foto
2% proti rakovine

Vaše 2% nám umožňujú pripravovať mnohé programy a projekty, ktoré pomáhajú onkologickým pacientom a ich rodinám.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Na svete je štvrtá edícia Európskeho ...

23.10.2014

Tradičný Týždeň proti rakovine bol netradičný

21.10.2014

V stredu začína výstava "Sme úžasní"

20.10.2014

Náhradný "domov" si pripomína 10 rokov ...

19.09.2014

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-16:30
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9026)

strana 67 z 452 (otázky 1321 - 1340)
Názov
(meno)
Text Dátum
Karcinóm pľúc
(Zolo)
Dobrý deň. Môj otec má veľkob. nádor na pľúcach, už aj kostné metastázy. Chemoterapiu dostal len 2 krát, samozrejme, že zbytočne. Chcem sa opýtať, je správne, že mu nebol naordinovaný žiadny liek na cielenú liečbu a napr. aj nový liek na kostné metastázy? Otec bol prepustený z nemocnice so zlými krvnými hodnotami s tým, že ho máme doopatrovať doma, alebo v ODCH. Obvodný lekár mi ukázal v počítači, že nový liek existuje, len je tam doplatok. Pre koho je potom ten nový liek, len pre prominentov? Myslel som si, že onkológ by mal predĺžiť život pacienta, pokiaľ sú na to dostupné prostriedky a nie ho úmyselne skracovať. No realita je iná. Pomáha sa len tým ľuďom, ktorým sa chce. Som sklamaný.Taká je u Nás starostlivosť o ľudí, ktorí niečo pre túto republiku urobili, platili dane a zničili si zdravie. Ďakujem za odpoveď.
Zolo

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, sme radi, že ste sa nám zdôverili s vašimi pocitmi a aj s otázkami, ale aj konštatovaniami, ktoré vás trápia. Veľmi si vážime, že máte záujem o svojho otca a chceli by ste mu pomôcť. Žiaľ, na začiatku vám však musíme povedať, že rakovina pľúc u vášho otca je zachytená už s metastázami do kostí a to je pokročilé ochorenie, teda diagnostikované už v poslednom- IV. štádiu tohto zhubného ochorenia. Čo sa týka využitia cielenej - teda myslíte pravdepodobne biologickej - liečby u karcinómu pľúc, táto má účinok v presne definovaných indikáciách a to u nemalobunkových typoch nádoru, najmä u adenokarcinómu (nie tak u veľkobunkového typu). Dnes sa dokonca zisťujú molekulárne parametre prítomné v nádore pacienta, teda či sú prítomné určité receptory na nádorových bunkách alebo nie sú a ak sú prítomné (EGFR+) tak sa ordinuje táto liečba, lebo vtedy je účinná a preto sa jej hovorí cielená. Ani táto liečba však nevylieči pacienta, len mu predĺži život a aj kvalita života je lepšia. Píšete o nejakom novom lieku a ja neviem, aký liek myslíte, takže vám neviem s tým poradiť. Myslím si však, že každý lekár využíva všetky indikované lieky, ktoré by mohli predĺžiť život pacienta alebo ho skvalitniť. Lekár musí zvážiť všetky faktory ochorenia, keď ordinuje akýkoľvek liek a to typ nádoru, výkonnostný stav pacienta s jeho pridruženými ochoreniami, vek pacienta, ako aj štádium ochorenia, ktoré ja z vášho E-mailu nepoznám . Preto ak máte pochybnosti, nebojte sa opýtať onkológa a požiadajte ho o vysvetlenie vašich konkrétnych otázok. Myslím si, že vám všetko vysvetlí. Každý pacient aj onkologický má nárok na patrične indikovanú liečbu.
2012-09-02
MUDr. Elena Kavcová, PhD. Odpoveď od:
Metastázy
(helena)
Dobrý deň, chcem sa spýtať, pacientka 55 ročná, 2 roky po operácii IDC, teraz mnohočetné metastázy na plúcach, po užívaní chemoterapie sa trocha zmenšili, ale na kontrolnom CT sa zobrazila na operovanom prsníku okrajovo mohutná expanzia. Neviem, čo si mám z toho vybrať, je stav veľmi vážny, aká je podľa Vás prognóza, lekári sú zdržanliví, keď sa pýtam. Ďakujem pekne za odpoveď a prajem Vám veľa úspechov.
helena

