Skríningy

Jedným z našich hlavných zameraní je prevencia. Preto Liga proti rakovine počas svojej 30 ročnej existencie dlhé roky presadzovala vznik skríningov na Slovensku. V rámci roku prevencie 2019 Ministerstvo zdravotníctva SR spustilo skríningové programy zamerané na včasné odhalenie jednotlivých onkologických ochorení:

Čo je skríning?

Onkologické ochorenie sa spočiatku nemusí prejavovať žiadnymi alebo len zanedbateľnými príznakmi. V prípade takýchto spočiatku bezpríznakových ochorení sa využíva celoplošné, systematické vyhľadávanie najčastejších diagnóz tzv. skríning. Hlavnou úlohou onkologického skríningu je odhaliť nádorové ochorenie v skorom štádiu, v ktorom je liečiteľné a vyliečiteľné.

Nádorové ochorenia patria v súčasnosti medzi druhú najčastejšiu príčinu úmrtia na Slovensku. Skríning kolorektálneho karcinómu, karcinómu prsníka a karcinómu krčka maternice, ktorý predstavuje významnú zložku realizácie Národného onkologického programu, z dlhodobého hľadiska môže prispieť k zníženiu úmrtnosti na tieto nádory, a tým aj zlepšeniu zdravia obyvateľstva. Ide o onkologické ochorenia, pre ktoré existujú účinné diagnostické testy.

Leták – Základné informácie ku skríningom v pdf si môžete stiahnuť TU (leták bol vytvorený Národným onkologickým inštitútom, Ministerstvom zdravotníctva v spolupráci s Ligou proti rakovine)