foto
OnkOlympiáda 2015

Prvýkrát na Slovensku - OnkOlympiáda 2015
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Týždeň proti rakovine už čoskoro

30.09.2015

Ako môžu lieky „naučiť“ bojovať telo ...

29.09.2015

September - mesiac dobrovoľníkov

15.09.2015

Už ste nás boli navštíviť v ...

07.09.2015

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-17:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-17:00
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-12:00 13:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Poprosíme Vás o väčšiu trpezlivosť pri zodpovedaní otázok v mesiacoch júl a august  z dôvodu čerpania dovoleniek viacerých odborníkov.

Ďakujeme za Vaše pochopenie.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9690)

strana 42 z 485 (otázky 821 - 840)
Názov
(meno)
Text Dátum
Lichen ruber planus
(Adriana)
Dobry den chcela by som sa spytat ci je mozne niekedy sa vyliecit s tejto choroby LRP trapim sa s nou uz 4 roky kozna je uz bezradna mam to na kotniloch a narte mam strach ze sa mi to rozsiri momentalne mi predpisa krem elidel prosim mate s tym skusenost rada by som sa toho uz zbavila a bojim sa aby som to nemala aj v ustach za kazdu radu budem vdacna
Adriana

ODPOVEĎ  
Kožní lekári to majú veľmi zložité, liečba mnohých kožných ochorení je zdĺhavá a žiaľ, v niektorých prípadoch i celoživotná - je to celosvetový problém. Ochorenie vo väčšine prípadov nie je prenosné, ale ťažko to vysvetlíte okoliu, komplikuje to pacientom život. Skúste sa naučiť s ochorením žiť, svojim blízkym povedzte o svojich problémoch, snažte sa udržať si dostatočne silný imunitný systém a uvedomiť si, že s niektorými ochoreniami sa bude človek trápiť celý život, ale nezomiera sa na ne ako na iné choroby. Nepredpokladám, že sa ľudstvo dožije obdobia kedy budú liečiteľné všetky ochorenia.
2014-06-19
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Mts do TH11 - žiadané doplnenie 26.5.2014
(Oľga)
Dobrý deň, doplňam celkovú dg. môjho manžela a poprosím Vás o odpoveď: Patologická MTS infiltráciou laterálnej časti tela stavca Th11 vpravo, pravého pedikla a priľahlej hlavičky 11. rebra vpravo, taktiež extraoseálnej komponenty laterálne pravertrebrálne vpravo, resp. vo ventrolaterálnej časti epidurálneho priestoru vpravo, diskrétne naznačený je kontrakt uvedenej extraoseálnej komponenty na priľahlý segment miechy, bez jej kompresie. Durálny vak je asymetrický deformovaný. Vyznačený stacionárny obraz asymetrickej patologickej kompresívnej fraktúry uvedeného tela stavca Th11 lateriálne vpravo s parciálnou výraznejšou pravostrannou foraminostenózou TH11/12, s možnou oseálnou miernou kompresiou odstupujúceho koreňa Th11 vpravo, postradiačná tuková konverzia kostnej drene skeletu chrbtice v rozsahu TH3- Th10. Celkový CC rozsah patologického infiltrátu predstavuje približne 21 mm a korešponduje s výškou tela stavca. Prosím Vás o vysvetlenie celej diagnózy. Akú má nádej na vyliečenie, čo ďalej podniknúť. Ortopéd navrhuje výmenu stavca TH11 za titánovú mriežku. Primárne zistený zhubný pľúcny karcinoid pred 18 rokmi, mts v 1 LU, odstránené 2 pravé pľúcne laloky, nasadená rádioterapia. Pred dvomi rokmi zistená mts TH 11, vzorka sa podarila lekárovi nabrať až na tretíkrát otvorenou biopsiou. Prečo pri už zistených primárnych nálezoch sa hneď nerobí otvorená biopsia pre urýchlenie? Bolo to dva roky zbytočného čakania, čo môže byť pre onkologického pacienta zničujúce, keď je nádor zhubný. V každej vedec.štúdii, publikácii, knihy je zdôraznené, že pri týchto ochoreniach je rýchle stanovenie diagnoza a nasadenia liečby to podstatné. Prečo tie dva roky triafania sa do tumoru? Momentálne tumor má už kontakt s miechou. Môže negatívne v tomto smere ovplyvniť i miechu? Dva roky je časovo na toto ochorenie veľmi veľa? Čo môžem očákavať, akú dlhú rekonvalescenciu a čo podniknúť, aby sa manželovi polepšilo? Ďakujem za vysvetlenie. O.T.
Oľga

