foto
OnkOlympiáda 2015

Prvýkrát na Slovensku - OnkOlympiáda 2015
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Týždeň proti rakovine už čoskoro

30.09.2015

Ako môžu lieky „naučiť“ bojovať telo ...

29.09.2015

September - mesiac dobrovoľníkov

15.09.2015

Už ste nás boli navštíviť v ...

07.09.2015

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-17:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-17:00
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-12:00 13:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Poprosíme Vás o väčšiu trpezlivosť pri zodpovedaní otázok v mesiacoch júl a august  z dôvodu čerpania dovoleniek viacerých odborníkov.

Ďakujeme za Vaše pochopenie.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9690)

strana 125 z 485 (otázky 2481 - 2500)
Názov
(meno)
Text Dátum
Bazaliom
(helena)
Dobrý deň, chcem sa opýtať aké sú výsledky po operácii bazaliomu. Sestra bola už na druhej operácii. Kedˇprišli výsledky z histologie, tak po konzultácii má podstúpiť dˇaľšiu operáciu, pri ktorej má byť odstránený nos, oko a očnice. Aké sú vyhliadky po operácii? Aká bude kvalita života? Ako ju psychicky podporiť?
helena

ODPOVEĎ  
Bazaliom je najčastejšie sa vyskytujúci kožný nádor, jeho rast je veľmi pomalý a vyskytuje sa na nekrytých častiach kože, neliečený ničí okolité tkanivo, ale nemetastázuje. Ak pacient príde včas k lekárovi v 95% sa vylieči. Najefektívnejšia je chirurgická liečba, je možné použiť i liečbu ožarovaním- rádioterapia, alebo zmrazovaním- kryoterapia. O spôsobe liečby rozhoduje lekár s o súhlasom pacienta. Ohľadom psychologickej podpory pacienta sa môžete poradiť so psychológom - v onkologických ústavoch pracujú psychológovia, ktorí Vám ochotne poradia, prípadne sa môžete poradiť so psychológom na Linke pomoci Ligy proti rakovine vždy v pondelok a v piatok popoludní na tel. čísle 02/52 96 51 48.
2012-01-30
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rakovina hr.čreva s mts do pečene
(Stano)
Dobrý deň. Prosím o radu. Manželke (64 r.) bola diagnostikovaná rakovina hrubého čreva, metastazujúca do pečene a lymfatických uzlín. Jej diagnóza je: Ca sigmae, iniciálne štádium pT3pN2aM1a – IV A štádium. Histologicky: stredne diferencovaný adenokarcinóm Gr II v 6/10 LU nález mts, resekčné okraje voľné. Doterajší postup: 11/2011 – NPB: ileus obturatorius; - 20.11.2011: subtotálna kolektómia, ileostómia terminalis, v S4A MTS – stav po alkoholablácii (pri operácii); - 5.1.2012 - pooperačné MR vyšetrenie: 5ložísk v hepare v S4A MTS – stav po alkoholablácii, v r S5/6 subkapsulárne – MTS a susp. drobné MTS v S5 ventrálne a dve v S6. Subkapsulárne drobné cysty v S2 a 3. Na odporúčanie operujúceho lekára užíva asi od polovice decembra 2011 výživový doplnok AVEMAR. Prosím o odpoveď na otázku: v jej prípade by bolo vhodné užívať naďalej výživový doplnok „AVEMAR“, alebo by bolo vhodnejšie prejsť na výživový doplnok „BioBran“, ktorý je podľa referencií a z pohľadu dostupnosti, jeden z najúčinnejších na podporu imunity a potláčanie nežiadúcich účinkov chemoterapie. (pri konzultácii tejto otázky z ošetrujúcim lekárom, onkológom-chemoterapeutom nám bolo povedané, že rozhodnutie je na pacientovi, nech užíva to, o čom je presvedčený že mu pomôže.)
Stano

