foto
2% proti rakovine

Vaše 2% nám umožňujú pripravovať mnohé programy a projekty, ktoré pomáhajú onkologickým pacientom a ich rodinám.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
4. február- Svetový deň boja proti ...

03.02.2015

Ako si požiadať o príspevok zo ...

22.01.2015

Dospeli sme...

19.01.2015

Zimný onko - kardio tábor 2015

13.01.2015

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 14:15-17:00
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9286)

strana 63 z 465 (otázky 1241 - 1260)
Názov
(meno)
Text Dátum
Hrcka
(klara)
dobre rano ... priatelovi sa objavila tvrda hrcka pri konecniku asi 3cm , stipe a ma to cervenkaste .. co poradite ?
klara

ODPOVEĎ  
Môže to byť nejaký zapálený, trombotizovaný hemoroid, ale určite to treba dať pozrieť chirurgovi, možno bude nutná aj nejaká jeho intervencia.
2013-03-02
MUDr. Emília Mojtová Odpoveď od:
Rakovina prsníka u mužov
(Martina)
Dobrý deň, hľadala som na internete , ale nenašla som velmi málo informácii o rakovine prsníka. Môj priatel si našiel hrčku na prsníku, ide na ultrazvuk a potom ak tam bude neviem čo..tak pôjde na mamografiu. Chcela by som sa spýtať, aká je úspešnosť liečby rakoviny prsníka u mužov. Bojím sa o priatela, chcem mať informácie, aby som nebola taká vyľakaná pri ňom a bola mu oporou. Vopred ďakujem za odpoveď Martina
Martina

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, rakovina u mužov je menej časté ochorenie. V prípade, že nebude negatívny nález prsníkov ultrasonografickým vyšetrením, vykoná sa aj mamografia. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-02-28
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Ca prsníka
(Daniela)
Dobrý deň,pracujem ako zdrav.sestra na POKO,kde riedim/bez odsávacieho boxu/ a podávam CHET,ochorela som na Ca prsníka mucinozno-invaz.ca mohlo moje prac.prostredie a vplyv karcinogénov a mutagénov byť spúšťačom mojej choroby? Ďakujem
Daniela

ODPOVEĎ  
Veľmi otvorene Vám píšem ako zdravotník zdravotníkovi, všetko záleží od nás ľudí, pretože jednoznačne sa nedá potvrdiť ani vyvrátiť, čo bolo spúšťačom Vášho ochorenia, oponovať sa dá neskutočne veľa argumentami, či alebo nie CHT-eraupeutiká iniciovali ochorenie. Poznám pracovníkov, ktorým rizikové pracovné prostredie bolo uznané v rámci pracovného lekárstva ako choroba z povolania, ale tým, že museli čeliť súdnym nepríjemným pojednávaniam zo strany zamestnávateľa, možno sa stali viac opatrnejší a musia dokladovať niekedy až nepochopiteľné veci. V prvom rade Vy budete musieť mať vytrvalosť a zozbierať informácie, nielen z rodinnej anamnézy, kde všade a ako dlho ste pracovala, s akými CHT- eraupeutikami ste prišla do styku. Skúste sa spojiť s ambulantným lekárom z Pracovného lekárstva v Bratislave na Kramároch- Limbová 5.
2013-02-28
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Tamoxifen Ebewe
(Lucia)
Dobrý deň, mám 45 rokov, som po liecčbe CHT, operácii nádoru, ožarovaní a bola mi nasadená liečba Tamoxifenom "Ebewe" 20 mg 1 tabletka denne 5 rokov. Vzhľadom na dĺžku doby užívania lieku, by som sa chcela opýtať, či máte skúsenosti s pacientkami, ktoré by počas liečby nezaznamenali na sebe nežiadúce účinky. V písomnej informácii pre užívateľa lieku je pri nežiadúcich účinkoch popísané, že liek "môže" vyvolať konkrétne nežiadúce účinky. Ďakujem za Váš názor.
Lucia

