foto
OnkOlympiáda 2015

Prvýkrát na Slovensku - OnkOlympiáda 2015
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Postoj WHO k zisteniam IARC o ...

27.10.2015

Prežabákujme spolu svet!

12.10.2015

Týždeň proti rakovine už čoskoro

30.09.2015

Ako môžu lieky „naučiť“ bojovať telo ...

29.09.2015

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-17:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-17:00
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-12:00 13:00-16:00
So 09:00-12:00 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Poprosíme Vás o väčšiu trpezlivosť pri zodpovedaní otázok v mesiacoch júl a august  z dôvodu čerpania dovoleniek viacerých odborníkov.

Ďakujeme za Vaše pochopenie.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9764)

strana 380 z 489 (otázky 7581 - 7600)
Názov
(meno)
Text Dátum
Cervarix
(Lubka)
Dobrý deň Dnes som zaotala v lekárni velmi prekvapená. Mám 17 ročnú dcéru a chcem ju zaočkovať proti rakovine krčka maternice. Viem že látka stojí okolo 3200Sk a poisťovňa mi vraj preplatí okolo 400Sk . Takúto som mala informáciu od lekárky asi tak spred štyroch mesiacov. Aké bolo moje prekvapenie, že látka stála 3991,50Sk a poisťovňa neprepláca nič. ( Všeobecná zdravotná poisťovňa). Látku si treba kúpiť tri krát. Ako vlastne podporuje zdravotníctvo prevenciu?????????? a vôbec ako pomáha obyčajným ľuďom A to pravidelne platím zo svojho podpriemerného platu do poisťovne.
Lubka

ODPOVEĎ  
Poisťovne hradia 10% z ceny vakcíny len 12 ročným dievčatám, pretože dievčatá v tomto veku produkujú také vysoké hladiny protilátok, ktoré ich budú pravdepodobne chrániť celý život. Ostatné otázky by bolo najlepšie smerovať na poisťovne a Ministerstvo zdravotníctva.
2008-11-13
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Prevencia
(anna)
Dobry den mam53 rokov a som 8apol roka po hysterectomii pre endomentriozu a od tej doby beriem fem7 50ug citala som ze po 7 rokov je riziko rakoviny prsnika v mojej rodine zomrela otcova mama moja mama na rakovinu a otec ma rakovinu koze prosim Vas,dokedy musim tie naplastie brat?amozu sa sucasne brat aj pot.doplnky napr.indonal,ive to som si precitala v casopise alebo co mam uzivat? ´Dakujem s uprimnim pozdravom
anna

ODPOVEĎ  
Milá Anna, užívanie hormonálnej substitučnej liečby je iste riadené Vaším gynekológom.Neviem či je informovaný o Vašej rodinnej anamnéze, tak ako ste ju popísala. Ak o nev vie,m treba mu ju opať pripomenúť.Výživové doplnky nekonzumujte iba podľa toho čo si prečítate v časopisoch.Je potrebné poradiť sa s ošetrujúcim lekárom a konzumovať treba predovšetkým pestrú racionálnu stravu.
2008-11-13
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Zvacsene uzliny
(Jana Cvengrosova)
Dobry den,uz niekolko mesiacov,mam zvacsenu uzlinu pod pazuchou ta mi reagovala spociatku aj bolestivo a na obidvoch stranach v oblasti slabin,tie su nebolestive,vsetky 3 uzliny maju velkost hrasku. Mam 32 rokov a chyta ma panika.
Jana Cvengrosova

ODPOVEĎ  
Milá pani Cvengrošová, nemyslite hlavne hneď na to najhoršie. Môže to byť kľudne zapálená uzlinka, ťažko mi je to bez vyšetrenia posúdiť. Aj pre Vaše ukľudnenie by bolo dobré aby sa na to pozrel lekár. A hlavne hneď nerobte paniku, tak si isto nepomôžete.
2008-11-13
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Cista na obličke
(Peter )
Dobrý deň Mojej priatelke dnes lekári po vysetreni zistili ze ma cistu na pravej oblicke. Lezi v nemocnici asi druhy den je na infúziách mala vysoke teploty a zvracala po kazdom jedle. Chcel by som sa opýtať aké sú prognózy teda možná liečba či postup v takomto prípade. Bojím sa o ňu a chcel by som vediet čo môžem očakávať... ďakujem
Peter