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, ak sa vytvoril nový zhubný nádor a dokonca rastie, je vhodné zmeniť chemoterapiu.
2012-08-31
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Paket LU v ľavej axile
(Lucia)
Dobrý deň.Chcela by som poprosiť o preloženie lekárskej správy.V axile zvačšené LU,vpravo oválne ohraničené veľ. do 11x4mm,vľavo vytvárajú pakety,sú aj okrúhle,silno hypoechogénne,výraznejšie vaskularizované,veľ. do 11mm,paket veľ. 3cm-možu byť reaktívne.Doktorka mi len povedala,že tie vľavo sa jej nepáčia a že si mám nájsť dobrého hematologa.Ale čo vlastne signalizujú tie uzliny vľavo?Moc ďakujem.
Lucia

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, vo Vašom prípade je nutné onkologické vyšetrenie. Navštívte lekára-onkológa, ktorý Vás vyšetrí a zhodnotí výsledky.
2012-08-31
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Aloe Vera a Chemoterapia
(Marcela)
Prosim Vas poradte - Moj otec dostava Chemotarapiu na Rakovinu pluc. Poslala som mu Aloea Vera Juice, moze brat pocas chemoterapie ci mu poskodi? Tiez viete kde su najlepsie vysledky, v ktorej klinike ci meste, na liecbe rakoviny pluc? Dakujem.
Marcela

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, či môže Váš otec brať Aloea Vera Juice počas chemoterapie Vám najlepšie zodpovie lekár, ktorý vedie chemoterapiu, nakoľko neviem, aké cytostatiká v ordinovanej chemoterapii berie váš otec a aké má iné ochorenia. Prosím, s dôverou sa obráťte na neho. Čo sa týka liečby rakoviny pľúc, tá by mala byť v každom onkologickom eventuálne pneumologickom pracovisku ordinovaná podľa najnovších vedeckých poznatkov a individualizovaná podľa viacerých faktorov pacienta ako sú - pokročilosť - rozsah, teda štádium rakoviny, mikromorfologický typ karcinómu, vek pacienta, pridružené ochorenia pacienta, výkonnostný stav pacienta. Želám Vášmu otcovi a vám dobrú spoluprácu s lekárom, ktorý vedie jeho liečebný proces, aby efektivita liečby bola čo najlepšia a s čo najmenšími nežiadúcimi účinkami.
2012-08-30
MUDr. Elena Kavcová, PhD. Odpoveď od:
Infračervená podložka na spanie
(Anna)
Dobrý deň, mám 50 rokov, pred 4 mesiacmi mi zistili cysty na vaječníkoch. Nemám žiadne problémy, ale tie cysty nezmizli. Podotýkam, že už 5 rokov mám vyoperovanú maternicu, no cítim sa normálne. Chcela by som vedieť či môžem používať infračervenú podložku na spanie, či mi to môže pomôcť alebo skôr uškodiť. Čo to môže spôsobíť, ak by som mala v tele nejaký začínajúci nádor? Ďakujem za odpoveď.
Anna

ODPOVEĎ  
Z toho, čo ste mi napísali, neviem, aké máte cysty na vaječníkoch. V zásade by však teplo, ktoré vyžaruje infračervený žiarič, nemalo škodiť, ale opakujem, že neviem, akého pôvodu sú Vaše cysty ani aký žiarič chcete používať.
2012-08-29
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Dakujem
(Lubomira)
Dakujem Vam Pani doktorka Podana za odpoved.
Lubomira

