foto
2% proti rakovine

Vaše 2% nám umožňujú pripravovať mnohé programy a projekty, ktoré pomáhajú onkologickým pacientom a ich rodinám.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Ako si požiadať o príspevok zo ...

22.01.2015

Dospeli sme...

19.01.2015

Zimný onko - kardio tábor 2015

13.01.2015

Veselé Vianoce !

23.12.2014

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 14:15-17:00
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9204)

strana 220 z 461 (otázky 4381 - 4400)
Názov
(meno)
Text Dátum
Chemoterapia
(Karolina)
Som v prvom trimestri tehotenstva a mam 4-rocnu dceru. V rodine mame pripad rakoviny. Onkologicky pacient absolvuje uz poslednu moznu /tak sa vyjadrili lekari/ velmi silnu chemoterapiu,ktora obsahuje 3 cykly. Momentalne caka na druhy cyklus a je doma. Moja otazka znie, ci je vhodne pocas tychto cyklov navstevovat v tehotenstve tohto pacienta a takisto ci je to bezpecne pre dieta. Dakujem za Vasu odpoved
Karolina

ODPOVEĎ  
Vážená pani Karolína, pacient s chemoterapiou nie je nebezpečný pre ostatných, ale ak je skutočne vo veľmi ťažkom stave, by som za ním deti ani ženu vo vysokom stave tehotenstva nevodila na návštevu - z psychických dôvodov.
2010-02-19
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Nador na mozgu
(viktoria)
doktor mojej dcery mi povedal ze ju nevie dalej liecit a ani ju nemoze vyliecit. Ma nador na mozgu a nemam peniaze na ineho lekara ani na novu a lepsiu liecbu. Doktor jej na posledy dal depesit a ked jej toto nepomoze tak uy jej ine lieky neda lebo nevie ako tak sa chcem spytat co mam robit.
viktoria

ODPOVEĎ  
Milá pani Viktória, je mi veľmi ľúto že máte tak závažný problém. Nepíšete aký druh rakoviny mozgu má dcéra a myslím že lekár ju nelieči preto, že daný nádor je neliečiteľný.Také existujú a lekár je bezmocný. Viem, že v dnešnej dobe sa vždy v takomto prípade myslí že ide o penoiaze. Ale nie všetko je liečiteľné. Neviem kde je dcéra liečená, ale ak nie v Bratislave, požiadajte leára aby bol jej prípad konzultovaný na špecializovanom pracovisku- OÚSA- Bratislava Heydukova ul.
2010-02-19
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Mamografia
(Marta Krčová)
Dobrý deň, bola som na mamografickom vyšetrení nerozumiem správe, ktorú som dostala: Nález: MMG vyš. bilat v 2 proj: RA: negat. LA: HAK Bilat. pozorovať reziduálne fibroglandulárne tkanivo retroareolárne i v LHQ. Vľavo centrálne na šikmej projekcii cca 4cm od mamilly naznačená spikulácia, bez evid. korelátu v CC proj. Solitárny nesusp. MK vľavo centrálne. Bez patomorfologických MK v zhlukoch. Chcela by som vedieť čo to znamená, vôbec tomu nerozumiem. Ďakujem.
Marta Krčová

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, Váš nález je určite nutné doriešiť a začať ev. ultrasonografom.
2010-02-19
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
T3
(JanaK)
Dobry den, chcela by som sa spytat na negativne ucinky T3 lieku. Moja mama je po operacii SZ vsetko ma vybrate aj uzliny... lebo jej zistili zhubny nador .Operaciu mala v novembri a az vo februari bolo na vysetreni na Haydukovej a konecne jej nasadili T3 po absolvovani vysetrenia v BA. Od novembra obmedzovala jod az dodnes(myslim, ze to az prehanala)a citila sa hrozne! Zacala brat T3 a myslim, ze sa to nejako zhorsuje hlavne ma pichanie v hlave sem tam ako keby ju bodali nozami......Je to normalne sa takto citit alebo to su vedlajsie ucinky T3?Je to nejaky silny sok pre telo teraz? Alebo to trva dlhsie dlhsiu dobu aby sa dostala aspon trochu do normalu ked nemala ten prisun jodu od novembra? V aprili ma ist na radiojodovu liecbu.Mysleli sme si, ze hned po brani liekov sa bude citit omnoho lepsie ale tusim to je len horsie. Je to normale sa tak citit? Bojim sa o nu a budem strasne rada ak mi prosim vas odpisete, lebo od doktorov nemam vela informacii. Dakujem Jana
JanaK

