foto
OnkOlympiáda 2015

Prvýkrát na Slovensku - OnkOlympiáda 2015
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Postoj WHO k zisteniam IARC o ...

27.10.2015

Prežabákujme spolu svet!

12.10.2015

Týždeň proti rakovine už čoskoro

30.09.2015

Ako môžu lieky „naučiť“ bojovať telo ...

29.09.2015

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-17:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-17:00
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-12:00 13:00-16:00
So 09:00-12:00 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Poprosíme Vás o väčšiu trpezlivosť pri zodpovedaní otázok v mesiacoch júl a august  z dôvodu čerpania dovoleniek viacerých odborníkov.

Ďakujeme za Vaše pochopenie.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9760)

strana 18 z 489 (otázky 341 - 360)
Názov
(meno)
Text Dátum
Bolesť v prsníku
(marian)
mám 72.5 roka, pred pol rokom som bol u kožnej a tá mi vypalovala znamienka. teraz po čase, pociťujem na mieste, kde to znamienko bolo miernu bolesť, aj som si našiel to bolestivé miesto, nie je tam hrčka, ale akási zdurenina. ak by to bola rakovina a nebudem sa liečiť, ako dlho môže trvať kým zomriem ?
marian

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, podľa Vášho popisu by sa o zhubný nádor s veľkou pravdepodobnosťou nemalo jednať.
2015-04-16
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Vitamin C-venozne
(Katka)
Dobry den, chcela by som sa opytat na Vas nazor, ako pomahaju vysoke davky Vitaminu C, podavane venozne pocas ozarovania, popripade ake su vedlajsie ucinky. Jedna sa o rakovinu prsnika: duktalny invazivny karzinom NOS, Grade 2 Dakujem pekne za odpoved
Katka

ODPOVEĎ  
dobrý deň, Dobrý deň, v súčasnosti ešte nie sú dotiahnuté štúdie, ktoré by potvrdzovali alebo vyvrátili pozitívny efekt vitamínu C.
2015-04-15
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Bazalióm
(Edita Matyisová)
Dobrý deň, otcovi, ktorý má 80 rokov, v januári diagnostikovali rakovinu kože, dve materské znamienka boli chirurgicky odstránené. Zatiaľ nemá podstúpiť žiadnu terapiu, len sa chrániť pred slnečnými lúčmi oblečením, slnečnými okuliarmi a klobúkom, a hlavne sa nezdržovať na slnku. Chodí pravidelne na kontrolu k onkológovi. Dnes prišiel domov s novou diagnózou: exulcerovaný bazalióm, G1, invazívny typ. Moja otázka znie: Čo to vlastne znamená v preklade na slovenský jazyk, lebo mu to bližšie nevysvetlili a ja, ako jeho dcéra, by som to tiež chcela vedieť. Za odpoveď ďakujem.
Edita Matyisová

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, bazaliom je kožný nádor, ktorý nemetstázuje a je na 95% vyliečiteľný. U Vášho otecka bol už povrch nádoru porušený, ak sa podarilo chirurgovi odstrániť celý nádor, potom liečba nie je indikovaná. Nálezy bazaliómov sa môžu zopakovať, preto doporučená ochrana okuliarmi a odevom.
2015-04-15
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Dotaz
(Jana Urbánková)
Prosím, môžete mi bližšie objasniť: bilat. minimálna dysplázia, bez tu rezistencie a sekrécie prsníkov. Bez periférnej nadbráničnej lymfadenopatie. edem pravej axilly. Mám diagnózu D05.1 a R79.8. Čo je to iné bližšie určené abnormálne nálezy v chemickom zložení krvi? Na edém som dostala lymphomyosot 2x30kv.
Jana Urbánková

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, edém pazuchy môže vznikať po operácii pazuchy, potrebná je aj rehabilitácia hornej končatiny. Abnormálne nálezy v chemickom zložení, môžu byť odchýlky od normy pri krvnom obraze, biochémii alebo markerov = R79.8 D05.1 je neinvazívnu zhubný nádor prsníka
2015-04-15
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Prsnik zhubny nador
(laura)
Dobry den chcem sa spytat na uzliny pod pazuchom pri ca prsnika ked nie su zvacsene znamena to ze este nie su napadnute, nie su metastazy?
laura

