foto
OnkOlympiáda 2015

Prvýkrát na Slovensku - OnkOlympiáda 2015
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Postoj WHO k zisteniam IARC o ...

27.10.2015

Prežabákujme spolu svet!

12.10.2015

Týždeň proti rakovine už čoskoro

30.09.2015

Ako môžu lieky „naučiť“ bojovať telo ...

29.09.2015

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-17:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-17:00
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-12:00 13:00-16:00
So 09:00-12:00 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Poprosíme Vás o väčšiu trpezlivosť pri zodpovedaní otázok v mesiacoch júl a august  z dôvodu čerpania dovoleniek viacerých odborníkov.

Ďakujeme za Vaše pochopenie.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9760)

strana 125 z 489 (otázky 2481 - 2500)
Názov
(meno)
Text Dátum
Nález na tvári
(H.Kováčová)
Dobrý deň.Môjmu otcovy na tvári vybrali tumorček ale na histológii mu vyšiel výsledok sebaceózny karcinóm G II,Nádor bol vybratý vcelku.Ako teraz treba pokračovať obrátiť sa na onkológa aká liečba je potrebná?Ďakujem za odpoveď
H.Kováčová

ODPOVEĎ  
Lekár, ktorý dal výsledok histológie oteckovi, ho určite informoval ako ďalej postupovať, prípadne ho objednal na kontrolne vyšetrenie, pretože je mu známa lokalita, veľkosť nálezu. Vo väčšine nálezov vyoperovaných radikálne pacient je zdravý.
2012-02-23
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Strava pri liečbe rakoviny
(Nika)
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na to, aká strava je vhodná pri liečbe rakoviny. Zistili mi nádor kostnej drene - hlavná príčina bol nádor v prsníku. Prsníky mi vyoperovali, teraz absolvujem chemoterapiu ( už som vybrala štyri ). Čítala som veľa informácii na internete, kde píšu, že pacienti by vôbec nemali jesť cukor ..... vlastne by sa nemalo jesť nič okrem čerstvej surovej zeleniny a ovocia. Bola by som veľmi rada, keby ste mi vedeli poradiť aké jedlá si môžem variť, čo jesť, čomu sa vyhýbať. Najlepšia by bola nejaká kniha s receptami - aspoň pre inšpiráciu. V kníhkupectvám sú podobné zahraničné knihy, ale sú tam suroviny, ktoré nie sú u nás bežne dostupné. Pijem štyri druhy bylinkových čajov, kupujem si rôzne lieky podporujúce imunitu na prírodnej báze a kúpila som si lekárni aj liek Inocell. Prosím Vás o radu, veľmi by to pomohlo a taktiež ohľadom cukru, či nemôžem jesť vôbec nič, čo obsahuje cukor. Vopred ďakujem za odpoveď
Nika

ODPOVEĎ  
Liga proti rakovine vydala brožúrku "Ako sa správne stravovať", táto by mala by byť dostupná v každej onkologickej čakárni, prípadne v centrách LPR v Bratislave, Košiciach i v Martine, je možné ju zaslať i poštou po uvedení Vašej adresy (môžete o ňu požiadať na tel. 02/52 92 17 35). V prípade, že netrpíte chorobou, ktorá si vyžaduje diétny režim, tak je najmúdrejšie sa stravovať pestro, so zastúpením bielkovín, uhľohydrátov i tukov, zeleniny , ovocia i dostatočný príjem tekutín - takto zložená stava je zárukou pre zdravý vývoj organizmu , pre zachovanie imunitného systému, vo väčšine prípadov nie je potrebná ani doplnková výživová strava.Je dôležitý dostatočný spánok, oddych a odbúranie nadbytočných stresov.
2012-02-23
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Adenom
(Zuzana)
Dobrý deň,som po EP tubulovilozneho adenomu hrubého čreva a mám slizničné zmeny v oblasti rekrosigmy diagnostikovaná so stredne ťažkými dyslastickými zmenami. Lekárka mi navhruje operáciu na odstránenie časti čreva.Prosím o radu či sú aj iné možnosti.Ďakujem
Zuzana

