foto
2% proti rakovine

Vaše 2% nám umožňujú pripravovať mnohé programy a projekty, ktoré pomáhajú onkologickým pacientom a ich rodinám.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Orchester Virtuoso nahral pre LPR svoj ...

11.12.2014

Stretnutie psychológov Ligy proti rakovine

01.12.2014

Peniaze zo Dňa narcisov umožnili zakúpiť ...

20.11.2014

Na svete je štvrtá edícia Európskeho ...

23.10.2014

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 14:00-16:00
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9139)

strana 220 z 457 (otázky 4381 - 4400)
Názov
(meno)
Text Dátum
Histologia
(Antonia)
dobry den,xela by som sa opytat ze co znamena ked na papieri mam napisane ze prítomna je cervikálna sliznica a fragmenty endometria s trombami v mikrocirkulácii.a dalej ze sú prítomne kúsky proliferačného a miestami hyperproliferačného endometria s trombami v mikrocirkulácii a lymfocytárnymi celulizáciami v stróme.Zachytila sa aj cervikálna sliznica. takze to je vsetko budte taky dobry a vysvetlite mi to co to znamena.dakujem
Antonia

ODPOVEĎ  
Histologický nález hovorí o normálnej sliznici v kanáliku krčka maternice aj v dutine maternice. Nepíšete prečo Vám vykonali kyretáž.
2010-02-08
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
RPLA
(František)
Dobrý deň. Lekár mi odmieta určiť chorobu a diagnózu pri RPLA, preto Vás prosím o pomoc. Ďakujem.
František

ODPOVEĎ  
Vážený pán František, žiaľ Vášmu e-mailu vôbec nerozumiem. Ak máte záujem informovať sa o niečom rozpíšte to presnejšie, čítane skratky.
2010-02-07
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
DgC32
(jana)
Prosim va mozete mi napisat co presne znamena Ivazívny skvanocelularny Ca s ložiskovou keratinzaciou.Mojeotec sa lieci uz druhou davkou chemo.dakujem
jana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, z toho mála čo ste napísala sa jedná o zhubný nádor hrtana, ktorý sa môže chovať agresívne k okolitým tkanivám. Ošetrujúci onkolog Vám určite skonkretizuje momentálny nález podľa jemu dostupných vyšetrení.
2010-02-06
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
C50.4 je nutná biopsia ?
(lívia)
pekný deň Vám prejem.Potebujem sa poradiť.Po operácií PP v roku 2004 s následnou RAT+CHt.leičená tamoxifen zoladex 3r.Mám taketo výsledky doposiaľ.Mamograf-28.1.2005 v PP v HLQ 6cm od mamilly pozorovať areál kondenzácie veľkosti1,8cm hviezdicového charakteru.USG :V PP v HLQ hypoechogénne ložisko nepravidelného tvaru veľkosti cca 2,4x1,3cm v centre hypoecho tekutinového charakteru.Dorzálný tieň sa nezobrazuje.........USG-12.7.2005V PP v HLQ pod op.jazvou pretrváva hypoechogenné nepravidelné ložisko skôr hviezdicového tvaru, t.č. veľkosti 17 x 20 mm s nepravidelným , nehomogénnym dorzálným tieňom. Ako fibroza sa tiahne ku koži.Koža je zhrubnutá 3,5mm....mamograf-2006 V PP relatívne hrubšia koža so sýtejšou štruktúrou po RAT, deznejšia je celá žľaza , hlavne v HLQ kde 6cm od mamily prítomná lokálna kondenzácia žľazy 1,8x1,2 cm hviezdicového tvaru, ohraničenie voči okoliu je ostrejšie.USG - V PP v HLQ hypoechogénne ložisko nepravidelného oválného tvaru t.č. rozmerov 1,7x0,6 cm ............19.1.2010 Mamograf V PP relatívne hrubšia koža so sýtejšuo štruktúrou po RAT denznejšia je celá žľaza, hlavne v HLQ kde 5 cm od mamily je rpítomná lokálna kondenzácia žľazy až s naznačeným ložiskom 1x1cm hviezdicového tvaru zvýraznené so spikuláciou v okolí.USG- V PP v HLQ 5 cm od mamily je hypoechogénne ložisko nepravidelného tvaru s výbežkami rozmerov 0,9x0,7 cm s výrazne zosileným dorzálným echom.Ked uvidela moj posledný vysledok gynekologička ma posiela na biopsiu a moja onkologička chce urobyt kontrolné USG v apríly jej záver citujem ..........V r.2004 QE+EAL.x.s následnou RAT + CHT, 3 roky TMX-pre gynekol.KI bol exovaný t.č. susp.lokorec.-HLQ 1.dx.ťažko jatrogénne zmenený tuhý až fibrosklerotický s kožnými zmenami , v hlbke tvrdá rezist. v teréne mierne zmäknuté žľazy/ po intenzívnej th/ t.č. v ličbe 1.mesiac letrozolom Neviem čo mám robyť koho posluchnúť gynekologičku a ísť na biopsiu alebo onkologičku a počkat v apríly na kontrolné USG .mne sa to ložisko vidí po každej kontrole stále menšie a menšie tak neviem čo je dôvodom že ma posiela pani doktorka na biopsiu ?biopsiu ?
lívia

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, Vo Vašom prípade na základe Vášho popisu by som by som doporučoval biopsiu vykonať.
2010-02-06
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
C50.4
(lívia)
dobrý den chcem sa vás opýtat aky je rozdiel medzi liečbou s bevacizumabom a letrozolom ?
lívia

