foto
2% proti rakovine

Vaše 2% nám umožňujú pripravovať mnohé programy a projekty, ktoré pomáhajú onkologickým pacientom a ich rodinám.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Na svete je štvrtá edícia Európskeho ...

23.10.2014

Tradičný Týždeň proti rakovine bol netradičný

21.10.2014

V stredu začína výstava "Sme úžasní"

20.10.2014

Náhradný "domov" si pripomína 10 rokov ...

19.09.2014

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-16:30
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9026)

strana 63 z 452 (otázky 1241 - 1260)
Názov
(meno)
Text Dátum
Fibromy
(Katka)
Dobry den, na krku a hrudniku mam niekolko vyrastkov (myslim, ze su to fibromy), citala som, ze ich povodcom je HPV virus a ze moze neskor sposobit rakovinu. Zaujimalo by ma, ci je to pravda a ci mi viete poradit ako sa takychto vyrastkov mozem zbavit. Dakujem
Katka

ODPOVEĎ  
Fibromy nespôsobuje HPV vírus.Fibromy nemajú žiadny vzťah k rakovine. Navštívte kožného lekára, ktorý Vám určí diagnózu výrastkov, o ktorých píšete a navrhne riešenie.
2012-10-17
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Cytologia 3A
(sidonia)
DOBRY DEN.PROSIM VAS PAN DOKTOR ZA AKY CAS MOZE VYSTUPIT DIAGNOZA CYTOLOGIE NA 3A.S PRVYM PARTNEROM SOM MALA SEX PRED ROKOM A SDRUHYM PRED STYRMI MESIACAMI.VIAC PARTNEROV SOM NEMALA.MAM 27 ROKOV A NA ROCNE PREHLIADKY SOM NECHODILA .HAMBILA SOM SA.LEKARKA MI POVEDALA ZE SA TO PRENASA PRI SEXE. DAKUJEM VAM.
sidonia

ODPOVEĎ  
Cytologický nález 3a je najčastejšie z dôvodu zápalu. Nie je to určenie pred rakovinového stavu. Jedná sa o vyšetrenie, kde sa prezerajú bunky zotreté z krčka maternice. Nejedná sa o vyšetrenie, ktorým sa zisťuje prítomnosť HPV – vírusu. Myslím si, že ste celkom neporozumeli, o aký výsledok ide. Požiadajte svojho gynekológa o vysvetlenie výsledku cytológie.
2012-10-17
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Cytologia
(Andrea)
Dobrý deň, Môže sa z cytologie 3a 3b a negativnym HPV rozvinut rakovina krčka maternice?Ako by som mala postupovať,ak by som sa chcela dať vyšetriť u onkogynekologa vo vašom zariadení-nakoľko mi môj gynekolog odporúča konizáciu.Mám 44 rokov.Ďakujem
Andrea

ODPOVEĎ  
Teoreticky by malo byť pravdou, že ak nie je žena infikovaná HPV zo skupiny vysoko rizikových pre vznik rakoviny, tak by u nej nemal vzniknúť ani predrakovinový stav a samozrejme ani rakovina. Bohužiaľ v medicíne je všetko možné. Mám na mysli, že výsledky niektorých vyšetrení môžu byť falošne pozitívne alebo negatívne - teda nezodpovedajúce skutočnosti. Preto sa vyšetrenia opakujú či vykonávajú podobné vyšetrenia s tým istým cieľom. Na vyšetrenie na náš ústav sa môžete objednať telefonicky na tel č. 02/32249292.
2012-10-17
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Zvýšené onkomarkery v tehotenstve
(Silvia)
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať teda som v 11t.t. a zistili mi cysty veľkosti 5 a 8cm. Onkomarkery mám CA125 -39 a co ma najviac znepokojuje CA19-9 je 105. V minulosti mi operovali dermoidnu cystu a päť rokov bolo všetko ok. Pred pól rokom som dokonca bola na preventivnej prehliadke a nič mi nenašli. Mám sa podľa tých hodnôt obávať najhorsieho? To vysoké číslo môže naznacovať aj niečo iné ako rakovinu? Ďakujem
Silvia

