Vysoké teploty a prevencia rakoviny kože

VIAC JE NIEKEDY VIAC!

Ideme s kožou na slnko! Pred nami sú najteplejšie dni v roku, preto Liga proti rakovine zdôrazňuje, aby sme nepodceňovali ochranu svojej kože. Nejde o výstrahu, ale o upriamenie pozornosti na možnosti prevencie pred rakovinou kože. Až štyrom z piatich prípadov rakoviny kože sa totiž dá predísť správnou prevenciu.

Opálenie ako ochrana

Nasledujúce mesiace sú neodmysliteľne spojené s pobytom na slnku a opaľovaním. Nie všetci však vedia, že opálenie je vlastne ochrannou reakciou nášho organizmu a znamená, že koža bola poškodená. Stmavnutie kože spôsobuje pigment melanín, ktorý chráni našu DNA pred poškodením. Pri vystavení sa slnku začne náš organizmus (melanocyty) produkovať väčšie množstvo hnedého pigmentu melanínu v snahe absorbovať čo najviac UV žiarenia. Výsledkom toho je zhnednutie našej pokožky. Náš organizmus sa chráni a k tomu, aby ochrana bola účinná, je potrebné mu pomôcť.

Čím viac, tým viac..

Najúčinnejšou prevenciou pred UV žiarením je správna aplikácia dostatočného množstva „opaľovacieho“ krému (tj prostriedku na ochranu kože pred slnečným žiarením – min. 0,5 dcl na dospelú osobu) v pravidelných intervaloch. Vo všeobecnosti platí, že by sme sa v letných mesiacoch mali v čase obeda vyhýbať priamemu pobytu na slnku. Pri výbere správneho ochranného prostriedku je dôležité na obale sledovať dva údaje. Číselný údaj predstavujúci stupeň ochrany proti žiareniu typu UVB, tzv. SPF (sun protection factor) a ochranu pred UVA žiarením, ktorá sa na krémoch označuje hviezdičkami. Pričom pri oboch údajoch platí, čím vyššie číslo a vyšší počet hviezdičiek, tým účinnejšia ochrana. Krém, olej alebo mlieko je potrebné aplikovať v dostatočnom množstve (tu platí viac je viac/lepšie) a rovnomerne na celé telo (vrátane nosa, pier, chrbta, krku, uší) min 15 – 30 min pred vystavením sa slnečnému žiareniu a potom ideálne ešte tesne pred ním. V prípade, že sa chystáte stráviť deň na slnku v prírode je potrebné natrieť sa každé 2 hodiny. Ak plánujete stráviť deň pri vode, natierajte sa min každých 40 minút a vždy po kúpaní, ktorým sa môže ochranná vrstva krému narušiť.

Spálená koža

Ak ste sa dostali až do tohto stupňa, znamená to, že ste ochranu podcenili. Každopádne stretol sa s tým už každý z nás. Pokožka je vtedy povrchovo poškodená, začervenaná, horúca a bolestivá na dotyk. Spálené miesta ošetrujte prostriedkom na to určeným, ktorý sa rýchlo vstrebáva a prinesie úľavu od bolesti a pálenia. Ak ste zaspali na slnku bez prostriedku na ochranu kože pred spálením, následné pľuzgiere neprepichujte, pretože sú ochranou kože. Ak však samé prasknú, použite dezinfekciu na báze jódu, ktorá neštípe. Aby ste zamedzili horším následkom spálenia, poraďte sa s odborníkom.

Vedeli ste, že..?

Ochrana pred slnečným žiarením sa však netýka len letnej sezóny. V menšom meradle je naša pokožka vystavená UV žiareniu, celoročne. V zime dokonca môže byť žiarenie vplyvom odrazu slnka ešte intenzívnejšie. Odraz slnka od snehu zvyšuje intenzitu žiarenia najvýraznejšie a to až o 85%, piesok o 17% a voda o 5%.