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, Bevacizumab je rekombinantná humanizovaná monoklonálna protilátka, Letrozol je hormonálna látka.
2010-02-06
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Posilnenie imunity
(Kamila)
Som po liečbe rakoviny prsníka (v lete 2009 mi ho zobrali celý).V novembri som liečbu ukončila radioterapiou.Teraz som casto nachladena,brala som aj antibiotiká. Ktorý podporný liek by ste doporučili užívať na posilnenie imunity? Ja si davam Aloe vera aktiv.
Kamila

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, podporných liekov je na trhu dnes veľa, Aloe Vera je jeden z lepších liekov na posilnenie imunity.
2010-02-05
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Znova nador
(Adriana)
Moj otec 71 ročny bol na operacii .Má na trvalo stomii.Zhubný nádor.V januari začal krvacať zo stomii.Bol hospitalizovaný mal zle výsledky krvy berie chemoter.Bol na výšetr.u gastroen.výsledok trhlinka na pažeráku.Uživa lieky.Tento týžden sme boli u jeho onkologa a ten nás objednal na CT. Výsledok : tumor malej panve vo veľkosti 8 cm. Je to možne tak rýchlo od operacie a berie tabletkovu chemoter. xelodu? V pondelok ideme na kolonoskopiu. Ked ho operovali ,tak mu spravili na trvalo stomii a mal ten nádor blizko prostaty tak aj ztoho zobrali kusok a opravili mu aj pruch , ktorý mal. Môže nastať taký rýchli spad a narasť tak rýchlo tumor, ked je tam chemoterapia ? S pozdravom
Adriana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, žiaľ všetky ochorenia sa niekedy chovajú nevysvetlitelne v porovnaní s rozsiahlymi vedomosťami i skúsenosťami lekárov v celom svete.Nález v malej panve môže a nemusí súvisieť so základným ochorením, iba histoloógia ozrejmí jeho podstatu, preto ani CHT nemusí byť účinná. Neuviedla ste dátum operácie , preto konkretnejšie odpovede vám môže dať ošetrujúci lekár.
2010-02-05
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Invazívny duktálny karcinom
(Anna St)
Dobrý deň, 12.10.09 mi vyoperovali invazívny duktálny karcinóm,histologický stupeň 3,nukleárny stupeň 3 /metastázy neboli zistené v LU-brané iba 4 vzorkyLU/, so záverom: MKCH C50.9,TNM pT2pN0pMx, Grade 3.Bola mi naordinovaná 6cyklov chemoterapia-Farmorubicín 150mg+CFA 1000mg+LA-FU 1000mg, + 25 radioterapia a následne má byť podávaná hormonálna liečba 5rokov.Moja otázka znie:či je to dostatočná liečba pri takom zhubnom karcinome a či mám vôbec šancu na úplné vyliečenie.a tiež sa chcem opýtať,či je veľká pravdepodobnosť návratu rakoviny.Čítala som niektoré názory, že z uvedeného druhu rakoviny sa nedá úplne vyliečiť.ďakujem.
Anna St

ODPOVEĎ  
Dobrý deň,každá choroba sa vie záludne chovať i tá ktorá vyzerá že bude mať mierny priebeh s veľkou istotou na vyliečenie.Veľmi veľa záleží od samotného človeka- jeho chuti bojovať-tiež od samotného nádoru ako bude reagovať na danú liečbu, či nebudú musieť byť robené v nej korekcie. Preto na Vaše otázky bude možné odpovedať postupne počas liečby po kontrolnych vyšetreniach.Verte svojim lekárom, opýtajte sa ich čo Vám nie je jasné,spolupracujte s nimi, verte že vždy sa vyberá liečba čo najoptimálnejšia a najefektívnejšia pre daného pacienta.
2010-02-05
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Hrčky
(zlatica)
Dobrý den pan doktor. Mam 25 rokov a v decembri som bola na sone hrdla a vlavo nad lat. usekom klaviculy, mi zistili hypoechogenny ovoidny ostro konturovany tien velkosti 12x6 mm, ktory zosilnuje dorzalne echo, je podkožne. Tuto hrčku si hmatam asi tak 5 rokov. A ešte mam jednu na pravom predlakti ta je menšia asi tak 2x2 mm, ked si ju nahmatavam tak ma boli okole nej. Chcela by som sa vas spytat, ci by nebolo lepšie dat si to vybrat.Mam z toho totiž strach.Dakujem za vasu odpoved
zlatica

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, malá hrčka na predlaktí nemeniaca sa 5 rokov pre Vás najpravdepodobnejšie neznamená žiadnu hrozbu. Nález ktorý bol zistený USG-ky v podkoží v oblasti klavikuly predpokladám že Vám doporučili jeho doriešenie alebo sledovanie a podľa jeho chovania vám doporučia jeho doriešenie. Prajem všetko dobré.
2010-02-05
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rekondicne pobyty
(Zuzana)
Dobry den, chcela by som sa informovat ohladom rekondicnych pobytov ktore organizuje Liga proti rakovine. Moja mama uz druhy krat bojuje s rakovinou.Velmi by som chcela aby sa trochu odreagovala a myslim si ze tieto pobyty davaju pacientkam novu silu a energiu. Zaujimalo by ma akym sposobom by sa mohla o tento druh pobytu uchadzat. Dakujem a prajem pekny den.
Zuzana

