foto
2% proti rakovine

Ďakujeme všetkým, ktorí svojimi 2% poporili naše projekty.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Tabaková smernica má slovenskú podobu

28.07.2015

Príďte nás pozrieť na festival Pohoda

01.07.2015

Stretnutia milovníkov hudby v Martine

25.06.2015

Ako byť úspešný na pohovore

18.06.2015

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 14:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 14:00-16:00
Št 09:00-13:00 15:00-17:00
Pi 09:00-14:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Poprosíme Vás o väčšiu trpezlivosť pri zodpovedaní otázok v mesiacoch júl a august  z dôvodu čerpania dovoleniek viacerých odborníkov.

Ďakujeme za Vaše pochopenie.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9596)

strana 18 z 480 (otázky 341 - 360)
Názov
(meno)
Text Dátum
Pečeň
( Jozef )
Kontrolou USG mi zistili, že v pravom laloku pečene v S 8 sa zobrazuje ovalna heteroechogennan ložiskova lézia priemeru 3 cm ma cystoidny charakter.Prosim o vysvelenie uvedeneho nálezu.
Jozef

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, cysta znamená útvar naplnený tekutinou. Nález je potrebné len sledovať.
2015-02-11
MUDr. Martina Vorobjov Odpoveď od:
Hepar
(jana)
Dobrý deň,pri náhodnom ultrasonografickom vyšetrení kvoli vysokemu cholesterolu 7,8 bolo zistené Hepar: ma prav.homogennu strukturu,primeranu echogenitu je bez ložiskových zmien.Ventralne od choledochu je hyperechogénny okrsok parenchýmu na ploche 17x10mm charakteru fokalnej steatozy.Intrahepatalne a extrahepatalne žlčovody nedilatované.Véna portae a intrahepatalne vény nerozšírené.Záver: v pravom laloku heparu fokalna steatoza.Ostatné parenchýmové brušné orgány bez pat.zmien.Nič mi k tomu nepovedali a obvodna MUDr.je na dovolenke.ďakujem
jana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, fokálna steatóza znamená, že časť pečene je stukovatelá.To súvisí aj s tým, že máte v krvi vyššie hodnoty cholestorolu. Neviem či Vám vyšetrili všetky zložky lipidov - LDL cholesterol, HDL cholesterol,triglicidy. Na základe labor.vyš. Vás obv.lekár poučí o diéte ev.o nutnosti medikamentóznej terapie.
2015-02-11
MUDr. Martina Vorobjov Odpoveď od:
Rakovind hrubého čreva
(Vanesa)
Dakujem vam za vycerpavajucu a skoru odpoved
Vanesa

ODPOVEĎ  
Vďačne sme Vám kedykoľvek k dispozícii.
2015-02-10
Odpoveď od:
Cytologia v tehotenstve
(Kristina)
Dobry den,pan doktor, rada by som sa opytala,ci je cytologia v tehotenstve bezpecna? Som rok po konizacii ktora prebehla vo februari 2014 a z kontrolneho steru pol roka po konizacii mi vyslo stale pozitivne HPV a LLSIL,pricom ste mi poradili,ze kontrolny ster pol roka po konizacii este nie je tak spolahlivy a laborant pravdepodobne videl este hojace procesy.Teraz by som mala ist na kontrolu rok po konizacii,ale kedze som momentalne tehotna rada by som sa opytala,ci je to bezpecne? Dakujem velmi pekne a pozdravujem.
Kristina

ODPOVEĎ  
Aj v tehotnosti je možné odobrať cytologiu. V tehotnosti je však cytologia často tzv nadhodnotená. Maternica rastie a bunky majú charakter množenia buniek. Je nutné v sprievodnom liste na cytologické vyšetrenie údaj o tehotnosti zvýrazniť.
2015-02-09
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Nádor na vaječníku
(adriana)
Dobrý večer. Mojej mame zistili nádor na vaječníku pravdepodobne pokročilé štádium a tiež má ascites v brušnej dutine. Termín operácie jej stanovili na 30. marca 2015. Je možné tak dlho čakať? Obávam sa, že tak dlho nevydrží, pretože jej už nechutí jesť občas aj vracia, tekutina tlačí na vnútorné orgány. Môžete mi poradiť na koho sa obrátiť, aby sa operácia urýchlila? Vopred ďakujem za odpoveď.
adriana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, závažnosť zdravotného stavu pacienta je nutné individuálne zhodnotiť a ak je to potrebné tak ho uprednostniť pri zahájení liečby. Obráťte sa na primára oddelenia kde má byť Vaša matka operovaná.
2015-02-09
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Otazka
(Ivona)
Dobrý den, mozem sa spytat, ci rakovina prsnika dokaze spustit alebo ci ma za nasledok vznik osteoporozy alebo celkovo rednutia kosti, lebo som po liecbe a lekar ma poslal na vysetrenie, ci nahodou nemam osteoporozu. Dakujem za odpoved.
Ivona

