foto
2% proti rakovine

Vaše 2% nám umožňujú pripravovať mnohé programy a projekty, ktoré pomáhajú onkologickým pacientom a ich rodinám.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Nie je "týždňovka" bez animátora

06.08.2014

Kellnerova vakcína - nový liek na ...

30.06.2014

Dobrovoľníci z projektu "Naše mesto" aj ...

18.06.2014

Nový zákon o verejných zbierkach je ...

28.05.2014

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-16:30
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (8945)

strana 380 z 448 (otázky 7581 - 7600)
Názov
(meno)
Text Dátum
Nevysvetlitelne modriny
(zdenka)
dobrý deň.chcela by som sa opýtať, či je normálne, že sa mi na tele objavujú nevysvetliteľné modriny o rozmeroch asi 1x1 cm.tieto modriny sú na miestach,kde sa nemali ako vyskytnúť a vôbec ma nebolia. je to normálne?
zdenka

ODPOVEĎ  
Milá Zdenka, je mi ťažko takto bez vyšetrenia posúdiť o čo by bližšie mohlo ísť. Sú tie modriny na tých istých miestach, zväčšujú sa? Nebojte sa zájsť doktorovi nech sa na to radšej pozrie aj pre Vaše upokojenie.
2008-05-13
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Hodgkinova choroba
(Ivana )
Dobrý deň,pred 1,5 rokov som absolvovala liečbu Hodgkinovej choroby II.A štádium, 4 cykly chemoterapie a rádioterapiu. Výsledky PET a CT som mala doposiaľ v poriadku. Chodím do práce, starám sa o rodinu, ale je to ťažké, nakoľko pociťujem stále každý deň veľkú únavu,bolesť a únavu v očiach, bolesti chrbtice po každej najmenšej práci, slabosť a pod. Mám 33 rokov a veľmi by som si želala, aby aspoň tá únava ustúpila. Chcem poprosiť o info, dokedy môžu pretrvávať tieto negatívne prejavy? Vďaka. Ivana.
Ivana

ODPOVEĎ  
Milá Ivana, najlepšie a vlastne jedine Váš ošetrujúci lekár – onkológ má k dispozícii všetky Vaše vyšetrenia. Krvný obraz, biochémia, PET, CT - jedine na základe týchto vyšetrení môže usúdiť viac o trvaní týchto Vašich obtiaží.
2008-05-13
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Cysty v prsníkoch
(Tatiana)
Pan doktor,prosím o vysvetlenie diagnózy - dysplasio mammae, cystae mammae bilat.Mám 42 rokov. Na vyšetrení sono mi našli 6 cýst veľkosti 2-6mm bez patologickej vaskularizácie, kontola o 6mes. Aké sú najčastejšie príčiny vzniku cýst a čoho sa mám vystríhať, prípadne aký prípravok doporučujete na ich likvidáciu. Ďakujem. Táňa
Tatiana

ODPOVEĎ  
Milá Tatiana, Dysplázio je veľmi široký pojem asi tak, že nie je úplne normálny ten nález. V tomto Vašom prípade tá abnormalita sú tie cysty. Sú bez patologickej vaskularizácie takže nič alarmujúceho. Hormonálna súvislosť vzniku takýchto cýst sa nedá vylúčiť. Možno sa tento stav úplne upraví až sa dostanete do klimaktéria. Zatiaľ myslím skutočne len kontrolovať.
2008-05-13
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
ŠZ
(Karolína)
Rada by som sa opytala na diagnozu, ktorej vrľmi nerozumiem:Tyreocyty ktoré sa nachádzajú v početných trsoch, majú stredne vyjadrenú anizokaryózu, tmavšie, nezväčšené nukleoly, vicere trsy javia známky onkocytárnej metaplazie.Intranukleárne cytopl. inklúzie sa nenašli. Koloid sa vyskytuje len v malom množstve.
Karolína