Sledujte sa

V neposlednom rade je veľmi dôležité poznať svoje telo, nechať si každý rok skontrolovať kožu dermatológom, prípadne ho navštíviť aj častejšie, ak spozorujete zmeny znamienok, prípadne iné atypické poškodenia kože (nehojace sa rany, šupinaté miesta…).

Bezplatná Onkoporadňa Ligy proti rakovine

V čase hodín Onkoporadne sa môžete na bezplatnej linke 0800 11 88 11 (alebo poradna@lpr.sk) obrátiť na skúsených doktorov, psychológov, výživových asistentov a sociálno-právne poradkyne, ktorí vám radi zodpovedajú vaše otázky v oblasti liečby, alebo prevencie nádorových ochorení.

 


Najnovšie aktuality

  • Mesiac povedomia o rakovine krčka maternice

    Karcinóm krčka maternice je rakovina, ktorá sa tvorí v tkanivách krčka maternice. Zvyčajne ide o pomaly rastúcu rakovinu, ktorá nemusí mať príznaky, môže však byť zistená prostredníctvom rôznych foriem prevencie. A práve o nich informuje pravidelne – počas celého roka – i Liga proti rakovine, intenzívne v mesiaci január, ktorý je venovaný povedomiu o tomto nádorovom ochorení. Výskyt na Slovensku […]

    Čítať ďalej
  • Vyzývame k pohybu: v 2025 vymeňte výťah za schody

    Liga proti rakovine pripomína pohyb ako dôležitú prevenciu: V novom roku vymeňte výťah za schody Pravidelný pohyb je jednou z najdôležitejších foriem prevencie vzniku ochorení, onkologických nevynímajúc. Liga proti rakovine v rámci osvety prichádza s odporúčaním, ako sa viac hýbať – prostredníctvom motivačných nálepiek určených na výťahy ľudí vyzýva, aby začali chodiť po schodoch. Zlepšia si […]

    Čítať ďalej
  • Všetky diely našich podcastov

    V spolupráci s Aktuality.sk sme ešte na jeseň pripravili šesť epizód onkologického podcastu Intímne o rakovine.  S moderátorkou Verou Wisterovou sme v nich rozoberali dôležité témy, ktoré môžu byť pre verejnosť ešte stále tabu. Hovorili sme o tom, čo sa odohráva v hlave pacienta trpiaceho rakovinou, aké sú najčastejšie reakcie ľudí, keď im lekár oznámi […]

    Čítať ďalej
  • Zdravý nový rok 2025

    Milí priatelia, želáme vám pevné zdravie, či uzdravenie. Pri tom fyzickom, myslite aj na to duševné. Aj 35. rok sme tu pre vás s našimi bezplatnými službami a aktivitami,   váš tím Ligy proti rakovine.

    Čítať ďalej
  • Realizovali sme pravidelné vzdelávanie našich onkopsychológov

    Počas dvoch dní sme preberali konkrétne otázky a problémy vyvstávajúce z praxe pomoci onkologickým pacientom a ich príbuzným. Vzájomne sme sa inšpirovali novými poznatkami a technikami k zefektívneniu našej práce. Program viedli naše onkopsychologičky Katarína Klincová a Lucia Budáčová, ktorá odborne vzdelávala v téme sprevádzania v smútení. Hosťom vzdelávacej akcie bola MUDr. Lucia Dzurillová, ktorá […]

    Čítať ďalej
  • Vianočný darček-MOTIVAČNÉ NÁLEPKY

    VYTVORILI SME PRE VÁS MOTIVAČNÉ NÁLEPKY NA VÝŤAHY OBJEDNAJTE SI ICH DO KONCA ROKA BEZPLATNE NA PR@LPR.SK Nalepte prvý obrázok na výťah na prízemí a motivujte seba a ostatných, aby použili radšej schody.Ostatné nálepky JEDNOTLIVO nalepte na ďalšie poschodia, tak aby si ich na ceste po schodoch ľudia všimli (na stenu, či výťah).Pripravili sme motiváciu […]

    Čítať ďalej