ODPOVEĎ  
Nenapísali ste základné údaje, ktoré by mohli pomôcť pri objasnení Vami danej otázky, napr. Váš vek, , v ktorom orgáne boli zistené cysty, prečo Vám robili onkomarkery... Taktiež nepoznám hraničné hodnoty a ani akou metódou boli vyšetrované onkomarkery, preto ak máte záujem, ohláste sa telefonicky na 02/52965148, prípadne doplňte informácie mailom. Ca 125 robené RIA metódou je len nevýrazne zvýšené, CA19-9 zistená hladina je vyššia, ale predpokladám, že lekár, ktorý vám dal robiť onkomarkery, ich dá zopakovať, vysvetlí, prečo Vám ich dal robiť, pretože onkomarkery by sa mali dať robiť na monitorovanie liečby, nie v rámci preventívnych prehliadok.Prajem Vám, aby ste sa čo najskôr zbavili stresu, buď nám zatelefonujte, alebo žiadajte lekára, aby vám vysvetlil, čo Vám nie je jasné.
2012-10-16
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
LEZIA MATERNICE
(EUGENIA)
DOBRY DEN.VYSLEDKY CITOLOGIE MAM HODNOTU 3A.LEKARKA MI DIAGNISTIKOVALA LEZIU MATERNICE.VO VACSINE PRIPADOV SA VYSKYTNE PRI ZMENE PARTNERA.MAM 30 ROKOV A SEXUALNE ZIT SOM ZACALA V 28 ROKU.JE TO PRE MNA SOK JE TO PROSIM VAS NEBEZPECNE.DAKUJEM
EUGENIA

ODPOVEĎ  
Výsledok cytologie 3a je najčastejšie z dôvodu zápalu. Nevzniká pri zmene partnera. Nehovorí nič o tom či ste alebo nie ste infikovaná HPV. Bude najlepšie, ak požiadate svojho gynekológa o vysvetlenie Vášho cytologického výsledku.
2012-10-16
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Rakovina
(Katka)
Dobrý deň.Chcela by som sa opýtať,či je vysoké % u mna,resp. sestry prip.mamy výskytu rakoviny,nakoľko u nás v rodine rakovinu ma už tretia osoba.najprv ju mala mamima mama-rakovina prsníka(zomrela),potom mamina sestra-rakovina prsnika,nador na mozgu (zomrela),mamina druha sestra rakovina pľúc,nador na mozgu(žije).dakujem.
Katka

ODPOVEĎ  
Rakovina prsníka sa dedí asi na 50%, ak ho pacientky mali diagnostikovanú do 50 roku života, aspoň dve osoby v rodine. Aby ste mala hradené poisťovňou genetické vyšetrenie, spojte sa s onkológom, ktorý liečil mamičku, prípadne tetu, aby Vám poradil najbližšiu genetickú ambulanciu, prípadne sa poraďte vo Vašej zdravotnej poisťovni o genetickom vyšetrení.Pravidelné preventívne prehliadky by mali byť samozrejme u všetkých pokrvných žien v rodine.
2012-10-16
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rakovina hrubeho čreva
(Martin S.)
Dobrý den.Mám otázku.Otec už 1 rok berie chemoterapiu.Mali ho teraz operovať z dôvodu odstránenie metastáz na pečeni.Operáciu ale tesne pred zákrokom odložili lebo zistili že metastázi posledne mesiace sa už nestahovali ale skôr opak.Dali mu inú chemoterapiu ale mám otázku.Začali mu rásť vlasy.Znamená to že chemoterapia nema učinok???Sám som toťiž bral chemoterapiu v roku 1996 a bolo som uplne bez chlpkov až kým som ju nedobral.
Martin S.

