Rok prevencie: Štartuje skríning rakoviny prsníka

V rámci aktuálne prebiehajúceho Roku prevencie štartuje tento rok už druhý štátom riadený skríning. Zdravotné poisťovne v septembri začnú pozývať ženy od 50 do 69 rokov na skríningové vyšetrenie mamografom. Ide o nesmierne dôležitú aktívnu prevenciu zo strany štátu a zdravotných poisťovní. Rakovina prsníka je totiž u žien najčastejšou formou onkologického ochorenia. VšZP pozve na vyšetrenie v septembri 2 100 žien, Dôvera 1 500 a Union 550 svojich poistenkýň.

Mamografia je veľmi dôležitá preventívna metóda. Nevie síce zabrániť vzniku onkologického ochorenia, vie ho však zistiť vo včasnom štádiu, podľa lekárov často aj o 3 až 5 rokov skôr, než by bolo ložisko možné nahmatať napríklad pri samovyšetrení. Napriek tomu však aj samovyšetrovanie zostáva dôležitou doplnkovou aktivitou žien v rámci prevencie, pretože môže upozorniť na intervalové rýchlorastúce nádory, ktoré sa môžu vyskytnúť u ženy v období medzi dvoma mamografickými vyšetreniami.

„Skríningová mamografia, ktorá sa vykonáva žene bez akýchkoľvek príznakov v oblasti prsníkov, vie odhaliť malé ložiská aj do niekoľko milimetrov, napríklad aj vo veľkosti hrášku, ktoré ešte pravdepodobne metastázy nevytvorili. Na Slovensku v týchto dňoch rozbiehame štátom garantovaný a organizovaný skríning rakoviny prsníka. Mamografia je najúčinnejšou metódou zistenia rakoviny prsníka v počiatočnom štádiu, kedy ešte nevytvára metastázy, uvádza ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.

„Mnohé štúdie potvrdzujú, že počet novodiagnostikovaných prípadov rakoviny prsníka stále stúpa. Riziko ochorenia na rakovinu prsníka rastie s vekom, výrazne okolo 50. roku života a potom len narastá. Každá ôsma žena má počas života  rakovinu prsníka,“ vysvetľuje Alena Kállayová, uznávaná rádiologička z Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave, ktorá sa dlhé roky venuje práve mamografickým vyšetreniam.

Zachránené životy

Pravidelné  kontroly prsníkov skríningovou mamografiou u žien každé dva roky zachráni život dvom až šiestim ženám z tisícky.

„Mamografický skríning rakoviny prsníka zabezpečí bezplatné vyšetrenie prsníkov každé dva roky pre všetky Slovenky od 50-teho do 69-teho roku života. Každý rok bude takto postupne možné vyšetriť až 500 000 slovenských žien na kvalitných preverených skríningových mamografických pracoviskách,“ hovorí Stanislav Špánik, štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR a zároveň onkológ.

V Európskej únii s výnimkou Slovenska, kde sa organizovaný mamografický skríning vykonáva niekoľko desaťročí, sa zistilo, že u vyšetrených žien medzi 50. a 69. rokom sa znížila úmrtnosť na rakovinu prsníka o 35 percent.

„Na Slovensku tento problém pomôže riešiť štátom garantovaný celoplošný, kontrolovaný, vyhodnocovaný mamografický skríning rakoviny prsníka. Táto pomoc bude však účinná len vtedy, keď slovenské ženy z lásky k sebe a svojmu zdraviu túto možnosť využijú a zúčastnia sa každé dva roky na skríningovej mamografii,“ povedala Eva Bacigalová, predsedníčka OZ Amazonky.

„Vtedy nebude mať rakovina prsníka náskok 3-5 rokov a bude omnoho lepšie liečitelná a vyliečiteľná. Až 300 slovenských žien ročne zbytočne zomrie na rakovinu prsníka, lebo neabsolvovali skríningovú alebo preventívnu  mamografiu,“ opisuje Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine.

„U 5 zo 6 žien býva zistená invazívna forma rakoviny prsníka. To znamená, že tento typ ochorenia má tendenciu metastazovať- šíriť sa lymfatickými cestami alebo prerastaním do okolitých tkanív a orgánov a tam tvoriť ďalšie ložiská,“ hovorí lekárka a renomovaná odborníčka vo svojom odbore Alena Kállayová.

Všetky tri zdravotné poisťovne začnú ženy v určenej vekovej kategórii (50-69 r.) pozývať formou náhodného výberu. Pozvánky budú smerovať do preverených pracovísk po celom Slovensku. „Ich počet sa bude postupne navyšovať, odhadujeme, že do konca roka ich bude 25 až 30 rozložených rovnomerne po celej krajine,“ uzatvára šéfka rezortu zdravotníctva Andrea Kalavská.

