Tradičná jesenná spolupráca s Pantene a 101 Drogerie

Vystrihajte sa a pomôžte onkologickým pacientom, vystríhajte sa a myslite na vlastnú prevenciu pred onkologickými ochoreniami

Občianske združenie Liga proti rakovine pomáha onkologickým pacientom a ich rodinám viac ako 32 rokov. Aj tento rok v rámci projektu Vystrihaj sa Slovensko, ktorý podporuje už niekoľko rokov i ikonická  značka Pantene a 101 DROGERIE, opäť mobilizuje ľudí k podpore onkologických pacientov. Okrem pomoci v boji proti tejto zákernej chorobe, upriamuje LPR pozornosť na dôležitosť prevencie a pravidelných zdravotných prehliadok, ktoré môžu zachrániť životy.

Každoročne pribudne na Slovensku okolo 40 000 prípadov onkologických ochorení

A nemuselo by… Keď sa pacient dozvie o svojom onkologickom ochorení je to obrovský šok. Pýta sa, kde sa stala chyba a ako mohol zabrániť tejto náročnej diagnóze. Každý z nás je zodpovedný za svoje zdravie a môže preň urobiť veľa aj zdravým životným štýlom vrátane pravidelných preventívnych prehliadok či absolvovaním skríningových programov.

Nádorové ochorenia patria v súčasnosti medzi druhú najčastejšiu príčinu úmrtia na Slovensku. Onkologické ochorenie sa spočiatku nemusí prejavovať žiadnymi alebo len zanedbateľnými príznakmi. V prípade takýchto spočiatku bezpríznakových ochorení sa využíva celoplošné, systematické vyhľadávanie najčastejších diagnóz tzv. skríning. Hlavnou úlohou onkologického skríningu je odhaliť nádorové ochorenie v skorom štádiu, v ktorom je liečiteľné a vyliečiteľné.

Onkologické ochorenia patria v súčasnosti medzi druhú najčastejšiu príčinu úmrtí na Slovensku. Rakovina sa spočiatku nemusí prejavovať žiadnymi, prípadne len zanedbateľnými príznakmi. Práve preto je veľmi dôležité nepodceňovať preventívne prehliadky, absolvovať skríningy, ktoré dokážu zachytiť ochorenie včas – v štádiu, v ktorom je liečiteľné a vyliečiteľné.

Okrem pomoci a podpory onkologickým pacientom je jedným z hlavných zameraní Ligy proti rakovine aj informovanie o dôležitosti prevencie pred onkologickým ochorením. Počas svojej 31-ročnej existencie dlhé roky presadzovala zavedenie skríningov na Slovensku. I vďaka tomuto úsiliu aktuálne fungujú tri skríningové programy – skríning kolorektálneho karcinómu, skríning prsníka a skríning krčka maternice.

„Denne sa stretávame s ľuďmi, ktorí prechádzajú najťažším obdobím vo svojom živote spôsobeným diagnózou rakovina. Apelujú na zdravých, aby nezanedbávali svoje zdravie, aby oň dbali, vnímali potrebu zdravej životosprávy, sledovali svoje telo a nepodceňovali akékoľvek príznaky, ktorými niečo signalizuje. Ale i bez akýkoľvek signálov je potrebné venovať pravidelne minimum svojho času preventívnym prehliadkam, využiť pozvania na skríningové programy.  Ten nepatrný čas,  ktorý im venujeme, nám môže v budúcnosti ušetriť nie hodiny, ale týždne a mesiace náročnej liečby. Liga proti rakovine ponúka informácie tak o preventívnych prehliadkach ako i o skríningových programoch. V rámci prevencie kladieme dôraz aj na potrebu vzdelávania mládeže smerom k zdravému životnému štýlu, súčasťou nášho programu v tejto oblasti je realizácia prednášok na základných a stredných školách,  v Centrách pomoci Ligy proti rakovine, tiež pre zamestnancov vo firmách“, hovorí Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine.

Pomôcť onkologickým pacientom môže každý a nielen darovaním vlasov

Onkologickí pacienti musia neraz absolvovať liečbu chemoterapiou. Tá je najmä pre ženy veľkým strašiakom a mnohé ju dokonca pre stratu vlasov odmietajú podstupovať.

„Vlasy – koruna krásy“ – ak o ne žena v dôsledku ochorenia príde,  môže to u nej vyvolať psychické problémy. Pre mnohé pacientky je kúpa parochne finančný výdavok, ktorý si nemôže dovoliť každá rodina.

Často sa stretávame s pacientkami, ktoré prežívajú pocity úzkosti, depresie, obávajú sa ako bude reagovať okolie na ich zmenenú vizáž. Dočasné riešenie straty vlasov v podobe parochne je v náročnom období liečby veľkou pomocou“, vysvetľuje Eva Kováčová

Práve v tejto oblasti podáva pomocnú ruku projekt Vystrihaj sa Slovensko s podporou Pantene a 101 Drogerie, v rámci ktorého môže pomôcť každý z nás. Vďaka darcom vlasov sa  pacientky  –  ženy či slečny  –  tešia z parochne, ktorá im vrátila kus životnej energie. Darované vlasy využíva Liga proti rakovine dvoma rôznymi spôsobmi.

