foto
OnkOlympiáda 2015

Prvýkrát na Slovensku - OnkOlympiáda 2015
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Týždeň proti rakovine už čoskoro

30.09.2015

Ako môžu lieky „naučiť“ bojovať telo ...

29.09.2015

September - mesiac dobrovoľníkov

15.09.2015

Už ste nás boli navštíviť v ...

07.09.2015

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-17:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 14:00-16:00
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-12:00 13:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Poprosíme Vás o väčšiu trpezlivosť pri zodpovedaní otázok v mesiacoch júl a august  z dôvodu čerpania dovoleniek viacerých odborníkov.

Ďakujeme za Vaše pochopenie.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9689)

strana 43 z 485 (otázky 841 - 860)
Názov
(meno)
Text Dátum
Nador na mozgu??
(mariana)
dobry den jedna sa o mojho brata ma 34r v roku 2011v novembri bol hospitalizovany na neurologii pre silne bolesti hlavy bolo mu robene ct a mri mozgu krvne odbery vraj vse ok po tyzdni s bolestami ho poslali domov bolest sa len velmi pomaly vytracala snad este pol roka.. a teraz uz snad rok mu byva zase nevolno tvrdi ze mu je stale zle a zle je pravda ze si presiel vselicim rozchod s partnerkou po 4rokoch smrt nasho otca smrt partnerkinej matky v obdobi ked tam byval aj on ...chodi po lekaroch neurolog psychiater obvodna lekarka vsetci sa skor priklanaju k psychickym stavom vraj by to podla nich mali riesit teda antidepresiva...bratovi nechuti jest a aj zle spava neurolog mu daval 2t magneziove injekcie vtedy bol ako vymeneny jedol bol v pohode vesely vsetko ho bavilo no po dobrati je to zas tam kde to aj bolo...mam obavy citam na nete ze ked je nador na mozgu byvaju taketo nevolnosti moc sa bojim chcem aby isiel na ct mozgu znovu myslite ze vtedy v 2011sa to mohlo prehliadnut?? neviem co robit...brat je z toho nervozny nebavi ho ani nikam ist ked mu je zle hovori ze to nevie ani opisat ze je to taky celkovy pocit nevolnosti spojeny zo strachom ...poradte nam prosim dakujem...
mariana

ODPOVEĎ  
Niet ani v súčastnosti vyšetrovacej metódy, na ktorú sa dá úplne spoľahnúť, preto sa kombinuje viac vyšetrení a v časových odstupoch. Ak má brat takéto ťažkosti a má svojho stáleho lekára, ten by mal posúdiť a naordinovať podľa objektívneho nálezu vyšetrovací a i liečebný postup, prípadne ho odoslať na príslušné špecializované pracovisko. Skúste mu vysvetliť že psychiater, neurológ je lekár len viac zorientovanejší štúdiom v danom odbore. Komunikujte s ním i s lekárom, či by navrhol ešte nejaké vyšetrenia, prípadne pokiaľ je to psychické, je dobré to riešiť so psychiatrom/psychológom, a nájsť spôsob, ako mu pomôcť, napr. i medikamentózne.
2014-06-05
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Výsledky biopsie
(Hanka)
Prajem pekný deň. Bola som na biopsii prsníka. mám tento výsledok: Cytologická zostava obsahuje na pozadí holých jadier skupinky vývodových epitélií s výskytom "parohovitých" formácií, bez atypií. Cytologický obraz svedčí pre prítomnosť fibroadenómu mliečnej žľazy, dop. zvážiť extirpáciu a bioptické vyšetrenie. Moja otázka: je to nezhubné, alebo môže ísť aj o rakovinu? Ďakuejm za odpoveď.
Hanka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, podľa výsledku biopsie sa jedná o nezhubný nádor. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-06-04
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Moje výsledky
(Perényiová Zuzana)
mala som kyretáž ,biopsiu a hysteroslopiu. prosím vás, čo znamená 1 hyperplázia rezervnych buniek a nezrelá dlaždicobunková metaplázia bez atipií, Proliferačné endometrium bez atípií, a 2. Dysfunkčné proliferačné endometrium
Perényiová Zuzana