Preverené mamografické pracoviská:

Rádiologická klinika OÚSA, Heydukova 10, Bratislava

Preventívne centrum OÚSA, Heydukova 10, Bratislava  

Fakultná nemocnica Trnava, A. Žarnova 11, Trnava

MRI,s.r.o., Starohájska 2, Trnava 

JESSENIUS diagnostické centrum, a.s., Špitálska 6, Nitra

Sv.Vincent – rádiológia, s.r.o., Hviezdoslavova 3, Prievidza

Rádiologická klinika,s.r.o.,  K dolnej stanici 18, Trenčín 

Nemocnica Poprad, a.s., Banícka 803/28, Poprad

Ľubovnianska nemocnica, n.o., Obrancov mieru 3, Stará Ľubovňa

Nemocničná a.s., Duklianskych hrdinov 34, Malacky


Najnovšie aktuality

  • Plánovaná zmena v prevencii rakoviny prsníka: Čo sa zmení od júla 2025?

    Podľa plánu Ministerstva zdravotníctva SR od 1. júla 2025 už nebude súčasťou preventívnej gynekologickej prehliadky ultrazvukové vyšetrenie prsníkov u žien bez príznakov ochorenia. Táto zmena vychádza z odporúčaní odborných spoločností na základe dlhodobých vedeckých dôkazov a skúseností z praxe. Prečo sa preventívne sonografické vyšetrenie ruší? U mladých žien je výskyt rakoviny prsníka nízky a vyšetrenie […]

    Čítať ďalej
  • Až 4 z 5 prípadov rakoviny kože možno predísť. Treba hovoriť o prevencii

    S pribúdajúcim počtom slnečných dní a blížiacim sa letom prichádza aj vyššie riziko poškodenia pokožky UV žiarením. Pred nami sú najteplejšie dni v roku, preto už tradične v máji, ktorý je mesiacom povedomia o rakovine kože, upozorňuje Liga proti rakovine na možnosti prevencie. Správnou prevenciou sa dá predísť až štyrom z piatich prípadov rakoviny kože.  […]

    Čítať ďalej
  • 10. APRÍL: DEŇ NARCISOV 2025

    NA KOHO MYSLÍŠ, KEĎ SI PRIPÍNAŠ NARCIS? Liga proti rakovine pomáha na Slovensku onkologickým pacientom a ich blízkym už 35 rokov. A aj vďaka verejno-prospešnej finančnej zbierke DEŇ NARCISOV je táto pomoc veľmi intenzívna a účinná.  29. ročník zbierky sa bude v uliciach slovenských miest a obcí konať 10. apríla. Na Slovensku ročne pribúda približne […]

    Čítať ďalej
  • Symbolicky na Svetový deň zdravia začíname hovoriť o posolstve Dňa narcisov

    Dnešný (7.4.) Svetový deň zdravia je príležitosťou zamyslieť sa nad tým, ako môžeme lepšie chrániť svoje zdravie a zdravie našich blízkych. Zhodou okolností a termínov je to zároveň tiež čas, keď začíname hovoriť o posolstve tohtoročného Dňa narcisov, ktorý je symbolom spolupatričnosti a podpory onkologických pacientov. Podľa najnovších epidemiologických údajov je výskyt onkologických ochorení na […]

    Čítať ďalej
  • Marec – mesiac povedomia o rakovine hrubého čreva a konečníka

    Marec je Európskym mesiacom osvety o kolorektálnom karcinóme – rakovine hrubého čreva a konečníka, ktorá patrí medzi najčastejšie onkologické ochorenia v Európe aj na Slovensku. Liga proti rakovine preto upozorňuje na dôležitosť prevencie, včasného záchytu a liečby tohto ochorenia. Kolorektálny karcinóm: alarmujúce čísla Každoročne je v Európe diagnostikovaných približne 540 000 prípadov rakoviny hrubého čreva […]

    Čítať ďalej
  • Liga proti rakovine a ZSSK spoločne pre zdravie

    Liga proti rakovine v spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko (ZSSK) pripravili akciu „Zdravie vo vlaku s Ligou proti rakovine“ zameranú na prevenciu. Už v piatok, 28. februára, sa počas cesty vlakom na trati Bratislava – Košice a späť môžete dozvedieť viac o dôležitosti prevencie onkologických ochorení, naučiť sa samovyšetrovať prsníky a semenníky a zistiť, aký […]

    Čítať ďalej