Informácie o očkovaní pre onkologických pacientov

Milí priatelia,
TU nájdete aktuálne informácie o očkovaní proti COVID-19.
Na základe nich patrí onkologický pacient do II. vlny očkovania.
V prípade otázok sa prosím obráťte na vášho ošetrujúceho lekára.
(Liga proti rakovine nestála pri tvorbe pravidiel očkovania, za obsah nezodpovedáme. Bližšie informácie nájdete na korona.gov.sk)
 
preložili sme relevantnú časť zo zdroja https://www.esmo.org/covid-19-and…/covid-19-vaccination… 
Pacienti s rakovinou majú zvýšené riziko závažného priebehu COVID-19 ochorenia. Ide hlavne o pacientov s hematologickými malignitami na chemoterapii, s pokročilým solídnym nádorom, alebo aj do 5 rokov od diagnostikovania solídneho nádoru. Títo pacienti by mali byť očkovaní proti SARS-CoV-2 bez ohľadu na iné indikácie a umiestnení vo vyššej prioritnej skupine. Pacient po B-bunkovej deplečnej liečbe (anti CD20, anti CD19 protilátky, CAR-T bunky a pod.) môžu mať zníženú odpoveď na vakcínu. Očkovanie po allogénnej transplantácii by sa malo riadiť všeobecnými odporúčaniami – pri absencií ochorenia GvHD (štep proti hostiteľovi) sa vakcína môže aplikovať po 6 mesiacoch od transplantácie, po konzultácii s ošetrujúcim onkológom/hematológom. Pri očkovaní by tiež mali mať prioritu zdravotníci starajúci sa o onkologických pacientov, aby sa minimalizoval nozokomiálny prenos. Účinnosť a trvanie imunity po vakcinácii u onkologických pacientov sú stále nepreskúmané. Stále sú potrebné R-O-R opatrenia (ruky, odstup, rúško) a iné hygienické opatrenia, aj u onkologických pacientov a mali by ísť určite súbežne s očkovacím programom.
Ideálne, podanie vakcíny by malo byť pred začatím chemoterapie. U pacientov na chemoterapii, neexistujú špecifické odporúčania ohľadom načasovania vakcinácie a ďalšieho cyklu chemoterapie.
Vakcíny podobnej tej na Slovensku – založenej na mRNA, boli testované aj u onkologických pacientov s malígnym melanómom (išlo o mRNA vakcíny ako liečba malígneho melanómu) a boli bez nejakých špecifických nežiaducich účinkov.
 
Na základe vašich podnetov a otázok sme iniciovali informácie k očkovaniu priamo pre onkologických pacientov:

Odporúčanie NOÚ: Vakcinácia onkologických pacientov proti COVID-19 závisí od odporúčania ošetrujúceho lekára

  1. Základom prevencie infekcie zostávajú základné opatrenia (rúška, dezinfekcia rúk, sociálny odstup).
  2. Odporúčame očkovanie blízkych kontaktov (rodiny) onkologického pacienta, a to najmä v prípade, ak nemôže byť očkovaný samotný pacient.
  3. Odporúčanie očkovania onkologického pacienta je plne v kompetencii lekára, ktorý zohľadňuje konkrétny profil pacienta a tiež všetky rizikové faktory.
  4. Všetky doteraz schválené vakcíny EMA sú neživé a bezpečné. Očkovanie onkologických pacientov nebolo súčasťou klinického testovania, odporúčania sa teda odvíjajú od skúsenosti z očkovania známymi vakcínami (proti chrípke, pneumokokom a pod.).
  5. Účinnosť vakcín u onkologických pacientov je všeobecne nižšia ako u bežnej populácie; účinnosť však stúpa s časom od ukončenia protinádorovej liečby, závisí aj od typu protinádorovej liečby.
  6. Očkovanie indikované lekárom prebieha podľa odporúčania výrobcu (SPC). Špecifické informácie pre pacientov s nádorovými chorobami zatiaľ nie sú dostupné.
  7. Ideálny čas pre očkovanie je po skončení protinádorovej liečby (po 3-4 týždňoch), v prípade prebiehajúcej liečby sa odporúča podanie vakcíny tak, aby bol imunitný systém schopný vytvoriť protilátky (cca 2 týždne pred ďalšou liečbou).
  8. Pacienti po transplantácii krvotvorných buniek podliehajú špecifickým podmienkam očkovania.
  9. Bezpečnosť schválených vakcín proti COVID-19 je porovnateľná ako pri iných vakcínach; predpokladáme identické spektrum nežiaducich účinkov ako u bežnej populácie; zhoršenie nádorového ochorenia alebo jeho návrat po očkovaní nie sú všeobecne pozorované.

