foto
OnkOlympiáda 2015

Prvýkrát na Slovensku - OnkOlympiáda 2015
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
OnkOlympiáda 2015

17.08.2015

Tabaková smernica má slovenskú podobu

28.07.2015

Príďte nás pozrieť na festival Pohoda

01.07.2015

Stretnutia milovníkov hudby v Martine

25.06.2015

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-17:00
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Poprosíme Vás o väčšiu trpezlivosť pri zodpovedaní otázok v mesiacoch júl a august  z dôvodu čerpania dovoleniek viacerých odborníkov.

Ďakujeme za Vaše pochopenie.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9638)

strana 18 z 482 (otázky 341 - 360)
Názov
(meno)
Text Dátum
Rakovina prsnika - radioterepia
(Darina)
Dobrý deň, mamina má 66 rokov a je po mastektómii ľavého prsníka. Prvotne bola vykonaná kvadrantektómia s výsledkom rýchlej histológie: Infiltrujúci lobulárny karcinóm mliečnej žľazy, WHO gr.2, cca 30x22 mm, viaceré nesúvisiace ložiská, v oblasti stehu siaha nádor do resekčnej línie. Dezmoplázia značná, invázia do tuku prítomná, lymfocytárna reakcia masívna. Imuno- ER-85, PR-0, p 53-0, cerb-0, bcl-0, Ki 67-20, E cad-negativne, HER2-neu:1+(negatívne). Po odobratí celého prsníka zistený v parenchýme prítomnosť defektu priemeru 5 cm, v okrajoch v okolí defektu belavé sup. ložiská pl. cca. 10x10 mm. V excíziách z okolia defektu sú zachytené ložiská invazívneho karcinómu lobulárneho typu, solídne – alveolárneho rastu. Odobraté 4 lymfatické uzliny - bez metastáz. Ukončila chemoterapiu, 4xTC a ďalej je plánovaná hormonálna terapia. Chcem sa opýtať na Váš názor, či by ste v jej prípade indikovali rádioterapiu na hrudnú stenu? Za odpoveď ďakujem. Darina
Darina

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, lobulárny Ca je menej agresívny ako duktálny Ca, mama je po mastektómií, histolog. nedokázala prítomnosť duktálneho Ca, LU negat, vysoká hormonálna pozitivita. Má nízke riziko lok. recidívy. RAT by som si odložil na neskôr...
2015-02-26
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
HPV
(Lenka)
Dobry den. Pred nedavnom mi bola robena bipsia krcka. Vysledok: Cervikal Cervikalne tkannivo s ektropiom,s dysplatickymi zmenami dlazdicoveho epitelu stredneho stupna s nalezom vrastania do endocervikalnych zliazok. Koilocytarne zmeny. Toto bolo v kazdej z odobranych vzoriek (v jedej bez vrastania do endocervikalnych zliazok. CIN II,HG SIL. HPV 16 difuzna pozitivita. Hpv mam uz niekolko rokov a moje telo s nim zial asi nevie bojovat takze vysledky sa mi postupne zhorsuju.Mam naplanovanu konizaciu a kyretaz krcka. Kedze mam 28 rokov, pan dokor mi povedal, ze urobi co sa bude dat aby nebolo nutne robit hysteraktomiu. Povedal mi aj, ze po odstraneni choreho tkaniva (ak to niekde hlbsie uz nie je horsie) by som mala byt zdrava. Avsak na otazku ci sa mozem od partnera nakazit znova mi povedal ze ano. Kedze u muzov sa zistit hpv neda je to zacarovany kruh. Postupim operaciu a mozem sa aj s pouzitim kondomu nakazit znova...som z toho zufala..ako sa proti tomuto branit? Moje telo s virusom bojovat nevie a priatel zjavne virus ma odo mna...aj ked sme obaja monogamni prenasat to jeden na druheho mozeme neustale. Prosim o radu..existuje nieco co mozem urobit aby som sa pp konizacii opat nenakazila? Dakujem vopred.
Lenka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, tak ako Vy aj iné ženy, ktorým sa vykonala konizácia ďalej pohlavne žili aj žijú so svojimi partnermi. Takže nebuďte v strese. Po konizácii budete zdravá a budete chodiť ďalej na kontroly cytológie ako iné zdravé ženy. Je pravdou, že môže nastať recidíva, ktorá sa opäť vyrieši.
2015-02-26
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Onkologická pacientka
(Ľubomíra Drabová)
Dobrý deň,som onkologickou pacientkou od novembra 2013 a mám 57 rokov.Dňa 10.12.2013 som bola operovaná s diagnózou C54.8 II.klin.št. Vyoperovali mi všetky ženské orgány vrátane vajcovodov.Potom nastala liečba ožarovaním, ktorá bola ukončená 17.2.2014.Pri kontrole 15.1. bol onkologický nález negatívny.Ďalšia kontrola bude v máji.No 7.1.2015 som absolvovala MR vyšetrenie kde mi zistili solitárnu cystu pravého laloka pečene 5.7mm,veľkú hermiu prednej brušnej dutiny a v lúmene žlčníka prítomných niekoľko konkrementov do veľkosti 10mm.Neviem či sa mám dať operovať po všetkom prežitom mám strach a vôbec neviem čo prvé či žlčník alebo hermiu môžte mi poradiť prosím? Ďakujem.
Ľubomíra Drabová

