Informácie o očkovaní pre onkologických pacientov

Milí priatelia,
TU nájdete aktuálne informácie o očkovaní proti COVID-19.
Na základe nich patrí onkologický pacient do II. vlny očkovania.
V prípade otázok sa prosím obráťte na vášho ošetrujúceho lekára.
(Liga proti rakovine nestála pri tvorbe pravidiel očkovania, za obsah nezodpovedáme. Bližšie informácie nájdete na korona.gov.sk)
 
preložili sme relevantnú časť zo zdroja https://www.esmo.org/covid-19-and…/covid-19-vaccination… 
Pacienti s rakovinou majú zvýšené riziko závažného priebehu COVID-19 ochorenia. Ide hlavne o pacientov s hematologickými malignitami na chemoterapii, s pokročilým solídnym nádorom, alebo aj do 5 rokov od diagnostikovania solídneho nádoru. Títo pacienti by mali byť očkovaní proti SARS-CoV-2 bez ohľadu na iné indikácie a umiestnení vo vyššej prioritnej skupine. Pacient po B-bunkovej deplečnej liečbe (anti CD20, anti CD19 protilátky, CAR-T bunky a pod.) môžu mať zníženú odpoveď na vakcínu. Očkovanie po allogénnej transplantácii by sa malo riadiť všeobecnými odporúčaniami – pri absencií ochorenia GvHD (štep proti hostiteľovi) sa vakcína môže aplikovať po 6 mesiacoch od transplantácie, po konzultácii s ošetrujúcim onkológom/hematológom. Pri očkovaní by tiež mali mať prioritu zdravotníci starajúci sa o onkologických pacientov, aby sa minimalizoval nozokomiálny prenos. Účinnosť a trvanie imunity po vakcinácii u onkologických pacientov sú stále nepreskúmané. Stále sú potrebné R-O-R opatrenia (ruky, odstup, rúško) a iné hygienické opatrenia, aj u onkologických pacientov a mali by ísť určite súbežne s očkovacím programom.
Ideálne, podanie vakcíny by malo byť pred začatím chemoterapie. U pacientov na chemoterapii, neexistujú špecifické odporúčania ohľadom načasovania vakcinácie a ďalšieho cyklu chemoterapie.
Vakcíny podobnej tej na Slovensku – založenej na mRNA, boli testované aj u onkologických pacientov s malígnym melanómom (išlo o mRNA vakcíny ako liečba malígneho melanómu) a boli bez nejakých špecifických nežiaducich účinkov.
 
Na základe vašich podnetov a otázok sme iniciovali informácie k očkovaniu priamo pre onkologických pacientov:

Odporúčanie NOÚ: Vakcinácia onkologických pacientov proti COVID-19 závisí od odporúčania ošetrujúceho lekára

  1. Základom prevencie infekcie zostávajú základné opatrenia (rúška, dezinfekcia rúk, sociálny odstup).
  2. Odporúčame očkovanie blízkych kontaktov (rodiny) onkologického pacienta, a to najmä v prípade, ak nemôže byť očkovaný samotný pacient.
  3. Odporúčanie očkovania onkologického pacienta je plne v kompetencii lekára, ktorý zohľadňuje konkrétny profil pacienta a tiež všetky rizikové faktory.
  4. Všetky doteraz schválené vakcíny EMA sú neživé a bezpečné. Očkovanie onkologických pacientov nebolo súčasťou klinického testovania, odporúčania sa teda odvíjajú od skúsenosti z očkovania známymi vakcínami (proti chrípke, pneumokokom a pod.).
  5. Účinnosť vakcín u onkologických pacientov je všeobecne nižšia ako u bežnej populácie; účinnosť však stúpa s časom od ukončenia protinádorovej liečby, závisí aj od typu protinádorovej liečby.
  6. Očkovanie indikované lekárom prebieha podľa odporúčania výrobcu (SPC). Špecifické informácie pre pacientov s nádorovými chorobami zatiaľ nie sú dostupné.
  7. Ideálny čas pre očkovanie je po skončení protinádorovej liečby (po 3-4 týždňoch), v prípade prebiehajúcej liečby sa odporúča podanie vakcíny tak, aby bol imunitný systém schopný vytvoriť protilátky (cca 2 týždne pred ďalšou liečbou).
  8. Pacienti po transplantácii krvotvorných buniek podliehajú špecifickým podmienkam očkovania.
  9. Bezpečnosť schválených vakcín proti COVID-19 je porovnateľná ako pri iných vakcínach; predpokladáme identické spektrum nežiaducich účinkov ako u bežnej populácie; zhoršenie nádorového ochorenia alebo jeho návrat po očkovaní nie sú všeobecne pozorované.

