Pred pár dňami sme dostali priamu otázku, čo Liga proti rakovine vlastne robí. Ľahká otázka, ťažká odpoveď.
Niekedy v januári nám zazvonil telefón a mladá dáma si od nás pýtala radu. Má vraj dosť dlhé vlasy a chcela by ich darovať na novú parochňu pre nejakú pacientku. Jej malý braček tiež podľahol rakovine a preto cítila túžbu pomôcť inej rodine. Tam niekde sa zrodila myšlienka zbierať vlasy na parochne a v júli to viedlo k celoslovenskému projektu Vystrihaj sa Slovensko. Odvtedy sme zmenili spomienky na detstvo štyrom mladým dievčatkám – dámam a inšpirovali ostrihať pre podporu svoju korunu krásy viac ako dve stovky dievčat.
V auguste k nám do Centra pomoci v Bratislave prišlo 15 ročné dievčatko. Prekonala rakovinu ústnej dutiny, bola po operácii a pred sebou mala ešte dlhú cestu. Prostredníctvom Vystrihaj Sa Slovensko si okrem parochne vybralo aj kreatívny kurz v Centre pomoci, ktorý navštevovalo a svojím pozitívnym myslením sa dotkla myšlienok nielen pacientov.
Ale to už predbiehame. V marci sa v najúžasnejšom rozsahu prejavila sila Slovenska podporiť onkologických pacientov počas našej najväčšej zbierky – Deň narcisov. Za 19 rokov organizovania tejto zbierky sme si stále nezvykli, a veríme že nás to bude stále prekvapovať, ako súdržní môžeme byť. Možno sme neprekonali žiaden z rekordov o ktorých radi píšu médiá. Ale jeden tu predsa len bol. V skutočne nepriaznivom počasí sme aj po devätnástich rokoch mali za sebou státisíce ľudí, ktorí podporili našu prácu.
V júni sme dostali list: „Prešiel týždeň od návratu z týždňovky v Trenčianskych Tepliciach a rada by som sa s Vami podelila o moju osobnú skúsenosť. Tešila som sa na oddych a zmenu prostredia a dostala som oveľa viac. Bola tam zvláštne dobrá atmosféra. Mala som pocit bezpečia a že je o mňa postarané. Nenormálne veľa som sa tam nasmiala J“, napísala Dada, jedna z 300 pacientov a účastníkov relaxačného pobytu. Onkologickí pacienti nemajú na tomto pobyte žiadne výdavky, a to vďaka práve skôr spomínanému Dňu narcisov.
Ak sme sa niečo počas 25-tich rokov našej práce naučili tak určite jednu vec – šťastný život je aktívny život. V každej situácii a vrámci možností každého človeka. Predstavte si 80 ľudí s rakovinovým ochorením rôzneho druhu a rozsahu ako súťažia v niekoľkých športových disciplínach. Presne o tom bol v septembri náš pilotný ročník OnkOlympiády. A presne táto súťaživosť vypovedá väčšine pacientov s rakovinou asi najviac – bojovať a nevzdávať sa. Nájsť si cestu k naplneniu svojho cieľu, zabudnúť na hendikep a zapadnúť medzi ľudí s podobnými problémami.
Ako tieto jednotlivé príbehy spolu súvisia? Keby sme sa mali vrátiť na začiatok k otázke, čo Liga proti rakovine vlastne robí, zhrnuli by sme to veľmi jednoducho. Liga nie je záchranca sveta, ani automat na šťastie. My len sprostredkujeme to, čo vo väčšine ľudí už je – snaha pomôcť druhým ľuďom.
Prežili sme 25-ty rok od svojho založenia. Sumarizujeme život našej organizácie ale aj ten jeden rok je hodný sumarizovania. Všetky tieto príbehy sme prežívali v roku 2015 a tých nevypovedaných príbehov je na tisíce, milióny…
Ďakujeme, že ste s nami boli aj počas tohto intenzívneho roku. Ďakujeme, že ste boli s ľuďmi, ktorí vašu pomoc cítili a ocenili ju.
Prajeme Vám, aby ste v novom roku dávali ostatným to, čo potrebujú a nebáli sa pýtať pre seba to, čo potrebujete pre zmenu vy. A prajeme vám, aby ste mali okolo seba tých správnych ľudí na vzájomné obohacovanie.
Kolektív Ligy proti rakovine