Tradičná jesenná spolupráca s Pantene a 101 Drogerie

Vystrihajte sa a pomôžte onkologickým pacientom, vystríhajte sa a myslite na vlastnú prevenciu pred onkologickými ochoreniami

Občianske združenie Liga proti rakovine pomáha onkologickým pacientom a ich rodinám viac ako 32 rokov. Aj tento rok v rámci projektu Vystrihaj sa Slovensko, ktorý podporuje už niekoľko rokov i ikonická  značka Pantene a 101 DROGERIE, opäť mobilizuje ľudí k podpore onkologických pacientov. Okrem pomoci v boji proti tejto zákernej chorobe, upriamuje LPR pozornosť na dôležitosť prevencie a pravidelných zdravotných prehliadok, ktoré môžu zachrániť životy.

Každoročne pribudne na Slovensku okolo 40 000 prípadov onkologických ochorení

A nemuselo by… Keď sa pacient dozvie o svojom onkologickom ochorení je to obrovský šok. Pýta sa, kde sa stala chyba a ako mohol zabrániť tejto náročnej diagnóze. Každý z nás je zodpovedný za svoje zdravie a môže preň urobiť veľa aj zdravým životným štýlom vrátane pravidelných preventívnych prehliadok či absolvovaním skríningových programov.

Nádorové ochorenia patria v súčasnosti medzi druhú najčastejšiu príčinu úmrtia na Slovensku. Onkologické ochorenie sa spočiatku nemusí prejavovať žiadnymi alebo len zanedbateľnými príznakmi. V prípade takýchto spočiatku bezpríznakových ochorení sa využíva celoplošné, systematické vyhľadávanie najčastejších diagnóz tzv. skríning. Hlavnou úlohou onkologického skríningu je odhaliť nádorové ochorenie v skorom štádiu, v ktorom je liečiteľné a vyliečiteľné.

Onkologické ochorenia patria v súčasnosti medzi druhú najčastejšiu príčinu úmrtí na Slovensku. Rakovina sa spočiatku nemusí prejavovať žiadnymi, prípadne len zanedbateľnými príznakmi. Práve preto je veľmi dôležité nepodceňovať preventívne prehliadky, absolvovať skríningy, ktoré dokážu zachytiť ochorenie včas – v štádiu, v ktorom je liečiteľné a vyliečiteľné.

Okrem pomoci a podpory onkologickým pacientom je jedným z hlavných zameraní Ligy proti rakovine aj informovanie o dôležitosti prevencie pred onkologickým ochorením. Počas svojej 31-ročnej existencie dlhé roky presadzovala zavedenie skríningov na Slovensku. I vďaka tomuto úsiliu aktuálne fungujú tri skríningové programy – skríning kolorektálneho karcinómu, skríning prsníka a skríning krčka maternice.

„Denne sa stretávame s ľuďmi, ktorí prechádzajú najťažším obdobím vo svojom živote spôsobeným diagnózou rakovina. Apelujú na zdravých, aby nezanedbávali svoje zdravie, aby oň dbali, vnímali potrebu zdravej životosprávy, sledovali svoje telo a nepodceňovali akékoľvek príznaky, ktorými niečo signalizuje. Ale i bez akýkoľvek signálov je potrebné venovať pravidelne minimum svojho času preventívnym prehliadkam, využiť pozvania na skríningové programy.  Ten nepatrný čas,  ktorý im venujeme, nám môže v budúcnosti ušetriť nie hodiny, ale týždne a mesiace náročnej liečby. Liga proti rakovine ponúka informácie tak o preventívnych prehliadkach ako i o skríningových programoch. V rámci prevencie kladieme dôraz aj na potrebu vzdelávania mládeže smerom k zdravému životnému štýlu, súčasťou nášho programu v tejto oblasti je realizácia prednášok na základných a stredných školách,  v Centrách pomoci Ligy proti rakovine, tiež pre zamestnancov vo firmách“, hovorí Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine.

Pomôcť onkologickým pacientom môže každý a nielen darovaním vlasov

Onkologickí pacienti musia neraz absolvovať liečbu chemoterapiou. Tá je najmä pre ženy veľkým strašiakom a mnohé ju dokonca pre stratu vlasov odmietajú podstupovať.

„Vlasy – koruna krásy“ – ak o ne žena v dôsledku ochorenia príde,  môže to u nej vyvolať psychické problémy. Pre mnohé pacientky je kúpa parochne finančný výdavok, ktorý si nemôže dovoliť každá rodina.

Často sa stretávame s pacientkami, ktoré prežívajú pocity úzkosti, depresie, obávajú sa ako bude reagovať okolie na ich zmenenú vizáž. Dočasné riešenie straty vlasov v podobe parochne je v náročnom období liečby veľkou pomocou“, vysvetľuje Eva Kováčová

Práve v tejto oblasti podáva pomocnú ruku projekt Vystrihaj sa Slovensko s podporou Pantene a 101 Drogerie, v rámci ktorého môže pomôcť každý z nás. Vďaka darcom vlasov sa  pacientky  –  ženy či slečny  –  tešia z parochne, ktorá im vrátila kus životnej energie. Darované vlasy využíva Liga proti rakovine dvoma rôznymi spôsobmi.

