Medzinárodný DEŇ PRE ZDRAVÉ PRSIA

 15.október je tradične Medzinárodným dňom pre zdravé prsia (Breast Health Day). Ženám tento rok pripomína, že ani počas vážnej epidemiologickej situácie by nemali zabúdať na starostlivosť o seba. Mamografické vyšetrenie je vyšetrením, ktoré dokáže rakovinu prsníka odhaliť v štádiu, kedy je možné ju ešte úspešne liečiť. Neodkladajme návštevu lekára.

Na Slovensku má nárok na bezplatné skríningové mamografické vyšetrenie každá 50-69 ročná žena. Spolu je to 727 858 žien Slovenska každé dva roky, t.j.363 934 vyšetrení každý rok. Ženám so zvýšeným rizikom rakoviny prsníka sa odporúča absolvovať mamografiu každý rok.

Mamografický skríning na Slovensku začal v septembri 2019 a s trojmesačnou prestávkou pre Covid 19 pokračuje ďalej. Zdravotné poisťovne posielajú ženám, ktoré sa nezúčastnili mamografie viac ako 2 roky, pozývacie listy. Rozposlaných bolo 58 000 pozvánok. Na tieto reagovalo a mamografiu absolvovalo zatiaľ len 13 percent pozvaných.

Preverené skríningové mamografické pracoviská do od januára do júla 2020 vykonali 34 842 skríningových mamografií. Mnohé uvedomelé ženy totiž vyhľadali preverené skríningové mamografické pracoviská aj bez pozývacieho listu len so žiadankou od gynekológa či praktického lekára a využili mamografické vyšetrenie so štandardným oznámením výsledku vyšetrenia ihneď, alebo najneskôr do 3 dní.

V tejto skupine žien bolo zistených 226 zhubných nádorov prsníka z toho 65 percent vo včasnom štádiu, kedy ešte onkologické ochorenie je bez metastáz a často nie je k vyliečeniu potrebná rozsiahla operácia a často tieto ženy nepotrebujú ani liečbu chemoterapiou!

Pokiaľ budú ženy chodiť pravidelne na skríningovú mamografiu a zúčastní sa jej viac ako 70 percent žien, ktoré majú na skríningovú mamografiu nárok, výrazne klesne aj úmrtnosť na onkologické ochorenia prsníka o 30-35 percent, čo znamená, že 300 žien ročne neumrie zbytočne na toto ochorenie.

Deň pre zdravé prsia

Celoeurópsky Deň pre zdravé prsia (Breast Health Day) sa koná každoročne v 47 krajinách. Jeho iniciátorom je medzinárodné združenie žien, ktoré prekonali rakovinu prsníka Europa Donna International, ktorá pravidelne informuje ženy všetkých vekových kategórií o potrebe predchádzania onkologickému ochoreniu, ako aj včasného zistenia výskytu rakoviny prsníka skríningom.

Tohtoročná kampaň dostala názov „Zdravý život pre zdravé prsia“ (Healthy Lifestyle for Breast Health) a ženám má pripomínať, že zdravý životný štýl, fyzická aktivita, udržiavanie vhodnej telesnej hmotnosti, zdravá strava a absolvovanie skríningovej mamografie napomáhajú ochrane a udržaniu zdravia.

V tento deň ženy, ktoré prekonali rakovinu prsníka, odkazujú všetkým ženám Slovenska: „Rakovina prsníka je choroba ako každá iná, dá sa liečiť aj vyliečiť, ak je zistená včas. Vtedy je malá a nevytvára mestastázy. Takú rakovinu vie zistiť skríningová mamografia. Je bezplatná raz za dva roky pre ženy vo veku 50-69 rokov. Starajte sa o svoje zdravie, choďte na mamografiu!,

vyzýva MUDr. Alena Kállayová zástupkyňa Výboru sekcie mammárnej diagnostiky Slovenskej rádiologickej spoločnosti SLS a správkyňa združenia Ružová stužka.

K výzve sa pripájajú – OZ Amazonky, Nie rakovine a Liga proti rakovine a Národný onkologický inštitút.

O Lige proti rakovine

Liga proti rakovine je nezávislé občianske združenie, ktoré na Slovensku pomáha onkologickým pacientom a ich blízkym už 30 rokov. Je členom Európskej asociácie líg proti rakovine (ECL) a členom Únie pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC). Nepretržite realizuje množstvo vlastných psychosociálnych projektov, ktoré rozširuje podľa aktuálnych potrieb spoločnosti. Aktuálne sú to napríklad bezplatné projekty: Centrá pomoci Ligy proti rakovine, Onkoporadňa, Sieť onkopsychológov, Relaxačná týždňovka, Rodinná týždňovka, Jednorazový finančný príspevok v hmotnej núdzi, Pomoc príbuzným a pozostalým, Ubytovacie zariadenia, či Vystrihaj sa Slovensko. Liga pri svojich aktivitách kladie dôraz aj na informovanosť širokej skupiny obyvateľov, aby chorobe predchádzali alebo ju zachytili v počiatočnom štádiu. Taktiež podporuje  iné zdravotnícke inštitúcie a výskum v liečbe rakoviny.