ODPOVEĎ  
Nepoznám podrobnejšie Váš zdravotný stav, ale myslím si, že by sa mohlo všetko vyriešiť pri jednej operácii - aj žlčník aj hernia.
2015-02-26
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Záver z MMR prsníkov
(Marika)
Dobrý večer,dnes mi prišiel výsledok z MMR a k doktorovi sa dostanem až tak o dva týždne. Prosím Vás o objasnenie nálezu: V oboch prsníkoch na viacerých miestach dochádza k drobnonodulárnemu enhancement,všetky ložiská vykazujú TIC I, preto nález t.č. uzatvárame ako menšie adenómy. V hĺbke žľazy na rozhraní DQ ľavého prsníka je menšia zóna oválneho tvaru s benígnym typom TIC - pravdepodobne ide o zónu adenózy. Iné ložiskové zmeny v oboch prsníkoch nezisťujeme. Koža a podkožie je s primeraným nálezom, pod axilami sa zobrazujú nešpecifické LU. Záver: Veku primeraný nález v oboch prsníkoch v kombinácii s nálezom drobnonodulárneho enhancement s benígnym typom TIC s hore uvedenou dif. dg.
Marika

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, môžete byť kľudná, podľa magnetickej rezonancie máte prsníky v norme.
2015-02-25
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Karcinom oblicky
(Rebeka)
Dobrý den, mojmu dedkovi v jeseni pri preventivnej prehliadke zistili, ze na mieste, kde mu pred 10 rokmi odstranili oblicku kvoli pritomnosti zhubneho nadoru, objavili mu tam nalez. ten mu 20. januara vyoperovali. vybrali mi nalez pri zaludku. verdikt: 2 zhubne nadory - rakovina oblicky a rakovina zaludka. Po mesiaci po operacii sme dedka doniesli na onkologiu, kde mu urobili odbery a CT, a urcili verdikt: rakovina oblicky, 4. staium, metastazy na plucach. prosim vas, aka je prognoza? Ma zmysel podavat cytostatika? nebola by kvalita zivota bez tychto liekov vyssia? A je mozne, ze v jeseni 2014 o ziadnych metastazach nebola ani rec,ani pri RTG pluc nam nmikto nic nespomenul a zrazu, teraz, vo februari je diagnoza tak vazna a tak zla? Je mozne este nejako pomoct a zlepsit stav? je sanca, ze sa z toho dedko dostane? Dakujem velmi pekne za Vasu odpoved.
Rebeka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, na RTG hrudníka nemusia byť metastázy vidieť. Po Ca obličke sa neužíva chemoterapia ale biologická liečba vo forme tabliet. Treba to vyskúšať, má to účinok. Vášho dedka sa nedá vyliečiť, ale treba mu zlepšiť tažkosti a predlžiť život ak bude tbl. tolerovať. Histologia, o ktorej ste mi písali v 2. riadku je spomenutá aj rakovina žalúdka - tá je oveľa zhubnejšia a agresívnejšia, tu by som navrhoval riešiť ako prvé.
2015-02-25
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
Tamoxifen Ebewe 20mg
(Alica)
Dobrý deň, v septembri 2013 som bola operovaná na prsník - histologia: LCIS, ER: pozit 80%, PR: pozit 60%, pTisN0M0, Palp.nález: negat. Liečba: HORT - TAMOXIFEN 20 mg. Od novembra 2014 mám problém s menštruáciou /sliznica maternice je zhrubnutá/ - na vyvolanie mi pichli Agolutin. Mám 47 rokov. Agolutin nenaruší moju liečbu? Čo by ste odprúčali?
Alica

