foto
2% proti rakovine

Vaše 2% nám umožňujú pripravovať mnohé programy a projekty, ktoré pomáhajú onkologickým pacientom a ich rodinám.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
V stredu začína výstava "Sme úžasní"

20.10.2014

Náhradný "domov" si pripomína 10 rokov ...

19.09.2014

Nie je "týždňovka" bez animátora

06.08.2014

Kellnerova vakcína - nový liek na ...

30.06.2014

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-16:30
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9006)

strana 43 z 451 (otázky 841 - 860)
Názov
(meno)
Text Dátum
Borderline tumor
(abetka)
Dobrý deň.Som rok po operácii borderline nádoru s neinvazívnymi implantátmi a lymfatických uzlín,v ktorých sa zistila endosalpingioza.CA 125 bolo v normálnych hodnotách pred aj po operácii.Pred operáciou som však mala zvýšené všetky zápalové markery a trombocyty v krvi.Tento stav stále pretrváva aj po operácii a po kotrolnom CT mi zistili,že všetky panvové uzliny mám zvačšené.Chcela by som sa spýtať,či by to nemohol byť dôsledok endosalpingiózy?Ďakujem za odpoveď.
abetka

ODPOVEĎ  
Marker CA-125 je u pacientok s borderline tumorom zvyčajne v norme. Dokonca v 50% prípadov rakoviny vaječníkov v I. štádiu je marker v norme, preto sa nepoužíva na vyhľadávanie tohoto ochorenia. Dôvod, prečo hodnotia Vaše uzliny ako zväčšené, z údajov, ktoré ste mi poskytli, neviem zodpovedať.
2013-05-02
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Citologia
(Jana)
Dobrý den,chcem sa opytat,pred 3 týždnami mi bola robena citologia podla novej metody,volala som o vysledky a sestrička mi povedala že su tam nejaké zmeny,no že imunochemia vyšla negativne a ešte že daju spravit test na hpv,ten mal bit dnes a nie je može to bit vážne ked ešte nemaju test?a možem bit infikovana každy rok chodim na prevetine prehliadky,teraz mi povedal že všetko je bez patologických zmien,len že je mala ranka na krčku,a teraz zel vysledky cit,nechapem,to,ved s mužom som 17 rkov ,,možem bit teda infikovana?dakujem
Jana

ODPOVEĎ  
Vyčkajte výsledky vyšetrení, ktoré sa u Vás vykonali a potom požiadajte svojho gynekológa, aby Vám výsledky vyšetrení vysvetlil, je to zmysluplnejšie ako dohady v čase, kedy nie je isté, že sa Vás problém naozaj týka.
2013-05-02
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Epiteloidny angiosarkom highgrade
(Lucia)
Dobry den, chcela by som s aopytat na blizsie info ohladne uvedenej diagnozy. Nakolko sa nam nepodarilo nic najst. Viete nam poskytnut blizsie info ci je nejaka prognoza aka liecba, cokolvek nam pomoze.Dakujem Vam vopred
Lucia

ODPOVEĎ  
Veľmi všeobecné konštatovanie, preto by nebolo rozumné odpovedať touto formou, aby nebolo vnesené viac dezinformácií nekonkrétnou odpoveďou. Telefonický kontakt by mohol byť pre Vás prínosnejší, zatelefonujte na tč. 02/52 96 51 48, kedykoľvek, prípadne môžete ktoržkoľvek utorok dopoludnia.
2013-05-01
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Hlasivka
(Miro)
Mám zhubný nádor hlsivky glotis a mám problém lebo priatelka ma berie ako keby som mal chrípku a ja to beriem tiež tak.Jen dosť agresívna voči mne,ale možno to pripadá len mne. Tak fungujeme ako keby sa nič nedialo,ale ja si uvedomujem že to je inak.Keď sa chcem o tom rozprávat povie ze sa maju ludia aj horsie.Dakujem
Miro

