foto
2% proti rakovine

Vaše 2% nám umožňujú pripravovať mnohé programy a projekty, ktoré pomáhajú onkologickým pacientom a ich rodinám.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Ako si požiadať o príspevok zo ...

22.01.2015

Dospeli sme...

19.01.2015

Zimný onko - kardio tábor 2015

13.01.2015

Veselé Vianoce !

23.12.2014

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 14:15-17:00
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9216)

strana 42 z 461 (otázky 821 - 840)
Názov
(meno)
Text Dátum
Spermatokela
(marek)
dobry den pan doktor, pred niekolkymi rokmi som mal problem s hrckou v miesku, pan doktor na sono to zhodnotil ako spermatokelu cca 15mm, nepamatam si to presne. cca po 5 tich rokoch sa mi zda, ze sa spermatokela zvacsila, citim, ze je vacsia ale stale ma nejako neobmedzuje... myslite si, ze je bezne, ze sa spermatokela zvacsuje?? trocha som dostal strach... a nemoze sa zvrhnut na rakovinu? dakujem velmi pekne za odpoved na moje otazky.
marek

ODPOVEĎ  
Z dlhodobej prítomnosti spematokely možno usúdiť, že nejde o malignitu (rakovinové ochorenia). Spermatokéla sa môže zväčšovať. Spravidla sa spermatikela odstraňuje z kozmetických dôvodov, (napr. ak zväčšuje obsah mieška). Najvhodnejšie je, ak navštívite urológa. S pozdravom Dr. M. Horňák
2013-10-24
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
Prosba o informacie
(k.ch.)
Dobry den, chcela by som Vas velmi pekne poprosit o radu, usmernenie - ak je onkologicky pacient v situacii, ze mu zdravotna poistovna neschvali uhradu liecby (ide o registrovany liek, ktory ale nie je v zozname kategorizovanych liekov - Ipilimumab). Aky je postup v pripade, ze by chcel ziskat financne prostriedky na uhradu liecby sam - je mozne, aby zbierku urobil sam ako fyzicka osoba (mal by suhlas s liecbou od osetrujucej lekarky)alebo je potrebne urobit dalsie kroky. Dakujem velmi pekne.
k.ch.

ODPOVEĎ  
Vyhlásenie verejnej zbierky fyzickou osobou nie je možné. Podľa zákona č. 63/1973 Zb. o verejných zbierkach a o lotériách a iných podobných hrách v platnom znení môže verejnú zbierku realizovať len právnická osoba, ktorá má platné povolenie alebo súhlas na usporiadanie verejnej zbierky od príslušného orgánu štátnej správy (obvodného úradu, resp. ministerstva vnútra). Bližšie informácie o povoľovaní verejných zbierok, ako aj o evidencii verejných zbierok môžete získať na webovej stránke ministerstva vnútra: http://www.minv.sk/?verejne-zbierky. V danom prípade odporúčam najskôr požiadať zdravotnú poisťovňu, v ktorej je onkologický pacient poistený, o úhradu registrovaného a nekategorizovaného lieku. Postup pri podaní žiadosti je podrobne uvedený v našej internetovej poradni pri odpovedi označenej „Liek – Zelboraf“ zo dňa 4.10.2013. Môžete sa obrátiť ešte na Linku pomoci LPR na tel. 02/52 96 51 48 v čase, keď má službu sociálna sestra p. Baranová (štvrtky dopoludnia). S pozdravom, JUDr. Ivana Šarlinová
2013-10-24
JUDr. Ivana Sarlinova Odpoveď od:
Cytologia 3a
(Eva)
Dobrý deň, Od septembra r2012 mám opakované výsledky cytologie,3a-3b,3a,2-3,teraz posledny vysledok je 3a.Môj gynekológ mi odporúča konizáciu.Ja by som chcela spýtať, či by bolo možné tento zákrok podstúpiť na vašej klinike.Môj vek je 46 rokov.Ďakujem
Eva

ODPOVEĎ  
Myslím si, že by bolo vhodné vykonať kolposkopiu - prezrieť krčok pod zväčšením a tak zistiť, či tam máte nález, pre ktorý je potrebné vykonať konizáciu. Ak sa zistí, že je indikovaná konizácia, tak Vám ju môžeme vykonať na našom pracovisku. Ponúkam Vám takéto vyšetrenie - na ambulancii pracujem každý piatok - môžete sa objednať na tel.č. 02/32249121, alebo 02/32249123.
2013-10-23
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Chemoterapia vo forme tabliet
(Emma)
Dobrý deň, chcela by som sa informovať ako často sa podáva chemoterapia v tabletkách, či pacient dostane tabletky na nejaké obdobie, alebo si ich musí stále vyzdvihnúť u onkológa a ako často je kontrolovaný krvný obraz. Ďakujem.
Emma

