foto
2% proti rakovine

Vaše 2% nám umožňujú pripravovať mnohé programy a projekty, ktoré pomáhajú onkologickým pacientom a ich rodinám.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Nie je "týždňovka" bez animátora

06.08.2014

Kellnerova vakcína - nový liek na ...

30.06.2014

Dobrovoľníci z projektu "Naše mesto" aj ...

18.06.2014

Nový zákon o verejných zbierkach je ...

28.05.2014

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-16:30
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

16.9.2014   OSPRAVEDLŇUJEME SA ZA MOMENTÁLNY VÝPADOK PRI ZODPOVEDANí NIEKTORÝCH VAŠICH OTÁZOK V INTERNETOVEJ PORADNI, V DôSLEDKU NEPRÍTOMNOSTI NIEKTORÝCH ONK. ODBORNÍKOV. OTÁZKY BUDÚ ZODPOVEDANÉ DO KONCA TOHTO TÝŽDŇA.


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (8969)

strana 220 z 449 (otázky 4381 - 4400)
Názov
(meno)
Text Dátum
Endometrioza
(lenka)
Dobry den, pri laparoskopickom vysetreni mi zistili, ze mam endometriozu. Moze byt endometrioza predstadiom rakoviny?...dakujem vopred za odpoved.
lenka

ODPOVEĎ  
Endometrióza nie je zhubný nádor. Na podklade endometriózy môže vzniknúť karcinóm. Nestáva sa to často a nie u mladých žien. Odpoveď na Vašu otázku je: Endometrióza NIE JE predštádiom rakoviny.
2010-01-05
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Hľadám pomoc
(Gitka)
Dobrý deň. Potrebujem poradiť. Manžel(43) bol v máji 2008 na operácií hrubého čreva odstraňovali mu polyp, ktorý bol zhubný. Nasledovala operácia, kde odstránili časť čreva. Po tejto operácii do týždňa nasledovala ďalšia pri ktorej spravili dočastnú stomiu. Vysvetlili nám to tak, že tam bol nejaký priesak nakoľko manžel omodrel od pupka nadol. Po dvoch mesiacoch to vrátili späť. Nasledovalo chemo a ožarovanie. S ožarovaním skončil v januári 2009. Od začiatku ako mu odstránili dočastný vývod sa sťažuje na zlé vyprázdňovanie a bolesti pri stolici. Pociťuje pálenie , šťipanie. Pri chemo a ožarovaní to pripisovali tomu . Po roku sa to neupravuje. Spravil si všetky vyšetrenia s tým súvisiace zistili, že hrubé črevo je stiahnuté. Mňa by zaujímalo či sa dá tá jazva upraviť alebo odstrániť chirurgicky. Jazva je blízko konečnika , voľné pri vyšetrení hmatateľná. Bude posledné riešenie stomia? Neviem či som dostatočne opísala náš problém ,ale manžel je od bolesti zúfali. Na psychike mu nepridáva ani to ,že ho ani vlastne nevypočujú a tvrdia, že ma upraviť stravu a on skoro ani neje, čo sa bojí toho, ako to za z neho pôjde von. Ďakujem za pomoc.
Gitka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, jednoznačne na Vaše otázky neviem odpovedať, tým že nález je tesne pri konečníku kde je lokalizovaný aj zvierač, pravdepodobne najoptimálnejším riešením bude stomia, defenitívnu odpoveď môžu dať iba ošetrujúci lekári Vášho manžela.Širšie informácie môžete získať z brožúr ktoré vydala LPR/Ako sa správne stravovať, Rakovina hrubého čreva a konečníka , rady nielen pre postihnutých a iné/ Môžete si ich objednať priamo na sekretariáte LPR na t.č.02/52921735 alebo si ich môžete stiahnuť na internetovej stránke LPR v Aktivity a projekty > Publikácie a letáky.
2010-01-04
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Podakovanie
(Anka)
Dobry den prajem,chcem sa Vam vsetkym podakovat ktory sa snazite odpovedat na nase otazky.Viem,ze su niekedy tie otazky velmi zufale ale o to skor cakame na odpoved.Zufalí je aj moj financny stav,preto sa pitam ci mozem poziadat o fin.pomoc,ked som uz raz poziadala a bolo mi aj vyhovene. Chcem Vam popriat do noveho roku 2010 vela zdravie,lasky a porozumenia. A este raz velka vdaka za vsetko.
Anka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, pani Anka, najlepšie by bolo, ak by ste sa s nami spojili telefonicky na t.č. 02/52921735 alebo sa zastavili osobne, pokiaľ ste z Bratislavy. Nakoľko ste neuviedli priezvisko, nevieme si vyhľadať Vašu zložku. Radi sa s Vami porozpravame o možnostiach ďalšej pomoci.
2010-01-04
PhDr. Gabriela Horváthová Odpoveď od:
Fibroadenoma antikoncepcia
(vierka)
dobry den...chcela by som sa poradit.Uzivala som 3 roky antikoncepciu(yasminelle).pred tyzdnom mi vybrali fibroadenomi z praveho prsnika(2m)a z laveho.Chirurgicka mi odporucila neuzivat anti.,lebo to moze sposobovat taketo problemy a moj gynekolog naopak tvrdi,ze antikonc.sa pouzivanie ako prevencie vzniku nezhubnych nadorov.som zmätena...prosim poradte mi...dakujem VIERKA (22 rokov)
vierka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, Vaša gynekologička pozná Váš zdravotný stav kompletne. Mne ste udali len jeden faktor. Ak sa jedná len o záležitosť s fibroadenómom, tak môžete antikoncepciu ďalej užívať.
2010-01-04
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Prosím o vysvetlenie
(zuzana)
Dobrý deň. Pred časom som si našla hrčku v pravom prsníku.Zašla som za gynekológom a ten ma poslal na prsníkovú ambulanciu , kde mi urobili sono zo záverom:cystis a doporučili extirpáciu. 12.11.2009 som podstúpila operáciu a po mesiaci čakania na výsledky z histológie prišlo toto.Doslovný opis : predmet vyšetrenia a lokalizácia: tumor mammae 1.dx na rozhraní kvadrantov klinická diagnóza: nešpecifická hrčka v prsníku záver patológa: v zachytených excíziach ide o chronickú fibróznu mastopatiu a duktálnu hyperpláziu. Imunohistochemické vyšetrenie: S-100:pozitivita p63:pozitivita aktín:pozitivita Vynechala som iba makroopis. Chcem sa spýtať , či je naozaj všetko v poriadku a či kontrola o pol roka u svojho gynekológa je postačujúca.Povedali mi že je všetko ok a netreba žiadnu liečbu. Ďakujem za odpoveď a želám všetko dobré. Zuzana
zuzana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, vo Vašom prípade je kontrola o pol roka dostačujúca. Nejedná sa o zhubný nádor prsníka.
2010-01-04
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Hemangiom, Kalcifikát?
(Dana Turanská)
Dobrý deň, chcela by som od Vás informáciu ohľadpm hemangiomu, alebo kalcifikátu pečene 4 mm. ďakujem
Dana Turanská

