foto
2% proti rakovine

Vaše 2% nám umožňujú pripravovať mnohé programy a projekty, ktoré pomáhajú onkologickým pacientom a ich rodinám.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Peniaze zo Dňa narcisov umožnili zakúpiť ...

20.11.2014

Na svete je štvrtá edícia Európskeho ...

23.10.2014

Tradičný Týždeň proti rakovine bol netradičný

21.10.2014

V stredu začína výstava "Sme úžasní"

20.10.2014

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-16:30
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9095)

strana 220 z 455 (otázky 4381 - 4400)
Názov
(meno)
Text Dátum
Krvacanie s rekta
(michaela)
chcela bi som sa opitat co sa somnou deje ked po vyluceni stolice krvacam niekedy menej niekedy viac hlavne v poslednej dobe je to sprechadnutia?? alebo mam cakat nieco horsie bojim sa ist na vysetrenie!Dakujem
michaela

ODPOVEĎ  
Milá Michaela, krvácanie z konečníka je príznak ktorý treba dovyšetrovať chirurgom alebo gastroenterológom,Nemusí ísť hneď o rakovinu, môžu jeho príčinou byť i hemoroidy. Avšak odporúčam Vám aby ste odporúčaného odborníka navštívili - odporučí Vás k nemu Váš praktický lekár. Neotáľajte a zbytočne sa nestresujtre, ak by išlo i o závažnú vec, treba ju včas riešiť.
2010-01-29
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
HPV
(Jana)
Dobry den,chcela by som sa Vás pán doktor opytat,ak mi moj gynekológ povedal,ze vysledok cytologického vysetrenia je : podozrenie na HPV virus, ako tomu mam rozumiet? Mám sa znepokojovat? Mám slabu imunitu.Na kontrolne vysetrenie mam prist o 3 mesiac.
Jana

ODPOVEĎ  
Požiadajte svojho gynekológa, aby Vám ukázal výsledok cytológie - ako je tam presne zapísaný výsledok vyšetrenia a potom ho požiadajte o vysvetlenie.
2010-01-29
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Ludia neotravujme!!!
(lydia z trenčina)
veľa ľudom liečia rakovinu antibiotikami a liekmi utišujucimi bolesť pokial maju to šťastie a nepošlu ich domov s tym že nemaju veľa čitať a "byť mudrejši"ako lekari až ked je neskoro sa akoby zobudia a akože zachraňuju už ked je neskoro onkolog.pacientov samozrejme zbytočne a že všetci neskoro pridu,tak si asi musime zvyknuť na tento ich pristup a neotravovať panov doktorov.zažila som veľa pacientov s tymto ochorenim a lekarske postupy su zaražajuce už od prvotnej navštevy.takže to ,čo tu ľudia pišu a tie dokonale odpovede važenej pani doktorky ma už neprekvapili.samozrejme si môžeme za to sami,rychlo sa vyšetruju len kamarati a rodina....zbytok ludstva dakuje aspoň za vypočutie problemov
lydia z trenčina

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, pani Lýdia. Podľa toho, čo píšete Vaša skúsenosť s liečbou onkologického ochorenia nebola práve pre Vás najlepšia. Nemyslím si však, že by lekári, liečili pacientov len antibiotikami a liekmi utišujúcimi bolesť. To by úspešnosť liečby onkologických pacientov asi nebola najlepšia. Váš mail mi vyznel všeobecne, chápem že ste sa potrebovali podeliť o Vašu negatívnu skúsenosť. Pokiaľ máte pocit, že vo Vašom okolí nie je dostatočná starostlivosť zo strany lekárov k pacientom, alebo kontrétneho lekára k pacientovi, myslím, že najlepšia cesta je rozhovor s lekárom, podeliť sa s ním o svoj strach a obavy a určite nedostanete zápornú odpoveď. Každý chorý človek si zaslúži adekvátnu starostlivosť, ktorá pomôže na ceste k jeho uzdraveniu. Žiaľ ani lekári nevedia robiť zázraky, k tomu, aby liečba bola úspešná, je potrebná aj spolupráca pacienta a dodržiavanie predpísanej liečby. Viem, že cesta liečbou nie je jednoduchá záležitosť, najmä pokiaľ človek, ktorý ochorie z plného zdravia sa zrazu ocitá v rukách lekárov a dôvera v ich schopnosti a vo vyliečenie je to, čo je pre neho veľmi dôležité. On sám a všetci okolo neho (príbuzní, rodina, priatelia) potrebujú veľa sily, ktorá pomáha prekonávať problémy. Preto aj Vám, pani Lýdia prajem čo najviac síl a pozitívneho myslenia pri prekonávaní problémov.
2010-01-28
Mgr. Zdenka Árvayová Odpoveď od:
Rakovina prsnika....nejde o cas?!
(Martina T.)
Dobry den, mojej mame sa po vyse 10 rokoch vratila rakovina (nalez na druhom prsniku + v uzlinach), vieme to tyzden. Dnes bola na konzultacii v onko centre v Bratislave, dalsi postup lekarka navrhla po CT vysetreni. To ma absolovat az 16.2. co je az za 3 tyzdne....som troska v soku z toho...myslela som, ze pri rakovine ide aj o suboj s casom...najma ked je takmer jasne, ze ide o recidivu ochorenia. Je takyto postup standardny? Nejde toto vysetrenie urychlit? Dakujem za odpoved.
Martina T.