ODPOVEĎ  
Nedokážem odpovedať, pretože nemám dokumentáciu k dispozícií, na Vaše otázky Vám dokáže odpovedať iba lekár, ktorý manžela ošetroval. Ja by som len zbytočne mohla mudrovať, pretože v danej situácií - mojej neinformovanosti - by som Vás mohla iba zmiasť. Jedno si však je potrebné uvedomiť, že lekár nemôže dať liečbu, pokiaľ nie je jednoznačne stanovená diagnóza, pretože by mohol urobiť viac zla ako dobra. Spýtajte sa lekára, ktorý ošetroval manžela prečo postupoval takým spôsobom a čo bude najsprávnejšie a najlepšie urobiť pre Vášho manžela - ak by som Vám mohla pomôcť, možno telefonicky sa so mnou spojiť o týždeň v piatok 27.júna medzi 9-13 hod. č.t.02/52965148.
2014-06-19
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Otázka
(Dominika)
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, moja sestra má DG: C71.1 a chcela by som vedieť či je chemoterapia tá istá na východe a na západe či je lepšie ísť do Bratislavy ak máme tú možnosť. prosím Vás o skorú odpoveď. Ďakujem
Dominika

ODPOVEĎ  
Áno, liečba v našej republike je rovnaká, ak to nie je možné v danom pracovisku zabezpečiť, potom lekár odosiela pacienta na vyššie špecializované pracovisko, ale sú to ojedinelé prípady
2014-06-18
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Ulcerozna choroba hrubeho čreva
(martin)
dobry den,chcela by som sa opytať ako dlho salieči tato choroba lieči sapol roka stav sa mu nelepši ma 18rokov lieči sa v ambulancii gastroentologii či sa to da vyliečiť može dostať aj rakovinu? dakujem velmi pekne.Anna.
martin

ODPOVEĎ  
Je správne, že chodí ku gastroenterologovi - práve títo lekári majú najhlbšie vedomosti a skúsenosti s ochoreniami zažívacieho traktu, polročná liečba nie je dlhá, k úpravám ochorenia môže dôjsť i po dlhších dobách, ale spolupráca s lekárom je nevyhnutná. Mnohé veci záležia viac od samotného pacienta, tak isto mnohým ochoreniam sa dá predísť a srdcové a onkologické ochorenia patria do skupiny civilizačných ochorení, ktorým sa do istej miery dá predchádzať.
2014-06-17
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Opacita
(Katarína)
Dobrý deň, prosila by som Vás o vysvetlenie z MMG vyšetrenia: vľavo v HQQ laločnatá opacita veľkosti 13 mm. Záver: opacita nejasnej etiológie 1.sin. Ďakujem pekne.
Katarína

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, výsledok vyšetrenia je nejasný, doplní sa pravdepodobne ultrazvukom a biopsiou. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-06-17
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Výsledok MMG
(monika)
dobry den, absolvovala som MMG vysetrenie s nasledujucim popisom: vpravo v CC centralne zbiehanie struktur zlaz.parenchymu s pritomnostou MK. vlavo ojedinele opacity ben.char. do 4mm. bilat. ben. kalcifikaty. axily bez LAP. BIRADS 0. doporucili mi biopsiu. mohla by som poprosit o laicke vysvetlenie o aky problem sa jedna? mam sa obavat onkologickeho nalezu? dakujem vopred.
monika