ODPOVEĎ  
Pravdepodobne ste mala ťažkosti, keď ste išla na vyšetrenie, pri ktorom boli zistené chorobné zmeny v oblasti rektosigmy, a aby sa nález nezhoršoval a nerozširoval, je potrené podstúpiť liečenie, niekedy je možné pomocou liekov, no pri určitých nálezoch sa nedá vyhnúť operácií ak prináša vyšší efekt do budúcnosti pre pacienta. Ak chcete názor od iného lekára, poraďte sa vo Vašej zdravotnej poisťovni a ak Vám doporučí lekára, nezabudnite si zobrať so sebou všetky vyšetrenia - svoju zdravotnú kartu na dané vyšetrenie.
2012-02-22
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Zvlaštne pocity v prsníku
(Jana)
Uz od augusta minuleho roka pocutujem obcas zvlastne pocity, niekedy az jemnu bolest v lavom prsniku smerom k podpazusiu. Samovysetrovanim som nic nepostrehla. Sono prsnika bolo negativne. Mam 36 rokov a v rodine sme ziadnu anamnezu rakoviny prsnika nemali. Od posledneho sona je to 4 mesiace, mozem ziadat este ine nezavisle vysetrenie na sone, prip. mamografiu? Dakujem za odpoved.
Jana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, vyšetrenie , ktoré ste absolvovali, je postačujúce. Ak bolo negatívne, nemusíte sa stresovať a žiadať o mamografiu, tá sa odporúča až po 40. roku života.
2012-02-22
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Prsniky
(jana)
dobry den,prosim o odpoved -mam dve male deti 8rocne a 15mesacne ,pri hre a pri prebalovani ma deti velmi často (aj každy deň)kopnu,udru do prs.mam z toho velke obavy,môžu byt udery nebezpečne? a ak ano v akej miere? dakujem za odpoved
jana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, z úrazu onkologické ochorenie prsníkov nevzniká, nemusíte mať obavy v tomto smere.
2012-02-22
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Diagnoza
(Miro)
Dobry den, chcem sa spytat na diagnozu (aspo priblizne) clena rodina. Boli mu zistene mnohonasobne zvysene onkomarkeri ca 19-9 a cyfra, taktiez ma velmi vysoke crp, v brusnej dutine ma vodu,takmer po kazdom jedle zvracia, ubytok na vahe, na pecienke boli zaznamenane hepatalne zmeny, ma chraplavy hlas...je diabetik a v minulosti bol operovany na stitnu zlazu. Dakujem.
Miro

ODPOVEĎ  
Aby som Vám vedela konkrétnejšie odpovedať, potrebovala by som oveľa viac objektívnych konkrétnejších informácií. Môže Vám ich dať lekár, ktorý ošetruje vášho člena rodiny, ale na to súhlas Vám musí dať pacient.
2012-02-22
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Prsnik
(mária)
Dobrý deň - poprosím o vysvetlenie:Zaver vyšetrenia Adenóza s MK a cystami l.dx. susp.Cystoidné ložisko l.dx BIRADS 3 - kontrola o 6 mes. Môžem cgcieť biopsiu?
mária

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, jedná sa o hormonálne zmeny, potrebné sú pravidelné kontroly. Biopsiu odporučuje ošetrujúci lekár, bez kompletného nálezu a vyšetrenia sa neviem vyjadriť.
2012-02-21
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Hrčky
(Božena)
dobrý deň,liečim sa 5 rok na rak.prsníka,v poslednej dobe sa mi začali vytvárať hrčky pod kožou,nahmatám si ich hocikde,bojím sa veď to nie je normálne aby sa mi vytvárali po celom tele,vraj su to tukove ale prečo ich je tak veľa a nemôžu sa zvrhnúť? poradte čo mám robiť ďakujem
Božena

