foto
OnkOlympiáda 2015

Prvýkrát na Slovensku - OnkOlympiáda 2015
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Svetový deň proti rakovine – 4. ...

04.02.2016

Zimný onko tábor pre deti 2016

14.01.2016

Kalendár príbehov, ktoré sme prežili s ...

21.12.2015

Postoj WHO k zisteniam IARC o ...

27.10.2015

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-17:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 14:00-16:00
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-15:00 15:00-16:00
So 09:00-12:00 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, diétna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Poprosíme Vás o väčšiu trpezlivosť pri zodpovedaní otázok  z dôvodu čerpania dovoleniek viacerých odborníkov.

Ďakujeme za Vaše pochopenie.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9865)

strana 63 z 494 (otázky 1241 - 1260)
Názov
(meno)
Text Dátum
Uzliny na krku
(zuzana123)
dobry den wcera som bola na wysetreni uzlin na krku wysledok bol lymfadenotophia colli bilat co to znamenaa mamm sa obawat? uzliny su rozmeruu 12mmdakujem
zuzana123

ODPOVEĎ  
Ťažko odpovedať konkrétne, neviem, či ste prekonali nejaké zápalové ochorenie , ako dlho máte uzliny, akého charakteru sú. Odpoveď o diagnóze, prípadne liečbe Vám môže dať iba lekár, ktorý Vás vyšetril, prípadne si dáva robiť vyšetrenia.
2014-02-20
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Odstránenie cýst z prsníka
(olga)
Dobrý deň, mám41 rokov a a si 10 rokov som sledovaná pre fibrocystickú mastopatiu s preváhou v vpravo. Robili mi opakovane asi každé tri mesiace punkcie dvoch cýst, ktoré dosahujú priemer 40mmx35mm a 30mmx20mm. posledné cytologické vysledky: pozápalové zmeny N61. Lekár rozhodol pre chirurgické odstránenie týchto dvoch cýst. Je nútna operácia pri opakovaných cystách?
olga

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, cysty prsníkov sa odstraňujú punkciou, ak sa jednoznačne na ultrazvuku jedná o cysty. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-02-20
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Sono prs
(Anit)
Dobry vecer, prosim vas chodim do prsnikovej poradne.Z core biopsie mam benigna dysplazia prsnika. Po pol roku sono kontrola a vysledok konvolut drobnych duktov. Opat po pol roku kontrola: v axilach reaktivne uzliny. Je to vsetko hormonalneho povodu? Nemozu byt reaktivne uzliny z bliziaceho sa menzesu? Ci je to predrakovinovy stav? Dakujem velmi pekne
Anit

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, výsledok - benígna dysplázia nepreukazuje okologické ani prednádorové ochorenie. Postačuje sledovanie prsníkov. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-02-19
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Folaxan
(Peter)
Dobry den Docital som sa o Folaxane. Je to doplnok, ktory pomaha a ma zmysel ho uzivat? Alebo je to len dalsi marketingovy tah ako vytiahnut z ludi peniaze? Dakujem za uprimnu odpoved
Peter

ODPOVEĎ  
Nenapísal ste príčinu, prečo by ste mal brať Folaxan, ktorý patrí do skupiny výživových doplnkov, ale ak dokážete konzumovať pestrú stavu s dostatkom ovocia, zeleniny , zabezpečiť si dostatok spánku, pohybu, s odbúraním stresu, za bežných okolností by Vám to malo zaistiť dobrý imunitný systém a zdravie i bez výživových doplnkov.
2014-02-19
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Otazka
(Erik)
Dobry den, volam sa Erik,mam 28 rokov a uz zhruba 4 roky ma trapi jeden problem. Niekedy mavam pri stolici krv na toaletnom papiery,stolica je tiez niekedy zuzena, ani nie ceruzkovita,ale skor taka ploska,tiez niekedy mam plynatost,ale to skor vynimocne a po cele 4 roky pozorujem niekedy take ako keby hlieny v stolici.Za tie 4 roky sa to v nicom inom neprejavuje,jest mi chuti stale rovnako,nechudnem a slaby sa necitim,chcel by som sa spytat,ci moze ist o rakovinu konecnika, a ci je mozne,aby za 4 roky sa nic ine zdanlivo nedialo.Je mozne aby sa rakovina tak dlho vyvijala alebo aky je Vas nazor.Za odpoved vopred dakujem.
Erik