ODPOVEĎ  
Tieto otázky ste mali adresovať lekárovi, ktorý Vás na vyšetrenie odoslal a ktorý pozná Váš zdravotný stav. Histologický nález, ktorý uvádzate, nepopisuje onkologické ochorenie. Dysfunkčné proliferačné endometrium hovorí o tom, že vaše vaječníky nevylučujú hormóny v dostatočných dávkach a pravidelnosti. To je potrebné riešiť s vašim gynekológom.
2014-06-04
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Cystická lézia
(Monika)
dobrý deň, v popise z MRI mám uvedené: Parauterínne vľavo presakrálne je parciálne zachytená cystická lézia s vnútornými septami s priemerom 40 mm s hyposignálnym obsahom v T1 sekvencii. Prosím o blžšie vysvetlenie. Čo sa s tým dá robiť? Ďakujem
Monika

ODPOVEĎ  
Pravdepodobne je takto popísaný ľavý vaječník. Myslím si, že nález vyžaduje ďalšie vyšetrenia po ktorých sa bude zvažovať operačné odstránenie vaječníka s cystickou léziou ktorá má vnútorné prepážky - septá.
2014-06-04
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Otázka
(Anna)
Dobrý deň,chcem sa spýtať - môžu onkolog.pacienti užívať B12 /injekcie/ a B9 /tablety/?Som po operácii prsníka,D50.9, liečim sa chemeterapiou,mám makrocytárnu anémiu.Čítala som,že B12 podporujú rast a delenie rakovinových buniek, na onkológii mi ich predpísali a hematologička ich neodporúča.Prosím o radu.
Anna

ODPOVEĎ  
Áno, liečba v našej republike je rovnaká, ak to nie je možné v danom pracovisku zabezpečiť, potom lekár odosiela pacienta na vyššie špecializované pracovisko, ale sú to ojedinelé prípady.
2014-06-03
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Pravdepodobne nádor semeníka
(Josef)
Môj problém spočíva v tom, že už jeden semeník mám odstránený chirurgicky a teraz pri vyšetrení semeníka ultrazvukom bolo zistené, že v strede semeníka je vo veľkosti 5 až 7 mm veľká ako trhlina. Chcel by som vedieť ak by trebalo odstrániť aj tento tak aký vplyv bude mať na môj sexuálny život deti už mám ale či budem môcť mať ešte sex s partnerkou. Za Vašu odpoveď Vám vopred ďakujem.
Josef

ODPOVEĎ  
Váš popis nálezu v semenníku nie je dostatočný, aby sa mohlo rozhodnúť o liečebnom postupe. Ošetrujúci lekár musí vidieť lokálny nález a urobiť sonografické vyšetrenie obsahu mieška. Pravdepodobne najvhodnejšia by bola tzv. oper. revízia. Vyhľadajte urologické pracovisko. S pozdravom Dr. Horňák
2014-06-02
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
Vyziva
(Silvia)
Dobry den, mojmu otcovi bola opakovane diagnostikovana rakovina hrubeho creva. Jeho stravovacie navyky sa vsak skoro vobec nezmenili (dopraje si slaninu a podobne). Chcela by som sa opytat, kam resp. na koho by som sa mohla obratit o poradenstvo v oblasi stravovania. Dakujem
Silvia

