foto
2% proti rakovine

Vaše 2% nám umožňujú pripravovať mnohé programy a projekty, ktoré pomáhajú onkologickým pacientom a ich rodinám.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Na svete je štvrtá edícia Európskeho ...

23.10.2014

Tradičný Týždeň proti rakovine bol netradičný

21.10.2014

V stredu začína výstava "Sme úžasní"

20.10.2014

Náhradný "domov" si pripomína 10 rokov ...

19.09.2014

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-16:30
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9051)

strana 63 z 453 (otázky 1241 - 1260)
Názov
(meno)
Text Dátum
Otazka
(martina )
dobry den chcela by som sa opitat mam 21rokou mam stale problemi po zenskej stranke . mame v rodine viacej druhou rakovyny otcova mama mala rakovynu pluc a mozgo a moj otec mal to iste obydvaja umreli a mamina mama mala rakovynu prsnika spodku hrubeho creva a ta este zije a mamina sestra mala nezhubny nador v prsniku a druha mala zhubny. mam sa bat ze bysom mohla mat aj ja volaco? su aj nake preventyvne vysetrenia?? mam syna ktory ma 2roky a 7mesiacou a druhyho sana ktery bude mit 2mesiace a bojim sa dakujem
martina

ODPOVEĎ  
Preventívne prehliadky od 18 roku 1 . všetkých orgánov robí ju obvodný lekár,2. gynekológ od 20 roku a od 30. roku by mal vyšetriť i prsníky pohmatom,3. ak máte početné materské znamienka, potom by ste mala ísť kožnému lekárovi, konečník sa vyšetruje po 40 roku , dutinu ústnu by mal vyšetriť zubný lekár pri ročnej preventívnej prehliadke. Ak máte a nejaké problémy, povedzte ich obvodnému lekárovi a ten vás presne nasmeruje. Dedičnosť onkologických ochorení je preukázaná iba vo veľmi nízkom % ak chorejú po 50 roku života. Vyšetrovanie prsníkov i kože môžete robiť i samovyšetrovaním.
2012-10-28
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Hrčka na krku
(Jarka)
Dobrý deň prajem, vytvorila sa mi hrčka na krku presne na štítnej žľaze na pravej strane asi pred 1,5 rokom. Teraz má asi 2,5 cm, nenarástla do výšky, ale do šírky, preto nie je viditeľná, ale keď natiahnem krk a prehltnem vidím ju, rukou si ju tak isto nahmatám a cítim ju. Horšie je to, keď som v chlade alebo v horúcom prostredí, vtedy ju cítim intenzívne na hrtane. Ale zdá sa mi, že prestala rásť. K tomu mám na krku väčšiu viditeľnú uzlinu tiež na pravej strane pod uchom a nejaké menšie. K tomu už pri menšej námahe sa zadychčím hneď. Robila som si u Obvodnej doktorky pred tým jeden a pol rokom vyšetrenie krvi a štítna žľaza pracovala v poriadku, jediné čo mi zistili, zvýšený počet leukocytov, nejaký zápal v tele, nič viac. Teraz cítim časté svrbenie na hrudi tesne pod tou hrčkou. Neviem čo s tým, mám sa niečoho obávať, alebo môže isť len o planý poplach? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Jarka

