foto
OnkOlympiáda 2015

Prvýkrát na Slovensku - OnkOlympiáda 2015
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Svetový deň proti rakovine – 4. ...

04.02.2016

Zimný onko tábor pre deti 2016

14.01.2016

Kalendár príbehov, ktoré sme prežili s ...

21.12.2015

Postoj WHO k zisteniam IARC o ...

27.10.2015

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-17:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 14:00-16:00
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-15:00 15:00-16:00
So 09:00-12:00 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail:



 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, diétna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Poprosíme Vás o väčšiu trpezlivosť pri zodpovedaní otázok  z dôvodu čerpania dovoleniek viacerých odborníkov.

Ďakujeme za Vaše pochopenie.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   



Doteraz zodpovedané otázky (9853)

strana 42 z 493 (otázky 821 - 840)
Názov
(meno)
Text Dátum
Karcinóm prsníka
(Anka)
Dobrý deň,chcela by som sa spýtať či lekari postupujú správne , zistili mi(biopsiou) TUMOR:inavzívny duktálny karcinóm Grade 2,odporúčajú mi operaciu- odstránenie prsníka ,ja by som sa chcela opýtať či by pre začiatok nestačila len nejaká liečba napr:chemoterapia,radioterapia?? Je nevyhnutné takéto operačné riešenie? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Anka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, pri zhubnom nádore prsníka, ak sa dá, vždy je chirurgická liečba prvou metódou liečby. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-10-21
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Diagnóza N601 a R92
(Londáková)
Prešla som z diagnózy N601 na R92..Najprv pravý prsník ( tam som prekonala pri prvom tehotenstve zápal a po rokoch som sa ráno sa ponáhľajúc cez výkop na ceste -naň spadla ( mala so ho vtedy doslova čierny).Nedávno som dosť bolestivo vrazila do nákupného vozíka a teraz mi aj na ľavom našli nejaký 6 mm fliačik.Koncom roku 2013 a začiatkom tohoto roku ma rentgenovali 2x + som bola v auguste na 1x sono V marci 2015 mám ísť na rentgen opäť.Mám pritom hypothyreozu, beriem Trijodthyronin Sandoz25 gammma ( lebo na bežné náhrady hormónu som silne alergická).Rentgen navyše mi teda určite neprospeje.Výsledky vyšetrenia prníkov sú pritom vždy iné. Jedno sa objaví potom to údajne zmizne a objaví sa iné inde..raz je to rozstrapkané, o 3 mesiace to tak už nie je ... V rodine mal zatiaľ rakovinu len môj starý otec, ktorý mal z celoživotného tuhého fajčenia šúlaných cigariet bez filtra v 70 tke nález v ústach, s ktorým po jeho diagnostikovaní a ožarovaní ešte minmálne 10 rokov žil.Mama mala cysty na maternici, tú jej preventívne pred 40 rokmi vybrali, odvtedy nebola u gynekológa a v živote ani na mamografii, má 82 rokov je tuhá fajčiarka a okrem liekov na vyšší tlak jej nieje nič.Otec umrel na fibrózu pľúc.Čo je to" R92 kontrola" ? Nie je takáto častá mamografia nebezpečná ?
Londáková

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, keď sa nejaké zmeny na prsníkoch objavia a potom zmiznú, tak sa určite nejedná o zhubný nádor prsníka. R92 je diagnóza, kde sa presne ešte nevie konečná diagnóza, a preto sú nutné ďalšie vyšetrenia. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-10-21
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Žiadosť o radu
(Jannete )
Extraosealny Edwing Ssrkom4,št retroperintonealne ainuinalne LU. PROSIM AKU LIEDZBU OKREM CHEMOTERAPIE JE MOŽNÉ PODAŤ? A POPROSIM VAŠE PRETLMOCENIE DO SJ KONZULTUJEME AJ S ČR AJ UK ALE RADA UVIDIM A PRIVITAM AJ NÁZOR NAŠICH DOKTOROV ĎAKUJEM ZA RYCHLU ODPOVEĎ
Jannete

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, na Vašu otázku najlepšie odpovie primár Šufliarsky z Národného onkologického ústavu na Klenovej, ktorý je hlavný odborník pre liečbu takýchto nádorov. Pre Ewingov sarkóm je viacero guidelinov pre liečbu ale vždy rozhodujúcu úlohu hrá operácia a chemoterapia.
2014-10-20
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
Lymfom
(martina)
Dobry vecer.chcem sa spytat ohladom mojej dcery.ma 20rokov.uz 3mesiace ma stale niake zdr.problemy.najprv to zacalo bolestou chrbta kt.ma dodnes.bola aj.na stitnej zlazr lebo schudla a aj tu mala o.k.a hovvorila ze ked prehlta ako keby mala cosi v krku.doktorka jej dala atb no nepomohlo..poslali ju na orl a tam jej zistili streptoccoka.dala jej atb dalacin no po 2dnoch mala bolesti brucha silne.tak jej doktorka kazala vysadit atb.a poslali ju na gastro tam jej zistili helicobaktera kde jej zas dali dvoje atb..presli dvamesiace nic neustupuje dnes sa jej urobila hrcka na krku ktora ju neboli.ma bolesti stale chrbta,uz aj na hrudi a ma kasel..doktorka jej zobrala krv no sedimentaciu ma dobru..mozte mi prosim povedat ze ci to vsrtko ma spolocne al.je to vaznejsie.dakujem za odpoved.
martina

