foto
2% proti rakovine

Vaše 2% nám umožňujú pripravovať mnohé programy a projekty, ktoré pomáhajú onkologickým pacientom a ich rodinám.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Peniaze zo Dňa narcisov umožnili zakúpiť ...

20.11.2014

Na svete je štvrtá edícia Európskeho ...

23.10.2014

Tradičný Týždeň proti rakovine bol netradičný

21.10.2014

V stredu začína výstava "Sme úžasní"

20.10.2014

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-16:30
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9095)

strana 380 z 455 (otázky 7581 - 7600)
Názov
(meno)
Text Dátum
Psychicka podpora
(Anna)
Dobry den! mojmu otcovi zistili v januari zhubny nador konecnika. v aprili bol operovany, zaviedli mu stomiu a nasledne mu zistili malu metastazu na peceni, kt. mu vyoperovali v maji, pricom mu stomia bola vratena a momentalne funguje normalne. chcem sa spytat ake potraviny by v ziadnom pripade nemal konzumovat. zatial nam v tejto oblasti nikto neporadil a nevieme na koho sa mame obratit. dakujem
Anna

ODPOVEĎ  
Ak je v súčasnosti Váš otecko bez príznakov a pravidelne kontrolovaný, nemusí mať špeciálnu dietu, najlepšie je pestrú plnehodnotnú stravu, ktorá ho udrží v dobrej kondícii, ktorú potrebuje na ďaší úspešný boj so zhubnými bunkami, v prípade, že by sa niekde objavili. Jeho imunitný systém, ktorý k tomu potrebuje mať v dobrom stave, sa udrží plnohodnotnou stravou a môžete sa vyhnhúť všelijakým, často pochybným (a drahým) preparátom, ktoré sa reklamne ponúkajú. Preto ešte raz: normálna strava a pravidelné kontroly u lekára.
2008-06-24
MUDr. Viliam Ujházy DrSc. Odpoveď od:
Pochybnosti
(Lubka)
Pred 2-3 rokmi som vyhladala obvodneho lekara s bolestou pravej koncatiny a chrbtice.Pani doktorka mi prehmatala vnutornu stehenu cast nohy a vykonala sedimentaciu, ktora bola v norme.Dalej som pokracovala k ortopedovi,kde jeho diagnoza bola pristipnutie nervu..Bolesti za zas vracaju su tupe a viac v pravej koncatine...Je vylucene ze by som mala rakovinu?Mam male pochybnosti a nevedomosti preto som sa obratila na vas.Za pochopenie a cas dakujem
Lubka

ODPOVEĎ  
Viem pochopiť Vaše obavy. Vylúčiť to že "by ste mali rakovinu" sa nikdy nedá, ale buďte kľudná, tie príznaky tomu skôr nenasvedčujú. Myslím, že by ste mali byť vyšetrená ešte neurológom.
2008-06-24
MUDr. Viliam Ujházy DrSc. Odpoveď od:
Zúfalstvo
(Angelika Madová )
Mudr. Ján Siracký, prosím Vás, pomôžte. Mama sa lieči na akútnu leukémiu (ALL) od decembra 2007 chemoterapiou. Dnes jej po vyšetrení kostnej drene oznámili, že je tam nález opäť asi 50% - relaps a asi sa to už neoplatí liečiť?!? Je to možne? Mama má len 64 rokov, cíti sa dobre je vitálna. Prosíme o ďalšiu liečbu a radu, pomoc ako ďalej treba liečiť. Lieči sa v NOU BA. Malo by sa pokračovať chemoterapiou? A čo transplantácia kostnej drene svojimi vlastnými zdravými kmeňovými bunkami alebo z pupočníkovej krvi? Poraďte, pekne ďakujem
Angelika Madová

ODPOVEĎ  
ALL je vážne ochorenie. Ak Vašej mamke povedali že sa to "neoplatí liečiť" bolo to pravdepodobne preto, lebo zvážili, nakoľko v tom stave v akom teraz je, chemoterapia môže pomôcť, alebo aj ublížiť. Nesmiete zúfať, v NOU v Bratislave majú možnosti liečiť toto ochorenie ako kdekoľvek vo svete na špičkových pracoviskách, sú tam dobrí odborníci a iste zvažujú ten správny postup podľa ďalšieho priebehu choroby. Prajem Vám, aby sa stav Vašej mamky upravil.
2008-06-17
MUDr. Viliam Ujházy DrSc. Odpoveď od:
Penkreas
(Levstekova Viera)
mojmu otcovi teraz zistili nador na pancrease.Nema vraj metastazy,ale bolesti uz mal.citala som ze pacienti s tymto ochorenim ziju minimalne rok.Da sa to nejako vyliecit?Dakujem Viera
Levstekova Viera

