foto
2% proti rakovine

Ďakujeme všetkým, ktorí svojimi 2% poporili naše projekty.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Príďte nás pozrieť na festival Pohoda

01.07.2015

Stretnutia milovníkov hudby v Martine

25.06.2015

Ako byť úspešný na pohovore

18.06.2015

Vpustite do svojej „kuchyne“ cudzieho človeka

28.05.2015

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 14:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 14:00-16:00
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-14:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Poprosíme Vás o väčšiu trpezlivosť pri zodpovedaní otázok v mesiacoch júl a august  z dôvodu čerpania dovoleniek viacerých odborníkov.

Ďakujeme za Vaše pochopenie.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9575)

strana 42 z 479 (otázky 821 - 840)
Názov
(meno)
Text Dátum
Kalcifikat na mozgu
(Zuzka)
Dobry den. Ako 17 ročnu ma operovali v BA na kramaroch. Nakolko som este nebola uspata, dostala som epileptický záchvat priamo na operacnom stole. Odvtedy mam epilepsiu. Teraz mám 32 rokov. Mávam nočne záchvaty ale na EEG ani CT sa to nikdy nepotvrdilo. Hoci tie ťažsie záchvaty mám ako z učebnice. Krče, bezvedomie, pokusany jazyk. Stav sa mi zhorsil a tak ma dr poslal na EEG. Záver bol Graf hraničný-ale nešpecificky, so záchytom aktivity generalizovaných ostrych vln v pasme Theta. Potom ma odoslal na CT mozgu. Neviem preco ale vyšetrenie prebehlo bez podania kontrastnej látky. Záver je Kalcifikát v BG vľavo. Hoci nador nanasli citim ze sa nieco so mnou deje. Niekedy mam problemy s chodzou, niekedy rozmazane videnie. Bolesti hlavy no najcastejsie pocit na odpadnutie. Može ist o nejake ochorenie ci nador ktorý mohli lekári prehliadnut? Nechcem to nehat len tak a neviem ako postupovat ďalej. Najradsej by som bola aby mi vyšetrili likvor. Može to vyšetrenie odhalit rakovinu? V rodine podobne problémy mal stary otec ktory zomrel na sklerozu multiplex a moja dcerka ma tiez podobne problemy ako ja. Nasli jej cistu na mozgu tak neviem ci to nemoze mat zdedene. Prosim Vás o akukoľvek radu ktorá by mi mohla pomoct posunuť sa dalej.
Zuzka

ODPOVEĎ  
V prvom rade si je potrené uvedomiť, že mozog máme v uzavretom a obmedzenom priestore a tak každý nález - či je nezhubný alebo zhubný - môže vyvolávať príznaky, ktoré veľmi skomplikujú život. Prítomný -zistený kalcifikát môže byť príčinou Vašich ťažkostí. Ak sa nájde príčina jednou metódou potom sa nerobia ďalšie vyšetrenia napr. s kontrastnou látkou. Veľkosť nálezu je tiež určujúca pre stanovenie diagnózy, do určitých veľkosti/typ prístroja/ ani v súčastnosti nie sme schopní odhaliť nález, preto ak je potrebné, vyšetrenia sa robia rozdielnymi vyšetrovacími metódami a v určitom časovom odstupe. Taktiež ak daný "záchvat" neprebieha pred očami lekára a nie je potvrdený vyšetreniami, nemá sa o čo lekár zachytiť a nemôže určiť dg, musí skúmať a vyšetrovať ďalej. Pre Vás bude najsprávnejšie ak zostanete u jedného neurológa, určite mu povedzte i o operácii v 17 rokoch, prečo bola robená a kde a že ste mali epileptický záchvat, tiež povedzte o rodinnej anamnéze (otecka) aj o ťažkostiach Vašej dcérky, najlepšie pomôcť Vám dokáže lekár, ktorý bude mať všetky potrebné informácie.
2014-04-15
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rakovina krcka maternice
(Ivana)
dobry den som po hysterektomii y dovodu rakoviny krcka maternice v stadiu T1A1.lekarka mi pravidelne robi steri y posvovich stien,ktore vysledky su vzdy dobre..avsak co ked sa mi vysledky pohorsia aka je v mojom pripade liecba?pytala som sa lekarky ta mi nevie dat jednoznacnu odpoved vraj to je zriedkave..aj na internete pisu o zriedkavosti ochorenia ale ja mam aj tak obavy a bola by som vam vdacna keby ste mi napisali o liecebnych postupoch pri zhorseni cytologie z posvovych stien..dakujem.
Ivana