ODPOVEĎ  
Dobrý deň zbiehanie štruktúr žľazového parenchýmu s prítomnosťou mikrokalcifikátov môže byť prejavom zhubného nádoru. Na doriešenie tohto nálezu je potrebná biopsia - odobratie vzorky z prsníka za účelom histológie . Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-06-17
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Nádor na mozgu
(Ariadna)
Dobrý deň, manželovi 48r. vyoperovali nádor na mozgu v januári na Kramároch(oligodendroglióm 3stupeň) na 93% je odstránený. Odvtedy absolvoval ožiare súčasne s chemoterapiou a až do dnešného dňa má každý mesiac užívať chemoterapiu v tabletkovej forme temozolomide teva (dávka sa postupne zvyšuje, teraz užíval 400mg) Tento mesiac ju zvláda len s veľkým vypätím, stále sa sťažuje na bolesti hlavy, celý týždeň len leží, je nervózny, podráždený. Chýba mu akýkoľvek záujem o čokoľvek. Stretnutie s odborníkom (psychológ, komunita s podobným osudom) odmieta, že on nepotrebuje sa vyrozprávať, ale trápi ho len bolesť hlavy, ktorú popisuje ako neustále točenie a hučanie v ušiach. (má na to liek meniserc, ale tiež tvrdí, že mu nepomáha) Dnes bola u neho RZP mal vysoký tlak 164/105. V podstate už neviem ako mu pomôcť, čo robiť, kam ísť, aby sa cítil lepšie. Ďakujem za radu a prajem veľa síl vo Vašej záslužnej práci.
Ariadna

ODPOVEĎ  
Spojte sa aspoň telefonicky s ošetrujúcim lekárom, ten Vám bude vedieť najoptimálnejšie poradiť ako manželovi pomôcť. Informácie cez internet nie sú spoľahlivým radcom.
2014-06-16
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rakovina hrtana
(kika)
dobry den pan doktor, prosim vas o radu, mojmu ockovi diagnostikovali dg.C13.8, 12/2014,po diagnoze absolvovoal oparaciu hrdla, chemoterapie a teraz aj oziare. chemoterapie zvladal vporiadku, oziare mu dali 35, teraz absolvoval 25 ale uz je toho na neho dost,ma problemy s pokozkou v oblasti krku, velmi je spaleny, cerveny, ma aj suche miesta,nevie jest skoro nic, schudol, furt mu davaju len nove lieky a antibiotika, naposledy mal dva dni po sebe zimnice a celeho ho triaslo. chcem sa opytat ci je mozno oziare ukoncit, ked si to pacient povie a sam sa rozhodne, co robit, ako mu to ulahcit, hlavne tie bolesti krku a ako liecit pokozku po ozarovaní. dakujem vam za odpoved. KK
kika

ODPOVEĎ  
Každý z nás je zodpovedný za svoje zdravie, a preto ak sa otecko rozhodne, že nechce absolvovať ďalšiu liečbu a ak podpíše prehlásenie, že si nepraje v liečbe pokračovať, lekár to bude rešpektovať. Proti bolesti sa dajú predpísať lieky, len lekár musí vedieť, že ich pacient má a ak bude potrebná liečba po "ožiaroch ", lekár mu ju určite doporučí.
2014-06-14
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Bolesť semenníka
(Štefan)
Dobrý deň. Mám 26 rokov a pred niekoľkými dňami som začal pociťovať slabšiu tupú bolesť pravého semenníka. Na druhý deň to ustúpilo, ale posledné dva dni to pociťujem znova, najmä pri pohybe, pretočení na posteli a podobne. Na pravej strane pravého semenníka, trošku vzadu od stredu, priamo na povrchu, som si nahmatal asi 2-3 mm hrčku, uzlinu ktorá je trošku tvrdšia nepohyblivá. Pri dotyku bolí. Plánujem návštevu u lekára tento týždeň, ale chcel by som sa spýtať, o čo by mohlo ísť. Ďakujem pekne
Štefan

