foto
OnkOlympiáda 2015

Prvýkrát na Slovensku - OnkOlympiáda 2015
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Svetový deň proti rakovine – 4. ...

04.02.2016

Zimný onko tábor pre deti 2016

14.01.2016

Kalendár príbehov, ktoré sme prežili s ...

21.12.2015

Postoj WHO k zisteniam IARC o ...

27.10.2015

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-17:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 14:00-16:00
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-15:00 15:00-16:00
So 09:00-12:00 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, diétna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Poprosíme Vás o väčšiu trpezlivosť pri zodpovedaní otázok  z dôvodu čerpania dovoleniek viacerých odborníkov.

Ďakujeme za Vaše pochopenie.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9853)

strana 220 z 493 (otázky 4381 - 4400)
Názov
(meno)
Text Dátum
GENETICKE VYSETRENIE
(JANA)
Dobrý večer prajem,chcem Vás poprosiť o radu....mám 38r a pred rokom mi diagnostikovali C50.9..mám dcéru 14-ročnú a rada by som chcela vedieť či nemôže ju postihnúť to čo mňa...počula som ,že sa dá urobiť genetický test,ale v Prešove sa to nerobí,na koho sa mám obrátiť.Za odpoveď vopred ďakujem.
JANA

ODPOVEĎ  
Pani Jana, predpokladám, že máte prístup k internetu, vyhľadajte si teda www.lpr.sk, kliknite na užitočné informácie a rady, kde nájdete titul - genetická analýza. V tomto článku nájdete podrobne vysvetlené, ako postupovať, ak je podozrenie na dedičné ochorenie,sú tam i adresy pracovísk lekárskej genetiky napr i v Prešove Odd. lekárskej genetiky NSP Hollého 14, č.t.0517011-417,-232, kde by Vám mali dať i informáciu, či patríte do rizikovej skupiny a vyšetrenie je preto podstatnené. Iba 5-10% výskyt býva, dá sa však ovplyvniť prevenciou, správnou životosprávou. Ak by ste sa nedopátrala informácií ako si predstavujete, napíšte znova a odpovieme Vám. Zo srdca vám prajem len to najlepšie.
2010-07-06
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Onkologicka kontrola
(Slana Alena)
dobry vecer! Pisem Vam z Talianska.Chcela by som sa spytat ako prebieha onkologicka kontrola. Som po zakroku na maligny melanom.Pri poslednej operacii v aprili mi odobrali aj 2 lymfaticke uzliny spodpazusia. Histologicke vysledky boli negativne.Zajtra mam ist na moju prvu onkologicku kontrolu, a neviem co matam ockava.Nikto mi nic nechcel blizsie povedat... Dakujem! Alena
Slana Alena

ODPOVEĎ  
Vaša otázka sa mi dostala iba dnes a predpokladám, že ste už po vyšetrení. Kontrolné vyšetrenia sa odvíjajú od predchádzajúceho a súčasného stavu pacienta. Väčšinou sa skladajú z ústnych dotazov, fyzikálneho vyšetrenia, odberu krvi a kontrolnych vyšetrení ako je rtg, CT....ale to len podľa potreby. Verím, že všetko dobre dopadlo, čo Vám zo srdca prajem.
2010-07-06
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Modra tekutina z bradavky Po stlaceni
(iveta)
Dobry den chcela by som sa spytat po zatlaceni bradavky my ide niejaka modra tekutina moze to byt nador a ma boli rebro pod prsnikom kazde rano aj bezne cez den na zvracanie prosim poradte dakujem
iveta

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. Určite je nutmé vyšetrenie lekárom, ktorý zistí príčinu výtoku z bradaviek, len z opisu nie je možné stanoviť príčinu - navštívte teda lekára. Všetko dobré.
2010-07-06
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Magneticka impedancia
(zuzana 31)
Chcela by som sa spytaťˇ,akým spôsobom je mežné vyšetrenie magn.impedanciou?Pri prvom dietˇati-kojeni som prešla dostˇ velkym zapalom prsnika,skončilo to chirurgickym zakrokom.Teraz som znovu tehotna a mam z toho strach,či pri kojeni nenastanu komplikacie ako pri prvom diatˇati.Dočitala som sa,že je toto vyšetrenie možne aj počas tehotenstva.Bola by som Vam vdˇačna za každu radu.Dˇakujem.
zuzana 31

