foto
2% proti rakovine

Vaše 2% nám umožňujú pripravovať mnohé programy a projekty, ktoré pomáhajú onkologickým pacientom a ich rodinám.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Darujeme parochňu

10.04.2015

Narcisový Beh v Košiciach

01.04.2015

VY ste Deň narcisov!

28.03.2015

Darujte 2% z vašich daní na ...

05.03.2015

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 14:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 14:15-17:00
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9429)

strana 380 z 472 (otázky 7581 - 7600)
Názov
(meno)
Text Dátum
Par Otazok
(Samir)
Dobry Den. Chcel som sa spytat na par veci co ma trapy. 1. je moje srdce, raz za 1 - 2 tyzdne pocitim silne rozbuchanie na par sekund, taktiez ked si zle lahnem na bok da sa povedat do stabilizovanej polohy ako je pri prvej pomoci stane sa daco podobne, no slabsej intenzity. Druha otazka je ohladom mojich znamienok. Mam na tele asi 3 ktore su vystupene a su nanich chrasty (ano krvacali). Dalsie znamienka ktorych je asi 10, sa z beznich hnedych/cernych pomenili na biele hrudky, dalej tu mame ostatne znamienka ktore su nie biele, ale take ruzove by som povedal. Tretia je ohladom mojej vahy, nato ze mam zhruba 170 - 180 moja vaha nikdy nevistupila nad 54kg, to som uz skusal aj pojedat protein (whey gold standard). Stvrta taka kusok od toho a toho. Casto ma bolieva hlava , popripade citim sem tam ako keby vpichy. Byva dost casto unaveny, i ked to nieje asi moc podstatne, rad cvicim a to vydrzim dvihat zeleza aj hodinu dve ked mam naladu. Ja viem pisem esej : ) Dakujem za odpoved.
Samir

ODPOVEĎ  
Milý Samir, je to dosť široké spektrum problémov. Srdce, výživa, koža. Myslím že by bolo dobré – pre Vaše uspokojenie také celkové vyšetrenie - interné a potom na tie kožné – na tmavé znamienko by sa mal pozrieť dermatológ.
2008-09-01
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Krvácanie znamienka
(EVA Trenčín)
Vážený pán MUDr. Ján Siracký, Dr.Sc. Hľadám zúfalo pomoc a práve som sa dostala na tieto stránky, ktoré mi dali trošku nádeje. Prosím Vás, poraďte mi. Moja mamička má 56 rokov a na boku jej pred 2 rokmi začalo krvácať znamienko. Postupne sa zväčšilo, rana postupuje do hĺbky a pri silnejšom náraze hneď krváca. Má veľkosť 2,5 x 2,5 cm. Až sa bojím opýtať - môže to byť rakovina, alebo to môže byť aj ekzém? Dá sa to nejako rozoznať?Ako by som jej mohla pomôcť? Za Vašu radu Vám srdečne ďakujem. Eva
EVA Trenčín

ODPOVEĎ  
Milá Eva, ten nález u Vašej mamičky musí bezpodmienečne vyšetriť lekár. Môže to byť rozpadnutá starecká bradavica, môže to byť ale aj kožná rakovina. Ale neľakajte sa, kožná rakovina sa veľmi úspešne lieči. A hlavne ešte to vôbec nemusí byť ono - iste zájdite s ňou na vyšetrenie.
2008-08-31
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Ako predísť chorobe?
(Paula)
Moja mama umrela na rakovinu lymfatických uzlín, začalo to len malou vyrážkou na slabine, myslela si, že to vyzrie a vytečie ako hnisavý pupenček. Ono to ale bolo tvrdé a začalo sa zväčšovať až to bolo ako menší lieskový oriešok. Po operácii bolo začas dobre, ale narástlo to aj na druhej slabine a už sme vedeli, že to je hlbšie. Mala 73 rokov. Otec umrel vo veku 85rokov na rakovinu hrubého čreva a pečene. Ja mám 54rokov a bola som 3krát operovaná na prsníky, vyberali mi cysty, zatiaľ to bolo v poriadku. Chcela by som vedieť keďže obidvaja rodičia umreli na rakovinu ako tomu predísť a na aké vyšetrenia by som mala ísť.Ďakujem.
Paula

