Tradičná jesenná spolupráca s Pantene a 101 Drogerie

Vystrihajte sa a pomôžte onkologickým pacientom, vystríhajte sa a myslite na vlastnú prevenciu pred onkologickými ochoreniami

Občianske združenie Liga proti rakovine pomáha onkologickým pacientom a ich rodinám viac ako 32 rokov. Aj tento rok v rámci projektu Vystrihaj sa Slovensko, ktorý podporuje už niekoľko rokov i ikonická  značka Pantene a 101 DROGERIE, opäť mobilizuje ľudí k podpore onkologických pacientov. Okrem pomoci v boji proti tejto zákernej chorobe, upriamuje LPR pozornosť na dôležitosť prevencie a pravidelných zdravotných prehliadok, ktoré môžu zachrániť životy.

Každoročne pribudne na Slovensku okolo 40 000 prípadov onkologických ochorení

A nemuselo by… Keď sa pacient dozvie o svojom onkologickom ochorení je to obrovský šok. Pýta sa, kde sa stala chyba a ako mohol zabrániť tejto náročnej diagnóze. Každý z nás je zodpovedný za svoje zdravie a môže preň urobiť veľa aj zdravým životným štýlom vrátane pravidelných preventívnych prehliadok či absolvovaním skríningových programov.

Nádorové ochorenia patria v súčasnosti medzi druhú najčastejšiu príčinu úmrtia na Slovensku. Onkologické ochorenie sa spočiatku nemusí prejavovať žiadnymi alebo len zanedbateľnými príznakmi. V prípade takýchto spočiatku bezpríznakových ochorení sa využíva celoplošné, systematické vyhľadávanie najčastejších diagnóz tzv. skríning. Hlavnou úlohou onkologického skríningu je odhaliť nádorové ochorenie v skorom štádiu, v ktorom je liečiteľné a vyliečiteľné.

Onkologické ochorenia patria v súčasnosti medzi druhú najčastejšiu príčinu úmrtí na Slovensku. Rakovina sa spočiatku nemusí prejavovať žiadnymi, prípadne len zanedbateľnými príznakmi. Práve preto je veľmi dôležité nepodceňovať preventívne prehliadky, absolvovať skríningy, ktoré dokážu zachytiť ochorenie včas – v štádiu, v ktorom je liečiteľné a vyliečiteľné.

Okrem pomoci a podpory onkologickým pacientom je jedným z hlavných zameraní Ligy proti rakovine aj informovanie o dôležitosti prevencie pred onkologickým ochorením. Počas svojej 31-ročnej existencie dlhé roky presadzovala zavedenie skríningov na Slovensku. I vďaka tomuto úsiliu aktuálne fungujú tri skríningové programy – skríning kolorektálneho karcinómu, skríning prsníka a skríning krčka maternice.

„Denne sa stretávame s ľuďmi, ktorí prechádzajú najťažším obdobím vo svojom živote spôsobeným diagnózou rakovina. Apelujú na zdravých, aby nezanedbávali svoje zdravie, aby oň dbali, vnímali potrebu zdravej životosprávy, sledovali svoje telo a nepodceňovali akékoľvek príznaky, ktorými niečo signalizuje. Ale i bez akýkoľvek signálov je potrebné venovať pravidelne minimum svojho času preventívnym prehliadkam, využiť pozvania na skríningové programy.  Ten nepatrný čas,  ktorý im venujeme, nám môže v budúcnosti ušetriť nie hodiny, ale týždne a mesiace náročnej liečby. Liga proti rakovine ponúka informácie tak o preventívnych prehliadkach ako i o skríningových programoch. V rámci prevencie kladieme dôraz aj na potrebu vzdelávania mládeže smerom k zdravému životnému štýlu, súčasťou nášho programu v tejto oblasti je realizácia prednášok na základných a stredných školách,  v Centrách pomoci Ligy proti rakovine, tiež pre zamestnancov vo firmách“, hovorí Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine.

Pomôcť onkologickým pacientom môže každý a nielen darovaním vlasov

Onkologickí pacienti musia neraz absolvovať liečbu chemoterapiou. Tá je najmä pre ženy veľkým strašiakom a mnohé ju dokonca pre stratu vlasov odmietajú podstupovať.

„Vlasy – koruna krásy“ – ak o ne žena v dôsledku ochorenia príde,  môže to u nej vyvolať psychické problémy. Pre mnohé pacientky je kúpa parochne finančný výdavok, ktorý si nemôže dovoliť každá rodina.

Často sa stretávame s pacientkami, ktoré prežívajú pocity úzkosti, depresie, obávajú sa ako bude reagovať okolie na ich zmenenú vizáž. Dočasné riešenie straty vlasov v podobe parochne je v náročnom období liečby veľkou pomocou“, vysvetľuje Eva Kováčová

Práve v tejto oblasti podáva pomocnú ruku projekt Vystrihaj sa Slovensko s podporou Pantene a 101 Drogerie, v rámci ktorého môže pomôcť každý z nás. Vďaka darcom vlasov sa  pacientky  –  ženy či slečny  –  tešia z parochne, ktorá im vrátila kus životnej energie. Darované vlasy využíva Liga proti rakovine dvoma rôznymi spôsobmi.

