foto
2% proti rakovine

Vaše 2% nám umožňujú pripravovať mnohé programy a projekty, ktoré pomáhajú onkologickým pacientom a ich rodinám.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Na svete je štvrtá edícia Európskeho ...

23.10.2014

Tradičný Týždeň proti rakovine bol netradičný

21.10.2014

V stredu začína výstava "Sme úžasní"

20.10.2014

Náhradný "domov" si pripomína 10 rokov ...

19.09.2014

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-16:30
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9044)

strana 220 z 453 (otázky 4381 - 4400)
Názov
(meno)
Text Dátum
USG prsníkov
(Ivana)
Dobrý deň. Mám 48 rokov a posledné 3 roky chodím pravidelne na USG prsníkov a mamografiu (každé vysetrenie raz za rok). Výsledná sprava z posledného USG je:koža, podkožie a mamily negat., Bilat. prechodný typ prsnej žľazy s fibroglandulárnym tkanivom v primeranej distribúcii.Vpravo pozorovať tri hypoechogénne lézie v.s.charakteru FIA (HLQ cca 1,5 cm od areoly 5x3x5 mm; r-HQQ paraareoláren 6x3x5,5 mm; HQM 1 cm od areoly 4x3x4 mm). Vľavo sú prítomné dva útvary rovnakého charakteru (retroareolárne 9x6x10 mm; na r-LQQ parareolárne tvaru presýpacích hodín 10x5, 5x11 mm). Inak bez jednoznačných patologických ložiskových zmien suspektných z malignity. V axilách bilat. bez prjavov patologickej LAP. Záver: BIRADS 3.KOntrolné USG vyšetrenie o 6 mesiacov a MMg.Posledných 6 rokov som uzívala antikoncepciu. Teraz mi ju na vysetreni nedoporučili užívať. Prosím o vysvetlenie nálezu. Ďakujem.
Ivana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, Jedná sa o nezhubné nádory v prsníku. V prípade neurčitého sonografického alebo mamografického nálezu alebo pri raste nádorov sa chirurgicky vyberajú.
2010-01-22
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Nutna konizacia?
(Marcela)
Dobry den, mam zly vysledok z cytologie PAP 4-5.Na zaklade tohoto vysledku mam ist na konizaciu. Citala som, ze by sa predtym mala urobit kolposkopia, ale mne ju neurobia, lebo moj doktor mi povedal, ze on aj tak nevidi do kanalika. Prosim Vas pan doktor, je nutna konizacia pri tomto vysledku? A este by som sa chcela opytat, ci by som sa mohla objednat ku Vam na vysetrenie. Mam 29 rokov. Dakujem.
Marcela

ODPOVEĎ  
Môžete sa objednať na tel.č. 02/59249292.
2010-01-22
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Cysta na obličke
(agi)
Dobrý deň ,dnes mi diagnostikovali na ľavej obličke centr 3-4 anechog.ložiska o priemere 1,0-1,5 cmčo to znamená pre mňa ako sa to lieči čo je potrebné urobiť ďakujem
agi

ODPOVEĎ  
Cysty obličky nevyžadujú žiadnu liečbu. Občasná kontrola raz za 2-3 roky.
2010-01-22
Prof. MUDr. Michal Horňák DrSc. Odpoveď od:
Monika - pokračovanie
(Monika)
Zabudla som ešte napisať že jej zistili minulý tždeň na vaječniku cystický útvar s hyperechogennymi štruktúrami veľkosti 5,5 x4,8 cm. Ďakujem.
Monika

ODPOVEĎ  
Pravdepodobne ste mi zabudli poslať prvú časť otázky, takže neviem priradiť túto časť otázky. Prosím pošlite mi otázku v jednej otázke kompletne.
2010-01-22
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Onkomarkery
(Monika)
Dobrý deň, včera mojej mame zistili z krvi hodnoty onkomarkerov CA 125 1288,00 CA 19-9 2867,00 na budúci tyžden má ísť na onkológiu na ďalšie vyšetrenia. Sú možné takéto výsledky a čo to znamená? Ďakujem za odpoveď.
Monika

