foto
2% proti rakovine

Ďakujeme všetkým, ktorí svojimi 2% poporili naše projekty.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Vpustite do svojej „kuchyne“ cudzieho človeka

28.05.2015

Restaurant Day v Lige proti rakovine ...

28.04.2015

Darujeme parochňu

10.04.2015

Narcisový Beh v Košiciach

01.04.2015

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-17:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-17:00
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 10:00-13:30 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9509)

strana 63 z 476 (otázky 1241 - 1260)
Názov
(meno)
Text Dátum
Rakovina pluc
(mata)
Dobry den, otcovi bol minuly rok diagnostikovany nemalobunkovy Ca pluc T2aN0M0 st. 1b. Nasledne po 3 mesiacoch od operacie absolvoval PET/CT vysetrenie so zaverom- v.s. mts intrapulmonalne v S6 l.dx. a mts v hepare. Bral CHT, bez RAT. Teraz absolvoval dalsie kontrolne PET/CT so zaverom- stac. pretrvavajuce hypermetabolicke lozisko v hepare v miernej regresii vychytavania rf, v pracom plucnom hile hranicna LU bez dynamiky v.s. reaktivna, v panve je LU s hranicnou metabolickou aktivitou v.s. reaktivna. Prosim Vas, na zaklade vysledkov ide o progres ochorenia a neucinnost CHT? Co znamenaju v.s. reaktivne LU? Onkologicka povedala, ze nie je dovod na paniku.
mata

ODPOVEĎ  
Vďaka za otázku. Veta: stac. pretrvávajúce hypermetabolické ložisko v hepare v miernej regresii vychytávania rf, znamená, že ložisko tam zostalo, ale je v miernej regresii, nenarástlo, to znamená, že CHT čiastočne zabrala. Čo sa týka LU: reaktívne – môže znamenať nielen malígne, ale reagujúce na zápal – ale toto by Vám viac objasnil lekár, ktorý videl a popisoval PET/CT (nie je popísaná veľkosť uzlín a pod.). Odporúčam vám obrátiť sa ohľadom ďalšieho postupu a vysvetlenia na otcovho onkológa, ktorý vedie liečbu vášho otca a podrobne pozná typ nemalobunkového Ca pľúc (sú rôzne typy) ako aj zdravotný stav vášho otca (komorbidity, výkonnostný stav a pod. ).
2013-07-12
MUDr. Elena Kavcová, PhD. Odpoveď od:
USG vyšetrenie prsníkov
(Jana )
Dobrý deň, bola som na USG prsníkov a môj záver je nasledovný. Bilat. v HLO dobre ohraničené anachogénne ložisko veľkosti do 5 mm.a laterálnymi tieňmi bez akustického retrotumorozneho tieňa s difernecovateľnou dorzálnou stenou s d lhším rozmerom v pozdĺžnej ose. Vpravo v HLQ ložiskové zahustenie charakteru adenomatóza veľkosti 9,5 mmX 5,5 cmv v podkoží drobné ložisko fibrolipom charakteru veľkosti 4 mm bez axilárnej lymphadenopie. BI RADS 3 Mám doporučené sono 0 3 mesiace, nie je to neskoro?
Jana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, podľa výsledku sa nejedná o onkologické ochorenie. Kontrola o 3 mesiace je vyhovujúca a vhodná. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-07-12
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Dobry den
(lucia )
dobry den chcem sa spytat uz druhy rok som bola na kontrole prsnika,prvy krat mi povedal ze je tov poriadku len ze su tam viac pocetne cysty a tento rok mi bolo povedane ze su tam pravidelna fertilna zlaza 1dx.Viac centrale a HQ nespocetne a polymorfne utvary od drobnych do 1cm,bez patologickeho obsahu,ani mi nebolo povedane ci mam ist dalej na kontrolu alebo nie a papier od sonografie ked som zaniesla k lekarovi na gynekologiu tak ho zobrala setricka a povedala len v poriadku a zavrela dvere,viete mi prosim poradit nakolko mam stale bolest v prsniku vyteka a boli ma i podpazusie je to neznesitelne Dakujem
lucia

