foto
2% proti rakovine

Ďakujeme všetkým, ktorí svojimi 2% poporili naše projekty.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Restaurant Day v Lige proti rakovine ...

28.04.2015

Darujeme parochňu

10.04.2015

Narcisový Beh v Košiciach

01.04.2015

VY ste Deň narcisov!

28.03.2015

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-17:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-17:00
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 10:00-13:30 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9503)

strana 67 z 476 (otázky 1321 - 1340)
Názov
(meno)
Text Dátum
Vitamín C
(Rado)
Dobrý deň, môj kamarát má nádor a chcel by vyskúšať terapiu vyššími dávkami vitamínom C podávaním intravenózne. http://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_C_megadosage Viete nám prosím poradiť, kde by si mohol dať aplikovať infúzny roztok ? Ďakujem.
Rado

ODPOVEĎ  
Organizmus si ponechá iba takú výšku hladiny vo vode rozpustných vitamínov, aká je preň nevyhnutá, prebytok sa vylúči z organizmu: C vitamín patrí do skupiny vo vode rozpustných vitamínov . Ak pacienti potrebujú ambulantnú pomoc,socialne sestry v nemocniciach vedia poradiť, kam a na koho sa dá konkrétne ohlásiť.
2013-05-16
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Plastika prsníka
(Mária 17)
Dobrý den, pán doktor.Som 17 -rok po CA pravého prsníka, ktorý mi po 3 operácii odstránili celý, brala som chemoterapie, rádioterapie... Teraz som bola na kontrole,zatiaľ je všetko v poriadku, neberiem už lieky. Môj onkolog mi navrhol jeho plastiku,prosím Vás, vedeli by ste mi poradiť, ako postupovať, na koho sa mám obrátiť,kde by mi to spravili, prípadne, koľko by som si musela hradiť sama, alebo či to prepláca VZP ? Ďakujem.
Mária 17

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, operácia záleži na Vašom rozhodnutí. V dnešnej dobe sa vykonávajú rekonštrukčné operácie prsníkov vo väčšom rozsahu ako v minulosti, aj po odstránení prsníka. Vhodné je lekárske vyšetrenie u plastického chirurga, ktorý Vás oboznámi s možnosťami rekonštrukcie aj o eventuálnych rizikách. Operáciu prepláca poisťovňa. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-05-16
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
PET/CT
(Hela)
Dobrý deň,bola som na vyšetrení PET/CT s t.č. negatívnym výsledkom, ale prosila by som o info, čo znamená nasledujúci popis z lek.správy: Krk - LU vykazujú nepatrnú metabolickú aktivitu/SUV 1,6/, v PET obraze mierne asymetricky zvýšená akumulácia FDG v oblasti pravej hlasivky, v dif.dg.fyziolog.varianta zobrazenia?Pareza? Skelet - degener.zmeny v oblasti symfýzy s mierne zvýšenou metabolickou aktivitou. Chcela som vyjadrenie od lekárky čo mi robila vyšetrenie, no oni info pacientom nedávajú a k mojej odbornej idem až o 2mesiace. /ca ŠŽ 2009/ Ďakujem
Hela

ODPOVEĎ  
Nález je z onkologického hľadiska negatívny, v oblasti krku našli nepatrný rozdiel v oblasti pravej hlasivky, takmer na hranici normy, preto uvažujú medzi normálnym nálezom , prípadne mierne poškodeným nervom zásobujúcim pravú hlasivku, čo môže podmieňovať náznak jej nefunkčnosti, ktorá sa však môže zregenerovať časom. V panve sú tiež nevýrazné zmeny- nepoznám Váš vek, ani úrazovú anamnézu-konkrétnejšiu odpoveď môže dať len lekár, ktorý má viac informácií,prípadne ak máte záujem môžete v utorok zatelefonovať na č.02/52965148 a môžem Vám konkrétne vysvetliť nejasnosti.Pre budúcnosť, ak by ste mala niečo urgentné, tak dostanete termín u lekára o pár dní, nie o dva mesiace, preto sa zbytočne nestresujte,i to je dobrý znak.
2013-05-15
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rada
(Henrich)
Dobry den , mam 17 fajcim asi rok pravidelne po 13 cigaretach denne , dlhsie ma trapi otazka ci mladi ludia v mojej vek. kategorie 16-18r mozu dostat rakovinu z tohto zlozvyku... Na internete som nasiel vyskyt tejto choroby u starsich ludi nad 30r. a potreboval by som nejaku odbornu pomoc. Vopred dakujem za odpoved.
Henrich

