foto
OnkOlympiáda 2015

Prvýkrát na Slovensku - OnkOlympiáda 2015
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Svetový deň proti rakovine – 4. ...

04.02.2016

Zimný onko tábor pre deti 2016

14.01.2016

Kalendár príbehov, ktoré sme prežili s ...

21.12.2015

Postoj WHO k zisteniam IARC o ...

27.10.2015

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-17:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 14:00-16:00
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-15:00 15:00-16:00
So 09:00-12:00 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, diétna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Poprosíme Vás o väčšiu trpezlivosť pri zodpovedaní otázok  z dôvodu čerpania dovoleniek viacerých odborníkov.

Ďakujeme za Vaše pochopenie.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9853)

strana 18 z 493 (otázky 341 - 360)
Názov
(meno)
Text Dátum
Rakovina obličky
(Dušan)
Dakujem vam pekne za vaše odpovede a prosim vas kde by sme mohli tieto lieky požiadať.Myslim akeho pana doktora pretže mama bola aj u onkologa aj u urologa a tam jej nič take nepovedali iba ponukaju chemoterapiu a tu mama odmieta.Prosim poradte ako mame postupovať.A chcem sa opytať ake su tam vedlajšie učinky mama sa lieči na srdce.Dakujem pekne za odpoved.
Dušan

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, v ostatnom liste ste položili otázku, kde by ste mali žiadať lieky na liečbu karcinómu obličky, tzv. inhibítory tyrozín kinázy (Sutent a pod.), alebo zo skupiny imunosupresív. Liečba horeuvedenými liekmi je v rukách onkológa, ktorý musí podať žiadosť o prídel lieku. Úlohou urológa je získať materiál na biopsiu, z ktorého je urobená diagnóza karcinómu obličky. Onkológ musí pri výbere lieku zvážiť skutočnosť, že pacientka sa lieči na srdce.
2015-05-31
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
Diagnoza
(Peter)
Dobry den, najblizsiemu clenovi rodiny zistili rakovinu, s pochopitelnych dovodov o svojej diagnoze zatial velmi nechce s nami hovorit, kedze s nou pravdepodobne nieje zmiereny. Mozete mi pomoct a objasnit tuto diagnozu? Dakujem za odpoved. Subj.: ešte mierny dyzurie-., Moč + sed. B opal., H stopy, Krv pozit. v sed. cca 90 Er., cca + 18 le., bakr., epit., hl.vl. Predmet vyšetrenia: hist- č. 1 - spodina. hist. č. 2 - povrch Tu. Klinická diagnóza: C67.9 Makropis:A - 5 vzoriek velkosti 5-8mm. B - početné papilárne svetlosivé odrezky tkaniva. Záver: A - papilárny uroteliálny karcinóm - low-grade (sec. ISUP-WHO), histologický grade II (sec. WHO 1973) , bez infiltrácie do lamina propria, - proliferačný index Ki67 je do 30%. B - papilárny uroteliálny karcinóm - low-grade (sec.ISUP-WHO), histologický grade II-III (sec. WHO 1973), - je celkom fokálna mikroinfiltrácia do lamina propria, - proliferačný index Ki67 je asi 30%. TNM: pT1SNOMED-M: 8130/3: Karcinóm z prechodného epitelu papilárny (P0) Dg.: St. post TUR-BT - pT 1
Peter

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, člen Vašej rodiny má nízke štádium ochorenia, ktoré má dobrú prognózu prežitia. V najbližšej dobe ho / ju čakajú pravidelné kontroly u urológa. Je možné, že sa ochorenie aj vráti ale cieľom je jeho opätovné odstránenie v skorom štádiu pri TUR-ke. Veľa šťastia....
2015-05-31
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Febrilná neutropénia
(Ivka)
Dobrý deň, už 4. deň sa trápim s vysokými teplotami (po prvej chemo - podstúpenej pred cca 10 dňami). Momentálne sa mi však vyskytol problem s prehĺtaním čohokoľvek - vrátane tekutín, taktiež problem s rozprávaním. Užívam CIPHIN 500mg / 1tbl 2x denne tretí deň, avšak žiadny výsledok ešte nebadám. Prosím, nechcem vyzerať netrpezlivo, ale - ako dlho trvá vyliečenie tohto "prehĺtacieho" problem? Ďakujem za odpoveď, Ivka
Ivka