ODPOVEĎ  
Dobrý deň , vhodná je kontrola u gynekológa pre bolesť a vytekanie z prsníka. Musí sa určiť príčina vytekania z prsníka. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. predseda SEKCAMA SOS SLS
2013-07-11
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Potrebujeme poradit
(emilia)
dobry den dasa unas kupit davkovac taki co zaciti bolest tak sa samo striektie injekcie mam namisli kazetu dakujem
emilia

ODPOVEĎ  
Neviem Vám na vašu otázku odpovedať, možno v lekárni alebo v zdravotnej poisťovni Vás poinformujú konkrétnejšie.
2013-07-11
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Vysetrenie prsnika
(Jana )
dobry den. Prosim o rada. Bola som na vysetrenie sono prsnika.Mam fertilny typ prsnika, vpravo na r.Hoo, ktory zasahuje do Lo je drobna cysta o priem,6,2mm bez patolog. vaskularizavie CFM.Je pritomna beníga leiaz.prosim pekne o rada. dakujem veľmi pekne
Jana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, nejedná sa o onkologické ochorenie. Nutné sú len pravidelné preventívne vyšetrenia prsníkov. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-07-11
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Ballová
(Regina)
Dobry den,moja mama ma stadium ochorenia C53,9.Vybrali jej maternicu a aj vajecniky.Lenze ked prisli vysledky,nasli jej nadorove bunky.Poslali ju na radioktivnu terapiu.Bude vsetko v poriadku po tychto terapiach,alebo sa.choroba moze vratit?
Regina

ODPOVEĎ  
Poslali ste mi veľmi málo informácii o zdravotnom stave Vašej matky, takže neviem odpovedať na Vašu otázku.
2013-07-10
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Hrcky
(Ivana)
Dobr den, chcela by som sa informovat z coho vznikaju hrcky v podpazusi, v podbrusku, pri genitaliach a na stehnach a ci maju spolocny suvis. Predcasom som spozorovala hrcku na vonkajsej strane analneho otvoru, ktora sa v priebehu par tyzdnov zvacsovala a opat zmensovala. Neskor pribudli aj hrcky v podpazusi a na podbrusku. Po zmene deodorantu sa hrcka v podpazusi stratila, ale na podbrusku sa zvacsila, az kym nedoslo ku jej prepuknutiu a nasledne mi z toho vytiekla krv a hnis. Hrcka sa tym zmensila, ale este uplne nestratila. Teraz mi pribudla este hrcka na vnutornej strane genitalii a na vnutornej strane stehna. Vedeli by ste mi poradit. Za odpoved Vam vopred dakujem.
Ivana

ODPOVEĎ  
Navštívte Vášho všeobecného lekára, ten po odobratí anamnézy a vyšetrení Vás sám bude liečiť, prípadne Vás odošle k príslušnému odbornému lekárovi.
2013-07-10
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Bojím sa
(fofo)
Moja mamina veľa fajčí, nijako ju nedokážem presvedčiť, aby prestala. Vposlednom čase som spozoroval, že veľmi kašlieva aj keď fajčí aj keď nefajčí a ešte sa sťažuje na pichanie v pľúcach
fofo