ODPOVEĎ  
Milá Zuzana, samozrejme budeme radi ak sa Vaša maminka zúčastní pobytov, ktoré organizuje LPR. Najlepšie bude ak sa nám ozvete na t.č. 02/52921735 kde sa dohodneme na podrobnostiach, máme v ponuke viac možností pobytov v závislosti napr. aj od veku Vašej maminy apod. Iste nás kontaktujte prosím.
2010-02-05
PhDr. Gabriela Horváthová Odpoveď od:
Zrelý tridermálny teratóm
(Juliaómna)
Dobry den, som po laparotomii cysty a praveho vajecnika. Počas vykonu mi bola robena rychla histologia: zrely tridermalny teratóm.Čo to znamená? Povedali mi, ze vysvetlenie dostanem z histologie za 10 dni. Dakujem
Juliaómna

ODPOVEĎ  
Zrelý teratom nie je zhubný nádor. Počkajte na výsledok definitívnej histológie a dostanete podrobné vysvetlenie.
2010-02-05
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Opuch
(Monika)
Dobrý deň, moja matka má už dlhšiu dobu opuchnuté nohy, taktiež aj podbrušie siahajúce nižšie až k rozkroku. Bola na internom vyšetrení, pľúcnom, nefrologickom, urologickom, reumatologickom, sono brucha, nôh aby vylúčili trombózu, kardiologickom a príčinu opuchov nezistili. Tento mesiac ide na operáciu maternice a vaječníkov pre myómy a anémiu. Chcela by som sa spýtať, či tieto opuchy môžu byť gynekologického pôvodu a či môže v tomto stave podstúpiť operáciu. Ak nie, aké vyšetrenie by ste jej ešte odporučili. Ďakujem za odpoveď
Monika

