Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.

Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, výživový poradca, psychológ, sociálna, právna poradkyňa – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Internetová poradňa prechádza na nový  systém spracovania Vašich otázok preto Vás prosíme o pochopenie jej dočasnej nefunkčnosti.  Vaše otázky prosím posielajte mailom na poradna@lpr.sk

 

Vzhľadom na čerpanie dovoleniek viacerých odborníkov  môže zodpovedanie otázok trvať niekoľko dní.

Za pochopenie  a trpezlivosť vopred ďakujeme.

 

 

Pridať novú otázku


Zodpovedané otázky

1 2 3 659

Vysvetlenie

Dobry den prosim vas mozte mi prelozit diagnozu z Mr mozgu agneza glandula parotis v pravo,s atipicky konfigurovanou a mierne hipotrofickou lavou parotickou zlazou prosim mam strach nakolko mam vazne zdravotne problemi dakujem
Julia, 8. február 2016
Dobrý deň, z Vášho popisu  vyplýva, že Vám chýba príušná žľaza vpravo a na ľavej strane máte tu druhú žľazu zmenšenú s atypickou konfiguráciou Doporučujem Vám s výsledkom navštíviť doktora, ktorý Vám dával žiadanku.
MUDr. Maroš Fremal (onkológ) , 8. február 2016

Kombinovaná liečba

Dobrý deň zaujímalo by ma či sa podstúpenie liečby vitamínom C považuje za klasickú liečbu alebo je to jedna z alternatívnych metód ? Ako odborník odporúčate pacientom kombinovať alternatívnu liečbu s klasickou?
Valentína, 8. február 2016
Dobrý deň, môžem sa vyjadriť len ku kombinácií u onkologických pacientov. Nie je dokázané na veľkom počte pacientov / 1000 a viac /, že by podávanie vysokodávkovanej liečby vit. C malo benefit pre pacienta pri kombinácií s chemoterapiou / skúšané len u niektorých diagnózach /. Okrem viac menej psychologického efektu, sólo podávania v onkologií nemá veľký zmysel bez kauzálnej liečby.
MUDr. Maroš Fremal (onkológ) , 8. február 2016

Žiadosť o pomoc pri vybavovaní invalidného dôchodku a preukazu ŤZP

Dobrý večer,obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc pri vybavovaní invalidného dôchodku a preukazu ŤZP.Od februára 2015,kedy mi bol diagnostikovaný karcinóm prsníka,som podstúpila najskôr operáciu,následne chemoterapiu a rádioterapiu.Toho času beriem už iba lieky.Nakoľko som dlhodobo PN a bez práce(už pred liečbou som bola evidovaná na ÚPSVAR ako uchádzač o zamestnanie),chcem si podať žiadosť o invalidný dôchodok.Keď som však priniesla žiadosť zo sociálnej poisťovne môjmu praktickému lekárovi oznámil mi,že on mi ju nevypíše,lebo u neho sa na žiadnu diagnózu neliečim,teda som úplne zdravá.Vraj je to v kompetencii mojej gynekologičky,alebo onkologičky.Tak som požiadala o vypísanie žiadosti moju p. gynekologičku.Tá ma následne poslala do sociálnej poisťovne,kde mi povedali,že o 10-12 dní mám volať na gynekológiu,či už im moja žiadosť prišla.O 10 dní mi však volala sestrička môjho praktického lekára,že mi k nim prišla žiadosť zo sociálnej poisťovne,že či si pre ňu prídem,nakoľko pán doktor mi už pred tým oznámil,že on mi tú žiadosť nevypíše. Preto by som Vás chcela poprosiť o pomoc,prípadne radu,ako mám postupovať,pretože čas beží a ja neviem,čo mám robiť a kam sa v takomto prípade obrátiť.Taký istý postoj zaujal p.doktor aj pri vybavovaní preukazu ŤZP.Za Vašu radu vopred veľmi pekne ďakujem.S pozdravomVlasta Rýchla
Vlasta Rýchla, 7. február 2016
Dobrý deň,opisujete vašu skúsenosť s vypísaním žiadosti o invalidný dôchodok a preukaz ZŤP. Spravidla vypisuje žiadosť o invalidný dôchodok Váš všeobecný lekár - ten kto vás na PN vypísal - ten následne komunikuje s posudkovým lekárom sociálnej poisťovne. Váš všeobecný lekár musí mať všetky lekárske správy a výsledky vyšetrení. V praxi sa môžeme stretnúť i s tým, že žiadosť vypisuje odborný lekár. Neviem kto Vám vypísal PN, kto s lekárov komunikuje s posudkovým lekárom.Lekársky nález pre potreby UPSVaR (ZŤP preukaz) vypisuje praktický lekár s doložením odborných správ nie starších ako 6 mesiacov. Pre konkrétnejšiu odpoveď ma kontaktujte na Linke pomoci v Piatok v čase od 15,00 do 16,00 hod. S pozdravom
Mgr. Adela Ondrisková (sociálna poradkyňa) , 7. február 2016

