foto
OnkOlympiáda 2015

Prvýkrát na Slovensku - OnkOlympiáda 2015
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Postoj WHO k zisteniam IARC o ...

27.10.2015

Prežabákujme spolu svet!

12.10.2015

Týždeň proti rakovine už čoskoro

30.09.2015

Ako môžu lieky „naučiť“ bojovať telo ...

29.09.2015

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-17:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-17:00
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-12:00 13:00-16:00
So 09:00-12:00 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Poprosíme Vás o väčšiu trpezlivosť pri zodpovedaní otázok v mesiacoch júl a august  z dôvodu čerpania dovoleniek viacerých odborníkov.

Ďakujeme za Vaše pochopenie.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9760)

strana 63 z 489 (otázky 1241 - 1260)
Názov
(meno)
Text Dátum
Prsne implantaty vs cysty
(Skorica 1)
Dobry den,citala som, ze nosenie kosticovych podprseniek skodi lymfatickemu systemu a aj preto by som chcela tento "problem" vyriesit prsnymi implantatmi.Nie som si ale ista, ci robim dobre a neuskodim si este viac. Pytala som sa na nazor svojej lekarky kde chodim na mamograf a sono, ale nechcela sa o tom so mnou bavit. Mam 43 rokov, jedno 5r.dieta a po porode mi zistili cystu na prsniku, ktora sice nemeni tvar a viac menej ani velkost, ale stale tam je. Znenie je nasledovne:Denzny, syty, pravidelne usporiadany zlazovy parenchyn bilateralne, bez moznosti diferencovat pripadne drobne loziskove zmeny, patolog.mikrokalcif. nie su pritomne.Koza nie je zhrubnuta, axily-ojedinely tienik Lu,inak bez loz.patologie.Pretrvava mikrocycticka v HLQ vlavo, lipomat.LU preaxilarne vpravo.BI RADS kat.2-benigny nalez. Je mi jasne, ze narkoza nikomu neprospieva, ale aky mate nazor na implantaty? Nemoze to spustit rakovinove bujnenie? Vopred vam dakujem za odpoved.
Skorica 1

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, výsledky vyšetrení prsníkov máte v norme. Implantáty prsníkov nezvyšujú riziko vzniku rakoviny prsníkov. V dnešnej dobe nie sú nebezpečné, ale určité percento komplikácii pri chirurgickom a po chirurgickom zákroku je evidované. Je to v podstate kozmetická záležitosť a rozhodnúť sa o vložení prsných implantátov sa musíť žena sama, ev. so svojím partnerom. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-01-09
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Lymfatické uzliny
(MILKA)
dOBRý DEň MáM DLHODOBO zvačšené lymf .uzliny zvýšené DD 5.7. Z pod pazuchy biopsiu odobrali nádor tam není. V slabinach su veľké a sú veľmi hlboko , lekári nevedia príčinu zvačšovania uzlín a choroby . Dozvedela som sa , že existuje označkovanie uzlín ktorá nemocnica to robí? môžte dať telef.č. dakujem
MILKA

ODPOVEĎ  
Vyšetrenie lymfatických uzlín je možné robiť viacerými vyšetrovacími metódami, cez usg až po lymfografiu rôznymi metódami rtg až pomocou izotopov- vo Vašej zdravotnej poisťovni Vám poradia najbližšie pracovisko.
2014-01-09
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Usg vyšetrenie prsníkov
(Ingrid)
Dobrý deň, prosím o vysvetlenie: Vpravo v HLQ nad povrch žľazového korpusu stále prominuje hypoechogénna ložisková zmena do 7mm- bez evidentnej progresie - vykonaná PAB - skl.DM 37,38 - v dif.dg atyp.konfigur.časť žľazy?FIA?, Bilat.difúzne drobnocystické ložiskové zmeny do 5 mm, najviac v oboch HMQ. záver: BI RADS 4 1.dx
Ingrid

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, podľa vyšetrenia a výsledku cytológie je vhodná kontrola o 3 mesiace - ultrazvukové vyšetrenie v prípade že máte do 40 rokov. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-01-09
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Genetika
(viki)
dobry den pred troma rokmi mizomrel otec na multiformný glioblastóm, pred rokom zomrel moj ujo /otcov brat/ na rakovinu pecene /neviem presnu diagnozu/, chcela by som sa opytat aka je sanca zdedenia rakoviny? dakujem
viki

