Dôvera spustila skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka

Dôvera spustila veľký skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka, testy pošle 40-tisíc poistencom

Napriek pretrvávajúcej pandémii covid-19 sa zdravotná poisťovňa Dôvera rozhodla venovať zvýšenú pozornosť rakovine hrubého čreva a konečníka. V týchto dňoch odosiela testy na skryté krvácanie prvým piatim tisícom svojich poistencov, ktorí sú najviac ohrození týmto ochorením. Spolu ich v priebehu niekoľkých mesiacov rozošle až 40-tisíc.

Nadväzuje tým na pilotný skríning z roku 2019, do ktorého sa vtedy zapojili všetky tri zdravotné poisťovne. V tomto roku v ňom pokračuje len Dôvera. „Napriek pretrvávajúcej nepriaznivej epidemiologickej situácii sme sa rozhodli dlhšie so skríningom nečakať. Veľmi nám záleží na životoch našich poistencov, rakovina si oddychový čas neberie. Zanedbaná prevencia zvyšuje riziko zbytočných úmrtí v najbližších rokoch,“ vysvetlil Marián Faktor, riaditeľ úseku vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.  

Rakovina hrubého čreva a konečníka je ochorenie, ktoré, keď sa odhalí v skorom štádiu, je plne vyliečiteľné aj bez chemoterapie a rádioterapie. Napriek tomu je medzi nádorovými ochoreniami v súčasnosti na druhom mieste úmrtnosti u mužov a na treťom mieste u žien.

„Od roku 2015 sa za 5 rokov počet pacientov s touto diagnózou zvýšil až o polovicu. Za rok 2020 sú predbežné čísla o niečo nižšie, nemyslíme si však, že by počet chorých klesol, naopak, pripisujeme to pandémii a s ňou súvisiacemu poklesu preventívnych prehliadok,“ zdôraznil Faktor.

Dôvera preto oslovuje poistencov vo veku od 50 do 74 rokov, ktorí patria medzi najviac ohrozených týmto ochorením. Zo všetkých pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka tvoria až 74 percent. V obálke nájdu testovaciu súpravu a návod na jej použitie a tiež pozvánku na návštevu všeobecného lekára. Pacient si doma odoberie vzorku stolice, odnesie ju k lekárovi a on ju vyhodnotí.

Vyšetrenie je súčasťou preventívnej prehliadky u všeobecného lekára pre ľudí od 50. roku života. Účasť na preventívnych prehliadkach je však nízka, absolvuje ju menej ako tretina ľudí, ktorých sa týka. Preto Dôvera na ňu pozýva poistencov aj týmto spôsobom. Len v minulom roku malo pozitívny test na prítomnosť krvi v stolici približne 4500 poistencov, ktorým lekár následne odporúčal kolonoskopické vyšetrenie u gastroenterológa, aby sa zistila presná príčina krvácania. U 119 poistencov sa podarilo zachytiť včasné štádia či už rakoviny alebo adenómových polypov, ktoré sa dali kolonoskopicky ambulantne odstrániť.

Informáciu o prebiehajúcom skríningu s ďalšími podrobnosťami a žiadosťou o súčinnosť Dôvera odoslala praktickým lekárom aj gastroenterológom. „Odoslaním obálok sa náš skríning nekončí, o týždeň osloveným poistencom pošleme pripomienku vo forme SMS. Neskôr budeme kontaktovať tých, ktorí nereagovali na list ani na prvú SMS,“ dodáva Marián Faktor.

Cieľom tejto aktivity je dosiahnuť aspoň 50-percentnú účasť poistencov z ohrozenej skupiny na skríningu kolorektálneho karcinómu, pretože len tak je šanca, že počet nových prípadov začne objektívne klesať.

Počet poistencov Dôvery s rakovinou hrubého čreva a konečníka a ich rozdelenie podľa veku

ROK

POČET CHORÝCH SPOLU

MUŽI

ŽENY

2015

402

226

176

2016

429

244

185

2017

463

264

199

2018

503

286

217

2019

625

363

262

k 31.10. 2020

424

252

172

 

ROZDELENIE CHORÝCH V ROKU 2019 PODĽA VEKU

do 39 rokov

40 – 49

50 – 74

75 – 94

SPOLU

11

47

465

102

625

2%

8%

74%

16%

100%

Čo na skríning hovoria odborníci

Eva KOVÁČOVÁ, riaditeľka Ligy proti rakovine:

Niet žiadnych pochybností o nevyhnutnosti realizovať skríningové programy. Preto vítame všetky aktivity, ktoré smerujú k reálnemu výkonu skríningu akéhokoľvek druhu. Ako poistenca Dôvery ma veľmi teší táto iniciatíva. Teraz je na nás – poistencoch, byť zodpovednými a venovať pár minút svojho času v princípe jednoduchému testu, v dôsledku možno zachraňujúcemu život.