ODPOVEĎ  
Vďaka za otázku a starostlivosť o mamu. Rozhodne by ste mali matku presvedčiť, aby čo najskôr navštívila obvodného lekára a dala sa vyšetriť, prípadne aj u pneumológa (pľúcneho lekára). Kašeľ môže byť príznakom viacerých ochorení priedušiek, pľúc ale aj iných ochorení alebo aj užívania niektorých liekov (napr. na vysoký tlak krvi). Bolo by dobré , aby ste na vyšetrenie doprevádzali mamu aj Vy, lebo fajčiar sa nerád priznáva k fajčeniu a tým sa môže niečo zanedbať. Medzi najčastejšie ochorenia dolných dýchacích ciest spôsobené fajčením patrí chronický zápal priedušiek, CHOCHP, rakovina pľúc. Želám vám, aby vyšetrenie mamy dopadlo dobre a aby ju dostatočne namotivovalo k tomu, aby fajčiť prestala. Je výborné, že má Vašu podporu.
2013-07-09
MUDr. Elena Kavcová, PhD. Odpoveď od:
Rakovina prsnika, generalizovaná LAP, skelet
(Janka Sinayová)
Prosim potrebovala by som zistit, co pri hore uvedenej diagnoze znamenaju aj podkozne lezie. CA prnika metastazuje - hlavne na krku sa mi vytvaraju hrcky . Som po chemoterapii a v sucastnosti som na hormonalnej terapii. Moj najvacsi problem je asi strasny strach - zijem sama . Prosim, co by ste mi poradili. Dakujem Jana Sianyova
Janka Sinayová

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, žiaľ, poslali ste málo materiálu na posúdenie Vášho stavu. Pravdepodobne sa jedná o rozšírenie Vašej základnej diagnózy. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-07-09
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Myeloproliferativní syndrom MPN
(Jana)
Dobrý deň, mám 30 rokov už 3,5r sa liečim na ochorenie MPN bez bližšej typizácie. Užívam Thromboreductin 0,5mg 1-1-1. Nedávno mi robili (po 3 rokoch liečby) rozbor KD. Výsledky sa mi zhoršili z ľahkej na stredne ťažko až ťažko hypercelulárnek KD. A pribudla mi aj ľahká fibróza MF1. V závere lekárskej správy sa píše že do úvahy prichádza najskôr možnosť PMF v prefibrotickej fáze. Lekár to extra nerozoberal dal mi lieky a že pokračujeme v liečbe. Rada by som sa o mojom ochorení dozvedela viac. A tiež by som potrebovala poradiť, nakoľko som začala 2x do týždňa cvičiť (skákanie na trampolíne- jumping) či mi to nemôže uškodiť? ďakujem Jana
Jana

ODPOVEĎ  
Váš lekár Vám nemohol dať ani inú odpoveď, pretože obraz ochorenia nie je jednoznačný a možnosť liečby je t.č. limitovaná. Odpoveď na Vašu možnosť cvičenia Vám dá Váš ošetrujúci lekár, ktorý je oboznámený s Vaším celkovým zdravotným stavom.
2013-07-08
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Pomoc
(emilia)
dobri den mojmu ockovi vioperovali celi zaludok a teras ma metastazi v peceni a neda sa ani operovat ani chemoteraspiu ani ozjare a teras prestal jest asi 3 dni a ma strasne bolesti pot rebrom a chrbte chcela bisom vediet kolko sa zije a co biste nam otporucili momentalne uziva silnu davku morfium dakujem
emilia

ODPOVEĎ  
Na otázku, koľko sa kto dožije, ja neviem odpovedať. Napriek tomu, že berie morfium a bolesti pretrvávajú, by vám mohol pomôcť lekár v ambulancií pre tlmenie bolestí , preto sa spýtajte onkológa, prípadne vo Vašej poisťovni a oni Vám poradia najbližšiu takúto ambulanciu.
2013-07-08
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
LBC ...
(L.Borgia)
... prajem pekný deň,mám záujem o vyšetrenie metódou LBC. Viem, že toto vyšetrenie si pacient hradí z vlastného vrecka, ale otázka peňazí nehrá rolu. Mňa by skôr zaujímalo, že odkiaľ sa odoberá vzorka, ak je žena po hysterectomii. Asi z jazvy v pošve či? ... o toto vyšetrenie mám záujem len z toho dôvodu, že by som chcela vedieť, akými typmi HPV som infikovaná........................................................................Môj gynekolog mi pri preventívke spravil aj výter z pošvy a výsl. bol PAP II. to však neznamená, že nemôžem byť infikovaná HPV. Sú nejaké špecializované pracoviská, kde robia tieto vyšetrenia, al. koho môžem požiadať o toto vyšetrenie? Za priaznivú odpoveď veľmi pekne ďakujem. ... L.Borgia
L.Borgia

