foto
2% proti rakovine

Vaše 2% nám umožňujú pripravovať mnohé programy a projekty, ktoré pomáhajú onkologickým pacientom a ich rodinám.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Náhradný "domov" si pripomína 10 rokov ...

19.09.2014

Nie je "týždňovka" bez animátora

06.08.2014

Kellnerova vakcína - nový liek na ...

30.06.2014

Dobrovoľníci z projektu "Naše mesto" aj ...

18.06.2014

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-16:30
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

16.9.2014   OSPRAVEDLŇUJEME SA ZA MOMENTÁLNY VÝPADOK PRI ZODPOVEDANí NIEKTORÝCH VAŠICH OTÁZOK V INTERNETOVEJ PORADNI, V DôSLEDKU NEPRÍTOMNOSTI NIEKTORÝCH ONK. ODBORNÍKOV. OTÁZKY BUDÚ ZODPOVEDANÉ DO KONCA TOHTO TÝŽDŇA.


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (8980)

strana 220 z 450 (otázky 4381 - 4400)
Názov
(meno)
Text Dátum
Nález v prsníku
(Sandra)
Poprosim o vysvetlenie sonografického vyšetrenia : Vlavo na rozhrani LQQ pritomne nepravidelne lalocnate hypoechogenne lozisko s nevyraznym dorzalnym, prevazne lateralnym zatienenim. Lozisko velkosti 29x17x18mm. Tesne areolarne zo strany MDQ pritomne neostro ohranicene hypoechogenne lozisko s nepravidelnym tienom velkosti 9x5mm, dlhsou osou orientovane paralelne s povrchom. Axilly bila bez LAP. Záver: TU lezie laveho prsnika semimalignej povahy v USG obraze- BI RADS4- nutna biopsia. Väcsia letia na rozhrani LQQ. Pacientka má 24 rokov. Dakujem
Sandra

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, podľa popisu sa jedná o nádor nejednoznačnej povahy, a preto je nutné odobrať vzorku nádora na histológiu- biopsiu.
2010-01-07
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Vysvetlenie pojmov
(ivana)
Dobrý deň, v odpovediach lekárov čato čítavam pojem "dlhodobo v poriadku" dlhodobé prežívanie" "vyliečenie a pod. Prosím mohli by ste mne ako laikovy vysvetliť kolko je to "dlhodobé prežívanie" rok -tri??? A kedy si dovolíte povedať, že môže sa paciet aj uzdraviť? To považujete za vyliečeného toho komu sa to do 5 rokov nevráti? Sama som žiaľ po operácii prsníka v liečbe Herceptínom a stretávam na onkológii ľudí a podľa toho si myslím, že sa / napr. rakovina prsníka/ ani nedá vyliečiť, ale predĺžiť život. VĎAKA AJ ZA TO! Ale hlavne mladým babám to moc optimizmu nepridáva. Sedím na chodbe a všade okolo mňa sú ženy s metastázami...
ivana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň pani Ivana, vyliečených pacientov v dnešnej dobe je veľa, hlavne s diagnózou rakoviny prsníka alebo krčka maternice. Prežívanie v onkológii sa sleduje v prvých piatich rokoch, 10. rokoch po liečbe ako i do úmrtia, nielen z príčiny onkologického nálezu ,ale i z príčiny iného ochorenia.. Ťažká liečba, ktorú teraz kvôli Vašej diagnóze zvládate je nielen záťažou pre Vaše telo, ale aj pre Vaše prežívanie. Okrem toho, že sa musíte sústreďovať sama na seba a zranenie tela a duše, bohužiaľ sa neviete vyhnúť ani ostatním chorým, ktorých stretávate v nemocnici. Všetci sa presne ako vy liečia zo zákernej choroby, áno o ktorej panuje názor, že nie je liečiteľná. Určite však viete, že súčasné lekárske postupy sú už natoľko vyspelé, že si vedia poradiť s veľmi vážnymi ochoreniami a tie vedia človeka doviesť opäť do stavu zdravia. Nie sú to však len lekárske postupy, veľmi silnou motiváciou je človek sám, jeho presvedčenie a viera, že sa vylieči. Snažiť sa pozitívne myslieť a vždy pokiaľ je to možné negatívny alebo bolestivý zážitok nahradiť niečím príjemným. Na to stačia uplne obyčajné veci a maličkosti, ktoré nás sprevádzajú každým dňom, napríklad rozhovor s blízkym človekom, dobrá kniha, pekné slovo. To sú veci, ktoré pomáhajú, dodávajú silu ísť ďalej a bojovať, nevzdávať nádej a vieru v to, že sa vyliečite. Prajem Vám veľa sily a pekných a pozitívnych zážitkov.
2010-01-07
Mgr. Zdenka Árvayová Odpoveď od:
Mam hrcku na lavom boku
(Martin)
Dobrý deň chcem sa opýtať odborníka asi pred týždňom som si objavil hrčku na pravej strane hrudníku na rebrách, veľkú asi ako zrno šošovice,a mám ju citlivú na dotyk.Chcem sa opýtať či to môže biť niečo vážne?? Ďakujem.
Martin