ODPOVEĎ  
2012-08-27
Odpoveď od:
Invalidný dôchodok
(Evadur)
Mám rakovinu prsníka. Mám nárok na invalidný dôchodok, keď som rok po operácii prsníka a ešte stále som na liečbe (beriem Herceptín) Chodím už do práce.
Evadur

ODPOVEĎ  
Posudzovanie invalidity je jednoznačne v kompetencii posudkového lekára sociálnej poisťovne na základe priložených odborných nálezov, podľa platnej legislatívy. V prípade,ak Vám zdravotný stav neumožňuje vykonávať Vaše povolanie, treba komunikovať s Vašim praktickým lekárom o možnosti požiadať o ID. Baranová
2012-08-27
Anna Baranová Odpoveď od:
Imunohistochemické vyšetrenie
(Jana)
Dobrý deň, mohli by ste mi, prosím, vysvetliť výsledky imunohistochemického vyšetrenia: ER: pozitívny stav (100 % pozit. buniek, silný stupeň reakcie), PR: pozitívny stav (cca 90 % pozit. buniek, silný stupeň reakcie), p53 - negat., p16 - pozit., Ki - 67: viac ako 50 % pozit. buniek. Ďakujem.
Jana

ODPOVEĎ  
Najkompletnejšiu odpoveď vám dá iba lekár, ktorý vám dával robiť dané vyšetrenie, pretože určite vie i príčinu, prečo ste sa podrobili danému vyšetreniu.
2012-08-24
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Borková
(Silvia)
Prosím vás o radu..mrazieva mi hlavu,mávam pocity na odpadnutie,točí sa mi hlava a silný výtok každý deň iný.neurológ mi dal proti tomu ,,mrazeniu,, v hlave kvapky na epilepsiu,absolvovala som aj eeg,emg a mri vyšetrenia a nič neukázali.mám teda podozrenie...mohla by candida alebo dačo čo súvisí aj s tými výtokmi ovplyvňovať aj mozog a nervovú sústavu,resp.či tie moje dlhotrvajúce problemy ktore pripominaju skor tetániu alebo epilepsiu súvisieť aj s tým výtokom že či proste môžu gynekologické problémy zasahovať aj do mozgu
Silvia

ODPOVEĎ  
Ľutujem,ale na takúto otázku nie je možné cez internet zmysluplne odpovedať. Je potrebné radiť sa s lekármi, ktorí majú možnosť Vás komplexne vyšetriť, ja nie som neurológ ani psychiater, a neviem, akej povahy je výtok a ako bol liečený, aby som Vám mohol a vedel odpovedať.
2012-08-24
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Usg
(danny)
dobry den, pred casom som si nahmatal na pravom semenniku hrcku. Lekar urobil USG skrota a napisal: cysticky utvar a caput. epid. 15 x 9mm spermatokela. Moja otazka: myslite si, ze USG sa da jednoznacne vylucit nador semennika? doktor velmi nekomunikoval a ja mam strach ci sa to nemoze zvrhnut na rakovinu a ci je USG naozaj spolahlive na vylucenie nadoru. dakujem.
danny

ODPOVEĎ  
USG vyšetrenie skróta: hrčka na pravej strane mieška. Ultrasonograficky sa zistila hrčka (cysticky útvar caput. epid.) nie na semenníku, ale na hlave nadsemenníka. Už tým možno vylúčiť nádor semenníka, lebo útvar je na nadsemenníku. Naviac, cystu si nemožno pomýliť s nádorom. Môžete kľudne spávať, nejde o nádor. S pozdravom Dr. M. Horňák
2012-08-23
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
CIN2/3
(Zuzana)
Dobry den, chcela by som sa spytat. Lekar mi robil cytologicke vysetrenie, vysla mi 3, tak navrhol vykonat biopsia. Pri biopsii mi bral 3 vzorky, z ktorych jedna vysla - dysplazia krcka maternice, cerv. intraepitelova neoplazia stredne tazkeho stupna CIN II. Po tychto vysledkoch navrhol konizaciu. Dnes som si bola po vysledky z konizacie a vysledok mam nasledovny - horna pera krcka maternice s obrazom high grade dysplastickymi zmenami CIN2/3. Mozte mi prosim vysvetlit co to znamena a aky bude pravdepodobne dalsi postup? Mam 31 rokov a 18 mesacne dieta. Je mozne, ze navrhne vybrat maternicu a uz nebudem moct mat viac deti? Dakujem velmi pekne za odpoved
Zuzana