ODPOVEĎ  
Vaša pani obvodná lekárka ak hmatá uzlovitú štítnu žľazu, zväčšené lymfatické uzliny mala by Vás poslať na vyšetrenie USG, rtg hrudníka ... , prípadne punkciu daných útvarov, alebo ak sa jedná o štítnu žľazu -endokrinológovi do OÚSA Heydukova 10 Bratislava.
2012-10-27
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rekonizácia alebo hysterektómia
(kika)
Dobrý deň, veľmi pekne prosím o radu pri rozhodnutí či mám podstúpiť rekonizáciu, alebo hysterektómiu. Po cytológii PAP IIIb, HSIL som bola odoslaná na onkogynekológiu a po troch mesiacoch odoslaná na konizáciu krčka maternice.Histologický výsledok: Dolná pera:Prvý fragment porcio 20x10x5mm, druhý fragment neorientovaný 25x10x5 mm, tretí fragment 7x10x2 mm.Záver cervikálna intrepitelová neoplázia s ťažkými dysplastickými zmenami CIN III, high grade, koilocytovou atypiou, zmeny siahajú až k bočným a tušovaným okrajom. Horná pera: prvý fragment 40x10x10mm, druhý frakment neorientovaný 2x1x1cm .Záver to isté čo pri dolnej pere. Kyret cervikálneho kanála s metaplastickými cervikálnymi žliazkami s dysplastickými zmenami,koilocytoivou atypiou. Utržky : dysfunkčné iregulárne endomentrium so stomoglandulovou disociácou, so stomou v regresii a žliazkami v sekrécii(estrogény). Mám 44 rokov a dve deti, svojmu onkogynekológovi dôverujem,všetko mi vysvetlil, ale rozhodnutie nechal na mňa. Čo mi poradíte si zvoliť rekonizáciu , alebo hysterektómiu, aký by mal byť časový odstup od konizácie. Veľmi pekne ďakujem za radu.
kika

ODPOVEĎ  
Histologický nález z konizácie je ťažká dysplázia - CIN III. Dysplázia je v tesnom okraji a aj v kyretáži zo zvyšku kanála cervixu je prítomný predrakovinový stav. Je potrebný ďalší operačný výkon. Aj rekonizácia aj hysterektomia je zmysluplný výkon. Skutočne záleží na Vás, ako sa rozhodnete. Samozrejme, že ak sa po rekonizácii nedosiahne stav, keď sa odstránil celý predrakovinový stav, bude sa musieť vykonať hysterektómia. Teraz však máte na výber.
2012-10-26
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
ANASTRAZOL
(miroslava)
dobrý deň,môže Anastrazol spôsobovať občasné spotenie až návaly horúčavy?a akým spôsobom blokuje bujnenie rakovinových buniek?ďakujem
miroslava

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, anastrozol pôsobí antiestrogénne. Jednoducho povedané, spôsobuje zníženie hladiny ženských hormónov. Takýmto mechanizmom spôsobuje občasné spotenie sa až návaly tepla a horúčavy.
2012-10-26
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Karcinom zaludka
(dagmar)
dobry den, partner je mesiac po totalnej gastrektomii z dovodu karcinomu zaludka, pred radio a chemo terapiou. poradte prosim nejaku konkretnu prirucku ohladne stravovania aj s receptami. dakujem
dagmar

ODPOVEĎ  
Konkrétne sa dá radiť iba ak by som poznala Váš objektívny nález, pretože teraz, prípadne počas liečby sa môžu, ale i nemusia vyskytnúť zažívacie ťažkosti, potom stravovanie sa mení podľa aktuálneho stavu. LPR vydala brožúrky : Ako sa správne stravovať, Chemoterápia a Vy, mali by byť dostupné v čakárňach pred onokologickými ambulanciami, prípadne v recepciach LPR, Bratislava, Martin, Košice,prípadne si o ne môžete požiadať aby sme Vám ich poslali poštou (te.02/52 92 17 35). Onkológovia vždy konzultujú možnosť stravovania, doporučia a vysvetlia Vaše možnosti, prípadne predpíšu i Výživové doplnky - "nutričné drinky", aby pacient mal zastúpené vo výžive všetky základné látky.
2012-10-26
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rodinny prislusnici
(Jozef)
Moja priatelka (55 rokov )ma onkologicky choreho manzela. Chcel by som jej nejako pomoct v tomto obdobi. Ona je tu teraz pochopitelne pre svojho manzela, pomaha mu stara sa o neho aj o domacnost a deti. Mam pocit, ze jej by sa tiez zisla nejaka konkretnejsia podpora. Mohli by ste mi prosim poradit, co by pomohlo rodinnym prislusnikom onkologickych pacientov, lepsie, kvalitnejsie prekonat toto obdobie. Dakujem za pomoc
Jozef