ODPOVEĎ  
Milá Ivka, nie ste vôbvec netrpezlivá. Chápem Váš problém, ktorý je pri febrilnej neutropenii bežný. Pri prvej CHth však nemožno očakávať hneď pozitívny výsledok liečby. Nežiadúci účinok zmien v ústnej dutine je veľmi nepríjemný, možno ho zmierniť lokálnymi roztokmi, ktoré je potrebné žiadať od ošetrujúceho lekára a určitými úpravami príjmu stravy: tekutá resp kašovitá, chladná, nedráždivá strava a nápoje (nie citrusové ovocie,kyslé,presolené,korenisté).Treba jesť - nehladovať, ak nie je dostatok príjmu, treba žiadať tekuté doplnky ( napr.Nutridrink).Tekutiny popíjať /"slipping"/ v malých dávkach a často. Žiaľ, tieto problémy môžu trvať dlhšie a treba o nich hovoriť s ošetrujúcim chemoterapeutom. Želám Vám dobré zvládanie problémov a skoré zlepšenie zdravotného stavu. dr.Valovičová
2015-05-29
Doc. MUDr. Eva Valovičová, CSc. Odpoveď od:
Mastektomia
(Simona)
Prajem príjemný deň,chcela by som sa spýtať či po operačnej liečbe, chemoterapii a rádiologickej liečbe nie je potrebné vyšetrenie na CT. Za 9 mesiacov som bola na troch operáciach prsníka (tretia bola mastektómia), absolvovala som chemoterapiu 4xAC, 19 ožiarov a momentálne užívam Tamoxifen. Dnes mi doktor povedal, že nepotrebujem žiadne vyšetrenie. Mám obavy, či je všetko v poriadku keďže to isté mi povedal po ukončení liečby vo februári a keď som poprosila doktorku aby ma poslala na ultrazvuk, zistili mi 2 mikrokalcifikáty. Tie mi vyoperovali v marci, ale nevybrali ich celé tak v apríli mi odstránili celý prsník.Ďakujem.
Simona

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, po mastektómii a následnej chemoterapii sa chodí na zobrazovacie vyšetrenia (okrem mamografie a sonografie prsníkov), napr. na ultrazvuk brucha, gamagrafia skeletu alebo na CT ked sa kontrolujú vzdialené metastázy, pri nejakých Vašich ťažkostiach alebo pri stúpajúcich markeroch v krvi.
2015-05-28
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Cysticka kolekcia
(Monika)
Dobry den prajem dcere 15 rocnej zistili pod areoleou 3,04x2,23 cm cyst. kolekciu do 0,99x0,64cm s kalcifikatmi do 0,45 bez patologickych zmien. Vsimla si to len pred par dnami, pani doktorka doporucila obklady z bieleho vina a mastit Nechtikovou mastou 2x za den.Chcem sa spytat co mozeme este pre to urobit aby sa vstrebala a preco to vobec vzniklo dakujem. Rodinna anamneza negativna.
Monika

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, myslím si, že by ste mali s dcérou navštíviť odborníka na prsníky. Mám na mysli prsníkovú ambulanciu vo vašom okolí. Bez vyšetrenia sa nedá odporučiť liečba a aj Vy budete kľudnejšia.
2015-05-28
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Co jest pri oziaroch konecnika
(Jana)
Dobry den,chcem sa spytat cotreba jest pri oziaroch rakoviny konecnika.reso nejest Dakujem
Jana