ODPOVEĎ  
Súhlasím s názorom onkológa, jedná sa o doplňujúce prípravky, nie liečebné. BioBran je registrovaný Úradom verejného zdravotníctva SR.
2012-01-30
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Krv s spute
(Zia)
Dobrý deň. Chcem sa opýtať som onkologický pacient mám 52 rokov a som po operácií prsníka a LU, momentálne som na hormonálnej liečbe. Od štvrtka som mi vystúpila teplota do 38,6 C°. V piatok som začala užívať penicilín, lebo sa pridružil aj kašel, v sobotu sa sa kašeľ tak zosilnil bol suchy a stále boli aj teploty, preto som navštívila lekársku pohotovosť, tam mi lekárka predpísala amoksiklav a kázala mi brať Erdomed a Alvesco to mám od lekára z alergológie. Ten kašeľ bol suchý a dráždivý a nedokázala som utíšiť. Dnes v nedeľu už vykašliavam hlien a tam som našla stopy krvi ružovkastej farby. Prosím Vás môže to byť karciom pľuc? Veľmi sa bojím, už som toho prežila veľa. Ďakujem za odpoveď.
Zia

ODPOVEĎ  
Vykašliavanie krvi menšieho alebo väčšieho množstva (hemoptýza) može byť prejavom mnohých ochorení dýchacieho ale aj iných systémov. Tak ako uvádzate vy, môže byť aj prejavom zápalu priedušnice a priedušiek alebo zápalu pľúc bakteriálneho alebo vírusového pôvodu. Na diagnostiku pľúcneho ochorenia využívame rtg snímku pľúc. Diagnostický postup u vás najlepšie zváži váš ošetrujuci lekár, keď mu poviete o tom, čo ste vykašľali.
2012-01-29
MUDr. Elena Kavcová, PhD. Odpoveď od:
Nador na mozgu
(marcela)
dobrý den.Moj syn ma neoperovatelny nador na mozgu.Bral radioterapiu,nador sa zmenšil a nieje aktívny.Je to presne rok,teraz mu začala trpnut prava ruka,prava strana tvare..Je to nejaký zlý signál?Za odpoved dakujem...
marcela

ODPOVEĎ  
Bude správne aby ste sa obrátili čo najskôr s otázkou na lekára ktorý lieči Vášho syna, ten po vyšetreniach pravdepodobne Vás bude najobjektívnejšie informovať.
2012-01-28
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rakovina prostaty.
(Jana)
Dobrý deň. Mohli by ste prosím Vás niečo viac napísať k nasledovnej diagnóze? ACINÁRNY ADENOKARCINÓM OBOCH LALOKOV PROSTATY. G3 GIEASONOVO SKORE 9, p T3 bpNO. Môjmu ujovi ju diagnostikovala pred polrokom, je už po operácii a berie Bikapleon. Ďakujem.
Jana

ODPOVEĎ  
Vaše údaje o pacientovi sú veľmi skromné. Nepíšete o veku pacienta, neuvádzate meno operácie, neuvádzate hodnoty PSA po začiatku hormonálnej liečby a po 6 mesiacoch. Z Vami uvedených údajov sa nemožno vyjadriť o prognóze choroby. S pozdravom Dr. M. Horňák
2012-01-28
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
Protéza
(Marian)
Dobrý deň, velmi pekne vás prosím, keby to bolo možné mi poradiť - som 8 mesiacov po ukončení rádio a chemo terapie/rakovina mandle/. Zatial sú vyšetrenia dobré, ale liečba sa odzrkadlila na mojom chrupe, postupne mi odchádzajú zuby. Chcel by som vedieť, či v takomto prípade by som mal nárok na zhotovenie protézy bez poplatku, som poistencom VZP. Vopred srdečne ďakujem!
Marian

ODPOVEĎ  
Vo Vašom prípade doporučujem obrátiť sa s danou otázkou na Vašu zdravotnú poisťovňu- resp.príslušnú stomatolog.ambulanciu, v ktorej máte podpísaný zmluvný vzťah. Baranová
2012-01-27
Anna Baranová Odpoveď od:
Neviem
(Sofia)
Mohol by mi tu niekto vysvetliť že keď som bola operovaná v nemocnici svetej alžbety,/hysterektomia potvrdená rakovina/,chodím pravidelne na kontroly,tak prečo nemôžem rovno tu absolvovať aj mamografiu.Prečo musím cez ošetrujuceho lekára absolvovať mamografiu inde? Keď mi niečo nájdu v prsníku tak aj tak ma opakovane vyšetria v NSA,kvôli čomu sa to tak robí?Ak by mi nič nebolo tak to chápem,ale ako dišpenzárný pacient nie.
Sofia

