foto
2% proti rakovine

Vaše 2% nám umožňujú pripravovať mnohé programy a projekty, ktoré pomáhajú onkologickým pacientom a ich rodinám.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Darujte 2% z vašich daní na ...

05.03.2015

4. február- Svetový deň boja proti ...

03.02.2015

Ako si požiadať o príspevok zo ...

22.01.2015

Dospeli sme...

19.01.2015

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 14:15-17:00
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9354)

strana 220 z 468 (otázky 4381 - 4400)
Názov
(meno)
Text Dátum
Magnetická rezonancia
(Soňa)
Dobrý deň prajem. Moja mama má rakovinu prsníka s metastázami na pečeni. Niekoľko týždňov sa jej krúti hlava, posledný týždeň je to tak intenzívne, že bez pomoci prejde len pár krokov. Hlava ju nebolí, iba sa krúti a stále by len spala. Boli sme na CT mozgu, no urobili ho len bez kontrastnej látky, lebo jej praskali žily. Chcem sa spýtať, či je toto neúplné vyšetrenie dostačujúce. Máme byť na základe výsledkov pokojní alebo nie? Výsledok z vyšetrenie je nasledujúci: "Stredové štruktúry mozgu bez známok presunu, komorový systém je tvarovo a objemovo v medziach normy. Parenchým mozgu a infratentoriálne štruktúry bez ložiskových zmien charakteru MTS v natívnom obraze. Subarachnoidálne priestory primeranej šírky, voľné. V kostnom okne obraz skeletu klenby i bázy lebky bez evid. chorobných štrukt. zmien." Povedali nám, že vhodnejším vyšetrením by bola magnetická rezonancia ale čakacie termíny sú veľmi dlhé. Ďakujem za Vašu odpoveď.
Soňa

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. Výsledky z CT vyšetrenia sú v norme. Že sa mamičke "krúti" hlava nemusí byť zapríčinené metastázami, bolo by vhodné interné vyšetrenie- poraďte sa s onkológom, ktorému je známy vek i zdravotný stav Vašej mamičky.
2010-03-18
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
BioBran
(Mia)
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, oteckovi bol diagnostikovaný mezotelióm. Momentálne má len tlmené bolesti náplasťami a v priebehu týždňa by mal absolvovať chemoterapiu. Myslite, že pokiaľ by sme chceli pomôcť jeho imunite pomocou prostriedku Biobran, mohlo by mu to prípadne uškodiť? Ďakujem za Vašu odpoveď?
Mia

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. BioBran je registrovaný Úradom verejného zdravotníctva v SR, ako prípravok na zvýšenie imunity organizmu aj proti najzávažnejším chorobám. Čokoľvek budete dávať oteckovi, vždy najskôr informujte jeho ošetrujúcich lekárov. Všetko dobré.
2010-03-18
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Prsnik
(Stefania)
Dobry,den! Chcela by som sa opytat, ci mozu tabletky Indonal partner for woman pomoct ak mam USG takyto: od mamily je hypoechogénne ložisko s hyperechogénnou zložkou rozmerov 1x0,8 cm.respektive ich celkovemu vymiznutiu,alebo je nutna punkcia ci chirurgicky zakrok.Za odpoved vopred dakujem.Stefania.
Stefania

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. Bez poznania Vašeho zdravotného stavu a bez vyšetrenia sa ťažko odpovedá. Ak Vám odporučili punkciu útvaru, mali by ste to absolvovať. Indonal je drahá potravina, ktorá sa predáva v lekárni a nemá žiadne liečebné účinky. Ak by mal, tak by sa predpisoval na lekársky predpis a určite by poisťovne naň nejakou čiastkou prispievali.
2010-03-17
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Myom
(Slavka)
v septembri mi lekár zistil že mam myom velkosti 4x4 cm. Teraz v marci som bola znova na kontrole , myom sa zvačšil na 5,7x4. Lekár mi odporuče odstránenie maternice a myomu. Mám 40 rokov a ešte som nerodila.
Slavka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. Neviem, ako je uložený myom na maternici a ani či Vám myom spôsobuje nejaké ťažkosti. Ste vo veku, keď je otehotnenie menej pravdepodobné. Možno by bolo možné vylúpnuť len samotný myom a maternicu ponechať.
2010-03-17
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Izoechogenne lozisko v malej panve
(Sylvia )
Dobry den , chcem poprosit o vyklad- pri USG brucha bolo diagnostikovane v malej panve uzlovite izoechogenne lozisko so suvisom s mocovym mechurom - moze ist o recidivu ochorenia ktore som prekonala pred 2 rokmi ( rakovina tela maternice ) Dakujem
Sylvia

