Onkokonferencia 2022

Onkológia na Slovensku nesmie byť obeťou krízy, upozorňujú pacienti

Bratislava, 18. október 2022 – Pacientske organizácie už piaty rok predkladajú autoritám zoznam konkrétnych požiadaviek a návrhov, ktoré by výrazne zlepšili liečbu a život onkologických pacientov na Slovensku. Stav v slovenskom zdravotníctve je po výpovediach lekárov a problémoch so štátnym rozpočtom nebezpečne blízko ku kolapsu, a preto zástupcovia pacientov žiadajú príslušné ministerstvá a orgány, aby zdravie pacientov postavili na prvé miesto.

Zdravotníctvo v novej kríze

Zástupcovia onkologických pacientov na nevyhnutné zmeny v onkológii upozorňujú kompetentných zákonodarcov naprieč politickým spektrom už od roku 2018, kedy štyri pacientske organizácie odovzdali ministerstvu zdravotníctva 15 požiadaviek na zlepšenie stavu onkológie na Slovensku. „Ani po piatich rokoch sa však väčšina z nich nepretavila do praxe, a každodenná realita onkologických pacientov na Slovensku zostáva naďalej veľmi vážna. Pandémia ani nespokojnosť zdravotníkov však už ďalej nemôžu byť zámienkou na ignorovanie potrieb desiatok tisícov pacientov,“ hodnotí situáciu Eva Kováčová z Ligy proti rakovine.

Rakovinu na Slovensku len v roku 2020 diagnostikovali takmer 30 000 pacientom. Najrozšírenejšími onkologickými ochoreniami u nás zostávajú rakovina hrubého čreva, prsníka a prostaty.

Investičný dlh a nedostatky vo vzdelávaní zdravotníkov a verejnosti znásobila pandémia, ústiaca do odkladania zdravotnej starostlivosti. Dnes túto krízu dopĺňa vyostrená situácia, v ktorej vyše 2000 lekárov podalo výpovede, aby upozornili na to, že v súčasných podmienkach už nie je možné poskytovať bezpečnú a modernú starostlivosť. Zdravotnícky sektor sa búri proti predloženému štátnemu rozpočtu, ktorý podľa nich nezohľadňuje potreby zdravotníctva, vrátane onkológie. „To všetko v realite znamená, že pacienti s rakovinou sa nedostanú vôbec alebo včas k diagnostike a liečbe a ich životy zostanú v ďalšom ohrození. Zdravie našich obyvateľov nikdy nebolo skutočnou, ale len falošnou prioritou tých, ktorí majú moc,“ hovorí Miroslava Fövényes z OZ Lymfoma a Leukémia Slovensko.

Memorandom vyzývajú k akcii

Aktuálny stav onkologickej starostlivosti i odporúčania pre jej budúcnosť zhrnuli pacientske organizácie v spoločnom memorande, ktoré dnes odovzdali do rúk zástupcom ministerstva zdravotníctva. „Obávame sa, že štát ako taký rezignoval na právo onkologických pacientov mať liečbu a starostlivosť v súlade s dobou, so zvyškom Európy či Chartou práv pacienta. Nestačí nám pochopene rezortu zdravotníctva, už konečne musia spojiť sily všetky relevantné rezorty, aby sme dokázali stihnúť ten vlak pokroku, ktorý dokáže ochraňovať životy aj pred zabijakom, akým je u nás rakovina,“ uviedla Jana Pifflová Španková z NIE RAKOVINE. 

Súčasťou požiadaviek pacientov sú konkrétne kroky k zlepšeniu manažmentu pacienta, skríningov a prevencie, liečby či paliatívnej a hospicovej starostlivosti na Slovensku.

Formálne podmienky sa pomaly zlepšujú, prax zatiaľ zaostáva

Hoci niektoré oblasti sa od minulého roka formálne posunuli vpred, v praxi riešenia často chýbajú. „Množstvo onkologických pacientov sa stále nedokáže dostať k modernej liečbe, naráža na nedostatok kapacít v nemocniciach a ambulanciách či chýbajúcu paliatívnu starostlivosť,“ upozorňuje Eva Kováčová.

V lete 2022 bola prijatá novela zákona 363/2011 o úhrade liekov, ktorá by mala zabezpečiť automatickú úhradu moderných liekov pre onkologických pacientov, bez nutnosti zložitého a neistého schvaľovania liečby na tzv. „výnimky“. Hoci je zmena zákona významným krokom vpred, pacienti čakajú na reálne dopady legislatívy v praxi. „Veríme, že sa to v nasledujúcom období bude zlepšovať a do zoznamu schválených kategorizovaných liekov pribudnú nové inovatívne lieky. Zároveň však apelujeme na alokovanie dostatočných finančných zdrojov, ktoré pokryjú investíciu do moderných liekov, na rýchle zavedenie zmien v celom systéme manažmentu pacientov a dôležité je aj spraviť všetko preto, aby sa zvýšila účasť na preventívnych vyšetreniach a skríningoch,“ uvádza Dominika Kormanová z OZ Amazonky.