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, aj keď sa jedná o jasný nález, niekedy je nutné doplniť níektoré ďalšie vyšetrenia. Po niektorých vyšetreniach sa mení aj liečba, typ liečby ochorenia. Je niekedy lepšie čakať na výsledky vyšetrení a dať správnu liečbu ako dať liečbu, ktorá nie je adekvátna.
2010-01-28
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
?
(Tina13)
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu, už dlhšiu dobu mám na ľavej strane podbruška niečo ako opuch, mávam dosť často bolestivú menštruáciu, pričom ma bolia hlavne kríže, občas sa mi stalo,že som mala veľmi bolestivý pohlavný styk alebo som počas styku krvácala.Tiež tam cítim občas taký tupý tlak pri veľkej potrebe keď zatlačím a minule mi priateľ prstom nahmatal vo vnútri niečo čo opísal ako vajíčko s hladkým povrchom. Keď som si pozerala príznaky na internete mohlo by sa jednať aj o rakovinu vaječníka. Gynekologička tvrdí,že na sone nič nevidí, ale tie problémy sú vážne, dokonca mi občas uniká moč. Mám iba 26 a v rodine mala babka v prsniku ale vyliečili jej to, môže to byť nádor? Ako sa to dá inak odhaliť ak nie sonom? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Tina13

ODPOVEĎ  
Musím opäť napísať, prosím neberte to v zlom, že cez Internet nie je možné vyšetrovať, stanovovať diagnózy a navrhovať liečbu. A už vôbec nie na základe vyšetrení gynekológov amatérov. Musíte si nájsť gynekológa, ktorému dôverujete. Je to aj pre Vaše dobro najmä.
2010-01-28
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Mam predrakovinovy stav?
(Karolina Pisecna)
V maji 2009 mi vysla cytologia HSIL, o tri mesiace test na HPV negativny a cytologia ASCUS, dala som si urobit na vlastne naklady dalsiu cytologiu a ta bola zasa ASCUS. Teraz uzivam antibiotika, pretoze moja gyn predpoklada zapal. Na otazku co znamenalo to prve HSIL povedala,ze vzorka sa mohla pokazit a mam prist o rok. Nie je to neskoro? Co ak rakovina sa zatial rozvinie? Dakujem
Karolina Pisecna

ODPOVEĎ  
Vaša gynekologička koná správne. Cytologia má až 25% chybovosť svojich výsledkov. Tak sa to stalo aj Vám, že Vám nesprávne odčítali cytologiu HSIL. Je správne ak sa cytologia zopakuje o 6 mesiacov. Vidíte aká je medicína nedokonalá a zdravotníci sa v nej musia orientovať.
2010-01-27
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Diagnoza c 13
(katarina)
Otca operovali v juli2009 na rakovinu hrtana dg c 13.ožarovanie a chemoterapiu bez komplikacií zvladol.stravuje sa normalne.Kanilu nemá a nevie ani rozpravat.Teraz dostal mikrofon ale hlas nepočuť.Nevieme na koho sa máme obrátit kto by ho naučil s prístrojom narábat,lebo podla návodu to nejde.NA KRčNOM KDE MU MIKROFON DALI len to narýchlo vysvetlili a dalej sa to má sám učiť.Je to dosť komplikované.PROSíM O RADU.dakujem.
katarina

