foto
2% proti rakovine

Vaše 2% nám umožňujú pripravovať mnohé programy a projekty, ktoré pomáhajú onkologickým pacientom a ich rodinám.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Darujte 2% z vašich daní na ...

05.03.2015

4. február- Svetový deň boja proti ...

03.02.2015

Ako si požiadať o príspevok zo ...

22.01.2015

Dospeli sme...

19.01.2015

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 14:15-17:00
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9294)

strana 43 z 465 (otázky 841 - 860)
Názov
(meno)
Text Dátum
Cytologia z brušnej dutiny gynekologia
(Emília Hajdučeková)
bola mi odobrana tekutina z brušnej dutiny vysledok je taky nejednoznačny represivno-reaktivne čo to vlastne je? Dakujem.
Emília Hajdučeková

ODPOVEĎ  
Skutočne Vám neviem odpovedať na Vašu otázku. Nestretol som sa s takýmto posúdením. Budete sa musieť na to spýtať lekára, ktorý takýto výsledok napísal.
2013-11-20
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Prá
(Elena)
Dobrý deň. Som po operácii rakoviny prsníka a následne aj uzliny v pravom podpazusi. Absolvovala sim radioterapiu a uzivam Tamoxifen. Bolesti ruky a mierny oouch pretrvávajú. Vratili sa bolesti ramena ktore ma trápili ale na nejaký čas prestali.Predpisali mi bandaz a cvičenie. Posudkovy lekar povedal ze to je na polovicnu invaliditu. Nie je šanca že sa cvičenim a bandazou stav zlepsi natoľko aby som mohla opäť pracovať normálne? Som sekretárka a chýba mi 5 rokov do dôchodku. Ďakujem za odpoveď.
Elena

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, Vami popisované ťažkosti môžu byť aj vedľajšie účinky liečby, ale aj z iného dôvodu. Treba vylúčiť iné príčiny - ochorenia, navštívte preto lekára. Rehabilitáciou je možné stav čiastočne zlepšiť. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-11-19
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Prsniky
(adriana)
dobry den.dnes som bola na sono prsnikov a toto je vysledok.chcela by som vediet co dalej lebo nerada by som nieco zanedbala.prechodny typ prsnikov so zredukovanym zlazovym telesom,vpravo v HLQ dve suvisiace loziska vel. 15 a 8mm,ohranicene,hypoechogenne s kalcifikatmi,jemne vaskularizovane,char FA,ine loziskove zmeny nevidim,podkozie nie je zhrubnute,v axilach patol.zvacsene LU nevidim.BI_RADS kat.2-benigne zmeny,FA bilat.dakujem
adriana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, podľa výsledkov sa jedná o nezhubné nádory prsníkov. Ak nebola vykonaná biopsia, tak je vhodná. V prípade biopsie s výsledkom nezhubného nálezu sú potrebné pravidelné kontroly. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-11-18
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Diagnoza
(marianna)
Dobry den.Mam TU laveho prsnika,MTS v selekte(lat.cast 4.rebra vlavo,L4 s utlakom korena L4dx) a LAP v lavej axile-nekroticky paket,LAP hranicna pred a za kyvacom vlavo....a vlastne neviem co a ako dalej..
marianna

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, vo Vašom prípade je nutná chemoterapia s prípadným ožiarením. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-11-18
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Krcok maternice
(Veronika)
Dobry den.. Chcela by som sa poradit...Mam 28 rokov a zijem v zahranici,presnejsie v Holandsku a pred 2 mesiacmi som mala robenu konizaciu,ale na Slovensku.Po operacii som sa citila,velmi dobre,pokial mi moj lekar neoznamil,ze musi byt zrobena este jedna operacia,ktora uz bude trosku zlozitejsia,lebo z vysledkou z operacii vycital,ze okraje na krcku uz su ciste,ale zato mam nieco hlbsie,nieco ako mikroinvaziu,neviem presne co to je....Po tom vsetkom som sa musela vratit do Holandska,tak som sa rozhodla,ze tu druhu operaciu uz si necham zrobit tu...Gynekologicka tu v Holandsku si vyziadala vzorky zo Slovenska,aby vedela presne co treba robit a po presetreni vzoriek mi povedala,ze nieje potrebna dalsia operacia..Som z toho vsetkeho zufala...Na Slovensku,mi povedali,ze musim ist a to jak najrychlejsie na druhu operaciu,podotykam,ze nemam este deti a velmi by som chcela,lebo doma uz somnou riesili,lekari otazku,ci budu iba dalej rezat,alebo bude lepsie,ze ak by vybrali celu maternicu a tu v Holandsku znovu,ze je vsetko ok..Mohli by ste mi prosim Vas poradit,co by bolo najlepsie zrobit?
Veronika

