Tradičná jesenná spolupráca s Pantene a 101 Drogerie

Vystrihajte sa a pomôžte onkologickým pacientom, vystríhajte sa a myslite na vlastnú prevenciu pred onkologickými ochoreniami

Občianske združenie Liga proti rakovine pomáha onkologickým pacientom a ich rodinám viac ako 32 rokov. Aj tento rok v rámci projektu Vystrihaj sa Slovensko, ktorý podporuje už niekoľko rokov i ikonická  značka Pantene a 101 DROGERIE, opäť mobilizuje ľudí k podpore onkologických pacientov. Okrem pomoci v boji proti tejto zákernej chorobe, upriamuje LPR pozornosť na dôležitosť prevencie a pravidelných zdravotných prehliadok, ktoré môžu zachrániť životy.

Každoročne pribudne na Slovensku okolo 40 000 prípadov onkologických ochorení

A nemuselo by… Keď sa pacient dozvie o svojom onkologickom ochorení je to obrovský šok. Pýta sa, kde sa stala chyba a ako mohol zabrániť tejto náročnej diagnóze. Každý z nás je zodpovedný za svoje zdravie a môže preň urobiť veľa aj zdravým životným štýlom vrátane pravidelných preventívnych prehliadok či absolvovaním skríningových programov.

Nádorové ochorenia patria v súčasnosti medzi druhú najčastejšiu príčinu úmrtia na Slovensku. Onkologické ochorenie sa spočiatku nemusí prejavovať žiadnymi alebo len zanedbateľnými príznakmi. V prípade takýchto spočiatku bezpríznakových ochorení sa využíva celoplošné, systematické vyhľadávanie najčastejších diagnóz tzv. skríning. Hlavnou úlohou onkologického skríningu je odhaliť nádorové ochorenie v skorom štádiu, v ktorom je liečiteľné a vyliečiteľné.

Onkologické ochorenia patria v súčasnosti medzi druhú najčastejšiu príčinu úmrtí na Slovensku. Rakovina sa spočiatku nemusí prejavovať žiadnymi, prípadne len zanedbateľnými príznakmi. Práve preto je veľmi dôležité nepodceňovať preventívne prehliadky, absolvovať skríningy, ktoré dokážu zachytiť ochorenie včas – v štádiu, v ktorom je liečiteľné a vyliečiteľné.

Okrem pomoci a podpory onkologickým pacientom je jedným z hlavných zameraní Ligy proti rakovine aj informovanie o dôležitosti prevencie pred onkologickým ochorením. Počas svojej 31-ročnej existencie dlhé roky presadzovala zavedenie skríningov na Slovensku. I vďaka tomuto úsiliu aktuálne fungujú tri skríningové programy – skríning kolorektálneho karcinómu, skríning prsníka a skríning krčka maternice.

„Denne sa stretávame s ľuďmi, ktorí prechádzajú najťažším obdobím vo svojom živote spôsobeným diagnózou rakovina. Apelujú na zdravých, aby nezanedbávali svoje zdravie, aby oň dbali, vnímali potrebu zdravej životosprávy, sledovali svoje telo a nepodceňovali akékoľvek príznaky, ktorými niečo signalizuje. Ale i bez akýkoľvek signálov je potrebné venovať pravidelne minimum svojho času preventívnym prehliadkam, využiť pozvania na skríningové programy.  Ten nepatrný čas,  ktorý im venujeme, nám môže v budúcnosti ušetriť nie hodiny, ale týždne a mesiace náročnej liečby. Liga proti rakovine ponúka informácie tak o preventívnych prehliadkach ako i o skríningových programoch. V rámci prevencie kladieme dôraz aj na potrebu vzdelávania mládeže smerom k zdravému životnému štýlu, súčasťou nášho programu v tejto oblasti je realizácia prednášok na základných a stredných školách,  v Centrách pomoci Ligy proti rakovine, tiež pre zamestnancov vo firmách“, hovorí Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine.

Pomôcť onkologickým pacientom môže každý a nielen darovaním vlasov

Onkologickí pacienti musia neraz absolvovať liečbu chemoterapiou. Tá je najmä pre ženy veľkým strašiakom a mnohé ju dokonca pre stratu vlasov odmietajú podstupovať.

„Vlasy – koruna krásy“ – ak o ne žena v dôsledku ochorenia príde,  môže to u nej vyvolať psychické problémy. Pre mnohé pacientky je kúpa parochne finančný výdavok, ktorý si nemôže dovoliť každá rodina.

Často sa stretávame s pacientkami, ktoré prežívajú pocity úzkosti, depresie, obávajú sa ako bude reagovať okolie na ich zmenenú vizáž. Dočasné riešenie straty vlasov v podobe parochne je v náročnom období liečby veľkou pomocou“, vysvetľuje Eva Kováčová

Práve v tejto oblasti podáva pomocnú ruku projekt Vystrihaj sa Slovensko s podporou Pantene a 101 Drogerie, v rámci ktorého môže pomôcť každý z nás. Vďaka darcom vlasov sa  pacientky  –  ženy či slečny  –  tešia z parochne, ktorá im vrátila kus životnej energie. Darované vlasy využíva Liga proti rakovine dvoma rôznymi spôsobmi.