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, bolo by vhodné urobiť ultrazvuk tej hrčky na krku, aký má pôvod, vykonať serologické vyšetrenie z krvi na diagnostiku ochorení kde sa zväčšuje štítna žľaza, prípadne ultrazvuk brucha. Ak by sa hrčka zväčšovala odporúčam jej osobne vybratie na histológiu...
2014-10-19
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
Výsledok od onkogynekológa
(Lucia)
Dobrý deň, chcem sa spýtať, čo znamená tento výsledok? V lekárskej správe od onkogynekológa mám uvedené toto: Von.genital bpn pošva negat s bielym flourom, portio citkularna lezia charakteru papilomov viac na dolnej pere, OP 612 ekto 613 endocervix Schiler negat, rozsirena kolposkopia - susp lezia na dolnej pere charakteru papilomatozy uterus v avf maly mobilny APD bnp. Záver: laesio port vag cerv uteri. Ďalši postup následne / LOOP?/ Môžete mi to prosím zhrnúť laickou rečou? Je tam spomínaná papilomatóza a papilómy, ide o spojitosť s HPV vírusom? Ako mám ďalej postupovať? Je to veľmi zlé? Je to prenosné? Ďakujem za odpoveď.
Lucia

ODPOVEĎ  
Dobrý den, vo vašom prípadne je naozaj najlepšie požiadať lekára o vysvetlenie nálezu. Ten najlepšie zodpovie otázku. Uvedený nález hovorí o náleze bradavičnatých výrastkov na krčku maternice, ktoré spôsobujú nízko rizikové HPV - teda HPV, ktoré nespôsobujú rakovinu, ale spomínané bradavice. HPV je infekcia, ktorá sa prenáša, ale nespôsobuje rakovinu.
2014-10-19
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Vyšetrenie CT
(Ján)
Dobrý deň, dnes som dostal nález z vyšetrenia CT hrudníka. Chcel by som sa opýtať čo znamená: susp. solitárna vľavo, nadobličky, slezina bez evidentnej patolog. lézie, akcesórny lien. Zvýraznené je susp. solitárna vľavo. Ďakujem za odpoveď
Ján

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, susp. solitárna vľavo - je nedokončená veta, asi Vám nejaké slovo vypadlo, je to podozrenie na niečo vľavo, ale neviem čo, ostatné je negatívny nález.
2014-10-17
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
Pozitivny onkomarker C19-9
(macula75)
Dobry den,v ramci preventivnej onkoprehliadky mi zistili zvysenu hodnotu tohto onkomarkeru. Budem musiet absolbovat dalsie vystrenia. Mam nadej,ze to nebude rako ina? Som po operacii zlcnika,v case odberu krvi boli deti chore a na mna tizz nieco "liezlo"ale preslo to. Mohol zapal,ktory som mala v tele,ovplyvnit vysledok? Este jedna vec-po operacii zlcnika mam akoby taku zatvrdlinu v mieste jazvy-moze byt,ze sa z casu na cas zapali a teda tiez moze skreslit vysledok? Som z toho hotova,lebo v nasej rodine sa rakovina vyskytuje,a dedko (od mamy) babka (od otca) nu zomreli. V minulosti som sa liecila na helicobactera. Dakujem.
macula75

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, Ca 19-9 môže byť zvýšený aj pri neonkologických diagnózach, napr. zápal pankreasu, hrubého čreva, žlčníka, vo väčšine prípadov je hodnota okolo 50-60, pri onkologických ochoreniach 100-100000 viac, robiť markery preventívne nemá veľmi zmysel, teraz ak máte hrčku, treba ísť aspoň na ultrazvuk brucha. Prajem všetko dobré.
2014-10-17
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
Metastázy v pečeni - histológia
(Margita Vaváková)
Dovoľujem si Vás poprosiť o radu v tejto situácii. Chirurg mi pre mamku navrhol odber vzorky mts na pečení výhradne chirurgickou cestou, pretože predošlý odber pod CT neposkytol vzorku vhodnú na histologické posúdenie. Mamka má 83 rokov a za sebou operáciu hrubého čreva (2009) a nádora na prsníku (2010). Bez histológie nie je možné stanoviť správnu chemoterapiu. Nie je možné bezpečne odobrať vzorku z pečene bez operácie ? Je nejaké pracovisko, ktoré to dokáže?
Margita Vaváková