ODPOVEĎ  
Milá Paula, nie je žiadny spoločný a všeobecný dedičný genetický faktor pre vznik zhubného nádoru. Vaša mama mala nejaké systémové ochorenie lymfatických uzlín a otec rakovinu hrubého čreva. Žiadny spoločný znak dedičnosti tam nie je. U Vás myslím je dôležité aby sa tie prsníky pravidelne kontrolovali.
2008-08-30
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Malígny melanóm kože
(Štefan 54)
Dobrý deň . V novembri mi bol odoperovaný MM z chrbta, ako aj dve uzliny. Záver: MM reg.interscapularis , Clark IV, T4N0M0, IIB št. Po dohode s ošetrujúcou lekárkou sme / na moju žiadosť / INF alfa nepoužili. Teraz , po 10 mes. mám absolvovať RTG vyšetrenia na vylúčenie mts. Nie je to zbytočné riziko "prebudenia " spiaceho čerta? Čítal som na internete , že sa toto riziko blíži k 2% . Ďakujem za radu. PS: Podľa štúdií ,ktoré som si prečítal, je mts tohto druhu rakoviny tak či tak "konečnou diagnózou ".
Štefan 54

ODPOVEĎ  
Milý Štefan, Rtg vyšetrenie je veľmi krátkodobá expozícia, ktoré nemá prakticky žiadny mutogénny efekt a ani žiadny provokačný efekt proliferácie u nádorových buniek, ktoré sú v tzv. spiacej fáze - 60
2008-08-30
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Kapsulova endoskopia
(lina)
Dobry den Pan doktor, prosim vas pekne ,ci by ste mi mohli poradit a dat kontakty na centra kde sa u nas touto metodou vysetruje traviaci trakt/vysetrenie od pazeraka az po konecnik/popripade aj v cechach/Brno a pod./Samozrejme za vlastnu uhradu. Dakujem Vam pekne, prijemny den a vela stastia prajem
lina

ODPOVEĎ  
Milá Lina, tzv. Kapsulová – virtuálna endoskopia sa prevádza na niektorých pracoviskách aj v SR. Podrobné informácie medicínske aj technické a organizačné by Vám najlepšie mohol poskytnúť Prof. MUDr. Peter Mĺkvy, Onkologický ústav Sv. Alžbety Heydukova 10 812 50 Bratislava.
2008-08-30
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Znamienka
(Miro)
Dobrý deň. Ja by som sa chcel iba opýtať. Nikdy som si nejako špecialne nesledoval znamienka iba teraz ma to nejako pochytilo. Mám 22 rokov. Žiadne znamienko ma neboli ani nič podobné iba mám pocit že sa mi urobili nové znamienka aj na rukách aj nohách a aj na bruchu sú rozne niektoré tmavšie niektoré svetlejsie ale nič zvlaštne na nich nevidim. Na slnku som bol dosť ale vždy poctivo natretý. Mám si ich ísť dať vyšetriť ku kožnému??? A každý kožný robí to vyšetrenie znamienok cez ten prístroj??? Na ktoré znamienka si mám dať pozor? Možete mi odporučit nejakého dobrého dermatológa/ičku v Košiciach??? ďakujem. Pekný deň
Miro

ODPOVEĎ  
Milý Miro, bolo by dobré, aby sa na tie znamienka pozrel dermatológ. Neviem žiaľ doporučiť niektorého v Košiciach, nepoznám tamojších kožných lekárov. Ale na základe doporučenia od Vášho všeobecného lekára by nemal byť problém k nemu zájsť.
2008-08-29
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Mandle
(Bruno)
dobry den pan doktor chcel by som sa spitat co mi je ked mam zvecsenuu lavu mandlu
Bruno

ODPOVEĎ  
Milý Bruno, bolo by dobré keby sa na tie mandle pozrel krčný lekár, aby to ohodnotil. Môže to byť čokoľvek - zväčšená uzlina, zápal...je viac možností ale bez vyšetrenia sa nedá stanoviť diagnóza.
2008-08-29
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Rakovina hrtana
(Majo)
dobry den...chcel by som sa chcel spitat ake su priznaky pri rakovine hrtana a ako ten nador vyzera?
Majo

