foto
2% proti rakovine

Ďakujeme všetkým, ktorí svojimi 2% poporili naše projekty.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Príďte nás pozrieť na festival Pohoda

01.07.2015

Stretnutia milovníkov hudby v Martine

25.06.2015

Ako byť úspešný na pohovore

18.06.2015

Vpustite do svojej „kuchyne“ cudzieho človeka

28.05.2015

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 14:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 14:00-16:00
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-14:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Poprosíme Vás o väčšiu trpezlivosť pri zodpovedaní otázok v mesiacoch júl a august  z dôvodu čerpania dovoleniek viacerých odborníkov.

Ďakujeme za Vaše pochopenie.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9575)

strana 18 z 479 (otázky 341 - 360)
Názov
(meno)
Text Dátum
Punkcia prsníka
(Renáta)
Dobrý večer. Chcela by som sa opýtať, v januári tohto roku mi bola robená punkcia v pravom prsníku, výsledok je dobrý, no hrčka v prsníku stále je a som na pochybách, pretože vpich ihly bol jeden centimeter od hrčky, či to bolo správne urobené alebo mám znova opakovať toto vyšetrenie
Renáta

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, Váš ošetrujúci lekár musí spraviť záver z klinického vyšetrenia prsníkov, ultrazvukového vyšetrenia alebo mamografie a výsledku biopsie. Odporučí kontroly, opakovanie biopsie, doplnenie nálezu, alebo chirurgický zákrok. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2015-02-04
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Komunikácia
(Marta)
Môjmu 51 ročnému bratovi diagnostikovali mts do mozgu, biopsia potvrdila nádor temenného laloku. Od Nového roka je ochrnutý na pravú stranu,teraz už dokáže hýbať iba hlavou a ľavou rukou. Nerozpráva,nedokáže nijako komunikovať, potravu mu podávame cez PEG. Lekári nám povedali a vidíme to aj my, že vníma všetko okolo seba. Rozprávame mu, opisujeme aké je počasie, púšťame telku, ale nevieme,aké má pocity, ani či má bolesti, nevieme mu pomôcť po psychickej stránke. Dúfam,že mu pomáha aspoň to, že je doma pri svojej rodine.
Marta

ODPOVEĎ  
Dobrý deň,chcem Vás podporiť v tom,ako sa o brata staráte. Napriek tomu,ze nekomunikuje,okolie vníma a je veľmi dobre,že mu poskytujete prijímajúce,laskyplné a podnetné prostredie. Pre pacienta je veľmi dôležité, že je v známom, rodinnom prostredí, že, že cíti blízkosť a emočnú podporu od svojich najbližších. Určite naďalej pokračujte v spôsobe starostlivosti,ako to opisujete. Nebojte sa prejaviť mu aj svoje vlastne emócie. Držém Vám aj Vášmu bratovi palce.
2015-02-04
Mgr. Lucia Alakšová Odpoveď od:
Cysta
(Orim)
Je cysta predzvest rakoviny ako ju liecit
Orim

ODPOVEĎ  
Nie, nie je a netreba ju liečiť, s cystami žijú ľudia celý život a nemusia o tom vedieť alebo mať nejaké problémy. Cysty sa liečia len vtedy, keď tlačia na orgány a robia mechanické ťažkosti.
2015-02-04
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
Pretučnenie pankreasu
(marta Heroncová)
som onkologicka pacientka , viem že mi škodia cukry
marta Heroncová

ODPOVEĎ  
Prosím, pokiaľ chcete, aby sme Vašu otázku posunuli odborníkovi, napíšte nám konkrétnejšie, čo presne Vás zaujíma a aký je Váš problém. Bez jasného formulovania otázky Vám nemáme ako odpovedať. Ďakujeme.
2015-02-03
Mgr. Lucia Budáčová Odpoveď od:
Nerozumiem diagnoze
(danka)
Dobrý deň, rada by som poprosila o radu - p. doktorka mi exspirovala cysty na prsníkoch - opätovne po takmer roku a na výsledku je napísané "vo všetkých náteroch krvné elementy a skupiny diferencovaných epitelií s prejavmi onkocytárnej metaplázie. Čo to prosím vás znamená? ďakujem
danka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, výsledok musí posúdiť Vaša ošetrujúca lekárka. V cystách sa nenachádzajú krvné element. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2015-02-03
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Onkomarkery
(jana)
Dobrý deň, sestre diagnostikovali rakovinu vaječníkov, v III. štádiu.Chcela by som vedieť, či môžem žiadať svojho gynekologa, aby mi dal vyšetriť onkomarkery a či mi to na takéto požiadanie dá urobiť bezplatne, alebo si mám za to zaplatiť. Rakovinu mal aj otec, na pľúcach, už aj umrel.
jana