ODPOVEĎ  
Rakovina pankreasu je vážne ochorenie. Ak sa zachytí včas a radikálne operuje, dá sa vyliečiť, žial percento vyliečených je malé.
2008-06-17
MUDr. Viliam Ujházy DrSc. Odpoveď od:
Váš názor
(Jozef)
Dobrý deň pán doktor.Chcel by som vás poprosit o váš názor (radu). Priaťelka podstúpila interupčný zákror, a asi mesiac na to jej lekár povedali,že sa jej začínajú tvoriť nejaké bunky.Podstúpila další zakrok,ktorý to mal odstrániť no nestalo sa.Začala chodiť na chemoterapiu,trvá to už vyše roka.Stav sa nezlepšuje. Chcem sa opýtať. Može byť interupcia príčinou vzniku? Može mať pohlavný styk negatívny vplyv na liečbu? Za odpoveď vopred ďakujem.
Jozef

ODPOVEĎ  
Vôbec neviem aké ochorenie zistili Vašej priateľke. Ona by mala byť pravdivo informovaná o svojom ochorení, pretože musela súhlasiť s liečbou. Tak sa spýtajte jej. Ak ani ona celkom presne nepozná svoj zdravotný stav, tak zájdite spolu s ňou za jej ošetrujúcim lekárom a požiadajte o informácie.
2008-06-17
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Polyp na maternici.
(Henrieta)
Pán doktor, mojej mame gynekológ diagnostikoval polyp na maternici, ktorý sa ani po 3 mesiacoch nestratil, ale ani nezväčšil alebo inak nezmenil. Lekár odporučil vybratie polypu a mamu ubezpečil, že polyp patrí k benígnym nádorom na maternici a nemusí sa ničoho báť. Taktiež jej povedal, že jej to vyberú bez celkovej anestézie, iba s "náladovkou" a hneď ju pustia domov. Mama má 65 rokov a doteraz nemala žiadne problémy. Mám o ňu strach. Mám sa báť? Ďakujem veľmi pekne a prajem pekný deň.
Henrieta

ODPOVEĎ  
Každá produkcia tkaniva sa má histologicky vyšetriť. Tak aj v prípade polypu sa tento má odstrániť a poslať na vyšetrenie. Polyp na maternici môže byť na krčku maternice – vtedy je vidieť pri vyšetrení a môže sa odstrániť ambulantne a jeho odstránenie nebolí. Polyp však môže byť i v dutine maternice. Takýto polyp je možné odstrániť až po rozšírení kanála krčka maternice a to je bolestivé, preto sa vykonáva v narkóze. Vykonáva sa hysteroskopom- posvieti sa do maternice a pod kontrolou zraku sa polyp odstráni. Výkon je jednoduchý a ak nemá Vaša matka veľmi závažné pridružené ochorenia, ktoré by znemožňovalo podať narkózu, tak sa nie je čoho obávať.
2008-06-17
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Druhé dieťa
(Martina)
Vroku 2007 som dva krát potratila,na základe čoho mi boli vykonané vyšetrenia genetiky,krvi..Dg.záver je D759 Heterozygot MTHFR.Beriem acidum folicum a anopiryn 30mg1xdenne.Odporučenie:parametre v norme,dna potvrdená mthfr-sama o sebe nevie k zvýšeným trombotickým komplikáciam.Bolo mi povedané,že v prípade otehotnenia,si budem musieť pichať injekcie ak som to dobre pochopila,tak do brucha.Moja otázka je,či pri takejto diagnoze mam myslieť na druhé dieťa,či injekcie nepoškodia plod a či môžu nastať komplikácie.Za skorú odpoveď Vám strašne moc Ďakujem!
Martina

ODPOVEĎ  
Je mi ľúto, ale Vaša otázka nie je z oblasti onkológie. Nevenujem sa pôrodnici už 25 rokov, preto Vám neviem zodpovedne odpovedať.
2008-06-17
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Hrčka
(Michal)
Dobry den. Ako mnoho inych prispevkov a otazok aj moja otazka sa tyka hrcky. Na pravom stehne zo zadnej casti tesne ako konci zadok som si nahmatal hrcku velkosti stredne velkej fazuli. Nahmatal som si ju asi tak pred 3 tyzdnami. Pri dotyku neboli ani kozan na stehne nie je sfarbena. Samozrejme je tu psychicky strach z moznej rakoviny. Kym si si ju neobjavil nic ma neboleleo teraz mozno asi z psychicky reagujem velmi citlivo na kazde jemne pichnutie v nohe. Je mozne ze ide o sppominanu tukovu hrcku alebo by to mohlo byt nieco vaznejsie? Dakujem za odpoved.
Michal

