foto
2% proti rakovine

Vaše 2% nám umožňujú pripravovať mnohé programy a projekty, ktoré pomáhajú onkologickým pacientom a ich rodinám.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Na svete je štvrtá edícia Európskeho ...

23.10.2014

Tradičný Týždeň proti rakovine bol netradičný

21.10.2014

V stredu začína výstava "Sme úžasní"

20.10.2014

Náhradný "domov" si pripomína 10 rokov ...

19.09.2014

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-16:30
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9043)

strana 18 z 453 (otázky 341 - 360)
Názov
(meno)
Text Dátum
Materske znamienka
(katarina)
Dobry den. Viete mi poradit, co znamena záver z histologického vysetrenia znamienka v zneni : 1x melanocytarny,nevocelularny nevus koze. Resekcne hranice volne. Dakujem pekne
katarina

ODPOVEĎ  
Z veľmi strohej informácie usudzujem, že ste si dala vyoperovať "materské znamienka" a chirurg Vám ich vyoperoval dobre - vybral ich celé a z histológie vyplýva že sa jednalo o znamienka zložené z popísaných nemalígnych (nezhubných) buniek.
2014-03-24
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Problem z hrdlom
(Evka)
Dobry den,mam od minuleho roka problem z hrdlom akoby, som tam stale nieco mala a chcem to stale prehltnut. Krcne v poriadku, vysledky zo sona krku.prosim o vysvetlenie co to znamena z vysetrenia , nebolo mi vobec nic povedane. Dakujem.Na pravej strane krku a pod mandibulou je 12 LU a na lavej 10 LU velk.3 - 10 mm.Ine patolog.loziskove zmeny nevidno
Evka

ODPOVEĎ  
Ak výsledky boli t.č. v medziach normy, lekár vám nemal čo viac povedať, niekedy manifestácia ochorenia prístrojovými metódami zaostáva za subjektívnymi príznakmi, ktoré má pacient, preto ak príznaky neustúpia, prípadne sa zvýraznia, je potrebné opakovane navštíviť lekára. Mierne zväčšené niektoré LU môžu byť po prekonanom infekte, môžu pretrvávať dlhšie po odoznení ochorenia, v prípade, že by zväčšovali /1 cm je taká hraničná veľkosť/, prípadne boleli, je potrebné sa prihlásiť u Vášho obvodného lekára.
2014-03-24
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Hrča na stehne pri nepriaznivej RA
(Jana)
Dobrý deň. Moja matka mala rakovinu prsníka, otec zomrel na rakovinu močových ciest a prednedávnom mi na rakovinu prsníka zomrela sestra. Z našej pôvodnej štvorčlennej rodiny som zostala už iba ja. Už asi rok mám na zadnej strane pravého stehna hrču, ktorá sa zväčšuje. Absolvovala som cievne vyšetrenie u prof. Štvrtinovej, podľa ktorého mám cievy v poriadku. No rada by som zistila, či nemám rakovinu. Hrča rastie a bolesti sa stupňujú. Ako mám postupovať?
Jana

ODPOVEĎ  
Musíte navštíviť Vášho obvodného lekára, ak sa hrča na stehne zväčšuje a rastie, lekár Vás pošle k príslušnému inému odbornému lekárovi, ak prof. Štvrtinová zistila negat. nález. Na preventívne prehliadky o zistení celkového zdravotného stavu máte nárok od 18. roku raz ročne, gynekologické vyšetrenie od 20 roku života, prsníky od 30.-40. roku, hrubé črevo po 40. roku, pri početnejších materských znamienkach od 20.-40. roku, dutinu ústnu by vám mal vyšetrovať zubný lekár pri ročných preventívnych prehliadkach. Lekár, ktorý robí preventívnu prehliadku o celkovom zdravotnom stave - ak by našiel nejaký patologický nález, Vás určite pošle k príslušnému odbornému lekárovi- nezabudnite uviesť, že máte v rodinnej anamnéze výskyt onkologických ochorení, ale dedičnosť je veľmi nízka.
2014-03-23
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Liecba avastinom
(maria)
Dobrý deň, môjmu bratovi diagnostikovali rakovinu hrubého čreva s metaståzami na pečeni. Aby ho mohli operovať liečí sa Avastïnom ale strašne zle to zåša. Nejededol už 5 dní a odmieta uż aj piť, lebo må straßne krče v bruchu a bolï ho veľmi žalúdok. Bol na röntgene žalúdka uż 3x a nič tam nevidia. Nevieme čo måme robiť lebo to vyzerå že to vzdåva. Prosím poraďte.
maria