ODPOVEĎ  
Milá Monika, tieto vysoké onkomarkery sú možné,presná diagnóza na základe onkomarkerov sa nedá postaviť, preto ju posielajú na dovyšetrenie na onkológiu, kde pomocou ďalších vyšetrení dospejú k diagnóze a iste ju budú liečiť.Prajem všetko najlepšie a úspešnú liečbu
2010-01-22
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Hemangion
(Iveta)
Dobry den prosim Vas o radu.Chcela by som vedieť čo je to hemangion alebo inu cievnu,tkanivovu malformaciu.Ako sa to da liečiť.Dakujem Iveta
Iveta

ODPOVEĎ  
Milá Iveta, hemangiom znamená nadmerné zmnoženie ciev v rôznej oblasti - môže byť na koži ale aj v niektorých parenchimatóznych orgánoch- napr. v pečeni. Nemáva malígny charakter a lieči sa operatívne ak je to potrebné z estetického alebo iného / útlakového /hľadiska. Závisí tiež od vekového obdobia, či ide o dieťa alebo dospelého a lokality vo vsťahu s inými tkanivami
2010-01-22
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Rakovina prsníka
(Lucinka 1382)
Dobrý deň, mojej mame v tomto roku 2010 diagnostifikovali rakovinu prsníka. Moja mama má v súčasnoti 54 rokov. Rodinná ananméza je taká, že v rodine sme nikdy nemali rakovinu. Mamina diagnóza je: tu mammae 1.sin., T4bN1-2, Mx, C 50.9. Neviem, čo to presne znamená. Mama má tumor v ľavom prsníku o veľkosti 8x5 cm. Taktiež má nález na herape mts. o priemere 20 mm, prstencové ložisko. Chcem podotknúť, že mama sa cítila dobre, aktívne. Chcela by som vedieť, či je to ťažšie štádium rakoviny, ktorý stupeň a či má šancu a koľko trvá približne celá liečba. Teraz začala s prvou chemoterapiou, ešte zatiaľ nebola operovaná. Prvú chemo zvládla dobre, nebolo jej vôbec zle. Celkové zhodnotenie diagnózy: ca mammae 1. sin., invazívny, lob. karcinóm, susp. TUS ad herar, T4bMN1-2Mx, klinic. št. minim. IIIB, C 50.9. Prosím poraďte mi, dá sa ešte z tejto diagnózy dostať? Ďakujem
Lucinka 1382

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, Jedná sa o horšie štádium ochorenia bohužiaľ aj s postihnutím pečene. Pri tejto diagnóze sa dĺžka liečby nedá povedať. Po 3 - 6 kúrach chemoterapie sa zhodnotí výsledok liečby a potom sa plánuje iná.
2010-01-21
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Sauna
(Irena)
Dobrý den ,rada by som navstivila saunu ale mam obavy ci vôbec mozem ?!Som 7 mesiacov po ukonceni chemo 6x,30oziare dg.50.9 Dakujem.
Irena

ODPOVEĎ  
Milá Irena, na Vašu otázku Vám môže zodpovedne dať odpoveď iba Váš onkológ.Pýtajte sa jeho, on pozná Váš stav. Všeobecne Vám odpovedať môžem, ale vy potrebujete vedieť radu pre Vás a teda Váš momentálny zdravotný stav.
2010-01-20
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Rada nad zlato
(adriana)
Otec uživa chemoterapiu Xelodu v tabletkach od novembra .Teraz musel prestať mal malo leukocitov 1,4.A potom ho hospitalizovali ostalo mu zle studený pot,a išla z neho krv zo stomy.Robili mu gastroskopii a zistili , že má trhlinku na pažeraku.Uživa lieky.Kolonoskopiu ešte nemal od operácie.Mohla to spraviť aj chemoterapia, to krvácanie? A ešte mu dávali krv 4 dávky a nejaka infuzie.A ako s chemoterapiou .Ak bude mať dobré výsledky krvy môže pokračovať?Na kontrolu na onkol.ustav ideme na budúci týžden. S pozdravom
adriana

ODPOVEĎ  
Milá Adriana, iste ak skončia komplikácie, ktoré iste lieči onkológ, bude v liečbe pokračovať. Prajem všetko najlepšie
2010-01-20
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Konizácia krčka maternice D 06.9
(Eva Hritzová)
čaka ma vo februári konizácia výsledok z biopsie je nasledovný prítomné silne fragmentované časti sliznice s jedným vačším výrazne zápalovo lulizovaným kúskom epidermizovanej cervikálnej sliznice,prítomný je tiež polzpovite kúsok cervikálnej sliznice,na časti povrchu so skvamoznou metaplaziou s lezom vystupnovanej dysplazie žľazového epitelu až s obrazom adenocarcinoma in situ s raznou lymfocytárnou reakciou v okolí prosím napíšte mi čo ma čaká ,a čo bude nasledovať po koniyácii dakujem
Eva Hritzová