ODPOVEĎ  
Nie každá chemoterápia má za následok vypadávanie vlasov, vedľajšie účinky u rôznych liekov sú rozdielne, zmena lieku bola podmienená zmenou veľkosti metastáz v pečeni. Najkonkrétnejšiu odpoveď vám dá oteckov onkológ, ktorému je známe chemoteraupeutikum, ktoré oteckovi dáva.
2012-10-16
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Pohlavny styk
(vladimir)
prosim vas manzelka je onkologicka pacientka teraz uziva temoxifen mama zauzivanu metodu plodne dni a neplodne dni alebo suche dni metodou merania teploty ci sa mozeme spolahnut na tuto metodu aj nadalej
vladimir

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, v prípade liečby rakoviny prsníka nie je vhodné otehotnieť, a preto by bolo vhodné navštíviť gynekológa.
2012-10-15
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Manželka to vzdala
(Milan)
Dobrý deň. Prosím vás o radu, čo mám robiť? Moja manželka je po trojročnom liečení rakoviny prsníka(myslel som si, že úspešného)v kritickom stave. Jej stav sa posledný mesiac prudko zhoršuje.Už týždeň nemôže vôbec jesť a len málo piť. Čo je však najhoršie odmieta akúkoľvek pomoc. Nechce už o žiadnej liečbe ani len počuť. Doslova všetkých odháňa a tvrdí,že jej nič nie je. Kontaktoval som jej onkologického lekára a s hrôzou som sa dozvedel,že už pred viac než rokom prerušila liečbu a akýkoľvek kontakt s ním, ako aj so svojim obvodným lekárom a zobrala si aj zdravotnú kartu. Sme z toho aj so synmi zúfalí. Čo máme robiť? Ako ju máme presvedčiť aby to nevzdávala? Za kým máme ísť? Situáciu komplikuje fakt, že sme sa medzitýn presťahovali s manželkou z Nitry na Oravu (pri Trstenej), avšak trvalé bydlisko máme ešte v Nitre. Synovia žijú v Bratislave a v Prahe. Nemajú však problém na zavolanie prísť, avšak manželka im zakazuje prísť. Vždy si našla dôvod ako ich odradiť od návštevy. Až teraz som pochopil prečo ...
Milan

ODPOVEĎ  
Dobrý deň prajem, každý z nás má slobodné právo rozhodnúť sa v otázkach liečby akéhokoľvek ochorenia. Táto veta momentálne znamená pre Vás úplne obyčajnú a možno zbytočnú frázu. Plne Vás chápem. Ocitli ste sa v mimoriadne náročnej situácii. Na jednej strane máte obrovský strach o manželku, ktorá sa rozhodla prestať s ochorením bojovať. Na strane druhej možno pociťujete i hnev, sklamanie vyplývajúce z manželkinej momentálnej rezignácie. Viem, že to bude asi náročné, ale skúste si predovšetkým sám pre seba povedať, čo prežívate a pociťujete, prípadne sa o tom otvorene porozprávajte s niekým blízkym. Takto sa možno Vaša momentálne vnútorné rozpoloženie viac upokojí a budete vedieť reagovať na manželku, ktorá iste potrebuje vedieť, že ste s ňou a stojíte pri nej. Vaša opora a trpezlivosť môže byť najlepším kľúčom k svetu, do ktorého sa Vaša manželka momentálne uzavrela. Viem, že cítite zúfalstvo. Práve preto je veľmi dôležité, aby ste našiel sám v sebe možnosť pokoja. Vaša prítomnosť, snaha porozumieť manželke, podpora pre ňu od Vás i Vašich synov môže veľa zmeniť a v tomto momente je najdôležitejšia. Skúste jej dať všetci najavo, že ste s ňou a aj keď s ňou nesúhlasíte, tak jej rozhodnutie rešpektujete. Pravda si k Vám cestu nájde. Ak by ste sa chceli porozprávať, prípadne kontakt postupne sprostredkovať i manželke, pokojne zavolajte na Linku pomoci a konzultujte VAšu situáciu detailnejšie s ktorýmkoľvek psychológom prítomným na linke pomoci. Prajem Vám veľa sily.
2012-10-15
Mgr. Zdenka Arvayová Odpoveď od:
Cysta - prsník
(Diana )
Dobrý deň, bola som na preventívnom mamografickom vyšetrení a tam bol nález : denzná reziduálna žľaza s ložiskom benígneho charakteru vpravo - BI RADS 3. Výsledok USG (ten istý deň) vyšetrenia: septovaná cysta vpravo (veľkosti 6mm) Prosím, stačí kontrola o pol roka ? Nemusím sa znepokojovať? :-( Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Diana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, jedná sa o hormonálnu zmenu a polročná kontrola je v tomto prípade postačujúca.
2012-10-15
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Diagnóza C - 50
(Julia)
Dobrý deň som po operácii /2011/ prsníka po CHT a RT teraz beriem Tamoxifen, chcela by som sa opýtať že či s takou diagnózou sa môžem kúpať alebo sa zdržiavať v teplých liečivých vodách, veľmi mám rada také kúpelné pobyty, lebo plávanie mi dobre robí a samozrejme využívam aj teplé bazény, ale bojím sa či neublížím s tým, a ešte by som chcela vedieť či je saunovanie pre mňa vhodné, parnú alebo suchú ktorú by som mohla využívať. Ďakujem
Julia

