foto
2% proti rakovine

Ďakujeme všetkým, ktorí svojimi 2% poporili naše projekty.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Tabaková smernica má slovenskú podobu

28.07.2015

Príďte nás pozrieť na festival Pohoda

01.07.2015

Stretnutia milovníkov hudby v Martine

25.06.2015

Ako byť úspešný na pohovore

18.06.2015

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 14:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 14:00-16:00
Št 09:00-13:00 15:00-17:00
Pi 09:00-14:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Poprosíme Vás o väčšiu trpezlivosť pri zodpovedaní otázok v mesiacoch júl a august  z dôvodu čerpania dovoleniek viacerých odborníkov.

Ďakujeme za Vaše pochopenie.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9596)

strana 67 z 480 (otázky 1321 - 1340)
Názov
(meno)
Text Dátum
Opuch
(Marcel)
Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Náš otec bojuje s onkologickým ochorením lymfatického systému. Nádor resp. opuch mu na tvári zaberá oblasť líca a sánky resp. krku. Opuch je natoľko rozsiahly, že lekári mu ho už nemôžu chirurgicky odstrániť. Otec podstúpil ožiare a chemoterapiu. Zaviedli mu tracho do krku a sondu na príjem potravy. Používa lieky ako Aescin, Prednison, Biseptol, Novalgin, Helicid a náplaste proti bolesti. Opuch sa mu aj napriek tomu rapidne zväčšil. Chceme Vás poprosiť čo by ste nám poradili Vy, aký postup liečby by bol vhodný podľa Vás a aký je Váš názor na užívanie liekov Wobenzym a Phlogenzym vzhľadom k tejto špecifikácii diagnózy. s pozdravom Marcel Mingáč s rodinou zo Spišskej Novej Vsi
Marcel

ODPOVEĎ  
Predpokladám, že som dostatočne porozumela, že nález na krku buď je tak rozsiahly a na mieste, kde oteckovi bráni prirodzenému prietoku, že tento stagnuje a podmieňuje opuch. Aby mal zachovanú primeranú kvalitu života, pristúpili k aplikácií sondy, doporučili farmakologickú liečbu, stravovanie i plnohodnotný príjem výživových tekutín- v tomto aspekte Vám konkrétne môže poradiť i sestra pre diétu v nemocnici. Wobenzym a jemu podobné preparáty čiastočne zvyšujú obranyschopnosť organizmu, nevyliečia ale podstatu ochorenia.
2013-07-16
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
lymfodrenáž
(Anna 1)
Dobrý deň, som 10 rokov po operácii prsníka, na doporučenie lekára mám ísť na lymfodrenáž - opúcha mi ruka. Bola som sa pýtať vo viacerých a nedostala som odpoveď, ktorá by ma uspokojila, o rozdielnych cenách ani nehovorím. Môžete mi poradiť zariadenie kde by mi ju odborne spravili, zaujímal by ich aj môj zdravotný stav, správa od lekára... Ďakujem za odpoveď. Anna1
Anna 1

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, lymfodrenáž sa má vykonávať na pracoviskách, kde sú na to vyučení zdravotnícki pracovníci. Lymfodrenáž je preplácaná poistovňou. Vykonávať by sa mala vo všetkých okresných nemocniciach. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-07-15
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
OTÁZKA
(Jana)
Dobrý deň. Som onko pacientka. Rakovina prsníka (C 50.9) . Karcinóm vyoperovaný. Následne podaná liečba chemoterapiou a potom rádioterapiou. Keďže pracujem v zdravotníctve, dala som si pre istotu spraviť DNA analýzu vrodenej trombofílie. ( pretože som mala vysoké trombocyty) NÁLEZ: "pacientka má heterozygotné mutácie na lokusoch MTFHR 677C/T a aj na MTFHR 1298 A/C, v prípade indikácie hormonálnej liečby prosím zvážiť inhibítor aromatázy, TMX je rizikový... " Onkologička mi dala liek TAMOXIFEN "EBEWE" 10mg - ten je však pre mňa rizikový - dokonca na mňa doslova vyhŕkla, ako som si mohla dať spraviť toto vyšetrenie. A že ona iný náhradný liek nemá a ani neexistuje. Preto sa Vás chcem spýtať, ktorý liek je pre mňa vhodný - ako náhrada toho, čo mi dala ona. Ďakujem za kladné vybavenie mojej záležitosti. S pozdravom.
Jana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, pri liečbe rakoviny prsníka záleží aj na veku ženy. V prípade, že ste po menopauze, prichádza do úvahy aj liek inhibítor aromatáza. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-07-14
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Sono
(Kristína )
Prosím Vás o vysvetlenie sono prsníkov a Váš názor na ďalšie liečenie. Vľavo v HLQ hrubostenné anechogénne ložisko veľkosti 20x15x18 mm, v úrovni zhrubnutej steny patologickú vaskularizáciu nevidno. Okolo neho ďalšie menšie ložiská o priemere 3 mm. Tesne pri mamille v HLQ anechogénne ložisko o priemere 6 mm. Na rozhraní DQ anechogénne ložisko o priemere 3 mm. V pravo v centrálnej časti prsníka anochogénne ložiská o priemere 3 mm. V HLQ niekoľko tesne vedľa seba uložených ložísk priemeru 4 - 7 mm. Inak fyziologický sonoobraz prsníkov, solídne zmeny nevidno. Axily bpn. Záver: Cysty v oboch prsníkoch, väčšie vľavo. Vopred ďakujem za odpoveď.
Kristína