ODPOVEĎ  
Vaša otázka je veľmi stručná. Neviem, či už ste na liečbe a máte problémy alebo sa iba na liečbu pripravujete. Väčšinou pri Rath. nebývajú väčšie problémy so stravovaním. Môže nastať mierne nechutenstvo.Treba konzumovať bežnú racionálnu stravu (ak nemáte iné ochorenie - napr.DM, resp.iné problémy z hľadiska neznášanlivosti niektorých potravín), dodržiavať správnby pitný režim. V prípade, že počas liečby nastali určité zažívacie problémy alebo problémy so stolicou, terba to oznámiť ošetrujúcemu lekárovi, resp. bližšie poísať. Žiadajte brožúrku LPR pre pacientov o ráditerapii, a príp. tiež broťúrku o tom,ako sa správne stravovať na lpr@lpr.sk, z Ligy proti rakovine Vám ich bezplatne zašlú. Prajem dobré a úspešné zvládanie liečby. dr.Valovičová
2015-05-27
Doc. MUDr. Eva Valovičová, CSc. Odpoveď od:
Ct obliciek
(maria)
Dobry den na vysledku y CT vysetreni mam napisany zaver: Nefrolitiaza lavej oblicky, t.č. bez znamok dilatacie duteho systemu.Mohli by ste mi to objasnit dkujem
maria

ODPOVEĎ  
Záver vyšetrenia počítačovou tomografiou: kameň v ľavej obličke, v súčastnosti bez známok rozšírenia dutého systému. (Dutý systém je priestor, do ktorého sa dostáva moč z tkaniva obličky. To znamená, že kameň nebráni moču vytekať z obličkovej panvičky.) S pozdravom Dr. M. Horňák.
2015-05-27
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
Rakovina obličky
(Dusan)
Dobry večer dakujem za vaše odpovede pan profesor a mam este jednu otazku.Dočital som sa že na taky nador obličky ako ma moja mama je nejaka biologicka liečba.Prosim vas mohla by ju mama podstupiť ak ano kde sa mam a na koho obraťiť.Velmi by som chcel pre mamu este niečo dobre urobiť.Dakujem za vasu odpoved.
Dusan

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, ako som už opakovane odpovedal pre malígne nádory obličky neexistuje účinná chemoterapia. V súčasnosti sa používajú inhibítory tyrozinkinázy (sutent a pod) a v ostatnom čase aj lieky so skupiny imunosupresiv.
2015-05-26
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
HPV vírus
(Ján)
Dobrý deň, rád by som sa opýtal: Ak sa žena, ktorá bola infikovaná vírusom HPV tohto vírusu zbaví - teda keď cytologický ster nepreukáže jeho prítomnosť, znamená to, že vírus úplne vymizol z tela alebo len prešiel do latentnej fázy a môže sa znovu aktivovať? Inými slovami - je nákaza HPV vírusom celoživotná? Na internete sme sa s priateľkou dočítali protichodné informácie, preto prosíme o objasnenie. Vďaka.
Ján

ODPOVEĎ  
Podľa súčasných informácii o správaní sa HPV predpokladáme úplne vymiznutie vírusu z tela. Ak sa tak stane, nevznikne imunita proti možnej opakovanej infekcii týmto vírusom. Len ak sa žena zaočkuje, tak zabráni opakovanej infekcii tými typmi HPV, proti ktorým je očkovacia látka. Výskum v tejto oblasti intenzívne pokračuje a uvidíme, či doterajšie informácie o správaní sa vírusu sú pravdivé. Poznám prípady žien vo veku okolo 60 rokov, ktorým bola v tomto veku zistená prítomnosť HPV. Tvrdili pritom, že buď mnoho rokov nežijú sexuálne, pripadne, že sú si s manželom cely život verní (hoci nikto za druhého nemôže toto s úplnou istotou tvrdiť), takže ak pripustíme pravdivosť týchto tvrdení, vysvetlením môže byt teória, že žena sa infikovala v mladosti (za slobodna, keď si hľadala partnera a mala s potenciálnymi kandidátmi na celoživotný vzťah pohlavný styk). Vírus sa v tele niekde ukryl a nemohli sme ho zistiť súčasnými vyšetrovacimi metodami( preto boli výsledky na HPV negatívne). Vo vyššom veku, keď slabne imunitný systém, sa vírus objavil a my sme ho identifikovali. Takže uvidíme, či nám výskumníci dajú odpoveď na takéto situácie.
2015-05-26
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Prosbavovinfo
(Diana)
Dobrý deň prajem, rada by som sa informovala, ako by som mohla telu pomôcť. Som po 2 terapii,čaká ma 3, schudla som 11 kg, všetko vylúčim. Užívam CERUCALna vracanie a IMODIUM,SMECTA. I napriek tomu sa vo mne nič neudrží, bez plienok by som to nezvládla. Ako môžem telu pomôcť. ĎAKUJEM diana
Diana

