foto
OnkOlympiáda 2015

Prvýkrát na Slovensku - OnkOlympiáda 2015
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
OnkOlympiáda 2015

17.08.2015

Tabaková smernica má slovenskú podobu

28.07.2015

Príďte nás pozrieť na festival Pohoda

01.07.2015

Stretnutia milovníkov hudby v Martine

25.06.2015

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-17:00
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Poprosíme Vás o väčšiu trpezlivosť pri zodpovedaní otázok v mesiacoch júl a august  z dôvodu čerpania dovoleniek viacerých odborníkov.

Ďakujeme za Vaše pochopenie.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9638)

strana 220 z 482 (otázky 4381 - 4400)
Názov
(meno)
Text Dátum
Rakovina krčka maternice
(Alena)
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či môžem mať rakovinu krčka maternice aj keď som mala testy na HPV negatívne. Od januára sa liečim na výtok, pri dotyku (vyšetrení gynekologa) krčok aj krvácal. Tri druhy antibiotík nezabrali. Ďakaujem
Alena

ODPOVEĎ  
Nestresujte sa zbytočnými obavami. Naozaj bez HPV nevznikne karcinóm.
2010-05-17
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Výsledok predoperačného vyšetrenia
(Mária 5)
Dobrý deň, veľa sa dá u Vás dočítať a zároveň aj poradiť.Môj manžel patrí k tým čo sa majú podrobiť zákroku s dg 61 rakovina prostaty.Urobili mu predoperačné vyšetrenie ale nerozumieme výrazom čo znamenajú:SONO :1. hepar primeranej echogenity, miestami mapovitá štruktúra bez evid.ložísk.2. Pankreas hyperechogénny, v oblasti tela hlavy ohraničený.Chvost prekrrytý, hlava mierne zväčšená, bez ev.ložísk-orientačne,nieje na lačno. Z: Kardiopulmonálne komp. Vagotomia,sklon k bradykardii. Pankreatopia,ľahká aktivita AMS- na sledovanie.Ak je možné prosím o laické vysvetlenie Ďakujem srdečne Mária 5
Mária 5

ODPOVEĎ  
Vaša otázka opisuje predoperačné interné vyšetrenie Vášho manžela pred operáciou rakoviny prostaty (konkrétny spôsob operácie nie je uvedený). Ide o výsledok ultrazvukového vyšetrenia, ktorý opisuje nález na pečeni (hepar) a slinivke brušnej (pankreas). Výrazy opisujú výzor týchto orgánov v ultrazvukovom obraze. Ich pochopenie by si žiadalo ukázať ultrazvukový nález, aby ste si predstavili čo je echogenita, resp mapovitá štruktúra. Nález nie je dôležitý pre charakteristiku karcinómu prostaty. Ďalej sa opisuje nález na srdci. Vyšetrenie nie je uzavreté výsledkom. Charakteristika nádoru je priaznivá, ide o lokalizovaný nádor, ktorý začali liečiť hormonálnou liečbou.
2010-05-17
Prof. MUDr. Michal Horňák DrSc. Odpoveď od:
Her2 poz- karcinom prsnika
(Luba)
Dobry den prajem. V decembri 2009 mi diagnostikovali medularny karcinom prsnika. Imunohistochemicka analyza: Estrogen Receptor 1D5 DAKO HS90 Progesterone Receptor PgR 636 Dako HS120 c-erbB-2 SP3 NeoMarkers exprimuje pozitivne Hercep Test (for the Autosteiner) , Dako exprimuje pozitivne. Podstupila som 4 cykly chemoterapii, operaciu- ablacia prsnika, teraz idem na dalsie dva cykly chemoterapie. Chcela by som sa spytat ci by pre mna bola vhodna liecba Herceptinom. Metastazy vzdialene nemam , a v 15 lymfatickych uzlin ktore mi vybrali su negativne Dakujem
Luba

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, odpoveď znie - áno, podľa výsledkov by táto liečba bola vhodná.
2010-05-17
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Urologicke problemi
(katka)
dobry den chcela by som poprosit o radu .moj manžel si nahmatal na pravej strane semenika hrču boli sme u urologa a ten nam povedal ,že manželovi odumiera nadsemenik .na penise sme našli male biele bodky od čoho to može byt.sme manželmi 18rokov dakujem za odpoved.
katka