ODPOVEĎ  
Iba malé percento onkologických ochorení je dedičné, skôr nesprávna životospráva, prostredie sú podstatnou príčinou manifestácie onkologického ochorenia. Tiež platí, že čím v neskoršom veku/ nad 50 rokov/ sa rakovina manifestuje u členov rodiny, tým sa znižuje výskyt dedičnosti. U starších ľudí i zníženie obranyschopnosti organizmu môže vplývať na manifestáciu ochorení. Ak máte zbytočný stres, poraďte sa s lekárom onkológom, ktorý liečil otecka , prípadne uja, aby ste sa zbavili zbytočného stresu. Predpokladám však, že Vaše obavy sú zbytočné.
2014-01-08
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Prsniky
(andrea)
dobry den pan doktor chcem polozit otazku a vas nazor na usg nalez prsnika ci stacia len kontroly opakovane chodim na usg pre zeleny vytok z oboch prsnikov a tieto nalezy.fertilny typ zlazy cysty i polycysticke loziska v zhlukoch pravazne septovane.tesne od mamily hypoechogene lozisko velkost8*3*6mm.dalejhypoechogene lozisko bez cievneho signalu a dorzalneho tiena10*6*11mm lateralne od neho lozisko velkosti 12*8*14mm v jeho tesnej blizkosti hypoechogene lozisko velkosti 5*4*6 mm v blizkosti vacsich popisovanych lozisk cysticke septovane lozisko velkost16*6*18mm a v hlbke 0.5cm 5cm od mamily ohranicene lozisko zhodne s tukovym tkanivom velkost 6*3*7mm.zaver - birads 2 bez echostruktury susp z malignity.kontrola o 6 mesiacov.mam to v oboch prsnikoch aj ked v lavom menej endokrine vysetrenie bolo v poriadku.dakujem velmi pekne za vas nazor.
andrea

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, nález je bez príznakov zhubného ochorenia, kontrola je dostačujúca. Vhodné je ešte vyšetriť sekrét z prsníkov na cytologické vyšetrenie a endokrinné vyšetrenie. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-01-08
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Prosím o radu
(Anka)
Dobrý deň, píšem za manžela ktorému pri dýchaní pootvorenými ústami počuť chrčanie z úst. Stále sa sťažoval že mu v hrdle niečo zavadzia, ale krčná lekárka mu nič nezistila. Neviem kde sa má pýtať na vyšetrenie. Môže to byť onkologického pôvodu?
Anka

ODPOVEĎ  
Predpokladám, že manžel má svojho obvodného lekára, ktorému zaniesol výsledok z ORL, ktorý podľa Vášho udania bol negatívny a ten ho môže poslať do pľúcnej ambulancie, kde môžu byť i odborníci zameraný týmto smerom, a pri osobnom kontakte majú možnosť zistiť iné dôležité údaje , ktoré sú mne neprístupné. Neviem, z čoho usudzujete, že by sa mohlo jednať o onkologické ochorenie,no treba si uvedomiť, že dnes onkologické ochorenia sú liečebne pomerne dobra zvládnuteľné.
2014-01-08
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rakovina pľúc
(Eva)
Dobrý večer, moja mamka ma rakovinu pľúc a berie už tretiu chemoterapiu a medzi tým mala aj rádioterapiu, ktorá zdá sa čiastočne zabrala, ale pri poslednej návšteve u onkológa jej bolo povedané, že onkomarkery sa zlepšili, ale CT ukázalo, že nádor rastie ďalej, vraj je veľmi agresívny. Chcela by som Vás poprosiť o radu, ako by sme mali postupovať ďalej ak chemoterapie nezaberajú, je nejaká iná možnosť. Ďakujem vopred za odpoveď.
Eva