ODPOVEĎ  
Milá Katarína, s prístrojom ho môže naučiť iba ten narábať kto mu ho poskytol, ak sa mu to podľa návodu nedarí. Pacient pri vysvetľovaní sa iste nevie hneď zorientovať čomu nerozumie a nevie klásť otázky. Bolo by vhodné zájsť spolu s ním na pracovisko ktoré Vás i jeho zaučí do jeho ovládania. Nemajte žiadne "mindráky" z toho že sa to oteckovi nedarí a spolu s ním to takto riešte.
2010-01-27
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Vysledky histologie
(Zuzana)
Dobrý deň pre dvomi týždňami som bola na excizii, včera som si bola pre výsledky a vyšlo mi tam CIN 1 chcela by som vedieť čo to vlastne znamená? Lekárka mi povedala že takéto niečo sa neliečiže to väčšinou zmizne samo je to pravda? Môžeme sa pri takomto výsledku pokúšať o bábätko?Ďakujem
Zuzana

ODPOVEĎ  
Vaša lekárka má pravdu. Môžete otehotnieť.Prajem Vám všetko dobré.
2010-01-27
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Neistota
(Laco)
Dobry den,pred 6timi mesiacmi mi diagnistikovali rakovinu praveho semenika.Po operacii a CT vysetreni mi nebola podavana ziadna liecba co ma samozrejme velmi potesilo pred operaciou som sa 10 rokov venoval posilovaniu a uzival som proteiny,aminokiseliny...neviem ci teraz mozem dalej pokracovat v posilovani a uzivani proteinov a ci nepodavanie liecby po operacii je standartny postup.Posledne vysledky krvy boli-S-ALP 1,25 S-Beta-HCGkvant 0,05 S-AFP 3,44 S-AST 0,51 S-ALT 1,14.Som v stalej neistote a neviem ci je uz cas pokracovat v aktivnom zivote..sport,praca a studium-mam 32 rokov-dakujem za radu..
Laco

ODPOVEĎ  
Nemylím si, že Vaša neistota je zbytočná. Lekári Vám isto vysvetlili aký liečebný postup Vás čaká. Pri tzv. neseminomatóznom nádore semenníka v 1. štádiu sa môže použiť liečebný postup označovaný ako aktívne sledovanie. Po odstránení semenníka Vám urobili počítačovú tomografiu oblasti obličiek, kde sú tzv. regionálne lymfatické uzliny. Na počítačovej tomografii sa nezistil žiaden ná a nádorové markery boli negatívne, tak sa rozhodli iba pre aktívne sledovanie a v tom pokračujú. Neeviem si predstaviť, že by Vás neboli takto informovali. Toľko o liečebnej metóde. Takýmto postupom sa pacient ušetrí od chemoterapie, ktorá je spojená s vedľajšími účinkami. Samozrejme v priebehu času sa môže vytvoriť progresia nádoru a preto Vás budú sledovať. Čo sa týka otázky stravy a pohybu, resp. cvičenia a športu, musíte sa obrátiť s týmito otázkami, na lekárov, ktorí Vás liečia.
2010-01-27
Prof. MUDr. Michal Horňák DrSc. Odpoveď od:
Chemoterapia a jej vplyv na okolie...
(Zuzana)
Vazeny pan doktor, som v dileme.Nasa babicka ma agresivnu rakovinu kosti, pred tyzdnom zacala chodit na chemoterapiu a byva jej z toho dost zle. Chceli by sme ju ist navstivit,ale mam trochu obavy, ci chemoterapia nemoze nejak "ublizit" mojmu malemu (2-rocnemu)synovi a ci nema celkovo nejaky negativny vplyv aj na ludi, ktori sa dostavaju do kontaktu s nasou babickou. Mame je velmi radi a je nam velmi luto, cim prechadza, ale na druhej strane by som nerada ohrozila seba a ostatnych clenov rodiny. Mozno smiesna otazka, ale radsej budem smiesna, ako nevedoma!!! dakuejm a prajem pekny den.
Zuzana