ODPOVEĎ  
Pacienti po liečbe nádorového ochorenia chodia pravidelne na kontrolné vyšetrenia, aby sa včas odhalila možná recidíva ochorenia. Ak vznikne recidíva ochorenia, je potrebné ju odhaliť čo najskôr, kým je malá a je jednoduché ju operačne odstrániť. V prípade rakoviny krčka maternice, ktorá bola primárne liečená odstránením maternice, môže vzniknúť recidíva v pošve. Ak by sa tak stalo, je možné recidívu chirurgicky odstrániť - odstrániť ešte časť pošvy s touto recidívou. Je tiež možné miesto recidívy ožiariť a tak zlikvidovať recidívu. Ak by neexistovali liečebné možnosti pri vzniku recidívy, tak by nemalo zmysel vykonávať kontrolné vyšetrenia u pacientov po liečbe nádorového ochorenia.
2014-04-15
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Detoxikacia pecene pri chemoterapii
(Klaudia)
Dobry den,som po operacii prsnika a pri kontrole krvi pred chemo mi vyskocili zvysene pecenove testy. Ako mozem a cim mozem detoxikovat pecen? Poradte mi .Dakujem za Vasu odpoved. Klaudia
Klaudia

ODPOVEĎ  
Máte svojho ošetrujúceho lekára, najsprávnejšie je poradiť sa s ním, pozná výšku konkrétnych hladín pečeňových testov, vie aké lieky Vám podával, aký je Váš celkový zdravotný stav , pretože niektoré výsledky je možné ovplyvniť časom od liečby, iné zmenou životosprávy, ale v zásade platí: ak je možné dodržiavať správnu životosprávu: pestrá strava 5x denne, dostatočný pohyb i oddych a tak by si s mnohými problémami organizmus sám a citlivejšie poradil ako robiť umelé zásahy.
2014-04-15
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Ca mammae vpravo
(Slávka)
Dobrý večer,chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu na môj problém.Som po operácii pravého prsníka.Lekári v jednej nemenovanej nemocnici v Bratislave ma od novembra,kedy mi mamograf ukázal nejaké lezie,ubezpečovali,že to nič nebude,že je to len udreté,mi nakoniec vyoperovali zhubný 6 mm nádor.Z tejto nemocnice som odišla,stratila som v nich dôveru.Momentálne som po tretej chemoterapii v NOU v BA. Na pravom prsníku mám ale stále v oblasti jazvy dosť veľké hrče a oblasť jazvy je ešte z polovice necitlivá.Operovali ma v podstate 3-krát.Raz prsník,pazuchu nemohli,lebo bol pokazený prístroj a potom keď histológia bola zlá,hneď bol aj prístroj opravený a mohli robiť druhú operáciu.Ale tá im zas veľmi nevyšla,lebo pri natlakovávaní organizmu sa niečo stalo,ja neviem čo,museli ranu opäť otvoriť a výsledok som už povedala. Moja bradavka na pravom prsníku má trojakú farbu.Širšie okolie je šedé,samotná bradavka je sýto červená a často mám pocit,že mi horí a samotný stred bradavky je biely.A práve na to sa chcem spýtať,čo to vlastne môže byť.Ešte k doplneniu info- výsledok uzlín bol v poriadku,chvála Bohu,aspoň to.Výtok ale z bradavky nemám,nič mi nemokvá,len bradavka je stále vo veľkosti špendlíkovej hlavičky v strede biela.A je veľmi citlivá.Niekedy mi vystreľujú bolesti z pazuchy až do bradavky.Súvisí toto všetko s mojou liečbou? Poraďte mi,prosím Vás. Srdečne Vám ďakujem za odpoveď. Slávka
Slávka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, v tomto prípade Vám neporadím, nakoľko možnosti Vami popisovaných zmien je viacero. Odpoveď by som Vám dal len ak by som Vás vyšetril, bez vyšetrenia to nie je možné. Konzultujte to so svojim ošetrujúcim lekárom. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-04-15
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Stále sa tvoriaca zrazenina
(Nikka05)
Dobrý, mam 22 rokov pred mesiacom mi diagnostikovali N60.2 Fibroadenoma mammae 1.dx tumor veľkosti 35x25x18 . Dňa 20.3. som bola na operácii prsník som mala strašne opuchnutý a "horúci" po 10 dňoch mi pukli stehy a pomedzi ne pretekali hustá krv na chirurgii mi vysvetlili ,že mam zrazeninu a ta sa potrebuje "dostať" vonku...toto sa zopakovalo už 2krát s tým ,že mi stehy rozstrihnú a vytlačia zvyšnú krv a zašijú. Som skoro mesiac po operácii prsník mam väčší a väčší bolesť ani nespomínam som už zúfala. Je to všetko v poriadku? Dakujem
Nikka05