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, môžete vykonávať všetky dané možnosti čo ste napísali, sama si sledujte, ako sa cítite, ak by sa Vám robilo nevoľno, radšej kratšie intervaly, s mierou.
2012-10-15
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Rada
(Ivonia)
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť, Moja mama je po amputácii prsníka toho roku v januári, Minulého roku jej v máji diagnostikovali rakovinu prsníka, je po 8 chemoterapiach a 25 ožiarov, ešte teraz chodí na chemoterapie. Onkológ ju poslal na USG brušnej dutiny, na tomto ultrazvuku jej napísali iba nález. Pac. s dg. ca mammae. Hepar zväčšený- v MCL dosahuje 180mm, dif. vyššej echogenity. V oboch lalokoch sa zobrazujú početnejšie, heteroechogénne terčovité ložiskové lézie centrálne hyperechogénne, najväčšia v pravom laloku rozmerov 55x 50mm, v S4 prítomna lézia priemeru 50mm s centrálnym rozpadom. Pankreas nezväčšený, dif. vyššej echogenity, bez lož. zmien. Lien v oblúku, nezväčšený. obličky kontúrované, primeranej veľkosti, bez lož. zmien, bez dilatcie KPS. Paravazálne priestory retroperitonea bez zn. patol. zväčšených LU. Bez voľnej tekutiny v DB MM kontúrovaný anechodénny. Záver- Mnohopočetné mts heparu. Hepatomegália. Lipomatóza pankreasu. Nevedeli by ste mi poradiť alebo napísať ako je to veľmi vážne, o čo sa jedná. mám s toho veľký strach. Lekárka spomínala či by moja mama nechcela skúsiť Alternatívnu medicínu. alebo čo by pomohlo. Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.
Ivonia

ODPOVEĎ  
Vyšetrením USG sa zistila zväčšená pečeň s prítomnosťou metastáz a v slinivke brušnej je prítomné tukové tkanivo. V súčasnosti onkologická liečba veľmi pokročila a je možné meniť lieky, ale každý liek má i vedľajšie účinky, takže Vám môže poradiť iba ošetrujúci lekár, ktorý pozná predchádzajúcu a súčasnú liečbu a je mu známy i celkový zdravotný stav mamičky. Určite Vám vysvetlí, čo je najsprávnejšie a najmúdrejšie robiť v danom stave.
2012-10-14
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
HPV
(Janinka)
Dobry vecer, chcela by som sa spytat, ked som bola minuly rok na cytologiu a vysla mi 2 je to v poriadku, vsak? ..ale teraz mojmu manzelovi lekari diagnostikovali HPV a lieci sa od tohto marca, mal aj bradavice..mala by som zajst ku gynekologovi a dat sa vysetrit aj ja?? a este ma trapi, ako sa mam dostat od mojho gynekologa, ked teraz vacsina novych, ktorych som sa pytala neberie, kedze lebo vraj ide koniec roka a koli poistovniam..ten moj terajsi mi vsak nechce vela vysetreni robit..dakujem. J.
Janinka

