foto
2% proti rakovine

Vaše 2% nám umožňujú pripravovať mnohé programy a projekty, ktoré pomáhajú onkologickým pacientom a ich rodinám.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Kellnerova vakcína - nový liek na ...

30.06.2014

Dobrovoľníci z projektu "Naše mesto" aj ...

18.06.2014

Nový zákon o verejných zbierkach je ...

28.05.2014

Zaujímavosti zo sveta zdravotníctva: Nový tomograf ...

21.05.2014

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-16:30
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (8907)

strana 43 z 446 (otázky 841 - 860)
Názov
(meno)
Text Dátum
Metastazy na pľúcach po roku a pol po operácii nádoru na hrubom čreve
(Animama)
Dobrý deň. Mojej mamine (1946) vyoperovali v októbri 2011 nádor z hrubého čreva. Odvtedy bojovala a mala v podstate dobré výsledky až na trombózu, ktorá sa objavila asi po roku po operácii, ale to sme zvládli. Teraz sa objavili metastázy na plúcach. Asi 3 veľkosti do 8mm. Nasleduje opäť kolonoskopické vyšetrenie (v novembri mala posledné a bolo v poriadku)a vraj je nevyhnutná operácia pľúc v Hágoch, lebo metastázy musia ísť von. Môžete mi prosím povedať ako je možné že sa metastázy objavili, keď je nádor už preč? Som len lajk, ale myslela som si, že metastázy môžu vzniknúť len keď je v tele nádor... Čo to všetko znamená? Na čo sa mám pripraviť, aby som bola mamine dobrou oporou? Je šanca že sa z toho dosane? Čítala niečo vraj na Vašej stránke a dočítala sa len, že operácia pľúc je jednou z najťažších a úspešnosť je cca 20% a potom zostáva pravdepodobnosť života len nejakých 5 rokov. Potom už vraj nedokázala viac čítať... Chcela by som mať aspoň všeobecné informácie, aby som ju mohla povzbudiť, upokojiť...
Animama

ODPOVEĎ  
V celom svete nemáme ešte také vyšetrovacie metódy, na ktoré by sa dalo 100% spoľahnúť, pretože ich rozlišovacia schopnosť je len od určitej "veľkosti" nádorového tkaniva, to platí pre primárny nádor i metastázy, ktoré niekedy žiaľ vznikajú počas rastu primárneho nádoru, ktorý sa "nehlási" a pacient o ňom ani netuší. V malom percente sa zistia metastázy , primárny nádor nie je možné odhaliť. V medicíne je žiaľ všetko možné a u každého jedinca obraz ochorenia môže byť diametrálne rozdielny, vymyká sa zo všetkých dostupných vedomostí, skúseností. Paleta liekov pre rakovinu čreva je veľká ,čím je i väčší predpoklad vyliečenia. Operácia pľúc v rukách odborníkov je veľmi úspešná a my ľudia dokážeme žiť bez ťažkostí s jedným zdravým lalokom pľúc desaťročia. Lekári by nedoporučovali operáciu, keby nepredpokladali, že tým pacientovi pomôžu, tým skôr ak sa jedná o tak mladého človeka ako je Vaša mamička. Tiež je potrebné si uvedomiť, že úspech liečby závisí nielen od rozsahu nálezu, ale aj od celkového zdravotného stavu pacienta nielen fyzického ale aj psychického a lekári keby nevideli predpoklad kladného ovplyvnenia choroby , určite by nedoporučovali pokračovať v liečbe. Nepredpokladám, že by niekto z mojich kolegov písal o 20% úspešnosti operácií pľúc a predpoklade 5. ročného prežitia, pokiaľ by nemal kompletnú zdravotnú dokumentáciu. Prajem Vám obom veľa síl, aby ste sa v budúcnosti presvedčili, že pokrok v medicíne je veľký.
2013-03-10
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Hrča na stehne
(Matej)
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Mám 24 rokov a pred 2 rokmi som si na vrchnej časti stehna - asi v strede medzi kolenom a panvou, nahmatal hrču. Samotná hrča je tvrdá a pohyblivá voči podkladu. Najprv bola len celkom maličká, ale momentálne má asi 1 x 0,5 cm. Viacerí mi vraveli, že to je najpravdepodobnejšie tukový váčok, alebo uzlina, pričom ma neposlali ani na RTG ani na ultrazvuk ani na iné vyšetrenie. Viete mi poradiť aký by mal byť lekársky postup v mojom prípade? Ja sa len bojím či by to nemohlo byť niečo vážnejšie... ďakujem za odpoveď.
Matej