„Jednou alternatívou je parochňa z pravých vlasov, ktorá sa vyrába na mieru z darovaných vlasov. Druhá alternatíva je kúpa parochne, ktorú dokážeme pacientke zaobstarať oveľa rýchlejšie. Jej financovanie je zabezpečené odpredaním časti darovaných vlasov, ktoré z kapacitných dôvodov a reálnych možností vlásenkárky nie je možné spracovať. Darcovia vlasov môžu mať dobrý pocit, keďže ich vlasy poslúžia na zabezpečenie jednej z týchto dvoch alternatív a ich dar je tak v každom prípade efektívny a zmysluplný. Je samozrejmé, že  parochne poskytuje Liga proti rakovine pacientkam bezplatne,“ dodáva výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová.

Ak nie ste vhodný adept na darovanie vlasov, pomôcť teraz môžete kúpou produktov Pantene v predajniach 101 Drogerie. Z každého produktu zakúpeného do 27. septembra daruje značka Pantene 50 centov Lige proti rakovine na výrobu príp. kúpu parochní pre onkologických pacientov.

„V Pantene veľmi dobre vieme, aký veľký vplyv majú práve vlasy na sebavedomie ženy. Dobre vyzerajúca žena sa cíti silná a krásna. Preto radi opäť Ligu proti rakovine v tomto projekte podporíme, aby sme pomohli navrátiť pocit sebavedomia ženám, ktoré o svoje vlasy prišli v dôsledku onkologického ochorenia alebo následnej liečby,“ uzatvára Barbora Líška Kratochvílová, marketingová riaditeľka spoločnosti Procter&Gamble.

Bližšie informácie o projekte Vystrihaj sa Slovensko nájdete na vystrihajsaslovensko.sk.

Markíza, Teleráno, o našom spoločnom projekte:


Najnovšie aktuality

 • Prevencia onkologických ochorení

  Na Slovensku pribudne každoročne takmer 40 000 ľudí s diagnózou rakovina. Medzi najrozšírenejšie onkologické ochorenia u žien patrí rakovina prsníka, rakovina hrubého čreva a konečníka, rakovina krčka maternice. U mužov dominuje rakovina prostaty, rakovina hrubého čreva a konečníka, rakovina pľúc. Pomôcť môže PREVENCIA onkologických ochorení. Liga proti rakovine odporúča: „Kontrolujte sa!“ PRIMÁRNOU PREVENCIOU Zdravý životný štýl Európsky kódex proti […]

  Čítať ďalej
 • Vysvietili sme bratislavské dominanty

  Deň aktivít na elimináciu rakoviny krčka maternice Vysvietili sme bratislavské dominanty Každý deň na Slovensku ochorejú na rakovinu krčka maternice 2 ženy, pričom každý tretí prípad končí tragicky, a vo väčšine prípadov je príčinou neskorá diagnostika. Tá by nemusela byť, ak by ženy pravidelne chodili na preventívne prehliadky ku gynekológovi. Liga proti rakovine upozorňuje na Deň […]

  Čítať ďalej
 • Pozvánka na Čaj o piatej s Milanom bez mapy

  Srdečne pozývame onkologických pacientov na posedenie u nás v Centre Ligy proti rakovine v Bratislave (Brestová 6, 821 02, Bratislava – Ružinov)      

  Čítať ďalej
 • Movember – zapojiť sa môže každý

  November, vo svete známy aj ako mesiac boja proti rakovine prostaty, sa mení na MOVEMBER (moustache + november). Muži si fotia svoje fúzy a publikujú ich na sociálnych sieťach. Týmto gestom podporujú boj proti rakovine prostaty, ale aj iným onkologickým ochoreniam týkajúcich sa mužov. Do Movembrovej výzvy sa môže zapojiť každý. Stačí sa odfotiť s […]

  Čítať ďalej
 • Webinár

  Liga proti rakovine pozýva onkologických pacientov na bezplatné školenie ONLINE formou s názvom „JAK NA VZTAHY: Budování vztahů a základní vztahová „sebeobrana.“ Bude sa konať 8.11.2022 od 10.00 hod do 15.30 hod na platforme ZOOM. Lektorom je PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D. z psychoonkologické sekcie Českej lekárskej spoločnosti.   Na školenie je potrebné sa vopred […]

  Čítať ďalej
 • Tieto onkologické lieky budú od januára v štandardnom režime

  Inovatívne onkologické lieky Kyprolis, Alunbrig, Keytruda a Phesgo sa budú preplácať z verejného zdravotného poistenia. Schválila to kategorizačná komisia na októbrovom zasadnutí. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.   Rezort vysvetlil, že viaceré z nich sa dosiaľ uhrádzali cez tzv. výnimkový režim. „Bolo teda na posúdení zdravotnej poisťovne, či daný liek […]

  Čítať ďalej