foto
2% proti rakovine

Vaše 2% nám umožňujú pripravovať mnohé programy a projekty, ktoré pomáhajú onkologickým pacientom a ich rodinám.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Nie je "týždňovka" bez animátora

06.08.2014

Kellnerova vakcína - nový liek na ...

30.06.2014

Dobrovoľníci z projektu "Naše mesto" aj ...

18.06.2014

Nový zákon o verejných zbierkach je ...

28.05.2014

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-16:30
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

16.9.2014   OSPRAVEDLŇUJEME SA ZA MOMENTÁLNY VÝPADOK PRI ZODPOVEDANí NIEKTORÝCH VAŠICH OTÁZOK V INTERNETOVEJ PORADNI, V DôSLEDKU NEPRÍTOMNOSTI NIEKTORÝCH ONK. ODBORNÍKOV. OTÁZKY BUDÚ ZODPOVEDANÉ DO KONCA TOHTO TÝŽDŇA.


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (8969)

strana 380 z 449 (otázky 7581 - 7600)
Názov
(meno)
Text Dátum
Rakovina vajecnikov
(Viera)
mily pan doktor,pred 12rokmi ako 28rocna som sa liecila na Ca prsnika konkretne duktalny invazivny karcinom,3.stadium,1uzlina v podpazusi pozitivna,nasledovala mastectomia,chemo a oziare,11rokov som bola v remisii a vlani mi zistili rakovinu vajecnikov-endometroidny carcinom,3.stadiu,s mts na hrubom creve,operovali ma,teraz som zobrala 9kur chemo./Packlitaxel a Carboplatina. marekery som mala pred operaiou Ca125 33OO a teraz mam 17.bola som na MR a tam nezistili ziadne mts v bruchu a v panve sa znizili o 6Opercent.onkologicka tvrdi ze rakov.bunky podla markerov su neaktivne a to co tam zostalo je len vazivo.je to mozne?mam pokracovat dalej v chemot.?a este vas chcem poprostit ci je možne geneticke vysetrenie u mojej 17rocnej dcery nakolko sa obavam o jej zdravie vzhladom na moje diagnozy.ak ano ako mam postupovat.ja sa momentalne citim dobre,pribrala som 12kil a nemam ziadne komplikacie.dakujem srdecne za odpoved
Viera

ODPOVEĎ  
K Vášmu zdravotnému stavu sa neviem vyjadriť bez preštudovania Vašej zdravotnej dokumentácie a bez vyšetrenia. Dôverujte Vašej onkologičke. Uvažujete veľmi správne v tom, že skutočne Vaša dcéra by mala absolvovať genetické vyšetrenie. Spýtajte sa svojej onkologičky kde vo Vašom okolí takéto genetické vyšetrenie vykonávajú prípadne si pozrite aj na stránke v sekcii Užitočné informácie a rady > oddelenia klinickej genetiky. Nedajte sa odbyť a trvajte na tomto vyšetrení.
2008-05-16
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Cysta
(Sofia)
Dobrý deň prajem Dnes som si bola pre výsledky z mamografického vyšetrenia a záver je cysta - BI RADS 0, veľkosti 40 mm,. Chcela by som vedieť čo to presne znamená a aký je možný ďalší postup liečenia. Ďakujem pekne
Sofia

ODPOVEĎ  
Ten Váš nález je dobrý. Nechápem, ale prečo Váš lekár, ktorý Vás má na starosti nepovie či s tou cystou treba niečo robiť. Či je taká, že by ju bolo treba vypumpovať. Či je citlivá, bolestivá. Či sa mení počas menštruačného cyklu. Toto by Vám mal Váš lekár vysvetliť. Mne je to ťažko z 3 riadkov robiť klinické závery.
2008-05-16
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Rana na maternici
(Zuzana)
Dobrý deň, pred dvoma rokmi mi lekár povedal, že mám malú ranku na maternici,potom však povedal,že je to v poriadku a teraz pri vyšetrení po tých dvoch rokoch skonštatoval,že sa rana zväčšuje.Keďže som mala zápal, povedal, že ranu budeme riešiť, až keď vyliečim zápal.Chcem sa poradiť, čo tá ranka môže znamenať a či je postup lekára správny, keď tak dlho nič s tým nerobí.ďakujem
Zuzana