ODPOVEĎ  
Dobrý večer, z Váško mailu neviem presne, o aké ochorenie sa jedná, ale ak Vám nič z toho nepomáha, tak na zastavenie stolice, ak vylúčime infekčnú príčinu, existuje codeín 15-30 mg 3x1 tbl., a ak stále vraciate a vylúčime organickú príčinu v žalúdku alebo ileus, tak existuje setróny - Granegis, Zofran..
2015-05-26
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
Rakovina krcku maternice
(Jana)
dobry den, som po operacii tumoru HG endocervikalny endenokarcinom NOS, zle diferencovany G3,rozsah TZ a prilahla cast exocervixu a endocervixu,tiez mi robili kyretCK a kiret cavum uteri,amputat porcia. Chcu mi vioperovat maternicu aj vajecniky. vysledky krvy mam dobre a vysledok z magnetickej rezonancie z rimavksej soboty je bez znamok rezidua tumorozneho infiltratu v oblasti cervixu, bez znamok infiltracie okolia, cysta lavych adnex, zvacsene LU nepritomne, male mnozstvo tekutiny v douglasovom priestore , musim podstupit operaciu? dakujem
Jana

ODPOVEĎ  
Operačný výkon je potrebné vykonať. Požiadajte o liečbu odborníkov v onkologickom centre, tam vám zabezpečia kvalitnú komplexnú liečbu. Na konzultáciu o liečbe sa môžete objednať v Bratislave na Onkologickom ústave sv. Alžbety tel. 02/32249292.
2015-05-26
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
NON HODGKIN+PARKINSON
(MATÚŠKOVÁ ZUZANA)
Dobrý deň,môj otec sa lieči na Parkinsonovu chorobu 5 rokov k tomu mu zistili non hodkin v 4 štádiu,začali mu podávať v Národnom onk.ústave v Bratislave chemoterapiu,pichli mu ju namiesto do žili pod kožu,teraz mu odumiera ruka ,má strašné bolesti a nemu stále mu ruku len preväzujú. Volali sme v noci záchranku,lebo to už nemohol od bolesti vydržať,Malacky ho neprijali že operujú,na Antolskej mi lekár povedal že môžeme byť radi že mu ruku previazal a je to iba doktorova dobrá vôla,predpísal nám lieky proti bolesti TRAMAL a poslal nás sanitkou domov.Otec má ďalej bolesti,ruka mu černie a nakoniec asi zomrie na sepsu.Tak teraz mi poradte čo ďalej?
MATÚŠKOVÁ ZUZANA