ODPOVEĎ  
Na Vašu všeobecnú otázku odpoviem všeobecne- konkrétnejšie Vám ju dokáže zodpovedať Váš onkológ a Vaša zdravotná poisťovňa-liečba je vždy individuálna a tým i monitorovanie kontrolných vyšetrení je potrebné robiť podľa zdravotného stavu každého jedného pacienta, sú všeobecne platné zásady pri liečbe, ale sa musia vždy individualizovať. Podmienky na predpisovanie liekov udávajú poisťovne.
2013-10-23
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Cigarety
(Andrea)
Dobrý deň, chodím na strednú školu a musím sa priznať - fajčím už rok. No práve teraz som sa s tým rozhodla skoncovať, a to dúfam že navždy. Viem že základom je pevná vôla, ale myslím, že ju nemám. Teda, určite áno, mám, ale chcela by som vedieť, ako správne rpestať fajčiť. Čo robiť a čo nie. To, že nemám byť v okruhu fajčiarov viem, ale čo ďalej? ďakujem za dopoveď, veľmi ju potrebujem.
Andrea

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, Andrejka, veľmi si ceníme Vašu otázku a tešíme sa, že ste sa SPRÁVNE rozhodli skončiť s fajčením. Veľmi radi Vám zašleme nejaké informácie o tom, ako si uľahčiť najťažšie obdobie pri odvykaní si od fajčenia. Je mnoho rád a trikov, ktoré Vám môžu pomôcť prekonať rutinu, v ktorej ste boli navyknutá fajčiť. Určite sa v prvom rade zbavte všetkých cigariet, zápaliek a podobne. Skúste zmeniť rutinu svojich bežných dní - zapojte do nej nové aktivity - prechádzky, cvičenie, čokoľvek Vám bude robiť radosť a bude sa spájať s Vašim rozhodnutím nefajčiť. Pokojne do tohto rozhodnutie zapojte Vaše okolie - niekoho blízkeho, poproste ho o podporu vo Vašom rozhodnutí. Vyhýbajte sa - aspoň zo začiatku - napr. tým situáciám, v ktorých ste si bežne cigaretu zapálili: ranná káva, pohár vína a pod. Pite veľa tekutín, ale skúste sa vyhnúť tým, ktoré vo Vás vyvolávajú chuť na cigaretu. Odmeňujte sa: najmä v prvých dňoch - kúpte si niečo pekné pre seba, skrášlite si prostredie Vašej izby, urobte si skrátka radosť. A predovšetkým, myslite na to, že dávate výbornú šancu svojmu telu zbaviť sa nečistôt, byť zdravším i krajším. Skúste sa vyhýbať stresovým situáciám, ak sa dá, nervozita často vyvoláva potrebu zapáliť si. Ak mi zašlete Vašu adresu alebo emailovú adresu na budacova@lpr.sk, radi Vám zašleme viac informácií a rád k tomu, ako úspešne prestať fajčiť. Prajem Vám pevnú vôľu, držím Vám palce a už teraz Vám blahoželám k správnemu rozhodnutiu! S pozdravom, Lucia Budáčová
2013-10-22
Mgr. Lucia Budáčová Odpoveď od:
Cysty
(aranka)
dg.cysty pečene,obličiek,hypodenzné ložiská pravej obličkycharakteru dif.dg.angioliponu.aortoarterioskleroza...
aranka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, prosím, aby ste uviedli konkrétnu otázku, čo ohľadom uvedenej diagnózy Vás zaujíma a udali čo najviac údajov, aby na ňu mohol konkrétny odborník odpovedať. S pozdravom, Lucia Budáčová Liga proti rakovine
2013-10-22
Mgr. Lucia Budáčová Odpoveď od:
Lézia v prsníku
(Lenka)
Dobrý deň. Prosím Vás o zrozumiteľné vysvetlenie nálezu: prítomná drobná lézia hypoechog. homog. echoštruk., s pozdĺžnou osou horizontálne prebiehaj., veľkosť 7,1x3,6mm, v CFM obraze bez patolog. vaskularizácie. Lekár to na základe sono vyšetrenia označil ako benígny nádor a odporúčil pozorovanie a kontrolu. Môže to prepuknúť do malígneho nádoru? Je potrebné to vyoperovať? Ďakujem
Lenka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, podľa popisu sa jedná o nezhubný nádor v prsníku. Jediná možná jednoznačná diagnóza je vyšetrenie pomocou biopsie - odber materiálu z danej popísanej lokality. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-10-21
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Darca kostnej drene
(Mária)
Dobrý den, chcela by som sa opýtať či by som mohla byt o niekolko rokov darcom kostnej drene aj keed sama som pozorovaná na onkologii, lebo na mozgu mi vyoperovali difuzny astrocytom WHO gr. 2 , doteraz som užila iba jeden cyklus rádioterapie s 33 frakciami a žiadnu chemoterapiu? Teraz mám 17 rokov
Mária