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. Magnetická rezonancia sa vykonáva po nejasných vyšetreniach na mamografii alebo sa vykonáva u vysoko rizikových skupín žien. Najvhodnejšie je poradiť sa s Vaším lekárom o vhodnosti vyšetrenia.
2010-07-06
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Odmietnutie liečby
(Katarína)
Dobrý den, moja známa má 75 rokov a zdôverila sa mi,že už 7 mesiacov vie o hrčke v prsníku,je veľká asi 3x3 cm a zreteľne vťahuje kožu prsníka dovnutra,je pevná až tvrdá a nachádza v pravom hornom quadrante.Známa mi povedala,že ona už nechce podstupovať žiadne vyšetrenie,operácie,terapie,že je už stará a nevie,ako dlho bude žiť,má Parkinsona,žije sama,je temer nepohyblivá pre degenerat.ochorenie klbov,je odkázaná na pomoc druhých.Myslím si,že toto všetko sú dôvody jej zmýšľania.Ked sa mi s tým ale zdôverila,nie som si istá,aký je to signál,či predsa ak by som jej veci vysvetlila rozumne by sa nato nedala.Teraz sa cíti dobre,nerobí jej to fyzicky nejaké problémy,ale bojím sa,že časom dôjde k rozpadu kože,mokvaniu,k bolesti a to všetko ju možno prinuti rozmýšľať inak,ale už môže byť veľmi neskoro.Ako mám s touto informáciou naložiť,ako by som jej mala veci vysvetliť,dakujem za radu,s úctou Katarína
Katarína

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, Vo Vašej správe ste sa vyjadrili, že známa má podozrenie na onkologické ochorenie, ktoré však stále nie je potvrdené onkológom. U Vašej priateľky sa môže jednať o vyhýbavé správanie, ktoré jej dočasne spôsobuje úľavu (nie je konfrontovaná s realitou), ale problém nerieši, práve naopak, môže ho zhoršiť. To, že to povedala práve Vám, je signál, že Vám dôveruje a že ju zaujíma Váš názor. Z Vašej strany je vhodné zistiť si informácie o tomto type ochorenia(existujú aj brožúrky pre pacientov) a podávať tieto informácie známej. To že odmieta vyšetrenia, operácie, môže súvisieť so strachom z bolesti a pod. Dobré by bolo zistiť, na čo sa strach viaže, čoho sa bojí. Neinformovanosť môže strach posilnovať a živiť, preto je dobré jej povedať, že je normálne, že prežíva strach z vyšetrenia. Dôležitú úlohu tu zohráva aj sociálna podpora, ktorá pacieta vedie k aktívnejšiemu prístupu liečby. Vhodné sú podporujúce vety: Nebudeš v tom sama,pomôžeme Ti. Je vhodné zapojiť aj príbuzných. Je na zváženie, či sa jej otvorene nespýtať, čo bude ďalej ak sa nebude liečiť, aké problémy ju môžu postretnúť. Toto by som konzultovala s lekárom. V takomto štádiu popretia Vaša priateľka môže zotrvať dlhší čas, odprúčam netlačiť na ňu, len citlivo a trpezlivo komunikovať "pre a proti" liečbe. Odporúčam aj spochybnovať rozhodnutia a výroky typu : Ja už som stará na to, aby som sa dala liečiť. Overiť si, či to tak naozaj aj vnútorne cíti. To, že je nepohyblivá pre kĺbové ochrenie môže byť ďalší dôvod, prečo liečbu odmieta. V tomto prípade je dôležité zapojiť blízkych členov rodiny a riešiť komplexnú starostilivosť o chorú pacientku. Želám Vám i Vašej známej veľa sily a odvahy.
2010-07-06
Mgr. Andrea Križanová Odpoveď od:
Hyperplaziogénny polyp
(Elena H.)
Môj histologický nález po kolonoskopii znel: hyperplaziogénny polyp, zložka tubulárneho adenómu, dysplázia I. ,v I.propria mukofagická reakcia. Mala som ísť o rok znova na kontrolu. Ja sa však veľmi bojím bolesti, ktorú som pri vyšetrení zažila. Už je odvtedy 3 roky. Je možné z podobných nálezov vznik rakoviny? O aký nález - laicky povedané - sa jedná? Je dostupnosť vyšetrenia aj iným spôsobom ako je kolonoskopia? Za odpoveď vopred ďakujem.
Elena H.

