre každého pacienta môže byť vhodný iný určitý typ, preto to najlepšie vie posúdiť indikovať a vybrať ošetrujúci lekár. (keďže najlepšie pozná aktuálny zdravotný stav onko pacienta) Je dôležité, aby pacienti mohli vyskúšať rôzne typy, nájsť ten prípravok, ktorý by im vyhovoval.
Odporúčania pre správne užívanie sippingu
- Prípravok je len doplnkom výživy s kompletným zložením živín, pričom základom ostáva vyvážená strava
- Väčšina prípravkov obsahuje v malom objeme pomerne vysoký obsah energie, bielkovín, sacharidov, tukov, vitamínov a minerálnych látok
- Pokiaľ máte predpísané, prípravok užívajte každý deň. Snažte sa dodržať odporúčanú dennú dávku
- Nie je vhodné vypiť celé balenie naraz (zvýšenie rizika tráviacich ťažkostí)
- Na pitie sippingu použite slamku a prípravok popíjajte pomaly!
- Užívajte prípravky medzi jedlami a po jedle, navyše k strave, ako doplnenie a obohatenie stravy
- Popíjajte tekutú výživu tak, aby nedošlo k zníženiu príjmu prirodzenej stravy
- Striedajte prípravky rôznych príchutí, pokiaľ vám prestanú chutiť
- Využívajte aj prípravky neutrálnej chuti (bez príchute), ktoré si môžete pridať do jogurtu, kaše, omáčok, alebo ktoré si môžete aj sami dochutiť
- Pokiaľ dokážete vypiť len malé množstvo, vyskúšajte viac koncentrovaný prípravok
- Pre spestrenie môžete pridávať tekutú výživu aj do potravín či hotových pokrmov
- Väčšine pacientov vyhovuje chladený prípravok (z chladničky)
- Zaznamenávajte si, aké množstvo prípravku ste skutočne vypili
Enterálna výživa – sipping sa samozrejme môže kombinovať s bežnou stravou a príp. aj s parenterálnou výživou.
Ešte poznámka z praxe k vysokobielkovinovým sippingom, často potrebujeme onko pacientom dať práve ten vysokobielkovinový sipping, pretože často nie sú schopní v strave prijať zvýšený prísun bielkovín, toľko koľko by potrebovali. Pokiaľ má onko pac. prijať 2 gramy bielkovín na kilogram, tak je to u napr. 70 kg pacienta 140 gramov bielkovín – čo je 70 dkg mäsa a to nám veľmi často nedokážu v mäse prijať najmä keď ich trápi nechutenstvo, zápal, hnačky, bolesti, horúčky, alebo keď je v sepse , v celkovom zápale organizmu a pod.
Vysvetlenie s rastlinkou
Podvýživené telo si môžeme predstaviť ako rastlinku, ktorá si prešla extrémnymi podmienkami spôsobenými suchom. Na to, aby sa spamätala a prežila potrebuje viac vody ako za normálnych okolností, pokiaľ do vody pridáme aj hnojivo s pridanými podpornými látkami rastlinka má väčšiu šancu na uzdravenie. Voda v tejto metafore zobrazuje energeticky dostatočné porcie a práve sipping môže byť ako hnojivo pri kvietku pre naše telo veľkým pomocníkom.
Sipping je síce energeticky bohatý, ale zázračne sa z neho nepriberá. Hmotnosť sa zvyšuje celkovým energetickým príjmom a množstvom jedla, nielen jedným druhom potraviny. Práve počas ochorenia hrá výživa veľmi dôležitú rolu. Sipping je výživa vyvinutá pre pacientov so zvýšenou potrebou energie a živín a sipping napomôže ujesť potrebné množstvo energie kým sa plne neobnoví dostatočné stravovanie, množstvo sippingu stanovuje a upravuje lekár.
Nutričný plán a sondová enterálna výživa
Môžeme mať na onkológii a aj máme veľa onko pacientov s PEG-om. PEG je perkutánna endoskopická gastrostómia. Často sa napr. konkrétne pri ožarovaní krku, hlavy zavádza na onkológii PEG. PEG je hadička, ktorou sa podáva enterálna výživa. Pri sondovej enterálnej výžive je tiež dôležitý výber vhodného typu výživy a množstvo – koľko dávok za deň. Určuje to ošetrujúci lekár. -pacientovi vysvetlí, akým spôsobom sa bude tá výživa podávať, akým spôsobom sa bude zahajovať to podávanie sondovej enterálnej výživy.
Parenterálna výživa
A pracujeme aj s parenterálnou výživou v zmysle toho, že je tu tá potreba, že čo všetko pacient nie je schopný zjesť, prijať v strave, keď nie je schopný tej bežnej a sondovej výživy, tak podávame parenterálnu výživu formou infúzie.
A toto všetko u toho onko pacienta starostlivo a pozorne sledujeme a dávame nejaké odborné vyhodnotenie : áno tu máme ešte nejakú rezervu, v tom, že tu ešte potrebujeme doplniť energiu, alebo viac posilniť bielkoviny a pod.
Čo je vhodné z jedálnička onko pacientov v akútnom štádiu liečby vylúčiť?
! Počas celej onkologickej liečby odporúčame vylúčiť zo stravy – grapefruit, ktorý môže znižovať účinok niektorých cytostatík./ pri chemoterapii.
!Opatrní buďte aj pri bežných bylinných čajoch, vyvarovať sa zmesi bylín, nevieme čo všetko tam je nakombinované. Mnohé rastlinné zložky, aj keď sú samé o sebe bezpečné, môžu spôsobovať nežiaduce interakcie s liekmi, ktoré onkologický pacient užíva. Typickým príkladom je ľubovník bodkovaný – bylinka bežne sa vyskytujúca v čajoch, ktorá znižuje účinok mnohých liečiv. Ani ako bylinku a ani čaj z ľubovníka bodkovaného onkologickým pacientom nepodávame!!!
POZOR! Zvýšenú pozornosť treba venovať citrusovým plodom a šťavám z nich, napr. pomaranč, grep, pomelo, mandarínka, ananás. Tieto druhy ovocia nie je vhodné u niektorých druhov liečby napr. pri niektorých druhoch chemoterapie konzumovať, takže by ich onko pacienti nemali konzumovať, treba to vždy skonzultovať s ošetrujúcim onkológom a opýtať sa ho. ! Pre pacientky s rakovinou prsníka sa neodporúča sója, tofu, sójové výrobky.
Z jedálnička vylučujeme tiež kancerogénne údeniny, alkohol, prepálené tuky, grilovanie, fritovanie… Úplne sa vyhýbať spracovaným mäsovým výrobkom (údeniny saláma, párky, klobásy…soleným údeným nakladaným fermentovaným a pod. a potravinám konzervovaných soľou a veľmi dôležité je nefajčiť.
Doplnky výživy?
Počas liečby by pacient nemal brať iné vitamíny či doplnky než tie, ktoré mu predpísal jeho lekár! Vôbec neodporúčame onko pacientom užívanie rôznych zahraničných neoverených preparátov. Keďže takéto produkty sú v kategórii – doplnky stravy, nepodliehajú prísnej kontrole, neprešli klinickými štúdiami a schvaľovacím procesom ako lieky. Ich užívanie v súbehu s chemoterapiou je dokonca kontraindikované, pretože môže dochádzať k interakciám!!! Treba sa vždy vopred poradiť s lekárom, odporúčame v tomto byť naozaj veľmi opatrní./viac info v textoch nižšie/
Probiotiká, prebiotiká
Probiotiká a prebiotiká najčastejšie používame ako prevenciu hnačky počas užívania antibiotík, resp. v rámci liečby hnačky na zmiernenie príznakov a podporu „dobrých“ baktérií, ktoré prirodzene osídľujú črevo. ! ALE POZOR Ich užívanie vám taktiež musí odporučiť lekár, pretože v ojedinelých prípadoch môžu pri veľmi nízkych hodnotách bielych krviniek pre pacienta predstavovať riziko a nesmú sa podávať! Treba konzultovať individuálne s Vaším lekárom – vždy sa opýtať lekára PRI ONKOHEMATOLOGICKYCH PACIENTOCH!
Výživa pod lupou – prečo je dôležité jesť?
Naše telo funguje výlučne na energii, ktorú získavame z jedla, a preto je jedlo pre náš život nevyhnutné.
Často počúvame prirovnanie, že telo je ako dobre fungujúci stroj. Aby tento stroj dokázal vykonávať všetky činnosti, ktoré od neho vyžadujeme, potrebujeme mu dávať palivo, ktorési on rozdistribuuje tam, kde je to potrebné. Aby sme si to rozmenili na drobné, predstavme si príjemné nedeľné ráno, kedy si na raňajky dáme chlieb s maslom, vajíčkom a zeleninou. Ako s týmto jedlom naloží náš telo-stroj? Po noci, kedy sme 6 – 8 a viac hodín bez jedla, naše telo nutne potrebuje doplniť chýbajúce živiny a energiu na to, aby sme mohli normálne fungovať. Sacharidy z chleba sa v našom tráviacom trakte rozložia až na jednotlivé molekuly glukózy, ktorá slúžia ako základné palivo pre celé telo. Náš mozog a červené krvinky sa potešia, pretože za normálnych okolností fungujú len na glukóze. Vláknina z chleba je zase potravou pre črevné baktérie, ktoré pre nás plnia niekoľko dôležitých funkcií – od budovania imunity až po trávenie nestrávených zvyškov jedla. Bielkoviny a tuky z chleba, masla a vajíčka telo využije viacerými spôsobmi – ako zdroj energie, a pre obnovu narušených a tvorbu nových štruktúr v tele. Tuk tvorí základ membrány každej jednej našej bunky a bielkoviny sú základnou stavebnou jednotkou celého tela. Telo dokáže z potravy získať nielen energiu, ale aj živiny nevyhnutné pre správne fungovanie esenciálnych telesných procesov – od búšenia srdca, cez vyrovnanú koncentráciu elektrolytov, až po termoregulačné procesy.
VÝŽIVA POD LUPOU…
Keď sa na naše jedlo pozrieme „pod lupou“ zistíme, že sa skladá z makro a mikroživín.
Makroživiny tvoria objemovo najväčšiu časť našej výživy a prinášajú nám energiu a látky nevyhnutné na budovanie a obnovu našich telesných štruktúr. Mikroživiny, tak ako napovedá ich názov, tvoria objemovo najmenšiu zložku našej stravy, avšak sú pre naše zdravie rovnako neodmysliteľné. Do tejto kategórie patria vitamíny, minerály a stopové prvky, ktoré sú dôležité pre všetky procesy, ktoré sa dejú v našom tele – od prenosu signálov medzi jednotlivými bunkami, cez tvorbu enzýmov až po správne fungovanie nášho mozgu. Ich deficit sa môže prejaviť napríklad na zníženej imunite ale aj na poruchách trávenia, poruchách vývinu a rastu či rôznych ochoreniach. Je preto dôležité uvedomiť si, že odopieraním si stravy neprichádzame len o potrebnú energiu z kalórií, ale aj o minerály a stopové prvky, ktorých nerovnováha a deficit môže viesť až k infarktu, mŕtvici či srdcovej arytmii k ťažkej podvýžive – jednoducho k ohrozeniu celkového zdravia a života.
NAJČASTEJŠIE CHYBY, KTORÉ ROBÍME PRI PREMÝŠĽANÍ O JEDLE AJ PRI ONKOLOGICKÝCH OCHORENIACH
Poďme si tu povedať si aspoň o niekoľkých chybách:
Rozdeľujeme potraviny na zdravé a nezdravé – nič v živote nie je čierno-biele. Ani jedlo. Pri výbere môžeme o potravinách hovoriť ako o viac alebo menej plnohodnotných, nie ako o zlých a dobrých či zdravých a nezdravých. Cieľom je nájsť rovnováhu. Vieme, že jedlo je oveľa viac ako palivo alebo zdroj energie. Jedlo je aj potešením a taktiež má významný sociálny rozmer.
Zakazujeme si potravinové skupiny alebo niektoré z hlavných živín- pokiaľ obmedzíme v našom jedálničku nejakú potravinovú skupinu, či už sú to sacharidy, tuky alebo bielkoviny, zákonite nám bude chýbať. Nedostatočný príjem živín je veľmi nebezpečný pre onko pacienta. Dosiahnutie perfektného stravovania nie je reálne. Nikdy totiž nebudeme presne vedieť spočítať, koľko ktorej živiny a energie naše telo v ktorý deň skutočne potrebuje a reálne aj spotrebuje. Často sa aj onko pacienti počas liečby mylne držia “zelených” čísiel v Kalorických tabuľkách, čo so sebou prináša viaceré vážne vysoké riziká. Jedlo sa stáva primárne číslom, pričom sa vytrácajú jeho ďalšie, o nič menej dôležité, aspekty ako je nutričná hodnota. Urputné sledovanie a snaha o detailné pokrytie vypočítaných denných výživových dávok ide často ruka v ruke s narušeným vzťahom k jedlu. Pri takomto spôsobe sa často stretávame v praxi v mnohých nebezpečných extrémoch vo výžive a stravovaní (držanie hladoviek a striktných nebezpečných diét, pitie iba štiav, jedenie iba ovocia a zeleniny, vyhýbanie sa mäsu, mlieku, mliečnym výrobkom, a podobne).
Berieme jedlo len ako zdroj energie. Jedlo nie je iba palivo. Ako sme spomínali vyššie, jedlo nám dáva makro a mikronutrienty nevyhnutné pre život, a je aj nevyhnutnou súčasťou nášho spoločenského života. ( je chybou, že jeme v rýchlosti, v behu, osamote a v každodenných obrovských stresoch pri pracovnom stole a pri počítači s mobilom v ruke a nie v pokojnom prostredí pri spoločnom stole ako to bolo kedysi…)
Chybou je aj vnímať jedlo ako toxíny. Máme rôzne neopodstatnené obavy z jedla. Telo sa “detoxikuje” samo každý deň a žiadny prípravok ani čaj na to nie je potrebný. Najdôležitejšie detoxikačné orgány sú pečeň a obličky, ktoré svojou metabolickou činnosťou, a pomocou série zložitých biochemických dejov, odstraňujú z nášho tela všetky cudzorodé a potenciálne toxické látky. Ak chceme telu s “detoxom” nejako naozaj pomôcť, pridajme do stravy viac vlákniny. Tá na seba dokáže naviazať cudzorodé látky, ktoré sa tak
ľahšie odstránia opäť z tela von. (Vláknina je črevná ,,metla“, ktorá ,,čistí“ črevo)
Veľmi nebezpečné je veriť rôznym mýtom, ktoré o výžive onko pacientov sú rozšírené. Povieme si v ďalších riadkoch k tomu viac.
Dôležité: V prípade onko pacientov nie sú na mieste žiadne obmedzenia v príjme stravy, preto by mali konzumovať na čo majú zrovna chuť, bez ohľadu na zásady správnej racionálnej výživy!
Čo je potrava, na čo slúži, aké sú jej úlohy?
Potrava je jedným z najvýznamnejších činiteľov, ktoré ovplyvňujú náš život. V ľudskom organizme plní 2 základné úlohy- slúži na výstavbu a obnovu buniek a tkanív, poskytuje energiu na telesné výkony a tvorbu tepla. Rastlinná a živočíšna potrava sa skladá z látok, ktoré nazývame živiny. Živiny dodávajú potrave energetickú a biologickú hodnotu. Organické živiny plnia v organizme buď funkciu stavebných látok (bielkoviny), alebo sú zdrojom energie( tuky a sacharidy), príp. ovplyvňujú látkovú premenu. Medzi anorganické živiny. zaraďujeme minerálne látky a vodu.
Prehľad základných živín
Základné živiny:
Makroživiny – bielkoviny, tuky, sacharidy – sú pre nás zdrojom energie, majú stavebnú funkciu (súčasť svalov, nervov, orgánov…)
Mikroživiny –ochranné látky – vitamíny, minerálne látky, stopové prvky – sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu, nie sú zdrojom energie
Voda, vláknina + ďalšie látky v potravinách, ktoré nie sú živiny
Hlavné makroživiny sú vo výžive – bielkoviny, tuky, sacharidy.
! Ani jedna makroživina nie je lepšia, vhodnejšia alebo potrebnejšia ako druhá. Myslime na to, keď si ideme vyskladať najbližší pokrm. Na tanieri by mala mať svoje zastúpenie každá z nich. Priestor by mal dostať zdroj sacharidov, tukov aj bielkovín. Na tanieri by nemala chýbať ani zelenina alebo ovocie – v závislosti od charakteru jedla a našich chuťových preferencií. Sú síce dôležitou súčasťou našej stravy, ale nemali by nahrádzať ani jednu z vyššie spomenutých makroživín – bielkovín, tukov, sacharidov.
Nie každý pokrm obsahuje kompletne všetky makro nutrienty. Losos so zeleninou nám nedodá sacharidy. Zeleninové rizoto je veľmi skromné na bielkoviny. Suchý chlieb bez živočíšneho masla je chudobný na tuky. Všetky tieto jedlá a potraviny môžu byť súčasťou vyváženej stravy a nie je na nich nič zlé. Jedlá, ktoré zjeme za celý deň, by sme si však mali v jedálničku vyskladať tak, aby nám nič z hlavných živín nechýbalo.
Edukácia o bielkovinách
BIELKOVINY sú stavebné jednotky organizmu, súčasť svalov, imunity, kostí…Z chemického hľadiska sú bielkoviny polyméry aminokyselín, ktoré obsahujú prvky uhlík, kyslík, vodík, dusík a niektoré aj síru. Sú súčasťou každej bunky, nachádzajú sa v krvi a tvoria základ všetkých tkanív v organizme. Organizmus človeka nie je schopný vytvárať si sám všetky aminokyseliny, ktoré potrebuje na výstavbu tkanív a preto ich musí získavať z potravy, takéto aminokyseliny označujeme ako esenciálne čiže nenahraditeľné. Bielkoviny, ktoré obsahujú esenciálne aminokyseliny označujeme ako plnohodnotné. Jediným vhodným zdrojom plnohodnotných bielkovín sú potraviny živočíšneho pôvodu (mäso jatočných zvierat, hydiny, rýb,, vajcia, mlieko a mliečne výrobky.
Rozlišujeme živočíšne a rastlinné bielkoviny. Hlavné zdroje bielkovín- živočíšne zdroje: mäso, mlieko a mliečne výrobky, ryby a výrobky z rýb, vajcia. Rastlinné zdroje: strukoviny, obilniny, zemiaky, orechy a semienka, .Onko pacientov napr. edukujeme o bielkovinách, že my si úplne všetky bielkoviny, teda časť bielkovín sami nevieme vytvoriť, musíme ich organizmu dodať jedine stravou, u toho onkologického ochorenia je iné využitie živín, v tele onko pac. je zmenený metabolizmus, v tele je vyšší obrat bielkovín, sú na bielkoviny omnoho vyššie nároky, preto onkologickí pacienti majú jesť a prijímať VIAC BIELKOVÍN než bežný zdravý človek. tak z tohto dôvodu je veľmi dôležité aby onko pacienti prijímali bielkoviny, aby prijímali dostatok kvalitných aj živočíšnych plnohodnotných bielkovín. Bielkoviny biologicky kvalitné plnohodnotné sú pre nás bielkoviny živočíšneho pôvodu (čiže potraviny typu: mäso, ryby, plnotučné mlieko, plnotučné mliečne výrobky, vajcia.
My si v tele vieme si vytvoriť do zásoby cukry, tuky, ale bielkoviny nie, laicky povedané s bielkovinami nevieme dobre v tele ,,hospodáriť”, keď ich v strave neprijímame, dochádza k chradnutiu, chudnutiu podvýžive, slabosti, poruche imunity, vyčerpaniu, únave, začína ubúdať svalovina/svalová hmota…vedie to k rôznym vážnym komplikáciám a pod. Často onko pacientom radíme, že keď nie sú schopní zjesť celú porciu jedla, tak aby uprednostnili bielkoviny. To je pre nich to zásadné. Radšej aby zjedli to mäso, alebo nejaký mliečny výrobok. Keď nechajú časť prílohy , alebo nezjedia napr. pečivo, nič sa nedeje, nevadí, to nie je až tak veľmi hrozné, ale mali by vždy denne prijať v tom jedle prednostne bielkoviny. Keď ale zvládnu zjesť v tej porcii aj napr. ten knedľu, alebo aj tie rožky, tak samozrejme môžu, o to je to viac lepšie. Vždy pripomíname a radíme aj: Pre zachovanie svaloviny je taktiež dôležitý primeraný pohyb pacientov. Bez pohybu to naozaj nejde. Samozrejme pohyb podľa aktuálneho stavu, aspoň prechádzky. Pacient by si mal dať za úlohu každý deň prejsť aspoň nejaký kus, aj v parku aspoň od lavičky k lavičke, samozrejme toľko koľko je schopný.
Pohyb je veľmi dôležitý a je to neoddeliteľnou súčasťou výživy. Pohyb posilňuje sval, bez bielkoviny ten sval neposilníme, to o čo nám v tej výžive ide, je taký boj o sval, o zachovanie toho svalu, o zachovanie svaloviny, svalovej hmoty, o posilnenie svalu, aby sme mali nejakú zásobáreň bielkovín, keď príde nejaká kríza. Takže pohyb je veľmi dôležitá súčasť výživy.
Aj pri chemoterapii, rádioterapii, či ďalších typoch liečby je dôležitý pohyb pacienta, že sa bude aspoň trochu hýbať i napriek tomu, že je unavený, zvýši si tak napríklad aj chuť k jedlu (pri veľmi častom nechutenstve).
BIELKOVINY – podrobnejšie
Poďme si tu napísať k bielkovinám podrobnejšie, chceme opäť zdôrazniť, že sú pre onko pacienta veľmi dôležité, bielkoviny, časť bielkovín si organizmus, telo nevie samo vytvoriť, musí ich teda prijímať jedine stravou.
Bielkoviny biologicky kvalitné hodnotné sú pre nás bielkoviny živočíšneho pôvodu (čiže potraviny typu: mäso, ryby, plnotučné mlieko, plnotučné mliečne výrobky, vajcia. Čo sa týka mäsa tak je vhodné rôzne druhy striedať.(bravčové, hov. mäso má výhodu, že má vysoký obsah železa , veľmi málo v iných potravinách dosiahneme toľko železa, vieme to železo veľmi dobre v organizme využiť, takže 1-2 krát za týždeň by malo byť bravčové alebo hov. mäso v jedálničku. taktiež by v jedálnom lístku mali byť zastúpené ryby – 1-2 krát do týždňa pre obsah omega 3 mastných kyselín, potom kuracie, morčacie, králičie mäso teľacie – ktoré býva menej tučné čiže v určitých fázach keď pacientom nie je dobre, ťažko trávi tučné mäso, tak napr. tie kuracie alebo morčacie prsia sú v tú chvíli najvhodnejšie, je to dobrý variant v šetriacej diéte. Mäsá striedať, každý deň aspoň jeden tenký plátok mäsa zjesť -veľkosť porcie plátok mäsa ako keby plátok na dlaň
Určite by mäso nemalo byť z jedálnička vylučované pokiaľ nie sú iné zdravotné dôvody.
Mlieko a mliečne výrobky: niektorí pacienti radi popíjajú mlieko a je to tak úplne v poriadku. Nie sú žiadne dôkazy, že mlieko zahlieňuje, je to skôr len populárne tvrdenie mýtus, ktoré ale nikde nie je podložené. Máme skúsenosti s pacientmi že nie sú schopní zjesť tuhú stravu, lebo na ňu nemajú chuť ale sú schopní vypiť liter mlieka denne. /krátkodobo po chemoterapii/v tú chvíľu je to pre nich to čo v danú chvíľu zvládnu. Takže je to tak v poriadku pretože si tým dopĺňajú bielkoviny. Mlieko nezahlieňuje.