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, pri liečbe tamoxifenom je potrebná pravidelná gynekologická kontrola. Podľa výsledkov gynekológ rieši daný stav, závisí od hrúbky sliznice eventuálne od histológie.
2015-02-25
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Sarkomatoidný karcinóm
(Izabela Kováčová)
Dobrý deň, prosím môžete mi objasniť diagnózu: Tumor capilítia - metaplastický sarkomatoidný karcinóm /na vrchnej časti hlavy/? Ďakujem.
Izabela Kováčová

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, ide o nádor pochádzajúci asi zo štruktúr kože hlavy, kde sa nachádza aj sarkómová zložka, ktorá znamená väčšiu agresivitu nádoru...
2015-02-25
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
Tamoxifen
(Ingrid )
Dobry den, som po operacii rakoviny laveho prsnika na klinike v Holandsku. Nador mal 8 mm, bol uspesne odstraneny s ochrannym 3 cm tkanivom dookola, mesiac som chodila na radioterapiu. Patologia potvrdila, ze som hormonalne pozitivna. Chapem, ze rakovina je navratova choroba, lekar mi vsak vysvetlil, ze moj nalez bol vo velmi rannom stadiu (T1N0), uspesne vylieceny, patologia nepotvrdila ziacdne dalsie rozsirenie okrem hlavneho tumoru, ktory vybrali. Neodporucal mi ziadnu dalsiu (preventivnu liecbu), okrem pravidelnych prehliadok namamografii a gynekologii. 1x do roka. Dalsim vysvetlenim bolo, ze v mojom pripade je vedecky dokazane, ze mam 97% sancu na prezitie beruc do uvahy nasledujucich 10 rokov, a pripadny tamoxifen by mi eventualne predlzil zivot o 1,2 roka. Toxicita organizmu by vsak bola nepomerne velka v porovnani s moznostou navratu. A ak sa aj vrati, budeme to riesit opat. Co si mam o tomto inovativnom ostupe mysliet? ..este doplnim, ze pocas kratkej cesty na Slovensko som zasla do onkologickeho centra kde mi po predlozeni vysledkov patologie okamzite dali injekciu a do ruk Tamoxifen...
Ingrid

