foto
2% proti rakovine

Vaše 2% nám umožňujú pripravovať mnohé programy a projekty, ktoré pomáhajú onkologickým pacientom a ich rodinám.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Darujeme parochňu

10.04.2015

Narcisový Beh v Košiciach

01.04.2015

VY ste Deň narcisov!

28.03.2015

Darujte 2% z vašich daní na ...

05.03.2015

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 14:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 14:15-17:00
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9429)

strana 42 z 472 (otázky 821 - 840)
Názov
(meno)
Text Dátum
Zaver: FIA 1dx , US BI-RADS 3
(NIKA )
Dobry den , v lekarskej sprave mam : "lahko hypoechogenna lezia s vnutornymi septami priemeru 25x14mm bez dorzalneho ak. tiena" Je to nieco vazne?
NIKA

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, pri takomto nález je vhodná biopsia - odber vzorky.. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-02-13
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Rakovina pery ?
(Jozef)
Dobry den, zubna lekarka ma pozrenie, ze mam na pere nador(zvonka). Poradte mi, kde sa mam obratit, kde by ho vybrali a urobili v pripade potreby hned aj platiku, a material poslali na histologiu. Podla dostupnych informacii, ktore som cital, priznaky zodpovedaju podozreniu zubnej lekarky. Privital by som, keby ste uviedli viacere pracoviska na Slovensku. Dakujem.
Jozef

ODPOVEĎ  
Vo Vašej zdravotnej poisťovni Vám určite poradia najbližšie pracovisko plastickej chirurgie a tak sa vyhnete i finančnej kompenzácií. Pracoviská plastickej chirurgie nájdete i s adresou na internete.
2014-02-12
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Resekcia hrubého čreva
(Majka)
Dobrý deň, chcela by som sa informovať aký má čaká ďalší postup liečby po resekcii hrubého čreva, ak výsledky histologického nálezu sú - reskčné línie bez tumorózneho rastu, endolymfatická a endovaskulárna propagácia tumoru - nespozorovaná, lymfatické uzliny nespozorované, stena čreva bez tumorózneho rastu. Budem musieť postúpiť chemoterapiu resp. radioterapiu. Veľmi sa bojím a neviem následky. Prosím Vás mám nárok aj na liečebný pobyt po tejto operácii. Ďakujem a prajem pekné popoludnie.
Majka

ODPOVEĎ  
Jednoznačnú odpoveď Vám dá iba lekár- onkológ. Z chirurgického hľadiska by ste mali byť zdravý, ale lekár má k dispozícií definitívnu histológiu a pozná i celkový zdravotný stav a podľa všetkých dostupných výsledkov Vám doporučí liečbu, možno zaisťovaciu.Lieky sa vyberajú vždy podľa najnižších vedľajších účinkov, ale žiaľ, každý liek ich má, no verte väčšina ľudí liečbu znáša dobre, zlý chýr sa rýchlejšie a ďalej šíri ako dobrá správa úspešných liečení.
2014-02-12
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Je nutná konizácia?
(Lenka)
Dobrý deň, rada by som sa spýtala na Váš názor ohľadom konizácie. Myslíte si, že pri výsledkoch stredne ťažkej dysplázie CIN2 (HSIL) s HPV 18, ktorý pretrváva 2 roky a bol mi potvrdený aj histologicky, pričom výsledky sa nezlepšili ani po imunologickej liečbe, je lepšie podstúpiť konizáciu teraz? Mám 27 rokov, zatiaľ som nerodila, v najbližšej dobe ani neplánujem a dvaja lekári sa vyjadrili, že asi by to bolo lepšie. Aké je riziko prenosu tohto HPV vírusu pri pôrode z matky na dieťa? Ďakujem.
Lenka

ODPOVEĎ  
Nemusíte sa obávať prenosu HPV na dieťa. My sme sa určite mnohí narodili našim mamám, ktoré boli infikované HPV, len sa to vredy nevedelo. Ani dnes sa netestujú tehotné na prítomnosť tohoto vírusu. Čo sa týka Vás a konizácie: ak chodíte pravidelne na kontroly k vzdelanému gynekologovi, môžete zostať zatiaľ bez konizácie. Je však pravdou, že so zvyšujúcim sa vekom sa znižuje šanca spontánneho vymiznutia predrakovinového stavu. Rozhodnutie je na Vás.
2014-02-11
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Uzliny
(ZuzanaB)
Dobrý deň Všimla som si,že môj 5 ročný syn má výrazné uzliny v oblasti slabín.naša detská lekárka tvrdí,že to nič nie je,ja však mám obavy,lebo mi pred rokom diagnostikovali rakovinu krčka maternice v pokročilom štádiu po tom,čo mi niekoľko mesiacov liečili obyčajný zápal.Môžete mi poradiť čo mám robiť aby sme niečo nezanedbali? Ďakujem.
ZuzanaB

