Výživa onkologického pacienta

Rakovina a stravovanie, výživa v chorobe

Každá liečba môže mať vplyv na energetický metabolizmus organizmu pacienta, i keď sa v prípade každého jednotlivca prejavuje inou intenzitou a odlišnými príznakmi.
Chirurgický zákrok spôsobuje dočasnú zvýšenú potrebu energie, ktorá zohráva mimoriadne dôležitú úlohu v procese liečby, obzvlášť v liečení rán a v ochrane pred infekciami.
V prípade nutnosti chirurgického zákroku pri nádorovom ochorení sa nádor odstraňuje chirurgicky, následne po operácii môže nasledovať chemoterapia, hormonálna terapia alebo rádioterapia. Po operácii prebieha časť rekonvalescencie v nemocnici, následne pokračuje doma.

V prípade rádioterapie obvykle vysokoenergetické röntgenové lúče alebo iný typ ožarovania zničia rakovinové bunky. Aj ožarovanie môže mať vplyv na nutričnú potrebu, obzvlášť, ak k ožarovanej oblasti patrí aj tráviaci trakt a gastrointestinálny systém.
V závislosti od ožarovanej oblasti sa môžu objaviť vedľajšie účinky, ako napr. podráždenosť sliznice ústnej dutiny, jazyka a hrdla, vredy na sliznici, sucho v ústach, nevoľnosť, vracanie, hnačka a zápcha. V niektorých prípadoch môžu vedľajšie účinky spôsobiť až nechutenstvo alebo ťažkosti s prehĺtaním.

Chemoterapia má často vedľajšie účinky, ale väčšina z nich sa objavuje len dočasne a krátko po skončení terapie ustúpi. Vedľajšie účinky chemoterapie (nevoľnosť, vracanie, hnačka, únava, zápcha, zmenené rozpoznávanie chutí, odpor k jedlu, atď.) môžu viesť k zníženiu chuti do jedla, čo môže znamenať pokles normálneho príjmu živín. Skôr alebo neskôr to môže spôsobiť úbytok na váhe alebo nedostatok živín.
Počas chemoterapie používajú lekári na zničenie rakovinových buniek špeciálne lieky. Môže to predchádzať, alebo nasledovať po chirurgickom zákroku, a môžu ich dávkovať spolu s rádioterapiou (tzv. rádiometria).

V mnohých prípadoch bežným stravovaním nie je možné vyriešiť dostatočný príjem živín. Vtedy je potrebné prijať výživu s vysokým energetickým obsahom, ktorá napomôže liečbe.

CHORÍ PACIENTI ČASTO DOSTATOČNE NEJEDIA 
Pacienti často trpia zníženou chuťou do jedla. Časté je nechutenstvo, nevoľnosť, pocit plnosti, nadúvanie, hnačky, ale aj zápcha. Tieto ťažkosti vedú k zníženému príjmu stravy, obmedzeniu pestrosti stravy, a tým aj k nižšej energetickej a biologickej hodnote stravy. Negatívne ovplyvnené býva aj vstrebávanie a využitie jednotlivých živín.

Pre zdravého človeka všeobecne platí, že ak má nadváhu, je vhodné schudnúť. V priebehu závažného ochorenia je všetko inak. Už malá strata hmotnosti môže byť pre niektorých pacientov riziková. Choroba je pre organizmus veľkou záťažou. Všeobecne sa v chorobe zvyšuje potreba biologicky hodnotných potravín a u niektorých ochorení sa zvyšuje potreba energie. V prípade, že je výživa nedostatočná, organizmus čerpá z vlastných zásob. Dochádza k poklesu telesnej hmotnosti a úbytku tukovej a svalovej hmoty. Strata svalovej hmoty je zvlášť nebezpečná, nejedná sa len o oslabenie svalstva končatín, ale bohužiaľ aj dýchacích svalov a srdcového svalu, čo v konečnom dôsledku môže viesť k rozvoju zápalu pľúc a ďalším závažným komplikáciám.  Nesprávna alebo nedostatočná výživa vedie k celkovému oslabeniu tela, predĺženiu doby rekonvalescencie, pobytu v nemocnici, zhoršuje imunitu, má vplyv na hojenie rán, znižuje sebestačnosť a celkovo zhoršuje kvalitu života pacienta.

POČAS OCHORENIA MÁ VÝŽIVA PRIAMO ZÁSADNÝ VÝZNAM – TELO POTREBUJE ENERGIU A  ŽIVINY, ABY SA DOKÁZALO UZDRAVIŤ.

