Movember – zapojiť sa môže každý

November, vo svete známy aj ako mesiac boja proti rakovine prostaty, sa mení na MOVEMBER (moustache + november). Muži si fotia svoje fúzy a publikujú ich na sociálnych sieťach. Týmto gestom podporujú boj proti rakovine prostaty, ale aj iným onkologickým ochoreniam týkajúcich sa mužov.

Do Movembrovej výzvy sa môže zapojiť každý. Stačí sa odfotiť s fúzmi, či už skutočnými alebo nakreslenými a uverejniť ich na sociálnej sieti s označením @ligaprotirakovine, alebo nám foto poslať na pr@lpr.sk a my dáme vedieť aj ostatným, že mužské zdravie nám spoločne nie je ľahostajné.

Druhé najčastejšie onkologické ochorenie u mužov

Rakovina prostaty postihuje najmä mužov po päťdesiatke. Počet pacientov na Slovensku stále pribúda. Za rok naši lekári diagnostikujú viac ako 2 000 nových prípadov. U nás s touto diagnózou žije približne 9000 mužov. Toto nádorové ochorenie môže byť dedičné. Hoci patrí medzi najčastejšie zhubné ochorenia u mužov, väčšina z nich prevenciu zanedbáva.

Pacienti prichádzajú k lekárovi častokrát neskoro. „Na  Slovensku  zachytíme vysoké percento pacientov (cca 14%) až v pokročilom štádiu ochorenia, keď prognóza nie je dobrá. Je za tým fakt, že muži o svojich problémoch neradi otvorene hovoria, a preto nechodia na preventívne prehliadky,” vysvetľuje prezident Slovenskej urologickej spoločnosti, doc. MUDr. Ivan Minčík, PhD.  Pritom vďaka včasnej diagnostike  a novým možnostiam liečby existuje vysoká šanca na úplné vyliečenie. „Preventívne prehliadky pomáhajú odhaliť ochorenie včas a môžu tak zachrániť život,“ dodáva.

Liga proti rakovine sa venuje onkologickým pacientom so všetkými druhmi ochorenia, v rámci psychosociálnej podpory počas liečby, alebo v prevencii:

Pre mužov:

Rakovina semenníkov

Prevencia – Na čo máte nárok?

Samovyšetrenie semenníkov

MOVEMBER 2022

Ružinovská amatérska hokejová liga

Tento rok sa k nám pripája aj iniciatívna Ružinovská amatérska hokejová liga a ponúka možnosti ako sa zapojiť do Movembra a zároveň nás podporiť.

 1. Na sociálnych sieťach RAHL posielajte fotky a sledujte hashtag #RAHLmovember, hlasovaním sa rozhodne o majiteľovi titulu “najlepší RAHL mustache”.
 2. RAHL sa Movembru venuje počas celého mesiaca v príspevkoch, článkocvh a vďaka nám ponúknu bližšie informácie aj priamo na štadióne vo forme letákov. 
 3. V časomiere na petržalskom aj ružinovskom štadióne budú počas zápasov RAHL počas celého novembra k dispozícii označené boxy, do ktorých môžete vhadzovať príspevky – za každý strelený gól minimálne 2 eurá, no prispieť môžete samozrejme aj mimo toho či viac. Každý, kto sa do zbierky zapojí, dostane nálepku na prilbu.

Florbalový klub Capitol

Už tradične pri príležitosti blížiaceho sa Movembra sa uskutočnilo neformálne, benefičné florbalové podujatie partnerov kampane, kde bol predstavený aj nový partner – Florbalový klub Capitol. Okrem spoločného „fúzikového fotenia“ sme si aj spoločne zašportovali pre dobrú vec. Spoločnosť Janssen nám  zároveň pri tejto príležitosti odovzdala sponzorský dar ako podporu a vďaku za vaše osvetové aktivity v oblasti prevencie onkologických ochorení. 