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, s lymfatickými uzlinami sa nič nerobí, ak ste po operácii prsníka a nie sú zväčšené. V prípade, že sa vykonáva operácia prsníka, tak sa vždy počas operácie musia aj odobrať nejaké lymfatické uzliny na histológiu.
2015-04-14
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Rakovina-dedicnost
(lucia)
Dobry den rada by som sa vas opytala aka je pravdepodobnost ze zdedim rakovinu po mojom dedovi ktory mal rakovinu pluc a zomrel v ako 50 r moj otec nema nic a ani mama moja. Dakujem za odpoved
lucia

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, dedičnosť rakoviny je nízka medzi 5-max.10%. rakovina pľúc sa z veľkej väčšiny vyskytuje u aktívnych, ale žiaľ i pasívnych fajčiarov. Neviem koľko máte rokov ale pravidelné prehliadky u lekára by mali byť u každého samozrejmosťou a je predpoklad že ochorenie - nielen onkologické - ak sa podchytí zavčasu je ľahšie liečebne zvládnuteľné.
2015-04-14
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Metastázy v pečeni a v plúcach
(Jaroslava Nedorostová)
Mojej 77 ročnej matke našli pri ultrazvuku metastázy v pečeni, absolvovala vyšetrenia hrubého čreva a žalúdka,boli negatívne, na CT pôvodný nádor neidentifikovali,ale potvrdili metastázy v pečeni a plucach. Ženské orgány boli v poriadku. Ako nájst pôvodný nádor ?
Jaroslava Nedorostová

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, nechcem vás sklamať ale u 10% nádorov sa celosvetove nezistí primárny zdroj, ale liečba na podklade histologického nálezu môže byť absolvovaná.Lekári budú stále pátrať kontrolnými vyšetreniami i počas liečby pomocou im dostupných vyšetrovacích metód, ktoré však ani v súčasnosti nie sú 100% spoľahlivé, preto určité % je vždy tých neurčených primárnych zdrojov.
2015-04-14
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Nador na hlave
(Martina)
Dobrý deň.Sestre pred 3týž.vyoperovali nador.Dg.zaver C711 TUcerebri reg.F1.sin.Hist.-dif.fibril.astrocytom WHO GII s oblasťamiprechodu do anaplast.astrocytomu WHO GIII.Resekčný okraj infiltrovaný astrocytonom WHO GII-GIII.Ma pred vyšetrením MR,a následne pred rádioterapiou.Viem,že ide o agresívny typ nádoru,preto Vás žiadam o radu.dopočula som sa o protonovom centre v Prahe,ide ovysokokvalitne liečenie.Prosíííím o Vaš názor,sestra má 25 rokov,a musím urobiť všetko aby som jej akokolvek pomohla,pretože jejmudr.snami nijak nekomuikuju.Prosím poradte mi.Dakujem
Martina

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, žiaľ máte pravdu, ide o agresívne ochorenie, rádioterapia je plne indikovaná. Na Vašom mieste by som s skúsil do Prahy objednať na konzultáciu, či liečba je indikovaná a či aj Vašu sestru môžu liečiť. Ak áno, treba požiadať zdravotnú poisťovňu a preplatenie liečby v zahraničí. Prajem veľa šťastia a nevzdávajte to...
2015-04-14
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
Hrčka na ramene od roku 2005 teraz asi mesiac bolest primerana v lakti ,ma si ju dat vyoperovat dakujem.
(Jan)
Hrčka na ramene od roku 2005,teraz asi mesiac bolesti v lakti .Nie je to velka bolest,neviem či to može bolest vyražat z pleca alebo to mam od chrbtice ,lieči sa na nu.Mal by som si dat hrčku vyoperovat, už som objednany!Dakujem.
Jan