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. Ďakujem Vám veľmi pekne za Vašu otázku. Potreba podpory a pomoci pre rodinných príslušníkov a pre najbližších ľudí onkologických pacientov je skutočne takmer rovnako akútna ako samotná pomoc pre onkologických pacientov, často si prechádzajú podobnými štádiami v prežívaní, pociťujú obavy, strach, stres, neistotu, a niekedy i výraznejšie vyčerpanie v dôsledku poskytovania psychickej i praktickej podpory a pomoci onkologickému pacientovi. Aktuálne Liga proti rakovine pracuje na rozširovaní siete psychosociálnej pomoci pre onkologických pacientov a ich blízkych, v rámci ktorej môže Vaša priateľka kontaktovať psychológa a dohodnúť sa na jednorazovej konzultácii či dlhodobejšom poradenstve. Zoznam psychológov nájdete na: http://lpr.sk/aktivity,-projekty/psychosocialna-pomoc/2012/ K dispozícii sú aj Centrá pomoci v Bratislave , Martine či Košiciach, ktoré sú otvorené 5 dní v týždni alebo je možné poradiť sa i na Linke pomoci na tel. 02/52 96 51 48. K dispozícii sú onkológovia, psychológovia, sociálna sestra. Verím, že prostredníctvom niektorého z týchto kanálov sa Vašej priateľke dostane efektívnej pomoci, povzbudenia, ktoré určite potrebuje. S pozdravom a prianím všetkého dobrého, Lucia Budáčová
2012-10-26
Mgr. Lucia Budáčová Odpoveď od:
Krv a svrbenie konečníka
(Boris)
Dobrý deň. Chcel by som Vás veľmi pekne poprosiť o odbornú radu. Už dlhší čas-niekoľko rokov mám problémy so svrbením konečníka a niekedy aj s objavujúcou sa krvou na toaletnom papieri po vykonaní veľkej potreby. Niekedy mám pocit, že je to kvôli častému vykonávaniu potreby - neviem. čo to môže byť?
Boris

ODPOVEĎ  
Ak zisťujete prítomnosť krvi na toaletnom papieri po stolici, píšete, že je i častá, bolo by správne vyhľadať niektorého z lekárov buď obvodného lekára, chirurga, prípadne gastroenterológa, neviem ktorého máte najbližšie k bydlisku, prípadne práci.
2012-10-25
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Cytologia
(Nika, 30r)
Dobry den, viac ako dva roky navstevujem onkogynekologa, nakolko som mala niekolko krat zle vysledky z cyt. III.b,c aj po prelieceni u gynekologa. Chcem sa spytat, ci je to v poriadku, ze dva roky mi nerobili ziadne vysetrenia iba cytologiu, nerobili mi ani krve testy, alebo kolnoskopiu ani mi nepredpisali ziadne lieky. Chcem sa opytat, ci to je v poriadku, ci by som nemala zmenit onkogynekologa. Dakujem
Nika, 30r

