foto
2% proti rakovine

Ďakujeme všetkým, ktorí svojimi 2% poporili naše projekty.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Tabaková smernica má slovenskú podobu

28.07.2015

Príďte nás pozrieť na festival Pohoda

01.07.2015

Stretnutia milovníkov hudby v Martine

25.06.2015

Ako byť úspešný na pohovore

18.06.2015

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 14:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 14:00-16:00
Št 09:00-13:00 15:00-17:00
Pi 09:00-14:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Poprosíme Vás o väčšiu trpezlivosť pri zodpovedaní otázok v mesiacoch júl a august  z dôvodu čerpania dovoleniek viacerých odborníkov.

Ďakujeme za Vaše pochopenie.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9604)

strana 63 z 481 (otázky 1241 - 1260)
Názov
(meno)
Text Dátum
Lymphadenopathia axilae
(beata)
Dobry den, prosim o vysvetlenie mojho zaveru vysetrenia podpazusnych uzlin.V axilach su tukovo degenerovane LU velkosti do 20 mm korovy periferny hypoechogenny lem nie je uplne homogenny je s drobnymi hyperechami .Zaver je lymphadenopatithia axilae. O ake ochorenie sa jedna? Je potrebne dalsie vysetrenie? Ake? Dakujem
beata

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, jedná sa o zväčšenie lymfatických uzlín. Je potrebné zistiť príčinu zväčšenia lymfatických uzlín. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-10-03
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Mts lezie v hepare
(Katka)
Dobry deň , chcela by som sa spytať čo znamená nález: V hepare subkapsulárne v S7, v S6 mapovité hypodenzity na ploche cca v42x24 mm v dif.dg.mts. lézie vrámci ZO s naznačenou retrakciou na puzdro. Som 5 rokov po odstranení praveho prsnika a vybratí lymf.uzlin.s následným liečením chemoterapiou a ožarovaním. Jedná sa o rakovinu pečene?
Katka

ODPOVEĎ  
Z nálezu, ktorý ste poslali, nepredpokladám, že sa jedná o rakovinu pečene, ale vyplýva, že lekári budú musieť robiť doplnkové vyšetrenia aby sa dozvedeli podstatu a mohli postaviť pracovnú diagnózu i liečbu ak to bude potrebné.
2013-10-02
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Mamografia prsnikov
(iveta)
pozdravujem vas bola som odoslana na mamogra prsnikova chcem sa spytat ohladom vysledkov MG bilat Prsniky ciastocne prestavane tukovo,prevaha skvrnito-pruhovitej splyvavej kresby.BEZ zjavvnych spikulovityc zatieneni bez malignychMK Vlavo na kraniokuadalnej snimke na rozhrani kvandrantov nodulacia s hladkou konturou benigneho char splyvajuca s kresbou bez jednoznacnej korelacie na sikmej snimke.KOZA podkozie cievna kresba bnp. V oboch axialach okrajovo zachytene tiene LU. ZAVER Birads3 pp. benigny nalez. dop.USG kontrola do 6 mes. vylucenie loziskovych zmien v splyvajucich castiach parenchymu dakujem prosim o vysvetlenie
iveta

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, mamografický nález máte bez jednoznačných onkologických zmien, je nutné doplnenie ultrazvukovým vyšetrením prsníkov na stanovenie diagnózy. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-10-02
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Stav po operácii prsníka pre karcinom
(Silvia Závodská)
Dobrý večer, v r.2O+0 som bola operovaná pre duktálny karcinom prsníka s viacpočetným metastázamy do kostry- rebrá, stavce, sternum, ramenný klb, lebkaapo operácii som absolvovala jednu kúru chemoterapie, následne liečba zmenená na Letrozol a 4-týžňová aplikácia kys.Zoldernonovej.Pred každou aplikáciou infúzie kontroly KO, biochem.parametre onkomrkery. Prsník ožarovaný nemám, ožarovali mi lebku a chrbticu.Po 2 rokoch som požiadala o sono a mammografiu. Absolvovala som vlani, výsledok mi p. doktorka nepovedala, pri poslednej kontrole som o žiadanku na sono a mammografiu a dostala som zamietavú odpoveď, že pri metastaickom postihnutí sa usg ani mammografické vyšetrenie nerobí. Taktiež počas rtg terapie mi vyšetrovali na Radioterapeutickej klinike onkomarker TPS vždy s hodbotami nad 5OO. Pani doktorka mi ho pred rokom prestala vyšetrovať.Prosím odpoveď od p. docenta Bellu ako je to vlastne s sono vyšetrením a mamografickým vyšetrením a aké má výsledky s kontrolými vyšetreniami TPS s vďakou Silvia
Silvia Závodská