ODPOVEĎ  
Bolo by správne, ak to uzná za vhodné Váš obvodný lekár,aby Vám dal doporučenie na vyšetrenie u gastroenterológa. Onkologické ochorenie sa môže vyvýjať i dlhé roky bez toho, aby sa manifestovalo. Nemusí to byť Váš prípad, ale zájdite k lekárovi a zbavíte sa i zbytočného stresu.
2014-02-18
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rakovina prsníka
(Liliana)
Dobrý deň, mám rakovinu prsníka, po operácii zostala časť prsníka -nezobrali celú a boli pozitívne aj uzliny, mám nárok na polovičný invalidný dôchodok, chodím na chemoterapiu.
Liliana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, posúdenie invalidného dôchodku sa posudzuje celkovo, od všetkých Vašich ochorení. Zatelefonujte na Linku pomoci LPR v ktorýkoľvek štvrtok medzi 09:00 a 13:00, kedy má službu sociálna sestra, určite Vám poradí. Tel. Linky pomoci - 02/52 96 51 48. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-02-18
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Výsledok
(Marta)
Prosím o vysvetlenie vyšetrenia prsníkov-mamografia-rezid.pruhov.kresba na r.LQ,v CC projekcizahustená viac vpravo,v axilách oválne opacity 15-22mm.Sono-centrálne niekolko duktov š.do 2mm,zmeny vyznačené vlavo.Z-mierne oneskorená involúcia,Birads 2,Z016..5092p ,Z014..5308.Ďakujem
Marta

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, podľa výsledku nález máte v norme. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-02-18
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Operacia prsníka
(Anna)
Po operácii prsníka mastekteomii som bola liečená chemoterap. a radioterap., po skončení liečby mám veľký problém pri odbere krvi. Naposledy ma dlho bolela ruka od lakťa po prsty, nemohla som zovrieť dlaň.Prosím o radu ako by sa to dalo riešiť.Odbery mi robia minimálne každé 3 mesiace. Na druhej ruke mám lymfedem. Ďakujem Anna
Anna

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, pred odberom krvi je dobre byť hydratovaný, dobre sa napiť nejakej tekutiny, to by mohlo tento problém aspoň čiastočne riešiť a zmierniť. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-02-18
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Rekonštrukcia prsníka
(Iva)
Dobrý deň , chcela by som Vás poprosiť o radu.V apríli 2012 som ukončila liečbu (invazívny lobulárny karcinom),chemoterapia , operácia a následne rádioterapia. Momentálne beriem Tamoxifen a Lucrín. Zvažujem rekonštrukciu prsníka,nakoľko mi prsník odstránili. Chcela by som vediet, či je podľa Vás už vhodné absolvovať rekonštrukciu a ktoré pracovisko by ste mi doporučili, v prípade ,že sa pre rekonštrukciu rozhodnem. A tiež by som Vás chcela poprosiť o Váš názor na preventívne odstránenie zdravého prsníka. Všetky kontrolné vyšetrenia mám momentalne v poriadku. Veľmi pekne ďakujem.
Iva

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, rekonštrukcia prsníkov sa väčšinou doporučuje asi rok-dva po prvej operácii prsníka. Určite je vhodná operácia na plastickej chirurgii, kde majú už určitú prax. Preventívne odobratie druhého prsníka závisí od mnohých faktorov : napr. veku vzniku zhubného ochorenia prsníka, od výskytu rakoviny prsníka v rodine ... tieto informácie neuvádzate, preto Vám neviem odporučiť, či je to vo Vašom prípade vhodné.
2014-02-18
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Extirpácia TU
(Michala)
Dobrý deň, po vyšetrení MR malej panvy zistený TU ložiskovej lézie v oblasti pravého ovária, dobre ohraničený, veľkosť 4,3 cm. Doporučená extirpácia TU. Je to naozaj nutné uskutočniť operáciu alebo to stačí len sledovať? Ďakujem Michala
Michala

