foto
OnkOlympiáda 2015

Prvýkrát na Slovensku - OnkOlympiáda 2015
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Postoj WHO k zisteniam IARC o ...

27.10.2015

Prežabákujme spolu svet!

12.10.2015

Týždeň proti rakovine už čoskoro

30.09.2015

Ako môžu lieky „naučiť“ bojovať telo ...

29.09.2015

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-17:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-17:00
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-12:00 13:00-16:00
So 09:00-12:00 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Poprosíme Vás o väčšiu trpezlivosť pri zodpovedaní otázok v mesiacoch júl a august  z dôvodu čerpania dovoleniek viacerých odborníkov.

Ďakujeme za Vaše pochopenie.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9760)

strana 43 z 489 (otázky 841 - 860)
Názov
(meno)
Text Dátum
Pocit telesa v krku
(tatiana)
dotaz do poradny: Mam 30 rokov a mam pocit cudzieho telesa v krku uz skoro 5 rok.. prve 3 roky som mala len v obdobi od decembra do marca a teraz uz je to skoro rok co mi to vobec neprechadza ..... bola som aj na orl kde mi nic nebolo zistene ,.... vraj tam nic nemam urobili sa mi po stranach jazyka aj pupenceky uple pri koreni asi vo februari po naslednom vysetreni na orl my boli spravene steri ... tie boli negativne a poslala ma na alergologicke vysetrenie ....... robil mi aj testy na alt:0,29...IgG:14,5....iGa.1,90 celkove IgE 42,1.... TSH2,530 dalej sa robil prick ALYOSAL:NEGATIVNA KONTROLA : histamin ++++, pel-alnus, betula,corylus,poaceae-mix,brasica,artemisia,taracsacum,altenaria,perie,husie , macka pes vsetko negativne vysledky ze len ten histamin troska vystupil ...robil mi krvne testy kde bol mierne znyzeny Hb.119. po case som zacala vypluvat take male biele bodky capy tak mi robil pan doktor aslo :114,8 , latex0,0 CRP0,3 STER Z TONZIL NE GATIVNY ... poslal ma znova na orl o vylucenie chronickej tonsilitidy ale doktor namiesto toho aby sa pozrel tak mi predpisal antibiotika ..... ale stale nieco v tom krku citim nieco tam mam a sem tam ma to aj skriabe spravil mi tiez vytery a krvne testy ... vytery boli negativne a krvne testy MIX:0,130 NEUTROFILY 0,443 HEMOGLOBIN MCH 26,1 ,, HEMOGLOBIN MCCH312 distr. sirka RDV15,9 STRED. OBJEM TROMBOCYTOV MPV 10,60 A EOZINOFILY481.... INAK VSETKO OSTATNE BOLO V NORME ..... PAN DOKTOR Z KRCNEHO VRAVEL ZE SA MOZE JEDNAT O ALERGIU ... .... MAM TAKY STRACH CI TO NENI NIECO VAZNE CI SA NEJEDNA O RAKOVINU .... ESTE NA RTG SNIMKU ... MI PAN DOKTOR POVEDAL ZE TAM VIDI CySTU ALE NENI SI ISTY LEBO MI ZLE ZAKLONILI HLAVU .. a po opravnom rtg. tam nic nebolo. ..13/09 som bola na gastroenterologicke vysetrenie a pan doktor tam nic nenasiel vylucil aj reflux ... robili mi aj endoskopicke vysetrenie pristrojom ..EVIS EXSTRA 165 ,ze vsetko je v norme ... .. ... neviete mi poradit co to moze byt aky problem mozem mat ... s tymto sa ozaj neda zit ... a normalne fungovat ako clovek.... neskor na to som bola na videofluoroskopicke vysetrenie bariovou latkou kde mi pani dok.Bunova povedala ze je vsetko v poriadku ... akurat to moze byt oslabenym spodnej casti jazyka ... neviem ale nezda sa mi to .. robili sa aj testy na dao 6,4kde boli tieto testy pozitivne aj po nasadeni diety to vobec neprechadza .uz ubehlo dost casu od vtedy uz je tomu 7 mesiacov a stale pocitujem taky tlak v krku a ten pocit telesa tam je stale niekedy viac inokedy me
tatiana