ODPOVEĎ  
Vami opisované klinické príznaky nepatria do klinického obrazu cysty obličky. Ultrasonografický obraz cysty obličky je dobre známy. Sú prítomné aj lokálne príznaky z obličky, v ktorej sa diagnostikovala cysta? Ak áno, potom je potrebné zvážiť inú diagnózu a podľa nej upraviť liečbu.
2008-11-12
Prof. MUDr. Michal Horňák DrSc. Odpoveď od:
Zelený ačmeň
(Martina )
Dobrý deň, vážený pán doktor, som 3 roky po liečbe Hodgkinovholymfómu. Môžem do svojej výživy zaradiť zelený jačmeň?Ďakujem za odpoveď.
Martina

ODPOVEĎ  
Milá Martina, keď ste roky po liečbe Hodgkinovho lymfómu, ste iste v sledovaní Vášho onkológa.Zelený jačmeň by Vám nemal ublížiť, ale je vhodné aby ste o akýchkoľvek výživových doplnkoch informovala pri kontrolách Vášho onkológa.Výživové doplnky môžu falošne ovplyvňovať výsledky vyšetrení.
2008-11-12
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Rakovina žalúdka
(ada)
Manželovi zistili rakovinu žalúdka, na sone zistili, že pankreas, obličky a pečeň nie sú postihnuté metastázami. na CT zistili, že v bránici a v nadobličke sú metastázy, po operácii - odstránení celého žalúdka mi lekár povedal, že metastázy sú aj v pečeni a pankrease. Je to možné, že v priebehu 2 týždňov sa mohol stav tak zhoršiť, alebo je nedokonalá zobrazovacia technika? Akú prognózu má toto ochorenie a za koľko dní,ak by sa to dobre hojilo, by mohol podstúpiť onkologickú liečbu? Ďakujem
ada

ODPOVEĎ  
Milá Ada, Sonografické a CT vyšetrenie majú diametrálne rôzne rozlišovacie schopnosti a operatér pri operácii tiež môže odhaliť i ďalšie zmeny na orgánoch.Žiaľ rakovina žalúdka sa často zisťuje až v pokročilom stave a žiaľ toto ochorenie nemá dobrú prognózu.Bližšie o prognóze u Vášho manžela Vás môže zodpovedne informovať iba jeho lekár. Prajem všetko najlepšie.
2008-11-12
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Krvava stolica
(anya)
chcem sa opytat....bola soj na zachode tak som si zbadala krvavu stolicu nie vela ale bola...co mam robit
anya

ODPOVEĎ  
Milá Anya, krv v stolici si vždy vyžaduje lekáreske vyšetreni. Najčastejšou príčinou sú hemeroidy ale môže ísť i o závažnejšie ochorenie.Preto je potrebné aby ste vyhladali gastroenterológa alebo chirurga.
2008-11-12
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Tŕpnutie dolných končatín po chemoterapii
(Ivka2705)
Som 2 mesiace po ukončení 4 cyklov chemoterapie /Cysplatina, Vepesid, Bleomycin/. Po 1. cykle mi začali tŕpnuť brušká prstov na rukách, teraz to už nie je tak intenzívne. Avšak po 4. cykle mi začali tŕpnuť prsty na chodidlách a od tohoto posledného cyklu, ktorý skončil začiatkom septembra je to stále horšie. Teraz pociťujem tŕpnutie už na celých chodidlách a v noci sa budím na znecitlivenie niekedy až ku členkom. Keď chodím, akoby som si necítila chodidlá ... sú stŕpnuté. Lekárka ma poslala iba na cievne a tam nič nenašli. Ako dlho môže trvať tento problém? Prejde to, alebo sa to môže ešte viac zhoršiť? Je to veľmi nepríjemné. ďakujem za odpoveď
Ivka2705

ODPOVEĎ  
Milá Ivka, príznaky tŕpnutia končatín po chemoterapiach bývajú prejavom ich nežiadúcich účinkov. Bolo by vhodné vyšetrenie a lečba u neurológa. Niekedy po liečbe chemoterpapiou tieto príznaky ustúpia, vymiznú, ale je to značne individuálne i čo do času trvanie.
2008-11-12
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Hcg u muza
(jana)
Dobry den.moj manzel ma 29 rokov, zistili mu Hcg v moci s honotou 22.Podstupil ekografiu semennikov, co bolo v poriadku.kde moze byt dalsi problem a ako postupovat?Vypoveda hodnota Hcg v moci a Hcg v krvi o niecom inom, je mozne ze manzel mal HCg v moci pozitivne a v krvi negativne? V detstve bol operovany na nezidene testes, ktore po operacii zisli, posledne 4 mesiace pocituje bolest v oblasti jazvy a bolest pri moceni. moze to suvisiet s nejakou cystou?dakujem za odpoved
jana