mikulova

Dobry den,pred tromy rokmi my zistili Gravitzov tumor na oblicke,kde nasledne my oblicka bola odobrata.Do dnesneho dna mam vsetky vysledky z onko aj urologickeho hladiska v poriadku.Naslala vsak situacia ze momentalne som otehotnela a uvazujem o interupcii,nakolko mam obavy,aby my neoslabla oblicka alebo aby sa my nevratili priznaky z onkologickeho hladiska.Chcem vas poprosit o radu ci su moje obavy opodstatnene.Dakujem velmi pekne.
zaneta, 6. február 2016
Dobrý deň, ak ste po onkologickej stránke negatívna, nádor bol odstránený, nie je to indikácia na interupciu...čím dlhšie ste od operácie tým viac klesá riziko návratu ochorenia. Samozrejme nikto Vám dnes nepovie, že sa už ochorenie nemôže vrátiť o niekoľko rokov. Rozhodnutie je len a len na Vás. Dôležité sú pravidelné dispenzárne kontroly a aj s 1 obličkou sa dá zvládnuť gravidita. Všetko je o kontrolách a režime. Veľa šťastia.
MUDr. Maroš Fremal (onkológ) , 6. február 2016

MR

Dobry večer prosim vas možete mi poradit, bola som dnes po vysledky na magnetickej vysledky su: Na zhotovených sekvenciach pozorovat primerané SA priestory, gyrifakacia primerana. Signal bielej a šedej hmoty primerany. subkortikalne FP bilat. pritomne ojedinele hyperintenzne lézie velkosti do 3 mm. ostatné oblastí bez ložiskových či difuznych signalnych odchyliek.v oblasti sinus transversus vlavo pritomne nastenne hypointenzné ložisko velkosti do 4,3 mm, sinus mierne dilatovaný- lumen do 13 mm. komorový systém primeranej velkosti a tvaru, bez presunu stredových štruktúr, septum pellucidum uložene v stredovej línii., hippocampus bilat. symetrický. cisterný primeranej šírky. v oblasti selly, optickej chiazmy, corpus callosum, pons, baz. ganglií, vnutorných zvukovodov a zachytených časti orbít bez zretelných signálnych odchyliek. Zretelné známky neurovaskul. konfliktu v komplexe nn. V- VIII nepozorovať. ZAVÉR OJEDINELE DEMYELINIZ LÉZIE FP SUBKORTIKALNE BILAT. STARŠÍ NÁSTENNY TROMBUS V SINUS TRANSVETVERSUS VĽAVO - VHODNÉ DOPLNIŤ NATÍVNU MR SINOGRAFIU. Prosim vas o pomoc nevietie mi napisat ake su to vysledky či to mam dobre hlavne tie ložiska a lezie? čo to znamena? aj to čo tam píše znamky neurovaskul? velmi sa bojim o ten trombus čo to može byt? mna často bolela hlava mysleli si že mám migrenu tak beriem lieky doktorka mi napisala lieky aj na epilepsiu ja som ešte nebrala lieky od epilepsie v živote som nemala zachvat iba na EEG hlavy mi tam stale ukazuje niejake ostre vlny. bola som u neurologičky tak ma poslala do nemocnice na neurologiu lezat kvoli tomu že mi maju robit magneicku rezoanciu z kontralsnu latku a som alergicka na niejake lieky tak preto prosim vas odpis mi možete mi odpísat čo to znamena Zretelné známky neurovasku?.sinus mierne dilatovaný- lumen do 13 mm? Chcem sa opítať čo sa tyka tych lezii aj ložicka či nemožem mat niečo onkologicke?
lucia, 6. február 2016
Dobrý deň, podľa popisu na MRI ide o poruchu na úrovni nervových buniek/vlákien - ide o skupinu rôznych ochorení demyelinizácie - špecifické pre neurologickú diagnostiku...ak by to bolo onkologické tak MRI by to ukázalo....trombus je krvná zrazenina v cieve, ktorú može upchať ale keďže splav je časť ciev ktorá odvádza krv z mozgu, tak pre fungovanie by to nemalo mať vplyv - splavov je viac - navzájom sa doplňajú...Navrhujem Vám kontaktovať neurológov a lepšiu diagnostiku. Vždy treba zohladniť kliniku a zobrazovacie metódy.
MUDr. Maroš Fremal (onkológ) , 6. február 2016