ODPOVEĎ  
Kolonoskopia pre viacero ľudí nie je príjemným vyšetrením, ale dá sa vydržať, ak sa jedná o zdravie. Ak sú Vaše problémy väčšieho charakteru, pri objednaní k lekárovi povedzte a určite Vás medikamentózne pripraví, aby vyšetrenie bolo pre vás znesiteľné. Kontrola je potrebná, nemajte preto strach.
2010-07-06
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Konizácia a sexuálny život
(mama tata)
Dobrý deň, prosím poradiť. Mám 43 rokov pred 6 rokmi som podstúpila konizáciu. Môj gynekológ mi neodporúča užívať žiadnu antikoncepciu. Používame iba prezervatív, ale náš pohlavný život stratil na intenzite. Aký dôvod je neužívať antikoncepciu? A čo zavedenie telieska? Aj to mi môže škodiť? Ďakujem za porozumenie.
mama tata

ODPOVEĎ  
Po konizácii je možné užívať ako hormonálnu antikoncepciu tak aj vnútromaternicové teliesko. Neviem prečo Vám Váš gynekológ tieto druhy antikoncepcie odmieta. Poraďte sa s iným gynekológom, prípadne gynekológa vymeňte.
2010-07-06
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Rakovina jazyka
(Lucia)
Dobrý deň, otcovi našli nálezy na jazyku, jeden mu už chirurgicky odstránili, rakovina sa zatiaľ nepotvrdila. Je fajčiar, pije alkohol, pracuje v prašnom prostredí. Počuli sme o vakcíne, ktorá bola pôvodne vyvinutá na rakovinu krčka maternice, môže však vraj zabrániť aj vzniku rakovine v ústnej dutine. Mohli by ste mi, prosím, poradiť, aký má názov a kde by som o nej mohla nájsť informácie? Ďakujem veľmi pekne.
Lucia

ODPOVEĎ  
Milá Lucia - ak ot covi histologicky vylúčili rakovinu jazyka a mysleli na ňu, iste ho poučili o riziku fajčenia i pitia alkoholu. V prvom rade sa treba zbaviť týchto drog. O prevencii rakoviny sa píše veľa, zatiaľ sa využíva iba pri prevencii krčka maternice. Ak si myslíte že je dostupná i pre prevenciu rakoviny jazyka, spýtajte sa otcovho otolaryngológa alebo zubného lekára.
2010-07-04
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Svrbenie vagíny
(ifka1)
Dobrý deň, ja sa chcem len opýtať na výsledok vag. Sepc vulva vag bopn, vagi slaby sdp, portio tZ kolpkl-2, cievypra doeb OC palp uterus bpn, aden palp negat, cD bupn, MOP II, TvS – uterus primer. Velkosti echo sliznica. 9/2, adnexa bez echopatologie, cD bez tekutiny. Niekedy sa preliečujem na zápal mechura /mávam bolesti pri močení/ a niekedy aj slabé štípanie a svrbenie vo vagíne , natieram sa gungicidom. Čo to môže spôsobovať? ďakujem.
ifka1

ODPOVEĎ  
Vážená pani, alebo slečna ifka1, je mi ľúto, ale na vysvetlenie toho, čo ste mi napísali, sa musíte spýtať autora - teda Vášho lekára, je dôležité pýtať sa na výsledky Vášho lekára. Myslím si však, že ste sa pri opisovaní nálezu dostatočne nesústredili a urobili ste mnoho preklepov z čoho sa text stal naozaj nečitateľný. Usudzujem z toho, že ani názov lieku, ktorý užívate ste nesprávne opísali – správny názov lieku je Fungicidín a nie gungicidin. V medicíne sa musíme vyjadrovať presne. Všetko dobré želám.
2010-07-03
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Barrettov pažerák
(lea)
Prosim o vysvetlenie z gastrofibroskopickeho vysetrenia manzela . Vek 47 rokov. Záver: Susp. Barrettov pažerák,erytém exudativna gastritida.kardia:linia Z-Walner-III hore vybiehajúci prúžok sliznica široký 4mm. ! Nakolko som nasla neake clanky prosim vas pan doktor o laicke vysvetlenie nakolko mojho manzela to psychicky polozilo mysli si že uz ma rakovinu pazeraka. .Vysledky z histologie budu az o dva týždne.
lea