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, tukové hrčky sa nezvrhávajú na nádorové ochorenie, ale bez vyšetrenia Vám ani ja o charaktere hrčiek neviem nič povedať. Dôverujte Vášmu lekárovi, ak máte pochybnosti, pýtajte sa ho na jasné vysvetlenia, určite Vás bude vedieť dostatočne informovať.
2012-02-21
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Onkopsycholog v Puchove a okoli
(Sylvia)
Prosim Vas o zaslanie mena/kontaktu na onkopsychologa v okolo Puchova (pripadne Trencin, Zilina). Velmi dakujem.
Sylvia

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, psychológov, ktorí spolupracujú s Ligou proti rakovine a poskytujú bezplatné služby onkologickým pacientom, nájdete v nasledujúcej tabulke: http://lpr.sk/aktivity,-projekty/psychosocialna-pomoc/2012/. V prípade, že by Vám nevyhovovalo vzhľadom k dochádzaniu kontaktovať žiadneho z nich, môžete sa obrátiť na psychológov, ktorí sú k dispozícii na Linke pomoci každý piatok a a pondelok medzi 14:00-16:00 na tel.čísle 02/52 96 51 48.
2012-02-21
Mgr. Lucia Budáčová Odpoveď od:
Pankreas
(Jarka Žilina)
Prosím o radu.Moje sono:pankreas hyperechogenny,ohraničený.Čo znamená hyperechogenny? Záver:chronicky dyspepticky synd.-dysmotilita,pankreatobiliarna dyspepsia. Čo prosím mám rozumieť pod touto diagnózou?Predpísaný KREON. Mám 45 r. Mám nárok na CT, prípadne magnet.rezonanciu, kedže už v 17 r. som mala vred na duodeme a stále sa to so mnou vlečie? Úctivo ďakujem.
Jarka Žilina

ODPOVEĎ  
Máte nepravidelnú riedku stolicu vyvolanú poruchami slinivky brušnej a vylučovania žlče. Pravdepodobne Kreon a správne zloženie potravy v pravidelných intervaloch Vám môže zmierniť Vaše ťažkosti. Hyperechogenita znamená zvýšenú echogénnosť zaznamenanú usg sondou vo vyšetrovanom orgáne, ktorá môže byť vyvolaná rôznymi príčinami. Každý má nárok na príslušné vyšetrenia v odôvodnených prípadoch, pretože ak je to neodôvodnené, lekár by Vás vystavoval nežiaducemu zvýšenému radiačnému zaťaženiu. Ak nie ste spokojná s Vaším lekárom, poraďte sa vo Vašej zdravotnej poisťovni, prípadne navštívte niektorú zo súkromných gastroenterologických ambulamcií.
2012-02-21
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Oblička
(Jana)
Dobrý deň, na sono vyšetrení mi doktor na ľavej obličke zistil nasledovné: "oblička atypickej konfigurácie, bez známok mestnania, hypoechogénna lézia veľkosti 51mm,obličkové kamene t.č.presvedčivo nevidieť, LU toho času bez prítomnosti patologickej tekutinovej kolekcie" . Pravá oblička aj ostatné orgány boli v poriadku. V detstve mi zistili zmenšenú ľavú obličku na ktorú tlačila zväčšená slezina (vrhala tieň).Žiadne problémy som odvtedy za 26rokov s obličkami nemala. Môžete mi prosím povedať či sa jedná o niečo vážne? Som objednaná na CT vyšetrenie, ale to čakanie a strach ma úplne ochromuje. Ďakujem
Jana