ODPOVEĎ  
Onkologické ochorenie sa manifestuje príznakmi až po niekoľkých rokoch napr. 15 rokoch a to by zodpovedalo tým 30 a vyššie.Je dokázané, že u fajčiarov vznik rakoviny pľúc je niekoľko desiatok násobne vyšší ako u nefajčiarov, ale je to rozhodnutie individuálne a každý by si mal zodpovednosť niesť sám za seba a samozrejme, zvážiť, akú možnosť liečby prináša dané ochorenie a lekárska veda.Existujú i centrá, kde je možné sa zlozvyku odnaučiť ak to sám nedokážete, najskôr Vám poradia vo Vašej zdravotnej poisťovni. Na www.lpr.sk/publikacie je k dispozicii i brožúrka "Ako prestať fajčiť" v elektronickej podobe, ktorá tiež zoznam ambulancií odvykania fajčenia obsahuje, a okrem toho i mnoho vzácnych rád k procesu odvykania. Prajem Vám všetko dobré!
2013-05-14
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Melanoma Day 2013
(Melanoma Day 2013)
Dobry vecer. Na Vasej stranke som nenasiel ziaden odkaz na to, ze zajtra 15.5.2013 je Melanoma Day na Slovensku. Akoze sa nejhnevajte na mna, ale rozculuje ma pristup, ze z(i)e(b)rat Eura pre narcis(t)ov to ano ale prezentovat preventivnu akciu tak to nie??? Alebo melanomove nadory nemate v portfoliu ??? Dakujem ....
Melanoma Day 2013

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. Mrzí nás, že ste nenašli informácie o EU dni melanómu na našich stránkach. Bežne krátku informáciu o Dni melanómu zverejňujeme, no nie sme iniciátorom tejto vynikajúcej akcie. I preto bežne poskytujeme informáciu o dátume tohto dňa komukoľvek, kto nás osloví, prípadne verejnosť navigujeme na stránky, kde sa o tejto preventívnej akcii dočítajú viac, resp. nájdu zoznam ambulancií zapojených do projektu. Výpadok zverejnenia tejto info na našej web-stránke nás mrzí, napriek tomu sme presvedčení, že bolo všade dostatok informácií a každý, kto chcel a potreboval, mal možnosť využiť otvorené ambulancie a dať si prezrieť znamienka odborníkom. Ešte raz sa ospravedlňujeme Vám i ďalším,ktorí informáciu na našej stránke hľadali a nenašli. Prevencia je jednou z priorít Ligy proti rakovine a samostatných aktivít v tomto smere vyvýjame počas celého roka toľko, koľko len "vládzeme". Budeme radi, ak nás pri nich niekedy stretnete - najbližšie napr. už zajtra na akcii "Mesto zdravia 2013" v Žiline.
2013-05-14
Mgr. Lucia Budáčová Odpoveď od:
Prosba
(ina)
Prosím Vás viete sa k tomuto vyjadriť? http://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000663/1348595/Sokujuce-odhalenie-studie--Chemoterapia-rakovinu-len-podporuje Je veľa štúdií pre a proti či už pre a proti alternatívnej liečbe alebo chemoterapie. Pacient si nevie vybrať čo je pre neho najlepšie a ťažko sa v tom orientuje. Predpokladám síce Vašu odpoveď...veď to čo nás naučili v škole a počas rokov kedy sa stále omiela to isté , každého ovplivní ...Ale nebolo by na čase nielen hneď odmietnuť iné spôsoby liečby, ale zamyslieť sa či je na tom aspoň čosi pravdy. Možno po preskúmaní zistíte, že je to predsa hlúposť a možno nie. Ja som onko.pacienka a viem o čom hovorím...viem , že pacienti - teda väčšina ktorých poznám sa liečia aj alternatívne a pri otázke prečo sa o tom neporadie so svojim onkológom, vždy počujem takmer rovnakú odpoveď: "...lebo môj lekár to hneď zavrhne"! Toto si myslím nie je riešenie, možno keby mu lekár podal presvedšivý dôkaz o tej či onej liečbe, bolo by lepšie pacientovy sa rozhodnúť. Pekne Vás prosím!!!!! - preskúmajte aj iné spôsoby liečby než chemoterapiu - vidím to okolo seba, že tadeto cesta nevedie...neviem síce kade vedie, ale toto nie je určite správne. Keď už nie k vôli nám, tak kvôli budúcim pacientom, ktorý snáď budú mať väčšie šťastie. Prajem Vám všetko dobré a otvorenú myseľ a srdce!
ina