ODPOVEĎ  
Vaša matka je určite v starostlivosti lekára - onkopneumológa alebo onkológa, ktorý pozná veľa faktorov, ktoré je potrebné poznať pri stanovení ďalšieho liečebného postupu. Medzi také patria histologický typ nádoru, jeho rozsah (TNM štádium), výkonnostný klinický stav vašej matky, jej komorbidity a ak sa jedná o nemalobunkový typ nádoru napr. adenokarcinóm, tak aj molekulárne vyšetrenie nádoru pre event. cielené použitie biologickej liečby. Preto sa prosím s dôverou obráťte na matkinho lekára, ktorý vedie jej liečbu. On vám určite vysvetlí ďalší postup a jeho dôvody.
2014-01-07
MUDr. Elena Kavcová, PhD. Odpoveď od:
Posl. stadium rakoviny
(Michal)
Dobry den chcem sa opytat na nazor. Svokor je v poslednom stadiu rakoviny. Zacalo to prostatou, uz je to rozlezene po celej brusnej dutine, lymfatickom systeme, kosti. Metastazy po celom tele. Na svoj stav je na tom psychicky velmi dobre. Akurat bolsti. Niekedy chodi dokonca sam bez barli, ale vacsinu casu ma uz len bolesti take, ze ked sa chce z lahu posadit, tak sa od bolesti rozplace. Lekari u vkuse len skusaju nejake lieky proti bolesti, z iektorych zvracia, niektore nezaberaju vobec a tak je bezne, ze sa 1-2x denne vola zachranka, ktora mu poda injekciu. Naposledy si ho zobrali do nemocnice, 7.1.2014 ho maju pustit a bojime sa, ze to bude len zase to iste. V nemocnici tvrdia, ze mu nemozu nic predpisat, ze liecbu ma urcit jeho osetrujuci lekar. Hovorili nam o morfiovych aplastiach, ale jeho "spolubyvajuci" v nemocnici ich ma a cely cas len spi, neje, nevie sa napit a z chlapa ktory este behal po chodbah nemocnice sa za 2 dni stal clovek, ku ktoremu uz aj knaza volali. Preto s morf. naplastami stale vahame. Viete poradit nieco? Pripadne, existuju aj take naplaste, ktore nemaju az taky oblbovaci ucinok? Vdaka za odpoved.
Michal

ODPOVEĎ  
Ošetrujúci lekár by mal byť najobjektívnejšie informovaný o celkovom zdravotnom stave a mal by aj ordinovať lieky, prípadne otecka môže odoslať do najbližšej ambulacie pre bolesť , poradiť môže i zdravotná poisťovňa v mieste bydliska.
2014-01-06
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Tumor kapilícia
(Izabela)
Prajem dobrý deň, môjmu ockovi /75 rokov/, diagnostikovali tumor kapilícia - sarkomatoidný - metaplastický karcinóm, v oblasti hlavy. V apríli 2013 sa udrel na hlavu a odvtedy sa mu rana nezhojila. V auguste 2013 podstúpil operáciu, kde mu odstránili časť nádoru, rana sa mu však nehojí a ďalej hnisá. V januári 2014 má podstúpiť ďalšiu plastickú operáciu, majú mu zobrať kus kože zo stehna a túto "voperovať" na postihnuté miesto hlavy. Nechcem spochybňovať prácu lekárov, ale trvalo to strašne dlho, kým sa vôbec rozhodli pre operáciu, aj keď to bolo viditeľné, že sa to stále nehojí. Je to náročná operácia, vzhľadom na ockov vek /75 rokov/, bojíme sa a vôbec nevieme, aká je prognóza, keďže na kontrole u lekára nám nepovie lekár nič bližšie, všetci tápeme. Ja ako dcéra, mám zmrazenú pupočníkovú krv, je možná pomoc aj pri takejto diagnóze? Ďakujem, ak mi odpoviete.
Izabela

ODPOVEĎ  
Aby som sa vedela objektívnejšie postaviť k nálezu a jeho riešeniu, musela by som mať viac informácií a tiež vidieť nález, preto sa neviem ani vyjadriť k liečebnému postupu lekárov. Možno sa jedná iba o pooeračnú komplikáciu /hnisanie, ako vy uvádzate a antibiotiká neboli účinné/ a tá nesúvisí s pôvodným ochorením. Možno musí byť určitý časový odstup pred ďalšou operáciou. Z toho mála, čo je dostupné, sa mi zdá, že otecko je v dobrej kondícií a lekári keď doporučili plastickú operáciu, majú nádej, že mu pomôžu, čo Vám obom zo srdca prajem. Každú liečbu, prípadne doplnky k liečbe, je potrebné konzultovať iba s ošetrujúcim lekárom, najlepšie dokáže zhodnotiť, aká je optimálna liečba.
2014-01-05
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rakovina konecnika
(Jozef)
Dobry den, som 31 rocny sportovo zalozeny clovek, netrpiaci nadvahou, nefajciar, nepijem a pravidelne sportujem. Bohuzial, poslednu dobu ma trapili casto sa opakujuce hnacky (3 mesiace). Bol som na prehliadke u gastroenterologa ktory nasadil enzymy a dohodol dalsie stretnutie o dva tyzdne. Avsak uz po vlastnej uvahe a uvedomeni si aj dalsich symptomov kotre som doposial (roky) ignoroval (ceruzkovita stolica, casta nevysvetlitelna unava, hlboke neprijemne svrbenie konecnika, meteorizmus, ubytok hmotnosti...) som sa po tyzdni vybral na "beznu" celkovu prehliadku zdravotneho stavu, kde mi robili aj sken sonarnou sondou. Na monitore som videl cierne flaky, zrejme na peceni, ktora ma momentalne zacala pobolievat. Z tychto testov som doposial nedostal ziadne vyhodnotenie, ale ked si to vsetko zosumarizujem vychadza mi bohuzial jednine... rakovina konecnika s metastazami do pecene. Za par dni sa chystam na kolonoskopiu kde sa dufam dozviem celu pravdu. Ani neviem co sa chcem spytat, hadam len... ako sa nastavit. Dakujem. (PS: Nemam informaciu o vyskyte tohto druhu rakoviny v mojej rodine)
Jozef

