Marec-mesiac povedomia o kolorektálnom karcinóme

Približne 4.000 obyvateľov našej krajiny si každý rok vypočuje od lekára zlú správu – rakovina hrubého čreva a konečníka. Priebeh tohto ochorenia je miernejší u tých, ktorí berú prevenciu vážne. Preto tých, čo prevenciu vynechávajú, zdravotná poisťovňa Dôvera aktívne pozýva na onkokontrolu (skríningové vyšetrenie) už od roku 2019. Vlani na tieto pozvánky zareagovalo takmer 43 percent poistencov a poisteniek.

Význam onkokontroly spočíva nielen v tom, že môže odhaliť ochorenie v čase, keď sa dá ešte efektívne liečiť. Ale tiež v tom, že už počas nej dokáže gastroenterológ priamo u seba v ambulancii odstrániť z čreva rizikové nálezy. 

Potrebu prevencie pripomíname pri príležitosti Európskeho mesiaca osvety o kolorektálnom karcinóme, ktorým je od roku 2017 práve marec. Slovensko je druhou krajinou v Európe s najvyššou mortalitou na toto ochorenie. Každý deň naň zbytočne – pre zanedbanú prevenciu – zomrie len na Slovensku 8 ľudí.

„Je všeobecne známe, že ak sa akékoľvek ochorenie diagnostikuje vo včasnom štádiu, má pacient lepšie vyhliadky na vyliečenie. V prípade rakovinového ochorenia platí toto tvrdenie dvojnásobne,“ vysvetľuje MUDr. Branislav Koreň zo zdravotnej poisťovne Dôvera.

Onkonkontrola – o čo ide?

Populačný skríning kolorektálneho karcinómu prebieha na Slovensku už piaty rok. Zdravotné poisťovne naň pozývajú poistencov, ktorí vynechávajú pravidelné preventívne prehliadky u všeobecného lekára, teda mužov a ženy nad 50 rokov. 

Dôvera posiela svojim poistencom spolu s pozvánkou aj nádobku na odber stolice, ktorú môžu odniesť na vyhodnotenie k svojmu všeobecnému lekárovi. Ten vyšetrí stolicu a určí ďalší postup.

Pri rakovine hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm) existujú dve základné formy skríningu. 

 1. Cieľom skríningového testovania stolice (TOKS)  je zachytiť už nepatrné, okom neviditeľné množstvo krvi a následne pátrať po príčine. Ak tento test zachytí skryté krvácanie v stolici, pacienta dôkladne vyšetrí gastroenterológ kolonoskopiou.
 2. Kolonoskopia je vyšetrenie optickým prístrojom, ktorý dokáže odhaliť príčinu skrytého krvácania. „Ak je ňou polyp, ten sa hneď pri vyšetrení odstráni, keďže polypy sa považujú za riziko vzniku rakoviny. Okrem včasnej diagnostiky už vzniknutého ochorenia sa tak zvyšuje aj záchyt prednádorových polypóznych lézií,“ vysvetľuje Branislav Koreň. 

K prevencii tohto ochorenia prispieva Dôvera aj tým, že vyšetrenie na skryté krvácanie v stolici uhrádza raz za dva roky poistencom už od 40 rokov. Teda o desať rokov skôr, než má na toto bezplatné vyšetrenie pacient nárok podľa zákona.  

Onkokontrola prináša výsledky

Osveta o onkokontrole (skríningy rakoviny krčka maternice, prsníka a hrubého čreva a konečníka ako troch najčastejších druhov rakoviny) prináša po odznení pandémie covidu-19 prvé optimistickejšie výsledky. 

Na vyšetrenie hrubého čreva a konečníka poslala Dôvera v roku 2022 pozvánky spolu s nádobkou na odber stolice 126 077 poistencom. Kým v roku 2021 na zhruba rovnaký počet pozvánok reagovala zhruba tretina pozvaných (34 percent), vlani sa odozva zvýšila na takmer 43 percent.

Približne každý dvanásty účastník (spolu 3 899 poistencov) odchádzal zo skríningového vyšetrenia s pozitívnym nálezom krvi v stolici. Polovica týchto poistencov podstúpila následne aj kolonoskopiu. Diagnóza rakovina hrubého čreva a konečníka sa potvrdila u 85 mužov a 53 žien.  Zdravotná poisťovňa Dôvera vlani zaznamenala mierne vyšší záujem aj o ďalšie dve preventívne vyšetrenia.