ODPOVEĎ  
Liečba všetkých chorôb je podložená dlhodobými skúsenosťami a ich vyhodnoteniami vždy na veľkých skupinách pacientov s rovnakou diagnózou a na podklade získania najefektívnejších výsledkov sa lieči. Lekári na Slovensku určite sledujú celosvetové zmeny v liečbe a ak je liek dostupný a overený naším ústavom pre kontrolu liečiv, je predpoklad, že sa dostane i naším pacientom. V celom svete pracujú veľké vedecké skupiny, ktoré sa danou tematikou zaoberajú a potom sa snažia o ich aplikáciu i v dennom živote. Lekár lieči na podklade overených skutočností a určite doporučí liečbu, o ktorej si myslí, že by mohla byť najefektívnejšia pre daného pacienta. Pre konkrétnu liečbu sa musí rozhodnúť sám pacient. S alternatívnou liečbou vám poradí ten, kto sa ňou zaoberá. Dopracovať sa k novým liečebným metódam trvá mnohé roky ťažkej a zložitej práce.
2013-05-09
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Bilaterárna nodulácia pľúcneho parencynu
(Helena)
Bola som na Ct brucha, kde ako vedľašia diagnźa bola bilaterárna nodulácia pľúcneho parenchynu. Čo to znamená? Nikam ma s tým neposlali,mám ani obvoďačka, aani chirurgovia, kde som ležala kvoli olastiam brucha. Je treba tomu venovať úpozornosť? Pred rokom som prekonala čierny kašeľ s mykoplazmou možno to má nejaký súvis. Ďakujem
Helena

ODPOVEĎ  
Ak bol nález v pľúcach na CT, ako stručne píšete, mali by ste byť vyšetrená na pneumologickej - pľucnej ambulancii podľa miesta bydliska, nález by mal vidieť pneumológ.
2013-05-08
MUDr. Elena Kavcová, PhD. Odpoveď od:
Info
(Laura)
Hľadám informácie o PXA nádor s anaplastickými rysmi, presnejšie grade 3.
Laura

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, Laura, informovať by Vás mal lekár, ktorý stanovil diagnózu, má k dispozícií viac dôležitých informácií, aby ste mohol byť konkrétnejšie informovaný, nie všeobecne.
2013-05-08
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Chronická myelocytová leukémia
(sisalka)
Moja diagnóza je: chronická myelocytová leukémia (C921), Ph. pozit. v chronickej fáze. V súčasnosti užívam liek SPRYCEL 50 mg denne 1-0-1 tabletku. Po 39 mesiacoch liečby sa cítim dobre, bez ťažkostí, podľa lekárskej správy, v hemograme ľahká anémia, ostatné parametre sú v norme, prítomná kompletná hematologická a veľká molekulová remisia ochorenia (OPTIMAL RESPONSE). Liek, ktorý užívam vypadol z kategorizácie a od 22. mája 2013 mi lekárka navrhla riešenie: užívať SPRYCEL 70 mg a to jeden deň 1-0-1 a druhý deň 1-0-0. Mám obavu, že takto nastavenú liečbu nebudem dobre znášať a na ňu reagovať, keďže doteraz som brala pravidelnú dávku na 12 hodín 50 mg. Chcem sa Vás preto opýtať, aké sú skúsenosti s nepravidelným dávkovaním lieku SPRYCEL a či to nemôže mať negatívny dopad na môj zdravotný stav. Ďakujem.
sisalka