ODPOVEĎ  
Pravdepodobne ste správne neporozumela lekárovi, ktorý vyšetril manžela. Hmatná hrčka môže byť časť nadsemenníka, ktorý bol v minulosti zapálený a teraz je hmatný. Predchadajúce zápalové ochorenie mohlo byť už pred viacerými rokmi. Ak sa hrčka nezväčšuje, spravidla sa ponecháva bez akejkoľvek liečby. Ak by sa hrcka zväčšovala, bola by vhodná operačná revízia obsahu semenníka.
2010-05-17
Prof. MUDr. Michal Horňák DrSc. Odpoveď od:
Tehotenstvo
(Martina)
Dobrý deň, môj manžel je dva mesiace po chemoterapii pri rakovine semenníka. Chcela by som sa spýtať koľko je vhodné po chemoterapii počkať , kým by sme mohli začať uvažovať o tehotenstve, tak aby nebolo dieťa ohrozené dôsledkami chemoterapie.
Martina

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. Odstup od chemoterapie určuje druh chemoterapie, počet cyklov chemoterapie, celkový stav pacienta. Porozprávajte sa o týchto faktoroch s ošetrujúcim lekárom, chemoterapeutom, bude Vám vedieť poradiť. Všetko dobré želám!
2010-05-17
Prof. MUDr. Michal Horňák DrSc. Odpoveď od:
Rakovina pluc
(Monika)
Dobry den. Moja babka v roku 1999 bola operovana na rakovinu prsnika. Potom sa jej rozsirila na kosti a teraz jej zbadali na pluc viac ako 20 a 1 velku metastazu. Kupila som jej vyrobky od aloe vera a Madarsku Culevit. podla Vas v akom stadiu je?dostane chemoterapiu. kolko casu ma?? dakujem
Monika

ODPOVEĎ  
Milá Monika, na Vaše otázky Vám určite uspokojivo neodpovie ani onkológ, ktorým je ošetrovaná Vaša babička, pretože liečba je závislá od celkového zdravotného stavu, od histologického zloženia nádoru a ešte veľmi veľa ďalších faktorov. Prípravkom z aloe vera neublížite babičke, ale keby to bolo také jednoduché liečiť prípravkami podobnými aloe, nebolo by onkologicky chorých ľudí. Želám Vám i Vašej babičke všetko dobré.
2010-05-17
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Bolest
(Lenka)
dobry den, chcela by som sa vas opytat, mam jedno bolestive miesto na dotyk blizko pupku... ked zatlacim je to bolestive... viem ze to nie je asi nic vazne, ale mam strach. dakujem vopred za vasu odpoved
Lenka

ODPOVEĎ  
Najoptimálnejšie riešenie pre zbavenie sa strachu a získanie objektívneho záveru je návšteva u obvodného lekára, ktorý po doplnení potrebných otázok Vás fyzikálne vyšetrí a v prípade, že nedokáže uzatvoriť diagnózu, Vás odošle na doplňujúce vyšetrenia. Čím skôr bude Vaša návšteva uskutočnená, tým skôr sa zbavíte (pravdepodobne) zbytočného strachu, prajem Vám všetko dobré.
2010-05-17
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Bolest v podpazusi
(Martina31)
Dobry den.Uz bejaku dobu pocitujem tahavu bolest v podpazusi v tej istej oblasti.Urobili mi sono prsnikov aj podpazusia a mala som bez nalezu. Tak neviem akemu odbornemu lekarovi s tym ist? Dakejem za radu.
Martina31

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. Bolesti sú pravdepodobne hormonálneho pôvodu. Bolesti prsníkov sa dajú liečiť. Treba ísť do prsníkovej poradne alebo ambulancie, kde Vám poradia.
2010-05-17
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Bradavky v tehotenstve
(Táňa)
Dobry den, som tehotna 13tt, prsia sa mi zvacsili, ale zaroven sa mi zvacsila jedna bradavka viac ako druha. nie je to velky rozdiel, ale vidno to, nakolko ta vacsia aj viac stmavla, ma akoby viac pigmentu. neviem ci mam radsej navstivit preventivne lekara, alebo je to len hormonalna zalezitost, pripadne nejaka infekcia. nic ma vsak nestipe, neboli, nemam tam ekzem, len je vacsia a tmavsia, obidve mam rovnako viac citlive ako som otehotnela. vyskytuje sa to bezne a v priebehu tehotenstva sa mi zmeni aj druha, alebo mam ist radsej za lekarom? vdaka za radu.
Táňa