Dôležité zložky výživy:

BIELKOVINY

Bielkoviny sú stavebnými kameňmi všetkých tkanív vrátane svalov, podieľajú sa na tvorbe enzýmov a ďalších látok dôležitých pre správnu funkciu tela. K odbúravaniu bielkovín dochádza predovšetkým vtedy, keď je telo v strese, napr. pri ťažkej infekcii, akútnom zápale a popáleninách. Organizmus v strese nie je schopný využiť iné zdroje energie, a preto využíva energiu bielkovín zo svojich tkanív, predovšetkým zo svalov. Aj človek s nadváhou je vystavený riziku podvýživy, pokiaľ nemá dostatočný príjem bielkovín! V ťažkom stave môže telo odbúrať až 1 kg svalstva denne, čo je pre pacienta veľmi nebezpečné. Svalovú hmotu nie je jednoduché obnoviť!
Bielkoviny získavame z potravín živočíšnych i rastlinných. Hodnotnejšie sú bielkoviny živočíšneho pôvodu, pretože obsahujú všetky potrebné aminokyseliny (aminokyseliny sú stavebné kamene bielkovín).
Denná potreba bielkovín u zdravého dospelého je približne 1 g bielkovín na 1 kg telesnej hmotnosti, v chorobe sa táto potreba môže až zdvojnásobiť.

CUKRY (SACHARIDY)

Cukry slúžia ako zdroj energie pre organizmus. Ich biologickú hodnotu zvyšuje obsah vlákniny. Všeobecne vhodnejšie sú komplexné cukry – polysacharidy (napr. škroby obsiahnuté v obilninách a zemiakoch), ich odbúravanie je pomalšie a glukóza, ktorá je konečnou formou cukrov, sa následne vstrebáva pomalšie a organizmus nezaťažuje.

TUKY (LIPIDY)

Sú najbohatším zdrojom energie, zdrojom esenciálnych mastných kyselín (esenciálne = telo ich nedokáže samo vytvoriť) a zabezpečujú organizmu príjem vitamínov  A, D, E, K , ktoré sú v tukoch rozpustné. Najväčšie zastúpenie živočíšnych tukov nájdete v mäse, vajciach, mlieku a mliečnych výrobkoch. Na príjem rastlinných tukov odporúčame používať kvalitné rastlinné oleje na prípravu jedál. Zvýšime tým množstvo esenciálnych mastných kyselín v strave. Veľmi žiaduce je časté zaraďovanie rýb do jedálnička, a to predovšetkým morských.

VLÁKNINA

Vláknina je neoddeliteľnou súčasťou bežnej stravy. Rozdeľujeme ju na 2 druhy. Rozpustná vláknina slúži ako potrava užitočných baktérií v hrubom čreve. Nerozpustná vláknina funguje ako „kefa čriev“- zlepšuje pohyb čriev a pôsobí pozitívne na objem a konzistenciu stolice. 

ESENCIÁLNE LÁTKY

Sa podieľajú predovšetkým na výstavbe tkanív. Ľudský organizmus si ich sám nedokáže vytvoriť. Tieto látky sú pre telo nepostrádateľné, je potrebné ich prijímať v potrave. Patria sem esenciálne mastné kyseliny (vhodné tuky), esenciálne aminokyseliny (živočíšne bielkoviny), niektoré vitamíny, minerálne látky a stopové prvky.

ENERGIA

Ak je človek zdravý, platí pravidlo, že príjem energie z potravy má byť v rovnováhe s výdajom energie. Priemerná denná potreba energie je ovplyvnená zdravotným stavom, pohlavím, vekom a telesnou aktivitou.

  • Dospelé ženy potrebujú približne 2000 – 2200 kcal denne
  • Dospelí muži potrebujú 2400 – 2600 kcal denne
PITNÝ REŽIM

Dostatočný príjem tekutín je nevyhnutný pre správnu funkciu organizmu. Odporúčaná minimálna denná dávka je 1,5 – 2 l denne. V horúcich letných dňoch, pri stratách tekutín potením alebo hnačkami je nutné zvýšiť množstvo prijímaných tekutín až na 3 litre denne. Vhodnými nápojmi sú pitná voda, kvalitný zelený či čierny čaj, mierne mineralizované vody, riedené ovocné a zeleninové šťavy. Príliš studené nápoje nie sú vhodné.

Výživná diéta pre onkologického pacienta

Hlavným cieľom výživnej stravy pri nádorovom ochorení je zabrániť chudnutiu a tým aj oslabením organizmu v priebehu protinádorovej liečby. Už relatívne malý úbytok váhy pri nádorom ochorení je sprevádzaný stratou svalovej hmoty, bielkovín a oslabením imunitného systému. Čím rýchlejšie je chudnutie, tým väčšia je strata svalov a bielkovín. Veľké oslabenie imunity často znemožní dokončiť onkologickú liečbu. Aj pri prechodnom chudnutí (hoci sa pacientovi neskôr podarí pribrať na váhe) priberie pacient viac tuku ako svalov.
Najlepším prístupom je snažiť sa hneď po zistení nádoru podporovať výživu súčasne s protinádorovou liečbou (operácia, chemoterapia, ožarovanie alebo biologická terapia).