ODPOVEĎ  
Pre odpoveď na položenú otázku mám málo informácií. Pre rozhodovanie je potrebné vedieť vek pacientky, aký charakter má lézia ovaria, či je obsahom tekutina, alebo tuhé tkanivo, či sú v útvare nejaké výrastky. Ďalej aké hodnoty majú nádorové markery a podobne. Rozhodovanie o liečebnom postupe nie je také jednoduché ako si laici mnoho krát predstavujú. Dôverujte svojmu lekárovi a nebojte sa ho pýtať, čo Vám nie je jasné a čomu nerozumiete.
2014-02-17
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Onkolog. pacient a termál. kúpele
(Ľubomír)
Dobrý deň prajem, pred 8 rokmi mi bol endoskopicky odstranený polyp z hrubého čreva. Ako sa ukázalo polyb bol pozit. ale pri čreve negat., ďalšie liečenie nebolo potrebné. V súčasnej dobe chcem liečiť coxafthozu bedrového kĺbu v termálnom bazene Sina v Tren. Tepliciach. Zaujíma ma, či táto liečba može mať nepriaznivý dopad vzhľadom na popísané predchadz. onemocnenie. Ďakujem.
Ľubomír

ODPOVEĎ  
Konkrétnu odpoveď Vám dá iba Váš ošetrujúci lekár, ktorý pozná Váš celkový zdravotný stav. Nález v hrubom čreve by nemal byť prekážkou,coxatrózu by mal liečiť ortopéd a aj doporučenia na liečebné kúry by mal on doporučiť.
2014-02-17
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Cytologia
(iveta)
Dobry den,poprosila by som vas o radu,mam 30 rokov,mam 2 deti,5 rokov a 1 a pol rocneho,minuly rok v januari som bola na cytologickom vysetreni,bola som pol roka po porode a plne som kojila,menstruaciu som este nemala uplne upravenu,vysledok z cyto mi vysiel 3a lsil,aj nejake 2 onkomarkery mi vysli pozitivne,doktor ma hned chcel posielat na operaciu,velmi ma vystrasil,tvaril sa akoby som mala umriet,operacie som sa vsak bala a nechcela som aj koli tomu ze som plne kojila,tak ma doktor poslal na onkogynekologiu kde mi vykonali biopsiu a histologicky nalez bol v poriadku,bez patologickych zmien,tak mi povedal ten doktor na onkogynekologii ze sa nemam bat,ze som zdrava a ze aj ta operacia by sa vykonavala zbytocne,teraz po roku som bola opat na stere a vysledky budu uz o 2 tyzdne,ale moj doktor ma stale strasi,som ako na jhlach aky bude opat vysledok,nemam ziadne problemy,menstruaciu uz mavam pravidelnu,chcem sa opytat ci na tie vysledky nemohlo mat vplyv aj kojenie a to ze som este pol roka po porode nemala uplne zahojeny krcok...doktor ma strasi aj s tym ze ked som mala aj tie onkomarkery pozitivne,tak ze sa z toho moze nieco vyvinut,ako keby sa z toho tesil ked moze pacientky strasit dopredu.dakujem za odpoved.
iveta