ODPOVEĎ  
Milá Karolína, Tak sa pokúsim interpretovať tie cudzie slová. Tyreocyty sú bunky štítnej žľazy. Anizokaryóza znamená že sú rozdiely vo forme a veľkosti bunkových jadier. Nukleoly, sú jadierak. Metaplázia sa myslí taká transformácia tkáne do iného biologického charakteru. Koloid je tekutý alebo gelatinózny produkt buniek. Súhrn diagnostický záver môžu podať len Váš endokrinológ , ktorý vedie všetky tieto vyšetrenia.
2008-05-12
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Dysplazia mierneho lahkeho stupna
(H.H)
Dobry den, mala som 55 rokov. Po cytol. vysetreni mi vysli vysledky PAPIII. V nemocnici mi bola odobrata vzorka krcku maternice. Vysledok gulatobunkovy infiltrat a na krycom epiteli znamky dysplazia mierneho lahkeho stupna. Odporucanie lekarov je dispenzar, event. operacia. Mam postupit operaciu, alebo zopakovat cytologiu.Ine problemy zatial nemam Dakujem
H.H

ODPOVEĎ  
Máte diagnostikovaný ľahký pred rakovinový stav, ktorý sa vyhojí i spontánne. Je však pravda, že častejšie sa tak stane u mladých žien ako u starších. Záleží na Vás, či budete radšej chodiť na kontroly v 6 mesačných intervaloch, alebo dáte prednosť chirurgickému odstráneniu časti krčka maternice. Vo Vašom veku, keď už nebudete rodiť sa ľahšie rozhoduje pre operačné riešenie ako u mladých žien, ktoré ešte nerodili a celý krčok potrebujú na donosenie plodu.
2008-05-12
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Rada
(nika)
Dobrý den chcela by som Vás požiadať o radu.Mám 16 rokv a strašne bolestivú menštruáciu,pri ktorej sa nemôžem skoro ani pohnúť pretože to strašne bolí, sú to neopysateľné bolesti.mohli by ste mi poradiť čo mam ďalej robiť? Za Vašu odpoveď Vám vopred ĎAKUJEM.
nika

ODPOVEĎ  
Milá Nika, jedine po gynekologickom vyšetrení sa dá určiť príčina týchto menštruačných bolestí.
2008-05-12
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
BI RADS 2
(Lucia 1)
Dobry den, moj vysledok USG prsníkov a axíl: Nález asymetrický, fibrogladulárny typ. Gladulárna štruktúra vľavo HLQ väčšia ako vpravo. Obojstranne diseminované drobné anechogenne, ostrotvarované ložiská. Bez okrajových fenoménov, najväčšie vľavo v HLQ a na rozhraní LQ veľkosti 8x6x6 mm. Kvality všetkých ložísk poronateľná. Benígne známky. Solídne ložiskové zmeny obojstranne nevidím. Mliekovody nedilatované. Echoštruktúra tukovej zložky primeraná. Axila obojstranne voľná. Záver: Polycystický nález bilat BI-RADS 2. Prosím o odpoveď, čítala som, že tieto cysty, či benígne nálezy rastú stále. Toto je už 3 vyšetrenie USG a stále sú väčšie. Myslíte si, že v budúcnosti bude pravdepdobne potrebné chirugický zákrok ? Ako možno zamedziť ich rastu ? Beriem Lymphomyosot a Mastodynon už vyše pol roka. Okrem cýst na prníkoch mám cysty aj na ŠŽ, obličke a vaječníkoch, tie sú však do 4 mm. Moje krvné testy a výsledky obličiek sú v poriadku. Este som zabudla napisat, ze mam 29, v septembri to bude 30, deti zatial nemam. Na jeseň by som uz chcela otehotniet, myslíte, že by to nemal byť problém z hľadiska mojej diagnozy BI-RADS 2 ? Alebo by ste mi odporučil otehotnieť čím skôr ? Lekárka mi vravela, že môžem mať problém otehotnieť a ak by áno, tak potom to budeme liečiť. Ešte raz ďakujem za pomoc, je fajn, že takéto fórum existuje, pretože lekári veľmi málo ľudí informujú o ich stave a o tom čo majú robiť. Lucia Ďakujem za radu a pomoc. Lucia 1
Lucia 1