„Jednou alternatívou je parochňa z pravých vlasov, ktorá sa vyrába na mieru z darovaných vlasov. Druhá alternatíva je kúpa parochne, ktorú dokážeme pacientke zaobstarať oveľa rýchlejšie. Jej financovanie je zabezpečené odpredaním časti darovaných vlasov, ktoré z kapacitných dôvodov a reálnych možností vlásenkárky nie je možné spracovať. Darcovia vlasov môžu mať dobrý pocit, keďže ich vlasy poslúžia na zabezpečenie jednej z týchto dvoch alternatív a ich dar je tak v každom prípade efektívny a zmysluplný. Je samozrejmé, že  parochne poskytuje Liga proti rakovine pacientkam bezplatne,“ dodáva výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová.

Ak nie ste vhodný adept na darovanie vlasov, pomôcť teraz môžete kúpou produktov Pantene v predajniach 101 Drogerie. Z každého produktu zakúpeného do 27. septembra daruje značka Pantene 50 centov Lige proti rakovine na výrobu príp. kúpu parochní pre onkologických pacientov.

„V Pantene veľmi dobre vieme, aký veľký vplyv majú práve vlasy na sebavedomie ženy. Dobre vyzerajúca žena sa cíti silná a krásna. Preto radi opäť Ligu proti rakovine v tomto projekte podporíme, aby sme pomohli navrátiť pocit sebavedomia ženám, ktoré o svoje vlasy prišli v dôsledku onkologického ochorenia alebo následnej liečby,“ uzatvára Barbora Líška Kratochvílová, marketingová riaditeľka spoločnosti Procter&Gamble.

Bližšie informácie o projekte Vystrihaj sa Slovensko nájdete na vystrihajsaslovensko.sk.

Markíza, Teleráno, o našom spoločnom projekte:


Najnovšie aktuality

 • OTVORENÝ LIST NA MINISTERSTVO ZDRAVOTNÍCTVA

  ZA PRÁVA PACIENTIEK S RAKOVINOU PRSNÍKA   Spoločne s inými pacientskymi organizáciami sme sa obrátili na Ministerstvo zdravotníctva s témou dostupnosti genomických diagnostických testov, ktoré žiaľ, nie sú v našej krajine kategorizované a z toho dôvodu sú pre mnoho pacientiek, ktorým ich ošetrujúci onkológ indikuje, nedostupné. Pritom tieto testy sú kľúčové na určenie toho, či […]

  Čítať ďalej
 • Mailová Onkoporadňa

  Milí priatelia, emailová Onkoporadňa bude dostupná až v pondelok. Ďakujeme za pochopenie, Tím Ligy proti rakovine

  Čítať ďalej
 • Odštartovali sme Festival zdravia s Dôverou

  Čaká nás ešte dlhá tour s Dôverou, kde sme vám k dispozícii s našim stánkom prevencie: na maketách sa bezplatne naučíte, ako si samovyšetrovať prsníky a semenníky, môžete si dať odmerať CO (oxid uhoľnatý) vo výdychu, simulátor obezity vám ukáže, aké ťažké je zaviazať si šnúrky na topánkach, keď váš BMI index bude vykazovať neatraktívne […]

  Čítať ďalej
 • Prvé výsledky Dňa narcisov 2024

  Po sčítavaní vyzbieraného obnosu sú k dispozícii prvé predbežné výsledky za mestá, kde sa nachádzajú Centrá LPR – Bratislava, Martin, Košice. Do zbierky sa zapojilo viac ako 12 000 dobrovoľníkov.  Za Bratislavu predstavuje predbežný výnos 244.000€, za Košice 67.000€ a za Martin 17.000€. Atmosféra v uliciach Slovenska bola výborná, dobrovoľníci, partneri i verejnosť dávali pozitívnu […]

  Čítať ďalej
 • Rakovina hlavy a krku – diagnóza, ktorá narastá

  Zorganizovali sme s doktorkou Klaudiou Gočárovou pre odborníkov i laickú verejnosť prezenčnú/onlinu prednášku o type rakoviny, o ktorej sa často nehovorí. Počet nových prípadov tohto typu však narastá.   Rakovinu hlavy a krku tvorí skupina nádorového ochorenia, ktoré vzniká v hornom tráviacom a dýchacom trakte (pery, jazyk, ústna dutina, hltan a hrtan alebo hlasivky) alebo […]

  Čítať ďalej
 • Webinár „Diagnóza – Hlava a krk“ aj pre laickú verejnosť

  Pozývame vás na bezplatný webinár pod vedením MUDr. Gočárovej, PhD. – primárky internej kliniky Onkologického ústavu sv. Alžbety v BA, ktorá sa bude konať štvrtok 21.3 od 16:00 – 17:00 hod. https://shorturl.at/ruxN1 Meeting ID: 228 023 626 522 Passcode: 4Q6giE Pre bližšie informácie sa obráťte na pr@lpr.sk

  Čítať ďalej