ODPOVEĎ  
Bez toho, aby som si prečítal presné znenie histologického výsledku z konizácie, ktorú Vám vykonali, nie je možné odpovedať na Vašu otázku.
2013-11-14
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Potrebujem poradiť
(Jarka)
Dobrý deň. Mohli by ste mi prosim Vás poradiť ,na ct diagnostikovali v s4 ventrálne subkapsulárne kalcifikát priemeru 0.6cm záver nálezu je atrofický pankreas ,lipomatozne zmeneny -chronicka pankreatitida ,malé cysty a kalcifikát v pečeni ložiskovy utvar vpravo v strednej časti obličky -v.s.angiomyolipom aj po liečbe antibiotikami pretrvávaju subfebrility a nastala elevácia crp na 12 možem chudnuť aj pri chronickej pankreatitide.
Jarka

ODPOVEĎ  
Je to možné, skúste porozmýšlať o zložení, časovom rozdelení prijímania potravy /častejšie a v menších množstvách/ a celkovej životospráve, vrátane oddychu , eliminácie stresov. Telefonickým spojením s nami je možné konkrétnejšie upresnenie č.t.02/52965148 .
2013-11-14
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Základné biochemické vyšetrenia
(Buzgóová Ibolya )
Dobrý deň ! Mám jeden dotaz. Moja dcéra má rakovinu prsníka - diagnóza je C504. 10.10.2013 po biochemickej vyšetrenia krvi mala hodnotu s HER-2 proteín 12,06 ng/mL Predtým túto hodnotu mala 21,78 ng/mL bolo to vyšetrené 12.6.2013. Chcem sa spýtať - čo to znamená a s čím sa to môže túto hodnotu zlepšiť? Za odpoveď veľmi pekne ďakujem. S pozdravom Buzgóová Odpoveď mi pošlite na : buzgova@azet.sk
Buzgóová Ibolya

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, nálezy krvných výsledkov sú v norme. Potrebné je pravidelné sledovanie Vašej dcéry. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-11-14
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Ct vysetrenie
(kacerova renata)
v hile sleziny pankreaticke pritomne vinute venozne konvoluty
kacerova renata

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, aby sme mohli Vašu otázku posunúť odborníkovi na zodpovedanie, je potrebné konkrétnejšie ju formulovať. Prosím, uveďte viac detailov a napíšte presne, čo ohľadom diagnózy Vás zaujíma, aby sa daný odborník mohol vyjadriť konkrétne. Ďakujem. Lucia Budáčová projektový manažér LPR
2013-11-13
Mgr. Lucia Budáčová Odpoveď od:
Výsledky biopsie
(Jana Nitra)
Dobrý deň, mám výsledok z CCB prsníka - cystická a papilárna apokrinná metaplázia. Kontrola raz za pol roka. Zvyšuje táto dg. riziko vzniku rakoviny ? Ďakujem za odpoveď.
Jana Nitra

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, po výsledku z CCB prsníka - cystická a papilárna apokrinná metaplázia, sú polročné kontroly adekvátne. Riziko vzniku rakoviny prsníka po tejto diagnóze je minimálne zvýšené. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-11-13
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Vectibix
(Andrea)
Otec dostal 11.10.2013 6. dávku Vectibixu. Nasledujúce dávky 25.10 a 8.11.2013 mu kvôli výraznej kožnej toxicite neboli podané. Momentálne sa mu stav kože zlepšil.Je možné po takejto prestávke ešte pokačovať v podávaní Vectibixu, a ak áno, kedy je posledný možný deň (dátum)podania, aby sa neprekročila maximalne povolena doba od posledného podania, teda od 11.10. 2013?
Andrea

ODPOVEĎ  
Ošetrujúci lekár určite, pripadne komisia lekárov rozhodne o ďalšej liečbe, prípadne zmene dátumu jej podania, alebo zmeny liečby - oni majú dostatok informácií, na podklade ktorých môžu meniť liečbu.
2013-11-12
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Lymfodem
(annna)
mojej manželke operovali lavy prsnik,bola na brachyterapiu,bere anastozol,po čase sa jej na lave ruke vznikol opuch zväčšeny obvod oproti pravej asi 2cm ,chodi na lymfodrenaž,cviči plave, bandažujeme..Teraz som dočital knihu od profesora Bendu,že na lymfodem dporučuju perličkovu kupel max.telpta 36 stupnov celzia a uhličite kupele s do 35stupnov. Mam otazku či može ist moja manželka do do termalnych kupelov,stakoutou teplotou.´dakujem za odpoved
annna

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, mnohé štúdie dokazujú, že horúce a veľmi studené teploty nepôsobia priaznivo na lymfedém. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-11-12
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Hrcky v miesku
(Martin)
Dobry den,chcel by som sa spytat mam hrcky v miesku ale nie na semenniku ale na nejakych zilach alebo na semenovode.Pracujem v anglicku a na slovensko pridem az na konci roka. Moze to byt aj nieco vaznejsie.Dakujem za odpoved.
Martin