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. Žiaľ, bez poznania podrobného zdravotného stavu, teda informácií o doterajšej liečbe rakoviny tela maternice a bez gynekologického vyšetrenia nie je možné odpovedať na Vašu otázku.
2010-03-17
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Medularny karcinom
(sylvia)
Dobrý den,chcela by som sa poradiť ohladom manžela.pred dvoma rokmí mu zistili medularny karcinom š.ž.T3N1M0..vyoperovali mu šž aj 5 metastáz v hrudnej oblasti,chodí po pol roku na kontroly.zistili mu nezname ložisko v hepare v oblasti lig.falciforme-mts? ani MRI ani biopsia nález nepotvrdila,ložisko nevedia identifikovať..na kontrolnych vyšetreniach ma zvýšene calcítium 167,potom 178, naposledy 253..máva často hnačky...jedná sa o progresiu?..aké má prognozu? ďakujem za odpoved,lebo manžel nechce o ochorení vôbec komunikovať
sylvia

ODPOVEĎ  
Pani Sylvia, manžel začne komunikovať s Vami ak sa sám so sebou vyrovná, doba je veľmi rozdielna u jednotlivých ľudí.Je potrebné, aby od Vás počul a vedel, že čokoľvek potrebuje, ste pri ňom. T3 znamená, že nádor bol väčší ako 4 cm, N1 - že metastázoval do lymfatických uzlín- čo u medulárneho karcinomu je pomerne skoro od jeho vzniku,M0- klinickým vyšetrením neboli zistené vzdialené metastázy. Píšete že ložisko v pečeni nebolo indentifikované ani MRI ani biopsiou, takže ja tiež neviem určiť pôvod ložiska.Liečba manželovi bola poskytnutá v plnom rozsahu, aký sa akceptuje v celom civilizovanom medicínskom svete. Endokrinológ starostlivo sleduje hladinu zvýšeného kalcitonínu a určite doporučí adekvátnu liečbu, ak bude mať jednoznačný nález, pretože každá liečba nesie so sebou i negatívne účinky a znižuje kvalitu života.Prajem Vám všetko dobré.
2010-03-17
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Chcem sa poradiť
(Jaroslav)
Moja sestra má dg.gliablastoma multiforme-nádor hlavy. teraz bude čo je rok po operácii. Momentálne sa nachádza v nemocnici nakoľko sa stav zhoršil. Sťažuje sa na veľké bolesti hlavy. Bol som upozornený že prognoza ochorenia je zlá a po prepustení z nemocnice bude potrebovať už celodennú starostlivosť.Chcel by som vedieť aké sú prognoza tohto ochorenia.Má dve maloleté deti a chcel by som vedieť, či by nebolo lepšie umiestniť ju do zariadenia s celodennou starostlivosťou, pokiaľ to bude možné kvôli deťom, aby psychicky netrpeli, ak bude sestra doma už len ležiaci pacient. Bol by som rád, keby ste mi poradili čo bude lepšie. Ďakujem za odpoveď.
Jaroslav

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, Jaroslav. Žiaľ na Vašu otázku neviem dať jednoznačnú odpoveť, pretože každý z nás najlepšie pozná svoje sily, možnosti, okolie i jeho reakcie.Snáď Vás lepšie usmerní ošetrujúci lekár, ktorému je známy zdravotný stav Vašej sestry, prípadne psychológ a socialna sestra.
2010-03-16
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Nádor
(monika)
dobrý deň, prosím vás aké sú v súčasnosti prognózy pri liečbe zhubného nádoru na mandli čo všetko treba odstrániť pri operácii a ako prebieha taká operácia, aká je ďalšia liečba, zatiaľ sú všetky výsledky dobré, krv, usg, rtg nikde nie sú metastázy iba v ústach nejaké malé uzlíčky , ktoré majú odstrániť aj lymf. uzliny ? ďakujem
monika