ODPOVEĎ  
Podľa Vášho opisu nemožno sa vyjadriť o charaktere hmatnej hrčky. Vyhľadajte urológa. Bolesti v oblasti semenníka môžu svedčiť aj o ochoreniach z vyššie uložených orgánov. S pozdravom Dr. M. Horňák
2014-06-14
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
Bazaliom
(beata.polakova@bhlc.sk)
Dobrý deň.Rada by som sa poinformovala na stav môjho otca.Predvčerom bol môjmu otcovi odstránený bazaliom z oblasti nosa.Podstúpil plastický zákrok.Má 83 rokov a dnes bol u obvodného lekára.Spýtal sa či má bolesti.Bolesti nemá.Zatvárila sa však podozrivo a tým som vyrozumela,že to nie je dobré.Ešte však výsledok z histológie neprišiel a teraz neviem či mám tomu rozumieť,že je to akútne alebo nie.V Pondelok má ísť na kontrolu do Nitry,kde bola operácia prevedená.Ďakujem za skorú odpoveď.S pozdravom Beata
beata.polakova@bhlc.sk

ODPOVEĎ  
Pravdepodobne ste si vysvetlili správanie lekára nesprávne, pretože ani on pokiaľ nemá histológiu v rukách nevie nález uzatvoriť - ak sa bude jednať o bazaliom, ten je takmer vyliečiteľný, v ojedinelých prípadoch sa môže znova obnoviť. Ak sa pýtala na bolesť, bola to len informácia k rane. Tiež si je potrebné uvedomiť, že starší človek má prah citlivosti i na bolesť iný ako mladší ľudia, skôr ju menej vníma, tiež si uvedomte, že koža na nose je takmer na kosti a tá môže byť citlivejšia na vnímanie bolesti, možno preto sa lekár tak zatváril, ale verím, že histológia potvrdí bazaliom a potom sa takmer nemusíte obávať ničoho zlého.
2014-06-13
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Vyšetrenie obličky
(Mária)
Dobrý deň, prosím Vás o zodpovedanie na vyšetrenie obličky na CT: Obličky primeranej veľkosti, ostrých kontúr, parenchým primeranej hrúbky, bez dilatácie KPS, v distálnej tretine ľavej obličky prítomné drobné hyperdenzné ložisko do 5mm, s denzitami do 405HU. Veľmi pekne dakujem za odpoved.
Mária

ODPOVEĎ  
Zistenie zloženia hyperdenzného ložiska vyžaduje nasledovné doplnenia: Dôvod pre indikáciu počítačovej tomografie, napr. prítomnosť bolestí, nález v moči a ďalšie údaje z predchorobia. Výsledky iných zobrazovacích postupov - natívna snímka, ultrasonografické vyšetrenie horných močových ciest (lokalizácia hypertenzného ložiska - ložisko lokalizované v dutom systéme obličky alebo v parenchýme obličky. Môže ísť o prítomnosť konkrementu (kameňa) v dutom priestore obličky. Stav vyžaduje pravidelné kontrolné vyšetrenia. S pozdravom Dr. M. Horňák
2014-06-12
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
Zhubny nador vajecnika
(Jarmila)
Dobry den, som 60 rocna onkologicka pacientka - zhubny nador vajecnika, 2 roky paliativna chemoterapia. V sucasnosti chemoterapia Caelyx v kombinacii s Yondelis, posledne davky znasam dost tazko (pecen, krvotvorba). Prosim poradte, ci neexistuje este nejaky iny sposob liecby, ktory by moj zivot este trochu predlzil alebo aspon skvalitnil. Citala som o imelovej terapii - myslite, ze by bola pre mna vhodna? Pripadne ake prostriedky by som mala uzivat, aby sa moje telo po chemoterapii znovu trochu zregenerovalo? Dakujem
Jarmila

ODPOVEĎ  
Neudávate mi žiadne konkrétne údaje o Vašom ochorení, preto nie je možné odpovedať. myslím si však, že Vás liečia skúsení a kvalifikovaní lekári, ktorí Vám odporučia tú najlepšiu liečbu. Obráťte sa na nich s Vašimi otázkami.
2014-06-10
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Ca prsníka
(Terka)
Dobrý deň,som 6 mesiacov po operácii Ca prsníka/segmentectomia mammae I.dx/ a následnej rádioterapii /histol.stredne diferencovaný invazívny duktálny karcinom prsníka, grade II, pT1cNO, luminálny typ A,HER2 negat.,ER:90%, PR:90%,sentinelové LU negat. Kedy treba mamografické vyšetrenie?
Terka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, mamografické vyšetrenie sa vykonáva po čiastočnej operácii prsníka za pol roka až rok, po kompletnom odstránení prsníka po 1 roku. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-06-09
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Rakovina prsnika
(Lubomira)
Dobry, chcem sa opytat mojej mame zistili rakovinu prsnika idu jej odobrat asi viac menej obidva a chcem sa spytat ze kedy by si mohla dat nahradne prsniky alebo ako jej to mame vybat zeby mala aspon dajaku nahradu a ako mame postupovat dalej. dakujem
Lubomira