ODPOVEĎ  
Na Vašu otázku Vám t.č. nikto ani pozitívne ani negatívne nemôže odpovedať, pretože nevie, čo bude o niekoľko rokov platné vo vede - aké podmienky budú platné pre darcovstvo kostnej drene-nové poznatky vo vede v súčastnosti sú takmer denné a aj ich overovanie je zjednodušené pre celosvetovú spoluprácu.
2013-10-21
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Chemoterapia
(adelka)
Dobrý deň, po druhej chemoterapii mi klesli onkomarkery na 51 predtym boli 77? znamená to že liečba zaberá dobre? mám ešte 2 dávky vybrat bude to stačit?
adelka

ODPOVEĎ  
Pokles hladiny onkomarkera by mohol byť znamením, že liečba je efektívna daným chemoteraupeutikom. Či bude dostatočný naplánovaný počet dávok, ukáže ďalšia priebežná kontrola po absolvovaní plánovanej liečby. Liečba, ktorú t.č. beriete, určite zohľadňuje onkologický nález i celkový zdravotný stav, a môže sa meniť podľa priebežných vyšetrení.
2013-10-20
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Uzlina
(tb )
Dobry den. Po minulorocnej angine sa mi zvacsila mandla v ustnej dutine. Uzliny na krku boli vzdy v poriadku, v auguste my robili EKG, krvne vysetrenia a vsetko bolo v poriadku. Avsak, asi pred 3 dnami som si vsimol ze jedna uzlina krku je vacsia ako druha. Nieje to ta ktora je "pod" zvacsanou mandlou, je to opacna. Nemam teplotu, ani ine problemy. Co to moze byt?
tb

ODPOVEĎ  
Ak sú lymfatické uzliny "zdravé", človek si ich nevšimne - teda ich nevníma. Ak Vám neustúpi tento pocit, navštívte svojho všeobecného lekára, ktorý ak si upresní ďalšie informácie, určite Vás správne usmerní. Príčin, ktoré môžu ovplyvňovať lymfatický systém, je veľa a ich identifikovanie si vyýaduje podrobnejšie informácie ako ste udali.
2013-10-19
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Prosba o info
(katarína)
Dobrý deň,moja maminka má karcimatozu peritonea, teraz jej stúpli markery zo 150 na 210, berie už takmer rok Xelodu, ale asi jej už prestava zaberať, chcú jej zmeniť liečbu...a nasadiť IRINOTEKAN čo je to za látku? bojím sa o jej zdravot. stav ako to bude zvladať...dakujem za odpoved
katarína

ODPOVEĎ  
Pacienti sú preto priebežne kontrolovaní,aby lekári mali možnosť ovplyvniť ochorenie v prospech pacienta a tiež vyberajú lieky, ktoré sú v danej situácií najoptimálnejšie vzhľadom k chorobe a celkovému zdravotnému stavu pacienta, takže o vhodnosti lieku môžu rozhodovať iba lekári s dostatočnými informáciami. Niet lieku, ktorý by nemal vedľajšie účinky, ale tie sa u jednotlivých pacientov ani nemusia prejaviť, preto prajem, aby ste celkový stav zvládali bez komplikácií. Každý liek má príbalový letáčik, tam je možné prečítať si vedľajšie účinky, ale znova zdvôrazňujem že sa nemusia prejaviť ani sa neprejavujú u väčšej skupiny pacientov.
2013-10-19
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Biopsia
(Jana Nitra)
Dobrý deň, včera som absolvovala sono a mamografiu. Záver z MMG : obojstranne zmnožené fibrogranulárne tkanivo, najmä centrálne retromamilárne a v HLQ. Bez spikuliformných lézií a mikrokalcifikátov v zhlukoch.Vpravo solitárny MK. Koža nie je zhrubnutá. Mamily primerané. Patologická vaskularizácia sa nezobrazuje. Zachytené axily- početné LU bilat. do 10 mm. Záver: Bez známok malignity v MMG obr., lož. lézia verifikovaná v USG vn denznom prsníku .Solitárny MK vpravo. BI RADS 2, dop. CCB novodiferencovanej lézie na USG vpravo. Mám ísť na biopsiu. Bojím sa výsledku...
Jana Nitra