ODPOVEĎ  
Milá pani Lea, Barretov pažerák je prekanceróza - nie ešte rakovina - je to prerastanie buniek sliznice pažeráka do sliznice žalúdka. Pred výsledkom histologického vyšetrenia po gastrofibroskopii sa nemusí ešte dokázať táto diagnóza. Poďľa popisu má manžel i zápal sliznice žalúdka, ktorá môže mať rôzne príčiny, napr. i používanie niektorých liekov ako acylpyrín, antireumatiká a pod. Netreba sa dopredu stresovať, čo neprispieva obranyschopnosti organizmu i pred rakovinovým ochorení. Po výsledku histologického vyšetrenia gastroenterológ manžela iste patrične poučí a bude liečiť.
2010-07-03
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
čo dalej?????
(Veronika Nitrayová)
Pri operácii vaječníka mi zistili , že mám nejaký čudný žalúdok a po gastrofibroskopii zistili žaludočné vredy. O mesiac mi išli v tej istej nemocnici operovať na chir. odd. žalúdok. Operáciu ukončili po 4O min. s tým, že je tam nádor, ktorý sa nedá operovať. Hned ma previezli do NOC v BA kde mi nasadili chepoterapie, kde sa liečim dodnes.Vybrala som 3 teraz idem 8.7. na 4 venóznu chemoterapiu. Chcela by som sa spýtať čo mám očakávať. S pozdravom Veronika
Veronika Nitrayová

ODPOVEĎ  
Milá pani Veronika, existuje určitý druh rakoviny u žien, ktorý sa spája s nádorom vaječníka a žalúdka, ak sa včas odhalia oba, je nádej na liečbu, ktorú Vám iste čo najlepšiu poskytujú v NOÚ. Na Vašu otázku "čo ďalej" Vám však najlepšie môže odpovedať Váš ošetrujúci onkológ, ktorý pozná štádium Vášho ochorenia i celkový stav. Držím Vám palce a musíte veriť, že Váš boj bude úspešný.
2010-07-03
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Rakovina pankreasu
(renata)
Mamičke 27.04.2010 diagnostikovali rakovinu pankreasu s metastázami v pečeniv oboch lalokoch.Povedali jej že je to posledné štádium. Máva veľké bolesti užíva už morfium 2 x denne.Nebola možná operácia nasadili jej chemoterapiu ktorú neznášala dobre naliala sa, teraz to ustúpilo nevieme čo máme čakať či sa stav bude zhoršovať velmi je chudá máva aj problémy so stolicou ale jesť jej chutí.Sme 3 súrodenci a nevieme čo nás ešte čaká. Velmi dakujem za odpoveď
renata

ODPOVEĎ  
Milá Renata, je mi veľmi ľúto, že Vašu mamičku postihlo toto závažné, ťažko disgnostikovateľné i zle liečiteľné ochorenie. Je dobré, že mamičke ešte chutí jesť a bolesti má tlmené opiátmi. Iste Vás ošetrujúci onkológ poučil o závažnosti i možnom ďalšom priebehu jej ochorenia. Iba on Vám podľa jej stavu a priebehu môže povedať, aký bude ďalší priebeh jej stavu. Želám všetko najlepšie Vám i mamičke.
2010-07-02
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Pľuzgiere
(ajka)
Dobry deň chcem sa spytať čo mohlo sposobiť pľuzgiere na nohach veľkosti asi 5centovky naplnene tekutinou,je vikend tak neviem čo s tym,ako sa toho zbaviť- prepichnuť alebo co s tym,je to bolestive ďakujem
ajka

ODPOVEĎ  
Milá Ajka, ťažko odpovedať na Vašu otázku, keďže nepíšete, kde "na nohách" sa pľuzgiere objavili. Ak sú medzi prstami, či na šľape môže ísť o plesňové ochorenie. V žiadnom prípade ich nenarušujte, mohli by sa infikovať baktériami, čo by nebolo dobré. Treba navštíviť kožného lekára, aby ich posúdil a zariadil potrebné.
2010-07-02
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Hrcka v prsniku
(Alica5)
Dobrý deň, mám 4 mes. syna, plne ktorého plne kojím. Dnes po kojení som si nahmatala v pravom prsníku, hrčku,asi velkosti orecha (odhad pohmatom). Na dotyk, teda stlačenie trocha boli. Pred par dňami som si nic podobne nevšimla a to si odstriekavam mliečko dosť často. Myslim že takto velku hrčku by som si bola všimla. Na vyšetrenie sa žial možem objednať až v pondeĺok po vikende, preto vás žiadam o názor aspoň touto formou. ďakujem pekne za odpoveď a prajem pekny deň.
Alica5