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, v prípade dokázaných vzdialených metastáz je v prvom rade liečba a kontrola týchto vzdialených metastáz. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-09-29
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Pečeň a prsník BIRADS 2
(Veronika)
Pekný deň.Som v dispenzárnej starostlivosti onkogynekologa .Pri magnetickej rezonancii prsníka mi našli hypeoch.ložisko 7krát 6 mm,a vedlajší nález hypeoch.ložisko na pečeni 27krát 7mm.Poslali ma na ultrazvuk a ten nič neukazuje ani v prsníku a ani na pečeni.Bolo to v roku 2012. Tento rok 2013 výsledky také isté v prsníku a na pečeni zmenšené/brala som pred vyšetrením ATB.Neznamená to že tam mám zápal a po ATB sa zmenšil? Kontrola v roku 2014.Bolo mi vysvetlené že ak to nerastie tak je v poriadku,a že ultrazvuk nič neuázal tak to netreba riešiť,liečiť.Je ten postup správný? Naozaj s tým netreba nič robiť? ďakujem.
Veronika

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, v prípade vyšetrenia pečene pomocou MRI, ak sa nálezy zmenšili, nejedná sa o onkologické ochorenie. Vhodné sú dalšie kontroly pomocou ultrazvuku a ev. vyšetrenie pečeňových testov. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-09-29
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Lekárska správa
(Janka)
Dobrý deň. Viete mi povedať, čo znamená táto lekárska správa? Oneskorená tuková involúcia mliečnej žľazy. Koža norm. hrúbky, podkožie bez zmien. Škvrnitopruhovitá kresba zvyškovej žľazy pretrváva prevažne centrálne a v HLQ bilat. Obojstranne bez porušenia architektoniky štruktúry, bez väčších ložiskových tieňov a mal. MK. Bilat. prítomné okrúhle benígne kalcifikáty do 4 mm - vľavo susp. olejová cysta, preaxilárne vľavo susp. tieň kožnej veruky. Na báze PP 14,5 cm od mamily sa zobrazuje polosýty tieň o priemere 11 mm s mierne zvlneným okrajom-intramamárna LU? V axilách zachytené tukovo prestavané LU. Záver: BIRADS 0 Oneskorené tuková invol, mliečnej žľazy - doplniť USG ložisko v PP. Na USG som objednaná ale až o mesiac, takže by ma veľmi zaujímalo, čo je v tej správe.
Janka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, výsledok vyšetrenia nie je úplne jasný, skôr je negatívny, ale je potrebné doplniť ultrasonografiu prsníkov. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-09-29
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Lymfoedém
(Silvia)
Dobrý deň, som onkologická pacientka - karcinóm konečníka. t.č. operovaná ingvina -metastáza - chcela by som sa spýtať, že či je možná lymfodrenáž - teraz chodím na chemoterapiu. Ďakujem
Silvia

ODPOVEĎ  
Na Vašu otázku Vám dokáže odpovedať lekár onkológ, ktorý Vás lieči ,ktorý pozná lokálny nález a Váš celkový zdravotný stav, len ho musíte informovať o Vašich ťažkostiach.
2013-09-27
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Očkovanie - rakovina krčka maternice
(Jarka)
Dobrý deň, prosím o vyjadrenie k očkovaniu dievčat proti vírusom, ktoré spôsobujú rakovinu krčka maternice. Ide o pomerne finančne náročné očkovanie a nemôže si ho dovoliť každý, zvlášť ak má dve - tri či viac dcér. Je prosím z medicínskeho hľadiska skutočne tak spoľahlivé, resp. potrebné, ak žena absolvuje pravidelné prehliadky? Takto vysoká cena totiž vzbudzuje podozrenie z ďalších marketingových ťahov farmaceutických firiem. Vopred ďakujem za stanovisko k tejto citlivej téme.
Jarka

