foto
2% proti rakovine

Ďakujeme všetkým, ktorí svojimi 2% poporili naše projekty.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Restaurant Day v Lige proti rakovine ...

28.04.2015

Darujeme parochňu

10.04.2015

Narcisový Beh v Košiciach

01.04.2015

VY ste Deň narcisov!

28.03.2015

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-17:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-17:00
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 10:00-13:30 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9503)

strana 42 z 476 (otázky 821 - 840)
Názov
(meno)
Text Dátum
Kyret a myom
(renáta)
Bola som pred niekoľkými dňami na kyret, kvôli endometriu, polypom a vredíK? na krčku maternice. Najprv mi lekár povedal, že na druhý deň mi budú vyberať myómy, najmä ten jeden čo je pri močovom m. Teraz lekár vraví, že musíme čakať za výsledkami? Znamená to, že buď mi ich vyberú laporaskopicky - ak sú dobré výsledky, a ak nie sú tak aj s maternicou? Ďakujem za odpoveď
renáta

ODPOVEĎ  
Nebuďte netrpezlivá a počkajte si na výsledky kyretáže a potom Váš zdravotný stav prediskutujte podrobne s Vašim gynekológom. Nemám od Vás informácie, na základe ktorých by som si mohol urobiť názor na Váš zdravotný stav a odpovedať na položené otázky. Nemôžem vedieť, čo sa skrýva za vaším termínom kyret kvôli endometriu ani čo sa skrýva za názvom vredík na krčku.
2014-03-18
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Hpv
(Lucia)
Dobrý deň, veľmi Vás prosím o radu v mojej situácii, lebo už neviem, ako psychicky ďalej... V minulosti som mala partnera, ktorý ma bohužiaľ nakazil genitálnymi bradavicami, mal ich aj on a obaja sme boli na chirurgickom odstránení v celkovej narkóze. Je to už 9 rokov od ich odstránenia a 7 rokov od nášho rozchodu a verte neverte odvtedy som nikoho nemala a mám z toho priam hrôzu kvôli tomu, čo by som mala budúcemu partnerovi povedať. Môj lekár mi totiž povedal, že by som mala budúceho partnera upovedomiť, vraj „aby sa potom nečudoval, keby sa mu niečo objavilo“, ale ťažko si predstaviť, že so mnou niekto bude, keď mu toto poviem. Vôbec neviem, čo mám robiť, nechcem byť naveky sama. Môj bývalý partner má už rodinu a ja sa tu trápim a neviem, ako ďalej. Takže ako sa s tým dá žiť? Mám vôbec ešte šancu na normálny vzťah? Stále sa aj obávam, či tam ešte niečo niekde neostalo, či to mám všetko naozaj preč... Ďakujem Vám veľmi za odpoveď.
Lucia

ODPOVEĎ  
Ak 7 rokov po odstránení bradavíc nenastala recidíva, tak ste v poriadku. Vidíte, že aj Váš bývalý partner žije normálnym životom a má rodinu. Počas života sa infikuje HPV asi 80% žien, ale imunitný systém viac ako 80% infikovaných žien vírus zlikviduje. Takže zabudnite na bradavice a žite ako zdravá sebavedomá žena.
2014-03-17
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Hemagiomy
(Anna)
Dobry den, dnes som si doniesla domov vysledok z magnetickej rezonacie - chrbtice a znepokojuje ma tu jena veta. K Ortopedicke idem priblizne az o miesiac, lebo 24. 3. 2014. som objednana na operaciu s pupocnou herniou.Preto chcem sa spytat na vas nazor na tuto vettu. NEHOMOGENNA STRUKTURA STAVCOV VO VYSETRENOM ROASAHU S TUKOVYMI DEPOZITAMI, V TOMTO TERENE MENSIE HEMAGIOMY VYLUCIT NEMOZNO.
Anna

ODPOVEĎ  
Výsledky z každého vyšetrenia by mal vidieť váš obvodný lekár a ten sa môže vyjadriť i k nálezu z NMR , pretože má ďalšie zdravotné údaje o Vás, takže vysvetlenie bude pre Vás jasnejšie, prípadne si zavolajte k nám na t.č.02/52965148.
2014-03-17
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Stitna zlaza
(monika)
Dobry den.2x ma operovali na stitnu zlazu 4x radiojod a v aprili dalsi.stale mije zima a nevladzem vobec stale som unavena.mam 29 domou.možem si podat o invalidny?dakujem3
monika