ODPOVEĎ  
Neviem akú priaznivú odpoveď odo mňa očakávate. Nevidím zmysluplnosť nechať sa testovať na prítomnosť HPV v pošve, ak ste po hysterektómii. Dnes nevieme tento vírus liečiť, tak v skutočnosti nepotrebujete vedieť či ste infikovaná. Ak máte cytologiu v poriadku, to je najdôležitejšie, to vypovedá, že ste zdravá.
2013-07-08
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Strach o rakovinu
(Ivan Madarász)
som prestal fajcittt.fajcil som rok presne bo jim sa ci nemam rakovinu bolsti brucha zaludka obliciek ,bolesti noch ,zavrate mozem sa zacat bat ci som ju nedostal mozte mi poradit prosim vas za odpowd dakujem. ci to su len abstinencne priznaky aj podbrušškoo boli kuril som 10 az 15 cigariet denn
Ivan Madarász

ODPOVEĎ  
Vďaka za otázku. Gratulujem Vám, že ste zanechal fajčenie. Na stanovenie diagnózy nestačí len opísať pár príznakov, ale je potrebné vás vyšetriť. Odporúčam s dôverou sa obrátiť na vášho lekára, ktorý vás vyšetrí a len tak bude môcť povedať, o čo sa u vás jedná.
2013-07-05
MUDr. Elena Kavcová, PhD. Odpoveď od:
Operácia hrubého čreva
(jaroslav )
Dohry deň.dnes operovali oca a po operacii ho uviedli do umelého spánku chcem sa opýtať či to nieje niečo vážne alebo prečo ho uviedli do umelého spánku za odpoveď vopred Ďakujem
jaroslav

ODPOVEĎ  
Konkrétnejšiu odpoveď Vám môžu dať iba lekári, ktorí navrhli daný liečebný postup,pretože poznajú príčinu prečo tak postupovali. Ak máte záujem a prepúšťaciu správu, môžete zavolať do LPR v piatok, alebo v utorok medzi 9-13 hod na č.t.02/52965148, keď budem mať konkrétnejšie údaje, budem Vám vedieť bližšie odpovedať.
2013-07-04
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Cysta??
(zuzana)
dobry den na CT mozgu mi zistili : objemná cystická hypodenzná formácia nad mozočkom za ponosom a mesencephalom rozmerov cca 38x40mm inde infra či supratentriálne patologické denzity nepozorujem. záver cystická formácia occipitálne parasagitálne - rozšírená cisterna superior. chcem sa spytat čo to znamená či je to važne,či to môže myt aj zhubne, či je to moc velké aky je postup liečby a všetko okolo toho čo mi k tomu viete povedat dakujem za odpoved s pozdravom zuzana :)
zuzana

ODPOVEĎ  
Predstavte si uzatvorený, obmedzený priestor, v ktorom sa nachádza pôvodný útvar vyplňujúci ho takmer celý a ak sa tam dostane niečo, čo tam nepatrí, tak utláča pôvodné tkanivo, čo má za následok dráždenie pôvodného tkaniva a vznik chorobných príznakov. Aby tieto ťažkosti zmizli, je potrebné odstrániť príčinu, presný postup Vám môže povedať len lekár neurológ, ktorý má výsledky Vášho i prístrojového vyšetrenia, pretože si musíme uvedomiť, že každý z nás je jedinečný a tak musia postupovať i lekári.
2013-07-04
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Darovanie vlasov
(Dominik)
Dobrý deň prajem, chcel by som sa spýtať,či je u Vás možné darovanie vlasov pre onkologických pacientov na výrobu parochní? Vopred vďaka za odpoveď
Dominik