ODPOVEĎ  
Cez Internet naozaj nie je možné vyšetrovať pacientky, stanovovať diagnózu a navrhovať liečbu. Verím, že to chápete. Tieto otázky musíte adresovať lekárom, ktorí Vašu matku vyšetrovali.
2010-02-05
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
MUDr. Jurkovic-Blokada metabolizmu nadorov
(Katka)
Kdesi ste pisali, ze nepoznate liecbu a vysledky MUDr. Jurkovica-preto vam nejake posielam..vsetko je na internete ak by ste mali zaujem.Mozte sa mi prosim k tomu vyjadrit?preco to teda nedavaju aj inym pacientom?klinicke studie nikdy neprebehnu, pretoze sa to neda patentovat a nikto by to nefinancoval lebo v tom nie je obrovsky zisk.V medicine asi nie je dolezite pomoct cloveku ale zarobit.Bohuzial.A to ze aktivne sledovanie pacienta je liecebny postup /ako som sa tu docitala/,to snad nemyslite vazne!!!koho ste uz vyliecili sledovanim? Dakujem a prajem vam vsetkym vela sil a aj"inych"informacii.napr.www.oasisofhope.sk, liecba amygdalinom, megaskorbicka liecba vit C a vela inych...Dajte pacientom liecbu, informacie, nech si mozu vybrat a rozhodnut sa. "Na tejto stránke uvádzam iba niekoľko mnou/MUDr. Jurkovic/ liečených pacientov. V prípade, že máte záujem o informácie o liečebných postupoch väčšieho množstva pacientov, môžete si objednať moju knihu Liečba onkologických ochorení blokádou metabolizmu nádorov vo forme elektronickej alebo v knižnom vydaní na adrese mudr.kamil@jurkovic.sk . -------------------------------------------------------------------------------- Pacient č.1: K. M., nar. v roku 1953 Od 7. 7. do 18. 7.1994 hospitalizovaný v NSP Prešov, POKO RT - TcT CO 60 v celkovej dávke 60 GY. Pacient s dvojmesačnou anamnézou, poruchy prehĺtania a pocit cudzieho telesa na spodine dutiny ústnej. Stav po RAT. Dg: Ca base os oris, Hist.: Dif. dlažd. rohov. dlaždicobunkový Ca. Na spodine ústnej vpravo exulc. TU tiahnúci sa od pravej dolnej sedmičky, na ľavú stranu prerastený na jazyk, spôsobujúci jeho fixáciu. V Submand. bil. zväčšené LU o priemere 2cm. 25.10.1994 opakovane hospitalizačne vyšetrený: Za posledný rok schudol 12 kg, zvracal, udáva sucho v ústach, nechutenstvo, foetor ex ore. Pacient prijatý pre zváženie CHET, no pre nevyhovujúce renálne parametre (pri solid obličke - postraumat. nephrect. ano 1972), CHET ani operácia nebola indikovaná vzhľadom na neistú prognózu. MUDr. Kaščáková - prim. RAT oddelenia, v.r. 27.8.1994 Dg: Ca base os oris cum mts LU submand veľkosť 3x3 cm. Stav po RAT: Foetor ex ore, gingivitis ulc. s nekrotickými zmenami, jazyk málo pohyblivý, ging. krvácanie už pri slabšom dotyku aj spontánne. Pacientovi bola doporučená symptomatická terapia ! Len ťažko prežiera potravu, strata na hmotnosti , algický syndróm. Z vitálnej indikácie i na žiadosť pacienta 27.08.1994 aplikujem liečebný postup: 1. Výplachy dutiny ústnej ( 1 % Mesocain + Celaskon ) 2. Carbimazol, Flavobion , Calcium eff. C, Ascorutin tbl. 3. Trypsin retard, Dithiaden, i.m. v saturačnej a udržiavacej dávke 4. NORGA amp. v saturačnej a udržiavacej dávke Postupom liečby sa stav pacienta zlepšuje, zdurenie gl. parotis spontánne sa upravujúce viac vpravo, foetor ex ore necítiť. Chuť do jedla dobrá, subm. uzliny sa postupne resorbujú. Pravidelne kontrolovaný urológom. FW: 23/56 1. 6.1995 Carbimazol postupne Ex. 7. 8.1995 citujem nález ORL : Toho času nezisťujem TU zmeny ORL obl. ani na jazyku. MUDr. Novák, v.r. 27. 8.1995 liečba skončená. 3.10.1997 - ORL vyšetrenie: Pri kontrole známky TU neprítomné, RLU na krku nehmatné, Dutina ústna v norme, Rtg. hrudníka: Nález negat. Onkomarkery dňa 7. 08. 1997: CEA: 3, 26 - nález v norme. MUDr. Novák, v. r. 11.10.1997 - Kontrolné vyšetrenie: Pacient sa cíti dobre, poruchy prehĺtania a salivácie neudáva, bolesti nemá, stolica a moč v norme. RLU: Nehmatné, štítna žľaza nezväčšená. Dutina ústna: Sliznica mierne prekrvená, chrup opravovaný. Cor, pulmo: Akcentácia II. ozvy nad aortou, dýchanie vezikulárne Žije 3 roky veku primeraným životom. -------------------------------------------------------------------------------- Pacient č. 2 : J. A., nar. v roku 1934 V máji 1991 zistený a histologicky verifikovaný: Ca laryngu (invazívny typ). Napriek dohovoru odborných lekárov odmieta chirurgický zákrok, RAT i CHET. 2. 6.1991 na žiadosť pacienta aplikujem nasledovný liečebný postup: 1. Carbimazol tbl., Flavobion drag. 2. Trypsin retard amp., Dithiaden amp., i.m. v saturačnej a udržiavacej dávke 3. NORGA amp. i.m. v saturačnej a udržiavacej dávke Počas liečby sa afónia upravuje k norme. Laboratórne vyšetrenia sú v norme. ORL vyšetrenie bez progresie základného ochorenia. Po roku liečby Th Ex. O 6 mesiacov zastretý hlas a počínajúca afónia. Doporučujem pacientovi aplikovať RAT súbežne s mojím liečebným postupom, ktorý bol opätovne aplikovaný podľa plánu. Po 6. mesiacoch liečby Th Ex. Pacient sa cíti dobre, je pravidelne kontrolovaný na ORL. 21.5.1997: Onkologické vyšetrenie: Bez známok progresie základného ochorenia. MUDr. Kohúteková, v. r. 21.5.1997: USG vyšetrnie pečene: Hepatopathia dif. MUDr. Ayazy, v, r. 10. 9.1997 - Kontrolné vyšetrenie: Cíti sa dobre, hlasový fond v norme, bolesti nemá. RLU nehmatné. Štítna žľaza nezväčšená, skléry anikterické, jazyk nepovlečený. Cor, pulmo: Akcia pravidelná, ozvy ohraničené, dýchanie bez vedľajších fenoménov. Brucho priehmatné, hepar v oblúku, inguiny voľné. Končatiny bez edémov. Laboratórne vyšetrenia: KO: v norme, FW: 10/22, ALT: 0,96 ukat/1, ALP: 2,57 ukat/1, cholesterol: 5,98 nmol/1, TG: 1:97 nmol/1. Ostatné nálezy v norme. TSH: 1,04 mU /1, s-T3: 2,00 nmol/1, s-T4: 114 nmol/1. Žije 6 rokov veku primeraným životom bez skreslenia hlasového fondu. -------------------------------------------------------------------------------- Pacient č. 3 : F. J., nar. v roku 1933 Chirurgické odd. NSP Trenčín 11.6.1990 na základe predoperačného histologického vyšetrenia: (Adenokarcinóm žalúdka) vykonaná v Chirurgickom oddelení OÚNZ v Trenčíne GEA pre Ca malej curvatúry a časti orálneho tela žalúdka. Peroperačne zistené mts do okolia. Po prvej cytostatickej kúre aplikovanej v chirurgickom oddelení OÚNZ Trenčín pre intoleranciu odmieta ďalšiu aplikáciu CHET. Preto doporučujem symptomatickú terapiu. primár MUDr. Stríženec, v.r. Na žiadosť pacienta aplikujem nasledovný liečebný postup: 1. Carbimazol tbl., Flavobion drag., Feronat, analgetiká 2. Trypsin retard amp., Dithiaden amp., Thiamin amp., Vitamín B12 i.m. v saturačnej a udržiavacej dávke (po mesiaci Vitamín B12 Ex.) 3. NORGA amp. i.m. v saturačnej a udržiavacej dávke Po troch mesiacoch liečby: Bolesti nemá, chuť do jedla dobrá, priberá na hmotnosti. Laboratórne vyšetrenia sa upravujú na normu. Brucho priehmatné, nebolestivé, hepar v oblúku. 26.9.1990 - Kontrolné vyšetrenie onkochirurga: Brucho priehmatné, bez rezistencie. Hepar v oblúku, LU na krku nehmatné MUDr. Stríženec, MUDr.Chlapík - onkochirurg, v.r. 6.2.1991 - Kontrolné vyšetrenie onkochirurga: Pribral 6 kg, ALT: 085, kreatinin:136, KO: V norme. Výživa primeraná, LU na krku nehmatné. Pacient berie liečbu MUDr. Jurkoviča. Doporučujem Sono vyšetrenie brušných orgánov a endoskopické vyšetrenie žalúdka. MUDr. Chlapík, v.r. 11.2.1991 - Fibroskopické vyšetrenie: Záver: Stomitis superficialis. Stav po vysokej resekcii žalúdka. MUDr. Hlista, v.r. 11.2.1991 - Sono vyšetrenie: Záver: Hepar a ostatné brušné orgány v norme. MUDr. Kráčalová, v. r. V marci 1991 sa štítna žľaza zväčšuje a preto Carbimazol Ex. Ostatná liečba podľa plánu. Laboratórne vyšetrenia v norme. O tri mesiace štítna žľaza v norme. Po roku liečby Th Ex. 9.9.1992 - Kontrolné vyšetrenie onkochirurga: Od posledného vyšetrenia pribral 4 kg. Brucho je voľné, bez rezistencie. Doporučujem kontrolné vyšetrenie 13.1.1993 s kontrolou GFS aj USG (Ca prerastal do mukózy propria ) MUDr. Chlapík, v.r. 22.1.1993 - Fibroskopické vyšetrenie: Stav po vysokej GEA propter adenocarcinoma anno 1990. Stomitis chronica polypoides - ad hist. 21.1.1993 - Histologické vyšetrenie: Záver: Chronická postresekčná gastritis. Neoplastické zmeny nie sú zachytené. MUDr. Gregora, v.r. 15.12 1997 - Kontrolné vyšetrenie: Pacient sa cíti dobre, bolesti nemá, chuť do jedla dobrá, stolica a moč v norme, RLU nehmatné, štítna žľaza nezväčšená, skléry anikterické. Cor, pulmo: Akcia pravidelná, ozvy ohraničené, dýchanie oslabené bez vedľajších fenoménov. Brucho priehmatné, operačná jazva pevne zhojená, hepar v oblúku, inguiny voľné, končatiny bez edémov. Laboratórne vyšetrenia: Glukóza: 3,72 mmol/1, kreatinín: 77,1 umol/1, bielkoviny: 76,1 g/1, bilirubín celkový: 18,3 umol/1, ALT: 0,56 ukat/1, GMT: 7,22 ukat/1, ALP: 1,66 ukat/1, cholesterol celkový: 7,35 mmol/1, TG: 1,15 mmol/1, S-AMS: 2,04 ukat/1, Na: 142,Ka: 4,70, Ca: 104 ukat/1, TSH: 0,84 mU/1, T3: 1,38 nmol/1, T4: 114 nmol/1 Pacient je 1x ročne kontrolovaný onkochirurgom, s výsledkom bez recidívy základného ochorenia. Žije 7 rokov veku primeraným životom. -------------------------------------------------------------------------------- Pacientka č. 4 : P. Z., nar. v roku 1927 17.7. - 10.8.1992 hospitalizovaná na chirurg. odd. NOU. Pre bolesti v epigastriu a po predoperačnom vyšetrení vykonaná 28.7.1992 4/5 resekcia žalúdka Hoffmeister-Finsterer, propter Ca ventrikuli partis praepylorika. Cholecyctestomia propter cholecystolithiazis. MUDr. Alexader Huda - NOU Bratislava, v.r. Pacientka