ODPOVEĎ  
Lekár ak Vás objednal na operáciu"hrčky" určite zvážil čo bude pre Vás najoptimánejšie a rozhodol sa pre jej vyoperovanie a tým i odstránenie Vaších ťažkostí.Prajem Vám aby ste sa zbavil ťažkostí čo najskôr.
2015-04-13
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Nárok na liečenie
(Jana)
Dobrý deň. Prosím Vás, má moja mamka nárok na liečenie po absolvovaní chemoterapie a ožarovania pri rakovine pľúc? V súčasnosti nemá predpísanú ďalšiu liečbu, onkomarkery sú v norme. Ďakujem
Jana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, Vašej mamičke môže ošetrujúci lekár napísať návrh na kúpeľnú starostlivosť. Podmienkou je ukončenie liečby, stabilizácia zdrav.stavu, bez známok akejkoľvek recidívy.V prípade metastáz je onkolg.pacient kontraindikovaný zo zdravotného hľadiska.
2015-04-13
Anna Baranová Odpoveď od:
Otazka
(Zuzana)
Dobrý den,moja sestra je po operacii nadoru na mozgu,ktory bol zhubny,kedže jej tam po okrajoch ostal,ma pred radioterapiou.V papieroch ma 2,3stupen,podla mojich zistení ide o agresivny typ,a preto jej chcem velmi pomoct,dozvedela som o gama nož,v Homolce.Prosím vás o Váš názor,da sa jej pomoct tymto sposobom.Prosím vás može brat polyoxidonium čipky,respek.aku podpornu liečbu,pretože ona má slabšiu imunitu.vopred Vám dakujem za vaše vyjadrenie
Zuzana

ODPOVEĎ  
Dobrý večer, odporučil by som sa osobne aj s výsledkami alebo telefonicky informovať na gama noži, či vôbec je technicky možné ešte nejako vylepšiť operáciou jej situáciu a dosiahnuť negatívne okraje. Rádioterapia je tu plne indikovaná...Ako podporu imunity môže brať ten polyoxidonium - existujú aj injekcie. Prajem veľa šťastia
2015-04-12
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
Metastázy
(Alan)
Dobrý deň, chcem sa spýtať chemoterapia zaberá, zničí aj metastázy? Nádor bol vyoperovaný ale sa zistili metastázy. Ďakujem.
Alan

ODPOVEĎ  
Bunky metastáz vznikajú z pôvodného-primárneho nádoru a roztrúsia sa v orgasnizme do určitých tkanív- takže ak vyoperovali pôvodný nádor, urobili z neho histológiu a podľa jej výsledku i celkového zdravotného stavu naordinovali určitý druh chemoterapie, ktorý by mal liečiť nádorové tkanivo rovnakého histologického druhu v celom organizme.Zo srdca Vám prajem aby chemoterápia bola úspešná.
2015-04-11
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Cytológia medzi II III
(Andrea kovacova)
Minuly rok som bola na preventívnej prehliadke u gynekológa. Mala som cytológiu medzi II III. Po 6 mesiacoch bola cytológia opäť medzi II III. Znova mám ísť na cytológiu o 6 mesiacov. Bojím sa že výsledok bude rovnaký. Ako sa bude postupovať dalej, je to vážne? Ďakujem za Odpoveď.
Andrea kovacova

ODPOVEĎ  
Potup Vašeho gynekologa je správny. Ak bude opäť rovnaký výsledok cytologie žiadajte kolposkopické vyšetrenie, prípadne test na prítomnosť HPV.
2015-04-11
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Zvacsene uzliny na krku
(Monika Luhova)
Dobry den. Volam sa Monika, mam 29rokov. Asi pred dvomi tyzdnami mi zacalo brniet v oblasti priusnych zliaz. Zo zaciatku som tomu nevenovala pozornost, ale casom sa to zhorsovalo, brnenie preslo na oblast krku po stitnu zlazu a pridal sa pocit niecoho v krku a miernz opuch hrdla z vonkajsej strany. Navstivila som zubara, keze sa mi prerezavaju osmicky, robil RTG so zaverom, ze problemz pravdepodobne nie su zo zubov. Potom som isla k obvodnej, ta mi odporucila tabletky na cmulanie, aj ked ma hrdlo vo vnutri nebolelo. Tazkosti sa zhorsili, tak som isla znovu, dala mi ATB aj ked vyter z hrdla vysiel negativny. Tazkosti sa nezlepsili, tak som tam isla znova, zobrala mi zakladnz krvnz obraz, CRP, STH, mineraly, cukor, vsetko vysledky vysli OK. Poslala ma na ORL, podla vysetrenia je v ustnej dutine a hrtane tiez vsetko OK, poslala ma na sono krku. Tam mi nasli zvacsene uzliny pod sankpo, prava 1,7cm, lava 1,8cm, podla strukturz viditelnej na sono pravdepodobne zvacsene v dosledku zapalu (ten sa ale v krvi nepotvrdil). Obvodna mi povedala, ze to nic nie je, ze si mam hrdlo natierat octanovou mastou a prist na kontrolu o 2 tyzdne. Moja otazka teda znie: moze ist o lymfom? Prejavil by sa v krvnom obraze? Uzliny ma na dotyk nebolia, nie su ani tvrde (ale su asi ulozene hlbsie v tkanive, lebo ich neviem nahmatat). Inde som si ích nenahmatala. Posledne obdobie citim unavu. V pripade, ze ide o tuto diagnozu, nie su 2 tyzdne dlha doba na kontrolu? Nemozu mi za to obdobie nejako radikalne narast, ze budu obmedzovat dychanie?
Monika Luhova