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, ideálne je obrátiť sa na niektoré parochňové štúdio, v Lige proti rakovine nie je možné darovanie vlasov. S pozdravom, Lucia Budáčová
2013-07-03
Mgr. Lucia Budáčová Odpoveď od:
Ochrana po konizacii
(Katarina)
Dobry den p.Doktor Masak, prosim, rada by som sa spytala,ako dalej po konizacii. Bola mi vykonana v januari, uspesne, vsetko odstranene (nemam u seba presne vysledky, ale mala som HPV 18 a 33 a konizaciu na zaklade kolposkopie som konzultovala aj tu s Vami). Doktor mi povedal, aby sme pouzivali ako ochranu prezervativ a po polroku mam teraz prist na testy HPV, ci som stale "cista" a moze mi byt podana vakcina. Ja som vsak vystrasena, lebo tento tyzden nam prezervativ praskol, a teda predpokladam ze doslo (mohlo dojst?) k nakaze. Bojim sa, ze moje telo ten virus zase nezvladne, ako predtym, sam gynekolog mi to po operacii povedal ked odporucal vakcinu...ze teraz sa nebudem moct vlastne ani dat zaockovat...planovali sme uz co najskor babatko...viem, asi musim pockat na vysetrenie a vysledky, ale som velmi nervozna, tak Vam pisem. Dakujem velmi pekne za odpoved a Vas cas na tejto poradni, Katka.
Katarina

ODPOVEĎ  
Nestresujte sa s HPV. Ak máte za sebou úspešne konizáciu, tak sa môžete dať zaočkovať. Nie je potrebné vykonať test na HPV. Myslím si, že keď je Váš krčok po konizácii zahojený, môžete plánovať potomka.
2013-07-03
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Starostlivosť o paliatívnu pacientku
(Satko)
Prosím o kontakt na konzultáciu u odborníka pre možnosť príspevku zo sociálneho alebo zdravotného zabezpečenia pre nevládnu, inkontinentnú osobu práve prepustenú z paliatívnej starostlivosti na Klenovej, momentálne v starostlivosti DSS Mlynarovičova, Petržalka. Ďakujem.
Satko

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, pre sociálne poradenstvo môžete kontaktovať pani Soňu Ďurčovú, a to každý štvrtok v čase od 09:00-13:00 na Linke pomoci Ligy proti rakovine na tel. čísle 02/52 96 51 48. S pozdravom, Mgr.Lucia Budáčová projektový manažér LPR
2013-07-03
Mgr. Lucia Budáčová Odpoveď od:
Očkovanie
(Gabriela)
Dobrý deň, Je potrebné zaočkovať onkologického pacienta proti všetkým chorobám po skončení liečby? Všeobecný lekár trvá na očkovaní, kým onkológ neodporúča. Prosím poraďte mi.
Gabriela

ODPOVEĎ  
Predpokladám, že onkológ bol posledný lekár, ktorý má najobjektívnejší obraz o zdravotnom stave svojho pacienta, ak neodporúča očkovanie, poproste ho, aby Vám vysvetlil, prečo a prípadne nech to napíše do poslednej kontrolnej správy, ktorú by mal tiež dostať všeobecný lekár.
2013-07-02
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Melanóm
(Mirka)
V marci mi pri reexcízii znamienka vybrali SSM melanóm na ĽDK, bez postihnutia sentinelových uzlín. Po kontrole na kožnom ma odosiela lekárka na vybratie ďalšieho podozrivého znamienka na hrudi pri prsníku - je možné mať ďalšie melanómové znamienko na inom mieste na tele??
Mirka

ODPOVEĎ  
Žiaľ áno, , ale ak ste pod kontrolou, je predpoklad včasného záchytu a tým i predpokladu úspešnej liečby.
2013-07-01
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
1 << 52 < 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 > 74 >> 476
Facebook