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, výsledok je bez onkologického nálezu, nutné sú pravidelné preventívne vyšetrenia. Jedná sa o hormonálne zmeny v prsníkoch. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-07-13
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Onkologicka pacientka
(Jan Zauska c.t.0949 458 181)
Manzelka po poslednych oziaroch hlavy a po naslednej chemoterapii,tak stratila sily ze sa nevladze posadit na posteli,ma problem a ani nevladze zajst na WC, musi hned a ak nie je zle...ako to riesit co s tym.Je po 3. operaciach prsnika a dalsimi 2 objavmi.To sa riesi,ale stratila vela sil.
Jan Zauska c.t.0949 458 181

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. Nerada by som Vám dala nejakú zavádzajúcu radu, najlepšie Vám odpovie a poradí manželkin onkológ,ktorý ju lieči, prípadne nech Vám doporučí sociálnu sestru v nemocnici, kde je manželka liečená a tá Vám môže poskytnúť okrem odborných i praktické konkrétne rady, na koho sa obrátiť pre prípadnú pomoc, asistenciu. Držím Vám palce, nie je to ľahká situácia a liečba býva niekedy mimoriadne náročná pre pacienta a vyčerpávajúca.
2013-07-13
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Bolesť a palenie päty
(maruška)
V auguste 2012 sa mi skončila chemoterapia a radio ožiare ,začala ma bolieť päta na snimke mi ojavili koh,ostroha.absolvovala som 5 ožiare v sept.2012,vo febr, 2013 razove vlny 4.Stale mam silnu palivu bolesť a veľmi zle sa mi chodí.1,jula 2013 som absolvovala ars kolena som obj, na umely kol,klb a ta päta mi ešte sťažuje.Začala ma paliť aj 2.päta,lekarovi hovorím on si vobec nevšima a ja nemôžem chodiť.mam taku otazku ,či to nemôže byť po onkol.liečbe to palenie a niekedy to citim až hore do nohy . Päty ako je kosť vzadu sa nemôžem ani dotknúť, nemam s tým isť niekam inde ako k ortopedovi ?
maruška

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. Nenapísali ste diagnózu, ani miesto, ktoré Vám ožarovali, ani iné nálezy, z ktorých by som mohla usúdiť na nálezy onkológa alebo ortopéda, ani Váš vek. Nepredpokladám, že by si to lekár nevšímal, ale jeho liečebné postupy sú obmedzené, pravdepodobne predpokladá, že po operácií umelého kĺbu aj väčšina Vašich ťažkostí ustúpi alebo sa zmierni. Čiastočne by Vám mohol pomôcť Váš obvodný lekár.
2013-07-12
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Prvé vyšetrenie materského znamienka
(Vojtech Bradovka)
Dobrý deň mám 88 rokov a iba teraz som zistil že v záhybe podbruška a stehna mám materské znamienko čierne asi 1 cm v priemere. Moja otázka: Prvé vyšetrenie patrí na oddelenie dermatológie alebo onkológie?. S úctou V. Bradovka Rožňava email: dedobelo@gmail.com
Vojtech Bradovka