„Jednou alternatívou je parochňa z pravých vlasov, ktorá sa vyrába na mieru z darovaných vlasov. Druhá alternatíva je kúpa parochne, ktorú dokážeme pacientke zaobstarať oveľa rýchlejšie. Jej financovanie je zabezpečené odpredaním časti darovaných vlasov, ktoré z kapacitných dôvodov a reálnych možností vlásenkárky nie je možné spracovať. Darcovia vlasov môžu mať dobrý pocit, keďže ich vlasy poslúžia na zabezpečenie jednej z týchto dvoch alternatív a ich dar je tak v každom prípade efektívny a zmysluplný. Je samozrejmé, že  parochne poskytuje Liga proti rakovine pacientkam bezplatne,“ dodáva výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová.

Ak nie ste vhodný adept na darovanie vlasov, pomôcť teraz môžete kúpou produktov Pantene v predajniach 101 Drogerie. Z každého produktu zakúpeného do 27. septembra daruje značka Pantene 50 centov Lige proti rakovine na výrobu príp. kúpu parochní pre onkologických pacientov.

„V Pantene veľmi dobre vieme, aký veľký vplyv majú práve vlasy na sebavedomie ženy. Dobre vyzerajúca žena sa cíti silná a krásna. Preto radi opäť Ligu proti rakovine v tomto projekte podporíme, aby sme pomohli navrátiť pocit sebavedomia ženám, ktoré o svoje vlasy prišli v dôsledku onkologického ochorenia alebo následnej liečby,“ uzatvára Barbora Líška Kratochvílová, marketingová riaditeľka spoločnosti Procter&Gamble.

Bližšie informácie o projekte Vystrihaj sa Slovensko nájdete na vystrihajsaslovensko.sk.

Markíza, Teleráno, o našom spoločnom projekte:


Najnovšie aktuality

 • Bezplatné očkovanie proti HPV a iné aktivity v prevencii rakoviny

  Ďalšie novinky v boji proti HPV vírusu na Slovensku: k bezplatnému očkovaniu pre 13 a 14-ročné deti sa pridávajú aj ďalšie aktivity, vrátane nového projektu na stredných školách  Ministerstvo zdravotníctva len pred pár dňami avizovalo rozšírenie dostupnosti plne hradeného očkovania proti vírusu HPV z verejného zdravotného poistenia pre 13 a 14-ročné deti na Slovensku. Krok ministerstva vítajú odborníci, […]

  Čítať ďalej
 • V spoločenskom vozni ZSSK budeme šíriť osvetu v prevencii onkologických ochorení už tento týždeň

  Pomáhať onkologickým pacientom, ich rodinám a blízkym je našim primárnym cieľom. Okrem organizácie mnohých psychosociálnych projektov venujeme veľkú časť pozornosti aj informovaniu širokej skupiny obyvateľov, aby chorobe úplne predchádzali alebo ju zachytili v počiatočnom štádiu. A keďže Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) nie je len národný ekologický dopravca, ale záleží jej aj na sociálno-spoločenských problémoch, rozhodla sa podporiť […]

  Čítať ďalej
 • ZAPOJTE SA DO PRIESKUMU

  POMôŽTE ZNÍŽIŤ NEROVNOSŤ V STAROSTLIVOSTI O PACIENTOV S RAKOVINOU NA SLOVENSKU ZAPOJIŤ SA MôŽU: PACIENTI/PREŽÍVAJÚCI RAKOVINU OPATROVATELIA PACIENTOV RODIČIA/PRÍBUZNÍ PACIENTOV EÚ financuje medzinárodný výskumný projekt s názvom Beacon Cancer Care, ktorého cieľom je identifikovať a znížiť nerovnosti v prístupe k onkologickej starostlivosti vo viacerých európskych krajinách vrátane Slovenska. Chceli by ste sa zapojiť do diskusie […]

  Čítať ďalej
 • Hľadáme office managerku do Centra pomoci LPR v Bratislave

  Naša obľúbená kolegyňa Bibka sa sťahuje do nášho Centra pomoci v Martine a preto SA HĽADÁ NOVÁ POSILA NA „HORÚCE KRESLO“ (OFFICE MANAGERKA v Centre LPR v BA) Ak: Tvoja duša hľadá zmysluplné naplnenie Máš bunky na bunky v Exceli a v PowerPointe vieš pridať k textu obrázky Pri zdvihnutí telefónu nedešifruješ „helou haváriu“ iba […]

  Čítať ďalej
 • Prednáška v Centre LPR v Košiciach

  PREDNÁŠKA „STRACH Z NÁVRATU CHOROBY“ V SPETEMBRI UŽ AJ V NAŠOM CENTRE LPR V KOŠICIACH. ..prihlasovať sa môžete už teraz

  Čítať ďalej
 • Počúvaj svoje telo!

  Môže to znieť ako obohratá pesnička, no včasná diagnóza zachraňuje životy. Vedia o tom aj hudobník Ivan Tásler z IMT Smile, vedec Pavol Čekan z biotechnologickej firmy MultiplexDX a výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová, ktorí spájajú sily, aby si pripomenuli basgitaristu IMT Smile Peťa Bartoníka.  Peťo tejto zákernej chorobe podľahol vo veku 27 […]

  Čítať ďalej