ODPOVEĎ  
Jeho príznaky sú pravdepodobne podmienené nálezom v hrubom čreve a v pečeni, preto rtg nález žalúdka bol opakovane negatívny. Konkrétne rady a pomoc Vám dokáže dať iba ošetrujúci lekár. Ak môže prijímať potravu, rozdeľte mu ju do menších dávok a kratších časových intervalov - je možné i každé dve hodiny. Skúste mu ponúkať stravu, na ktorú má chuť, ale snažte sa vyvarovať jedál "nafukujúcich- napr. fazuľa, šošovica , niektoré druhy zeleniny, ovocie bez šupky- neviem či nemá i iné ochorenia napr cukrovku, takže konkrétnejšie rady môže dať iba lekár, ktorý má k dispozícií informácie o celkovom momentálnom zdravotnom stave vášho brata.
2014-03-21
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Lymfatické uzliny
(vika)
Dobrý deň 2011 som bola operovaná pre neo ovarií l. sin PT1NO MO histol. endometroidný ca po stagning operácii bol ďalší nález negatívny tak som bola bez ďalšej liečby. V tom 2011 som bola na CT tam mi popísali LU do 12mm v retroperitoneu a do 10mm v mezentériu, teraz keď som bola na CT tak tie uzliny ostali rovnaké, ale mám niekoľko LU v ľavej axile najväčšia 15mm. V mediastíne niekoľko LU do 8mma pozdĺž ilického cievneho zväzku vprevo LU do 15mm v minim. regresii. Chcela by som sa spýtať na tie uzliny je to normálne že mi tak narástli? Ďakujem za odpoveď
vika

ODPOVEĎ  
Akýkoľvek nález je potrebné hodnotiť komplexne. Je potrebné poznať vývoj ochorenia od diagnózy, cez liečbu a jednotlivé nálezy pri kontrolných vyšetreniach. Nie je možné vytrhnúť jeden problém. Lymfatické uzliny reagujú aj na zápalové procesy v tele a podobne. Najlepšie zhodnotí zdravotný stav a navrhne ďalší postup lekár, ktorý Vás lieči.
2014-03-21
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Prosim o vysvetlenie
(darinka)
bola som na CT vysetreni, kde ako vedlajsi nalez mam uvedene:v nadbranicnej oblasti lokalizovany fundus zaludka, vacsia hiatova hernia prosim Vas co to znamena? aka diagnoza, choroba z toho vyplyva? aky je postup liecby? dakujem
darinka