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, vedľajšie účinky pri liečbe tamoxifenom sa vyskytujú v minimálnej miere. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-02-28
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
MOzog pri základnom ochorení CA mammae.
(Miroslava)
Dobrý deň. V roku 2009 u mojej mamy zistili rakovinu prsnika. V januári 2012 jej zistili nezhubný nádor na mozgu, ktorý jej aj operovali. V novembri 2012 nastala progresia základného ochorenia, t.j. sa potvrdilo metastázovanie do nadobličky, pľúc,pečene. Chemoterapia jej je podávaná od januára 2013. Momentálne absolvovala MR vyšetrenie mozgu so záverom: mnohopočetné cystické metastázy v hemisférach mozgu v ľavom thalame, v mozgovom kmeni v úrovni pons cerebri vľavo a v ľavom cerebrálnom pedunkule, cystická metastáza v pravej hemisfére mozočka, mts.ložiská v ľavej hemisfére mozočka. Znamená to, že nádor prsníka metastázoval do mozgu, alebo sú to nezhubné cysty? dakujem za odpoved.
Miroslava

ODPOVEĎ  
Nenapísali ste zásadné informácie, o aký nezhubný nádor v mozgu sa jednalo, akého charakteru sú metastázy v jednotlivých orgánoch, aké ochorenia mamička prekonala...Najodbornejšie Vám odpovie lekár -onkológ a tiež iba vtedy, ak bude mať dostatok podkladov z anamnézy a z vyšetrení, ktoré Vám boli urobené.
2013-02-27
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Cystoidná lézia
(Adam)
Dobrý deň, našli mi cystoidnú léziu v prostate. O čo ide? Citujem z Nálezu "Malá panva: MM hkadkostenný. Prostata nezväčšená, v centrálnej zóne dobre ohraničená anechofénna, hladkostenná lézia, veľkosť 8 x 7 x 10mm, bez zn. patol. vaskularizácie. Cavum Douglasi volné, bez patologickej efúzie." Ďakujem.
Adam

ODPOVEĎ  
USG nález anechogénnej hladkostennej lézie, veľkosti 8x7x10 mm bez zn. patologickej vaskularizácie nevyžaduje liečbu. Vhodné sú pravidelné ultrasonografické kontroly (l-krát ročne). S pozdravom Dr. M. Horňák
2013-02-27
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
Štítna žľaza
(Maja)
Prepáčte, že znova sa opakujem mojou otázkou ku krvným testom po odstránení štítnej žľazy, moja otázka z 21.2.2013.Hodnota TG 0,1 ng/ml je nízka alebo svedčí o recidíve.Ďakujem za odpoveď.
Maja

ODPOVEĎ  
Hodnota je nízka, je to úplne v poriadku ,tak ako Vám to povedali na kontrole, nemusíte sa vôbec obávať.
2013-02-26
MUDr. Emília Mojtová Odpoveď od:
Prosba
(Veronika )
Chcem vás poprosiť o vaše stanovisko. Pred necelým mesiacom som mala v oku odstranovaný maligny melanom radioožarovaním. Dnes som nastupila do prace. Neviem ake su vaše skusenosti z tejto diagnozy. Bojim sa aby som si neubližila. Pracujem s deťmi ako učiteľka. A doma tiež deti. Takže neviem ako by som mala pokračovať. Kontrolu mam o tri mesiace. Inak sa necitim zle. Len sa obavam či to nebude pre mna vyčerpavajuce a či to nevplyva
Veronika