ODPOVEĎ  
Na Internete nájdete veľké množstvo informácii o očkovaní proti ľudskému papiloma vírusu (HPV), ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice. Na stránkach tejto poradne nie je priestor na podrobné vysvetlenie problematiky. Len stručne. Je asi 40 serotypov HPV, ktoré sa uplatňujú v ľudskej populácii. HPV 16 a 18 spôsobuje asi 70% karcinómov krčka maternice a práve proti nim sú očkovacie látky. Aj zaočkovaná žena musí chodiť na pravidelné cytologické kontroly, pretože sa môže infikovať HPV, proti ktorému nie je zaočkovaná. Nejde o žiadny trik farmaceutických firiem, ale náš štát toto očkovanie nedotuje na rozdiel od Českej republiky, kde 14- ročným dievčatám celé očkovanie hradí ich zdravotná poisťovňa.
2013-09-27
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Alternatívna liečba
(Rita)
Mohli by ste mi dať stanovisko k alternatívnym metódam liečenia? Chceli by sme pomôcť rodinnému príslušníkovi, ktorý je liečený na rakovinu, ale je to pre nás bludisko. B17, vitamín C, ASEA voda, aloe vera gél,čaj COD, atd. Nie sú tie prípravky lacné, a nemáme istotu či sú vôbec účinné, alebo či nie sú dokonca nebezpečné. Ďakujem za Vašu odpoveď.
Rita

ODPOVEĎ  
Už samotný názov "výživové doplnky" hovorí o tom, že sa jedná o doplnenie látok, ktoré chýbajú organizmu, takže pri dodržaní pestrej stravy a jej dostatočnom prijímaní organizmus nepotrebuje prijímať iné látky .Pestrá strava znamená primerané zastúpenie bielkovín /živočíšne i rastlinné/, tukov, uhlohydrátov, ovocia, zeleniny a ich konzumácia rozdelená do piatych denných dávok. Lekár by mal byť informovaný o všetkom, čo pacient konzumuje, vzhľadom k liečbe, ale vo väčšine výživových doplnkov sa jedná len o minimálne zastúpenie tzv. doplnkovej látky tak, že by organizmu nemala ublížiť. Ak pacient potrebuje dodať organizmu chýbajúce látky, a je to podložené objektívne, lekári ich majú možnosť predpísať. LPR vydala brožúrky Ako sa správna stravovať, tiež brožúrky k jednotlivým ochoreniam a liečbam, mali by byť dostupné pre každou onkologickou ambulanciou, prípadne v LPR centrách Košice, Martin, Bratislava, prípadne si môžete o ne požiadať, ak udáte svoju adresu, budú Vám zaslané.
2013-09-25
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Dvanástnik
(Kimo)
Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, čo znamená takýto Dg. záver: Topológia MKCH0 C17.0; Morfológia MKCH0 M-01120, MKCH10 K29.3. Vopred ďakujem za odpoveď.
Kimo

ODPOVEĎ  
Vašu otázku Vám zodpovie lekár, ktorý Vás na vyšetrenie poslal, má kompletnejšie údaje. Tak ako ste nám ich napísali, sú vytrhnuté z kontextu a nie je možné sa k nim jednoznačne vyjadriť.
2013-09-24
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Bronchoskopia
(Rudolf Plačko)
mám veľký fľak na plucach a lekári mi odporučaju bronchoskopiu ešte pred ct vyšetrením ,nebolo by vhodné podstupiť bronchoskopiu až po tomto vyšetrení?
Rudolf Plačko

ODPOVEĎ  
Bronchoskopia je veľmi užitočná diagnostická metóda a môžete ju podstúpiť pred ale aj po CT vyšetrení, ak je indikovaná a ak sú vylúčené prípadné jej kontraindikácie.
2013-09-23
MUDr. Elena Kavcová, PhD. Odpoveď od:
Diagnóza BARD C4
(jana)
Na sone mi zistili tzv vápencovú škvrnu. Po ďalšom vyšetrení mám napísanú diagnózu BARD-C4 Čo znamená táto diagnóza a aký je postup liečby? Aké sú prognózy?
jana

ODPOVEĎ  
Lekár, ktorý Vás na vyšetrenia poslal, Vás určite poinformuje, ak sa mu potvrdí, alebo vyvráti pracovná diagnóza,Vaše informácie nie sú dostatočné na to, aby sme vám vedeli odpovedať.
2013-09-23
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rada
(Danka )
Dobrý deň, chcela by som sa len opýtať, čo znamenajú výsledky sona. Išlo o sono krku.v gl.submandibul. l. dx. oválne hypoechog. ložisko do 10 mm, vľavo bpn.
Danka

