foto
2% proti rakovine

Ďakujeme všetkým, ktorí svojimi 2% poporili naše projekty.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Stretnutia milovníkov hudby v Martine

25.06.2015

Ako byť úspešný na pohovore

18.06.2015

Vpustite do svojej „kuchyne“ cudzieho človeka

28.05.2015

Restaurant Day v Lige proti rakovine ...

28.04.2015

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-17:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-17:00
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9553)

strana 43 z 478 (otázky 841 - 860)
Názov
(meno)
Text Dátum
Hrča na krku
(ivuš)
dobrí den mohli by ste mi poradit..mužovi sa urobila za dva dny modra hrča asi ako slivka na pravej strane krku pod uchom aj dycha sa mu horšie a hlas ma ako zachripnuty keby bol...pred polrokom sa zacal leičit na uzliny ...može to byt zhubny nador
ivuš

ODPOVEĎ  
Iba lekár, ktorý osobne vyšetrí Vášho manžela, sa môže vyjadriť k podstate nálezu, "mudrovanie" nemá význam, je potrebné vyšetrenie na stanovenie povahy nálezu.
2014-03-31
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Matetske znamienko
(Lenka )
Mam 28 rokov a do minuleho tyzdna nikdy ziadny problem zo znamienkami ale aj tak som sla na preventivnu prehliadku,dr mi povedala ze znamienko ktore mam na prsniku,vyzera ako melanom..co ma dost vydesilo lebo ziadnu zmenu znamienka som sa za poslednych 13rokov nevsimla ...mozno pocas tehu ale ozaj moc nie pretoze to by som si naozaj vsimla ...moja otazka aj ked vie ze asi nebude objektivna ..je mozne mat melanom dlhe roky ..vynosit a porodit dieta bez problemov ...??nezistili by mi to pocas tehu ??
Lenka

ODPOVEĎ  
Pokiaľ žijem, v našom organizme sa stále niečo deje a mení, preto je možné, že došlo k zmene z nemalígnych na malígne. Ak ste boli vyšetrená odborným kožným lekárom, bolo by správne poslúchnuť jeho odporúčanie.
2014-03-31
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Gemangion pecene
(marta knoblochova)
mam na peceni hemangion moze sa toto ochorenie zvrtnut na rakovinu pecene...dakujem
marta knoblochova

ODPOVEĎ  
Jednoznačnú odpoveď nedostanete,ale jedná sa o veľmi zanedbateľné číslo. Ak budete chodiť na preventívne prehliadky, nemalo by sa nič stať s hemangiomom, ani s okolitým tkanivom, a ak by k nejakým zmenám prišlo, lekár by Vám to oznámil a doporučil liečbu. Je možné si zatelefonovať na linku pomoci LPR č.t. 02/52965148, kde je možné si nejasnosti dovysvetľovať.
2014-03-30
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rakovina hrubeho creva
(cernakova marta)
dobry den chcem sa spytat,ci sa da zistit rakovina hrubeho creva aj v krvi,ak by som si dala spravit testy na krv...moj brat ma rakovinu konecnika,,,metastazy na plucach ma 50.rokou,,,ci si mam dat spravit,ako jeho sestra vysetrenie na rakovinu..dakujem
cernakova marta

ODPOVEĎ  
Po 40. roku života máme raz ročne právo na bezplatnú preventívnu prehliadku hrubého čreva cez konečník, doporučenie vám dá Váš odborný lekár. Nezabudnite v anamnéze spomenúť ochorenie brata. Onkologické ochorenia sú len v nepatrnom % dedičné, sú to civilizačné ochorenia.
2014-03-30
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Biopsia
(Helena)
Dobrý deň, bola som na core cut biopsii prsníka. Záver patológa bol: v drobných vzorkách z ľavého prsníka prítomné benigné zmeny: fibróza, ojedinelé dukty s hyperpláziou. Bez nálezu malignity. Viete mi vysvetliť tieto odborné názvy zo záveru patológa? Odporučené mi bolo len cca polročné sledovanie prsníka cez sono. Čo by ste mi Vy odporúčali? Ďakujem.
Helena