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, ide o malé nálezy, ktorých správanie bude sledované, hemangiom je útvar tvorený väčším množstvom atypických ciev , kalcifikát znamená zvýšené nahromadenie kalcia v danej lokalizácii ako je bežné pre dané tkanivo.Jednoznačnú odpoveď Vám dá lekár, ktorému sú dostupné ďalšie parametre.Všetko dobré prajem.
2010-01-04
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Vysokorizikovy HPV
(Ivana)
Pekny den.Dna 11.9.09 som absolvovala cytolog. vysetrenie,z ktoreho mi vysiel vysledok ASCUS.Po dohode s lekarkou som mala zopakovat vysetrenie po 3 mesiacoch.V tom case som ale zmenila lekara,gynekologa...po 3 mesiacoch mi uz cytolog. vysetrenie nerobil,ale zobral mi ster na HPV.Dnes som sa dozvedela vysledok, gynekolog mi povedal,ze HPV vyslo vysokorizikove.Chcela by som vediet, aky je dalsi postup a ci je potrebne to riesit kolposkopiou,alebo konizaciou.Iked ma odoslali k lekarke,ktotra sa touto problematikou zaobera.....aj ak by ma zaujimal aj Vas nazor.Za odpoved dakujem velmi pekne. Mam 31 rokov a zatial som bezdetna.Este by ma zaujimalo,ak by som absolvovala pripadne zakroky,nebude to mat vplyv na otehotnenie,respektive,nebude problem udrzat plod aj po dlhsom casovom odstupe po zakroku?...Dakujem este raz. Ivana.
Ivana