ODPOVEĎ  
Ultrasonografickým vyšetrením ľavej obličky zistený hypoechogenný nález. Objednaná na vyšetrenie počítačovou tomografiou. Žiaľ, ultrasonografickým vyšetrením nemožno sa presne vyjadriť o príčine nálezu a je potrebné urobiť CT vyšetrenie. Ak vysvetlíte lekárom Váš psychický stav, iste Vám urýchlia dátum CT vyšetrenia, od ktorého možno očakávať definitívny nález, na ktorom sa dá postaviť adekvátna liečba. S pozdravom MUDr. M. Horňák
2012-02-21
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
PRACOVNY URAZ
(MIREC)
POTREBUJEM VASU POMOC A NEVIEM CI SOM TU SPRAVNE ALE DUFAM ZE MI NIEKTO POMOZE...... TAKZE ZACIATKOM MINULEHO ROKA SOM MAL PRACOVNY URAZ,NAJPRV MA LIECILI KONZERVATIVNE.V AUGUSTE SA ROZHODLI MA LIECIT OPERATIVNE,TAKZE SOM PRESIE DVE OPERACIE.V DECEMBRI MI UZNALI CIASTOCNY INVALIDNY DOCHODOK 45PERCENT. NA JEDEN ROK.16.JANUARA MI UKONCILI MARODKU A PITALI SA MNA CI MOZEM IST DO PRACE,ALE JA SOM NEBOL SCHOPNY PRACOVAT.PODLA ODBORNEHO POSUDKU POSUDKOVEHO LEKARA MI ZAMESTNAVATEL MAL NAJST PRE MNA VYHOVOJUCU PRACU,LENZE NEMAL ANI SA NESNAZIL JU NAJST.TAKZE SOM BOL V UZKYCH,ZIADAL SOM ICH ABY MI DALI VYPOVED,ALE ONI MI POVEDALI ZE MNA NECHCU PREPUSTIT A VIEM PRESNE AJ PRECO,ABY MI NEMUSELI DAT ODSTUPNE.TAK SOM MUSEL DAT VYPOVED SAM.A TERAZ SA BOJIM CI BUDEM MAT NAROK NA PODPORU V NEZAMESTNANOSTI.NA SOCIALNEJ POISTOVNY MI POVEDALY ZE BUDEM MAT PRAVO NA PODPORU AK Z POSLEDNYCH 3.ROKOV BUDEM MAT 2.ROKY ODROBENE.LENZE JA SOM POSLEDNY ROK MARODOVAL V DOSLEDKU PRACOVNEHO URAZU.ZAMESTNANY SOM OD JULA 2007.SAMOZREJME V ROKU 2009 SOM BOL NA PN ASI 1,5MESIACA KVOLI NORMALNYM CHOROBAM.V ROKU 2010 ASI 3.MESIACE NA PN.A V ROKU 2011 TEN SPOMENUTY PRACOVNY URAZ.TAKZE PODLA MOJICH VYPOCTOV NEMAM ODROBENE 2.ROKY Z 3.ROKOV.MOZTE MI PROSIM VAS ODPOVEDAT NA MOJU OTAZKU.MAM PRAVO NA PODPORU V NEZAMESTNANOSTI........VIEM ZE TERAZ NIESOM NA SPRAVNEJ ADRESE KDE BY MI MALI ODPOVEDAT.ALE OZAJ UZ NEVIEM NA KOHO SA OBRATIT.
MIREC

ODPOVEĎ  
Presný výpočet odpracovaných dní Vám poskytne Váš zamestnávateľ resp.sociálna poisťovňa. Jednoznačne treba komunikovať s nimi, nakoľko oni disponujú s Vašimi dokladmi. Baranová
2012-02-20
Anna Baranová Odpoveď od:
Hrubé črevo
(Michal)
Dobrý deň. Chcem sa opýtať. Mam 20 rokov a asi tak 1 až 2 roky dozadu som zbadal že pri stolici mam aj krv. Niekedy je to len utieraní to toaletného (fľak cca 3cm) a niekedy jej je viac ako mam pocit že potrebujem isť na veľkú. A v tom zbadám že to nieje veľká ale len krv. Či už v záchodovej mise alebo na toaletnom. Toto väčšie množstvo sa opakuje tak 1-krať za 3-4 mesiace. Ale skoro pri každej veľkej potrebe zbadám na toaletnom papieri trochu krvi. Ešte dodám že otec mi zomrel na rakovinu hrubého čreva či to nebude dedičné. Vopred Ďakujem za odpoveď. Michal
Michal

