Čo je klinické skúšanie liekov?
Klinické skúšanie je výskum liekov na dobrovoľníkoch. Jeho cieľom je zistiť, či je určitý liek alebo liečebný postup bezpečný a ako na človeka pôsobí. Na ľuďoch sa môže skúšať iba taký liek, ktorého bezpečnosť bola dokázaná laboratórnymi testami v predklinickom skúšaní.
Aký je cieľ klinického skúšania?
Klinické skúšania majú za cieľ zistiť účinnosť a bezpečnosť skúšaného lieku, alebo liekovej kombinácie, či iného liečebného postupu. Pre účasť v klinickom skúšaní sú dopredu stanovené presné kritériá, ktoré musí pacient spĺňať, aby mohol byť v rámci tohto skúšania liečený.
Zaradenie do klinického skúšania
Odporúčame Vám a Vašim príbuzným, aby ste konzultovali u svojho ošetrujúceho onkológa, či spĺňate tieto základné kritériá pre zaradenie do klinického skúšania. Váš ošetrujúci onkológ môže následne konzultovať príslušné onkologické pracovisko, kde klinické skúšanie prebieha. Pred zaradením do klinického onkologického skúšania, a tak možnosti byť v rámci neho liečený/liečená, bude však stále potrebný rozhovor a vyšetrenie s lekárom na pracovisku, kde skúšanie prebieha a s veľkou pravdepodobnosťou bude potrebné absolvovať ďalšie vyšetrenia. Podrobnosti Vám vysvetlí už lekár, alebo tzv. koordinátor klinického skúšania daného pracoviska, kde skúšanie prebieha.
Pacientom odporúčame konzultovať prípadnú možnosť účasti v klinickom skúšaní so svojim ošetrujúcim lekárom/onkológom a nekontaktovať priamo pracoviská, kde klinické skúšania prebiehajú.
VŠETKO ČO BY MAL PACIENT VEDIEŤ O KLINICKOM SKÚŠANÍ, NÁJDETE V BROŽÚRKE.
Zoznam klinických onkologických skúšaní, ktoré v súčasnosti prebiehajú na jednotlivých centrách klinických skúšaní na Slovensku, ako aj kompletné informácie nájdete na stránke Národného onkologického inštitútu.
Zdroj: text: www.noisk.sk