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, rozumiem, že ste si vyhľadali množstvo informácií na internete a teda ste sa takto sám "zdiagnostikovali". No predsalen by som Vám odporučila počkať na diagnózu stanovenú lekárom - odborníkom po absolvovaní potrebných vyšetrení. Strach má veľké oči, no bez objektívneho nálezu nie je možné skutočne nič bližšie povedať. Pokiaľ by ste chceli, je možné sa bližšie porozprávať o možnostiach Vášho zdravotného stavu, na tel. čísle 02/52 96 51 48, pokiaľ zatelefonujete napr. budúci utorok v dopoludňajšícho hodinách.
2014-01-04
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Karcinom prsnika
(zuzana)
dobry den, chcela by som sa opytat na svoju diagnozu a liecbu, mam dukalny invazivny karcinom NOS, histologicky grade3, invazivna komponenta prevazne solidne formacie nadorovych buniek, vysoky stupen celuralnej atypie, MAI presahuje 10mf/10HPF, in situ komponenta nepritomna, vaskularna invazia nepritomna, dostala som 6 chemoterapii, teraz beriem radioterapiu - 6 tyzdnov a potom opat chemoterapia 4, chcela by som sa opytat co vlastne znamena moja diagnoza a ci je spravne zvolena liecba. dakujem velmi pekne za odpoved. Moj lekar nie je velmi zhovorcivy a ja by som chcela vediet proti comu bojujem, este raz dakujem
zuzana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, diagnóza znamená zhubný nádor prsníka. Vyjadriť sa k liečbe možno až po tom, ako mi napíšete aspoň veľkosť nádoru a postih lymfatických uzlín a prognostické faktory , hlavne HER2. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-01-03
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Hpv
(gabika)
dobrý deň mam 31 rokov dna 30.11 2012 mi bola spravená citologia do vody na pritomnost hpv metodou hybrid capture 2 kde vysledok prišiel s hodnotou RLU-CO 484,02 tzv vyrazna pozitivita no opakovane po 6.mesiacoch to je 14,6 2013 mi bola znova spravena citologia no vysleky prišli s hodnotami RLU-CO 2,47 mierna pozitivita a teraz v decembri 2013 som si dala spravit klasicku citologiu no je pozitivna lekarka mi už neodporuča davat citologiu do vody ale posiela ma za onkogynekologom na kolkoskopiu ako je možne pan doktor že z takej vysokej hodnoty som spadla na najnižšiu a stale po 6 mesiacoch je pozitivna klasicka citologia
gabika

ODPOVEĎ  
Výsledok cytologického vyšetrenia má určitú formuláciu. Udáva sa ako ASCUS, ASC-H, LSIL a HSIL. Nepíšete mi ani jeden takýto výsledok cytologického vyšetrenia. To je najdôležitejší údaj. Údaje, ktoré mi udávate, sa týkajú prítomnosti vírusu - HPV-ľudský papilomavírus, ktorý je zodpovedný za vznik zmien na bunkách. Myslím si, že by ste mali požiadať Vašu gynekologičku, aby Vám povedala výsledok cytologického vyšetrenia a povedala Vám prečo Vás posiela k onkogynekológovi. Ja to neviem vysvetliť z údajov, ktoré ste mi poskytli.
2014-01-02
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Hpv
(gabika)
dobrý deň mam 31 rokov dna 30.11 2012 mi bola spravená citologia do vody na pritomnost hpv metodou hybrid capture 2 kde vysledok prišiel s hodnotou RLU-CO 484,02 tzv vyrazna pozitivita no opakovane po 6.mesiacoch to je 14,6 2013 mi bola znova spravena citologia no vysleky prišli s hodnotami RLU-CO 2,47 mierna pozitivita a teraz v decembri 2013 som si dala spravit klasicku citologiu no je pozitivna lekarka mi už neodporuča davat citologiu do vody ale posiela ma za onkogynekologom na kolkoskopiu ako je možne pan doktor že z takej vysokej hodnoty som spadla na najnižšiu a stale po 6 mesiacoch je pozitivna klasicka citologia
gabika

