foto
2% proti rakovine

Vaše 2% nám umožňujú pripravovať mnohé programy a projekty, ktoré pomáhajú onkologickým pacientom a ich rodinám.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Ako si požiadať o príspevok zo ...

22.01.2015

Dospeli sme...

19.01.2015

Zimný onko - kardio tábor 2015

13.01.2015

Veselé Vianoce !

23.12.2014

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 14:15-17:00
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9216)

strana 67 z 461 (otázky 1321 - 1340)
Názov
(meno)
Text Dátum
Krvácanie
(Natália)
Pekný dobrý deň,V prvom rade sa chcem ospravedlniť, že opätovne píšem svoj problém, ale v tom strese som zabudla napísať to najdôležitejšie čiže výsledok zo zákroku. Svoj problém opisujem znovu a chcem poprosiť o Váš názor a radu v mojom probléme. Mám 52 rokov a v r 2008 som bola 2x operovaná na prsník a lymfatické uzliny. prsník neg. LU metastázy veľkobunkového chrakteru.Som na hormonálnej liečbe predtým Femara teraz Etruzil. Asi pred mesiacom som začala krvácať z pošvy ( skôr špiniť,/ , ale bolá to čerstva krv. Moja gynekologička po vyšetrení ma upokojila, že to môže byť z nejakej vyrážky. ( Mechanicky oter /Lenže krvácanie pokračovalo tak na základe SONO vyšetrenia ma poslala na kyret, kedže v dutine neternice bol polyp.. Po kyrete asi po 4 dňoch som opätovne krvácala čerstvu krv. Moja lekárka mi nato dala antibiotika, lenže krvácanie neprestalo.Dnes je 25 dní od zákroku ja stále mám také málinke špinenie a cítim bolesti v krížovej oblasti a v podbrušku. Na kontrolu mám prísť o mesiac. Výsledok zo zákroku podľa vyjadrenia lekárky , ktorá správu prečitala bol dobrý žiadne rakovinové bunky sa tam nenašli. Boli tam dysplasické zmeny. Ja osobne som to nečítala takže presne to nemôžem citovať.Neviem či je to správny postup,lekárka mi nezobrala ani krv. Prosím Vás o Vaše stanovisko,či to nie sú brušné orgány, alebo či nie je potrebné odstránenie vaječníkov a maternice. Ak áno, chcela by som, aby operácia bola prevedená u Vás v OUSA.Ako mám v takom prípade postupovať?. Ďakujem za odpoveď.A ešte raz sa ospravedlňujem. Natália
Natália

ODPOVEĎ  
Ani tento krát ste mi nenapísali výsledok histologie z kyretáže. Ak sa mám vyjadriť k Vášmu stavu, potrebujem, aby ste prišli na vyšetrenie a priniesli výsledok histologie z kyretáže, aby som si ho mohol prečítať tak ako to patológ napísal. Medicína skutočne nie je založená na dohadoch a domnienkach, ale riadi sa výsledkami vykonaných vyšetrení.
2012-11-30
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Jasikova
(petra)
Dobrý den.chcem sa opýtať po akej dobe si môžem farbit vlasy.som dva roky po liečbe.ďakujem
petra

ODPOVEĎ  
Viem a obdivujem ženy, ktoré sa starajú o seba , ale nenapísali ste mi, kde bol pôvodný nález, akú liečbu ste absolvovali, preto vám nemôžem odpovedať. Opýtajte sa Vášho ošetrujúceho lekára, ale je pravdepodobné, že Vám dá súhlas ak sa nález a liečba netýkala hlavy.
2012-11-29
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Prsník
(Tatiana)
Dobrý večer, po rádioterapii prsníka som si prsník na radu lekára natierala kalciovou mastičkou, ale vznikla mi z toho alergia, vysypala som sa a prsník ma svrbí. Poraďte mi, prosím, čo mám robiť. Ďakujem
Tatiana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, určite je nutné vynechať masť a ísť na kožné vyšetrenie. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2012-11-28
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
MMG
(Eva)
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o vysvetlenie MMG. M.l.dx. denzný terén, bez možnej detekcie mäkkých opacít susp z malgnity. M.l.sin. denzný terén, bez možnej detekcie mäkkých opacít susp. z malignity. V HLQ od mamily 8,OO cm mäkká opacita veľkosti 17,0 X 20,0 mm, neostro ohraničená. Ďakujem.
Eva