Aby ste si udržali svalovú hmotu, je potrebné súčasne s kvalitnou výživou pravidelne cvičiť. Ak jete jedlo bohaté na bielkoviny a cvičíte svalové cvičenie, využívajú sa tieto bielkoviny prednostne vo svaloch, dochádza k posilneniu svalovej hmoty. Preto sa snažte nielen udržiavať každodenný bežný pohyb, ale naviac cvičte každý deň, keď môžete. Cvičenie nie je vhodné pri horúčkach, bolestiach, pri veľkej telesnej slabosti alebo vyčerpaní. Ak trpíte nechutenstvom, problémami s prehĺtaním, bolesťami brucha, zápchou alebo hnačkou, poraďte sa s lekárom. Ak máte akékoľvek pretrvávajúce tráviace problémy, spolu s liekmi vám môže pomôcť aj úprava stravy – ideálne je poradiť sa s nutričným terapeutom. Rady nutričného terapeuta vyhľadajte aj vtedy, ak máte dlhodobé diétne obmedzenia, alebo pokiaľ neznášate, či vylučujete zo stravy niektorú skupinu potravín (napr. mliečne výrobky, mäso a pod.).
Každý pacient s onkologickou liečbou by mal poznať svoju telesnú hmotnosť. Ak máte sklon k chudnutiu, veďte si záznamy o hmotnosti. Mali by ste sa vážiť 1x týždenne, na tej iste váhe, ráno nalačno po vymočení, v spodnom prádle alebo ľahkom odeve, s presnosťou najmenej na 0,5 kg a zaznamenávať si hmotnosť do kalendára. Ak máte opuchy, váženie hmotnosti nemusí byť v tomto prípade spoľahlivé.
Akonáhle zistíte pokles hmotnosti, mali by ste sa snažiť zvýšiť príjem stravy bohatej na energie, bielkoviny a vitamíny. V takomto prípade je vhodné včas doplniť stravu prípravkami tekutej výživy na pitie (napr. Nutridrink).
Alternatívne diétne postupy nie sú u onkologických pacientov dostatočne účinné pri liečbe nádorových ochorení. Vo väčšine prípadov vedú k prehĺbeniu podvýživy a k oslabeniu organizmu a jeho imunity. V žiadnom prípade nie je možné nádor vyhladovať, pretože jeho rast nie je závislý od živín v strave.

Zásady kvalitnej výživy pri nádorových ochoreniach so sklonom k chudnutiu
  • snažte sa každý deň zvýšiť príjem kvalitných potravín (s vysokým obsahom živín)
  • snažte sa zabrániť výpadkom v príjme stravy, alebo ich znížte na minimum
  • jedzte menšie porcie častejšie, 5-6 porcií denne – aj desiatu, olovrant a druhú večeru
  • jedzte kedykoľvek v priebehu dňa, nemusíte dodržiavať pevný časový harmonogram
  • neodkladajte raňajky, začnite s príjmom stravy hneď ráno
  • využívajte čas, keď sa cítite lepšie, k príjmu stravy bohatej na energie a bielkoviny
  • majte vždy pri sebe jedlo vhodné napr. ako rýchla desiata – bez nutnosti ďalšej prípravy
  • zvýšte pestrosť stravy, snažte sa obohatiť jedálniček, skúšajte nové recepty
  • ak máte diétne obmedzenia, poraďte sa s nutričným terapeutom
  • jedzte najprv tuhú stravu, nepite pri jedle (pitie zvyšuje pocit sýtosti bez príjmu živín)
  • pite pravidelne, ale nie v čase príjmu stravy – pite medzi jedlami alebo po jedle
  • nepoužívajte nízkoenergetické potraviny
  • ovocie a zelenina na konci jedla vám môžu zvýšiť chuť k ďalšiemu pokrmu
  • ak vám vadia pachy teplej stravy, nezdržiavajte sa v kuchyni pri varení, vetrajte
  • jedzte pomaly, v kľude, neponáhľajte sa
  • dbajte na atraktívny vzhľad jedla a spôsob jeho servírovania
  • vytvorte si pri jedle príjemnú atmosféru – napríklad si pustite hudbu
  • meňte miesta, kde jete, zvoľte si príjemné prostredie a spoločnosť
  • snažte sa mať každý deň fyzickú a duševnú činnosť, pomôže vám to zlepšiť chuť k jedlu
  • pravidelné cvičenie pri kvalitnej výžive vám umožní udržať alebo aj zlepšiť svalovú hmotu
Výživná strava onkologického pacienta
  • výživná strava by mala pravidelne obsahovať potraviny zo všetkých uvedených skupín
  • ak zo stravy vylučujete celú skupinu potravín, snažte sa nahradiť chýbajúce látky inými vhodnými potravinami
  • ak máte nechutenstvo k mäsu, zabezpečte si prísun bielkovín z iných potravín, ktoré sú tiež bohaté na bielkoviny (ryby, tvaroh, jogurt, tvrdé syry, vajcia, strukoviny, sója)
  • zo strukovín je dobre stráviteľná červená šošovica, cícer alebo lúpaný hrach
  • pestrá strava znižuje riziko nerovnováhy vo výžive
  • všetci pacienti so sklonom k chudnutiu potrebujú zvýšiť príjem energie
  • potreba energie sa zvyšuje aj pri fyzickej aktivite, ale cvičenie je nevyhnutné na udržanie
    svalovej hmoty
  • pokiaľ môžete cvičiť, posilujete tým svoju telesnú výkonnosť a odolnosť
  • najlepším dôkazom dostatočného príjmu energie je zastavenie poklesu hmotnosti
  • všetci pacienti, ktorí chudnú a strácajú svalovú hmotu, majú vysokú potrebu bielkovín (1,5 g/kg hmotnosti)
  • pacient vážiaci cca 60kg by mal prijímať 90g bielkovín denne