po operácii udáva bolesti v epigastriu viac po jedle, nechutenstvo, meteorizmus, anemický syndróm. Na žiadosť pacientky 15.8.1992 aplikujem nasledovný liečebný postup: 1. Carbimazol, Flavobion, carminatíva, laxancia, analgetiká, Feronat 2. Trypsin retard amp., Dithiaden amp., Thiamin amp., Vitamín B12 amp. i.m. v saturačnej a udržiavacej dávke (po mesiaci B12 Ex) 3. NORGA amp. i.m. v saturačnej a udržiavacej dávke Stav pacientky sa počas liečby stabilizoval, pri požití väčšieho množstva potravy udáva pocit tlaku v epigastriu. Brucho priehmatné, nebolestivé, hepar v oblúku. Štítna žľaza nezväčšená. FW 17/1 hod. V 8. mesiaci liečby Th Ex. Ďalšie kontroly na POKO. Laboratórne vyšetrenia v norme. Kontrolné vyšetrenia do roku 1997 v norme. Pacientka žije 5 rokov veku primeraným životom. -------------------------------------------------------------------------------- Pacientka č. 5 : K. H., nar. v roku 1927 23.11.1976 na chir. odd. OÚNZ v Trenčíne vykonaná operácia sec. Dixon propter Ca recti Hist.: Obturujúci adenokarcinóm 3 mesiace po operačnom zákroku recidíva základného ochorenia s rezistenciou veľkosti 10 x 12 cm. Pacientke je doporučená symptomatická terapia a je plne invalidizovaná. Výrazný algický syndróm. Na žiadosť pacientky 7.2.1977 aplikujem nasledovný liečebný postup: 1. Carbimazol tbl., Lipovitan drag., analgetiká, laxatíva, Feronat 2. Vitamín B12 amp., Thiamin amp. i.m. v saturačnej a udržiavacej dávke 3. NORGA amp. i.m. v saturačnej a udržiavacej dávke Počas liečby bolesti ustúpili, stav sa upravuje k norme. 13.6.1977 - Kontrolné vyšetrenie: Tumor nehmatateľný, pacientka sa cíti dobre, bolesti nemá. Laboratórne vyšetrenia v norme. Po roku liečby Th Ex. Pribrala 14 kg. V roku1980 prevedená Cholecystectomia propter Cholelithiasis. Peroperačná revízia dutiny brušnej v norme. 3.12. 1997 - Kontrolné vyšetrenie: Pacient sa cíti dobre, bolesti nemá, stolica a moč v norme, RLU nehmaté, štítna žľaza nezväčšená, skléry anikterické. Cor, pulmo : Akcia pravidelná, ozvy ohraničené, dýchanie oslabené bez vedľajších fenoménov. Brucho priehmatné, operačné jazvy pevne zhojené, hepar v oblúku, inguiny voľné. Končatiny bez edémov. TK: 130/85 torrov, hmotnosť: 78 kg. Od roku 1976 až na ojedinelé biliárne koliky kompenzované cholecystektómiou a občasné chrípky doteraz vážnejšie chorá nebola. Laboratórne vyšetrenia: KO: Normogram, FW 22/48, glukóza 6,00 mmol/1, urea, kreatinin, kys. močová, bilirubin, ALT, TG, mukoproteiny, Na, K , Ca - v norme. ALP: 2,41 ukat/1, cholesterol cel: 5,87 mmol/1, s-AMS: 1,53 ukat/1, s-TSH: 7,35 mU/1 (0,49-4,67), T3: 2,24 nmol/1 (0,69-2,10), T4: 115 nmol/1 (57,9-154). Žije 21 rokov veku primeraným životom . -------------------------------------------------------------------------------- Pacient č.6 : Ing. H. M., nar. v roku 1957 V priebehu vojenskej základnej služby v septembri 1986 na chirurgickom odd. VN Bratislava vykonaná laparatómia a extirpácia karcinómu illeocekálnej oblasti veľkosti 10 x 13 cm. Hist.: Adenokarcinóm s metastázami do LU okolia. Keďže pacientovi bola odporúčaná symptomatická terapia, na žiadosť pacienta aplikujem dňa 1.10. 1986 nasledovný liečebný postup: 1. Carbimazol tbl., Flavobion drag., analgetiká, Feronat 2. Trypsin retard amp., Vitamín B12 amp., Thiamin amp. i.m. v saturačnej a udržiavacej dávke (po 3 mesiacoch B12 Ex) 3. NORGA amp. i.m. v saturačnej a udržiavacej dávke Zdravotný stav pacienta sa zlepšil natoľko, že v januári 1987 nastúpil do pracovného pomeru ako elektrotechnik. Po roku liečby kontrolné hospitalizačné vyšetrenia s negat. nálezom. Začiatkom roku 1988 sa mu narodilo zdravé dieťa a teraz je otcom 2 detí. 15.12.1997 - Kontrolné vyšetrenie: Pacient sa cíti dobre, pracuje ako podnikateľ, bolesti ani iné ťažkosti neudáva. Žije 11 rokov veku primeraným životom. -------------------------------------------------------------------------------- Pacient č. 7 : K. A., nar.v roku 1938 Chirurgické odd., NSP Košice, od: 22.6.- 9.7.1992 V roku 1987 prekonal IM. V roku 1990 obstipácie s prímesou krvi v stolici. Kolonoskopické vyšetrenie potvrdilo tumorózny proces v oblasti hepatálnej flexúry. Pacient odmietol operačný zákrok. V roku 1992 riedke stolice, strata na hmotnosti 8 kg. Interné vyšetrenie: Stav po prekonanom transmurálnom IM s ojedinelou supraventrikulárnou extrasystóliou hemodynamicky kompenzovaný. USG: Nález svedčí pre TU hep. flexúry. Hepar bez mts. I.v. urografia v norme, RTG srdca, pľúc - negat. Hist.: Ide o stredne diferencovaný Ca gr.II miestami obraz Ca mucinozum. Nádor zasahuje do subserózneho tkaniva. 29.6.1992: Vykonaná pravostranná hemicolektomia propter Ca caeci et col. ascend. Stav po IM. Operačný nález: V oblasti coeca a colon asc. TU útvar veľkosti 8 x 8 cm, ktorý takmer obturuje lumen. Zisťujeme známky chronického illeózneho stavu. Hepar bez zistených metastáz. Keďže sa pacient odmietol podrobiť liečbe RAT a CHET, 21.7.1992 na žiadosť pacienta aplikujem liečebný postup: 1. Carbimazol tbl., Flavobion drag., analgetiká 2. Trypsin retard amp., Dithiaden amp., B12 amp., Thiamin amp i.m. v saturačnej a udržiavacej dávke (po mesiaci B12 Ex) 3. NORGA amp. i.m. v saturačnej a udržiavacej dávke Počas liečby sa stav pacienta upravuje k norme, vyšetrenia bez známok recidívy základného ochorenia. 22.10.1992 - Sono vyšetrenie: Pečeň normálnej veľkosti a tvaru, cievna kresba v norme, intrahepatálne žlčové cesty nedil. Dobre sa zobrazuje žlčník, homogénne naplnený. Pankreas dobre zobrazený bez ECHO patológie. Paraaortálne uzliny nezobrazené. Záver: USG nález v norme. RTG hrudníka: Pľúcne polia čisté bez ložiskových zmien, bránice ostro kontúrované, uhly voľné. MUDr. Macejko, v.r. 10.1.1993 - Vyšetrenie v Chirurgickej klinike v Košiciach v Koloproktologickej poradni: V júni 1992 u nás vykonaná hemicolektómia propter Ca coeci et coloni asc. Toho času sa cíti dobre, od operácie pribral 13 kg hmotnosti. Stolica v norme, močenie bez ťažkostí. Brucho v úrovni hrudníka mäkké, priehmatné bez palpačnej rezistencie, nebolestivé, podbruško voľné, hepar v oblúku, jazva zhojená. Per rectum negat. Realizovať USG pečene a paraaortálnych uzlín, RTG hrudníka a irigografické vyšetrenie. 19.1.1993 - Kontrolné vyšetrenia: USG pečene paraaortálnych uzlín a pankreasu: Nález negat. Rtg srdca, pľúc: Negat. prim. RTG oddelenia 3.2.1993 - Hospitalizačné kontrolné vyšetrenie: Irigografické vyšetrenie: Kontrastný nálev voľne postupuje cez colon desc. a flex. lienális až do colon tranzv. V oblasti distálnej tretiny je hrubé črevo resekované spojené terminálno-terminálne s kľučkou illea. Anastomóza je voľná. USG pečene a paraaort. uzlín: Bez patologickej ECHO štruktúry, paraaortálne štruktúry sa nezobrazujú. MUDr. Wolfova, v.r. Laboratórne vyšetrenie: FW 5/1 hod., cholesterol celkový 7.5 nmmol/l. prim.MUDr. Puchír, v.r. 16.3.1993 - Laboratórne vyšetrenie: T3 1.9 nmmol/1, T4 45.1 nmmol/1 MUDr. Eva Mruková, v.r. Pred ukončením liečby pacient prijatý v Chirurgickej klinike v Košiciach na kontrolné hospitalizačné vyšetrenia - 14.61993: V roku 1992 operovaný na našej klinike pre Ca coeci et col. ascendentis. RAT ani CHET údajne neabsolvoval. Pacient bez subjektívnych obtiaží, stolica a moč v norme. Vyšetrenia: FW 6 /15. Laboratórne vyšetrenia v norme. BWR - negat. Irigografické vyšetrenie.: Stav po prekonanej pravostrannej hemikolectómii s voľne priechodnou anastomózou. Toho času bez známok recidívy ochorenia. Rtg srdca a pľúc v norme. Interné vyšetrenia: Obezita symplex,ICHS s prekonaným IM, Dop.Nitro-Mac ret. 2x1, Dipiridamol 3x1 USG vyšetrenie žlčníka, pečene pankreasu, obličiek, paraaortálnych LU: Hepar má ľahko zvýšenú ECHO genitu, ostatný nález v norme. Záver: Pacient bol prijatý na kontrolné vyšetrenie po pravostrannej hemicolectómii propter Ca coeci et col. asc. Uvedenými vyšetreniami recidíva základného ochorenia nezistená. Počas hospitalizácie pacient bez obtiaží v dobrom stave prepustený domov. Doporučujem kontrolné vyšetrenia v proktologickej poradni o 6 mesiacov na našej klinike. Neabsolvoval postoperačne RAT ani CHET. Doc. MUDr. Bober CSc., v.r. - prednosta kliniky MUDr. Vrzgula - ved. oddelenia v.r. prim. MUDr. Blažej, v.r Po roku liečby Th Ex. Ďalšie kontroly podľa odporučenia Chirurgickej kliniky Košice Počas liečby pribral 18 kg. 23.6.- 26.6.1997 - Kontrolné nemocničné vyšetrenie: FW: 2/5, KO: Normogram, vnútorné prostredie: N, urea, glukóza, kreatinín , bielkoviny - v norme, USG dutiny brušnej: Pečeň , žlčové testy, pankreas, paraaortálne uzliny, obličky v medziach normy. Kolonoskopické vyšetrenie (do 110cm): Bez známok recidívy v anastomóze a v oblasti hrubého čreva. Stav po hemicolectomiam 1 dx. propter Ca coecti et coloni asc. St.p. IM. Záver: Uvedenými vyšetreniami nebola zistená recidíva základného ochorenia. Doc. MUDr. Bober, CSc. - prednosta 1. Chir. kliniky Košice 18.10.1997 - Kontrolné vyšetrenie: Pacient sa cíti dobre, bolesti nemá, chuť do jedla dobrá, stolica a moč v norme, RLU nehmaté, štítna žľaza nezväčšená, skléry anikterické, Cor-pulmo: Akcia pravidelná, ozvy ohraničené, dýchanie bez vedľajších fenoménov. Brucho priehmatné, nebolestivé, hepar v oblúku. Inguiny voľné. Končatiny bez edémov. TK : 130/80 torrov Žije 5 rokov veku primeraným životom. --------------------------------------------------------------------------------
Katka