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. Pred vyšetrením a liečbou radiojódom je nevyhnutná úplná absencia jodu v akejkoľvek forme,tiež niektorých liekov o ktorých ste boli informovaní, cielom je aby sa dalo objektívne zistiť koľko zbytkového tkaniva štítnej žľazy je ešte prítomné v organizme, a aby radiojod za liečebným účelom podaný sa maximálne zabudoval do zbytkového tkaniva a aby čo najefektívnejšie a čo v najkratšom čase zlikvidoval nežiaduce tkanivo.T3 je hormón vlastný štítnej žĺaze a dáva sa pacientovi aby sa predišlo hypothyreóze- zníženej funkcii- a tým nežiaducim komplikáciam. Preto ak má mamička ťažkosti obrátte sa na endokrinologov v OUSA - Heydukova 10 , aby ste predišli zbytočným komplikáciam a neodsunuli liečbu radiojodom.
2010-02-18
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
žiadosť
(E)
Dobrý večer, chcem sa opýtať, či je možné sa nechať v Bratislave vyšetriť ak mám podozrenie na rakovinu /mám bolesti v pravej časti zadnice/, bez toho, aby ma na toto vyšetrenie odporúčal môj lekár /prosím o prípadný kontakt, kde by som sa mohol obrátiť/. Ďakujem
E

ODPOVEĎ  
Vážený pán, nerozumiem celkom Vami popísanému zdravotnému proiblému- "bolesti v pravej časti zadnice"- môže íšt o vystrelovanie bolestí z chrbtice/?/, absolvovali ste už dáke odborné vyšetrenie v mieste bydliska?Váš všeobecný lekár Vám iste povedal, resp. mal púovedať o aký asi problém môže ísť keď ste ho adekvátne popísal, resp. Vás i dáko vyšetril. Podľa Vášho popisu Vám neviem odpovedať na Vašu otázku kde by Vás, a vlastne s čím, mohli vyšetriť v Bratislave.
2010-02-18
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Nador pažeraka
(Eva V.)
Manžel ma dg. ca oesophagi inoperabilis.Bola mu vykonana gastrostómia.Bol prepustený do domaceho liečenia aby sa zotavil po operacii.Už je doma l mesiac a nikto mi nevie povedať čo ďalej.Obvodný lekar mi povedal že už s tým sa neda nič robiť, lebo onkol. vyš.na prepušťacej správe je napísane "vzhľadom k vykonostnému stavu a k tomu že bol realizovaný paliatívny chirurg. výkon, onkolog. liečba nie je indikovaná. Chcem sa spýtať či by mal manžel postupiť ožarovanie, alebo sa s tým už neda nič robiť. Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Eva V.

ODPOVEĎ  
Vážená pani Eva, nádor pažeráka je veľmi závažné a častokrát neliečiteľné ochorenie. Ak Vám lekár stav Vášho manžela popiísal tak ako píšete, je to iste pravda. Viem, že sa veľmi ťažko zmierujeme s neliečiteľnými ochoreniami našich blízkych. Žiaľ takýchto stavov je dosť. Je potrebné aby sa mu zaistilo dôstojné dožitie.Vhodné by bolo zaradenie pacienta do paliatívnej starostlivosti.Neviem kde bývate, ak v Bratislave je vhodné obrátiť sa na Paliatívne oddelenie NOÚ na Klenovej ul. ak ste mimo Bratislavy na niektoré onkologické centrum mimo- B.Bystrica,Košice.
2010-02-18
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Invalidný dôchodok
(Ing. Viera Valachová)
Dobrý deň prajem, minulý rok som bola operovaná - karcinóm prsníka . Absolvovala som rádioterapiu - externú aj internú, bola mi nasadená hormonálna liečba. Ľavú ruku mám "slabšiu", mám bolestivý prsník aj podpazušie. Mám návaly, potím sa a rýchlo sa unavím. Mám nárok na invalidný dôchodok? Prsník mi ponechali.
Ing. Viera Valachová