ODPOVEĎ  
Milá Lucia, s tými cystickými útvarmi na podklade záverov USG zrejme nie sú potrebné žiadne zákroky. Bolo by dobré sa poradiť s gynekológom či by neprichádzal do úvahy nejaký hormonálny zásah. Záleží na tom koľko máte rokov menštruačné cykly, ťažkosti, bolesti, súvis s menštruáciami. A samozrejme sa s gynekológom poradiť o probléme gravidity.
2008-05-12
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Symptómy HL
(Maja)
Dobrý deň,volám sa Maja a mám 22 rokov. Mojej sestre pred dvoma týždňami diagnostikovali HL. Viem, že to znie skôr ako psychologický problém, ale približne dva dni potom som si našla malú hrčku na ľavej strane krku. Dokonca podobnú, trochu menšiu, presne oproti- som si nahmatala aj na pravej strane. Pár dní potom som bez toho, aby som vedela o nejakých iných príznakoch lymfómu, začala mať teploty okolo 37-37,5, začala som občas kašľať bez toho, aby som mala boľavé hrdlo. Navyše občas cítim divné tlaky na ľavej strane krku, na ľavej strane kľúčnej kosti a pod ľavým podpazuším. Môže naozaj vzniknúť taká náhoda, že by sme mali túto chorobu v tom istom čase? Bojím sa najmä preto, lebo doteraz som s uzlinami pri bežných ochoreniach veľké problémy nemala, a už od dvanástich mám vybraté krčné mandle. Navyše ma pri klasických virózach zvykne bolievať hrdlo, a teraz ho mám len minimálne zahlienené. Takisto normálne zvyknem mať teploty nad 38 asi 3-4 dni, teraz sa tieto malé teploty ťahajú už vyše týždňa. Hrčka je na dotyk trošku bolestivá, ale aj sestru uzliny boleli a dlhú dobu si lekári mysleli, že je to len zápal. Najprv som si myslela, že si namýšľam, ale neprechádza to. Dúfam,že sa mýlim, lebo naši majú teraz dosť starostí so sestrou a ďalšia podobná správa by ich veľmi zasiahla. Takisto ja sama chcem byť doma kvôli sestre nápomocná. Môžete mi poradiť, ako ďalej, a či je to podľa Vás možné? Ešte by som sa rada opýtala na sestru- počula som, že HL je zvyčajne dobre liečiteľný, sestra ho má v druhom štádiu aj s vedľajšími príznakmi choroby. Rada by som sa opýtala, aké sú podľa Vás vyhliadky na vyliečenie- sestra je veľmi optimistický človek, je pacientkou v OUsv Alžbety, má 20 rokov. Veľmi pekne ďakujem za odpovede na obe otázky.
Maja

ODPOVEĎ  
Milá Maja, iste ste pod vplyvom zistenej diagnózy u Vašej sestry a zbytočne sa trápite. Vo Vašom prípade môže ísť o bežné zápalové ochorenie, s ktorým by ste sa mali obrátiť na svojho lekára. HL je dnes vďaka modernej liečbe dobre liečiteľný a vyliečiteľný.
2008-05-11
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Hrčka v podpazuší
(irina)
dobrý deň.. našla som si takú malinkú hrčku pod kožou v podpazuší, na dotyk je citlivá.čo to môže byť? ďakujem
irina

ODPOVEĎ  
Milá Irina, môže ísť o malý zápalový proces potnej žliazky, ktorý neznamená že by išlo o vážnu chorobu. Ak by sa zväčšila a okolie sčervenalo, treba sa obrátiť na lekára. Dobrou hygienou by sa to malo upraviť.
2008-05-11
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
PAP-test
(wera43)
Dobrý deň, nedávno som bola na pravidelnej cytologickej kontrole na tzv. PAP-test u mojej gynekologičky, ale na moje veľké prekvapenie (aj pobúrenie)som tento test absolvovať "nemohla" s týmto vysvetlením: vraj vyšiel nejaký "zákon" (neviem, či zo strany poisťovne-VŠZP), že ak má žena tri roky po sebe výsledky 1, tak ďalší PAP-test jej môže byť urobený až po nasledujúcich troch rokoch. Takže tri roky nemám nárok na PAP-test !!! Zdá sa mi to dosť absurdné v dnešnej dobe, keď sa všade hovorí o prevencii a ako by ženy nemali zanedbávať toto jednoduché vyšetrenie. Máte s takýmto "antizákonom" nejakú skúsenosť? Alebo sa mám obrátiť na ÚDZS?
wera43