ODPOVEĎ  
Píšete, že chodíte k onkogynekológovi a potom píšete, že chcete ísť na vyšetrenie k onkogynekológovi. To mi celkom nesedí. Nie je možné si urobiť obraz o vašich výsledkoch cytológie, pretože mi nepíšete ich znenie. Dnes sa používa hodnotenie cytológie podľa Bethesda klasifikácie. Určite aj Vy máte cytologické výsledky popísané v tejto klasifikácii. Žiadajte vždy výsledok cytológie v tejto klasifikácii. Dôležité je, či máte k svojmu gynekológovi dôveru. Ak máte, tak sa riaďte podľa jeho pokynov, ale ak chýba dôvera, je lepšie zmeniť lekára, aby ste mu mohli dôverovať a komunikovať s ním o tom, čím si nie ste istá.
2012-10-25
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Gulicka
(Lenka)
Dobry den, pred 3 mesiacmi som bola na vysetreni sona prsnikov a vcera som si nahmatala na lavom prsniku presnejsie na rebre gulicku. je to tvrde a ma to konzistenciu ako kost a je to smerom blizsie k stredu hrude. mozem mat kost v tvare gulicky alebo to moze byt nador aj ked som bola pred 3 mesiacmi na vysetreni?
Lenka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, ak je hrčka tvrdá, vhodné je lekárske vyšetrenie.
2012-10-25
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Operovaný žalúdok
(Ewa)
Dobrý deň,mám 51 rokov, pred 14 rokmi som bola operovaná na žalúdok pre vredovú chorobu BI. NEmala som doteraz závažnejšie problémy okrem občasnej dietnej chyby- nemôžem mlieko, sladké..a.p. V posledných 3-4 mesaicoch som začala mať bolesti podobné vredovej chorobe,prestáva mi tráviť jedlo, zvraciam ho po niekoľkých hodinách nestrávené,v posledných dvoch mesiacoch ma napína na vracanie hlavne nalačno, netuším prečo - aj v noci, vraciam iba štiplavé šťavy, alebo peny. Jednu noc som mala zimnicu a bolesti čriev, zvýšenú teplotu..Nie je to pravidelné a nie je to denne. Teraz vraciam tak 3x do týždňa nestrávené jedlo. Bola som na Gastrovyšetrení, lebo moja p.doktorka mi povedala že som prokarcinomny? pacient a má starosť, aby sa niečo nezanedbalo.Dokror povedal, že tam nič nevidí že je všetko v poriadku a že by to bol zázrak keby z histológie niečo vyšlo ( nechcel urobiť odber, tvrdil že netreba) Výsledok citujem: "Chronická aktívna superficiálna gastritída II.-III.gr., s ľahkými dysplastickými zmenami, H.pylori prekvapujúco negat." Mávam bolesti ako pri vredoch, neberiem lieky - nasadený mám kinito - z čoho mám hnačky. Čo to teraz pre mňa znamená? Priznám sa, moc sa mi to nepáči, hoci som zatiaľ neschudla bojím sa, aby ten nález bez liečby sa nevyvinul do horšej diadnózy. Ďakujem.
Ewa

ODPOVEĎ  
Gastroenterológ napísal že momentálne máte zapálenú sliznicu žalúdka, čo Vám môže vyvolávať dané ťažkosti, ak Vám nenapísal lieky , môže tak urobiť Vaša pani doktorka, prípadne môže doplniť ďalšie vyšetrenia a cielenejšie Vám pomôcť sa zbaviť Vašich súčasných ťažkostí, buď odbornými radami, alebo liekmi. Prajem Vám, aby Vaše problémy čo najskôr ustúpili.
2012-10-25
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rada
(marta)
Dobry den,chcem vas poprosit o radu,uz dlhsiu dobu pozorujem ,ze po stolici mam taky pocit,akoby mi tam nieco zostalo na konci konecnika,pritom stolicu mam pravidelne,kazde rano,neboli to,len mam neprijemny pocit cely den a vzdy cakam na rano,ale stale je to rovnake,mam strach ist k lekarovi a este viac sa hanbim o tom hovorit,preto vas prosim o radu. Dakujem
marta

ODPOVEĎ  
Internetom sa nedá robiť konzultácia ani objektívne vyšetrenie, aby ste nebola pod psychickým tlakom, je potrebné, aby vás vyšetril lekár i obvodný to môže byť, ak sa nenájde objektívna príčina, tak Vám pravdepodobne doporučí psychológa. U lekárov sa nemusíte "hanbiť "za nič, čo je ľudské.
2012-10-25
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Sono prsníkov
(Lucia)
Dobrý den chcela by som sa opytať na výsledky zo sona že čo to znamená vľavo smerom kraniomediálnym je nikoľko mikrocystičiek a ľahko hypoechogénna nodozita veľkosti 7x4mm/dif. dg. FA/ Vpravo bez evidentných ložiskových a solídnych a cystických zmien. Axilly voľné. Neviem čo mam od toho čakať stale sa trapim. Dakujem za odpoved
Lucia