vysvetlenie diagnozy

Dobry den. Prosim o vysvetlenie histologickeho nalezu po potrate. Topologia:C57.9, Morfologia: MKCHO M-01120, MKCH10 003.3. Je to nieco vazne?
Naďa, 6. február 2016
Dobrý deň, C57.9 - znamená zhubný nádor ženských pohlavných orgánov bližšie neurčený - treba sa opýtať Vášho operatéra, gynekológa či to napísali aby poisťovna uznala histológiu alebo príčina potratu mohla byť zhubná - choriokarcinóm?mola hydatidóza príp. iné...viac Vám z toho čo ste uviedli bohužiaľ neviem povedať. Želám Vám všetko dobré.
MUDr. Maroš Fremal (onkológ) , 6. február 2016

Informácie o finančnej podpore

Dobrý deň. Mojej švagrinej diagnostikovali malobunkový karcinóm pľúc. Žije sama so školopovinnou dcérou v podnájme. Teraz je na PN a okrem toho má len sirotský dôchodok na dcéru a rodinné prídavky.Liečba je finančne nad jej sily.Kde a ako by sa mohla obrátiť na nejakú finančnú podporu na liečbu?
Zlatica Dubravcová, 5. február 2016
Dobrý deň, píšete, že Vaša švagrina má onkologické ochorenie a je v náročnej sociálnej situácii i z hľadiska financií a momentálne je PN. V takejto situácii môže požiadať o jednorázový finančný príspevok pre onkologického pacienta na adresu Ligy proti rakovine kde je potrebné doložiť doklady: žiadosť, lekársku správu nie staršiu ako 3 mesiace, potvrdenie o príjme osôb v spoločnej domácnosti. Je tu možnosť podať si žiadosť i na UPSVaR o kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia prípadne o preukaz ZŤP. Treba rátať s tým, že vybavovanie náležitostí môže trvať i 2-3 mesiace. Pre bližšie informácie sme k dispozícii na Linke pomoci v Piatok od 15,00 do 16,00 hod. S pozdravom
Mgr. Adela Ondrisková (sociálna poradkyňa) , 5. február 2016

kupele

Mamin onkolog nesuhlasi s navrhom na kupelnu liecbu po operacii srdca.Mama je niekolko rokov na hormonalnej liecbe-Faslodex pre drobne mts v plucach,primarne mala Ca prsnika a planuju ho podavat dlhodobo.Chcem sa opytat,ci hormonalna th je naozaj kontraindikaciou kupelnej liecby. Vyjadril sa totiz v tom zmysle,ze mama do kupelov moze,len jej to poistovna neschvali.Vopred dakujem za odpoved.
emilka, 4. február 2016
Dobrý deň, rada Vám odpoviem na otázku ohľadne kúpeľnej starostlivosti. Kúpeľná starostlivosť vo všeobecnosti nadväzuje na ústavnú alebo ambulantnú starostlivosť. Schvaľuje sa na základe zákona 577/2004. Kúpeľnú liečbu navrhuje ošetrujúci príp. odborný lekár na základe zdravotného stavu, je hradená na základe verejného zdravotného poistenia. Ak sa priblížime k Vašej otázke v zozname kotraindikácií kúpeľnej starostlivosti je uvedená recidíva, metastázy, karcinomatózna kachexia. To či zdravotná poisťovňa schváli kúpeľnú starostlivosť vychádza z údajov uvedených v Návrhu na kúpeľnú starostlivosť a tiež z údajov dostupných v osobnom účte poistenca.
Mgr. Adela Ondrisková (sociálna poradkyňa) , 4. február 2016