ODPOVEĎ  
Navštívte dermatologickú ambulanciu a dermatológ Vás vyšetrí a usmerní.
2013-07-12
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rakovina pluc
(mata)
Dobry den, otcovi bol minuly rok diagnostikovany nemalobunkovy Ca pluc T2aN0M0 st. 1b. Nasledne po 3 mesiacoch od operacie absolvoval PET/CT vysetrenie so zaverom- v.s. mts intrapulmonalne v S6 l.dx. a mts v hepare. Bral CHT, bez RAT. Teraz absolvoval dalsie kontrolne PET/CT so zaverom- stac. pretrvavajuce hypermetabolicke lozisko v hepare v miernej regresii vychytavania rf, v pracom plucnom hile hranicna LU bez dynamiky v.s. reaktivna, v panve je LU s hranicnou metabolickou aktivitou v.s. reaktivna. Prosim Vas, na zaklade vysledkov ide o progres ochorenia a neucinnost CHT? Co znamenaju v.s. reaktivne LU? Onkologicka povedala, ze nie je dovod na paniku.
mata

ODPOVEĎ  
Vďaka za otázku. Veta: stac. pretrvávajúce hypermetabolické ložisko v hepare v miernej regresii vychytávania rf, znamená, že ložisko tam zostalo, ale je v miernej regresii, nenarástlo, to znamená, že CHT čiastočne zabrala. Čo sa týka LU: reaktívne – môže znamenať nielen malígne, ale reagujúce na zápal – ale toto by Vám viac objasnil lekár, ktorý videl a popisoval PET/CT (nie je popísaná veľkosť uzlín a pod.). Odporúčam vám obrátiť sa ohľadom ďalšieho postupu a vysvetlenia na otcovho onkológa, ktorý vedie liečbu vášho otca a podrobne pozná typ nemalobunkového Ca pľúc (sú rôzne typy) ako aj zdravotný stav vášho otca (komorbidity, výkonnostný stav a pod. ).
2013-07-12
MUDr. Elena Kavcová, PhD. Odpoveď od:
USG vyšetrenie prsníkov
(Jana )
Dobrý deň, bola som na USG prsníkov a môj záver je nasledovný. Bilat. v HLO dobre ohraničené anachogénne ložisko veľkosti do 5 mm.a laterálnymi tieňmi bez akustického retrotumorozneho tieňa s difernecovateľnou dorzálnou stenou s d lhším rozmerom v pozdĺžnej ose. Vpravo v HLQ ložiskové zahustenie charakteru adenomatóza veľkosti 9,5 mmX 5,5 cmv v podkoží drobné ložisko fibrolipom charakteru veľkosti 4 mm bez axilárnej lymphadenopie. BI RADS 3 Mám doporučené sono 0 3 mesiace, nie je to neskoro?
Jana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, podľa výsledku sa nejedná o onkologické ochorenie. Kontrola o 3 mesiace je vyhovujúca a vhodná. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-07-12
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Dobry den
(lucia )
dobry den chcem sa spytat uz druhy rok som bola na kontrole prsnika,prvy krat mi povedal ze je tov poriadku len ze su tam viac pocetne cysty a tento rok mi bolo povedane ze su tam pravidelna fertilna zlaza 1dx.Viac centrale a HQ nespocetne a polymorfne utvary od drobnych do 1cm,bez patologickeho obsahu,ani mi nebolo povedane ci mam ist dalej na kontrolu alebo nie a papier od sonografie ked som zaniesla k lekarovi na gynekologiu tak ho zobrala setricka a povedala len v poriadku a zavrela dvere,viete mi prosim poradit nakolko mam stale bolest v prsniku vyteka a boli ma i podpazusie je to neznesitelne Dakujem
lucia

ODPOVEĎ  
Dobrý deň , vhodná je kontrola u gynekológa pre bolesť a vytekanie z prsníka. Musí sa určiť príčina vytekania z prsníka. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. predseda SEKCAMA SOS SLS
2013-07-11
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Potrebujeme poradit
(emilia)
dobry den dasa unas kupit davkovac taki co zaciti bolest tak sa samo striektie injekcie mam namisli kazetu dakujem
emilia