ODPOVEĎ  
Ak ide o hrčky hmatné mimo semenníka, v oblasti iných štruktúr v priestore semenníka, šesť týždňové oneskorenie v diagnostike opísaných útvarov mimo semenníka nezhorší prognózu ochorenia. S pozdravom Dr. M. Horňák
2013-11-11
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
Rakovina semennikov
(Vlado)
Dobry den, prosim vas aky ma priebeh rakovina semennikov moze ju mat clovek 1 alebo 2 roky bez zistenia. Dakujem
Vlado

ODPOVEĎ  
Prirodzená povaha rakoviny semenníka závisí od histologického vyšetrenia (vyšetrenia tkaniva z odstráneného semenníka). Včasná diagnóza rakoviny semenníka zlepšuje prognózu. Je potrebné vyhľadať lekára-urológa s cieľom urobiť včasnú diagnózu. S pozdravom MUDr. M. Horňák
2013-11-11
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
Zhubny nador spojivoveho a makkeho tkaniva brusnej dutiny
(zuzana)
Dobra den, chcela by som vediet, co diagnoza "zhubny nador spojivoveho a makkeho tkaniva brusnej dutiny" (bol akutne, v hodine dvanastej vyoperovany tumor o velkosti 15 x 5 cm v oblasti čriev) znamena pre 3 rocne dietatko, u ktoreho uz prebieha chemoterapia. Je tato diagnoza bezna? A ake mozeme ocakavat prognozy - co moze nastat, pripadne, co mozme ocakavat? Co vlastne znamena tato diagnoza? Chceli by sme pomoct pribuznym, ale v danej situacie sa s nim tazko komunikuje a ani neako nechcu, alebo sa im o tom nechce (z pochopitelnych dovodov) s nami komunikovat, napriek tomu by sme im chceli nejako pomoct a preto aj by sme radi vedeli nieco viac o tejto diagnoze(mozne alternativy, sposoby liecby,..). Dakujeme.
zuzana

ODPOVEĎ  
Informácie od Vás nie sú dosť obsiahle, sú vybrané iba z ústneho počutia, takže konkrétnejšie neviem odpovedať, a pokiaľ Vás rodina neinformuje konkrétnejšie , spýtajte sa, či im môžete t.č. alebo v budúcnosti pomôcť, ak to uznajú za potrebné, ohlásia sa Vám. Naši lekári sú dobre vzdelaní a snažia sa vždy robiť čo najlepšiu liečbu pre pacienta a pre jeho celkový zdravotný stav.
2013-11-10
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Triaška
(julka)
dobry den moja mamka po 3. chemoterapii dostala silnu triašku, ktora trvala skoro hodinu. predtym taketo prblemy nemala, nechce uz ist na dalsiu liecbu boji sa toho velmi. moze pokracovat v liecbe?
julka

ODPOVEĎ  
Mamička pred podaním CHT nech informuje onkológa, on si doplní informácie a určite zaujme stanovisko, ktoré jej vysvetlí a prípadne zmení liečbu. Nebolo by správne nepokračovať v liečbe.
2013-11-09
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Kravcanie
(Jana)
dobry večer chcem sa opytat,pred pol rokom som mala citologiu 2-3,hpv negativni,teraz kontrola vysledok cito,dobry,že je to v poriadku,mam ranku na krčku,to mi povedal lekar pri kontrole,inka všetko ok,chcem sa opytat či možem mat mierne krvavy vytok ?pred dvomi dnami som mala pohlavny styk s manželom,može to krvacanie suvisiet s tým,alebo to že mam ovulaciu,neviem čomam roboit či znova navštivit lekara,ked som tam bola pred mesacom a teraz aj cito bola dobra ,dakujem za odpvad pekny večer prajem Jana
Jana

ODPOVEĎ  
Keď bolo vykonané vyšetrenie pred mesiacom a cytológia je v poriadku, tak sa nemusíte obávať.
2013-11-09
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Hrčka v penisu
(Peter)
Dobrý deň,asi pred 3 dňami som nahmatal vnútri v penise kúsok za koreňom hrčku.Poprosil by som nejaku radu,hrčka ma nebolí a môj sexualny život je v poriadku iba s jednou partnerkou.ďakujem za odpoveď
Peter