ODPOVEĎ  
Váš manžel má kondylomy, ktoré spôsobujú HPV vírusy. Vy by ste mali byť tiež vyšetrená, aby sa zistilo, či tiež nemáte kondylomy v pošve, na krčku maternice, alebo na vonkajších pohlavných orgánoch (vulve). Vo vašom prípade nie je potrebné testovanie na prítomnosť HPV, ale je potrebné prezretie gynekológom a ster z krčka maternice na cytologické vyšetrenie. Musíte si sama zistiť, ako nájsť dobrého gynekológa.
2012-10-13
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
USG prsníkov
(Simona)
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o vysvetlenie: mám 16 ročnú dcéru, má jeden prsník viditeľne menší ako druhý aj bradavku a pred rokom si objavila hrčky v menšom prsníku boli sme na ultrazvuku kde mala napísané Parenchým: bilaterálne symetrický hypoechogénny žľaznatý parenchým juvenilného typu. Vľavo v preaxile LU 11x5mm - v norme. Bez ložiskových zmien. Záver: BI RADS 1. KO: USG o 2 roky. Ale hrčky si tam nahmatáva naďalej. Prosím o radu a ďakujem pekne za odpoveď.
Simona

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, podľa vyšetrenia sa jedná o normálny nález v prsníku.
2012-10-13
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Mikrokalcifikáty
(Ria)
Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu, mám 38 rokov v roku 2001 som podstúpila zmenšovanie prsníkov zo zdravotných dôvodov a kvôly pozitívnej rodinnej anamnéze (3 otcove sestry mali ca prsníka) som v roku 2010 absolvovala mamografiu a s výsledkom: v pravo centrálne a v HQQ dispergované MIK nesuspektného charakteru, Solitárny MAK vpravo na r HQQ. Po opakovaných mamografiách sa počet a charakter MIK nezmenil. Prosím o vysvetlenie, či by netrebalo urobiť biopsiu poprípade mikrokalcifikáty odstrániť. V niektorých záveroch mám BI RADS 2 a v ďalšom BI RADS 3 čo to vlastne znamená. Ďakujem za odpoveď.
Ria

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, vo Vašom prípade je nutné mamografické vyšetrenie každý rok. Ak sa mikrokalcifikáty nemenia, sú odporúčané len kontrolné vyšetrenia. V prípade zmeny tvaru a počtu mikrokalcifikátov sa vykonáva biopsia. BIRADS 2 a 3 sú závery na kontrolné vyšetrenia, nie odporúčania na biopsiu.
2012-10-13
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Velka potreba
(Sona)
Chcem sa opytat mam problem ked idem na velku potrebu...dlhoo to trva a ide to tazko,niekedy sa mi stava aj to ze nejdem na velku aj 2-3 dni...
Sona

ODPOVEĎ  
Ak máte dostatočne pestrú stravu so zastúpením všetkých základných zložiek, vrátane vlákniny, jete 4-5 x denne, prijímate dostatok tekutín, máte dostatok pohybu a daný stav trvá dlhšie , navštívte svojho obvodného lekára, prípadne gastroenterológa.
2012-10-13
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Karcinóm prostaty s metastázami do kostí
(Marian)
Dobrý deň! Môjmu otcovi, ktorý má 61 rokov a nikdy predtým nebol vážnejšie chorý, prednedávnom diagnostifikovali karcinóm prostaty. Bol už aj na biopsií s výsledkom Gleasonovho skóre 8. S veľmi veľkou pravdepodobnosťou prenikla rakovina aj do jeho kostí. Teraz ešte čaká na scintigrafiu kostí. Dostal hormonálnu injekciu na potlačenie rastu karcinómu prostaty. Má však veľké bolestiˇuž teraz. Bolia ho kosti, schudol, nevie zodvihnúť ruku, bolia ho pľúca atď. Je to veľká trauma pre neho, ale aj pre celú rodinu. Vždy sme držali spolu a veľmi nám záleží jeden na druhom. Chcel by som sa opýtať, čo robiť, aby sa toľko nemusel trpieť, bežne tabletky na utíšenie bolesti nezaberajú. Scintigrafia ho čaká až o 3 týždne, tým pádom jeho urológ ešte nenavrhol liečbu. Viem, že existujú nejaké nové tabletky proti bolestiam pri metastázach, a že sa za ne platí poisťovni - mohol by som sa dozvedieť, ako sa volajú. Ďakujem za odpoveď.
Marian