ODPOVEĎ  
Najcielenejšiu odpoveď Vám dá lekár, ktorý Vás na vyšetrenie poslal, prípadne doplní vyšetrenie, alebo Vás bude sledovať. Všeobecná odpoveď: v pravej podčelustnej slinnej žlaže bolo nájdené malé ložisko, inej štruktúry ako je pôvodné tkanivo , vľavo žlaza je neporušená.
2013-09-19
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Incidentalom
(evka )
Dobry den,pred rokom my bol zisteny incidentalom lavej nadooblicky do 36 mm,hormonalne inaktivny,bez rastovej aktivity po pol roku kontroly stav nezmeneny a benigneho charakteru ale o 2 mesiace ma čaka operacia chrbtice čiže stabilizacia ktoru som už raz pred 3 rokmi podstupila a boli my voperovane 4 skrutky a teraz my maju pridat este 2 skrutky naviac lebo mam bolesti a preto sa obavam ci pri operacii sa nemože narušit ten nadoblickovy incidentalom lebo je to akurat v križovej oblasti.Mam 54 rokou a este aj aneurizmu mozgovu ktora je ale v stabilizovanom stave.Bojim sa preto lebo neviem či ma boli ta chrbtica alebo ten moj nalez na nadobličke.Dakujem
evka

ODPOVEĎ  
Incidentalom je nádor, ktorý sa zistí náhodne pri zobrazovacom vyšetrení. Pri incidentalome ľavej nadobličky ide o nezhubný nádor (podľa opisu) na ľavej nadobličke. Píšete, že o 2 mesiace Vás čaká operácia chrbtice. Musíte rozprávať s chirurgom, ktorý Vás bude operovať, či sa pri operácii sa dostane do oblasti incidentalomu ľavej nadobličky. Položte mu otázku, ktorú Ste napísali vyššie: bude operačným polom stabilizačnej operácie na chrbtici? S pozdravom Dr. M. Horňák
2013-09-19
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
Nador vajecnika
(Maria)
Dobry den, mam 59 rokov a od minuleho roka sa liecim na nador vajecnika. V sucasnosti beriem 4.liniu chemoterapie pre pretrvavajuce metastazy v lymfatickych uzlinach. V poslednej dobe som vela citala o podpornej liecbe vitaminom C - infuzne. Aky je Vas nazor na tuto liecbu, moze mat pre mna nejake negativne ucinky alebo mi pomoze lahsie znasat chemoterapiu? Viem, ze liecba nie je hradena poistovnami. Citala som, ze tuto liecbu aplikuju v Rimavskej Sobote. Viete este aj nejake ine pracoviska? Dakujem za odpoved.
Maria

ODPOVEĎ  
Takúto liečbu na našom ústave nepodávame. Nemyslím si, že je to účinná liečba pre onkologických pacientov.
2013-09-18
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Vyziva pri radioterapii
(Zlatica)
Dobry den, pisem uz druhykrat, moja mamicka 76 rocna, zoperovana na tumor C44.7 prave teraz chodi na radioterapiu 5. tyzden. Rada by som sa poradila, ako by som vedela, ako sa ma stravovat, pripadne ake vyzivove doplnky treba, aby sme posilnili aj tak slaby organizmus (jej choroby su ICHS, angina pectoris, vysoky krvny tlak, slabsia nadvaha 83 kg/162 cm, diabetes bez liekov kontrolovany, anemia, benigne nadory na oblickach, hypotyreoza, dlhy cas liecena arytmia srdca-liek Cordarone jej sposobil 50 % toxikaciu pluc, chronicke bolesti chrbtice). Za skoru odpoved dakujem a prajem pekny den. Zlatica
Zlatica