ODPOVEĎ  
Ak sa nádorové ložisko chirurgicky odstráni kompletne a podľa výsledku histologie, zdravotného stavu sa dá liečba, predpoklad efektívnej liečby a úspechu je vysoký.Mne však nie sú dostupné takmer žiadne základné informácie, preto vždy bude najmúdrejšie sa informovať u svojho ošetrujúceho lekára, ktorému musíte veriť,čo zvyši i dobrú vzájomnú spoluprácu, Vašu psychickú pohodu a teda aj podmienky pre zlepšenie zdravotného stavu. Všetko dobré.
2010-03-16
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Mastodynia, hrcka na prsniku
(Dana S.)
Dobry den, posledneho pol roka mam pred kazdou druhou mestruaciou asi 14 dni velmi zdurene a bolestive prsniky. Po poslednej MS som si v pravom prsniku v jeho spodnej casti nasla pohyblivu pevnejsiu hrcku, podobnu zvacsenej uzline. Pre istotu som isla na USG, pan doktor ma ukludnil, ze nejde o nic patologicke, ale zvacsenu zlazu (v zazname - v pravom dolnom q. echogennejsia relat. dobre ohranicena lezia vs. benigneho vzhladu bez pagol neovaskulatury - cyklicka mastodynia.), aj uzliny su v poriadku. Chcela by som sa opytat - ak by tato zvacsena uzlia pretrvavala, staci ju palpacne sledovat, a ak by sa nemenila, na kontrolne USG ist po roku, ako som chodievala doposial?
Dana S.

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. Podľa popisu by sa mohlo jednať o nezhubný nádorček v prsníku.
2010-03-16
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Zapal krcka maternice
(Frantiska)
dobry den. Chcela by som sa opytat, ze co sposobuje zapal krcka maternice ? viem ze rakovinu krcka maternice sposobuje Hpv, neviem ale ze ci aj prícinou zapalu je hpv alebo ine faktory. Moze vzniknut zo zapalu rakovina ? dakujem za odpoved Frantiska
Frantiska

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. Zápal najčastejšie spôsobujú baktérie, vírusy a plesne. Rakovinu spôsobuje vírus – ľudský papiloma vírus – HPV.
2010-03-16
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
D25.1 myoma uteri
(Linda)
Dobry den, som 17 dni po operaci myoma na vajickovode ktory bol o velkosti 10cm. Operovali ma laparkoskopicky, biebeh operacie bol udajne hladky. Po operacii sa citim dobre, takmer v plnej sile.Trapi ma vsak jedna vec. 2 den po operacii som zacala krvacat (vyzeralo to ako menzes) no bolo to len jednorazove a potom nic. Na dalsi den v podvecer som znova zacala krvacat (znova jednorazovo a potom nic)ale bolo to ineho sfarbenia (ruzovo cervene) ako je typicky menzes.Menzes som mala dostat 11.3. avsak sa mi nedostavil. Pred operaciou som mala menzes pravidelny (28,29 dni). Je mozne, ze tento posun je sposobeny operaciou? Dakujem za Vasu odpoved a Vas cas.
Linda

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. Na vajíčkovode nebýva myom. Myom je nezhubný nádor zo svaloviny maternice. Takže pravdepodobne nemáte správne informácie o Vašom zdravotnom stave. Otázku, prečo máte krvácanie, ako opisujete, je najlepšie smerovať na Vášho gynekologa, ktorému zároveň dajte aj otázku, čo Vám vlastne operovali.Všetko dobré.
2010-03-15
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
HSIL/ASC-H
(Beata)
Mam 24rokov,som rok a pol po pôrode.Pred rokom som absolvovala prev.prehliadku a cito stery boli v poriadku,Teraz po roku mi vysli cito stery Vysledok cytologie:mierny zapal,EXOCERVIX:epitelialne abnormality,skvamozne bunky,nemozno vylucit HSIL(ASC-H)odporucanie labortoria bioptizovat,lekar ma poslal na biopsiu,bez kontrolneho steru,Chcem sa spytat,ci by mi nemal urobit kontrolny ster a co biopsia je?Znamena to,ze mam rakovinu?Dakujem
Beata