ODPOVEĎ  
Strava má byť pestrá a prispôsobená zdravotnému stavu pacienta/ napr cukrovka..../. Má obsahovať všetky základné zložky: bielkoviny ,uhlohydráty i tuky v mäsitej (tam patrí i slanina v primeranej miere), zeleninovej i ovocnej forme- metabolizmus človeka sa tvoril týmto smerom tisíce rokov,iba tak zabezpečíme dostatok "stavebného" materialu pre zdravý organizmus i jeho obranný systém-imunitu.Ak otecko nemá ťažkosti s trávením, doprajte mu i trošku slaniny- viem že mu chcete len to najlepšie a on má dobrý vzťah ku Vám, keďže sa chová prirodzene a netají zloženie jedla a to je práve to dôležité pre Vás oboch.Diétna sestra, prípadne lekár -onkológ vám najlepšie poradia, či sa otecko má niečoho z potravín jednoznačne vyhýbať.
2014-06-01
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Pohlavný styk
(Mária)
Dobrý den, som päť rokov po operácii maternice a vaječníkov a môj problém je v sexe. Hned na začiatku pohlavného styku som dolu veľmi mokrá, manžel sa do mna ľahko dostane, klže sa mu to. Chcem sa spýtať, čo by som s tým mala robiť, na preventívky chodím pravidelne, cytologia je v poriadku, dakujem.
Mária

ODPOVEĎ  
Váš problém je opačný ako u väčšiny žien, ktoré trápi suchosť sliznice pošvy. U onkologických pacientok som takýto problém neriešil, žiaľ Vám preto neviem poradiť.
2014-05-31
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
POMOC !
(EVA)
PEKNY DEN PRAJEM. SOM 6.ROKOV PO LIECBE USPESNEJ LIECBE RAKOVINY PRSNIKA. VSETKY VYSLEDKY BOLI VZDY SUPER NA KONTROLACH.AZ TERAZ NA POSLEDNEJ MI VYSKOCILA TATO HODNOTA CO TO ZNAMENA PRE MNA. LDH 4,55. MAM SA OBAVAT NAVRATU RAKOVINY?SOM MLADA 37 ROCNA MAMA 3 DETICIEK. MAM STRACH. CO ZNAMENA TO LDH 4,55. DOKTORKA MI POVEDALA ABY SOM HNED NESTRESOVALA BUDEM POD DOHLADOM. JA SA CITIM SUPER UZ SOM AJ ZABUDLA NA TO PEKLO KTORYM SOM PRECHDZALA PRED 6.ROK.PROSIM VAS ZNOVA SA VRATILA TA HROZNA RAKOVINA??? PROSIM O ODPISANIE. DAKUJEM.
EVA

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, pri zvýšených hodnotách krvných parametrov netreba ozaj stresovať. Vyšetrenia sú len pomocné metódy, často je ich treba zopakovať. Laktát dehydrogenáza (LDH) je zvýšená pri ochorení svalov, ochorení pečene a žlčových ciest, infarkte srdca, zápal srdcového svalu, ochorenia krvi ...Pri vysokých hodnotách je potrebné pátrať po príčine ochorenia. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-05-30
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Vysvetlenie patologickej správy
(Gabriela)
Dobry den. Chcela by som Vas poprosit o laicke vysvetlenie záveru bioptického vysetrenia a urcenie dalsieho postupu liecby. Zaver: Zhluky nadorovych buniek v subkapsularnych splavoch subtotalne nekrotickej lymfatickej uzliny (podla dokumentacie subaxilarnej) s morfologiou sekundarneho (metastatickeho) duktalneho karcinomu (CK 7, E-cadherin pozitivita) najskôr prsnika (ER, PR pozitivita). Jedna sa o vysledky mojej mamky, ktorej vyopoerovali lymfat. uzlinu spod pravej pazuchy este 6.5. a vysledky sme dostali 28.5.2014. Dakujem pekne.
Gabriela

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, jedná sa o metastázu zhubného nádoru do lymfatickej uzliny, pravdepodobne zo zhubného nádoru prsníka. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-05-30
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Slinná žľaza-suchý jazvavý jazyk
(Anna F.)
Dobrý večer, prosila by som , keby ste mi uviedli lekára na nejakej klinike, kde by som si dala vyšetriť slinnú žľazu. Mám 56 rokov a viac ako rok mám problém s jazykom,sucho v krku i jazyk stále suchý až ma koniec jazyka niekedy , dosť často páli.Pod jazykom mám zdurené uzliny, niekedy mám pocit je to veľké ako hrčka vo veľkosti malého nechta.Prosila by som niekoho,aby mi dal adresu lekára a kliniky ktorý sa zaoberá slinnou žľazou a ústnou dutinou,aby som mohla absolvovať potrebné vyšetrenie. Som z Rim.Soboty.
Anna F.

