foto
2% proti rakovine

Vaše 2% nám umožňujú pripravovať mnohé programy a projekty, ktoré pomáhajú onkologickým pacientom a ich rodinám.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Nie je "týždňovka" bez animátora

06.08.2014

Kellnerova vakcína - nový liek na ...

30.06.2014

Dobrovoľníci z projektu "Naše mesto" aj ...

18.06.2014

Nový zákon o verejných zbierkach je ...

28.05.2014

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-16:30
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (8934)

strana 380 z 447 (otázky 7581 - 7600)
Názov
(meno)
Text Dátum
Rakovina hrtana
(Ľudmila Nováková)
Chcela by som nejak pomôcť môjmu otcovi.Má rakovinu hrtana a má zavedenú kanilu.Má hrozné bolesti ucha a hlavy.Berie rôzne lieky od bolesti a náplaste 100vky.Niekedy má také hrozné bolesti,že je až agresívny.Hrozne trpí a my ani nevieme kde berie takú silu žiť.Strašne by sme mu chceli pomôcť.Môžte nám nejak poradiť ako sa mu dá pomôcť?Ďakujem
Ľudmila Nováková

ODPOVEĎ  
Milá Ľudmila, neviem žiadne podrobnosti. Rozsah nálezu, histológie, doterajšia liečba – ožarovanie, chemoterapia, operácia? Ťažko by som Vám bez týchto informácii mohol niečo poradiť. Trebalo by vyšetrenie.
2008-05-13
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Sono prsníkov - mám mať obavy??
(Katka)
Dobrý deň, asi pred dvoma dňami som bola na sone prsníkov a ukázalo sa že mám nejaký nález pri bradavke.V náleze je napísané: Vpravo centrálne zobrazuje sa dobre ohraničené hypoechogénne ložisko veľkosti v priemere 19x17x7 mm bez tienenia. ZÁVER:Solídne dobre ohraničené ložisko, charakteru najskôr FA ev. fibrolipomu vpravo. Pri vyšetrení som však zabudla udať, že v rodine máme onkologické ochorenia prsníkov.Najbližšie vyšetrenie mám mať až o 3 mesiace. Chcela by som sa preto spýtať či by tento fakt ovplyvnil a urýchlil ďalšie vyšetrenia. Ďalej sa chcem spýtať, či pravidelne použivanie DRICLORU(minuté 3 balenia) mohli prispieť k môjmu nálezu. Vopred ďakujem za odpoveď. Katka - 17 rokov
Katka

ODPOVEĎ  
Milá Katka, podľa popisu môže ísť o nezhubný malý nádor fibroadeném, ktorý sa sleduje, uvedený termín 3 mesiace je dostačujúci. I keď boli v rodine onkologické ochorenia prsník, vo Vašom veku by ste si ešte nemali robiť vážne starosti. Čo sa týka užívania lieku, je ťažké povedať, že by išlo o príčinu vzniku uvedeného nálezu.
2008-05-11
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Nadory
(Danka)
Zaujímalo by ma aké sú najčastejšie nádory u mužov a zien na Slovensku...Za odpoveď vopred ďakujem
Danka

ODPOVEĎ  
Milá Danka, ak máte prístup k internetu, môžete si nájsť na www.wor-sk.org podobné informácie o nádorovej epidemiológii na Slovensku. U mužov sú najčastejšie rakovina pľúc, hrubého čreva a konečníka, krčka a tela maternice. K najčastejším patrí aj rakovina kože u oboch pohlaví.
2008-05-10
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Otazka
(veronika)
dobry den chcem sa spytat ci moze byt priznak nadoru mozgu trpnutie laveho lica aj kutika obcas aj lavej nohy hlavne prstov a taktiez lavej ruky,mavam obcas slabu pichavu bolest v lavej casti hlavy nie pravidelne trvajucu taktiez nie moc dlho.za odpoved dakujem.
veronika

ODPOVEĎ  
Milá Veronika, uvedené symptómy by mal vyšetriť odborný lekár – neurológ.
2008-05-10
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Karcinóm recta
(pavla)
Dobrý deń,chcela by som sa spýtať akú šancu na vyliečenie má môj 65 ročný otec,karcinom recta3.štádium ,následne odstránených 25cm hrubého čreva,vykonaná stómia(doživotne),odobratých 15 LU z toho v 11.metastázy.Ale metastázy na iných orgánoch nemá.predpísaná rádiochemoterapia po dobu 5 týždňov,následne chemoterapia 6.cyklov.Ďakujem krásne za odpoveď.A všetkým onkológom vzdávam hold a úctu...je to ťažké povolanie.
pavla