Doc. MUDr. Ľuboš Drgoňa, CSc., MHA, prednosta Kliniky onkohematológie LFUK a NOÚ

Želáme veľa zdravia,
tím Ligy proti rakovine

Najnovšie aktuality

  • Hľadáme psychológa do Banskej Bystrice

    Do projektu Sieť onkopsychológov hľadáme psychológa na poskytovanie psychologickej podpory na individuálnej, event. skupinovej báze pre onkologických pacientov a ich blízkych. Súčasťou je aj úzka spolupráca s Onkologickou klinikou FNsP Banská Bystrica. Práca je možná na dohodu, alebo zmluvu o spolupráci (fakturácia) v rozsahu max. 10 hodín týždenne. Práca je určená pre psychológov so skúsenosťou […]

    Čítať ďalej
  • NAŠA ONKOPSYCHOLOGIČKA PREDNÁŠALA V PRAHE

      NAŠA ONKOPSYCHOLOGIČKA KATARÍNA KLINCOVÁ PREDNÁŠALA V PRAHE NA DôLEŽITÚ TÉMU „EMÓCIE, KEĎ SA ZDÁ, ŽE UŽ NIE JE NÁDEJ“   Publikum bolo zložené z lekárov, psychológov, zdravotných sestier a pacientov. Súčasťou prednášky bola aj intenzívna diskusia na tému oznamovania ťažkých správ, spôsobe podávania pravdy a mnohí ostali pohnutí témou nádeje v medicíne. A čo […]

    Čítať ďalej
  • Prihláste sa bezplatne na náš „Čaj o piatej“

    ČAJ O PIATEJ S REKORDÉRKOU Soňa Rebrová, KTORÁ PREPLÁVALA LA MANCHE V Centre pomoci LPR Bratislava privítame bývalú novinárku, spisovateľku, ale najmä amatérsku diaľkovú plavkyňu Soničku Rebrovú, ktorá ako druhá Slovenka preplávala viac ako 40 km kanál La Manche. O tom ako tento sen vznikol, ako sa jej plávalo a prečo sa rozhodla svoje odplávané […]

    Čítať ďalej
  • NAJVÄČŠIA ADVOKÁTSKA KANCELÁRIA SOUKENÍK – ŠTRPKA VENOVALA NA PROJEKTY LPR 4 260€

    Pri príležitosti ich 20. výročia kancelária zorganizovala akciu pre zamestnancov, klientov a partnerov, ktorí venovali svojimi poukazmi Lige 1 380€. Túto sumu kancelária zdvojnásobila a spoločne s poukazom z výhry na golfe za 1. miesto nám venovali ohromnú čiastku, ktorá bude využitá na naše psychosociálne projekty pre ľudí s rakovinou. Ďakujeme aj za priestor v […]

    Čítať ďalej
  • Bezplatné očkovanie proti HPV a iné aktivity v prevencii rakoviny

    Ďalšie novinky v boji proti HPV vírusu na Slovensku: k bezplatnému očkovaniu pre 13 a 14-ročné deti sa pridávajú aj ďalšie aktivity, vrátane nového projektu na stredných školách  Ministerstvo zdravotníctva len pred pár dňami avizovalo rozšírenie dostupnosti plne hradeného očkovania proti vírusu HPV z verejného zdravotného poistenia pre 13 a 14-ročné deti na Slovensku. Krok ministerstva vítajú odborníci, […]

    Čítať ďalej
  • V spoločenskom vozni ZSSK budeme šíriť osvetu v prevencii onkologických ochorení už tento týždeň

    Pomáhať onkologickým pacientom, ich rodinám a blízkym je našim primárnym cieľom. Okrem organizácie mnohých psychosociálnych projektov venujeme veľkú časť pozornosti aj informovaniu širokej skupiny obyvateľov, aby chorobe úplne predchádzali alebo ju zachytili v počiatočnom štádiu. A keďže Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) nie je len národný ekologický dopravca, ale záleží jej aj na sociálno-spoločenských problémoch, rozhodla sa podporiť […]

    Čítať ďalej