foto
2% proti rakovine

Vaše 2% nám umožňujú pripravovať mnohé programy a projekty, ktoré pomáhajú onkologickým pacientom a ich rodinám.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Peniaze zo Dňa narcisov umožnili zakúpiť ...

20.11.2014

Na svete je štvrtá edícia Európskeho ...

23.10.2014

Tradičný Týždeň proti rakovine bol netradičný

21.10.2014

V stredu začína výstava "Sme úžasní"

20.10.2014

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-16:30
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9089)

strana 43 z 455 (otázky 841 - 860)
Názov
(meno)
Text Dátum
Rakovina
(Katarína)
Dobrý deň, môjmu manželovi zistili rakovinu a jeho liečba je zatial úspešná, po operácií má zatial dobré výsledky, chceme dieťa ale keď som to povedala kamarátke odsúdila to ako nezodpovedné konanie z mojej strany pretože dieťa môže ochorenie zdediť, som z toho nešťastná pretože po dieťati moc túžim ale nechcem ho ani ohroziť, neviem či do toho ísť, bojím sa,ďakujem
Katarína

ODPOVEĎ  
Buď sa poinformujte u manželovho lekára, čo bude najmenej komplikované a najodbornejšie, pretože sú mu známe dôležité údaje na poskytnutie informácií, alebo zavolajte do LPR na č.02/52965148 medzi 9-13 hod . denne okrem štvrtka. Onkologické ochorenia sa dedia približne u 5% populácie a tam musia byť niektoré podmienky, ktoré to ochorenie navodia. Vy ste zdravý jedinec, a počatie zdravého dieťaťa s partnerom po prekonamom onkologickom ochorení tiež nie je pri dodržaní určitých podmienok zakázané.
2013-06-29
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Ziadost o pomoc
(klaramaliskova@yahoo.com)
Dobry den,som po 2 operaciach prsnika/druha bola mastektomia/, v marci som dala ziadost o ZTP so sprievodom /som dochodkyna, astmaticka a nemozem na vysetrenia cestovat sama/, co mi u nas zamietli.Zaciatkom maja som dala odvolanie, ktore bolo na posudenie poslane do Bratislavy,ale do dnesneho dna -dnes je 29.6.- som nedostala ziadnu opdoved. Som po chemoterapii, caka ma radioterapia a som velmi sklamana nasimi uradmi.Sklamana som postojom a rychlostou nasich uradov,ze po 40 rokoch prace v skolstve si vlastne nezasluzim pomoc od tej spolocnosti, pre ktoru som nezistne a pokorne pracovala.Chcem sa spytat, co mozem v takomto pripade robit, ci existuje u nas taka institucia, ktora skutocne pomoze onkologickym pacientom s vybavovanim na nasich uradoch. Mojej priatelke po mastektomii behom 2 tyzdnov v BA vyhoveli jej ziadosti a dostala preukaz ZTP so sprievodom.Myslela som si, ze predpisy su vsade rovnake, ale zda sa, ze to tak nie je. Dakujem za odpoved.
klaramaliskova@yahoo.com

ODPOVEĎ  
Dobrý deň prajem, je mi ľúto, že máte s vybavovaním ZTP problémy a robia Vám obštrukcie. Mojou úlohou v Lige je pomáhať práve takým pacientom, ktorí majú problémy s vybavovaním na úradoch a vyriešiť tieto problémy za nich. Kontaktujte ma prosím telefonicky v Lige -som každý štvrtok od 9 - 13 hod na Linke pomoci (02/52 96 51 48) a dohodneme spoločne další postup. S pozdravom a želaním pekného dňa Ing. Soňa Ďurčová
2013-06-29
Ing. Soňa Ďurčová Odpoveď od:
Sono prsníkov
(Zdenka)
Dobrý deň,prosím Vás o vysvetlenie sona prsníkov.Diagnoza - Mastodynia N64.8.palp.prsníky bilat bez hmatnej rezistencie,reg LU negat sono bilat.prechodný prsník s denznou fibroglandulárnou žľazou a postupujúcou involúciou sonograficky bez tu echa podozrivého z malignity reg LU nezv
Zdenka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, nález máte v norme. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-06-27
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Histologické vysledky po konizacii krčka maternice
(Alžbeta )
Dobrý deň, chcela by som sa opýtat na Váš názor, výsledky z histológie po konizácii krčka maternice sú: 1. Z CK - bez dysplastických zmien. 2.-19.3. Konizát krčka maternice s obrazom high grade dysplastickými zmenami /CIN 2/3 / na oboch perach. Inkompletná excízia /zadná resekčná linia/. Chcela by som sa Vás opýtat ako by ste postupoval pri dalšej liečbe a ešte sa chcem opýtať, ako je možné, že výsledok predoperačnej citológie vyšiel CIN1 a po operácii tam bolo už CIN 2/3 a či je možné, že ložisko je v maternici a postupuje smerom von do krčka maternice? či je aj táto možnosť alebo nie? Mám 34 rokov a jedno dieťa, po porode sa mi prvý krát objavili zle vysledky cytologie a riešim ich už od roku 2010/9. Za odpoveď veľmi pekne ďakujem s pozdravom Betka.
Alžbeta

