PETÍCIA – Neberte nám 2%!

Neberte nám 2 %, vyzývajú neziskové organizácie vládu

Občianske združenie Liga proti rakovine spolu s ďalšími neziskovými organizáciami dnes spustili podpisovú akciu, v ktorej vyzývajú vládu, aby ponechala asignáciu 2% z daní v aktuálnom stave.

Tento finančný mechanizmus je podľa nich nesmierne dôležitým zdrojom financovania aktivít, ktoré pomáhajú udržiavať sociálny zmier v spoločnosti. Návrh ministerstva práce,  sociálnych vecí a rodiny nielenže tento zmier narúša, no navyše bol predstavený bez akejkoľvek diskusie s organizáciami, na ktoré má existenčný dopad.

Neziskový sektor a mimovládne organizácie sú nevyhnutnou a dôležitou súčasťou života demokratickej spoločnosti. Ľudia si prostredníctvom nich vzájomne pomáhajú po celom Slovensku. Často s minimálnymi finančnými zdrojmi, avšak s maximálnym nasadením poskytujú neziskovky široké spektrum aktivít a služieb, ktoré štát nedokáže v potrebnom rozsahu zabezpečovať.

Neziskové organizácie v mnohom suplujú štát. Aj vďaka 2 %.

“Sme všade. Poskytujeme služby a konkrétnu pomoc osobám so zdravotným postihnutím, vážne chorým ľuďom, seniorom, deťom, venujeme sa mládeži, kultúre, športu, zachraňujeme opustené zvieratá. Poberateľmi 2% sú najrozmanitejšie záujmové združenia – hasičov, rybárov, policajtov, lekárov, sestier, opatrovateliek, umelcov, učiteliek,” uvádzajú organizácie vo verejnej výzve.

Všetky poskytované služby a pomoc potvrdzujú, že asignácia dvoch percent je nesmierne dôležitým zdrojom financovania aktivít, ktoré pomáhajú udržať sociálny zmier v spoločnosti. A práve tento zmier bude návrhom ministerstva práce, soc. vecí a rodiny narušený. 

“Činnosť neziskových organizácií často supluje nedostatočnú záchrannú sociálnu sieť štátu. Cez štátny systém sociálnej podpory sa mnohí prepadnú. Vidíme to každý deň, keď komunikujeme s ľuďmi, ktorí sa na nás obracajú s prosbou o pomoc,” vysvetľuje Jozef Kákoš z organizácie Depaul Slovensko, ktorá pomáha ľuďom bez domova.

900-tisíc ľudí podporuje neziskové organizácie svojimi 2% z daní

V minulom roku 2 % z dane poberalo 16 955 organizácii. Viac než 900-tisíc občanov sa rozhodlo svoje 2 % poukázať vybranej neziskovej organizácii. Celková suma, ktorou firmy a fyzické osoby svojimi 2% podporili prácu neziskoviek  bola 87 996 356 eur, z čoho 43 miliónov eur predstavovala asignácia od občanov.

Postaviť všetkých týchto ľudí pred dilemu, či majú svojimi 2 % naďalej podporovať vybranú neziskovku alebo ich majú presmerovať svojim rodičom, je veľmi nešťastné a neférové. 

Veľmi zlý návrh, ktorý narúša roky fungujúci mechanizmus

Neziskovky nechcú a nebudú presviedčať ľudí, aby podporili ich činnosť na úkor rodičov. Takáto „súťaž“ o finančné prostriedky je cynická a nemorálna.

“Je to veľmi zlý návrh, ktorý narúša stabilitu rokmi osvedčeného, fungujúceho a transparentného mechanizmu, ktorý podporuje nezávislosť občianskych spolkov, pomáha občanom či miestnym komunitám a zároveň vytvára osobnú väzbu medzi neziskovými organizáciami a ich podporovateľmi,” dopĺňa Eva Kováčová z Ligy proti rakovine.  

Neziskové organizácie preto vyzývajú vládu, aby nezničila to, čo už viac než 20 rokov dobre funguje a aby legislatívu k 2 % asignácie z daní fyzických a právnických osôb ponechala v aktuálnom stave.

Iniciátori verejnej výzvy:

Eva Kováčová, Liga proti rakovine

Mária Jasenková, Plamienok n.o.