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, pri každej zmene v prsníkoch je nutné odborné vyšetrenie. U Vás sa pravdepoodbne jedná o hormonálne zmeny. Navštívte svojho lekára, aby Vás mohol vyšetriť, aby ste sa nemuseli znepokojovať.
2010-05-24
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Rakovina pluc
(Marcela Novoveska)
Dobry den mojmu otcovi pred rokom zistili nador na oblicke,vyoperovali mu ho,no ma aj metaztazy na plucach.V january mal napadnutych 20percent pluc teraz je to uz 70percent a ktomu dostal obojstranny hubovity zapal pluc,ktory neustupuje.mozete mi povedat ake ma do buducna sance.dakujem
Marcela Novoveska

ODPOVEĎ  
Žiaľ, na Vašu otázku Vám nedal uspokojivú odpoveď ani ošetrujúci lekár, ktorému sú známe výsledky vyšetrení a zdravotný stav, preto mail-om už vôbec nie je možné Vám dať "konkrétnejšiu" odpoveď.
2010-05-16
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Nalez zhubny nador na plucach
(Marcel Obertik)
Dobri den mojej svokre nasli zacitkom tohto mes. zhubny nador na plucach velkosti asi2-2.Teraz od 17.5.2010 zacne s chemoterap. V pripade ,ze chemot.bude neuspesna ake mame este moznosti? Chcem sa opitat ako laik,je spravne cakat kym sa to rozsiri dalej.Nedaju sa pluca nahradit docasne prisrtojom a neskor cakat na darcu.Dakujem Marcel
Marcel Obertik

ODPOVEĎ  
Liečba každého nádoru je závislá od veľa rôznych faktorov, medzi inými je veľmi dôležitý celkový zdravotný stav, histologické zloženie nádoru... V súčastnosti je veľmi široká paleta liekov, ich možnosť kombinácie a tiež je možná kombinácia liečebných metód. Tramsplantácia pľúc patrí do skupiny velmi náročných chirurgických zákrokov, kto ju môže podstúpiť, je posudzované skupinou vysokošpecializovaných pracovníkov a nie pre každého je vhodná. Pokiaľ mi je známe, na Slovensku sa toho času ani nerobí. Prajem Vám, aby liečba nálezu u Vašej svokry bola úspešná.
2010-05-16
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
N87,N63
(RENATA34)
DOBRY DEN.CHCELA BY SOM POPROSIT O VYSVETLENIE MOJHO STAVU.URCILI MI DIAGNOZU N87,N63.V OKTOBRI MIN.ROKU SOM BOLA NA PRAVIDELNOJ PREHLIADKE,KDE MI PRI ZISTILI CYTOLOGIU 3A A hvp test bol mierne pozitivny.od vtedy som opakovane obsolvovala cytologiu s vysledkom2-3.bola som aj na sone prsnikov,kde mi doktor nepovedal o ziadnom naleze,len mam prist do roka na kontrolu
RENATA34

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. Túto otázku prosím položte svojmu gynekológovi - on Vám presne odpovie. Malo by byť samozrejmosťou sa informovať u lekára o svojom zdravotnom stave u lekára, ktorý Vám dáva diagnózu, ak Vám nedá vysvetlenie sám od seba. Všetko dobré želám.
2010-05-15
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Leukocyty
(Mirka)
pracujem v zahraničí, bola som chorá a krvné výsledky mám dosť zlé ,len neviem čo znamenajú som stále unavená a na nohe som si našla hrčku o tom som však lekárovy nepovedala, tá noha ma bolí a občas tam cítim ťahanie, leukocyty eigen 2,0 , Ka 3.26,Got 48, Gpt 48, cpk 361, Fe 31, tfs 9,MCH 30,4,trombocyty 109,PCT 0,05,- vtedy som dostala antibiotiká na kontrole som nebola, ale stále sa cítim unavená.
Mirka