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, jedná sa o hormonálne zmeny a hypodenzdná nodozita je pravdepodobne nezhubný nádor. Vhodné sú pravidelné kontroly.
2012-10-24
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Modrina na konečníku
(Vlado)
Dobrý deň, mám 53 r. nefajčím, nepijem, mám sedavé zamestananie som vodič. Od malička mám problém s vyprázdňovaním. Stolicu mám raz za 4-5 dní no je potom tvrdá a to je problém. Niekedy ma po nej bolí pod mieškom čo myslím že je podráždená prostata a niekedy sa mi vytlačí sliznica alebo žila veľkosti hrášku až fazuľky. No teraz sa mi urobil na jednej strane okolo toho hrášku taký modrinový prstienok priemer asi 2cm. Tak sa chcem spýtať či je to bežné alebo čo s tým? Ďakujem za odpoveď.
Vlado

ODPOVEĎ  
Okrem toho že máte sedavé zamestnanie, i správnu životosprávu dodržať pri Vašom povolaní je zložité a nehovoriac o stresoch za volantom. Pravdepodobne máte hemoroidy, bolo by správne, aby Vás vyšetril chirurg, prípadne gastroenterológ, podľa aktuálnych výsledkov vyšetrení by Vám vedel najoptimálnejšie poradiť.
2012-10-24
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rakovina krčka maternice
(Ľuboš)
Dobry den, mojej mamke diagnostikovali endocervikalny adenokarcinom (grade 2), po vsetkych dalsich vysetreniach jej nasli pravdepodobne nador na peceni, bola poslana na magneticku rezonanciu, kde dostala takyto vysledok vysetrenia. Ovalna solitarna tu lezia mass charakteru v segmente S2 a S4 pečene /5,5x5,5x5,2 cm/ postontrastne pozitivne enhancujúca v arteriánej fáze vyš. Dig.dg. najskôr MTS. Dilatované intrahepatálne žlčové cesty ľavého pečeňového laloka výrazne pri kompresii d.choledochus tu léziou. V strednej tretine d.choledochus výrazná stenoza až oklúzia lumenu, tlakom tu lézie heparu. Hydrops cholecystae. Cholecystolithiasis. Cholecystitis chronica. Slezina, pankreas, obličky, nadobličky bpn. LU vo vyšetrenej úrovni horného abdomenu a retroperitonea sú zmnožené bez známok patologického zväšenia. Solitárna LU interaortokaválnej lokalizácii má rozmer O,9xO,5 cm. Pekne prosím o vysvetlenie tohto záveru a mám otázku či je možné alebo bežné podľa tohto vyšetrenia pretransformovať z grade 2 na grade 4 bez ďalších vyšetrení a poslať krvácajuceho pacienta domov pre nedostatok miesta a či je bežné že rakovina krčka maternice metastázuje do pečene? veľmi pekne ďakujem
Ľuboš