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, podľa toho, čo stručne popisujete, ide toho času o stav, ktorý treba riešiť na chirurgickom oddelení. Píšete, že ho v Malackách odmietli, lebo operovali, ale iste bolo potrebné, aby to tam niekto pozrel. Nevieme, kde býva, asi v Malackách? Bez lekárskeho popisu toho nálezu je nám ťažké sa k tomu vyjariť, ale iste je to treba riešiť ako píšete aby pacient netrpel. Skúste v čase ordinačných hodín kontaktovať na NOÚ, kde mu bola podaná chemoterapia, aby Vám iste poradili. Viete, ťažko sa mi to píše, ale ako všade aj v medicíne je to často o ľuďoch. Asi ste práve mali tú smolu, že ste narazili na nesprávnych, čo je smutné, lebo by sa to iste stávať nemalo. Ale ak Vám môžem poradiť, nedajte sa odbiť a domáhajte sa svojho práva t.j vyšetrenia pacienta, najmä ak má bolesti. Prajem Vám veľa síl a najmä tých správnych ľudí vo Vašom okolí.
2015-05-25
MUDr. Eva Siracká, DrSc. Odpoveď od:
Bolest v hrdle
(Krisitna)
Dobry den, rada by som Vas poprosila o radu na akeho lekara sa mam obratit a o ake vysetrenie mozem poziadat resp.na ake mam narok. Mam 28 rokov, pred casom som mala silnu pichlavu az stiplavu bolest v hrudniku ako pri zapale priedusiek, antibiotika velmi nezabrali, no po 2 tyzdnoch to ustupilo. Avsak advtedy mam bolest v krku,vacsinou v noci a rano, tazsie sa mi prehlta a mala som bolesti v usiach. Taktiez mavam palenie v oblasti priedusiek. Mavala som caste zapali priedusiek, pretoze nemam krcne mandle. a som prilezitostny fajciar v poslednej dobe. Nechcem vyzerat ako hypochonder, no pred 8 mesiacmi mi na rakovinu zomrela mamka, rok pred tym jej brat na rakovinu hrtana, pred 3 rokmi jej sestra na rakovinu pluc a teraz diagnonstikovali rakovinu pluc dalsiemu mamkinmu bratovi. Chapem, ze je to posobenm viacerych faktrov, no je prevdepodobnejsi vyskyt rakoviny aj u mna ?
Krisitna

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, ako prvé by bolo dobré vykonať vyšetrenie u krčného lekára / aj keď nemáte mandle /, ktorý sa vie pozriť až ku hlasivkám, ak je bolesť na hrudníku, treba EKG a interné vyšetrenie, ak máte náhodou aj pálenie žáhy - ak je replux žalúdočnej tekutiny do pažeráku tak treba gastrofibroskopiu...
2015-05-24
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
Bolesť
(Lubica)
Dobrý den,chcem sa spýtať na bolesti mojho manžela,manžel je onko pacient už 7,5roka a už má asi á mesiacov bolesti,ale teraz už sú veľké,nepomáhajú náplaste,ani lieky,bolesť je to taká nárazová,nespí len na sediaci/je nevyspatý,a unavený/tento týžden mal aj zlú reakciu na chemo.Co by ste mu odporúčali na tie bolesti?
Lubica

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, na túto otázku som Vám už odpovedal telefonicky na Linke pomoci dňa 25.05.2015, kľudne ak by ste sa chceli ešte niečo poradiť ma kontaktujte.
2015-05-22
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
Hpv?
(jarka)
Dobry den, chcem sa opytat nakolko v tom nemam jasno, na prehliadky ku gynekologovi chodim pravidelne, pred rokom mi vysledky z cyto boli povedane len ze nie su najlepsie ale ani najhorsie, len ze mam chodit pravidelne kazdy rok na kontroli,presiel rok bola som na preventivke lekar povedal ze tam dole je vsetko ako ma byt, len pri ultrazvuku si vsimol ze cast steny maternice bola mierne zhrubnuta a potom uz len dodal ze uvidime co povie cyto a dalsia cyto mi bola po telefone teraz oznamena, len ze 2 to uz nieje a ze musim prist na odber HPV, a chcem sa teda opytat nakolko ma to dost vylakalo co mozem od toho odberu ocakavat ak mam zle cyto vysledky, dakujem .
jarka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, nebuďte netrpezlivá, aj chápem, že sa to ľahko vraví a ťažšie koná. Počkajte výsledky vyšetrení. Neuspokojuje sa s nepresným oznámením výsledku vyšetrenia. Požadujte úplné znenie výsledku cytológie. Z udania, že výsledky nie sú najlepšie neviem posúdiť aký ten výsledok v skutočnosti je a nemôžem vám bohužiaľ konkrétnejšie odpovedať.
2015-05-22
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Uzlina v prsníku
(Martina)
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o objasnenie diagnózy. Bola som na mammografii a výsledok: Tuková involúcia s minimálnou pruhovitou kresbou, vpravo intermediálne s drobnými opacifikáciami aj nodulárneho charakteru s ojedinelými kalcifikátmi, do predných rias sa premietajú uzliny, vpravo je uzlina drobná aj pred prednou riasou. Bez ložiskových zmien. Koža voľná. BIRADS3. Ďakujem
Martina