ODPOVEĎ  
Okrem "tukového váčku" podľa vášho popisu sa môže jednať i o iné nezhubné nádory. Skúsenému lekárovi veľakrát stačí i vyšetrenie pohmatom, avšak aby sa zistila podstata nádoru, je potrebné ho chirurgicky odstrániť a mikroskopicky vyšetriť, iba vtedy sa dá povedať, že nejde o "niečo vážnejšie". Pravdepodobne ste nezachytil, že Slovensko zo 165 krajín sa ocitlo na 18. mieste zabezpečovania zdravotnej starostlivosti. K omylu môže vždy dôjsť zhodou rôznych okolností, ale keď má lekár dostatočne jasný obraz o danej chorobe, nepoznám pohnútku, ktorá by ho viedla k tomu, aby pacientom ubližoval. V súčastnosti máte možnosť vyšetrenia i liečby v rámci celej Europskej únie.
2013-03-10
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Informácia
(Božena Iškyová)
Chcela by som vedieť čo je to, za chorobu, ked v ľavom prsniku má pichá, je červený,a v spodnej časti sa mi uorbil modry fľak, ja si myslím, že je to zápaľ,bola som na mamografii v oktobri minuleho raka,a po vysledkoch ma objednali teraz na 12. marca na ultrazvuk, ja si myslím že to nie je rakovina, ked to je tvrdé , červené, picha to od začiatku a teraz sa urobil modry fľak v spodnej časti!Poprosím o Vašu odbornú radu! Ďakujem!
Božena Iškyová

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, vo Vašom prípade je nutné urýchlené vyšetrenie prsníkov. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-03-08
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Rakovina prsníka
(Gabika 57)
Dostala som od kamarátky výživový doplnok značka Umi Green Apple Flavor Agel,môžem to užívať?Mám rakovinu prsníka,užívám Tamoxife, a začala som rádioterápiu.Za Vašu ochotu zo srdca ďakujem s pozdravom Gabika.
Gabika 57

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, s každým novým preparátom sa musite poradiť so svojím ošetrujúcim lekárom. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-03-08
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Stitna zlaza
(Bubulina)
Dobry den,prosim Vas,posledny mesiac mam problem v "krku",najprv som myslela,ze bolest hrdla,ale tento problem mi pretrvava-stale mam pocit stazeneho prehltania,uz niekolko rokov mi obcas zachripne hlas,ale nikdy som zdravotny problem nemala.Moze ist o rakovinu stitnej zlazy?minuly rok v ramci preventivnej gyn.prehliadky som mala robene laboratorne vysetrenia hormonov stitnej zlazy ,boli v norme.Mam 30 rokov,ine zdravotne problemy nepocitujem.Dakujem
Bubulina

ODPOVEĎ  
Z Vášho popisu sa neviem konkrétne vyjadriť, ale Vám odporúčam navštíviť Vášho obvodného lekára, ktorý po odobratí anamnézy ,vyšetrenia pohmatom Vás určite usmerní, či pôjdete na odborné vyšetrenie ku krčnému lekárovi, prípadne endokrinológovi.
2013-03-08
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Anestéza
(Zuzana)
Trpím inkontinenciou moču, nakoľko som absolvovala tri závažné operácie pod celkovu anestézou, chcem sa spýtať, či je možná plastika, ev. implementácia "pásky" aj v lokálnej anestéze. Ďakujem Vám veľmi pekne. Z.
Zuzana