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, Hrčky môžu byť rôzneho pôvodu, a preto je nutné vyšetrenie u lekára. Vo Vašom prípade sa môže pravdepodobne jednať aj o zápalové ochorenie alebo tukový nádor.
2010-01-07
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Bradavka
(Eva 30 rokov)
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, asi pred rokom sa mi na pravej bradavke vytvoril pod kožou biely pupenec, nie je vidieť, iba vtedy keď sa bradavka vzdúri. Bola som za gynekológom, ale povedal, mi že to je len mliečna žľaza, ani na ultrazvuku nič nevideli. Aj napriek tomu mám obavy, prečo mi to vyšlo.
Eva 30 rokov

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, podľa popisu by sa mohlo jednať o ložisko typu tuku alebo mazu.
2010-01-06
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Hrcka na semenniku
(Martin)
Dobry den.Mam 16 rokov.asi pred vyse dvoma rokmi som si nahmatal hrcku na lavom semenniku.Je velkosti asi mensieho hraska,nezevcsuje sa a je nepohybliva.Na dotyk neboli ale pri silnejsom stisku trosku.Co to mzoe byt?Hrcka sa nachadza v hornej casti.dakujem
Martin

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, ak sa veľkosť útvaru nemení možno predpokladať, že nejde o závažný nález. Podľa skromného opisu však nemožno sa ani približne vyjadriť o čo ide, preto problém konzultujte osobne s urológom.
2010-01-06
Prof. MUDr. Michal Horňák DrSc. Odpoveď od:
Ca prsnika
(Radovan)
Dobry den,chcel by som sa spytat na Vas nazor na nutnost vykonania biopsie cca mesiac pre planovanou operaciou. Manzelkinej mame diagnostikovali pred Vianocami na zaklade mamografie a usg pravdepodobne maligny ca prsnika. Naplanovali jej najskor biopsiu a nasledne cca o mesiac neskor operaciu.Nasa otazka smeruje k tomu, ci je vobec nutna biopsia a ak ano, ci ju nie je mozne "spojit" s operaciou sucastne (pocas operacie sa odoberie cast tkaniva a patolog mikroskopicky zisti o aky typ tkaniva ide). Ide nam o to, ze sa casto v literature spomina fakt, ze biopsia moze vyvolat rozsev rakovinovych buniek. A ak s biopsia musi urobit napr s odstupom 2-4 tyzdne pred operaciou je mozne uzivat prirodne preparaty, ktore ovplyvnuju metabolicke procesy potencialne rakovinovych buniek (amygdalin, vitC, megaenzymy a pod - v akych davkach)? Dakujem Vam za Vas cas a odpoved.
Radovan

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, pre lekára, operatéra a na naplánovanie typu operácie je dôležitá predoperačná histológia, ktorá sa získa biopsiou.
2010-01-05
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Pán doktor Masák
(fifika)
Podla vás aké mám sance na uzdravenie ked mám rakovinu vajecnykov Diag:C3.Teraz mám zacat chodit na chemoterapiu,3 mesiace aby ma vedeli operovat.
fifika

ODPOVEĎ  
Na Vašu otázku neviem odpovedať. Neviem nič o Vašom zdravotnom stave, preto nemôžem na Vašu otázku odpovedať. Požiadajte o podrobné vysvetlenie spôsobu Vašej liečby lekára, ktorý bude riadiť Vašu liečbu. Diagnóza C3 ani neexistuje. Onkologické diagnózy majú jedno písmeno a dve čísla. Napr. rakovina vaječníkov je C 56. Rakovina krčka maternice je C 53 a podobne.
2010-01-05
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Otázka
(klementina)
Aké sance má niektó ked diagnóza je C3. Rakovina vajecnikov?
klementina