ODPOVEĎ  
Vyčkajte výsledky vyšetrení, podľa ktorých sa bude riešiť situácia. Ak nie ste spokojná so svojim gynekológom, môžete si nájsť iného, ktorému budete dôverovať, je to dôležité.
2014-02-14
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Dg. C50.9
(klarka)
Dobry den, som po extirp.nehmatnej lezie laveho prsnika na Fr.vodicom pod MRI + odobrate susp. tkaniva z okolia .Biopsia robena pred operaciou a aj definitivna histologia nedokazala malignitu-presne citujem zo spravy Opis hist. tkanivo v celom rozsahu skleroticke bez loziskovych zmien .Difuzne sklerozujuci parenchym s drobnymi cystami a nespecifickymi chronickymi zapalovymi zmenami. Diagnosticky zaver je uvedeny C50.9 zhubny nador prsnika blizsie nespecifikovany. Pan doktor ma informoval , ze je to negativne, nerozumiem preco diagnosticky zaver ,ktory som presne citovala zo spravy uvadza uvedenu diagnozu. Dopor.dalsia dispenzarizacia na mamolog.ambulancii.Dakujem
klarka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, hisológia z tkaniva v celom rozsahu sklerotické bez ložiskovych zmien a difuzne sklerozujúci parenchým s drobnými cystami a nešpecifickymi chronickými zápalovými zmenami nekorešponduje s uvedenou diagnózou C50.9, zhubný nádor prsníka bližšie nešpecifikovaný. Sú to rozdielne diagnózy. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-02-14
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
MR vyšetrenie prsníkov.
(Valika)
Dobrý deň, chodím pravidelne na preventívne prehliadky prsníkov mamografiu a USG. Pri kontrole v r.2013 bol vyhodnotený záver vyš. ako BIRADS 2 a doporučená kontrola o rok, ktorú som absolvovala v januári 2014. Po mamografickom a následne sonografickom vyšetrení mi pre nejasný výsledok bolo doporučené vyšetrenie MR, ktorú som absolvovala. Výsledok vyšetrenia: MR vyšetrenie prsníkov natívne a postkontrastne. Obojstranne sú fibrózne transformované reziduá žľazy prechodných prsníkov s ojedinelými mikrocystami, bilat. známky malignity nezisťujeme, v oboch prsníkoch v HLQ vidno drobné intramammárne LU, v DLQ pravého prsníka vidno ľahko zvýraznenú opacifikáciu žľazového lalôčika. Zmeny charakteru TU bilat. nie sú prítomné, koža a podkožie je bez zmien, zachytená časť LU pod axillami je morfologicky v norme. Záver: prechodné prsníky balat. s fibrozne transformovanými reziduami žľazy bez známok malignity. Prosí Vás o vyjadrenie čo znamená uvedený nález. V akom časovom intervale doporučujete kontrolu MMG, USG. Mám 65 r., obrovský stres a strach. V rodine máme zvýšený výskyt Ca prnika /35. ročná setra zomrela na rakovinu prsníka/. Ďakujem za odpoveď, Valika
Valika

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, komplexne podľa všetkých nálezov zhubný nádor prsníka sa neznázornil. Nutné sú kontrolné vyšetrenia a termín závisí od výsledkov mamografie a ultrasonografie, ktoré ste neuviedli. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-02-14
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Rakovina v krku
(Bystro)
Dobrý deň, v prvom rade chcem vyjadriť VEĽKÚ vďaku lpr.sk a všetkým zainteresovaným za ich prácu. Mojej mamine bolo pred 5 mesiacmi diagnostikovaná rakovina štítnej žľazy. Po jej vyoperovaní podstúpila rádioterapiu jódom. Teraz pred mesiacom si na krku nahmatala ďalšie hrčky. Po ďalších vyšetreniach (Sono, CT...) jej boli diagnostikované nádory na hlasivkách, svale, a medzi cystami. V blízkej budúcnosti sa podrobí operácii. Chcem Vás porosiť o odpoveď. Má niekto podobné skúsenosti? Ako môžeme pomôcť mamine? Viete niekto čo je dobré užívať?? Mamina sa nevzdáva je veľký bojovník. Upravila stravu, pije zeleninové šťavy, užíva aj vitamín C, aróniu čiernoplodú... Veľmi pekne ĎAKUJEM za každú odpoveď. Boh s Vami.
Bystro

ODPOVEĎ  
Ťažko odpovedať, pretože ste poskytli veľmi málo informácií. Nepredpokladám, že nález, ktorý popisujete t.č. súvisí s nálezom, ktorý bol v štítnej žľaze, konkrétnejšie by som snáď vedela informovať telefonicky 02/52965148, mala by som tu byť 26.2.2014 medzi 14 a 16 hod., prípadne zatelefonujte v pondelok v stredu medzi 9-13 hod, vtedy by tu mali byť lekári. Čo sa týka stravovania , strava by mala byť pestrá /bielkoviny, tuky i uhlohydráty, ovocie , zelenina/ minimálne 5x denne, dostatok spánku i pohybu s prihliadnutím na celkový zdravotný stav.
2014-02-14
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Zaver: FIA 1dx , US BI-RADS 3
(NIKA )
Dobry den , v lekarskej sprave mam : "lahko hypoechogenna lezia s vnutornymi septami priemeru 25x14mm bez dorzalneho ak. tiena" Je to nieco vazne?
NIKA