Kyslomliečne mliečne výrobky obsahujú aj probiotiká. Pomáhajú nám v dobrej črevnej mikroflóre,(laicky povedané, aby črevo bolo v poriadku a v pohode, ) veľmi obľúbené u našich pacientov bývajú tvarohové syry, smotanové krémy – dajú sa aj dobre vychladiť, majú príjemnú chuť a textúru, bývajú veľmi dobre znášané. tie smotanové krémy bývajú s vyšším obsahom tuku, mliečny tuk býva veľmi dobre znášaný, i keď by pacient horšie znáša tuky, pretože ten mliečny tuk je v emulgovanej podobe a žlč a tráviace enzýmy sa k nim lepšie dostanú.
Vajcia – Vajíčko pre nás nesmierne dobre využiteľná bielkovina. Tie aminokyseliny sú naskladané tak, aby sme ich my takmer 100%tne využili. Tak isto je to u srvátky z mlieka.
Mali sme pacienta, ktorý v období kedy mal ťažkosti s príjmom stravy, tak 3 týždne jedol 2 vajíčka denne, vypil liter mlieka, jedol tvaroh so smotanou, do toho si namiešal kakao, čo by sme si povedali nerovnováha, ale zase je to v úplnom poriadku v tom období, keď toho pac. zje málo, tak pokojne nech je tú stravu jednostrannú, je to krátkodobé obdobie, kedy sa konzumuje jednostranná strava, ale v tú chvíľu je to telo schopné ju stráviť a telu to teda vyhovuje. Je to teda tak v tú chvíľu to krátke obdobie v poriadku.
Takisto pacientov edukujeme, že k udržaniu a k tvorbe svalovej hmoty je vhodné aj pravidelné cvičenie a prechádzky – pohyb – samozrejme podľa momentálnych možností a zdrav. stavu. Ale veľmi dôležité je mať ten pohyb.
BIELKOVINY – AKO NA NE?
Bielkoviny sú pre onko pacientov TOP živina číslo jedna.
Poďme sa spolu na to pozrieť detailnejšie a prakticky:
Odporúčaný príjem bielkovín je 1,0 -1,5 g až 2 g / kg / deň – u onko pacientov by sme mali ísť na tie 2 gramy na kg / deň
Ako to dosiahnuť v bežnej strave?
Zdroje Bielkovín:
živočíšne – plnohodnotné mlieko, mliečne výrobky, mäso, ryby, vajcia
tvaroh tučný 100 gramov+ bravčové stehno 150 gramov + jogurt smotanový 150 g + syr Eidam 50 g + vajce = 70 g (gramov) BIELKOVIN.
rastlinné zdroje B: strukoviny, celozrnné obilniny
pohánka 50 g + rastlinné mlieko + sójové mäso 30 g +sójový dezert 125 g + šošovica 100 g = 40 g Bielkovín
Ovocie, zelenina
červená repa 400 g + mrkva 400 g+ zeler 200 g + jablko 200 g + brokolica 200 g + čakanka 200 g + špenát 200 g + karfiol 200 g = (2 kg) =30 g Bielkovín
Sú onko pacienti, ktorí nám-ako asistentovi výživy povedia:,, že bola mi diagnostikovaná rakovina a tak ja som začal jesť iba ovocie a zeleninu, lebo veď mäso je kancerogén. tak ja jem už iba ovocie a zeleninu a bodka. “ Asistent výživy takýchto pacientov musí niekedy ako keby ,,sklamať” ale musí im povedať, vysvetliť, edukovať, že no to teraz nie je úplne to, čo by ste potrebovali. Teraz je práveže potreba, aby ste jedol / jedla aj kus toho mäsa, aby ste mohli prijímať biologicky kvalitné bielkoviny.
Pre mnoho onko pacientov to býva šokujúce, lebo reagujú na to odmietavo, neveriacky často s nami nesúhlasia a povedia, že:,, veď mäso by malo byť to kancerogénne že áno? Tak to by som nemal/ nemala teda ako to je?“ Úloha asistenta výživy je to onko pacientom empaticky vysvetliť a edukovať a poradiť.
Tak teda ako to je? Poďme si to tu vysvetliť.
Keď sa pozriete vyššie na tie napísané zdroje bielkovín a ich množstvá, tak vidíme, že pokiaľ máme v bežnej strave zaradené živočíšne zdroje bielkovín – mäso, mlieko, mliečne výrobky, vajcia, ryby tak pri bežných porciách tak sme schopný prijať v strave 70 gramov Bielkovín- a to plnohodnotných bielkovín.
Keď tam dáme iba obilniny a strukoviny, čo býva kombinácia kt. nám plynie z tej neplnohodnotnej rastlinnej formy zdroju Bielkovín tak pri bežných porciách je to už o polovicu menej bielkovín.
Tie rastlinné bielkoviny pre nás nie sú úplne biologicky kvalitné, nachádzajú sa často v potravinách kt. obsahujú viac vlákniny strukoviny, celozrnné obilniny…čo môže byť tiež problém, lebo pri chemoterapiách, ožarovaniach pacientom často býva nevoľno majú ťažkosti s trávením a ani by nedokázali nezvládli zjesť omnoho väčšie množstvá strukovín v kombinácii s celozrnnými obilninami, napr. často sa objaví hnačka a strukoviny a celozrnné vtedy ani nemôžu konzumovať…
Tu je potreba si uvedomiť, že tá nálož, to množstvo zo zdrojov z rastlinných bielkovín ktoré onko pac. potrebujú zjesť je teda omnoho väčšie než by potrebovali zjesť z bielkovín živočíšnych buď z toho syra, alebo tvarohu, alebo z jogurtu..
!!! Keď ale budeme jesť iba ovocie a zeleninu – a hoci zjeme jej dve kilá / čo je tiež veľmi otázne, či by to pacienti zvládli, keď onkologickí pacienti trpia často aj tráviacimi ťažkosťami a z niektorých druhov ovocia a zeleniny ich zvykne napr. nafukovať majú kŕče, hnačky a ich neznesú netolerujú a pod., že ako zvládnu zjesť každý deň dve kilá ovocia a zeleniny?, tak sme zase o veľký kus menej bielkovín, takže tie bielkoviny nám tam veľmi-veľmi až extrémne alarmujúco chýbajú!
Je dôležité si uvedomiť, že asistent výživy sa vždy onkologického pacienta zvykne pýtať: a zjete na tom tanieri to mäso? Alebo zjete aspoň polovicu plátku mäsa? Máte v jedálničku zaradené ryby? A keď máte jogurt -zjete ho? Zjete ho celý alebo polovičku? Keď máte na tanieri vajíčko zjete ho? Lebo to je to dôležité, aby ste jedli. Jesť bielkoviny vždy z tej porcie jedla prednostne. Výber bielkovín sa samozrejme dá prijať z rôznych zdrojov napr. mliečne výrobky na 100 g tvarohu, alebo syru alebo jogurtov sa niekedy dostávame na 11 gramov bielkovín
Keď máme semienka – oni tiež nemajú úplne zlé množstvo bielkovín, ale problém je že my nedokážeme zaradiť do jedálnička zjesť 100 gramov semienok a keby sme ich zjedli nebolo by nám dobre je to príliš obrovské množstvo vlákniny, tuku, mohli by byť z toho skôr len črevné ťažkosti problémy než čokoľvek iné. samozrejme môžeme si semienko rozdrviť a pridať zamiešať do jogurtu – to samozrejme ide. Pozor pri napr. CHIA semienkach upozorňujeme vedia byť veľmi toxické !, Jesť ich s mierou, jedna menšia lyžička do jogurtu je v poriadku bezpečné, ale neodporúčame ich vo väčších množstvách práve kvôli ich veľkej toxicite.
Čo sa týka mliečnych alternatív / rôzne kokosové nápoje ,,,kokosové ,,mlieko” sójové nápoje, ryžové a pod. obsah bielkovín v nich je veľmi mizivý. Tie náhrady bývajú skôr o obsahu tuku alebo sacharidov. ( nie o obsahu bielkovín). Pozor na rastlinné nápoje, pokiaľ nie je sójové, tam býva úplne nízky počet bielkovín. A bielkovina je to, o čo nám teraz ide.
Ešte pre porovnanie v čom je 25 g Bielkovín, v čom je obsiahnuté?
Tá rastlinná strava so sebou naozaj nesie väčšie množstvo. Tu sa zase dostávame k tomu, že pokiaľ onko pacientom nie je dobre, čo sa stáva že majú rôzne ťažkosti s trávením, nadúva ich, žalúdok majú ako keby na vode, tak je možné, že si nedajú fazuľový guláš v kombinácii ešte s inou strukovinou a šošovicový prívarok, to naozaj nie je to po čom ,,siahnu”, ale fakt omnoho skôr budú schopní zjesť nejaký kúsok napr. smotanového, tvarohového syru, že sa im to aj bude lepšie tráviť. Aj to budú lepšie tolerovať. A práve tie mliečne výrobky s vyšším obsahom tuku, i keď je ten výrobok viac tučnejší, ten tuk je tam prirodzene emulgovaný, takže sa lepšie trávi, bývajú dobre tolerované, máme u pacientov naozaj tú skúsenosť, že nezvládnu zjesť mäso, je to pre nich príliš ťažké, nemajú na neho chuť, nie je problém -dá sa nahradiť tými tučnými mliečnymi výrobkami.
O koľko onko pacienti zjedia toho menej – ako na objem, tak tým viac si môžu dovoliť tie tučnejšie plnotučné mliečne výrobky, /zas iné ako v prevencii kde sa odporúča skôr polotučné
Pokiaľ ste v liečbe, máte problém s príjmom stravy, všade kde je to možné, navyšujeme obsah energie a bielkovín napr. prisypávaním strúhaného syra, určite je dobré dať si napr. kyslomliečnu plnotučnú smotanu, plnotučnú šľahačku, plnotučný tvaroh a pod. Lebo snažíme sa, aby ste mali tie živiny, tú energiu.
Vypracovala som vzorový jedálniček pre asi 70 kg onko pacienta
je tam: 35 kcal / kg (2450 kcal) 1,5 g bielkovín – ( 105 g Bielkovín)
Raňajky: nátierka pažítková -100 g, maslo 20 g, rožok, chlieb, mrkvové slížiky
Desiata: pohánková palacinka 2 ks, smotana 150 g
Obed: polievka tekvicová, losos na bylinkách 150 g, varené zemiaky 250 g, hlávkový šalát
Olovrant: smotanový jogurt s broskyňami, piškóty,
Večera: kuskus 200 g s cuketou, a so syrom 60 g
pokiaľ onko pac. nedokáže zjesť dosť bielkovín odporúčame sipping s vysokobielkovinovým sippingom a tak bielkoviny telu doplniť.
čo je v tom vyššie spomínanom uvedenom jedálničku zásadné zjesť tu nátierku, smotanu, lososa, jogurt, syr
Čiže vždy zjesť bielkoviny prednostne bielkovinové jedlá. Zjesť snažiť sa zjesť vždy najprv a najmä to vajíčko, mäso, syr, tvaroh, jogurt, termix, tvarohový syr…ryby
ryby majú byť 2-3 krát do týždňa v jedálničku, stane sa aj, že onko pac. z toho jedálnička nezje zvyšok, ale to by sme potom riešili inak. Ale zásadné sú pre toho onko pacienta tie kvalitné bielkoviny z mäsa.
Takže preto tu tak “trošku” obhajujem a vysvetľujem, že tie živočíšne bielkoviny to mäso, ryby, mlieko, mliečne výrobky, vajcia majú v strave pri liečbe onko pacienta naozaj svoje dôležité zastúpenie – miesto, pretože sú relatívne ľahko a dobre stráviteľné a obsahujú tú živinu koncentrovanú, – tú živinu, ktorú onko pacienti pri protinádorovej liečbe potrebujú. To, je to čo by som Vám chcela zdieľať, povedať, že to je to najdôležitejšie.
Vnímam to veľmi a preto to tu ešte zopakujem, že je to veľmi často v rozpore s tým, čo si naozaj mnohí a mnohí onko pacienti a onko pacientky predstavujú, že sa ma ako asistenta výživy opýtajú na stravu, že akú stravu im odporúčam, povedia mi, napíšu mi alebo mi ukážu v jedálničku že jedia iba samú zeleninu a ovocie a očakávajú, že ja im to schválim, že ja budem reagovať, že ,, super jete iba samú ovocie a zeleninu, to je presne to čo potrebujete, takáto je takáto býva ich predstava, ale tak to nie je,
ja ako asistent výživy musím vždy vysvetľovať tento princíp ( o potrebe živočíšnych bielkovín) a často musím aj ,,obhajovať “plnohodnotné živočíšne bielkoviny a s empatiou vysvetľovať, ale je to fakt, je to pravda, že bielkoviny sú pre vás ako onko pacientov a pacientky naozaj zásadné.
Preto som sa tu tomu tak aj podrobnejšie venovala. Je to dôležité si to uvedomiť a najmä vedieť aj že prečo, vedieť ten dôvod, že to má naozaj dôvod v tom metabolizme, že to, čo sa deje v tele onko pacientov aj bez toho, aby to oni nejako vnímali, že sa im často odbúrava svalovina svalová hmota, že im svalová hmota veľmi ubúda a to aj z orgánov a potom je k tomu aj ten vplyv liečby a to je už to, čo aj sami už cítia čo sami vidia, že sa necítia dobre, že si všimli že im zmizli svaly na nohách rukách…že majú tie nežiaduce účinky, že sa cítia slabí unavení, že nevládzu a pod.
Bravčové a hov. mäso má u nás teraz dosť a veľmi zlú povesť, že je to kancerogén a býva pacientmi a ich blízkymi veľmi často úplne zatracované a vylúčené z jedálnička.
Čo sa týka ešte ,,červeného” mäsa – bravčové, hovädzie, – bývajú často zatracované (ako kancerogén) ALE je dobré podotknúť že aj svetová zdravotnícka organizácia /WHO/ odporúča príjem červeného mäsa do pol kila za týždeň, takže naozaj keď si onko pacient dá jeden, alebo dvakrát do týždňa jeden plátok kvalitného bravčového, alebo hov. / jahňacieho mäsa tak je to veľmi dobré, je to v úplnom poriadku, pretože obsahuje okrem biologicky kvalitných bielkovín aj veľmi dobre využiteľný zdroj železa.
U onko pac. často od pacientov veľmi často počúvame, že nebýva chuť k mäsu, odporúčame skúsiť zaradiť ryby – obsahujú nielen bielkoviny, ale aj omega 3 mastné kyseliny, tie pomáhajú trošku tlmiť zápal, udáva sa im táto vlastnosť. Ryby 2-3 krát za týždeň v jedálničku.
Zvýšenie bielkovín v Sippingu – enterálna výživa na popíjanie
Sipping obsahuje 20 g Bielkovín / v 200 ml obsahu fľaštičky sippingu
Pre predstavu – to je ako by pacient zjedol štvrť kila tvarohu alebo zjedli 20 dekový plátok mäsa ( keď pac. trpí nechutenstvom, má bolesti, zápal, horúčku, nevoľnosť, často krát odmieta – nie je schopný zjesť 20 dekov mäsa…) sipping nám v tom pomáha, aby sme pacientovi dodali tie bielkoviny ktoré potrebuje vo zvýšenom množstve.
Pacientom vysvetľujeme, keď nám hovoria že sipping nechcú, že im nechutí, keď ho odmietajú (,,nechcem sipping, nechutí mi”) tak ich edukujeme, že ich nenútime, že ho nemusia, ale teda že či zjedia namiesto neho štvrť kila tvarohu alebo 20 deka plátku mäsa? Často po vysvetlení po motivovaní povzbudení po edukácii máme skúsenosť, že si pacienti ten sipping dajú a pomôže im to, treba sa pacientom empaticky venovať aj vysvetliť a edukovať ich prečo je pre nich dobré to čo im ponúkame a dávame, aj sipping im treba ponúkať aj s vysvetlením prečo im to podávame, prečo je to pre nich dobré a prospešné…
Praktický TIP k bielkovinám
Onko pacienti môžu mať fakt často zradný pocit, že prijímajú v strave dosť bielkovín, ale v strave ich dostatok v skutočnosti nie je. ( Nemusia si to sami ani uvedomiť) Napr. onko pac. si veľmi často dajú na raňajky iba: čaj, vianočku s maslom a medom, ale bielkovinu žiadnu. vlastne bielkoviny tam teda na raňajky nemáme. Preto odporúčame pridať k porcii na raňajky napr. biely jogurt, termix, alebo iný tvarohový krém, puding, môžu uvariť si kakao…Takto postupujeme aj pri desiate, obede, olovrante, večeri, vždy premýšľať, že ako ešte môžeme navýšiť ten príjem bielkovín, čo by sme si ešte k jednotlivým porciám mohli pridať, aby to bolo niečo čo obsahuje práve bielkoviny. Tip ako prijať bielkovinu v skrytej forme napr. si upiecť koláč s ukrytou bielkovinou v ceste napr. tvaroh priamo v ceste.
Pacientov často trápia zmeny chutí, kovová chuť v ústach, z tohto dôvodu veľmi často vylučujú mäso. Pri častej averzii k mäsu, kedy pacienti odmietajú jesť mäso, odporúčame, aby pokiaľ vylučujú mäso, tak aby jedli ryby, strukoviny, vajíčka, mlieko, mliečne výrobky, niečo iné čo tiež obsahuje bielkoviny. Aby nebolo, že vylúčia mäso a tým pádom budú mať omnoho menší príjem bielkovín v strave. Nie je vôbec žiaden dôvod vylučovať zo stravy (vhodne tepelne upravené) mäso, nie je to vôbec opodstatnené, môže sa tým pacient veľmi ochudobniť o príjem bielkovín a živín počas liečby.
Cvičenie, pohyb a rehabilitácia
Pokiaľ máme príjem bielkovín v strave , tak aby bielkoviny boli správne využité v tele, je dobré k tomu pridať cvičenie. Aké cvičenie je pre pac. vhodné by sme odporučili konzultovať s ošetrujúcim lekárom, do akej miery je možné telo týmto spôsobom zaťažiť. čo sa určite tiež počíta do pohybovej aktivity tak sú to prechádzky do prírody, pokiaľ je pac. v horšom výživovom stave, že už má veľké zdravotné problémy, i keď aj malá prechádzka je niekedy problém, tak skúsiť aj tak aspoň kúsok po vonku prejsť, aj keď by to malo byť len od lavičky k lavičke v parku, ale predsa len už sa hýbe. je dobré mať pohybovú aktivitu aspoň nejako zachovanú. aj to sa počíta ako pohybová aktivita.
Mala by byť aj výživná strava výživná diéta sprevádzaná aj fyzickou aktivitou onko pacienta?
Výživná strava by mala byť vždy sprevádzaná pravidelnou fyzickou aktivitou podľa možností pacienta. V optimálnom prípade ide nielen o chôdzu, ale aj o posilňovanie svalov hornej časti tela. Pravidelné cvičenie by malo byť vykonávané už od doby zistenia nádoru, akonáhle sa pacientov stav aspoň čiastočne zlepší a je toho schopný. To znamená, že cvičenie sa odporúča aj v priebehu onkologickej liečby, pokiaľ nie je lekárom výslovne zakázané. Cvičenie môže mať podobu iba miernej alebo strednej fyzickej aktivity, cvičiť je možné aj v sede na stoličke alebo na tvrdom lôžku. Cvičenie pri nádorovom ochorení je dnes považované za veľmi účinnú formu podpornej liečby, ktorá podporuje udržanie svalovej hmoty a výkonnosti, zlepšuje kvalitu života a prispieva k lepšiemu výsledku onkologickej liečby.
Prečo je dôležitý pre onko pacientov pohyb?
Svaly sú najväčšou zásobárňou bielkovín v ľudskom tele. Pri chudnutí dochádza k úbytku svalovej hmoty. Tomu je možné predísť či zabrániť nielen príjmom bielkovín v strave, ale hlavne pohybom. Fyzickú aktivitu prevádzkujte denne. Choďte napr. na kondičnú prechádzku – vhodná je napríklad nordic walking – chôdza s paličkami. Ak nemôžete ísť von, cvičte aspoň niekoľko minút doma. V žiadnom prípade sa však neprepínajte. Všetky fyzické aktivity vždy podriaďte vášmu stavu a tomu, ako sa cítite. Ohľadom cvičenia sa poraďte s lekárom.
Dôležité – po bielkovinovom pokrme cvičiť
Po každom bielkovinovom pokrme sa na niekoľko hodín zvýši tvorba telu vlastných bielkovín. V prípade, že je pacient schopný v tomto časovom intervale cvičiť, zvyšuje sa možnosť tvorby svalovej hmoty. Pacienti, ktorí majú doporučený zvýšený príjem proteínov – bielkovín by mali mať snahu príjímať rôzne druhy mäsa viackrát za deň. Aj pacienti s averziou voči mäsu by mali konzumovať aspoň hydinové, teľacie mäso, či ryby. Mäso z rýb je dobrým zdrojom bielkovín a obsahuje navyše omega 3- mastné kyseliny, ktoré napomáhajú spomaleniu chudnutia. Z mliečnych výrobkov sa pre obsah bielkovín odporúča hlavne plnotučný tvaroh a tvrdý syr. Vajíčka sú významným zdrojom bielkovín a vaječný bielok je po tepelnej úprave možno konzumovať takmer neobmedzene. V prípade, že strukoviny nespôsobujú pacientom ťažkosti, je ideálne ich do jedálnička zaradiť aspoň 2 krát alebo 3 krát týždenne. Plnotučné mlieko a plnotučné mliečne výrobky mať v jedálničku zaradené denne.
TUKY
Tuk pre nás vlastne predstavuje zdroj energie. V malom množstve veľmi veľké množstvo energie. keď si porovnáme, že 10 gramov masla nám vydá energie toľko koľko pol kila uhorky šalátovej, tak to je naozaj veľký rozdiel. Takže keď majú pac. problémy s jedlom, tak im hovoríme: vezmite si chlieb a natrite si na neho naozaj veľkú tučnú dávku vrstvu živočíšneho masla – dodajú tak do seba v malom množstve veľa energie. Pokiaľ pac je málo malé množstvo stravy tak je dobré, vhodné na možné, aby jedol mliečne výrobky s vyšším obsahom tuku. To znamená, že môže pokojne popíjať plnotučnú smotanu, keď to bude dobre zvládať a bude mu to chutiť, keď pacient nemá problém s množstvom tak sa môže ísť pokojne na tie plnotučné mliečne výrobky. Takisto je možné do jedál pridávať rastlinné oleje ktorých máme väčšinou nedostatok, zistiť ktorý nám chutí, sú rôzne viaceré skúsiť možno aj iný aký sme predtým nepoužívali, možno vám zachutí. Niektorí pacienti skúsili aj iný olej než ten čo používali a pod a zachutil im, obohacovať nimi zeleninu, šaláty a pod.
Rybí tuk je vhodný, odporúčame ho, obsahuje prospešné nenasýtené mastné kyseliny: EPA a DHA, ktoré pomáhajú nielen na srdce, ale pôsobia protizápalovo.
Maslo (živočíšne) preferujeme viac ako rastlinný tuk, pretože dodá pacientovi viac energie ktorú potrebuje.
Sú TUKY nezdravé? Čo je dobré a podstatné vedieť o tukoch?