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, náhrada po kompletnom odstránení prsníka sa dáva hneď po operácii. Rekonštrukcia sa odporúča približne pol roka po skončení chirurgickej liečby a chemoterapie. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-06-09
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Dovolenka
(sylvia)
Dobrý deň, manželovi pred rokom úspešne odstránili zhubný nádor pažeráka, absolvovoval chemoterapiu aj ožarovanie, je momentálne v poriadku- posledná kontrola v máji. Chceli by sme ísť na dovolenku k moru, no riešime, či vyššie letné teploty a zmena prostredia nemôžu nejak skomplikovať jeho stav. ďakujem za odpoveď.
sylvia

ODPOVEĎ  
Konkrétnu odpoveď Vám dokáže možno dať lekár, ktorý manžela lieči, on pozná nielen nález týkajúci sa onkologického ochorenia , ale mu je známy i celkový zdravotný stav Vášho manžela. Všeobecná rada v tomto smere nie je nijako platná.
2014-06-09
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Melanom
(andrea)
Dobrý den poprosila by som o informáciu vo februáry my diagnostikovali malígny melanom vybrali aj uzliny ktoré boli negatívne.pri kontrolnom nmr vyš. my na pečeni popísali nález suspektný Adenom. mám sa obávať metastazi do pečene? ako dalej?
andrea

ODPOVEĎ  
Ak sa ďalšími vyšetreniami potvrdí adenom - ten patrí patrí do skupiny nemalígnych - teda nezhubných nádorov. Závery sa dajú robiť iba po konečnom dovyšetrovaní a najkonkrétnejšiu odpoveď Vám dá lekár, ktorý bude mať prístup ku všetkým informáciám.
2014-06-08
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rakovina konecnika
(Baranyai Frantisek)
je to problem mojho brata je 2 roky po operacii ma vyvod a teraz ozltol
Baranyai Frantisek

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. Vaša otázka je natoľko stručná, že Vám skutočne nemáme ako odpovedať. Neuvádzate žiadne údaje o pacientovi, no ak dochádza k akýmkoľvek zmenám zdravotného stavu, je najlepšie kontaktovať ošetrujúceho lekára, internetová poradňa nevie pacienta vyšetriť ani nariadiť potrebné vyšetrenia podľa príznakov, ktoré sa manifestujú. Nech sa Váš brat obráti na lekára, ktorý ho ošetruje.
2014-06-07
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rakovina žlčníka
(Erika)
Dobrý deň, moja maminka (63 rokov) mala v roku 2013 a 2014 občasné tráviace ťažkosti (po mastnom jedle sa jej nevedelo odgrgnúť, tlak v bruchu, nafúknuté brucho) - toto nás viedlo k tomu, aby mamina podstúpila USG vyšetrenie. Zistili jej žlčníkové kamene a kortikálnu cystu na ľavej obličke (podľa lekárky je cysta v poriadku, riešiť treba žlčník). Maminka bola následne laparoskopicky operovaná na žlčník, odstránili jej žlč.kamene aj celý žlčník. Žlčník sa poslal na histológiu, kde našli náhodne v stene žlčníka pozitívny nález - zhubný nádor, ktorý neprerastá stenu žlčníka, pT1bN0Mx. Uvedomujem si, že rakovina žlčníka sa vyliečiť nedá, chirurg nám povedal, že sme prišli včas a tak by som sa chcela spýtať, či je aspoň nejaká malá šanca, že by sa maminke mohol aspoň život predĺžiť o pár rokov. Zatiaľ máme za sebou vyšetrenie onkomarkerov, ktoré sú v poriadku, no počula som také info, že pri rakovine žlčníka môžu byť tieto hodnoty v norme a pritom ten človek má predsa rakovinu. Ešte nás čaká CT hrudníka, brucha a malej panvy. Podľa onkologičky, ak by aj CT bolo v poriadku, tak odporúča radikálnu resekciu okolia žlčníka a prvej uzliny od nálezu. Ja sa však obávam, či sa náhodou to okolie nevyprovokovalo tým, že sa žlčník vyoperoval na základe žlč.kameňov, pretože o zhubnom nádore nikto pred ani počas operácie nevedel. Ďakujem za odpoveď.
Erika

