foto
2% proti rakovine

Vaše 2% nám umožňujú pripravovať mnohé programy a projekty, ktoré pomáhajú onkologickým pacientom a ich rodinám.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Ako si požiadať o príspevok zo ...

22.01.2015

Dospeli sme...

19.01.2015

Zimný onko - kardio tábor 2015

13.01.2015

Veselé Vianoce !

23.12.2014

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 14:15-17:00
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9204)

strana 63 z 461 (otázky 1241 - 1260)
Názov
(meno)
Text Dátum
PROSTATA
(PAVOL)
MOJ OTEC MAL PRI VYSETRENI HODNOTY PSA 26.MOZE TO POUKAZOVAT NA RAKOVINU, KED MOMENTALNE SA LIECI NA ZAPALENU FISTULU V KONECNIKU. JE TO JEHO PRVE VYSETRENIE NA PROSTATU.
PAVOL

ODPOVEĎ  
Hodnoty prostatického špecifického antigénu sú zvýšené pri chorobách prostaty. Z Vášho popisu nemožno vylúčiť, či fistula vyusťujúca v oblasti konečníka nie je spojená s prostatickou žľazou. Stav vyžaduje upresniť priebeh fistuly. Je potrebné konzultovať chirurga. S pozdravom Dr. M. Horňák
2013-01-15
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
Diagnóza D22:5
(Mamaja)
Dobrý deň, nedávno mi vyoperovali 4 znamienka a výsledok bioptického vyšetrenia je: intrademový melamocytový névus kože bez atypií odstránený kompletne.Pani doktorka kožná ma zaradila do onkodispenzára. Som na čiastočnom ID po rôznych OP. Neviem, nakoľko závažná je táto moja nová diagnóza a či by som mohla požiadať o zvýšenie ID, alebo celý ID. Veľmi pekne Vám vopred ďakujem za odpoveď, sama som sa k odpovedi nedopracovala.
Mamaja

ODPOVEĎ  
Histologický nález a chirurgické kompletné odstránenie kožných znamienok a odborné vyšetrenie kožným lekárom a zaradenie do dispenzárnej starostlivosti nebude dostatočným podkladom pre zmenu ID. Neviem sa vyjadriť k lokalite, kde bol chirurgický zákrok,to by Vám vedela poradiť pani doktorka z kožnej ambulancie.
2013-01-15
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Hrca na cele
(Nella)
Dobry den. Minuly tyzden som si nahmatala hrcu na cele velkosti a tvaru ako lentilka, je tvrda, nehybe sa, akoby vyrastok z celovej kosti, kozne zmeny nebadam. Je to nieco podobne ako ked sa buchnete, ale bez modriny, ale ja som sa v poslednej dobe na celo nebuchla. Mam pocit, ze sa jemne zvacsuje, je viditelna volnym okom. Ked som ju objavila, miesto nebolelo, ale teraz je citlive, co samozrejme moze byt sposobene tym, ze si ju stale chytam a sledujem. Co by to mohlo byt? Dakujem za odpoved. Nella.
Nella

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. Môže sa jednať buď o lipóm /tukový nezhubný nádor/ alebo ateróm /guľovitý nezhubný nádor s kašovitým obsahom uložený v koži alebo v podkoží/,alebo aj niečo iné. Čiastočne o charaktere vie povedať ultrazvukové vyšetrenie. Ak Vám to prekáža alebo sa začne zväčšovať , môžete si to dať odstrániť plastickým chirurgom a vyšetriť histologicky.
2013-01-15
MUDr. Emília Mojtová Odpoveď od:
Mamografia
(Katarina Nagyova)
Dobry den, poslala som Vam dotaz ohladom vysledkov mamografie, ale stale ho nevidim zodpovedany, napriek tomu su zodpovedane novsie dotazy.
Katarina Nagyova