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, z výsledku vyplýva, že nemáte zhubné ochorenie a jedná sa o hormonálne zmeny v prsníku. Kontrolné vyšetrenia sú potrebné, ale ako preventívne. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-03-29
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Pat. ložisko v parenchýme ľavého laloka pečene
(Marek)
Dobrý deň, pri náhodnom vyšetrení na ultrazvuku dutiny brušnej mi bol nájdený nález na pečeni o veľkosti 2,5x1,5 cm, bolo mi povedané že je to pravdepodobne hemangióm. Následne som podstúpil gastro vyšetrenie žalúdka a tiež kolonoskopiu na vyšetrenie hrubého čreva kde sa nič nenašlo. Následne som bol na mag. rez. kde nález na pečeni definovali ako FNH alebo Adenóm a tiež že fibrolamelárny hepatocelulárny karcinóm nemožno vylúčiť. Hemangióm MR vylúčila. Výsledky na onkomarkery sú CA 72-4 hodnota 21,6 a po mesiaci odber znova bola hodnota 13,4. Ostatné onkomarkery sú v norme. Taktiež zvýšený celkový bilirubín hodnota 29. Momentálne nie som nijak liečený, povedali mi že sa to bude sledovať MR raz za 3 mesiace. Mám obavy či nebude po takej dobe už neskoro na liečbu ak by to predsa len CA bola. Prosím o radu čo robiť a či by som nemal ísť na vyšetrenie na onkológiu. Zatiaľ chodím iba na internú ambulanciu, nikde ma neposielajú. Mám 32 rokov.
Marek

ODPOVEĎ  
Z dostupných výsledkov vyšetrení, ktoré ste napísali, nedala sa jednoznačne uzavrieť diagnóza a tým nie je možné začať s liečbou. Žiaľ, niekedy je potrebné robiť opakované vyšetrenia, aby sa dopracovali k diagnóze a tým i príslušnej liečbe, nie je možné liečiť to, čo nie je potvrdené.Onkologické ochorenie nevzniká za tri mesiace, ale roky. Nádorové markery bývajú zvýšené i pri zápalových vyšetreniach, preto ich význam je na monitorovanie liečby už rozvinutého liečeného onkologického ochorenia. Aby ste netrpeli stresom, ak po troch mesiacoch nebude záver, choďte do Vašej zdravotnej poistovne a oni Vám povedia najbližšie odborné pracovisko.
2014-03-29
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Melanon
(Lenka Stancelova)
Dobry den,moj problem je ten ze som sla na preventivnu prehliadku skontrolovat znamienka ...mam 28rokov a znamienko materske na prsniku ...dvojfarebne ...zmenu som si vobec nevsimla mam ho od kedy si pametam ...nesvrbelo nepalilo nikdy nekrvacalo ...mozno sa trosku zvacilo cez tehu ale nie moc to by som sivsimla ...na podnet dermatologa slo okamzite von ...cakam na histologiu ale cakanie pre mna je hotova kataatrofa ..kozna tvrdi ze je melanon ...ale mne nejde do hlavy ze ho mam cca 25 rokov a nic sa snim nerobilo nemenilo ....myslite ze sa mam pripravit na nieco zle ??
Lenka Stancelova

ODPOVEĎ  
Mrzí ma, že Vám neviem povedať nič uspokujúce, výsledok histológie bude smerodajný pre stanovenie diagnózy i liečby. Áno, bude to pre vás veľmi dlhá doba, ale t.č. lekári nemajú inú možnosť.
2014-03-29
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Vysetrenie kostnej drene
(ivana)
Dobry den prosim vas viete nam blizsie vysvetlit tento zaver spravy boli sme na odbere kostnej drene a aj krvy a toto nam zaslali : Zaver ready na elfo nachadzame v gamafrakcii M-gradient triedy IgG typu lambda v mnozstve asi 16,6 g/l Dokazana je aj pritomnost diskretneho M -IgA lambda v betafrakcii. DAKUJEME za odpoved
ivana

ODPOVEĎ  
Nález ktorý píšete je vytrhnutý z kontextu, odpoveď Vám môže dať lekár , ktorý Vás na vyšetrenie odoslal. Má k dispozícii komplexné informácie, a verte, sú nevyhnutné k odpovedi.
2014-03-28
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Cysta
(Romana)
Dobry den...chcela by som sa spytat..jedna moja znama bola na magnetickej rezonancii a do zaveru jej napisali:nalez na neurostrukturach mozgu infra a supratentorialne v norme. Drobna cysta corpsu pinelae do 3 mm...je to zle???
Romana