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, niekedy sa žiaľ stávajú takéto vedľajšie nežiadúce príznaky po operácii. Konzultujte stav s Vaším lekárom. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-04-14
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Stále sa tvoriaca zrazenina
(Nikka05)
Dobrý, mam 22 rokov pred mesiacom mi diagnostikovali N60.2 Fibroadenoma mammae 1.dx tumor veľkosti 35x25x18 . Dňa 20.3. som bola na operácii prsník som mala strašne opuchnutý a "horúci" po 10 dňoch mi pukli stehy a pomedzi ne pretekali hustá krv na chirurgii mi vysvetlili ,že mam zrazeninu a ta sa potrebuje "dostať" vonku...toto sa zopakovalo už 2krát s tým ,že mi stehy rozstrihnú a vytlačia zvyšnú krv a zašijú. Som skoro mesiac po operácii prsník mam väčší a väčší bolesť ani nespomínam som už zúfala. Je to všetko v poriadku? Dakujem
Nikka05

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, bežne to takto nebýva. Ťažko sa dá vyjadriť k týmto komplikáciám z diaľky, skutočne je potrebné to konzultovať len s ošetrujúcim lekárom. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-04-14
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Hrcka
(danka2027)
dobry den,chcem sa spytat mam sledovany lavy prsnik lozisko ma benignu formu ostru konturu a solidny charakter t.c.15x8mm ine loziska nezachytene Axilla bez znamok LAP.Mam sa niecoho obavat? dakujem za odpoved
danka2027

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, podľa popisu sa pravdepodobne jedná o nezhubný nádor prsníka. Vhodné je potvrdenie diagnózy biopsiou- odber tkaniva z nádoru. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-04-14
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Cytologia
(iveta)
Dobry den pan doktor,poprosila by som vas o vysvetlenie,uz vyse roka mi vychadzaju cytologicke vysledky pap 3ab asch,pap 2,na odporucanie mojho gynekologa som navstivila onkogyn ambulanciu kde mi 9 mesiacov dozadu robili biopsiu a vysledky z histologie vysli bez patologickych zmien,doktor mi povedal ze operacia nieje nutna a s tym ze som zdrava ma poslal domov,tento rok vo februari mi opat vysla cyto 3ab asch a opat som bola pred dvoma tyzdnami na biopsii na onko a dnes som si bola pre vysledky,portio kryte dlazdicovitym epitelom s obrazom h-sil v urovnitazkej dysplazie,cin3,p16 ki 67,som z toho nestastna,akotoze pred rokom som mala opakovanu cyto 3a lsil,biopsiu v poriadku a teraz po necelom roku sa to takto zvrhlo??je to moc vazne??mam male deti,30 rokov a mam hrozne obavy,doktor povedal ze je nutna konizacia,je moj stav az taky vazny ze by si stym moja imunita neporadila??je to uz rakovina?dakujem za odpoved a prajem pekny den.
iveta