CML

Dobrý deň,chcela by som poprosiť o radu pre blízkeho príbuzného. Pred necelým rokom mu diagnostikovali chronickú myeloidnú leukémiu - užíva Imatinib, ktorý mu podľa výsledkov zaberá. Má však veľké bolesti klbov a kostí, hlavne na rukách a bolesť prejde iba po užití Ibalginu. Vedeli by ste mu odporučiť niečo, čo by mu pomohlo zmierniť tieto bolesti, resp. je nádej, že bolesti ustúpia. V súčasnosti má bolesti každý deň. Má 29 rokov. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Zita Bógová, 4. február 2016
Dobrý deň, bolesti môžu byť na vrub liečby alebo sa demaskovalo aj reumatické ochorenie - zvážil by som návštevu u reumatológa. Liekov proti bolesti je veľa,je dôležité ale nájsť príčinu. Ibalgin je agresívny na žalúdok, ale ak pomáha, nie je problém. Osobne by som poradil Novalgin / je menej agresívny /. Je to naozaj veľmi individuálne.
MUDr. Maroš Fremal (onkológ) , 4. február 2016

Pecen

Pozdravujem chcem sa spytat bola som na sono brucha s zistili mi hemangion na peceni a cysty na lavom laloku poradte mi ci sa mam niecoho obavat ci ten hemangion ma byt sledovany dakujem
Iveta, 4. február 2016
Dobrý deň, buďte pokojná, cysty sú "nezaujímavé", ma ich veľa ľudí, hemangiom môže krvácať ak dôjde k silnému nárazu, niekedy sa môže zväčšovať, nie je ale zhubný. Kontrola je v tomto prípade len podľa potreby.
MUDr. Maroš Fremal (onkológ) , 4. február 2016

karcinom slinnej žlazy

Dobrý deň prajem, veľmi Vás prosím o radu a priblíženie tejto diagnozy, čo to sa človek dozvie z internetu, moja sestra 32r. sa od augustA 2015 LIEčI NA KARCINOM SLINNEJ žľAZY,l.sin.v diagnózach mala T4 N0 M0 absolvovala 2 cykly silnej chemoterapie, následne radikálnu chirurgickú operáciu kde vybrali nádor a potom 6 týždňov protonovej liečby teda ožarovanie. hned po ukončenií ožarovania sa objavila metastáza v lymfatickej uzline N1 píšu. predtým nemala metastázy.chcem sa opýtať ako to postupuje, či sa to dá liečiť a či je vôbec nejakaá nádej že bude dalej žiť.dakujem vopred za odpoved.
miroslava, 4. február 2016
Dobrý deň, pýtate sa dosť na rovinu tak sa Vám budem aj tak snažiť odpovedať - sestra ďalej žiť bude ale ťažko povedať čo bude, tá metastáza v uzline bola odstránená?? ak sú uzliny pozitívne čaká ju chemoterapia a následné sledovanie...problémom je, že nik nevieme čo bude ďalej - ale to aj pri úplne zdravom t.j ochorenie sa môže hocikedy vrátiť - preto je nutné sledovanie a ak je podozrenie na návrat ochorenia treba urobiť CT. Prajem Vám všetko dobré.
MUDr. Maroš Fremal (onkológ) , 4. február 2016

borderline

dobrý deň ,v decembri mi bol zistený borderline nádor ovaria ,bola mi odporúčená úplná hysterektomia nakolko mám 37 rokov dve deti a dalšie som už neplánovala ,výsledky histologie boli negatívne doporučené kontrola každý polrok,chcem sa spýtať je vhodné u mňa začať s užívaním hormonálnej liečbby nakolko sa u mňa vyskytla táto diagnoza ,mám obavy z rakoviny prsníka,dakujem
Katarína, 4. február 2016
Dobrý deň, u žien po liečbe CA vaječníkov je možné predpísať hormonálnu substitučnú liečbu ak má žena menopauzálne ťažkosti. Na posúdenie konkrétne Vášho prípadu by som musel poznať Váš zdravotný stav a vyšetriť Vás.
MUDr. Ladislav Masák, CSc. (onkológia-gynekológia) , 4. február 2016