ODPOVEĎ  
Ak máte nejaké pochybnosti, bude najmúdrejšie sa obrátiť na dermatológa, prípadne rádioteraupeuta, ktorí Vás liečili i napriek tomu, že máte kontrolu o 3 mesiace,určite Vám vyhovejú a konkrétnejšie odpovedia na Vaše otázky. Napíšte si ich na papier,pretože pri rozprave môžete zabudnúť na to najdôležitejšie, čo Vás trápi. V súčasnej zložitej situácií správne rozhodnutie je veľmi ťažké, preto ak niečo konkrétne podniknete, skúste si to zvážiť z každej strany- prajem vám aby ste sa správne rozhodla pre seba.V Bratislave, v Martine, v Košiciach sú pracoviská LPR kde je možný osobný, telefonicky kontakt s lekárom, psychológom a tiež so sociálnou sestrou.
2013-02-25
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rakovina plúc
(Zdenko)
Dobrý Deň, neviem či tu nájdem odpoveď...ale už neviem čo chcem počuť. Otec má 56rokov, pred dvomi rokmi mu zistili rakovinu plúc. Fajčieval do 50tky, krabičku denne , pracoval tažko ako zámočník takže železné piliny, prach zo zvárania isto vdychoval celé roky, kedže pracovné pomôcky boli aké boli. Po tomto náleze, nasledovala operácia, čo mohli mu odobrali kedže nádor bol zhubný. Neodobrali však všetko lebo ževraj by už nemali čo, resp. nemal by už čím dýchať. Nasledovala chemoterapia, neskôr ožarovanie v dost velkých dávkach. Minulý rok v septembri mu nasadili nejaké drahé lieky, ktoré musel lekár najprav schváliť, resp. poslať požiadavku. Chvílu to vyzeralo tak že je to na ústupe. Následna však po operácií oči, mu pri Magnetickej rezonancii ,mu očná lekarka zbadala niečo za okom. To čo sme nechceli sa potvrdilo, viac nálezov na mozgu po vyšetrení na CT. Otec už nemal záujem o to aby mu otvárali hlavu, proste nikto mu aj tak nezaručí že to bude v poriadku, a psychika je silnejšia. Ani my sme to tak nechceli / nechceme. Okrem teda týchto nálezov, kopu dalších problemov z chrbticov, srdce ( tlak ) a podobne... dva týždňe dozadu ho však zobrali do nemocnice , lebo sa ledva doplazil k svojej lekárke, a ževraj to bolo v hodine dvanástej, zápal priedušiek... počas pobytu v nemocnici, mu zistili na MR ložisko na pečeni. Asi sa nemusím pýtat či sú toto metastázy. Chcel by som sa spýtať, je to tak že to už bude len horšie, že rakovina postupne napadne všetky orgány, všetky doležité orgány ? Kolko može mat ešte tak času ? Ďakujem za odpoved
Zdenko

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. Podľa toho, čo píšete, u vášho otca sa jedná o karcinóm pľúc a t.č. pravdepodobne s metastatickým postihnutím mozgu a pečene. Nepíšete, o aký rozsah a mikromrfologický typ nádoru sa jednalo. Píšete, že po diagnostike zhubného nádoru ho operovali, ale nemohli vybrať celý nádor a z toho usudzujem, že tento nádor v pľúcach bol pokročilý. Nádej na úplné vyliečenie je vtedy, ak sa dá nádor odstrániť celý. Teda u vášho otca pokračovali s rádioterapiou a chemoterapiou a podľa toho, čo píšete aj s drahou, pravdepodobne biologickou liečbou event. inou chemoterapiou. Napriek tejto liečbe onkologická choroba postupne progreduje. Keďže neviem o mnohých faktoroch u vášho otca (histológiu nádoru, rozsah pri diagnóze a po operácii, vek, pridružené ochorenia a pod. ) , nemôžem sa vyjadriť k ďalšiemu liečebnému postupu a eventuálne k prognóze. Obráťte sa znovu na onkológa, ktorý lieči vášho otca, on vám určite na vaše otázky erudovane odpovie. Vo všeobecnosti rakovina pľúc patrí medzi onkologické ochorenia s horšou prognózou na celom svete. Jeho letalita je stále veľmi vysoká. 5 a viac rokov od stanovenia diagnózy prežíva len 8-16% pacientov ! Preto my lekári sme stále proti rizikovým faktorom jeho vzniku či už to je fajčenie alebo proti znečisteniu vzduchu na pracoviskách, aj keď na jeho vzniku sa podieľajú aj vnútorné faktory organizmu.
2013-02-24
MUDr. Elena Kavcová, PhD. Odpoveď od:
Otázka
(Beata)
Mám pre vás otázku. Síce neviem, či naň viete odpovedať, ale predsa.... Nedávno mi otec zomrel na rakovinu... Diagnostikovali mu ho to len pred pár mesiacmi a už bohužiaľ nežije... lenže on nie je jediný v mojej rodine ktorý bol diagnostikovaný na rakovinu. Jeho mama mala tiež rakovinu, síce zomrela na niečo iné, ale predsa..., mamin brat a mamin otec tiež, oni ale žijú. Moja otázka znie, koľko percent, resp. akú šancu mám na rakovinu? Samozrejme sa človek na niečo také nevie pripraviť, to sa nedá, ale toľko rodinných členov už postihla rakovina, že človek sa už obáva. Ďakujem za skorú odpoved!
Beata