ODPOVEĎ  
Čaká Vás konizácia. Po výsledku histologického vyšetrenia konusu sa bude navrhovať ďalší postup. Nepredbiehajte udalosti. Všetko má svoj čas.
2010-01-20
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Hrcky v prsnikoch
(lala30)
Dobry den.Niekedy pocitujem bolest v lavom prsniku,uzlinky ktore si nahmatám sa nachádzaju v oidvoch ale nie su ani velke a ani ma nebolia.Pred 2 rokmi som rodila a kojila len 5 mesiacov.Chcem sa spytat či tie uzlinky možu byt hormonalne alebo to je rakovina.Moja matka mala karcinom prsnika a po 9 rokoch boj s touto chorobou prehrala.Mám 30rokov.Viem že mi doporučíte sono prsnikov ale pre troska upokojenia duse sa na Vás obraciam s mojimi otázkami.Vprsnikoch sa nachadza urcite množstvo žliaz,atd,ale človek sa vždy obava toho najhoršieho.Mám sa obavat dedičnosti tejto diagnozy?Nikto okrem maminy tuto chorobu v rodine nemal.Dakujem Vám za Váš čas a za odpoved na moje otázky ktoré aspon troška pomožu po psychickej stránke.Este by som sa spytala že keby som mala záujem sa objednat u Vás na vyšetrenie či musím byt Vašou pacientkou.Dakujem a prajem prijemny den.
lala30

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, Hrčky v prsníkoch bývajú rôznej povahy, Vo Vašom veku skôr hormonálnej povahy. Ako píšete treba vyšetriť prsníky ultrazvukom. Vo vašom prípade ide o mierne zvýšené riziko vzniku rakoviny prsníka pre výskyt tejto rakoviny v rodine. Samozrejme neznamená to že rakoviny prsníka dostanete, ale sú nutné pravidelné lekárske kontroly. Je možné sa objednať aj v našej ambulancii na tel. č. 02-59249608.
2010-01-20
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Hrcka na semeniku
(Lubo P.)
Dobry den.Mam hrcku na lavom semeniku pred 7 rokmi som bol u uruloga a ten my napisal:tunica albuginea hm cca 1 mm rezistencia na hranici s caput epididymis.Dg:in observ Orchalgia,Cancerofobia.Ze to nador neje.Teras sa my ta hrcka svätsila asi na cca 3 mm pri dotiku troska boli a niekedy pri chvôdzi a pri sedeni.K lekarovi sa ist bojim je my to neprijemne.Poradte my prosim.Dakujem.
Lubo P.

ODPOVEĎ  
Podľa Vášho opisu nálezu sa nemožno vyjadriť o charaktere ochorenia. Vyhľadajte urológa.
2010-01-21
Prof. MUDr. Michal Horňák DrSc. Odpoveď od:
ďakujem za odpoveď
(Zuzana)
Ešte raz Vám ďakujem za odpoveď. Chceli ste vedieť celý výsledok z biopsie, tak ja Vám ho napíšem, pretože ste mi vždy zodpovedali na moje otázky, na ktoré som nedostala odpovede od mojich ošetrujúcich doktorov. Exocervix dlaždicový epitel s pakakeratózou vírusovej infekcie a ľahkej dysplázie.TZ metaplastický epitel so stredne ťažkými dysplastyckými zmenami chronicko ložiskovo aktívny nešpecifický zápal Endocervikálny okraj bez dysplastických zmien, Kontrolná cytológia 1-2 negatív,ďalšia kontrolný cytológia v marci
Zuzana

ODPOVEĎ  
Myslím si, že ste boli správne riešená, pretože ste mali v konuse stredne ťažký pred rakovinový stav, ktorý sa odstránil celý.
2010-01-21
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Problém
(jano1988)
dobry den chcel by som sa spytat... nasiel som si na pravom semenniku nieco ako hrcku, je to uplne mäkucke, vobec to neboli.. a cital som na internete ze by to mohla byt spermatokela alebo aj rakovina cize nador, prosim vas mohli by ste mi poradit jako sa spermatokela a nador daju od seba rozlisit ? neboli ma to spozoroval som si to asi tyzden dozadu a ja mam celkovo z lekarov fobiu, a strach , keby tak nebolo siel by som urologovi a nepytal by som sa vas tuna... :( prosim mohli by ste mi pomôct ? vazne prosim.. a vopred dakujem, pripadne mi napiste priznaky nadoru a tej spermatokely dakujem .. jano
jano1988