Zapájame sa do všetkých medzinárodných dní, či mesiacov, ktoré podporujú povedomie o prevencií onkologických ochorení. Zvlášť venujeme pozornosť rakovine prsníka, nakoľko je to jedno z najčastejších onkologických ochorení u žien a nevyhýba sa ani mužom. Okrem psychosociálnej podpory pacientom podporujeme  prevenciu (nielen rakoviny prsníka) počas celého roka. Neustále podnecujeme mnoho slovenských značiek, ktoré sa informovaniu o dôležitosti prevencie, či už pre verejnosť, alebo svojich zamestnancov, venujú dlhodobo a pravidelne každý rok (aktuálne aj v rámci Pink october). V oblasti prevencie pripravujeme brožúry a realizujeme prednášky vo firmách a na školách,“ hovorí  Mgr. Petra Benczyová, PR manažérka Ligy proti rakovine.

Pink October          

Počas celého mesiaca október prebieha celosvetová kampaň Pink October. Na Slovensku je jej iniciátorom aliancia Nie rakovine. Kampaň na podporu povedomia o rakovine prsníka má názov „Obleč sa srdcom“. Výťažok z predaja pančúch známeho výrobcu pomôžu onkologickým pacientkam. „Kúpou pančušiek môžu zdravé ženy a dievčatá podporiť svoje rovesníčky v boji so zákernou chorobou v mene hesla –  obliecť sa srdcom, milovať svoj život, pomáhať a povedať nie rakovine prsníka,“ hovorí Jana Pifflová Španková, prezidentka aliancie Nie rakovine. Ambasádorkami kampane sa stali Soňa a Ema Müllerové.

O združení Europa Donna na Slovensku

Europa Donna Slovensko vznikla 16. 9. 2013 vstupom združenia Ružová stužka n. f. do európskej koalície pre kontrolu rakoviny prsníka Europa Donna International. Od roku 2004 je dlhodobým cieľom Ružová stužka n. f. zavedenie kvalitného mamografického skríningu na Slovensku.  

Ružová stužka n. f. vzdeláva verejnosť o prevencii rakoviny prsníka, samovyšetrení a správnej životospráve, organizuje rôzne podujatia ako napr. Beh pre zdravé prsia, ktorého tretí ročník tento rok prebehol virtuálne, siedmy cyklus výstavy umeleckých diel onko-pacientok a ich rodinných príslušníkov pod názvom Sme úžasné.

 

OZ Amazonky

Občianske združenie Amazonky spája ženy všetkých vekových skupín, ktoré sa liečili alebo liečia na karcinóm prsníka. Ročne len na Slovensku pribudne viac ako 2500 nových prípadov, takže o prísun „čerstvých“ pacientok, bohužiaľ, nebudú mať asi nikdy núdzu.  Môžete byť aj v čase choroby obklopení milujúcou rodinou, nápomocnými priateľmi a chápavými kolegami, no nikto z nich vám nebude rozumieť tak, ako pacient, ktorý absolvoval to isté, čo vy.

Na spoločné stretnutia si pozývajú najrôznejších hostí – onkológov, rádiológov, psychológov, odborníkov na zdravé stravovanie, či aktívny pohyb vhodný pre onkopacientky. Novým pacientkam pomáhajú sa orientovať vo svete onkologických ochorení, v ktorom sa zo dňa na deň ocitli, poradiť na čo majú nárok, ako si vybaviť preukaz ZŤP, invalidný dôchodok či kúpeľnú liečbu. Organizujú aj veľa akcií, ktoré s onkologickým ochorením nesúvisia, aby odpútali pacientky od myšlienok na chorobu a rozptýlili ich športovými a voľnočasovými aktivitami.

„Amazonky sú ženy naozaj odvážne, také, čo sa nevzdávajú, nepovažujú svoju chorobu za trest a už vôbec nie za niečo, za čo sa treba hanbiť. Máme v sebe navzájom oporu. A obrovskú vďaku a pokoru – veď vieme veľmi dobre, že nebyť rakoviny, nikdy by sme sa nespoznali,“ hovorí predsedníčka OZ Amazonky Eva Bacigalová.