ODPOVEĎ  
V každom prípade sa poraďte s Vašou rajónnou lekárkou, ktorá pozná najlepšie Váš zdravotný stav.Požiadať o invalidný dôchodok môžete,posudzovanie miery poklesu vykonávať zárobkovú činnosť podlieha posudkovému lekárovi sociálnej poisťovne, ktorý rozhodne na základe priloženia odborných lekárskych nálezov. S prianím pekného dňa Baranová.
2014-03-17
Anna Baranová Odpoveď od:
Hrčka
(peter)
Dobrý den , dnes ráno som si nasiel hrčku na lavej strane krku na dotyk to bolí má cca 0,5 cm a popri tom mám aj dosť stuhnute svaly na krku môže ist len o nejaku uzlinu ?
peter

ODPOVEĎ  
Neviem Vám na to odpovedať, pretože je potrebné hrčku vidieť, vyhmatať a získať ďalšie dôležité údaje, ak by hrčka pretrvávala dlhšie ako dva týždne, prípadne by bolela, zväčšovala sa, je potrebné vyhľadať obvodného lekára.
2014-03-17
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Stitna zlaza
(Andrea)
Dobry den chcela by som vediet nieco o mojej diagnoze E04.9.Ďakujem vám pekne
Andrea

ODPOVEĎ  
To je pracovná diagnóza pre lekára - ako netoxická struma /zvačšenie štítnej žľazy/. Nemusíte sa obávať.
2014-03-16
MUDr. Emília Mojtová Odpoveď od:
Energy life
(martina)
mozu mat vitaminy energy life negativny ucinok pre onko pacientov?
martina

ODPOVEĎ  
Áno, v niektorých prípadoch áno, preto vždy, čo sa dáva pacientovi (vitamíny, výživové doplnky..) treba konzultovať s lekárom, ktorý pacienta lieči.
2014-03-16
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Dg: C50.4
(Zora)
Dobry den,chcela by som Vas poprosit o radu,koncom roka mi diagnostikovali rakovinu prsnika,momentalne som po operacii a liecim sa chemoterapiou.Mam problem s nadmernym potenim ruk a noh,mam zakupeny pristroj Idrostar (iontoforeza,elektroliecba),s ktorym som velmi spokojna.Chcela by som sa opytat,ci ho mozem pouzivat po operacii a ci to nemoze sposobit lymfedem.Za odpoved vopred dakujem.
Zora

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, elektroliečbu amatérsky na strane, kde sa vykonala operácia, by som neodporúčal. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-03-16
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
MMG kontrola v 2 projekciách bilat:
(Gertrúda)
Dobrý deň. Čo znamená výsledok z MMG vyšetrenia: Obojstranne prechodný typ prsníka s parenchýmom žľazy najmä centrálne a v HMQ, žľaza drobnoložiskového vzhľadu, miestami horšie prehľadný terén. Vľavo drobná opacita benígneho charakteru. dif.dg.cysta intramamárna LU,vľavo v HLQ hrubý kalcifikát typu popcorn - v.s. kalcifikovaný FA. Vpravo v DMQ 2 mikrokalcifikáty - bez progresie veľkosti a počtu od MMG vyš. 5/2008. Bez patologických zhlukov MK, bez poruchy architektoniky. Bez TU opacit susp. malignity. AS zmeny intramamárnych aa. Z:Miestami horšie prehľadný terén,BIRADS 0. Srdečná vďaka za odpoveď.
Gertrúda

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, pravdepodobne sa jedná o hormonálne zmeny alebo nezhubný nádor ľavého prsníka. Vhodné je doplniť vyšetrenie ultrazvukom. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-03-14
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Operovana kcna chrbtica a schyzofrenia
(jana trebulova)
obcasne unikanie stolice
jana trebulova