ODPOVEĎ  
Rozdielny nález hodnôt HCG v krvi a moči medicínsky nemožno vysvetliť. Obe vyšetrenia by sa mali opakovať súčasne. Môže ísť o nesprávne pozitívny alebo nesprávne negatívny výsledok (niektorí lekári hovoria o "falošne" pozitívnych a falošne negatívnych výsledkoch). Nepíšete o dôvode, pre ktorý Váš manžel vyhľadal lekársku pomoc. Možno predpokladaťpodozrenie z nádoru semenníka (robené ultrasonografické vyšetrenie semenníkov, vyšetrenie HCG). Ozvite sa po zopakovaní vyšetrenia HCG. Posielam Vám priateľské pozdravy.
2008-11-12
Prof. MUDr. Michal Horňák DrSc. Odpoveď od:
Za ktorym lekarom ist?
(Ivana)
Dobry den, na prsniku sa mi vytvoril cerveny fliacik (nieco ako vyrazka, ale bez ziadneho hnisania) a uz vyse tyzdne nechce zmiznut...mam obavy, ci by sa nemohlo jednat o podozrenie na rakovinu.....chcela by som sa spytat, ktoreho lekara by som mala navstivit? Je potrebne ist najprv k vseobecnemu lekarovi alebo priamo ku gynekologovi? pripadne ku koznemu?
Ivana

ODPOVEĎ  
Milá Ivana, neviem kde bývate. To čo píšete by mal vyšetriť aj kožný lekár a aj gynekológ.
2008-11-12
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Rakovina konečníka?
(Bea)
Dobrý večer prosila by som o radu môj manžel si cca 6 cm vo vnútri konečníku nahmatal niečo ako výrastok ktorý je hrubý ako prst, dlhý asi 2 cm a hovorí že je "špicatý a drapľavý" má veľky strach či nejde o rakovinu hrubého čreva. Má 33 rokov, pracuje fyzicky, snažíme sa stravovať pestro. Ešte k tomu má dosť výrazný meteorizmus, chodí na WC asi 2 krát za deň jeho stolica je kašovitá a pocituje po vyprázdnení stále plnosť konečníka. Niekedy máva také 2-5 sekundové pichanie v oblasti konečníka. Ďakujeme za veľmi skorú odpoveĎ veľmi sa bojíme o čo ide.
Bea

ODPOVEĎ  
Milá Bea, nález Vášho manžela pri "samovyšetrení" spolu s jeho ťažkosťami si vyťžaduje odborné vyšetrenie chirurgom alebo gastroenterológom. Nemusí ísť o rakovinu, može mať i hemeroidy/ "zlatú žilu"/včas, avšak ak by to bol nádor, je potrebné vy odborné vyšetrenie urobiťčo najskor. Netreba ho odkladať. S pozdravom sa želením všetkého dobrého
2008-11-11
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Cyproplex
(Dana)
Dobrý deň, môj otec (72r) má diagnostikovaný adenokarcinóm prostaty s Gleasonovým skóre 3+2, ale je po operácii obličky a lekár ešte nerozhodol, či bude operovať aj prostatu. Predpísal mu Cyproplex. Je to už liek, ktorý môže ovplyvniť aj karcinóm, alebo je ako antihormonálny prípravok len príprava pre ďalšiu liečbu adenokarcinómu? Otec sa zľakol nežiadúcich účinkov. Ďakujem za odpoveď.
Dana