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, určite je nutné mamografické vyšetrenie doplniť ultrazvukovým vyšetrením.
2012-11-28
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Rakovina konečníka
(Ľuba Vargová)
Dobrý deň, mám 83 ročnú svokru, ktorá má už cca 13 rokov Alzheimerovu chorobu. V auguste t.r. mala infart, ostala bezvládna, nechodiaca, v nemocnici okrem toho zistili podľa CT vyšetrenia brucha solídne zhrubnutie dorzálne nástenne v abor.úseku rekta. Rektoskopia ani transrektálna ultrasonografia nebola realizovaná pre zlú prípravu.Ma aj zavedený trvalý katéter na moč, lebo podľa lekárky jej nádor tlačí na močové cesty a preto sa nemôže sama vyprázdniť. Minulý týždeň svokre pre zlyhávanie srdca dali kardiostimulátor. Čo sa týka predpokladanej rakoviny rekta, lekári nám povedali, že s ňou už nebudú nič robiť, lebo operáciu by neprežila a iná liečba nie je možná. Ona sa ale stále sťažuje na bolesti v konečníku, a máva obdobia, keď výslovne kričí od bolesti. Momentálne je umiestnená v Zariadení opatrovateľskej služby. Chcela by som vedieť, ako jej možno pomôcť prežiť koniec života bez bolesti, či je nejaký ústav, kde by mala primeranú lekársku starostlivosť - paliatívnu liečbu, na koho a kam sa máme obrátiť. Za odpoveď ďakujem.
Ľuba Vargová

ODPOVEĎ  
Je možné navštíviť niektorú z ambulancií pre bolesť, najbliššiu k Vášmu bydlisku Vám môže poradiť lekár onkológ, prípadne si zavolajte vo štvrtok, piatok /6.7.decembra/ medzi 9-13 hod,na t.č.02/52965148 bude pani Baranová - socialna setra a určite Vám konkrétne odpovie a poradí.
2012-11-28
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Info o CIN I
(Maťka )
prosím Vás o vysvetlenie záveru z bioptického vyšetrenia - LG dysplázia dlaždicového epitelu čapíka maternice CIN I, a z cytologického vyšetrenia ASC-US/ PAP II-IIIa, metaplázia vrátene nezrelej, reparácia.Môže sa to zhoršiť? Ako to môžem zlepšiť?
Maťka

ODPOVEĎ  
CIN 1 je ľahký pred rakovinový stav. Tento vymizne sám najmä u mladých žien, preto sa nelieči konizáciou, ale sa sleduje v 6 mesačných intervaloch. Pravidelné kontroly sú dôležité, aby sa zistilo, ak proces bude pokračovať do vyšších stupňov. Ak by proces pokračoval, tak rakovina môže vzniknúť za viac ako 10 rokov. Takže nie je potrebný žiadny stres, ale pravidelné kontroly. To je najdôležitejšie čo musíte robiť. Nemáme k dispozícii žiadnu liečbu, ktorou by sme aktívne ľahkú dyspláziu zlikvidovali.
2012-11-27
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Krvácanie
(Natália)
Pekný dobrý deň, chcem poprosiť o Váš názor a radu v mojom probléme. Mám 52 rokov a v r 2008 som bola 2x operovaná na prsník a lymfatické uzliny. prsník neg. LU metastázy veľkobunkového chrakteru.Som na hormonálnej liečbe predtým Femara teraz Etruzil. Asi pred mesiacom som začala krvácať z pošvy ( skôr špiniť,/ , ale bolá to čerstva krv. Moja gynekologička po vyšetrení ma upokojila, že to môže byť z nejakej vyrážky. ( Mechanicky oter /Lenže krvácanie pokračovalo tak na základe SONO vyšetrenia ma poslala na kyret, kedže v dutine neternice bol polyp.. Po kyrete asi po 4 dňoch som opätovne krvácala čerstvu krv. Moja lekárka mi nato dala antibiotika, lenže krvácanie neprestalo.Dnes je 25 dní od zákroku ja stále mám také málinke špinenie a cítim bolesti v krížovej oblasti a v podbrušku. Na kontrolu mám prísť o mesiac.Neviem či je to správny postup,lekárka mi nezobrala ani krv. Prosím Vás o Vaše stanovisko,či to nie sú brušné orgány, alebo či nie je potrebné odstránenie vaječníkov a maternice. Ak áno, chcela by som, aby operácia bola prevedená u Vás v OUSA.Ako mám v takom prípade postupovať?. Ďakujem za odpoveď.
Natália