Tuky v organizme plnia dôležité úlohy – funkcie zásobných látok energie, napr. majú tepelné izolačné vlastnosti,( izolácia vnútorných orgánov tepelne aj fyzicky), sú stavebnými membránami buniek, v čreve sa ich pomocou vstrebávajú vitamíny rozpustné v tukoch – vit. A, D, E, K. Sú súčasťou nervových buniek a mozgovej kôry. Medzi ich funkcie patrí aj tvorba hormónov, čo má význam u žien.
Sú teda dôležité aj v našom organizme, v našom tele, musíme mať zásobáreň tuku, lebo pokiaľ nemáme, tak naše telo nefunguje tak ako má. Pretože tuky nám napr. aj chránia orgány a pod. Veľmi dôležité je množstvo a typ tuku v strave a je dôležité vedieť tuky rozlišovať.
Máme rastlinné a živočíšne zdroje tukov. Väčší príjem nasýtených mastných kyselín je rizikový, pretože majú trombogénny účinok (ateroskleróza ciev)
Avšak nenasýtené mastné kyseliny – OMEGA 3 MK a omega 6 majú pozitívny vplyv na naše zdravie. vykazujú potenciál protizápalového pôsobenia a sú spájané s nižším výskytom nádorov. ich príjem je teda odporúčaný aj v prevencii onko ochorení. Nachádzajú sa v rastlinných olejoch v orieškoch, v semienkach.
Tuky majú najväčšiu energetickú hodnotu zo všetkých živín, majú menšiu sýtiacu schopnosť ako sacharidy a bielkoviny.
Onko pacienti by mali kvôli zvýšenej energetickej hodnote jesť napr. plnotučné mlieka, plnotučné mliečne výrobky syry, tvarohy, smotany, šľahačky, tvarohové syry , pokojne môžu aj maslo pridávať do rôznych pokrmov na zvýšenie energie a pod. Odporúčame tučné ryby, vajíčka, tučné mliečne výrobky
V studenej kuchyne je vhodný napr. do šalátov olivový olej, v teplej kuchyni na prípravu pokrmov je vhodný napr. repkový olej.
Prečo by sme sa NEMALI tukom, /ktoré sú často veľmi zatracované/ vyhýbať?
Pretože tuk je súčasťou každej bunky v našom tele, a rovnako aj v potrave má svoju nezastupiteľnú
úlohu. Aby ľudský organizmus dokázal vstrebať a využiť niektoré vitamíny (D, E, K, A), ktoré
sa aj odborne nazývajú ako vitamíny rozpustné v tukoch, musí byť tuk súčasťou prijatej
potravy a nie je odporúčané sa mu vyhýbať. Dostatočný prísun omega 3 a omega 6 mastných kyselín sa zase podieľa na kardiovaskulárnom zdraví a má protizápalové pôsobenie.
Najvhodnejším zdrojom tuku sú napríklad ryby, orechy a semienka, olivový olej, vaječné žĺtky, či avokádo.
Tukové tkanivá v organizme slúžia ako zásoba energie, zároveň však chránia vnútorné orgány pred údermi a nárazmi a plnia úlohu tepelnej izolácie, čím sa podieľajú na termoregulácii. Od dostatočného príjmu je závislá napríklad hormonálna regulácia. Nízke percento tuku v ženskom tele a ich nedostatočný príjem v strave je častokrát sprevádzaný poruchami menštruačného cyklu a vzniku amenorei – straty menštruačného cyklu.
SACHARIDY
Čo sa týka sacharidov:
Sacharidy sú pre nás významný, veľmi dôležitý a najrýchlejšie využiteľný zdroj energie, mali by tvoriť 50-60% energetického príjmu za deň, ( odporúčaný príjem pridaných cukrov (jednoduché rýchle cukry je max. 10% celkového energetického príjmu denne).
Sacharidy sú výhradný zdroj energie pre mozog a červené krvinky, preto sú nevyhnutné.
Práve sacharidy by mali podľa odborných odporúčaní tvoriť percentuálne najväčší podiel z nášho
každodenného príjmu, sú primárnym zdrojom energie pre správne fungovanie ľudského organizmu, poskytujú nám mnohé benefity: vo forme glykogénu v pečeni a vo svaloch vytvárajú energetické zásoby, udržujú hladinu krvného cukru, sú súčasťou zložitejších látok ako sú nukleové kyseliny či koenzýmy, podieľajú sa na hormonálnej regulácii, podporujú regeneráciu tkanív, vplývajú na psychickú pohodu, pomáhajú zvládať stres a pod.
Hlavné zdroje sacharidov vo výžive:
obilniny ( pečivo, chlieb, ryža, cestoviny, kuskus…, ), cereálie (ovsené vločky…) strukoviny ( fazuľa, šošovica, hrach….) zemiaky, ovocie, zelenina, mlieko a mliečne výrobky (syry, jogurty…) biely alebo trstinový cukor, sladkosti, sladené nápoje, sladké pečivo, med, glukózovo fruktózový sirup a podobne
Nie je sacharid ako sacharid
Pri sacharidoch je dôležité vedieť rozlíšiť aký je sacharid, či je sacharid jednoduchý, alebo zložený. Tie zložené sacharidy (polysacharidy) sú tie, ktoré by sme primárne mali v strave preferovať. Zložené sacharidy predstavujú škrob a nestráviteľnú vlákninu. Potraviny bohaté na škrob: Zemiaky, batáty, kukurica, fazuľa, hrášok, šošovica, pečivo, chlieb, ryža, cestoviny, cereálie, pohánka, ovsené vločky, banány- tieto zložené sacharidy by mali v jedálničku prevládať. Energia z nich sa uvoľňuje v tráviacom trakte postupne, dôsledkom čoho nás zasýtia na dlhšiu dobu.
Vláknina je veľmi dôležitou a zdraviu prospešnou zložkou stravy, denný odporúčaný príjem je 27-35 g denne u dospelého človeka, bohaté zdroje vlákniny: zelenina, ovocie, celozrnné výrobky celozrnný chlieb, celozrnné cestoviny, celozrnná ryža, kuskus, ovsené vločky, orechy, semienka, sušené ovocie, cereálie
Tu sa pri edukácii pacientov rovno vždy vrhneme do mýtu, že cukor, sacharidy živia nádor, že podporuje bujnenie nádoru, k tomu je potreba vysvetliť, vždy pacientov edukujeme, že na to nie je žiadna klinická odborná štúdia a ani my zo skúsenosti naozaj nevidíme, že by vylúčenie cukru zo stravy vyhladovalo nádor, že by sa rakovina týmto spôsobom mohla vyliečiť.
Skôr vnímame od pacientov, že je problém, že pokiaľ prestanú jesť cukry, sacharidové potraviny, sladké jedlá, sacharidy niekedy aj v období keď im nie je úplne dobre, môžu mať pocit že skôr lepšie keď si dajú doprajú napr. jablkový kompót s cukrom, vychladený puding, a pod., že cítia že im to chutí, že im to robí dobre, že im to prospieva, ale hovoria nám pacienti veľmi často z obavy že si tým ublížia tak to nejedia ( hoci by aj mali na to chuť a skúsenosť, že im to prospieva, že im to dobre padne, radšej nezjedia vôbec nič ako by si niečo také sacharidové, niečo s cukrom dopriali nebáť sa toho keď práve sacharidové potraviny a jedlá s cukrom sú to čo by dokázali a chceli zjesť, ale iba z obavy si to nedajú a tak napr. nezjedia v tú chvíľu radšej nič, je dôležité nebáť sa tieto potraviny jesť, zachovajú si aspoň určitý príjem stravy, aspoň trošku príjem energie po krátku dobu týmto spôsobom ale v tu chvíľu je to úplne v poriadku a potom až odznie nevoľnosť tak začať jesť tú stravu pestrejšiu viac a viac…I keď sacharidy v strave neprijímame tak si ich telo vytvorí samo udržujeme si stálu hladinu cukru v krvi. Ešte ďalšia vec ktorú chceme povedať že, potraviny ktoré obsahujú cukry, sacharidy sú aj strukoviny ovocie zelenina obilniny, prílohy napr. zemiaky, ryža a pod. a bola by škoda sa týchto potravín zriekať, pretože oni nám prinášajú do tela prirodzenou cestou vitamíny, minerálne látky, antioxidanty a tie my potrebujeme a prospievajú nášmu zdraviu. Samozrejme nadmerný a dlhodobý príjem jednoduchých cukrov – to je to čo vnímame ako sladké, pacientom odporúčať nebudeme. samozrejme ale pokiaľ máte chuť na koláč ku káve, ku kakau alebo na žemľovku a pod. naozaj si ju pokojne dajte. Dôležité je jesť aj sladké bez toho strachu, bez tých obáv, že by ste si tým ublížili. Potraviny, ktoré obsahujú vyššiu mieru jednoduchých sacharidov môžeme nazvať aj “jedlo pre dušu“. Ide o rôzne čokoládky, cukríky a iné sladkosti a je úplne v poriadku si v rozumnom množstve a frekvencii dopriať aj tie. –! pozor neplatí to ale pre pacientov s cukrovkou pre diabetikov!
Občas sa v literatúre medzi zdroje rýchlych cukrov zaraďuje aj ovocie, keďže taktiež obsahujú monosacharid s názvom fruktóza. Ovocie však obsahuje aj vlákninu, ktorá naopak vstrebávanie cukru do krvi spomaľuje. Rýchly cukor znamená rýchlu energiu, preto sa konzumácia ich zdrojov odporúča napr. pred športovou aktivitou, pred cvičením a pod.
Môže cukor živiť rakovinu – nádor? údajne cukor živí nádorové bunky?
Nie, cukor nádor – rakovinu NEVYŹIVUJE, neživí. Nebojte sa toho. Ja nemám rada to strašenie onko pacientov ohľadom výživy. Strašenie onkologických pacientov, že cukor živí – vyživuje rakovinu, nádor, má základ v tom, že nádorová bunka metabolizuje glukózu, vo väčšej miere využíva ako zdroj energie glukózu. To je pravda. ALE problém je však v tom, že keď si predstavíme, že naše telo zaobchádza s glukózou veľmi opatrne a má ju veľmi pod kontrolou. Poznajú to diabetici – keď sa diabetik dostane do stavu hypoglykémie, tak nastáva veľký problém a ide o život ohrozujúcu situáciu. Chcem tým povedať, že tú glukózu v tele potrebujeme mať, a pretože telo glukózu potrebuje, dokáže si ju vyrobiť aj samo. Takže tým, že vylúčite sacharidy/cukor, tak to neznamená, že v tele už nebude glukóza. Keby to tak fungovalo, tak to by bola super skvelá liečba onkologických ochorení, ale bohužiaľ to tak nie je.
Tým nechceme odporučiť, aby ste jedli sladké a cukry od rána do večera, to určite nie, jedálniček by mal byť vyvážený. No na druhej strane, ak lepšie tolerujete pri nevoľnosti suchý keks, sladkú sušienku, zázvorníky, koláč, sladké jedlá ako napr. žemľovku, ryžový nákyp, tvarohové guľky s jablkami a pod. pokojne ich zjedzte, úplne bez obáv, že by vám to uškodilo. zjedzte ich bez strachu bez úzkosti bez stresu , s tým že si tým pomáhate, že je to tak dobre a v úplnom poriadku, naozaj v tomto nemajte strach a obavy. proste keď telo teraz zvláda sladkú sušienku, tak teraz zvláda sladkú sušienku a bez obáv ju pokojne zjedzte. Potom keď vám bude lepšie tak si k nej nabudúce pridáte napr. tvaroh, alebo jogurt, termix, puding a pod.
Je vhodné vylúčenie cukru a obmedzenie sacharidov v jedálničku?
Čo sa týka cukru, je to tiež široký pojem. Cukor, alebo sacharidy celkovo sa vyskytujú nielen v sladkostiach, nielen keď si dáme cukor do kávy, ale nachádzajú sa aj v pečive, v prílohách, v rôznych aj v celozrnných, alebo aj v strukovinách, aj v ovocí, zelenine, v zemiakoch, aj v mliečnych výrobkoch sa vyskytujú…
Určite neodporúčame úplne vylúčiť zo stravy sacharidy, sacharidy by práveže mali tvoriť aj 50-60 % z celkového energetického príjmu zo stravy, takže nemôžeme hovoriť iba o cukroch, tie cukry sú skôr pridané ( rýchle) cukry, (vo forme monosacharidov, disacharidov (tie už nie je procesom trávenia nutné štiepiť na menšie jednotky ako je to v prípade komplexných sacharidov, ale vstrebávajú sa priamo
(rýchlo) do krvného riečiška.) ktoré sa nachádzajú napr. v sladkostiach, v sladených nápojoch, ktoré tiež keď nie sú v nadmiere, tak môžu aj v tej strave onkologického pacienta pokojne byť, niektorým onko pacientom omnoho viac počas liečby chutia nejaké sladšie jedlá, alebo suché keksíky v tom čase keď majú tráviace ťažkosti, alebo keď je obmedzenejší príjem stravy, že majú averziu voči nejakým jedlám, možno majú zvýšenú chuť na to sladké, možno aj na palacinky, alebo na lievance, kaše a podobne, pokojne to môžu jesť. Vôbec si nemyslím, že by to malo byť zakazované, s tým sa stretávame u pacientov tiež veľmi často, že pacienti vylučujú cukor a majú z toho obavy, že tým by práve zhoršovali priebeh liečby že by išli proti tej liečbe, ale ja ich vždy potom upokojím že pokojne si môžu dať aj sladké jedlá aj suché keksíky, väčšinou ich to poteší, že si to môžu dať aj nejaký domáci koláč alebo aj nejaké sladké pokrmy, sladké jedlá, ktoré si pripravia doma a podobne. Pacienti pokojne môžu mať v jedálničku lievance, palacinky, domácu bábovku, puding, horkú čokoládu, sladený tvarohový jogurt, ovocie a podobne, takéto druhy si môžu kľudne do jedálnička pridať, ale samozrejme v tej v prevahe môžu a mali by byť v jedálničku sacharidy z tej prirodzenejšej formy, nie iba z tých spracovanejších výrobkov, produktov, ale skôr z celozrnných obilnín, z pečiva, z príloh, alebo z ovocia, alebo zo strukovín, alebo z vločiek, alebo cereálií – ak ich dobre tolerujú… Sladké jedlá môžu byť normálnou súčasťou stravy a jedálnička.
Sacharidy sú natoľko potrebné, že telo si vytvorilo mechanizmy na ich “výrobu” vo vlastnom organizme aby v čase krátkodobej nepriazne dokázalo prežiť. Ich dôležitosť podčiarkuje metabolický
proces s názvom glukoneogenéza. Ide o “výrobu glukózy“ z iných ako sacharidových substrátov priamo v našom organizme. Ak vás bude niekto presviedčať, že sacharidy mať v jedálničku nepotrebujeme, spomeňte si na tento komplikovaný proces výroby glukózy naším telom.
Keby pacienti úplne vylúčili cukor, nebolo by to nebezpečné, že by nemali dostatok energie na zvládanie liečby?
Áno, ale to len v prípade, pokiaľ by úplne vylúčili sacharidy, ale pokiaľ by vylúčili iba pridaný cukor (napr. cukor, ktorý si dávajú do kávy, alebo cukor do koláča, cukrovinky, sladkosti, čokolády, cukríky tak to by v tom nebol problém ak by tie sacharidy mali z iných zdrojov ako je to ovocie, med, celozrnné obilniny, vločky, pečivo, prílohy, strukoviny, mliečne výrobky a podobne, ak by sacharidy mali z týchto zdrojov, tak to nie je tak, že by museli mať resp. jesť ten cukor pridaný, rýchly.
(Škodlivosť sladkostí nastáva, ak sa prijímajú vo zvýšenom množstve. Ak si človek dá prehnané množstvo napr. čokolády, keksov alebo nekvalitných sladkostí, tak nevhodný je nielen samotný nadmerne prijatý cukor, ale aj ďalšie prídavné látky, napríklad aditíva, palmový tuk a iné látky, ktoré nie sú vo zvýšenej miere zdraviu prospešné).
Pozor pacienti s cukrovkou – diabetici by mali obmedziť až vylúčiť sladké potraviny a pokrmy, vylúčiť cukor, vylúčiť sladené nápoje, snažiť sa príjem sacharidov rozložiť rovnomerne počas dňa a prijímať sacharidy zložené / vo forme polysacharidov, sledovať si hladiny glykémie a pod, diabetická diéta pri onkologickom ochorení je vhodná pri nutnosti zabezpečiť stravu energeticky vyváženú s primeraným množstvom sacharidov.
Čo je to glykemický index potravín?
Glykemický index potravín vyjadruje rýchlosť využitia glukózy z danej potraviny organizmom, potraviny s nízkym glykemickým indexom zvyšujú hladinu cukru v krvi pomalšie než potraviny s vysokým glykemickým indexom, po ich konzumácii nie je organizmus zaťažovaný veľkými výkyvmi hladiny krvného cukru, sú preto pri diabetickej diéte výhodnejšie, lepšie než jednoduché cukry to sú – monosacharidy, (glukóza, fruktóza, galaktóza), disacharidy (sacharóza, repný trstinový cukor) maltóza (sladový cukor), laktóza (mliečny cukor)
jednoduché cukry – monosacharidy a disacharidy sú označované ako CUKRY a majú väčšinou sladkú chuť
Zložené cukry / polysacharidy sú v organizme trávené postupne, dochádza k pozvoľnejšiemu uvoľňovaniu glukózy a tým k pozvoľnému vzostupu cukru v krvi, čo je pre organizmus lepšie a výhodnejšie, preto uprednostňujeme, preferujeme sacharidy prijímať vo forme zložených sacharidov – polysacharidov
A čo stopové prvky vitamíny a minerálne látky? Príjem ovocia a zeleniny v strave?
sú to veľmi dôležité potraviny, ktoré je dôležité jesť, dodávajú nám hlavne stopové prvky, vitamíny a minerálne látky aj sacharidy. takže je potreba ich v strave mať, ale niekedy je zelenina pri onko ochorení zle ťažšie tolerovaná v súvislosti s chemoterapiou sa čerstvá zelenina dosť ťažko trávi, niektorí pacienti ju neznesú v čerstvom stave, takže odporúčame zeleninu si uvariť, dusiť, tak ako to pacientovi vyhovuje. Ovocie – niektorý pac. zvládne napr. jablko so šupkou, niekto si musí jablko ošúpať alebo aj nastrúhať aby pomohol hryzeniu tráveniu.
Môže onkologický pacient piť bylinkové čaje?
Áno, bežne dostupné bylinkové čaje onko pacient môže piť, z bežných byliniek ako je napr. čaj repíkový, kamilkový, medovkový, čaj z mäty, môžu pomôcť aj pri príp. tráviacich ťažkostiach, môžu zmierniť tie ťažkosti.
Onko pacient môže piť aj džúsy.
Výživné nápoje sa týkajú predovšetkým mliečnych nápojov. Popíjanie vody, alebo nesladených čajov nasýti pacientov bez toho, aby prijali akékoľvek proteíny a veľmi málo energie. Naopak mliečne nápoje sú dobrým zdrojom energie aj proteínov. Vhodné sú taktiež vysokoenergetické a vysokobielkovinové sippingy na popíjanie medzi jedlami.
Čo je cieľom správneho stravovania pri onko ochorení?
Cieľom správneho stravovania je podporiť pacienta, aby zvládol tú liečbu, aby bola zachovaná kvalita života pacienta, aby sa cítil dobre, čo najlepšie aj zdravotne aj duševne, čo najviac ako je to len možné. Keď je tá výživa dobrá ten cieľ máme taký, aby sme ten nutričný stav udržali, alebo ho ešte viac zlepšili.
Existuje rozdiel medzi stravou, ktorá je považovaná ako preventívna, kde je odporúčaný napr. príjem vlákniny, ovocia, zeleniny, tá známa výživová pyramída, obilniny, potom mliečne výrobky, v tom poradí, potom mäso, až potom tuky – tie sú úplne na špičke pyramídy. Avšak v okamihu kedy má pacient problémy s jedlom a chudne je tu potreba toto prehodnotiť a z toho dôvodu pacientom radíme zaradiť viac bielkovín a viac tuku, odporúčame im teda jedlá bohaté na bielkoviny a energiu. Čo ich teda niekedy aj často aj riadne prekvapí, že im práve toto radíme.)
Bohaté na energiu – energiu prijať prostredníctvom pridania do stravy napr. maslo, oleje olivový, repkový -vhodné sú do polievok, omáčok, hotových jedál, zeleninových šalátov, ďalej smotana, šľahačka, tvaroh, plnotučné mlieko, tvrdé syry -jesť vo forme: kakaa, pudingov, krémov, múčnikov, pridávať do nátierok, ovocných pohárov, syr postrúhať na šalát, do polievok alebo aj samotný zajedať). Vysokoenergetické potraviny sú aj džem, med, oriešky, sušené ovocie, múčniky, koláče, keksíky, kvalitné čokolády, pacienti môžu piť plnotučné mlieko, pridať do pokrmov plnotučnú smotanu, šľahačku, do zemiakovej kaše pridať aj maslo, aj smotanu, zamiešať plnotučný tvaroh so smotanou do toho med, ovocie, kakao, smotanové krémy, termixy…
Bohaté na bielkoviny: mäso, ryby, mliečne výrobky (najmä tvrdé syry a tvaroh, sušené mlieko, jogurty), vajcia. Bielkoviny obsahujú aj strukoviny, sója, tofu, tempeh. (POZOR pre pacientky s rakovinou prsníka nie je vhodná sója, tofu a sójové výrobky)
Takto je to v poriadku, pričom z hľadiska preventívnej stravy by sme povedali, že tam je tých živín už príliš veľa, ale v okamihu kedy tí pacienti chudnú je to takto v poriadku. oni naozaj potrebujú tú výživnú stravu.
Onko pacientov edukujeme, že treba mať v jedálničku potraviny, ktoré obsahujú biologicky kvalitné bielkoviny. je potreba aby sa telo regenerovalo, aby sa obnovovalo, aby dochádzalo k obnove tkanív, aby nebralo zo zásob, aby nebralo z tej svaloviny, keď to chceme povedať, vysvetliť tak jednoducho – v podstate tá svalovina je pre nás zásoba tých biologicky kvalitných hodnotných bielkovín, tak aby telo nesiahalo do tých zásob, tak je potreba to telu dodať.
Iba pre predstavu: Príklad zloženia potravín pre pacienta s telesnou hmotnosťou 70 kg na dosiahnutie príjmu 140 g bielkovín: 3 vajcia, 1 vanička tvarohu, veľké kuracie stehno, 100 g tvrdého syra a 150 g šalátu s cícerom alebo sójou.
Onkologickí pacienti nemusia jesť zdravú výživu?
Ako sme už spomínali, pre onko pacientov v liečbe nie sú rozhodujúce zásady zdravej správne racionálnej výživy nie je to priorita v akútnom štádiu liečby, odporúčame odložiť to na neskôr na obdobie po liečbe, po dosiahnutí remisie, aby až po liečbe sa začali racionálne stravovať, chceme ešte doplniť, že pacienti pri chemoterapii, rádioterapii si môžu stravu upravovať akokoľvek im vyhovuje, ako im je to chutné, príjemné, milé, tak ako výživu tuhej konzistencie, aj typ tej stravy, onko pacient vôbec nemusí jesť zdravú výživu, zdravú stravu/ ako to pacienti vnímajú,/ oni môžu jesť /zas ako to oni vnímajú / úplne pokojne aj tie menej zdravé potraviny a úplne si môžu upraviť aj denný režim stravovania kedy tú stravu budú prijímať, najedia sa vtedy, v tú chvíľu keď sa cítia, dobre, alebo vtedy keď sa cítia lepšie. Môžu tiež viac využívať napríklad tučné mliečne výrobky, plnotučné mlieko a pod.