ODPOVEĎ  
Najpravdepodobnejšie by Vám pomohol zubný lekár, ktorý by mohol vylúčiť, či sa nejedná o poruchu slinných žliaz. Je možné navštíviť Vašu zdravotnú poisťovňu, povedať im Vaše ťažkosti a dostať ich súhlas na vyšetrenie v zubnej klinike v Bratislave v OÚSA Heydukova 10, je to s.r.o. mali by ste od nich dostať i súhlas ,že vyšetrenie Vám poisťovňa preplatí.č.t. 02/59249 111 je ústredňa OÚSA
2014-05-28
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Otazka
(Lukasko25)
v prepustacej sprave mam napisane lympadenopathie v retroperitoneu do 1cm,susp.diverticulosis sigmae.a do dnesnej doby som nedostal vysvetlenie co to znamena???
Lukasko25

ODPOVEĎ  
Predpokladám, že ste prepúšťaciu správu ukázali i Vášmu osobnému lekárovi, ak Vám nie je niečo jasné, obráťte sa na neho s otázkami a určite Vám ich primerane vysvetlí, pozná Vaše ťažkosti a i príčinu hospitalizácie. Všeobecným "hádaním" na internete by sme spravili viac hlúpostí ako je potrebné.
2014-05-28
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Sono vysetrenie lymfatickych uzlin
(Eva_)
Dobry den, chcela by som Vas poprosit o jednoduche prelozenie spravy zo sonografie krku (uzlin). USG hmatnej rezistencie v oblasti nad processus mastoideus l.sin.: V mieste hmatnej rezistencie v podkozi v oblasti nad processus mastoideus vlavo pozorovat dve ovalne hypoechogenne LU velkosti do 9 mm v dlhej osi s naznacenou vaskularizaciou. Bilat.na krku sa zobrazuje viacero LU submentalne, submandibularne a pozdlz kyvacov, ktore su prevazne ovalne, niektore naznacene okruhleho tvaru, hypoechogenne, s prít.centralnym typom vaskularizacie velkosti do max. 12mm. Vopred Vam velmi dakujem.
Eva_

ODPOVEĎ  
Preklad niektorých odborných výrazov najpravdepodobnejšie nebude mať pre Vás podstatný význam , pretože ide iba o morfologický popis, ktorý neodpovie na otázku, čo podnietilo túto zmenu lymfatických uzlín a tiež nevyrieši čo s nálezom robiť, či liečiť, prípadne pozorovať. Najmúdrejšie je dotaz dať lekárovi, ktorý vás na vyšetrenie odoslal, on má i ďalšie podstatné údaje. Ak máte záujem môžete zatelefonovať 10./20./27. júna medzi 9.a 13.hodinou na číslo 02/52965148, môžeme si niektoré veci ujasniť a odpovedať na konkrétne otázky.
2014-05-27
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Vysetrenie lymfatickych uzlin
(Eva)
Dobry den, chcela by som Vas poprosit o jednoduche prelozenie spravy zo sonografie krku (uzlin). USG hmatnej rezistencie v oblasti nad processus mastoideus l.sin.: V mieste hmatnej rezistencie v podkozi v oblasti nad processus mastoideus vlavo pozorovat dve ovalne hypoechogenne LU velkosti do 9 mm v dlhej osi s naznacenou vaskularizaciou. Bilat.na krku sa zobrazuje viacero LU submentalne, submandibularne a pozdlz kyvacov, ktore su prevazne ovalne, niektore naznacene okruhleho tvaru, hypoechogenne, s prít.centralnym typom vaskularizacie velkosti do max. 12mm. Vopred Vam velmi dakujem.
Eva