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, nepoznám diagnózu C3, nakoľko taká neexistuje. Takto položenú otázku nie je možné dobre zodpovedať, každý prípad nádorového ochorenia sa diagnostikuje v určitom štádiu ochorenia. Všeobecne platí, že čím je štádium ochorenia vyššie, tým sú šance na vyliečenie menšie. Niektorých pacientov možno úplne nevyliečime, ale im predĺžime život aj o niekoľko rokov, čo určite stojí za to.
2010-01-05
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Klasifikacia
(katarina)
Dobry den, este by ma zaujimalo ked je valkost nadoru na CT 3,5 cm a v resekate 1 cm, je to 1A alebo 1B stadium? konkretne Ca pluc, bez postihu uzlin.
katarina

ODPOVEĎ  
Milá Katarína- rozhodujúci pre klasifikáciu je veľkosť a histologický nález, včítane uzlín.Otázku položte ošetrujúcemu pneumo-onkológovi, ktorý Vám povie i postup liečby a možnú /predpokladanú/ perspektívu vývoja choroby.
2010-01-05
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Metabolicka liecba
(katarina)
Dobry den, mohli by ste sa mi prosim vyjadrit k metabolickej liecbe B17, B15, vit C a ostatne, ktora je ponukana pre onkopacientov na zahranicnych klinikach /Madarsko, UK, USA.../ a u nas o nej nikto ani netusi? dakujem
katarina

ODPOVEĎ  
Milá Katarína - metabolická liečba- ako ste nazvali liečbu uvedenými vytamínami nie je onkologicky účinná liečba, ale iba podporná liečba pre orgenizmus. Ak ste však liečená chemoterapiou, niektoré vitamíny sú u niektorých chemoterapeiutík alebo imunoterapeutík nevhodné.Treba sa o ich užívaní informovať u Vášho onkológa ktorý Vás lieči . Žiadne všeobecné onkologické lieky neexistujú sú vždy zamerané na konkrétnu chorobu a jej štádiun.Podpornú liečbu- medzi ktorú patrí zvýšenie imunity, by mal vždy schváliť onkológ ktorý pozná stav a onkoterapiu konkrétneho pacienta.
2010-01-05
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Diagnóza leukémie
(Viera)
Chcela by som poprosiť o odpoveď na otázku aké minimálne biochemické vyšetrenia treba realizovař na potvrdenie diagnózy chronickej leukémie? Srdečná vďaka za odpoveď.
Viera

ODPOVEĎ  
Milá Viera, vaša otázka je veľmi zvláštna- lebo minimálne vyšetrenie pri podozrení na chronickú lymfatickú leukémiu neexistuje. Vyšetrenie je komplexné aby diagnostika bola pred liečbou istá a vyšetrenia ordinuje hematológ- onkológ, ak pacienta s týmto podozrením na základe krvného obrazu a leukogramu zaslal všeobecný lekár alebo hematológ.
2010-01-05
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Endometrioza
(lenka)
Dobry den, pri laparoskopickom vysetreni mi zistili, ze mam endometriozu. Moze byt endometrioza predstadiom rakoviny?...dakujem vopred za odpoved.
lenka

