Marec-mesiac povedomia o kolorektálnom karcinóme

Približne 4.000 obyvateľov našej krajiny si každý rok vypočuje od lekára zlú správu – rakovina hrubého čreva a konečníka. Priebeh tohto ochorenia je miernejší u tých, ktorí berú prevenciu vážne. Preto tých, čo prevenciu vynechávajú, zdravotná poisťovňa Dôvera aktívne pozýva na onkokontrolu (skríningové vyšetrenie) už od roku 2019. Vlani na tieto pozvánky zareagovalo takmer 43 percent poistencov a poisteniek.

Význam onkokontroly spočíva nielen v tom, že môže odhaliť ochorenie v čase, keď sa dá ešte efektívne liečiť. Ale tiež v tom, že už počas nej dokáže gastroenterológ priamo u seba v ambulancii odstrániť z čreva rizikové nálezy. 

Potrebu prevencie pripomíname pri príležitosti Európskeho mesiaca osvety o kolorektálnom karcinóme, ktorým je od roku 2017 práve marec. Slovensko je druhou krajinou v Európe s najvyššou mortalitou na toto ochorenie. Každý deň naň zbytočne – pre zanedbanú prevenciu – zomrie len na Slovensku 8 ľudí.

„Je všeobecne známe, že ak sa akékoľvek ochorenie diagnostikuje vo včasnom štádiu, má pacient lepšie vyhliadky na vyliečenie. V prípade rakovinového ochorenia platí toto tvrdenie dvojnásobne,“ vysvetľuje MUDr. Branislav Koreň zo zdravotnej poisťovne Dôvera.

Onkonkontrola – o čo ide?

Populačný skríning kolorektálneho karcinómu prebieha na Slovensku už piaty rok. Zdravotné poisťovne naň pozývajú poistencov, ktorí vynechávajú pravidelné preventívne prehliadky u všeobecného lekára, teda mužov a ženy nad 50 rokov. 

Dôvera posiela svojim poistencom spolu s pozvánkou aj nádobku na odber stolice, ktorú môžu odniesť na vyhodnotenie k svojmu všeobecnému lekárovi. Ten vyšetrí stolicu a určí ďalší postup.

Pri rakovine hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm) existujú dve základné formy skríningu. 

 1. Cieľom skríningového testovania stolice (TOKS)  je zachytiť už nepatrné, okom neviditeľné množstvo krvi a následne pátrať po príčine. Ak tento test zachytí skryté krvácanie v stolici, pacienta dôkladne vyšetrí gastroenterológ kolonoskopiou.
 2. Kolonoskopia je vyšetrenie optickým prístrojom, ktorý dokáže odhaliť príčinu skrytého krvácania. „Ak je ňou polyp, ten sa hneď pri vyšetrení odstráni, keďže polypy sa považujú za riziko vzniku rakoviny. Okrem včasnej diagnostiky už vzniknutého ochorenia sa tak zvyšuje aj záchyt prednádorových polypóznych lézií,“ vysvetľuje Branislav Koreň. 

K prevencii tohto ochorenia prispieva Dôvera aj tým, že vyšetrenie na skryté krvácanie v stolici uhrádza raz za dva roky poistencom už od 40 rokov. Teda o desať rokov skôr, než má na toto bezplatné vyšetrenie pacient nárok podľa zákona.  

Onkokontrola prináša výsledky

Osveta o onkokontrole (skríningy rakoviny krčka maternice, prsníka a hrubého čreva a konečníka ako troch najčastejších druhov rakoviny) prináša po odznení pandémie covidu-19 prvé optimistickejšie výsledky. 

Na vyšetrenie hrubého čreva a konečníka poslala Dôvera v roku 2022 pozvánky spolu s nádobkou na odber stolice 126 077 poistencom. Kým v roku 2021 na zhruba rovnaký počet pozvánok reagovala zhruba tretina pozvaných (34 percent), vlani sa odozva zvýšila na takmer 43 percent.

Približne každý dvanásty účastník (spolu 3 899 poistencov) odchádzal zo skríningového vyšetrenia s pozitívnym nálezom krvi v stolici. Polovica týchto poistencov podstúpila následne aj kolonoskopiu. Diagnóza rakovina hrubého čreva a konečníka sa potvrdila u 85 mužov a 53 žien.  Zdravotná poisťovňa Dôvera vlani zaznamenala mierne vyšší záujem aj o ďalšie dve preventívne vyšetrenia.