ODPOVEĎ  
Hrčka na stehne ako ju popisujete môže byť všeličo napr.tukové tkanivo, mazové tkanivo, alebo nezhubný nádorček. Aby ste sa uspokojili, ukážte to Vášmu lekárovi, lebo z Vášho popisu sa nadiaľku nedá o tom viac povedať.
2008-06-16
MUDr. Viliam Ujházy DrSc. Odpoveď od:
Konizácia
(dada)
Dobry den pan doktor, mam 27 rokov, zistili mi CIN II.-III. lekarka ma posiela na konizaciu. Chcem sa opytat ci je lepsie ist na klasicky chirurgicky zakrok (vyrezanie) alebo na spalovanie? Kedze este nemam deti chcem sa opytat ci ich budem moct mat? Dakujem
dada

ODPOVEĎ  
Túto otázku ste mi už položila a tiež som Vám odpovedal. Pri diagnóze CIN II-III je indikovaná konizácia –kde sa odstráni chorá časť krčka maternice a pošle sa na histologické vyšetrenie. Patolog prereže celú odrezanú časť krčka – konus – a prezrie pod mikroskopom a napíše nález – o aký stupeň pred rakovinového stavu sa jedná a či sú okraje konusu rezané v zdravom tkanive – to znamená, či nezostala nejaká časť chorého krčka maternice na mieste. To je dôležité, aby sa vedelo, že sa skutočne odstránil celý pred rakovinový stav. Ak sa liečba vykoná popálením, zmrazením či laserom, tak sa zničia choré bunky, ale nič sa neposiela patologovi, a tak nevieme či náhodou v nejakom úseku krčka maternice už nie je invazívny karcinóm a nevieme, či sa odstránilo všetko choré tkanivo krčka. Z týchto dôvodov sa preferuje vykonať konizácia – odrezaním krčka a nie zničenie povrchu krčka. Konizácia u žien, ktoré ešte chcú rodiť sa vykonáva veľmi šetrne, aby sa odstránila len nevyhnutná časť krčka postihnutá pred rakovinovým stavom. To, že chcete ešte rodiť prizvukujte lekárovi, ktorý Vám bude robiť konizáciu.
2008-06-16
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Nádor na pravej nadobličke
(katarina)
Dobrý deň! Prosím o možnosti liečenia nádoru pravej nadobličky zistenej na sono a CT. Zaujíma ma, aké predoperačné vyšetrenia musím absolvovať a tiež ma zaujíma asi aký dlhý čas je potrebný na liečenie po operácii. Ako dlho budem musieť byť PN. Ďakujem
katarina

ODPOVEĎ  
V súčasnosti jediný účinný spôsob liečby nádoru naobličky je chirurgické odstránenie nadobličky. Píšete, že nádor Vám diagnostikovali pomocou ultrasonografického vyšetrenia a počítačovej tomografie. Ďalšie vyšetrenia by mali zistiť, či diagnostikovaný nádor je endokrinne aktívny. Ďalej sú potrebné vyšetrenia, ktoré vyžaduje anesteziológ pre celkovú anestéziu. Dĺžka pooperačnej liečby závisí od histologického vyšetrenia odstránenej nadobličky. súčasnosti jediný účinný spôsob liečby nádoru naobličky je chirurgické odstránenie nadobličky. Píšete, že nádor Vám diagnostikovali pomocou ultrasonografického vyšetrenia a počítačovej tomografie. Ďalšie vyšetrenia by mali zistiť, či diagnostikovaný nádor je endokrinne aktívny. Ďalej sú potrebné vyšetrenia, ktoré vyžaduje anesteziológ pre celkovú anestéziu. Dĺžka pooperačnej liečby závisí od histologického vyšetrenia odstránenej nadobličky.
2008-06-16
Prof. MUDr. Michal Horňák DrSc. Odpoveď od:
Hrcka
(Mira )
Dobry den, chcem sa poradit. Pred par dnami som si nahmatala hrcku na hlave za uchom. Na dotyk je to ako keby som sa udrela a spravila sa mi hrca. Tiez posledne dva dni mam zalahnute v uchu, za ktorym mam hrcu. Chcela by som vediet, ci to moze byt nador. dakujem.
Mira