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, tamoxifen sa dáva ako prevencia možnej recidívy aj ako prevencia vzniku na druhom prsníku. Pri podávaní tamoxifenu sú potrebné pravidelné gynekologické vyšetrenia.
2015-02-25
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Rakovina prsnika
(olilinka)
Dobrý deň, som 3 roky po operácii prsníka, dg C-50.4, následne po chemoterapii a radioterapii. minulý rok sa mi pod jazvou urobila malá hnisajúca ranka (v správe- defekt kožného krytu), ktorú mi asi 3x ambulantne na onkologii vyčistili. Teraz cca po pol roku sa mi znovu vytvoril malý vriedok, ktorý mi praskol a vytiekol mi hnis, ranku si ošetrujem repíkom. Chcela by som vedieť, prečo sa mi tam opakovane tvorí hnis. ešte by som mala 1 otázku, v správe spred pol roka z USG prsníkov mi zistili v pravej preaxile (nádor som mala v ľavom prsníku)pozorovať reaktívne zmenené LU do cca 26x11 mm s tukovou degeneráciou hilov, v ľavej axile bez LAP len podhraničné LU, čo to znamená? Ďakujem!
olilinka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, v oboch pazuchách máte nález v norme. Bolo by dobré imunologické vyšetrenie, nakoľko sa hnis v prsníku opakovane vyskytuje.
2015-02-24
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Nemelobunková rakovina pľuc
(Ajka )
Dobrý deň, mamke diagnostikovali nemalobunkovú rakovinu pľúc v pokročilom štádiu pred dvoma týždňami, na vodu pri srdci sa liečila už od septembra tabletkami pred týždňom a včera jej už druhý krát odsávali vodu od srdca, chcem sa opýtať či bude možné jej nasadiť onkologickú liečbu ak sa bude ďalej tvoriť voda a či existuje nejaká podporná liečba pri tejto diagnóze , aby pacient ľahšie znášal chemoterapiu. Ďakujem pekne.
Ajka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, dôležité je či srdce je dosť silné aby zvládlo CHT, lebo tá je náročná aj pre množstvo tekutín dodaných počas podávania a do organizmu a to by mohlo zlyhať. Inak CHT sa dáva aj pri tekutine v hrudníku. Najlepšia podporná liečbe pre pacienta je podpora jeho rodiny, ktorá bude stáť pri ňom...
2015-02-24
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
čo ďalej
(jojo)
Dobrý deň. V Levoči na urológii diagnostikovali mojej 82 roč. mamke tumor- Záver v prepušť. správe - CT nález svedčí pre expanzívny TU proces v oblaSTI PRAVEJ OBLIčKY( LOKALIZáCIA SVEDčí SKôR PRE KPS s ). Kortikálna cysta ľavej obličky. Ložisko cystického charakteru voblasti púravých andex/ad gynekolog. vyš. útlakom korikálnej časti Odporúčanie Inter. TH kontroly tlaku, podľa výsledkov prehodnotiť liečbu hypertenzie. Urolog. kontrola podľapotreby Pri recidívemakrohematúrie kontrola u nás, poučená. Bolo to v novembri, pri rozhovore s lekárom, či je nádor zhubný, ten mi povedal, že z popisu sa to nevie určiť. Mamku som priniesol po tom, čo jej zastavili krvácanie v močiv nemocnioci domov. Tento email som napísal do nemocnice v Levoči, čo máme robiť ďalej, ako sa liečiť. Citujem:" Dobrý deň. Mojej 81 ročnej mamke ste diagnostikovali CT vyšetrením tumor na pravej obličke v nemocnici v Levoči, kde ju odniesla RZP po silnom krvavočervenom moči. Keďže mala vysoký tlak, neodporučili ste jej zatiaľ operáciu a poslali domov. Keďže neviete podrobnejšie povedať, či sú tam aj metastázy a či nádor sa zväčšuje, poslali ste ju domov s tým, že pri opakovanej krvi v moči má prísť znovu. Poradili ste mi onkológa. Ten sa vyjadril, že kým nie je urobené histologické vyšetrenie, nemôže a nevie sa k tomu vyjadriť. Neviem, prečo ste jej to vyšetrenie neurobili. Chcem sa spýtať, či je možné prísť k vám na histologické vyšetrenie, prípadne aký postup m&aac ute;m zachovať. Mamka má obmedzenú pohyblivosť - chodí o paličke. Sme zo Spišskej Novej Vsi. Ďakujem pekne za odpoveď, Burík. Následne odpoveď z levoče. Citujem:" Dobrý deň V prepúšťacej zpráve je uvedené,že pacientka nesúhlasí s operáciou..Biopsia pri vysokom TK je pre pac. riziková .Bola odporučená liečba krvného tlaku a nakoľko je ochorenie ohraničené na obličku.Ak je tlak ustálený a anesteziolog odsúhlasí narkózu, môže pacientka prísť na operáciu,ktorá ju môže vyliečiť.Pri nevybratej obličke úspešnosť onkologickej liečby Vám vysvetlí onkolog.Pri výbere druhej možnosti môže prísť na biopsiu/histolog.vyš./,ktorá nemusí byť úspešná.Závisí to od prístupnosti nádoru pre bioptickú ihlu,riziko zakrvácania ostáva aj keď menšie pri norm.TK.V prípade nového krvácania je možnosť upchatie obličkovej tepny na rtg pracovisku v Poprade. Otázka MTS pre urologa je nepodstatná ak je možné odstránenie obličky,ako v tomto prípade.Onkolog urobí potrebé vyšetrenia ktoré potrebuje k ďalšej onko.liečbe. S pozdravom Dr.Haas,prim.urol.odd ----- Original Message ----- From: Vladimír Burík st. To: kacirova@levnemoc.sk Sent: Tuesday, December 09, 2014 12:11 PM chcem Vás poprosiť, aj keď mamka má už svoj vek, veľmi trpí, dusí ju, nemôže dýchať, bolia ju kĺby, hlavaje jej zle. Z toho mi vychádza, že má čakať na to, keď bude znovu krvácať, alebo kedy sa zadusí. Poradte mi, prosím, čo mám robiť. Ďakujem pekne, Jojo P.S. Môžete mi odpísať aj na vladostarsi@centrum.sk, ešte raz vďaka.
jojo