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, pri chemoterapii ako i pri hormonálnej liečbe zhubného ochorenia prsníka je pozorované rednutie kostí. Je potrebné a vhodné pri liečbe kontrolovať denzitu kostí denzitometriou.
2015-02-09
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Vytok z prsnika
(veronika)
Dobry den mam 31 rokov a dve tehotenstva za sebou a chcela by som sa Vas opytat na jednu vec. Stava sa mi ze pri lahnuti na bok a hlavne na lavu stranu mi z bradavky vytecie vytok nie vzdy. Pri vytoku ma aj pycha v okoli bradavky. Mam sa obavat? Pri poslednom sono vysetreni mi povedali ze mam hrcky a ze su hranicnej velkosti
veronika

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, výtok z bradaviek okrem tehotenstva nemá byť. Je potrebné vyšetrenie u gynekológa. Príčiny výtoku z prsníka môžu byť rôzne - od hormonálnych zmien, liekov, nezhubných nádorov až zhubných nádorov. Nestresujte sa vopred, ale lekára určite navštívte.
2015-02-09
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Adresa Dr.Siradskej
(Július Baran)
Agresa Dr.Siradskej
Július Baran

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, MUDr. Sirackú môžete kontaktovať na adrese Ligy proti rakovine: Liga proti rakovine, Brestová 6, 821 02 Bratislava.
2015-02-09
Mgr. Lucia Budáčová Odpoveď od:
Vysledky
(renata)
Dobry den. Mozete mi vysvetlit moje vysledky? sono bilat. prechodny prsnik s denznou fibrogladularnou zlazou s postupujucou involuciou sonograficky bez tu echa podozriveho z malignity reg Lu nezv. Dakujem
renata

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, jedná sa o normálny nález a teda ste v poriadku, nemusíte mať žiadne obavy.
2015-02-09
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Rakovina
(M)
Zdravim, je v SR, nejaky odbornik na neuroendokrynny tumor? Specializuju sa tiez onkologovia na typy rakovin? Alebo je to tak, ze je jedno ktory onkolog to je, vsetci to "vedia rovnako"?
M

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, hlavným odborníkom pre endokrinológiu je Prof. Payer PhD., ktorý pracuje vo FN v Ružinove Bratislava a v Onkologickom ústave sv Alžbety pracuje Doc. Podoba PhD. - odoslať Vás ku ním môže obvodný lekár,prípadne lekár, ktorý Vám stanovil diagnózu. Nie každý endokrinologický nádor je onkologického charakteru.Prípadne sa poraďte vo Vašej zdravotnej poisťovni kde pracuje najbližšie ku Vášmu bydlisku endokrinológ, ktorý môže urobiť niektoré základné vyšetrenia a na základe tých Vás môže usmerniť ako ďalej postupovať.
2015-02-08
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Oziare
(Marienka)
chcela by som sa vas opytat ,preco mi po oziaroch opuchla sliznica uzlin,som uz 4 mesiace po oziaroch a teraz my v ustach opuchla sliznica poradte co by bolo dobre a coho sa vyvarovat,dakujem.
Marienka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, na Váš nejasný dotaz je možná iba rada ako postupovať- nález ukážte svojmu onkológovi, prípadne obvodnému lekárovi, ktorým je dostupná diagnóza i spôsob liečby a určite Vás usmernia ako ďalej postupovať - či už vysvetlením,prípadne doplnením vyšetrení, alebo Vás odošlu k ďalšiemu odbornému lekárovi.
2015-02-08
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Diagnostika
(Jan)
Je basaliom C 44.3, ktorý bol koziarom a chirurgom (pred histol. vysetrenim)diagnostikovany jednoznacne carcinom ? Jan
Jan

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, v Medzinárodnej klasifikácií chorôb -MKCH- ochorenia nachádzajúce sa pod písmenom C majú malígnu postatu. Basaliomy majú 95% úspešnosť liečby, väčšinou sa manifestujú na odkrytých častiach tela,môžu sa opakovane vyskytovať v 15 až 30%, basaliom nemetastázuje ale sa šíri do okolitého tkaniva- definitívnu diagnózu určí histológia.
2015-02-08
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rakovina prsníka
(Angelika Gebeova)
Dobrý den.Moja mama ma rakovinu prsníka,je po operácii,už aj po chemoterapiach,ešte stále chodí na nejaké infúzie.Ma kolísavý KT,pečen,obličky,štítnu žlazu,žaludok....tiež nemá celkom v poriadku.chcem sa opytať,na čo všetko má nárok z lekárskeho hladiska,napr.kúpele,vitamíny atd.Dakujem za odpoved
Angelika Gebeova