ODPOVEĎ  
Nerozumiem presne Vašej otázke, pretože morfologický "preklad" nedáva žiadny zmysel nálezu, ak nepoznáte príznaky, vek, odkedy sú uzliny zväčšené... ak by ste chceli bližšie vysvetlenie, môžete zavolať do LPR napr. 3.júna medzi 9-13 hod. na t.č.02/52965148, rada Vám vysvetlím i ďalšie súvislosti.
2014-05-27
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Mts do TH11
(Olga)
Dobrý deň, poprosím Vás o informáciu, kde sa aplikuje liečba bisfosfonátmi pri liečbe mts do kostí, čítala som, že kostné mts. sa môžu touto liečbou úspešne liečiť. Môjmu manželovi navrhol ortopéd odstránenie celého stavca a náhradu tohto stavca Titánovou mriežkou. Aká bude jeho kvalita života po takejto operácii? Písala som do tejto rubriky aj 18.4. ale zatiaľ neprišla žiadna odpoveď.Som z toho smutná, že v prípade takýchto diagnóz nemáme možnosť sa s lekárom v kľude o všetkom porozprávať, lekár buď je zaneprázdnený, nedvíha telefon, pri osobnom stretnutí vidíte, ako sa strašne ponáhľa a máte z toho zlý dojem, že ho otravujete. Ďakujem.
Olga

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, ospravedlňujeme sa, ak Vám otázka nebola zodpovedaná, ak ste ju už raz zadávali, zrejme muselo dôjsť k nejakej technickej chybe pri jej zasielaní. Je veľmi ťažko hovoriť o kvalite života po závažnejšej operácii, keď nepoznáme manželov zdravotný stav, ani základnú jeho diagnózu (môžete doplniť) a ani prípadné pridružené ochorenia, príznaky. Na toto Vám skutočne najlepšie odpovie lekár, ktorý manžela lieči, hoci ako píšete, zrejme nie je vždy jednoduché s ním konzultovať manželov zdravotný stav. Tento problém je celosvetový, pretože minule som čítala že chýba 2 milionov lekárov vo svete a v EU 150.000. Lekári sú tiež len ľudia ktorí musia tiež odpočívať aby nerobili zbytočné omyly- tak sa snažia riešiť čo je nevyhnutné a menej "dôležité" odkladajú, nie vždy je ich komunikácie s pacientom najšťastnejšia. Tiež lekárske veda je limitovaná a my sme ešte i každý iný, takže komplikácií môže ale i nemusí toľko vzniknúť, že kontakt by musel byť veľmi častý a časove náročný. Lekári sa snažia navrhnúť najoptimálnejšiu liečbu, ktorá je v súčastnosti dostupná, ale optimálny výsledok sa žiaľ nedá 100% garantovať každému jednému pacientovi. Každá diagnóza je pre daného človeka. Vaša Zdravotná poisťovňa Vám najlepšie poradí čo sa týka konkrétnej liečby , kde sa dá absolvovať najbližšie k Vášmu domovu a tiež či ju preplatí. Prajem Vám i Vášmu manželovi všetko dobré.
2014-05-26
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Metastazy na pečeni
(Juraj)
mám 57 rokov a problémy s vysokým tlakom, pred mesiacom mi zistili rozsiahle metastázy na pečeni (lekár nepovedal aký orgán je ich pôvodcom), v zdravotnom zázneme mám napísané metastázy IV stupňa. Denne mám veľké bolesti v oblasti pečene, málokedy mi chutí jesť. Odporučili mi ísť na odobratie vzorky z jednej z metastáz avšak neviem sa rozhodnúť či tam ísť alebo nie. Jedna pani doktorka (onkologička) mi odporučila, aby som tam nešiel, vraj je to len informácia pre lekára a v stanovovaní diagnózy nepomôže. Avšak môj obvodný lekár to odporúča. Chcem sa preto spýtať na Váš názor či podstúpiť tento zákrok a aké sú riziká s ním spojené (mali by ma počas neho uspať - toho sa bojím najviac, čo ak sa nepreberiem?). Vopred ďakujem za odpoveď.
Juraj