ODPOVEĎ  
Medicína nie je natoľko exaktná veda a nie všetky ochorenia prebiehajú úplne rovnako. V medicíne pracujú ľudia, ktorí sú omylní. Toto všetko dokopy hovorí o tom, ako je medicína komplikovaná. Dnes je ťažko vysvetliť ako je možné, že výsledky pred rokom boli negatívne. Možno skutočne boli negatívne, možno lekár odobral vzorku kúštik vedľa skutočnej lezie, možno sa chyba stala pri fixovaní, transporte alebo pri odčítaní vzorky v laboratoriu. Dôležité dnes je, že ste boli na opakovanom vyšetrení po minimálne 6 mesiacoch a výsledok je ťažká dysplázia, čo je ešte predrakovinový stav. Vykonajú Vám konizáciu, ktorou sa odstráni choré tkanivo z krčka maternice a budete zdravá. Samozrejme, budete chodiť na pravidelné gynekologické kontroly, aby sa vedelo, že ste v poriadku. Ľudský papiloma vírus, ktorý je zodpovedný za predrakovinové stavy na krčku maternice, môže niekedy byť veľmi agresívny a preto je potrebné chodiť na kontroly po konizácii, aby sa včas zistilo, že vírus pretrváva a môže opäť spôsobiť predrakovinový stav.
2014-04-14
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Psych.podpora
(ali)
kde v ziline moze onkol.pacient vyhladat skutocne odbornu pomoc - psychicku podporu radu ako to zvladnut . . dakujem
ali

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. V rámci projektu "Psychosociálnej siete pre pacientov a ich rodiny" sa môžete obrátiť i na psychologičku v Žiline. Kontakt na ňu je nasledovný: PhDr. Mária Vopátová 0907/786297 maria.vopatova@gmail.com Služby poskytované onkologickým pacientom a ich rodinným príslušníkom v rámci tohto projektu sú bezplatné, náklady v plnej výške znáša Liga proti rakovine. Neváhajte sa na pani Vopátovú s dôverou obrátiť, verím, že Vám pomôže. S pozdravom, Lucia Budáčová
2014-04-14
Mgr. Lucia Budáčová Odpoveď od:
Kozny problem
(ala)
dobry den - vybrali mi tkanivo na koreni nosa - toto je histol. nalez - prosim o zrozumitelne vysvetlenie slov : infiltrativne rastuci bazocelularny karcinom s vyrazne regresivnymi zmenami tkaniva + nador je imunohistochemicky difuzne pozitivny na BerEP4 velmi ojedinele pozitivny na p16 dakujem vam pekne
ala

ODPOVEĎ  
Bazocelulárne karcinómy sa vedia úspešne liečebne zvládať, žiaľ sami si ich vznik spôsobujeme - z nálezu predpokladám, že ste boli u dermatlóga a ten Vás poslal k chirurgovi, ktorý odoslal tkanivo histológovi, ktorý presne popísal typ nálezu a jeho charakter, ktorý je dôležitý pre plán ďalšej liečby. Tú lekár musí prispôsobiť celkovému zdravotnému stavu.
2014-04-13
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Zhrubnutie ruky
(Ala)
Dobrý deň, mám 46 rokov, chodím do práce na plný úväzok – nie manuálne. Som po operácii oboch prsníkov v roku 2010. Mala som rádioterapiu, užívam Tamoxifén. Zákrok bol prevedený so zachovaním prsníkov, na pravej strane bola braná vzorka uzlín. Pri rádioterapii došlo na oboch stranách k reakcii a miesto tesne pod pazuchou som mala spálené – veľké krvavé rany asi 8 cm x 4cm. V 2012 som bola na operácii odobratie maternice aj vaječníkov. Liečim sa na hypertenziu štítnej žľazy od roku 2013. To je v skratke môj zdravotný stav. Začala som pozorovať že mi mierne spuchla celá pravá ruka, mávam štípavý pocit pod pazuchou a niekedy v ruke cítim mierny tlak..slabú bolesť. Moja onkologička mi povedala, že sa jej javí slabé zhrubnutie a mám si dávať pozor. Myslela som, že keď mi neboli odobraté uzliny k zhrubnutiu ruky nemôže dôjsť. Mohli to spôsobiť popáleniny z rádioterapie? Prosím Vás o radu na koho sa obrátiť s daným problémom, chcem sa poradiť ako tomu predísť, čo môžem pre to urobiť. Neexistujú nejaké masáže? Veľmi pekne ďakujem za Váš čas a radu. Ala
Ala