ODPOVEĎ  
Naneapísali ste mi najdôležitejší údaj a tým je histologický výsledok z kyretáže, ktorú Vám vykonali. Takto neviem povedať, prečo máte stále špinenie.
2012-11-27
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
2012-11-20
(JANA)
dobrý den chtěla bych se zeptat moje dcera ma problem před dvoumy lety v těhotenstvý v 5, měsici měla uraz prutce zabouchla dveřmi a spadly nani střepi měla pořezané nohy spoustu střepu v noze něco ji vyčistily a něco tam zůstalo nekolika měsicu as po roce přisly nato že tam ma jestě střepy otejkala ji noha potom se ji delaly červene fleky daly ji antibyotyka ale ale po měsici přisla o ditě došlo ke krvaceni , tet po dvou letech se obevuji zase ty fleky ale bolestive a na dotek tvrdé nevime co to znamena chodi po doktorech ale nanic nepřišly prosim poratte nam . děkuji
JANA

ODPOVEĎ  
Nález na nohách by mohol vyšetriť kožný lekár,chirurg, prípadne traumatológ, ak sa nič konkrétne nezistí, poproste o kontrolné vyšetrenie v čase, keď je nález najvýraznejší.
2012-11-27
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Karcinom prsnika
(bozena )
Dobry chcela by som sa informovat nasli mi invazivny lobularny karcinom prsnika pri nahodnej kontrole na mmografii.mam 78 rokov a v sprave mam napisane toto: invazivny lobularny karcinom prsnej zlazy ncl.gr.2/core cut/ E- cadherin- ,chronicky infiltrat stromatu minimalny,stroma dezmoplasticke,dominuje invazivna rastova komponenta,p53 negat. , ki68: cca 5 %, bc12:+, Cerb-b2: skore1-2%, BIRADS4.Mozem prosim poprosit o vysvetlenie tychto pojmov ?? Dufam ze to este nie je vazne velmi sa bojim.Karcinom je vo velkosti asi cca 4 mm a som obejdnana na operaciu.Dakujem pekne
bozena

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, jedná sa o zhubný nádor prsníka a je nutná operácia. Veľkosť nádoru je malá, takže v prípade chirurgického zákroku sa z prsníka vyberie len nádor.
2012-11-26
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Kožné znamienka u dieťaťa
(Jaroslava)
Dobrý deň, prosím vás o radu a informácie. Mám 11-ročnú dcérku, ktorej sa postupne tvoria kožné znamienka vo vlasovej časti hlavy. Prvé som si všimla asi od 5. roku života. Odvtedy sa jej utvorilo 6 znamienok, najväčšie má priemer 9 mm. Sú ploché, farbu majú rôznu (niektoré sú bledohnedé, na iných sú aj iné farby). Boli sme u kožnej lekárky, ktorá vykonala prevent. vyšetrenie s negat. výsledkom. Prosím, podľa nej, stačí ak vyšetrenie urobí len raz za dva roky? Momentálne prežívam akýsi väčší strach a neviem, kde môžem nájsť upokojujúce informácie. Je prosím takéto dačo u dieťaťa normálne, totiž na iných miestach tieto znamienka nemá a nemáme ani v rodine takúto predispozíciu. Dieťa je (žiaľ) blondínka s modrými očami, ale pokožku máva opálenú skôr dohneda. Môžu sa prosím aj v takomto mladom veku znamienka zvrhnúť? Čo by ste mi prosím odporučili, aby som zabezpečila maximálnu prevenciu dieťaťa? Vopred ďakujem, vďačná budem aj za odkaz na zdroje, kde by som sa dočítala viac.
Jaroslava