TLAČOVÁ SPRÁVA ku kampani „Dal som to“:

Nechodiť k urológovi je ako hrať hokej bez suspenzora, odkazuje Laco Nagy v novej Movember kampani

Už piaty rok po sebe sa Slovenská urologická spoločnosť s Ligou proti rakovine a ďalšími partnermi prostredníctvom kampane „Dal som to“ prihovára slovenským mužom a snaží sa ich motivovať k pravidelným návštevám urológa. Tie sú kľúčové najmä v boji proti rakovine prostaty, ktorá sa týka čoraz viac mužov. Organizátori kampane tento rok vsadili na hokejovú terminológiu a známu hokejovú tvár, Ladislava Nagya. Ten vo vtipnom spote na www.dalsom.sk prirovnáva vynechávanie preventívnych prehliadok k nenoseniu suspenzora na hokejové zápasy.  

Nečakajte na príznaky, vyhľadajte urológa včas

Ak sa rakovina prostaty zachytí včas, moderná liečba dnes prináša veľkú šancu na úplné vyliečenie a plnohodnotný život. Mnoho mužov však podľa odborníkov vyhľadá pomoc, až keď je neskoro. „Včasné štádiá rakoviny prostaty nemusia mať žiadne príznaky, muži ich necítia, preto k nám najčastejšie prídu s ochorením až v pokročilom štádiu. Apelujeme teda na mužov, aby nezanedbávali prevenciu a chodili na pravidelné prehliadky k urológovi, aj keď sa cítia byť v poriadku,“ hovorí MUDr. Michal Korček, PhD., 1. viceprezident Slovenskej urologickej spoločnosti. V prevencii rakoviny prostaty má každý muž v rizikovom veku nárok na bezplatnú preventívnu urologickú prehliadku, ktorej cieľom je komplexné vyšetrenie a včasná diagnostika rakoviny prostaty. Na všetky potrebné informácie sa muži môžu informovať vo svojej zdravotnej poisťovni, pomáha však aj Liga proti rakovine. „Ak majú muži k tejto téme akékoľvek otázky, môžu sa obrátiť na našu bezplatnú Onkoporadňu, kde sa im budú venovať kvalitní odborníci. Vypočujú, poradia aj v ich konkrétnom probléme a nasmerujú na jeho riešenie“, dopĺňa Eva Kováčová, riaditeľka Ligy proti rakovine, ktorá je každoročným partnerom kampane.

Hokejový zápas bez suspenzora je poriadny risk

Slovenská urologická spoločnosť prichádza aj tento rok s kampaňou, prostredníctvom ktorej sa snaží motivovať Slovákov k včasným návštevám urológa. Hlavným ambasádorom tohto ročníka sa stal známy slovenský hokejista, Ladislav Nagy, ktorý sa verejnosti prihovára aj prostredníctvom televízneho spotu. „Muži kašlú na svoje zdravie a nechodia na preventívky k urológovi“, hovorí známy hokejista na ľadovej ploche. „To je to isté, ako keby ste na hokejovom zápase nemali suspenzor,“ dodáva pre divákov a vysiela signál, že včasná starostlivosť o svoje zdravie je jedinou cestou predchádzania vážnym rizikám do budúcnosti. „Veríme, že práve hokejovou terminológiou sa priblížime k čo najväčšiemu počtu mužov v rizikovom veku, ktorí nad preventívnou prehliadkou stále váhali. Ladislav Nagy môže byť pre nich nielen hokejovým vzorom, ale aj vzorom v zodpovednej starostlivosti o svoje zdravie.“ hovorí o zámeroch kampane a uzatvára prezident Slovenskej urologickej spoločnosti, doc. MUDr. Ivan Minčík, PhD.

Viac informácií o kampani a prevencii rakoviny prostaty môže verejnosť nájsť na webe www.dalsom.sk. Pravidelné poradenstvo Ligy proti rakovine v bezplatnej Onkoporadni  na tel. čísle: 0800 11 88 11 (viac info na https://www.lpr.sk/onkoporadna/).