ODPOVEĎ  
Ak lekárom všetky vyšetrenia t.č. dostupné majú výsledky vyšetrení v norme, tak nemajú o čo sa oprieť a zahájiť konkrétnu liečbu. Ak by to malo byť niečo vážne, verím, že vyšetrenia by to už ukázali. Tlak v krku môže byť i psychického charakteru. Žiaľ, cez internet mám ešte menej informácií a nálezov k dispozícii ako Vaši lekári a teda Vám neviem konkrétnejšie ani ja poradiť.
2014-08-05
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
C53.9
(andrea )
Dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o vysvetlenie nálezu z magnatickej rezonancie. V oblasti cervixu uteru sa zobrazuje lézia tu povahy veľkosti 41x42x43(VDxLLxKK).Okupuje oblasť cervixu difúzne v oblasti myometria a endocervikalnej dutiny.Zasahuje do priľahlých štruktúr tela uteru.Distálne zasahuje do úrovne kraniálnej tretiny vagíny. Ohraničenie pomerne ostré,zreteľné.Po podaní GD i.v. prítomné známky mierného difúzného pozitívneho postkontrastného enhancement tu massy. Bez extezie do extrauterálneho priestoru. Ovaria,parametriá bez.path.zmien.Cavum Douglassi bez tekutiny.Parailiakálne LU vo vyšetrenej úrovni bez známok patalogického zväčšenia, zmnožené. Močový mechúr , rectum,rectosigma bpn. Bez voľnej tekutiny v dutine malej panvy. Aký by mal byť postup pri liečbe c53.9 s týmto nálezom z magnet.rezonáncie . Sú zasiahnuté aj lymfatické tkanivo? Možno že chcem priveľa takto cez internet ale chcela som počuť aj iný názor lekára .Aká je moja šanca na vyliečenie ? Za odpoveď Vám vrúcne vopred ďakujem .
andrea

ODPOVEĎ  
Podľa MRI vyšetrenia sa jedná o nádor lokalizovaný na krčok maternice. Popisované je aj jeho prerastanie na hornú tretinu pošvy, čo však býva často mylne interpretované pre objemnejší krčok. Nádor neprerastá hranice maternice. Nie sú popisovanej zväčšené lymfatické úžiny, čo by malo svedčiť o tom, že lymfatické uzliny nie sú postihnuté. To však môže posúdiť len patológ po ich vybratí, pretože aj normálne veľké uzliny môžu byt postihnuté. Myslím si, že by sa mala vykonať operácia a to radikálna hysterektómia na špecializovanom onkologickom pracovisku.
2014-08-04
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Maligny melanom
(slavka)
V koznej ambulancii mi bol diagnostikovany maligny melanom,lekar odporuca chirurgicky odstranit mam za sebou vysetrenia rtg plus a ultrazvuk krku ,brucha,oblicir,slabin a v stredu idem na komisiu.viete mi povedat co ma caka lebo mam strasny strach aku mam sancu na prezitie?
slavka

ODPOVEĎ  
Určite je prirodzené mať strach, ktorý nás celým životom sprevádza , ale uvedomte si, že v stredu idete pred komisiu /viac členov z rozdielnych odborov/ a tí na základe objektívnych výsledkov sa rozhodnú o ďalšom postupe a možno- podotýkam možno- Vám niečo budú vedieť i povedať o prognóze ochorenia. Priebeh ochorenia závisí od monhých faktorov a ukáže to až aký bude efekt liečby. Držím Vám palce a povzbudzujem Vás, aby ste sa nebáli komunikovať s ošetrujúcimi lekármi, ktorí Vás najlepšie usmernia.
2014-08-04
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Jeszeová
(Jana)
dobry deň, chcem sa spytať. mam 4 mesačnu dcerku ktora ma diagozu retinoblastom.V utorok je našli dalšie ložiska na druhom očku a začali v stredu a štvrtok chemoterapiu.piatok ju operovali a zavodnovali. v sobotu večer sme došli domov . Dcerka nepapa mliečko ak niečo aj vypije vyvracia to alebo vypije len troška čajiku. ako dlho môže trvať tento stav? teploty nema. dakujem .
Jana