ODPOVEĎ  
Pani kožná doktorka určite postupovala a postupuje podľa svojho najlepšieho vedomia i svedomia, po odbornom vyšetrení znamienok nenašla nič znepokojujúce, pretože ak by mala čo i len najmenšie podozrenie, určite by kontrolne vyšetrenie doporučila čo najskôr.Genetická výbava sa nás dotýka niekoľko generácií dozadu a tú väčšina z nás nepozná.Určite pani doktorka doporučila v čase slnečných dní nosiť niečo na hlavičke a zbytočne sa neškrabať vo vláskoch. LPR vydala brožúrku Rakovina kože,rady nielen pre postihnutých, je možné ju získať v kožných ambulanciach, v recepciach LPR v Košiciach Martine i v Bratislave, možnosť zaslania i poštou, ak nám poskytnete adresu.
2012-11-26
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Lifeenergi
(iveta)
Dobry den,prosim o radu, mojmu pribuznemu diagnostikovali maligny tumor na jazyku, bude operovny v prvej dekade decembra.Chcela by som pomoct. Pocula som ze je vhodne uzivat pripravok Lifeenergi, ini mi odporucaju Lifepack. Dakujem
iveta

ODPOVEĎ  
Pri správnom a dostatočne pestrom stravovaní organizmus obdrží, všetky zložky vo Vami spomínaných výživových doplnkoch. V prípade, že by vznikli nejaké ťažkosti pri prehĺtaní potravy , obráťte sa na ošetrujúceko lekára a ten Vám konkrétne poradí, prípadne stravu doplní napr. nutridrinkom.
2012-11-26
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Prostata
(Jojko)
Dobrý deň,potrebujem poradiť.Manžel má rakovinu prostaty s metastázami na kostiach. Prestáva počuť.Ušná lekárka skonštatovala, že to môže mať súvis s jeho chorobou. Chcela by som vedieť,či to tak má byť a či by mu pomohol načúvací prístroj.
Jojko

ODPOVEĎ  
Pokročilý karcinóm prostaty nie je spojený s poruchami sluchu. Choroby majú spoločné iba to, že sa vyskytujú v staršom veku. Na Vašu otázku, či by mu pomohol načúvací prístroj, ako urológ neviem zaujať stanovicko. S pozdravom Dr. M. Horňák
2012-11-26
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
Rada pre otecka
(Martin S)
Dobrý den.Otec už berie + a pol roka chemoterapiu.Má metastázi na pečeni.Medzo kurami chemoterapie ma 2 týždne pouzu.Všimol som si že už 2 krát mal cca 10 den pri pauze od chemoteraoie teploty kolo 38,5.Má to nejaký vpliv na to že neberie chemoteraou???Zname na to že v tedy metastázi utočia na telo???
Martin S

ODPOVEĎ  
Vzhľadom k tomu, že nemám dostatok informácií, len by som "mudrovala" a nič konkrétne by som Vám neporadila,radím Vám položiť otázku onkológovi, ktorý dáva chemoterápiu oteckovi.Jemu je prístupná celá dokumentácia a pozná aj presný priebeh jeho zdravotného stavu, môže robiť vyšetrenia a usudzovať na základe konkrétnych ukazovateľov. Rada cez internet vo Vašom prípade by bola len nepresným hádaním.
2012-11-25
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Prostata
(Marketa Cerovská)
Otec /84/ má pokročilé štádium rakoviny prostaty, v marci mu boli odstránené semenníky. Odvtedy poberá každý mesiac zometu a denne tabletku Bicalutamidu. Má metastázy v kostiach, proti bolesti náplaste fenthanyl 75. Momentálne mal veľmi zlý krvný obraz - hemoglobín 72. Boli mu podané 2 transfúzie a poslaný domov s tým, že však má rakovinu a vysoký vek - to citujem lekára. Je nejaká možnosť pomôcť mu aspoň uľaviť pri bolestiach? Novalgin už veľmi nepomáha. Okrem toho ani nespáva, je plačlivý, ale akosi nikto v našej nemocnici nemá záujem niečo urobiť. prepáčte, zatiaľ neuvádzam odkiaľ sme. Ale aj k tomu asi dôjde, ak to bude takto pokračovať. Ďakujem.
Marketa Cerovská