ODPOVEĎ  
Na vaše otázky Vám konkrétnejšie odpovede môže dať iba lekár, ktorý Vás liečil antb.,pozná príčinu ich ordinácie a celkový Váš zdravotný stav. Choroba rýchlo prichádza, ale pomalšie odchádza,preto i únava môže ešte stále pretrvávať. Navštívte lekára, ukážte mu hrčku a povedzte, ako sa cítite, a určite Vám poradí ako ďalej postupovať.Prajem Vám veľmi rýchle zotavenie.
2010-05-15
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Kroky po konizácii
(Zuzana)
Dobrý deň,koncom januára som absolvovala konizáciu, kde počas zákroku bol odobratý celý krčok - nie len plytká konizácia, ako sa na začiatku vyjadril primár gyn. odd., nakoľko som ešte nerodila. Výsledok histológie potvrdil karcinóm in situ so začínajúcim, sporným vrastom do žliaz, resekčné okraje sú voľné. Odkázali ma na onkogynekológiu, ale môj ošetrujúci lekár chce najprv vykonať cytológiu (cca. júl), nakoľko som momentálne "čistá" a až v závislosti od výsledkov cytológie sa mám obrátiť na onkogynekológa. Zároveň znova pociťujem tupé bolesti, podobné, aké boli pred zákrokom, ale teraz nie sú také intenzívne. V mojom prípade došlo k zmene cytologického nálezu z 2 na HGSIL v priebehu pol roka. Aj z tohto dôvodu mám obavy, či sa karcinóm nemôže opätovne rozšíriť / vrátiť, keďže výsledky histológie hovoria o "začínajúcom, spornom vraste do žliaz". Po zákroku som sa dala zaočkovať po porade s lekárom proti HPV, už som dostala druhú dávku. Prosím Vás, vedeli by ste mi poradiť, aké kroky mám podniknúť? Vopred Vám ďakujem.
Zuzana

ODPOVEĎ  
Myslím si, že po konizácii s histologickým nálezom ste mali konzultovať onkogynekológa. To bol správny postup, ktorý sa nerealizoval. Ako popisujete výsledok histológie tak nemusí ísť o inváziu – teda vrastanie pod bazálnu vrstvu epitelu – čo je znak už invazívneho karcinómu, ale len obrazne povedané vytapetovanie žliazok v krčku maternice bunkami pred rakovinového stavu. Takže myslím si, že bude najrozumnejšie keď nebudete čakať do júla, ale navštívite onkogynekológa , a ten Vám vysvetlí Váš zdravotný stav a navrhne ďalší postup. Vyhnete sa tak zbytočným obavám a zbytočnému stresu.
2010-05-14
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Hrčka pod rebrami
(michaela)
dobrý deň, už asi pol roka som si zistila Hrčku pod oboma rebrami... ale nie vždy ich tam mam.. väčšinou keď som hladná alebo sa veľa najem ... keď si ich nahmatám tak ma trosku bolia.. no nie vždy ich mam.. čo to moze byť ? je to vážne?
michaela

ODPOVEĎ  
Rebier máme o niečo viac ako " obe rebrá". V prípade, že zistíte pohmatom hrčky, vyhľadajte ihneď lekára, aby ich dokázal i on zobjektivizovať - v súkromných klinikách Vás zoberú bez objednania, ale sa platí v hotovosti. Nič konkrétnejšie nie je možné poradiť na Vaše neúplné otázky. Všetko dobré želám.
2010-05-14
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
2 hrcky v krku
(radovan)
dobry den nahmatal som si 2 hrcky na krku 1 jepod sankov zo spodnej strany a raz je malinka a raz vecia a druhu mam pod nov na hrtane ta sa tiez sem tam zveci trochu co to moze byt prosim poradte
radovan