ODPOVEĎ  
O ďalšom postupe sa musíte poradiť s Vašim gynekológom. Histologický nález hovorí, že na jednom mieste nie je konus rezaný v zdravom tkanive. Je však možné, že rezná línia je vedená tesne na hranici so zdravým tkanivom a hojace procesy ho vyhoja. To sa môžete dozvedieť o 4-6 mesiacov po konizácii, keď sa odoberie cytológia. Je možné aj vykonať rekonizáciu - ešte zrezať časť krčka maternice, aby sa docielilo odstránenie všetkého chorého tkaniva, ak tam ešte zostalo. Predrakovinový stav je na krčku maternice a môže postupovať smerom hore v kanáli krčka a nie naopak von z krčka.
2013-06-27
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Toxoplazmoza
(hena)
pred dvoma rokmi som sa na infekcnom lecila na toxoplazmozu. chcem sa opytat mozem otehotniet.mam 38rokov
hena

ODPOVEĎ  
Predpokladám, že ste zdravá a môžete otehotnieť.
2013-06-26
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Poradenie
(jana yaxley)
Dobry den,chcela by som sa Vas opytat-mam ist na rekonizaciu,mam 37 rokov a jedno dieta,chcem sa Vas opytat ci je mozne po rekonizacii otehotniet a donosit dieta,dakujem za odpoved
jana yaxley

ODPOVEĎ  
Aj po rekonizácii je možné otehotnieť. Problém môže byť s donosením dieťaťa, ale nemusia nastať žiadne problémy a pôrod nastane v termíne. Po konizácii i rekonizácii je potrebné, aby Vás gynekológ v poradni pre tehotné evidoval ako stav po konizácii.
2013-06-26
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Chemoterapia paravenozne
(Beata)
Dobry den,ma rakovinu prsnika.Pri poslednej chemoterapii jej praskla zila a islo to mimo do tkaniv.Sesta jej na to dala len lad,ale po dni jej opuchol cely chrbat ruky a to cervene az do fialova.Bola s tym u dr.,dal jej na to mast Hydrocortison,tabletky Detralex a ma si na to davat chladne oblkady.Naozaj jej koli tomu mozu odrezat ruku?Co by jej mohlo pomoct?Dakujem.
Beata

ODPOVEĎ  
Rezanie ruky určite nebude , žiaľ sa stáva, že žila "praskne", ale v prvom rade by si to mal všimnúť pacient a zavolať setru aby injekciu " zastavila a prepichla." Pacientka nech postupuje podľa rád lekára, ktoré jej určí počas vyšetrení.
2013-06-26
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
PSA
(dusan)
Dobrý deň pán profesor, mám 60 rokov, užíval som 2 roky Finasterid+Urotam, vzhľadom k silným nežiaducim učinkom teraz už rok užívam Duodart. Majú tieto lieky rovnaké nežiadúce účinky, alebo je len výhoda Duodartu že sú 2 v jednom? Je nejaký iný liek na zmenšenie prostaty a ulahčenie močenia, ktorý nemá toľko vedlajších účinkov? Môžem uživať tieto lieky pri liečbe vysokého krvného tlaku? Pred užívaním týchto liekov som mal PSA 7,16., teraz ho mám 4,25. Viem že tento výsledok sa má násobiť dvomi aká je teraz moja skutočná hodnota PSA? Absolvoval som 2x biopsiu prostaty z negatívnym výsledkom. Vzhladom na dlžku užívania týchto liekov mám dojem že mám výšku PSA stále vyššiu.Má význam ich užívať alebo mi stačí brať lieky len na ulahčenie močenia?
dusan