ODPOVEĎ  
Spermatokela je ochorenie, ktoré neohrozuje život. Spermatokela vychádza z hlavy nadsemenníka, ktorý je uložený na zadnej ploche ploche semenníka. Otvorte si na internete www.lpr.sk - Aktivity a projekty- Publikácie a letáky- Samovyšetrovanie semenníkov a vyhmatajte si nadsemenník. Ak sa útvar nachádza na zadnej ploche semenníka v jeho hornej časti, môže ísť o spermatokélu. Vhodnejšie by však bolo prekonať strach pred vyšetrením u lekára a navštíviť urológa.
2010-01-21
Prof. MUDr. Michal Horňák DrSc. Odpoveď od:
Zvýšené hodnoty CEA
(Alexander)
Dobrý večer, dňa 18.1.2010 som napisal príspevok, na ktorý mi 21.1.2010 odpovedala pani Dr.Podaná.Ďakujem za ňu, ale nieje mi z nej jasné, čo mám ďalej robiť, chcel som vedieť, či mám absolvovať nejaké špeciálne vyšetrenia a chcel by som aj vediet prečo vlastne stúpajú tieto hodnoty CEA, čo treba vtedy robiť keď sú vyššie ako norma, ktorú uviedlo laboratorium, ktoré mi robilo rozbor.Nehnevajte sa a prosím ešte raz o odpoveď
Alexander

ODPOVEĎ  
Pán Aleexander, pani MUDr.Podaná Vám Vašu otázku zodpovedala. Vysvetlila i účel onkomarkerov, tieto však nemajú štandardné normy a robia sa rôznymi metódami, preto z rôznych laboratórií môžete dostať rôzne výsledky. Vami uvedené hodnoty sú iba veľmi mierne zvýšené ,čo ešte nemusí znamenať onkologické ochorenie, pretože každý jedinec ich má zrozdielne po určitú už iba podozrivú hranicu. Podľa vašich e-mailov boli robené na 2 pracoviskách- a vyšetrili Vás dvaja odborníci na možnosť prítomnosti onkologického ochorenia ktoré by mohlo s CEA súvisiteiť. Výsledky boli negatívne. Ak žiadate radú,tak otom zostante v sledovaní u jednoho- najlepšie gastoenterológa ktorý bude sledovať hladiny onkomarkera a podľa vývoja , ak bude potrebné bude robiť i ďalšie špecializované vyšetrenia. Onkomarkery slúžia na sledovanie účinnosti liečby a vývoj onkologického ochorenia, bežne sa pri preventívnych vyšetreniach , zhľadom na malú výpovednú hodnotu nepoužívajú, ak lekár pri prevencii nezistí príznaky ktoré by mohli hovoriť o možnom onkologickom ochorení. Ak ste z Bratislavy, prídite prosím do Centra pomoci LPR za mnou a osobne Vám môžem lepšie vysvetliť úlohu a účinnosť - výpovednú hodnotu onkomarkerov. S pozdravom dr.Valovičová- som tu každú stredu od 9-13h.
2010-01-21
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Tehotenstvo po konizácii
(linda k.)
Na začiatku decembra som podstúpila konizáciu. Výsledky sú dobré,tak sa chcem opýtať,po aké dlhej dobe môžem zostať tehotná?
linda k.