ODPOVEĎ  
Histologický výsledok z konizácie máte CIN 2/3, čo znamená stredne ťažký až ťažký predrakovinový stav. Nepíšete ešte ďalšie dôležité údaje z histologického nálezu a to, či okraje konusu sú v zdravom tkanive a aký je nález z výškrabu zostávajúceho kanála krčka maternice. Tieto údaje sú dôležité pri rozhodovaní sa o ďalšom postupe. Myslím si však, že konizácia je v súčasnosti dostatočný výkon, ale budete musieť chodiť pravidelne na kontroly.
2012-08-21
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Prosba o tel. kontakt
(Juraj Demko)
Dobry den, prosime o informaciu, resp. kontakt na najblizsieho psychiatra/psychologa, ktory sa venuje onkologickym pacientom. Sme zo Sturova. Dakujeme za odpoved.
Juraj Demko

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, najbližšie k Štúrovu môžete kontaktovať psychológa v Nových Zámkoch: PhDr. Andrea Nagyová, 0915/284040, ada.nagyova@azet.sk. Ak Vám je to ďaleko, skúste sa s p. psychologičkou skontaktovať a konzultovať Vašu situáciu najskôr telefonicky, verím, že i to môže byť v mnohých prípadoch veľmi nápomocné. S pozdravom, Lucia Budáčová projektový a programový manažér LPR
2012-08-21
Mgr. Lucia Budáčová Odpoveď od:
Rakovina zaludka
(Lucia)
Dobry den Vam prajem. Chcela by som Vas poprosit o radu a pomoc. Moja starka ma 70 rokov a diagnostikovali jej rakovinu zaludka v pokrocilom stadiu. Ma uz aj metastazu v peceni. Mali ju operovat, ale dostala do ruky a ramena trombozu, tak operaciu zrusili. Uz mesiac nejedla nic, aj takmer nic nevypije. Jej zdravotny stav je velmi zly,neviem co bude dalej. Nador ma uz takmer taky velky ako dlan. ma aj bolesti, uz len lezi na lozku. Chcela by som sa spytat ci je nejaka sanca na vyliecenie, aky by mal byt postup ci ju skusit operovat alebo neviem. Zacina mat uz aj problemy s dychanim, nevladze uz vobec nic, je velmi slaba,ani oci uz nevladze mat otvorene ma ich len take privrete. Prosim poradte mi.Dakujem velmi pekne
Lucia

ODPOVEĎ  
Vaša starká môže ísť na operáciu iba vtedy, ak jej to celkový zdravotný stav dovolí, trombóza môže byť jednou z kontraindikácií k operácii i k onkologickej liečbe, pretože jej organizmus by to nezvládol, vždy sa rozhoduje čo je prínosom pre organizmus. Existujú výživové doplnky, ktoré môže predpísať lekár - tzv. nutridrinky - sú jednak výživou aj doplňajú tekutinu. Liečba nemôže začať, pokiaľ nie je urobená histológia, preto bližšiu informáciu Vám môže dať lekár, ktorému je dostupná zdravotná dokumentácia.
2012-08-21
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Markery v sére
(olilinka)
Dobrý deň, mám 55 rokov, som po operácii prsníka, diagnóza C504, lymfatické uzliny neg. od januára som brala 4x po tri týždne chemoterapiu DOXORUBICIN, ENDOXAN, potom som mala 5 týždňov rádioterapie a momentálne som po 3. chemotarapii - PAKLITAXEL. Znepokojujú ma však moje hodnoty Ca 15-3: 8.2. - 29,6, 20.2. - 22,3, 21.3. - 35,2, 12.4. - 38,9, 4.5. - 34,7, 6.7.- 37, 27.7. - 36,1, 17.8.- 38,5. Bolo mi robené CT hrudníka a brucha, aj gamagrafia skeletu. Výsledky boli negatívne. Je nastavená liečba správna a účinná? Ďakujem za odpoveď!
olilinka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, pri markeroch je rozhodujúce stúpanie hodnôt. V prípade ďalšieho stúpania je vhodné PET-vyšetrenie.
2012-08-18
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Vitamin B 17
(Monika)
Dobrý deň. Som onkologická pacientka a chcela by som sa spýtať či majú marhuľové jadierka takú moc ako sa o nich píše, alebo či je to iba nejaký vitamín (ak vôbec je/. Ďakujem. Monika
Monika