Čo sa týka veľmi častej zámeny preventívnej výživy s výživou pri liečbe, veľmi často a veľa pacienti prichádzajú s tým, že teraz je pre nich dobré, aby konzumovali teraz menej tuku a pod, ale my/ asistenti výživy/ im naopak hovoríme, že: nie, pretože teraz je pre vás zdravé, to, aby ste jedli aj tučnejšie tučné mliečne výrobky, plnotučné mlieko, alebo jedli aj tučnejšie mäsá, tučné ryby a podobne.
Výživa pri onko ochorení sa odlišuje od výživy zdravých ľudí. Tiež je dôležité zbytočne nedržať nejakú diétu- pokiaľ to nie je zo zdravotného dôvodu a na odporúčanie lekára. Pri výbere potravín by sme Vás chceli naviesť, býva to individuálne, je dôležité, čo danému pacientovi vyhovuje, čo mu nespôsobuje ťažkosti, sám pacient cíti, či má ísť viac do šetriacej stravy…alebo napr. keď má bolestivé prehĺtanie tak stravu mixovať a podobne.
Počas liečby onko pacientov od nich nechceme, aby dodržiavali žiadne ani špeciálne pravidlá ohľadom správnej racionálnej výživy. Podstatné je, aby onko pacienti prijali v strave dostatok energie, kvalitných bielkovín a potrebné množstvo minerálnych látok, vitamínov a stopových prvkov.
Kazuistika z praxe: pacientka je 3 týždne po operácií nádoru, ktorý jej bol vyoperovaný, má problémy so stravou, snaží sa viac menej rastlinnú stravu, mäso iba hydinové, má obrovské problémy s nadúvaním, s tráviacimi ťažkosťami a s nechceným chudnutím, ako sa má stravovať? Je plánovaná aj chemoterapia...
Pacientke by sme poradili takto: opýtali by sme sa najprv, že keďže má v jedálničku prevažne rastlinnú stravu, či sa takto stravovala aj pred onko diagnózou, alebo či teraz začala sa takto stravovať? Pacientka nám odpovedala, že ,,sa snaží jesť celozrnné potraviny, ale bola mäsový typ, jedla viac mäsa, ale údeniny mala v jedálničku na minimum, mäsa jedla oveľa viac ako teraz, jedla predtým aj červené mäso, hovädzie aj bravčové...“ poradíme jej: lebo práve to, že práve teraz navýšila prijem ovocia, zeleniny, celozrnných obilnín, strukovín teda skôr tej rastlinnejšej stravy, tak to práve môže byť ten primárny dôvod, že je tam prítomne nadúvanie, ťažkosti s trávením ktoré opisuje, práve preto, že tá rastlinná strava je v podstate bohatá práve na vlákninu, ktorá môže výrazne takto ovplyvňovať trávenie týmto smerom, hlavne keď predtým na to nebola úplne zvyknutá, tak o to viac, môže byť kvôli tomuto tie problémy, to že úplne výrazne obmedzila mäso, nemusí byť úplne ideálne v tom zmysle, že pokiaľ je teraz v období po operácií, potenciálne ju čaká nejaká ďalšia liečba tak určite nie je vhodné, aby tá strava bola iba takto iba rastlinne zameraná, ak pacientka nie je celoživotná vegánka a práve aj kvôli tomu, že to môže byť veľmi nízkoenergetickejšia strava, môže byť vyššie riziko znižovania telesnej hmotnosti , pacientka nám povedala, že už aj nechcene chudne, takže problém je práve s nedostatočnou výživou, veľmi jej chýbajú bielkoviny v strave, zvlášť po operácií treba navýšiť príjem bielkovín a to živočíšnych, plnohodnotných, mäso si môže pokojne dať aj 4 krát do týždňa, môže pokojne konzumovať aj vajíčka, aj tučnejšie ryby aj plnotučné mliečne výrobky, plnotučné mlieko môže kľudne sa stravovať skôr vhodnejším pestrejším spôsobom stravovania, rastlinnú zložku tam môže mať aj naďalej, len nie úplne v nadmiere, lebo potom tie ťažkosti budú prítomné tiež, tak by sme to asi smerovali skôr takýmto spôsobom, určite tam môže mať aj živočíšne zložky stravy, skôr ich odporúčame, keď je tam aj nechcené chudnutie aj tráviace ťažkosti a je tam predpokladaná ďalšia liečba (chemoterapia). Tiež môže ísť skôr a viac do tej šetriacej diéty, keďže má pacientka tráviace ťažkosti./ uprednostňovať konzumáciu ľahko-stráviteľných pokrmov, rozdeliť do viacerých menších porcií denne, čo sa týka technológie prípravy pokrmov – odporúčame prípravu jedál formou varenia, dusenia, prípravy na pare, pečenie v rúre, mixovanie, príprava kaší, nákypov, celkovo šetriaca úprava pokrmov.
Ako by si onko pacient mal zapisovať koľko stravy zjedol a koľko vypil tekutín?
Naše odporúčanie zapisovania príjmu potravín a tekutín – na napr. trojdňový diétny záznamový hárok – v príp. potreby možno aj dlhšie za viac dní zapisovať.
Veľmi odporúčame onko pacientom mať urobený diétny záznamový hárok na zaznamenanie Vášho príjmu potravín a tekutín napríklad za tri dni. V príp. potreby aj za dlhšie časové obdobie. Jednoducho povedané zapisovať si čo ste zjedli a vypili. Zapisovať si postupne počas dňa a aj počas noci stravu a tekutiny, či už je pacient v nemocnici, alebo aj keď je doma. Ide o veľmi užitočný monitoring prijatej stravy a tekutín na starostlivé sledovanie príjmu stravy a tekutín.
Návrh a praktická ukážka diétneho záznamového hárku príjmu potravín a tekutín:
Deň ( uveďte deň v týždni):
Čas: Záznam skonzumovaných potravín a jedál: Veľkosť porcie:
Tekutiny: Bielkoviny:
Ako sa cítia onko pacienti, ak majú dobrý nutričný stav?
-lepšie sa vyrovnávajú s vedľajšími účinkami onkologickej liečby, chemoterapia, rádioterapia…
- sú odolnejší proti infekčným aj iným komplikáciám,
- majú nižšie riziko pooperačných komplikácií, lepšie sa im hoja rany po OP…
- častejšie môžu absolvovať plnú protinádorovú liečbu,
- sú ľahšie schopní znovu ,,stavať” tkanivá poškodené protinádorovou liečbou,
- sú fyzicky silnejší a sami sa celkovo cítia lepšie
- sú na tom lepšie aj psychicky
- majú omnoho výraznejšie lepšiu kvalitu života a pod.
Aký je prvý krok k úspešnej nutričnej podpore pri podvýžive onko pacienta?
Prvým krokom k úspešnej podpore výživy je uvedomiť si nebezpečenstvo podvýživy včas a začať sa starať o príjem kvalitnej stravy. Príjem stravy však je obmedzovaný symptómami nádoru, a preto je medzi prvými opatreniami účinné zmiernenie ťažkostí, ktoré nádor sprevádzajú. Väčšinou to znamená potrebu kvalitnej podpornej liečby a riadne užívanie liekov, odporúčaných onkológom. Často ide o lieky proti bolesti, nevoľnosti a zvracaniu, lieky na potlačenie horúčky, alebo o liečbu zápchy či hnačky. Obzvlášť pacienti s rizikom podvýživy by sa nemali snažiť túto podpornú liečbu obmedzovať. Pokiaľ sa podarí zmierniť problémy liekmi, často sa zlepší aj príjem stravy.
Pacienti by mali byť motivovaní vysvetlením dôsledkov malnutrície k vyššiemu príjmu stravy ústami. Mali by sa pokúsiť skonzumovať menšie porcie viackrát za deň…v takej forme, ktorú najlepšie tolerujú. Je vhodné skonzumovať najprv a najmä bielkovinovú časť pokrmu (mäso, vajíčko, rybu) pred sacharidovou.
Keď nemožno odstrániť problémy, ktoré pac. obmedzujú v strave? Ako potom upraviť stravu?
Tam, kde nemožno odstrániť problémy obmedzujúce pacienta v príjme stravy, je potrebné upraviť zloženie a príjem stravy tak, aby pacient bol schopný prijať kvalitné živiny a udržať telesnú hmotnosť.
Pri poruche chrupu, bolestiach v ústnej dutine alebo ťažkom prehĺtaní je výhodné zmeniť stravu na kašovitú alebo tekutú mixovanú a v tom prípade aj denne mixovať zeleninu a ovocie do podoby smoothie. U väčšiny chorých s nechutenstvom alebo skorou sýtosťou je vhodné zmenšiť objem porcie a zvýšiť počet porcií na 4-6 denne, čo znamená snažiť sa jesť každé 2-3 hodiny. Zvláštnu dôležitosť pritom majú raňajky, ktoré by mali byť včasné a bohatšie, než sú pacienti väčšinou zvyknutí. Pacient by mal v takom prípade do stravy zaradiť viac potravín s hutnejším obsahom energie a bielkovín, vrátane potravín s vyšším obsahom tuku.
POZOR ! Podvyživenému pacientovi chýbajú dôležité živiny, no tento fakt sa nemusí vždy odzrkadliť na váhe. Môže sa teda stať, že aj pacient s normálnou váhou, prípadne nadváhou či obezitou, je podvyživený, z dôvodu, že zo stravy neprijíma dostatok živín, napríklad niektoré druhy vitamínov, minerálov alebo aj makronutrientov ako sú bielkoviny a sacharidy, tuky. Dôsledkom toho sa oslabuje telesná stavba, zvyšuje sa náchylnosť na ochorenia a v najzávažnejších prípadoch hrozí až smrť.
Podvýživu delíme na dva typy: Energetická malnutrícia (marazmus) – príčinou je nedostatočný príjem energie. Typický je pokles telesnej hmotnosti, pričom sa stráca tuková aj netuková telesná hmota.
Bielkovinová (proteínová) malnutrícia (kwashiorkor) – je spôsobená takzvaným
stresovým hladovaním, postupným odbúravaním bielkovín. Najčastejšie vzniká pri chronických a akútnych závažných ochoreniach napr. onkologické ochorenia. Prejavuje sa narušenou obranyschopnosťou
organizmu, opuchmi, zlým hojením rán, rozvojom preležanín a infekčných komplikácií. Často ju sprevádza aj energetická malnutrícia. Tento typ malnutrície sa môže prejaviť aj u obézneho pacienta.
Výživná diéta (nemocničná diéta č.11) môže mať niekedy prednosť pred inými diétami – POZOR iba ak o tom tak rozhodne lekár! Treba to skonzultovať s ošetrujúcim lekárom.
Mnoho pacientov dodržiava rôzne diétne obmedzenia, ktoré sa však v prípade chudnutia stávajú nevýhodnými, ale to je v kompetencii iba lekára, aby to individuálne odborne lekársky a medicínsky posúdil, pozor nie je to kompetencia asistenta výživy, pretože iba lekár je ten, ktorý stanovuje- predpisuje nemocničné diéty! Ak pacient chudne, začína mať zásadnú dôležitosť obohatenia stravy a obvykle sa odporúča výživná strava, namiesto rôznych obmedzujúcich diét, ale teda ak o tom rozhodne jeho ošetrujúci lekár. Liečba podvýživy môže mať v takýchto prípadoch prednosť napríklad pred diétou s obmedzením tukov. Je to tak aj u pacientov s nádorom pankreasu s chudnutím, kedy sa treba snažiť do stravy zaradiť potraviny s väčším obsahom tuku, spolu s užívaním tráviacich enzýmov. Treba sa však poradiť s lekárom či je možné uprednostniť výživnú stravu pred inou nemocničnou diétou, nemocničnú diétu stanovuje vždy lekár – onkológ, treba to s ním konzultovať. Neostávajte s tou chorobou úplne sami. Neváhajte sa obrátiť na Vášho ošetrujúceho lekára a poradiť sa s ním. Pokiaľ onko pacient trpí nechutenstvom, nevoľnosťou, má ťažkosti s prehĺtaním, bolesťami brucha, zápchou alebo hnačkou, nech spomenie tieto ťažkosti ošetrujúcemu lekárovi, ktorý mi môže predpísať lieky k zníženiu alebo odstráneniu týchto ťažkostí. Aj malé chudnutie treba oznámiť ošetrujúcemu lekárovi. Čo sa týka diéty výživnej diéta č.11, ktorá môže mať prednosť pred inými diétami, ak to indikuje lekár, súčasťou výživnej diéty je pravidelný každodenný prísun všetkých skupín potravín, a teda mliečnych výrobkov (tvaroh, jogurt, smotana, tvrdý syr, termix), mäsa (všetky druhy mäsa, ryby), vajec (2 kusy denne), celozrnného pečiva, ale aj príloh ako zemiaky, ryža, cestoviny. Každodenný prísun zeleniny a ovocia. Dva – až trikrát do týždňa je vhodné zaradiť do jedál strukoviny, /ak ich pacient dobre toleruje, zaraďujeme jedlá bohaté na bielkoviny a energiu, a sa môže popíjať aj sipping. Pripomíname, že aj na malé chudnutie treba včas upozorniť ošetrujúceho lekára a poradiť sa s ním.
Kto je v nutričnom riziku?
Pacienti vychudnutí s nízkym BMI, pac. ktorí schudli viac ako 10% za 6 mesiacov, sú pacienti ktorí schudnú aj za ešte kratšie obdobie než 6 mesiacov viac ako 10 %,sú pacienti čo schudnú 10% za 1 mesiac, pac. ktorí majú nízky príjem stravy myslí sa, že príjem stravy je nižší teda menej ako ⅔ porcie / za 10 dní, ďalej pacienti, ktorí majú rizikovú diagnózu napr. nádor žalúdka, pažeráka, hltanu, pečene, pankreasu, pľúc a pod. Onko pacientov aj pravidelne vážime a pýtame sa na ich úbytok hmotnosti. Aj oni sami sa majú vážiť a pokles váhy oznámiť, hlásiť ihneď ošetrujúcemu lekárovi, aby mohol včas zasiahnuť a to riešiť. Pýtame sa ich na ťažkosti s príjmom stravy, či nejaké ťažkosti s príjmom stravy majú a ak áno aké konkrétne…Nutričny tím v nemocniciach (vedúca nutričná terapeutka, nutričné terapeutky/asistenti výživy/ lekár -ústavný dietológ v úzkej hlbšej spolupráci s lekármi s onkológmi i nutričná podpora a nutričná intervencia má byť v našich nemocniciach, či ambulanciách úplnou samozrejmosťou, ich pomoc je pre onko pacientov naozaj veľmi potrebná a nevyhnutná, ich pomoc má byť pre onko pacientov dostupná.
Ako zistíme, že má onkologický pacient zlý nutričný stav?
Zlý nutričný stav sa pozná z tých základných ukazovateľov – zmenou telesnej hmotnosti, tam sledujeme tak ako samotný ukazovateľ tel. hmotnosti, tak keď máme BMI body mass index – úplne jednoduchým prepočtom zistíme, či je pacient podvyživený, či má hmotnosť v norme, či má nadváhu, alebo je obézny. v okamihu keď je BMI hodnota pod 20 a vidieť že je ten pac. už malnutričný – to je jeden ukazovateľ. ! ALE… je potrebné sa na to pozrieť aj z iného pohľadu a to že pacienti, pacientky, ktorí majú vyššiu hmotnosť, môžu byť obézni, ale aj tak môžu byť aj v riziku malnutrície z toho dôvodu, že majú málo svalovej hmoty., tomu sa hovorí sarkopénia, sarkopenická obezita, to je vlastne ubúdanie svaloviny. tí pacienti to môžu pocítiť, siahajú si na ruky a na nohy a hovoria nám často, že,, mne zmizol sval, ale ten tuk tam akoby zostal. “ sami to i subjektívne vnímajú, cítia môžu mať aj pokles výkonnosti, pokles sebestačnosti, napr. nevládzu vyjsť do schodov, pričom predtým im to nerobilo žiadne problémy, ale hmotnosť majú v poriadku. Preto u onkologických pacientov v liečbe nie je žiaduca významná redukcia hmotnosti a i pri prípadnej kontrolovanej redukcii hmotnosti pod dohľadom lekára, dietológa, nutričného terapeuta je nutné u obéznych onko pacientov postupovať len veľmi opatrne obozretne a len ak to odporučí lekár. Sledujeme aj trend hmotnosti. Taktiež dôležitý údaj, ktorý ale hodnotí už odborník z oblasti výživy napr. nutričný terapeut, alebo aj lekár, dietológ, je údaj o schudnutí – percento schudnutia. Tam už vidíme, že môže byť ten pacient nutrične rizikový, môže mať problém s výživou, môže byť malnutričný, horšie znášať liečbu, môže to mať vplyv aj na to ako sa cíti, na kvalitu života, určite sa pacientov aj pýtame, akým spôsobom sa teraz stravujú, to je to, čo nám odhalí, či je ten jedálniček v poriadku, alebo či v jedálničku niečo zo živín chýba, napr. keď máme pacientku a my sa jej to buď opýtame, alebo nám to donesie alebo nám to pošle elektronicky napísané, na základe toho my prepočítame ten jej jedálniček, alebo nám to niekedy len povie, napr. ,,ja ráno raňajkujem iba jeden rožok s maslom, na obed si dám obilninovú kašu z vody a nie z mlieka, na večeru si dám zeleninový šalát “a pokiaľ chudne a má ťažkosti napr. má suchú kožu, tvoria sa kútiky v ústach, vidno to schudnutie, ona nám ešte aj povie, že sa cíti slabá vyčerpaná, a unavená, tak vidíme, že v jej jedálničku jednoznačne chýbajú biologicky hodnotné kvalitné bielkoviny. Dohodneme sa s ňou a teda ju edukujeme, že telo potrebuje veľké množstvo bielkovín hovoríme jej, čo do toho jej jedálničku má zaradiť a koľkokrát denne, v čom vie prijať tie bielkoviny, aby sme jej ich doplnili edukujeme, že v čom konkrétne sa nachádzajú… Bielkoviny sa nachádzajú -mäso/červené aj biele, ryby, mlieko, mliečne výrobky -najmä tvrdé syry a tvaroh, sušené mlieko, jogurty, vajcia, strukoviny a pod. Onko pacientom odporúčame plnotučné mlieka a plnotučné mliečne výrobky, tučnejšie mäsá a tučné ryby.
Prečo sa vôbec máme zaujímať o výživu pri liečbe onkologických ochorení?
Nároky na pokrytie živín sú u onko pacienta špecifické, väčšinou sú vyššie nároky na bielkoviny a energiu. Musíme si tiež uvedomiť, že výživa v rámci prevencie a výživa v rámci liečby je niečo úplne iné, V prípade, že neprispôsobíme výživu onko pac. zvýšeným nárokom, môžeme podporiť rozvoj malnutrície (podvýživa, zlý stav výživy, vážny stav nedostatku základných živín) až po vznik nádorovej kachexie. Mali sme a mávame onko pacientov, ktorí schudli aj 15-20 kg!
Pri strate 30 % hmotnosti je úbytok svalových bielkovín až 75%!
Koľko pacient stráca svaloviny/ svalovej hmoty?
úbytok svalstva až 300 g /za 24 hod. – dôsledky sú že spôsobí oslabenie dýchacieho svalstva, vážne problémy s dýchaním, hypoventiláciu, hypoxiu, energetické zrútenie, bronchopneumóniu
– Kachexia je hlavnou príčinou smrti až u 20% onkologických pacientov
– následkom kachexie onko pacient potom nemusí byť schopný absolvovať celú plánovanú protirakovinovú protinádorovú liečbu, nižšia pravdepodobnosť odpovede nádoru na liečbu – čiže dosiahnutie remisie. /remisia – vyliečenie.
Čo je to malnutrícia?
Malnutrícia je PODVÝŽIVA, malnutrícia je to zhoršený stav výživy spôsobený buď nedostatočným, alebo nízkym príjmom energie, živín alebo inej zložky stravy. Malnutrícia – čiže podvýživa je sprevádzaná stratou telesnej hmotnosti – chudnutím pacienta, stratou svalovej aj tukovej hmoty, sprevádzaná aj celkovou slabosťou pacienta.
Zmanená to ,,zlú“ nedostatočnú výživu, že pacient nie je dobre a dostatočne živený, telu sa nedostáva dostatok živín zo stravy, – že strava, ktorú pacient prijíma nestačí pre správne fungovanie jeho organizmu, jej príčinou môže byť nedostatočný príjem potravy, nevhodné zloženie potravy, že v nej chýba dostatočné zastúpenie hlavných živín najmä plnohodnotných bielkovín, poruchy vstrebávania živín zo stravy. S rozvojom malnutrície telo čerpá zo zásob najmä telesnú svalovú bielkovinu, svalovú hmotu. Malnutrícia ovplyvňuje všetky systémy v tele, komplikuje liečbu pacienta, zhoršuje priebeh ochorenia… je treba malnutrícii / podvýžive predchádzať. Nedostatočná výživa komplikuje zdravotný stav pacienta v zmysle zníženia imunity, zhoršenia hojenia rán, horšej odpovedi organizmu na liečbu a môže skomplikovať liečbu samotnú. Platí, že energeticky dostatočná, všetkými živinami vyvážená plnohodnotná a pestrá strava je podmienkou žiaduceho priebehu liečby. U mnohých pacientov dochádza už pri vzniku ochorenia k zníženiu príjmu a nedostačnému využitiu stravy. Pokiaľ sa tejto skutočnosti nepripisuje dôležitosť, nutričný stav sa naďalej zhoršuje. Organizmus, ktorý nepríjíma plnohodnotné živiny, je nútený čerpať nielen zo svojich tukových zásob, ale aj z vlastných stavebných látok, predovšetkým zo svalovej hmoty. Úbytok telesného tkaniva sa vzťahuje hlavne na proteíny-bielkoviny, ktorých množstvo úzko koreluje s funkciou imunitného systému.
Čo sa týka malnutrície – podvýživy aké sú príčiny jej rozvoja?
Onkologické ochorenia sú veľmi často sprevádzané výrazným rizikom vzniku a rozvojom malnutrície.
S týmto sa stretávame u onko pacientov úplne najčastejšie a najčastejšie to v praxi a v Onkoporadni LPR riešime. Prejavy malnutrície – podvýživy má približne až polovica pacientov a to už v čase stanovenia diagnózy, čo je skutočne veľké množstvo a 80 až 90 percent pacientov s pokročilým štádiom ochorenia.
Môže sa rozvinúť vplyvom nedostatku energetických zásob organizmu, zníženým množstvom bielkovín, alebo aj nedostatkom vitamínov, alebo stopových prvkov. Hlavné príčiny sú nedostatočný príjem živín, maldigescia, alebo malabsorbcia, či zvýšené nároky organizmu, ktoré nie sú naplnené. Ochorenie samotné spolu s protinádorovou liečbou môžu k rozvoju malnutrície prispievať Z dôvodu často sa vyskytujúceho zníženia chuti do jedla, problémom s prehĺtaním, či tráviacimi ťažkosťami, dochádza ku zníženiu celkového príjmu energie a bielkovín, ktorý vedie ku váhovému úbytku, strate svalovej a tukovej hmoty, a pacient je tak ohrozený rozvojom nádorovej kachexie. Pokiaľ dôjde k rozvoju nádorovej kachexie, zvyčajne je už neskoro na nutričnú intervenciu. Nutričná podpora je preto rozhodujúca už v rámci prevencie a nielen liečbe samotnej. Výskyt a stupeň váhového úbytku často súvisia s lokalizáciou a štádiom nádorového ochorenia. Výskyt malnutrície je najčastejší u nádorov GIT (žalúdok a pankreas) a tiež u nádorov hlavy a krku.