ODPOVEĎ  
Predpokladám, že pokiaľ sa dostala Vaša otázka ku mne, ste kontaktovali lekárov buď v nemocnici, prípadne Vášho detského lekára. Vždy keď máte problém, obráťte sa na neho, pozná celkový zdravotný stav Vašej dcérky a určite vám najodbornejšie poradí.Takto malé deti ak opakovane vracajú neprijímajú tekutiny, majú byť vyšetrené ešte v ten deň lekárom, aby nedošlo k dehydratácií.
2014-08-03
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Som onkologicky pacient
(Marcel)
Prosím o finančnú pomoc na splatenie dlhov ktoré mi spôsobila zlá sociálna situácia. Som onkologický pacient, nemôžem pracovať, čo vyplýva s mojich lekárskych správ. Moje posledné vyšetrenie magnetickou rezonanciou zo dňa 21.03.2014 jasne zobrazuje zbytkovy nález nádoru na mozgu o veľkosti 2,4cm x2,6cm x3,6cm. No napriek tomuto všetkému mi Soc. poisť. prv znížila invalidný dôchodok na polovičný v sume 125€ z ktorého som mal vyžiť. Takto sa to naše krásne Slovensko stará o onkologických pacientov. Mám 51 rokov, no také niečo sa môže stať iba v tomto štáte, kde sa dosadzujú ľudia na posty, kde sa rozhoduje o prežití človeka s onkologickým ochorením. Bývam sám v 160ročnom dome. Dvakrát som sa odvolal na Krajský súd v Prešove kde som aj uspel no nebolo mi to nič platne, síce Soc. poisť. mi po viac ako roku a pol vrátila plný invalidný dôchodok no už v úplne inej výške, ako som poberal predtým. Spomínaný dlh som si spôsobil sám lebo som nevedel vyžiť zo 125€ mesačne. Pre upresnenie teraz poberám invalidný dôchodok vo výške 256€ no z neho musím splacať dlh vo výške 130€ mesačne, platím výživné na syna 50€ , 60€ inkaso- elektrina, plyn, vodné a stočne. a zase som na dne, neostáva mi ani na stravu lieky, a bežne poptreby. Viem že nie som sám s takýmto osudom, prosím so slzami v očiach dobrých ľudí pomôžte mi PROSÍM. Neviem čo viac o sebe napísať. Vopred ďakujem všetkým dobrým ľudom ktorý mi pomôžu prežiť.
Marcel

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, keďže ste na seba nenechali kontakt, prosím, zatelefonujte kedykoľvek počas pracovných dní medzi 09:00 - 16:00 na tel. číslo 02/57 20 29 07 alebo na 02/52 92 17 35, kde môžeme konkrétnejšie prebrať možnosti riešenia Vašej situácie ako aj podmienky podania si žiadosti o jednorazovú finančnú pomoc. S pozdravom, Lucia Budáčová
2014-08-01
Mgr. Lucia Budáčová Odpoveď od:
Konizácia
(Janka)
Dobrý deň MUDr. Ladislav Masák, dá sa z výsledkov kolposkopie stanoviť 100 % diagnóza a to, že sa jedná o rakovinu krčka maternice, i keď konizácia ešte nebola urobená. Mne tak určila diagnózu lekárka, čo ma dosť vyplašilo. Teraz som po konizácii a čakám na výsledky histológie.
Janka

ODPOVEĎ  
V medicíne nič nie je na 100 percent. Ak lekárka videla rakovinu, tak stačilo vykonať malú exciziu z nádoru na histológiu, aby sa potvrdila diagnóza. Asi to tak nebolo, preto sa vykonala konizácia. Nestresujte sa predom a vyčkajte výsledok histológie z konizacie.
2014-07-30
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Prsnik
(veronika)
dobry den na ultrasonografe mi zistili neidentifikovatelny utvar ,objednali ma o 3 mesiace ,moze to byt nieco spolocne s rakovinou ,v nasej rodine mala mamka rakovinu ,jej sestra a aj mama ,ale kazda neicoho ineho ,aj ich bratranec a ujo mal rakovinu ,ako nebojim sa toho ak mi povedia ze to je ,len mi pride ,ze uz teraz videli a vedeli co je len mi to necheli povedat .dakujem za odpovez
veronika