ODPOVEĎ  
Podľa mojich vedomostí, pozorovania a porovnania, ak by mali takú moc ako sa im pripisuje, tak sa určite na ne vrhnú jednak farmaceutické firmy a určite by sa v odbornej literatúre našli štúdie, ktoré by to jednoznačne potvrdzovali.
2012-08-18
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rakovina pluc, Chemoterapia a Vitaminy
(Marcela)
Prosim Vas o radu, moj ocko berie chemoterapiu, na rakovinu pluc. Povedal, ze ma tiez zvysene trombocity. Na internete som vyhladala, ze Aloe Vera juice - pit 25 ml pocas Chemoterapie pomaha, Tiez CoEnzyme q10 - 6 tabletiek cez den a LifeMel med (vcely sa krmia na specialnych bylinkach - sybirsky zensen, echinacea a Vilcacora (Uncaria tomentosa). Ake su nazory na pouzivanie tychto produktov? Prosim poradte, lebo nechcem aby mu to uskodilo iba pomohlo chemoterapii. Dakujem
Marcela

ODPOVEĎ  
Ak má otecko zabezpečenú a prijíma v dostatočnom množstve pestrú stravu, má dostatok, pohybu i odpočinku , mal by mať v organizme dostatok všetkých nevyhnutných zložiek. V prípade, že tomu tak nie je, spýtajte sa ošetrujúceho lekára, ktorý podáva liečbu, či otecko daný prípravok môže konzumovať, pretože sú i také, ktoré danú liečbu negatívne ovplyvnia. Je potrebné si uvedomiť že sa jedná iba o výživové doplnky, ktoré môžu posilniť organizmus, vitalitu, ale neliečia chorobu, preto ani od nich netreba očakávať zázraky.
2012-08-18
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Krčok maternice
(patricia)
dobry den, pred pol rokom(novembri 2011) som bola na preventivnej prehliadke a doktorka mi zistila zmeny na krcku maternici,kazala mi prist na prehliadku o dalšieho pol roka(jun 2012), z vysetrenia zistila, ze na krcku tie zmeny pretrvavaju, cytologia bola IIIa L- SIL, robili mi test aj na HPV a bol vysoko pozitivny. Doktorka ma chce poslat na konizaciu. mam 26 rokov a este som nerodila, je nutna operacia? Vysledky u gynekologa&(jun2012) boli: endocervikALNE B./B.TZ pritomne hormonalny stav :zodpoveda Skvamozne bunkove abnormality: H-SIL PAP IIIa Glandularne bunkove abnormality: Negativne v zmysle intraepiteliálnej lézie alebo malignity PAP II test na hpv typy dopadol: pozitivne na vysokorizikove typy RLU/CO: 873,93 vyrazna pozitivita
patricia