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, u každého nového solídneho ložiska je potrebné vykonať biopsiu a takto určiť správnu diagnózu. Konečná diagńóze býva aj iná ako zhubný nádor. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-10-18
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Rakovina v III štádiu
(Ľudmila)
podstúpila som chemoteriapiu prvej aj druhej línie operáciu karcinómu vaječníka, ale metastázy v peritoneu na pobrušnici mi zostali. Výsledky mám dobré aj z CT aj z pet CT, iba marker 125 mi stúpa každé 3 mesiace o 20 a teraz ho mám 88
Ľudmila

ODPOVEĎ  
Neviem,na čo presne sa ma pýtate, neformulujete žiadnu otázku. Navyše, z údajov, ktoré ste mi poslali, nie je možné si urobiť obraz o ochorení.
2013-10-17
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Vysvetlenie
(vaječniky)
Dobry deň chcem vas poprosiť o vysvetlenie vysledkov ktore po operacii cysty a vaječnika prišli z CYTOLOGIE MAKRO POPIS Material veľkosti 50x45x37mm, v podobe otvoreneho dvojkomoroveho cystickeho utvaru,vonkajši povrch mierne hrboľaty,sivobelavej farby,dovnutra cysty prominuju viacere karfiolovite utvary, čiastočne stransparentne,ložiskovite žltkastobelave,tuba makroskopicky nezreteľna. MIKRO POPIS Ovarium lateris dextri:v terene endometriozy zachytene štruktury zmiešaneho adnexalneho /ovarialneho/ adenokarcinomu. cca 90% objemu novotvaru je tvorených štrukturami ENDOMETRIOIDNEHO ADENOKARCINOMU grade I, endometrioidny adenokarcinom vykazuje ložiskovo znamky mucinoznej diferenciacie, cca 10% objemu novotvaru je tvorenych štrukturami CLEAR CELL ADENOCARCINOMA, high nuclear grade, bez evidebtnej angioinvazie,povrchovo ovaria bez zrejmych nadorovych zmien, imunofenotyp novotvaru, v endometrioidnom adenokarcinome estrogen receptor+, progresteron receptor+,vimentin fokalne+WT1-,p53 len fokalne+,cytokeratin 7+,cytokeratin 20-,CDX2, v komponente clear cell adenokarcinomu bez signifikantnej expresie estrogenovych i progesteronovych receptov , p53 fokalne+ WT1- chcela by som vas poprosiť aby ste mi to vysvetlili v reči ktoru pochopi aj laicky človek lebo nič mi nehovoria medicinske nazvy /viem že je to určity druh rakoviny ale neiem či je to važne / jedna sa o 41 ročnu ženu / moju sestru Dakujem
vaječniky

ODPOVEĎ  
Histologický nález hovorí tom, že u pacientky odstránili pravý vaječník, kde nebola cysta, ako predpokladali, ale jedná sa o rakovinu vaječníka. Nádor sa skladá z dvoch typov rakovinových nádorov - endometrioidný adenokarcinóm a adenokarcinom zo svetlých buniek. U pacientky bude nutné vykonať ďalší operačný výkon - odporúčam na špecializovanom onkologickom pracovisku. Po histologickom výsledku z tejto druhej operácie sa rozhodne, či pacientka bude ešte potrebovať chemoterapiu. Neviem ako chápete vážnosť ochorenia, ale jedná sa o rakovinu vaječníka. Diagnóza je to vážna, ale je liečiteľná. Dôležité je, aby bola liečená kvalifikovanými lekármi - onkológmi.
2013-10-17
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Hodnoty TSH
(ludmilaburanova@gmail.com)
Sú hodnoty po troch rokoch od liečby rakoviny štitnej žlazy uspokojivé_? TSH O,O6 fT4 17,29 Tg pod 0,17 ďakujem
ludmilaburanova@gmail.com

ODPOVEĎ  
Endokrinológ Vám optimálne nasadil supresívnu liečbu, ak ju dodržíte, organizmus by nemal byť pod tlakom ochorenia vyoperovaného nálezu a orgánu, Vaša kvalita života by mala byť zachovaná ako pred operáciou a možno i lepšia.
2013-10-16
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Hodnoty TSH
(ludmilaburanova@gmail.com)
Sú hodnoty po troch rokoch od liečby rakoviny štitnej žlazy uspokojivé_? TSH O,O6 fT4 17,29 Tg pod 0,17 ďakujem
ludmilaburanova@gmail.com