ODPOVEĎ  
Neurológ Vašej známej určite povedal, čo doporučuje robiť s nálezom v corpus pinelae. Akékoľvek otázky nech smeruje priamo jemu, určite jej všetko vysvetlí.
2014-03-27
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Imunoterapia
(Jozef)
Dobrý deň, mám vyoperovaný malígny melanóm a uzliny.Mám navrhnutú imunoteraiu. Prvý mesiac mám byť v nemocnici, je to nutné, nedá sa to riešiť ambulantne? Imunoterapia sa robí aj vo vojenskej nemocnici v Ružomberku, alebo len na iných pracoviskách?
Jozef

ODPOVEĎ  
Imunoterápia sa robí i v ďalších zdravotníckych pracoviskách našej republiky a základ odbornej liečby je rovnaký na všetkých pracoviskách-prípadne sa môžete poradiť vo Vašej zdravotnej poisťovni, ktoré pracovisko Vám doporučia.
2014-03-26
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Materske znamienka
(katarina)
Dobry den. Viete mi poradit, co znamena záver z histologického vysetrenia znamienka v zneni : 1x melanocytarny,nevocelularny nevus koze. Resekcne hranice volne. Dakujem pekne
katarina

ODPOVEĎ  
Z veľmi strohej informácie usudzujem, že ste si dala vyoperovať "materské znamienka" a chirurg Vám ich vyoperoval dobre - vybral ich celé a z histológie vyplýva že sa jednalo o znamienka zložené z popísaných nemalígnych (nezhubných) buniek.
2014-03-24
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Problem z hrdlom
(Evka)
Dobry den,mam od minuleho roka problem z hrdlom akoby, som tam stale nieco mala a chcem to stale prehltnut. Krcne v poriadku, vysledky zo sona krku.prosim o vysvetlenie co to znamena z vysetrenia , nebolo mi vobec nic povedane. Dakujem.Na pravej strane krku a pod mandibulou je 12 LU a na lavej 10 LU velk.3 - 10 mm.Ine patolog.loziskove zmeny nevidno
Evka

ODPOVEĎ  
Ak výsledky boli t.č. v medziach normy, lekár vám nemal čo viac povedať, niekedy manifestácia ochorenia prístrojovými metódami zaostáva za subjektívnymi príznakmi, ktoré má pacient, preto ak príznaky neustúpia, prípadne sa zvýraznia, je potrebné opakovane navštíviť lekára. Mierne zväčšené niektoré LU môžu byť po prekonanom infekte, môžu pretrvávať dlhšie po odoznení ochorenia, v prípade, že by zväčšovali /1 cm je taká hraničná veľkosť/, prípadne boleli, je potrebné sa prihlásiť u Vášho obvodného lekára.
2014-03-24
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Hrča na stehne pri nepriaznivej RA
(Jana)
Dobrý deň. Moja matka mala rakovinu prsníka, otec zomrel na rakovinu močových ciest a prednedávnom mi na rakovinu prsníka zomrela sestra. Z našej pôvodnej štvorčlennej rodiny som zostala už iba ja. Už asi rok mám na zadnej strane pravého stehna hrču, ktorá sa zväčšuje. Absolvovala som cievne vyšetrenie u prof. Štvrtinovej, podľa ktorého mám cievy v poriadku. No rada by som zistila, či nemám rakovinu. Hrča rastie a bolesti sa stupňujú. Ako mám postupovať?
Jana

ODPOVEĎ  
Musíte navštíviť Vášho obvodného lekára, ak sa hrča na stehne zväčšuje a rastie, lekár Vás pošle k príslušnému inému odbornému lekárovi, ak prof. Štvrtinová zistila negat. nález. Na preventívne prehliadky o zistení celkového zdravotného stavu máte nárok od 18. roku raz ročne, gynekologické vyšetrenie od 20 roku života, prsníky od 30.-40. roku, hrubé črevo po 40. roku, pri početnejších materských znamienkach od 20.-40. roku, dutinu ústnu by vám mal vyšetrovať zubný lekár pri ročných preventívnych prehliadkach. Lekár, ktorý robí preventívnu prehliadku o celkovom zdravotnom stave - ak by našiel nejaký patologický nález, Vás určite pošle k príslušnému odbornému lekárovi- nezabudnite uviesť, že máte v rodinnej anamnéze výskyt onkologických ochorení, ale dedičnosť je veľmi nízka.
2014-03-23
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Liecba avastinom
(maria)
Dobrý deň, môjmu bratovi diagnostikovali rakovinu hrubého čreva s metaståzami na pečeni. Aby ho mohli operovať liečí sa Avastïnom ale strašne zle to zåša. Nejededol už 5 dní a odmieta uż aj piť, lebo må straßne krče v bruchu a bolï ho veľmi žalúdok. Bol na röntgene žalúdka uż 3x a nič tam nevidia. Nevieme čo måme robiť lebo to vyzerå že to vzdåva. Prosím poraďte.
maria