ODPOVEĎ  
Vážený pán Dušan, podľa opisu Vášho osobného predchorobia nemožno zaujať stanovisko k Vaším otázkam. Bolo by vhodné napísať vo Vašom predchorobí udalosti ako nasledovali v čase, teda nepísať napred o liečbe a potom o príznakoch. Vhodnejšie je opísať vývoj choroby od začiatku príznakov,spôsobe liečby, odpovedi na liečbu s konkrétnym uvedením dátumov. S pozdravom M. Horňák
2013-06-25
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
Ložisko na plucach
(Nela )
Dobry den, otec bol liečeny na non-Hodgkinov lym., výsledky z kostnej drene sú v poriadku, vyšetrenie PET bolo negatívne až na 1 ložisko do 1cm intrapulmonálne bez met. aktivity.Otec je objednany este na kontrolné CT vyšetrenie kvoli tomuto nálezu. Moja otázka je, či je toto ložisko nebezpečne a či sa môže stať aktívným. dakujem Nela
Nela

ODPOVEĎ  
Vďaka za otázku. Podľa toho ako píšte, bolo realizované asi PET- CT vyšetrenie spolu. Ložisko na pľúcach bez metabolickej aktivity by znamenalo, že sa nejedná o zhubné- malígne ložisko. Potrebovali by sme od Vás podrobný popis PET a tiež informáciu, či je to samotne PET vyšetrenie alebo PET-CT, najlepšie by bolo poslať scanovanú správu z PET ( samozrejme s vyčiarknutím mena a adresy ) a odporúčame Vám konzultovať hlavne hematoonkológa, ktorý lieči a dispenzarizuje vášho otca. Ak sa rozhodnete nás kontaktovať, urobte to prosím na adrese lpr@lpr.sk.
2013-06-24
MUDr. Elena Kavcová, PhD. Odpoveď od:
Hypofýza
(Terezka)
Dobrý deň, mám 22 rokov a prednedávnom mi diagnostikovali suspektný pikoadenóm hypofýzy (veľkosti 2 mm). Keď je suspektný, to znamená, že nemusí ísť o adenóm? A lieči sa to nejako keď je to malé? čo s tým robia lekári? ĎAkujem Vám za odpoveď. Terezka
Terezka

ODPOVEĎ  
Vysvetlili ste si správne slovo suspektný.. Konkrétnejšiu odpoveď Vám dá lekár, ktorý má Vaše anamnestické údaje a výsledky vyšetrení, ak to bude opodstatnené, najpravdepodobnejšie Vás pošle k endokrinológovi.
2013-06-24
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Pomoc
(emilia )
dobry den ak sa mozem spitat kolko sa zije s metastazov v peceni bes operacie a bes chemoterapie a radioterapie a cisa da vobec operovat a kebystemi mohli nekoho odporucit niegde vrakusku dakujem
emilia

ODPOVEĎ  
Na Vašu otázku sa skutočne nedá odpovedať, nakoľko neudávate žiadne relevantné údaje, a lekári sa nemôžu hrať na veštcov. Na otázku ohľadom prognózy ochorenia Vám najlepšie skutočne môže odpovedať len lekár, ktorý pacienta lieči a sú mi k dispozícii všetky údaje o ňom, rovnako ako výsledky vyšetrení a informácie o zdravotnom stave. Čo sa týka liečby v Rakúsku, informujte sa vo Vašej zdravotnej poisťovni, tam Vám poradia, ako postupovať a za akých podmienok. Prajem Vám všetko dobré.
2013-06-20
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Potrebujeme pomoc
(emilia )
dobry den chcela bysom sa spitat mojmu ockovi vibrali celi zaludok pred rokom a teras mu nasli metastazu v peceni a bol na visetrenie gdemu povedali ze volnim okom to neje vidiet ale operovat sato neda a ma strasne bolesti a uziva lieki s anglicka co by ste nam otporucili dakujem ale chemoterapiu nemoze dostavat ani radio terapiu aku liecbu bystenam otporucili dakujem
emilia