ODPOVEĎ  
Nehnevajte sa, ale Vaša otázka ma veľmi rozčúlila. Jednak preto, že aj Vy patríte k tým našim spoluobčanom, ktorí o problémoch v zdravotníctve nič nevedia, nerozumejú mu, ale budú sa sťažovať na ÚDZS na nás vagabundov v bielych plášťoch a za druhé, že nemáte žiadne vedomosti o tejto problematike a chcete sa sťažovať. Už len keby ste si prečítali moje odpovede, zistili by ste, že nie je dôvod na sťažnosti. Aj ja som spoluautor cytologického skríningu,ktorý kritizujete. Doteraz poisťovne deklarovali ženám, že im zaplatia každý rok cytologické vyšetrenie. Na cytologiu chodí ročne len 17%-20% tých žien, ktoré majú vybraného gynekológa. Je mnoho žien, ktoré si nezvolili gynekologa, a teda nechodia ku gynekologovi vôbec. Otrasne málo žien chodí na cytologické vyšetrenie, preto je aj taká vysoká úmrtnosť Sloveniek na rakovinu krčka maternice. Od roku 2008 je v platnosti nový zákon o ktorého obsahu ste dostali nesprávne informácie. Všade vo svete je interval cytologických vyšetrení 3-5 rokov a majú skvelé výsledky. To racionálne je v tom, že dnes poznáme, že pred rakovinový stav spôsobuje vírus – ľudský papiloma vírus - HPV a my vieme aj ako sa správa. Cytologické vyšetrenie má určitú chybovosť svojich výsledkov. Je to okolo 25% nesprávne zhodnotených cytologii v kvalitných cytologických laboratoriách, ktoré si kontrolujú kvalitu svojej práce. Ak žena má tri výsledky cytologie v ročnom intervale negatívne, tak i pri tejto chybovosti cytologického laboratoŕia, je štatisticky takmer vylúčené, aby bola žena tri krát zhodnotená nesprávne, teda táto žena je určite zdravá a nemá žiadny stupeň pred rakovinového stavu. Ak teoreticky pripustíme, že táto žena hneď po poslednom cytologickom vyšetrení mala pohlavný styk, pri ktorom sa infikovala HPV, tak tento jej spôsobí predrakovinový stav za 3-5 rokov. Takže skutočne stačí, ak žena po troch negatívnych cytologiách príde na ďalšiu cytologiu o 3 roky, nemôže u nej vzniknúť rakovina. Takže nové nariadenie o cytologii je v poriadku, je racionálne a neublíži ženám. Nejde o šetrenie na nesprávnom mieste. Naopak, v novom zákone je zakotvené aktívne pozývanie žien na cytologiu, aby sa cytologického vyšetrenia zúčastnilo až 80% populácie –dúfam, že sa toho dožijem, ktoré bude stáť poisťovne viac peňazí ako doteraz, keď ženy nechodili na cytologiu. Záverom Vás chcem ubezpečiť, že nám onkogynekologom leží na srdci neutešený stav v oblasti rakoviny krčka maternice na Slovensku a snažíme sa, aby ženy neumierali zbytočne na rakovinu krčka maternice, ktorej je možné predchádzať. Veľmi ma mrzí, že sú ešte na Slovensku gynekológovia, ktorí si neosvojili tieto informácie a dezinformujú ženy- svoje pacientky.
2008-05-11
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Hrcka na zile (?)
(katka)
Dobry den, pred dvoma mesiacmi ma museli rychlo operovat, lebo mala som poporodne DIC, robili mi hysterektomiu. Ako mi davali infuzie a transfuzie, uplne ma dopichali. Na lavej ruke ma dlho bolela zila a teraz sa mi tam objavila taka tvrda hrcka pod kozou. Co to moze byt? Mam sa obratit na lekara? Dakujem Vam za odpoved.
katka