ODPOVEĎ  
Histologický nález máte z krčka maternice – čo je potvrdením diagnózy rakoviny krčka maternice. Nebolo vykonané MRI malej panvy – aspoň mi nepíšete jeho nález – takže sa neviem vyjadriť k operabilite tohto nádoru. Ďalším nálezom je útvar v pečeni, ktorý je popísaný ako metastáza karcinómu. Nie je však histologicky potvrdená. Popis je však dosť precízne vykonaný a je možné predpokladať, že sa jedná o metastázu. Mne sa z tohto popisu zdá, že môže ísť o dva karcinómy,jeden primárny – karcinóm žlčníka a druhý karcinóm krčka maternice. Myslím si, že by Vaša matka mala byť liečená na špecializovanom onkologickom pracovisku.
2012-10-23
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Onkogyn.vysetrenie
(eva)
Každoročne chodím na preventívne prehliadky-doteraz to bolo vždy neg.Avšak pri poslednej august t.r. mám výsledok zo steru 3a 3b(LBC metódou).Môj gynekológ mi povedal,že na kontrolný ster stačí prísť až v apríli.Možno som trošku paranoidná, ale nie je ten interval kontroly dlhý?Pred rokom mi zomrela príbuzná na rakovinu krčka maternice,takže priznám sa, že mám trošku obavy.Nakoľko mám 45r.chcela by som absolvovať aj kolposkopické vyšetrenie.Moja otázka na Vás je, je možné dať sa vyšetriť na Vašej ambulancii a ak áno, potrebujem doporučenie od obvodného gynekológa?
eva

ODPOVEĎ  
Ak bola vaša cytológia vykonaná LBC metódou, tak musí byť výsledok vyšetrenia formulovaný v Bethesda klasifikácii, preto je lepšie udávať túto a nie v starej forme škála od 1 po 5. Myslím si, že ak ste mali doteraz vždy cytológiu v norme, tak po prvom náleze 3a,b skutočne stačí kontrola o 6 mesiacov.
2012-10-23
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Nádor ovária
(Mária)
Mam 59 rokov. V roku 2003 som absolvovala laparoskopickú operáciu Uterus myomatosus - LAVH et adnexectomia. Výsledok z histologie bol vyhodnotený ako negatívny. Vo februári t.r.som bola prijatá na internú kliniku pre ascites nejasnej etiologie, bola mi vykonaná laparoskopická revízia brucha a odobraté vzorky na histologiu. Výsledky histologie : " Na základe cytomorfologie a imunoprofilu nález hodnotíme ako bunky serózneho adenokarcinomu v ascite so susp. origom v ováriach." Biopsia : " Na základe histomorfologie a imunoprofilu nález hodnotíme ako metastázu serózneho papilárneho cystadenokarcinomu v omente, nuklearny grade III., so susp. origom v ováriach. V obdobi marec a jún 2012 som absolvovala 6 cyklov chemoterapie (carboplatina + paklitaxel. CHT ukončená po 6 cykloch po kontrole na CT, normalizácii markerov a toxicite CHT ( myelo, neuro). V septembri 2012podľa PET/CT - LU v mediastine a hiloch, drobny fluidotorax vľavo, crescit markerov - zahajená II. línia chemoterapie - topotecan/ hycamtin. Prosím Vás o Váš názor na liečbu. Citala som o vedľajších účinkoch uvedenej liečby a chcela by som vediet, či existuju aj ine možnosti. Zaroven Vás prosím o odporučanie nejakých výzivových doplnkov pre posilnenie organizmu a skvalitnenie života. Trápi ma najmä trpnutie prstov rúk, viac nôh a teraz aj celková slabosť a únava. Ďakujem
Mária