ODPOVEĎ  
Otázky sa síce snažíme zverejňovať v chronologickom poradí, no nakoľko rôzne otázky zodpovedajú rôzni odborníci, stane sa, že na niektoré odpovede musí pisateľ čakať dlhšie. V tomto momente by Vaša otázka mala byž už zodpovedaná. Ďakujeme za trpezlivosť. S pozdravom, Lucia Budáčová projektový manažér LPR
2013-01-14
Mgr. Lucia Budáčová Odpoveď od:
Onkomarkery
(Mária )
Dobrý deň som onkologický pacient,rakovina vajecníkov C56 po operacii v aprili 2012 všetko mi vybrali na pravom vaječniku som mala 2.5cm zhubný nador a v brusnej dutine metastázu.nasledovala chemoterapiia taxol a platina,nezabralo v septembri mi nasadili cealyx no vysledky onkomarkerov su hrozne.stale stúpaju už od prvej chemoterapii v juli som mala najnižšiu hodnotu Ca 125 96 a potom to len a len stupa dnes ked mam už 12 chemoterapii mam onkomarkery 897 som s toho velmi neštastná neviem ako dalej moja onkologička je velmi fajn ale dava mi ten cealyx s ktorého mam zle vedlajsie učinky,prosím poradte mi ako dalej moja psychika je zla mam strach že sa mi rakovina siri po celom tele prosím o radu a pomoc.Dakujem vopred je to pre mna velmi velmi ťažké neviem čo dalej či skončiť chemoterapiiu alebo určite existuje este iný liek.S pozdravom Mária
Mária

ODPOVEĎ  
Je potrebné zhodnotiť Váš aktuálny stav. Na jeho základe by sa malo zhodnotiť, či je možné vyoperovať miesto, kde ochorenie pokračuje. Je možné vykonať CT vyšetrenie malej panvy a celého brucha v mieste Vášho bydliska a prísť za mnou s CT vyšetrením napáleným na CD na Onkologický ústav, aby sme si ho mohli pozrieť. Alebo je možné prísť hneď a vykonali by sme CT vyšetrenie na našom pracovisku. Môžete ma aj telefonicky kontaktovať na č. 02/32249123. Vo svojej pracovni nie som celý deň, pretože väčšinu času trávim na operačnej sále, ale odpoludnia medzi 13 až 15 hodinou som najčastejšie zastihnuteľný.
2013-01-14
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Vyšetrenie v BA
(Eva)
Dobrý den chcela by som sa spýtať či je možné uvás podstúpiť mamografické vyšetrenie aj ked niesom z BA ale tu pracujem a či je nutný sprievodný list od svojej lekárky z môjho miesta bydliska. Prípadne by som prosila o radu kde by sa takto dalo vyšetriť, bez čakania a poplatkov Dakujem veľmi pekne
Eva

ODPOVEĎ  
Dobrý deń, na mamografické vyšetrenie by mal byť vystavený sprievodný lístok, s popisom vyšetrenia prsníkov z prsníkovej alebo gynekologcikej ambulancie. Bez čakania na vyšetrenie sa dá v súkromných centrách. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-01-14
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Diagnoza
(Pavol)
Dobrý deň mojej 75 ročnej matke identifikovali diagnozu C67.3, ktorú neskor upravili na C54.1. Vlasten ani neviem ktorá platí. MAtka bola pred rokmi liečená na C54.1 ožarovaním. Nová diagnóza bola určená v oktobri minulého roka. Do dnes matka nie je nijako liečená, neberie lieky, iba injekcie na riedenie krvi aby netrpela hematuriou. Lieči sa aj na srdce, je slabá a zažívame neskutočné posúvanie pacienta medzi spádovou nemocnicou a nemocnicou koncovou 60 km cestujeme na kozilium, ktoré sa nakoniec nekoná, s ťažko pohybujucou matkou sa musíme osobne ist nahlasit na CT, ktoré dostaneme o 3 týždne, potom je záver že chemoterapia nepripadá do úvahy ani radioterapia, treba to len pozorovať. Chýba nám seriozna informácia, nevieme či je to milostivá lož alebo neochota. Existuje u nás miesto, kde bude matka na jednom mieste kompletne vyšetrená a určená diagnóza a nám deťom zhrnutý stav a možnosti??? Pavol
Pavol