Doc. MUDr. Ľuboš Drgoňa, CSc., MHA, prednosta Kliniky onkohematológie LFUK a NOÚ

Želáme veľa zdravia,
tím Ligy proti rakovine

Najnovšie aktuality

  • Rakovina hlavy a krku – diagnóza, ktorá narastá

    Zorganizovali sme s doktorkou Klaudiou Gočárovou pre odborníkov i laickú verejnosť prezenčnú/onlinu prednášku o type rakoviny, o ktorej sa často nehovorí. Počet nových prípadov tohto typu však narastá.   Rakovinu hlavy a krku tvorí skupina nádorového ochorenia, ktoré vzniká v hornom tráviacom a dýchacom trakte (pery, jazyk, ústna dutina, hltan a hrtan alebo hlasivky) alebo […]

    Čítať ďalej
  • Webinár „Diagnóza – Hlava a krk“ aj pre laickú verejnosť

    Pozývame vás na bezplatný webinár pod vedením MUDr. Gočárovej, PhD. – primárky internej kliniky Onkologického ústavu sv. Alžbety v BA, ktorá sa bude konať štvrtok 21.3 od 16:00 – 17:00 hod. https://shorturl.at/ruxN1 Meeting ID: 228 023 626 522 Passcode: 4Q6giE Pre bližšie informácie sa obráťte na pr@lpr.sk

    Čítať ďalej
  • 4. marec – Svetový deň proti rakovine

    Svetovým dňom proti HPV si pripomíname si naliehavosť prevencie pred infekciou, ktorá môže spôsobiť viaceré typy rakoviny. U dospelých sú účinnou prevenciou preventívne prehliadky a očkovanie, u detí očkovanie, ktoré je od 1. decembra 2023 na Slovensku plne hradené z verejného zdravotného poistenia pre 12 až 14-ročné deti. Niektoré typy tohto vírusu najčastejšie spôsobujú rakovinu […]

    Čítať ďalej
  • 4.2. Svetový deň boja proti rakovine

    Odporúčania na odstránenie rozdielov v starostlivosti o onkologických pacientov Bratislava, 4.2.2024 – Svetový deň boja proti rakovine, vyhlasovaný Úniou pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC), má za cieľ prijať naliehavé opatrenia na zlepšenie informovanosti o riziku rakoviny, ako aj prevencii, liečby a opatrovateľských služieb pre všetkých jednotlivcov bez ohľadu na to, kto sú a kde žijú. K tejto tradičnej […]

    Čítať ďalej
  • Boli sme pozvaní do Prezidentského paláca

    BOLI SME POZVANÍ DO PREZIDENTSKÉHO PALÁCA NA TRADIČNÉ NOVOROČNÉ STRETNUTIE ZÁSTUPCOV OZ   Občianska spoločnosť často dopĺňa rolu štátu, niekedy dokonca nahrádza absenciu štátnych riešení. Podľa prezidentky Zuzana Čaputová „Silnú občiansku spoločnosť s fungujúcimi a funkčnými mimovládnymi organizáciami potrebuje každá demokracia, aj tá naša, slovenská. Viem, že to je niekedy náročné alebo únavné, ale vernosť […]

    Čítať ďalej
  • Dobré správy pre pacientky s rakovinou prsníka!

    SCHVÁLILA SA ÚPLNA ÚHRADA LIEKU KEYTRUDA PRE PACIENTKY S TZV. TROJNÁSOBNE NEGATÍVNYM KARCINÓMOM PRSNÍKA (TNBC) OD 1.4.2024 Tento – často agresívny – podtyp rakoviny prsníka sa týka vo väčšej miere mladých žien a predstavuje vyššie riziko návratu ochorenia. Veríme, že od 1. apríla bude liek Keytruda (pembrolizumab) dostupný pre liečbu: lokálne pokročilého triple negatívneho karcinómu […]

    Čítať ďalej