ŠTUDENTI NA POCHODE

ŠTUDENTI NA POCHODE

Aj tento školský rok sme odštartovali so študentmi a učiteľmi zapojenými do projektu „Onkologická výchova pre školy“ spoločným stretnutím na tradičnom „ligáckom“ víkendovom workshope. Konal sa v Bratislave a jeho súčasťou bolo aj zapojenie sa do pochodu proti rakovine prsníka, ktorý každoročne organizuje spoločnosť AVON.

Onkologická výchova je dlhoročný projekt Ligy proti rakovine, ktorého zmyslom je priniesť prevenciu medzi mladých ľudí čo najefektívnejšou formou. A za tú pokladáme aktívne zapojenie mladých do projektov a aktivít, ktoré zvyšujú záujem o ich zdravie, budujú stabilné návyky zdravého života, zvyšujú povedomie o onkologických ochoreniach, ich vzniku i ich liečbe.

Onkologická výchova prebieha na väčšine zapojených škôl ako nepovinný predmet či krúžok, kde sa študenti venujú témam o zdraví a onkologických ochoreniach. Učia sa o tom, ako onkologické ochorenie vzniká, čo môže pôsobiť pri jeho rozvoji, ako sa na týchto ochoreniach podieľa fajčenie, pitie alkoholu či celkový nezdravý životný štýl. Učia sa o tom, aké preventívne prehliadky je dobré pravidelne absolvovať a osvojujú si motiváciu k tomu, aby dbali o svoje zdravie i o zdravie svojich blízkych. Ich účasť na výučbe je vždy aktívna: pripravujú sa na spoločné diskusie, pozývajú si zaujímavých hostí a odborníkov, študujú, aktívne získavajú informácie a ďalej potom pripravujú preventívne projekty pre svojich kolegov-spolužiakov a pre celú školu.

Víkendový workshop pre zástupcov študentov a učiteľov Onkologickej výchovy sa uskutočnil 18.-20.septembra tohto roku a stretli sme sa tu s viac ako 100 účastníkmi – zástupcami škôl z rôznych miest z celého Slovenska. Témou bola tento raz zdravá stravapotreba pohybu ako dva nesmierne významné piliere v prevencii proti onkologickým ochoreniam.

Téma zdravej výživy je dnes veľmi častá a to diskusia o nej prebieha vo všetkých médiách a na najrôznejších fórach. Na workshope sme preto hovorili o základoch vyváženého, výživného stravovania ako prostriedku prevencie, ale tiež o špecifikách v stravovaní v čase ochorenia, kedy sa jedlo stáva zároveň i liekom. Diskutovali sme o dnešných trendoch v stravovaní a snažili sa spoločne prísť na to, ako hľadať spoľahlivé informácie a čo pri stravovaní zohľadňovať. Diskusiu viedla Bc. Katarína Čibová – asistentka výživy, ktorá v Lige proti rakovine poskytuje poradenstvo vo výžive onkologickým pacientom a pomáha im zostavovať jedálne lístky s ohľadom na diagnózu a individuálne ťažkosti.

Na pohyb ako nevyhnutný predpoklad zdravia sa popri strave často zabúda, alebo sa mu nepripisuje zďaleka toľko pozornosti ako najrôznejším diétam a trendom vo výžive. Avšak nedostatok pohybu je významný faktor i pri vzniku onkologických ochorení. Pohyb je nie len preventívnym prvkom, je i prvkom liečebným a nemá účinok len na fyzické zdravie, ale má veľký vplyv i na duševnú  pohodu – prináša úľavu od stresu, odbúrava napätie, vyplavuje hormóny, ktoré zlepšujú náš celkový psychický stav. Vďaka pravidelnému pohybu sa vieme cítiť aktívnejší, odolnejší a i šťastnejší. Na workshope sme preto o pohybe nie len rozprávali, ale sme sa rozhodli i rozhýbať. Spoločne sme ešte pred AVON pochodom proti rakovine venovali polhodinku času skákaniu takzvaných „žabákov“ – výskokov z drepu, ktoré sú zároveň predmetom jesennej kampane Ligy proti rakovine v rámci Týždňa proti rakovine.

Na workshope i na pochode s AVONom sme opäť zažili toho veľa:  zaujímavé odborné prezentácie a podnetné diskusie, kultúrny program na podporu žien s onkologickým ochorením prsníka. Momenty pri vypúšťaní ružových balónov do vzduchu boli silné, mysleli sme na tých, ktorých už v dôsledku ochorenia na rakovinu prsníka nemáme pri sebe. Zároveň sú však pre nás dôvodom a motiváciou myslieť tých, ktorí s ochorením môžu úspešne zabojovať. Prevencia je v tom prvým krokom. A vedia to i naši študenti.