ODPOVEĎ  
Jeho príznaky sú pravdepodobne podmienené nálezom v hrubom čreve a v pečeni, preto rtg nález žalúdka bol opakovane negatívny. Konkrétne rady a pomoc Vám dokáže dať iba ošetrujúci lekár. Ak môže prijímať potravu, rozdeľte mu ju do menších dávok a kratších časových intervalov - je možné i každé dve hodiny. Skúste mu ponúkať stravu, na ktorú má chuť, ale snažte sa vyvarovať jedál "nafukujúcich- napr. fazuľa, šošovica , niektoré druhy zeleniny, ovocie bez šupky- neviem či nemá i iné ochorenia napr cukrovku, takže konkrétnejšie rady môže dať iba lekár, ktorý má k dispozícií informácie o celkovom momentálnom zdravotnom stave vášho brata.
2014-03-21
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Lymfatické uzliny
(vika)
Dobrý deň 2011 som bola operovaná pre neo ovarií l. sin PT1NO MO histol. endometroidný ca po stagning operácii bol ďalší nález negatívny tak som bola bez ďalšej liečby. V tom 2011 som bola na CT tam mi popísali LU do 12mm v retroperitoneu a do 10mm v mezentériu, teraz keď som bola na CT tak tie uzliny ostali rovnaké, ale mám niekoľko LU v ľavej axile najväčšia 15mm. V mediastíne niekoľko LU do 8mma pozdĺž ilického cievneho zväzku vprevo LU do 15mm v minim. regresii. Chcela by som sa spýtať na tie uzliny je to normálne že mi tak narástli? Ďakujem za odpoveď
vika

ODPOVEĎ  
Akýkoľvek nález je potrebné hodnotiť komplexne. Je potrebné poznať vývoj ochorenia od diagnózy, cez liečbu a jednotlivé nálezy pri kontrolných vyšetreniach. Nie je možné vytrhnúť jeden problém. Lymfatické uzliny reagujú aj na zápalové procesy v tele a podobne. Najlepšie zhodnotí zdravotný stav a navrhne ďalší postup lekár, ktorý Vás lieči.
2014-03-21
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Prosim o vysvetlenie
(darinka)
bola som na CT vysetreni, kde ako vedlajsi nalez mam uvedene:v nadbranicnej oblasti lokalizovany fundus zaludka, vacsia hiatova hernia prosim Vas co to znamena? aka diagnoza, choroba z toho vyplyva? aky je postup liecby? dakujem
darinka

ODPOVEĎ  
Iba všeobecná informácia, pretože na cielenejšiu odpoveď by som potrebovala od Vás viac údajov: ide o vysunutie časti pažeráku a žalúdka do hrudnej dutiny čo môže mať viac príznakov, ktoré sú závislé od rozsahu nálezu a preto musíte komunikovať s vaším lekárom, ktorý Vás na vyšetrenie poslal, má kompletné výsledky a je informovaný i o Vašich ťažkostiach, a on cielene Vám naordinuje liečbu.
2014-03-21
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Zvacsene LU
(sisi)
Dobrý deň, chcela by som poznať Váš názor. Už asi 3 roky mám zistené uzliny v axilách. Od októbra trpím častými infekciami, boli mi zistené mykoplazmy, preliečené 4 dávkami cyprofloxacínu. Mojím problémom sú zväčšené uzliny na krku a zvysene teploty (ktore, mam pocit, su skor zo stresu). Absolvovala som infekčné vyšetrenia (toxo, mykoplazmy, chlamidie = negativne). Odtial ma poslali na ORL ambulanciu, kde opat boli vsetky vytery negativne, nebol zistený žiaden zápal (CRP 5). SONO krku ukázal oválne hypoechogénne útvary od 3- 13 mm v stacionárnom obraze (od novembra sa nezmenili, možno sa trošilinku zmenšili). Najväčšiu mám v oblasti kľúčnej kosti a pod sánkou vpravo. Uzliny sú na oboch stranách. SONO brucha všetko v poriadku, RTG hrudníka tiež v poriadku. Krvný obraz je vraj úplne ideálny. Aj napriek tomu ma poslala lekárka z ORL na vybratie uzliny, že chce mať istotu, či to nie je niečo onkologické (môj prastarký mal hodgkina). Chcela by som sa opýtať, či je vybratie uzliny neškodné a či je naozaj pravdepodobné, že by sa naozaj mohlo jednať o onkologické ochorenie. Ďakujem.
sisi