ODPOVEĎ  
Milá Zuzana, podávanie chemoterapie onkologickým pacientom robí rôzne nepríjemnosti liečenému pacientovi- nežiaduce účinky, avšak nemá vplyv , ak priamo neprichádzate do kontaktu s chemoterapeutikom, čo sa pri návšteve nedeje, nemá na Vás a na okolie vplyv. Ovplyvňovať môže nežiaduco pracovníkov, ktorý s chemoterapeutikom pracujú / riedia ho a pripravujú infúzie- títo však dodržiavajú predpísané bezpečnostné predpisy/.Chemoterapiou liečený pacient môže byť bez rizika navštevovaný - sám ako taký nie je nebezpečím.Prajem Vám tiež pekný deň.
2010-01-27
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Žiadosť o pomoc so znamienkom
(Ivan )
Dobrý deň, Mám na vás takú prosbu. 1. Neviete náhodou či je možné, keď sa opakovane dusíkovalo znamienko hnedej farby, stalo toto znamienko malígnym? Majú znamienka takúto tendenciu sa zvrhnúť na malígnu formu a či je možné aby sa za cca. 6 mesiacov stal z nich nádor veľkosti aj 3 cm/priemer? 2. Potreboval by som kontakt na nejakého odborníka na rakovinu kože, resp. keď chcem aby mi niekto urobil odborný posudok čo na to potrebujem a kde by som takého lekára mohol nájsť? Prosím pomôžte mi pán/pani doktorka. Ďakujem vopred
Ivan

ODPOVEĎ  
Milý Ivan, ak sa Vám znamienko zvačšuje, je potrebné vyhladať onkodermatológa. Neviem odkiaľ ste, avšak určite v každej FN sa takýto odborník nachádza. V Bratislave sú v NOÚ na Klenovej i v OÚSA na Heydukovej ul. takéto odborné ambulancie.
2010-01-27
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Finančná podpora
(Mirka)
Dobrý deň.Chcela by som Vás poprosiť o radu, kde a ako sa dá požiadať o finančnú pomoc.Otec ma zhubný karcinóm pažeráka. S matkou sú obidvaja nezamestnaní, v hmotnej núdzi. Keďže bývame na dedine za lekármi a liečbou musíme cestovať 120 km, čo ich finančne veľmi zaťažuje. Preto by im nejaká finančná pomoc veľmi pomohla.Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.
Mirka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, LPR poskytuje pacientom resp. im príbuzným jednorázovú finančnú pomoc v hmotnej núdzi. Ozvite sa nám prosím telefonicky na Ligu proti rakovine t.č. 02/52921735, iste Vám pomôžeme vyriešiť Vašu zložitú finančnú situáciu.
2010-01-27
PhDr. Gabriela Horváthová Odpoveď od:
Vznik znamienka po 20roku
(Beata)
Debry den, docitala som sa ze ked sa vytvori znamienko po 20tom roku zivota malo by sa s nim ist an kontrolu ku koznemu. Podla mna clovek nezachyti kazdy jeden novy pigmentovy flak, znamienko a hlavne ked vyzera zdravo. Mne sa urobilo male znamienko( mala som majprv myslim na tom mieste cerveny fliavik ) na bruchu ale je hnede pekne vyzera zdravo. Mala by so s nim ist k doktorovi ? Stotoznujete sa s nazorom ze s kazdym novovzniknutym znamienkom po 20r zivota treba ist ku koznemu aj ked to znamienko vyzera zdravo ? dakujem s pozdravom Beata
Beata

ODPOVEĎ  
Milá Beata, nie každé novo vytvorené znamienko na koži sa musí maligne zvrhnúť. S vekom nám pribúdajú rôzne zmeny na koži.Ak však máte v rodine kožné rakoviny, alebo sa dáko znamienko mení, alebo sa veľa slníte a ste si neistá treba zájsť ku kožnému lekárovi, ktorý Vás pri podozrení na predrakovinné - dysplatické zmeny pošle k onko dermatológovi na dovyšetrovanie.
2010-01-27
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Cysta
(Renata)
Dobry den. V decembri pri vysetreni mamografiou a USG zistili cystu o velkosti 30mm, mamografia pritomnost mikrokalcifikatov nepotvrdila. O cyste pisu ako o ovoidnom lozisku hladkych kontur s dorzalnym akustickym zosilenim, vo vnutri bez vaskularizacie s drobnymi volne pohybujucimi sa echogenitami s reverberaciami - v.s. cysta so zahustenym obsahom. Mensich cyst nasli viac, jedna 11mm a dve 5mm. Po kontrole o mesiac ten isty vysledok, s rozdielom ze mensie cysty za zvacsili na 8mm. Velka cysta je na moj pohmat tvrda a mierne bolestiva. Rada by som sa spytala, ci sa da predpokladat ze sa cysta nezmeni v zhubny nador? uvedomujem si znenie otazky, ale zial som len laik. Mockrat dakujem za objasnenie, pripadne radu ako s tym nalozit. Renata
Renata