ODPOVEĎ  
Ranka na krčku maternice nie je choroba. Je to len umiestnenie zdravých buniek, ktoré majú byť v kanáli krčka na povrch krčka do okolia vchodu do kanálika krčka maternice. Ranku nie je potrebné liečiť – nie je to choroba. Viac sa dočítate v mojich predchádzajúcich odpovediach.
2008-05-16
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Biolapma a rakovina pľúc
(Soňa )
Dobrý deň. môj otec má rakovinu pľúc v 3- 4. štádiu, okrem iného mu robili drenáž pľúc kvôli výpotkom. Otecko je v hospici a tamojšia lekárka navrhuje liečiť ranu po drenáži biolampou - biolampu si máme zakúpiť. Prečítala som si o liečbe biolampou dostupné informácie na webe, ale nedozvedela som sa resp. nepochopila, či je pre neho použitie biolampy bezpečné. Je tam síce uvedená kontraindikácia pri liečbe nádoru - otecko je tri mesiace po ožarovaní - neviem však, či je to ešte stav v liečbe alebo nie - okrem toho ožarovania už nie je nádor ináč liečený. Ďakujem Vám za odpoveď.
Soňa

ODPOVEĎ  
Milá Soňa, Biolampa má dobré účinky na hojenie niektorých rán, ale v prípade, že ide o miesto kde Váš otecko bol liečený rádioterapiou nemalo by sa tam používať.
2008-05-20
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Vyšetrenie termovíziou
(Benita)
Dobrý deň,prosím o vysvetlenie. Počula som,že existuje niečo ako vyšetrenie prsníka termovíziou.Lekárka mi povedala,že sa to v celej strednej Europe už nerobí.Aj tak by ma to zaujímalo a tiež by som chcela vedieť nakoľko sa dá touto metodou zistiť zhubný nádor.Za odpoveď vopred ďakujem.
Benita

ODPOVEĎ  
Milá Benita, termovízia bola využívaná v diagnostike. Tie výsledky ale nemali vysokú diagnostickú cenu. Dnes je to USG a mamografia a samozrejme CT a magnetické rezonancie a PET. Termovízia v tejto konkurencii upadla do zabudnutia.
2008-05-16
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Obavy
(stela)
Dobrý deň,mám 25 rokov a chcela by som sa spýtať,iba z toho dôvodu,že mám strach,či nemôžem mať nádor na mozgu.Mávam nočné bolesti hlavy s tým,že tá príšerná bolesť ma až zobudí a ráno je to najhoršie,za posledný mesiac nabrali tie bolesti na intenzite a mávam ich dvakrát do týždňa,užívam Quarelin.Zhruba každý mesiac mávam taký závrat,že nedokážem vstať z postele ,ani dokonca zmeniť polohu hlavy ,pretože ma pri tom až napne na zvracanie,toto trvá pol roka.lekár mi odporučil cinarizin , ale to mi zmierni závrat asi tak na hodinku dve a potom to zasa príde a trvá to dve noci a dva dni.Počas závratu vidím aj trojmo,nedokážem na prvýkrát chytiť veci do ruky.Mám zhoršený zrak,bola som uz aj u očného lekára ale predpísal mi o pol stupňa silejšie dioptrie..no moje problemy s bolesťami hlavy to nevyriesilo. nemôžem sa koncentrovať,nedokážem si zapamätať určité veci,hlavne čo sa učiva týka.predtým som s tým nemala žiadne problémy...ďakujem za odpoveď.
stela

ODPOVEĎ  
Milá Stella, myslím, že by jednoznačne bolo potrebné neurologické vyšetrenie.
2008-05-16
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Stav po konizacii a kyretaži
(Lucia)
Dobrý deň, bola mi robená konizacia(Leep) pre HSIL a kyretaž. Som tretí deň po operácii a mierne krvácam. Vypadol zo mňa aj väčší kus(4x4cm).Je toto mierne krvácanie(občas kvapkanie krvi)normálne? Operácia mi bola robená 6 dní pred menzes,kedy ju dostanem,keďže mi bola robená aj kyretáž. Ďakujem za skorú odpoveď
Lucia