ODPOVEĎ  
Vo Vašom veku je asi 60% žien infikovaných HPV. Vzhľadom k tomu, že ste nerodili, by som sa s konizáciou neponáhľal. Bolo by potrebné, aby ste absolvovali expertnú kolposkopiu. Pri tomto vyšetrení ak gynekolog nájde leziu na krčku a vykoná odber malého kúska tkaniva na histologické vyšetrenie. Takto sa potvrdí, alebo vyvráti prítomnosť nejakého stupňa pred rakovinového stavu a určí sa či je, alebo nie je potrebné vykonať konizáciu. Žiadajte si odoslanie na expertnú kolposkopiu.
2012-08-17
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
C443
(Žaneta)
Pekný deň. Môjmu otcovi nedávno operačne odstránili uzlinku na uchu. Vo výsledku histologického vyšetrenia sa uvádza, že sa jednalo o verukózny karcinóm, v okolí zmiešaná až chronická zápalová infiltrácia, excizia dostatočná. Diagnóza bola stanovená na C443. Prosím mohli by ste mi to bližšie vysvetliť? Vopred ďakujem za odpoveď.
Žaneta

ODPOVEĎ  
Podľa toho, čo ste napísala, oteckovi chirurg odstránil všetko choré tkanivo i dostatočne odstránil tkaniva z okolia. Predpokladám , že sa jedná o diagnózu C 44.3 a histológia znela verukózny karcinom. Ak chcete bližšiu informáciu zavolajte na č.t.02/52965148 o tri týždne v utorok dopoludnia medzi 9-13 hod. Z toho, čo ste mi napísali, malo by byť všetko v poriadku, prajem oteckovi aby mu všetko tak dobre dopadlo.
2012-08-17
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rakovina semenikov
(Ondrej)
Dobry den Ked mam semeniky uvolnene, napriklad po teplej sprche, lavy je pomerne o dost vacsi ako pravy. Lavy mi dokonca akoby zachadza az pod pravy. Navyse lavy je akoby iny ako pravy. Po jeho celom boku su akoby poprepletane nejake zily alebo tak nejako to vyzera. Mam to tak uz cele roky, nikdy ma nic nebolelo preto som tomu nevenoval pozornost lebo som si myslel ze to je proste v pohode ked je lavy vacsi ako pravy aj ked o tak vela, no v poslednych mesiacoch citim ako by som nemal uz taku chut na sex ako niekedy pred rokom napriklad. Dokonca som raz zlyhal pri partnerke a to ma uz donutilo sa nad tym zamysliet. Mam 24 rokov. Moze to byt rakovina semenikov? Moze sa neprejavovat napriklad 5-7 rokov? Lebo takyto rozdiel vo velkosti a aj v tom ako semeniky vyzeraju mam uz fakt dlho.
Ondrej

ODPOVEĎ  
Fyziologiicky, teda za normálnych okolností v stoji ľavý semenník je uložený nižšie ako pravý. Vami popisované poprepletené nejaké žily pozdĺž ľavého semenníka však nepredstavujú normálny nález. Ide o rozšírenie žíl (ciev, ktoré odvádzajú krv zo semenníkov smerom k srdcu) sa označuje ako varicocele l. sin. (rozšírenie ciev na ľavej strane). Varikokéla môže byť v budúcnosti príčinou neplodnosti. Nejde o žiadnu rakovinu. Napriek tomu, by ste mali navštíviť urológa, s ktorým by ste mali hovoriť o varicocele l.sin., ktorú je možné liečiť. S pozdravom Dr. M. Horňák
2012-08-16
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
RAKOVINA PRSNIKA
(KATARÍNA KRĆMARIKOVA)
Prosím Vás vysvetlite mi čo znamená: extirpácia lézie v DLQ 1.sin. po Frankeho vodiči pod MR a cielené UZ vyš. vľavo DLQ. Tento záver mi bol doporučený.
KATARÍNA KRĆMARIKOVA

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, extirpácia lézie v DLQ 1.sin. po Frankeho vodiči pod MR a cielené UZ vyš. vľavo DLQ.: Znamená to vykonať chirurgický zákrok - odtsrániť ložisko v prsníku, ktoré bolo zistené pomocou magnetickej rezonancie a na ultrazvuku. Chirurgický zákrok sa má robiť pod prístrojovou technikou v narkóze. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2012-08-16
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
1 << 56 < 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 > 78 >> 452
Facebook