ODPOVEĎ  
Aby ste vylúčila možno zbytočný stres, choďte do Vašej zdravotnej poisťovne a poradia Vám, kde by ste mohli ísť na kontrolné vyšetrenie so synom, ktoré sa nachádza v blízkosti Vášho bydliska. Žiaľ, ani dnes nemáme vyšetrovacie metódy, na ktoré sa dá 100% spoľahnúť, preto sa stáva , že diagnóza nie je ihneď jednoznačne stanovená.
2014-02-10
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Adenokarcinóm prostaty
(Jozef)
Dobrý deň prajem, na svoju predchádzajúcu otázku som dostal odpoveď od p. prof. Horňáka dňa 18. 1. t. r., po absolvovaní MRI vyšetrenia dopĺňam ďalšie informácie a prosím ešte raz o radu: Výsledok z MRI hovorí: Vyšetrenie: MR – Malá panva Popis vyšetrenia: Malá panva: T2tra, T2kor, sag Tl tra + Gadovist iv – dynamické merania Stav po radikálnej prostatektómii. T. č. pozorovať v oblasti vesicouretrálnej anastomózy v strednej časti (na čísle 12 v litotomickej pozíciii) opacifikujúcu sa léziu s výrazným pokontrastným enhancement v arteriálnej fáze, kde táto lézia dosahuje veľkosti 6,2 mm, je okrúhleho tvaru. Iné lézie v oblasti uretry, v oblasti lôžka po prostatektómii, v oblasti semenných vačkov a v malej panve neprítomné. Nedetekujem zväčšené LU. Záver: Stav po radikálnej prostatektómii. Podozrivá drobnoložisková lézia v oblasti vesicouretrálnej junkcie, ktorá vykazuje po i.v. podaní kontrastnej látky pri dynamickom meraní signifikantnú intenzívnu pokontrastnú aktivitu už vo včasnej arteriálnej fáze – rozmer lézie ako v popise. Táto lézia môže svedčiť pre miesto recidívy zákl. procesu. Iné podozrivé ložiskové lézie v oblasti malej panvy, v lôžku po prostatektómii nenachádzam. V malej panve (proximálne po úroveň bifurkácie aorty) bez detekcie zväčšných LU. Keď dovolíte, moje otázky teda sú: Čo znamená tento nález? Dá sa to chirurgicky odstrániť z tela, aby to neprerástlo do nádoru? Alebo – aký je najvhodnejší ďalší postup z hľadiska zachovania zdravia (a života)? Ešte čakať (podľa Vašej predchádzajúcej rady), alebo podstúpiť hormonálnu liečbu? Mala by chirurgická kastrácia nejaké výhody oproti chemickej kastrácii? Ďakujem Jozef
Jozef

ODPOVEĎ  
Prognóza a liečba karcinómu prostaty sa riadi prirodzenou povahou nádorov prostaty (prirodzeným chovaním), napr. hodnotou prostatického špecifického antigénu a Gleasonovým skóre nádoru. Dňa 18. januára 2014 som Vám odporučil postup, ktorý sa v súčasnosti používa pri nádoroch s Gleasonovým skóre menším ako 6 (u Vás 3 + 2). Vaša posledná magnetická rezonancia(zobrazovací vyšetrovací postup) nesvedčí o skutočnosti, či nález predstavuje progresiu nádoru.Podľa doterajšieho chovania nádor vyžaduje pravidelné sledovanie PSA a liečbu indikovať až pri výstupe hodnôt PSA minimálne nad 10 ng/ml. S ohľadom na doterajšiu liečbu (radikálna prostatektómia a rádioterapia) prichádza pri vzostupe PSA nad 10ng/ml do úvahy hormonálna liečba intermitentá - prerušovaná. S ohľadom na doterajšie chovanie nádoru ide o neagresívny nádor, ktorý vôbec nemusí progredovať. V odpovedi z 18. januára som vám uviedol práce zahraničných autorov, ktorí sa zaoberajú touto problematikou. Priateľské pozdravy Dr. M. Horňák
2014-02-09
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
Mamografia
(keramy)
pan doktor, dakujem velmi pekne za odpoved. chcela by som sa spytat, ci mam v klude cakat este ten rok, alebo mam iniciovat dalsie vysetrenie, resp. konzultaciu vysledku. este raz vam dakujem a prajem vsetko dobre dobry den, bola som na mmg a vysledky drobne kalcifikaty, LU do 22 mm, oneskorena involucia BI RADS II - III vysledok . sono o rok - je ro postacujuce? dakujem velmi pekne keramy ODPOVEĎ Dobrý deň, termín záleží od podrobnejšieho popisu kalcifikátov ako i popisu uzliny, z toho, čo ste mi zaslali, Vám neviem konkrétnejšie odpovedať. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
keramy