genetický test pre syna

Dobrý deň,chcela by som sa opytať na možnosť genet.testu pre môjho syna.Má 28 rokov a ako 5ročný mal na 52cm hrubého čreva polyp,ktorý bol odstráneny kolonoskopicky.Od vtedy bol raz na kolonoskopii/asi pred 10 rokmi/ale nie celé črevo.Pred piatimi rokmi prekonal manžel operáciu-nádor na hrubom čreve s následnou operáciou,odobraný kus hr.čreva a tenkého čreva,tabletková chemo.Bolo to druhé štádium.Chcela som sa opytať na možnosť gen.testov pre syna alebo čo by ste mi poradili,mam o neho obavy.Ďakujem.
Miroslava Mentelová, 4. február 2016
Dobrý deň, ako prvé treba zopakovať kolonoskopiu - celú, ak bude negatívna tak zatiaľ nič by som nerobil, len zopakoval o ďalších 5 rokov...ak pozitívna a bude mať viac polypov tak musí mať genetické vyšetrenie na FA, Lynchov syndróm / viď. ďalej /....čo sa muža týka - ak mal tumor pred 50 rokom života tak treba genetické vyšetrenie - vykonáva Onkologický ústav Sv. Alžbety alebo NOU Bratislava.
MUDr. Maroš Fremal (onkológ) , 4. február 2016

asi 5 rocny nalez

Pekny vecer prajem,asi pred 4 rokmi mi bol zisteny nalez na krcku maternice,pani doktorka mi dala Betadin cipky,a po indonale 3 mes.kure som o pol roka mala nalez negat,no zase o pol roka som na cytologiu kontrolnu nesla,a meskam s nou odvtedy asi dalsie 2 roky,lebo vzdy ked uz chcem ist mam mykozu alebo menstruaciu alebo som v praci.Mykozy mavam uz 12 rokov,nakazil ma partner ureaplazmou,bola preliecena aj u neho,potom negat,no mykozy mam nadalej kazdy mesiac,pred asi 3/4 rokom mi zacala menstruacia aj mimo menstruacie,najprv mi meskala 2 tyzdne,potom som dostala o dalsie 2 tyzdne,potom zase o 6 tyzdnov,zase o 2 tyzdne,minuly mesiac som dostala na 23 den,teraz zase dnes je 30 den,mozno sa to uz zlepsuje,lebo predtym som mala na 30,31 den.Pani doktorka mi pred 3 mes.ked som sla na cytologiu,neodobrala mi ju kvoli mykoze,na krvacania mimo cyklu nedala nic,moze to byt z toho ta porucha,ze uz mam nalez na krcku taky,ze uz mam rakovinu alebo mi hrozi,ze mi uz vezmu maternicu?Deti este nemam.Mam 38 rokov.Alebo je to zo stitnej zlazy,mam hypotyreozu na Eutyroxe 75 mg.Na tie mykozy si davam aj laktobacily posvove,no bez efektu,pomozu len na par dni potom zase.Okrem toho pri pohlavnom styku mam na zaciatku bolesti stipe a boli ma to,pouzivame lubrikacny gel so silikonom.Najviac sa bojim,ze ak je tam uz cca 4 rocny nalez,ci to z nie je rakovina al.co sa s tym potom robi.Dakujem za odpoved.
Adrianka, 3. február 2016
Dobrý deň, rád by som Vám povedal viac resp. vyjadril svoj subjektívny postoj, no bez vo Vašom prípade nie je možné odpovedať na Vaše otázky. Ak nedôverujete svojej gynekologičke máte právo požiadať o vyšetrenie iného gynekológa. Nebojte sa svoje právo využiť.
MUDr. Ladislav Masák, CSc. (onkológia-gynekológia) , 3. február 2016

nalez na ramene

Dobry den, dlhsie ma bolieva rameno, dr.ma poslala na rtg a tam mi dali takuto spravu: do oblasti tuberculum majus humeri sa projikuje neostro phranicene prejasnenie, naznacene lalocnatych okrajov vel. cca 15 x 9mm bez sklerotickeho lemu, kortikalis v tejto oblasti tenka, s hladkym povrchom, bez periostozy - k blizsej charakteristike dop.vysetrenie CT. Prilahle makke tkaniva bez rtg kontrastnych depozit. Aka je sanca, ze ide o rakovinovy nador? Vedeli by ste mi tu spravu laicky vysvetlit prosim? Velmi pekne dakujem
anna, 2. február 2016
Dobrý deň, úprimne z vášho popisu ide o niečo čo ani doktor z rtg snímky nevedel povedať. Môže to byť kostný výrastok alebo niečo z mäkkých štruktúr,ale môže to byť aj čokoľvek iné. Odporúčam nie CT ale magnetickú rezonanciu - tá vie presnejšie povedať co by to mohlo byť- vsetko ostatné sú špekulácie...
MUDr. Maroš Fremal (onkológ) , 2. február 2016
1 2 3 659