ODPOVEĎ  
U Vášho otca s najväčšou pravdepodobnosťou prestala účinkovať hormonálna liečba. Tento predpoklad by potvrdili vysoké hladiny PSA. Ide o tzv. kastračne rezistentný karcinóm, ktorý už neodpovedá na hormonálnu liečbu. Ak by sa potvrdilo, že ide o kastračne rezistentný karcinóm, o spôsobe ďalšej liečby by mal rozhodnúť onkológ. S najväčšou pravdepodobnosťou však podávanie chemoterapie je už s ohľadom na vek a stav pacienta kontraindikované a do úvahy prichádza iba liečba príznakov (bolestí). S pozdravom Dr. Horňák
2012-11-25
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
Operácia metastáz pečene
(mária)
Manžel bol minulého roku operovaný na nádor na hrubom čreve. Po absolvovaní chemoterapie sa po niekoľkých mesiacoch našli dve metastázy na pečení. Teraz v októbri bol operovaný na pečeň zostalo mu len 40 percent pečene. Lekár ktorý ho operoval povedal, že manžel musí absolvovať zaisťovaciu chemoterapiu. Jeho onkologička mu nateraz nechce dať, že budeme čakať až na onkomarkery aké budú. Onkomarkery sa budú robiť až 12. decembra a výsledky budú o dva týždne a ak by boli dobré tak mu ju nedá. Neviem, či je vhodné čakať veď keď už mu stúpnu tak to už nebude zaisťovacia chemoterapia a môžu tam byť už maličké metastázy alebo lézie. Čo mám robiť ? neviem sa s ňou nijako dohodnúť.
mária

ODPOVEĎ  
Na Vašu otázku by Vám mal dať konkrétnu odpoveď lekár, ktorý povedal "že manžel musí absolvovať zaisťovaciu chemoterápiu", možno pozná príčinu, ktorá nie je dostupná ani pani doktorke- onkologičke, pretože chemoterápia sa nedáva ako zaisťovacia liečba, ale je to liečebná metóda, ktorá lieči podstatu ochorenia, má totiž ako každá liečba i vedľajšie účinky a vždy by mal prevážiť ten postup, ktorý prinesie pacientovi v ideálnom prípade vyliečenie, prípadne zastaví ochorenie a čo najmenej mu zníži kvalitu života. Nechcem Vám brať ilúzie, ale v súčastnosti nemáme k dispozícií takú vyšetrovaciu metódu, ktorá by na 100% dokázala diagnózu potvrdiť alebo vylúčiť,preto sa robí viac metód, aby lekár mal možnosť čo najobjektívnejšie posúdiť zdravotný stav pacienta a navrhnúť i najoptimálnejšiu liečbu.
2012-11-25
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Usg prsnikov
(andrea)
dobrý den, chcem sa opýtať, bola som na USG prsníkov a do správy mi dr napísala ojedinele cysty bilat s dyfúzne vyznačenými duktami bilat. co to znamená? Mám 31 rokov a už 7 ročneho syna, takže už nekojím no pri stlácaní prsníkov mi vychádza aj tekutina...hormony brať nemožem, mám predispozíciu na trombofiliu...
andrea

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, jedná sa o normálny nález, ak by v ňom bolo čokoľvek v neporiadku, Váš lekár by Vás upovedommil.
2012-11-24
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Chrmoterápia
(Cyril)
Po odoperovaní karcinomu pľúc som podstupil chemoterapiu, ktorá mala byť podana v troch dávkach, avšak po druhej dávke so dostal zapal žil na ruke a chemoterapia bola ukončena. Môžem postúpiť ďalšiu Cemoterápiu?
Cyril

ODPOVEĎ  
Konkrétnu odpoveď Vám môže dať len Váš onkológ, ktorému je známy Váš súčasný celkový zdravotný stav. Nenapísali ste totiž nič konkrétnejšie o Vašom zdravotnom stave a výsledkoch a o postupe pri tak zásadnej liečbe ako je chemoterapia je môže rozhodnúť len plne informovaný lekár, ktorý dokumentáciu má v rukách. Obráťte sa naňho a dôverujte mu.
2012-11-23
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Otázka na pána doktora Masáka
(Denisa)
Dobrý den,prosím o radu.Mám 36 rokov a dve deti ktoré som porodila cisárskym rezom.Pri poslednej prehliake mi moja gynekologička našla neaký polypovytý útvar na krčku maternice a poslala ma na dalšie vyšetrenie na onkologiu.Pán doktor mi vzal tri vzorky na histologiu,a všetky tri vzorky boli-lahká dysplázia s koliocitozou -LGSIL.Cytologický nález-suspektný exocervikálny nález LSIL s HPV infekciou a nesuspektný endocervikálny nález.Popisná diagnoza hormonálny nález-kompatibilný s vekom a anamnézou.Mikrobiologia HPV.Reaktívne a reparatívne zmeny:tkanivové reparatívne zmeny ,metaplázia.Znaky plochého dlaždicového epitelu:Sguamozna intaepiteliálna lézia LSIL lahká dysplázia,hpv.Tak sa chcem opýtať či sa môže podla týchto výsledkou jednať o kondylomy na krčku nakolko sa mi pán doktor k tomu vôbec nevyjadril,a ja ani neviem aký druh hpv vírusu môže spôsobovať tieto zmeny,či je to prekanceroza alebo kondylomy.za odpoved vám velmi pekne dakujem
Denisa