ODPOVEĎ  
Neviem Vám na vašu otázku odpovedať, možno v lekárni alebo v zdravotnej poisťovni Vás poinformujú konkrétnejšie.
2013-07-11
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Vysetrenie prsnika
(Jana )
dobry den. Prosim o rada. Bola som na vysetrenie sono prsnika.Mam fertilny typ prsnika, vpravo na r.Hoo, ktory zasahuje do Lo je drobna cysta o priem,6,2mm bez patolog. vaskularizavie CFM.Je pritomna beníga leiaz.prosim pekne o rada. dakujem veľmi pekne
Jana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, nejedná sa o onkologické ochorenie. Nutné sú len pravidelné preventívne vyšetrenia prsníkov. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-07-11
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Ballová
(Regina)
Dobry den,moja mama ma stadium ochorenia C53,9.Vybrali jej maternicu a aj vajecniky.Lenze ked prisli vysledky,nasli jej nadorove bunky.Poslali ju na radioktivnu terapiu.Bude vsetko v poriadku po tychto terapiach,alebo sa.choroba moze vratit?
Regina

ODPOVEĎ  
Poslali ste mi veľmi málo informácii o zdravotnom stave Vašej matky, takže neviem odpovedať na Vašu otázku.
2013-07-10
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Hrcky
(Ivana)
Dobr den, chcela by som sa informovat z coho vznikaju hrcky v podpazusi, v podbrusku, pri genitaliach a na stehnach a ci maju spolocny suvis. Predcasom som spozorovala hrcku na vonkajsej strane analneho otvoru, ktora sa v priebehu par tyzdnov zvacsovala a opat zmensovala. Neskor pribudli aj hrcky v podpazusi a na podbrusku. Po zmene deodorantu sa hrcka v podpazusi stratila, ale na podbrusku sa zvacsila, az kym nedoslo ku jej prepuknutiu a nasledne mi z toho vytiekla krv a hnis. Hrcka sa tym zmensila, ale este uplne nestratila. Teraz mi pribudla este hrcka na vnutornej strane genitalii a na vnutornej strane stehna. Vedeli by ste mi poradit. Za odpoved Vam vopred dakujem.
Ivana

ODPOVEĎ  
Navštívte Vášho všeobecného lekára, ten po odobratí anamnézy a vyšetrení Vás sám bude liečiť, prípadne Vás odošle k príslušnému odbornému lekárovi.
2013-07-10
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Bojím sa
(fofo)
Moja mamina veľa fajčí, nijako ju nedokážem presvedčiť, aby prestala. Vposlednom čase som spozoroval, že veľmi kašlieva aj keď fajčí aj keď nefajčí a ešte sa sťažuje na pichanie v pľúcach
fofo

ODPOVEĎ  
Vďaka za otázku a starostlivosť o mamu. Rozhodne by ste mali matku presvedčiť, aby čo najskôr navštívila obvodného lekára a dala sa vyšetriť, prípadne aj u pneumológa (pľúcneho lekára). Kašeľ môže byť príznakom viacerých ochorení priedušiek, pľúc ale aj iných ochorení alebo aj užívania niektorých liekov (napr. na vysoký tlak krvi). Bolo by dobré , aby ste na vyšetrenie doprevádzali mamu aj Vy, lebo fajčiar sa nerád priznáva k fajčeniu a tým sa môže niečo zanedbať. Medzi najčastejšie ochorenia dolných dýchacích ciest spôsobené fajčením patrí chronický zápal priedušiek, CHOCHP, rakovina pľúc. Želám vám, aby vyšetrenie mamy dopadlo dobre a aby ju dostatočne namotivovalo k tomu, aby fajčiť prestala. Je výborné, že má Vašu podporu.
2013-07-09
MUDr. Elena Kavcová, PhD. Odpoveď od:
Rakovina prsnika, generalizovaná LAP, skelet
(Janka Sinayová)
Prosim potrebovala by som zistit, co pri hore uvedenej diagnoze znamenaju aj podkozne lezie. CA prnika metastazuje - hlavne na krku sa mi vytvaraju hrcky . Som po chemoterapii a v sucastnosti som na hormonalnej terapii. Moj najvacsi problem je asi strasny strach - zijem sama . Prosim, co by ste mi poradili. Dakujem Jana Sianyova
Janka Sinayová