ODPOVEĎ  
Na otázky s takýmto obsahom som odpovedal nespočetne krát. Prosím prečítajte si ich v tejto poradni. ASCUS nie je dôvodom pre konizáciu. Ani prítomnosť HPV nie je dôvodom ku konizácii. Pri cytiologii ASCUS sa odporúča cytologická kontrola o 4-6 mesiacov. Ak sa cytologický nález opakuje bolo správne vykonať test na HPV. Ak ste HPV pozitívna tak máte absolvovať kolposkopiu u odborníka. Zatiaľ nemyslite na žiadne operačné výkony ale absolvujte kolposkopiu. Prečítajte si moje predchádzajúce odpovede.
2010-01-04
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Rakovina prsnika
(anna)
Pred rokom mi vyoperovali pozitivny nador v lavom prsniku, brala som chemo a radioterapiu. V marci 2009 bola hodnota onkomarkerov 6,1 a teraz mam hodnotu 6,6. Medzitym mi krv nebrali, ale mesiac po poslednom odbere mam prist este raz. Prosim Vás o radu, aka je norma onkomarkerov pri rakovine prsnika? Ďakujem
anna

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, Sú rôzne markery, u Vás pravdepodobne sa jedná o marker CEA. Hodnoty markerov nie sú až tak závažné ako ich dynamiky, stúpajúce alebo klesajúce hodnoty. Pri zvýšených markeroch sa nemusí jednať o onkologicé ochorenie, a naopak pri nízkych hodnotách sa o onkologické ochorenie prsníkov môže jednať.
2010-01-04
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Biele boky na pokozke semenikov
(Ondrej)
Dobry den, chcel by som sa spytat : Mam na na pokozke semenikov tak biele bodky, vyzera to v podstate ako akne, akurat ze to vobec neboli a neda sa to v podstate vytlacit, podarilo sa mi to asi dva krat a isla z toho biela pomerne tuha tekutina/zmes, len sa chcem opytat ci s tym mam zaist k lekarovi alebo ci to neije nejako skodlive. Mam to iba na semenikoch vobec nie na penise, je mi to zahadou... Vopred DAKUJEM!!
Ondrej

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, na Vašom mieste by som vyhľadal kožného lekára, neváhajte to preto urobiť. Všetko dobré!
2010-01-04
Prof. MUDr. Michal Horňák DrSc. Odpoveď od:
Kalcifikovaný uzol štítnej žlazy
(Ing.Ladislav Uhliar)
Našli mi pri vyšetrení kalcifikovaný uzol štítnej žlazy.Čo to znamená?
Ing.Ladislav Uhliar

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, pán inžinier, predpokladám že pri USG vyšetrení bol zistený uzlík v ktorom sa postupne nahromadilo Calcium, mal by ste navštíviť endokrinologa, ktorý podľa aktuálneho nálezu Vám navrhne liečebný postup.
2010-01-04
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Semeniky
(Robo)
Pan Mudr.Horňak uz som vam pisal o hrckach po celom penise aj varlatach a nahmmatal som si aj v lavom semeniku aj to ze som hlupy a bojim sa ist k lekarovi a k svojmu uz uplne a tak by som sa chcel opytat ze ci by som nemohol zajst ku vam na vysetrenie pripadne ci by ste ma nejak nezkontaktovali s inym odbornikom dakujem .
Robo

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, samozrejme vyšetrím Vás kedykoľvek. Ak ste z blízkosti Bratislavy, tak Vás vyšetrím osobne, ak nie, napíšte najbližšie mesto kde je urológia a vyjednám Vám vyšetrenie u niektorého urológa. Ak by ste chceli prísť do Bratislavy, tak miesto kde by som Vás vyšetril je: Bratislava, Dérerova nemocnica, poliklinika č. dv. 130. Som tam iba každý pondelok od 8.00 do 10.00. Nepotrebujete žiaden poukaz, iba kartičku poistenca, alebo môžete prísť v utorok do Centra pomoci Ligy proti rakovine medzi 14.00 a 16.00.
2010-01-03
Prof. MUDr. Michal Horňák DrSc. Odpoveď od:
Hrčka na krku
(kamila)
Dobrý deň. Na krku som si našla malú pohyblivú guľku. Veľmi som sa zľakľa. Bola som u lekára- chirurga a ten mi povedal, že ide o reakciu lymfatickej uzliny a že sa nemam zbytočne stresovať. chcela by som vedieť Váš názor,bojím sa, aby to nebola rakovina lymfatických uzlín alebo nejaký iný nádor. Ďakujem
kamila