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, v ľudskej medicíne je všetko možné , ale žiaľ tak ďaleko vo všetkom ešte nedospela a predpokladám že ani nedospeje, aby za každých okolností vedela "veštecky" predvídať čo sa stane v krátkej dobe, preto si lekári musia nechať časový odstup od jednotlivých kontról, aby vedeli posúdiť dynamiku vývoja ochorenia. Ak by sa Vám niečo radikálne zmenilo, máme urgetnú medicínu, ku ktorej má v našej republike voľný prístup-takže katastrofické scenáre nie je správne robiť. A Ak Vám lekárka urobila všetky vyšetrenia vrátane CRP STH, mala ste i iné vyšetrenia a všetky boli negatívne tak sa nemá o čo oprieť a nemá ani podklad pre ordinovanie liečby.
2015-04-11
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Prosim o radu
(Jana)
som po gyn.operacii kedy mi odstranili okrem posvy vsetko pre adenokarcinom maternice nebolo nutne chemo ani ozarovanie bolo to pred rokom apol citim sa dobre ale zistila som ze moj muz mi bol opakovane 20 rokov neverny moze to mat s tym suvislost? Okrem toho mam20 rokov ulceroznu kolitidu so stomiou. Dakujem
Jana

ODPOVEĎ  
Adenokarcinóm tela maternice nespôsobuje HPV, preto nemá súvis s Vašim manželom.
2015-04-10
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Otázka ohladne choroby rakovina hrubeho čreva
(Martina)
Dobrý deň,chcela by som sa vás opýtať....mám priateľa ktorého stále bolievalo brucho až nakoniec ho museli operovať zistili mu zhubný nádor na hrubom čreve.....nakoľko neviem latinske názvy prosím vás o pomoc ako diagnozu mal C19 M-8020/3 T4apN2bmx/63-4....môj priateľ teraz na toém tak že sa lekárov nepýta uzavrel sa do seba...má sa hlasiť aj na onkologii a ja neviem v akom štádiu to je či sa dá vyliečiť s tej rakoviny...prosím o radu..dakujem
Martina

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, ak Váš priateľ bude súhlasiť aby ste ho sprevádzala do onkologickej ambulancie, pripravte si spolu s ním otázky pre lekára a tak sa spolu dozviete nielen o momentálnom zdravotnom stave priateľa ale i o navrhovanej liečbe. Vďaka pokroku v medicíne, sú dnes mnohé onkologické ochorenia lepšie liečiteľné ako mnohé iné choroby.
2015-04-10
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Zvýšenie CEA
(adriana K.)
prosím o radu, pri preventívne prehliadke mi zistili zvýšenie CEA v hodnote 7.1, následne som absolvovala GFS, kolonoskop. vyš, US brucho, prsníky, mamografiu, RTG pľúc, US ŠŽ - všetko s negat, nálezom. Mám 41 rokov a v rodine sa u nás nikdy nevyskytol žiaden onkol. problém, mám chron tráviace ťažkosti. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď
adriana K.