ODPOVEĎ  
Pani Ing.Valachová, v každom prípade si môžete požiadať o invalidný dôchodok, porozprávajte sa vopred s Vašou praktickou lekárkou, ktorá je v kontakte s posudkovým lekárom sociálnej poisťovne, oni majú všetku Vašu zdravotnú dokumentáciu. Rozhodnutie o miere poklesu vykonávať zárobkovú činnosť je v kompetencii posudkového lekára, koná sa na základe podania žiadosti, nemáte čo stratiť, ak sa necítite dobre, treba si žiadosť podať. Jedným z kritérií pri posudzovaní je histologický nález, nemusíte byť po odstránení prsníka, prihliada sa na ostatné ťažkosti a obmedzenia, preto treba aby lekár videl všetku zdravotnú dokumentáciu.
2010-02-18
Anna Baranová Odpoveď od:
Genetická analýza
(Vojtech)
Dobrý deň, je pravdou, že genetická analýza nepreukáže dispozíciu na rakovinu semenníkov? V mojom prípade ja i môj brat sme ju prekonali( dokonca približne v rovnakom čase- nie sme dvojčatá). Máme na vyšetrenie poslať našich synov, resp. je u nich zvýšená pravdepodobnosť výskytu rakoviny?
Vojtech

ODPOVEĎ  
Vaše informácie o genetickej analýze nádorov semenníka sú správne. V súčasnosti sa genetická analýza pre familiárny výskyt nádorov nerobí. S ohľadom na včasnú diagnózu choroby sa odporúča tzv. samovyšetrovanie semenníkov. Nepíšete o veku Vašich potomkov. Ak sú starší ako 15 rokov sa odporúča robiť jedenkrát mesačne samovyšetrovanie semenníkov. U mladších pacientov vyšetrovanie obsahu mieška robí jeden z rodičov. Podrobný postup pri samovyšetrovaní najdete na stránke - www.lpr.sk
2010-02-18
Prof. MUDr. Michal Horňák DrSc. Odpoveď od:
Hrčka na chrbte
(Miriam)
Váž.pán doktor, už asi 3-4 roky mám na chrbte hrčku, asi tak 1cm a vobec ma nebolí. Sporadicky sa mi nad ňou podráždi pokožk a ale nič tragické. Bola som na vyšetrení u lekára a povedal že podľa neho je to len tukové a že mi to vybere. Ja sa však bojím dať si ju vybrať, lebo sme mali kamaráta ktorému takto vybrali malú hrčku a do roka sa mu urobili 3 dalšie a o další rok sme už boli na pohrebe. Mám si dať podľa Vášho názoru hrčku vybrať alebo to nieje potrebné a stačí ju sledovať? Ďakujem
Miriam

ODPOVEĎ  
Dobry den, je tazke vysetrit pacienta pokial ho nevidim. Pokial je to tukoveho charakteru a nemeni sa dany utvar je mozne ho sledovat alebo aj vybrat , je to na zvazeni lekara a aj Vasom.
2010-02-18
MUDr. Martina Vorobjov Odpoveď od:
Prsníky
(lesi20)
Dobrý deň pán doktor, v roku 2000 som bola operovaná na prsník, bola to hrčka ktorú nešlo vytiahnuť injekčne a stále rástla,tak mi ju vyoperovali, histologia dopadla dobre. Teraz som bola na sono prsníkov s týmto nálezom: Koža,podkožie primerané. Obojstranne redukujúci typ prsníka, bilat. s cystami /simplexnými aj multilokulárnymi/, max. veľkosti 6,5x7 mm v HJQ /bilokulárna/, 1.dx. bez solídnych lož.zmien, 1.sin. na rozhraní LQQ pozorovať hypoecholéziu, homogenneho vzhľadu, hladkých kontúr, veľkosti 9x3 mm, bez susp. echopozadia, v.s. FiA, bez susp.echoštruktúr charakteru TU. Dukty nedilatované. Axily voľné, bez LAP. Záver usg BI RADS 3 z prsníkov mám po stlačení bradaviek žltohnedkastý až hnedý výtok, čo som na sono nepovedala, keďže sa ma nepýtali. Viete mi poradiť čo ten nález a ten výtok znamenajú? Veľmi pekne ďakujem a prajem pekný deň lesi20
lesi20