ODPOVEĎ  
Plne chápem Vaše obavy, ale aj zodpovednosť k sebe samej. Asi najmúdrejšiu radu by vám dal oteckov onkológ, ktorý ak mu dáte podklady o jednotlivých druhoch onkologických ochorení v rodine, o veku, kedy sa u nich ochorenie manifestovalo, buď Vás nasmeruje a doporučí na pravidelné preventívne prehliadky /na niektoré máme nárok, podľa veku..../ resp. doporučí ak to bude potrebné i na genetické vyšetrenie. Všeobecne platí, zdravá výživa, prostredie,dostatok pohybu, minimalizovať stres, pravidelné preventívne prehliadky by mohli byť čiastočnou zárukou znížiť riziko ochorenia. Strediská LPR sú v Košiciach v Martine i v Bratislave, kde môžete osobne prísť si vyjasniť niektoré Vaše otázky. I Vo Vašej poisťovni by Vám mali vedieť poradiť.
2013-02-23
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Trpnutie lavej casti tela
(Martin)
Dobry den, 17.2.2013 som identifikoval objektivne priznaky trpnutia celej lavej nohy a az po lavu polovicu hrudnika pod rebrovym oblukom nadol. Myslel som, ze to prejde, ale som sa mylil. 20.02.2013 som bol u obvodneho - 25.2.2013 pojdem na sono ciev na nohe, ci tam nie je tromb. 20.2.2013 som bol aj u neurologa. Pozrel ma, ale zatial nevie urcit pricinu. 20.2.2013 bol vykonany RTG snimok, na telefon mam potvrdene, ze vsetko OK, 15.3.2013 mam ist na magneticku rezonanciu. Obavam sa, ze moze ist o nejaky nador (prostata, zaludok, hrube crevo) - mam poziadat obvodneho o dalsie vysetrenia? Do 15.3.2013 je ten stav neznesitelny. Dakujem pekne. Martin
Martin

ODPOVEĎ  
Viem, že čakanie na čokoľvek je vždy dlhé, nie to ešte vtedy, ak človek má zdravotné ťažkosti a v hlave len tie najkatastrofickejšie scénare. Je to úplne prirodzené. Podľa dátumov jednotlivých uskutočnených a plánovaných vyšetrení lekári robia čo môžu /žiaľ sa jednotlivé oddelenia, zariadenia rušia a doba medzi jednotlivými vyšetreniami sa predlžuje a tým i stanovenie diagnózy s následnou liečbou, obvodný i odborný lekár musia postupovať tak, aby mohli postupne vylučovať jednotlivé možné diagnózy, preto ten postup jednotlivých vyšetrení, a pri NMR budete vyšetrený od hlavy po päty. Verím, že lekári robia maximum nielen pre Vás, ale i pre ďalších pacientov, nielen pre rýchlu diagnostiku s čo najmenším vedľajším rizikom, ktoré so sebou prinášajú jednotlivé vyšetrenia. Snáď Vaša zdravotná poisťovňa by Vám mohla niektoré vyšetrenia dohodnúť na pracoviskách, kde je kratšia čakacia doba- ako 15.3.2013. Ak Vám to bude čo len trochu možné, dajte nám vedieť o závere vyšetrení.
2013-02-22
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Adenokarcinom
(dagmar)
Dobrý deň, manžel je 5 mes. po totálne gastrektomii na chemoterapii. Chemoterapi zvláda bez väčších ťažkostí, potravu prijíma takmer normálne, avšak trpí "záchvatmi slinivosti", ktoré trvajú od 2-3 minút až do 4 hodín, kedy sa mu tvorí toľko slín, že ich musí vypľúvať. Nevieme identifikovať príčiny aby sme týmto stavom vedeli predchádzať. Onkológ tiež nevedel poradiť a zahrnul to pod "vedľajšie účinky" chemoterapie, avšak tieto stavy sa vyskytovali aj počas mesačnej prestávky medzi dvoma chemoterapiami. Stretli ste sa už s takými stavmi? Poraďte prosím na koho sa obrátiť. Ďakujem.
dagmar