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, nádorové markery majú opodstatnenejší zmysel na monitorovanie liečby, pretože zvýšená hladina môže byť podmienená i zápalovými ochoreniami. Ak chodíte na pravidelné preventívne prehliadky je predpoklad, že ak by sa niečo v organizme vymklo spod kontroly bude to zachytené včas.
2015-04-10
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Sono prsníkov
(Marika)
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na Váš názor. Pred dvoma rokmi mi vyoperovali z pravého prsníka fibroadenom, do 1,7 cm, pretože podľa biopsie tenkou ihlou nemal dobré znaky (tuším tam bolo napísané rýchly rozpad čohosi), Po vyoperovaní bol výsledok našťastie - nezhubný fibroadenom bez známok malignity. Zároveň v tom istom čase mi bol na rozhraní pravého prsníka a podpazušia, takisto na pravej strane bol zistený väčší útvar 2,3 cm, podľa sona hustejšia konzistencia. Takisto bola vykonaná biopsia tenkou ihlou a výsledok biopsie bol infl. epidermoidná cysta. Tento útvar mi ako nezhubný nebol vyoperovaný. Jeho veľkosť sa však kontrola od kontroly po milimetroch zväčšuje. Chcela by som sa opýtať čo s tým? On nebolí, ja ho tam necítim a je nehmatný. Tie biopsie mi boli urobené v B.B., no ja chodím na pravidelné polročné kontroly v meste Lučenec. Zneistili ma naši sonológovia, ktorý nad výsledkom tejto biopsie, že ide o epidermoidnú cystu, neveriacky krútia hlavou ( a to som bola v našom meste u troch rôznych, 2 súkromných a 1 v nemocnici). Ten útvar je podľa nich v hĺbke, kde sa už nevytvárajú cysty. Bolo by to vraj pre epidermoidnú cystu veľmi neobvyklé miesto. V súčastnosti (v priebehu 2,5 roka od prvého nálezu) táto ep. cysta podrástla cca o 0,5 cm, teraz má 3,3 cm na 2,3 cm, je bez vaskularizácie, žiadne ďalšie uzlíky alebo nálezy pri nej nie sú, je to solitér, bez posteriorneho akustického tienenia, dobre ohraničené hypoechogénne ložisko. Ešte upozorním, že pred 4 rokmi mi bol z ľavého podpazušia na hranici s prsníkom vyoperovaný útvar - hist. ateróm, epiderm. cysta vyplnená rohovinou veľkosť 2,3 x 1,9 cm (tá sa nesledovala bola vyoperovaná hneď po nájdení), a bola v takej hĺbke, že som po operácii musela mať na dva dni katéter). Inak ep. cysty nie s tekutým ale tuhým obsahom pripomínajúcim tvrdú bielu želatínu či tuk, mám hocikde na tele. Ale skutočne väčšinou nie sú hlboko pod kožou a majú tendenciu pomaličky sa zväčšovať. Je možné že by sa biopsia tenkou ihlou mohla mýliť? Nie je potrebné vykonať ju pre istotu ešte raz? Ďakujem.
Marika

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, inflamovanú epidermoidnú cystu je vhodné chirurgicky odstrániť, nakoľko sa môže opakovane zapalovať.
2015-04-10
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Cvičenie
(Jarka)
Dobry den pan doktor, chcela by som sa spýtať som po operacii prsnika - invar.duktalny karcinom min. roku (odstraneny nador 0,9 mm, nasledne RAT, teraz horm. liečba, 40 rokov). Zaujíma ma či môžem cvičiť a navštevovať posilovnu.Dakujem pekne
Jarka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, ruku po operácii pazuchy sa neodporúča veľmi namáhať.Samozrejme ak sa na to vy cítite tak s nejakou jemnou záťažou môžete skúšať ruku zaťažovať.
2015-04-10
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Rakovina prsníka
(Zuzana)
dobrý deň, mám zhubný nádor prsníka, čaká ma operácia. dočítala som sa o možnosti génového testu Oncotype DX, ktorý sa robí v USA, ktorý okrem iného umožní zistiť, či treba nasadiť chemoterapiu alebo nie. Viem, že naše poisťovne ho nepreplácajú, ale ak by som si ho chcela uhradiť sama, má to zmysel? V porovnaní s testami, ktoré mi po operácii urobia u nás na Slovensku (a na základe ktorých sa rozhodne o liečbe). Ďakujem.
Zuzana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, podľa môjho názoru zmysel má ale na Slovensku sa bohužiaľ nerobí.
2015-04-10
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
1 << 7 < 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 > 29 >> 489
Facebook