ODPOVEĎ  
Liekov proti bolesti je veľký výber, najlepšie poradí oteckov onkológ, prípadne neurológ, je potrebné si uvedomiť, že každý liek má vedľajší účinok a preto by mal rozhodovať o ňom lekár, ktorý pozná celkový zdravotný stav otecka, bez odborného posúdenia a naordinovania lieku by ste mohli napáchať viac zla ako dobra.Skúste otecka podporiť i psychicky, prípadne u psychológa, poradiť Vám ho môže oteckov urológ.
2012-10-13
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rakovina prsníka
(Monika)
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či existuje nejaké vyšetrenie kde by sa dalo zistiť či by sa aj u mňa objavila rakovina prsníka./v rodine ma moja mama 53 ročná , otec mojej may mal tiež rakovin prsníka , a v rodine maminej mamy sa tiež asi v dvoch prípadoch rakovina objavila/.
Monika

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, vo Vašom prípade je vhodné genetické vyšetrenie u Vašej matky a starého otca.
2012-10-12
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Obličky
(Sylvia)
pred necelými dvoma mesiacmi mi zomrela maminka na karcinóm obličky,dva mesiace po zistení ochorenia,masívnu hematúriu mala od februára 2012 a liečil ju urológ štyri mesiace ATB, namiesto toho aby ju polslal na vyšetrenie a zistil príčinu,USG obličky ktoré vykonal v ambulancii, opakovane hodnotil nádor ako malú cystičku,preto sa pytam ako mohol takto postupovať a takto nezodpovedne pristupovať!?Mojej mamičke to život už ale nevráti a ja velmi trpím a chýba mi Ďakujem
Sylvia

ODPOVEĎ  
Hematúria (krvavý moč) je závažný príznak, najmä u starších pacientov. Hematúria sa nelieči, predovšetkým sa musí diagnostikovať jej príčina. V súčasnosti je USG vyšetrenie obličiek prvým diagnostickým postupom pri hematúrii. Kedže ultrasonografický nález cysty obličky nemohol vysvetliť príčinu masívnej hematúrie mali nasledovať ďalšie diagnostické postupy. O ďalších diagnostických postupoch sa nezmieňujete. Kedy a ako sa zistilo, že u Vašej pani matky bola príčinou smrti rakovina obličky. S pozdravom Dr. M. Horňák
2012-10-12
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
Nalez na prsniku
(jasmina)
Dobrý deň, asi tak pred tromi rokmi mi na preventívnej prehliadke našli hrčku, označené ako BIRADS3. Na kontrole som bola po pol roku, odporúčili mi ju dať odstrániť. Nebola som teraz nijako inak vyšetrovaná, len sonom. Zašla som do Onko ustavu sv. Alzbety v Bratislave. Tam mi bolo povedané, že to nie je nález na vyoperovanie. O rok som tam bola na kontrole (vždy som tam bola okolo 4.dna cyklu), pricom mi hrcku na sone nebolo vidiet a ani som si ju nedokazala nahmatat. Lekarke som vysvetlila, ze si ju viem pravidelne nahmatat a nie raz ma to v tom mieste bolieva. Povedala, ze sa mi to urcite len zda (pochopila som to tak, ze akoze to je psychika). Odvtedy ubehol rok, hrcku si viem stale nahmatat, obcas ma boli ta oblast, kde je hrcka. V papieroch mam napisane, ze mam prist na kontrolu podla potreby. Ako moze hrcka na par dni zmiznut a potom sa zase objavit? Mam sa nahlasit na pravidelnu kontrolu po roku ked mi vtedy na sone nebolo nic vidiet?
jasmina

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, podľa Vášho popisu a výsledkov sa pravdepodobne jedná o hormonálne zmeny v prsníku. Kontroly prsníkov sa robia raz ročne - vyšetrenie u lekára a následne na ultrazvuku u žien pod 40 rokov.
2012-10-12
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
1 << 52 < 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 > 74 >> 452
Facebook