ODPOVEĎ  
Z Vášho popisu sa nedá jednanačne hodnotiť hrčka, ktorú popisujete. Rozhodne to ukážte svojmu lekárovi.
2008-06-16
MUDr. Viliam Ujházy DrSc. Odpoveď od:
Jemná pichlavá bolesť v podpazuší
(julo)
Zhruba dva týždne pociťujem jemnú pichľavú bolesť pod ľavou pazuchou a v posledné tri dni aj pod pravou.Predchádzala tomu podobná bolesť pod pravým kolenom.Čo to môže byť?
julo

ODPOVEĎ  
Jednoznačne sa nedajú posúdiť Vaše pichľavé bolesti. Môžu byť príznakom nejakého zápalu v okolí. Ak to bude pretrvávať, ukážte to svojmu lekárovi.
2008-06-15
MUDr. Viliam Ujházy DrSc. Odpoveď od:
Mozog
(jana)
dobrý deň chcela by som sa spýtať ako sa prejavuje nádor na mozgu. dá sa zistiť aj z obyčajného vyšetrenia krvi?
jana

ODPOVEĎ  
Nádor modzgu sa z vyšetrenia krvi nedá zistiť. Prvé príznaky môžu byť veľmi rozličné, podľa toho ktorá oblasť mozgu je postihnutá. Môžu to byť poruchy hybnosti rúk, alebo nôh, zväčša jednostranné, poruchy reči, poruchy vedomia, bolesti hlavy, atď.
2008-06-14
MUDr. Viliam Ujházy DrSc. Odpoveď od:
Mocovy mechur
(veronika)
dobry den chcela som sa spytat v januari mi odstranili nalez na maternici laserom teraz mam pap testy v poriadku moc bez nalezu krv excelentnu a predsa mam problemy chodim uz 3 tyzden na zachod strasne casto idem a za chvilu mam pocit ze som zase plna uz ma lekari liecia 3 timi antibiotikami bolesti nemam len take steklenie v podbrusku ze uz zas musim ist....kamarat ma nalakal ze ke mam hpv18 je tam moznost rakoviny moc mechura ma pravdu....lekar mi tvrdi ze je to obycajne nachladnutie a mam byt trpezliva
veronika

ODPOVEĎ  
Vaše obavy sú zbytočné. HPV 18 nemá nič spoločné so vznikom karcinómu močového mechúra. Tvrdenie lekára o náleze v moči pravdepodobne predstavuje zápal močových ciest. V takýchto prípadoch býva pozitívna kultivácia moču, liečba je protibakteriálnymi liekmi a ak sa stav po takejto liečbe neupravuje je potrebné cystoskopické vyšetrenie a postup podľa cystoskopického nálezu.
2008-06-14
Prof. MUDr. Michal Horňák DrSc. Odpoveď od:
Rakovina prostaty a cukrovka
(Jarmila)
Chcela by som Vás poprosiť o názor,či je možnosť súvisu externej rádioterapie prostaty+ hormonálnej liečby na vzniku cukrovky.Ďakujem.
Jarmila

ODPOVEĎ  
Na Vašu otázku možno jednoznačne odpovedať, že liečba rakoviny prostaty žiarením spojená s hormonálnou liečbou nemôže sa podielať na vzniku cukrovky.
2008-06-13
Prof. MUDr. Michal Horňák DrSc. Odpoveď od:
Zväčšená uzlina
(sisa)
Pán doktor,prosím o radu.Na pravej strane krku mám zväčšenú uzlinu.Krčný lekár mi po rôntgene dutín a odobratí sterov z nosa a hrdla /nagatívne/nasadil liečbu Xyzal 1xd a Rhinocort 2xd striekať do nosa.Upozornila som ho, že mám alergiu na jarné včasné rastliny, ale o tomto čase už problémy nemávam.Po mesiaci mám prísť na kontrolu.Užívam to týždeň, ale žiadna zmena.Cítim sa dobre po zdravotnej stránke.Myslíte, že tá zväčšená uzlina môže byť aj niečo horšie?Neviem či si mám ísť dať odobrať krv,alebo počkať ten mesiac. Ďakujem za radu.
sisa

ODPOVEĎ  
Ak sa zväčšená uzlina nemení, choďte to ukázať lekárovi aj skôr ako o mesiac.
2008-06-13
MUDr. Viliam Ujházy DrSc. Odpoveď od:
Prsníky
(Alena)
Pan doktor, diagnostikovali mi akútny zápal lu po zapuchou 1,7x4mm a papilárnu cystu na prsníku. Je pravda ze tento druh cysty moze byt neskor zhubny? Zvazia o pol roka ci ho vyberu. Moze do pol roka but rakovinovy? Dakujem pekne za odpoved.
Alena