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, podľa nálezu sa nejedná o onkologické ochorenie Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-02-13
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Zaver: FIA 1dx , US BI-RADS 3
(NIKA )
Dobry den , v lekarskej sprave mam : "lahko hypoechogenna lezia s vnutornymi septami priemeru 25x14mm bez dorzalneho ak. tiena" Je to nieco vazne?
NIKA

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, pri takomto nález je vhodná biopsia - odber vzorky.. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-02-13
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Rakovina pery ?
(Jozef)
Dobry den, zubna lekarka ma pozrenie, ze mam na pere nador(zvonka). Poradte mi, kde sa mam obratit, kde by ho vybrali a urobili v pripade potreby hned aj platiku, a material poslali na histologiu. Podla dostupnych informacii, ktore som cital, priznaky zodpovedaju podozreniu zubnej lekarky. Privital by som, keby ste uviedli viacere pracoviska na Slovensku. Dakujem.
Jozef

ODPOVEĎ  
Vo Vašej zdravotnej poisťovni Vám určite poradia najbližšie pracovisko plastickej chirurgie a tak sa vyhnete i finančnej kompenzácií. Pracoviská plastickej chirurgie nájdete i s adresou na internete.
2014-02-12
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Resekcia hrubého čreva
(Majka)
Dobrý deň, chcela by som sa informovať aký má čaká ďalší postup liečby po resekcii hrubého čreva, ak výsledky histologického nálezu sú - reskčné línie bez tumorózneho rastu, endolymfatická a endovaskulárna propagácia tumoru - nespozorovaná, lymfatické uzliny nespozorované, stena čreva bez tumorózneho rastu. Budem musieť postúpiť chemoterapiu resp. radioterapiu. Veľmi sa bojím a neviem následky. Prosím Vás mám nárok aj na liečebný pobyt po tejto operácii. Ďakujem a prajem pekné popoludnie.
Majka

ODPOVEĎ  
Jednoznačnú odpoveď Vám dá iba lekár- onkológ. Z chirurgického hľadiska by ste mali byť zdravý, ale lekár má k dispozícií definitívnu histológiu a pozná i celkový zdravotný stav a podľa všetkých dostupných výsledkov Vám doporučí liečbu, možno zaisťovaciu.Lieky sa vyberajú vždy podľa najnižších vedľajších účinkov, ale žiaľ, každý liek ich má, no verte väčšina ľudí liečbu znáša dobre, zlý chýr sa rýchlejšie a ďalej šíri ako dobrá správa úspešných liečení.
2014-02-12
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Je nutná konizácia?
(Lenka)
Dobrý deň, rada by som sa spýtala na Váš názor ohľadom konizácie. Myslíte si, že pri výsledkoch stredne ťažkej dysplázie CIN2 (HSIL) s HPV 18, ktorý pretrváva 2 roky a bol mi potvrdený aj histologicky, pričom výsledky sa nezlepšili ani po imunologickej liečbe, je lepšie podstúpiť konizáciu teraz? Mám 27 rokov, zatiaľ som nerodila, v najbližšej dobe ani neplánujem a dvaja lekári sa vyjadrili, že asi by to bolo lepšie. Aké je riziko prenosu tohto HPV vírusu pri pôrode z matky na dieťa? Ďakujem.
Lenka

ODPOVEĎ  
Nemusíte sa obávať prenosu HPV na dieťa. My sme sa určite mnohí narodili našim mamám, ktoré boli infikované HPV, len sa to vredy nevedelo. Ani dnes sa netestujú tehotné na prítomnosť tohoto vírusu. Čo sa týka Vás a konizácie: ak chodíte pravidelne na kontroly k vzdelanému gynekologovi, môžete zostať zatiaľ bez konizácie. Je však pravdou, že so zvyšujúcim sa vekom sa znižuje šanca spontánneho vymiznutia predrakovinového stavu. Rozhodnutie je na Vás.
2014-02-11
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
1 << 52 < 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 > 74 >> 494
Facebook