ODPOVEĎ  
Najpravdepodobnejšie vaše komunikatívne problémy by sa dali vyriešiť s psychológom, ak ste z Bratislavy je možné sa sním spojiť každý piatok medzi 14-16. hod.buď osobne v LPR Na Brestovej č.6 alebo telefonicky na t.č. 02/52965148, je aktuálne prísť i s priateľkou.Som presvedčená že problém sa vyrieši. Určite nás kontaktujte.
2013-04-30
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Imunoterapia
(mama)
dobry den prosim vas chcela by som sa opytat,moja mama absolvuje imunoterapiu a v priebehu 3mesiacoch uz schudla 9kg.chcela by som sa opytat ci existuje nieco aby jej chutilo jest při tejto liecbe.dakujem
mama

ODPOVEĎ  
Nepoznám stravovacie návyky Vašej mamičky , ani základné a ani vedľajšie ochorenie, ak ho má , ani jej vek, ale nech skúsi jesť minimálne 6x denne v menších dávkach, strava nech je pestrá v menších dávkach s dostatkom tekutín. Dá sa osobne i telefonicky s nami spojiť, aby sa dali konkretizovať rady. LPR vydala brožúrku ako sa stravovať, je možné ju získať z internetu, alebo je možné ju poslať i poštou ak nám udáte svoju adresu.
2013-04-30
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Hrcka na prste
(Maria D)
Dobrý deň, Mám 2-ročnú dcérku a na prstenniku na klbe z vnútornej strany ruky sa jej vytvorila hrčka. je to maličké možno len 2 mm. Dá sa tým hýbať pod kožou. Má to tam už asi mesiac. Keď jej to vzniklo silno sa buchla do rúčky a tiež mala vtedy ekzém na ruke. Neviem čo z toho je príčina a či s tým ísť k doktorovi keď je to také maličké.Ďakujem za Váš čas a radu.
Maria D

ODPOVEĎ  
Keď sa jedná o dieťa a vy aby ste sa obe vyhli stresu, detský lekár Vás určite neodmietne a vyšetrí dcérku a poradí Vám určite najoptimálnejšie riešenie. Prajem Vám veľa radostných chvíľ s dcérkou.
2013-04-30
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Cystoidy
(Marika)
Dobrý deň, mám 46r.,pred 10 rokmi mi bola vyoperovaná cysta v ľ.prsníku,a už dva krát mi punkčne odobrali tú istú cystu z ľ.prsníka.V rodine som mala mamu a starkú chorú na rakovinu prsníka,ktorý im bol odrezaný.Dnes som bola na mamografii a sone a chcela by som Vás poprosiť o vysvetlenie nálezu. Mamografia: Nehomogénne denzné žľazové teleso centrálne prestúpené drobnými ložiskami tukovej involúcie,s pruhovitou drobnonodulárnou aj nodulárnou štruktúrou,vľavo sa do prednej riasy premieta drobná uzlina,bez evid. patognomonických zmien,koža voľná. Sono: Vľavo tesne nad areolou vidno tesne pri sebe uložené 3 cystoidy velkosti do 7mm, 2cystoidy sú septované,laterárne vidno niekolko rôzne veľkých cystoidov,najväčší cystoid,ktorý je plochý je dlhý 2,5cm,ostatné cystoidy dosahujú velkosť do 12mm,ojedinele mikrocystičky sú aj za aerolou. Vpravo kraniomediálne je nepravidelný septovaný cystoid celkovej velkosti asi 16mm,okrem toho vidno samostatné mikrocysty.leterálne od areoly je zhluk cystoidov a mikrocýst,najväčšia cysta meria 13mm,ďalšie mikrocysty sú aj kaudálne,miektoré sú inhomogénne,septované,axily bez aktuálnej adenopatie. Z.: cystoidy a komplikované cystoidy BIRADS 3 Veľmi pekne Vám ďakujem za skorú odpoveď. Marika
Marika

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, určite je nutné pravidelné vyšetrenie prsníkov alebo aj biopsia, odber tkaniva z nepravidelného útvaru. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-04-29
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Karcinom prsníka
(Božena)
Dobrý deň,som po operácii prsníka , ožarovaní, a chemoterapii.Bola som v termálnom kúpalisku Podhájska a odvtedy cítim pálenie na zhrubnutej pokožke na prsniku.Ďakujem
Božena

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, priame slnko a horúca voda nie je vhodná na operovaný prsník. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-04-29
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Cytol.ster
(tera)
Chcem sa len informovať ,opýtať na názor,ako často môže byť spravený onko ster,či akoľko sa zaň dopláca,mám neustále ženské problémy,krvavé a rôznofarebné výtoky nič mi nepomáha,dakujem za rady,tera 28r.
tera