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, aby sme mohli Vašu otázku posunúť odborníkovi, prosím Vás o zaslanie komplexnej, jasne formulovanej otázky. Bez toho nie je možné na Váš dotaz odpovedať a poradiť Vám konkrétnejšie. Lucia Budáčová
2014-03-13
Mgr. Lucia Budáčová Odpoveď od:
Ivana1974
(ivana)
retroareolarne ovalny hypoechogenny utvar velkosti7x4mm,s benignym echopozadim,potom mierne nehomogenna cysta velkosti 7x2mm,mierne rozsirene niektore dukty.V axilach nespecificky zmenene LU.Zaver:BI-RADS:III_cysty a VS FA bilat.
ivana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, nález zodpovedá hormonálnym zmenám a možno s výskytom nezhubného nádoru (hypoechogenny útvar). Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-03-13
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Strach
(Dominika)
Dobrý deň, som onko pacientka s hodgkinovým lymfomom. Mám za sebou už chemoterapie a ožiare som ukončila zhruba pred mesiacom. Ožarovali mi miesto na hrudníku medzi pľúcami a pred 4 dňami som si nahmatala v hornej časti prsníkov niečo ako hrče bolí ma to na dotyk a chcela by som sa spýtať či to môže byť ako následok ožiarov alebo mám už počítať aj s najhorším. Čítala som o rizikách rádioterapie preto ma to dosť vyľakalo ale verím, že som už zo všetkého vonku len mám strach aj zavolať lekárke...Za odpoveď ďakujem.
Dominika

ODPOVEĎ  
Odporúčam Vám vyhľadať radioačného onkológa na pracovisku, kde ste boli ožarovaná, aby zhodnotil nález, ktorý udávate vo Vašej otázke. Môže ísť o postradiačnú reakciu, ale nie je možné to bez vyšetrenia len cez internet posúdiť.
2014-03-13
MUDr. Martina Vorobjov Odpoveď od:
Rakovina
(REnata)
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či sa dá diagnostikovat rakovina aj zo sona. Ďakujem
REnata

ODPOVEĎ  
Sonografickým vyšetrením je možne zistiť, že by sa mohlo jednať i o onkologické ochorenie, ale najpresvedčivejšiu a pre liečbu nevyhnutnú podmienku zohráva histologické vyšetrenie.
2014-03-12
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Otázka
(martin)
dobry den mam taky problem že uš asi 3tyždne mam otvoreny zub konkr.spodnu stoličku zubárka mi ho nehala otvoreny aš dodneska ked som ráno vstal bol som prekvapeny že čo to mam na sánke a lici.... velky opuch a pritom zub ma neboli,dalej mam cele usta v plameňi doslova,znemožneny pohyb jazyka koreň,opuchnute pery a zápal v hrdle čo mam podla vas robit?
martin

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. Pri takýchto problémoch vždy treba rovo ísť k zubnému lekárovi, ktorý vás vyšetruje, čo ste dúfam hneď i urobili.
2014-03-11
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rak.hrubého čreva
(katarína)
Dobrý deň. chcem Vás ppprosiť o radu. pred 9 mediacmi zistili mamine rak. hrubého čreva. absolvovala chemotererapiu a oziare. vysledky ct bez recidivy no zlyhali jej oblicky, lezala na urologii, vcera ju prepustili ze je to uz vyriesene avsak ma uz 5 tyzdnov tlak v zaludku a strasnu kyselinu. vraveli ze to oblickami, no tie uz pracuju a tlak v zaludku a kyselina neprestavaju. akoby jej prestal pracovat zaludok, no nik to neriesi. bola s tym aj na chirurgii, asi dva tyzdne dozadu. zaviedli jej sondu a zaludok vyprazdnili. stala jej tam strava. potom ju pustili domov. ja uz vazne neviem co robit. nedokaze sa ani napit. darmo to vravime lekarom, nezaujem. prosim neviete mi poradit? dakujem
katarína

ODPOVEĎ  
Aby som Vám vedela cielenejšie odpovedať,musela by som vidieť mamičku a mať lekárske nálezy, ak by mamička z nejakých objektívnych príčin nemohla prijímať potravu, lekári by jej predpísali infúzie, prípadne napísali napr. "Nutridrink". Žiaľ, lekári nedokážu ani dnes a nepredpokladám ani v budúcnosti robiť zázraky, iba v rámci vedeckých poznatkov sú schopní liečby . Lekár onkológ, predpokladám, že mamičku informoval o momentálnom zdravotnom stave a tiež o tom, čo predpokladá, že môže urobiť pre mamičku, jej liečbu a kvalitu života. Verte, že lekári nie sú ignoranti, ale chcú pomôcť pokiaľ je to v ich možnostiach. Je možné sa s nami spojiť telefonicky na tel.č. 02/52965148 a niektoré nejasnosti bližšie ozrejmiť.
2014-03-11
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Melanom
(Ena)
Dobrý večer,som mesiac po operácií melanomu a vybratí uzlín.Trápi ma,že tam kde mi brali uzliny mám opuchnuté miesto vo veľkosti vajíčka,Tekutinu mi vyberajú 2x do týždňa a stále sa to tvorí.Naposledy som si to veľmi stiahla a opuch nebol v tom mieste,ale zase mi opuchlo stehno,keď som obväz dala dolu opäť to opuchlo do veľkosti vajíčka.Prosím Vás,poradte mi.Ďakujem.
Ena