ODPOVEĎ  
Je potrebné navštíviť gastroenterológa, aby ste bol dôkladne vyšetrený, pravdepodobne bude potrebné zmeniť zloženie potravy a jej príjmu v pravidelných časových intervaloch- 5-6x denne, dostatočný príjem tekutín a Vaše ťažkosti ustúpia. Nie vždy dedičnosť je priamočiara z pokolenia na pokolenie a vo väčšine prípadov sa jej dá i vyhnúť,preto si dodajte odvahu a choďte na vyšetrenie a pravdepodobne sa zbavíte i zbytočného stresu.
2012-02-20
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Hrčka na prsniku,mám 22 rokov
(darina)
Dobry den.Chcela by som sa spytať či mam narok na mamografiu prsnika,lebo pani doktorka mi povedala že až po 40. Mam hrozný strach neverím sonu.Ako mám pokračovať? Dakujem za skoru odpoved.
darina

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, mamografia sa vykonáva skutočne až po 40tom roku života, v skoršom veku je vykonávaná len v prípade podozrenia na závažnejší nález. Môžete byť pokojná, sono v tomto veku postačuje ako vyšetrovacia metóda.
2012-02-20
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Chrasticky na bradavkach
(jana)
dobry den,moj problem su chrastičky na bradavkach. su na obidvoch nesvrbia su zltohnedej bledsej farby.na sone som bola pred mesiacom nalez cysta velkosti 8mm bird 3 kontrola o 6 mesiacov v obdobi sona som ich nemala.prosim poradte mi moze ist o rakovinu? dakujem
jana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, podľa výsledku sa jedná o hormonálne zmeny, eventuálne choďte na kožné vyšetrenie, môže sa jednať i o ekzém bradavky.
2012-02-20
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Rakovina pery
(Andrej Šajmovič)
Dobrý deň ja by som sa len chcel opýtať, moja teta ma 56 rokov a už asi 2 mesiace má na spodnej pere blízko pri kútiku malú fialovú naviem ako to nazvať vystúpeninu alebo niečo také ako pehu aj to tak vyzerá. Po spálení pery na dovolenke v Thajsku sa jej to trochu minimálne zväčšilo. Tak sa chcem opýtať či to náhodou nieje rakovina, alebo čo to vlastne je? Vopred ďakujem za odpoveď.
Andrej Šajmovič

ODPOVEĎ  
Pošlite tetu ku kožnému lekárovi, ktorý po vyšetrení určí diagnózu a navrhne liečbu, prípadne kontrolné pozorovanie.
2012-02-19
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Prsníky
(Sofia)
Pekný deň.Ďakujem za odpoveď.Cítim sa blbo že vás otravujem lebo viem že vás tým okrádam o čas.Naozaj sa snažím byť kludná že prsníky ma bolia preto lebo sa tam deju hormonálné zmeny.Ale môj gynekolog aj pred viac ako rokom mi povedal že o nič neide a nakoniec som bola operovaná na rakovinu krčka maternice.Teraz mi opakoval to isté že tie cysty v prsníku su ok,zas sa nič nedeje.Cystická mastopatia bilat/BI RADS 2/.Naozaj stačí keď absolvujem mamografiu a usg až o rok? Ešte by som sa chcela spýtať,je to normálné že ma môj gynekolog nevyšetril už viac ako rok,naposledy pred operáciou.Nie že by mi to chýbalo,som vo vašej nemocnici vyšetrená každé tri mesiace.U vás som bola operovaná,chodím k vám na pravidelné kontroly ale moje návaly,nespavosť a bolesti prsníkov vyrieší vetou,že budem v prechode.Veď ja som v prechode odkedy nemám maternicu a vaječníky.Ďakujem za trpezlivosť.
Sofia

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, je zložité odpovedať takto na časti, ak chcete detailnejšie prekonzultovať Vaše výsledky, ozvite sa mi na Linku pomoci - som tam vždy v stredu medzi 15:00-17:00(t.č.02/52965148).
2012-02-18
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
FW
(olga)
Dobry den,v decemri 2007 mi diagnostikovali Ca prsnika,mala som radioterpiu,2 roky som brala Tamoxifen,2roky beriem Anasrozol.Asi tri meiace ma velmi boli lave rameno,teraz pri preventiv.prehliadke som mala vysoke hodnoty FW 70 100.Je to pre mna velmizle?Mam sa obavat dalsieho nadoroveho ochorenia?Dakujem za odpoved.
olga