ODPOVEĎ  
Na Vašu otázku môže odpovedať lekár, ktorý Vám daný zákrok doporučil, okrem toho, že pozná lokálny nález, má dostupnú i Vašu zdravotnú dokumentáciu, ktorá ho informuje o celkovom zdravotnom stave. V súčastnosti väčšinu zákrokov je možné ordinovať k danému konkrétnemu zákroku a je predpoklad, že Vám odporučia riešenie to najoptimálnejšie pre Vás.
2013-03-08
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Otázka
(Monika)
Dobrý deň. Som onkologicka pacientka, tri roky po operácii. Diagnoza C 56. Niekedy pri bolesti užívam ibalgin. Chcela by som sa spytať, či jeho ružové farbivo môže zafarbiť moč doružova. Totiž niekedy mám na spodnom prádle bledoružový flak. Keď som bola na kontrole lekár povedal, že z gynekologického hľadiska by to malo byť všetko v poriadku. Na ten ibalgin som sa ho nepýtala. Tak teraz neviem z čoho by to mohlo byť, lebo moč mám tiež asi v poriadku, keďže mám zvýšenu cukrovku na vyšetrenie chodím pravidelne a v moči som nemala krv. Ďakujem za odpoveď. Monika
Monika

ODPOVEĎ  
Na sfarbenie moča by ste mali upozorniť ošetrujúceho lekára, a spýtať sa, či pri cukrovke v moči vyšetrujú i prítomnosť krvi,prípadne aby zvážil vyšetrenie obličiek - neviem ako dlho a ako často užívate Ibalgin.
2013-03-07
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
AdenoCa colon transversum
(katarína)
dobrý Deň, mojej mamine diagnostikovali AdenoCacolon transversum,4.te štadium, ma 55 rokov, vybrala 6 davok FOLFOX 4, teraz berie Xelodu v tabletkovej forme. doteraz nemala žiadne nežiadúce účinky chemoterapie, začalo ju velmi pobolievať brucho, ma ho také veľké, nafúknuté...je to kvôli nadoru? známi jej doniesli Biobran 1000, môže ho užívať? ďakujem pekne za vašu odpoveď
katarína

ODPOVEĎ  
BioBran je registrovaný a schválený Úradom verejného zdravotníctva SR a je považovaný za pravdepodbne najsilnejší prírodný imunostimulant. Konkrétnejšie k celkovému stavu konkrétnejšie sa dokáže vyjadriť onkológ,všeobecne je doporučené jesť menšie množstvá a v kratších intervaloch, strava by mala byť pestrá, mala by obsahovať všetky zložky - bielkoviny, uhlohydráty i tuky, viac ovocia, zeleniny, obmedzene potraviny ktoré nafukujú a pod. Naraz viac neošúpaných jabĺčok, strukoviny...prípadne nech si všimne, po ktorej strave sa jej stav zhorší. LPR vydala brožúrku Ako sa správne stravovať , Chemoterapia a Vy , Rakoviny hrubého čreva- mali by byť dostupné v čakárniach pred onkologickými ambulanciami, na recepciach LPR v Košiciach, Martine v Bratislave, prípadne si môžete o ich bezplatné zaslanie požiadať na 02/52 92 17 35.
2013-03-07
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Ca hrubeho creva
(petra)
Dobry den, chcela sa by som sa Vas opytat na radu. Som rok po porode, dovtedy som nemala ziadne problemy. Po porode sa mi vytvoril vonkajsi hemeroid a zrejme aj vnutorny, mala som problem s bolestou pri vyprazdnovani a krvou v stolici. Kedze vsak viem, ze pocas tehotenstva a po porode sa zvyknu hemeroidy objavit, riesila som to sedavymi kupelmi v dubovej kore a mastickou na vnutorne hemeroidy. Problemy po pouziti masticky takmer okamzite zmizli, ziadna bolest pri vyprazdnovani ani krv. Maso jedavam ked tak kuracie a ryby, ine nie, nechuti mi. To iste plati aj pre mastne a vyprazane a udene jedla, takisto ich vobec nejem. Alkohol len velmi prilezitostne..Mam 27 rokov a z rizikovych faktorov splnam jedine, fajcenie a snad, ze stari rodicia mali obaja tuto diagnozu. Stolicu mam pravidelnu, ziadne hnacky ani bolesti brucha. Mam dovod na nejake obavy a ist pre istotu na vysetrenie?Predsalen mam male dieta a nerada by som nieco zanedbala. A este mam otazku, ked obaja stari rodicia mali toto ochorenie, aka je pravdepodobnost toho, ze ja ako vnucka by som mohla nabeh na toto ochorenie teoreticky podedit? Dakujem za odpoved.
petra