ODPOVEĎ  
Môže sa jednať aj o kodylómy. Nález kondylomov hodnotia patológovia ako ľahkú dyspláziu.
2012-11-23
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Vyliečená?
(anna)
Dobrý deň. Som po operácii LAVH cum adnexectomia 1dx, s hlavnou diagnózou Ca endometrii. Pravý vaječník mám odooperovaný od r.1988 z dôvodu cysty. Histologický nález - Uterus s jednými adnexami, na reze v dutine bradavicovito zhrubnuté endometrium- RRI. Stena myometria do 30 mm. Cervikálny kanál voľný. RRI: fragmentovaný materiál s atypickým endometriom,bez invázie,doriešenie po extenzívnejšom doexcidovaní. porcio 2, kanál3,endometrium mozaikovité,zhrubnuté 4-10,parametriá 11,ovárium atrofické 12-13,tuba zachovaná 14. Mikroskopický nález. Uterus,jedny adnexa- porcio bez dysplazie,ovuloza,kanal volny. Telo uteru-myometrium do 30 mm,endometrium polypoidne zhrubnuté. Endometrium-okrsky exofytického velmi dobre diferencovaného endometriálneho karcinomu,WHO gr.1,okrsky atypickej adenomatoznej hyperplazie i sekrečného endometria, do myometria karcinom neinvaduje. V myometriu zachytené aj menšie ložisko endometriozy. Parametria bez nadorových zmien. Tuba bez zmien,ovarium primerané,corpus luteum. Dg.záver Typológia: MKCHO C55.9 Morfológia MKCHO M-8140/3 MKCH10 C54.1 Opísala som doslovne celý histologický nález. Na kontrole mi pán doktor povedal, že nie je potrebné ožarovanie ani chemoterapia a som vyliečená.Mám sa hlásiť po 3 mesiacoch na kontrolu ultrazvukom.Veľmi sa mi uľavilo, ale červík pochybnosti vo mne je, lebo v iných zdrojoch informácií som sa dočítala, že prežívanie s diagnózou C54 je 5 rokov. Znamená to, že po cca 5 rokoch môžem očakávať ďalšie zdravotné komplikácie? Nie je potrebné absolvovať nejaké preventívne vyšetrenia, ktoré by vylúčili prípadné iné ložiská zhubných buniek? Za odpoveď vopred ďakujem.
anna