ODPOVEĎ  
Milá Lucia, mierne krvácanie pár dní po konizacii môže byť. Ak sú ešte vážnejšie problémy, vyhľadajte svojho gynekológa.
2008-05-16
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Podozrivé príznaky?
(Jana)
Dobrý deň, rada by som Vás poprosila o odpoveď na moje otázky. Ide o môjho 7,5 ročného syna, ktorý sa pomerne často sťažuje na bolesti bruška, okolo pupku a žalúdka. V priebehu mesiaca niekoľkokrát,raz to skončilo aj vracaním, inokedy zapáchajúcou akoby skvasenou stolicou,nie hnačkou. Prečítala som si, že bolesť brucha je aj jedným z príznakov leukémie a som dosť vystrašená. Nezvykne si vymýšľať, je prvák, ale problémy v škole nemá, takže nejaké úniky zo strachu vylučujem.Iné príznaky nemá,sem tam únava, ale športuje,takže asi bežný jav,sem tam spomenie,že ho bolí hlava,prípadne v krku.teplty nezvykne mať,akurát pri tom zvracaní mal okolo 38 stupňov. Viem, že asi by bolo najjednoduchšie mu ísť odobrať krv,ale neviem teda, ako mám o to požiadať lekárku, aby sa na mňa nejako divne nepozerala a vlastne mám aj sama strach, ešte aj ke´d píšem tieto riadky, tak mi nervozitou krúti črevá:-((Sú moje obavy opodstatnené,prípadne vedeli by ste mi poradiť nejaký prípravok vhodný aj pre deti na celkovú regeneráciu organizmu / probiotiká užíval mesiac /?Syn je veľmi vysoký na svoj vek , meria 140 cm a váži 30 kg a myslím, že ho aj dosť pozorujem,ale neviem si pomôcť. Ďakujem. Jana
Jana

ODPOVEĎ  
Milá Jana, nebojte sa zájsť za lekárom, vôbec nie sú všetky Vaše problémy a obavy divné. Iste všetko rozrieši vyšetrenie u lekára a krvný obraz. AJ vy si budete istá a kľudná a memyslite na najhoršie hneď, nemyslím si, že budú na to dôvody. Držím Vám palce.
2008-05-15
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Rakovina pľúc - surne
(Lucia)
Dobry den,rada by som sa opytala co znamenaju male kruzky (skvrnky) na RTG snimku hrudnika,tie kolieska su umiestnene (laickym okom ) akoby na kostiach - hrudneho kosa. Ocko (56) je onkolog.pacient - pred par rokmi mu diagnostikovali nador v nosohltane, na kontroly chodi kazdy polrok.Je dlhodoby silny fajciar.pred par tyzdnami mal horuckovite stavy a v noci ho dusi silny kasel. velmi pekne dakujem za vasu skoru odpoved.
Lucia

ODPOVEĎ  
Milá Lucia, diagnostický záver z RTG snímku môže urobiť jedine lekár – roentgenológ ktorý má ten snímok pred sebou.
2008-05-20
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Nádor v hlave
(Zuzana Pavlišáková)
Moja mama má 66 rokov. Zistili jeje nádor v hlave. Po operácii prišli výsledky a zistili, že je to nádor IV. stupňa glioblastóm. Keďže nádor bol dosť veľký, nemohli lekári vyoperovať všetko. Po operácii nastal opuch mozgu, ktorý zatiaľ neustupuje.Viem, že nadej na uzdravenie nie. Ale podľa vašich skúseností,môžu sa takýto pacienti po operácii prebrať a aspoň trošku žačať vnímať.Veľmi by som jej chcela ešte niečo povedať.
Zuzana Pavlišáková

ODPOVEĎ  
Milá pani Pavlišáková, myslím, že nie je možné jednoznačne a spoľahlivo predpovedať priebeh postoperačných komplikácií ku ktorým patrí aj mozgový edém.
2008-05-20
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Metastázy v pečeni
(Inka)
Dobrý den, mám prosbu,potrebujem zistiť výborného hepatochirurga na Slovensku. Moja švagrina je po op.carcinomu kôry nadobličky oktober 2007, brala Lysodren 2g,a však mala problemy s hepatálkami tak po dohovore s gastroenterolog.jej onkolog načas vysadil th. a neskôr znížil dávku na 1g/D,dnes som čítala jej kontrol CTvyš.dutiny brušnej zo 6.5.2008 a záver:mts lobi dextri hepatis susp.-hepar zväčšený S7-8 hypodenznejšie ložisko vel. 22x10mm,v S7 v kupole dorzal.diskretna hypodenzia 15mm,ide na vyš.PET-CT a vraj onkolog sa potom vyjadrí čo ďalej,zrejme odstranenie ložiska bude nevyhnutné ,a zrejme je to metastáza ,len jej to zatial nechce povedať?,preto by som rada vedela meno naozaj šikovného hepatochirurga asi ho bude potrebovať,ak máte nejaké poznatky popr.skúsenosti s CA kôry nadobličky-liečba ,prognoza,alebo niekoho kto sa zaoberá ,alebo robil nejakú lek.prácu s touto dg. prosím pošlite mi kontakt.Ďakujem
Inka

