Bavorské hrady a zámky

Prehliadku sme začali čarokrásnymi Mirabell záhradami, prešli sme sa okolo rodného domu Herberta von Karajana – slávneho hudobného dirigenta. Cez rieku Salzach sme sa dostali do historického jadra mesta na známu Getreidegasse, prešli sme sa okolo rodného domu Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Lanovkou sme sa vyviezli na pevnosť Hohensalzburg, z ktorej je úžasný pohľad na celé mesto.

Na druhý deň sme sa presunuli do čarokrásneho prostredia medzi jazerami Alpesee a Schwansee na úpätí Álp. Navštívili nádvorie zámku Hohenschwangau, kde prežil Ľudovít II. detstvo a časť mladosti. Tento zámok si zvolila matka Ľudovíta II. – Mária Bavorská za miesto dožitia. Pre seba si nechal postaviť na druhej strane skalného útesu rozprávkový labutí zámok Neuschwanstein. Bohužiaľ v ňom žil iba 172 dní, zomrel v roku jeho dokončenia. Nádherný pohľad na zámok sa nám naskytne z Marienbrucke, ktorá vedie cez roklinu Pollatschlucht.

Po prehliadke sme sa presunuli na ďalší krásny zámok Linderhof, ktorý bol postavený ako kráľovská vila. Je to najmenší zámok, ktorý si dal Ľudovít II. postaviť, no rozhodne mu to neuberá na kráse. V každej miestnosti je vidieť ako veľmi Ľudovít II. obdivoval Ľudovíta XIV. zvaného Kráľ Slnko. Okolie zámku zdobia nádherné terasovité záhrady so sochami, vodopádmi.

Posledný deň nás čakala prehliadka tretieho najväčšieho nemeckého mesta – Mníchov – rodné mesto Ludovíta II.. Prešli sme sa po námestí  Marienplatz, s Mariánskym stĺpom v strede. Pozreli si Novú radnicu so známou zvonkohrou – Glockenspiel  s figúrkami takmer v životnej veľkosti, predvádzajúcimi scény zo stredovekého turnaja a slávny tanec Schäfflertanz.