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, v prípade veľkej cysty a bolesti je dobré cystu odsať.
2010-01-27
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Cysta alebo Tumor?
(Marcela)
Dobrý večer.Mojej dcerke našli na sono nádor na ladvinke,že to môže byť Tumor.Ležala som snu týžden v bratislave na pozorovanie a na CT jej zisteli,že to ma cystu.O týžden ma ist na operáciu cysti na urologiu do blavy.Mohli by ste mi o tej operácii povedat viac ako bude prebiehať.Ďakujem.
Marcela

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, pani Marcela, každá operácia je jedinečná ako sme i my jedineční. Priebeh operácie je závislý od zdravotného stavu, od veľkosti a miesta uloženéj cysty a ešte ďalších parametrov, preto všeobecnými informáciami by som Vás mohla zavádzať. Snáď cielenejšiu informáciu Vám môže dať lekár, ktorý operáciu doporučil.Prajem skoré uzdravenie dcérke , aby ste sa spolu čo najskôr mohli tešiť bez starostí.
2010-01-26
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Po operacii nezhubneho nadoru
(daniela)
Dobry den, chcem sa Vas opytat, pred pol rokom som bola na operacii nadoru, vdaka Bohu bol nezhubny, no kazdy pol rok mam chodit na preventivne kontroly, pri tejto kontrole mi na sone zistili: vlavo v oblasti jazvy vidno hyperechogenne pruhy s drorzalnym tienom, aktualne loziskove zmeny nevidno. Chcem sa vas opytat co to znamena a ci je vsetko v poriadku. A ak nie, tak na koho sa mam obratit. Dakujem.
daniela

ODPOVEĎ  
Milá Daniela, som rada, že sa Vaše obavy nenaplnili a výsledok vyšetrenia je nezhubný nádor. Žiaľ vôbec Vám neviem odpovedať čo znamená výsledok sonografického vyšetrenia, keďže vôbec nepíšete ktorý orgán bol vyšetrovaný . Na Vašu otázku Vám môže hodnoverne odpovedať iba lekár ktorý Vás na vyšterenie posla.
2010-01-26
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Hrčka
(Anna)
Dobrý večer, mám 18rokov a na jednom prsníku sa mi z úplne malinkej bodky, o ktorej som si myslela že bude vyrážka, vytvorila za týžden hrčka(asi 0,5cm),ktorá nebolí ale je veľmi tvrdá a to miesto je tmavo sfarbené,tak dofialova.Môže to byť niečo vážne?A ak by sa to zväčšovalo, ktorému lekárovi to patrí do rúk, lebo tá hrčka je trošku vyššie, vedľa pazuchy ale myslím že je to ešte stále prsník. dakujem za odpoved
Anna

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, môže sa pravdepodobne jednať o zápalové ochorenie. Môžete navštíviť všeobecného lekára.
2010-01-26
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Hrcka na krku
(Misa)
Dobry den, mam 26 rokov a na lavej casti krku priblizne na urovni usneho laloku som si nahmatala hrcku o priemere priblizne 1 cm. hrcka neboli a zjavila sa doslav zo dna na den. Anginu ale ine ochorenie som uz dlho nemala. Je potrebne ist s tym k lekarovi, alebo je staci pockat kym sama nezmizne? Dakujem za odpoved
Misa