ODPOVEĎ  
Váš problém nevidím v častosti vykonať cytologické vyšetrenie Vášho krčka maternice. Pravdepodobne potrebujete vykonať kultiváciu z pošvy a ak sa potvrdí nejaká infekcia, tak ju preliečiť, a potom vykonať kolposkopické vyšetrenie pri ktorom sa detailne prezrie Váš krčok maternice. Na základe týchto vyšetrení by sa mala zistiť príčina Vašich problémov a zahájiť cielená liečba.
2013-04-29
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Konizacia
(Alena)
Dobry den pan Masak. Chcela by som sa opytat, ze ci bola potrebna konizacia. Bola mi robena kolposkopia ,kde mi bola zobrana vzorka s histologickym vysledkom Cin 2 fokalne a na zaklade tohto vysledku mi bola robena konizacia a vysledok je takyto 21031-38/13 horna pera porcia, 21039-45/13 dolna pera porcia Kompletne spracovany konizat hornej a dolnej pery porcia s ovulozou, s pomerne hustou zmiesanou zapalovou ceculizaciou v strome v oblastijunkcie s aktivaciou zapalu a so sporadickymi reaktivnymi atypiami povrchoveho dlazdicobunkoveho epitelu v oblasti junkcie a cervikalneho kanala, v drobnom useku aj s low grade dysplastickymi zmenami , LG SIL, CIN I, p16+Ki67 15 %.Sporadicky je pritomna dlazdicobunkova metaplazia epitelu cervikalnych zliazok, bez atypii cylindrickeho dlazdicobunkoveho epitelu. Resekcne okreje su bez dysplastickych zmien. 21046/13 kyret endocervixu Endocervikalna sliznica bez atypii MKCH: N87.0 Zaujimalo by ma, ci bola konizacia nutna alebo by bola stacila kontrola kazde 3 mesiace. Tiez by ma zaujimalo, ci som teraz zdrava. Dakujem vopred.
Alena

ODPOVEĎ  
K indikácii konizácie vedie viac skutočností, nie len výsledok z biopsie po konizácii ako vek, či ste rodili v akom celkovom stave bol Vás krčok a podobne. Najdôležitejšie je, že ste zdravá, pretože konus bol rezaný v zdravom tkanive a aj v kyretáži zvyšku kanála cervixu bolo zdravé tkanivo.
2013-04-28
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Chronicka pankreatitida
(rastislav)
dobry den prajem syn ma velke problemi stravenim ma38 rokov je onkologicky pacjent vremisii v roku 1999 orchiektomia vlavo pre teratom,neskor laparotomicka lymfadenektomia,je vdispenzari onkologa.chodi pravidelneras do roka nakontroly vysledky ma dobre.v juni 2010 operovany pre ileus, urobena appendektomia a ahdeziolyza.v auguste2010 extirpacia lu z axil.lu boli tukove,v roku 2011 operovany na žlčnik,2013 mal velke bolesti usg zistili v žlčovode tien 9milimetrov ,poslali ho na ercp počas vyšetrenia začal hodne krvacať takže museli prestať,tyžden bol nainfuziach hodne schudol madietu tabletky na travenie je unaveny hlava ho často boli,dal sa vypisať do roboty že by ho neprepustili robi na jrd,traktoristu,chcela by som vas poprosiť o radu,na ake vyšetrenie by malisť a či to možu byť aj onkologickeho charakteru.
rastislav