ODPOVEĎ  
I keď je diabetes iba kontrolovaný, v prvom rade stravu treba prispôsobiť diabetu a vyváženosť stravy pri tomto ochorení je dostatočná, aby organizmus dostal všetky základné látky, ktoré potrebuje, nemusia byť dodávané ani výživové doplnky. Ak by bolo potrebné niečo pridať do stravy, lekári by Vás na to upozornili, pretože deficit niektorej chýbajúcej zložky by sa im premietol do výsledkov pri kontrolnom vyšetrení krvi. Výživové doplnky nie sú platené poisťovňami, z čoho vyplýva, že pre organizmus, ktorý prijíma potravu zloženú zo základných stavebných zložiek, teda dostatočne pestrú stravu /vrátane doporučeného ovocia a zeleniny/, nemusí vyhľadávať a pridávať k strave výživové doplnky. Na zvýšenie imunity, pokiaľ mi je známe, iba BioBran je registrovaný úradom verejného zdravotníctva SR, ale tiež si ho musí hradiť pacient. Rádioliečba je lokálne podávaná liečba a to na miesto ochorenia, čím sa znižuje i vplyv vedľajších účinkov liečby.
2013-09-17
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Darovanie krvi.
(Aďa)
Dobrý deň, chcem sa opýtať,či pri pozitívnej hodnote LSIL,možem byť darkyňou krvi? )Dakujem za odpoveď.
Aďa

ODPOVEĎ  
Nepredpokladám, pokiaľ nie je vyvrátená alebo potvrdená definitívna diagnóza, za bežných podmienok darcostvo najpravdepodobnejšie bude odmietnuté.
2013-09-16
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Výtok z bradavky
(Daniela)
Dobrý deň pán doktor. Asi 3roky mám výtok z ľavej bradavky. Na sono chodím pravidelne každý rok. Záver zo sona je Birads 2. Bola mi brana krv aj na prolaktin ktorá vyšla v norme. Výtok je zltkasty a niekedy aj zltohnedy. 9/2013 mi bola robena aj cytologia. Na výsledky čakám. Prosím vás o čo sa môže jednať? Mám 34 rokov a ešte som narodila.
Daniela

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, sekrét z bradavky môže mať viacero príčin. Príčiny sú od hormonálnych zmien, zvýšeného prolaktínu, až k zhubnému nádoru prsníka. Ak máte stále ešte výtok z bradavky, vhodná je duktografia- vyšetrenie mliekovodov pomocou kontrastu a rtg. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-09-15
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Karcinóm
(Inka)
Dobrý deň,otcovi diagnostkovali rakovinu pľúc.Dostali sa nám však rôzne vysvetlenia a nevieme či má malobunkový,alebo nemalobunkový karcinóm.V správe je uvedené,že non-malobunkový karcinóm.Ďakujem za odpoveď.
Inka

ODPOVEĎ  
Ak je uvedené v správe, že váš otec má non-malobunkový karcinóm, tak to je nemalobunkový karcinóm a to je skupina nemalobunkových karcinómov, lebo túto skupinu ešte môžeme deliť na adenokarcinóm, squamózny (synonymá tohto sú: epidermoidný, spinocelulárny karcinom) a veľkobunkový karcinom. U nemalobunkových karcinómov patológ určuje aj genotypizáciu tumoru a podľa toho sa volí aj stratégia liečby, kde síce k jej stanoveniu sa zohľadnia ďalšie faktory a to: rozsah ochorenia, vek a komorbidity pacienta a podobne. Na to sa musíte opýtať vášho pľúcneho lekára alebo onkológa, ktorý vedie liečbu, on vám určite podá bližšie vysvetlenie.
2013-09-12
MUDr. Elena Kavcová, PhD. Odpoveď od:
Nádor colon sigmoideum
(zdenka)
Som po čerstvej operácii hrubého čreva, záver, nádor colom sigmoideum odobraté vzorky z pečene a záver parenchyn pečene s metastázou maligného epitelového novotvaru /adenokarcinóza - interstinálny typ/ Prosím vysvetlite mi čo to pre mňa znamená, akú šancu mám?
zdenka

ODPOVEĎ  
Najucelenejšiu odpoveď Vám pravdepodobne môže dať lekár- onkológ, ktorý má výsledky o výkone operácie a tiež výsledky všetkých vyšetrení a samozrejme pozná Váš celkový zdravotný stav.V súčastnosti lekári majú k dispozícií nielen možnosť liečebného monitorovania, ale majú k dispozícií viac liekov, ktorými ovplyvnia priebeh a zvládnutie ochorenia- v súčastnosti "šance" sú pomerne vysoké až vyliečitelné za určitých zdravotných podmienok.V prvom rade verte a spolupracujte s Vaším lekárom.
2013-09-11
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
1 << 52 < 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 > 74 >> 481
Facebook