Z pohľadu Ligy proti rakovine vnímame našu úlohu v dvoch rovinách: komunikovať s kompetentnými, aby skríningy boli prioritou, pričom ochotne ponúkame našu spoluprácu v komunikácii o nich. Druhá rovina – komunikácia voči ľuďom, aby po pozvaní na skríning tento skutočne aj absolvovali. Aby sa zo zdravého človeka nestal onkologický pacient, pretože včasnou diagnostikou sa dá mnohým ochoreniam predísť, prípadne ich zachytiť v dobre liečiteľnom štádiu. Stačí málo – dbať o svoje zdravie. Nie sú to totiž „len“ čísla, ktoré o nevyhnutnosti skríningu hovoria. Sú to i ľudia – pacienti, ktorí odkazujú: „starajte sa o seba, kým nie je neskoro. Nikomu neželáme zažívať ochorenie, ktorým prechádzame my“.

Patrik HERMAN, zakladateľ združenia Nie rakovine:

Prevenciu Slováci stále nevnímajú ako niečo samozrejmé, nevyhnutné a dôležité. Môjho otca zabila jeho i moja nevedomosť. Do smrti si to budem vyčítať. Dnes sme v inej situácii. Dnes už vieme, ako sa ochrániť pred rakovinou hrubého čreva a konečníka. Osobné pozvanie zdravotnej poisťovne sa nedá prehliadnuť. Ak už človek nezareaguje teraz, rakovina môže ublížiť jemu i jeho rodine nie pre nevedomosť, ale pre nezodpovednú ignoráciu. Ak už nie kvôli sebe, tak podstúpme prevenciu kvôli svojim blízkym, ktorých ľúbime a na ktorých nám záleží. 

MUDr. Mária REČKOVÁ, riaditeľka Národného onkologického inštitútu:

V súčasnosti je nevyhnutné opätovne sa sústrediť na tak závažnú problematiku akou sú onkologické skríningy. Jedným z nich je aj skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka. Preto aktivitu zdravotnej poisťovne Dôvera v tomto kontexte vítame, avšak považujeme ju za čiastkovú, pretože by mala byť následne zjednotená s organizovaným populačným skríningovým programom, ktorého garantom je Ministerstvo zdravotníctva, koordinátorom Národný onkologický inštitút a všetci zainteresovaní majú svoje presne stanovené úlohy a kompetencie. Na Slovensku je zabezpečená možnosť absolvovať preventívnu prehliadku u všeobecných lekárov a v rámci nej absolvovať aj skríning na karcinóm hrubého čreva a konečníka. V súčasnosti je však účasť iba niečo vyše 40%. Zvýšenie účasti a koordinácia celého procesu je nesmierne dôležitá, a to je práve úlohou pripravovaných populačných organizovaných onkologických skríningových programov s jednotným testom na skryté krvácanie v stolici a v prípade, že je indikované kolonoskopické vyšetrenie je uskutočňované na certifikovaných skríningových gastroenterologických pracoviskách. Aby efektívne fungoval akýkoľvek skríningový program, je nevyhnutné, aby bol organizovaný jednou autoritou/inštitúciou, súčasne kontrolovaný, monitorovaný, správne kriticky, odborne relevantne vyhodnocovaný a priebežne aktualizovaný. Hlavným cieľom efektívneho skríningového programu je účinne znížovať mortalitu, morbiditu a v určitých prípadoch aj incidenciu na vybrané onkologické ochorenia, a tiež redukovať finančné náklady vynakladané na zdravotnú starostlivosť.

SKUTOČNÉ PRÍBEHY SO ŠŤASTNÝM KONCOM

Z kontroly tlaku odchádzal s testom na skryté krvácanie. Zachránil mu život

Mala to byť iba bežná pravidelná kontrola kvôli vyššiemu tlaku, na ktorý sa pán Jozef Žák liečil. Obvodná lekárka mu však podala aj plastovú nádobku so slovami, že je už vo veku, kedy by bolo dobré skontrolovať aj hrubé črevo. Bol to test na skryté krvácanie v stolici. Pánovi Žákovi zachránil život.

„Test som si doma urobil a na druhý deň som sa k pani doktorke vrátil, aby ho vyhodnotila. Z výrazu jej tváre som pochopil, že sa asi niečo deje. Poslala ma na ďalšie vyšetrenie, ktoré v hrubom čreve odhalilo polypy. Keď mi po mesiaci vyšetrenie urobili znova, diagnóza sa potvrdila. Mal som rakovinu hrubého čreva,“ spomína pán Žák.