ODPOVEĎ  
Milá Inka, na Onkologickom ústave Sv. Alžbety v Bratislave na Heydukovej ulici je Doc. MUDr. Straka na chirurgickom oddelení, ktorý sa špeciálne zaoberá chirurgiou pečene.
2008-05-15
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Opatovna prosba o radu
(Janka)
Dobry den.Rada by som poziadala o "dalsiu radu".Toto je moj minuly prispevok aj s vasou odpovedou.Len problem je ten ze mandle mi budu vyberat az o cca dva mesiace a neviem na koho sa mam teraz s poziadanim o tieto vysetrenia obratit...za odpoved vopred dakujem. dobry vecer.Rada by som sa poradila,lebo si ma lekari uz cca 2mesiace prehadzuju a ziaden sa nechce vyjadrit,vraj je to predcasne a ak som prosila o komplexnejsie testy alebo hospotalizaciu povedali mi ze lekari su oni,diagnozu mam nechat na nich,ale stav sa mi dost rapidne zhorsuje.Mam 20 rokov a prekonala som akutny zapal obliciek a mocovych ciest.Taktiez mi zistili pseudomonas a kvasinky co sa tyka gynekologickych veci a mandli,kt.sa mi chystaju vybrat.Taktiez sa mi zacali vyhadzovat vyrazky v oblasti pohlavnych organov,pricom herpes je vyluceny ale nasli mi ureaplazmi.Vybrala som 8druhov antibiotik ale ani jeden z tychto problemov sa nevyriesil.Zacala mi trpnut prava strana tela,mam zdurene vsetky uzliny a taktiez sa mi objavili hrcky,je mi neustale zima,som unavena,odpadavam.Mam zvysene leukocyty a erytrocity.V rodine mame rakovinu hrtana a miechy.Rada by som vedela ci moje symptomi mozu mat nejaky suvis s rakovinou.Dakujem Otázku položil: Janka MUDr. Ján Siracký , DrSc. 24. 04. 2008, 14:58:31 Milá Janka, podľa tej širokej škály ťažkostí a príznakov by bolo dobré dôkladné hematologické a biochemické vyšetrenie. Ak Vás chystajú na vybratie mandlí tak Vám to predoperačne urobia. Samozrejme aj s vyhodnotením výsledkov internistom.
Janka

ODPOVEĎ  
Milá Janka, po pravde neviem, čo Vám mám ďalej poradiť. Ale myslite na to, že psychika je minimálne 50% z fyzického stavu. Nesmiete myslieť hneď na to najhoršie a hlavne veriť doktorom. Keď Vám dali termín na tie mandle o 2 mesiace asi vedia prečo. Vydržte na to predoperatívne vyšetrenie a pokúste sa dôverovať. Držím Vám palce a prajem aby to dobre dopadlo.
2008-05-15
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Hrčka na hlave
(Jana)
Dobrý deň p.doktor,chcem sa poradiť.Dnes som si na vrchu hlavy našla hrčku.je tuhá na silnejší tlak mierne bolestivá a je v skor podlhovasteho tvaru velkosti priblizne 0,5-1cm. Viem ze je potrebne vysetrenie,myslite si ze sa mam obavat najhorsieho? Moze takato hrcka znamenat aj nieco ine,alebo len nador? za odpoved dakujem.
Jana

ODPOVEĎ  
Milá Jana, rád by som Vám poradil viac, ale je potrebné, aby sa na to pozrel lekár. Jedine pri vyšetrení sa dá povedať čo to je. Nebojte sa vyšetrenia, nemyslím, že pôjde o niečo vážneho.
2008-05-14
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Maligny melanom
(Marianna)
Dobrý den, mojej mame vyoperovali z chrbta rizikové znamienko s 3 cm lemom, zároven jej vyoperovali spádovú uzlinu ktorá bola negatívna, avšak znamienko z histologie vyšlo pozitívne, clark IV, breslow 1,8mm. Vrak podstupit podpornu liecbu nemusi, myslíte si ze sa jej to može vratit? Resp. následne po rokoch metastázovat? Má chodit každe dva mesiace do poradne na sledovanie...myslite si ze má sancu na to že sa uplne vylieci? Podla toho co som si o melanomoch citala je to vsetko take nejasné, sami lekari nevedia predpovedat co bude....Dakujem za odpoved
Marianna