ODPOVEĎ  
Dôležitý je výsledok cytologického vyšetrenia a ten mi neuvádzate. Myslím si, že by ste sa mali informovať o výsledkoch u Vášho gynekologa.
2014-01-02
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Strpnute dolne koncatiny po chemoterapii
(viera)
dobry den,prosim vas o radu,co by mal manzel uzivat,ked po uspesnom absolvovani chemoterapie mu trpnu dolne koncatiny-hlavne choididla...je to zrejme sposobene platinou,ktora bola pri chemo tiez podavana?cim by sme mohli tieto neprijem,ne priznaky zmiernit,alebo uplne odstranit?velmi pekne dakujem a zelam vela zdravia v novom roku.
viera

ODPOVEĎ  
Pre Vášho manžela bude správne, ak svoje ťažkosti povie ošetrujúcemu lekárovi- onkológovi , pretože ten pozná nielen onkologickú diagnózu, ale i celkový zdravotný stav a poradí mu najoptimálnejšie riešenie, či už časovým odstupom po liečbe, prípadne i dovyšetrovanie a liečebné ovplyvnenie.
2014-01-01
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Mam
(strach)
dobry den, chcem sa opytat ze ked ma clovek rakovinu,priklad hrubeho creva,a ma metastazy na mozgu,ci je este sanca na vyliecenie,viem ze otazka je hlupo polozena,lebo to zalezi od stupna,len od vas chcem aby ste mi povedali pribliznu sancu,ci uz percentualnu,ci je to koniec,alebo to dnesna medicina na slovensku zvladne liecit aj rakovinu na viacerych miestach tela
strach

ODPOVEĎ  
Napriek ťažkostiam v zdravotníctve, liečba ochorení a to i onkologických sa robí na tej istej úrovni ako v najvyspelejších krajinách. Naši lekári svojimi vedomosťami i zručnosťami sa bežne vedia uplatniť v celom svete, tak prečo by to nemali uplatňovať vo svojej vlasti a pre svojich rodákov..? Čo je liečitelné vo svete, je liečitelné i u nás. Úspech liečby je závislý od mnohých faktorov, a najobjektívnejšiu informáciu dá lekár, ktorý lieči daného pacienta.
2013-12-31
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rakovina vaječníkov
(Mária)
Dobrý deň. Mám 49 rokov. Vo februáry 2010 mi vyoperovali maternicu a vaječníky . Diahnóza C 56 zhubný nádor na veječniku /10 cm/ Figo 3B. Zobrala som 6 dávok chemoterapie /paklitaxel a carboplatina/. Na kontroly chodím raz za pol roka...vysledky som mala zatial v poriadku ...Naposledy som bola na CT, a sono brušnej dutiny teraz v novembri vysledky sú v norme... Ide o to že už dlhšiu dobu ma bolia akoby panvove kosti a spodok brucha asi tak rok...a teraz asi dva mesiace sa k tomu pridružila aj bolesť akoby chrbtice medzi lopatkami a tiež ramená... tá bolesť pretrváva veľkú časť dna a už aj v noci sa na to budím akoby ma bolelo celé telo... niekedy celý den len polihujem... už som z toho dosť vyčerpaná... chcem sa spýtať na to, že keď som bola teraz na CT či by sa tam zobrazila aj pripadná rakovina kostí, a či ked sa berie krv na onkomarkery či by sa prípadne nejaké zmeny ukázali aj tu ..Dúfam že to tak nie je. Určite to poviem aj svojmu onkologovi, ale na kontrolu teraz idem až v apríli a tak by som bola vďačná aj za Váš názor. Ešte raz ďakujem
Mária