ODPOVEĎ  
Endometrióza nie je zhubný nádor. Na podklade endometriózy môže vzniknúť karcinóm. Nestáva sa to často a nie u mladých žien. Odpoveď na Vašu otázku je: Endometrióza NIE JE predštádiom rakoviny.
2010-01-05
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Hľadám pomoc
(Gitka)
Dobrý deň. Potrebujem poradiť. Manžel(43) bol v máji 2008 na operácií hrubého čreva odstraňovali mu polyp, ktorý bol zhubný. Nasledovala operácia, kde odstránili časť čreva. Po tejto operácii do týždňa nasledovala ďalšia pri ktorej spravili dočastnú stomiu. Vysvetlili nám to tak, že tam bol nejaký priesak nakoľko manžel omodrel od pupka nadol. Po dvoch mesiacoch to vrátili späť. Nasledovalo chemo a ožarovanie. S ožarovaním skončil v januári 2009. Od začiatku ako mu odstránili dočastný vývod sa sťažuje na zlé vyprázdňovanie a bolesti pri stolici. Pociťuje pálenie , šťipanie. Pri chemo a ožarovaní to pripisovali tomu . Po roku sa to neupravuje. Spravil si všetky vyšetrenia s tým súvisiace zistili, že hrubé črevo je stiahnuté. Mňa by zaujímalo či sa dá tá jazva upraviť alebo odstrániť chirurgicky. Jazva je blízko konečnika , voľné pri vyšetrení hmatateľná. Bude posledné riešenie stomia? Neviem či som dostatočne opísala náš problém ,ale manžel je od bolesti zúfali. Na psychike mu nepridáva ani to ,že ho ani vlastne nevypočujú a tvrdia, že ma upraviť stravu a on skoro ani neje, čo sa bojí toho, ako to za z neho pôjde von. Ďakujem za pomoc.
Gitka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, jednoznačne na Vaše otázky neviem odpovedať, tým že nález je tesne pri konečníku kde je lokalizovaný aj zvierač, pravdepodobne najoptimálnejším riešením bude stomia, defenitívnu odpoveď môžu dať iba ošetrujúci lekári Vášho manžela.Širšie informácie môžete získať z brožúr ktoré vydala LPR/Ako sa správne stravovať, Rakovina hrubého čreva a konečníka , rady nielen pre postihnutých a iné/ Môžete si ich objednať priamo na sekretariáte LPR na t.č.02/52921735 alebo si ich môžete stiahnuť na internetovej stránke LPR v Aktivity a projekty > Publikácie a letáky.
2010-01-04
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Podakovanie
(Anka)
Dobry den prajem,chcem sa Vam vsetkym podakovat ktory sa snazite odpovedat na nase otazky.Viem,ze su niekedy tie otazky velmi zufale ale o to skor cakame na odpoved.Zufalí je aj moj financny stav,preto sa pitam ci mozem poziadat o fin.pomoc,ked som uz raz poziadala a bolo mi aj vyhovene. Chcem Vam popriat do noveho roku 2010 vela zdravie,lasky a porozumenia. A este raz velka vdaka za vsetko.
Anka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, pani Anka, najlepšie by bolo, ak by ste sa s nami spojili telefonicky na t.č. 02/52921735 alebo sa zastavili osobne, pokiaľ ste z Bratislavy. Nakoľko ste neuviedli priezvisko, nevieme si vyhľadať Vašu zložku. Radi sa s Vami porozpravame o možnostiach ďalšej pomoci.
2010-01-04
PhDr. Gabriela Horváthová Odpoveď od:
Fibroadenoma antikoncepcia
(vierka)
dobry den...chcela by som sa poradit.Uzivala som 3 roky antikoncepciu(yasminelle).pred tyzdnom mi vybrali fibroadenomi z praveho prsnika(2m)a z laveho.Chirurgicka mi odporucila neuzivat anti.,lebo to moze sposobovat taketo problemy a moj gynekolog naopak tvrdi,ze antikonc.sa pouzivanie ako prevencie vzniku nezhubnych nadorov.som zmätena...prosim poradte mi...dakujem VIERKA (22 rokov)
vierka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, Vaša gynekologička pozná Váš zdravotný stav kompletne. Mne ste udali len jeden faktor. Ak sa jedná len o záležitosť s fibroadenómom, tak môžete antikoncepciu ďalej užívať.
2010-01-04
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Prosím o vysvetlenie
(zuzana)
Dobrý deň. Pred časom som si našla hrčku v pravom prsníku.Zašla som za gynekológom a ten ma poslal na prsníkovú ambulanciu , kde mi urobili sono zo záverom:cystis a doporučili extirpáciu. 12.11.2009 som podstúpila operáciu a po mesiaci čakania na výsledky z histológie prišlo toto.Doslovný opis : predmet vyšetrenia a lokalizácia: tumor mammae 1.dx na rozhraní kvadrantov klinická diagnóza: nešpecifická hrčka v prsníku záver patológa: v zachytených excíziach ide o chronickú fibróznu mastopatiu a duktálnu hyperpláziu. Imunohistochemické vyšetrenie: S-100:pozitivita p63:pozitivita aktín:pozitivita Vynechala som iba makroopis. Chcem sa spýtať , či je naozaj všetko v poriadku a či kontrola o pol roka u svojho gynekológa je postačujúca.Povedali mi že je všetko ok a netreba žiadnu liečbu. Ďakujem za odpoveď a želám všetko dobré. Zuzana
zuzana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, vo Vašom prípade je kontrola o pol roka dostačujúca. Nejedná sa o zhubný nádor prsníka.
2010-01-04
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Hemangiom, Kalcifikát?
(Dana Turanská)
Dobrý deň, chcela by som od Vás informáciu ohľadpm hemangiomu, alebo kalcifikátu pečene 4 mm. ďakujem
Dana Turanská