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, nakoľko odber pod CT neposkytol správnu histológiu, opakovanie odberu pod CT je rizikové v tom, že by mohla byť vzorka opakovane nereprezentatívna. Vhodné je odobratie vzorky chirurgickou cestou , tradične alebo laparoskopicky.
2014-10-17
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
Metastazy
(lea)
Dobrý deň, kolko môže 80 ročný človek prežiť s rozsiahlymi plucnymi metastazami ak odmietne chemoterapiu? ide o môjho dedka. Ďakujem
lea

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, ďakujeme za vašu otázku, ktorá dokazuje, že vám záleží na dedkovi a to je dobré. Žiaľ na túto otázku Vám môžem odpovedať len tým, že vzhľadom k veku a rozsiahlym metastázam v pľúcach dedko nemá dobrú prognózu. Avšak, koľko bude žiť, záleží ešte od viacerých zdravotných faktorov, ktoré my nepoznáme. Ak by ste chceli vedieť viac, oslovte jeho ošetrujúceho onkológa, ktorý tieto faktory dobre pozná a možno vám povie viac. Prajem Vám všetko dobré.
2014-10-17
MUDr. Elena Kavcová, PhD. Odpoveď od:
Akcesorna zlaza
(Katarina)
Dobry den,pan doktor chcela by som sa opytat.Ked mam velke bolesti v podpazusi v chrbte vtedy ako zmiernit bolest a ci v takom pripade sa akcesorna zlaza operuje..Dakujem
Katarina

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, operuje sa vtedy ak neinvazívnou metódou sa nedajú odstrániť Vaše ťažkosti. Najlepšie keď sa budete informovať v chirurgickej ambulancii podľa Vášho miesta bydliska. Prajem Vám všetko dobré.
2014-10-16
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
Deformácia bulbu dudena
(Anka)
Dobrý deň, prosím Vás o radu, bola som dnes na vyšetrení o gastroenterológa a záver znie: GER LA B, deformácia bulbu duodena. Ďakujem
Anka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, nie je to nič hrozné, máte jednoduchý spätný tok žalúdočnej šťavy do pažeráku 2. stupňa so zápalom na pažeráku, treba užívať lieky od lekára a najzákladnejšou radou v tomto prípade je nejesť korenisté jedlá a jesť viackrát denne v malých množstvách.
2014-10-15
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
Rodicia
(jozef)
Dobrý deň, mojej mamine zistili rakovinu...po pol roku zomrela po 3 mesiacoch zistili aj otcovi...manželka sa bojí o mňa a posiela ma na vysetrenia ale kam mám vlastne ísť?ku obvodnému dr. Ako to prebieha?bojím sa DAKUJEM pekne za odpoveď ...
jozef

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, nenapísali ste akú rakovinu mali rodičia, lebo pri každej to je rôzne, rôzny stupeň dedičnosti alebo žiadna dedičnosť, dôležitá je však najmä prevencia, o ktorej Vás poučí Váš praktický lekár resp.si môžete tieto informácie pozrieť aj na stránke Ligy proti rakovine v sekcii Publikácie.
2014-10-15
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
Preventívne vyšetrenie
(Andy)
Pekný den. Chcel by som si dať spraviť preventívne vyšetrenie na rakovinu žalúdka. Viete mi pradiť ktorého doktora musím navštíviť a ako to funguje? Dakujem voppred
Andy

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, veľmi jednoducho, treba ísť za praktickým lekárom, ktorý Vám dá výmenný lístok ku gastroenterológovi - tam sa objednáte na gastrofibroskopiu.
2014-10-15
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
HPV u partnera
(Katka )
Dobry den, bol mi zisteny HR-HPV, avsak HPV 16 a 18 negativne. Na HPV sa dal otestovat aj priatel, ktoremu vyslo HPV 16. Rada by som sa opytala, ako je mozne, ze mi nebol zisteny HPV 16 ale niektory iny typ zo skupiny HR-HPV a naopak ze jemu vyslo prave HPV 16, ked u mna vysiel tento typ negativny? Vychadzam z toho, ze HPV sa prenasa pohlavnym stykom a teda ak ma jeden partner urcity typ HPV, potom druhy z dvojice by mal mat rovnaky typ? Dakujem.
Katka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, uvažujete veľmi logicky. Uvedenú otázku by však najlepšie bolo položiť je v laboratóriu, kde vyšetrovali HPV vás obidvoch.
2014-10-14
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Seminom - radioterapia
(Matus)
Dobry den prajem, diagnostikovali mi CA testis-seminom, nasledovala orchiektomia, z dôdovu zväčšenie uzliny mi bola indikovaná radioterapia. 3 mesiace po radioterapií pociťujem bolesť brušného svalstva a tiez v okoli rany po orchiektomii. Bolesť trva dlhšie aj ked brušné svalstvo nezaťažujem. Mohla mať radioterapia nejaký vplyv na svalstvo? dakujem pekne
Matus