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, pravdepodobne sa jedná o hormonálne zmeny prsníkov. Pre výtok z bradaviek by bola dobré ešte raz vyšetrenie - ev. odber krvi ako i odber sekrétu z prsníka.
2010-02-18
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Podkožna hrčka
(Evka)
Dobry večer,chcela by som sa opytať na podkožnu hrčku,ktora sa mi vytvorila už velmi davno-aj 5 rokov dozadu v oblasti asi 10cm nad kostrčou hore.Vtedy mi lekarka povedala,že je to podkožny tuk,ale začinam mať z toho obavy,hrčka zatial tvar nemeni,ale ked si cez nu prejdem prstom,tak čudne zapacha-asi ako niaky hnis...,nič mi z toho neviteka.Samozrejme sa chystam k lekarke,ale aj tak som yvedava,či mam mať niake obavy,moja mamina ani nie pred rokom zomrela na rakovinu.
Evka

ODPOVEĎ  
Dobry den, pokial mate pocit, ze nastali zmeny je nutne vyhladat lekara-aby Vas vysetril a doplnil potrebne vysetrenia.
2010-02-17
MUDr. Martina Vorobjov Odpoveď od:
Rakovina prsnika
(viera )
prosim vas pan doktor ,ake mam šance na vyliečenie po operacii tumoru prsnika bol ohraničeny a 2 lymf .uzliny boli zle, nastupila som 8 chemot. zatial mam za sebou iba 2
viera

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, nedá sa naozaj jednoznačne odpovedať na Vašu otázku. Pri rakovine prsníka ale šance bývajú vždy vyššie ako pri iných onkologických diagnózach.
2010-02-17
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
MMS
(mirka)
prosim o radu pri rozhodnuti, ci podat otcovi liek-pripravok zvany " mms "...Miracle Mineral Solution...nasla som si o tomto pripravku na www.e-mms.sk.....poradi mi niekto?...dakujem vam mirka, stara lubovna
mirka

ODPOVEĎ  
Dobry den, nepoznam tento preparat.Viete na trhu je vela preparatov.Nemam skusenosti s nimi, takze sa k Vasej otazke neviem vyjadrit i ked som si nieco precitala na internete.Skuste sa pripadne obratit na Doc. Valovicovu, byva na linke pomoci kazdu stredu od 9 - 11 hod.
2010-02-17
MUDr. Martina Vorobjov Odpoveď od:
Hrube črevo
(Dana)
Dobrý večer,môjmu manželovi diagnostikovali nádor na hrubom čreve v začiatkoch G1,od 22.2 nastupuje na ožiarovanie a po 25 ožiaroch operácia.Moja otázka je,či môže čínska huba GANODERMA,pomôcť pri liečení alebo či nemame rasšej vyčkať na neskôr.Za odpoveď ďakujem
Dana

ODPOVEĎ  
Dobry den, osobne nepoznam Vami opisany preparat. Ja sa mozem vyjadrit k onkologickej liecbe.
2010-02-17
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Nález na hrudnej kosti
(Daniela)
V roku1998 som prekonala Ca žalúdka, v roku 1999 operácia srdca - náhrada aortálnej chlopne,v roku 2008 Ca prsníka / chemoterapia a ožarovanie/. Teraz som bola na vyšetrení - PET CT v Nitre kde mi našli nejaké pozitívne ložisko v sterne. Mám sa obávať metestáz, alebo to môže súvisieť aj s operáciou srdca?
Daniela