„Jednou alternatívou je parochňa z pravých vlasov, ktorá sa vyrába na mieru z darovaných vlasov. Druhá alternatíva je kúpa parochne, ktorú dokážeme pacientke zaobstarať oveľa rýchlejšie. Jej financovanie je zabezpečené odpredaním časti darovaných vlasov, ktoré z kapacitných dôvodov a reálnych možností vlásenkárky nie je možné spracovať. Darcovia vlasov môžu mať dobrý pocit, keďže ich vlasy poslúžia na zabezpečenie jednej z týchto dvoch alternatív a ich dar je tak v každom prípade efektívny a zmysluplný. Je samozrejmé, že  parochne poskytuje Liga proti rakovine pacientkam bezplatne,“ dodáva výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová.

Ak nie ste vhodný adept na darovanie vlasov, pomôcť teraz môžete kúpou produktov Pantene v predajniach 101 Drogerie. Z každého produktu zakúpeného do 27. septembra daruje značka Pantene 50 centov Lige proti rakovine na výrobu príp. kúpu parochní pre onkologických pacientov.

„V Pantene veľmi dobre vieme, aký veľký vplyv majú práve vlasy na sebavedomie ženy. Dobre vyzerajúca žena sa cíti silná a krásna. Preto radi opäť Ligu proti rakovine v tomto projekte podporíme, aby sme pomohli navrátiť pocit sebavedomia ženám, ktoré o svoje vlasy prišli v dôsledku onkologického ochorenia alebo následnej liečby,“ uzatvára Barbora Líška Kratochvílová, marketingová riaditeľka spoločnosti Procter&Gamble.

Bližšie informácie o projekte Vystrihaj sa Slovensko nájdete na vystrihajsaslovensko.sk.

Markíza, Teleráno, o našom spoločnom projekte:


Najnovšie aktuality

 • (Ne)zazmluvnenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne s Nemocnicou Bory

  Aj nás sa kvôli ohlasom od onkologických pacientov týka neobjasnená situácia Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Nemocnice Bory. Žiaľ, na základe dennej komunikácie s pacientami vieme, že sú stále čakateľmi na život zachraňujúce operácie. Dni čakania na operáciu prežívajú v hlbokej depresii a s pocitom diskriminácie.Spoločne so slovenskými pacientskymi organizáciami v oblasti onkológie sme sa preto […]

  Čítať ďalej
 • Vzdelávali sme našich onkopsychológov

  VZDELÁVALI SME ONKOPSYCHOLÓGOV Z NAŠEJ SIETE NA TÉMU: „VYUŽITEĽNOSŤ EMDR PRÍSTUPU PRE ONKOLOGICKÝCH PACIENTOV, ICH BLÍZKYCH A POZOSTALÝCH“   Uplynulé dni sme v Hotel Elizabeth Trencin vzdelávali pod vedením našej dlhoročnej kolegyne Mgr. Aleny Madleny Rjabininovej našich onkopsychológov. Alenka je je certifikovaná psychoterapeutka a je špecializovaná na prácu s traumou, má európsky certifikát EMDR Pracitioner. […]

  Čítať ďalej
 • Vďaka Dňu narcisov 2023 prináša Liga proti rakovine aj novinky

  Po rokoch pandémie sa tradičná celoslovenská zbierka Deň narcisov zastabilizovala a jej 27. ročník vplyvom enormného nasadenia a úsilia Ligy proti rakovine priniesol aj v tejto náročnej dobe  významný výnos. Každoročne sa z neho realizujú bezplatné celoročné projekty pre onkologických pacientov a ich blízkych. Aj tento rok i vďaka výnosu zbierky prichádza LPR s novinkami pre pacientov a zintenzívňuje tiež svoje preventívne […]

  Čítať ďalej
 • Deň narcisov opäť spojil Slovensko

  Náš tradičný deň s veľkým „N“ je za nami. Opäť sme zaplavili slovenské ulice žltou a vy vašimi úsmevmi, skvelou náladou ale i hlbokými pohľadmi a vážnymi tvárami pri pomyslení na ľudí, ktorých sa týka onkologické ochorenie. Rakovina nie je neľahká téma, no Liga proti rakovine je tu už 33 rokov práve preto, aby zmierňovala […]

  Čítať ďalej
 • Zúčastnili sme sa PRESCRIP-TEC Consortium meetingu v Holandsku

  Pravidelný skríning je nevyhnutný v prevencii rakoviny krčka maternice. Projekt PRESCRIP-TEC poskytuje ženám možnosť vyšetrenia pomocou samoodberových testov pre zistenie ľudského papilomavírusu. V prípade pozitívneho nálezu HPV infekcie je potrebné vykonať ďalšie lekárske vyšetrenie pomocou Pap testu v zdravotníckom zariadení. Spolu s Trnavská univerzita v Trnave sme sa zúčastnili osobného stretnutia v Holandsku s ostatným […]

  Čítať ďalej
 • Špeciálny deň očkovania proti HPV, 15.apríla

  ŠPECIÁLNY DEŇ OČKOVANIA PROTI HPV PRE DIEVČATÁ I CHLAPCOV HPV je vírus, s ktorým sa počas života stretne väčšina sexuálne aktívnych ľudí. Práve očkovanie je jednou z dostupných foriem prevencie. Dobrovoľné očkovanie pre ľudí od deviatich rokov bude prebiehať v sobotu 15. apríla 2023, v konkrétnych pediatrických ambulanciách v Dunajskej Strede, Trnave aj v Skalici. […]

  Čítať ďalej