„V roku 2022 sme poslali našim poistencom v rizikových skupinách viac ako 265-tisíc pozvánok na onkokontrolu. Zareagovalo na ne viac ako 102-tisíc poistencov. Hoci to nie je ani polovica oslovených, máme dôvod na mierny optimizmus. Keď sme totiž napríklad v júli 2021 pripomenuli vyšetrenie krčka maternice desiatim tisíckam žien, zareagovalo len jedenásť z nich,“ uzavrel Marian Faktor, riaditeľ úseku vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.

Dôvera vyzýva svojich poistencov, aby venovali pozornosť korešpondencii od svojej zdravotnej poisťovne: pripomenutie preventívnej prehliadky vám môže zachrániť život.  

Zdroj informácii: Dôvera, zdravotná poisťovňa


Najnovšie aktuality

 • Marec-mesiac povedomia o kolorektálnom karcinóme

  Približne 4.000 obyvateľov našej krajiny si každý rok vypočuje od lekára zlú správu – rakovina hrubého čreva a konečníka. Priebeh tohto ochorenia je miernejší u tých, ktorí berú prevenciu vážne. Preto tých, čo prevenciu vynechávajú, zdravotná poisťovňa Dôvera aktívne pozýva na onkokontrolu (skríningové vyšetrenie) už od roku 2019. Vlani na tieto pozvánky zareagovalo takmer 43 […]

  Čítať ďalej
 • BEZPLATNÉ TERAPEUTICKÉ STRETNUTIE PRE POZOSTALÝCH „PÍNIA“

  POZÝVAME VÁS NA BEZPLATNÉ TERAPEUTICKÉ STRETNUTIE PRE POZOSTALÝCH „PÍNIA“ Otvorené stretnutie pre ľudí, ktorí na onkologické ochorenie stratili manžela/ku alebo partnera/ku, sa uskutoční 21.3. Na skupinu je potrebné sa vopred zaregistrovať mailom na: klincova@lpr.sk.

  Čítať ďalej
 • Odišla, no stále bude s nami – naša prezidentka, doktorka EVA SIRACKÁ

  Dnes ráno, vo veku 96 rokov opustil tento svet obdivuhodný človek. Naša PANI DOKTORKA, ZAKLADATEĽKA A PREZIDENTKA LIGY PROTI RAKOVINE, PRVÁ DÁMA SLOVENSKEJ RÁDIOLÓGIE A ONKOLÓGIE. My máme česť byť súčasťou jej obrovského diela – Ligy proti rakovine – organizácie, ktorú na Slovensku pozná každý. Patrila k tým vzácnym ľuďom, ktorých život bol zmysluplný, nasledovaniahodný […]

  Čítať ďalej
 • Deň onko-prevencie v Banskej Bystrici

  Čítať ďalej
 • ZAHRANIČNÉ STRETNUTIE SO ZÁSTUPCAMI EURÓPSKYCH LÍG PROTI RAKOVINE

  „Patient Support Working Group Plenary Meeting“ Ako členovia zahraničnej Association of European Cancer Leagues sa pravidelne stretávame na zasadnutiach, kde sa venujeme témam psycho sociálnej podpory onkologických pacientov. Uplynulé dva dni sme hostili v našom Centre pomoci LPR v Bratislave členov z rôznych krajín Európy a zdielali vzájomne skúsenosti a poznatky, ktoré by sme mohli […]

  Čítať ďalej
 • 4.2.2023 – Svetový deň proti rakovine

  Svetový deň proti rakovine 2023 „Komerčné záujmy spôsobujú milióny prípadov rakoviny, ktorým sa dá zabrániť“ Každoročne, 4. februára, si pripomíname Svetový deň proti rakovine. K tejto tradičnej iniciatíve sa pravidelne pridáva aj Liga proti rakovine, pre ktorú je aktuálny rok v poradí 33. rokom jej existencie na Slovensku. V rámci leitmotívu „Close the care gap“, alebo „Odstráňme rozdiely […]

  Čítať ďalej