ODPOVEĎ  
Milá Katka, po opakovaných vpichoch môže ísť o reakciu tkaniva, neskôr odoznelého zápalového procesu, nemalo by Vám to robiť starosti.
2008-05-11
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Rakovina hrtana
(Ľudmila Nováková)
Chcela by som nejak pomôcť môjmu otcovi.Má rakovinu hrtana a má zavedenú kanilu.Má hrozné bolesti ucha a hlavy.Berie rôzne lieky od bolesti a náplaste 100vky.Niekedy má také hrozné bolesti,že je až agresívny.Hrozne trpí a my ani nevieme kde berie takú silu žiť.Strašne by sme mu chceli pomôcť.Môžte nám nejak poradiť ako sa mu dá pomôcť?Ďakujem
Ľudmila Nováková

ODPOVEĎ  
Milá Ľudmila, neviem žiadne podrobnosti. Rozsah nálezu, histológie, doterajšia liečba – ožarovanie, chemoterapia, operácia? Ťažko by som Vám bez týchto informácii mohol niečo poradiť. Trebalo by vyšetrenie.
2008-05-13
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Sono prsníkov - mám mať obavy??
(Katka)
Dobrý deň, asi pred dvoma dňami som bola na sone prsníkov a ukázalo sa že mám nejaký nález pri bradavke.V náleze je napísané: Vpravo centrálne zobrazuje sa dobre ohraničené hypoechogénne ložisko veľkosti v priemere 19x17x7 mm bez tienenia. ZÁVER:Solídne dobre ohraničené ložisko, charakteru najskôr FA ev. fibrolipomu vpravo. Pri vyšetrení som však zabudla udať, že v rodine máme onkologické ochorenia prsníkov.Najbližšie vyšetrenie mám mať až o 3 mesiace. Chcela by som sa preto spýtať či by tento fakt ovplyvnil a urýchlil ďalšie vyšetrenia. Ďalej sa chcem spýtať, či pravidelne použivanie DRICLORU(minuté 3 balenia) mohli prispieť k môjmu nálezu. Vopred ďakujem za odpoveď. Katka - 17 rokov
Katka

ODPOVEĎ  
Milá Katka, podľa popisu môže ísť o nezhubný malý nádor fibroadeném, ktorý sa sleduje, uvedený termín 3 mesiace je dostačujúci. I keď boli v rodine onkologické ochorenia prsník, vo Vašom veku by ste si ešte nemali robiť vážne starosti. Čo sa týka užívania lieku, je ťažké povedať, že by išlo o príčinu vzniku uvedeného nálezu.
2008-05-11
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Nadory
(Danka)
Zaujímalo by ma aké sú najčastejšie nádory u mužov a zien na Slovensku...Za odpoveď vopred ďakujem
Danka

ODPOVEĎ  
Milá Danka, ak máte prístup k internetu, môžete si nájsť na www.wor-sk.org podobné informácie o nádorovej epidemiológii na Slovensku. U mužov sú najčastejšie rakovina pľúc, hrubého čreva a konečníka, krčka a tela maternice. K najčastejším patrí aj rakovina kože u oboch pohlaví.
2008-05-10
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Otazka
(veronika)
dobry den chcem sa spytat ci moze byt priznak nadoru mozgu trpnutie laveho lica aj kutika obcas aj lavej nohy hlavne prstov a taktiez lavej ruky,mavam obcas slabu pichavu bolest v lavej casti hlavy nie pravidelne trvajucu taktiez nie moc dlho.za odpoved dakujem.
veronika

ODPOVEĎ  
Milá Veronika, uvedené symptómy by mal vyšetriť odborný lekár – neurológ.
2008-05-10
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Karcinóm recta
(pavla)
Dobrý deń,chcela by som sa spýtať akú šancu na vyliečenie má môj 65 ročný otec,karcinom recta3.štádium ,následne odstránených 25cm hrubého čreva,vykonaná stómia(doživotne),odobratých 15 LU z toho v 11.metastázy.Ale metastázy na iných orgánoch nemá.predpísaná rádiochemoterapia po dobu 5 týždňov,následne chemoterapia 6.cyklov.Ďakujem krásne za odpoveď.A všetkým onkológom vzdávam hold a úctu...je to ťažké povolanie.
pavla