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, neviem či správne rozumiem, že mamička odmietla operáciu v tom prípade lekári nemôžu nič násilne urobiť, najsprávnejšie by bolo spojiť sa s obvodnou lekárkou, ktorá mamičku vyšetrí, vysvetlí jej čo by ju mohlo čakať bez liečby, prípadne s liečbou a keď sa mamička rozhodne pre hospitalizáciu pani doktorka zariadi už všetko ostatné.
2015-02-24
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Zápal prsníka
(Mária)
V roku 2010 som podstúpila úplnú mastektómiu pravého prsníka a súčasne mi bol aplikovaný implantát. Následne som podstúpila chemoterapiu, liečbu Herceptínom. V súčasnosti beriem Tamoxifen a Lucrin. Pred dvomi dňami som pobadala zápalové zmeny na spomínanom prsníku, takže v súčasnosti beriem Augmentin. Chcem sa opýtať, čo môže byť príčinou vzniknutého zápalu. Pred niekoľkými týždňami som začala cvičiť na stacionárnom bicykli dosť intenzívne. Mohlo toto cvičenie ovplyvniť zápal prsníka? Ďakujem za odpoveď. Mária
Mária

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, príčina zápalu prsníka nie je jasná. Cvičenie nemohlo ovplyvniť vznik zápalu prsníka.
2015-02-23
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Rakovina creva-otec
(Lubica)
Dobry den. Chcela by som ziskat viac informacii o diagnoze rakoviny typu C 19, rakovina hrubeho creva. Taktiez by som sa chcela spytat ci je mozne pri tomto type rakoviny pouzivat na liecbu chemoterapiu a aj radioterapiu? podotykam, ze metastazy neboli rozsirene...operacia prebehla bez problemov a nador bol z creva odstraneny... dakujem
Lubica

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, všeobecnou informáciou cez internet nie je veľmi múdre,pretože každý z nás je iný, priebeh ochorenia i liečba môžu sa vymknúť zo všeobecného rámca a mohla by ste mať viac pochybností ako vyjasnenia okolo ochorenia a liečby - preto je najsprávnejšie sa informovať u ošetrujúceho lekára, ktorý reaguje vždy na konkrétnu diagnózu a celkový aktuálny zdravotný stav pacienta. I liečba sa vždy riadi jednotlivo na konkrétneho pacienta. Verte, že lekár Vám povie diagnózu i možnosť liečby a sám má zadosť učinenie ak je výsledok úspešný.Ak máte záujem je možné s nami sa spojiť telefonicky 02/52965148, alebo je možné po udaní Vašej adresy poslať informačné brožurky a rakovine hrubého čreva a liečbe.
2015-02-23
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Strava pri rakovine prsníka
(UJ)
Dobrý deň, mamine diagnostikovali rakovinu prsníka. Operáciu má stanovenú na apríl, potom ju čaká vraj chemoterapia. Jeden prsník bude amputovaný celý a druhý sa ponechá, len sa vyoperujú "hrčky". Chcem sa spýtať ako by sa mala stravovať. Mamina si dala 5dňový detox a potom sa nechce vrátiť ku svojej klasickej strave,ale je odhodlaná jesť zdravo. Vylúčiť mlieko a mliečne výrobky, sladké, kávu, hovadzie, bravčové maso, kysnuté a pod. Chce sa zamerať na zeleninu, strukoviny a pod. Je to prosím v poriadku?
UJ

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, strava musí byť plnohodnotná to znamená že musí obsahovať bielkoviny jak živočíšneho, tak i rastlinného charakteru, musí obsahovať primerané množstvo sacharidov i tukov, ovocie i zeleninu, pretože všetky majú nezastupiteľné miesto v prijímanej a spracovanej potrave aby organizmus mal všetky základné živiny pre zdravý chod , vrátane uchovania si silného imunitného systému - takéto zloženie potravy je rokmi odskúšané, vylučujú sa iba potraviny na ktoré ma jednotlivec alergické prejavy, prípadne i iné ochorenie napr. cukrovka. Takže mamičke vysvetlite, že Vy máte pravdu keď pochybujete o jej rozhodnutí zmeniť stravu nesprávnym spôsobom.
2015-02-23
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Wellness
(Marta Horvátová)
Dobrý deň, prekonala som rakovinu vaječníkov, som 3 mesiace po ukončení chemoterapie a chcela by som sa opýtať, či je možné navštíviť kúpele, resp. wellness, kde je teplota vody okolo 37 C s perličkovým kúpeľom a pod. Môže to spôsobiť návrat choroby? (Nemyslím tým kúpeľnú liečbu, len napr. víkendový pobyt). Ďakujem.
Marta Horvátová