ODPOVEĎ  
Každý sme jedinečný, vedľajšie účinky po liečbe môžu byť veľmi rozdielne a môžu u každého jedinca trvať rôzne dlho, niektoré vedľajšie účinky zmiznú po dlhšom časovom odstupe ako je mesiac. Porozmýšľajte a pozorujte, či nadmerné slinenie nie je spojené s nejakým podnetom, či už psychickým /na niečo manžel myslí/ alebo fyzickým - niečo vidí. Psychológ môže niektoré podnety ovplyvniť, prípadne stomatológ môže vyšetriť slinné žľazy. Ak by ste problém nevyriešili, ohláste sa znova.
2013-02-22
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Ukončenie liečby pri dilatácii IHC+EHC
(Richard)
Dobrý deň, môj 70 ročný otec pred 5 rokmi absolvoval operáciu hrubého čreva a riešilo sa to stómiou. Celý čas bral liečbu chemoterapiou. v januári sa plánovala ďalšia operácia kvoli metastázam (pečeň). Zároveň však mal zápal močového mechúra (permamnentný katéter kvôli prostatickým problémom) a najprv sa mal liečiť tento problém. Dostal viacero ATB ale pred 2 týždňami ožltol, Na SONO (6.2.) bolo skonštatované že sa jedná o dilatáciu IHC+EHC a ošetrujúci lekár - onkológ ukončil liečbu že sa s tým nedá nič robiť a odporučil hospic. Ešte predvčerom bol otec relatívne čulý ale slabol zo dňa na deň a kvoli veľkým bolestiam krčnej chrbtice dostal náplaste ktoré pri určitej dávke u neho sposobili vysokú ospalosť/ľahké bezvedomie. Včera sme ho previezli do hospicu kde je však silne utlmený, bez bolesti ale už nehovorí ale rozumie. Prestal však včera už aj prijímať potravu.Moja otázke je, že či diagnóza, na základe ktorej lekár ukončil liečbu je naozaj konečná, či ukončenie liečby nebolo predčasné a či má zmysel v tomto stave ešte hľadať chirirgickú pomoc.
Richard

ODPOVEĎ  
Žltačka, ktorú podmienili metastázy v pečeni, je pravdepodobne i príčinou, že otecko prestal byť čulý,že je "ospalý", podmieňuje tento stav hladina bilirubínu, čím je vyššia, tým je i pacient psychicky "tlmený". On to však nevníma negatívne. Verte, že lekárovi sa to nehovorilo jednoducho, že musí ukončiť liečbu, ale v súčastnosti s poznatkami vedy niektoré komplikácie lekárska veda nevie vyriešiť, i ona ju musí zobrať takú, aká vznikla. I mne sa to ťažko píše, ale Vás viem pochopiť, i ja som mala v rodine podobnú situáciu a bezmocnosť a neschopnosť pomôcť blízkemu človeku je veľmi, veľmi tvrdá skúsenosť. Prajem Vám veľa síl.
2013-02-22
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Metastazy
(lacko53@azet.sk)
dobry den chcem sa opitat moj manzel ma ca zaludka a metastazy na peceni vsetky visledky su v poriadku akurat ma na peceni mts a zltu pokosku chcela bysom vediet ci ma este nejaku sancu na viliecenie dakujem
lacko53@azet.sk