ODPOVEĎ  
Váš otec má diagnostikovaný karcinóm prostaty, potvrdený histologickým vyšetrením. Tzv. Gleasonovo skóre 3+2 hovorí o tom,. že ide o karcinóm z nízkym rizikom progresie (škoda, že ste nenapísala aj výsledok PSA a nález pri rektálnom vyšetrení). Lekárom predpísaný liek Cyproplex je tzv. steroidný antiandrogén, ktorým začala tzv. androgénová deprivačná liečba (hormonálna liečba), ktorej cieľom je znížiť hladinu mužských hormónov. Každá androgénová deprivačná liečba okrem svojho liečebného prínosu má aj početné nežiadúce účinky. Podľa Vášho opisu biologickej povahy nádoru nemožno sa úplne vyjadriť o biologickej povahe nádoru. Rozhodne Gleasonovo skóre je priaznivé (Aký je PSA?). Pri nízkom PSA by sa otec mohol iba sledovať a liečiť až po vzostupe hladín PSA, alebo by sa mohol liečiť tzv. intermitentnou (prerušovanou liečbou). Ďalej píšete, že otec mal odstránenú obličku. Z akých dôvodov a kedy? Bolo by vhodné doplniť údaje o biologickej povahe nádoru.
2008-11-11
Prof. MUDr. Michal Horňák DrSc. Odpoveď od:
Nedefinované ováriá
(Jarka)
Dobrý deň,dovoľte,aby som vás týmto poprosila o radu.Podstúpila som hysterectómia vaginalis intrafascialis,ováriá mi boli ponechané.Histologicky myometrium hyperplastické,v endometriu je obraz žľazovej hyperplázie.Žliazky cervikálneho kanála miestami dilatované,nachádza sa tu chronický zápal.V porciu ide sčasti o epidermizované ektrópium s chronickou endocervitídou.Po operácií v nemocnici a aj doma som mala zvýšené teploty 37,1,bolel ma pravý bok,v moči sa objavila tmavá krv s kúskami tkaniva,gynekológ mi urobila sono a nič nevidel, liečil ma potom urológ anibiotikami - mala som zapálenú sliznicu mechúra a zhrubnutý zvonka na pravej strane.Bola mi potom robená MR malej panvy.Výsledok: stav po HYE,v MR obraze bez známok výraznejších postoperačných zmien(fibrotické zmeny).Ováriá zle definované,neohraničené,stav po adnexotómii?Prítomná voľná tekutina v CD predominantne vpravo.Ďalej vyznačené paralabrálne gangliomy v oblasti vonkajšej labra coxy vpravo veľkosti 22x10mm.Prítomné Tarlove cysty v S1/2 vpravo,maximálnej veľkosti do 25mm.Záver: bez zobrazených postoperačných zmien.Stav po HYE/AE?- nedefinované ováriá v MR obraze/.Paralabrálne gangliomy v oblasti pravej coxy.Doporučujem ortopedické vyšetrenie.Chcela by som sa spýtať,prosím čo znamená voľná tekutina v CD vpravo?Môže znamenať zápal?Prečo nie sú definované ovária v MR obraze- môj gynekológ ma vysmial, že to zle videli, že ováriá mám vraj nechané .Čo znamenajú Tarlove cysty?Mala som pred operáciou dlhodobé gynekologické ťažkosti 3 roky.Pretrvávajúce teploty 37,0-37,1, štípanie,výtok,neskôr bolesti v podbrušku, silnéjšie krvácanie,neskôr metrorhagia-dysfunkčné aktívne hyperplastické endometrium.Mám sa dať prezrieť inému gynekológovi,čo mám s ováriami, či som dobre zahojená?Po operácií mi boli zistené vysoké hodnoty Chlamydia Iga-1,8 index pozitívny,Igg-150 index pozitívny a Mycoplasma Iga-4 index pozitívny a Igg-170 index pozitívny.Tieto vraj spôsobujú zápaly rôznych orgánov a zlé hojenie pooperačných rán.Ďakujem pekne za radu a pomoc.
Jarka

ODPOVEĎ  
Vykonali Vám vaginálnu hysterektómiu. Nepíšete aká bola indikácia tejto operácie. V histologickom náleze nezisťujem žiadny chorobný nález z ktorého by som zistil dôvod prečo Vám odstránili maternicu. Vaječníky nie sú popísané v histologickej správe, a preto je pravdou, že Vám ich ponechali. Prečo vaječníky nevidel lekár, ktorý popisoval MR, to sa musíte spýtať jeho, ale pravdepodobne sú také malé, že ich prehliadol ( nepíšete koľko máte rokov – u žien v prechode sa vaječníky zmenšujú – čím je žena staršia, tým má menšie vaječníky). Na základe MR vyšetrenia Vám odporučili ortopedické vyšetrenie. Nálezy spojené s uvedenými menami nie sú nálezy v spojení s gynekologickými ochoreniami. Mne sa to vidí tak, že po gynekologickej stránke ste v poriadku. Teplota 37,1 st.C v odpoludňajších hodinách je normálna teplota. Navštívte ortopéda, ten Vám zodpovie Vaše otázky.
2008-11-11
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
RADIOJOD-POTOMOK
(VALENTINKA)
DOBRY DEN, CHCEM SA OPYTAT PO AKEJ DOBE MOZE ZENA PLANOVAT RODINU KED ABSOLVOVALA LIECBU RADIOJODOM ABY TO BOLO BEZPECNE PRE POTOMKA?
VALENTINKA