ODPOVEĎ  
Nádorové markery sa nevyšetrujú na odhalenie rakoviny, pretože môžu byť zvýšené i pri neonkologických ochoreniach a niekedy i v zdravom tele, takže samotné ich zistenie nepoukazuje na ochorenie. Dodržiavajte pravidelné prehliadky u Vášho gynekológa.
2015-02-03
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Odmietnutie liecby
(Zuzana)
Dobrý deň, mamka odmietla dalsiu chemoterapiu. Vybrala 4 cykly. Ako môže v takom stave dlho prežit, nakolko ma rozsiahle metastazy na plucach. ma 74 rokov
Zuzana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, žiaľ, nepíšete nič o konkrétnom ochorní Vašej mamky, na Vašu otázku nie je možné zodpovedať, pokiaľ nemá lekár k dispozícii kompletné údaje o jej diagnóze a zdravotnom stave. Ak chcete, aby sme zaslali Vašu otázku odbroníkovi, prosím, doplnte čo najviac údajov o jej diagnóze a zdravotnom stave. Zároveň Vás však chcem informovať, že najlepšie vie prognózu stanoviť ošetrujúci lekár, ktorý má k dispozícii kompletné výsledky i priebeh liečby, a i tam je stanovenie presnej časovej prognózy nemusí byť presné, keďže každý človek je individuálny. Prajeme Vám i Vašej mamičke veľa síl a všetko dobré.
2015-02-03
Mgr. Lucia Budáčová Odpoveď od:
K moru po chemo
(Kveta)
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť, či je vhodné ísť k moru (letecky) 2 týždne po ukončení adjuvantnej chemoterapie, 2. cyklu. Ukončujeme 1. cyklus, ktorý prebehol celkom dobre. ďakujem za odpoveď.
Kveta

ODPOVEĎ  
Dobrý deń, neviem akú CHT dostávate, to, že ste tak dobre zvládli 1. cyklus neznamená automaticky, že rovnako prebehne i ten druhý. CHT ako iste viete znižuje krvné elementy - hlavný problém sú biele krvinky - naša imunita. Najväčšý pokles je medzi 7. a ž 12. dňamo po CHT. Nebolo by dpobré ísť v tomto období tam, kde je veľa ľudí - a vonkoncom nie letisko. Ak chcete letieť, tak si dajte 1 deň pred odletom skontrolovať krvný obraz a ak to bude OK, choďte.
2015-02-03
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
Vysoká sedimentácia
(Patrícia)
dobrý deň, moje meno je Patrícia malám 18 rokov. Mám taký problém že mam vysokú sedimentáciu 57 a pichaju mi pendepon.Ako mi pichali 2krat pendepon zostala som chora mala som horúčky 39.1 a neskutočne zle tak som zašla za mojou lekarkou robila mi testy ktoré som mala všetky zlé. Dala mi antibiotika klacid ale ja sa moc necitim na to aby mi pichali penicilip a jedla dalsie antibiotika. Dokonca odvtedy ako mi začali pichat injekciu mi zacalo byvat zle na odpadnutie. Ked som toto povedala mojej lekarke povedala že to je u mladých normálne. Neviem co si mam o tom mysliet či si domýšlam ale este nikdy som sa necitila tak zle ako poslednu dobu. Viem a citim že mam problem co sa tyka srdca mam zvyseny tep naposledy som mala nejako63. Niekedy mi sekne pri srdci a nemôžem sa nadychnuť z hlboka až ked si to rozmasírujem . Keď to poviem či doktorke či mame mi povedia že to nič nemam . Viete mi prosim nejako pomôct ? antibiotika su podla vas spravné brať ked mi pichajú pendepon?
Patrícia