ODPOVEĎ  
Aby som Vás vedela aspoň orientačne informovať, potrebovala by som oveľa viacej informácií, ak máte záujem môžete zatelefonovať na č.t.02/52965148pravidelne v LPR bývam v utorok medzi 9-13 hod.
2013-06-20
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Toxoplazmóza
(gabriela)
Dobrý deň, chcem sa spýtať mám 37 rokov, vyše roka sa liečim na HP. Po roku mi bola diagnstikovaná chronická stredne ťažká gastritída a HP ojedinele. Zároveň sa mám liečiť na toxoplazmózu, mám aj zväčšené uzliny. Lekárka mi predpísala Rovamycine a Biseptol. Prvé dva dni beriem rovamycine a na tretí si budem pridávť biseptol. Môžem na gastritídu užívať túto kombináciu antibiotík? Lebo po užití prvej tbl rovamycinu ma pálila záha. Je nutné pri tom užívať helicid? A ešte mám otázočku, je možné chronickú gastritídu vyliečiť úplne? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
gabriela

ODPOVEĎ  
V medicíne je takmer všetko možné, vyliečili sa i ťažké takmer nevyliečiteľné choroby ...ak je lekár informovaný o všetkých Vašich ochoreniach a o všetkých liekoch, ktoré beriete, vždy sa snaží zvoliť kombináciu, ktorá by mala liečebne byť najefektívnejšia a mala čo najmenej vedľajších účinkov, okrem toho lekár by mal byť informovaný o všetkom, čo sa počas liečby i po nej dialo, len tak Vám môže pomôcť.
2013-06-19
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Histologia
(Silvia)
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o Váš odborný názor na liečenie mojej diagnozy: histologický nález: kožná metastáza nakrotického sqamocelulárneho karcinómu. Ďakujem
Silvia

ODPOVEĎ  
Neviem, či histológia, ktorú ste uviedli, je jediná, ak áno, potom z toho vyplýva, že sa bude musieť hľadať primárne ložisko - orgán, odkiaľ daná metastáza už odumretého-/predpokladám že malo isť o nekrotické nie nakrotické/ tkaniva sgamocelulárneho karcinómu. Konkrétnu informáciu môže dať iba lekár, ktorý Vám vyšetrenie ordinoval.
2013-06-19
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Basalioma mamme
(Miroslav)
Prosím o vysvetlenie Dg Bassalioma mamme 1.sin.C 44.5
Miroslav

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, jedná sa o kožný nádor prsníka s veľmi dobrou prognózou. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-06-19
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Wobenzym
(Soňa)
Dobrý deň, chcem sa spýtať na názor odborníka: mám v prsníkoch fibroadenómy a cysty,tvoria sa mi stále nové, mohol by mi pomocť Wobenzym, alebo mi môže skôr ublížiť? Ďakujem za odpoveď.
Soňa

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, môj názor je, že Vám užívanie Wobenzymu pri fibroadenóme neuškodí, ale ani nezlepší Váš nález na prsníkoch. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-06-18
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
D37.6
(Tima)
V januári mi zistili pri sonografii náhodne tumor na pečeni. Keďže nevedeli presne stanoviť diagnózu, poslali ma na CT, magn.rezonanciu - stále len dohody a podozrenia. V apríli som poslala zdrav. dokumentáciu do B.Bystrice. Dnes som konečne dostala objednávku na nové CT až na september s D37,6. Fakt neviem, čo mám robiť, som z toho psychicky na dne, lebo to čakanie ma zabíja.Nikde nemajú čas a čakacie doby sú neuveriteľné, dokonca dovolať sa je veľký problém! Myslíte, že keby to bol zhubný nádor, nebude už v septembri neskoro? Ďakujem za pomoc.
Tima