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, nutné je lekárske vyšetrenie, bolesti môžu byť i zápalového alebo hormonálneho pôvodu, nemusia teda znamenať nič vážne, ale mohla by to byť i metastáza. Takže nutné je dovyšetrovanie.
2012-02-17
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Ako dalej
(marika)
Dobry den.mama je po op.hrub.creva.dostala 28 radioter.Teraz chodi na chemo.4x dostala.momentalne velmi zle sa citi ,ma le 2,1 tromb 130.Decembri mala CT negat.terazCEA 5,8 C 19-9 0,6.Uz nechce dalsiu inf.co mame snou robit? Musi dokoncit?Moze nadalej chodit na kontrolne vys. ked odmietne inf?Moze nas lekar vyradit alebo musu dalej sledovat?Dakujem za odpoved.
marika

ODPOVEĎ  
Skúste ísť s mamičkou za lekárom ktorý jej dáva CHT, aby jej vysvetlil, že nežiadúce účinky pominú a v liečbe je možné pokračovať. CHT je vždy podávaná cielene ku danému ochoreniu, jeho rosahu a celkovému zdravotnému stavu pacienta. Pretože ak pacient odmietne liečbu, musí lekárovi podpísať odmietnutie a bude preradený k obvodnému lekárovi. Možno by mamičke pomohlo prečítanie brožúr ktoré vydala LPR : Chemoterápia , riadioterápia a Vy, sú dostupné v onkologických čakárňach, prípadne v centrách LPR v Bratislave, Martine,Košiciach.Je možnosť si zatelefonovať i na Linku pomoci LPR, kde je možné mnohé nejasnosti dopresniť.
2012-02-17
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Pečen
(Linda)
Dobrý den .Poprosila by som o radu ohľadom zdravotného stavu mojhom otca má 70 rokov ,je diabetik berie PAD.Na poslednej diabet.kontrole mu boli zistené zvýšené hepatalne testy :AST:0,81 , Bil.konjug.6,58, ALT:1,35 ,GMT: 8,0...9,09 ,ALP:2,45 moč a KO negat.Absolvoval aj sono brucha kde pečen bola popisovana nasledovne: Hepar v mdcl hraničnej veľkosti,kontury hladké,echogenita difúzne zvýšená až na hypoechogénny,pomerne ostro ohraničený okrsok v S 5/8,S5 veľkosti cca 55x46 mm.bez známok vaskularizácie,bez deviácie cievnych štruktúr.Ostatné organy v poriadku .Záver sono nalezu. hepar hraničnej veľkosti so steatozou.hypoechogenny okrsok heparu - najskor sa jedná o non-steatozu. Otecko nemá žiadne zdravotné ťažkosti je abstinent ,neužíva nadmerné množttvo liekov ,nefajčiar na svoj vek je veľmi aktívny.Neviem si vysvetliť tú stúpajucu tendenciu GMT v krvi a to ložisko poprosím o vysvetlenie resp.máme pokračovať v dalších vyšetreniach pátrať po nadorovom procese???Dakujem Linda
Linda

ODPOVEĎ  
V pečeni bol sonografickým vyšetrením zistený okrúhly útvar, pretože nebol jednoznačný, pre uzatvorenie jeho podstaty bude potrebné doplnenie ďalšími vyšetrovacími metódami a skontrolovanie biochemických parametrov. V pečeni bolo zistené zvýšené ukladanie tukov- steatóza- dá sa ovplyvniť zložením prijímaných potravín. Žiaľ, musíte počkať na dovyšetrovanie a lekár, ktorý viedol vyšetrovanie, Vás najspoľahlivejšie poinformuje na základe obdržaných výsledkov a ak bude potrebné, navrhne i cielenú liečbu. V medicíne zistiť jednoznačnú diagnózu je niekedy dlhší a zložitejší proces a liečba sa vždy podriadi chorobe a zdravotnému stavu pacienta, v tomto okamihu by to bolo len zbytočné neopodstatnené mudrovanie.
2012-02-17
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
1 << 114 < 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 > 136 >> 489
Facebook