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, ak by bola istota rakoviny prsníka, určite by sa vykonala biopsia- odobratie vzorky z daného útvaru. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-07-30
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Rakovina prsnika
(Lia)
Dobry den, chcela by som poprosit o radu pre moju mamu (77 rokov). Bola jej diagnistikovana rakovina prsnika, je 5 tyzdnov po mastektomii, invazivny duktalny karcinom, grade 3, T2N0M0, PNI, extratumoralne emboly aj v krvnych a lymfatickych cievach, pozitivita na estrogen 90%, HER2 2+ Fish negativne. Onkolog navrhol Letrozol, bez Herceptinu, bez radioterapie a bez chemoterapie. Po operacii sa jej stale tvori serom (5x punkcia, teraz 10 dni opat drenaz). Je liecba dostatocna? Aka je prognoza? Pomohla by alternativna liecba? Vdaka.
Lia

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, navrhnutá liečba Letrozol, bez Herceptinu, bez rádioterapie a bez chemoterapie je dostačujúca. Alternatívna liečba by nepomohla. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-07-29
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Bolest sem
(Martin)
Dobry vecer chcel by som sa spytat uz tak 4 mesiace ma boly hlavne pravy semenik predtym ma to bolelo asi mesiac ale preslo to myslel so.ze je to s futbalu ale asi nie mam 20 rokov a v detstve som bol operovany mam obriezku a na obydvoch hrcky ale asi su to nadsemeniky ale pravy aspon na pohlad mam pravu stranu vacsiu ako lavu a este som nemal sex neviem cim to je a bojim sa ist k doktorovi ama to stve lebo jak sa pozriem dolu a prava strana mi pripada jakokeby opuchnuta a ten pohlad ma desi dakujem za pochopenie dakujem
Martin

ODPOVEĎ  
Podľa Vášho opisu, nemožno sa vyjadriť o príčine ťažkostí. Pri ochoreniach semenníkov môžu ťažkosti vyžarovať z okolitých orgánov. Vyhľadajte urológa. S pozdravom M. Horňák
2014-07-28
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
Rakovina hrubého čreva
(Zuzana )
12.5.2014 my vyoperovali tumor v sigme hrubého čreva a zobrali 30 cm hrubého čreva, 18.6.2014 som ukončila zaisťovaciu ústavnú liečbu v NOÚ - rádioterapiu i chemoterapiu, po návrate domov som mala 4 dni hnačky - sprísnila som si diétu, teraz som už 3 dni nemala stolicu. Nemám bolesti ani kŕče. Problém je, že mám nutkanie, ale ide z konečníka malé množstvo priehľadnej tekutiny a nie stolica. Prosím poraďte mi čo to je, čo s tým a ako sa nastaviť na správne fungovanie. Vopred Vám ďakujem.
Zuzana

ODPOVEĎ  
Nielen z vedeckých poznatkov, ale i z vlastnej skúsenosti /rady som dostala darom od lekára, ktorý ma operoval/ - žiadne drastické diéty, pravidelne jedávať minimálne 5x denne, strava nech je čo najviac pestrá , nech obsahuje všetky základné zložky ( bielkoviny: živočíšne i rastlinné,uhlohydráty i tuky , ovocie i zeleninu). Organizmus potrebuje všetky druhy látok, pretože sa jedná o stavebné látky a ak má ponuku, vyberie si všetko čo potrebuje a potom nezlyháva i obrana organizmu. Problémy ešte môžete mať , pretože je to ešte pomerne krátka doba nielen od liečby, ale i od operácie, do normálu sa postupne dostanete, len zbytočne neexperimentujte, radikálne zmeny by Vám narobili len väčšie problémy.
2014-07-28
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Ca hrubého čreva
(zuzana)
dobrý deň,manžel je po operácii ca hrubého čreva,užíva Capecitabine per os,doteraz nemal vedľajšie účinky,ale teraz sa mu šúpe koža na chodidlách a tvoria sa pluzgiere,onkológ mu odporučil Excipial masť,ale veľmi to nepomáha,prosila by som radu,či je niečo účinnejšie,lebo inak bude musieť prerušiť liečbu,čo on nechce,ale tie nohy ho už dosť bolia.Ďakujem
zuzana