ODPOVEĎ  
Nie je veľmi múdre meniť lekárov, ale i pracoviská, okrem iného kontinuita , porovnanie výsledkov, nemá nadväznosť, čo môže ovplyvniť stanovenie diagnózy. Na porovnanie chovania nálezu je potrebný časový interval, aby sa dal posúdiť jeho charakter a následne doporučiť doplňujúce vyšetrenia, prípadne stanoviť diagnózu. Tiež časté a rýchle opakovanie CT NMR nesie so sebou určité zdravotné riziko. Pravdepodobne, ak nemajú čas lekári /čo sú tiež len ľudia/ i prístrojového vybavenia je nie dostatok na množstvo vyšetrení ktoré je potrebné robiť, ale v tomto by Vám mohla pomôcť Vaša zdravotná poisťovňa, ktorá by mala mať prehľad o jednotlivých pracoviskách.Vždy sa potom spýtajte, prečo je zvolený postup, ktorý Vám bol navrhnutý, máte právo byť plne informovaná.
2013-06-17
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Bodavá bolesť v krčku maternice
(Eva)
Dobrý deň, už dlhšiu dobu pociťujem bodavú bolesť v krčku maternice nezávisle od menštruačného cyklu i po pohlavnom styku. Iné problémy ako výtok ani špinenie nemám. Čo môže táto bolesť značiť a aké vyšetrenia by som mala absolvovať? ďakujem.
Eva

ODPOVEĎ  
Doteraz som sa nestretol so žiadnou pacientkou, ktorá by sa sťažovala na bodavú bolesť v krčku maternice. Bolo by asi najrozumnejšie navštíviť svojho gynekológa.
2013-06-17
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Tumor v predkoleni dolnej končatiny C44.7
(Zlatica Adamcova)
Dobry den, pisem namiesto mojej mamicky, Foltinovej Zuzany, ktorej 30.5.2013 vyoperovali tumor C44.7. Vysledky z histologie su dobre, podarilo sa vsetko vybrat. Som vsak aj s nou prekvapena, ked nam povedali, ze liecbu treba zaistit chemoterapiou a radioterapiou. Mamicka ma uz 76 rokov, ma viacero chorob ako ischem. chorobu srdca, anginu pectoris, vysoky krvny tlak, diabetes len kontroly bez liekov, anemiu, oblicky sledovane pre nezhubne nadory, hypotyreozu, dlho liecena asi 7 rokov na arytmiu srdca liekom Cordarone a z toho poskodene pluca na 50 perc., problemy s chrbticou, malo pohybliva, chronicke bolesti. A preto sa Vas pytam, ci aj vy suhlasite s chemoterapiou a radioterapiou, odpoved by som prosila cim skor, pretoze uz v utorok 18.6.2013 ide na odbery. Dakujem Moja adresa zl.adamcova@gmail.com
Zlatica Adamcova

ODPOVEĎ  
Chápem Vás,76 rokov je dosť a v tomto veku nás už trápia rozličné neduhy a i liekov je dosť, ale keď lekári doporučili liečbu, mali iste dobrý dôvod a ja vám ho nedokážem vysvetliť, pretože mi nie je známa jednoznačná histológia a výsledky niektorých vyšetrení. To, že sa chirurgovi podarilo všetko vybrať, je veľké plus pre mamičku a na ordináciu liečby sa opýtajte lekára, ktorý Vám liečbu odporúča a robí krvné odbery prečo sa rozhodol pre danú liečbu, určite Vám to obom vysvetlí.
2013-06-16
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
MMG
(Katarína)
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať: robili mi vyšetrenie MMG a nerozumiem výsledkom. Prosím o vysvetlenie nakoľko ma môj lekár posiela aj na USG prsníkov. Správa z MMG - Koža a podkožie bez patol. zmien. Prechodný typ bilat. s denzným reziduom žľazy ložiskového charakteru bez patol. MK. Zachytené časti axíl voľné. Z: Prechodný typ bilat. BI RADS 0. Ďakujem
Katarína

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, nález na mamografii máte v norme, ultrazvukové vyšetrenie prsníkov sa vykonáva ako doplnková metóda pri žľaznatom type prsníkov. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-06-15
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
1 << 32 < 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 > 54 >> 455
Facebook