ODPOVEĎ  
Pacient po liečbe onkologického ochorenia môže mať aj zdravotné problémy, ktoré vôbec s onkologickým ochorením nesúvisia. Na CT vyšetrení by sa malo zistiť, či sú metastázy v kostiach a aj markery by mali mať zvýšené hodnoty, ak sa onkologické ochorenia opäť aktivizovalo, ale nemusí tomu tak byť v každom prípade. Ak nastanú zdravotné problémy, mal by pacient navštíviť najskôr svojho praktického lekára a potom svojho onkológa. Myslím si, že ak máte problémy, mali by ste vyhľadať svojho onkológa skôr a nečakať až na určený termín vyšetrenia. Tie pravidelné termíny u pacientov po liečbe onkologického ochorenia sa dodržujú, ak sa pacient cíti dobre.
2013-12-29
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Sustavne zvracanie zlce po odstraneni zaludka
(Vladka)
Dobry den, chcem sa spytat, ci je nornalne, ze skoro 2 mesiace po odstraneni zaludka (rakovina zaludka)nasa teta stale zvracia zlc. Dokonca aj len ked sa napije a boli ju na hrudniku? Dakujem za odpoved. Vladka.
Vladka

ODPOVEĎ  
Neviem objektívne posúdiť a ani odpovedať na vašu otázku, teta by mala povedať všetky svoje ťažkosti lekárovi onkológovi a ten na základe subjektívneho a i objektívneho nálezu by mohol Vašej tete pomôcť s ťažkosťami.
2013-12-29
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Ošetrovateľka
(Katarina)
Dobrý den, môj ocino je v 4 štádiu rakoviny. Chceli by sme ho dat previesť do domáceho prostredia nakoľko sa momentálne nachádza v nemocnici a posledné dni by sme chceli aby strávil doma. Prosim vas potrebovali by sme osetrovatelku na 24 hod denne kedže je uz bezvládny a potrebuje aby mu zdravotná sestra-ošetrovateľka podávala aj infúzie a vsetko co bude potrebovať. Vedeli by ste mi poskytnúť kontakt na osetrovatelku? Potrebovali by sme ju do zvolena. Dakujem pekne za pomoc a ochotu. S pozdravom, Katarina.
Katarina

ODPOVEĎ  
Pani Katarína, vo Zvolene je ADOS Mária-č.tele.0907 677 332 Bc.Verébová, alebo ADOS plus,s.r.o. na Bakova Jama 17,Zvolen č.telef.0902346377, 0455361661,pokojne sa na nich obráťte,istenájdete vhodné riešenie a pomoc pre otecka. S pozdravom Baranová.
2013-12-28
Anna Baranová Odpoveď od:
Chronicka antralna gastritida
(mirka)
Dobry vecer,chcla by som vas poprosit ohladne mojho problemu,,V roku 2006 som zacala chodit na gastro amb,z dovodubolesti pr,mesogastria,,boli mi vykonane vysetrenia,kolos,irigografia,gastro=bol objaveny hyper.polyp..odstraneny,kontrola bola robena este 2 krat naposledy v roku 2010,,dalsia kontrola bola robena v roku 2013,,a znie.pazerak bez pat,zmien,zaludok bez zmien,v jazierku hlien ,antrum iritovane prepylorickydefor,linearnoupolypoidne form,riasou cc20x8mm,inak bez zmien,,pylorus doviera,duodenum,bulbus bez zmien,,bojim sa ze to je nador,,a vysledky mam mat az o dva tyzdne,,,velmi pekne dakujem za odpoved..
mirka

ODPOVEĎ  
Konkrétnejšiu odpoveď Vám dokáže dať iba lekár, ktorý Vás vyšetroval a dal robiť i doplňujúce vyšetrenia a ak mu prídu výsledky z vyšetrení, pravdepodobne dokáže urobiť záver, prípadne doporučí ďalšie vyšetrenia, všetky ďalšie informácie by boli zavádzajúce. Uvedomte si, že intervaly medzi vyšetreniami boli dlhé, takže lekár v minulosti nemal podozrenie z vážnejšieho ochorenia a je predpoklad, že záver tohoto vyšetrenia bude podobný.
2013-12-27
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rakovina
(Denisa)
Dobrý deň prajem :) , chcela by som sa spýtať , či sa pri rádioterapii može podávať infúzny vitamin C na posilnenie imunity a v akej dávke alebo akom časovom odstupe, ďakujem za skorú odpoveď :)
Denisa

ODPOVEĎ  
Vašu otázku formulujte Vášmu ošetrujúcemu lekárovi ,ktorý pozná Váš momentálny celkový zdravotný stav. Dobrý deň, existuje aj táto možnosť, avšak po dohovore s ošetrujúcim lekárom, pokiaľ túto liečbu akceptuje.
2013-12-22
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
1 << 52 < 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 > 74 >> 489
Facebook