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, v prípade, že sa nejedná o návrat základného ochorenia (zhubný nádor prsníka), je potrebná manuálna a prístrojová rehabilitácia opuchnutej ruky a rehabilitáciu ruky doma podľa návodu pre lymfedém hornej končatiny. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-04-13
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Rakovina pľúc
(Anna)
Dobrý deň,pán doktor, Mám k Vám prosbu,týka sa môjho manžela. Manžel bude mať tohto roku 69 rokov, v máji minulého roku mu diagnostikovali malobunkový karcinom pľúc.Citujem z lekárskej zprávy CT vyšetrenia záver: TU formácia v hile pľúc 1.sin 35x60x40 mm s prestením do mediastína v.s. s infiltráciou pricipl.bronchu 1 sin. a AP 1.sin? LAP v mediastíne a hile 1.sin, Ložisko pľúc v HL 1.sin a ložisko v DL 1dx.susp mts etio,Susp.dve mts ložiská pečene,Susp.známky intersticiálneho procesu pľúc ľahk.st. Od 9.júla podstúpil chemoterapiu v 8 cykloch po troch týždňoch 3 dni po sebe.,ukončil ju v októbri .V januári t.r. bol na kontrole a CT vyšetrenie robené v novembri ukázalo,že nádor sa zmenšil a ďalšiu kontrolu mal naplánovanú na 30.apríla. V polovici marca začal mať pichavé bolesti v ľavom hemithoraxe pod lopatkou pri dýchaní a kašľaní.Lekár ho poslal na CT vyšetrenie,ktoré ukázalo rozsiahlu progresiu centrálneho TU v oblasti ľ.hilu 60x62mm s početnými ložiskami patol.LAP v okolí v.portae. T.č má za sebou 1.cyklus tabletkovej chemoterapie / HYCAMTIN /. Niečo som si k tejto diagnóze našla na internete a preto viem,že je to asi dosť špatné .Napriek tomu by som Vás poprosila o prognózu jeho uzdravenia a ako sa bude jeho ochorenie vyvíjať, čo môžeme očakávať a ako mu môžem pomáhať,keď bude v pokročilejšom štádiu jeho nemoci. Ďakujem Vám za informáciu.
Anna