ODPOVEĎ  
Milý Majo, neviem prečo sa pýtate na príznaky nádoru hrtanu, či máte podozrenie alebo iba informačne sa pýtate. Príznakov totiž môže byť niekoľko a iste by ste sa nemal vyšetrovať sám. Môžu to byť napríklad chrapot, zádušnosť, pocit cudzieho telesa, bolesti v hrtane, problémy s prehĺtaním, strata na váhe, zdúrenie krku a mnohé ďalšie. Preto by ste iste mali v prípade podozrenia navštíviť lekára, ktorý Vám jednoznačne po vyšetrení stanoví diagnózu.
2008-08-29
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Zvačšena lym.uzlina
(Ada)
Dobry den.Pred 5 mesiacom som zkbadala hrčku v pravom prsníku.robili mi vyšetrenie s ultrazvukom,ale nič nezistili.Ta hrčka sa mi nezmenšila,ma 1,5x4 cm.Išla som teda na kontrolu.Znovu mi nic nenašli,vlastne vyšetrili ma po sediačky,tak mi doktor povedal,že je to chronicky zvečšena lymfaticka uzlina,ohraničena,a vnutri je tekutina.Doktor pred vyšetrenim povedal,že to nič nie je.nevadi,ked to tam mam,len aby to rakovina nebola.A na kontrolu mam ist podla potrey.Vobec mi nenavrhol ,že by tu uzlinu trebali vybrat.Ja teraz mam obavy,či sa mi ta uzlina nepremení na zhubny nador.pan doktor,prosím vás vy máte ne to aky názor,moze sa ohranicena, lym,uzlina sa zmenit,Ako tomu viem zabranit,myslim,bolo by vhodne ju vybrat,Za vašu odpoved dakujem
Ada

ODPOVEĎ  
Milá Ada, tá hrčka – útvar je v prsníku alebo smerom pod pazuchu? Priamo v prsníku sa nezisťujú lymfatické uzliny. Keď je vnútri tekutina, tak je to prsníková cysta. Váš lekár po sonografickom vyšetrení usúdil, že zatiaľ len kontrolovať. Keby sa nález zväčšoval, tak by sa určite pristúpilo k ďalším vyšetreniam. Či už punkcia tej cysty alebo exstirpácia.
2008-08-28
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
PET
(Marta)
Dobrý deň, ako sa postupuje ak onkogynekológ (karcinomatóza?)doporučil PET vyšetrenie, ale neobjednal pacienta, len je to napísané na papieri? Ďakujem.
Marta

ODPOVEĎ  
Milá Marta, tento administratívny problém Vám žiaľ nerozriešim. Ja sa venujem hlavne medicínskym problémom. Ale iste sa nebojte opýtať Vášho onkogynekológa, iste Vám povie ako ďalej postupovať, či sa máte na vyšetrenie objednať sama alebo Vás objednal len Vám možno zabudol povedať termín.
2008-08-28
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Hrcka za uchom..
(Memphis)
Dobry den..chcel by som sa opytat ci mozu byt hrcky za oboma usamy nejaky problem..su take priblizne 5x9 milimetrov..nevyvolavaju bolest len som si vsimol ze ich ostatny nemaju..dakujem za odpoved..
Memphis

ODPOVEĎ  
Milý Memphis, rád by som Vám dal jednoznačnú odpoveď ale úprimne povedané, nedá sa robiť diagnóza na podklade Vašich pár riadkov popisu. Ak máte pocit, že sú hrčky neni bežné, treba aj pre Vašu istotu, aby sa na to pozrel lekár.
2008-08-27
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Prostata
(František)
Diagnoza: lokalizovaný adenokarcinom prostaty.Biopsia - 4 vzorky pozitivne.Gleason určili 7. PSA 4,78. Odporúčajú radik. prostatektomiu. Chcel by som vediet Váš názor,či je to najlepšie riešenie v tomto prípade? Kolko trvá operácia a hospitalizácia. Veľmi pekne dakujem a pekný deň prajem.
František

ODPOVEĎ  
Vami opísaný nález predstavuje lokalizovaný karcinóm prostaty. Najúčinnejšiu liečbu lokalizovaného karcinómu predstavuje tzv. radikálna prostatektómia. Druhou altenatívou je liečba žiarením. Tento postup sa indikuje u pacientov so závažným sprievodným ochorením alebo vek nad 70 rokov
2008-08-27
Prof. MUDr. Michal Horňák DrSc. Odpoveď od:
Pohybliva hrcka
(Michaela)
Dobry den, moj priatel ma na prvej strane tvare pri brade malu pohyblivu hrcku. moze ist o zväcsenu uzlinu? zatial som mu to natrela octanom. dakujem za odpoved.
Michaela