ODPOVEĎ  
Neopísali ste ťažkosti, ktoré by svedčali pre chronickú pankreatitídu, ale ak sa jedná o zažívacie ťažkosti, najlepšie poradí gastroenterológ, možno robí nejaké chyby v stravovaní. Ak by išieľ ku gastroenterológovi, nech si zoberie so sebou všetku svoju zdravotnú dokumentáciu.
2013-04-26
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Bolesť hlavy
(Brano)
Dobrý deň, chcel by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu a o pomoc. Mám 26 rokov a dlhšiu dobu ma trápi bolesť hlavy. Je to nepravidelná lámavá bolesť, ktorá sa objavuje spontánne, z ničoho nič v pravej strane hlavy, čím cítim, že bolí v podstate aj celá strana tváre, oko, líce a pod-jednoducho všetko. Prvý krát sa to objavilo cca v osemnásich rokoch, teda cca pred 8 rokmi. Posledných 5 rokov pravidelne-raz ročne chodievam na preventívne lekárske prehliadky s výsledkom, že je všetko v poriadku. Danú bolesť som pred tromi rokmi liečil cestou zubného lekára, ktorý mi liečil zub s tým, že som tam mal zápal a podobne. Teraz sa mi to vrátilo, je to neznesiteľná bolesť, ktorá sa objaví z neznámych dôvodov a kedykoľvek-riešim ju tabletkou proti bolesti. Vravím, po roku sa mi znovu objavila, neviem čo mám robiť a obávam sa najhoršieho. Viete mi prosím takto poradiť, či sa môže jednať o zápal, migrému, či niečo závažnejšie? Veľmi pekne vopred ďakujem
Brano

ODPOVEĎ  
Podľa Vášho popisu sa pravdepodobne jedná o migrénu,poradiť a pomôcť zmierniť bolesti by pravdepodobne dokázal neurológ.Vo väčšine prípadov žiaľ príčina migrény sa nevie zistiť, ale bolesť ovplyvniť sa niekedy podarí.
2013-04-26
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
USG prsníkov
(Simona)
Dobrý deň, bola som na sone prsníkov len nerozumiem správe kt. mi lekár dal, prosím o vysvetlenie: Mamily prominujú. Fibroglandulárna komponeneta difúzne v celom objeme prsníkov, zachovalej echoarchitektoniky - echoštruktúra fertilnej žľazy. Vpravo v HLQ už známe ložisko veľkosti nad 3 cm, veľkostnej bez podstatných zmien od r. 2011, pribudlo však drobné podkožné isoechogénne ložisko do 10 mm. Vľavo viacpočetné ložiskové zmeny charakteru FIA:na r - LQQ 17x7 mm,na r - LQQ dcérske FIA 7 a 5 mm, v DLQ laločnatý FIA 14 mm, menšie FIA do 5 mm difúzne. Axily negat. Záver: BI-RADS3, multifokálne ložiskové postihnutie prsníkov bilat FIA v.s.. Chcela by som si dať túto jednu hrčku chirur. vybrať len neviem či je to nutné, myslíte že v prípade tehotenstva by sa hrčky nerozpustili? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Simona

ODPOVEĎ  
Dobrý deň,, hrčky sa nikdy nerozpúšťajú. V prípade 3 cm nádoru radšej chirurgická liečba. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-04-26
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Opuch prsníka
(Mária )
Som po operácii prsníka a 1 lymfatickej uzliny, po chemo a dva a pol mesiaca po ožarovaní. Už mesiac mám prsník opuchnutý, tvrdý, ťažký, pri cvičení ma bolí ruka. Odporúčané studené obklady mi nepomáhajú. Podľa lekárky je to následok ožarovania, ktorý časom zmizne. Mám nečinne čakať?
Mária

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, vhodné by bolo ultrazvukové vyšetrenie prsníkov či sa nejedná o seróm, postoperačnú tekutinu. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-04-25
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Mamogr. vyš. vysledok
(Helena Sabová)
dobry den, prave som sa telefonicky dozvedela vysledom mojho mamografického vyšetrenia: v pravom prsniku mam zahustenie mliecnej zľazy, veľkosti asi 7mm
Helena Sabová

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, vyšetrenie je vhodné doplniť ultrazvukom prsníkov. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-04-24
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Poradenie
(marcel danove)
priateľka ma rakovinu krcka maternice a aj po zahajeni radioterapie a chema jej nador rtale rastie.Viete mi poradit ci je to normalne alebo je slaba liecba? Velmi sa o nu bojim a nechcu mi tam o tom nic povedat.
marcel danove

ODPOVEĎ  
Udali ste veľmi málo údajov o zdravotnom stave Vašej priateľky na to, aby som Vám mohol dať odpoveď na Vaše otázky. Myslím si, že ak Vašu priateľku liečia na špecializovanom onkologickom pracovisku, tak dostáva správnu liečbu. Ak tomu tak nie je, môže požiadať o vyšetrenie a návrh liečby na takomto pracovisku. Je tiež možné, že nemáte správne informácie o zdravotnom stave Vašej priateľky a obávate sa zbytočne.
2013-04-24
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Rakovina prsníka
(gabika V.)
Dobrý vecer.chcem sa opýtať mam rakovinu prsníka som po chemo a ozarovani.neodporúča sa mi otehotniet a nemozem brat nijakú antikoncepciu.ak by som nahodou otehotnela mam nárok na UPT bez poplatku ked som onkologicky pacient .ďakujem
gabika V.