ODPOVEĎ  
Ďakujeme vám za otázku. Ako iste viete a boli ste určite informovaná lekárom, diagnóza malobunkového karcinómu pľúc už s dokázanými vzdialenými MTS (pečeň) je malígne ochorenie v štádiu generalizácie a už v čase diagnózy. Je to karcinóm síce citlivý na chemoterapiu, ale len dočasne, ako to je aj u vášho manžela keď t.č. mu bola dokázaná progresia ochorenia. Myslím, že najlepšie by bolo, aby ste úzko spolupracovala s jeho lekárom, ktorý vedie onkologickú liečbu a on vám najlepšie vysvetlí klinický stav vášho manžela a poradí, ako by ste sa mohli postarať o neho samozrejme v spolupráci s ním, prípadne aj so psychológom a inými zdravotníckymi pracovníkmi.
2014-04-13
MUDr. Elena Kavcová, PhD. Odpoveď od:
Her2+
(Jana)
Dobrý deň, žena 32 s diagnózou her2 3+ momentálne v procese liečby, Herceptín a tamoxifen. Myslíte, že je možné po skončení liečby aby mala dieťa? Teda aký je váš názor na tehotenstvo v takomto prípade??
Jana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, po liečbe takýmito liekmi býva často len prechodná neplodnosť, ale môže byť aj niekedy trvalá. Konkrétne to konzultujte s Vaším lekárom, ten disponuje všetkými informáciami o Vašom konkrétnom prípade. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-04-12
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Rakovina koze
(alen )
roky som mala zvlastnu ranku na koreni nosa / pred rokmi mi ho byvaly zlomil - bola som v tom ze je to zle zrastene . . / upozornovala som na to lekarku - myslela ze tam mam vyrazku . . ked rana vkuse mokvala a krvacala ziadala som o odbor.vysetrenie - vcera v den narcisov som sa dozvedela diagnozu + rada by som par informacii k tejto teme poradte prosim dakujem
alen

ODPOVEĎ  
V prípade, že máme nejaký nález na koži, ktorý sa nám nehojí, je vždy opodstatnené navštíviť kožného lekára. Ten si najodbornejšie poradí s nálezom i jeho liečbou - čo je i vo Vašom prípade vhodné a určite Vám i povie diagnózu a navrhne liečbu, - neuviedla ste nám základné údaje, aby sme Vám mohli poradiť prostredníctvom tejto poradne.
2014-04-12
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Krcok maternice
(Gina)
Dobry den, chcela by som sa informovat, v akom stadiu sa nachadza rakovina krcka maternice, ak je uvedeny diagnosticky zaver pT1b2pN1pMx, FIGO IIIC. Je to vcasne alebo pokrocile stadium? V porovnavacich tabulkach TNM a FIGO je FIGOIII oznacene ako T3. Je takyto zaver mozny? nestala sa niekde chyba?Dakujem
Gina

ODPOVEĎ  
Klasifikácia TNM je praktickejšia, pretože popisuje - T- tumor N-stav lymfatických uzlín a M - prítomnosť metastáz. Vo Vami udávanom prípade sa jedná o nádor väčší ako 4 cm (T1b2) a našli sa metastázy v lymfatických uzlinách (N1). Tieto údaje hovoria o pokročilejšom ochorení. Pacientka po operácii vyžaduje ešte následnú liečbu rádioterapiou s chemoterapiou.
2014-04-11
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Ct
(Zuzana)
Dobry deň, Bola som na ct brucha pre bolesti križov s vyžarovanim do brucha. Vysledky boli v poriadku ale v sprave mam vetu, ktora ma znepokojuje a znie: v pohrudničnych dutinach uzke pruhy volnej tekutiny. Otec zomrel na rakovinu pluc mal 78 . Ja mam 50. Poprosim vas o vyjadrenie či bymohlo isť o niečo važne. Mam alergiu na pely. Ďakujem
Zuzana

ODPOVEĎ  
Ďakujeme za vašu otázku. Ja nie som rentgenolog , ktorý by vam vedel najlepšie zodpovedať na vašu otazku. Ale tekutina v pohrudničných dutinách a to ako pišete, že sú prítomné len úzke pruhy voľnej tekutiny, by nemala znamenať rakovinu. Odporúčam vám obrátiť sa na lekára, ktorý vás na CT poslal, aby zosumarizoval CT nález spolu s vašim klinickým nálezom alebo priamo sa obrátiť na rentgenológa.
2014-04-11
MUDr. Elena Kavcová, PhD. Odpoveď od:
Rakovina prsnika
(gabriela)
trapi ma problem ze sa neviem rozhodnut ci mam ist na chemoterapiu alebo sa liecit alternativne som po operacii mesiac zatial som odmietla vsetky navrhy mojej lekarky som presvedcena ze mi alternativna liecba pomize ale som stale na pochybach co mam robit
gabriela