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. S najväčšou pravdepodobnosťou sa nejedná o onkologické ochorenie, skôr o hormonálne zmeny, cysta.. Bez stresu choďte na vyšetrenie.
2010-07-02
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Prosba o informaciu
(martin )
dobry den, zaciatkom roka som vazil 110 kg, pri vyske 196 cm. zasadne som zmenil stravovacie navyky, znizil som spotrebu cukrov (biel muka, ryza, cestoviny), jedlo kombinujem maso a zelenina (nieco na sposob delenej stravy). nehladujem, nijako vynimocne nesportujem (1-2 x do tyzdna). za pol roka som znizil hmotnost o cca 17 kg. moja otazka je, ci redukcia vahy nemoze byt patologicka, citim sa unaveny, ale inak zasadne subjektivne tazkosti nemam. je to dovod na navstevu lekara, aby sme vylucili pripadne vazne ochorenie (cital som, ze nevysvetlitelne chudnutie moze byt priznakom vaznych chorob), nie som si totiz uplne isty, ci zmena jedalnicku moze priniest takyto efekt. dakujem za vas nazor
martin

ODPOVEĎ  
Milý Matrin, redukcia Vašej telesnej hmotnosti o 17kg za cca 1/2 roka je tocha priveľa, vzhľadom k rýchlemu znižovaniu tel. hmotnosti. Väčšinou sa pri zmene stravy a pohybovej - primeranej - aktivite znižovanie po 8 týždňoch spomalí. Je to však dosť individuálne. Nemusí byť za tým hneď vážne ochorenie, ale vzhľadom na tak rýchly pokles tel. hmotnosti by som Vám predsa len odporučila dať sa vyštriť praktickým lekárom - biochemické a hematologické vyšetrenia a podľa jeho zváženia i ďalšie. Ak sa nič patologické nepreukáže, upravte stravu tak, aby ste chudli maximálne 1/2-1kg za mesiac a treba pridať patričnú pohybovú aktivitu zameranú na spevnenie svaloviny. Všetko dobré a veľa šťastia pri udržaní zmeny životného štýlu, ktorý bude pre Vás prospievajúci.
2010-07-02
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Očkovanie
(Silvia)
Dobrý deň p.MUDr.Masák, žiadam Vás o odpoveď či je potrebné,vhodné, správne a účinné zaočkovať sa po konizácii Cervivaxom, ak mám 34 r.? Má to ešte účinok, alebo mi postačia pravidelné kontroly u gyn., prípadne prevencia - Aloe Vera, Wobenzyn, Indonal alebo iné produkty? Výsledky histológie mám teraz v poriadku, avšk HPV 16,18 v tele mám a budem mať. Na internete je veľa informácií o vedľajších účinkoch po zaočkovaní Cervivaxom, Silgardom, preto som na pochybách. Ďakujem za odpoveď.
Silvia

ODPOVEĎ  
Vážená pani Silvia. Ani jedna očkovacia látka neslúži na liečbu HPV 16 a 18, ak sú v tele tieto vírusy prítomné. Po konizácii – škoda, že nepíšete, aký bol výsledok histológie – môžete byť vyliečená aj z pred rakovinového stavu aj z prítomnosti HPV. Hladina protilátok proti HPV, ktorými ste boli infikovaná, Vás neochráni pred možnou opakovanou infekciou. Ak sa dáte zaočkovať, budete chránená pred infekciou proti tým HPV, proti ktorým sa necháte zaočkovať. Samozrejme, že po konizácii musíte pravidelne chodiť na cytologické kontroly, ktorými sa odhalí prípadná recidíva predrakovinového stavu. Nepoznám žiadne preparáty, ktoré by slúžili na prevenciu pred rakovinových stavov na krčku maternice ani rakoviny krčka maternice. Preparáty, ktoré uvádzate k takémuto účelu neslúžia! Aj Vám, tak ako predchádzajúcej pisateľke musím vytknúť, že nie ste dôsledná v uvádzaní názvu preparátov. Očkovacia látka sa nazýva CERVARIX a nie Cervivax. Píšete, že teraz máte výsledky histológie v poriadku – máte asi na mysli výsledky cytológie? V medicíne takáto nepresnosť môže znamenať poškodenie zdravia či dokonca smrť človeka ak sa mu podá nesprávny preparát, pretože niekto preklepol nejaké písmenká. Želám všetko dobré.
2010-07-02
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Ultrazvuk, mamografia prsníkov
(Vierka)
Dobrý večer, chcela by som sa spýtať od koľkých rokov mám nárok na ultrazvuk a mamografiu prsníkov? Mám 31 r., som po konizácii a rada by som vedela či mám aj prsníky v poriadku.Môj gyn. mi hovoril, že mám nárok od 35 r., pritom moje známe, ktoré sú odo mňa mladšie už absolvovali dané vyšetrenia. Mám nárok pred 35 r. v rámci preventívnej prehliadky alebo si to musím zaplatiť sama? Ďakujem.
Vierka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, mamografia sa vykonáva u žien po 40. roku života, ultrasonografia sa vykonáva podľa ťažkostí pacienta a vyšetrenia prsníkov lekárom.
2010-07-02
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Hrcka na slabinach
(adriana)
dobrý deň, asi pred rokom som si nasla hrcku na pravej strane slabin.. isla som k obvodnej lekarke(ale nakolko som predtým bola chora) tak skonstatovala ze to mam s prechladnutia a dala mi nejake antibiotika a fastum gel.hrcka asi po troch týzdnoch zmizla ale pred cca 3 mes som bola opat prechladnuta a hrcka sa mi opat objavila (ale teraz mi navrela) az som z nej vytlacila hnis(biely)..teraz po 3 mesiacoch sa mi opat objavila hrcka, bolestiva asi jeden den,po stalceni mi z nej ide hnis ale vodovy spojeny s krvou.. prosim Vás poradte mi cito je naozaj len nejaka zdurena uzlina z prechladnutia, alebo vred..partnera mam staleho jendeho, takze myslim, ze ziadna pohlavna choroba to nemoze byt.. dakujem
adriana