Podvýživa a chudnutie

Čo je malnutrícia?
Mnohí onkologickí pacienti majú v priebehu choroby nedostatočný stav výživy.
Malnutrícia je definovaná ako stav vyplývajúci z nedostatočného príjmu alebo vstrebávania výživy, ktorý vedie k zmene telesného zloženia (zníženie beztukovej telesnej hmoty) a bunkovej hmoty. Táto zmena vedie k nižším fyzickým a mentálnym funkciám a horším klinickým výsledkom u pacientov.
Malnutrícia znamená podvýživu. Je to taký chorobný stav, ktorý predstavuje nedostatok energie a/alebo jednej, resp. viacerých dôležitých živín. Veľmi často sa vyskytuje medzi onkologickými pacientmi (20 – 80 %). Podvýživu nie je možné určiť na prvý pohľad, nielen chudý človek môže byť podvyživený! (Napr. nedostatok železa, kalcia alebo bielkovín).

Onkologický pacient a podvýživa:

  • Podvýživou trpí 1 z 3 onkologických pacientov
  • Až 52% pacientov je v malnutrícii alebo jej riziku už pri diagnóze ochorenia
  • Až 20% pacientov zomiera následkom podvýživy
  • Iba 30-40% pacientov v nemocnici s onkologickým ochorením, ktorí boli ohrození podvýživou, skutočne dostali podporu výživy

Zníženie chuti do jedla

Počas nádorového ochorenia sa zmení metabolizmus v organizme. Tieto zmeny môže spôsobiť odpoveď organizmu na nádor, vedľajšie účinky protinádorovej terapie, určité doplnkové lieky alebo kombinácia vyššie uvedeného.

Možné dôvody straty chuti do jedla

Vedľajšie účinky terapie, akými sú nevoľnosť, vracanie a zmenené vnímanie chutí, môžu dočasne viesť k strate chuti do jedla alebo k ťažkosti alebo k neschopnosti prijať dostatočné množstvo živín. Všetky vyššie uvedené príznaky môže spôsobiť aj samotný nádor. K zníženiu chuti do jedla môžu viesť aj obavy a stres.

Obavy z vedľajších účinkov terapie, ktoré sa dostavia pri zistení nádoru, sú úplne prirodzené. Každý si položí otázku: „Budem sa cítiť hrozne?” „Vypadajú mi vlasy?” „Budem ešte niekedy zdravý/á?” Pochopenie a vhodné riešenie týchto obáv Vám i Vašim blízkym uľahčí vysporiadať sa s úlohami, ktoré pred Vami stoja.

Neželaný účinok zníženia chuti do jedla: chudnutie

Ako výsledok vyššie uvedených účinkov má určitá časť onkologických pacientov ťažkosti s prijatím dostatočného množstva kvalitných živín, čo môže skôr alebo neskôr viesť k nebezpečnej strate telesnej hmotnosti.

Váš nutričný stav môže významne ovplyvniť výsledok terapie, preto je mimoriadne dôležité, aby ste v tomto období nestrácali hmotnosť, aby ste si zachovali svoju pôvodnú hmotnosť a to ešte aj v prípade, ak by ste inak chceli schudnúť. Toto nie je vhodný čas na chudnutie!