ODPOVEĎ  
Milá Marianna, predpovedať presne prognózu u maligného melanómu je skutočne obtiažné. Ten 3 cm lem pri operácii, to je dobré a negatívna lymfatická uzlina taktiež. Takže je tu dobrá šanca.
2008-05-14
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Nôžka
(Milan)
Dobry vecer ja som vam sem uz pisal koli tej nozke co ma do nej picha-seka,ked sedim a vstavam hore tak skoro pri vystretej nohe v tedy ju nemozem vystriet v tedy to zacne pichat horko tasko ju vystriet z dost velkimi bolestami a ked ju uz vystriem tak este tak asi 10 sekund boli a potom uz nie pri chodzi ma to vobec neboli,a bol som u doktora co ma na starosti chrbtice a ten mi prezrel celi chrbat aj tu nozku teda to stehno pri slabine tam mam tie bolesti a povedal ze tam moze blokovat sval ze sa tam nejak trie o druhy sval a potom to boli tak teras chodim na fiozioterapiu-elektroliecbu mam tam ist 6-razy potom kontrola a pital som sa ho ze ak nepomoze ta elektroliecba ze co potom tak povedal ze obstreky.No moja OTAZKA spociva v tom ze pital som sa ho ze ci nemam ist k neurologovi on povedal ze nie ze neurolog ma nieco insie na starosti bol som aj u piatich neurologov a kazdy ma odbyl ze iba o mesiac sa im da ze maju teras plno,tak teras fakt neviem co mam robyt,a este dolezita vec co som nespomenul je ze pred tyzdnom piatok ked som stal tak mi bolo strasne zle na zvaracanie ale nezvracal som hlava sa mi tocila aj teplotu som mal 37,8 a zopakovalo sa to aj v cera aj dneska celi den mi bolo uplne zle tak co mam teras robyt ked obvodni nevie kde ma ma poslat urcite su to dake priznaky tak nech ma vysetria poriadne a nech zistia co mi je uz konecne brali mi aj krv pred dvoma tyzdnami a ta bola ok tak teras fak neviem zacalo to nozkov a a po mesiaci sa to zhorsuje co som pisal vyssia podla vas co to moze byt mam ist na ct alebo kde prosim vas odpiste mi lebo neviem fakt uz kde mam ist vlastne ked nikdo nic nevie co su to potom za doktorov... som bezradni mam iba 21 rokov to co som vam pisal tak podla vas coho su to priznaky???ja sa strasne bojim a kazdy vravi ze ako je uz zdravitnictvo vyspele podla mna je este 100 rokov za opicami takto nechaju mladeho cloveka trapit sa strasne nieco co dokazuju tito nasi lekari.
Milan

ODPOVEĎ  
Milý Milan, máte 21 rokov a úžasné množstvo ťažkostí. Tá súčasná zvýšená teplota a pocit choroby, to môže byť nejaká viróza. Tie problémy s tou nohou to myslím vyžaduje aj to neurologické vyšetrenie. Skúste na ňom trvať, alebo ak nie ste spokojný s Vašim obvodným lekárom zmeňte ho, máte nárok na výber lekára. Chápem, že v zdravotníctve je to niekedy ťažké a bohužiaľ je to niekedy o ľuďoch. Ale nevzdávajte sa. Prajem Vám všetko dobré a hlavne nemyslite na najhoršie, nemyslím že sú na to dôvody.
2008-05-14
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
štítná žlaza
(Andrea )
Dobrý deň . Mám 35 rokov a diagnostikovali mi že mám Zväčšený pravyý lalok štítnej žlazy a Hypoechogenné uzly v oboch lalokoch () dif.dg. cysty s hustejším obsahom ) bola som u enokrinologičky, ktorá bola ku mne velmi milá a uklidnila ma že nenito také vážne ale sa velmi bojim ci to nie je rakovina prosím napíšte mi co to vlastne zznamená tá diagnóza dakujem
Andrea