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. Váš lekár postupoval správne. Mali by ste absolvovať expertnú kolposkpiu. Jedná sa o vyšetrenie krčka maternice pod zväčšením a ak lekár nájde na krčku maternice nejaký nález vyštikne z tohto miesta kúsok tkaniva na histologické vyšetrenie. Nestresujte sa nepodloženými dohadami ale absolvujte spomínané vyšetrenie, ktoré neodkladajte.Všetko dobré.
2010-03-15
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Vred na krcku maternice
(janka392)
Dobrý deň p.MUDr. Masák, ďakujem za Vašu odpoveď. Na medicínsky názov stavu Vám neviem odpovedať. Môj gynekológ spomínal niečo o konizácii, no na druhej strane by to pre mňa nebolo veľmi dobré, vzhľadom k tomu, že ešte nemám deti.Dnes som si telefonicky overovala výsledky cytológie a sú v poriadku. Takže ako laik si myslím, že konizácia potrebná nieje. Trápi ma ale, že neustále po pohlavnom styku špiním cca 3 dni. Lekár sa ma na to pýtal, či sa mi to nestáva. Tak teraz neviem, či ten vred praská, alebo čo to vlastne je. O štyri mesiace mám prísť na kontrolu, no neviem, či tam nezájdem skôr. Výsledky sú v poriadku a aj napriek tomu špiním a považujem to za problém. Vopred ďakujem za Vašu odpoveď a názor.
janka392

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. Napriek detailnému popistu Vášho problému, bez vyšetrenia sa k Vášmu stavu neviem vyjadriť. Je naozaj vhodné v tomto prípade radiť sa s Vašim gynekológom, ktorý má prístup k všetkým potrebným informáciám.
2010-03-15
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Výsledky na rakovinu krčka maternice
(Ľubica Zemková)
Chcem sa informovať či po prvých výsledkoch cytológie ktoré vyšli medzi 2 - 3 je nutné podstúpiť očkovanie?
Ľubica Zemková

ODPOVEĎ  
Milá pani Zemková. Máte veľmi nesprávne informácie z tejto problematiky, preto Vaša otázka nie je položená správne. Odporúčam Vám prečítať si materiál na stránke Ligy proti rakovine - kliknite na Aktivity a projekty >> Publikácie a letáky - tam v zozname nájdite: Rakovina krčka maternice – ako jej môžeme predchádzať, obsahuje všetky potrebné informácie.
2010-03-15
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Prsník
(Zuzana)
Mám 43 rokov a pred dvoma rokmi mi gynekológ našiel hrčku (benígnu)v prsníku. Každý rok absolvujem mamografické vyšetrenie. Som 8 rokov po hysterektómii s ponechaním vaječníkov a v čase, kedy mám mať menzes, ma prsníky veľmi bolia a tento kde je hrčka obzvlášť. Trvá to aj 10 dní. Lieky neberiem žiadne. Je to normálny stav ?
Zuzana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. Vo Vašom veku je to v podstate normálny prejav, nie je teda potrebné sa znepokojovať. Akékoľvek konkrétne otázky v prípade Vášho znepokojenia je potrebné smerovať Vášmu lekárovi, ktorý Vás môže vyšetriť a dať Vám stanovisko na základe zistených informácií.
2010-03-15
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Konizácia
(Antónia Bujňáková)
Dobry den, po dvoch rokoch pravidelnych 3 mesacnych kontrol s pravidelnym vysledkom HPV PAP IIIa, mam stale PAP IIIa, cytologiu LSIL a histologiu CIN II-III. Moja onkogynekologicka ma posiela na konizaciu. Mam 26 rokov, este som nerodila. Myslite si, ze ma vyznam, nechat to posudit aj inemu patologovi, pripadne sa nechat vysetrit niekde inde, aby som mala nevyhnutnost operacie potvrdenu u dvoch odbornikov? Mojej pani doktorke vsak uplne doverujem a s jej postupom som velmi spokojna, len sa stale obavam dosledkov konizacie a stale nie som presvedcena o jej nevyhnutnosti. Dakujem velmi pekne za odpoved.
Antónia Bujňáková