ODPOVEĎ  
Nepodali ste mi žiadne konkrétne údaje k zodpovedaniu Vašej otázky. Nepoznám histologický nález z konusu. Nepoznám stav okrajov konusu. Údaj, že výsledky sú dobré je údaj v hovorovej forme medzi priateľmi ale nie v medicínskej forme. Neviem aký veľký konus Vám operovali. Takže s touto otázkou sa musíte obrátiť ne lekára, ktorý Vám robil konizáciu, alebo na Vášho gynekológa, ktorý pozná Váš zdravotný stav.
2010-01-19
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
Duktálna hyperplázia
(Elena)
Váž. pán doktor! Vlani mi zistili v rámci preventívnej prehliadky fibroadenom v pravom prsníku, ktorý bol extirpovaný. Keďže som dispenzárna pacientka, po roku v rámci kontroly mi zistili maličký nález 25 krát 1O mm na druhom prsníku, ktorý bol na mlečnej žľaze. Znova som absolvovala extirpáciu. Výsledok biopsie je duktálna hyperplázia s involunčnými zmenami. Aj keď viem, že nejde o rakovinu, predsa mám obavy,či sa to nebude opakovať,lebo patrím do skupiny žien, ktoré nerodili. V súčasnosti som prišla ešte o pracovnú príležitosť. Hoci mám univerzitné vzdelanie s doktorátom, žijem v strese, lebo sa mi nedarí zaradiť sa do pracovnéhoho procesu, čo je podmienené vekom( 5O. rokovov.) Kreďže moja pani Dr. doporučila ako prevenciu užívať mastodynon, pričom zas na pracovisku, kde ma operovali, to nepokladajú za potrebné.Pán doktor,prosím radu,či nekde len o marketingový ťah farmaceitickej firmy. Ďakujem za názor.
Elena

ODPOVEĎ  
dobrý deň, žiaľ prevenciu vzniku nádorov v prsníku neexistuje. Je nutné chodiť len na pravidelné kontroly, kde sa môže zistiť nádor v prsníku. Mastodynon nie je prevencia vzniku nádorov.
2010-01-19
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Dovolenka a rakovina
(Lenka)
Dobrý deň,môj manžel bol v decembri 2009 operovaný na rakovinu hrubého čreva,ale museli mu zoperovať aj tenké črevo.Bola to jeho tretia operácia. V júni sa chystáme na dovolenku a chcela by som vedieť,do akých krajín sa môžeme vybrať. Známy mi hovoril,že môžme dovolenkovať iba po európe,že keby sme išli do Ázie,alebo Afriky,je tam iné podnebie a mohlo by mu to uškodiť.Je to pravda? Ďakujem za radu.
Lenka

ODPOVEĎ  
Milá Lenka, prosím položte túto otázku ošetrujúcemu lekárovi Vášho manžela, lebo ten najlepšie pozná jeho zdravotný stav. Iste ak bude možné ísť na zahraničnú dovolenku, tak lepšie v Europe ako Vám už radili známi.
2010-01-21
Doc. MUDr. Eva Valovičová CSc. Odpoveď od:
Liečba zoladexom C50.4
(mária)
Chcem Vás poprosiť o Váš názor pri liečbe rakoviny prsníka. Mám 47 rokov, bol mi diagnostikovaný stredne diferencovaný, invazívny duktový karcinóm prsníka G2, pT1c N0 M0.Progesteróny - 85%, estrogény - 85%, Ki67 - 20%, p53 - 5%, c-erbB-2: 1+, E- cadherin: pozitívna reakcia (+++). Operácia bola vykonaná v máji 2009, následne rádioterapia - júl 2009 a potom začala liečba anastrozol - 1x denne + 1x mesačne injekcia zoladex a tu sa dostávame k mojej otázke: aká je ideálna doba podávania zoladexu v mojom prípade? Gynekológ tvrdí, že dlhšie ako 6 mesiacov je v mojom prípade zbytočné - ešte pred ochorením mi už vynechávala menštruácia - najdlhšie 4 mesiace. Onkológ zas tvrdí, že liečba zoladexom by mala trvať cca 2 roky, že som ešte mladá a môžem dostať menštruáciu. Vďaka za Váš názor a čas.
mária

ODPOVEĎ  
dobrý deň, určite nie menej ako pol roka, ak ste mávali menštruáciu tak asi 2 roky, ale o všetkom môžu rozhodnúť krvné hormonálne hodnoty v krvi.
2010-01-19
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Kyretáž
(Monika)
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o informáciu, či kyretážou sa dá zistiť aj rakovina vaječníkov alebo iba maternice.Ďakujem
Monika

ODPOVEĎ  
Kyretážou sa odstráni sliznica z krčka a dutiny maternice a zašle sa na histologické vyšetrenie. Takže sa získajú informácie len o maternici.
2010-01-18
MUDr. Ladislav Masák CSc. Odpoveď od:
1 << 209 < 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 > 231 >> 453
Facebook