ODPOVEĎ  
Milá Pavla, keď bol nádor i s uzlinami odstránený, následná komplexná terapia dáva šance na dobrý výsledok.
2008-05-10
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Cervene bodky na ramenach,rukach...
(loretka)
Vazeny pan doktor!je nas viac co mame takyto problem.mame 16 rokov je nas asi 7spoluziacok.na ramenach a rukach sa nam objavili take male cervene bodky-ako po vpichu ihlou.je ich dost,nesvrbia nebolia,len tam proste su.nemoze to mat suvis napr s menstruacnym ciklom?alebo s niecim inym?nefajcime,nepijeme.Ako sa ich mozme zbavit?.bojime sa co to je prosim vas odpiste nam,nikto nam doteraz nedal odpoved.Vopred vam dakujeme za odpoved a prajeme vela vyliecenych pacientov!s pozdravom loretka a spol.
loretka

ODPOVEĎ  
Milá Loretka, popísané červené bodky sú neškodné, netreba sa toho obávať a netreba s tým nič robiť.
2008-05-10
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Hrčna v prsniku
(martina)
Asi pred mesiacom som si nasla hrcku v pravom prsniku, je v spodnej casti prsnika pod bradavkou a je pohybliva. Mam realtivne male prsia preto si nahmatam uplne vsetky aj tie najmensie uzlinky a ak su na oboch prsnikoch v priblizne rovnakych miestach predpokladam ze ide o zliazky alebo uzliny ale tato hrcka je zretelne hmatatelna mala gulicka iba na pravom prsniku ktora sa pocas menstruacie zmensi a nie je citliva ale tesne po ovulacii ma prsik boli na dotyk, tesne pred menstruaciou ma boli oba prsniky ale to odjakziva takze myslim ze je to skor normalne. Mam 25 rokov, nikdy som netrpela nadvahou, prvu menstruaciu som dostala v 13 rokoch a nikto v rodine nemal rakovinu. Je mi jasne ze musim vyhladat lekara co najskor ale aj tak, co si o tom myslite?
martina

ODPOVEĎ  
Milá Martina, v tomto veku bývajú bolesti v prsníkoch pred menštruáciou dosť bežné, často sa objavujú i malé i väčšie cystičky, niekedy môže byť tvrdá hrčka fibroadenóm (nezhubný nádorček). Je dobré ísť na odborné vyšetrenie, aby ste nemali zbytočný strach.
2008-05-09
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Aktívne bunky
(Iveta)
Dobrý deň,chcela by som sa spýtať sa na vyšetrenie krvi,ktoré mi bolo robené.Mala som urobený náter z prsta na hematologii a výsledky vraj nie sú dobré.Bolo mi povedané,že mám aktívne bunky,ktoré by tam nemali byť.Bolo tým myslené,že mám rakovinu alebo leukémiu?Musím prísť na kontrolný náter.Prosím Vás o skorú odpoveď.Mám 8 mesačné dieťatko a trápim sa pre to.Ďakujem pekne
Iveta

ODPOVEĎ  
Milá Iveta, asi ste vysvetleniu nálezu v krvi dobre nerozumela, alebo Vám to nebolo dostatočne odborne vysvetlené, aktívne bunky v krvi je nezmysel, ale ak sa v krvnom vyšetrení našli nejaké odchylky od normy, treba opakovať vyšetrenie. Netrápte sa dopredu zbytočne.
2008-05-09
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Podkožné výrastky na stehne
(eva613)
Dobry den pan doktor, na prednej casti stehna som nasla 2 pevne (t.j. nepohyblive tvrde) podkozne vyrastky vo velkosti 1x2cm nedaleko od seba, ktore nie su bolestive a na kozi nie su ziadne zmeny. Dakujem za odpoved.
eva613

ODPOVEĎ  
Milá Eva, z uvedeného popisu sa nedá robiť žiadny diagnostický záver, treba to sledovať a poradiť s lekárom, ktorý Vás musí vyšetriť.
2008-05-09
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Hrčka
(maťo)
Našiel som si malú hrčku na pravom semeniku a tento semeník mám väčší ako druhý, prosím o radu ako mam postupovať ???
maťo