ODPOVEĎ  
Základná zásada pre úspešnosť liečby je vždy skonzultovať všetky ťažkosti s lekárom, ktorý lieči pacienta. Ak liek nezaberá alebo má výrazné vedľajšie účinky, v súčasnej dobe lekár má možností viac /i keď sú obmedzené/ zmeniť liečbu, ale vždy to musí byť ošetrujúci lekár, ktorý musí byť informovaný prvý. On nie len že pozná celkový zdravotný stav pacienta, ale i dobu, ktorú pacient daný predpísaný liek užíval a aký je jeho efekt u daného pacienta.
2014-07-27
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Kolposkopické vyšetrenie
(linda)
Dobrý deň MUDr. Ladislav Masák, CSc.Chcela by som sa opýtať či je možné objednať sa k Vám aj na základe takýchto výsledkov. Moja hneď druhá cytológia v septembri 2013 bola s výsledkom: abnormality: Skvamózne bunky: Lsil, suspektná infekcia HPV,nenádorové zmeny: mierny zápal, odporúčaná kontrola o 4 až 6 mesiacov. Kontrola mi bola prevedená až o 8 mesiacov. Najprv mi boli robené stery na pohl. prenosné choroby, kde mykoplazmy a ureaplazmy vyšli pozitívne. Mala som 3 týždňovú antibiotickú liečbu. Lekárka sa domnieva, že príčinou abnormálnej cytológie sú práve mykoplazmy a ureaplazmy, avšak dočítala som sa, že mykoplazmy a ureaplazmy by nemali mť nič spoločné s dyspláziou, ale príčinou je práve HPV infekcia. O 2 mesiace po dobratí antibiotík som mala robený kontrolný ster na mykoplazmy a ureaplazmy, ktoré mi vyšli negatívne už a zároveň mi bola robená cytológia LBC metódou a typizácia na HPV, vyšetrenie na vysokorizikové typy HPV systémom APTIMA, kvalitatívna detekcia mRNA E6/E7 HPV, ktoré vyšlo negatívne.Výsledok cytológie Ascus, odporúčaná kontrola o 4 až 6 mesiacov, avšak dvakrát, keď som bola na vyšetrení pri zastupujúcej lekárke mi povedala, že kŕčok nevyzerá v celku ok na pohľad, ale samozrejme, že som nikde odoslaná nebola na nejaké iné vyšetrenia. Preto sa chcem opýtať a poprosiť Vás, či nie je možné prísť k Vám na konzultáciu resp. na kolposkopické vyšetrenie aj na základe takýchto výsledkov, rada by som vedela ako to s mojím krčkom naozaj vyzerá. Ak ak by bolo možné prísť k Vám, či môžem prísť aj bez odporúčania mojej gynekologičky. Mam 23 rokov, plánujem tehotenstvo tak o rok najneskôr o rok a pol.
linda

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, môžete sa objednať na tel.č. 02/32240121. S pozdravom, MUDr. Masák
2014-07-27
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Nález na pľúcach
(Vojto)
Citujem z CT : 1.Na zobrazených úsekoch pľúc bez suspektných zmien a bezfluidothoraxu 2.Vpravo dorzobazálne pozorovať lineárnu opacitu rozmerov 8x2mm. Záver:Pruhovitá lézia pľúc derzobazálne vpavo-minimálny nález. Prosím o vysvetlenie tohoto nálezu resp. aké liečenie by z tohoto nálezu malo nasledovať a aké nebezpečenstvo z neho hrozí. Vopred ďakujem
Vojto