Nadmerné chudnutie

Na základe skúseností prejde veľmi veľa pacientov po zistení onkologickej choroby na základe odporúčaní svojho lekára na zdravšiu, cielenejšiu stravu, čo môže v mnohých prípadoch viesť k strate hmotnosti. Riziko chudnutia znásobujú aj časté vedľajšie účinky protinádorovej terapie (vracanie, nevoľnosť, nechutenstvo, odpor k jedlu, atď.), ale obavy a stres, ktoré sprevádzajú rozpoznanie tejto choroby, môžu taktiež viesť k zníženiu chute do jedla.

Dokonca sa pacienti väčšinou aj potešia strate počiatočných pár kilogramov, najmä ak mali pred začatím liečby nadváhu a myslia si, že je to súčasť liečby a tento proces vedia kontrolovať. Avšak chudnutie, ku ktorému dochádza pri nádorových ochoreniach, začína na úrovni buniek, a je spravidla prebiehajúci proces (objavuje sa v 40 – 85 % onkologických ochorení). Už aj strata 5 % z pôvodnej telesnej hmotnosti môže byť nebezpečná a môže nepriaznivo ovplyvniť účinnosť protinádorovej terapie!

Môže sa to zdať málo, takmer bezvýznamné, ale chudnutie aj v takejto malej  miere môže negatívne ovplyvniť liečbu rakoviny.

Ako dôsledok chudnutia nenastupuje len celková slabosť, ale znižuje sa aj aktivita životne dôležitých orgánov. Zoslabujú sa srdcové a dýchacie svaly, sťažuje sa dýchanie a znižuje sa zásobovanie kyslíkom. To znamená v prípade osoby s hmotnosťou 60 kg – 3 kg, v prípade osoby s hmotnosťou 80 kg stratu – 4 kg. Už aj chudnutie v takejto miere ohrozuje úspešnosť liečby!

Čo spraviť, ak ste v krátkom čase stratili 3 – 4 kg svojej hmotnosti?

V prípade, ak spozorujete v krátkom čase úbytok hmotnosti o 3 – 4 kg, určite o tom informujte svojho lekára, dietológa, alebo zavolajte na našu Onkoporadňu. Nečakajte, kým bude proces už len ťažko zastaviteľný, alebo negatívne ovplyvní výsledok terapie!

Pacienti s rizikom podvýživy
  • predchádzajúce nechcené chudnutie o viac ako 3-6 kg za posledných 6 mesiacov
  • v súčasnosti sklon k chudnutiu
  • nízky príjem stravy (menej ako 75% oproti obvyklému dennému množstvu stravy)
  • nechutenstvo, pretrvávajúce zníženie chuti do jedla
  • pocit rýchleho nasýtenia alebo pretrvávajúca nevoľnosť
  • porucha vnímania chuti jedla, zlé rozlišovanie chutí
  • problémy s príjmom stravy v ústnej dutine (zlý chrup, bolestivá sliznica, opakujúce sa afty)
  • porucha prehĺtania (v oblasti krku, prípadne nižšie v oblasti pažeráka)
  • nízka telesná hmotnosť sprevádzaná telesnou slabosťou
  • strata svalovej hmoty (aj keď pacient nechudne)
  • celková telesná slabosť, pocit nedostatku energie
  • príprava pred väčšou operáciou pri nádoroch tráviaceho systému (5-7 dní), aj keď pacient
  • dobre prijíma riadnu stravu
  • príprava na iné operačné zákroky, pokiaľ má pacient nízky príjem stravy
  • začatie náročnej onkologickej liečby, kedy je veľké riziko chudnutia

Enterálna výživa

Ak má pacient pocit, že nie je schopný, alebo len s ťažkosťami vie skonzumovať množstvá, ktoré predtým konzumoval, mal by navštíviť svojho lekára, ktorý mu v tomto období predpíše enterálnu výživu, ktorá mu pomôže dosiahnuť vyvážený nutričný príjem a v prípade potreby predpíše aj lieky na podporu chute do jedla.

Výživový doplnok je potravina, ktorá slúži ako doplnenie prirodzenej stravy a ktorá obsahuje živiny alebo iné prvky s nutričným alebo fyziologickým účinkom v koncentrovanej forme.

Výživové doplnky sú potraviny, ktoré sú zacielené na zdravých spotrebiteľov, ich cieľom je zachovať zdravie pri udržaní tradičných stravovacích návykov. Pri ich použití nie je potrebná kontrola zo strany lekára.

Potravina na osobitné lekárske účely je potravina, ktorá bola vyrobená špeciálnym postupom alebo s takým zložením, ktoré slúži na zabezpečenie nutričných potrieb pacientov (napr. onkologických). Takýto prípravok je možné používať výlučne pod lekárskym dohľadom. Tieto prípravky boli vyrobené pre pacientov, u ktorých je lekárom určená nutričná potreba, ktorú nie je možné pokryť výlučne zmenou bežných stravovacích návykov.
Potraviny na osobitné lekárske účely sú prípravky, ktoré sú určené na diétny režim pacientov. 
Pod lekárskym dohľadom zabezpečujú príjem živín, ktoré sú potrebné pre fungovanie organizmu, keď z dôvodu choroby nie je možné tradičnými stravovacími návykmi zabezpečiť výživu v dostatočnom množstve a kvalite.