ODPOVEĎ  
Podľa toho, čo píšete, platia obe diagnózy, každá sa týka iného orgánu, prvá diagnóza súvisela s maternicou, druhá sa týka močového mechúra. Injekčným podávaním sú aplikované lieky, takže dostáva konkrétnu liečbu i liečbu na ochorenia ,ktorými trpí.Predpokladám, že mamička má svojho ošetrujúceho lekára, ktorý by mal mať prístup ku všetkým záverom vyšetrení prístrojmi i odbornými lekármi a mal by Vás vedieť informovať o diagnózach i o liečbe . Zdravotná poisťovňa Vašej mamičky by Vám mala vedieť poradiť ako na základe zazmluvnenia s jednotlivými pracoviskami najoptimálnejšie postupovať v rámci Vašeho bydliska.
2013-01-13
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Oziare zaludka
(Slavka)
po oziaroch zaludka sa odlepila spalena cast co sposobilo zlepenie spodnej steny zaludka a nepriechodnost potravy.nepomohli ani infuzie. prosim o info.Dakujem
Slavka

ODPOVEĎ  
Rada by som Vám poradila, ale najpravdepodobnejšie by som Vás mohla iba zmiasť pre nedostatok aktuálnych informácií o zdravotnom stave. Najodbornejšie poradí a pomôže lekár onkológ, ku ktorému pacient chodí, určite urobí všetko čo je v jeho možnostiach a vedomostiach.
2013-01-13
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rada
(Jasmína)
Dobrý deň,prosím o radu,či mám nárok na liečenie.Ak áno,akého typu-pred štyrmi rokmi mi bol odstránený karcinóm v prsníku /doterajšia liečba Tamoxifenom/,r.2010 bazalióm na chrbte,na jeseň r.2012 som podstúpila hysterektómiu/.Ďakujem za odpoveď.
Jasmína

ODPOVEĎ  
V danej problematike sa s dôverou môžete obrátit na ošetrujúceho lekára resp.revízneho lekára Vašej zdravotnej poisťovne. Baranová
2013-01-11
Anna Baranová Odpoveď od:
Pomoc a poradit
(sebastiann522@azet.sk)
derapie obri den chcel bisom sa spitat otec ma rakuvinu pluc ma us to dva roki chodi na chemoterapie ale nastevije us druhu chemoterapiu ale nepomaha mu to stale mu raste moste mi nejak poradit da sa vilečiť alebo dostať sa stoho poradte mi a cakam na vašu odpovet ci sa mu da pomoc ci ma nadej ešte dakujem .
sebastiann522@azet.sk

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, vyliečenie alebo prežívanie pacientov s rakovinou pľúc závisí od štádia ochorenia - pokročilosti ochorenia, ďalej od mikromorfologického typu rakoviny, od výkonnostného stavu a veku pacienta, od pridružených ochorení a preto na túto otázku by vám vedeli najlepšie odpovedať lekári, ktorí vášho otca poznajú a liečia, kontrolujú. Najlepšie prežívanie pacientov s týmto ochorením majú pacienti, keď je nádor zachytený včas(I.aII.štádium) a s takým typom, ktorý sa dá operovať. Prosím s dôverou sa obráťte na svojho onkológa, určite vám neodmietne odpoveď, prípadne ak nebudete spokojný , odporučí eventuálne konzultáciu na vyššom zdravotníckom pracovisku.
2013-01-11
MUDr. Elena Kavcová, PhD. Odpoveď od:
Rakovina krcka maternice
(dana)
som po hysterektomii koly nadoru krcka maternice v stadiu t1a1 mala som 1mm velky nador..vysledky po operacii boli dobre aj uzliny ziadna liecba dalsia nebola potrebna.chodim na kontrolne stery z posvy ,doktorka mi krv na onkomarkery neberie,kona spravne?dakujem za odpoved.
dana