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. Fajčenie a pozitívna rodinná anamnéza na dané ochorenie sú celkom postačujúce rizikové faktory . Ale či ste mohli zdediť predispozíciu na toto ochorenie, to Vám nikto s určitosťou nepovie, jedine nejaké genetické testovanie na prítomnosť zlého génu podla typu ochorenia vo Vašom rodokmeni a nosičstva. Ale ak pretrvávajú ťažkosti, tak pre pokoj v duši by som doporučila absolvovať endoskopické vyšetrenie, asi by postačovala aj rektoskopia - čo nie je až také náročné vyšetrenie. Zanechať fajčenie, dodržiavať zásady správnej výživy, dostatok tekutín, vlákniny a pohybovej aktivity.
2013-03-07
MUDr. Emília Mojtová Odpoveď od:
Polyneuropatia
(peter)
pred pol rokom mi bol vyoperovaný zhubný nádor pľúc ,metastázy som nemala nemám . Absolvoval som štyrikrát chemoterapiu s cisplatinou. asi dva mesiace cítim na chodidlách v oblasti prstov a priečnej klenby mravenčenie a niečo podobné , ako by to bol opuch .Je to vraj polyneuropatia vzniknutá následkom liečby cispaltinou.Ako sa prosím vás lieči toto ochorenie ,je vyliečiteľné , alebo sa to bude už len zhoršovať ? Ďakujem za odpoveď Peter
peter

ODPOVEĎ  
U väčšiny pacientov ťažkosti nadobudnuté vplyvom liečby sa postupne znižujú až môžu úplne vymiznúť, podmienené je to väčšinou od rozsahu postihnutia a od samotného organizmu daného jedinca. Onkológ,neurológ by Vám vedeli konkrétnejšie odpovedať, možno sa budú vedieť vyjadriť bližšie ak absolvujete kontrolne vyšetrenia, pri ktorých zistia vývoj i aktuálny stav polyneuropatie. Nie vždy lekár dokáže pacientovi jednoznačne odpovedať tak, aby ho uspokojil, pretože vplyvy, ktoré na priebeh ochorenia reagujú, sa môžu veľmi rýchlo zmeniť.
2013-03-06
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Nález na pečeni
(marta 64)
Dobrý deň, pri vyšetrení CT srdca/koronografii/bol mi zistený vedľajší nález:V kraniálnej časti pečene sú okrajovo zachytené 2 hypodenzné oválne ložiska -menšie 25 mm, väčšie cca 44 mm-v.s.cysty. Ccela by som poprosiť o vysvetlenie nálezu. popr.či je potrebné sa týmto ďalej zaoberať. Ďakujem
marta 64

ODPOVEĎ  
Ja by som doporučila cielene ešte ultrasonografické vyšetrenie , kedže pri CT koronarografii bola zachytená asi nie celá pečeň, tiež by bolo vhodné nález porovnať aj s nejakým Vašim ultrasonografickým vyšetrením brucha z minulosti. Možno tam už tie cysty tiež boli a porovnala by sa len ich veľkosť, či sú veľkostne stacionárne.
2013-03-05
MUDr. Emília Mojtová Odpoveď od:
Cielená liečba
(Roman)
Dobrý deň, prosím Váds o radu. Otcovi diagnostikovali rakovinu pľúc. Metaztázami má napadnutú aj pečeň a taktiež kosti v oblasti chrbtice a hrudníka. Absolvoval asi sedem cyklov chemoterapie. Kôli početnému napadnutiu kotí a oslabenému organizmu lekári zatiaľ neodporúčajú ožarovanie, čo si myslím je správne. Na potláčanie odbúravania kostí berie Biofosfonáty. Existuje tzv. Cielená liečba prostredníctvom injekcií, ktorá je považovaná za účinnejšiu bez vedľajších účinkov v porovnaní s Biofosfonátmi. Chcel by som sa spýtať či môže otec namiesto biosfosfonátov (tabliet) užívať cielenú liečbu? Je táto liečba nejak limitovaná ? Myslím tým, či je tohoto lieku nedostatok, alebo sa predpisuje len pacientom, ktorí sú už vo veľmi pokročilom štádiu ochorenia. Táto liečba nie je hradená poisťovňou čo ale nie je prekážkou pokiaľ to môže otcovi skvalitniť život. Prosím vás o info. Ďakujem.
Roman