V oblasti osvety o prevencii rakoviny, ktorú v mnohých prípadoch zabezpečujú práve pacientske organizácie, zástupcovia pacientov tiež volajú po udržateľných riešeniach. „Tento rok sme spustili pilotný projekt edukácie o prevencii rakoviny na stredných školách, ktorý sa stretol s mimoriadne dobrým prijatím tak u študentov, ako aj u pedagógov. Vieme, že podobné programy majú veľký zmysel, máme dokonca aj dáta, ktoré to podporujú, no zavedenie podobnej výučby do riadneho vyučovacieho procesu je zatiaľ v nedohľadne,“ uvádzajú zástupcovia organizácií Liga proti rakovine a NIE RAKOVINE.

Všetky požiadavky pacientov nájdete na: www.onkologickakonferencia.sk  

 

 


Najnovšie aktuality

  • 2% nám zostávajú

    AJ K NÁM CHODIL MIKULÁŠ DOKÁZALI SME TOOOO!!!!! Milí priatelia, najmä vy, onkologickí pacienti, ktorí ste zvyknutí vydržať naozaj veľa – radi by sme vás potešili správou, že po našej intenzívnej intervencii sa VLÁDA ROZHODLA PONECHAŤ ASIGNÁCIU 2% V SÚČASNEJ PODOBE NEVZDALI SME SA a vytvorili sme v mene všetkých neziskových organizácii PETÍCIU, ktorú doposiaľ […]

    Čítať ďalej
  • 2% Pomáhame spolu

    Zmenou daňovej asignácie môže neziskový sektor prísť až o desiatky miliónov eur ročne a tisíce pracovných miest Pomoci sa nemusia dočkať desaťtisíce seniorov a chorých, či ľudia v núdzi V dôsledku vládou avizovanej zmeny v systéme daňovej asignácie v prospech rodičovského dôchodku môže prísť neziskový sektor o 90 až 100 mil. eur ročne. To sa nevyhnutne prejaví aj […]

    Čítať ďalej
  • ZORGANIZOVALI SME ĎALŠIE VZDELÁVANIE SESTIER

    ZORGANIZOVALI SME ĎALŠIE VZDELÁVANIE SESTIER – SOCIÁLNE MINIMUM už aj v Poprade a v Žiline Na vzdelávaní rozoberáme: – jedinečnú úlohu v ošetrovateľskej starostlivosti pri podpore sebestačnosti onkologického pacienta – zmeny právnych predpisov v oblasti zdravotného a sociálneho poistenia – konkrétne situácie a príklady – téma diagnostiky rakoviny, a ako táto choroba dokáže človeku obrátiť […]

    Čítať ďalej
  • PETÍCIA – Neberte nám 2%!

    Neberte nám 2 %, vyzývajú neziskové organizácie vládu Občianske združenie Liga proti rakovine spolu s ďalšími neziskovými organizáciami dnes spustili podpisovú akciu, v ktorej vyzývajú vládu, aby ponechala asignáciu 2% z daní v aktuálnom stave. Tento finančný mechanizmus je podľa nich nesmierne dôležitým zdrojom financovania aktivít, ktoré pomáhajú udržiavať sociálny zmier v spoločnosti. Návrh ministerstva práce,  […]

    Čítať ďalej
  • Movember 2023 – preventívka je frajerina!

    Jazda v rýchlom aute je frajerina, no preventívna urologická prehliadka je ešte väčšia Počas novembra sa každoročne Slovenská urologická spoločnosť s partnermi pridáva k celosvetovej iniciatíve Movember a snaží sa motivovať mužov k včasným návštevám urologických ambulancií. Urológovia tento rok vsadili na motoristickú terminológiu a spoločne s ministerkou zdravotníctva, pacientskymi organizáciami a profesionálnym športovým jazdcom, Maťom […]

    Čítať ďalej
  • Realizovali sme prvú supervíziu sociálnych pracovníkov na Slovensku

    Doposiaľ neexistovala databáza sociálnych poradcov, ktorí pracujú s onkologickými pacientmi. Našim cieľom bolo vytvoriť a zmonitorovať ich sieť a ponúknuť im poskytovanie supervíznych stretnutí. Tu si môžu zdieľať skúsenosti, overovať vedomosti, dopĺňať poznatky, navzájom sa posúvať a podporovať. Vytvorili a spojili sme novú komunitu úžasných pomocníkov po celom Slovensku, ktorí ďalej efektívne budú pomáhať pacientom […]

    Čítať ďalej