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, vždy v takýchto rozhodnutiach najlepšie poradí ošetrujúci lekár, ktorý je informovaný o kompletnom zdravotnom stave a predpokladám, že podporí váš záujem. I v rámci LPR je možné absolvovať týždenný rekreačný pobyt zdarma, ak máte záujem môžete nás kontaktovať priamo na Lige na t.č. 02/57202910.
2015-02-22
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
RHČ čo od toho očakávať
(Janka1625)
Dobrý deň, chcem sa opýtať pár otázok, histológiu budeme mať o tri týždne, tak chceme vedieť, na čo sa máme pripraviť. Moju mamu hospitalizovali z dôvodu, že omdlievala, bolesť brucha. Robili rozbor krvi. Pri prvom odbere mala veľmi zvýšené biele krvinky, na druhý deň ďalší odber, biele krvinky už boli v norme. Urobený rontgen pľúc, ktorý neukázal nič. Ct brucha ukázalo nádor v pravej časti brucha v oblasti panvy. Potvrdila to aj kolonoskopia. Nádor na hrubom čreve. Pondelok bola operovaná. Uistili nás, že sa operácia podarila, nádor sa podarilo odstrániť celý, nenašli zatiaľ žiadne metastázy. Otázka na primára znela: Je to rakovina. S istotou odpovedal: Na 90 % áno. Na druhý deň, nám doktorka povedala, že všetko dobre dopadlo, že prišla včas. Je možné, že to bude iba nezhubný nádor, že sa primár mýlil? Veď to potvrdí až histológia, či? Vopred ďakujem za odpoveď.
Janka1625

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, naozaj až histológia určí diagnózu a potom podľa jej výsledku,celkového aktuálneho zdravotného stavu lekári rozhodnú o postupe ďalšej liečby. Chápem, že chcete vedieť čím skôr výsledok, ale naozaj si v tomto prípade je potrebné počkať na histológiu a nedá sa to nijako uponáhľať.
2015-02-22
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Strava pre onkologického pacienta pri zvracani
(Janka)
Dobry den,moja svokra ma diagnostikovanu rakovinu-zhubny nador na plucach.Metastazy ma uz aj v peceni.Momentalne je tyzden doma,po hospitalizacii v nemocnici. Je v stave, ze nam pravidelne prestane jest a prijimat tekutiny. Po prijati akejkolvek stravy a tekutiny zvracia. Bola s tymto preto hospitalizovana,kde jej podavali infuzie a stabilizovali jej stav.Ale zase po tyzdni je v takom istom stave. Chcem sa spytat aku stravu je dobre podavat v takomto pripade? Momentalne mame opakovane takyto stav dva dni. dakujem za radu
Janka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, najobjektívnejšie vám poradí ošetrujúci lekár, ktorý pozná súčasný zdravotný stav Vašej mamičky, prípadne Vás poinformuje aký druh diéty mamička v nemocnici dostávala, prípadne Vám doporúčí, alebo predpíše výživovú " tekutú stravu."
2015-02-21
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Prosba!
(nika)
Dobry vecer prajem,pprosila by som o Vas názor na Ct,vysetrnie pluc.Jedná sa o moju maminku,ktorej hrubo a na rovinu jeden p.Dr povedal,že ma Zhubny nádor na pluc.CT:Mediastinum-srdce je mierne zvacšené,aorta ascendes dilat,na 36mm.Pred tracheou je asi 7-8 okruhlych a hlavne ovalnych LU velkosti 5-10mmú(Krátká os),pred aortou asi5mensich oválnych LU velkosti do 8mm.PLUCA:vpravo bez loziskovych zmien a bez infiltrat.zmien,bronchialny strom je bez patol zmien,kontury su rovne,bez zmnozenia intersticia.Vlavo je pri hile ostro ohranic.TU lozisko velkosti 27mm s okruhlym kalcifikatom asi 3mm velkosti v jeho periferii,nalieha na vetvenie hor.lobárneho bronchu a nepravidelne stenotizuje segment.vetvu-pravdep.pre segment.S5.periférnejsie za loziskom bez nálezu pneumonotidy alebo ineho infiltrat.procesu.Volna tekutina v pleurálnej dutine bilat,nie je pritomna.Skelet az na degen.zmeny bez dalsích zmien.Záver:TU PULMONUM I.sin-lokalizovany pri hile v mieste hor.lav.bronchu so stenotizaciou segment,vetvy bronchu pre S5.mediastinálna LAP-dif dg reaktivne,ale aj patol.LU podla morfol,vzhladu sa neda dignita posudzovat jednoznacne.Loziskove zmeny oboch nadobliciek-pravdep.nodularna hyperpalzia prip.Tu lezia.Teraz ju posielaju do Nitri na bronchoskopiu,ale nechce to dovolit,lebo že je jej uz aj tak jedno....Dakujem pekne za odpoved
nika