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, nález máte nejednoznačný, navrhoval by som iste ultrazvukové vyšetrenie prsníkov.
2015-05-20
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
AGC a konizacia na vyziadanie
(Olivia)
Dobry den, mam 28 rokov uz cca 3 roky riesim HPV. Chodim na pravidelne odbery v obdobi 4-6 mesiacov a diagnoza sa pohybovala od ASCUS cez LSIL Pap3a a teraz som mala AGC.Pritom uz asi 5 mesiacov som nemala pohlavny styk a mam aj zistenu znizenu vrodenu aj ziskanu imunitu. Napriek tomu, este mi nebola odporucana konizacia. Kedze ma to dost trapi, rozmyslam, ci je moznost spravit tento zakrok aj na vyziadanie.Predpokladam, ze by to bolo drahe, ale neivem, co robit a nemam velmi doveru vo svojho lekara. Poradte mi prosim na koho sa obratit. Dakujem
Olivia

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, ak chcete, môžete prísť za mnou na ambulanciu. Objednajte sa na tel č. 0901/747774 v pracovné dni medzi 17-20 hod.
2015-05-19
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Hrcka na pravom semenníku
(dusan)
Dobrý deň, pred mesiacom som si nahmatal hrčku (na pravom semenníku, približne v blízkosti nadsemenníka). Je veľká asi ako hlavička na špendlíku. Nebolela ma, ale teraz pri nahmataní už áno. Podľa môjho hmatu sa nachádza priamo na pravom semenníku - na jeho povrchu. Je skôr tvrdá a nepohyblivá. Môže ísť o rakovinu? Ďakujem
dusan

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, je mi ľúto, ale podľa Vášho popisu nemožno rozhodnúť o diagnóze hrčky na pravom semenníku bez vyšetrenia. Je potrebné vyhľadať urológa.
2015-05-19
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
Hrube črevo
(martin)
dobry večer .chcela by som vas poprosiť o vaš nazor vnukovi zistili zapal hrubeho čreva20 cm.od konečnika ma aj krvavu stolicu ma 20 rokov či može stoho vznknuťrakovina či sa to da vyliečiť. dakujem velmi pekne.
martin

ODPOVEĎ  
Milá pani, zápal hrubého čreva nie je diagnóza.Zápal s krvácaním môže mať viacero príčin .Iste Váš vnuk je vyšetrovaný a asi aj liečený gastroenterológom, ktorý stanovil diagnózu. Treba aby bol v jeho starostlivosti a jedine on vie spresniť odpoveď na Vašu otázku.Zápaly čreva nie sú vždy rizikom rakoviny.
2015-05-19
Doc. MUDr. Eva Valovičová, CSc. Odpoveď od:
Ct mozgu
(Monika)
Dobrý deň chcela by som sa spýtať na objasnenie vety ,,,,Bazálne pod BG vľavo hypodezné ložisko o veľkosto 0,5 cm - pp. R-V priestor, potmalat. zmeny menej pp., za korú odpoved dakujem
Monika

ODPOVEĎ  
Vážená pani, túto vetu Vám môže vysvetliť iba neurológ ktorý zaslal pacienta na vyšetrenie /CT/NMR/,lebo iba on pozná jeho klinické problémy.Veta iba hovorí o tom, že pod BG-bazálnymi gangliami je údajne ložisko - čo bez poznania klinického stavu nerobí diagnózu.
2015-05-19
Doc. MUDr. Eva Valovičová, CSc. Odpoveď od:
1 << 7 < 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 > 29 >> 493
Facebook