Aké sú najčastejšie komplikácie, ktoré môžu spôsobovať rozvoj malnutrície – podvýživy?
Najčastejšie komplikácie, ktoré môžu spôsobovať rozvoj malnutrície môžu byť nevoľnosť, pocit predčasnej sýtosti, alebo zmeny chuti do jedla, ktoré sú veľmi často spôsobené chemoterapiou, alebo aj rádioterapiou, pokiaľ sa ožaruje v oblasti tváre, úst, krku, pažeráku a pod. môže dochádzať k ťažkostiam s príjmom stravy, môžu to byť tráviace ťažkosti ako sú hnačka, vracanie, zápcha a podobne, ďalšie tráviace ťažkosti, ktoré výrazne ovplyvňujú celkový príjem stravy, alebo obmedzený príjem stravy z rôznych iných príčin – či už nechutenstvo, alebo iné ťažkosti, operácie v oblasti tráviacom trakte, ktoré sú veľmi rizikovým faktorom najmä v rozvoji malnutrície…Ak pacient nie je v dobrom výživovom stave už pred zahájením liečby to je tiež rizikovým faktorom vzniku a rozvoja podvýživy…
Čo je cieľ nutričnej intervencie pri podvýžive onko pacientov?
Cieľom nutričnej intervencie, to, o čo sa najviac snažíme je stabilizácia, aspoň zastavenie nechceného chudnutia, zabránenie ďalšej progresii chudnutia, alebo ideálne zvýšenie telesnej hmotnosti, takisto navýšenie svalovej hmoty, zvýšenie kvality života pacientov.
Aká býva nutričná intervencia pri podvýžive?
Väčšinou lekár v týchto prípadoch u týchto pacientov s podvýživou indikuje tzv. výživnú diétu – v nemocnici to je diéta č. 11. – jej cieľom je navýšenie príjmu energie, bielkovín a energeticky bohatých potravín s ohľadom na špeciálne diétne obmedzenia pacientov. Môže byť doplnená diabetickou diétou, alebo bezzvyškovou šetriacou diétou, alebo diétou s obmedzením tukov, vždy sa to špecializuje podľa stavu pacienta či nemá nejaké diétne obmedzenia, ktoré sú indikované lekárom.
Takisto pri podvýžive môže výrazne pomôcť sipping – tekutá enterálna výživa ( pomalé popíjanie prípravku enterálnej výživy cez slamku) Výživnú diétu kombinujeme so sippingom. V prípade potreby sa podáva aj sondová enterálna výživa aj s parenterálnou výživou.
Veľmi dôležité je povedať, že nutričná intervencia a nutričné odporúčania si počas onkologickej liečby vyžadujú individuálny prístup a nutričná terapia a nutričná podpora sú vždy úspešnejšie, pokiaľ sú u pacienta zahájené včas.
Otestujte sa tu online na riziko malnutrície
ONLINE KALKULAČKA RIZIKA MALNUTRICIE
https://www.rizikamalnutrice.cz/kalkulacka-rizika/
https://www.rizikamalnutrice.cz/kalkulacka-rizika/#spocitat-riziko
Nutričný terapeut – asistent výživy má byť neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o onkologických pacientov. Jeho práca má naozaj veľký zmysel je veľmi potrebná a my ten zmysel naozaj vidíme. Taktiež je už asistent výživy/ nutričný terapeut zaradený do multidisciplinárneho tímu.
Čo môže zapríčiniť nemocničná podvýživa?
prebieha pod obrazom ako bronchopneumónia, pacienti nemajú svaly preto majú zvýšenú tendenciu k pádom pacientov, nehojace sa rany ( napr. po OP), opakujúce sa infekcie, preležaniny, vážne ťažkosti s dýchaním, celkový ťažký zápal organizmu sepsa, zlyhanie činnosti srdca a pod.
Kedy je vhodné zahájiť nutričnú podporu onko pacientov?
Nutričnú podporu musíme onko pacientom poskytnúť VČAS a to je to úplne najdôležitejšie.
Čo je to kachexia?
Kachexia je definovaná ako multifaktoriálne podmienený syndróm, ktorý sa vyznačuje výraznou stratou svalovej hmoty, ktorú nie je možné navrátiť bežnou nutričnou podporou a vedie k progresívnemu zhoršovaniu stavu pacienta.
Nutričnú podporu musíme onko pacientom poskytnúť VČAS a to je to úplne najdôležitejšie. Pretože, keď už je onko pacient v kachexii, už mu nevieme nedokážeme nemôžeme pomôcť, pretože je v takom katabolizme, má tak významný úbytok váhový aj úbytok svalov, že tento stav žiaľ nie je možné zvrátiť.
Kachexia je multifaktoriálny syndróm. Dochádza k úbytku svalovej hmoty s alebo bez stratu tuku a je to stav, ktorý nemožno vrátiť späť.
! Kachexia je hlavnou príčinou smrti až u 20% onkologických pacientov
Čo to je prekachexia?
V súvislosti s kachexiou je dnes používaný termín stav prekachexia – ten nastáva, keď je ten váhový úbytok 5% – čo sa nám na prvý moment zdá málo, že veď to je také ,,úplné nič“ – ale napr. pre predstavu je to u 60 kg pacienta, keď schudne 3 kg, alebo u 95 kg pacienta keď schudne 5 kg, !!! avšak už v tejto dobe môžu byť v organizme onko pacienta prebiehať tzv. včasné zmeny, v tele je zápal – stúpa CRP, môže prísť k poklesu albumínu, nastávajú zmeny v interleukíne 6, nastáva systémová zápalová reakcia a už tento váhový úbytok ovplyvňuje odpoveď organizmu na chemoterapiu a na toleranciu onkologickej liečby. Pokiaľ dôjde k rozvoju nádorovej kachexie, zvyčajne je už neskoro na nutričnú intervenciu.
Čo sa deje v tele pacienta, ktorý začína chudnúť?
Jednak ten vlastný nádor produkuje protolýzu indikujúci faktor (PIF), ktorý sa môže nájsť v krvi, v moči onko pacienta, nie je to však rutinné vyšetrenie, ale používa sa najmä v klinických štúdiách výskumných a vie sa, že PIF sa nenájde v krvi a moči zdravého človeka, ktorý onko ochorenie nemá a schudol viac kg, ale PIF sa nájde u onkologického pacienta, aj keby schudol trebárs iba 1 kg. PIF spôsobí to, že dochádza k strate netukovej telesnej hmoty a súčasne prebieha celková systémová reakcia v organizme, kedy dochádza k tvorbe zápalových látok cytokínov, kedy u onko pacienta klesá chuť k jedlu a klesá príjem stravy, dochádza k spusteniu reakcie akútnej fázy, stúpa zápal CRP, zvyšuje sa kľudový energetický výdaj, dochádza k zmene metabolizmu makroživín ( bielkoviny, tuky, cukry- sacharidy) a všetky tie jednotlivé pochody spôsobia, že dochádza k váhovému úbytku u onkologického pac, ktorý je vyvolaný samotným nádorovým ochorením. Malnutrícia so sebou prináša rôzne dôsledky napr. že sa znižuje kvalita života onko pac., klesá odozva na chemo, klesajú svalové funkcie pac. nemôže zakašľať, nemôže sa postaviť, nehoja sa rany po OP, stúpa riziko preležanín, predlžuje sa pobyt v nemocnici, klesá doba prežitia (doba prežitia je o to kratšia), zvyšuje sa mortalita ( úmrtnosť) a pod.
Čo keď nám onko pacient rýchlo schudne?
Vieme, že keď nám onko pacient rýchlo schudne, tak je to vždy za cenu straty bielkovín!
Pokiaľ je ten pacient v sepse že má zápal, alebo má onko ochorenie kde je výrazný váhový úbytok, (nádory pľúc, nádory pankreasu,…) tak ten úbytok bielkovín môže byť až 300 gramov za 24 hodín. A dochádza aj k oslabeniu dýchacieho svalstva, to všetko so sebou nesie hypoventiláciu, hypoxiu, energetické zrútenie, pacient musí byť na JISKE, napojený na dýchací prístroj, hrozí aj bronchopneumónia.
! Takže úmrtie onkologického pacienta na malnutríciu je vlastne úmrtie na sepsu a bronchopneumóniu.
Čo keď nám pacient rýchlo priberie na hmotnosti?
Pokiaľ pacient rýchlo priberie na hmotnosti, že sa podarí, že začne zase jesť, tak ten nárast hmotnosti je len za cenu tuku. Tí pacienti, aby nám pribrali svaly, svalovinu BY totiž MUSELI CVIČIŤ – aby mali tú svalovinu- svalovú hmotu – pravidelné cvičenie podľa momentálnych možností (napríklad cvičenie na posilnenie rúk aj v sede….) dôležité sú aj prechádzky, nordic walking -severská chôdza s paličkami)
( S tvorbou svalovej hmoty je to ako to poznáme u športovcov koľko musia cvičiť, aby mali svalovinu)
Veľmi často tu je ten problém že títo pacienti nevládzu cvičiť, lebo sú zoslabnutí, cítia sa zle, vyčerpane unaveno, tak odporúčame podľa možnosti a podľa stavu aspoň každodenné kondičné prechádzky aby mali aspoň nejaký pohyb každý deň…
–pri strate 30 % hmotnosti je úbytok svalových bielkovín až 75%!
– Kachexia je hlavnou príčinou smrti až u 20% onkologických pacientov
Aký je dôsledok straty svalovej hmoty onko pacientov? Koľko pacient stratí svaloviny?
Pri hybekatabolických nádoroch a pri sepse dôsledky sú: strata svalstva až 300 gramov za 24 hod.!, má to následky- zníženie až strata dôležitých transportných proteínov- bielkovín ako sú prealbumín, transferín a pod. -to znamená, že môže zapríčiniť napr. aj poruchu prenosu antibiotík, aj keď podávame účinné ATB, ale chýba tam, nie je tam nosič -( transportné bielkoviny), ktorý by to ATB ,,doniesol” do cieľového tkaniva, kde je potreba zasiahnuť. Pacient je tiež v imunosupresii -znížená imunita – klesá šanca na prežitie v strese, stúpa zlyhanie protinádorovej liečby, stúpa riziko komplikácií, klesá kvalita života pacient je unavený, má preležaniny, má tendenciu k pádom, býva na tom zle psychicky , zvýšená úmrtnosť – stúpa riziko úmrtnosti…
Čo treba zvýšiť vo výžive na podporu svalovej hmoty?
Na podporu svalovej hmoty je nevyhnutné zvýšiť príjem plnohodnotných bielkovín v strave.
Je dôležitý včasný záchyt malnutrície u rizikových onko pacientov?
Výživa ešte nie je mapovaná tak, ako by mala byť, malnutrícia/ podvýživa – stav nedostatku základných živín dôležitých pre funkciu ľudského tela. Výživa by mala byť cielene mapovaná aj u ambulantných onko pacientov. Príčinou na zlý stav výživy malnutrície onko pacientov vplýva aj samotná príprava na diagnostické a terapeutické výkony kde sú najmä v úvode potrebné najrôznejšie vyšetrenia, ktoré ich nútia byť nalačno aj niekoľko hodín ( rôzne CT, MR, vyšetrenia rôzne zobrazovacie, endoskopické chirurgické výkony a tieto vyšetrenia príjem stravy môžu negatívnym spôsobom ovplyvniť, kedy musia byť pacienti celé hodiny nalačno, môže to pre pacientov znamenať určitý zlý vstup a zlý návyk k strave… Musíme účinne a úspešne poznať a ovplyvniť príznaky, úspešná nutričná podpora závisí na účinnom ovplyvnení príznakov ako sú napr. bolesť, hnačka, nevoľnosť a pod., musíme poznať pravé príznaky prvotné príčiny rôznych ťažkostí bolesť najrôznejšieho charakteru, hnačka, nevoľnosť.. Napr. pac. alebo blízky nám povie, že ho trápi nechutenstvo a my by sme sa zamerali v nutričných odporúčaniach na nechutenstvo. Ale musíme sa tiež opýtať či pac. netrpí bolesťou a tak pátrať po prvotnej príčine, lebo je možné, že ju je možné odstrániť. Vezmime si napr. bolesť – pokiaľ onko pacient trpí bolesťou- kvôli bolesti znižuje sa výrazne chuť k jedlu, tak musíme v prvom rade odstrániť prvotnú príčinu toho nechutenstva, čo môže byť práve tá bolesť, preto musíme sa aktívne pýtať onko pacienta napr. s nechutenstvom aj na to, či nemá bolesti a ak povie, že áno, musíme v prvom rade riešiť to, aby nemal bolesti, čo sa dá tak, že pacient alebo aj jeho blízky lekárovi oznámia, že pacient trpí bolesťami a tým, že lekár medicínsky zasiahne napr. účinnými liekmi proti bolesti a pod. Ak pacient prestane mať bolesti vďaka lekárskemu zásahu, tak môže nechutenstvo aj úplne zmiznúť. Ale rovnako ako bolesť to môže byť aj hnačka, alebo nevoľnosť, sťažené prehĺtanie, vracanie a pod. ako prvotná príčina nechutenstva a pod. takže je vhodné aj pátrať po prvotných príčinách nejakého problému kt. nám pac. alebo jeho blízky popisuje, oznámiť to ošetrujúcemu lekárovi a on môže predpísať lieky na odstránenie týchto ťažkostí a tak sa zlepší príjem stravy. Pokiaľ nie sú tie ťažkosti dostatočne ovplyvnené a pretrvávajú dlhšiu dobu, stávajú sa závažnou prekážkou v príjme stravy a živín.
Cieľom ďalšieho sledovania onkologických pac. je aj aktuálne reagovať na stav pacientov, musíme starostlivo zaznamenávať váhové úbytky…robiť pravidelné kontroly a pod. V rámci rozhovorov s pacientom sa vždy snažiť citlivo zistiť aj či u neho nedochádza k zníženej chuti do jedla, či nevracia, či netrpí hnačkami. Musíme sa ich to my citlivo pýtať pretože je veľa pacientov, ktorí svoje ťažkosti sami neoznámia, pri čom im veľmi ovplyvňujú výživový stav aj príjem stravy…a mlčky sa radšej trápia. Sú mnohí pacienti ktorí to sami od seba lekárovi nepovedia a lekár napr. často ani nevie že hoci predpísal nejaké lieky proti vracaniu po chemoterapii ale nie sú dosť účinné a pacient sa doma trápi vracaním, neprijíma stravu, chudne, chradne… Stačí aby lekár o tom vracaní vedel a nastaví lieky proti vracaniu tak aby boli účinnejšie. Pokiaľ onko pacient trpí nechutenstvom, nevoľnosťou, vracaním, má ťažkosti s prehĺtaním, bolestivé prehĺtanie, sťažené prehĺtanie, ťažkosti s bolesťami brucha, zápchou alebo hnačkou, nech spomenie tieto ťažkosti ošetrujúcemu lekárovi, ktorý mi môže predpísať lieky k zníženiu alebo odstráneniu týchto ťažkostí. Aj na malé chudnutie je potrebné upozorniť ošetrujúceho lekára onkológa.
Pri liečbe malnutrície je potrebné zaistiť adekvátnu dennú energetickú potrebu pacienta, aby sme dosiahli adekvátneho príjmu. Avšak u pacientov na plnej enterálnej výžive a hlavne na parenterálnej výžive, je treba dávať pozor na možnosť vzniku metabolických komplikácií, a preto nie je vhodné podávať zvýšenú energetickú nálož dlhšie než je potrebné. Existujú rôzne možnosti ako navýšiť energetický príjem. Jednou z možností je konzumovať vysoko-energetickú stravu, alebo popíjať výživné nápoje sipping ako doplnkovú stravu. A tuk je najlepším zdrojom energie. Pokiaľ chceme pacientovi navýšiť energetický príjem, mali by sme sa zamerať predovšetkým na zvýšený príjem tukov. Obsahujú totiž veľké množstvo energie v malom objeme. Preto potraviny s vyžším obsahom tuku pomáhajú navýšiť energetický príjem, čo je žiaduce u pacientov s hmotnostným úbytkom. Odporúča sa pridať maslo do rôznych pokrmov, kde by sme ich bežne nepoužili (polievky, zemiaky, varená zelenina, omáčky). Tak isto plnotučná smotana, šľahačka, plnotučný tvaroh či smotanový syr obsahuje zvýšené množstvo tuku. Medzi ďalšie možnosti zvýšenia príjmu energie v strave radíme pridanie medu, džemu, orechov, sušeného ovocia do jogurtu, k ovociu, alebo zamiešanie do múčnikov, či ryžových príloh a podobne.
Ako sa telo zotavuje po období podvýživy?
Telo musí prejsť mnohými opravami tkanív a orgánov, patrí sem napr. obnova svalovej hmoty, vlasov, nechtov, oprava poškodeného tkaniva, obnovenie trávenia, hustota kostí a mnoho ďalších
Ako by mala vyzerať nutričná starostlivosť o onko pacienta v nemocnici?
Dôležitá je možnosť s dôverou sa obrátiť na zdravotníckych pracovníkov nemocnice aj v prípade, že u pacienta nastanú akékoľvek ťažkosti s príjmom jedla. Ku každému pacientovi by sa s nutričnou starostlivosťou malo pristupovať individuálne. Pri príjme na lôžkové oddelenie nemocnice pacientovi je lekárom ordinovaná – predpísaná nemocničná diéta -strava, ktorá zodpovedá jeho zdravotnému stavu a potrebám pacienta. Pri príjme na lôžkové odd. by plošne ošetrujúca sestrička mala podľa anamnézy a zistenia hmotnosti pacienta urobiť základné zhodnotenie stavu výživy pacienta – tzv. nutričný skríning. Pokiaľ u pacienta bolo zistené zvýšené riziko nedostatočnej výživy, mal by pacienta navštíviť nutričný terapeut danej nemocnice, pri pohovore zistiť všetky potrebné informácie k zhodnoteniu výživového stavu. Pacienta informuje a edukuje o vhodnom stravovacom režime a odpovedá na otázky pacienta ohľadom výživy a stravovania. V prípade potreby by mala byť zaistená konzultácia s ústavným dietológom s lekárom špecialistom danej nemocnice. Počas hospitalizácie by každý týždeň mal byť znovu prehodnotený výživový stav onko pacienta. Pokiaľ u pacienta bolo zistené riziko malnutrície / nedostatočnej výživy každý týždeň by ho mal navštíviť nutričný terapeut danej nemocnice a pacient by mal obdržať od neho odporúčanie taktiež ako sa má stravovať doma po prepustení z nemocnice ( v domácom liečení) Pokiaľ onko pacienta nutričný terapeut nenavštívil je možné požiadať ošetrujúce sestry na oddelení, na ktorom pacient leží, aby mu sprostredkovali konzultáciu s nutričným terapeutom danej nemocnice. Výživu je treba podporiť, že výživa je a má byť naozaj neoddeliteľnou súčasťou v rámci poskytovania zdravotnej služby. Je to téma, na ktorej treba (systematicky) pracovať.
Čo robiť v prípade že pacient nezvláda jesť dostatočné množstvo živín a nestačí ani enterálna výživa podávaná ústami/sipping cez pomalé popíjanie cez slamku?
Keď onko pacient nezvládne zjesť, alebo vypiť dostatok živín prirodzenou cestou – ústami, je nevyhnutné zaviesť výživovú sondu, čo je plastová hadička, ktorá umožňuje podávať výživu priamo do žalúdka, alebo až do tenkého čreva. Túto tenkú hadičku je možné zaviesť nosom, alebo pri ďalšej potrebe priamo cez brušnú stenu do žalúdka.
Alebo je možná parenterálna výživa – vnútrožilová výživa infúziami priamo do krvného riečiska (pomocou špeciálneho katétra) Nemusíte mať obavy. Lekár Vám podrobne vysvetlí všetky možnosti a zváži a vyberie tú najvhodnejšiu metódu pre Vás.
Aké sú časté a nové / najnovšie mýty v onkológii a vo výžive?
Mýty v oblasti onkológie to je jedna veľká významná téma a je dôležité sa o tom rozprávať, je dôležité pre pacientov, aby vedeli, ktoré to sú.
Nejde nám tu ešte nespomenúť viac o veľmi nebezpečných a veľmi rozšírených mýtoch v onkológii a vo výžive: napr. sú to tieto konkrétne:
-Diéty typu Breuova diéta – pitie zeleninových štiav
-,,Plant based” strava
-Obézny pacient a jeho potreba živín
-Perioperačná nutričná starostlivosť
-Zamieňa sa výživa preventívna (pre zdravých )a výživa liečebná ( pri onkologickom ochorení)
Stále sa v našej roli asistentov výživy či nutričných terapeutoch stretávame v praxi s tým, že onko pacienti dodržiavajú rôzne nezdravotné alternatívne diéty napr. pijú len zeleninové šťavy, alebo ovocné šťavy dosť často sa teraz objavuje ,,plant based strava”, je to o tom, že pacient predtým nebol vegán, ale že naraz prišiel z nejakej bežnej stravy a odrazu náhle prešiel na plant based stravu. To je veľmi problematické z toho dôvodu, že v rámci onkologického ochorenia to ako odborníci zásadne neodporúčame.
My ako odborníci skôr odporúčame, ukázalo sa, dokázalo sa, že je v strave onko pacienta dôležité navýšiť živočíšne bielkoviny (obsahujú leucín, aminokyseliny, ktoré sú pre nás nevyhnutné, ktoré si organizmus nevie sám vytvoriť, musíme ich prijať iba v strave cez živočíšne bielkoviny, rastlinná strava onko pacienta nikdy neuživí tak ako to on potrebuje. Nikdy nikto neprofituje z hladovania.
Spomenieme tu ešte obézneho pacienta, pacienta s nadváhou- je to veľmi častý mýtus, že nie je potreba obézneho pacienta živiť, že má (tukové) rezervy a pod., že to je dobré, že chudne, ! ale v tomto prípade u onko pacientov oni nám chudnú zo svaloviny, strácajú hlavne svalovinu, to, čo nechceme, svalovina je práve to, čo pacient potrebuje, pre to aby tú liečbu dobre zvládol a určite nechceme napr. aby sa nám z takého pac. ktorý bol ešte chodiaci fungujúci a aktívny po strate svalov sa po schudnutí 40 kg stal bezvládny ležiaci / imobilný pacient. To určite nie je niečo čo chceme dosiahnuť. Je veľmi nebezpečné využívať onkologické ochorenie pre redukciu hmotnosti! Obézni pacienti všade a dlho počúvajú, že majú schudnúť, počúvajú na to na internom, na diabetológii a podobne oni sami sú spokojní s tým, že chudnú, myslia si, že majú zásobu, že môžu chudnúť a my im naopak povieme no práve teraz to nie je úplne ono, niekedy je náročnejšie to pacientom povedať, ide nám o to, aby pacient zvládol celú liečbu, aby to zvládol to najlepšie. Už to, že je pacient obézny je známkou, že tá výživa nie je dobrá, o to viac obézny pacient je náchylný k tomu, aby sa dostal do malnutrície do podvýživy. Keď pacient schudne svaly, svalovinu môže sa z obézneho pacienta stať pacient imobilný. Ani obézny pacient by v rámci onkologickej liečby nemal chudnúť!
Výživa nie je iba energia, musia tam byť všetky zložky výživy- bielkoviny, tuky, sacharidy, stopové prvky vitamíny a minerálne látky.