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. Z toho, čo ste mi napísali, neviem prečo Vám, pichajú pendepon, máte angínu??Alebo streptokokovú infekciu?? Choré obličky po angíne?? Vysoká sedimentácia znamené zápal v tele, robila Vám lekárka aj kultivačné odbery?Máte oslabenú imunitu? Frekvencia srdca 63 je normálna, ak máte poruchy rytmu, treba ísť ku kardiológovi. Po gynekologikcej stránke máte noromálny profil?A čo štítna žľaza?
2015-02-02
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
Otazka
(katka)
Dobry den.Velmi vas prosim o radu ak to pojde.Mama ma nejake loziska na plucach z odberu vzoriek zistili ze to neni nador,tuberuloza ani mts.Nevedia z urcitostou este povedat co to je ale povedali ze pravdepodobne infekcia nejakeho neznameho druhu.Teraz ju posielaju na hematologicke onkologicke oddelenie.Da sa z istotou potvrdit ze by mala leukemiu alebo nieco podobne?Predtym jej tvrdili ze sa jej krv zlepsuje ale nanic ju este neliecili.Chcem sa este opytac ci to nemoze byt sarkadioza pluc?Mama ma neustale teploty 38 uz 2mesiace.dakujem pekne za kazdu radu
katka

ODPOVEĎ  
Ďakujeme za otázku. Nález ložísk na pľúcach znamená, že sa môže jednať o mnohé primárne pľúcne, ale aj sekundárne ochorenia . V rámci diferenciálnej diagnostiky je potrebné nielen klinické, ale aj laboratórne, miktobiologické, endoskopické zobrazovacie metódy vyšetrení. Myslíme si, že po vylúčení primárneho pľúcneho ochorenia (vrátane sarkoidózy) je potrebné hematologické vyšetrenie , zvlášť, ak má vaša matka neustále zvýšené teploty.
2015-02-02
MUDr. Elena Kavcová, PhD. Odpoveď od:
Rakovina prsníka
(Mariana Novajovská)
Dodrý deň chcem Vás poprosiť mohli by ste my vysvetliť čo to znamená? Moja diagnóza je C.50.9.na papieroch mám písané hystologicky:mucinózny ca. ER:pozit...PR:pozit...Ki 67 40%...pT1 c a T1b duplexpN1M. Nik my to nechce vysvetliť,mám 38.rokov a stalo sa my to pred dvoma rokmi.Viem,že každý pred kým to poviem,alebo napíšem moju diagnózu povie,,Nezodpovedná".Veľmi ma to trápi,chodila som pravidelne na polročné vyšetrenia,ultrazvuk. Na mamografii nebolo nič vidieť,napriek 5cm nádoru,ani pred operáciou.Ďakujem.
Mariana Novajovská

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, mamografické vyšetrenie, ako každé podobné vyšetrenie v zdravotníctve, nie je nikdy 100%. Je nutné ho kombinovať minimálne s klinickým vyšetrením. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
2015-02-02
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Nalez na plucach
(martin)
dobry den chcem sa spitat mojej mame nasli nalez na plucach z mts na nadoblickach nechce si dat zrobit bronchoskopiu da sa to zistit aj inac o aky druh nadoru alebo rakoviny ide za rychlu odpoved dakujem s pozdravom Martin
martin

ODPOVEĎ  
Ďakujeme za otázku. Ak je u vašej matky podozrenie na nádor na pľúcach, sú potrebné ďalšie diagnostické vyšetrenia vrátane bronchoskopie, aby sa stanovil typ nádoru, jeho rozsah, prípadne iné vyšetrenia, od ktorých závisí adekvátna liečba. Dnes tzv. fibrobronchoskopia nie je bolestivé endoskopické vyšetrenie a to je potrebné vysvetliť i vašej matke.
2015-02-02
MUDr. Elena Kavcová, PhD. Odpoveď od:
Radikalna trachelektomia
(Barbora)
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či sa na Slovensku vykonáva radikálna trachelektómia, v prípade že áno, do akého max. rozmeru tumoru je táto operácia možná a kedy už je nevyhnutné podstúpiť radikálnu hysterektómiu? Ďakujem.
Barbora