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, informácie,ktoré ste poskytli sú nepostačujúce na rozšírené poradenstvo. Kúpeľná starostlivosť pre onkologických pacientov je možná po ukončení liečby, po stabilizácii zdravotného stavu,bez známok recidívy. Podpornú liečbu treba skonzultovať s ošetrujúcim lekárom,nakoľko najlepšie pozná zdravotný stav Vašej mamičky. V prípade záujmu o širšie poradenstvo kontaktujte Linku pomoci LPR vo štvrtok v doobedných hodinách na tel. č. 02/52965148.
2015-02-07
Anna Baranová Odpoveď od:
Rakovina krcka maternice, 1. stadium
(Barbora)
Dobry den, rada by som vas poprosila o blizsie vysvetlenie k rakovine krcka maternice. Podla mne dostupnych informacii, tento typ rakoviny vznika niekolko rokov po nakazeni sa virusom HPV a da sa celkom spolahlivo odhalit predrakovinovy stav prostrednictvom cytologickeho vysetrenia. Chcela by som sa opytat, v pripade, ze existuje predrakovinovy stav vo velkosti napr. 2 cm, znamena to, ze casom z toho vznikne tumor vo velkosti 2 cm, alebo v pripade, ze existuje tumor 2 cm je okolo neho este dalsia oblast predrakovinoveho stavu? Rastie sucasne aj predrakovinovy stav aj tumor? A tento tumor vznika tak, ze existuje urcita oblast predrakovinoveho stavu, ktora sa postupne milimer po milimetri zmeni na tumor alebo tumor vznikne tzv. jednorazovo, ze cela oblast predrakovinoveho stavu sa naraz zmeni na rakovinu? Je mozne odhadnut za aky dlhy cas vznikne tumor vo velkosti 2 cm (priblizne, priemerne)? Dakujem velmi pekne.
Barbora

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, poznáme tri stupne pred rakovinových stavov, ktoré plynule na seba naväzujú v časovej súslednosti. Je možné na krčku zistiť naraz aj pred rakovinové stavy aj už vzniknutý karcinóm. Čas, za ktorý prechádza jeden stav do ďalšieho je individuálny a nie je možné určiť za aký čas vznikne 2 cm veľký nádor. Cieľom preventívnych gynekologických prehliadok je odhaliť pred rakovinový stav, ten liečiť a tak zabrániť vzniku karcinómu. Súčasné informácie o vzniku rakoviny krčka maternice sú také ako píšete, ale existujú aj extrémne prípady rýchleho vývoja. Dnes však nevieme prečo sa tak, naozaj výnimočne, udeje.
2015-02-07
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Ganglióm
(Jana)
Dobrý deň, minulý rok mi operovali ganglióm na ľavej ruke-zápästie. Bol vrastený medzi cievy a nervy a spôsoboval problémy s hybnosťou ruky. Do 6 mesiacov sa objavil znova, na tom istom mieste. Dostala som kortikoidovú injekciu, po ktorej žiaľ nedošlo k zlepšeniu. Može mať túto recidívu rsp. samotný vznik gangliómu na svedomí deformácia chrbtice, tlak na miechu a oslabenie reakcie na ľavej strane tela? Ako by sa dalo v tomto prípade postupovať v liečbe ? V poslednej dobe pozorujem výskyt kŕčov v ľavej dolnej končatine - najčastejšie medzi prstami- reuma ? Rsp. môže toto všetko spôsobovať deformácia chrbtice a môže to spôsobiť aj niečo ďalšie? Ďakujem.
Jana

ODPOVEĎ  
Pretože máte rôzne ťažkosti bude najsprávnejšie sa obrátiť na Vášho obvodného lekára, ktorý Vás vyšetrí a ak to bude potrebné doplní i vyšetrenia a na základe získaných výsledkov Vám doporučí ako ďalej postupovať. Príčina vzniku gangliomov nie je jednoznačne známa , ani ako sa budú chovať, či sami zmiznú, či sa objavia nové nálezy.... ak robia ťažkosti napr. - bolesť - je ich potrebné chirurgicky odstrániť.
2015-02-07
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rakovina
(Marienka)
chcem od vas radu,co mam robyt ked my po oziaroch zacala v ustach opuchat sliznica napravej strane hrdla.dakujem za odpoved a radu.
Marienka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, opúchanie slizníc dutiny ústnej je postradiačná slizničná reakcia. V závislosti od štádia reakcie sa sliznica ošetruje.Nepíšete,či ste rádioterapiu ukončili alebo ju momentálne absolvujete.Väčšinou ide o akútne postradiačné reakcie. Dôležitá je hygiena dutiny ústnej - výplachy repíkom, roztokom sódy bikarbóny - to je ošetrenie pokiaľ ide o 1.stupeň reakcie.Pokiaľ však ide o vyšší stupeň je nutné aby Vás videl radiačný onkológ.
2015-02-06
MUDr. Martina Vorobjov Odpoveď od:
SONO
(Viera)
Dobrý deň,som onk.pacientka.Bola som na vyšetrenie dutiny brušnej:hepar ventralne od choledochu je hyperechogénny okrsok parenchýmu na ploche 17x10mm charakteru fokalnej steatozy.Záver V pravom laloku heparu fokalna steatoza.Nepovedali mi nič,obv.pani doktorka je na dovolenke mám sa niečoho obávať_? ďakujem
Viera