ODPOVEĎ  
Podľa histologického nálezu ste naozaj vyliečená. Musíte však chodiť na pravidelné kontroly, tak ako všetky pacientky po liečbe gynekologického karcinómu. V onkológii sa udáva 5 ročné prežívanie, aby sme vedeli porovnávať liečebné výsledky rôznych liečebných postupov. Neznamená to, že máte len 5 rokov života, alebo že o 5 rokov máte očakávať zhoršenie stavu. Verte, že ste vyliečená.
2012-11-22
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Dlhodobé gynekologické problémy
(Denisa)
Prosím o radu,mám 35 rokov,som rozvedená našla som si nového partnera a problémy sa ukázali až pri pohlavnom styku , dovtedy som nič necítila, lebo som od rozvodu nežila intímne, začalo sa to bolesťami pri styku a krvácaním po ňom, boli mi diagnostikované chlamýdie,a cyto vyšetrenie vyšlo na PAP 2/3 a boli mi diagnostikované aj vysokorizikové HPV, liečba spočívala v nasadení Doxybene na 3 týždne,a ja dobrovoľne som si kúpila Indonal na posilnenie imunitného systému, po kontrolnom stere bol výsledok negatívny, ale mne problémy neustávali, cítila som tlakové bolesti v pošve, močovom mechúry a konečníku, neskôr už aj pálenie a štípanie, stery na K+C boli negatívne, tak mi preventívne vždy nasadzoval môj bývalý gynekológ bez vyšetrenia antimykotiká, moje obťiaže sa zhoršovali neustávali tak som bola ochotná navštíviť aj chirurga a gastroenterológa, kde som si nechala spraviť aj kolonoskopiu ohladne podozrenia na vnútorné hemoroidy- výsledok boli drobné dublikatúry anu, vraj nič na operáciu tam nie je. Keďže pracujem v zdravotníctve a problémy neustávajú išla som aj na urologické vyšetrenie s negatívnym výsledkom, zmenila som dokonca aj lekára, ktorý mi tvrdil , že sa jedná o slizničnú alergiu. Môj nový gynekológ mi spravil znova testy na chlamýdie vraj novou metódou na sklíčku a tam sa potvrdili len protilátky v miernej forme,testy na K+ C z krčka aj pošvy negatívne, ale pri vyšetrení a stere mi vraj krvácal krčok, vraj sa jedná o cervititídu, Poslal ma na farmakológiu, kde mi spravili komplet vyšetrenie na chlamýdie z krvi , ktoré vraj potvrdili len protilátky bez prítomnej akútnej infekcie, nastúpilo urologické vyšetrenie - ster z uretry, mykoplazma ureoplazma negativ, len som mala betahemolyt.streptokoka a stafylokoka, ktoré mi vyšetrením z moču nezistili, začali riešiť tieto problémy s ďalším nasadením atb- Unasyn, z ktorého som však i napriek množstvu probiotík mala hnačky, po hnačkách sa mi zápálil konečník a zistili mi aj mykózi GITU / pravdepodobne z množstva atb/ a o týžden nastali zas silné štípanie a bolesti v pošve, ako zdravotník som už tušila , že moja imunita je zoslabená a potvrdilo sa všetko - v pošve mi vykultivovali teraz enterokoka a escherichiu coli, to isté mi vykultivovali aj zo steru z uretry , už po predchádzajúcich negatívnych výledkoch z uretry. Na farmakológii mi naordinovali Nizoral 2 tbl denne a na gynekológii Medofloxine, problémy s kvasinkami gitu a enterokokom v močových a pohlavných cestách a sa vyriešil. Ale ja mám stále tlakové bolesti , štípanie a páleni a pri pohlavnom styku, ktorý som úplne už obmedzila kvôli mojim problémom som citíla pulzujúce tlaky v pošve, pri akomkoľvek gynekol.vyšetrení sa moje problémy zhoršujú, dokonca ja po sono, kde chceli pozrieť väzy maternice sa objavilo väčšie štípanie pálenie. Vybrala som množstvo antimykotík, antibiotík v podobe pošvových krémov a tbl.a množstvo probiotík. Som z toho nešťastná, lebo práve včera som bola znova u lekára, spravil mi cyto vyšetrenie LBC za 25 Eur a znova kultiváciu z krčka, lebo pri stere som začala veľmi krvácať, ale tak, že to aj lekára prekvapilo.Po výsledkoch z LBC a steru na K+C z krčka sa uvidí o ďalšom postupe a odporučil mi aj kyretáž. Preto Vás veľmi prosím o radu takto sa trápim už od marca tohto roku so žiadnym zlepšením poraďte mi prosím, vidím trocha do týchto vecí a už mám strach. Je možné, že môžem mať takéto problémy po chlamýdiách, aj teraz po vyšetrení a krvácaní ma všetko viac páli štípe, tlakové pulzujúce pocity aj v konečníku, nepríjemné pocity pri močení, pokožku okolo konečníka mám krehkú, často sa mi tvoria ragády.Môže sa jednať o nejakú skrytú onkologickú diagnózu. Ako zdravotník som už úpne nešťastná , nepríjemné pocity ma budia aj v noci, prosím poraďte mi na koho sa mám obrátiť. Ďakujem
Denisa

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, je mi ľúto, že Vám na tak obsiahlu otázku viem dať len takúto stručnú odpoveď, no bez vyšetrenia Vám skutočne neviem zodpovedne poradiť a odpovedať.
2012-11-22
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
1 << 56 < 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 > 78 >> 461
Facebook