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, pre výsledok : LU do 22 mm, oneskorena involucia BI RADS II - III , by bolo vhodné vyšetrenie ultrazvukom do pol roka. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-02-08
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Odstranená cysta
(martina)
Dobrý deň odstranili mi cystu na vaječniku a výsledok histologie: borderline serozny/fokalne mucinozny?/ papilarny cystadenom vaječnika. Bola mi navrhnutá radikalna operacia. Mam 40 rokov a je nutná taka radikalná liečba? Ake sú riziká nepodstúpenie operácie? V prípade operácie je u tohto druhu ochorenia možné úplné vyliečenie?
martina

ODPOVEĎ  
Nepíšete z čoho pozostáva radikálna operácia. Vzhľadom k tomu, že nevieme, v akom stave je zvyšok vaječníka, kde bola cysta, bolo by vhodné ho celý odstrániť. Je potrebné zhodnotiť stav druhého vaječníka. Tieto typy nádorov - tzv. hraničnej malignity majú dobrú prognózu.
2014-02-08
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Hrča na lebke
(kristian čura)
Dobrý deň, mám takú hrčku asi o priemere centimeter na centimeter hore na temene hlavy, je dôvod s tým chodiť k lekárovi? Nebolí a je tvrdá ako kosť. Neviem či je tam dlho, ale všimol som si ju len asi pred troma mesiacmi.
kristian čura

ODPOVEĎ  
Váš obvodný lekár posúdi, keď hrčku vyšetrí a navrhne, čo s ňou ďalej robiť.Bez vyšetrenia Vám nik cez internet neporadí, o akú hrčku sa jedná, takže áno, navštívte lekára a zbavíte sa i zbytočných stresov a neistoty.
2014-02-08
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
CA KM
(KATI)
Liečim sa rok na nádor CA Krčka maternice, mám za sebou aj radiologickú liečbu, st. IIb-IIIa pred pár dňami som bola na CT, ktoré ukázalo TU v rozmere 4x5cm, ktorý sa nemení niekolko mesiacov. Onkomarkery sú v poriadku, neboli vykázané, iné odchýlky MR neukázala. Lekárka mi nasadila tzv. zaisťovaciu liečbu. Niekolko týždňov užívam Graviolu a začala som jesť marhulové jadierka. Zároveň očistú kúru...chcem sa opýtať, či je možné, aby nádor úplne zmizol? Aká je prognoza, ked mám ešte chemo raz za 3 týždne, topoketanom ( neviem, či som to dobre napísala ) a čo môžem ešte spraviť pre zlepšenie ?
KATI

ODPOVEĎ  
Bez podrobného poznania vášho ochorenia nie je možné odpovedať na Vaše otázky. Neviem ako nádor vyzeral pred liečbou, neviem presne typ nádoru a jeho grading. Neviem akú dávku rádioterapie ste dostali, akú chemoterapiu ste dostali v akých dávkach a podobne. Na Vaše otázky Vám najlepšie odpovie lekár, ktorý Vás lieči. On pozná podrobne Váš celkový zdravotný stav.
2014-02-08
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Epiteloidný sarkóm
(apocalyptica)
Dobrý deň,prosím Vás o radu-mojej švagrinej/42 rokov/ bol diagnostikovaný epiteloidný sarkóm makkých tkanív.Začalo sa to nádorom na stehne,ten narástol za po roka na velkosť cca 10 cm.Posledná MR /jan.2014/preukázala rozšírenie do plúc a kostí.Už mesiac je len ležiaca /na onkológii/tlmia jej bolesti a čaká ju druhá chemoterapia.Aký je Váš názor,na jej zdr.stav - prípadne umiestnenie do nejakej špecializovanej kliniky napr. v Brne?
apocalyptica