„V roku 2022 sme poslali našim poistencom v rizikových skupinách viac ako 265-tisíc pozvánok na onkokontrolu. Zareagovalo na ne viac ako 102-tisíc poistencov. Hoci to nie je ani polovica oslovených, máme dôvod na mierny optimizmus. Keď sme totiž napríklad v júli 2021 pripomenuli vyšetrenie krčka maternice desiatim tisíckam žien, zareagovalo len jedenásť z nich,“ uzavrel Marian Faktor, riaditeľ úseku vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.

Dôvera vyzýva svojich poistencov, aby venovali pozornosť korešpondencii od svojej zdravotnej poisťovne: pripomenutie preventívnej prehliadky vám môže zachrániť život.  

Zdroj informácii: Dôvera, zdravotná poisťovňa


Najnovšie aktuality

 • V spoločenskom vozni ZSSK budeme šíriť osvetu v prevencii onkologických ochorení už tento týždeň

  Pomáhať onkologickým pacientom, ich rodinám a blízkym je našim primárnym cieľom. Okrem organizácie mnohých psychosociálnych projektov venujeme veľkú časť pozornosti aj informovaniu širokej skupiny obyvateľov, aby chorobe úplne predchádzali alebo ju zachytili v počiatočnom štádiu. A keďže Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) nie je len národný ekologický dopravca, ale záleží jej aj na sociálno-spoločenských problémoch, rozhodla sa podporiť […]

  Čítať ďalej
 • ZAPOJTE SA DO PRIESKUMU

  POMôŽTE ZNÍŽIŤ NEROVNOSŤ V STAROSTLIVOSTI O PACIENTOV S RAKOVINOU NA SLOVENSKU ZAPOJIŤ SA MôŽU: PACIENTI/PREŽÍVAJÚCI RAKOVINU OPATROVATELIA PACIENTOV RODIČIA/PRÍBUZNÍ PACIENTOV EÚ financuje medzinárodný výskumný projekt s názvom Beacon Cancer Care, ktorého cieľom je identifikovať a znížiť nerovnosti v prístupe k onkologickej starostlivosti vo viacerých európskych krajinách vrátane Slovenska. Chceli by ste sa zapojiť do diskusie […]

  Čítať ďalej
 • Hľadáme office managerku do Centra pomoci LPR v Bratislave

  Naša obľúbená kolegyňa Bibka sa sťahuje do nášho Centra pomoci v Martine a preto SA HĽADÁ NOVÁ POSILA NA „HORÚCE KRESLO“ (OFFICE MANAGERKA v Centre LPR v BA) Ak: Tvoja duša hľadá zmysluplné naplnenie Máš bunky na bunky v Exceli a v PowerPointe vieš pridať k textu obrázky Pri zdvihnutí telefónu nedešifruješ „helou haváriu“ iba […]

  Čítať ďalej
 • Prednáška v Centre LPR v Košiciach

  PREDNÁŠKA „STRACH Z NÁVRATU CHOROBY“ V SPETEMBRI UŽ AJ V NAŠOM CENTRE LPR V KOŠICIACH. ..prihlasovať sa môžete už teraz

  Čítať ďalej
 • Počúvaj svoje telo!

  Môže to znieť ako obohratá pesnička, no včasná diagnóza zachraňuje životy. Vedia o tom aj hudobník Ivan Tásler z IMT Smile, vedec Pavol Čekan z biotechnologickej firmy MultiplexDX a výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová, ktorí spájajú sily, aby si pripomenuli basgitaristu IMT Smile Peťa Bartoníka.  Peťo tejto zákernej chorobe podľahol vo veku 27 […]

  Čítať ďalej
 • MIMORIADNA SLOVENKA ROKA – EVA KOVÁČOVÁ, VÝKONNÁ RIADITEĽKA LIGY PROTI RAKOVINE

  Milí priatelia, po tom ako v roku 2019 získala hlava našej organizácie „korunku“ s názvom „Slovenka roka“ v kategórii charita, si tento rok odniesla MIMORIADNE OCENENIE NA PRESTÍŽNEJ Slovenka roka  Tieto ocenenia nie sú jediné a my sme radi, že sa jej dostalo opäť uznania za 20 rokov neúnavnej práce na čele Ligy. Celý tím […]

  Čítať ďalej