ODPOVEĎ  
Všeobecne pri užívaní liekov platí, ak je vyššia dávka v organizme, jej hladina sa udrží o niečo dlhšie , z organizmu prebytok sa vylučuje v dlhšom časovom intervale. Lekárka nemala inú možnosť, len Vám liek čo najoptimálnejšie nastaviť tak, aby hladina nebola zbytočne prekročená pri takých veľmi dobrých výsledkoch, aké ste spolu dosiahli, čo Vám zo srdca obom prajem. Prečo liek vypadol z kategorizácie Vám môže odpovedať kategorizačná komisia pre lieky- pri Ministerstve zdravotníctva SR.
2013-05-07
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
C833
(miroslava kvackajova)
dobry den chcem sa opytat na moju svagrinu ktorej vyberali lymfaticku uzlinu s okolitym tukom.Napisem zaver vysledku inflitracia uvedenej struktury CD20+ B-NHL zo spektraDLBCL,NOS,morfologicky centroblastovy(polymorfny(variant,fenotypovev.s.GCB typs koexpresiou bcl2+.chceli by sme vediet ako mame postupovat a vlastne co to znamena Dakujem
miroslava kvackajova

ODPOVEĎ  
Podľa záveru vyšetrenia usudzujem, že Vaša švagriná bola vyšetrená na odbornom pracovisku, kde lekár jej určite dal bližšie vysvetlenie o diagnóze, ale aj o navrhovanej liečbe, svoj súhlas potom potvrdila podpisom a bude spolupracovať s lekárom ktorému verí, a ten podľa aktuálneho zdravotného stavu , kontrolných výsledkov bude v navrhnutej liečbe pokračovať alebo ju zmení. O liečbe a prognóze ochorenia rozhodujú lekári v danom pracovisku, kde majú najviac informácií o pacientovi, informácie sa môžu dať i osobám, ku ktorým dá súhlas pacient.
2013-05-07
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Zákroky nefrostomie
(zuzana plihalova)
Prosila by som o radu, kde sa vykonávajú zákroky nefrostomie na Slovensku- ktoré nemocnice a kde by ste odporučili ísť na zákrok.Mám ťažko chorého otca, ktorý by tento zákrok potreboval. Veľmi sa toho bojí a hlavne následkov- vývod.
zuzana plihalova

ODPOVEĎ  
Nefrostómia: ide o operáciu, pri ktorej sa vyústi odtok moču z funkčnej obličky cez cievku (kateter) navonok. Operácia sa môže urobiť tzv. otvorenou cestou cez operačnú ranu, alebo napichnutím obličkovej panvičky priamo cez kožu a vyvedením moču cez cievku (kateter).Operácia sa spravidla robí na urologickom pracovisku. Kým prvá operácia sa spravidla robí v celkovej anestézii, druhá sa robí v lokálnom umŕtvení. Operácia sa robí vo všetkých urologických pracoviskách na Slovensku, spravidla ako urgentný postup. S pozdravom Dr. M. Horňák
2013-05-06
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
Rakovina prsnika
(Kuzmany Lubomir)
Mame diagnostikovali rakovinu prsnika,bola na biopsii, a caka sa na vysledok,taktiez ide na vysetrenie kosti.Zatial jej stanovili dg.tu mammae i.sin.malig.etiol.s.mts.ad luaxillarne klinicky T2N1Mx, neoadjuvantna CHT liecba 3-4cm senifix axily2-3cm,prosim pekne o specifikaciu dg.aby som tomu porozumel.
Kuzmany Lubomir