ODPOVEĎ  
Ak nemáte otehotnieť, tak je to potrebné rešpektovať. Môžete používať prezervatív spolu so spermicídnym prípravkom.
2013-04-23
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Problémy s očnicou
(Valentína Királyová)
MR-Záver-expanzívne ložisko pravej orbity extrakonálne v dif.dg.neo povahy, menej pravdepodobný pseudotumor. Ojedinelé drobné hyper S1 lézie centrum semiovale v dif.dg.incip. small vessel dissease. Veku primeraná atrofia mozgu a mozočka.
Valentína Királyová

ODPOVEĎ  
Neviem presne, na čo odpovedať,ale v pravej očnici sa našlo ložisko,ktoré je príčinou niektorých ťažkosti u pacienta, jeho pôvod, ak to bude možné, lekári sa budú snažiť rozdiferencovať a na základe výsledkov navrhnú liečbu primeranú k celkovému zdravotnému stavu pacienta. Informácie vám môžu dať iba lekári , ktorí majú dokumentáciu o pacientovi, ináč ide len o všeobecné nie konkrétne závery, týkajúceho sa pacienta.
2013-04-23
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Hrcka v prsniku
(miska)
dobry den uz asi 3 mesiace mam hrcku v prsniku neboli ma to ....ale mam taky problem ze nezijem momentalne na sk som v zahranici zajtra idem ku consultantke ale neviem co ma caka dakujem
miska

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, s každou novou rastúcou hrčkou je potrebné ísť na lekárske vyšetrenie. Treba si ale aj uvedomiť, že nie každá hrčka je zhubný nádor. Väčšina hrčiek je hormonálneho charakteru. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-04-23
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
HPV pozitívny
(tinka0)
Dobrý deň! Dnes som bola u svojho gynekológa a oznámil mi, že som prekonala HPV a že do konca života budem už HPV pozitívna. Som pozitívna na viacero HPV:(16,18,31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,68)a po diskusii s pánom doktorom sme došli k záveru, že by bolo dobre, aby som sa zaočkovala vakcínou silgard proti rakovine křčka maternice...Chcela by som sa spýtať viacerých odborníkov na názor, či je to vhodné riešenie v mojom prípade a tiež, či nie su tam nejaké ryziká? Tiež by som sa chcela spýtať, že či partner nebude mať nejaké potiaže prípadne neskoršie pri aktívnom pohlavnom styku so mnou a či sa to v jeho prípade dá liečiť a akou formou? Vopred Vám za skorú odpoveď ďakujem
tinka0

ODPOVEĎ  
Pravdepodobne ste neporozumela, čo Vám Váš gynekolog povedal. Boli ste testovaná na celú skupinu HPV ktorú ste popísali. To neznamená, že ste infikovaná všetkými typmi, ale len jedným či dvoma z tejto skupiny. Podľa dnešných vedomostí o správaní sa tohoto vírusu, sa viac ako 80% infikovaných žien vírusu zbaví. Ich imunitný systém vírus zlikviduje. Nepíšete, koľko máte rokov, ale je možné sa zaočkovať niektorou vakcínou. Máte k dispozícii dve vakcíny Cervarix a Silgard. Zistite si aké majú rozdiely a potom sa rozhodnite pre jednu. Očkovanie Vás nevylieči z prítomnej infekcie. Ale ak Váš imunitný systém vírus zlikviduje očkovanie Vam zaistí, že sa neinfikujete vírusom proti, ktorému ste sa dali zaočkovať, v budúcnosti. Aj partnerov imunitný systém vírus zlikviduje. V súčasnosti neexistuje na liečbu tohoto vírusu žiadny liek.
2013-04-22
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
1 << 32 < 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 > 54 >> 451
Facebook