Ocitli ste sa vy alebo váš blízky v situácii, kedy je potrebné zaradiť do jedálnička produkty pre špeciálne výživové potreby? Portfólio produktov enterálnej výživy je navrhnuté tak, aby pozitívne ovplyvňovalo a zvyšovalo pohodlie v stravovaní pre ľudí, ktorí to najviac potrebujú v najkritickejších obdobiach ich života.

Ako môže enterálna výživa napomôcť úspešnej liečbe rakoviny?
Výskumy medzi onkologickými pacientami dokázali, že užívanie prípravkov enterálnej výživy:

  • zlepšuje celkovú kondíciu
  • zvyšuje príjem živín bez toho, aby sa znížil príjem bežnej potravy
  • zastavuje chudnutie
  • vďaka nim sú terapie znesiteľnejšie, čím napomáhajú k rýchlejšiemu ukončeniu terapií
  • znižuje komplikácie po operácii
  • prispieva k úspechu protinádorovej liečby a pomáha pri rekonvalescencii.

Nutričná podpora začína vždy na základe odporúčania lekára, s prihliadnutím na individuálne potreby pacienta. Rozhodne pokračujte v nutričnej podpore až dovtedy, kým Vám ju Váš lekár indikuje.

Enterálna výživa môže pacientovi pomôcť v rôznych štádiách:

  1. Pri stanovení diagnózy – k príprave na protinádorovú terapiu
    Enterálna výživa zabezpečuje potrebnú energiu vďaka svojmu vysokému energetickému a proteínovému obsahu. Pri príprave na protinádorovú terapiu predstavuje vhodný príjem živín.
  2. Počas terapie – za účelom predísť nebezpečnej strate hmotnosti
    Široký výber príchutí prípravkov enterálnej výživy môže predstavovať riešenie zníženej chuti do jedla spôsobenej zmeneným vnímaním chutí, zmeneným čuchom, atď., pretože každý si istotne nájde tú chuťovú variáciu, ktorá mu vyhovuje najviac. Enterálna výživa pomáha predchádzať strate hmotnosti prostredníctvom vhodného príjmu živín, čím je možné predísť chudnutiu nebezpečných rozmerov.
  3. Počas dodatočnej liečby – v záujme zachovania kondície
    Prípravky enterálnej výživy sú dostupné v širokej škále príchutí, z tohto dôvodu je možné ich užívať aj dlhodobo bez toho, aby sa stali jednotvárnymi. Okrem toho je možné ich vynikajúco zaradiť do každodenného života a jedálnička, je možné ich kombinovať aj s tradičnými jedlami.

Tekutá enterálna výživa na pitie (SIPPING)

SIPPING – pravidelné popíjanie tekutých prípravkov výživy s kompletným obsahom všetkých potrebných živín. Cieľom ich užívania je doplniť príjem stravy, pokiaľ sám o sebe nestačí na zabezpečenie kvalitnej výživy. U onkologických pacientov je užívanie prípravkov tekutej výživy formou popíjania vhodné, keď má pacient riziko podvýživy. V prvom rade však tomu predchádza snaha o zaistenie prirodzenej stravy s vysokou výživovou hodnotou. Hlavným cieľom výživy pri liečbe nádorových ochorení je udržať telesnú hmotnosť a výkonnosť pacienta, t.j. zabrániť chudnutiu a celkovému oslabeniu organizmu počas liečby. Dá sa to dosiahnuť iba pri pravidelnom každodennom užívaní doporučeného množstva prípravku. Pacienti by sa mali snažiť dodržiavať liečebnú dávku podobne ako pri užívaní predpísaných liekov.