ODPOVEĎ  
Iba všeobecná informácia, pretože na cielenejšiu odpoveď by som potrebovala od Vás viac údajov: ide o vysunutie časti pažeráku a žalúdka do hrudnej dutiny čo môže mať viac príznakov, ktoré sú závislé od rozsahu nálezu a preto musíte komunikovať s vaším lekárom, ktorý Vás na vyšetrenie poslal, má kompletné výsledky a je informovaný i o Vašich ťažkostiach, a on cielene Vám naordinuje liečbu.
2014-03-21
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Zvacsene LU
(sisi)
Dobrý deň, chcela by som poznať Váš názor. Už asi 3 roky mám zistené uzliny v axilách. Od októbra trpím častými infekciami, boli mi zistené mykoplazmy, preliečené 4 dávkami cyprofloxacínu. Mojím problémom sú zväčšené uzliny na krku a zvysene teploty (ktore, mam pocit, su skor zo stresu). Absolvovala som infekčné vyšetrenia (toxo, mykoplazmy, chlamidie = negativne). Odtial ma poslali na ORL ambulanciu, kde opat boli vsetky vytery negativne, nebol zistený žiaden zápal (CRP 5). SONO krku ukázal oválne hypoechogénne útvary od 3- 13 mm v stacionárnom obraze (od novembra sa nezmenili, možno sa trošilinku zmenšili). Najväčšiu mám v oblasti kľúčnej kosti a pod sánkou vpravo. Uzliny sú na oboch stranách. SONO brucha všetko v poriadku, RTG hrudníka tiež v poriadku. Krvný obraz je vraj úplne ideálny. Aj napriek tomu ma poslala lekárka z ORL na vybratie uzliny, že chce mať istotu, či to nie je niečo onkologické (môj prastarký mal hodgkina). Chcela by som sa opýtať, či je vybratie uzliny neškodné a či je naozaj pravdepodobné, že by sa naozaj mohlo jednať o onkologické ochorenie. Ďakujem.
sisi

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, vo Vašom prípade je vybratie lymfatickej uzliny nevyhnutné, nakoľko sa nezistila príčina zväčšenie uzlín. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-03-20
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Mamografia a ultrazvuk
(renata1)
dobrý deň môžete mi prosím vysvetliť aj niekto iný ako na tom som na základe týchto výsledkov? Fertilný typ parenchýmu, ložiskovo denzného a splývajúceho charakteru, bilat.diferencovateľných patologických ložiskových lézií, bez atypií a porúch architektoniky. Axily bez patol. LAP. v USG obraza vysoko v HLQ 1.dx hypoech.ložisko 7x4 mm, druhé vpravo v DQ, vľavo obdobne v DLQ a r-LQg, lézie majú charakter sol.lézií ben.vzhľadu, bez vaskul. v CFM. LipOFIA, FIA v.s. Tukovo zmenené Lu bilat. Bez patol.LAP.
renata1

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, z Vašich výsledkov a záverov vyplýva, že sa pravdepodobne jedná o nezhubné ochorenie oboch prsníkov. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-03-20
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Pluca
(Eva)
Dobry den, poprosím o odpoved na tento lekársky záver z dnešného vyšetrenia bronchoskopom, Obraz totálnej tumoróznej obturácie doln. lobárneho bronchu s infiltr.srednolal. bronchu.Chronická atroficka tracheobronchitida ľah.st.v kľude s parc. stenozou trachey distálnej časti extramur.tlakom. Som 21 rokov po liečbe pravého prsníka. Prosím o vysvetlenie, čo to znamená i ked trochu tuším o čo ide. Ďakujem
Eva

ODPOVEĎ  
Aj keď Vám vieme odpovedať na vašu otázku, najlepšie pre Vás je aj bude, aby ste sa priamo opýtali lekára, ktorý vám robil bronchoskopiu alebo vášho ošetrujúceho lekára na nález, ktorý zistili pri bronchoskopii. Určite vám to patrične vysvetlia . Je nekolegiálne pre nás vás informovať o tom, čo zistil iný lekár sám, ktorý vám to môže priamo povedať a aj podrobnejšie odpovedať na vaše otázky. Určite zobral aj nejaké vzorky na histológiu alebo cytológiu a po ich obdržaní sa stanoví stratégia ďalšej vašej liečby. Prosíme, dôverujte svojim lekárom a pýtajte sa vždy priamo ich. Verím, že vám neodmietnu žiadnu informáciu. A ak odmietnu, potom nám znovu napíšte. Ďakujeme, že nám dôverujete.
2014-03-20
MUDr. Elena Kavcová, PhD. Odpoveď od:
Konizacia
(katarina)
Dobry den, chcela by som sa opytat na spravnost postupu mojho gynekologa. Bol mi robeny cyto ster LBC metodou, s vysledkom H SIL, HPV virus 13 typov vratane 16 a 18. Bola mi odporucena konizacia. S vetou od lekara" neist na operaciu je ako pokus o samovrazdu".Takyto vysledok som mala prvy krat. Taktiez mi ma byt urobena kyretaz kvôli zrastom. V roku 2011 mi odstranili cystu na lavom vajecniku velkosti 9×7 cm, odstranene zrasty a podana kontrastna latka za 160 e aby sa zrasty netvorili a aj napriek tomu sa vytvorili ako je to mozne. Taktiez ma boli podrusko a krize ako pred menstruaciou ale bolest neustupuje,boli ma aj lavy vajecnik, ma to nejaky suvis s diagnozou? Za odpoved dakujem
katarina