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, vždy je najistešie ísť k lekárovi- možno že sa jedná o nejaký skrytý infekt v dutine ústnej, v uchu, alebo v inej lokalizácii. Prajem Vám skoré vyriešenie príčiny malej hrčky.
2010-01-26
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
ADENOCA HRUBEHO CERAVA-REKTA-CUM MTS AD HEPATIS MULTIPLICES.
(Lucia)
Objektívny nález: Afebrilny, Eupnoe, Kp Komp, Abdomem makke priehmatne palp. Citlive v Oblasti rany, rana zhojena p., p. int. stehy, in situ, DK bez edemov. Laboratorne a pomocne vysetrenia: 15.1.2010 ALKALICKA FOSFATAZA - SERUM 2.00, ALANIN-AMINO TRANSFERAZA-SERUM 0.46, BILIRUBIN -SERUM 4.62, CHLORIDY-SERUM 102, GLUKOZA-SERUM 4.91, S_GMT 3.58 >, KALIUM -SÉRUM 4.34, KREATINÍN-SÉRUM 61<, NATRIUM-SÉRUM 141, UREAL-SÉRUM 5.7, LEUKOCYTY-VONÓZNA KRV/KO 6.8, TROMBOCYTY-VENÓZNA KRV /KO 214, HEMOGLOBIN KVANTITAT./KO 13.8, ERYTROCYTY KVANTITAT./KO 4.52, HEMATOKRIT VEN. KRV/KO 41.5, HEMOGLOBÍN V ERYTROCYTE/KO 30.5, STREDNY OBJEM ERYTROCYTOV/KO 91.8, STREDNA FAREBNA KONCENT. VEN. 33.3 /tu sa možno MUDR. prepísal, bolo tu napísane 33.315.01.10, tak len odhadujem ze MUDr.myslel 33.3/ 15.1.2010 Tumorový antigén CA19-9 sérum <0.600 , CEA 60.8>> Diagnóza pacienta: ADENOCA HRUBEHO CERAVA-REKTA-CUM MTS AD HEPATIS MULTIPLICES. Č. Biopsie 14740-14748/09-G2-3,pT3, pN2, pM-1 hepar Stp. oper. s DIXON, APPENDECTOMIA, TRANSCEROSTOMIA TERMINAL /docastna/ 2.10.2009. 23.10 09 zahajeny 1 cyklus IFL od 12.11 09 Avastin, Podaný 6x-stav po 2. cykloch. Terapia: Vaha 80kg, vyska 176 cm, p:1.97m2 3 Cyklus IFL D1, 8,15,22 NC D43 Od 12.11.09 Avastin D8 Dexamethason 8mg i.v., 1 amp. DITHIADENU i.v.. 1/1 FR 100 ml+Ranital 1 amp. i.v 1/1 FR 500 ml + Campto 200mg i.v. 1/1 FR 500 ml + CA Leukovorin 500mg i.v 1/1 FR 250 ml + 5-FU 750 mg i.v. Dexamethason 8 mg i.v. + Degan 1 amp. i.v 1/1 FR 500 ml + Avastin 400 mg i.v. tecie 90 min. Getrou 1mg 1/0/1 tab. Dobrý deň, prosím na základe hore uvedených výsledkov Vás prosím o vyjadrenie KU KRVNÝM TESTOM, k NÁLEZU Z CT /objektívny nález/ a k ONKOMARKEROM. Prosím nepíšte mi, že to vie ohodnotit len ošetrujúci onkolog, ktorý ma viacej info.... Náš onkolog ma presne takého info, ktoré posielam Vám. Ak sa nebudete vediet vyjadrit presne k mojim otázkam, prosím posunte moj dotaz inému MUDr. z LPR, ktorý sa vyjadrit bude vedieť. ďakujem za Váš čas.
Lucia