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, Váš lekár v Onk. ústave sv. Alžbety vám môže vystaviť žiadanku aj na mamograf na tomto pracovisku, je to bežný postup.
2012-01-27
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Konizácia krčka maternice
(Ivetuš)
výsledky cytológie: bunkové abnormality: L-SIL, PAP IIIa. Imunocytochémia:p16 a Ki67 Dg.´kód: N87.0 RLU/CO:18,77 stredná pozitíva. Otázka: je potrebná konizácia? Stav je vážny?
Ivetuš

ODPOVEĎ  
Stav nie je vážny. Máte cytologicky zistený ľahký predrakovinový stav. Nepíšete koľko máte rokov. U mladých žien takýto ľahký pred rakovinový stav zmizne spontánne až v 80% prípadov. Musíte pravidelne chodiť na kontrolné vyšetrenia v 6 mesačných intervaloch, prípadne absolvovať kolposkopiu.
2012-01-26
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
HPV
(Eva)
Dobry den prajem minuly rok mi zistili HPV pozitivne a PAP3a.Dnes som bola na kontrole a vysledky PAP sa nezmenili a pan dr.mi doporucil sa zaockovat silgardom.Chcem sa opytat ci to ma zmysel ked HPV mam pozitivne?A ci Indonal by mi na PAP nepomohlo?Dakujem
Eva

ODPOVEĎ  
Očkovanie proti HPV v žiadnom prípade nepôsobí liečebne – nie je to liečba prítomnej infekcie HPV. Mali by ste absolvovať kolposkopiu u gynekológa, ktorý ovláda kolposkopiu, aby sa vedelo, či máte nejaký stupeň predrakovinového stavu na krčku maternice. Nepíšete koľko máte rokov – to je dôležitý údaj. Očkovaním si určite neublížite, ale naozaj je potrebné vedieť, či očkovanie konkrétne u Vás má zmysel. Bez poznania celkového Vášho zdravotného stavu, veku a iných údajov nie je možné zodpovedať Vašu otázku. Poraďte sa s onkogynekológom.
2012-01-26
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Aritmia srdca
(mary)
Môj 73 ročný manžel má neliečenú aritmiu srdca a slabé ľavé srdce on to bagatelizuje. Pýtam sa vás či mu doporučujete cestovanie lietadlom na dovolenku do Francúzska
mary

ODPOVEĎ  
Bez odborného vyšetrenia vám nedá odpoveď žiadny lekár, treba však pripomenúť, že v súčastnosti neexistuje žiadna vyšetrovacia metóda, ktorá by dala 100% odpoveď. Vo vyššom veku si v mnohých rozhodnutiach musíme zobrať zodpovednosť sami za seba.
2012-01-26
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
DCA
(Ladislav Sopko)
Dobry deň! Na internete som našiel informácie o možnej terapii pomocou DCA dicloroacetato. Molecula testovania v Kanade. Je na Tomáš celom niečo pravdy , alebo je to celé iba výmysel ? Mám troch ľudí mne veľmi blízkych chorých. Ďakujem Ladislav
Ladislav Sopko

ODPOVEĎ  
V SR sa legálne lieči iba liekmi odsúhlasenými ŠUKL-om/štátna ústav pre kontrolu liečiv./
2012-01-26
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Bolest vajecnika ?
(Anna)
Dobry den pan doktor chcem sa Vas spytat jednu otazku . Mam onkologom diagnostikovu stredne tazku dysplaziu az tazku dysplaziu . konizaciu mi nerobili este kedze som este nemala deti . ale posledny mesiac ma pobolieva na pravej strane dole, nieje to bolest intenzivna ale taka čudna mavam to aj pri styku , ine problemy nemam . myslite ze to moze byt krcok ? alebo vajecnik ? dakujem pekne za odpoved ak sa da
Anna