ODPOVEĎ  
Dobrý deň,zväčšená lymfatická uzlina môže byť napr. ako dôsledok po prekonanom alebo prebiehajúcom zápale v oblasti dutiny ústnej, uší....- vyhľadajte svojho ošetrujúceho lekára, v prípade že nezistí príčinu zväčšenej lymfatickej uzliny pošle Vás na vyšetrenie príslušným odborným lekárom. Všetko dobré Vám prajem.
2010-01-03
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Ca prsnika
(Radovan)
Dobry den,chcel by som sa spytat na Vas nazor na nutnost vykonania biopsie cca mesiac pre planovanou operaciou. Manzelkinej mame diagnostikovali pred Vianocami na zaklade mamografie a usg pravdepodobne maligny ca prsnika. Naplanovali jej najskor biopsiu a nasledne cca o mesiac neskor operaciu.Nasa otazka smeruje k tomu, ci je vobec nutna biopsia a ak ano, ci ju nie je mozne "spojit" s operaciou sucastne (pocas operacie sa odoberie cast tkaniva a patolog mikroskopicky zisti o aky typ tkaniva ide). Ide nam o to, ze sa casto v literature spomina fakt, ze biopsia moze vyvolat rozsev rakovinovych buniek. A ak s biopsia musi urobit napr s odstupom 2-4 tyzdne pred operaciou je mozne uzivat prirodne preparaty, ktore ovplyvnuju metabolicke procesy potencialne rakovinovych buniek (amygdalin, vitC, megaenzymy a pod)? Dakujem Vam za Vas cas a odpoved.
Radovan

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, V poslednej dobe sa vykonáva biopsia u nádorov prsníka. Výhody sú v tom, že pacientka v narkóze nemusí čakať na diagnózu, chirurg dopredu vie pri biopsii diagnózu a môže naplánovať operáciu ako i operačnú techniku zistenia uzlín v pazuche. Po biopsii sa plánuje operácia alebo je sledovaná ( v prípade nezhubného nádoru). V prípade zistenia zhubného nádora sa operácia vykonáva asi do 2 týzdňov.
2010-01-02
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Otázka
(zuzana)
Dobrý deň, prednedávnom mi zistili maligný glióm na mozgu IV.stupňa. V súčasnosti beriem chemoterapiu a rádioterapiu. Po operácií sa mi zhoršil zrak a stabilita rovnováhy, začalo mi strašne chutiť jesť. Je to normálne? Aké mám šance na uzdravenie? Ďakujem.
zuzana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, každé i keď zanedbateĺné ochorenie je komplikáciou v živote, nieto nález v mozgu, ktorý bol najpravdepodobnejšie lokalizovaný v oblasti centier zraku a rovnováhy a chirurgickým zákrokom najpravdepodobnejšie došlo k opuchu ktorý je príčinou Vaších ťažkostí.V priebehu liečby a po jej ukončení sa bude dať zhodnotiť jej efekt.LPR vydala brožúrky v ktorých je možné získať širšie informácie. mali by byť dostupné v onkologických ambulanciach, pripadne Vám im pošleme poštou ak nám doručíte adresu (t.č. 02/52921735) napr. Ako sa správne stravovať, Liečba CHT. RT a iné.
2010-01-02
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
C50
(Jana)
Dobry den prajem,chcela by som sa spitat na inj.Polyoxidonium-imunoterapia.Dostavam ich pred aj po chemoterapii.Citim,ze mi pomahaju ale bola by som rada keby ste sa k tomu vyjadrili.Doporucujete alebo skor odmietate takuto formu liecby? Vopred dakujem za odpoved,a prajem vsetko dobre v novom roku hlavne pevne zdravie.
Jana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň , ak beriete cielenú liečbu / vo Vašom prípade CHT/ zvyšovanie obranyschopnosti organizmu je vo Váš prospech. Čokoľvek budete priberať k liečbe je potrebné informovanie ošetrujúceho lekára, aby náhodou nedošlo k interakcií s liekmi.LPR vydala brožúrku Rakovina prsníka, rady nielen pre postihnutých, Ako sa správne stravovať, CHT ... Môžete si ju stiahnuť na stránkach LPR v Aktivity a projekty > Publikácie a letáky, alebo je možné si ju objednať na sekretariáte na t.č.02/52921735, bude Vám zaslaná bezplatne. My všetci Vám prajeme všetko dobré.
2010-01-02
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Lymfom
(Lenka)
Dobry den, moj stary otec ma rakovinu lymfatickych uzlin. Lieci sa uz takmer 10 rokov, no je uz stary a jeho stav sa rapidne zhorsuje. Viem, ze pravdepodobne uz nie je mozne mu pomoct k vylieceniu, ale velmi ho trapia okvajuce vyrazky na licach, brade a krku, ktore svrbia a zneprijemnuju mu velmi zivot. Chcela by som vediet ci existuje nieco, cim by sa mu dalo pomoct? Ak nie liek, tak nejaka mast popripade nejaka bylinka, alebo odvar. Maste ktore mu predpisuju doktori akosi nepomahaju. Vopred dakujem za odpoved.
Lenka