ODPOVEĎ  
Milá Andrea, zrejme ide o nie zhubné zmeny štítnej žľazy, skôr hormonálneho charakteru. Vaša endokrinologička to myslím veľmi správne hodnotí.
2008-05-14
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Neviem čo ďalej
(Maťa )
Dobrý večer prosím Vás o radu lebo neviem čo mám robiť ďalej. Moje cytologické vyšetrenie ENDO PAP II, EKTO II-III,ster uspokojivý, V kolonke záver: 2. ASC-US, na onkologickej ambulancii mi zistili HPV 16, lekár ma odporučil na chirurgický zákrok. Ja však nemám žiadne problémy mám 34 rokov a neviem či je tento postup adekvátny diagnóze. Na tejto stránke som sa dočítala, že stačí monitorovať cytologické vyšetrenia po 6 mesiacoch. Mám nejakú nádej že sa tohto výrusu dokážem zbaviť alebo mám pristúpiť na zákrok. ďakujem.
Maťa

ODPOVEĎ  
Ak je Váš cytologický nález ASCUS a ste infikovaná vírusom, tak by ste mali absolvovať kolposkopické vyšetrenia. Týmto vyšetrením sa zistí, alebo vylúči, že máte pred rakovinový stav. Vykoná sa odber kúska tkaniva na histologické vyšetrenie. Ak sa histologickým vyšetrením zistí pred rakovinový stav stredného, alebo ťažkého stupňa, potom je namieste vykonať konizáciu. Len samotný výsledok cytologie ASCUS a pozitivita HPV nie je indikáciou na konizáciu.
2008-05-14
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Augmentácia
(Blanka)
Dobrý deň, pred 3 mesiacmi som podstúpila augmentáciu a teraz som si nahmatala v ľavom podpazuší pod jazvou hrčku priemeru cca1-2cm, pekne ohraničenú a nebolestivú.Mám 25rokov,v rodine sme zatiaľ rakovinu nemali a ešte som nerodila. Mám sa obávať? Na kontrolu idem až v auguste. Mám ísť aj na mamografiu? Ešte nikdy som ju nepodstúpila, ani pred operáciou, vraj som ešte mlada... Ďakujem pekne za Vašu odpoveď. Blanka
Blanka

ODPOVEĎ  
Milá Blanka, je treba aby sa na to pozrel Váš lekár ale vo Vašom je pravda, že sa momografia nerobí. Dostačujúci je ultrazvuk. Takto korešpondenčne sa ale nedá robiť diagnostický záver.
2008-05-20
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Lekarsky zaver
(Mária)
Dobry den.Chcela by som sa opytat co znamena tento lekarsky zaver:Redukujuce prsniky, zbytkovy zlazovy parenchym v HLQ, a miniaturna opacita, zahusteny parenchym BIRADS 2, TABAR 2.dakujem za odpoved.
Mária

ODPOVEĎ  
Milá Mária, všetky tieto termíny znamenajú, že je to benigné – nič podozrivého.
2008-05-14
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Lymfoma
(Terka)
Dobry den, prosim o radu - manzel ma rakovinu lymfatickych uzlin. Pred rokom aj nieco absolvoval "uspesnu" liecbu,ale nepovedal mi vtedy o tom nic, az asi pred 4 mesiacmi vysiel s pravdou von,s tym,ze je to uz ok.Neviem ani k akemu lekarovi NOU chodil,ani ci ma HL alebo NHL...Nechcel povedat. No v poslednej dobe sa zacal spravat otrasne,nadava mi,obvinuje ma,vsetko mi vycita,proste sa s nim neda vydrzat. Odstahoval sa a ja som sa dozvedela od jeho kamarata,ze zacal chodit opat na chemoterapiu,pretoze mu lekar povedal,ze ak sa na to neda, ma asi 10% sancu na prezitie. Prosim, ma chemoterapia vplyv na spravanie? Ako sa mam k nemu spravat ja? Mam to vydrzat a podporovat ho aj ked mi stale ublizuje? Je mi to luto,chcem mu pomoct,ale on ako by ma od seba odhanal vycitkami za vsetko mozne - akoby som bola vsetkemu zlemu na svete na vine ja...Som uz skoro zufala...
Terka

ODPOVEĎ  
Milá Terka, je to zrejme komplikovaný psychologický problém. Myslím taká nejaká bilančná depresia z poznania prognózy ochorenia. Vyžaduje to od Vás veľa tolerancie a trpezlivosti. Nemyslím že by to malo priamy súvis s chemoterapiou. Prajem Vám všetko najlepšie.
2008-05-14
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
1 << 369 < 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 > 391 >> 449
Facebook