Milí priatelia,
TU nájdete aktuálne informácie o očkovaní proti COVID-19.
Na základe nich patrí onkologický pacient do II. vlny očkovania.
V prípade otázok sa prosím obráťte na vášho ošetrujúceho lekára.
(Liga proti rakovine nestála pri tvorbe pravidiel očkovania, za obsah nezodpovedáme. Bližšie informácie nájdete na korona.gov.sk)
Pacienti s rakovinou majú zvýšené riziko závažného priebehu COVID-19 ochorenia. Ide hlavne o pacientov s hematologickými malignitami na chemoterapii, s pokročilým solídnym nádorom, alebo aj do 5 rokov od diagnostikovania solídneho nádoru. Títo pacienti by mali byť očkovaní proti SARS-CoV-2 bez ohľadu na iné indikácie a umiestnení vo vyššej prioritnej skupine. Pacient po B-bunkovej deplečnej liečbe (anti CD20, anti CD19 protilátky, CAR-T bunky a pod.) môžu mať zníženú odpoveď na vakcínu. Očkovanie po allogénnej transplantácii by sa malo riadiť všeobecnými odporúčaniami – pri absencií ochorenia GvHD (štep proti hostiteľovi) sa vakcína môže aplikovať po 6 mesiacoch od transplantácie, po konzultácii s ošetrujúcim onkológom/hematológom. Pri očkovaní by tiež mali mať prioritu zdravotníci starajúci sa o onkologických pacientov, aby sa minimalizoval nozokomiálny prenos. Účinnosť a trvanie imunity po vakcinácii u onkologických pacientov sú stále nepreskúmané. Stále sú potrebné R-O-R opatrenia (ruky, odstup, rúško) a iné hygienické opatrenia, aj u onkologických pacientov a mali by ísť určite súbežne s očkovacím programom.
Ideálne, podanie vakcíny by malo byť pred začatím chemoterapie. U pacientov na chemoterapii, neexistujú špecifické odporúčania ohľadom načasovania vakcinácie a ďalšieho cyklu chemoterapie.
Vakcíny podobnej tej na Slovensku – založenej na mRNA, boli testované aj u onkologických pacientov s malígnym melanómom (išlo o mRNA vakcíny ako liečba malígneho melanómu) a boli bez nejakých špecifických nežiaducich účinkov.
Na základe vašich podnetov a otázok sme iniciovali informácie k očkovaniu priamo pre onkologických pacientov:
Odporúčanie NOÚ: Vakcinácia onkologických pacientov proti COVID-19 závisí od odporúčania ošetrujúceho lekára
- Základom prevencie infekcie zostávajú základné opatrenia (rúška, dezinfekcia rúk, sociálny odstup).
- Odporúčame očkovanie blízkych kontaktov (rodiny) onkologického pacienta, a to najmä v prípade, ak nemôže byť očkovaný samotný pacient.
- Odporúčanie očkovania onkologického pacienta je plne v kompetencii lekára, ktorý zohľadňuje konkrétny profil pacienta a tiež všetky rizikové faktory.
- Všetky doteraz schválené vakcíny EMA sú neživé a bezpečné. Očkovanie onkologických pacientov nebolo súčasťou klinického testovania, odporúčania sa teda odvíjajú od skúsenosti z očkovania známymi vakcínami (proti chrípke, pneumokokom a pod.).
- Účinnosť vakcín u onkologických pacientov je všeobecne nižšia ako u bežnej populácie; účinnosť však stúpa s časom od ukončenia protinádorovej liečby, závisí aj od typu protinádorovej liečby.
- Očkovanie indikované lekárom prebieha podľa odporúčania výrobcu (SPC). Špecifické informácie pre pacientov s nádorovými chorobami zatiaľ nie sú dostupné.
- Ideálny čas pre očkovanie je po skončení protinádorovej liečby (po 3-4 týždňoch), v prípade prebiehajúcej liečby sa odporúča podanie vakcíny tak, aby bol imunitný systém schopný vytvoriť protilátky (cca 2 týždne pred ďalšou liečbou).
- Pacienti po transplantácii krvotvorných buniek podliehajú špecifickým podmienkam očkovania.
- Bezpečnosť schválených vakcín proti COVID-19 je porovnateľná ako pri iných vakcínach; predpokladáme identické spektrum nežiaducich účinkov ako u bežnej populácie; zhoršenie nádorového ochorenia alebo jeho návrat po očkovaní nie sú všeobecne pozorované.
Doc. MUDr. Ľuboš Drgoňa, CSc., MHA, prednosta Kliniky onkohematológie LFUK a NOÚ
Želáme veľa zdravia,
tím Ligy proti rakovine