ODPOVEĎ  
Milá Michaela, ťažko je takto písomne diagnostikovať, môže to byť aj z nejakého zápalu, prievanu, zo zubu...bez vyšetrenia to ale neviem takto posúdiť. Nech sa na to radšej pozrie lekár najmä keby sa hrčka menila.
2008-08-27
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
***stolica***
(asina)
pan Doktor,prosim o radu-odpoved, som velmi daleko-teda v zahranici, a vsimla som si cevene zafarbenie stolice nielen na povrchu, teraz neviem ci to moze byt stravou-teda skor deci paradajkoveho dzusu co som mala 2x po sebe na ranajky alebo len krvou, no velmi sa bojim tak mi prosim rychlo poradte, teda cim to moze byt, lebo inak som ani cviklu ani paradajky ani nic cervene v strave velmi dlho nejedla len ta trocha paradajkoveho dzusu no a teraz mam hrozny strach.prosim a dakujem za skoru odpoved
asina

ODPOVEĎ  
Milá Asina, nepíšete jednoznačne, že to bola krv v stolici. Cvikla a asi aj paradajky môžu imitovať načervenalú farbu stolice. Krv v stolici je obyčajne jednoznačne posuditeľná. Aj keby to bola krv – to môžu byť hemeroidy, polyp, zápal. Neviem koľko máte rokov – či ste už v určitej rizikovej skupine – pred 50 rokov. Je potrebné, aby to vyšetril lekár a rozhodol, čo treba ďalej.
2008-08-27
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
RHC
(Gabriela)
Pekný deň pán doktor,pred pár dňami som sem už písala, do rúk sa mi dostala mamina (63) prepúšťacia správa,dg.C18, K56 prosím vedeli by ste mi objasniť značky: M-8481/3,T-C18.7,pTNM:pT3Nx, prípadne aká je šanca na prežitie ? Ďakujem velmi pekne. Prajem všetko dobré.
Gabriela

ODPOVEĎ  
Milá Gabriela, základne C – 18 je zhubný nádor hrubého čreva. Všetky tie detailné charakteristiky – operačné, histologické, postoperačné – sú uvedené v prepúšťacej správe z nemocnice. Všetky tieto charakteristiky a hlavne ich klinickú interpretáciu Vám spoľahlivo môže objasniť jedine ošetrujúci lekár, ktorý pacientku pozná.
2008-08-26
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Je to možné??
(Helena Tichá)
Dobrý deň Pán doktor. Obraciam sa na Vás s otázkou, či je možné, že pacientovi, ktorému diagnostikovali rakovinu nijako neliečia. Ide o môjho otca, ktorému v októbri minulého roka diagnostikovali pleomorfný sarkóm.Pani doktorka onkologička v okresnom meste kde patríme mu hned nasadila chemoterapiu. Vybral jednu dávku. Nakoľko som nebola spokojná s prístupom pani doktorky, vyhľadala som pomoc u onkológa v krajskom meste.Nakoľko pri vyšetrení otca zistil hrčky na rôznych miestach tela poslal nás na PET/CT trupu. Záver tohto vyšetrenia bolo väčšia hrčka v ľavej axile, ktorú mu na jar tohto roku vyoperovali. Záver z biopsie prišiel nasledovný: ide o koincidenciu dvoch nádorov, vzhľadom k predošlej /primárnej/ dg. MFH v minulosti možno B-CLL považovať za sekundárnu malignitu.Pán doktor na na základe tohoto výsledku poslal na hematológiu, aby to doriešili tam.Hematologický nález je: mierna leukocytóza,mierna sek. anémia a trombocytopénia a doporučuje terapiu prvotnej malignity. No pán doktor onkológ v krajskom meste tvrdí, že otec je momentálne zdraví a že on s ním nevie nič robiť, len to sledovať. Tak sme boli už dva krát na CT brucha. Prvý krát v máji a výsledky boli nasledovné:Mediastínum: v celom rozsahu mnohopočetné až splývajúce LU, max. Veľkosti 20 mm LU v oblasti oboch hilov paratracheálne Intrabdominálne a retroperitoneálne až s vyznačenou tvorbou paketov mnohopočetné LU Záver. St.p. expirácii Tu v chrbta a st. p expirácii TU z oblasti ľavel axily. Lap – mnohopočetné mediastinálne, hílové, axilárne, intraabdominálne a retroperitoneálne LU. Nástenné AS zmeny Ao. Začiatkom augusta sme boli na ďalšom CT,po telefonickom dohovore mi pán doktor povedal, že CT nález je v poriadku, uzliny sa nezväčšili.Budúci týždeň mám ísť na kontrolu s otcom.Som zvedavá aké bude zase stanovistko pána doktora. Preto som sa obrátila na Vás o radu, či je to možné,aby takúto diagnózu neliečili, ale len sledovali. Vopred Vám ďakujem za odpoveď.Tichá.
Helena Tichá