ODPOVEĎ  
Takýto typ operácie je možné vykonať u mladej ženy, ktorá ešte chce mať deti a tumor v krčku maternice má maximálny rozmer do 2 cm a je uložený presne v strede krčka maternice.
2015-02-01
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Rakovina pankreasu
(Jana)
....dobry den, diagnostikovali mi rakovinu pankreasu,rada by som vedela ako sa mam stravovat....vynechala som bielkoviny/len obcas rybu,kozi syr/,sacharidy/teda aj ryzu,zemiaky,cestoviny, chleba/obcas domaci,nekvasený/...prevazne jem zeleninu,ovocie....nakolko som schudla 22kg/mam 55kg,167cm/....chcela by som trochu pribrat,zosilniet,ale som pocula,ze bielkoviny a sacharidy nie je vhodne,lebo "krmim nador"....dakujem za radu
Jana

ODPOVEĎ  
Stravovanie a výživa pacienta s rakovinou pankreasu je vážny problém a výzvou predovšetkým pre samotného pacienta, ale aj pre ošetrujúcich lekárov. Najväčším problémom pri tomto ochorení je tendencia k strate telesnej hmotnosti a k viacerým nutričným deficitom. Nepíšete, či ste po operácii (totálnej pankreatektomii), kedy zákonite dochádza po odstránení pankreasu ešte aj k vzniku pankreatogénneho diabetu (cukrovky) s nutnosťou doživotného pichania si inzulínu. Po operačnom odstránení pankreasu je takisto potrebné trvalé podávanie pankreatických tráviacich enzýmov. Prvoradou nutričnou zásadou pri rakovine pankreasu je boj proti strate telesnej hmotnosti. Indikované sú teda všetky opatrenia, zamerané na odvrátenie alebo aspoň spomalenie nechceného chudnutia. K tomu patrí plánovanie dennej stravy do 5-6 menších denných jedál, príprava ľahko stráviteľných jedál, vynechanie ťažko stráviteľných jedál, napríklad vyprážaných pokrmov s veľkým množstvom prepáleného tuku. Pri nechutenstve sa osvedčuje podávať skôr chladnú stravu než teplé jedlá. Popíjanie menších porcií výživných kokteilov akceptujú pacienti s nechutenstvom neraz lepšie než bežné teplé jedlá. Je to však individuálne a pokiaľ máte chuť na Vaše obľúbené teplé jedlá, tak si ich doprajte v takých množstvách, ktoré tolerujete bez väčších ťažkostí. Pokiaľ trpíte pocitmi na vracanie (nauzea), môže Vám Váš ošetrujúci lekár predpísať lieky proti vracaniu a takisto aj prostriedky na posilnenie apetítu do jedla. Zlepšiť chuť pomáhajú aj rôzne bylinky, koreniny a ochucovadlá. Pri sklonom k riedkym stoliciam (hnačkám) sa odporúča obmedziť stravu bohatú na tuk a nerozpustnú vlákninu (predovšetkým celulózu). Nestrávený tuk v stolici spôsobuje jej riedku konzistenciu a celulóza (napríklad z koreňovej zeleniny) urýchľuje črevnú peristaltiku, čím skracuje kontakt tráveniny s črevom a podporuje takisto riedku konzistenciu stolice. Z podobných dôvodov sa odporúča vynechať alebo obmedziť jednoduché cukry (glukóza, fruktóza, sacharóza), ktoré v prípade, že sú nedostatočne strávené, sú príčinou nafukovania a hnačiek. Pacienti väčšinou nedobre tolerujú aj mliečny cukor (laktózu) - v takom prípade by ste mali obmedziť mlieko a mliečne potraviny s vyšším obsahom laktózy. Mlieka sa však nemusíte úplne vzdať, lebo existuje aj bezlaktózové mlieko a navyše, kyslé mliečne potraviny obsahujú menej laktózy a sú preto obyčajne ľahšie stráviteľné. Na zábranu