ODPOVEĎ  
Bez vyšetrenia nie je možné zistiť príčinu Vašich bolestí. Pravdepodobne nemáte správne informácie o dysplázii na krčku maternice. Ak máte ťažkú dyspláziu, tak by ste mali absolvovať konizáciu, pretože ďalší stupeň je invazívny karcinóm. Požiadajte svojho lekára o vysvetlenie.
2012-01-26
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
SONO prsnikov
(Monika)
Poprosim o vysvetlenie mojho nalezu. Mam 34 rokov, jednalo sa o prevenciu. Pan doktor aj cely team boli velmi mili a snazili sa mi vsetko vysvetlit, ale myslim, ze potom ako povedali, ze treba spravit aj mamografiu, som bola dost v soku a nezapamatala si vsetko. NALEZ -USG prsnikov a axil - fertilny typ zlazy. Nehomogenna struktura zlazoveho parenchymu, s areami nizsej echogenity a s dorzalnymi tienmi. Vlavo na rozhrani dolnych QQ cca 4cm od mamily v hlbke 0,5 cm na ventralnom okraji zlazy priblizne ovalne hypoechogenne lozisko velkosti 7,5x6x7 mm, v jednom z prierezov s dlhou osou max. 8mm, lozisko je v niektorych castiach neostro ohranicene, i s nevyraznymi dorz.tienmi, bez cievneho prietoku. Doplname NM v 2 projekciach - bez zhluku MK, bez loziskovych zmien susp. z malignity (pritomnost lozisk. zmien v denznej zlaze nie je dobre hodnotitelna), kontura zlaz.telesa hladka. Normalny obraz koze, podkozia a mamil. V axilach LU benigneho charakteru. Zaver- hypoechogenne lozisko vlavo - v korelacii s NM skor benigna lezia (FA), vzhladom k neostrym okrajom a nevyraznym dorz. tienom dop. USG kontrolu o 3 mesiace. BIRADS3 Dakujem vopred za Vas nazor.
Monika

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, vo vašom prípade by bola vhodná biopsia - odobratie materiálu z prsníka, aby bolo možné jasne stanoviť nález.
2012-01-25
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Nádor močového mechúra - doplnenie info
(adriana)
Pán doktor Horňák, tu sú doplňujúce informácie k mojej predchádzajúcej otázke. Žena, 66 rokov, Rádionuklidová nefrografia – október 2011 : Úplná obštrukcia ľavých vývodných močových ciest, parciálna obštrukcia pravých vývod. močových ciest pri signifikantne zníženom tubulárnom transporte oboch obličiek (viac ľavej). MRI – november 2011 : Objemný plošný tumor močového mechúra, tumorózne zhrubnutá stena močového mechúra, ktorej hrúbka dosahuje až 25 mm, zasahuje oblasť obidvoch orifícií a spôsobuje výraznú dilatáciu močovodov a pánvičiek. TUR-BT – november 2011 (vykonaný paliatívny zákrok), odporúčaná reTUR-BT (po 7 týždňoch) v januári 2012, predpísané dovtedy len antibiotiká. Histologické vyš. - november 2011: infiltratívny uroteliálny karcinóm močového mechúra (na zadnej stene aj bočné steny) s obrovskými bunkami (giant cells), high grade podľa WHO 2004 (G3 podľa WHO 1973), nádor invaduje do subepitreliálneho spojivového tkaniva, prítomné známky endovaskulárnej (lymfogénnej nádorovej propagácie), tunica muscularis propria nezastihnutá, T 1-2 N0Mx. Po vyšetrení v januári 2012 je to T3-4 N0Mx (hmatné tuhé objemné ložisko v oblasti prednej steny pošvy). Január 2012 –podľa lekárov operačný zákrok u pacientky pre komorbiditu a pokročilý nález vysoko rizikový. Onkologickou ambulanciou pacientke odporúčaná cytostatická liečba s následnou rádioterapiou. (paliatívna CHT) – už absolvovala 1. deň cyklu. Ostatné diagnózy : Diabetes mellitus 2. typ – na inzulíne, Kombinovaná aortálna vada – Ao. stenóza str. ť., Ao reg. str. ť 2+ s kard. insuf II NYHA, Mitr. reg. – ľahká, trik. reg. ľahká, Diastolická dysf. ľ. sk, EF Lk 60%, Nepriame známky pľ. hypertenzie, Art. hypertenzia 2. st. ESC/ESH VPR, Hyperlipoproteinémia. Pri elevácii renálnych parametrov bude potrebná punkčná nefrostómia. (kreatinin okolo 94). Podľa najnovších vyšetrení je veľkosť TU ložiska 9,9x5-6 cm, MM bez litiázy. RTG hrudné orgány bez nálezu ložiskových zmien, USG brucho tiež bez ložiskových zmien. Záver je asi taký, že bola lekármi odmietnutá TUR aj radikálna cystektómia. Aká je vlastne šanca pri liečbe chemoterapiou a rádioterapiou? Postupovali lekári správne, ak zamietli radikálnu cystektómiu vzhľadom na vyššie uvedené diagnózy? Dá sa to ešte urobiť po chemoterapii, ak by zabrala a nádor by sa zmenšil? Na koho by sme sa mali obrátiť? Ďakujem veľmi pekne za skorú odpoveď.
adriana