Ďakujeme všetkým za podporu. Môžeme tak naďalej pomáhať onkologickým pacientom, ako aj verejnosti v prevencii.

Leták a fúzikaté foto:


Najnovšie aktuality

 • Vďaka Dňu narcisov 2023 prináša Liga proti rakovine aj novinky

  Po rokoch pandémie sa tradičná celoslovenská zbierka Deň narcisov zastabilizovala a jej 27. ročník vplyvom enormného nasadenia a úsilia Ligy proti rakovine priniesol aj v tejto náročnej dobe  významný výnos. Každoročne sa z neho realizujú bezplatné celoročné projekty pre onkologických pacientov a ich blízkych. Aj tento rok i vďaka výnosu zbierky prichádza LPR s novinkami pre pacientov a zintenzívňuje tiež svoje preventívne […]

  Čítať ďalej
 • Deň narcisov opäť spojil Slovensko

  Náš tradičný deň s veľkým „N“ je za nami. Opäť sme zaplavili slovenské ulice žltou a vy vašimi úsmevmi, skvelou náladou ale i hlbokými pohľadmi a vážnymi tvárami pri pomyslení na ľudí, ktorých sa týka onkologické ochorenie. Rakovina nie je neľahká téma, no Liga proti rakovine je tu už 33 rokov práve preto, aby zmierňovala […]

  Čítať ďalej
 • Zúčastnili sme sa PRESCRIP-TEC Consortium meetingu v Holandsku

  Pravidelný skríning je nevyhnutný v prevencii rakoviny krčka maternice. Projekt PRESCRIP-TEC poskytuje ženám možnosť vyšetrenia pomocou samoodberových testov pre zistenie ľudského papilomavírusu. V prípade pozitívneho nálezu HPV infekcie je potrebné vykonať ďalšie lekárske vyšetrenie pomocou Pap testu v zdravotníckom zariadení. Spolu s Trnavská univerzita v Trnave sme sa zúčastnili osobného stretnutia v Holandsku s ostatným […]

  Čítať ďalej
 • Špeciálny deň očkovania proti HPV, 15.apríla

  ŠPECIÁLNY DEŇ OČKOVANIA PROTI HPV PRE DIEVČATÁ I CHLAPCOV HPV je vírus, s ktorým sa počas života stretne väčšina sexuálne aktívnych ľudí. Práve očkovanie je jednou z dostupných foriem prevencie. Dobrovoľné očkovanie pre ľudí od deviatich rokov bude prebiehať v sobotu 15. apríla 2023, v konkrétnych pediatrických ambulanciách v Dunajskej Strede, Trnave aj v Skalici. […]

  Čítať ďalej
 • DOBRÉ SPRÁVY – NOVINKA V LIEČBE RAKOVINY PRSNÍKA

  DO PLNEJ ÚHRADY ZDRAVOTNÝCH POISŤOVNÍ SA DOSTALA INOVATÍVNA ONKOLOGICKÁ LIEČBA CIKLIBMI   Ide o 3 cikliby: Kisqali, Ibrance, Verzenios, kde každé žiada o kategorizáciu vo viacerých indikáciách   O Kisqali rozhodlo 15.3.2023 Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky že bude zaradené do zoznamu kategorizovaných liekov vo všetkých indikáciách, v ktorých boli žiadané o úhradu. Liek bude pacientom […]

  Čítať ďalej
 • Marec-mesiac povedomia o kolorektálnom karcinóme

  Približne 4.000 obyvateľov našej krajiny si každý rok vypočuje od lekára zlú správu – rakovina hrubého čreva a konečníka. Priebeh tohto ochorenia je miernejší u tých, ktorí berú prevenciu vážne. Preto tých, čo prevenciu vynechávajú, zdravotná poisťovňa Dôvera aktívne pozýva na onkokontrolu (skríningové vyšetrenie) už od roku 2019. Vlani na tieto pozvánky zareagovalo takmer 43 […]

  Čítať ďalej