ODPOVEĎ  
Milý Maťo, bolo by dobré keby ste vyhľadal urológa. Nedá sa mi takto korešpondenčne zodpovedne sa vyjadriť.
2008-05-09
Prof. MUDr. Michal Horňák DrSc. Odpoveď od:
Vysledky po konizacii
(Radka)
Konicku exciziu z capika sme vyšetrili kompletne s nalezom v seriovych rezoch nezrelo metaplastickeho povrchoveho epitelu,prevažuju vacsie úseky LSIL I HSIL,stredne ťažkeja ťažkej dysplazie epitelu exocervixu.Metapkastický LSIL epitel nachadzame ojedinele I vo funde endocervikalnych zliaz,okraje excizie v niektorych rezoch su tesne ,leziu vsak presahuju.Chcela by som sa poradiť a vedieť čo to v skartke znamena.A či nie je v tomto pripade lepsie odobrat maternicu.
Radka

ODPOVEĎ  
V tomto histologickom náleze mi chýba ešte jeden podstatný údaj – či sú okraje konusu v zdravom tkanive. Ak sú- je teda odstránený celý pred rakovinový stav, tak je všetko v poriadku a je potrebné chodiť na pravidelné cytologické kontroly v 6 mesačných intervaloch.
2008-05-09
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Flavin 7
(valentinka)
dobry den, odpovedam panovi doktorovi Masakovi.posilnenie imunity som pocitovala tak ye pocas roka som vobec nebola chora a ani nachladnuta, myslim si ze mi naozaj imunitu posilnil a vseobecne som s pripravkom flavin 7 bola spokojna i ked je dost drahy,prajem vam vsetko dobre a cenim si vase odborne rady,s pozdravom valentinka
valentinka

ODPOVEĎ  
Milá Valentínka, teším sa s Vami, že ste zdravá. Nechápem však, prečo ste mi položili otázku na tento preparát, keď mu dôverujete. Ja by som za tie peniaze, ktoré ste za preparát zaplatili kúpil čerstvé ovocie, alebo zeleninu. Ale to je vec názoru. Ešte raz Vám prajem všetko najlepšie.
2008-05-08
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Tumorezne lozisko v parenchyme lav.oblicky
(Anna)
Chcela by som Vás poziadat o vysvetlenie zaveru MR vysetrenia:priecne septum v oblasti zlcnika,primerany MR nalez na intra - a extrahepatalnych zlcovych cestach. Vedlajsi nalez:Tumorozne lozisko v parenchyme lavej oblicky,benigneho typu-v.s.angiomyolipom.
Anna

ODPOVEĎ  
Tumorózne (nádorové)ložisko môže byť benígne, dobré alebo malígne, rakovinové. Angiomyolipóm je benígny nádor zložený z troch druhov tkanív: cievneho, svalového a tukového tkaniva. Tumor sa dá dobre oddiferencovať od ostatných. Ide o benígny tumor, ktorý nevyžaduje liečbu.
2008-05-08
Prof. MUDr. Michal Horňák DrSc. Odpoveď od:
Uzliny
(tomas)
dobry den!je mozno mat rak. lymfat. uzlin so zvacsenej jednej uzliny krku, neboli.druha nieje opuchnuta, zvacsena teda,je to realne???
tomas

ODPOVEĎ  
Milý Tomáš, z Vášho listu nie je jasné, či Vám už bola z uzliny zistená diagnóza zhubného nádoru a či sa to iba domnievate. Zväčšené uzliny môžu mať rôznu príčinu, zväčša ide o zápalový proces, na ktorý uzliny reagujú.
2008-05-07
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
BIRADS 3
(Silvia)
Môj posledný MMG z roku 2007 bol so záverom BIRADS 0. Na USG vyšetrení 31. 3. 2008 bol záver BIRADS 3. / Presnejšie-fert. typ prsník. žľazy s cystami bilat. a cyst. konvolútom v axil. seg. 1. sin. -v. s. fia 1.sin./ Je možné, aby som časom mala aj USG so záverom BIRADS 0? Aký je obyčajne ďalší vývoj BIRADSU 3 u väčšiny žien? Ďakujem a ostávam s pozdravom.Silvia.
Silvia