V piatok si nechal urobiť predoperačné vyšetrenia, v utorok ráno sa prihlásil v nemocnici v Martine, vo štvrtok ho operovali a ďalší utorok bol doma. Keďže mu zhubné výrastky operovali laparoskopicky, ešte v ten istý týždeň sa mohol vrátiť do práce.

Pooperačné kontroly v onkologickom ústave ukázali, že ochorenie bolo v počiatočnom štádiu a nie je potrebná ani chemoterapia, ani ožarovanie. Dnes, dva roky od operácie, pán Žák žije rovnako aktívne, ako predtým.

„Schudol som a zdravšie sa stravujem. Som vďačný pani doktorke, že mi vtedy dala do ruky ten test. Zachránil mi život. Preventívne prehliadky majú veľký význam, bolo by dobré, keby sme sa vrátili k tomu, ako to bolo kedysi, keď na ne lekári pozývali svojich pacientov. Ľudia by na prevenciu tak nezabúdali,“ dodáva pán Žák.

Štefan už mal namále, nad rakovinou napokon vyhral

„Ak by som sa mohol vrátiť v čase, určite by som už prevenciu nepodcenil a dal sa vyšetriť na rakovinu hrubého čreva, vzhľadom k výskytu tohto ochorenia v našej rodine,“ varuje pán Štefan Lukács, ktorému sa po dramatickom boji podarilo zvíťaziť nad rakovinou.

Od jari 2017 pociťoval nešpecifické bolesti v podbrušku. Celý život aktívne športoval, zaujímal sa o zdravú stravu a zdravý životný štýl, preto bolesti nepripisoval dôležitosť. „Okrem toho som v tom čase žil v Anglicku, takže som nechodil na žiadne lekárske prehliadky a už tobôž na nejaké preventívne,“ vysvetľuje.

Keďže bolesti neprestávali, v lete toho istého roka si počas dovolenky na Slovensku zaplatil ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny. Výsledky boli dobré, tak sa úplne prestal bolesťami zapodievať.

„Asi o mesiac sa môj zdravotný stav veľmi zhoršoval. To už som bol späť v Anglicku. Okrem bolestí brucha som začal zvracať, býval som často unavený. Stále som však veril výsledkom zo sonografie, ktoré nepreukázali žiadne ochorenie. Ťažkosti som preto pripisoval nejakým črevným problémom. To trvalo pár týždňov, až som sa jedného osudného dňa ocitol na pokraji života a smrti…“

Do nemocnice ho prijali s podozrením na akútny zápal slepého čreva. Kompletné vyšetrenia mu boli ochotní urobiť až na naliehanie slovenskej ambasády, na kolonoskopiu čakal v ťažkom stave dva týždne. Tá potvrdila rakovinu hrubého čreva v najhoršej možnej forme.

„Doteraz si pamätám výraz lekára, ktorý mi túto správu oznámil. Nakoľko nádor zasiahol okrem hrubého čreva aj tenké črevo, lekári sa rozhodli o kolostómiu (vývod hrubého čreva) no súčasne aj o ileostómiu (vývod tenkého čreva). Všetko to prišlo tak náhle, že som nemal čas premýšľať nad tým všetkým, a už vôbec nie klásť si otázky prečo práve ja. Operácia sa navyše skomplikovala, nádor mi praskol, a vylial sa do brušnej dutiny. Tri dni som bol v umelom spánku,“ vracia sa k dramatickým životným chvíľam pán Lukács.

Prognózy lekárov boli veľmi zlé. Po troch dňoch umelého spánku som však prebral, život sa mu z minúty na minútu celkom zmenil. Schudol skoro 20 kíl. „Zvyknúť si na vývody, prijať fakt, že to možno bude už na celý život, a ešte vlastne ani nevedieť čo bude ďalej, bolo len zlomok toho, čo som prežíval. Lekári sa rozhodli o nasadenie infúznej polročnej  chemoterapie. Nakoľko som žil stále v Anglicku, a nevedeli sme si predstaviť, ako budem znášať celú liečbu, na vlastnú žiadosť som sa rozhodol vrátiť sa späť na Slovensko a podstúpiť celú liečbu doma,“ hovorí.