VÝHODY TEKUTEJ VÝŽIVY NA PITIE (SIPPINGU)
  • vysoký obsah energie a bielkovín v malom objeme
  • prítomnosť všetkých vitamínov a stopových prvkov v zvýšenom množstve
  • obsah všetkých živín je presne stanovený
  • dobrá vstrebateľnosť
  • rýchla dostupnosť pre okamžité použitie
  • možnosť užívania pri postihnutí ústnej dutiny, chrupu a problémoch s prehĺtaním
  • široký výber príchutí a typov prípravkov
  • väčšina prípravkov neobsahuje laktózu ani lepok
  • pri správnom užívaní dochádza k zvýšeniu celkového príjmu energie, bielkovín a vitamínov
  • prípravky je možné zakúpiť v lekárni aj za plnú cenu (bez receptu)
  • nutričná ambulancia môže predpísať prípravky na recept (s úhradou poisťovne)
ZÁSADY SPRÁVNEHO UŽÍVANIA TEKUTEJ VÝŽIVY FORMOU SIPPINGU
  • prípravok je doplnkom výživy s kompletným zložením živín – základom zostáva strava
  • nechajte si vysvetliť dôvod podávania tohto nutričného doplnku a jeho výhody
  • žiadajte si informácie o zložení a výživových hodnotách prípravku
  • väčšina prípravkov má v malom objeme vysoký obsah energie, bielkovín a vitamínov
  • prípravok užívajte pravidelne každý deň, snažte sa dodržiavať doporučenú dávku
  • popíjajte prípravok po malých dávkach (po 50 ml = 1/4 balenia obvyklej veľkosti)
  • spočiatku, prípadne pri neznášanlivosti užívajte po dúškoch alebo polievkových lyžiciach
  • vo väčšine prípadov nie je vhodné vypiť celé balenie naraz (riziko tráviacich problémov)
  • užívajte medzi jedlami a po jedle – ako doplnenie a obohatenie stravy
  • popíjajte tekutú výživu tak, aby nedochádzalo k znižovaniu príjmu prirodzenej stravy
  • tekutú výživu popíjajte aj večer, prípadne v noci
  • striedajte prípravky rôznych príchutí
  • požadujte už v lekárni rôzne príchute predpísaného (doporučeného) prípravku
  • využívajte aj prípravky neutrálnej chute (bez príchute), ktoré si prípadne môžete ochutiť
  • využívajte džúsové formy, bez tuku (tieto však majú malý obsah bielkovín)
  • pokiaľ zvládnete vypiť iba malé množstvo, žiadajte si viac koncentrovaný prípravok
  • pre spestrenie stravy môžete niekedy pridávať tekutú výživu do potravín
  • tekutý prípravok je možné zahustiť do podoby krému instatným zahusťovadlom
  • sú k dispozícii aj hustejšie prípravky v podobe krému
  • dobre kompenzovaným diabetickým pacientom môže byť podaný nediabetický prípravok
  • väčšine pacientov vyhovuje chladený prípravok (udržujte v chladničke)
  • zaznamenávajte si, aké množstvo prípravku ste skutočne požili (za deň, za týždeň)
  • zlepšenie telesnej hmotnosti môžete očakávať iba pri pravidelnom užívaní každý deň
  • pokiaľ sipping neznesiete, poraďte sa s lekárom alebo výživovým poradcom
CIEĽ LIEČBY POMOCOU PRÍPRAVKOV TEKUTEJ VÝŽIVY. ÚČINOK SIPPINGU
  • hlavným cieľom sippingu je udržať telesnú hmotnosť (resp. zabrániť chudnutiu)
  • v priaznivých prípadoch pacient po predchádzajúcom schudnutí priberie na váhe
  • účinok je lepší, pokiaľ pacient začne s užívaním výživy včas a pravidelne
  • priaznivý účinok sa môže prejaviť aj zvýšením výkonnosti (energie), bez rastu hmotnosti
  • účinok sippingu sa môže prejaviť aj lepšou znášanlivosťou onkologickej liečby

Najčastejšie otázky

Čo je v prvom rade vhodné zaradiť do výživy onkologického pacienta?

Najčastejším problémom v zabezpečení dostatočnej výživy pacienta zvykne byť nízky príjem stravy, ktorý môže mať rôzne príčiny. Pokiaľ to zdravotné obmedzenia pacienta umožňujú (netrpí inými tráviacimi ťažkosťami ako zvracanie, hnačka alebo zápcha, nemá obmedzenia v stravovaní súvisiace s lokalizáciou nádoru alebo s chirurgickým zákrokom), do stravy sa odporúča pravidelne zaradiť energeticky bohaté jedlá a pochutiny.

Okrem dostatočného príjmu energie je však dôležitý aj dostatočný príjem bielkovín. Potraviny bohaté na bielkoviny je potrebné pravidelne zaraďovať do stravovania pacienta. Dôležitá je však aj dostatočná rozmanitosť stravy, aby mali pacienti nielen dostatok energie a hlavných živín (sacharidy, tuky, bielkoviny) ale aj dostatok vitamínov a minerálnych látok.

Čo je vhodné vylúčiť z jedálnička onkologického pacienta?

V prípade diagnostikovania onkologického ochorenia je vhodné upraviť aj stravovacie návyky. Z jedálnička pacienta je žiadúce vylúčiť:

  • Alkohol
  • Červené mäso
  • Údeniny
  • Slané potraviny
  • Potraviny konzervované soľou

O vhodnosti jednotlivých druhov potravín v súvislosti s Vašou onkologickou diagnózou a nastavenou liečbou sa poraďte s odborníkom – výživovým poradcom.