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, nemyslím si, že ťažkosti ktoré popisujete súvisia s absolvovanou rádioterapiou. Rádioterapia nemá vplyv na svalstvo(je to rádiorezistentné tkanivo), môže to byť aj vplyvom operácie, ktorú ste absolvoval.Prajem Vám všetko dobré.
2014-10-13
MUDr. Martina Vorobjov Odpoveď od:
Rakovina prsníka
(Adriana)
Dobrý deň, prosím o radu. Operácia mi bola presunutá z dôvodu prechladnutia. Problém je v tom že v čase operácie mám mať menštruáciu, čo som aj spomenula ošetrujúcemu lekárovi. Oznámil mi, že mám požiadať svojho gynekológa o recept na posunutie menštruácie. Bol mi naordinovaný Norethisteron. Chcem sa opýtať či mi neublížia hormonálne tabletky keď podľa biopsie mám ER pozit. 90%, PR pozit. 80%, E-cadherin: difúzna membránová pozitivita, Ki-67 index: cca 20% pozit., p53 negat., karbonická anhydráza 20%pozit, HER2: nejednoznačná pozitivita intenzity 2+ Za odpoveď vopred ďakujem
Adriana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, odporúčané hormonálne tabletky Vám pred operáciou určite neublížia. Prajem všetko dobré.
2014-10-11
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Hrcka v prsniku
(Dana murckova)
Dcera ma 19 rokov a urobila sa jej 3cmhrcka na vrchu prsnika je to tvrde neohranicene lebo je vanglicku a robili jej ultrazvuk ale nevedia co to je .chcu zobrat vzorku ale dcera sa boji dat urobit v anglicku ze vraj to boli poradte mi ako matke co mamrobit ja sa velmi bojim
Dana murckova

ODPOVEĎ  
dobrý deň, neviem výsledok ultrazvuku prsníka, ale keďže dcére po ultrazvuku prsníka odporučili biopsiu, asi ju treba absolvovať a najmä sa aspoň pokúste nemať vopred strach, ktorý ešte vôbec nemusí byť opodstatnený.
2014-10-11
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Biopsia
(buba)
Bola som na biopsii nakoľko mám v podpazuší zväčšené uzliny, ale aj v oblasti slabín. Výsledky sú negatívne a aj vyšetrenie krvi. Odporúčajú mi ešte PET/CT vyšetrenie a v prípade neg. výsledku opakovanú biopsiu.Asi rok však mám chronické bolesti ramena, nakoľko nosím ťažké bremená na pleci, ale tiež som sa pred dvomi rokmi liečila na boreliózu. Nemôže byť aj toto príčina zväčšených uzlín? Ďakujem za odpoveď.
buba

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, príčin je veľa, najlepšie zopakovať biopsiu, resp. vybrať celú podozrivú uzlinu v lok. anestéze a nebudú potom iste žiadne špekulácie.
2014-10-11
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
Po operacii
(Viera B)
Som po OP DCIS, boli mi vyberané tri vzorky lynf. uzlín z axily. Dopručili šetriť ruku. Pýtam sa akým spôsobom a ako dlho. Ďakujem
Viera B

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, aj keď Vám pravdepodobne vykonali tzv. sentinel biopsiu, je možnosť opuchu hornej končatiny. Je vhodné si zohnať brožúrku "Lymfedém hornej končatiny" z Liga proti rakovine /môžete si ju nájsť na našej stránke v sekcii Publikácie alebo nám zavolajte na t.č. 02/52921735 a radi Vám ju na Vašu adresu doručím/, kde je vysvetlenie o vzniku opuchu, prevencii lymfedému ako i cviky na zabránenie vzniku opuchu ruky.
2014-10-10
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Bolesti prsníkov
(Ata)
Dobrý deň,mám 47 rokov, zž 4 mesiace ma bolia prsia, hlavne ľavý prsník. Raz je bolesť tupá, inokedy akoby štipľavá. Výsledok z MMg: Axila: bilat. bez susp. zmien, Mamila: bilat. prominuje, Parenchým: bilaterárne symetrický redukujúci parenchým, bez suspektných ložiskových zmien a MiK v patol. zhluku. Bez suspektného vývoja v MG od 2007 Záver: BI-RADS 1. Prosím o vysvetlenie, ďakujem
Ata

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, výsledok vyšetrenia máte úplne v poriadku. Pre tento výsledok bolesti prsníka sú buď hormonálneho charakteru alebo sú to ťažkosti z chrbtice
2014-10-10
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
1 << 31 < 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 > 53 >> 493
Facebook