ODPOVEĎ  
Predpokladám, že melanóm bol lokalizovaný na dolnej končatine a opuch sa tvori v slabine, mesiac je pomerne krátka doba. Ak by vám pretrvával nález a opakoval sa neustále, je možné konzultovať V NOÚ odd. pani doc. Husarovičovej č.t. 02/59378 111 , ale majte po ruke lekársku zprávu, aby ste vedeli cielene odpovedať a pomoc by bola efektná.
2014-03-10
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Polyneuropatia
(sara)
Dobry den,jednou z mnohych diagnoz mojej mamy (rakovina prsnika,metastazy na plucach, v peceni, mozgu, lymf.uzlinach,pankrease, vysoky cukor...) je polyneuropatia. Chcem sa spytat, ci ako doplnok mozme pouzit graviolu. V niektorych clankoch sa totiz pise, ze ludia so srdcovymi problemami a neurolog.problemami by ju nemali uzivat. Dakujem za odpoved.
sara

ODPOVEĎ  
Najoptimálnejšie poradí obvodný lekár mamičky, ktorý by mal mať jej kompletnú zdravotnú dokumentáciu a tým by mal byť oboznámený s aktuálnym zdravotným stavom. A ošetrujúci lekár by mal byť vždy oboznámený so všetkým, čo berie pacient, i keď sa jedná iba o výživové doplnky.
2014-03-10
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Molekulárny vodík
(michaela)
Dobrý deň, som po operácii prsníka, chemoterapii a rádioterapii. chcela by som sa opýtať, či môžem užívať tabletky molekulárneho vodíka na podporu zotavenia a poznať Váš názor na tabletky molekulárneho vodíka. Ďakujem veľmi pekne.
michaela

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, je niekoľko štúdií o užívaní tabletiek molekulárneho vodíka na podporu zotavenia s onkologickým ochorením, hlavne v susednom Maďarsku. Žiaľ štúdie zo sveta sú rozdielne, sú štúdie "pre" ale aj "proti". Nakoľko nemám s tým praktické skúsenosti, neviem a nebudem Vám v tomto smere dávať konkrétnu radu. Doc. MUDr. V. Bella, PhD.
2014-03-10
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Ewingov sarkom
(marcella)
Prajem pekný deň...Mám otázku čo sa týka tejto choroby,kedže mi zobrala pred týždňom otca.mal 60 rokov žiadne príznaky,len neustále boľavý chrbát,Všade pišu o dedičnej a detskej choroby,pri raste..rakovina kostí..ako ju môže dostať starší človek ako môj ocino...´dakujem
marcella

ODPOVEĎ  
Ktorúkoľvek chorobu môžete dostať v ktoromkoľvek veku života, len v niektorom období života sa vyskytuje častejšie. Pravdepodobne ste nečítali správne, alebo správnu odbornú literatúru. Oteckov lekár Vás o tom tiež mohol informovať, prípadne Vám mohol i viac o ochorení vysvetliť.
2014-03-09
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Life energy
(Kati)
Dobry den, prosimvas mojmu partnerovi diagnostikovali AML(zaciatkom tohoto roku). Postupil uz chemoterapiu, mesiac bol v nemocnici, tyzden doma, dostal zaistovaciu chemoterapiu, dnes je 14 den po nej. Ma horucky, dostava antibiotika, nedokaze sa poriadne najest, ma vyrazky na jazyku, cize vyrusi(vysoke CRP). Chcem sa opitat ci by mohol uzivat Life energy, betaglukan alebo cerstve zeleninove stavy pripadne vitamin C? Za odpoved vopred dakujem!
Kati

ODPOVEĎ  
Ošetrujúci lekár, -onkológ najodbornejšie poinformuje svojho pacienta o vhodnosti stravy, prípadne o vhodnosti užívania výživových doplnkov, pretože mnohé môžu mať i negatívny vplyv na zdravotný stav, alebo konkrétnu liečbu.
2014-03-09
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
1 << 31 < 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 > 53 >> 476
Facebook