ODPOVEĎ  
Neviem presne, čo konkrétne myslíte pod cielenou liečbou, najsprávnejšia bude informácia u lekára onkológa, ktorý ak bude vidieť čo i len náznak skvalitnenia života, určite Vám poradí ,prípadne doporučí zmenu preparátu, ale musí vedieť aspoň jeho názov. Je potrebné si uvedomiť, že zdravotné poisťovne preplácajú lieky , ktoré prešli kontrolou ŠUKL/ ústav pre kontrolu liečiv/ prinesú očakávaný , osvedčený , preverený aspoň čiastočný efekt pre pacienta.
2013-03-05
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Hrcka nad prsnikom
(Beata)
Dobry den,mam 28 rokov a nasla som si hrcku nad prsnikom.Je hned vedla hrudnej kosti asi 8cm pod klucnou kostou.Ma asi 2-3cm,ked na nu zatlacim,tak preskakuje zo strany na stranu,ale dalej sa s nou hybat neda.Mamine pred 3 mes. diagnostikovali CA prsnika.Bola som na sone,tam mi povedali,ze nic zle nevidia a to bolo vsetko.Od vtedy ubehli 2mes.,stale je tam a ked na nu chvilu tlacim,potom ma pobolieva cely prsnik.Co to moze byt?Mam to nechat tak?
Beata

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, pravdepodobne sa jedná o hormonálne zmeny, keďže sa sonografickým vyšetrením nenašiel nádor v prsníku. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-03-04
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Vhodnosť postupu
(kamka7)
dobrý večer, po absolvovaní 5 r. liečby Tamoxifenom (rak. prsníka) mi bola nasadená liečba Letrovenou /Letrozolom. Pritom mám estrog. rec. negatívne a len prog. 75 % aktivita. je to korektné, ak sa v letákoch píše že ich možno použť len v prípade ak sú estr. pozitívne????
kamka7

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, pozitivita sa berie od 1%. Nakoľko tamoxifen fungoval,je predpoklad, že bude aj Letrozol. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-03-04
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Co znamena v medicine
(Mariana)
Dobry den, Bola som na RDG brus.organov Viete co znamena LAP a volna efuzia v DB nepreukazana
Mariana

ODPOVEĎ  
LAP- znamenajú zvačšené lymfatické uzliny v dutine brušnej pri ultrasonografickom vyšetrení a voľná efúzia v DB- znamená voľná tekutina v dutine brušnej. Keďže bola nepreukázaná, to znamená , že je to v poriadku.
2013-03-04
MUDr. Emília Mojtová Odpoveď od:
Prostata PSA 92
(Jojko)
Manžel absolvoval 6 chemoterapii s taxotere.Teraz mu trpne ľavá časť tváre- líce, jazyk,na ľavé ucho zle počuje a trpne mu aj pravá noha v členku.Je to normálne po tejto liečbe a čo treba robiť na na zmiernenie týchto problemov?
Jojko