ODPOVEĎ  
Dobry den, bolo by potrebne vediet,ci ten nalez,ktory popisujete v oblasti sterna (teda kostna struktura/,pokial je tento nalez v sterne bolo by dobre doplnit roentgenovu snimku tejto lokality ev.gamagrafiu skeletu, ake mate hodnoty nadorovych markerov - to vsetko by ste mali absolvovat cez Vasho onkologa,kde ste dispenzarizovana. Ten uzavrie nalez a stanovi liecbu.
2010-02-17
MUDr. Martina Vorobjov Odpoveď od:
Rakovina prsnika
(Petra)
dobry den.mam 29 rokov,diagnozu C50,pred pol rokom som absolvovala chemoterapiu,nasledne radioterapiu a teraz som dostala este 2 kury chemoterapie.lenze mam velmi maly pocet bielych krviniek 0,7 prosim poradte mi cim by sa mi mohli zvysit.dakujem
Petra

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, zvýšiť sa žiaľ nedajú. Pri malom počte bielych krviniek sa treba chrániť pred infekciou.
2010-02-17
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Konizacia
(romanelka)
Dobry den, O dva tyzdne mam ist na konizaciu. CIN vyšlo na II HPV pozit., vedeli by ste mi poradit ako je to potom s otehotnenim,ci je nejaky setrny sposob pre zeny ktore este nerodili? pocula som o konizacii leaserom budem potom moct otehotniet? dakujem.
romanelka

ODPOVEĎ  
Konizácia sa vykonáva u žien ktoré ešte nerodili čo najšetrnejšie, aby sa odstránil pred rakovinový stav ale aby sa odstránilo čo najmenej z krčka maternice. Pri stredne ťažkom pred rakovinovom stave – CIN 2 sa nemusí vždy robiť konizácia. Ak je mladá žena disciplinovaná a spoľahlivo bude chodiť na kontroly, tak možno vyčkať či CIN 2 nezmizne. S CIN 2 je možno otehotnieť aj porodiť bez problémov.
2010-02-17
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Markery
(adriana)
Dobry den prosim vas moj 3rocny syn mal nador v brusku je 19mesiacov po liecbe teraz mal hodnotu markerov 17.3 je to vela.aka by mala byt hodnota
adriana

ODPOVEĎ  
Dobry den, neudavate ktory marker mal vysetreny, napiste prosim opakovane.
2010-02-17
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
...
(Karin)
dobrý den chcela by som sa spýtat.Bola som na gynekologickom vyšetrení. O týžden mi volai vraj mam prísť nab.týžden na krv ,aby som mohla ist neskor na interne predoperacne vyšetrenie.Vraj poterbuju nieco poslat na histologiu.Na vysetreni predtym mi nebrali krv iba robili citolgiu.chcela by som sa spytat keby to bolo vazne ci by si ma zavolali hned alebo nie. a co to moze byt .Mam 42 rokov .dakujem.
Karin

ODPOVEĎ  
Udali ste mi také neurčité údaje z ktorých naozaj netuším prečo Vás volajú. Zatelefonujte svojmu lekárovi a položte mu tieto otázky.
2010-02-16
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Prosim o radu
(Peter)
Dobry den, mam 21 rokov a asi pred 10 rokmi som bol v posilnovni a po nej som zistil, ze mi semenniky vychadzaju z mieska smerom do brucha. Stale som si ich prstami posunul naspat do miesok, casom sa to zlepsovalo a teraz sa mi to stane tak raz za dva - tri dni a to najma vtedy, ked mi je zima. Pred 4 rokmi som bol u urologa s inou vecou- nasiel som si hrcku na semenniku, ale po vysetreni sa zistilo, ze je to len cista. Uvidel by vtedy urolog, ze nieco s mojimi semennikmi a ich prechodom z mieska nie je nieco v poriadku? zistil by rakovinu? resp. neviete co by to mohlo byt? za odpoved velmi pekne dakujem.
Peter

ODPOVEĎ  
Semenníky tesne pred pôrodom zostúpia z dutiny brušnej do mieška cez otvory, v tzv. trieslovom kanále. Potom sa kanále zatvoria. Ak sa stane, môže ísť o tzv. pruh - herniu. Ide o ochorenie, ktoré sa rieši na chirurgii. Vyhľadajte chirurga a vysvetlite mu Váš problém.
2010-02-16
Prof. MUDr. Michal Horňák DrSc. Odpoveď od:
1 << 209 < 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 > 231 >> 461
Facebook