ODPOVEĎ  
Milá pani Gabriele, ja som Vám ešte na Vašu tému neodpovewdala, poznám jeho práce- ide o medicinsky neoverenú neštandardnú liečbu a zatiaľ ju dr. Jurkovič môže robiť iba ako liečiteľ- čo je v mojej odpovedi nepodstatné. Podstatná pri Vašej liečbe je štandradná liečba- samotná dg. mi nič nohovorí o tom či máte uvedenú dg.čerstvo zistenú alebo ste už liečená/ operácia.../ a v akom ste vôbec štádiu. Ak by som bola na Vašom mieste, určite by som najprv sa orientovala na onkológov, ktorí sú špecialistami na Vašu dg.Ak chcete o nej konzultovať obráťte sa na Linku pomoci na doc. Bellu, ktorý je tu stredu popoľudní od 15- 17h.
2010-02-05
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Vytoky a cytologia
(Ela)
Dobry den.Mam jednu otazku.Moze vytok ovplyvnit vysledok cytologie? Dakujem.
Ela

ODPOVEĎ  
Ano výtok môže ovplyvniť výsledok cytologie, preto ak má žena zápal pošvy, musí sa preliečiť a až potom odobrať ster na cytologické vyšetrenie.
2010-02-04
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Amygdalin
(Klaudia)
Dobry den, chcem len od vas aby ste si pozreli www.oasisofhope.com, www.b17hu.info www.doveclinic.com www.e-mms.sk a vyjadrili svoj nazor ev. vase poznatky z tejto liecby.velmi ma to zaujima. Mam choreho otca-onkolog. pacient.Dakujem
Klaudia