ODPOVEĎ  
Ak histológ našiel nález náhodne a ďalšie liečebné procesy a vyšetrenia dopadnú negatívne, tak to znie až neuveriteľne, ale najskôr je potrebné urobiť všetko, aby sa nález potvrdil, že je nagatívny. Choďte do Vašej poisťovne a spýtajte sa ako by to bolo s preplatením financií ak by ste chceli konzultovať lekárov v NOÚ Bratislava- Klenova 1 č.t. 02/593 78 111, vyvrátili by ste svoje pochybnosti o správnom liečebnom postupe lekárov, ktorí doteraz mamičku vyšetrovali a liečili.
2014-06-07
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Pooperačný stav
(Katarína)
Dobrý deň som onkol.pacientka ktorej bol v r.2008 odstránený pravý prsník s diagnózou Ca mammae 1.dx pT2pN2M1,ER a HER2 negat.,12/6 LU. V r.2013 sa mi objavili metastázy na pečeni a 7.5.14 som absolvovala operáciu na odstránenie metaztáz z pečene - našťastie inde sa metastázy nenašli.Výkon: Hepatectomia 1. dx./S5-8/, Mts-ectomia S3 . Záver : - chronická cholecystitída , - viacpočetné metastázy duktálneho karcinomu prsníka v pečeni (pTxpNxpM1 - HEP) resekčné línie oboch resekátov sú bez nálezu nádorovej infiltrácie Moj momentálny problém však je že sa dajako neviem dostať do dobrej formy – som stále unavená , operované rany ma ťahajú – miestom mám v rane akoby svalový kŕč . V noci sa nevyspím nakoľko ma bolí pravý ramenný kĺb – na pravej ruke mám lymfedém , ktorý sa mi v tomto pooperačnom stave zmenšil.Preto by som sa Vás chcela spýtať koľko asi bude trvať moja rekonvalescencia a ku komu mám ísť riešiť problém s boľavým pr. ramenom . Ďakujem
Katarína

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, rekonvalescencia po každej operácii je individuálna. Všetky Vaše ťažkosti rieši klinický onkológ, ku ktorému chodievate na kontroly. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-06-07
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Finančná kompenzácia
(Lucia)
Dobrý deň, môjmu ujovi bola diagnostikovaná rakovina spodiny ústnej do dnešného dna bol živiteľom rodiny pretože jeho manželka je na invalidnom dôchodku. Je možná nejaká finančná kompenzácia má na nejakú nárok okrem toho že mu bude vyplácaná PNka.
Lucia

ODPOVEĎ  
Váš ujo môže požiadať ÚPSVaR , oddelenie posudkovej činnosti o posúdenie miery funkčnej poruchy a z toho následne vyplývajúce možnosti kompenzácie s ním preberie pracovník daného odboru, ktorý mu zároveň poskytne príslušné formuláre. Po vypršaní podpornej doby môže požiadať o invalidný dôchodok- danú situáciu treba riešiť s praktickým lekárom a sociálnou poisťovňou. Môže požiadať LPR o jednorazovú finančnú pomoc (info na 02/52921735). V prípade, ak má deti, ktoré študujú alebo sú maloleté, môže požiadať nadáciu Dobrý anjel o opakovanú finančnú pomoc, ak ich príjem nepresahuje 1000€ mesačne. S prianím pekného dňa Baranová
2014-06-06
Anna Baranová Odpoveď od:
1 << 31 < 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 > 53 >> 485
Facebook