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, vo Vašom prípade je vybratie lymfatickej uzliny nevyhnutné, nakoľko sa nezistila príčina zväčšenie uzlín. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-03-20
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Mamografia a ultrazvuk
(renata1)
dobrý deň môžete mi prosím vysvetliť aj niekto iný ako na tom som na základe týchto výsledkov? Fertilný typ parenchýmu, ložiskovo denzného a splývajúceho charakteru, bilat.diferencovateľných patologických ložiskových lézií, bez atypií a porúch architektoniky. Axily bez patol. LAP. v USG obraza vysoko v HLQ 1.dx hypoech.ložisko 7x4 mm, druhé vpravo v DQ, vľavo obdobne v DLQ a r-LQg, lézie majú charakter sol.lézií ben.vzhľadu, bez vaskul. v CFM. LipOFIA, FIA v.s. Tukovo zmenené Lu bilat. Bez patol.LAP.
renata1

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, z Vašich výsledkov a záverov vyplýva, že sa pravdepodobne jedná o nezhubné ochorenie oboch prsníkov. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-03-20
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Pluca
(Eva)
Dobry den, poprosím o odpoved na tento lekársky záver z dnešného vyšetrenia bronchoskopom, Obraz totálnej tumoróznej obturácie doln. lobárneho bronchu s infiltr.srednolal. bronchu.Chronická atroficka tracheobronchitida ľah.st.v kľude s parc. stenozou trachey distálnej časti extramur.tlakom. Som 21 rokov po liečbe pravého prsníka. Prosím o vysvetlenie, čo to znamená i ked trochu tuším o čo ide. Ďakujem
Eva

ODPOVEĎ  
Aj keď Vám vieme odpovedať na vašu otázku, najlepšie pre Vás je aj bude, aby ste sa priamo opýtali lekára, ktorý vám robil bronchoskopiu alebo vášho ošetrujúceho lekára na nález, ktorý zistili pri bronchoskopii. Určite vám to patrične vysvetlia . Je nekolegiálne pre nás vás informovať o tom, čo zistil iný lekár sám, ktorý vám to môže priamo povedať a aj podrobnejšie odpovedať na vaše otázky. Určite zobral aj nejaké vzorky na histológiu alebo cytológiu a po ich obdržaní sa stanoví stratégia ďalšej vašej liečby. Prosíme, dôverujte svojim lekárom a pýtajte sa vždy priamo ich. Verím, že vám neodmietnu žiadnu informáciu. A ak odmietnu, potom nám znovu napíšte. Ďakujeme, že nám dôverujete.
2014-03-20
MUDr. Elena Kavcová, PhD. Odpoveď od:
Konizacia
(katarina)
Dobry den, chcela by som sa opytat na spravnost postupu mojho gynekologa. Bol mi robeny cyto ster LBC metodou, s vysledkom H SIL, HPV virus 13 typov vratane 16 a 18. Bola mi odporucena konizacia. S vetou od lekara" neist na operaciu je ako pokus o samovrazdu".Takyto vysledok som mala prvy krat. Taktiez mi ma byt urobena kyretaz kvôli zrastom. V roku 2011 mi odstranili cystu na lavom vajecniku velkosti 9×7 cm, odstranene zrasty a podana kontrastna latka za 160 e aby sa zrasty netvorili a aj napriek tomu sa vytvorili ako je to mozne. Taktiez ma boli podrusko a krize ako pred menstruaciou ale bolest neustupuje,boli ma aj lavy vajecnik, ma to nejaky suvis s diagnozou? Za odpoved dakujem
katarina

ODPOVEĎ  
Nepíšete, koľko máte rokov a či ešte plánujete rodiť. To sú dôležité údaje pri rozhodovaní sa o konizácii. Dôležité je vykonať kolposkopiu - prezrieť krčok pod mikroskopom aby sa zistilo, či máte na ňom nejaké zmeny, ktoré by svedčili pre predrakovinový stav. Požiadajte o kolposkopické vyšetrenie. Na ďalšie otázky bež gynekologického vyšetrenie nie je možné odpovedať.
2014-03-19
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
1 << 32 < 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 > 54 >> 478
Facebook