Dôležitá je tiež perioperačná nutričná starostlivosť – to znamená tá príprava na operáciu. V praxi sa nám napr. stalo, že nám onko pacient povedal, že ja som sa na tú operáciu sám odborne pripravil, pil som iba zeleninové a ovocné šťavy a schudol som 10 kg tak to je úplne zle.
Potrebujeme pripravovať a dávať onko pacientom pred OP zvýšenú dávku bielkovín, celá tá nutričná starostlivosť pred OP a v priebehu aj včasnej aj dlhšej pooperačnej doby je nutričná starostlivosť veľmi dôležitá, venujeme im potrebujú zvýšenú nutričnú starostlivosť.
Jeden z ďalších mýtov je, že sa zamieňa výživa preventívna a výživa liečebná.
! Dôležité je aj nezamieňať si výživu pri prevencii zdravých ľudí a výživu pri liečbe onkologického pacienta! Je to taktiež veľmi nebezpečné a je preto potreba zdôrazniť, že nádorové ochorenie má vplyv na metabolizmus živín, mení ho, mení nároky na výživu, zvyšujú sa nároky organizmu na potrebu bielkovín a energie a pokiaľ onko pacient začne jesť viac iba ovocia a zeleniny, že nezaraďuje napr. aj kvalitné plnohodnotné živočíšne bielkoviny – mäso, ryby, plnotučné mlieko, mliečne výrobky, vajcia tak dochádza k úbytku svaloviny, svalovej hmoty a pacient slabne a chradne,chudne, tu tiež dochádza často k obmedzeniu celkového príjmu energie ako aj hlavných živín a to najmä bielkovín, toto je dôležité pre pacientov a ich blízkych aby o tomto vedeli a nezamieňali si výživu pri prevencii a výživu pri liečbe, pretože u každej z nich platia úplne iné pravidlá. Musíme opäť zdôrazniť a upozorniť, že onko pacient v protirakovinovej liečbe nemôže mať výživu ako zdravý človek v prevencii!
Ďalší rozšírený mýtus – cukor živí / sacharidy živia nádor – nie je to pravda a tiež dochádza k obmedzeniu celkového príjmu živín
!Tieto a rôzne iné mýty môžu byť pre onkologického pacienta veľmi nebezpečné! Je to vysoko rizikové!
Čo robiť, keď sa onko pacient stretáva s alternatívnymi odporúčaniami vo výžive ?
Onko pacient sa určite veľmi často stretáva s alternatívnymi odporúčaniami povedali by sme že každý onko pacient sa s tým stretne a často niektoré z nich aj vyskúša. Niektorý pacient to vyskúšanie alternatívnych odporúčaní prizná, iný to nechce priznať. Je fajn, keď sa to priamo pacienti zdravotníka odborníka – lekára, sestry, nutričného terapeuta, asistenta výživy opýtajú, niekedy sa to pýtajú s určitou obavou, ale určite keď majú k tomu otázky, veľmi povzbudzujeme nech sa radšej poradia s odborníkom v zdravotníctve. Onko pacienti najčastejšie zo stravy sami vylúčia mäso, mlieko, mliečne výrobky, sladkosti, cukor / sacharózu, občas lepok, nejedia pečivo, nejedia vynechávajú prílohy a pod. Najčastejšie jedia ovocie, zeleninu aj to iba tak, že pijú iba ovocne alebo zeleninové šťavy, držia hladovky s cieľom vyhladovať nádor a pod. Jedlo môže ovplyvniť on sám, alebo aj jeho rodina. My ako asistenti výživy tento problém vnímame tak, že u toho jedla, u tej stravy pacient (alebo niekto blízky pacienta, jeho rodina) môže mať pocit, že to môže ovplyvniť sám, že liečbu úplne tak nemôže ovplyvniť a pod. ale čo sa týka stravy tak, že to áno môže sám ovplyvniť. Často to býva spojené so silnou nádejou, alebo s vierou a je to spojené so silnou emóciou, je to pre asistenta výživy často dosť problematické pacienta edukovať, vysvetliť, snažíme sa o to veľmi opatrne, s citlivosťou, pochopením, empatiou, pre asistenta výživy býva veľmi ťažké im povedať že toto určite nie, pretože bývajú z alternatívnych odporúčaní úplne nadšení a naopak odborníkom často neveria, nedôverujú, žiadne alternatívne odporúčania ako odborníci zásadne neodporúčame, pretože si onko pacient môže nimi sám veľmi veľmi ublížiť. Alternatívne smery môžu pôsobiť atraktívne aj kvôli tomu že ich pacienti alebo ich blízky používajú ako prostriedok psychickej pohody, v príp. pac že si sami chcú pomôcť sebe alebo v príp. príbuzných tomu blízkemu čo má to ochorenie. Vnímame, že tu v rámci psychickej pohody môže byť veľmi nápomocná práve psychologická pomoc, ktorú tiež veľmi odporúčame a máme ju pre onko pacientov a ich blízkych k dispozícii. V alternatívnych odporúčaniach je veľmi silné psychologické hľadisko, ktoré pracuje často s vierou, nádejou, s pojmom ,,zázrak” ktoré zvlášť na onko pacientov veľmi účinkuje. Čo je na alternatívnych odporúčaniach, alternatívnych informáciách atraktívne je aj to, že býva v nich použitý jednoduchý jazykový kód, pôsobia jednoducho a prosto. Nie je jednoduché pre asistenta výživy vysvetliť tú výživu, keď tieto alternatívne spôsoby pôsobia tak prosto a jednoducho a lákavo, vedia pôsobiť atraktívne, už na prvé počutie pôsobia jasne, ale NIE SÚ PRAVDIVÉ a sú pre onko pacientov naozaj veľmi nebezpečné. Je treba ich na to odborne (aj zároveň citlivo) upozorniť, keď s tým onko pacientom ako odborníci pracujeme.
Veľmi aj v tomto môže byť nápomocný odborník psychológ ,nebáť sa na neho obrátiť v tomto veľmi odporúčame obrátiť sa na psychológov. Bez adekvátnej nutričnej intervencie nie sme schopní dosiahnuť skutočne komplexnú protirakovinovú stratégiu.
Stretávame sa v praxi s tým, že onko pacienti odmietajú onkologickú liečbu, ktorá im skutočne môže zachrániť život.
Pitie ovocno / zeleninových štiav?
Onko pacienti sa často uchyľujú k tomu, že to chcú riešiť alternatívne, napr. výhradným pitím zeleninových štiav, (šťavy z cvikly, zelerová šťava a aj iné,) že výhradne pijú iba šťavy a popri tom držia hladovky, že popri tom normálne výživne nejedia, hladujú, šťava môže byť IBA doplnok k plnohodnotnej strave, šťavy môžu piť iba ako doplnok k plnohodnotnej strave s dostatkom bielkovín, pokiaľ to tolerujú, môžu byť iba na spestrenie ako súčasť výživnej stravy, súčasť olovrantu, desiaty, iba ako navýšenie príjmu vitamínov, minerálnych látok, antioxidantov, vlákniny a podobne, ale určite NIE výhradne! Šťavy a alternatívne riešenia nemôžu nahrádzať onkologickú liečbu ani plnohodnotnú výživu, treba vedieť, že šťavy nie sú všeliek ani na onkologické ochorenia! Je to v podstate iba iná forma ovocia alebo zeleniny, keď si to pacient dá v prirodzenej forme, alebo si to odšťaví, tak v tom veľký rozdiel nie je. Otázka je či to onko pacient s tráviacimi ťažkosťami nebude ťažšie tolerovať. Aby to nebolo aj väčšie množstvo dané do veľkého pohára, lebo to môže aj ťažšie tolerovať v rámci tráviacich ťažkostí.
! Pokiaľ je pitie ovocno/zeleninových štiav výhradné s vylúčením úplne celého zvyšku potravín ani nie že to nie je vhodné, ale je to veľmi nebezpečné!!! Pretože to veľmi často môže viesť k rozvoju ťažkej podvýživy, výraznej podváhy a k nemožnosti podstúpenia liečby, alebo k nemožnosti dokončiť liečbu, ktorá im jediná môže skutočne zachrániť život a dosiahnutie remisie- vyliečenia.
! Počas liečby onkologického ochorenia sa vôbec NEODPORÚČA prechádzať na striktné diéty a pôsty obmedzujúce formy stravovania ( vegánstvo, vegetariánstvo, vitariánstvo – konzumácia len ovocia zeleniny, a podobne )alebo rôzne formy nebezpečných diét, ktoré vylučujú celé skupiny potravín a z výživového hľadiska vôbec nie sú dostačujúce, veľmi nebezpečné sú rôzne formy hladovania s mylnou predstavou vyhladovať nádor na ktoré upozorňujú odborníci ako na vysoko rizikové a nebezpečné!!!
Upozorňujeme, že onko pacienti počas liečby si vegánskou, vegetariánskou stravou a inými striktnými diétami môžu oveľa viac uškodiť.
Dá sa vyliečiť onko ochorenie iba stravou? Podporuje výživa rast nádoru? Existuje superpotravina, ktorá by pomohla vyliečiť onko ochorenie?
Žiadna paušálna superpotravina, ktorá by pomohla vyliečiť onkologické ochorenie nie je, bohužiaľ neexistuje. Napriek nepochybnému významu výživy neexistuje dnes žiadny dôkaz, že by nejaká zvláštna diéta mohla vyliečiť nádorové ochorenie alebo zabrániť jeho postupu. Faktom je, že žiadna zázračná diéta neexistuje a onko ochorenie sa iba prostredníctvom stravy vyliečiť nedá. Ani vitamínové doplnky a minerály nemôžu vyliečiť pacienta s nádorom. Nadmerné množstvo niektorých vitamínov a minerálov môže byť rovnako škodlivé ako ich nedostatok. Onko pacienti ak zotrvávajú na nepodloženom spôsobe liečby môžu stratiť cenný čas a znížiť tak svoje vyhliadky na úspešné liečenie. Pravdou je, že žiadna zázračná diéta žiaľ neexistuje. Preto základným liečebným postupom zostáva protinádorová liečba, teda operácia, chemoterapia -cytostatiká, ožarovanie, biologické preparáty a ich rôzne kombinácie, pôsobiace väčšinou priamo proti nádoru. Správna výživa je opatrením doplňujúcim a podporným. Dobrý stav výživy však môže byť nevyhnutný pre úspešné dokončenie celej onkologickej liečby a naopak zlý stav výživy môže byť dôvodom k predčasnému ukončenie tejto liečby. Zlý stav výživy naopak zhoršuje celkové vyhliadky onko pacienta na úspešnú liečbu a preto najlepším postupom je súčasná protinádorová liečba spolu s včasnou podporou výživy, zameranú na zabránenie chudnutia a udržanie stavu výživy.
Keď sa pacienti rozhodnú „vyhladovať“ nádor, tak to väčšinou dopadá veľmi zle, pretože vyhladujú len sami seba. Výživa a správne zloženie stravy je určite dôležitým podporným faktorom pri liečbe onkologického ochorenia, ale základom je samozrejme protinádorová liečba, ktorú určí lekár. Stravou môžeme napomôcť k tomu, aby sme mali silu zvládnuť liečbu ochorenia čo najlepšie.
Dôležité zhrnutie: podstata liečebnej výživy
Nutričná terapia – liečebná výživa je významná súčasť podpornej liečby onkologického ochorenia. Výživa a vhodná strava môžu výrazne podporiť výživový stav onko pacienta a ten v dobrom výživovom stave je schopný podstúpiť liečbu a má možnosť vyliečiť sa z onkologického ochorenia.
Dobrý stav výživy nikdy nepodporuje rast nádoru!
Je nejaká diéta, ktorú môžem nádor vyliečiť, alebo aspoň zastaviť jeho rast? A čo alternatívne diétne postupy, sú pre onko pacientov nevhodné?
Podľa súčasných názorov neexistuje diéta, ktorá by dokázala zastaviť rast nádoru. Zásadne nesprávnym a veľmi nebezpečným postupom je obmedziť prívod živín so snahou vyhladovať nádor. Dodržiavanie podobných diétnych postupov je navyše zaťažené ďalším rizikom, ktoré vyplýva z odkladu skutočne účinnej protirakovinovej liečby- chemoterapia rádioterapia biologická liečba, hormonálna liečba.. Strava, nech je akákoľvek, ale ani doplnky stravy či „zázračné“ bylinky nevyliečia žiadne onkologické ochorenie.
Dôležité ! Alternatívne diétne postupy nie sú u onkologických pacientov vhodné z hľadiska zabezpečenia dostatočného príjmu energie a živín pri onkologickom ochorení a protinádorovej liečbe, sú veľmi nebezpečné.V žiadnom prípade nie je možné nádor vyhladovať, pretože jeho rast nie je závislý na prívode živín zo stravy! Rakovina sa nedá vyhladovať. Onko pacienti si tým môžu iba veľmi vážne ublížiť. Preto prosíme nikdy neskúšajte postupy ako hladovanie alebo príjem iba výlučne čistých ovocných alebo zeleninových štiav, alebo výhradný príjem doplnkov stravy!!!
!!! Akékoľvek formy obmedzenia v stravovaní, ktoré sú na úkor nutričnej potreby pacienta sú vysokorizikové a nebezpečné!!! Také formy veľmi vážne pacientovi škodia, dochádza k nežiaducemu rapídnemu chudnutiu, alebo má pacient veľmi obmedzený príjem stravy!!!
V tomto období (počas liečby onkologického ochorenia) potrebuje onkologický pacient naopak prijímať plnohodnotnú stravu, so zastúpením všetkých živín bielkovín, tukov, sacharidov – zo všetkých skupín potravín.
Dôležitá je pestrosť v stravovaní (striedanie rôznych druhov ovocia, zeleniny, mliečnych výrobkov, rôznych druhov mäsa) a adekvátna výživná hodnota prijatej stravy – dostatočný príjem energie z makroživín z bielkovín, tukov a sacharidov a tiež z mikroživín – z minerálnych látok a vitamínov.
Veľmi často títo pacienti, ktorí skúsia hladovania sa dostanú do tak ťažkého stavu, že im už nemôže byť ani poskytnutá protirakovinová liečba následkom ich vyhladovania
Keď sa onko pacienti rozhodnú „vyhladovať“ nádor, tak to väčšinou dopadá veľmi zle, pretože vyhladujú len sami seba! Nie sú vhodné žiadne diétne režimy obmedzujúce príjem energie a živín, napr. makrobiotická strava, raw food, diéta na odkyslenie, ketogénna diéta a pod. ! Akékoľvek extrémne diéty, vrátane hladovania, môžu byť veľmi nebezpečné. Vyliečenie iba diétou a iba stravou nie je možné. Výživa a správne zloženie stravy je dôležitým podporným faktorom pri liečbe onkologického ochorenia, ale základom je samozrejme protinádorová liečba, ktorú určí lekár/ onkolog. Stravou môžeme iba napomôcť k tomu, aby sme mali silu zvládnuť liečbu ochorenia čo možno najlepšie.
Dobrý stav výživy NIKDY nepodporuje rast nádoru!
Vyradil / vyradila som pri onko ochorení z jedálnička úplne mäso aj mlieko a aj mliečne výrobky, pretože som počula od známych a aj som čítal/a som to na internete, že tieto produkty spôsobujú rakovinu a môžu nádor nejako podporovať k rastu a živiť ho…a mlieko ešte k tomu vraj zahlieňuje?
Stretávame sa v našej praxi asistentov výživy veľmi často s tým, že onko pacienti veľmi často vyradia mäso a mliečne výrobky, pretože sa dočítali na internete, alebo to niekde počuli, že zvýšená spotreba živočíšnych produktov mäso, mlieko, mliečne výrobky či vajcia môže spôsobovať rakovinu. Usilujú sa zvýšiť IBA A JEDINE prísun zeleniny a ovocia, ktoré však počas liečby (chemoterapia, rádioterapia) niekedy horšie tolerujú a často nejedia takmer nič, čo je nesmierne alarmujúce. Stále vysvetľujeme, že v čase aktivity nádorového ochorenia sa mení metabolizmus živín v organizme. Telo má zvýšené nároky na bielkoviny. Ako sme už v textoch vyššie hovorili, bielkovina je pre onkologického pacienta živina číslo 1. Ak totiž telo nezíska dostatok bielkovín zo stravy, siahne po vlastnej svalovej hmote a dochádza k chradnutiu, slabnutiu a chudnutiu pacienta. Tento jav môže prebiehať skryto, aj u človeka s nadváhou, či obezitou.
A stratu svalovej hmoty možno účinne brzdiť jedine zvýšeným prísunom bielkovín vo výžive. Preto sa onkologickí pacienti naozaj vôbec nemusia obávať jesť mäso, ryby, plnotučné mliečne výrobky, vajcia, konzumovať aj plnotučné mlieko. ( To, že mlieko zahlieňuje je tiež mýtus-nepravda)
Čo sa týka mlieka a mliečnych výrobkov, tak oni sú normálne odporúčané, mali by byť denne v jedálničku, sú úplne bezpečné a v poriadku na dennú konzumáciu.
Informácia o výskyte antibiotík, alebo hormónov v mlieku a v mliečnych výrobkoch je mýtus – nepravda?
Čo sa týka nejakých reziduí antibiotík, hormónov, alebo ďalších liečiv, tak tie sa absolútne v mlieku a v mliečnych výrobkoch nenachádzajú, to, že niekto povie, že sa v nich nachádzajú antibiotiká, alebo hormóny, nie je to pravda, je to jeden z rozšírených mýtov, ktorý by nemal v praxi byť pravdou, takže nie, nemali by tam antibiotiká, hormóny byť. (Robia sa veľmi prísne kontroly v potravinárskom priemysle podľa právnej Európskej legislatívy potravinárstva a stále sa to sprísňuje, malo by to byť úplne bezpečné a v poriadku. Mlieko a mliečne výrobky je úplne bezpečné konzumovať denne.
Uprednostňujeme skôr nesladené druhy a fermentované mliečne výrobky pred rôznymi osladenými pudingami, alebo pred čokoládovými, alebo nejakými inými, ktoré nie sú možno úplne vhodné zložením, uprednostňujeme mliečne výrobky, také tie čisté, ktoré nie sú sladené a ideálne, ktoré sú fermentované (acidko, kefír…)
Ako je to s výživovými doplnkami počas liečby?
Je to naozaj veľmi široká téma, o ktorej by sa dalo veľmi veľa rozprávať, alebo veľmi veľa písať. Asistent výživy by sa aj mal pýtať pacientov, či užívajú nejaké doplnky stravy a aké a či to konzultovali so svojím lekárom, či o tom ich lekár vie, či to konzultovali s lekárom, niekedy nám to pac. povedia sami, lebo často nejaké užívajú a to žiaľ bez poradenia sa s lekárom, žiaľ niekedy dochádza aj k nadmernému užívaniu vitamínov, pacienti ich vnímajú ako bezpečné s tým,, že veď vitamín mi nemôže ublížiť”! Ale pozor, upozorňujeme, zdôrazňujeme, že je potreba si uvedomiť, že napr. vit. A je toxický vo vyšších dávkach! U tohto platí rovnako ako aj u výživy, že rozdiel medzi jedom a liekom je v tom množstve. Treba to vždy najprv skonzultovať so svojím lekárom, opýtať sa lekára.
Užívanie doplnkov výživy počas liečby je u onko pacientov veľmi časté, veľmi často sa s tým stretávame, buď nám vymenúvajú, čo všetko užívajú a rôzne kombinujú, alebo sa pýtajú čo by mali užívať. Avšak mnoho onkológov a nutričných terapeutov či asistentov výživy je pri tejto téme skôr opatrných,
Zastávame a sme teda za to odborné stanovisko že onko pacient by NEMAL (sám a bez poradenia sa so svojím lekárom – onkológom ) užívať doplnky stravy pretože nevieme všetky interakcie s liečbou, takže pacientom neodporúčame užívať doplnky stravy pri liečbe, vždy pac. hovoríme informujte svojho ošetrujúceho lekára, aby o tom lekár vedel, že užívate nejaké výž. doplnky a treba mu povedať konkrétne všetky aké, lebo to nemusí byť pre pacienta bezpečné a nemal by to užívať.
Ideálne odporúčanie je, že sa odporúča dopĺňať ich iba ak je zistený deficit z krvi. Neodporúčajú sa odborníkmi vôbec doplnky výživy nedefinované (nie je definovaný obsah látok) kde je nejaký mix rôznych látok, lebo nevieme čo v tom je a nevieme ako onko pacient na to môže zareagovať, tým že podstupuje liečbu, chemoterapiu, alebo aj nejaké operácie a podobne, neodporúča sa nijako experimentovať a rôzne kombinovať, pretože by im to mohlo veľmi uškodiť. Odporúčame nech pacienti skôr vnímajú, čo majú v tej strave upraviť, aby bola výživná s dostatkom bielkovín energie, plnohodnotná.
Je dôležité upozorniť, že onko pacient počas liečby by sa mal vyhýbať užívaniu doplnkov výživy s výťažkom z húb,(ktoré obsahujú výrazné hubové extrakty) pretože keď sú tie doplnky na báze húb môžu obsahovať koncentrované látky z húb, ktoré sú považované telom za xenobiotikum čiže za niečo ako keby cudzie, niečo čo musí prechádzať metabolizmom pečene, ktorá je už aj tak dosť zaťažená. Treba byť preto veľmi opatrní. Takisto aj konzumácia grepu, pomela, a doplnkom stravy, ktoré obsahujú tieto citrusy by sa pacient počas chemoterapie mal vyhýbať. Je to kvôli tomu, že obsahujú látky, ktoré môžu interakovať s cytostatikami, môžu znižovať účinok liečby, čo veľa pacientov ani nevie, grep ani pomelo počas liečby by sa vôbec nemali konzumovať ani ako ovocie ani ako doplnky výživy, ktoré ich obsahujú. Takisto aj čaje a aj doplnky stravy z ľubovníka by sa im mali pacienti vyhýbať. Vždy pacientom hovoríme prosíme nie, prosíme neužívajte ich.
Je pravda to, že s doplnkami stravy sa viaže aj taký silný ,,placebo efekt” že niekedy pre tých pacientov je to niečo, čo môžem pre seba ja sám urobiť, alebo že čo môžem ja urobiť pre toho môjho blízkeho kúpim si kúpim mu/jej doplnok výživy takže tento placebo efekt a také psychologické hľadisko môže v tomto hrať naozaj veľkú rolu a odporúčame možnosť v Lige proti rakovine bezplatne využiť pomoc našich onkopsychológov.
Mnohé odborné skúsenosti sú, že doplnky stravy úplne potrebne nie sú, pokiaľ je strava výživná. je treba radšej plnohodnotná strava.
Úplne niečo iné je ale to sa teraz netýka doplnkov výživy, ale liekov, keď napr. pacientovi chýba železo alebo vit. B12 tak lekár ordinuje pacientovi železo, vit. B12 , ale to je niečo úplne iné ako doplnok výživy.
Pokiaľ pac. chce užívať výživové doplnky je vhodné konzultovať to vždy najprv vopred s ošetrujúcim lekárom. pretože on vie ktoré aké lieky sú pac. podávané aká chemo, aby tam nebola nejaká interakcia. Pozor na nadmerne užívanie lebo napr. vit. A,D,E, K sú rozpustné v tukoch môžu mať aj negatívny dopad, pokiaľ sú v tele kumulované vo väčšom množstve. Určite neodporúčame ani rôzne zahranične neoverené preparáty. Keďže takéto produkty sú v kategórii – doplnky stravy, nepodliehajú prísnej kontrole, neprešli klinickými štúdiami a schvaľovacím procesom ako lieky. Ich užívanie v súbehu s chemoterapiou je dokonca kontraindikované, pretože môže dochádzať k interakciám s liekmi, alebo chemoterapiou a pod. Vitamíny a minerálne látky by sme mali čerpať v prvom rade v pestrej a plnohodnotnej strave. Ideálne je čerpať vitamíny a stopové prvky priamo zo stravy.