ODPOVEĎ  
Nepíšete, akého histologického typu ste mali karcinóm. Podľa toho sa sledujú markery. Ak sa jednalo o epidermoidný karcinóm, tak sa zvykne sledovať marker SCCA. Vo vašom prípade sa však jednalo o ten najmenší karcinóm, ktorý nazývame mikroinvazívny karcinóm, kde je po operácii veľmi zriedkavo recidíva.
2013-01-10
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Rada
(Eva )
Prosím vás chcela by som zisťiť či sa dá uvás spraviť sonografické alebo mamografické vyšetrenie nakoľko niesom z Bratislavy iba tu pracujem a nemám sprievodný lístok od svojej lekárky. A čy by to šlo bezplatne a bez čakania nakoľko si myslím že to je nutné alebo mi poraďte kde v ba by som toto mohla podstúpiť. Veľmi pekne dakujem z pozdravom Eva
Eva

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, mamografické vyšetrenia sa bez čakania vykonávajú len v súkromných centrách, tam to ale nebýva bezplatne. Žiaľ, čakacie doby sú problémom všade na svete. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-01-10
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Chlorella
(lubica)
Dobry den,prosim o informáciu, je doplnok chlorella nebezpečný pri rakovine lymfatického systemu/napadnuta aj kostna dren/? Na internete som sa dočitala: Chlorella je nebezpečnou súčasťou potravy v prevencii, ale najmä v liečbe rakoviny ktorý podporuje delenie a rast buniek, môže byť veľmi nebezpečnou látkou: podporuje totižto aj rast a delenie rakovinových buniek. Dakujem velmi pekne za odpoved! S pozdravom Lubica
lubica

ODPOVEĎ  
Pokiaľ má človek možnosť prijímať plnohodnotnú pestrú potravu, je zbytočné kupovať akékoľvek doplnky. V prípade že ich pacient potrebuje, onkológ mu ich doporučí, prípadne predpíše. V poslednom období lekári v celom svete alarmujú zváženie užívania výživových doplnkov i neopodstatnenú alopatickú liečbu, pretože môže zvyšovať počet nežiadúcich účinkov.
2013-01-10
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Varikokela
(Peter)
Dobry den. Poprosim o radu. Pod lavym semenikom mam varikokelu.Neboli, necitim ju. Teraz sa mi vsak na pravom semeniku zacina vytvarat nieco podobne. Hmatom som zistil, ze je to mensej velkosti, lenze nenachadza sa to pod semenikom, ako na pravej strane, ale tesne vedla semenika(akoby ho to obalovalo). Pri sportovani(beh)a hlavne po nom citim bolest celeho semenika. Tato bolest opadne v pribehu 3 dnoch, ale objavi sa znova ked zacnem sportovat. Pripaja sa k tomu aj bolest v podbruzku.Moze to byt aj rakovina?....dakujem (mam 33 rokov)
Peter

ODPOVEĎ  
Varikokéla vzniká v dôsledku rôzneho spôsobu vyústenia žíl odvádzajúcich krv zo semenníkov. Varikokéla býva iba na ľavej strane. U 40 percent mužov, ktorí majú varikokélu, môže vzniknúť porucha fertility (schopnosť oplodniť). Z tohto dôvodu sa odporúča operácia varikokély. Zo zmien, ktoré opisujete, pod semenníkom na pravej strane si neviem predstaviť, o aké ochorenie môže ísť. Navštívte urológa. S pozdravom Dr. M. Horňák
2013-01-09
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
Krvacie po stolici
(mirec)
Stalo sa mi ze po stolici som mal krv na parieri. Viac ako mala kvapka. Stalo sa to jeden den v septembri potom jeden den v novembri a teraz v mesiaci januar. Urobil som si test na skryte krvacanie bol negativny. Navstivil som gastroenterologa.Urobili mi rektoskopiu nalez ziaden. Lekarka mi povedala ze nemam ani hemeroidy. Mam sedave zamestnanie. 32 rokov vaha 97kg 186 cm vyska.Nestratil som ani vahu na stolicu chodim kazdy den. Mam sa nieco obavat co to moze byt?
mirec