ODPOVEĎ  
Vaša informácia nie je pre mňa dostatočne podrobná, aby som vedela konkrétnejšie odpovedať, určite i na Slovensku Vaša švagriná dostane takú liečbu, akú by dostala i v Brne. Možno Vám poradia bližšie v zdravotnej poisťovni ak im doložíte zdravotnú dokumentáciu, a tiež Vás poinformujú o financovaní.
2014-02-07
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Fibrom tibia
(monika)
Dobry den. 6rocnej dcere nasli na dolnej tretine tibie neosifikujuci fibrom velkosti 13mm x 6mm pri magnetickej rezonancii. Bojim sa ci netreba vziat nejaku vzorku aby bolo iste ze sa jedna o nezhubny nador.ci mri dokaze presne zistit ci je benigny alebo maligny a ci sa nemoze sirit do tela. Alebo ci je lepsie chirurgicky ho odstranit. Dakujem Za odpoved
monika

ODPOVEĎ  
Konkrétnu odpoveď Vám dokáže dať len lekár, ktorý Vás na vyšetrenie poslal, ale ak nález popísali ako fibróm, jedná sa o nemalígny nádor. Dnes je možné niektoré nádory pomerne presne diagnostikovať a predpokladám, že dcérka bude pravidelne kontrolovaná a lekár Vás bude usmerňovať.
2014-02-07
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Cysta
(sebo)
chcem sa len opýtať je vážna cysta 14x9mm ?
sebo

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, je nevyhnutné, aby ste ním poskytli viac informácií, aby bolo možné zodpovedať na Vašu otázku. Nepíšete ani najzákladnejšiu informáciu - kde sa cysta nachádza. Bez toho nie je možné odpovedať.
2014-02-07
Mgr. Lucia Budáčová Odpoveď od:
Myeloproliferatívne ochorenie typu ET
(Dušan)
Dobrý deň, prosím o radu, robili mi punkciu kostnej drene a povedali, že mam myeloproliferatívne ochorenie typu ET. Je to ochorenie kmeňových buniek ale nádorové? Odporučili mi Thromboreduktín ktorý stojí 360€ a nič neprepláca poisťovňa a o náhradný liek sa mam prísť spýtať o 3 týždne. Čo mám robiť? Ďakujem veľmi pekne.
Dušan

ODPOVEĎ  
Dúfam, že ste bol na vyšetrení u hematológa a ten by Vám mal podľa výsledkov vysvetliť postup liečby i platenie za lieky, prípadne choďte do Vašej zdravotnej poisťovne sa spýtať, či je možné daný liek preplatiť.
2014-02-07
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Je to vážne?
(martina)
dobrý den, mojem mamke bola urcená diagnoza: tumor ovarii 1.dx.-neo ovarii susp.,ascites.,Uterus fibromyomatosus.,Hyperplasio endometrii lovalis. Je to vážne? v pláne je hospitalizácia a operácia. velmi sa o nu bojím. . .
martina

ODPOVEĎ  
Napísali ste mi, že je podozrenie na rakovinu vaječníkov. Viac informácii nemám. Po operácii bude viac informácií o zdravotnom stave Vašej matky, ktoré Vám povie jej ošetrujúci lekár.
2014-02-07
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Pomoc
(alena)
pred pol rokom mi zomrel manzel na rakovinu, nahle, zaciatkom roka sme ani netusili, ze by sa mohlo nieco take stat. Mal 53. Zostala som sama, bez zmyslu zivota, bez chuti do zivota. Navstevujem psychiatra, napise mi leky, ale tie mi vobec nepomahaju. Vlasne uz rok kazdy den v kuse placem. Nemam sa vlastne ani komu vyzalovat. Prosim poradte mi, je v Bratislave dobry konkretny psycholog na moj problem alebo mozno lepsie skupinova terapia, kde by som sa mohla stretnut a rozpravat s ludmi, ktori prechadzaju prave tym zialom, akym prechadzam teraz ja. Dakujem
alena