ODPOVEĎ  
Neviem Vám jednoznačne odpovedať, informácií ste poskytla málo, preto sa opýtajte lekára onkológa, ktorý pozná celkový zdravotný stav,tiež konkrétnejší nález metastáz v pečeni a tak Vás môže objektívnejšie poinformovať.
2013-02-21
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Štítna žľaza
(Maja)
Dobrý deň prajem.Chcela by som Vás poprosiť o vyjadrenie ku krvným testom po operácii štítnej žľazy pred dvoma rokmi, kde sa našiel karcinóm a bola som liečená jódom.Krvné testy dnes na papieri napísané:FT4:22,9 pmol/l, TSH:0,05 mIU/l,ATG:<10.0 IU/ml, TG:0,1 ng/ml, vápnik(s) 2,55 mmol/l.Hodnotenie:výsledky v pásme optima. Bližšie vysvetlenie k tomu nemám.CHcela by som vedieť Váš názor a o čom svedčia uvedené hodnoty resp.už aj preto, či by som nemala užívať nejaké preparáty na zvýšenie jódu alebo čo mi radíte.Ďakujem vám veľmi pekne za odpoveď.Maja
Maja

ODPOVEĎ  
Vaša terajšia liečba spočíva hlavne v užívaní thyroxinu a absolvovaní pravidelných kontrol. Laboratórne vyšetrenia určia úroveň supresie hormónu stimulujúceho štítnu žľazu. Tyreoglobulín /TG /je v tomto prípade onkomarker. Ide o látku, ktorá viaže hormóny v štítnej žľaze. Ak bola štítna žľaza odstránená, mala by byť jeho hladina v krvi nízka alebo žiadna. Zvýšenie hladiny tyreoglobulínu môže indikovať recidívu karcinómu.
2013-02-21
MUDr. Emília Mojtová Odpoveď od:
Vysledok gyn. biopsie
(Daniella)
Dobrý deň, prosím vás pekne o vysvetlenie výsledku biopsie tkaniva maternice, ktoré bolo odobrate pri kyretáži pre nevysvetlenu "metrorhegiu s velkymi krvnymi koagulami". Nález: "v krvnych koagulach nachadzame fragmenty proliferačného endometria s črtami jednoduchej žlazovej hyperplazie s atypiami a lamely skvamozneho epitelu bez dysplazie." Prosím vás o vysvetlenie, ake nebezpečenstvo pre mňa tento nález predstavuje a či je nutné vybrať maternicu alebo aké ďalšie vyšetrenia odporúčate (prípadne krvné odbery... velmi sa bojím rakoviny, ktorú máme v rodine, mám 40 rokov). ĎAKUJEM
Daniella

ODPOVEĎ  
Histologický nález z kyretáže hovorí, že sa u Vás zistila vysoká sliznica maternice s atypiami. Takýto nález je predrakovinovým stavom, kedy sa odporúča maternicu vyoperaovať, aby sa predišlo vzniku rakoviny tela maternice.
2013-02-20
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Hrčka na spodnej pere
(Lucia)
Dobý deň, mám 26 rokov a pred asi 3 mesiacmi som si nasla na spodnej pere hrcku a ked si peru vyvratim ma velkosť hraska. Fajcim, nie pravidelne ale podla vsetkeho sa radim medzi fajciarov. Doktora som zatial nenavstivila, lebo som v zahranici a okrem toho som si donedavna myslela, ze ide o malu infekciu, kedze som si viacraz pri jedeni zahrizla do pery. Na hrcke sa mi objavuje aj biely povlak. Prosim Vas poradte mi ci mam odcestovat domov predcasne alebo mi bude stacit ak priletim 19. aprila a zacnem riesit doktora potom. Dakujem
Lucia

ODPOVEĎ  
Tak možno aj toto by mal byť pre Vás prvý stimul, aby ste zanechali fajčenie. Myslím, že sa môže jednať aj o aftu- bolestivý vriedok v ústach s bielym povlakom. Skúste to lokálne ošetrovať, vyplachovať ústa harmančekom a šalviou, viac v strave prijímať vitamíny B a C , a ak by sa to nestratilo, vyhľadajte stomatochirurga. NO SMOKING !
2013-02-19
MUDr. Emília Mojtová Odpoveď od:
Schindeleho minerály
(Juraj)
Dobrý deň, aký je Váš názor na tzv. Schindeleho minerály. Dostal som od viacerých ľudí rady, že môžu pomôcť liečbe chorých na onkologické ochorenia, ale po preštudovaní ich štruktúry som značne skeptický. Nemôžu tieto pomleté horniny poškodiť napr. obličky už beztak dosť chorého človeka? Nikde som nenašiel odborné vyjadrenie na tento prostriedok, len pseudorecenzie a evidentne reklamné články.
Juraj