ODPOVEĎ  
Pani Valentínka, Dĺžka može byť ovplyvnená i výškou dávky,preto je rozumnné konzultovať ošetrujúceho lekára,ltorý Vám može odsúhlasiť dobu otehotnenia a plánovať ďalšie kontroly.Váš endokrinolog musí byť tiež informovaný. Všetky dieťatká u pacientiek s podobnými problémami boli zdravé a mali sme všetci z nich radosť, ktorú prajem i Vám
2008-11-11
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Strie?
(Lila)
Dobrý deň chcela by som sa spýtať,moj priatel ma z jednej aj z druhej strany vedla semeníkov na stehnách jazvy velké asi 4cm,vyzerá to ako strie len su dosť široké,je možné že sú to len strie alebo je to niečo iné?a ešte tvorí sa mu občas na semeníkoch zo spodu vyrážka,pupák ako tomu priatel hovorí a potom to prejde je to normalna potnička?dakujem za odpoved.
Lila

ODPOVEĎ  
Striae sa dajú ľahko spoznať aj laikom (patologické čiary na koži po ústupe zväčšeného objemu podkožia). Má Váš priateľ objemnejšie stehná? O pupákoch na miešku sa musí vyjadriť lekár (urológ, alebo dermatológ).
2008-11-11
Prof. MUDr. Michal Horňák DrSc. Odpoveď od:
PAP testy
(Mirka)
Dobry den, chcela by som sa spytat nasledovnu otazku: V aug. 2008 som mala vysledky PAP testov 2-3a ASC-H, doporucena kontrola o 6 mesiacov. Nie je vhodne, aby som navstivila onkogynekologa? Musi ma k nemu odporucit vseobecny gynekolog? Ma zmysel PAP testy opakovat teraz po ca. 3 mesiacoch alebo spravit aj onkomarker, ked mam teraz mierne tupe bolesti v lavom podbrusku? Nie je vhodne spravit kolposkopiu? Mam 28 rokov. Dakujem za Vasu odpoved!
Mirka

ODPOVEĎ  
Ano cytologický nález ASC-H vyžaduje kolposkopické vyšetrenie.
2008-11-11
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Ionizujuce ziarenie a tehonost
(zena)
dobry den prajem, viem ze je to trochu odveci, ale velmi vas prosim, ak viete, mi odpovedat, lebo neviem kde by som sa opytala. Viete mi prosim povedat, aky ma vplyv RTG-rentgenu na vznik plodu - teda RTG u muza? myslim tym, ak bol manzel posledne mesiace casto a dlho pod rentgenom/pracuje ako lekar-operuje/ a ja som uplne neplanovane otehotnela, ma to vplyv na nejake poskodenia? prosim, dost surne by som to potrebovala vediet. dakujem vam
zena

ODPOVEĎ  
Všetky v súčasnosti používané Rtg zariadenia sú veľmi prísne strážené dozimetricky/ zaistené meranie dávok ktoré pracovník pri práci dostal/. Nedá sa vobec púredpokladať, že by bolo riziko nejakého mutagenného poškodenia spermií. Určite možete byť kľudná.
2008-11-11
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Lymfodém
(Mária)
Obraciam sa na Vás s prosbou o poskytnutie adresy pracoviska lekára,na ktorého by som sa mohla obrátiť so svojím problémom.Som starobná dochodkyňa.Dňa 19.04.2007 som bola operovaná na karcinóm pravého prsníka.Karcinóm mal veľkosť 8mm.Po operácii som absolvovala 6 týždňovú rádioterapiu.Všetko som dobre znášala.Toto leto mi však napuchla ruka,vytvoril sa mi Lymfodém.Denne užívam 2-krát 10mg Tamoxifen Ebewe.Rada by som sa ho zbavila ak sa to dá.Preto Vás prosím o poskytnutie adresy pracoviska lekára na ktorého by som sa mohla obrátit.Vopred Vám dakujem a prajem v dalsej práci veľa úspechov.S pozdravom Mária.
Mária