ODPOVEĎ  
Ak papilárnu cystu vo Vašom prsníku dobre zdiagnostikovali, je potrebné opakované kontrolovanie práve preto, že sa cysta niekedy môže zrhnúť na rakovinovú. Nemusíte sa strachovať, ale choďte na vyšetrenia tak ako Vás objednávajú.
2008-06-13
MUDr. Viliam Ujházy DrSc. Odpoveď od:
Nechápem
(Slávka)
Dobrý deň! Som uplne zmetená z informácii, ktoré mi dnes povedal po telefonickom rozhovole môj gynekológ..Pred 10 dňami som bola na bežnej preventívnej /u mňa pravidelnej/prehliadke,ku ktorej patrila i cytológia..Dnes som si mala zavolať a pan dr. mi povedal niečo takéto SAT 2 - 3A,PAP 2 - 3 suspekne, mám prísť na kontrolu o 6 mesiacov..A keďže sa môj menzes prve dni začína čiernou krvou/hustým výtokom/, tak si mám prísť pre recept na NORETISTERON..Vraj sa mi krvácanie tym upravý.Teraz som si o tomto lieku čítala na internete a až ma mrazí z nežiaducich účinkov. Je to správne brať na čierne krvacanie počas prvých dňoch tento hormón, pomôže mi a upravý sa tým krvácanie?A čo tie výsledky, ktoré som napísala, dokážete mi podľa nich niečo o tom napísať?Teraz mám pol roka žiť v strachu, že vo mne bujnie rakovina?Ďakujem za aspoň malú radu...
Slávka

ODPOVEĎ  
Keď si prečítate príbalový leták ktoréhokoľvek lieku tak Vás zamrazí z nežiaducich účinkov. Lieky sa neužívajú z dlhej chvíle miesto cukríkov, ale užívajú sa na uzdravenie. Keď sa lieky užívajú na správnu diagnózu v správnych dávkach ide o liek, ktorého blahodarné účinky vysoko prevyšujú nežiaduce. Neviem čo je SAT 2-3, to ste asi zle rozumela. Cytologia PAP 2-3 je nález len s veľmi miernymi zmenami, najpravdepodobnejšie spôsobený nejakou miernou infekciou, preto je veľmi správne, že Vás lekár pozval o 6 mesiacov na kontrolu. Poznačte si termín vyšetrenia do kalendára, aby ste na vyšetrenie nezabudli a dovtedy zabudnite na gynekológa. O potrebnosti užívať Norethisteron sa porozprávajte so svojím gynekológom.
2008-06-13
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Obličky
(Mária)
V obličke hyperechogénne ložisko o priemere 0,4 cm s jemnou akustickou stopou. Bez dilatácie centrálneho echokomplexu. Prosím o vyslvetlenie. Je nutná operácia? Ďakujem
Mária

ODPOVEĎ  
"Hyperechogénne ložisko 0,4 cm v obličke s jemnou akustickou stopou" je výsledok ultrasonografického vyšetrenia, pri ktorom sa našlo v obličke buď zvápenatené ložisko alebo kameň. Z opisu sa nedá povedať, či ložisko je v dutých močových cestách alebo v tkanive obličky. "Bez dilatácie echokomplexu" znamená, že v dutých priestoroch obličky nie je kamienok uložený tak, aby zabraňoval odtoku moču.
2008-06-13
Prof. MUDr. Michal Horňák DrSc. Odpoveď od:
Hrcky
(Zuzana)
Dobry den, prosim vas moze te mi poradit. Stvrty krat behom piatich mesiacov sa mi spravila hrcka alebo uzlina neviem presne co to je. Zo zaciatku je to iba mala hrcka ale behom par dni zacne rast a velmi boli. Doktor mi povedal, ze to je zapal. Ono to aj tak vyzera, lebo je to cervene a po antibiotikach to akoby praskne a vytvori sa tam hnis. Vzdy to mam na roznych miestach tela. Neviem ci to je daky virus ale chcem aby sa to uz skoncilo.Dakujem
Zuzana

ODPOVEĎ  
Milá Zuzana, nepíšete kde sa Vám tie zväčšené uzliny objavujú. Podľa lokalizácie treba potom pátrať po niakom infekčnom ložisku v okolí. Krk, zuby, mandle, prsníky, gynekologická lokalizácia? Niekde asi je nejaké ložisko infekcie.
2008-06-12
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
1 << 369 < 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 > 391 >> 455
Facebook