Pomôcť onko pacientom a ich blízkym môže aj užitočná informácia, že využiteľnosť pre telo z doplnkov výživy z tabletkových foriem je len ledva a často krát menej ako 30 %, čo je naozaj veľmi málo, zatiaľ čo z bežnej stravy dostanú oveľa viac živín.
Žiaľ, pacienti často užívajú doplnky výživy bez porady s ošetrujúcim onkológom. Môžu si neraz uškodiť viac, ako keby neužívali nič. Odporúčame poradiť sa vždy s Vaším lekárom.
V prípade potreby lekár urobí odbery krvi a na základe krvných testov odporučí či treba doplniť nejaký vitamín alebo min. látku.
Napr. keď sa odstráni celý žalúdok pri nádore žalúdka tak musíme doplniť železo a B12. Najlepšie ale vždy sa poradiť s ošetrujúcim lekárom. Detaily k potrebe či k výberu konkrétnych doplnkov stravy, prípadne radu k bylinkám, naozaj to veľmi odporúčame prebrať osobne s ošetrujúcim lekárom pacienta. Je potrebné zvážiť aj prípadné časté kontraindikácie,s podávanou liečbou napr. s chemoterapiou a ktoré je možné odhadnúť len vtedy, ak má daný odborník dostatok všetkých informácií o pacientovi. Je tam opodstatnená tá opatrnosť odborníkov.
!!! Vôbec neodporúčame nákup rôznych zahraničných neoverených preparátov. Keďže takéto produkty sú v kategórii – doplnky stravy, nepodliehajú prísnej kontrole, neprešli klinickými štúdiami a schvaľovacím procesom ako lieky. Ich užívanie v súbehu s chemoterapiou je dokonca kontraindikované, pretože môže dochádzať k interakciám!
Pozor aj na rozšírené informácie mýty ohľadom tzv. vit. B17 – Jadrá marhúľ obsahujú toxickú látku – amygdalín. Ak si pacienti vylúpu marhule, vysušia si ich jadrá a chcú ich jesť, to vôbec neodporúčame! Tiež sa amygdalín nachádza v horkých mandliach, v kôstkach marhúľ či broskýň. A rovnako preparáty podobného druhu vôbec neodporúčame!! Tzv vit.B17 – to ani nie je úplne vitamín, obsahuje látku amygdalín, môže pôsobiť až ako otrava pre onko pacienta, je to veľmi rizikové, môže aj byť interakcia s liečbou, určite vôbec neodporúčame s niečím takým experimentovať a ešte k tomu v štádiu onkologickej liečby počas onko ochorenia hovoria to aj ďalší onkológovia a odborníci, je to veľmi rizikové!
–! Kolostrum a celkovo nepasterizované kefíry, alebo kravské, ovčie výrobky z fariem môže to byť veľké riziko, práve preto, keď to nie je pasterizované veľmi hrozia alimentárne infekcie z potravín, môžu tam byť baktérie, patogény, čo môže onko pacientovi veľmi výrazne zhoršiť stav!!!
! Podobné mýty sú o kurkume. V normálnom malom množstve môže byť kurkuma pridaná do jedla. Všetko, čo je nadmieru, môže byť škodlivé. Ak hovoríme o preparátoch výťažkov kurkumy, tie môžu byť ešte oveľa agresívnejšie a silnejšie. S ničím takýmto by sme neexperimentovali. Vôbec to ako odborníci neodporúčame.
Doplnky stravy netreba užívať, keď pacient má plnohodnotnú stravu. Opakujeme, že ideálne je čerpať vitamíny a stopové prvky priamo zo stravy.
Odporúčame – treba dôverovať ošetrujúcim lekárom onkológom
Niektorí pacienti nevedia veľmi vnímať to, že tá bežná strava, alebo držať sa nejakej lekárom predpísanej diéty môže byť to vhodné počas liečby, čo môže im aj veľmi pomôcť zvládnuť tú liečbu, dosiahnuť vyliečenie z toho ochorenia, že sa veľmi upínajú na nejaké doplnky výživy, na nejaké superpotraviny, alebo na nejaké výrobky…
Viac energie treba venovať normálnej strave, tým potravinám, ktoré sú výživné, ktoré obsahujú dostatok energie, bielkovín, aj vitamínov, minerálnych látok, nenaháňať ich inde v umelej forme.
V jednoduchosti býva tá správna cesta.
Odporúčame: OPRIEŤ SA O PSYCHOLOGICKÚ POMOC, odborník môže byť veľmi nápomocný
Býva to extrémne náročné obdobie, onko pacienti môžu prežívať rôzne vlny emócii a pocitov- ako sú napr. :šok, popretie,(pri popretí onko pacient potrebuje chvíľku čas, aby to spracoval) hnev, smútok, bezmocnosť, smútok, strach, úzkosť, až rôzne stupne depresie od ľahkej miernej až po najťažšie stupne a pod. Psychika veľmi ovplyvňuje aj stravu onko pacientov. Neváhajte vyhľadať aj pomoc odborníkov – obrátiť sa na psychologickú pomoc a podporu u nás v Lige proti rakovine bezplatne pre onko pacientov aj ich blízkych (často onko pacient odmieta stravu len preto, že sa bojí, že mu bude zle a podobne, psychologická pomoc môže byť veľmi užitočná a nápomocná, oprieť sa o tú psychologickú pomoc.
Aká má byť výživa po skončení liečby?
Je užitočné vedieť, že výživa je iná v prevencii, iná výživa je pri onko liečbe a iná je po ukončení liečby. Najviac sa z týchto uvedených líši výživa podávaná pri liečbe. Viac než jednotlivé zložky výživy je dôležité celkové zloženie stravy. Neexistuje jedna potravina, o ktorej by sa dalo povedať, že je ultra zdravá, ale je to práve kombinácia všetkých možných potravín – skupín potravy a to vlastne nám podporuje ZDRAVIE.
Vo výžive platí zlaté pravidlo “všetkého s mierou“
O vašich problémoch hovorte s vaším ošetrujúcim lekárom. Odporúčame sa vo všetkom poradiť sa s ním, najlepšie pozná Váš zdravotný stav.
Bezpečný overený zdroj informácií nájdete napr. na stránke: linkos.cz https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/pece-o-pacienta/
a keďže výživu onko pacientov veľmi ovplyvňuje psychický stav pacientov odporúčame pre pacientov a ich blízkych online dostupné užitočné prednášky: https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/mysliprotirakovine/
Veľmi Vám držíme palce a prajeme skoré zlepšenie zdravotného stavu a veľa veľa síl
Sme tu pre Vás na Onkoporadni https://www.lpr.sk/onkoporadna/ 0800 11 88 11 mail: poradna@lpr.sk
Rakovina a stravovanie, výživa v chorobe
Správna a liečebná výživa je pre onko pacientov veľmi dôležitá, pretože telu – organizmu dodáva makroživiny – to sú bielkoviny, tuky, sacharidy a mikroživiny – stopové prvky minerálne látky a vitamíny. Správna výživa pacientovi umožňuje zvládnuť celú onkologickú liečbu, aby neprišlo k prerušeniu liečby, aby boli prejavy nežiaducich účinkov menšie, aby sa tie nežiaduce účinky ešte viac ,,neprehlbovali”, aby trvali kratšiu dobu a aby sa aj onko pacienti lepšie cítili, aby mali zachovanú dobrú kvalitu života.
Dôležité zložky výživy:
BIELKOVINY
Bielkoviny sú stavebnými kameňmi všetkých tkanív vrátane svalov, podieľajú sa na tvorbe enzýmov a ďalších látok dôležitých pre správnu funkciu tela. K odbúravaniu bielkovín dochádza predovšetkým vtedy, keď je telo v strese, napr. pri ťažkej infekcii, akútnom zápale a popáleninách. Organizmus v strese nie je schopný využiť iné zdroje energie, a preto využíva energiu bielkovín zo svojich tkanív, predovšetkým zo svalov. Aj človek s nadváhou je vystavený riziku podvýživy, pokiaľ nemá dostatočný príjem bielkovín! Svalovú hmotu nie je jednoduché obnoviť!
Bielkoviny získavame z potravín živočíšnych i rastlinných. Hodnotnejšie sú bielkoviny živočíšneho pôvodu, pretože obsahujú všetky potrebné aminokyseliny (aminokyseliny sú stavebné kamene bielkovín).
Denná potreba bielkovín u zdravého dospelého je približne 1 g bielkovín na 1 kg telesnej hmotnosti, v chorobe sa táto potreba môže až zdvojnásobiť.
TUKY (LIPIDY)
Sú najbohatším zdrojom energie, zdrojom esenciálnych mastných kyselín (esenciálne = telo ich nedokáže samo vytvoriť) a zabezpečujú organizmu príjem vitamínov A, D, E, K , ktoré sú v tukoch rozpustné. Najväčšie zastúpenie živočíšnych tukov nájdete v mäse, vajciach, mlieku a mliečnych výrobkoch. Na príjem rastlinných tukov odporúčame používať kvalitné rastlinné oleje na prípravu jedál. Zvýšime tým množstvo esenciálnych mastných kyselín v strave. Veľmi žiaduce je časté zaraďovanie rýb do jedálnička, a to predovšetkým morských.
CUKRY (SACHARIDY)
Cukry slúžia ako zdroj energie pre organizmus. Ich biologickú hodnotu zvyšuje obsah vlákniny. Všeobecne vhodnejšie sú komplexné cukry – polysacharidy (napr. škroby obsiahnuté v obilninách a zemiakoch), ich odbúravanie je pomalšie a glukóza, ktorá je konečnou formou cukrov, sa následne vstrebáva pomalšie a organizmus nezaťažuje.
VLÁKNINA
Vláknina je neoddeliteľnou súčasťou bežnej stravy. Rozdeľujeme ju na 2 druhy. Rozpustná vláknina slúži ako potrava užitočných baktérií v hrubom čreve. Nerozpustná vláknina funguje ako „metla čriev“- zlepšuje pohyb čriev a pôsobí pozitívne na objem a konzistenciu stolice.
ESENCIÁLNE LÁTKY
Sa podieľajú predovšetkým na výstavbe tkanív. Ľudský organizmus si ich sám nedokáže vytvoriť. Tieto látky sú pre telo nepostrádateľné, je potrebné ich prijímať v potrave. Patria sem esenciálne mastné kyseliny (vhodné tuky), esenciálne aminokyseliny (živočíšne bielkoviny), niektoré vitamíny, minerálne látky a stopové prvky.
Výživná diéta pre onkologického pacienta
Brožúrka Ligy proti rakovine – najčastejšia výživná diéta – nemocničná diéta č. 11
Výrazne pomôcť môžu taktiež edukačné materiály, letáčiky, brožúrky napr. my v Lige proti rakovine máme vytvorenú veľmi užitočnú edukačnú brožúrku o najčastejšie podávanej výživnej diéte – nemocničná dieta č.11 – nech sa páči link tu:https://www.lpr.sk/wp-content/uploads/2022/01/Vyzivna-dieta-onkologickeho-pacienta-2.pdf
dá sa online na našej stránke prezrieť, prečítať, ale vieme Vám ju dodať bezplatne aj v tlačenej podobe, takže je k dispozícii. Môže byť veľmi užitočnou pomôckou. Výživnú diétu podávame, keď nie sú iné diétne obmedzenia a je treba, aby nám pacient pribral.
Aká to je výživná strava – výživná diéta?
Základom nutričnej podpory u onko pacienta, ktorý stráca na váhe alebo je váhovou stratou ohrozený, je diétna rada- výživove poradenstvo. Významným prínosom diétnej rady je už ten fakt, že obracia pozornosť onko pacienta alebo jeho blízkych na otázky výživy a sa nimi začína-začínajú zaoberať. Aby bola čo najúčinnejšia, je predovšetkým nutné zvážiť a zistiť všetky možné príčiny, ktoré onko pacientovi znižujú príjem stravy.
Pokiaľ onkologický pacient nemá iné diétne obmedzenia, alebo nie je indikovaná špecifická diéta kvôli operácii, inej diagnóze (ako prítomný diabetes alebo ochorenie obličiek a podobne), najčastejšie sa lekármi odporúča – predpisuje takzvaná výživná diéta, čo je nemocničná diéta číslo 11. Týka sa jednak onkologických pacientov, ktorí nemajú iné ťažkosti, majú stabilnú telesnú hmotnosť a stravu prijímajú v normálnej porcii, ale samozrejme sa podáva aj pacientom v stave podvýživy, pri poklese telesnej hmotnosti, alebo obmedzenom príjme stravy, kedy potrebujeme aby títo onko pacienti aj v menšom objeme prijatej stravy prijali viac energie a bielkovín. . Táto diéta je v podstate zameraná na zvýšený príjem energie, bielkovín, kvalitných tukov a sacharidov.
Hlavným cieľom výživnej stravy pri nádorovom ochorení je zabrániť chudnutiu a tým aj oslabením organizmu v priebehu protinádorovej liečby. Už relatívne malý úbytok váhy pri nádorom ochorení je sprevádzaný stratou svalovej hmoty, bielkovín a oslabením imunitného systému. Čím rýchlejšie je chudnutie, tým väčšia je strata svalov a bielkovín. Veľké oslabenie imunity často znemožní dokončiť onkologickú liečbu. Aj pri prechodnom chudnutí (hoci sa pacientovi neskôr podarí pribrať na váhe) priberie pacient viac tuku ako svalov.
Najlepším prístupom je snažiť sa hneď po zistení nádoru podporovať výživu súčasne s protinádorovou liečbou (operácia, chemoterapia, ožarovanie alebo biologická terapia).
Aby ste si udržali svalovú hmotu, je potrebné súčasne s kvalitnou výživou pravidelne cvičiť. Ak jete jedlo bohaté na bielkoviny a cvičíte svalové cvičenie, využívajú sa tieto bielkoviny prednostne vo svaloch, dochádza k posilneniu svalovej hmoty. Preto sa snažte nielen udržiavať každodenný bežný pohyb, ale naviac cvičte každý deň, keď môžete. Cvičenie nie je vhodné pri horúčkach, bolestiach, pri veľkej telesnej slabosti alebo vyčerpaní. Ak trpíte nechutenstvom, problémami s prehĺtaním, bolesťami brucha, zápchou alebo hnačkou, poraďte sa s lekárom. Ak máte akékoľvek pretrvávajúce tráviace problémy, spolu s liekmi vám môže pomôcť aj úprava stravy – ideálne je poradiť sa s nutričným terapeutom. Rady nutričného terapeuta vyhľadajte aj vtedy, ak máte dlhodobé diétne obmedzenia, alebo pokiaľ neznášate, či vylučujete zo stravy niektorú skupinu potravín (napr. mliečne výrobky, mäso a pod.).
Každý pacient s onkologickou liečbou by mal poznať svoju telesnú hmotnosť. Ak máte sklon k chudnutiu, veďte si záznamy o hmotnosti. Mali by ste sa vážiť 1x týždenne, na tej iste váhe, ráno nalačno po vymočení, v spodnom prádle alebo ľahkom odeve, s presnosťou najmenej na 0,5 kg a zaznamenávať si hmotnosť do kalendára. Ak máte opuchy, váženie hmotnosti nemusí byť v tomto prípade spoľahlivé.
Akonáhle zistíte pokles hmotnosti, mali by ste sa snažiť zvýšiť príjem stravy bohatej na energie, bielkoviny a vitamíny. V takomto prípade je vhodné včas doplniť stravu prípravkami tekutej výživy na pitie (napr. Nutridrink).
Alternatívne diétne postupy nie sú u onkologických pacientov dostatočne účinné pri liečbe nádorových ochorení. Vo väčšine prípadov vedú k prehĺbeniu podvýživy a k oslabeniu organizmu a jeho imunity. V žiadnom prípade nie je možné nádor vyhladovať, pretože jeho rast nie je závislý od živín v strave.
Zásady kvalitnej výživy pri nádorových ochoreniach so sklonom k chudnutiu
- snažte sa každý deň zvýšiť príjem kvalitných potravín (s vysokým obsahom živín)
- snažte sa zabrániť výpadkom v príjme stravy, alebo ich znížte na minimum
- jedzte menšie porcie častejšie, 5-6 porcií denne – aj desiatu, olovrant a druhú večeru
- jedzte kedykoľvek v priebehu dňa, nemusíte dodržiavať pevný časový harmonogram
- neodkladajte raňajky, začnite s príjmom stravy hneď ráno
- využívajte čas, keď sa cítite lepšie, k príjmu stravy bohatej na energie a bielkoviny
- majte vždy pri sebe jedlo vhodné napr. ako rýchla desiata – bez nutnosti ďalšej prípravy
- zvýšte pestrosť stravy, snažte sa obohatiť jedálniček, skúšajte nové recepty
- ak máte diétne obmedzenia, poraďte sa s nutričným terapeutom
- jedzte najprv tuhú stravu, nepite pri jedle (pitie zvyšuje pocit sýtosti bez príjmu živín)
- pite pravidelne, ale nie v čase príjmu stravy – pite medzi jedlami alebo po jedle
- nepoužívajte nízkoenergetické potraviny
- ovocie a zelenina na konci jedla vám môžu zvýšiť chuť k ďalšiemu pokrmu
- ak vám vadia pachy teplej stravy, nezdržiavajte sa v kuchyni pri varení, vetrajte
- jedzte pomaly, v kľude, neponáhľajte sa
- dbajte na atraktívny vzhľad jedla a spôsob jeho servírovania
- vytvorte si pri jedle príjemnú atmosféru – napríklad si pustite hudbu
- meňte miesta, kde jete, zvoľte si príjemné prostredie a spoločnosť
- snažte sa mať každý deň fyzickú a duševnú činnosť, pomôže vám to zlepšiť chuť k jedlu
- pravidelné cvičenie pri kvalitnej výžive vám umožní udržať alebo aj zlepšiť svalovú hmotu
Výživná strava onkologického pacienta
- výživná strava by mala pravidelne obsahovať potraviny zo všetkých uvedených skupín
- ak zo stravy vylučujete celú skupinu potravín, snažte sa nahradiť chýbajúce látky inými vhodnými potravinami
- ak máte nechutenstvo k mäsu, zabezpečte si prísun bielkovín z iných potravín, ktoré sú tiež bohaté na bielkoviny (ryby, tvaroh, jogurt, tvrdé syry, vajcia, strukoviny, sója)
- zo strukovín je dobre stráviteľná červená šošovica, cícer alebo lúpaný hrach
- pestrá strava znižuje riziko nerovnováhy vo výžive
- všetci pacienti so sklonom k chudnutiu potrebujú zvýšiť príjem energie
- potreba energie sa zvyšuje aj pri fyzickej aktivite, ale cvičenie je nevyhnutné na udržanie
svalovej hmoty - pokiaľ môžete cvičiť, posilujete tým svoju telesnú výkonnosť a odolnosť
- najlepším dôkazom dostatočného príjmu energie je zastavenie poklesu hmotnosti
- všetci pacienti, ktorí chudnú a strácajú svalovú hmotu, majú vysokú potrebu bielkovín (1,5 až 2 gramy g/kg hmotnosti)
- pacient vážiaci cca 60kg by mal prijímať 90g bielkovín denne
Podvýživa a chudnutie
Čo je malnutrícia?
Mnohí onkologickí pacienti majú v priebehu choroby nedostatočný stav výživy.
Malnutrícia je definovaná ako stav vyplývajúci z nedostatočného príjmu alebo vstrebávania výživy, ktorý vedie k zmene telesného zloženia (zníženie beztukovej telesnej hmoty) a bunkovej hmoty. Táto zmena vedie k nižším fyzickým a mentálnym funkciám a horším klinickým výsledkom u pacientov.
Malnutrícia znamená podvýživu. Je to taký chorobný stav, ktorý predstavuje nedostatok energie a/alebo jednej, resp. viacerých dôležitých živín. Veľmi často sa vyskytuje medzi onkologickými pacientmi (20 – 80 %). Podvýživu nie je možné určiť na prvý pohľad, nielen chudý človek môže byť podvyživený! (Napr. nedostatok železa, kalcia alebo bielkovín).
Zníženie chuti do jedla
Počas nádorového ochorenia sa zmení metabolizmus v organizme. Tieto zmeny môže spôsobiť odpoveď organizmu na nádor, vedľajšie účinky protinádorovej terapie, určité doplnkové lieky alebo kombinácia vyššie uvedeného.
Možné dôvody straty chuti do jedla
Vedľajšie účinky terapie, akými sú nevoľnosť, vracanie a zmenené vnímanie chutí, môžu dočasne viesť k strate chuti do jedla alebo k ťažkosti alebo k neschopnosti prijať dostatočné množstvo živín. Všetky vyššie uvedené príznaky môže spôsobiť aj samotný nádor. K zníženiu chuti do jedla môžu viesť aj obavy a stres.
Obavy z vedľajších účinkov terapie, ktoré sa dostavia pri zistení nádoru, sú úplne prirodzené. Každý si položí otázku: „Budem sa cítiť hrozne?” „Vypadajú mi vlasy?” „Budem ešte niekedy zdravý/á?” Pochopenie a vhodné riešenie týchto obáv Vám i Vašim blízkym uľahčí vysporiadať sa s úlohami, ktoré pred Vami stoja.
Neželaný účinok zníženia chuti do jedla: chudnutie
Ako výsledok vyššie uvedených účinkov má určitá časť onkologických pacientov ťažkosti s prijatím dostatočného množstva kvalitných živín, čo môže skôr alebo neskôr viesť k nebezpečnej strate telesnej hmotnosti.
Váš nutričný stav môže významne ovplyvniť výsledok terapie, preto je mimoriadne dôležité, aby ste v tomto období nestrácali hmotnosť, aby ste si zachovali svoju pôvodnú hmotnosť a to ešte aj v prípade, ak by ste inak chceli schudnúť. Toto nie je vhodný čas na chudnutie!
Nadmerné chudnutie
Na základe skúseností prejde veľmi veľa pacientov po zistení onkologickej choroby na základe odporúčaní svojho lekára na zdravšiu, cielenejšiu stravu, čo môže v mnohých prípadoch viesť k strate hmotnosti. Riziko chudnutia znásobujú aj časté vedľajšie účinky protinádorovej terapie (vracanie, nevoľnosť, nechutenstvo, odpor k jedlu, atď.), ale obavy a stres, ktoré sprevádzajú rozpoznanie tejto choroby, môžu taktiež viesť k zníženiu chute do jedla.
Dokonca sa pacienti väčšinou aj potešia strate počiatočných pár kilogramov, najmä ak mali pred začatím liečby nadváhu a myslia si, že je to súčasť liečby a tento proces vedia kontrolovať. Avšak chudnutie, ku ktorému dochádza pri nádorových ochoreniach, začína na úrovni buniek, a je spravidla prebiehajúci proces (objavuje sa v 40 – 85 % onkologických ochorení). Už aj strata 5 % z pôvodnej telesnej hmotnosti môže byť nebezpečná a môže nepriaznivo ovplyvniť účinnosť protinádorovej terapie!
Môže sa to zdať málo, takmer bezvýznamné, ale chudnutie aj v takejto malej miere môže negatívne ovplyvniť liečbu rakoviny.