ODPOVEĎ  
Milá Lenka, nádej na zlepšenie kvality života je neustále.Možno čiastočne pomôžu i maličkosti, zmena stravy/ málo korenené,menej slané.../ zvýšenie imunity, prípadne návykov, škrabanie....videl výražky dermatológ? Bol robený výter? LPR vydala brožúrky napr. ako sa správne stravovať.... Ak by ste mali záujem, môžete si ju v elektronickej forme stiahnuť na našej stránke v Aktivity a projekty > Publikacie a letáky, alebo si ju môžete objednať na našom sekretariáte na t.č.02/52921735 a zašleme Vám ju bezplatne.
2010-01-02
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Bolesť v podpazuší, prsníku
(Dagmar)
Dobrý deň, asi od 26. decembra pociťujem občasnú pichavú bolesť v ľavom podpazuší a prsníku. Prejavuje sa pri niektorých pohyboch, nádychu, prebudím sa aj v noci, keď sa otáčam. Na vyšetrení prsníkov som bola v novembri - lekár konštatoval normálny nález/v polovičke januára som objednaná na mamograf - chodím na kontroly pravidelne čo 2 roky z dôvodu veku a z dôvodu cysty na pravom prsníku, ktorú som kedysi mala/. Prsník, bradavka aj uzliny pod pazuchou vyzerajú normálne. Bola by som rada, keby ste mi poradili, čo môže byť príčinou bolesti a či vydržať do mamografického vyšetrenia, alebo radšej ešte skôr navštíviť všeobecného lekára. Ďakujem za Vašu odpoveď
Dagmar

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, Vo Vašom prípade by bolo vhodné vyžiadať si vyšetrenie-rtg chrbtice, od výsledkov bude závisieť aj ďalší postup a odporučenie ďalších vyšetrení.
2010-01-02
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Pocit hrcky pod rebrami
(Tatiana)
Dobry den. Chcela by som Vas velmi pekne poprosit o radu. Mam pocit hrcky po rebrami,kt.vsak nie je stala ale napr.pri lezani je raz na jednej a raz na druhej strane...ked si to chytim citim ako keby som tam mala daku chrupavku a sa to hýbalo..neviem co to moze byt, bolesti citim len vtedy ked si to moc chytam same od seba zatial nie...doktorka nebola moc schopna odpovedat mi na to, len ma vyhnala so slovami, ze to bude siedme rebro..bola som aj na krv, mam problemy s krvinkami...dakujem za radu
Tatiana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, ak je hrčka malá, pohyblivá, nemení sa,nemala by znamenať pre Vás nič zlého-môže to byť fibróm, lipóm....nezhubné nádory.Ak Vás to znepokojuje, vyhľadajte chirurga, pneumologa, ktorí po vyšetrení Vás usmernia. Všetko dobré.
2010-01-01
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Hrcka pri kolene
(peto)
vcera som s i nahmatal hrcku pri kolene taku malinku aa moc sa boojim co to moze byt ??
peto

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, nepredpokladám že sa musíte veľmi báť, pretože väčšina hrčiek je nezhubná, vyliečiteľná.Každú hrčku aj nezhubnú by mal vidieť lekár, ktorý po vyšetrení Vám doporučí liečebný postup.Dobré, zdravie,radosť zo života v Novom roku.
2009-12-31
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Ca prsníka
(Elena)
Dobrý deň, mojej matke bola diagnostikovaná Ca mamae 1 sin duplex T2. Ma 54 rokov. V máji 2009 bola na prevencii (SONO+Mamograf) a tu sa im nieco nezdalo tak ju objednali na kontrolu o 7 mesiacov(co je podla mna vela) a po tejto dobe tam uz bola takyto nalez. Okamzite bola na odber vzorky - vysledok: Tu do 4 cm, ER 50%, PR 20%, Cerb-B2 1+ negat., Ki-67 30%, nízko diferencovaný Inv. dukt. Ca GR3. S-C15_3 CA 15-3_S 20,990 S-CEA_S CEA_S 0,6 Bez jednoznacnej lymfatickej a vaskularnej invazie. Momentálne je po prvej chemoterapii FEC 100. Odporucanie lekara: neodajuvantná chemoterapia :3 chemo FEC - operacia - 3 chemo. Chcela by som pocut názor iného lekára, ci by ste aj Vy zvolili takyto postup, ci je zvolena chemoterapia spravna. Znamená cerb- B2 vysetrenie HER2? Je tam robene vysetrenie HER 2? Dakujem Vám za odpoved.
Elena

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, postup liečby je správny, a HER 2 máte vyšetrené 1+, nemusíte sa obávať, je to negatívne.
2010-01-01
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
1 << 209 < 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 > 231 >> 449
Facebook