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, je veľmi dobré, že sa snažíte vyhľadať pomoc, a ja som veľmi rada, že Vám môžem odporučiť Centrum pomoci Ligy proti rakovine, ktoré je tu nie len pre pacientov, ale i pre ich príbuzných. K dispozícii Vám je psychológ vždy v pondelok alebo v piatok popoludní priamo v Centre pomoci - zavolajte kedykoľvek v pondelok alebo v piatok na tel.číslo 02/52 96 51 48, prípadne sa môžete vopred objednať na osobné stretnutie na tel. 02/57 20 29 08 (recepcia Centra pomoci). S pozdravom, Lucia Budáčová
2014-02-06
Mgr. Lucia Budáčová Odpoveď od:
Rakovina
(ivana)
dobry den chcem sa spytat na vas nazor ohladom pitia upravenej vody jedna sa o dd vodu o upravenie zlozenie deuteria vo vode zevraj ma dobry vplyv na pozastavenie sirenia rakoviny, aky je vas nazor nie je to zas len nejaky marketingovy tah? dakujem
ivana

ODPOVEĎ  
V odbornej literatúre som nikde nevidela podobné odporúčanie a je to informácia, s ktorou som sa stretla už pred desiatkami rokmi a tých zaručených potravín bolo neskonale veľa. Žiaľ ani jeden z nich sa neukázal účinný a ani nijako výrazne nepomohol, v niektorých prípadoch i ublížil. V súčastnosti snáď ani nie je možné zaručiť sa za zdravé jedlo i pitie.
2014-02-06
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Mnohonasobny myelom
(ivana)
dobry den prosim vas o vhodnu informaciu nikde sa nemozem docitat ci je vhodne pri mnohonasobnom myelome pit mlieko alebo konzumovat mliecne vyrobky. mame tuto chorobu v rodine a osoba kt. nou trpi pije kozie mlieko ale poculi sme ze mlieko a mliecne vyrobky dopomahaju rozmonozovaniu tych plazmocytov alebo proste zlych buniek neviem sa presne vyjadrit preto by ma zaujimal vas nazor na tuto otazku dakujem vam velmi pekne. nakolko ste mi vzdy poradili verim ze aj tato odpoved nam pomoze.
ivana

ODPOVEĎ  
Verím Vám, že tých informácií je veľmi veľa a samozrejme i tých neoverených. Ak pacient nemá ochorenie, ktoré by mohlo vyvolať nežiadúce účinky / napr. alergické..../ kozie mlieko a výrobky z neho v primeranom množstve nemôžu byť na závadu. Organizmus potrebuje všetky základné zložky v potrave, aby mohol čo najoptimálnejšie udržať ochranu zdravia.
2014-02-06
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Her2
(kristin25)
dobry den.Chcem sa spitat pri biobsie mi vysli vysledky na HER2 negativne,po operacie pozitivne.lekar mi povedal ze je to len malo.ako to potom je mozne ze je to raz tak a potom tak.jedna sa prsnik,uzliny su ok.,uzivam tamoxifen.dakujem za radu.ak by to bolo pozitivne co to znamena pre mna.
kristin25

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, vyšetrenia HER sú 1,2,3. Pozitivita je len vtedy, ak je výsledok 3. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-02-05
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Lézie
(Hela)
Dobrý deň,som po operácií prsníka 6 rokov, markery v norme, mám problém s hrubým črevom, bola som už 2X na kolonoskopiu, kde mi vyberali polypy, teraz mám isť zase na kontrolu po roku: výsledok z poslednej histológii - plocha prisadlá lézia v hepatálnej flexúre /75cm/ - bioptovaná, plochá drobná lézia hepat.flexúry /80cm/, drobné ploché lézie v rekte, st.p. ektómii lézií, prosím vás poradte musím isť zase na kolonoskopiu, neviem prečo sa mi stále tvoria polypy, snažím sa stravovať zdravo, dakujem pekne.
Hela

ODPOVEĎ  
Chápem Vás,ale je zistené, že odstránením polypov a ich vyšetrením sa dá podchytiť ochorenie v štádiu vyliečiteľnosti. Žiaľ sa nevie, čo je príčinou tvorby polypov u niektorých ľudí, iba to sa vie, že vekom sa vyskytujú častejšie, tiež sa musíte rozhodnúť sama, za Vás to nikto nemôže urobiť.
2014-02-05
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
1 << 31 < 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 > 53 >> 472
Facebook