ODPOVEĎ  
Veta č. 1 znamená, že na zobrazených úsekoch pľúc bez podozrivých zmien a bez tekutiny v hrudníku. Veta č. 2 je, že vzadu bazálne vpravo je pruhovitý tieň dlžky 8 a šírky 2 mm. Bližší popis tohto tieňa nie je – teda napr. aku má denzitu a podobne a tak sa prosím obráťte na rentgenológa, ktorý tento nález popisoval, NECH VÁM HO VYSVETLÍ. Môže to byť len jazvovitý pruh po zapale pluc ale aj iné. Môžete si aj vyžiadať túto RTG snímku a ukázať Vášmu pľúcnemu lekárovi za účelom jej zhodnotenia - spolu s Vašim klinickým nálezom a priebehom.
2014-07-27
MUDr. Elena Kavcová, PhD. Odpoveď od:
Prosba o vysvetlenie
(Marek)
Dobrý deň, prosíme o vysvetlenie nálezu uvedeného nižšie, ktorý diagnostikovali mojej matke, nepovedali jej nič bližšie, radi by sme vedeli ako jej pomôcť, alebo na čo ju pomaly nachystať. V decembri jej pre nález na krčku maternice vyberali maternicu, tam boli výsledky teraz v poriadku. Nález: Mikro: punkcia ložiska na rozhraní later.kvadr.ľavého prsníka podUZkontrolou. Záver: nízkodiferencovaný duktálny karcinóm DG. MKCH-10: C50.9. Ďakujem
Marek

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, punkcia ložiska na rozhraní later.kvadr.ľavého prsníka pod UZ kontrolou so záverom: nízkodiferencovaný duktálny karcinóm znamená, že sa jedná o zhubný nádor prsníka. Ďalšie informácie o postupe liečby Vám/Vašej matke dá ošetrujúci lekár, ktorému je dostupná zdravotná dokumentácia a kompletný nález. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-07-25
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Cytologia LSil a Ascus
(linda)
Dobrý deň MUDr. Ladislav Masák CSc.Chcela by som sa opýtať na výsledky mojej cytológie a postup. Prvá cytológia mi bola robená v septembri 2012 a to po 2 mesiacoch kedy som začala prvykrát pohlavne žiť ta vyšla negatívne v poznamke bol len mierny zápal. O rok teda september 2013 mi vyšla už mierna displázia, LSIL, s podozrením na suspektné HPV. Lekár mi povedal,že ak sa to do 6 mesiacov neupraví pôjdem na operačný výkon /konizáciu/. Tak som od svojho gynekologa odišla a išla k lekárke a ta mi ako prvé urobila stery na na chlamydie, mykoplazmy a ureaplazmy. Mykoplazmy a ureaplazmy mi vyšli pozitívne. Boli preliečené ATB na 3 týždne. Kontrolné stery na myko a ureaplazmy som mala o 2 a pol mesiaca plus mi bola robená cytologia LBC metódou a typizácia na HPV teda až po 8 mesiacoch od zhoršenej cytológii. Výsledky z LBC boli: adekvátnosť vzorky vhodná pre interpretáciu. Endocervikálne b/b. TZ prítomné, mikroorganizmy: koky, Nenádorové zmeny: mierny zápal, metaplázia. Skvamozné bunkové abnormality: ASCUS. Kontrola o 4 až 6 mesiacov. Vyšetrenie na vsokorizikové typy HPV. Kvalitatívna detekcia mRNA E6/E7 hpv.Pričom testované boli tieto typy: 16,18,31,33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58,59, 66, 68 s výsledkom negatívne na vysokorizikové typy. Preto sa chcem opýtať,čo môže byť dôvodom prečo mi napriek už negatívnym mykoplazmam a ureaplazmam vychádza zhoršená cytológia. A či by som nemala byť odoslaná na iné vyštrenia napríklad kolposkopiu? Dosť sa bojím a mam už aj tie najčernejšie myšlienky je to už v mojej povahe. Čítala som, že ani cytológia nie je presná a je tam percento chybovosti a tak isto aj u HPV testu tak ako si môžem byť istá, že výsledky sú pravdivé. Keď po takom krátkom čase sa u mňa objavili zmenené bunky?Čítala som množstvo prípadov kedy v skutočnosti bol výsledok horši ako vyšla cytologia.Obavy mam aj preto, lebo bývalý partner ma predomnou viac sexuálnych partneriek.Preto by som sa chcela opýtať nie sú potrebné nejaké iné vyšetrenia? Mam 23 rokov. Ďakujem
linda