ODPOVEĎ  
Milá Silvia, BIRADS 3 je nález benigný s tvorbou cystických útvarov, je dobré ak sa kontroluje.
2008-05-07
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
Útvar na pečeni
(Daniela)
Vážený pán doktor, v piatok na sone mi zistili v pravom laloku pečene útvar veľkosti 93x78 mm nehomogénnej štruktúry so splývajúcimi echogénnymi areáliami ako aj vmedzerenými hypoechogénnymi zložkami, na periférii s prítomnou perfúziou.V jednej časti tejto lézie je prítomný kalcifikát s dozálnym akustickým tieňom.V ostatnej časti je echogenita zvýšená.B.R.sú v norme,S-ALT 1,03,S-GMT 0,99.Mám nádej že to nie je zhubné?Nemám iné ťažkosti.Mám 44 rokov,som psychicky na dne.Chcela by som ešte žiť.
Daniela

ODPOVEĎ  
Milá Daniela, netreba si ihneď pripúšťať zlé myšlienky, popísaný nález je treba doriešiť ďalšími vyšetreniami, určite budete ďalej žiť.
2008-05-07
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
HPV 16
(Marcela)
Lekár mi diagnostikoval HPV 16 napriek tomu že nemám žiadne problémy ma okamžite odporučil na chirurgický zákrok aby sa odstránilo možné ložisko ochorenia je tento postup adekvátny?Existuje iná alternatíva? Ďakujem
Marcela

ODPOVEĎ  
Postup lekára je absolútne nesprávny. Jednak sa nemalo vyšetrovať HPV, a potom prítomnosť HPV nie je choroba. Vírus u viac ako 80% infikovaných žien zmizne sám bez toho, aby spôsobil nejaké zdravotné ťažkosti. Ak už ale viete, že ste infikovaná HPV 16, ktorý je najagresívnejší, nezadúdajte chodiť na cytologické vyšetrenia v 6- mesačných intervaloch, najlepšie ku gynekológovi, ktorý ovláda problematiku pred rakovinových stavov a ktorý posiela stery do kvalitného cytologického laboratória. Odporúčam Vám vymeniť svojho gynekológa. PS: Tretí rok chodím po Slovensku a so svojimi kolegami prednášame problematiku HPV a dysplázií gynekológom a pediatrom. O tejto problematike píšeme do odborných časopisov, ktoré dostávajú všetci gynekológovia. Kladiem si otázke, ako je možné, že ešte existuje gynekológ, ktorý pošle ženu na konizáciu len na základe prítomnosti HPV ???
2008-05-07
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Hrcky na krku
(Lydia)
Dobre rano pan doktor.Nasla som si pred dvomi dnami bolestivu hrcku nad uchom o dva dni neskor za uchom dalsiu a aj pod sankou, ta ma vsak neboli a dnes som si nasla hrcku aj nad klucnou kostou.Na druhej strane krku tiez nad klucnou kostou mam este jednu,tu mam vsak dlhsie,pri poslednej navsteve u gynekologa mi ju skontroval a povedal ze to nic nie je,ale po najdeni dalsich som znervoznela.Mozete mi povedat co to moze byt?Dakujem.
Lydia

ODPOVEĎ  
Milá Lydia, bolo by dobré absolvovať vyšetrenie internistom a hematologické a biochemické vyšetrenie.
2008-05-06
MUDr. Ján Siracký DrSc. Odpoveď od:
HPV
(lucia)
Dobry den, diagnostikovali mi virus HPV16.chcem sa opytat ci ako podpornu liecbu mozem uzivat INDOL 3 KARBINOL.a ci je dobre sa dat aj napriek tomu ze uz tento virus mam zaockovat? dakujem
lucia

ODPOVEĎ  
Nemáme liek na liečenie vírusu HPV. Preparát ktorý spomínate sa predáva ako potravina v lekárni. Môžete sa dať zaočkovať aj keď ste infikovaná HPV 16. Opäť ďalší prípad keď sa zbytočne vyšetrovala prítomnosť HPV - len Vám táto informácia robí starosti. Keby ste nevedeli, že máte vírus žili by ste bez starosti a Váš imunitný systém by si s vírusom poradil s veľkou pravdepodobnosťou sám. Vy len musíte chodiť pravidelne na cytologické vyšetrenie.
2008-05-05
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
HPV 6 a 11
(Peťa)
DObrý deň pán doktor.Chcela by som sa vás spýtať, či HPV 6 a 11 môžu spôsobiť rakovinu krčka maternice,alebo väčšie nezhubné nádory na krčku.Za vašu odpoveď vám vopred veľmi pekne ďakujem.
Peťa

ODPOVEĎ  
HPV 6 a 11 spôsobujú bradavice - (condylomata acuminata) nie rakovinu.
2008-05-05
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
1 << 369 < 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 > 391 >> 447
Facebook