ODPOVEĎ  
U pacientky ide o pokročilú rakovinu močového mechúra, ktorá prerástla cez stenu močového mechúra do steny pošvy. Rast nádoru spôsobil obštrukciu (upchanie) močových ciest a viedol k zníženiu funkcie obličiek. Radikálny chirurgický zákrok neprichádza pre pokročilosť choroby do úvahy. Priaznivý účinok plánovanej rádioterapie a chemoterapie vyžaduje správnu funkciu obličiek a je pravdepodobné, že sa bude musieť urobiť spomínané vyústenie dutých močových ciest (punkčná nefrostómia), aby sa mohla plánovaná rádio a chemoterapia dokončiť. Na Vašu otázku, či lekári postupovali správne, keď odmietli radikálnu cystektómiu, treba odpovedať,že v čase diagnózy operačné odstránenie bolo technicky nemožné. Vysvetlenie urobenia neskorej diagnózy nemožno urobiť na základe Vášho popisu. Prvé Vami spomínané lekárske vyšetrenie je z novembra 2011. V tomto čase bol už nádor tak pokročilý, že bol prakticky neliečiteľný. Myslím si, že priaznivý výsledok liečby by neovplyvnil ani preklad pacientky na iné pracovisko. S pozdravom Dr. M. Horňák
2012-01-25
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
Opuchy po radioterapii
(draha)
Som po operácii uzlin a nosnej dutiny.Už cez mesiac som po chemo.a RT ,a stále mám opuch tváre.Taktiež problém s ústnou dutinou a prehltávaním.Po RT som na opuch brala infúzie po ktorých sa opuch zmiernil ale znovu nastal.Je pravda ,že po infúziách môžno dostať na žalúdok vredy.Čo mi môžete doporučiť na tie opuchy,obklady alebo niečo iné.Srdečne ďakujem.Prajem Vám všetkým veľa zdravia.
draha

ODPOVEĎ  
Infúzia je veľmi široký pojem, preto sa musíte spýtať na vedľajšie účinky podanej infúzie lekára, ktorý ju naordinoval, treba si tiež uvedomiť, že nie každý vedľajší účinok sa manifestuje u každého. S opuchmi na tvári najlepšiu radu, prípadne liečbu, doporučí lekár, ktorý vás lieči,je mu pravdepodobne známa príčina opuchov a ich rozsah, v prípade všeobecnej rady by Vám mohlo byť viac ublížené. Ak Vám lekár nebude vedieť sám pomôcť, určite vám doporučí iného odborníka.
2012-01-25
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
CA pecene
(miriam)
Dobry den liecim sa na ca pecene a chce sa opztat ci mozem pri tabletkvej cemoterapii uzivat javorovy sirup so sodou dakuem
miriam

ODPOVEĎ  
Nie je predpoklad, že by Vám čistý, chemicky neošetrený sirup ublížil,ale zásada by mala platiť vždy, že čokoľvek chcete brať ako výživový doplnok, mali by ste s tým oboznámiť lekára ktorý Vás lieči.
2012-01-25
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rakovina pecene
(klara sklarova)
dcera ma rakovinu pecene je po operacii a znova sa jej obnovila.zaujima ma ci je mozna transplantacia,dakujem
klara sklarova