Katarína Bagľašová, Deťom s rakovinou

Monika Fričová, Platforma rodín detí so zdravotným znevýhodnením

Juraj Lizák, Rada mládeže Slovenska

Michal Klembara, Anténa – sieť pre nezávislú kultúru

Lýdia Brichtová, Nezávislá platforma SocioFórum, o.z.

Csilla Droppová, Vydra – vidiecka rozvojová aktivita, n.o.

Jozef Kákoš, Depaul Slovensko, n.o.

Výzvu môžete podporiť na https://www.mojapeticia.sk/campaign/neberte-nam-2-percenta/b7423142-b807-46fa-bd92-b5c2aa9fc79e

 


Najnovšie aktuality

 • ZORGANIZOVALI SME ĎALŠIE VZDELÁVANIE SESTIER

  ZORGANIZOVALI SME ĎALŠIE VZDELÁVANIE SESTIER – SOCIÁLNE MINIMUM už aj v Poprade a v Žiline Na vzdelávaní rozoberáme: – jedinečnú úlohu v ošetrovateľskej starostlivosti pri podpore sebestačnosti onkologického pacienta – zmeny právnych predpisov v oblasti zdravotného a sociálneho poistenia – konkrétne situácie a príklady – téma diagnostiky rakoviny, a ako táto choroba dokáže človeku obrátiť […]

  Čítať ďalej
 • PETÍCIA – Neberte nám 2%!

  Neberte nám 2 %, vyzývajú neziskové organizácie vládu Občianske združenie Liga proti rakovine spolu s ďalšími neziskovými organizáciami dnes spustili podpisovú akciu, v ktorej vyzývajú vládu, aby ponechala asignáciu 2% z daní v aktuálnom stave. Tento finančný mechanizmus je podľa nich nesmierne dôležitým zdrojom financovania aktivít, ktoré pomáhajú udržiavať sociálny zmier v spoločnosti. Návrh ministerstva práce,  […]

  Čítať ďalej
 • Movember 2023 – preventívka je frajerina!

  Jazda v rýchlom aute je frajerina, no preventívna urologická prehliadka je ešte väčšia Počas novembra sa každoročne Slovenská urologická spoločnosť s partnermi pridáva k celosvetovej iniciatíve Movember a snaží sa motivovať mužov k včasným návštevám urologických ambulancií. Urológovia tento rok vsadili na motoristickú terminológiu a spoločne s ministerkou zdravotníctva, pacientskymi organizáciami a profesionálnym športovým jazdcom, Maťom […]

  Čítať ďalej
 • Realizovali sme prvú supervíziu sociálnych pracovníkov na Slovensku

  Doposiaľ neexistovala databáza sociálnych poradcov, ktorí pracujú s onkologickými pacientmi. Našim cieľom bolo vytvoriť a zmonitorovať ich sieť a ponúknuť im poskytovanie supervíznych stretnutí. Tu si môžu zdieľať skúsenosti, overovať vedomosti, dopĺňať poznatky, navzájom sa posúvať a podporovať. Vytvorili a spojili sme novú komunitu úžasných pomocníkov po celom Slovensku, ktorí ďalej efektívne budú pomáhať pacientom […]

  Čítať ďalej
 • Prvý onkologický podcast na Slovensku

  Na svete je mini séria nášho NOVÉHO podcastu „INTÍMNE O RAKOVINE“, ktorá sa ako jediná na Slovensku súvisle venuje onkologickým pacientom a ich blízkym. Každý z nás totiž pozná niekoho koho sa rakovina týka. „Keď človek dostane rakovinu, vnímanie okolitého sveta sa zúži na jeho vyliečenie, pozornosť sa kladie len na fyzickú liečbu. Pacient však […]

  Čítať ďalej
 • Pink Október s Lindex

  NA SLOVENSKU PRIBÚDA 2700 – 3000 ŽIEN S RAKOVINOU PRSNÍKA, KONKRÉTNY DôVOD NIE JE STÁLE ZNÁMY   V Lige proti rakovine sa v poslednom období stretávame čoraz s mladšími pacientkami V rámci PINK OKTÓBER sme ponúkli informácie aj konkrétne riešenia ako efektívne predísť vzniku rakoviny prsníka.  Informácie o tom, ako vykonávať samovyšetrenie prsníkov, na čo […]

  Čítať ďalej