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, rozhodnutie liečby samozrejme záleží na samotnom pacientovi. Niektorí pacienti uprednostňujú alernatívnu medicínu pre liečbu zhubného nádoru. Avšak treba si položiť otázku, prečo je na internete množstvo bezpečných aletrnatívnych typov liečby, a tieto typy sú radikálne odlišné svojím mechanizmom, prečo neexistuje len jedna alebo dve alternatívne liečby, ktoré bezpečne vyliečia onkologické ochorenie? Myslíte, že ak niekto vie vyliečiť zhubné ochorenie, nedostane Nobelovu cenu? Za môjho života som prežil každoročne 100% postupy liečby onkologických ochorení, ktoré zrazu do 2-3 rokov úplne zanikli. Toto rozhodnutie za Vás nik nespraví. Nepíšete nič o Vašej diagnóze a údajoch o zdravotnom stave, takže Vám neviem konkrétnejšie povedať, aká úspešná môže byť konvenčná liečba pri danom type ochorenia. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-04-11
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Rakovina
(emina)
Dobrý deň, už asi 4 mesiace sa cítim zle, neviem to vysvetliť, ale už som bola u lekárky a výsledky krvi boli v poriadku. Povedala, že je to psychika, dala mi setralín a lexaurín. Ale stále je mi zle a k tomu mám bolesti v krížoch a v panve. Mám veľký strach že mám rakovinu endometria alebo krčka maternice. Bola som aj u gynekológa a výsledky budú za týždeň. Chcem sa spýtať či na rakovinu endometria mi urobila p.Doktorka tiež testy. Na rakovinu krčka maternice mi robila.
emina

ODPOVEĎ  
Nepíšete, aké vyšetrenia Vám boli vykonané, preto sa k tejto otázke neviem vyjadriť. Vyčkajte ešte na výsledky od gynekológa, ktoré ako píšete, budú o týždeň.
2014-04-11
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Kostna dren
(diana)
Zabudla som sa vo svojej obsiahlej správe opýtať, či je darovanie kostnej drene, resp. jej "odloženie" možné a či by mohlo pomôcť v prípade, ak by sa rakovinové ochorenie (alebo iného druhu) objavilo v nasledujúcich rokoch u samotného darcu alebo blízkeho príbuzného. Rovnako tiež, či by darovanie mojej kostnej drene mohlo pomôcť aj cudzím ľuďom. Ešte raz ďakujem, Diana (23r)
diana

ODPOVEĎ  
Všetko na čo sa pýtate je možné, ale konkrétnu odpoveď pre Vás Vám môžu dať iba na špecializovanom pracovisku-Národný register kostnej drene FN- BA Antolská č.t.02/6867 3586.
2014-04-11
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
POTREBOVALA BY SOM POMOCT.
(Silvia)
DOBRY VECER CHCELA BY SOM SA SPYTAT ,GYNEKOLOG MA POSLAL NA SONOGRAFIU A NAPISAL MI NA SPRIEVODNY LIST KLINICKA DIAGNOZA :N64 PREVENCIA...MAM IST NA KONTROLU ZA MESIAC A POL ...A NEVIEM CO TO ZNAMENA VEDELI BY STE MI NA TO ODPOVEDAT ZE CO TO ZNAMENA LEBO SA BOJIM..ZE CI TO NEMA SPOJENE NIECO S RAKOVINOU.DAKUJEM.JA MAM RADA UPRIMYCH LUDI...A NECH ASPON SA NA TO PRICHYSTAM AJ KED NEMAM VYSLEDKY ALE ABY SOM SA VEDELA PRICHYSTAT NA TO CO TO JE ABY PRE MNA KA MI TO POVEDIA NEBOLO SKLAMANIE.DAKUJEM.
Silvia

ODPOVEĎ  
Nepíšete, aké vyšetrenia Vám vykonali. Absolvujte sonografické vyšetrenie, a potom Vám gynekológ určite vysvetlí Váš zdravotný stav.
2014-04-11
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
1 << 31 < 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 > 53 >> 479
Facebook