Tu podstúpil všetky potrebné vyšetrenia, navštívil onkológa, chirurga i stomickú poradňu. Napriek zlým prognózam sa jeho stav zlepšoval, mohol prejsť na chemoterapiu tabletkovou formou. „Prognózy našich lekárov mi dodávali odvahu a chuť bojovať. Verili, že mi odstránia postupne obidva vývody. Dodržiavaním diéty, pohybom na čerstvom vzduchu, viere a nádeji som zvládol ťažký, napriek tomu veľmi prínosný rok môjho života. Viac som si začal uvedomovať aj genetickú predispozíciu a fakt, že nie len zdravý životný štýl je dôležitý, ale aj nepodceňovanie dedičných chorôb. Môj otec mal totiž rovnakú diagnózu v rovnakom veku ako ja. Podstúpil som aj genetické vyšetrenie, kde sa potvrdilo, že som nositeľom tohto génu a dokonca aj moja sestra, ktorá sa tiež dala otestovať.“

O pár dní to budú presne 3 roky, čo si vypočul svoju diagnózu. Medzitým sa pán Lukács oženil a absolvoval  operácie, vďaka ktorým už nemá ani jeden vývod. Choroba mu vzala meter hrubého aj meter tenkého červa. „Ale dala mi tiež iný pohľad na toto ochorenie. A to, že aj rakovina sa dá liečiť. Omnoho viac myslím na prevenciu, pravidelné vyšetrenia sú samozrejmosťou. Dokonca som sa tento rok dal prvýkrát zaočkovať aj proti chrípke,“ uzatvára pán Štefan Lukács.

 

 

 

 


Najnovšie aktuality

 • Odštartovali sme kampaň na podporu darovania parochní

  Tento rok štartujeme už 8. ročník spoločnej kampane Pantene a Liga proti rakovine v rámci nášho projektu Vystrihaj sa Slovensko Ak si v termíne od 3.7 do 3.9 zakúpite akýkoľvek produkt Pantene v predajniach 101 Drogerie, 50 centov z každého zakúpeného produktu poputuje pre pre Ligu proti rakovine. Peniaze sa využijú na darovanie parochní pre […]

  Čítať ďalej
 • Medzinárodné stretnutie zdravotne a telesne postihnutých GRACE-CUP

  Zúčastnili sme sa športových hier na medzinárodnom stretnutí zdravotne a telesne postihnutých GRACE – CUP vo Veľkej Pake, za účasti našej pani riaditeľky Evy Kováčovej a Zuzany Stavrovskej, komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím. Ďakujeme všetkým onkopacientom, ktorí sa zapojili,  prišli si zašportovať a stráviť deň v spoločnosti skvelých ľudí. Ešte viac nás teší, že […]

  Čítať ďalej
 • Vzdelávali sme našu Sieť onkopsychológov

  Každý rok zvyšujeme odbornosť našich onkopsychológov, aby mohli naďalej poskytovať kvalitné služby našim pacientom. Počas celého vzdelávania prebiehala plodná diskusia, vychádzajúca zo skúseností z vlastnej praxe účastníkov, pričom sa vzájomne obohacovali o nové možnosti uchopenia problematiky onkopsychologickej práce. Naša onkopsychologička Katka Klincová to nielen celé oragniazačne zabezpečila, ale spolu s kolegyňou Luckou Budáčovou to aj […]

  Čítať ďalej
 • Prvá tohtoročná RELAXAČNÁ TÝŽDŇOVKA

  Každý deň sme mali pripravené množstvo aktivít – cvičili sme pilates, jogu a aqua aerobic, učili sa chôdzu s paličkami nordic walking, vypočuli prednášky na zaujímavé témy, rozprávali sa s psychologičkou, spoznávali prírodné krásy Čingova a dokonca sme si aj zatancovali na diskotéke. ĎAKUJEME všetkým, ktorí nám pri tom pomohli: Wellness & Kongres Hotel Čingov […]

  Čítať ďalej
 • 31. máj – Svetový deň bez tabaku

  Na podporu Svetového dňa bez tabaku 31. mája UICC (Union for International Cancer Control) zdôrazňuje potrebu zaoberať sa priemyselnými taktikami, ktoré sa zameriavajú na mládež a sú proti protitabakovej legislatíve. Obhajuje prísne kontroly na obmedzenie užívania tabaku a poskytuje materiály a informácie na zapojenie sa do dnešného svetového dňa. Viac ako 38 miliónov mladých ľudí […]

  Čítať ďalej
 • Najvyšší výnos Dňa narcisov za 28 rokov

  Napriek náročnej dobe a neľahkej spoločenskej atmosfére na Slovensku si tradičná zbierka Deň narcisov udržiava priaznivcov, ktorí prispeli spoločne najvyššou čiastkou za celú históriu jej konania. Z výnosu každoročne Liga proti rakovine realizuje bezplatné projekty pre onkologických pacientov a ich blízkych. Aj tento rok i vďaka výnosu zbierky prichádza LPR s novinkou pre pacientov a pokračuje tiež vo svojich aktivitách prevencie […]

  Čítať ďalej