ODPOVEĎ  
Myslím si, že sa nemusíte stresovať. Podľa výsledkov nie ste infikovaná HPV, preto nemôžete mať pred rakovinovýstav. To je veľmi dôležité. Máte pravdu, že sa môže stať chyba pri vyšetrení a výsledky nemusia byť v zhode so skutočnosťou. Opakovaním vyšetrenia sa však chyba napraví. Rakovina krčka maternice nevzniká z večera do rána, ale proces trvá niekoľko rokov. Som presvedčený, že opakovanie cytologie o 6 mesiacov bude v poriadku. Žite ako zdravá žena a o 6 mesiacov absolvujte cytologické vyšetrenie.
2014-07-24
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Výsledok cytolog. vyštrenia krčku maternice
(Ina)
Dobry den, prosim o vysvetlenie nalezu: ASC-US/PAP II - IIIa Ster: uspokojivy - bunky TZ pritomne Ine zmeny: reaktivne bunkove zmeny, metaplazia vratane nezrelej Mikrob. obraz: Doderlein Hormon. stav: je v sulade s anamnezou Atypicke dlazdicove bunky, susp. HPV Vysl. genet. vysetrenia: HR HPV - negativny Vysl. vys. bakterii: Ureaplasma - nepritomne, Mycoplasma - nepritomne Dakujem za odpoved, pekny den
Ina

ODPOVEĎ  
Najskôr Vám musím napísať, že ste si mali nechať výsledok cytologie vysvetliť vašim gynekológom. Ste HPV negatívna, teda nie ste infikovaná HPV, potom nemôžete mať pred rakovinovýstav na krčku maternice. Výsledok ASCUS je najmenšia odchýlka od normy, ktorá môže byť spôsobená napr. nejakým zápalom.
2014-07-23
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Ca prsnika
(hawalka)
Doby den, chcem sa spytat na liečbu. Mam 39 rokov (o mesiac 40). Po chirurgickom odstraneni NáDORU (9 mm) so zachovaním prsníka, uzliny negat. práve absolvujem RAT. Lekárka mi dalej navrhla hormonálnu liečbu a to na zablokovanie hormonov nejake injekcie každe 3 mesiace po dobu 3 rokov a Tamoxifen po dobu 5 rokov. Je tato hormonalna liečba naozaj nutná - vzhladom na vedlajšie ucinky menopauzy a ine pri uzivani Tamoxifenu. (Moje vysledky z imunohist. analýzy: estrogen receptor 1D5 DAKO 1+60%, Progesterone receptor PgR 636 DAKO 2+ 60% HER2 negat, VENTANAS 4b5VENTANAS/BEY EXPRESIE Ki-67 MIB-1 DAKO 8%). Ake je riziko ak liecbu hormonov odmietnem.Pripadne neexistuje nejaka šetrnejsia. Dakujem
hawalka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, navrhovaná liečba je správna, pri odmietnutí liečby je vyššie riziko návratu ochorenia.
2014-07-22
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Postupy pri liečbach?
(Anna Korbelová)
Dobrý den, chcem sa opytat manželovi diagnostikovali v poriebehu mesiaca rakovinu, podstupil operaciu 16.6.2014 /tumor v malej panve/ a tiež zistili vyžetreniami metastazy v kostiach.Po operacii sa hlasil v ambulancii kam ho poslali z nemocnice, lekarka v ambulancii mu dala infuziu kyseliny zoledronovej a od 26.6.2014 sme len zbierali všetky vysledky z vyšetreni ktore absolvoval, a ešte nas poslala na PET/CT vyšetrenie kedže primarny tumor nenašli. Po PET/CT vyšetreni /14.7.2014/ sme odniesli vysledky ktore znova nenašli primarny tumor /17.7.2014/ a lekarka nas nakoniec poslala do VOú /onkologicky ustav/ aby sme tam odniesli všetky vysledky že oni začnu nejaku liečbu. Včera 21.7.2014 sme boli na predstavenie ale po 5minutach ked prevzala lekarka vysledky nás poslali domov s tym že mame prist zajtra/t.j.dnes/ manžel má ukrutne bolesti a nedostal žiadne lieky ani sa ho lekarka nespýtala ako sa citi.........celu noc sme nespali manžel trpel /na pripadne bolesti mu ambulantna lekarka dala len paralen/. Chcem sa opytat či je to bežný postup tak dlho nechat trapit pacienta /jedine v nedelu ked mal manžel tiež bolesti tak som sa akosi dovolala na VOú že čo mám robit ked tak manžel trpi, tak nam službukonajuca lekarka povedala nech ho doveziem k nim a dala mu lieky /injekcie/ proti bolesti žo mu hned aj pomohlo. Je to bežny postu tak dlho riešit pacienta bez liečby?? Prosim napište mi čo v pripade že znova sa vyskytnu bolesti mame volat bežnu sanitku a spolahnut sa že v nemocnici budu vediet čo s nim maju robit? Tuto noc som nevedela ži mam volat sanitku alebo nie kedže dnes mame ist znova do VOú....aby ho nahodou nenechali v nemocnici a prešvihli by sme snad už ten liečebny proces ktory nám dnes dufam už povedia a hlavne zažnu s nim niežo robit žo mu naozaj pomôže...alebo aspon ulavi od tých neznesitelnych bolesti. Vopred dakujem za odpoved a radu.
Anna Korbelová