ODPOVEĎ  
Predpokladám, že Váš manžel predtým, ako sa začal liečiť chemoterapiou taxánmi, dostával hormonálnu liečbu, ktorá sa po rokoch stala neúčinnou a vytvoril sa tzv. kastračne rezistentný karcinóm prostaty. Ak pacient sa dostane do štádia, v ktorom prestáva reagovať na hormonálnu liečbu, ďalší liečebný postup predstavuje chemoterapia. Je známe, že najvhodnejším liekom u týchto pacientov je chemoteraapia taxánmi. Ide o skupinu liečiv, ktorá donedávna bola jedinou účinnou u týchto pacientov. Žiaľ, liečba taxánmi je spojená s vedľajšími účinkami, čoho dôkazom je aj účinok taxánov u Vášho manžela. Lekári nemajú k dispozícii žiadne faktory, ktoré by signalizovali, že u pacienta dôjde k vzniku vedľajších účinkov. Možno teda povedať, že manžela liečili tým najvhodnejším, čo je v súčasnosti k dispozícii. Vo svete sa stále pokračuje vo výskume a hľadajú sa spôsoby, ktorými by sa dal zvládnuť aj kastračne rezistentný karcinóm prostaty. Záverom možno povedať, že liečba kastračne rezistentného karcinómu bola podaná správne, žiaľ sa nedalo predpovedať, či vzniknú vedľajšie účinky. Vyriešenie vedľajších účinkov sa iste postarajú onkológovia, ktorí riadili chemoterapiu. S pozdravom Dr. M. Horňák
2013-03-04
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
SOS
(simona)
Môjmu takmer 86 ročnému otcovi pred mesiacom diagnostikovali karcinóm pažeráka (v hrudníkovej časti). Operáciu lekári nedoporučujú, pretože by ju nemusel prežiť, alebo by nezvládol pooperačný stav. Chemoterapia je preňho veľmi agresívna, zostáva rádioterapia, na ktorú je vraj ešte čas. Aby mu uľahčili stav, doporučujú zaviesť stent, čo je len mechanická pomoc. Potravu prijíma kašovitú, nezvracia, problémy pri prehltaní nemá, sťažuje sa ale večer tak 2-3 hodiny po jedle, ze mu je nevoľno.(nebýva to denne) Neviem čo presne cíti,ako mu je. Zatiaľ sme nedoká- zali povedať a ani nevieme ako, jemu a ani mame, o čo ide. Tak sa pýtam, čo môže preňho urobiť medicína ?
simona

ODPOVEĎ  
Život prináša so sebou veľmi veľa zložitých a ťažkých situácií, už vek otecka je dosť vysoký, aby mal ťažkosti prichádzajúce vekom, nie to ešte karcinom pažeráka, ktorý je neoperabilný, chemoterápia tiež pre vedľajšie účinky nie je vhodná, lekári určite po zrelej úvahe usúdili na možnosť stentu a radioterápie, ktoré mu v daných podmienkach môžu zachovať akú takú kvalitu života, vyčerpali všetky možnosti liečby, ktoré sú v dnešnej medicíne možné. Praktické rady pravdepodobne "pokusné" môžu byť zisťovanie, či príčinou danej nevoľnosti nie je väčšie množstvo jedla večer, ležiaca poloha krátko po príjme jedla, prípadne rozdelenie množstva stravy na menšie dávky. Praktickejšie rady Vám poskytnú skôr zdravotné sestry, prípadne opatrovateľky, ktoré chodia do rodín. Chápem Vás s milosrdným utajením choroby rodičom, pretože iba Vy dokážete danú situáciu objektívne zhodnotiť.
2013-03-03
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rakovina hrubého čreva
(Lydie)
Dobrý deň, manžel bol operovaný 9.6.2012 - rakovina hrubého čreva. Pred operáciou bol ožarovaný aj bral chemoterapie. Po operácii berie chemoterapie , zaliečovacie. Cíti sa dobre, chutí mu jesť až príliš. Má však jeden veĽký problém s ktorým si nevieme poradiť. Má stále nutkanie na stolicu, stolica je riedka, nie vždy sa mu ju podarí udržať. Občas mu nekontrolovateľne uniká. Je už s toho nervozny. Neviem ako by som mu mohla pomôcť. Je tento stav normálny, zlepší sa to niekedy, akú stravu by mal jesť, aby sa stolica zahustila. Čo máme podniknúť ? Môžete nám pomôcť. Ďakujem
Lydie