ODPOVEĎ  
Nad koreňom penisu hmatná hrčka: pravdepodobne ide o tzv. induratio penis plastika. Je potrebné urologické vyšetrenie, lebo hrčka sa môže zväčšovať a v budúcnosti (po niekoľkých rokoch) spôsobiť ťažkosti s erekciou. Vyhľadajte urológa. S pozdravom MUDr. Michal Horňák
2013-11-09
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
Vysledky
(kristin25)
dobry den som po operacii a mam taketo vysledky chcem vediet co to znamena a aku mam prognoza,stadium.uzliny bez metastaz odobranych 6.tumor prsnik1.sin. TYP NADORU DUKTALNY IN SITU KARCINOM hisolog grande-intermediate-grade a high-grade.charakteristiky/karibriomny papilarny,solidny,mikropapilarny a komedonovy DCIS.znakmy rozsiahlej koncerizaccie lobulov,bez jednoznacnych infiltrativnych zmien,angioinvazia nepozorovana,v okolitom nenadorovom parenchyme nie su vyraznejsie zmeny.IMUNOHIST.VYSETRENIE ER-pozitivny stav.-takmer 100%pozit.buniek,silna intezita reakcie.PR-pozit.stav-do 10%pozit.buniek,silna intenzita reakcie.E-cadherin-difuzna membranova pozitivita.Ki-67 index cca 40-50%pozit.buniek,p53-negativne,karbionicka anhydraza(CAIX/negativne,CD zachovana vrstva myoepitelii po obvode DCIS.HER2-NEJEDNOZNACNA POZITIVITA PRI INTENZITE REAKCIE 2+,POKRACUJEME VO FISH ANALYZE.okraje horny-negativny,dolny-nalez loziska DCIS s kancerizovanymi lobulmi v okoli.lateralny-negat.medialny-negat.predny-negat.baza-negat.PATOLOGICKY STATING-pTis pN0(sn (pMx ZAVER duktalny in situ karcinom laveho prsnika,intermediate-grande a high grande,bez metastaz v sentil.lynf.uzlinach
kristin25

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, jedná sa o neinvazívne ochorenie s výbornou prognózou. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-11-08
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Zaludok
(kika)
Dobrý deň pán doktor,mám 57 rokov, výška 165/57 kg. Som už 4 roky po operácii rakoviny tela maternice, ktorá bola v štádiu Ib. Absolvovala som zaisťovaciu brachyterapiu. Dúfam, že som po tejto stránke v poriadku chodím na pravidelné kontroly. Mám ale problém so žalúdkom. Už 3 mesiace mám bolesti v pravom boku, ťažobu na žalúdku, grganie a plynatosť. Pred 2 mesiacmi som bola na gastroskopii. Mám zapalénú sliznicu žalúdka s petechiámi. Lekár mi predpísal 2x denne Helicid a 3x denne Costi. Mne ale nie je o nič lepšie. Nasadila som si dietu, beriem leky, ale nič mi to nepomáha. Test na helikobaktera je v negatívny. Žlčník mi bol pred 3 rokmi vyoperovaný. Bola som aj na sono brušnej dutiny kde je všetko v norme, žlčové cesty sú priechodné. Moč je tiež negatívny.Už mám strach či to nie je rakovina žalúdka, pankreasu, alebo niečo také. Táto bolesť je nepravidelná a nedá sa zistiť kedy začne a kedy prestane. Prestane len na chvíľu a to najčastejšie, keď som v pohybe. Je to tupá bolesť s nepravidelnámi zášklbmi. Gastroenterolog mi povedal, že musím najskôr dobrať lieky a na kontrolu mám prísť o mesiac. Problém vidím v tom, že tie lieky užívam už 2 mesiace a nie je mi o nič lepšie, ale ešte horšie.Žeby to bola psychika z toho, že som už prekonala rakovinu, a teraz sa bojím všetkého, čomu nerozumiem. Ďakujem
kika

ODPOVEĎ  
Psychika môže robiť ťažkosti, ale podľa toho, ako píšete je to len prirodzená obava a tá je na mieste. Choroba, ak sa manifestuje, býva už väčšinou dosť rozvinutá a odstrániť alebo zmierniť ju trvá dlho. Možno by u Vás pomohla i zmena stravovania /vynechať jedlá, po ktorých máte dané ťažkosti, zloženie stravy a časové intervaly príjmu potravy,tj. častejšie a v menších dávkach/. Možno by pomohli i cvičenia na posilnenie svalov dutiny brušnej, najoptimálnejšie Vám poradí Váš ošetrujúci lekár, ktorý má k dispozícii kompletné výsledky vyšetrení.
2013-11-08
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Balazova
(erika)
nasli mi na slezine pri hile izeoechogennnu leziu co toznamena---ked sa da tak aj dnes
erika

ODPOVEĎ  
Pani Balazová, spojte sa so mnou 3. decembra, medzi 9-13 hod na čísle tel.02/52965148, potrebujem viac informácií, nič "zlého" to nemusí byť.
2013-11-08
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
1 << 32 < 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 > 54 >> 465
Facebook