  Národný Onkologický Inštitút (NOI)

Národný onkologický inštitút (ďalej len „NOI“) bol zriadený Ministerstvom zdravotníctva v Národnom onkologickom ústave, 1. augusta 2018. Hlavným poslaním NOI je slúžiť ako klinicko-výskumná, akademická a vzdelávacia platforma pre spoluprácu pri zabezpečovaní aktivít napomáhajúcich napĺňanie Národného onkologického programu v stanovených piatich oblastiach: epidemiológia; veda a výskum; prevencia a skríning; diagnostika a liečba; podporná starostlivosť.

V oblasti prevencie a skríningu je úlohou NOI koordinácia, hodnotenie onkologických skríningových programov a poskytovanie informácií pre odbornú a laickú verejnosť, na základe medicíny založenej na dôkazoch. Jednou z kľúčových úloh je osveta, ktorú je potrebné zabezpečuje na kontinuálnej báze. Správne poskytovanie adekvátnych, cielených a ľahko pochopiteľných informácií je jednou z významných aktivít, ktorá podporuje účasť na skríningových programoch nádorových ochorení.

Na stránke www.noisk.sk sa nachádza množstvo edukačných materiálov, brožúr, videí, ktorých úlohou je jednoducho a zrozumiteľne priblížiť laickej verejnosti význam, priebeh a všetky súvislosti onkologického skríningu.

       

 


Najnovšie aktuality

  • PRIHLÁSTE SA NA BEZPLATNÚ PREDNÁŠKU

    AKO ZVLÁDAŤ NÁROČNÉ EMÓCIE A MYŠLIENKY, V PRIEBEHU LIEČBY I PO NEJ? Počas októbra vás pozývame na prezenčnú prednášku a diskusiu s predsedom Českej psycholoonkologickej spoločnosti u nás v Centre pomoci v Bratislave a v Košiciach. Viac informácii uvádzame Tešíme sa na vás

    Čítať ďalej
  • Rakovina hlavy a krku je na Slovensku na vzostupe

    Rakovina hlavy a krku zahŕňa rôzne typy nádorov, ktoré sa môžu vyvinúť v oblastiach hlavy a krku. Pozostáva zo skupiny nádorov: pier, ústnej dutiny a jazyka, hltana, hrtana, nosovej dutiny, vedľajších prínosových dutín. Samostatne sa vyčleňujú nádory nosohltana a slinných žliaz. Výskyt na Slovensku je trikrát vyšší ako v štátoch severnej Európy. Častejší je výskyt u mužov (až […]

    Čítať ďalej
  • Bezplatné vyzdvihnutie liekov v lekárni a ich dovoz domov

    VEDELI STE, ŽE Medicamentum o. z. VÁM BEZPLATNE ZABEZPEČÍ VYZDVIHNUTIE LIEKOV V LEKÁRNI A ICH DOVOZ AŽ DOMOV?   NIELEN PRE ONKOLOGICKÝCH PACIENTOV   Užívateľom poskytuje viaceré výhody: Pripomenutie aj opakovaných e-receptov Zabezpečenie nedostupných liekov zo zahraničia Zaistenie aj voľnopredajných liekov alebo zdravotných pomôcok Každý recept vybavuje a kontroluje farmaceut Služba je zdarma, rovnako ako […]

    Čítať ďalej
  • Novinka v Centre pomoci v Bratislave

    PRIHLÁSTE SA NA BEZPLATNÚ SKUPINOVÚ TANEČNO-POHYBOVÚ TERAPIU PRE ONKOLOGICKÝCH PACIENTOV   Tešíme sa na vás!

    Čítať ďalej
  • Hľadáme PSYCHOLÓGA do Bratislavy

    Do projektu Sieť onkopsychológov hľadáme psychológa na poskytovanie psychologickej pomoci onkologickým pacientom v rámci spolupráce s Klinikou onkohematológie – Oddelenie onkohematológie a Transplantačná jednotka, Národný onkologický ústav, Klenová 1, Bratislava. ℹ️Ponuka je určená pre psychológov so skúsenosťou s klinickou, event. poradenskou, či terapeutickou prácou, ktorí sú schopní pracovať samostatne. Výhodou je terapeutický výcvik (aj práve […]

    Čítať ďalej
  • Odstávka Onkoporadne

    Milí priatelia, radi by sme vás informovali, že do 4.8.2024 vrátane bude odstavená naša emailová a telefonická Onkoporadňa. Plne k dispozícii bude opäť od 5.8.2024. Ďakujeme za pochopenie, tím Ligy proti rakovine

    Čítať ďalej