ODPOVEĎ  
Milá Pavla, keď bol nádor i s uzlinami odstránený, následná komplexná terapia dáva šance na dobrý výsledok.
2008-05-10
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Cervene bodky na ramenach,rukach...
(loretka)
Vazeny pan doktor!je nas viac co mame takyto problem.mame 16 rokov je nas asi 7spoluziacok.na ramenach a rukach sa nam objavili take male cervene bodky-ako po vpichu ihlou.je ich dost,nesvrbia nebolia,len tam proste su.nemoze to mat suvis napr s menstruacnym ciklom?alebo s niecim inym?nefajcime,nepijeme.Ako sa ich mozme zbavit?.bojime sa co to je prosim vas odpiste nam,nikto nam doteraz nedal odpoved.Vopred vam dakujeme za odpoved a prajeme vela vyliecenych pacientov!s pozdravom loretka a spol.
loretka

ODPOVEĎ  
Milá Loretka, popísané červené bodky sú neškodné, netreba sa toho obávať a netreba s tým nič robiť.
2008-05-10
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Hrčna v prsniku
(martina)
Asi pred mesiacom som si nasla hrcku v pravom prsniku, je v spodnej casti prsnika pod bradavkou a je pohybliva. Mam realtivne male prsia preto si nahmatam uplne vsetky aj tie najmensie uzlinky a ak su na oboch prsnikoch v priblizne rovnakych miestach predpokladam ze ide o zliazky alebo uzliny ale tato hrcka je zretelne hmatatelna mala gulicka iba na pravom prsniku ktora sa pocas menstruacie zmensi a nie je citliva ale tesne po ovulacii ma prsik boli na dotyk, tesne pred menstruaciou ma boli oba prsniky ale to odjakziva takze myslim ze je to skor normalne. Mam 25 rokov, nikdy som netrpela nadvahou, prvu menstruaciu som dostala v 13 rokoch a nikto v rodine nemal rakovinu. Je mi jasne ze musim vyhladat lekara co najskor ale aj tak, co si o tom myslite?
martina

ODPOVEĎ  
Milá Martina, v tomto veku bývajú bolesti v prsníkoch pred menštruáciou dosť bežné, často sa objavujú i malé i väčšie cystičky, niekedy môže byť tvrdá hrčka fibroadenóm (nezhubný nádorček). Je dobré ísť na odborné vyšetrenie, aby ste nemali zbytočný strach.
2008-05-09
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Aktívne bunky
(Iveta)
Dobrý deň,chcela by som sa spýtať sa na vyšetrenie krvi,ktoré mi bolo robené.Mala som urobený náter z prsta na hematologii a výsledky vraj nie sú dobré.Bolo mi povedané,že mám aktívne bunky,ktoré by tam nemali byť.Bolo tým myslené,že mám rakovinu alebo leukémiu?Musím prísť na kontrolný náter.Prosím Vás o skorú odpoveď.Mám 8 mesačné dieťatko a trápim sa pre to.Ďakujem pekne
Iveta

ODPOVEĎ  
Milá Iveta, asi ste vysvetleniu nálezu v krvi dobre nerozumela, alebo Vám to nebolo dostatočne odborne vysvetlené, aktívne bunky v krvi je nezmysel, ale ak sa v krvnom vyšetrení našli nejaké odchylky od normy, treba opakovať vyšetrenie. Netrápte sa dopredu zbytočne.
2008-05-09
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Podkožné výrastky na stehne
(eva613)
Dobry den pan doktor, na prednej casti stehna som nasla 2 pevne (t.j. nepohyblive tvrde) podkozne vyrastky vo velkosti 1x2cm nedaleko od seba, ktore nie su bolestive a na kozi nie su ziadne zmeny. Dakujem za odpoved.
eva613

ODPOVEĎ  
Milá Eva, z uvedeného popisu sa nedá robiť žiadny diagnostický záver, treba to sledovať a poradiť s lekárom, ktorý Vás musí vyšetriť.
2008-05-09
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
1 << 369 < 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 > 391 >> 448
Facebook