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, žiaľ, poslali ste málo materiálu na posúdenie Vášho stavu. Pravdepodobne sa jedná o rozšírenie Vašej základnej diagnózy. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-07-09
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Myeloproliferativní syndrom MPN
(Jana)
Dobrý deň, mám 30 rokov už 3,5r sa liečim na ochorenie MPN bez bližšej typizácie. Užívam Thromboreductin 0,5mg 1-1-1. Nedávno mi robili (po 3 rokoch liečby) rozbor KD. Výsledky sa mi zhoršili z ľahkej na stredne ťažko až ťažko hypercelulárnek KD. A pribudla mi aj ľahká fibróza MF1. V závere lekárskej správy sa píše že do úvahy prichádza najskôr možnosť PMF v prefibrotickej fáze. Lekár to extra nerozoberal dal mi lieky a že pokračujeme v liečbe. Rada by som sa o mojom ochorení dozvedela viac. A tiež by som potrebovala poradiť, nakoľko som začala 2x do týždňa cvičiť (skákanie na trampolíne- jumping) či mi to nemôže uškodiť? ďakujem Jana
Jana

ODPOVEĎ  
Váš lekár Vám nemohol dať ani inú odpoveď, pretože obraz ochorenia nie je jednoznačný a možnosť liečby je t.č. limitovaná. Odpoveď na Vašu možnosť cvičenia Vám dá Váš ošetrujúci lekár, ktorý je oboznámený s Vaším celkovým zdravotným stavom.
2013-07-08
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Pomoc
(emilia)
dobri den mojmu ockovi vioperovali celi zaludok a teras ma metastazi v peceni a neda sa ani operovat ani chemoteraspiu ani ozjare a teras prestal jest asi 3 dni a ma strasne bolesti pot rebrom a chrbte chcela bisom vediet kolko sa zije a co biste nam otporucili momentalne uziva silnu davku morfium dakujem
emilia

ODPOVEĎ  
Na otázku, koľko sa kto dožije, ja neviem odpovedať. Napriek tomu, že berie morfium a bolesti pretrvávajú, by vám mohol pomôcť lekár v ambulancií pre tlmenie bolestí , preto sa spýtajte onkológa, prípadne vo Vašej poisťovni a oni Vám poradia najbližšiu takúto ambulanciu.
2013-07-08
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
LBC ...
(L.Borgia)
... prajem pekný deň,mám záujem o vyšetrenie metódou LBC. Viem, že toto vyšetrenie si pacient hradí z vlastného vrecka, ale otázka peňazí nehrá rolu. Mňa by skôr zaujímalo, že odkiaľ sa odoberá vzorka, ak je žena po hysterectomii. Asi z jazvy v pošve či? ... o toto vyšetrenie mám záujem len z toho dôvodu, že by som chcela vedieť, akými typmi HPV som infikovaná........................................................................Môj gynekolog mi pri preventívke spravil aj výter z pošvy a výsl. bol PAP II. to však neznamená, že nemôžem byť infikovaná HPV. Sú nejaké špecializované pracoviská, kde robia tieto vyšetrenia, al. koho môžem požiadať o toto vyšetrenie? Za priaznivú odpoveď veľmi pekne ďakujem. ... L.Borgia
L.Borgia

ODPOVEĎ  
Neviem akú priaznivú odpoveď odo mňa očakávate. Nevidím zmysluplnosť nechať sa testovať na prítomnosť HPV v pošve, ak ste po hysterektómii. Dnes nevieme tento vírus liečiť, tak v skutočnosti nepotrebujete vedieť či ste infikovaná. Ak máte cytologiu v poriadku, to je najdôležitejšie, to vypovedá, že ste zdravá.
2013-07-08
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Strach o rakovinu
(Ivan Madarász)
som prestal fajcittt.fajcil som rok presne bo jim sa ci nemam rakovinu bolsti brucha zaludka obliciek ,bolesti noch ,zavrate mozem sa zacat bat ci som ju nedostal mozte mi poradit prosim vas za odpowd dakujem. ci to su len abstinencne priznaky aj podbrušškoo boli kuril som 10 az 15 cigariet denn
Ivan Madarász

ODPOVEĎ  
Vďaka za otázku. Gratulujem Vám, že ste zanechal fajčenie. Na stanovenie diagnózy nestačí len opísať pár príznakov, ale je potrebné vás vyšetriť. Odporúčam s dôverou sa obrátiť na vášho lekára, ktorý vás vyšetrí a len tak bude môcť povedať, o čo sa u vás jedná.
2013-07-05
MUDr. Elena Kavcová, PhD. Odpoveď od:
1 << 56 < 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 > 78 >> 480
Facebook