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, neviem presne zaujať stanovisko, pretože som nepočula presne čo povedal lekár, ale na CT bol zistený nádor , ktorý nalieha na vetviacu časť hornej ľavej dýchacej trubice, i lymfatické uzliny v tomto mieste sú zväčšené a mamičku posieľajú na bronchoskopiu preto aby určili charakter nádoru a podľa výsledku mohli začať liečbu. V súčasnosti je liečba možná, prípadne sa ochorenie ovplyvní takým smerom aby bola zachovaná primeraná kvalita života-človek sa nemá vzdávať a najmä nie vtedy keď lekári ponukájú možnosť dodiagnostikovania s možnosťou liečby.
2015-02-21
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Karcinóm prsníka
(daniela)
Dobrý deň, prosím o radu: Som po mastektómii v r. 2012, kompletnej onkol. liečbe- operácia, chemoterapia, RT, herceptín a momentálne užívam Tamoxifein. Bola mi priznaná invalidita vo výške 50 % v marci 2013. Posudková lekárka mi povedala, že podľa tabuliek mám nárok na 50-75%, ale že mi dáva 50% len preto, lebo som mala agresivitu III. a že po 2 rokoch mi to aj tak zoberú. Pracujem 26 rokov ako učiteľka na 1. stupni+ TV - dá sa povedať, že vo vysoko infekčnom prostredí, od zamestnávateľa nemám žiadne úľavy ( robím dozory, učím aj TV, zastupovanie v Škd,...) Som unavená, často mávam rôzne infekty ( hoci sa snažím byť na PN len mimnimálne) a z toho dôvodu som na tom biedne aj psychicky ( navštevujem psychiatra). Rada by som zmenila zamestnanie za menej náročné alebo zostala doma, ale nemôžem si dovoliť zostať bez príjmu. Mám nárok na priznanie invalidného dôchodku aj naďalej a ako postupovať ak mi lekárka zruší invaliditu?
daniela

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, verím, že Vaša situácia nie je jednoduchá. Pokiaľ bývate často chorá, je na Vašom praktickom lekárovi, aby zvážil Vaše dĺžky pracovnej neschopnosti. Ak sú u Vás diagnostikované aj iné ochorenia, treba pri ďalšom posudzovaní miery poklesu vykonávať zárobkovú činnosť priložiť nálezy od všetkých odborníkov. Zatiaľ Vám invaliditu nezobrali,vzhľadom k Vašim psychickým problémom,neriešte čo ešte nie je, uberá Vám to na zdraví. Pre širšie poradenstvo doporučujem zavolať linku pomoci LPR štvrtok v čase od 9,00 h - do 13,00 h . S prianím pekého dňa Baranová
2015-02-20
Anna Baranová Odpoveď od:
Serozny cystadenom ovaria
(janka)
dobry den,pred mesiacom som bola operovana kde mi zobrali len vzorky z obydvoch nadoroch na vaječnikoch a vysledok histologie bol serozny cystadenom ovaria a ked som sa doktorky pitala aky to je nador tak mi povedala že musi ist von,takže neviem aky je to nador či zhubny alebonezhubny?
janka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, serózny cystadenóm je benígny - teda nezhubný - nádor.
2015-02-19
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
1 << 7 < 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 > 29 >> 482
Facebook