ODPOVEĎ  
Myslím si, že liečba je správna. Ja sa nevenujem liečbe chemoterapiou - nie som chemoterapeut, a ani výživovým doplnkom. Myslím si, že dnes si môžeme kúpiť kvalitné potraviny, a preto nie je dôvod platiť vysoké sumy v lekárňach. Bližšie informácie na Vaše otázky Vám iste podá Váš chemoterapeut, ktorý podrobne pozná celkový Váš zdravotný stav.
2012-10-22
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Rakovina mozgu & kože?
(Petra)
Dobrý deň, prosím o radu a pomoc. Moja mamka má najnovšie v papieroch diagnózu C71.9 teda "Mozog bez špecifikácie" a C44.3 "Koža iných a nešpecifikovaných častí tváre". Nakoľko sú moji starí rodičia skúpi na slovo chcela by som vedieť čo všetko to obnáša, mamka je už 11.rokom ležiacim pacientom po niekoľkých mozgových infarktoch(postischemické ložiská v oblasti pontu a mesencefala) v roku 1983 prekonala "infiltratívny astrocytom" a aj ked to bolo uspesne odobrate a vraj nezhubne, nasledovala chemo a radioterapia. Je možné, že diagnóza C71.9 je vlastne súhrn toho astrocytómu a mozgového infarktu? alebo čo to vlastne znamená? Viem, že na google a podobne vyhliadavače sa nespolieha, ale tam mi naskočilo akurát, že sa to radí medzi zhubné nádory. Nikto mi nič nechce povedať a ja si myslím, že si zaslúžim vedieť pravdu. Ohľadne ďalšej liečby sa nič ďalej nerieši. Mamka má k tomu pridružené ďalšie ochorenia a celkovo je zázrak, že tu s nami stále je. Rada by som však vedela, na čo vlastne ja aj ona sme. Ďakujem za odpoveď a prajem pekný večer! :) p.s. a veľa síl, ako pacientom, rodinám tak aj lekárom a sestrám, čo pomáhajú!:)
Petra

ODPOVEĎ  
Pokiaľ pacient nesúhlasí s informovaním o jeho zdraví, lekári to musia rešpektovať.Čísla Vami napísaných diagnóz zodpovedajú popisu, ktorý ste za ne napísala. Vysvetlite mamičke, že rada by ste jej pomohla, aby dala súhlas ošetrujúcim lekárom na informáciu o jej ochorení a celkovom zdravotnom stave, pretože iba oni majú najucelenejší obraz a tak je pravdepodobné, že Vám i najobjektívnejšie odpovedia na súčasný zdravotný stav Vašej mamičky. Ďakujem za uznanie a prianie , ktoré Vám zo srdca opätujem.
2012-10-22
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:

(maria)
neznasanlivost xelody po 19dnoch nkontinualneho podavania
maria

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, nakoľko je Váš príspevok do poradne málo konkrétny a neobsahuje žiadnu otázku, nie je možné sa k nemu vyjadriť či ho zodpovedať. V prípade, že máte záujem o názor odborníka, prosím, konkretizujte otázku a uveďte viac detailov. Ďakujeme. S pozdravom, Lucia Budáčová
2012-10-22
Mgr. Lucia Budáčová Odpoveď od:
C50
(Júlia)
dobrý deň robili mi odber krvi a mám zvýšené bilirubiny /25/Môže to byť od Tamoxifenu čo beriem od januára 2012 alebo mám nijaké iné problémy. dakujem
Júlia

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, vhodné je vyšetrenie pečene ultrazvukom, príčin na zvýšenie bilirubínu môže byť viacej.
2012-10-22
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Zapcha
(jana)
dobry den chcela by som sa spytat mam taky problem stolicu mam asi dva krat za mesiac a pri nej velke blesti a niekedy nie vzdy trochu krvi mam 25 a som chudej postavy v rodine mala moja babka rakovinu creva ale vatcsinou pisete ze sa to stave ludom voo vyssom veku len by som sa rada informovala ci ma niekto taky problem bez toho aby to bolo vazne vopred dakujem za odpoved
jana

ODPOVEĎ  
V prvom rade sa snažte, aby ste mala pravidelnú stolicu "asi 2x za mesiac" je extrém, ktorý treba zmeniť. Zmeňte životosprávu, spôsob stravovania - je dostatok literatúry o správnej životospráve, ak si nedokážete poradiť sama, vyhľadajte svojho obvodného lekára, ktorý objektívne zistí, kde je príčina, možno Vám i poradí konkrétnejšie ďalší postup. V medicíne sa nedá nič jednoznačne vylúčiť, ani to, že ochorenie sa vyskytuje vo vyššom veku a mladý človek neochorie.
2012-10-22
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
1 << 52 < 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 > 74 >> 453
Facebook