ODPOVEĎ  
Milý Radovan, z Vášho veľmi nejsného e-mailu je vidieť, že máte strach osloviť s Vašími nejsnými "hrčkami" lekára. Podľa umiestneina a miznutia týchto útvarov("podľa počasia "??) môže ísť o zápalové zäčšovanie lymfatických uzlín, treba však bez obáv navštíviť zubného alebo krčného lekára /ORL ambulancia/. Z krvi, ako píšete, sa nedá urobiť bežné zistenie zväščenie lymf. uzlín. Nik Vám nemôže iba podľa Vášho popisu povedať, akú majú príčinu a ako sa budú vyvýjať. Preto odložte čím najskôr strach a obráťte sa na patričných lekárov, budete tým skôr bez stresu môcť ďalej fungovať. Všetko dobré želám.
2010-05-14
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Rakovina prostaty
(Irena Suková)
Manžel bol na biopsii prostaty PSAT 5,92, F/T: 9%, diagnóza-vjednej vzorke z 12 je zachytený limitovaný fókus ( cca 15 žliazok, menšie ako 1mm) Conventional/ ACINAR ADENOCARCINOMA - GS 6(3+3), grade II - bez zistenej endolyfatickej malígnej nádorovej permeácie - bez zistenej intravaskulárnej nádorovej permeácie - v ostatných valčekoch je zachytený parenchým bez nádorových zmien -bez PIN hign grade -bez iného podstatnejšieho nálezu Mažel má 71 rokov.Prosíme o radu o postupu liečenia a celkovú prognózu jeho ochorenia.Mám už iba jeho.
Irena Suková

ODPOVEĎ  
Podľa vášho opisu ide síce o karcinóm prostaty, ale podľa nálezu karcinóm je vo veľmi včasnom štádiu. S ohľadom na vek a histologický nález s liečbou sa nemusí ponáhľať. Nádor je v tak nízkom štádiu, že manžela možno iba pozorovať a až pri progresii PSA treba zvažovať liečbu. S najväčšou pravdepodobnosťou nádor bude rásť pomaly a neohrozí preživanie Vášho manžela. Toto tzv. aktívne sledovanie sa odporúča u mužov s nádorom, ktorý ste opísala. Porozprávajte sa o tejto možnosti s lekárom, ktorý ošetruje Vášho manžela.
2010-05-14
Prof. MUDr. Michal Horňák DrSc. Odpoveď od:
Ako ďalej
(marianella)
Dobrý deň, som zaočkovaná proti HPV, môj minulý partner údajne papilomavírusy mal, pokiaľ som ja chránená, je možný prenos na ďaľšieho partnera? Pokiaľ áno, tak ako by som mala postupovať?
marianella

ODPOVEĎ  
Myslím si, že si zbytočne komplikujete život. Žite ako zdravá žena a pravidelne absolvujte cytologické vyšetrenie.
2010-05-14
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Kvapôčky moču
(milko)
Dobrý deň, mám taký problém, že chvíľu po močení (aj po hodinke), mi nekontrolovateľne a nečakane vyjde ešte pár kvapiek moču. Bolesti v pohlavnom úde nemám žiadne, trvá to už asi 7 mesiacov, neviem či to môže byť spôsobené zápalom. Inak som zdravý muž, a som sexuálne vitálny. Ďakujem.
milko

ODPOVEĎ  
Predpokladám, že ste po 50-ke. Po moční zostane v močovej rúre malé množstvo moču, ktorý následne po kvapkách vytečie z močovej rúry. Močová rúra má menej elastických vlákien, ktoré predtým vytlačili všetok moč z močovej rúry. Odporúča sa odspodu po močení vytlačit zbytok moču z močovej rúry.
2010-05-14
Prof. MUDr. Michal Horňák DrSc. Odpoveď od:
žľaza
(Klaudia)
Dobry den. pan doktor, ake bakterie sposobuju zapal bartilinskej zlazy, a ako sa mozem chranit, aby sa mi tie zapaly neopakovali? Dakujem pekne.
Klaudia

ODPOVEĎ  
Nešťastne položená otázka. Keď vznikne zápal, tak sa odoberá hnis na bakteriologické vyšetrenie, aby sa zistilo aká, alebo aké, baktérie zápal spôsobili a na aké antibiotiká sú citlivé. Podľa takéhoto výsledku sa potom predpíšu antibiotiká, ktoré sú účinné na baktérie, ktoré spôsobili zápal.
2010-05-14
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
1 << 209 < 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 > 231 >> 482
Facebook