„Odstráňme rozdiely v prístupe k starostlivosti o onkologického pacienta“
Každoročne, 4. februára, si pripomíname Svetový deň proti rakovine. K tejto tradičnej iniciatíve sa pravidelne pridáva aj Liga proti rakovine, pre ktorú je aktuálny rok v poradí 32. rokom jej existencie na Slovensku. Cieľom je tentokrát hovoriť o poskytnutí lepšieho prístupu k starostlivosti o onkologických pacientov. „Close the care gap“, alebo „Odstráňme rozdiely v starostlivosti“ je témou kampane jedného z najdôležitejších dní povedomia o rakovine v roku, ktorý vyhlasuje Únia pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC) s cieľom podporiť väčšiu rovnosť v zdravotnej starostlivosti pre onkologických pacientov vo všetkých krajinách.
Iniciatíva odhaľuje významné bariéry súvisiace so socioekonomickými faktormi, ktoré mnohým ľuďom bránia v prístupe k život zachraňujúcim preventívnym službám, diagnostike, liečbe a starostlivosti. Tieto bariéry sú spôsobené kultúrnym kontextom, geografickou polohou, rodovými normami, úrovňou príjmu a vzdelania, diskrimináciou alebo predpokladmi na základe veku, pohlavia, sexuálnej orientácie, etnickej príslušnosti, zdravotného postihnutia a životného štýlu – a vedú k veľkým rozdielom v rizikách vzniku a prežitia onkologického ochorenia.
Napr. šanca na prežitie rakoviny prsníka môže byť vyššia ako 90 %, ak je žena pravidelne vyšetrovaná a rakovina je zistená v skorých štádiách. Ženy žijúce vo vidieckych oblastiach čelia napr. veľkej vzdialenosti, aby mohli cestovať do opatrovateľského centra, ktoré poskytuje skríning. Často si musia vziať voľno v práci alebo nájsť podporu pre starostlivosť o deti, aby tak urobili. To môže viesť ku tomu, že sa rakovina prejaví vtedy, keď je v pokročilom štádiu a je ťažké ju liečiť.
Efektívne a široko dostupné onkologické služby zachránia nespočetné množstvo jednotlivcov pred predčasnou a často bolestivou smrťou. Väčšia rovnosť v zdravotnej starostlivosti tiež posilní rodiny a komunity, prospeje ekonomike väčšou účasťou pracovnej sily a ponúkne čisté úspory do rozpočtov na zdravotníctvo.
„Vyplývajúc z našich skúseností, na Slovensku sa rovnako stretávame s prípadmi nepomeru príležitostí využitia zdravotnej starostlivosti. Alarmujúci stav sa naplno prejavil počas pandemického obdobia a ukazuje všetky svoje nedokonalosti, na ktoré Liga proti rakovine poukazuje dlhé roky.
Na druhej strane je potrebné tiež povedať, že na rozdiel od menej rozvinutých krajín, kde je napríklad v dôsledku chudoby či iných okolností znemožnený prístup k starostlivosti, podľa dostupných výsledkov o absolvovaní preventívnych prehliadok či skríningových programov si Slováci dostatočne neuvedomujú benefity takejto možnosti. Nevyužívajú dostatočne svoj nárok umožňujúci absolvovaním preventívnych programov predchádzať onkologickým ochoreniam, čo vedie k zamysleniu sa, či si dostatočne vážia svoje zdravie.
Ak potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, Onkoporadňa Ligy proti rakovine slúži práve na možnosť využitia najbližšieho kontaktu s odborníkmi na rôzne témy. V čase hodín Onkoporadne sa môžete na bezplatnej linke 0800 11 88 11 obrátiť na skúsených lekárov, psychológov, výživových asistentov a sociálno-právnych poradcov, ktorí vám odpovedia na vaše otázky,“ vyjadruje sa Ing. Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine.
Webová stránka kampane k Svetovému dňu boja proti rakovine poskytuje rozsiahle podrobnosti o rôznych prekážkach, s ktorými sa ľudia stretávajú pri prístupe k starostlivosti, Informuje, ako to ovplyvňuje prevenciu, liečbu, prežitie a podporu, ponúka príklady opatrení, ktoré môžu vlády, organizácie a jednotlivci na celom svete podniknúť na odstránenie medzier, rozdielov v starostlivosti o onkologických pacientov.
Dr Cary Adams, generálny riaditeľ UICC, hovorí: „Ako jednotlivci i ako komunity sa môžeme a musíme spojiť a prelomiť bariéry. Za posledné desaťročie sme dosiahli veľa v oblasti kontroly a starostlivosti o rakovinu na celom svete, ale neriešenie nerovností v spoločnosti spomaľuje náš pokrok. Odstránenie rozdielov v starostlivosti je o spravodlivosti, dôstojnosti a základných právach, aby každý mohol viesť dlhší život v lepšom zdraví.“
O Lige proti rakovine
Liga proti rakovine je nezávislé občianske združenie, ktoré na Slovensku pomáha onkologickým pacientom a ich blízkym 32 rokov. Je člen Európskej asociácie líg proti rakovine (ECL) a člen Únie pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC). Nepretržite realizuje množstvo vlastných psychosociálnych projektov, ktoré rozširuje podľa aktuálnych potrieb spoločnosti. Aktuálne sú to napríklad bezplatné projekty: Centrá pomoci Ligy proti rakovine, Onkoporadňa, Sieť onkopsychológov, Relaxačná týždňovka, Rodinná týždňovka, Jednorazový finančný príspevok v hmotnej núdzi, Pomoc príbuzným a pozostalým, Ubytovacie zariadenia, či Vystrihaj sa Slovensko. Liga pri svojich aktivitách kladie dôraz aj na informovanosť obyvateľov, aby absolvovaním preventívnych prehliadok či skríningových programov chorobe predchádzali alebo ju zachytili v počiatočnom štádiu.
O Svetovom dni boja proti rakovine
Svetový deň boja proti rakovine sa koná každý rok 4. februára. Je zjednocujúcou globálnou iniciatívou, v rámci ktorej sa svet stretáva s cieľom zvýšiť povedomie o rakovine pozitívnym a inšpiratívnym spôsobom. Cieľom tohto dňa je každoročne zabrániť miliónom úmrtí, ktorým sa dá predísť zvyšovaním povedomia a zlepšovaním vzdelávania o tejto chorobe, pričom vyzýva vlády a jednotlivcov na celom svete, aby prijali opatrenia smerujúce k eliminácii zbytočných úmrtí.
Tento rok nadväzuje na úspech minuloročnej kampane na vrchole pandémie COVID-19, v rámci ktorej sa v 116 krajinách uskutočnilo viac ako 840 aktivít, vrátane rozsvietenia 152 ikonických pamiatok v 91 mestách, ktoré boli na Svetový deň boja proti rakovine osvetlené oranžovou farbou, bolo zdieľaných viac ako 20 000 článkov v tlači v 156 krajinách a takmer 700 000 príspevkov na sociálnych sieťach, vrátane príspevkov od ľudí na najvyšších pozíciách, ako napríklad od amerického prezidenta Joea Bidena, francúzskeho prezidenta Emanuela Macrona a britského premiéra Borisa Johnsona. Viac ako 110 000 materiálov tejto kampane bolo stiahnutých zo stránky, vrátane 50 000 používateľmi vygenerovaných plagátov.
Pre viac informácií navštívte: www.worldcancerday.org
QUIZ: https://www.worldcancerday.org/take-quiz
VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=0DrioNV4Irw
21 dňová výzva: https://www.worldcancerday.org/21DayChallenge