ODPOVEĎ  
Ja tiež viem, tak ako Vaša obvodná lekárka, že pôvod primárneho orgánu, z ktorého vznikli metastázy, sa v súčastnosti dá zistiť iba odobraním prístupnej vzorky a jej spracovaním a na podklade výsledku sa stanoví diagnóza a i liečba - ak pani doktorka onkologička to vie iným spôsobom, tak ju o to požiadajte, aby vám doporučila čo je pre Vás optimálne. Narkóza pre pacientov v súčasnosti už nie je riziková, nemusíte sa strachovať, ide iba o veľmi raritné situácie, ktoré prakticky sú nepredvídateľné, kedy dochádza ku komplikáciám, ale pacienti sa spravidla z narkózy preberajú.
2014-05-26
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rakovina žalúdka
(petra)
Dobrý den, chcem sa opytať či liek Degan neurychľuje priebeh rakoviny.Dakujem.
petra

ODPOVEĎ  
Nepoznám príčiny, pre ktoré Vám bol odporučený Degan a na akú dobu. Tak ako iné lieky, i Degan má vedľajšie účinky, sú uvedené na priloženom letáčiku, ale predpokladám, že Vám bol predpísaný, aby sa kvalita Vášho života vylepšila, malo by sa jednať iba o prechodné užívanie a v tom prípade by sa nemuseli prejaviť žiadne nežiaduce účinky. Ak by sa prejavili, upozornite svojho lekára a on zaujme stanovisko. Lekári nepredpisujú lieky na urýchlenie chorob, môže sa stať, že nežiaduce účinky sa u niekoho prejavia, u iného nie, ale zmenu lieku by mal riešiť lekár, ktorý ho predpísal.
2014-05-25
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Podakovanie Mudr.Masakovi
(iveta)
Dobry den pan doktor,chcem sa Vam velmi pekne podakovat za vasu odpoved,moja otazka bola zo dna 15.5. a tykala sa konizacie,velmi mi pomohlo vypocut si nazor odbornika,krasne ste mi moju otazku zodpovedali,som rada ze sa u nas este najde par lekarov,ktori neodbiju pacienta jednou vetou,urcite mi to pomohlo a ukludnili ste ma,este raz dakujem za vycerpavajucu odpoved a prajem vam vela uspechov vo Vasom obore.Iveta
iveta

ODPOVEĎ  
Rád som pomohol. Želám Vám všetko dobré.
2014-05-23
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Vysledok onkomarkeru 72-4
(Mária )
Dobrý deň, dnes mi bol poštou doručený výsledok onkomarkeru 72-4: 6,22 U/ml. Je tento výsledok ešte v norme?
Mária

ODPOVEĎ  
Hodnoty markerov i ich rozmedzie by mali byť uvedené pri každom vyšetrení, pretože vyšetrenie môže byť robené viacerými metódami, a výsledok v norme ešte neznamená, že nemáte ochorenie, preto je vždy osobný kontakt s ošetrujúcim lekárom nevyhnutný.
2014-05-23
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Poprosím o informáciu
(Vladimír)
Pekný deň ,vo februári mi zistili nádor na konečníku (T3N1 s ? , M0) absolvoval som predoperačnú rádioterapiu , teraz mám ísť na predoperačné vyšetrenie na onkológiu(odbery) až o mesiac , chcel by som sa opýtať dôvod prečo sa to robí až po 1 mesiaci ?
Vladimír

ODPOVEĎ  
Po rádioterapií nastanú zmeny v tkanive onkologicky zmenenom ,ale i v okolitom tkanive, aby sa predišlo nežiadúcim komplikáciám pri operácií a po operácii je potrebné, aby bol časový odstup, ktorý však nemá zásadný vplyv na priebeh základného ochorenia.
2014-05-23
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
1 << 32 < 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 > 54 >> 485
Facebook