ODPOVEĎ  
Nepíšete, koľko máte rokov a či ešte plánujete rodiť. To sú dôležité údaje pri rozhodovaní sa o konizácii. Dôležité je vykonať kolposkopiu - prezrieť krčok pod mikroskopom aby sa zistilo, či máte na ňom nejaké zmeny, ktoré by svedčili pre predrakovinový stav. Požiadajte o kolposkopické vyšetrenie. Na ďalšie otázky bež gynekologického vyšetrenie nie je možné odpovedať.
2014-03-19
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
C021,C028,C029
(Zuzana)
Dobrý večer, manžel s diagnózou C021,C028,C029 absolvoval 4 operácie, po opakujúcej sa včasnej recidíve po operáciách absolvoval rádioterapiu, chemoterapiu, teraz čaká na schválenie liečby formou ERBITUX, prosím o radu , aké sú ďalšie možnosti liečby.
Zuzana

ODPOVEĎ  
Konkrétnu odpoveď môže dať iba ošetrujúci lekár, ktorému sú známe všetky údaje, aby mohla byť ordinovaná liečba.
2014-03-19
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Usg prsníkov / izoechogénny útvar 13,7 x 5,3mm
(Mirka)
Dobrý deň, prosím Vás o Váš názor. Pri USG vyšetrení prsníkov mi bolo diagnostikované: Koža, podkožie voľné, mammilly prominujú. V HLQ a centrálne sledujem dysplastický echomodel žľazového telesa. V centrálnej časti smerom do rozhrania DQQ vľavo diferencujem izoechogénny útvar veľkosti 13,7 x 5,3mm, dif. dg. FA?, tukový lalok? doporučujem FNAC. Iné štrukturálne ani ložiskové zmeny nie sú prítomné. Axilly bez patologickej LAP. Záver: dysplasio mammae bilat., so susp. FA, dif.dg. tukovým lalokom v centrálnej časti smerom do zhrania DQQ vľavo, doporučujem overiť FNAC. Je podľa Vás FNAC nutné. Nepredstavuje toto vyšetrenie nejaké riziko. Nie je možné v tomto prípade vyšetriť nález magnetickou rezonanciou? Ďakujem
Mirka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, po vyšetrení diagnostickými metódami (USG a mamografia), každá nehormonálna nová zmena v prsníku sa má overiť biopsiou- odobratím vzorky tkaniva. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-03-19
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Hrčka
(maja)
Dobry deň,mám 35 rokov,a 3 deti.nad prsnikom som si našla hrčku,ktorá bolí trošku pred menštruaciou inak ani veľmi nie.mávam bolesti prsnikov už roky.na gynekologické prehliadky chodim pravidelne každý rok.najblizsia ma caká v aprili tento rok.pred dvomi týždñami som absolvovala preventívnu prehliadku u obvodného lekara krv a moč boli negatívne.Zaujímalo by ma či kôli Tej hrčke môžem ten mesiac počkať do Tej gyn.prehliadky,aj keď už stresujem teraz.ďakujem za odpoveď.
maja

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, ak ste objednaná na gynekologickú prehliadku, tie tri týždne tam už nezavážia v nijakom prípade, ak hrčka Vám nerastie. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-03-19
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Kvapky mms
(monika )
aký máte názor na užívanie kvapiek mms pri onkol. ochorení
monika