Čo je vhodné zaradiť do výživy pacienta, aby nabral viac síl?

V prípade, že pacient počas liečby nechcene chudne, trpí podvýživou alebo pocitom straty síl, mal by informovať svojho lekára, ktorý mu môže nastaviť výživovú terapiu.
Enterálna výživa, resp. výživa „na popíjanie“ je vhodná ako doplnok klasickej výživy pacienta, v ojedinelých prípadoch ako dočasná náhrada výživy, pokiaľ pacient nie je schopný v dôsledku ochorenia a straty síl prijímať klasickú stravu.

Čo je vhodné zaradiť do výživy pacienta, aby posilnil svalstvo?
(Napr. aj svalstvo dolných končatín – pri problémoch ako je neistota pri chôdzi, akoby „slabé“ nohy.)

Najdôležitejšou potravinovou zložkou je bielkovina, a preto by mala byť zahrnutá do každého jedálnička. Vzhľadom k tomu, že naša koža a svaly sú tvorené bielkovinami, je logické zahrnúť ich do stravy vo väčšom množstve v prípade, že sa snažíte zvýšiť objem, resp. posilniť svoje svaly (vrátane dolných končatín).

Potraviny obsahujúce zvýšený obsah bielkovín:

  • vajcia
  • strukoviny – predstavujú nielen veľké množstvo energie, ale sú tiež bohatým zdrojom vlákniny
  • cesnak a cibuľa
  • mäkkýše – bohaté na bielkoviny, pritom s nízkym obsahom tuku a zvýšeným obsahom minerálov a antioxidantov
  • orechy, olejnaté semená a celozrnné obilniny – bohaté na proteíny, nenasýtené mastné kyseliny, vlákninu, minerály a vitamíny.
    Vhodné sú:
    – mandle, pistácie, kešu, arašidy, slnečnicové semená,
    – hnedá ryža, ovos a jačmeň – kvôli ľahkej stráviteľnosti
  • paradajky
  • losos
  • špenát, červená repa, šalát

Ak trpíte pocitom „slabých“ nôh či neistotou pri chôdzi, nohám môžete uľaviť:

  • Pitným režimom – dodržujte pitný režim, pite dostatok tekutín (nesladených, ideálne čistá voda alebo čaj)
  • Jedzte vyváženú stravu – nezabúdajte na ovocie a zeleninu
  • Menej soľte
  • Doprajte telu zvýšené množstvo horčíka (najmä v prípade, ak mávate kŕče dolných končatín)

Vyhnite sa fajčeniu a pitiu alkoholu.

Čo robiť po skončení liečby?
  • Buďte fyzicky aktívni ako súčasť každodenného života. Začnite s 30 minútami chôdze denne, postupne zvýšte na 60 minút rýchlej chôdze.
  • Obmedzte konzumáciu potravín s vysokou energetickou denzitou.
  • Jedzte prevažne potraviny rastlinného pôvodu.
  • Jedzte dostatok ovocia a zeleniny.
  • Konzumujte semienka a oriešky.
  • Uprednostňujte celozrnné výrobky a prílohy.
  • Obmedzte príjem červeného mäsa. Nekonzumujte, resp. znížte na minimum údeniny z mäsa.
  • Obmedzte alkoholické nápoje.
  • Vyhýbajte sa potravinám konzervovaným soľou, slaným potravinám, plesnivým obilninám a strukovinám.
  • Užívanie výživových doplnkov konzultujte s lekárom ešte pred začiatkom ich užívania.

Po vyliečení by sa pacient mal stravovať podľa zásad zdravej a vyváženej výživy, v rámci prevencie návratu ochorenia. Zásady správnej životosprávy a pravidelná fyzická aktivita by mali byť súčasťou každodenného života každého z nás, či už sme zdraví alebo sme prekonali onkologické ochorenie.
Vyliečení pacienti by však mali byť o to dôslednejší v stravovaní aj v pravidelnom pohybe, aby zabránili návratu ochorenia.
Dôležitý je pravidelný pohyb a udržanie telesnej hmotnosti v normálnom rozmedzí v rámci prevencie rozvoja obezity, ktorá je jedným z rizikových faktorov vzniku rakoviny.

Výživové poradenstvo pre onkologických pacientov
Ak sa potrebujete poradiť a skonzultovať svoju situáciu s odborníkmi, využite služby našej bezplatnej Onkoporadne Ligy proti rakovine (08000 11 88 11, poradna@lpr.sk).
Okrem iných odborníkov (lekárov, psychológov…) sú k dispozícii aj výživoví poradcovia. Rozpis služieb nájdete na: www.lpr.sk/onkoporadna


Zdroj: www.onkovyziva.sk, materiály z PSNPO – pracovní skupiny nutriční péče v onkologii, ČR