ODPOVEĎ  
Pravdepodobne najkonkrétnejšie Vám odpovie onkológ, ku ktorému chodí manžel, daný stav je pravdepodobne následkom rádioterapie, niekedy sa upraví v krátkej dobe, inokedy to trvá dlhšie a v ojedinelých prípadoch zostáva bez zmeny. Dráždivé črevo je možné čiastočne ovplyvniť zložením,množstvom stravy /menej v kratších časových intervaloch/. LPR vydala brožúrky "Ako sa správne stravovať", "Chemoterapia a VY", "Rakovina hrubého čreva", mali by byť dostupné v onkologických čakárňach, prípadne je možné ich poslať i poštou ak nám poskytnete Vašu adresu.Je potrebné si uvedomiť, že rady sú všeobecné a každý z nás môže rozdielne reagovať, preto naše pozorovania a následné opatrenia bývajú najefektívnejšie.
2013-03-02
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Konizácia technikou LEEP
(Jankaat)
Prosím o radu gynekológa, onkogynekológa Mám už 2 deti, po prvom pôrode sa mi zhoršila cytológia, bola už s nálezom CIN I, opakovane som sa liečila na výtoky, robili mi aj HPV ster, výsledok bol hranične riziková.Potom som otehotnela 2krát, počas tehotnosti som sa stále liečila na tie isté výtoky, PH vždy dobré, výtery bez nálezu. Po tomto druhom pôrode som zmenila gynekológa, ktorý používa aj kolposkopiu,kamerový systém na vyšetrenie kŕčka, videl tam zmeny, celé zahlienené, kŕčok nebolo ani vidno, poslal ma na zákrok konizáciu kŕčka maternice,vraj kľudne po ňom,môžem mať ešte deti,ale zobrali mi 2,5 cm, ostal mi 0,5 centimetrový kŕčok,tehotnosť je tu už veľmi riziková, a to ma dosť mrzí,poraďte mi, sú tu nejaké možnosti ako dieťatko donosiť? a aj histológia vyšla nejasne, vyšla CIN 1, vzorka bola dotrhaná, zle sa skúmala, s tým, že nebolo vidno zdravé tkanivo, a zmeny môžu byť aj väčšie, záver bol treba sledovať.Doslovne:Rozsiahla erózia v endocervixe,s ložiskom CIN 1,vyšší typ nemožno vylúčiť,ale charakter termických zmien to vylučuje,/ a aktívna chronická cervicitída. Urobili mi aj plastiku, sleduje sa to horšie, a teraz chcú aby som išla na reoperáciu, vyzerá to tak, že nebolo odstránené všetko poškodené tkanivo, zas tam badajú malinké zmeny. A tu je ten problém, ak by tu bola ešte nejaká možnosť donosiť dieťatko, zvažujem,že by som na ten zákrok nešla, mám len 27 rokov,ale aj strach, aby som nemala horší nález, odporúčate mi zákrok? cytológiu mám teraz CIN 2.
Jankaat

ODPOVEĎ  
Bez vyšetrenia sa ťažko odpovedá na Vaše otázky. Teoreticky aj s krátkym krčkom maternice je možné otehotnieť a donosiť zdravé dieťa. Je tu však riziko predčasného pôrodu. Nemusí sa to však stať. Nikto Vám to ale nemôže zaručiť. Sú ženy, ktoré nemali nikdy vykonaný žiadny zákrok na krčku maternice a predčasne porodia a naopak aj po konizácii ženy donosia dieťa a rodia v termíne pôrodu.
2013-03-02
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Dotaz k situácii pacienta po operácii
(Ján Šúry)
28.2.bola operovaná moja 66 roč.sestra :tumor sygmy cca 25 cm od rekta.Dnes 2.3. sa mi podarilo s ňou telef.skontaktovať,je veľmi slabá.Má podstúpiť chemoterapiu.Chcem sa opýtať na prognózu ďalšieho priebehu liečenia,ako to bude s dĺžkou rehabilitácie.
Ján Šúry

ODPOVEĎ  
Na Vašu otázku sa nedá konkrétnejšie odpovedať, dokáže to pravdepodne iba lekár, ktorý Vašu pani sestru lieči a sú mu dostupné všetky potrebné údaje. Ak bude Vaša sestra súhlasiť, lekár Vás môže osobne informovať, možno ju budete i Vy vedieť psychicky i fyzicky podporiť na základe poskytnutých informácií.
2013-03-02
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
1 << 32 < 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 > 54 >> 446
Facebook