ODPOVEĎ  
Ak je stanovená diagnóza lekárom, ten Vám doporučí i primeranú liečbu. Nedoporučujem užívať nič, čo nie je skonzultované lekárom.
2014-03-19
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Sarkom maternice
(monika krakovska)
prosím o radu ohľadom vhodnej stravy pre onkologických pacientov dakujem
monika krakovska

ODPOVEĎ  
Pokiaľ pacient nemá iné ochorenie napr. cukrovku, môže sa stravovať ako každý iný človek. V strave by mali byť zastúpené všetky základné stavebné zložky-bielkoviny živočíšneho i rastlinného pôvodu, tuky i uhlohydráty, teda strava pestrá obohatená o zeleninu a ovocie, mala by sa konzumovať v 4-5x denne. Je tak predpoklad, že organizmus dostane to, čo nevyhnutne potrebuje, aby si mohol vytvoriť dobrý imunitný systém.
2014-03-19
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rakovina prsnika
(Zuzana)
Dobry den, mam 36 rokov, v novembri som absolvovala operaciu prsnika so zachovanim prsnika a radioterapiu. Beriem tamoxifen 20mg. Po mesiaci pouzivania som zacala pocitovat silne bolesti v klboch - bedrovych a kolenach. Snazim sa pravidelne cvicit, stravujem sa zdravo. Moja otazka - existuje nejaky vitamin alebo vyzivovy doplnok, ktory by zmiernil bolest?
Zuzana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, V takomto prípade je vhodné ortopedické vyšetrenie. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-03-19
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Uzlina
(Jozef)
Mám vyoperovanú sentilnelovú uzlinu pod pazuchou spolu s kožným melanómom na ruke.Operácia bola pred mesiacom. Na PET/CT mi našli ešte jednu uzlinu napadnutú nádorom v tej istej pazuche.Kde robia podobnú operáciu a je možné takúto uzlinu nájsť? S pozdravom
Jozef

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, sentinelové operácie uzlín sa vykonávajú určite v Bratislave, B. Bystrici, v Martine a v Košiciach. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-03-19
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Rakovina krcka maternice a pecene
(Zdenka Bučekova)
Je nejaka Nadej ktoru by mi pomohli okrem chemoterapii nanu mam sancu 50 na 50 a nemam tam tu bezpecnost prezitia moze sato zhorsit rapidne rychlo ak by som podstupila chemoterapiu.je nejaka nadej liecit sa ??
Zdenka Bučekova

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. Žiaľ, z Vašej otázky skutočne neviem, aký konkrétny problém máte. Na to, aby bolo možné dať cez internet aspoň nasmerovanie, radu, je potrebné zadať otázku s komplexnými informáciami o Vašej diagnóze, priebehu liečby, vek atď. Konzultujte to teda s Vaším lekárom, ktorý Vás lieči, najlepšie Vám vie odpovedať na Vaše otázky, pretože má k dispozícii komplexnú dokumentáciu a vyšetroval Vás.
2014-03-18
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Markery
(Mária )
Som 26 rokov po vyliečení ( Ca prsníka ), ako často by som mala absolvovať : mamografiu, krvné testy, prípadne iné vyšetrenia ? Ďakujem
Mária

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, po 26 rokoch po vyliečení zhubného nádoru prsníka sa odporúča mamografia raz ročne,klinické vyšetrenie u lekára raz ročne. Iné vyšetrenia sa nevykonávajú Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2014-03-18
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Bojim sa
(Klára)
Po 5 rokoch od liecby chmt ca prsnika mi pri kontrole na podnet bolesti v chrbte zistili metastazu na rebre. Co dalej ? Kolko casu a aky ho budem mat ? Mam 50 rokov.
Klára

ODPOVEĎ  
Je prirodzené že sa bojíte, ale plne sa zverte svojmu onkológovi. Metastázy v kostiach nevzniknú bývať príčinou smrti. Koľko budete žiť,to Vám nedokáže povedať žiaden lekár,nie sme totiž veštci. môžu zhodnotiť vážnosť stavu a hovoriť o prognóze ochorenia.
2014-03-18
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
1 << 7 < 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 > 29 >> 453
Facebook