ODPOVEĎ  
Milá pani Klaudia, amygdalin - vit. B17 je známy od 50rokov min. storočia a vychádzalo jeho spoznávanie z ľudového liečiteľstva v Mexiku. Zatiaľ napriek výskumom sa nedokázal jeho "zázračný účinok" pri liečbe rakoviny. Rakovina je veľmi široký pojem- takýchto ochorení rôzneho typu je niekoľko tisíc / u Vášho otecka sa vôbec nezmieňujete o dg./, tieto majú rôzne-príčiny a je snaha spoznávať ich a podľa súčasných možností cielene liečiť. Amygdalín patrí do alternatívnej medicíny, ktorej výsledky sa zatiaľ nedali riadne vyhodnotiť. Informácie na internete vychádzajú často od liečiteľov rôzneho typu a sú ťažko posúditeľné.S pozdravom a plným pochopením ,že hľadáte pomoc pre otecka, Vám môžem iba doporučiť konzultovať jeho kokrétnu chorobu štádium a celkový stav s odborníkom onkológom.
2010-02-04
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
čo je hyperechogenita heparu a pankreasu
(anna)
mám dlhšiu dobu bolesť na lavej strane brucha,pod rebrom aj na pravej strane,bola som na usg:cholecystolithiasis soliter,hyperechogenita heparu a pankreasu za odpoved velmi pekne dakujem
anna