ODPOVEĎ  
Po 40. roku života máte právo na preventívne vyšetrenie cez konečník 1x do roka, toto teda absolvujte v prípade, ak sa nevyskytnú iné ťažkosti. Drobné krvácanie čerstvej krvi môže byť i po mechanickom poškodení kože. Ak lekári nenašli objektívny nález, nemajú inú možnosť ako doporučiť preventívnu prehliadku. Aby Vám vedeli lekári pomôcť, musíte to byť Vy , kto ich objektívne nasmeruje na príčinu krvácania.
2013-01-09
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Mamografia po 40ke
(Pringalle-Zakova Jana)
Dobry den, moj gynekolog tuto doma vo Svajciarsku ma od mojej 40ky preventivne posiela na mamografiu prsnikov, ale ja 3 roky vaham. Doporucuje sa toto vysetrenie po 40ke napriek tomu, ze mamografia dava dost falosnych pozitivnych alebo falosne negativnych nalezov? Citala som aj, ze medzi 40kou a 50kou je pomer riziko/uzitok (benefit) menej priaznivy (favorable) ako po patdesiatke. Mala by som nan ist? Vopred dakujem za odpoved Jana P.
Pringalle-Zakova Jana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, informácie máte správne. Avšak mamografia má aj veľa správnych výsledkov, takže vyšetrenie po 40 roku života je vhodné. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-01-08
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Cytologia 3a a zapal mocovych ciest
(Adela)
Dobry den, v roku 2011 mi bola robena konizacia s neskorsimi vysledkami 1 asi 3x za sebou. Naposledy mi volala lekarka ze mi musi vykonat biopsiu lebo moj vysledok sa zhorsil na 3a. Medzitym mi ale vykonala kryo a v rámci preventivnej prehliadky mi zistili asymptomaticku infekciu mocovych ciest. Mohla byt zhorsena cytologia na 3a sposobena tymto zapalom mocovych ciest? Mam vazne obavy ci take rapidne zhorsenie z 1 na 3a nie je vazne. Dakujem vopred. Adela
Adela

ODPOVEĎ  
Infekcia močových ciest neovplyvňuje cytológiu z krčka maternice.
2013-01-08
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Vyšetrenie v BA
(Mária)
Dobrý deň.Mám vyšetrenia z mamografie,sonografie a následne magnetickej rezonancie prsníka.Na mamografe a MR sa našiel nález,ktorý sonograficky nevedia nájsť,takže mi nemôžu urobiť ani biopsiu.Následne ma odkázali na mamologickú ambulanciu Doc.Mudr.Bella.Môžem poprosiť kontakt,kde by som sa mohla objednať.Ďakujem
Mária

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, môžete prísť ráno na 7. hod. v stredu až piatok budúci týždeň s tým, že poviete, že ste sa objednávali cez email. Tel. 02-32249608. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-01-08
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Nádor
(erika)
dobrý deň.Manžel má 40 rokov a diagnostikovali mu karcinom vnútropečeňových žlčových ciest.Mohli by ste mi povedaťaké má šance na vyliečenie dakujem
erika

ODPOVEĎ  
Jednoznačnú odpoveď Vám nedokáže dať nikto, orientačnú Vám môže dať ošetrujúci lekár, ktorý má k dispozícií informácie o celkovom zdravotnom stave a tiež výsledky vyšetrení, na základe ktorých lekári rozhodnú o aktuálnej liečbe a tiež aká bude reakcia ochorenia na danú liečbu.
2013-01-08
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Socialna oblast
(majercakova.jana)
dobry den, chcem sa spytat> syn bol pred patnastimi rokmi lieceny na akutnu leukemiu, tohto casu je zdravy. teraz ma 21 rokov moze urad prace ho povazovat za obcana so znizenou pracovnou schopnostou resp. ZTP? dakujem
majercakova.jana

ODPOVEĎ  
Nie je to možné, len ak by mal recidívu alebo iné ochorenie, ktoré by umožňovalo vyplývajúc zo zákona 447/2008 Z.z. posúdiť mieru funkčnej poruchy 50% alebo viac. Baranová
2013-01-07
Anna Baranová Odpoveď od:
1 << 52 < 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 > 74 >> 461
Facebook