ODPOVEĎ  
Milá pani Tichá, takto korešpondenčne sa nedajú robiť žiadne diagnostické uzávery. Neviem aké boli vlastne histologické závery lymfatických uzlín. Z axely? Priznám sa – neviem zaujať stanovisko. To by bolo potrebné, aby sa na všetky tie nálezy a na pacienta pozreli snáď aj lekári z nejakého centrálneho onkologického ústavu.
2008-08-25
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Hrubé črevo
(Richard)
Dobrý deň Pán Doktor vomlám sa Rišo mám 17 rokov a mam menšie problémi zo stolicou pripáda mi akási užšia je to niečo ako bobkovitá stolica môže to zavisieť od jedla? Bolesti pri vyprázdňovaní nemám ale som menší hipochonder a preto vám aj píšem keď silnejšie zatlačím črevo trošku vybehne vonku a keď sa opäť uvoľním tak sa zasunie môže byť aj to príčina užšej stolice? Mám strach z rôzných vecí a som už zúfali môže to byť v mojom veku aj niečo vážne? Ďakujem.
Richard

ODPOVEĎ  
Milý Richard, bolo by dobré, keby sa na tieto problémy pozrel lekár – chirurg. Z toho hľadiska, že Vám trochu vybehne črevo pri zatlačení. Určite to nie je nič dramaticky vážne ale.
2008-08-25
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Limfaticke uzliny
(anna)
Dobry den dnes my na ultrazvuku dolnej koncatiny nasli limfaticke uzliny do 11 mm.Prosila by som vas o blizsie visvetlenie tohto nalezu Mam absolvovat operaciu krcovich zil ale az po prelieceni zapalu.S pozdravom ostava Anna
anna

ODPOVEĎ  
Milá Anna, podľa toho, čo píšete ide asi o zápalovo zväčšené lymfatické uzliny. Preto chcú Vaši lekári zápal preliečiť pred operáciou kŕčových žíl.
2008-08-25
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Dlan ruky
(Simona)
Dobry den, chcela by som sa spytat, ci pri nahmatani malej tuhej ohranicenej hrcky vo velkosti hrasku na dlani ruky(asi 1 cm na klbom, tam kde uz zacina prst) by som mala navstivit odbornika. Hrcka je nepohybliva, nie je pohybliva ani pri ohybe prsta, ak si ju nestlacam neboli, jej pritomnost mi nebran pri praci s rukou. Mohlo by ist aj o nasledok nejakeho zdurenia po namahe s rukou?
Simona

ODPOVEĎ  
Milá Simona, podľa Vášho popisu súdim, že to nebude zrejme nič vážne, ale ak Vás to trápi ukážte to lekárovi. Aj pre Vašu istotu.
2008-08-25
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Vysvetlenie vysetrenia
(zdena )
V pravej axile ojedinelé LU priemeru do 9 mm.V USG bez echo štruktúry susp. z malignity,vpravo na rozhraní LQQ oválne ostro ohraničené ložisko,bez dorzálneho tieňa,bez cievneho signálu,s nepravidelnou štruktúrou veľkosti 10x10x17 mm- intramamárna LU?Dukty nedilatované.Axily bez LAP.
zdena

ODPOVEĎ  
Milá Zdena, všetky tieto závery o popise môže spoľahlivo interpretovať jedine ten lekár, ktorý to vyšetrenie robil. On pozná nálezy a preto jedine on to môže klinicky interpretovať. Viete, aj keď sa Vám možno laicky zdá, že v správe je všetko, nie je to tak. Iba vyšetrujúci doktor Vám môže podať spoľahlivú informáciu Vašej diagnózy a cez internet je to obzvlášť veľmi komplikované sa vyjadriť konktrétne k lekárskej správe. Ak Vám lekár nevysvetlil bližšie Váš nález iste o to žiadajte.
2008-08-25
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
1 << 369 < 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 > 391 >> 472
Facebook