ODPOVEĎ  
Milá pani Anna, Hyperechogenita uvedených orgánov zistená pri sonografickom vyšetrení môže znamenať "pretučnenie"- ukladanie tuku do týchto orgánov. Samotné takéto vysvetlenie však neznamená diagnózu, tú môže postaviť iba lekár, ktorý pacienta celkovo vyšetril a odoslal na uvedené vyšetrenie.
2010-02-04
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
DG504
(Marta)
Chcem sa s Vami poradiť pre aké pacientky je určená liečba inhibítormi aromatáz, je to alternatíva Tamoxifénu? Má menej nežiadúcich účinkov?
Marta

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, liečba hormonálna sa dáva podľa receptorov z histológie prsníka. Liečba inhibítormi alebo tamoxifenom sa dáva podľa stavu pacienta, ako i iných faktorov.
2010-02-04
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Brachyterapia
(Daniela)
Prosím Vás, aké druhy ožarovania sú vhodné pri rakovine prsníka. Je vhodná aj Brachyterapia?
Daniela

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, na Vašu všeobecnú otázku sa nedá odpovedať, liečba rádioterapiou sa dáva podľa druhu operácie ako i podľa histológie.
2010-02-04
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Ožarovanie po rakovine prsníka
(emília)
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o Váš názor na ožarovanie. Konkrétne ma zaujíma lieščba ožarovaním starším typom prístrojom, ktoré sa v súčastnosti nemocnice snažia vymeniť za Lineárny urýchlovač. Moja matka pôjde na ožarovanie po liečbe prsníka(CA) ale nemocnica ešte nebude mažť nový prístroj. Zaujíma ma, či je lepšie radšej niekde dochádzať, kde majú už takýto prístroj. Či je liečba novým prístrojom účinnejšia. Dakujem
emília

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, rádioterapiu je lepšie absolvovať určite čím skôr, nečakal by som na nový prístroj.
2010-02-04
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Genetické vyšetrenie
(Sulamit Bukovinská)
Dobrý deň! Chcela by som sa opýtať, ako sa dá dostať na genetické vyšetrenie, ak sa v rodine vyskytlo viac ochorení na rakovinu. Čítala som o tejto možnosti v časopise Zdravie na Internete (http://zdravie.pluska.sk/zdravie/zdravie/medicina/rozsudok-smrti.html). V našej rodine zomrela moja mama na rakovinu hrubého čreva, jej sestra na rakovinu prsníka, ich otec na rakovinu pľúc, jeho sestra mala rakovinu prsníka (ešte žije), otcova sestra zomrela na rakovinu hrubého čreva. Myslím si že je to dosť veľký výskyt rakovinových ochorení a rada by som vedieť, či mám nárok na genetické vyšetrenie, a ako sa k nemu dopracovať. Pri preventívnej lekárskej prehliadke pred vyše rokom ošetrujúca lekárka o tejto možnosti nevedela. S pozdravom Bukovinská
Sulamit Bukovinská

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, u členov Vašej rodiny sa jedná o postihnutie rozdielnych orgánov nepoznám ich ani váš vek, pretože od určitého veku sa robia preventívne prehliadky prsník od 20 až 40 rokov,hrubé črevo od 40 rokov krčok maternice od 20 rokov, neviem vám preto konkrétnejšie odpovedať. Snaď najkompetetnejšiu odpoveď môžete dostať od pracovníkov oddelenia klinickej genetiky v OUSA Bratislava Heydukova 10 č.t. 02/59249 klp. 575 ,574, 576
2010-02-04
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
1 << 209 < 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 > 231 >> 457
Facebook