ODPOVEĎ  
O transplantácií rozhodujú lekári, ktorí liečia Vašu dcéru , poznajú nielen rozsah onkologického ochorenia, ale aj celkový zdravotný stav. Transplantácia nie je vhodná pre každého, vždy sa zvažujú prínosy, ale i riziká ktoré by po transplantácií mohli nastať.
2012-01-24
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Výsledok z CT
(Tomáš)
Dobrý deň,chcel by som Vás poprosiť o vyjadrenie k tomuto výsledku (pacient 66rokov, liečený radioterapiou na karcinóm rekta, pri operácii však zistené MTS heparu): "Naznačena nehomogenna štruktura parenchymu heparu v nativnom obraze.Postkontrastne sa v oboch lalokoch heparu difuzne vysycuju prstencovite ložiskove lezie roznych veľkosti charakteru MTS. V ľavom laloku diferencujem cca tri lezie o veľkostiach 2.5cm 3cm a 4cm. V pravom lalokudiferencujem po sčitani cca 6 dalšich MTS lezii peť z nich sa diferencuju prevažne kraniajlnešie až podbranične v segmentoch S7,S8,jedna MTSpritomna centralne,mierne lateralne od vetvenia v. portae.Največšie z uvedenychMTS v pravom laloku dosahuju veľkosť 4cm.Niekoľko hrubších kalcifikatov v prostate.VN-Niekoľko drobnych nodulacii,najpp,MTS, v parenchyme pľuc bilat.nadbranične. Zaver-MTSheparu / celkovo asi 8. MTS pľuc bilat. / veľmi pp. CT znamky miernej lymfoproliferativnej aktivity paraortalnych,interaortkavalnych LU." Na výsledky z biopsie sa stále čaká,ale onko.komisia navrhuje okamžité započatie chemo.liečby. Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď.
Tomáš

ODPOVEĎ  
Manžel, ako píšete, má karcinóm rekta takže komisia tiež asi vychádzala z tejto diagnózy a pre prítomnosť metastáz chce liečbu čo najskôr začať, aby efekt bol čo najvýraznejší a najrýchlejší, v prípade že histológia by zistila inú príčinu, lekári včas zmenia liečbu. Určite ich rozhodnutie bolo v danej situácií najoptimálnejšie pre vášho manžela.
2012-01-23
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Hrcka
(Marek Svec)
Dobry den, nasiel som si na predlakti hrcku velkosti maleho hrasku mam ju tam uz dlhsie a neboli ma. Preto sa chcem spytat co to moze byt a ci by som sa mal obavat?
Marek Svec

ODPOVEĎ  
Vznik hrčky a jej podstata môžu mať rôzne príčiny , konkrétnu odpovedať Vám môže dať lekár, ktorý Vás vidí, vyšetrí.
2012-01-23
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
USG prsníkov
(Denisa)
Dobrý deň pán doktor, chcela by som sa opýtať na výsledky môjho USG. Píšem postupne výsledky: 16.2.11 - vpravo je v DLQ okrúhle hypoechogénne ložisko 9x8x6 mm, inak normálny sonoobraz. Vľavo taktiež v HLQ je okrúhle hypoechogénne ložisko 9x8x6 mm, inak normálny sonoobraz. Popisované útvary nevykazujú hypervaskularizáciu, sp hladko ostro ohraničené. Axilly bpn. Záver: solitárne benigné solídny útvary obojstranne - BI RADS 3. 31.5.11 - vpravo je v DLQ oválne anechogénne ložisko 9x8x5mm. Vľavo je v DLQ obdobné ložisko 9x8x6 mm. Inak obojstranne normálny sonoobraz prsníkov. Axilly bpn. Záver: Fibroadenémy prsníkov bez rastu - BI RADS2. 23.1.12 - koža, podkožie, mamily bez zmien, žľaza bilat primeraná homogénna. Vpravo v DLQ je hypoechog.ložisko veľkosti do 10mm bez zmeny. Vľavo na r -DQ je zdvojené ložisko celkovo pozdĺžne veľkosti 16mm (z dvoch menších ložísk veľkosti 10 a 6 mm) a na r-LQ na okraji je ložisko veľkosti 9x6 mm - v.s. nové ložisko. Axily bez zväčšených LU. Záver: USG benígne ložisko bilat., vpravo (asi len omyl a je myslené vľavo) v progresii veľkosti i počtu. Chcela by som sa opýtať, či stačí kontrola o 6 mesiacov a či sa mám znepokojovať, keďže od poslednej kontr. sa mi jedno ložisko zväčšilo a ešte jedno pribudlo? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Denisa

ODPOVEĎ  
Podľa výsledku sa jedná o fibroadenómy, pri raste týchto nezhubných nádorov sa odporúča biopsia a punkcia z prsníka, tie by ste mali podstúpiť.
2012-01-23
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
1 << 114 < 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 > 136 >> 485
Facebook