pankreatogénnych hnačiek Vám Váš lekár predpíše prípravky s obsahom pankreatických enzýmov a podľa potreby aj lieky proti hnačke (obstipanciá). Pri substitúcii pankreatických enzýmov sú väčšinou potrebné vysoké dávky lipáz (spravidla 20 000 až 40 000 jednotiek k hlavným jedlám a 10 000 až 20 000 jednotiek k menším jedlám, akými je desiata alebo olovrant). Čo môžete jesť, to sú chudé hydinové mäso, ryby, prílohy (zemiaky, cestoviny, ryža, chlieb a pečivo), syry s nižším obsahom laktózy a takisto jogurty, cmar a kefír (majú menej laktózy ako sladké mlieko). Proti hnačkám je dobrá ryža, mrkva a banány. Dbajte na dostatočný pitný režim. Samozrejme, abstinujte od alkoholu. Pokiaľ nebudete schopná bežným stravovaním udržiavať svoju telesnú hmotnosť, musíte užívať každý deň špeciálne doplnkové výživné prípravky určené na pomalé popíjanie (sŕkanie, sipping). Sú to kokteily v malých 200 ml baleniach, a sú buď ochutené, alebo sú bez chuti. Dosť často onkologickí pacienti lepšie znášajú neochutené prípravky. Ich výhodou je to, že si ich pacient môže dochuť podľa svojich predstáv a chutí, a navyše sa aj dajú pridať do rôznych iných jedál (kaše, prívarky, krémy, pudingy, a pod.) a v malom objeme podstatne tým zvýšiť kalorickú a nutričnú hodnotu toho, čo jete. Pre onkologických pacientov sa vyrábajú špeciálne prípravky obohatené o živiny, ktoré pôsobia proti chudnutiu a strate svaloviny. Prípravky klinickej výživy môže predpísať Váš lekár (onkológ, alebo aj všeobecný lekár, i ďalší špecialisti) a sú prakticky v celom rozsahu hradené zdravotnými poisťovňami. Vaši lekári by mali okrem medikamentóznej liečby a sledovania Vášho klinického stavu, sledovať aj stav Vašej výživy a predpisovať Vám lieky na tlmenie nepríjemných sprievodných príznakov Vášho ochorenia, ako aj prípravky s nutričnou podporou, ak treba, tak aj inzulín, tráviace pankreatické enzýmy a doplnky výživy na prípadnú substitúciu niektorých živín alebo obohatenie Vašej stravy. p.s.: Odborníci neuznávajú tézy o "kŕmení nádoru" pomocou bielkovín alebo cukrov a zásadne neodporúčajú postupy, zamerané na tzv. "vyhladovanie" zhubných nádorov. Naopak, starostlivosť o celkový stav výživy a boj proti chudnutiu a strate svalovej hmoty onkologických pacientov sa pokladajú za kľúčové opatrenia. MUDr. Peter Minárik, PhD.
2015-02-01
MUDr. Peter Minárik, PhD. Odpoveď od:
Stav po hysterectomii
(Jana Repasova)
Dobry den. Absolvovala som radikalnu hysterektomiu (Wertheim + lymfadenect. pelvina, transpositio ovarii). Vysledky z histologie: invazivny skvamocelularny karcinom krcka maternice, nador je limitovany v cervixe, bez priameho sirenia mimo uterus. Resekcne okraje su negativne. Vysetrenych celkvo 41 lymfatickych uzlin bez metastatickeho postihnutia. pTNM:T1B1, grading 2. Tumor 28 mm x 8.5 mm. LVSI+, okraje volne. V mikroskopiskom popise je uvedene okrem ineho: "identifikujem prejavy lymfovaskularnej invazie". Bolo rozhodnute o dispenzarizacii (kontrola o 3 mesiace), tj. dalsia liecba nie je potrebna. Chcela by som sa opytat na vas nazor, ci nie je v mojom pripade potrebna radioterapia, ci je naozaj dispenzarizacia dostacujuca? Dakujem za skoru odpoved.
Jana Repasova