ODPOVEĎ  
Milá Adriana, v oblasti slabín sa často nachádzajú zväčšené lymf.uzliny pri zápaloch v uro-genitálnom trakte. Keďže píšete,že dokonca z uzliny vyteká hnis, prípadne iná tekutina, je vhodné dať sa vyšetriť u gynekológa a tiež vyšetriť výtok z uzliny na prítomnosť baktérií.
2010-07-01
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Hemangiosarkom
(dasa)
Moja mama bola v r.2002 operovana na karcinom prsnika - 8mm G2. Bola jej odstranena cast prsnika, a exenteracia axily. Po operacii absolvovala 25 ožiareni. Chemoterapiu nedostavala. V r . 2009 sa jej v oziarenom poli prsnika objavil hemangiosarkom koze, ako nasledok radioterapie. Zac. r. 2010 jej bol odstraneny prsnik. Po 2-3 tyzdnoch po operacii doslo k recidive - objavil sa v blizkosti rezu zasa hemangiosarkom. Podstupila dalsiu operaciu, kedy jej bola odstranena postihnuta cast koze. Avsak zasa v priebehu 2 tyzdnov sa znovu objavil hemangiosarkom. V suc. dobe podstupuje chemoterapiu -adriamycin - hemangiosarkom aj pocas chemoterapie pretrvava na kozi. Aka je dalsia moznost liecby?
dasa

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, ak sa nebude zmenšovať pri chemoterapii, je potrebné opakovane vykonať chirurgický zákrok.
2010-06-30
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Aloe vera
(jana)
Pekný deň! Chcem sa spýtať,može sa popri liečbe chemoterapiou užívať aloe vera, alebo iné imunitu posilňujúce prípravky na prírodnej báze? Pomože to organizmu sa dostať ako-tak do normálu? ďakujem za názor.
jana

ODPOVEĎ  
Milá Jana, podpora imunity u liečeného pacienta pre onkologické ochorenie je výhodná. Pozostáva predovšetkým zo správneho stravovania v konkrétnej- individuálnej situácii a existujú i výživové doplnky s týmto účelom. O nich sa je najvýhodnejšie poradiť s ošetrujúcim onkológom, aby neinterferovali s podávanou liečbou /chemoterapiou, imunoterapiou, biologickou liečbou/, resp. neovplyvňovali nepriaznivo výsledky onkomarkerov. O Aloe Vera nie sú dostatočné dôkazy o vplyve na liečeného onkologického pacienta, vhodne sa používajú na zvýšenie beta glukany- výťažky z hlivy ustricoviteja a Bio-Bran, ak Vám ich ošetrujúci lekár schváli- treba sa s ním poradiť a nebáť sa s ním o podpore imunity vhodnej pre Vás v súčasnom štádiu choroby hovoriť. Želám všetko dobré.
2010-06-30
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
1 << 209 < 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 > 231 >> 493
Facebook