ODPOVEĎ  
Ja osobne mám presne taký istý názor ako Vy, ale poznám aj ľudí z radu zdravotníkov, ktorí ich veľmi propagujú.
2013-02-18
MUDr. Emília Mojtová Odpoveď od:
Ca konecnika
(Lucia)
Dobry den, chcela by som sa opytat na Vas nazor: Starka /74r/ bola pred dvoma rokmi operovana na Ca konecnika T2N0M0, podla slov lekarov operacia dopadla dobre. Teraz, po viac ako dvoch rokoch bola na zaklade zvysujucich sa onkomarkerov poslana na vysetrenia, a nasledne opat operovana T4N0MX, metastazy ma na pecenovom ohybe a plucach. Viem, ze tu uz dlho nebude, ale rada by som sa informovala ohladom podavania chemoterapie, kt. jej nasadili. Tu znasa mimoriadne zle, ma obrovske bolesti /robili jej CT brucha, ziadnu blokadu tam nema, aj ked primarny nador na konecniku uz nemohli vybrat cely/ a nedavno skoncila v nemocnici, kedze od bolesti styri dni nejedla ani nepila. Tam bola napojena na infuzie, nie chemo a bolesti ustupili. Teraz je opat doma, kym nesla na dalsiu davku chema, tak bola relativne ok, po chemo ma opat tie neznesitelne bolesti, ze ledva rozprava.Je vôbec na nieco dobre, v jej stave, co je nevyliecitelne stadium, podavanie chema? Neverim, ze jej to predlzi zivot a aj keby, mozno o par mesiacov, ale stravi ich neznesitelnzmi bolestami..Nebolo by lepsie, nechat ju bez chema, kt. jej aj tak nepomoze? Mozete mi prosim Vas dat vediet svoj v prvom rade ludsky a az v druhom rade lekarsky nazor? Dakujem.
Lucia

ODPOVEĎ  
Rozumiem Vám, o čom píšete, ale nájsť ten správny moment žiaľ je veľmi zložité, lekár by mal pomáhať dovtedy, pokiaľ je nádej liečby a tú určiť nie je také jednoznačné a v súčastnosti je to pre nich ešte komplikovanejšie, pretože sa vytratila vzájomná dôvera, sú obviňovaní z nedbanlivosti liečby. Táto doba prináša toľko absurdností, mnohokrát i poprením kvality života posledných dní. Nie preto, že chcem byť alibistická, ale musela by som mať širšie informácie, aby som vedela zaujať konkrétnejší postoj, ale ak to vidíte tak, ako píšete, pomôžte lekárovi Vaším písomným prehlásením a určite sa bude snažiť Vám čo najlepšie poradiť a pomôcť, pretože v nemocniciach tiež nemajú možnosť dlhšej a opakovateľnej hospitalizácie - možno by Vám mohla poradiť sociálna sestra , ktorá by mala byť v každej nemocnici. Prípadne sa môžete ozvať sociálnej sestre u nás na Linke pomoci každý štvrtok medzi 09:00 a 13:00 na tel. čísle 02/52 96 51 48. Prajem Vám veľa duševných i fyzických síl pri rozhodovaní.
2013-02-17
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Ovuloza
(Eva Fillova)
Nalez lekara znie OVULOZA, lekar sa vyjadril v tom zmysle, ze to maju aj ine zeny a nie je to nic tak vazne. Chcela by som vsak vediet co to vlastne je, prip mozna liecba, predpokladany vyvoj a pod. Nemozem najst ziadnu konkretnu informaciu na internete.
Eva Fillova

ODPOVEĎ  
Jedná sa o nález rôzne veľkých cystičiek na krčku maternice. Tie sa vytvoria uzatvorením vývodu žliazok. Ovuloza nie je chorobným nálezom a ženám nerobí žiadne problémy. To sú dôvody prečo sa neliečia – nemá sa vlastne čo liečiť.
2013-02-17
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
1 << 52 < 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 > 74 >> 465
Facebook