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, nález hovorí, že sa jedná o zhubné nádorové ochorenia prsníka, čo už viete. Viac Vám, resp. Vašej matke povie jej ošetrujúci lekár, keď bude mať k dispozícii ďalšie výsledky. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-05-06
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Pohlavne prenosne choroby
(livka)
Chcela by som sa opýtať - podviedol ma priateľ, doniesol si "domov" streptokoka agalacticae - musela som k dermavenerologovi aj ja. Mne však našli e. coli, ureaplazmu a cervitis bacterialis. Naposledy som bola na gyn. koncom roka 2011 a ja som bola úplne v poriadku. Ako je možné, že on tam mal niečo úplne iné, ako ja (žijem s ním 6 rokov, za toto obdobie som nemala styk s inym mužom), mohla som niečo mať aj predtým a nevedieť o tom? Myslim,tak, že cca 17 rokov naspat som mala viac sexualnych partnerov, ale za poslednych 17 rokov troch, no a posl. 6 rokov len jedneho. Je možne, žeby som si niečo "priniesla" z obdobia, ked som mala partnerov viac? Prečo teda som tam nemala aj ja streptokoka ale niečo uplne ine? je to možne? a je prosím vás pravda, že cervitis bacterialis sposobuje rakovinu krčka maternice? ďakujem LivkaKa
livka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. Rakovinu krčka maternice spôsobuje vírus - ľudský papiloma vírus. Nie som infektológ a preto sa necítim kompetentný na zodpovedanie ďalších Vašich otázok, ktoré ste v tejto súvislosti položili.
2013-05-06
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Rakovina prsníka a BRCA 2
(Andrea V.)
Dobrý deň. Mám 34 rokov. Mala som zhubný nádor v ľavom prsníku, podstúpila som operáciu, kde mi vybrali kvadrant, 6 cyklov chemoterapie a 19 ožiarov. Teraz užívam Lucrin a Tamoxifen. Zistili mi mutáciu BRCA2 , a na pravom vaječníku cystu. Moja otázka znie, čo je pre mňa lepšie. Nechať sa pravidelne sledovať, alebo podstúpiť obojstranné odstránenie vaječníkov. Ak dať vaječníky preč, aké riziká z toho plynú, okrem osteoporózy. A pokiaľ viem, tak asi ani hormonálnu liečbu by som potom nemohla brať, keďže už som onkolog. pac. Bola som už za viacerými odborníkmi aj vo Východoslovenskom onkologickom ústave v KE, ale názory sa rôznia, tak neviem, čo ďalej. Prípadne na koho by som sa mohla ešte obrátiť. Ďakujem za radu.
Andrea V.

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, rozhodnuť sa musí pacient sám. Možnosťou sú buď pravidelné kontroly a mať riziko vzniku CA vaječníkov a prsníka, ktoré je vysoké, alebo preventívne chirurgicky odstrániť vaječníky, znížiť riziko prsníka o 50%, ale ísť do prechodu a liečiť sa na osteoporózu. Skúste to ešte viac skonzultovať s Vaším ošetrujúcim lekárom, ak k nemu máte dôveru, môže Vám pomôcť v rozhodovaní, samotné rozhodnutie ale bude i tak na Vás. Držím palce a prajem všetko dobré. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-05-05
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Strata chuťovej a čuchovej citlivosti
(Jana)
Manžel je tri mesiace po rádio a chemoterapii má obmedzené slinenie a stratu chuti a čuchu je po operácii mandle a priľahlých lymfatických uzlín má ešte šancu na obnovenie čo môžeme robiť pre zlepšenie tohoto stavu ? Ďakujem za odpoveď.
Jana

ODPOVEĎ  
U pacientov po liečbe je návrat funkčnosti-citlivosti zmyslových orgánov je veľmi individuálny a žiaľ, u niektorých trvá i rok a dlhšie. Napriek tomu, že liečba veľmi pokročila nie je t.č. ešte možné jej zabrániť.Skúste podávať stravu minimálne 5x denne v menších množstvách, jej úprava a zloženie nech je pestré čo do zloženia a chuti. Viem, že to bude veľmi zložité, ale zainteresujete i manžela do zloženia, prípravy stravy - a postupne zistíte, čo je najprijateľnejšie chuťovo a výživne pre manžela. Ak by ste mali širší záujem, je možné po zaslaní adresy vám poslať brožúry : Ako sa správne stravovať, Chemoterápia a Vy. Určite v nich nájdete odpovede na mnohé otázky.
2013-05-05
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Uliny v slabinách
(Martina)
Dobrý večer. Už asi 5-6 mesiacov mám uzlinu v slabinách. Bola som na vyšetrení u gynekológa tak mi zobral krv a poslal ma na USG vyšetrenie. Tam mi zistili že sa jedná o zväčšené LU vo veľkosti max. do 12 mm. A záver , že mám známky LAP čo neviem čo to znamená. S výsledkami som išla naspäť do gynekologa a tam mi povedal že to nieje nič vážne že jmam tie LU dôsledkom nejakého zápala a krvný obraz mi vyšiel dobre. Predpisala mi tabletky DALACIn aby mi to zmyzlo. Nozatiaľ sa s tým nedeje nič. S predchadzajúcich vyšetrení krvy mi zistili anémiu nízkeho stupňa. Neviem či to s tým nejako súvisy a preto sa chcem opýtať na Váš názor. Ďakujem za vašu odpoveď.
Martina