ODPOVEĎ  
Pani Mária, nepoznám Vaše bydlisko,preto navštívte svojo lekára v POKO-onkologická ambulancia.Určite Vám dá adresu pracoviska,ktoré je najbližšie k Vášmu bydlisku.Prípadne navštívte svojpomocný klub žien s rakovinou prsníka,alebo Ligu proti rakovine kde dostanete i brožúrku o lymfedeme./ prípadne je možné si ju aj stiahnuť na internete v sekcii aktivity a projekty > Publikačná činnosť/.Prajem Vám skoré zlepšenie kvality života
2008-11-10
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
T3N3Mx.
(Ida Berecová)
Obraciam sa na Vás s prosbou. Manželovi bola zistená dg. ca hypopharyngolaryngis 1. sin. T3N3Mx. Tumorózna lézie vpravo v úrovni laloka šž za MSCH s centrálnou nekrózou, ďalšia lézia v oblasti ľavého pyriformného recesu a v retrolaryngeálnom priestore vľavo. Chirurgicky vykonaná diag. extirpácia tumoru v celosti veľkosti 7x4x3 cm, hist. metastázujúci rohovatejúci epidermoidný ca. Doplnenie ORL vyšetrenie, kde excízica z mediálnej strany piriformného recesu - retrokrikoidná obl. vľavo,k histologicky invazívne rastúci sredne až nízko diff. GR. II-III. zväčša vretenobb. epidermoidný ca bez nekróz a bez známok rohovatenia. Liečba: AEZ, DEGAN inj. 10 mg, MILURIT 100 mg. KYTRIL, Mg SO4 inj.infúzie, 3 x 50 Mg c DDP, Manitol 10 %, Degan inj.,D1-D5 1000 mg 5 FU, 5 % GLU 500 ml. CHT c DDP + 5 FU - dva cykly.Potom má nasledovať ožarovanie. Lekári nás o úspešnosti liečby veľmi nepresvedčili. Manžel sa cíti vynikajúco, nemá bolesti v hrdle, nemá stratu na váhe, môže jesť aj tvrdšiu stravu, nie je zachrípnutý, fyz. kondíciu má dobrú. Čo by sme mali urobiť, aby sme prekonali túto chorobu? Nasadili sme aj diétu, vylúčili sme zo stravy cukor, mlieko, mäso. Chceme bojovať!!! Ďakujem za skorú odpoveď, Ida
Ida Berecová

ODPOVEĎ  
Milé pani Berecová, nádorová choroba s uvedenou diagnózou si výžaduje u Vášho manžela jednoznačne liečbu navrhovanú jeho lekármi. To, že sa Váš manžel cíti dobre,nemá žiadné bolesti, prikíma stravu bez problémob a má dobrú fyzickú kondíciu je dobrý stav pre liečbu a znak že sa choroba zistila ešte dostatočne skoro. Neviem akú dietu ste nasadili, keďže ste vylúčili zo stravy cukor, mlieko a maso - to nie je práve nasprávnejšie, lebo je potrebné dodržiavať plnohodnotnú výživu, aby organizmus mohol bojovať s chorobou.Nepíšete nič o tom či manžel fajčí, alebo má i iné rizikové faktory pre vznik tejto choroby. Treba bojovať!!! a riadiť sa radami ošetrujúceho lekára. Prajem všetko najlepšie.
2008-11-10
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
C 50.4
(Ela)
Dobrý deň,chcela by som vedieť Váš názor na môj problém. V januári tohto roku som bola operovaná na podozrenie malig.prsníka, čo sa žiaľ aj potvrdilo, šlo o duktálny invazivny karcinom grade 1,operáciu som absolvovalá bez problémov, limfat.uzliny boli neg.Po oper.som absolvovala rádioter.liečbu, ktorá trvala 5 týždňov,aj to prebehlo bez problémov, liečba bola ukončená v apríli. Čo ma však veľmi znepokojuje je momentálny stav môjho prsníka.Prsník a hlavne podpazušie aj po takej dlhej dobe mám ešte stále veľmi citlivý, na dotyk až bolestivý. Moja onkologička má však upokojuje, že rádioter.liečba sa u každého pacienta môže prejavovať inak, absolvovala som aj mamografiu s negat.výsledkom, ale aj tak som veľmi znepokojená, pretože na internete som sa dočítala, že príznaky, ktoré spôsobí rádioter.by sa mali v priebehu 3-4 mesiacov stratiť.Preto by som rada vedela aj Váš názor, mám 59 r. ďakujem
Ela

ODPOVEĎ  
Milá Ela, neviem kde ste bola liečená, predpokladám, že v Bratislave. Tie problémy s tou postoperačnou oblasťou môže jedine a výlučne posúdiť Váš ošetrujúci onkológ. Je treba to vidieť, poznať dávku žiarenia, posúdiť tú kožnú reakciu.
2008-11-10
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
1 << 369 < 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 > 391 >> 489
Facebook