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, ide o malé nálezy, ktorých správanie bude sledované, hemangiom je útvar tvorený väčším množstvom atypických ciev , kalcifikát znamená zvýšené nahromadenie kalcia v danej lokalizácii ako je bežné pre dané tkanivo.Jednoznačnú odpoveď Vám dá lekár, ktorému sú dostupné ďalšie parametre.Všetko dobré prajem.
2010-01-04
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Vysokorizikovy HPV
(Ivana)
Pekny den.Dna 11.9.09 som absolvovala cytolog. vysetrenie,z ktoreho mi vysiel vysledok ASCUS.Po dohode s lekarkou som mala zopakovat vysetrenie po 3 mesiacoch.V tom case som ale zmenila lekara,gynekologa...po 3 mesiacoch mi uz cytolog. vysetrenie nerobil,ale zobral mi ster na HPV.Dnes som sa dozvedela vysledok, gynekolog mi povedal,ze HPV vyslo vysokorizikove.Chcela by som vediet, aky je dalsi postup a ci je potrebne to riesit kolposkopiou,alebo konizaciou.Iked ma odoslali k lekarke,ktotra sa touto problematikou zaobera.....aj ak by ma zaujimal aj Vas nazor.Za odpoved dakujem velmi pekne. Mam 31 rokov a zatial som bezdetna.Este by ma zaujimalo,ak by som absolvovala pripadne zakroky,nebude to mat vplyv na otehotnenie,respektive,nebude problem udrzat plod aj po dlhsom casovom odstupe po zakroku?...Dakujem este raz. Ivana.
Ivana

ODPOVEĎ  
Na otázky s takýmto obsahom som odpovedal nespočetne krát. Prosím prečítajte si ich v tejto poradni. ASCUS nie je dôvodom pre konizáciu. Ani prítomnosť HPV nie je dôvodom ku konizácii. Pri cytiologii ASCUS sa odporúča cytologická kontrola o 4-6 mesiacov. Ak sa cytologický nález opakuje bolo správne vykonať test na HPV. Ak ste HPV pozitívna tak máte absolvovať kolposkopiu u odborníka. Zatiaľ nemyslite na žiadne operačné výkony ale absolvujte kolposkopiu. Prečítajte si moje predchádzajúce odpovede.
2010-01-04
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Rakovina prsnika
(anna)
Pred rokom mi vyoperovali pozitivny nador v lavom prsniku, brala som chemo a radioterapiu. V marci 2009 bola hodnota onkomarkerov 6,1 a teraz mam hodnotu 6,6. Medzitym mi krv nebrali, ale mesiac po poslednom odbere mam prist este raz. Prosim Vás o radu, aka je norma onkomarkerov pri rakovine prsnika? Ďakujem
anna

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, Sú rôzne markery, u Vás pravdepodobne sa jedná o marker CEA. Hodnoty markerov nie sú až tak závažné ako ich dynamiky, stúpajúce alebo klesajúce hodnoty. Pri zvýšených markeroch sa nemusí jednať o onkologicé ochorenie, a naopak pri nízkych hodnotách sa o onkologické ochorenie prsníkov môže jednať.
2010-01-04
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Biele boky na pokozke semenikov
(Ondrej)
Dobry den, chcel by som sa spytat : Mam na na pokozke semenikov tak biele bodky, vyzera to v podstate ako akne, akurat ze to vobec neboli a neda sa to v podstate vytlacit, podarilo sa mi to asi dva krat a isla z toho biela pomerne tuha tekutina/zmes, len sa chcem opytat ci s tym mam zaist k lekarovi alebo ci to neije nejako skodlive. Mam to iba na semenikoch vobec nie na penise, je mi to zahadou... Vopred DAKUJEM!!
Ondrej

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, na Vašom mieste by som vyhľadal kožného lekára, neváhajte to preto urobiť. Všetko dobré!
2010-01-04
Prof. MUDr. Michal Horňák DrSc. Odpoveď od:
1 << 209 < 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 > 231 >> 450
Facebook