ODPOVEĎ  
Musíte počkať na kontrolne vyšetrenie kedy lekár posúdi zmenu vo veľkosti LU v rámci lymfadenopatie, ktorá Vám bola diagnostikovaná, tiež Vám skontroluje "krv" , anémia nízkeho stupňa môže byť zistená tesne po mensese. Všetko potrebuje určitý čas a lekár aby mohol posúdiť objektívne zmeny Vás určite objednal na daný termín, kedy môže objektívne posúdiť zmeny.
2013-05-03
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Brucho
(Jahelka)
Dobrý deň prajem, začala som mať bolesti brucha, ktoré sa mi dosť napuchlo a zatiaľ neodpúcha,na USG mi zistili tento záver - AS zmeny brušnej aorty a drobné hyperecha v pravej obličke.
Jahelka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, nakoľko ste poskytli minimum údajov, nie je možné Vám dať zmysluplnú odpoveď či radu. Obrážte sa preto s dôverou na svojo lekára, ktorý Vám dal urobiť USG vyšetrenie, určite Vám najlepšie nález vysvetlí a navrhne i ďalšie riešenie.
2013-05-03
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Borderline tumor
(abetka)
Dobrý deň.Som rok po operácii borderline nádoru s neinvazívnymi implantátmi a lymfatických uzlín,v ktorých sa zistila endosalpingioza.CA 125 bolo v normálnych hodnotách pred aj po operácii.Pred operáciou som však mala zvýšené všetky zápalové markery a trombocyty v krvi.Tento stav stále pretrváva aj po operácii a po kotrolnom CT mi zistili,že všetky panvové uzliny mám zvačšené.Chcela by som sa spýtať,či by to nemohol byť dôsledok endosalpingiózy?Ďakujem za odpoveď.
abetka

ODPOVEĎ  
Marker CA-125 je u pacientok s borderline tumorom zvyčajne v norme. Dokonca v 50% prípadov rakoviny vaječníkov v I. štádiu je marker v norme, preto sa nepoužíva na vyhľadávanie tohoto ochorenia. Dôvod, prečo hodnotia Vaše uzliny ako zväčšené, z údajov, ktoré ste mi poskytli, neviem zodpovedať.
2013-05-02
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Citologia
(Jana)
Dobrý den,chcem sa opytat,pred 3 týždnami mi bola robena citologia podla novej metody,volala som o vysledky a sestrička mi povedala že su tam nejaké zmeny,no že imunochemia vyšla negativne a ešte že daju spravit test na hpv,ten mal bit dnes a nie je može to bit vážne ked ešte nemaju test?a možem bit infikovana každy rok chodim na prevetine prehliadky,teraz mi povedal že všetko je bez patologických zmien,len že je mala ranka na krčku,a teraz zel vysledky cit,nechapem,to,ved s mužom som 17 rkov ,,možem bit teda infikovana?dakujem
Jana

ODPOVEĎ  
Vyčkajte výsledky vyšetrení, ktoré sa u Vás vykonali a potom požiadajte svojho gynekológa, aby Vám výsledky vyšetrení vysvetlil, je to zmysluplnejšie ako dohady v čase, kedy nie je isté, že sa Vás problém naozaj týka.
2013-05-02
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Epiteloidny angiosarkom highgrade
(Lucia)
Dobry den, chcela by som s aopytat na blizsie info ohladne uvedenej diagnozy. Nakolko sa nam nepodarilo nic najst. Viete nam poskytnut blizsie info ci je nejaka prognoza aka liecba, cokolvek nam pomoze.Dakujem Vam vopred
Lucia

ODPOVEĎ  
Veľmi všeobecné konštatovanie, preto by nebolo rozumné odpovedať touto formou, aby nebolo vnesené viac dezinformácií nekonkrétnou odpoveďou. Telefonický kontakt by mohol byť pre Vás prínosnejší, zatelefonujte na tč. 02/52 96 51 48, kedykoľvek, prípadne môžete ktoržkoľvek utorok dopoludnia.
2013-05-01
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
1 << 56 < 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 > 78 >> 476
Facebook