ODPOVEĎ  
Milá Lucia , kedže píšete aby som Vám "neodpovedala že sa máte s otázkou obrátiť na Vášho onkológa", Vám už asi niekto z našich lekárova takto odpovedal, alebo nie ste spokojná s odpoveďou Vášho onkológa. Je mi veľmi ľúto, že máte závažnú onkologickú chorobu v pokročilom stave, ale všeobecné výsledky ktoré ste napísala- krvný obraz/ dobre ste postrehla i preklep lekára /,biochemické vyšetrenia sú dobré, až na zvýšenú hodnotu CAE, ktorú sa vzhľadom k účinnosti liečby dá posúdiť iba ak by ste bola napísala i jej predchádzajúci výsledok, lebo onkomarkery sú na sledovanie vývoja choroby a účinnosti liečby.Laboratórne vyšetrenia sú vždy iba pomocnými vyšetreniami, treba poznať celkový stav pacienta a dynamiku vývoja pomocných vyšetrení.Je dôležité či máte chuť do jedla, bolesti, únavu a iné príznaky. Každá onkologická choroba má individuálny priebeh i individuálnu odpoveď na liečbu., preto je potrebné aby sa k priebehu choroby vyjadril ošetrujúci lekára, ktorý jediný môže mať dostatok informácií od zdiagnostikovania choroby cez reagovanie organizmu na jej liečbu. Ste ešte dosť krátko po operačnom zákroku - ak som dobre pochopila iba 3. mesiace. Udržujte si podľa možností psychickú rovnováhu, nezanedbávajte stravovanie a pohyb- zase podľa daných možností, čo je veľmi dôležité pre udržiavanie kvality života a skutočne komunikujte s ošetrujúcim onkológom, alebo ak to nie je možné , požiadajte o preradenie k inému, ktorý bude mať tým pádom k dispozícii i celú Vašu dokumentáciu a bude s Vami hovoriť otvorene, ak si takýto prístup prajete. Prajem Vám všetko najlepšie.
2010-01-26
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Krvné testy - kde si ich mám dať urobiť ?
(Aďka )
Dobrý deň, obraciam sa na ktoréhokoľvek lekára v tejto poradni. Vlani mi boli zistené tieto odchýlky v krvi: Lymfocyty:0.13 patologicky znížené, neutrofily: 0.787 patologicky zvýšené, ploché epitélie: veľa, vtedy som dostala odporúčanie od lekára : citujem dodržiavam pitný režím, pred nedávnom som začala mať problémy so žalúdkom, mám ťažobu pod srdcom ,ťažobu pri dýchaní, interná lekárka mi urobila iba základný krvný obraz a povedala , že tie moje ťažkosti nič neznamenajú . Ku gastroenterológi sa dostanem v našej republike najskôr o dva týždne , chcem sa opýtať, kde by mi mohli urobiť kompletnejší krvný obraz , pretože ako som si zistila uvedené hodnoty majú veľa spoločného s imunitou a vecami blízkymi onkologickým ochoreniam, existuje niekde nejaké súkromné laboratórium kde by mi to mohli urobiť, poprípade aj rozbor moču kompletný pretože aj CRP v moči som mala patologicky zvýšené 6.2 vlani. Prípadne mi môžte poradiť, kde by som zohnala zoznam laboratórií, kde si za tieto služby samozrejme zaplatím, pretože chodiť po lekároch a presviedčať ich o niečom nemám silu. A keď budem mať v ruke podrobnejšie výsledky krvi a moču mám sa už čím oháňať. V tejto republike je to bohužiaľ tak . Za pomoc vopred ďakujem
Aďka

ODPOVEĎ  
Milá Aďa, žiaľ neviem sa dobre zorientovať vo Vašich veľmi nejasných laboratórnych výsledkoch- Le 0,13 je nezmyselná hodnota, rovnako číslo vyjadrujúce neutrofily a ploché epitélie sú nálezom z moču a nie z krvi a CRP sa nevyšetruje v moči ale v sére a bez udania mernej jednotky sa nedá posúdiť- sú g alebo mg?/. Neviem kde bývate a v akom laboratóriu Váš biologický materiál vyšetrovali, ak ste ho správne opísali tak to môžu byť dáke omyly.Veľmi dobre viem v akej situáci ste ako pacient, pretože dezorganizácia nášho zdravotníctva je veľká, je to všeobecne známe i medializované, rovnako si uvedomujem že touto odpoveďou Vám nepomôžem. Ak by som Vám mohla pomôcť, bolo by treba vedieť kde bývate a potom by som Vám mohla poradiť kam sa môžete na vyššiu zdravotnícku službu obrátiť službu. LPR nemá k dispozícii zoznam slovenských laboratórií ani súkromných ambulancií, kde by ste chcela hladať istotu pri Vašich ťažkostiach.Problémy so žalúdkom / ako to vy píšete/ iste vyžadujú vyšetrenie gastroenterológom, ale môžu mať i rôzne iné príčiny a treba Vás kompletne vyšetriť, nemyslite hneď na onkologické ochorenie. Poradiť Vám budem môcť ak sa ozvete a napíšete kde bývate .
2010-01-26
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
1 << 209 < 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 > 231 >> 455
Facebook