Ako dôsledok chudnutia nenastupuje len celková slabosť, ale znižuje sa aj aktivita životne dôležitých orgánov. Zoslabujú sa srdcové a dýchacie svaly, sťažuje sa dýchanie a znižuje sa zásobovanie kyslíkom. To znamená v prípade osoby s hmotnosťou 60 kg – 3 kg, v prípade osoby s hmotnosťou 80 kg stratu – 4 kg. Už aj chudnutie v takejto miere ohrozuje úspešnosť liečby!
Čo spraviť, ak ste v krátkom čase stratili 3 – 4 kg svojej hmotnosti?
V prípade, ak spozorujete v krátkom čase úbytok hmotnosti o 3 – 4 kg, určite o tom informujte svojho lekára, dietológa, alebo zavolajte na našu Onkoporadňu. Nečakajte, kým bude proces už len ťažko zastaviteľný, alebo negatívne ovplyvní výsledok terapie!
Pacienti s rizikom podvýživy
- predchádzajúce nechcené chudnutie o viac ako 3-6 kg za posledných 6 mesiacov
- v súčasnosti sklon k chudnutiu
- nízky príjem stravy (menej ako 75% oproti obvyklému dennému množstvu stravy)
- nechutenstvo, pretrvávajúce zníženie chuti do jedla
- pocit rýchleho nasýtenia alebo pretrvávajúca nevoľnosť
- porucha vnímania chuti jedla, zlé rozlišovanie chutí
- problémy s príjmom stravy v ústnej dutine (zlý chrup, bolestivá sliznica, opakujúce sa afty)
- porucha prehĺtania (v oblasti krku, prípadne nižšie v oblasti pažeráka)
- nízka telesná hmotnosť sprevádzaná telesnou slabosťou
- strata svalovej hmoty (aj keď pacient nechudne)
- celková telesná slabosť, pocit nedostatku energie
- príprava pred väčšou operáciou pri nádoroch tráviaceho systému (5-7 dní), aj keď pacient
- dobre prijíma riadnu stravu
- príprava na iné operačné zákroky, pokiaľ má pacient nízky príjem stravy
- začatie náročnej onkologickej liečby, kedy je veľké riziko chudnutia
Kto poskytuje nutričnú starostlivosť?
Vypracovali sme pre Vás prehľadnú tabuľku:
Je zdravotník? | Má odborné zdravotnícke vzdelanie vo výžive? (vrátane klinickej odbornej praxe?) | Môže pracovať s chorými pacientmi? | Môže pracovať so zdravými ľuďmi? | |
Nutričný terapeut /asistent výživy | ÁNO | ÁNO | ÁNO | ÁNO |
Výživový poradca | NIE | NIE (má iba kurz) | NIE | ÁNO |
Enterálna výživa
Ak má pacient pocit, že nie je schopný, alebo len s ťažkosťami vie skonzumovať množstvá, ktoré predtým konzumoval, mal by navštíviť svojho lekára, ktorý mu v tomto období predpíše enterálnu výživu, ktorá mu pomôže dosiahnuť vyvážený nutričný príjem a v prípade potreby predpíše aj lieky na podporu chute do jedla.
Výživový doplnok je potravina, ktorá slúži ako doplnenie prirodzenej stravy a ktorá obsahuje živiny alebo iné prvky s nutričným alebo fyziologickým účinkom v koncentrovanej forme.
Výživové doplnky sú potraviny, ktoré sú zacielené na zdravých spotrebiteľov, ich cieľom je zachovať zdravie pri udržaní tradičných stravovacích návykov. Pri ich použití nie je potrebná kontrola zo strany lekára.
Potravina na osobitné lekárske účely je potravina, ktorá bola vyrobená špeciálnym postupom alebo s takým zložením, ktoré slúži na zabezpečenie nutričných potrieb pacientov (napr. onkologických). Takýto prípravok je možné používať výlučne pod lekárskym dohľadom. Tieto prípravky boli vyrobené pre pacientov, u ktorých je lekárom určená nutričná potreba, ktorú nie je možné pokryť výlučne zmenou bežných stravovacích návykov.
Potraviny na osobitné lekárske účely sú prípravky, ktoré sú určené na diétny režim pacientov. Pod lekárskym dohľadom zabezpečujú príjem živín, ktoré sú potrebné pre fungovanie organizmu, keď z dôvodu choroby nie je možné tradičnými stravovacími návykmi zabezpečiť výživu v dostatočnom množstve a kvalite.
Ocitli ste sa vy alebo váš blízky v situácii, kedy je potrebné zaradiť do jedálnička produkty pre špeciálne výživové potreby? Portfólio produktov enterálnej výživy je navrhnuté tak, aby pozitívne ovplyvňovalo a zvyšovalo pohodlie v stravovaní pre ľudí, ktorí to najviac potrebujú v najkritickejších obdobiach ich života.
Ako môže enterálna výživa napomôcť úspešnej liečbe rakoviny?
Výskumy medzi onkologickými pacientami dokázali, že užívanie prípravkov enterálnej výživy:
- zlepšuje celkovú kondíciu
- zvyšuje príjem živín bez toho, aby sa znížil príjem bežnej potravy
- zastavuje chudnutie
- vďaka nim sú terapie znesiteľnejšie, čím napomáhajú k rýchlejšiemu ukončeniu terapií
- znižuje komplikácie po operácii
- prispieva k úspechu protinádorovej liečby a pomáha pri rekonvalescencii.
Nutričná podpora začína vždy na základe odporúčania lekára, s prihliadnutím na individuálne potreby pacienta. Rozhodne pokračujte v nutričnej podpore až dovtedy, kým Vám ju Váš lekár indikuje.
Enterálna výživa môže pacientovi pomôcť v rôznych štádiách:
- Pri stanovení diagnózy – k príprave na protinádorovú terapiu
Enterálna výživa zabezpečuje potrebnú energiu vďaka svojmu vysokému energetickému a proteínovému obsahu. Pri príprave na protinádorovú terapiu predstavuje vhodný príjem živín. - Počas terapie – za účelom predísť nebezpečnej strate hmotnosti
Široký výber príchutí prípravkov enterálnej výživy môže predstavovať riešenie zníženej chuti do jedla spôsobenej zmeneným vnímaním chutí, zmeneným čuchom, atď., pretože každý si istotne nájde tú chuťovú variáciu, ktorá mu vyhovuje najviac. Enterálna výživa pomáha predchádzať strate hmotnosti prostredníctvom vhodného príjmu živín, čím je možné predísť chudnutiu nebezpečných rozmerov. - Počas dodatočnej liečby – v záujme zachovania kondície
Prípravky enterálnej výživy sú dostupné v širokej škále príchutí, z tohto dôvodu je možné ich užívať aj dlhodobo bez toho, aby sa stali jednotvárnymi. Okrem toho je možné ich vynikajúco zaradiť do každodenného života a jedálnička, je možné ich kombinovať aj s tradičnými jedlami.
Tekutá enterálna výživa na pitie (SIPPING)
SIPPING – pravidelné popíjanie tekutých prípravkov výživy s kompletným obsahom všetkých potrebných živín. Cieľom ich užívania je doplniť príjem stravy, pokiaľ sám o sebe nestačí na zabezpečenie kvalitnej výživy. U onkologických pacientov je užívanie prípravkov tekutej výživy formou popíjania vhodné, keď má pacient riziko podvýživy. V prvom rade však tomu predchádza snaha o zaistenie prirodzenej stravy s vysokou výživovou hodnotou. Hlavným cieľom výživy pri liečbe nádorových ochorení je udržať telesnú hmotnosť a výkonnosť pacienta, t.j. zabrániť chudnutiu a celkovému oslabeniu organizmu počas liečby. Dá sa to dosiahnuť iba pri pravidelnom každodennom užívaní doporučeného množstva prípravku. Pacienti by sa mali snažiť dodržiavať liečebnú dávku podobne ako pri užívaní predpísaných liekov.
VÝHODY TEKUTEJ VÝŽIVY NA PITIE (SIPPINGU)
- vysoký obsah energie a bielkovín v malom objeme
- prítomnosť všetkých vitamínov a stopových prvkov v zvýšenom množstve
- obsah všetkých živín je presne stanovený
- dobrá vstrebateľnosť
- rýchla dostupnosť pre okamžité použitie
- možnosť užívania pri postihnutí ústnej dutiny, chrupu a problémoch s prehĺtaním
- široký výber príchutí a typov prípravkov
- väčšina prípravkov neobsahuje laktózu ani lepok
- pri správnom užívaní dochádza k zvýšeniu celkového príjmu energie, bielkovín a vitamínov
- prípravky je možné zakúpiť v lekárni aj za plnú cenu (bez receptu)
- nutričná ambulancia môže predpísať prípravky na recept (s úhradou poisťovne)
ZÁSADY SPRÁVNEHO UŽÍVANIA TEKUTEJ VÝŽIVY FORMOU SIPPINGU
- prípravok je doplnkom výživy s kompletným zložením živín – základom zostáva strava
- nechajte si vysvetliť dôvod podávania tohto nutričného doplnku a jeho výhody
- žiadajte si informácie o zložení a výživových hodnotách prípravku
- väčšina prípravkov má v malom objeme vysoký obsah energie, bielkovín a vitamínov
- prípravok užívajte pravidelne každý deň, snažte sa dodržiavať doporučenú dávku
- popíjajte prípravok po malých dávkach (po 50 ml = 1/4 balenia obvyklej veľkosti)
- spočiatku, prípadne pri neznášanlivosti užívajte po dúškoch alebo polievkových lyžiciach
- vo väčšine prípadov nie je vhodné vypiť celé balenie naraz (riziko tráviacich problémov)
- užívajte medzi jedlami a po jedle – ako doplnenie a obohatenie stravy
- popíjajte tekutú výživu tak, aby nedochádzalo k znižovaniu príjmu prirodzenej stravy
- tekutú výživu popíjajte aj večer, prípadne v noci
- striedajte prípravky rôznych príchutí
- požadujte už v lekárni rôzne príchute predpísaného (doporučeného) prípravku
- využívajte aj prípravky neutrálnej chute (bez príchute), ktoré si prípadne môžete ochutiť
- využívajte džúsové formy, bez tuku (tieto však majú malý obsah bielkovín)
- pokiaľ zvládnete vypiť iba malé množstvo, žiadajte si viac koncentrovaný prípravok
- pre spestrenie stravy môžete niekedy pridávať tekutú výživu do potravín
- sú k dispozícii aj hustejšie prípravky v podobe krému
- dobre kompenzovaným diabetickým pacientom môže byť podaný nediabetický prípravok
- väčšine pacientov vyhovuje chladený prípravok (udržujte v chladničke)
- zaznamenávajte si, aké množstvo prípravku ste skutočne požili (za deň, za týždeň)
- zlepšenie telesnej hmotnosti môžete očakávať iba pri pravidelnom užívaní každý deň
- pokiaľ sipping neznesiete, poraďte sa s lekárom.
Ako sa má správne užívať SIPPING?
Veľmi dôležité je správne užívanie týchto výživ vždy podľa odporúčaní lekára, predovšetkým popíjanie po malých jednotlivých dávkach rozdelene v priebehu celého dňa. Spravidla začíname jednotlivými dávkami okolo 25-50 ml (2-4 polievkové lyžice), ale u pacientov s oslabeným črevom v dôsledku predchádzajúceho dlhšie trvajúceho zlého príjmu stravy môžu byť úvodné dávky menšie. V krajnom prípade začíname po jednotlivých lyžiciach každých 20 minút. Vždy sa snažíme využívať dobu mimo hlavné jedlá, aby tekutá výživa skutočne predstavovala kalórie a živiny navyše. Ak pacient úvodné dávky znáša, môžeme postupne príjem zvyšovať. Toto zvyšovanie má však svoju hranicu, pretože jednotvárnosť chuti a konzistencie môže viesť k vypestovaniu neznášanlivosti prípravku. Preto málokedy odporúčame užívať väčšie množstvo tekutého výživového doplnku ako 500 ml denne.
Aj v prípade menšej dávky by mal onko pacient dobre chápať zmysel tejto liečby a mal by sa snažiť výživu užívať skôr ako liek, podľa presnej inštrukcie, než ako potravinu. Pokiaľ pacient neznáša jeden typ prípravku, je väčšinou možno skúsiť iný. Jednotlivé výživy sú dodávané v rôznych chuťových úpravách, ale výrazne prevládajú sladké chuťové verzie. Niektorí pacienti si vyberú prípravok bez príchuti. Pacient si sám určí vyhovujúcu teplotu prípravku, aj keď väčšina pac. trpiacich nechutenstvom a nevoľnosťou dáva prednosť chladenej výžive podávanej z chladničky. Úplne nevyhnutnou požiadavkou je presvedčiť sa hneď prvé dni užívania, ako pacient prípravok znáša a či sa nevyskytujú nežiaduce účinky liečby. Tými sú predovšetkým žalúdočná neznášanlivosť výživy alebo hnačka. Treba sa vtedy poradiť s lekárom, ktorý môže predpísať iný vhodný prípravok, alebo inú formu.
Aké sú zásady efektívneho sippingu?
Efekt nie je vždy jednoduché dosiahnuť. Lekár by onko pacientovi mal vysvetliť cieľ liečby, onko pacientom nestačí povedať iba typ prípravku a predpísať príp. odporučiť, aby si ho pacient zakúpil sám v lekárni, ale ho treba podrobne informovať, zvoliť vhodný typ prípravku pre každého onko pacienta individuálne. Onko pacienta by lekár mal podrobne informovať o zložení prípravku, čo sa týka bielkovín, koncentrovanej energie, vitamínov, vyvážený pomer živín,prip aj obsah omega 3 mastných kyselín, o ľahkej vstrebateľnosti a pod. Ďalej info o vhodnom spôsobe užívania napr. že najlepšie je vychladený z chladničky, piť ho po dúškoch, info koľko fľaštičiek denne množstvo fľaštičiek za deň a koľko dní ho má užívať, teda ako dlho kontrolovať pacienta či dodržiava liečebnú dávku a pod.
Špeciálne TIPY aj triky PRE SIPPING
Sipping konzumujte medzi jedlami, na konci jedla ako dezert alebo ako druhú večeru pred spaním.
Celkovú dávku sippingu si rozdeľte na 2–4 denné dávky.
Vytvorte si príjemný zvyk. Konzumáciu sippingu spojte s bežnými činnosťami, napr. večer pri televízii alebo pri čítaní.
Sipping vo forme nápoja si môžete preliať do obľúbeného pohára alebo hrnčeka.
Sipping obvykle chutí najlepšie chladený
Sipping je možné pridávať do jedla, veľmi sa tým zvýši výživová hodnota stravy.
Sipping je možné naliať do ,,formičiek“ na ľad, zmraziť a konzumovať ako zmrzlinu.
Zo sladkých príchutí je možné rozmixovaním s ovocím vytvoriť veľmi chutné koktaily.
Mliečne príchute je možné pridať do kávy.
Neutrálne a slané príchute je možné pridávať do polievok alebo omáčok, ale POZOR, až po stiahnutí z platničky! Nesmie sa variť!
Fľaštičku so sippingom pred otvorením pretrepte, krém premiešajte lyžičkou.
Čo nespotrebujete, dajte do chladničky, pokiaľ máte možnosť. Nie je dobré nechávať sipping na stole otvorený po celý deň.
Po otvorení je možné uchovať sipping v chladničke po dobu do 24 hodín.
Vyskúšajte viac foriem a príchutí a vyberte si, čo vám najlepšie vyhovuje.
Sú ešte nejaké ďalšie zásady pre sipping?
Každý pacient lekárom musí byť informovaný o zložení prípravku a o jeho výhodách proti bežnej strave
- pacient si sám zvolí chuťový variant prípravku a jeho teplotu
-predpísané množstvo výživy rozdeliť do malých jednotlivých dávok, približne 50 ml
- jednotlivé dávky užívať mimo hlavné jedlá, pretože ide o kalórie navyše
- popíjaná tekutá výživa je väčšinou doplnkom diéty, niekedy však dopĺňa aj parenterálnu výživu- výživa klinická do žily-infúzie)
- dôležitá kontrola možných nežiaducich účinkov ako aj kontrola účinnosti výživy
CIEĽ LIEČBY POMOCOU PRÍPRAVKOV TEKUTEJ VÝŽIVY. ÚČINOK SIPPINGU
- hlavným cieľom sippingu je udržať telesnú hmotnosť (resp. zabrániť chudnutiu)
- v priaznivých prípadoch pacient po predchádzajúcom schudnutí priberie na váhe
- účinok je lepší, pokiaľ pacient začne s užívaním výživy včas a pravidelne
- priaznivý účinok sa môže prejaviť aj zvýšením výkonnosti (energie), bez rastu hmotnosti
- účinok sippingu sa môže prejaviť aj lepšou znášanlivosťou onkologickej liečby
Najčastejšie otázky
Čo je v prvom rade vhodné zaradiť do výživy onkologického pacienta?
Najčastejším problémom v zabezpečení dostatočnej výživy pacienta zvykne byť nízky príjem stravy, ktorý môže mať rôzne príčiny. Pokiaľ to zdravotné obmedzenia pacienta umožňujú (netrpí inými tráviacimi ťažkosťami ako zvracanie, hnačka alebo zápcha, nemá obmedzenia v stravovaní súvisiace s lokalizáciou nádoru alebo s chirurgickým zákrokom), do stravy sa odporúča pravidelne zaradiť energeticky bohaté jedlá a pochutiny.
Okrem dostatočného príjmu energie je však dôležitý aj dostatočný príjem kvalitných, plnohodnotných živočíšnych bielkovín. Potraviny bohaté na bielkoviny je potrebné pravidelne zaraďovať do stravovania pacienta. Dôležitá je však aj dostatočná rozmanitosť stravy, aby mali pacienti nielen dostatok energie a hlavných živín (sacharidy, tuky, bielkoviny) ale aj dostatok vitamínov a minerálnych látok.
Ešte raz opakujeme, že látky obsiahnuté v strave veľmi významne ovplyvňujú zdravotný stav chorého, priebeh liečby a zvládanie priebehu ochorenia. V tejto dobe je nevyhnutné venovať vyhovujúcej – liečebnej výžive dostatočnú pozornosť.
Čo je vhodné vylúčiť z jedálnička onkologického pacienta?
V prípade diagnostikovania onkologického ochorenia je vhodné upraviť aj stravovacie návyky.
Z jedálnička pacienta je žiadúce úplne vylúčiť:
- Alkohol
- Údeniny,
Úplne sa vyhýbať spracovaným mäsovým výrobkom (údeniny saláma, párky, klobásy…)
- Potraviny konzervované soľou, prepaľované tuky, grilovanie
- Grep
Zvýšenú pozornosť treba venovať citrusovým plodom a šťavám z nich, napr. pomaranč, grep, mandarínka; ale aj ananás. Tieto druhy ovocia nie je vhodné u niektorých druhov liečby konzumovať.
- bylinku ľubovník bodkovaný
- pre pacientky s rakovinou prsníka nie je vhodné konzumovať sóju, sójové výrobky, tofu a pod.
! Pozor na lístkové cestá a na cukrárske polevy či polevy na sušienkach, müsli tyčinkách, orieškoch, ovocí atď., ktoré sa práve vďaka obsahu „tuhých tukov“ neroztekajú – tieto potraviny sú úplne nevhodné.
- vyhýbať sa tukom ako sadlo, loj, tuk v tučnom mäse a údeninách, kakaový, kokosový, palmový tuk
- to na čo má pacient alergiu/intoleranciu
- to čo mu odporučil lekár na základe jeho aktuálneho zdravotného stavu
O vhodnosti jednotlivých druhov potravín v súvislosti s Vašou onkologickou diagnózou a nastavenou liečbou sa poraďte s odborníkom -nutričným terapeutom/asistentom výživy
Čo je vhodné zaradiť do výživy pacienta, aby nabral viac síl?
V prípade, že pacient počas liečby nechcene chudne, trpí podvýživou alebo pocitom straty síl, mal by informovať svojho lekára, ktorý mu môže nastaviť výživovú terapiu.
Enterálna výživa, resp. výživa „na popíjanie“ je vhodná ako doplnok klasickej výživy pacienta, v ojedinelých prípadoch ako dočasná náhrada výživy, pokiaľ pacient nie je schopný v dôsledku ochorenia a straty síl prijímať klasickú stravu.
Najdôležitejšou potravinovou zložkou je bielkovina, a preto by mala byť zahrnutá do každého jedálnička.
Čo robiť po skončení liečby?
- Buďte fyzicky aktívni ako súčasť každodenného života. Začnite s 30 minútami chôdze denne, postupne zvýšte na 60 minút rýchlej chôdze.
- Obmedzte konzumáciu potravín s vysokou energetickou denzitou.
- Jedzte prevažne potraviny rastlinného pôvodu.
- Jedzte dostatok ovocia a zeleniny.
- Konzumujte semienka a oriešky.
- Uprednostňujte celozrnné výrobky a prílohy.
- Obmedzte príjem červeného mäsa. Nekonzumujte, resp. znížte na minimum údeniny z mäsa.
- Obmedzte alkoholické nápoje.
- Vyhýbajte sa potravinám konzervovaným soľou, slaným potravinám, plesnivým obilninám a strukovinám.
- Užívanie výživových doplnkov konzultujte s lekárom ešte pred začiatkom ich užívania.
Po vyliečení by sa pacient mal stravovať podľa zásad zdravej a vyváženej výživy, v rámci prevencie návratu ochorenia. Zásady správnej životosprávy a pravidelná fyzická aktivita by mali byť súčasťou každodenného života každého z nás, či už sme zdraví alebo sme prekonali onkologické ochorenie.
Vyliečení pacienti by však mali byť o to dôslednejší v stravovaní aj v pravidelnom pohybe, aby zabránili návratu ochorenia.
Dôležitý je pravidelný pohyb a udržanie telesnej hmotnosti v normálnom rozmedzí v rámci prevencie rozvoja obezity, ktorá je jedným z rizikových faktorov vzniku rakoviny.
Výživa v prevencii? čo má v strave ochranný charakter?
Protektívny charakter majú predovšetkým rastlinné zdroje potravín a teda ovocie, zelenina, celozrnné obilniny a strukoviny. Preventívny charakter majú aj rastlinné tuky, napríklad oriešky, semienka alebo avokádo. Dôležitou zložkou stravy sú však samozrejme aj živočíšne produkty – mliečne výrobky, z nich skôr polotučné, a chudšie druhy hydinového mäsa a ryby. Ale vyslovene protektívny charakter – najmä kvôli obsahu niektorých vitamínov, minerálnych látok a antioxidantov – má najmä rastlinná strava.
Medzi potraviny, ktoré je vhodné obmedziť, patria hlavne vysoko spracované potraviny, najmä vysoko spracované červené mäso a údeniny. Riziko predstavuje aj alkohol, ďalej polotovary a väčší príjem potravín s vyšším obsahom tuku a jednoduchých sacharidov.
Hoci na to ľudia možno až tak často nemyslia, na tento zoznam rizikových potravín patria aj pokazené alebo plesnivé potraviny, v ktorých môžu vznikať aflatoxíny, ktoré môžu mať karcinogénny charakter.
Výživové poradenstvo pre onkologických pacientov
Ak sa potrebujete poradiť a skonzultovať svoju situáciu s odborníkmi, využite služby našej bezplatnej Onkoporadne Ligy proti rakovine (08000 11 88 11, poradna@lpr.sk).
Okrem iných odborníkov (lekárov, psychológov…) sú k dispozícii aj výživoví poradcovia. Rozpis služieb nájdete na: www.lpr.sk/onkoporadna
Zdroj: www.onkovyziva.sk, materiály z PSNPO – pracovní skupiny nutriční péče v onkologii, ČR