ODPOVEĎ  
Až dnes 1.8 sa dostal ku mne Váš mail a predpokladám, že Váš manžel je už hospitalizovaný.Žiaľ, asi u 10% pacientov/ celosvetový údaj/ napriek veľkému pokroku v diagnostike sa nepodarí zistiť pôvodné ložisko z ktorého sa šíria metastázy,ale napriek tomu liečbu pacient dostáva a je i sledovaná úspešnosť liečby. Na pochopenie -lekári sú tiež len ľudia , je ich málo a práce veľa a keď sa ešte komplikuje-zistením primárneho ložiska, potom pacient musí pomôcť lekárovi a vymenovať, aké má ťažkosti, vrátane bolestí iba tak mu dokáže pomôcť lekár a to tiež len v rámci súčasných znalostí v medicíne. Aj keď lekár nehovorí, určite rozmýšľa o tom, ako najlepšie pomôcť danému pacientovi a vidí oveľa viacej možností, ale vybrať tú najoptmálnejšiu je niekedy veľmi ťažká a dlhá doba pre toho, ktorý je práve postihnutý daným ochorením. Verte, že každý lekár chce mať čo najskôr stanovenú jasnú liečbu a teší sa z každej úspešnej liečby, určite nechce nikomu ublížiť. Je možné sa s nami skontaktovať i na č.t.02/52965148 a mnohé veci sa dajú lepšie objasniť.
2014-07-22
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Nador na oblicke
(natty)
Dobry den, chcem sa opytat, moja mama bola operovana - nador oblicky asi 4 cm, vysledok z histologie je: chromofobny. chcem sa opytat aky je to typ nadoru, viem ze zhubny ale nic blizsie. Dakujem za informaciu.
natty

ODPOVEĎ  
Z histologického nálezu ste vybrali iba jedno slovo, takže odpovedať konkrétne nie je na Vašu otázku nie je možné. Môžete sa s nami spojiť i telefonicky 02/52965148 a dať nám komplexnejšie informácie o Vašej diagnóze.
2014-07-21
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Histologický nález
(Andrea)
Dobrý deň,prosím o vysvetlenie.bol mi odstránený lipóm a Dg.záver je:Topológia:MKCHO C77.9,Morfológia:MKCHO M-8850,MKCH10 D17.2, ďakujem
Andrea

ODPOVEĎ  
O bližšie vysvetlenie je vhodné poprosiť lekára, ktorý Vás na chirurgický zákrok odoslal a má k dispozícií všetky údaje i osobný kontakt s Vami. Mechanický výklad je možné získať i z internetu.
2014-07-17
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
1 << 32 < 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 > 54 >> 489
Facebook