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. Vy ako laik nemôžete posúdiť kedy je u Vás potrebný nejaký medicínsky výkon. Dôležité je, že dôverujete svojej lekárke. Myslím si, že nemáte správne informácie o Vašich výsledkoch. Cytologické výsledky sú PAP IIIa a LSIL. Výsledok histologie – teda z vyštiknutého kúska tkaniva z krčka maternice je CIN II-III. Nepíšete, že by Vám vyštikli kúsok z krčka maternice. Výsledok CIN III je ťažký predrakovinový stav, ktorý je jednoznačne indikáciou ku konizácii, pretože už ďalší stupeň je invazívny karcinóm. Pravdepodobne bude najlepšie, ak sa o svojom zdravotnom stave ešte raz poradíte so svojou gynekologičkou.
2010-03-15
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Hrcky pod kozou
(jana)
Dobry den, po porode som si pod kozou na bruchu objavila hrcky. Su pod kozou, pohyblive, roznych velkosti a je ich tam velmi vela. Od porodu uz presiel rok a su stale tam. Je mozne, ze sa koza natiahla a podkozne tkanivo sa takto mohlo potrhat a zhrckovatiet? Po porode som schudla na povodnu hmotnost, mam 49 kg.
jana

ODPOVEĎ  
Pani Jana,na vašu otázku je ťažko odpovedať, nepíšete o veľkosti, konzistencii, pohyblivosti oproti spodine, nepíšete, o koľko ste schudla. Príčin môže byť viac, v každom prípade je správne, ak obvodný lekár / prípadne gynekológ, dermatológ alebo iní odborníci/prezrie nález, prípadne vás vyšetrí a určite vám poradí ,pretože nepredpokladám že sa jedná o niečo vážne. Všetko dobré Vám želám.
2010-03-15
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Menštruácia po konizácii
(katarína)
Dobrý deň, 26.2.2010 mi robili konizáciu s kyretážou maternice.14.2.2010 som mala vyvolanú menštruáciu injekciou a teraz 14.3.2010 mám menštruačné bolsti, ale krvácam tak ako predtým, krv je svetločervená, pomenej, ale celý deň.neviem, či to je začiatok menštruácie, alebo nejaká komolikácia.Predtým som už mala 3 dni špinenie ako pred menštruáciu.len ma mýli,že doktor mi povedal, že by som mala dostať menštruáciu až 28 dní po výkone, t.j asi 24.3.2010.
katarína

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. Navštívte svojho gynekológa. On Vás vyšetrí a odpovie na Vaše otázky. Cez internet nie je možné vyšetrovať, stanovovať diagnózy a navrhovať liečbu.Všetko dobré.
2010-03-15
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
C50.9
(pavli55@centrum.sk)
Prosim o radu, viem, ze ide aj o cas. Som 3 tyzdne po bilat. op.vykone pre Ca prsnika a chcela by som si ozrejmit dalsi postup liecby. V definit.histologii sa uvadza: 1. IDC mammae 1.dx, Gr.2, z core cut biopsie EIC do 10%, ER aj PR -60% pozit, HER2 pozit, Ki 67 15%, p53 30%. 2. DCIS low grade mammae 1.sin . - lozisko ma pozit.resekcny okraj, potom pri radikalizacii su 'Mnohopocetne loziska DCIS v resekcnej okrajovej linii dodaneho radikalizovaneho lozka' /pod nasadenymi stehmi povodnej resekcnej plochy/. Mam tazke rozhodovanie: cakat na dalsi chir.zakrok-(napr.mastektomiu?), alebo zahajit hned liecbu? Pri HER2 je indikacia liecby Herceptinom? Je nutna chemoterapia - kedy? Staci radioterapia - kedy zacat? Dakujem za skoru odpoved. Pavla
pavli55@centrum.sk

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. Podľa mňa by bola vhodná chirurgická liečba - mastektómia. Po vykonaní chirurgickej liečby podľa veku a stavu lymfatických uzlín ďalšie liečba, tú Vám stanoví Váš lekár. Všetko dobré.
2010-03-14
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Prosím o radu
(mária)
moja mama mám 77 rokov, mala bolesti v podbrušku, ktoré vyžarovali po celom bruchu, slabosť, opuch nôh, teploty, zistili je toto? AVF 77x48mm, na PS nehomogénny utvar 32x28 mm,striedajú sa hopo-anechogénne ložiska, z pava tesne na uterus nasadá nehomogénna rezistencia 46x50mm. Prosím Vás čo to je,či musí ísť na operáciu
mária

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. Pravdepodobne sa jedná o útvary na obidvoch vaječníkoch, ktoré u ženy v takom veku tam nemajú byť, preto by sa mali operovať. Čo tvorí tieto útvary na vaječníkoch povie až patológ, ktorý bude odstránené vaječníky vyšetrovať.
2010-03-14
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
1 << 209 < 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 > 231 >> 468
Facebook