ODPOVEĎ  
Myslím si, že nie je potrebná následná liečba a postačujú pravidelné kontroly.
2015-01-31
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Rakovina krčka maternice
(Ludmia2)
Pekný den chcem Vas velmi pekne poprosiť o informáciu v potupe liečby rakoviny krčka maternice v štádiu 3B je možnosť operačná alebo len ožarovaním ?nie je lepšie urobit exentraciu a následne ožarovanie?
Ludmia2

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, bez podrobného poznania stavu krčka maternice, celej maternice a jej okolia nie je možné odpovedať na Vašu otázku.Potreboval by som viac detailov.
2015-01-29
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Fibrozny polyp
(Lea)
Dobrý den, prosím Vás som po kyretaži a výsledky sú fibrozny polyp maternice. 56 ročná, 2 roky už nie je menštruácia. Lekár povedal, že sa to bude sledovať ale nijako sa to nelieči. Je to správne, nebude to mať nejaké horšie následky. dakujem
Lea

ODPOVEĎ  
Dobrý deň,fibrozny polyp je odstránený, a preto nie je potrebná žiadna liečba.
2015-01-29
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Prosim o nazor gynekologa
(Mimina)
Dobry den, chcem Vas poprosit o nazor, ako by som mala postupovat dalej. V oktobri 2014 som mala vykonanu konizaciu krcka maternice s takymto histologickym nalezom: PPredmet vysetrenia a lokalizacia: 1. endocervix 2. endometrium 3. konizat Zaver patologa - makropopis: Konus 2,8x2,4x1,4 cm. Branka strbinovita. V blizkom okoli sliznica drobnozrnita. Sprac. rovnobez. rezmi od c.3 po 9. Zaver patologa - mikroskopicky nalez, nazory, interpretacia: 1k. Fragmentovana endocervikalna sliznica. Bez dysplastickych a metaplastickych zmien. 2k. Korporalne endometrium v proliferacnej faze. 33k. V kompletne spracovanom ovuloznom konuse nachadzame v oblasti TZ a endocervikalne rozsiahlejsie useky skvalozneho metaplastickeho epitelu, v ktorom su pritomne useky dysplazie stredne tazkeho az tazkeho stupna CIN II - CIN III. Dysplasticky epitel sa siri do cervikalneho resekcneho okraja (2 mm usek dysplastickeho epiteli CIN II - CIN III). Vaginalny resekcny okraj je volny. Chcela by som poprosti o vysvetlenie co to znamena a ako vazny je moj stav. Lekar mi odporucil hysterektomiu abdominalis. Dakujem za odpoved.
Mimina

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, nález, ktorý popisujete nie je indikáciou na hysterektómiu. Myslím si, že je potrebné buď počkať a o 6 mesiacov skontrolovať či je ešte nález na krčku, alebo ešte kúsok krčka zrezať, aby sa odstránilo choré tkanivo.
2015-01-29
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Postup
(Mária)
Aký je postup pri liečbe high-grade endometriálny stromálny sarkóm pT1b pNX pMX G3. Boli odstránené všetky ženské orgány v brušnej dutine vrátane lymfatických uzlín.
Mária

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, z histologického nálezu neviem, či má pacientka metastázy alebo nemá, či mala robené kompletné CT hrudník, brucho, MP alebo len brucho a malá panva. Od toho závisí ďalší postup, ale predpokladám, že ním bude rádioterapia a podľa rozsahu nálezu aj chemoterapia.
2015-01-29
MUDr. Maroš Fremal Odpoveď od:
Ozarovanie
(Veronika)
Dobrý den pan doktor chcela som sa informovat pred rokom mi bol diagnostikovany karcinom krcka maternice stadium 1B.Bola som na operacii a vzbrali mi len nador na krcku a kusok krcka dalsia liecba nebola potrebna.Po tristvrte roku sa mi zacali zvysovat markeri tak ma poslali na magneticku a ct vysetrenie.Magneticka ukazala remisiu ochorenia.Ide oto ze je uz aj na boku maternice a aj na krcku.Ide oto ze mi odporucaju dve moznosti bud ozare alebo totalnu hysteroktomiu.Moja otazka je kedze mam 27 rokov a ziadne deti da sa po ozaroch este otehotniet? Aku cestu by ste mi skor odporucil? Je po remisii ochorenia mozne este vyliecenie? Dakujem za kazdu odpoved som zufala.
Veronika

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, veľmi chápem Vašu situáciu vo Vašom veku. Z údajov, ktoré ste mi poskytli nie je možné si urobiť obraz o Vašom zdravotnom stave. Je teraz veľmi dôležité poznať všetky detaily o Vašom ochorení a o doterajšej liečbe. Ponúkam Vám moje tel.číslo 02/32249123 na ktorom sa môžeme skontaktovať a dohodnúť ďalší postup. Najlepšie je ma zastihnúť ráno okolo 7 hodiny.
2015-01-28
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
1 << 7 < 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 > 29 >> 479
Facebook