ODPOVEĎ  
Dobrý večer, ničoho sa nebojte, všetko je v poriadku, máte v pečeni len oblasť, ktorá je stukovatená.
2015-02-06
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
Hrtan, hltan
(jozef)
Chcem sa spytat moze to byt akoby rakovina ked nieco stale citim v hrdle akoby mi tam nieco zavadzalo.a citim sa uplne bez zivota.zacinam to citit vacsinou az v poobednajsich hodinach. A strasne sa bojim ist na vysetrenie. dakujem.
jozef

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, verím, že keď si opätovne prečítate Vašu otázku uznáte, že by som musel byť veštec aby som videl do Vášho hrdla, nanajvýš bez vyšetrenia. Treba ísť iste na vyšetrenie a budete si na istom, netreba mať hlavne vopred zbytočné obavy. Držím Vám palce.
2015-02-06
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
Sarkom
(Katka)
Dobrý den, môjmu blízkemu človeku pred tromi týždňami zistili tumor v malej panve. Boli urobene vyšetrenia ako CT a magnetická rezonancia. Doktor sa vtedy nevedel vyjadrit iba povedal, metastázy nevidime. Po vyoperovali celého tumoru (nevieme no pravdepodobne nerástol na kosti, lebo by mu to bolo povedane) ho prepustili s tým, ze ide o nezhubný nádor. Výsledky z histológie ale potvrdili, ze ide o zhubný. Lekári stále nehovoria nic konkrétne, no z výsledkov a kódov na nich sme si našli ze ide o sarkom. Bol i poslaný do nemocnice, kde mu mali urobiť myslim, ze testy či bude potrebná chemoterapia. Tam mu zasa povedali, ze išlo o agresívny tumor, ktorý velmi rychlo rástol. A ze potrebuju este výsledky presne z operácie či bol ozaj cely tumor vyoperovany. Moja otázka znie, ak boli robené vyšetrenia kde nevideli metastázy a v CT výsledkoch píšu ohraničený tumor, je mozne ze ozaj tam neboli? A vyoperovanǐ tumoru by mohol byt v poriadku? Sú vidieť na týchto vyšetreniach metastázy v kosti? Rastie sarkom iba na kosti? Lebo v tomto prípade bol nádor navolno... V malej panve. Ďakujem pekne
Katka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, v tomto prípade je veľa nejasností, sarkómy rastú z kostí ako aj z mäkých tkanív - napr. medzibunké tkanivo, cievy..základom liečby sarkómou je kompletné operačné odstránenie s negatívnymi okrajmi, následne podľa histológie a agresivity sa zvažuje rádioterpia a systémová chemoterpia. O tom rozhodnú doktori, ktorí liečia Vášho blízskeho. Ak Vaši lekári nevedia alebo si nie sú istí ako ďalej, odporúčam kontaktovať prim.MUDr.Šufliarskeho, PhD. z národ. onkologického ústavu na Klenovej v Bratislave - on je hlavný odborník v SR na liečbu týchto nádorov...
2015-02-05
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
Otázka
(Petra )
Dobrý deň. Poprosila by som vás o radu . Pred 5 rokmi som bola operovaná, mala som hemangiom na ruke pri palci. teraz v oktobri som bola zase operovaná na to iste, lebo sa mi to zase urobilo . Operácia mi nepomohla ale ešte horšie. ruka mi začala opúchať a bolieť ešte viac . lekárka mi odporučila ďalšiu operaciu. Aby toho nebolo dosť našli mi tam aj Schlofferov tumor. Chcela by som sa opýtať na váš názor či to mám ešte raz operovať alebo či sa to aj inak liečiť a či môžu nastať nejaké komplikácie. Ďakujem za odpoveď.
Petra

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, operácia môže stav zlepšiť, ale aj zhoršiť, závisí od šikovnosti operatéra ako aj rozsahu postihnutia vašej ruky. Komplikácie môžu nastať vždy. Ak Vám hrozí strata funkčnosti ruky a jedinou záchranou je operácia, tak Vám nič iné nezostáva. Dôležité je, aby ste mali funkčné cievne zásobenie....
2015-02-05
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
1 << 7 < 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 > 29 >> 480
Facebook