ODPOVEĎ  
Áno, Váš endokrinológ Vám dal dostatočnú dávku thyroideálneho hormónu a dosiahol supresiu hladiny TSH- držte sa i naďalej jeho pokynov.
2013-10-16
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Hrcka
(dominika)
Dobrý deň, chcela by som sa opýtat - pred pár mesiacmi som si v podstate náhodou pri lopatke nahmatala hrcku, ktorá vobec nebolela. Teraz ma to však už začalo boliet - nie nejako velmi, ale cítim, že to tam mám. Kedze som pacientkou s diagnostikovanou SM pravidelne chodievam na mri mozgu a miechy, na kt. som bola aj pred pol rokom. Moja otazka znie: keby to bolo niečo vážne, bolo by to na mri vidiet, nie? Či mám zájst pre istotu k lekárovi? A ešte by ma zaujímalo, čo je pravdy na tom, že pacienti s SM nemozu podstupit ozarovanie ani chemo? čo sa robí v takomto prípade, ak sa u nich objavi rakovina? Mám malého synčeka, takže začínam byt z tej hrčky mierne nervozna..velmi pekne Vám dakujem za odpoved.
dominika

ODPOVEĎ  
My ženy máme sklon vyrábať katastrofické scenáre :-). Aby ste bola spokojná bez zbytočného stresu - ak hrčka v krátkom čase nezmizne, navštívte svojho lekára, som presvedčená, že sa to vyrieši vo Váš prospech. Liečba sa vždy ordinuje podľa nálezu, celkového zdravotného stavu pacienta - individuálne.
2013-10-16
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Vysledok MMG
(magda)
Dobry den prajem, prosim Vas, viete mi vysvetlit ludskou recou vyseldok MMG. Koza, podkozie negat.Axily bez LAP. Bilat.pokracujuca involucia zlazy s reziduami fibrogl. tkaniva v HLQ a retroareolarne bez mal. TU opacit, patol. zhlukov MK a poruchy architektonikky. Viacere MK aMaK bilat.
magda

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, nález máte bez príznakov zhubného nádoru, výsledok máte v norme. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2013-10-15
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
CEA
(Zuzka)
Dobry den zajimalo by me zdali mam panikarit a nebo se obavat nejakeho zhoubneho onemocneni,kdyz po odebrani CEA hodnota presahovala 9,5.Rada bych vedela jestli tato hodnota signalizuje jiz nador ktery se vytvari a nebo jestli muze jit jen o zanet v tele.Muzou to mit na svedomi napr ledvinove kameny??? na pravidelne odbery chodim kazdy rok a v roce 2007 to byla hodnota 7,8.Predem dekuji za Vasi odpoved Zuzka
Zuzka

ODPOVEĎ  
Vaše informácie sú správne,zvýšené hodnoty onkomarkerov sa zisťujú i pri zápalových ochoreniach, ak chodíte na pravidelné kontroly k lekárovi, tie by mohli /žiaľ nie 100%/ byť zárukou zistenia včasných chorobných zmien. Žiaľ, stresu sa človek nevyhne až do najbližšieho negatívneho výsledku, z času na čas vždy príde na rozum.
2013-10-15
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Kyretaz
(lucia)
Dobry den. Od 2001 som sledovana na Heydukovej kvoli " zlej" cytologii. Lekar mi hodnoty nehovori, len sa vzdy telefknicky dohodneme na dalsom vysetreni. Frekvencie mojich navstev sa zintenzivnili na inrerval kazdych 6-8 tyzdnov. Podla vysledkov poslednej cytologie mi lekar odporucil kyretaz podla neho ambulantny zakrok. Nie som si ista ci spravne pomenoval zakrok. Nerobi sa kyretaz v pripade" cistenia" po lorode? Viete mi prosim povedat ako takyto zakrok prebieha? Moj osetrujuci lekar ma upozornol ze on s najvacsou pravdepodobnostou vtedy na pracoviskh nebude a v konecnom dosledku zalezi od zastupujuceho lekara ako bude zakrok prebiehat .
lucia

ODPOVEĎ  
Napísali ste mi málo údajov, z ktorých by som mohol zhodnotiť nutnosť vykonať kyretáž. Mali ste lekárovi položiť otázky, aby ste vedeli, aký výkon a prečo sa má u Vás vykonať. Kyretáž sa robí za účelom poznania stavu sliznice vo vnútri maternice. Máte možnosť sa s lekárom dohodnúť na termíne výkonu keď bude na pracovisku. Pravdepodobne nejde u Vás o potrebu okamžitého, neodkladného výkonu.
2013-10-15
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
1 << 31 < 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 > 53 >> 461
Facebook