foto
2% proti rakovine

Vaše 2% nám umožňujú pripravovať mnohé programy a projekty, ktoré pomáhajú onkologickým pacientom a ich rodinám.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Na svete je štvrtá edícia Európskeho ...

23.10.2014

Tradičný Týždeň proti rakovine bol netradičný

21.10.2014

V stredu začína výstava "Sme úžasní"

20.10.2014

Náhradný "domov" si pripomína 10 rokov ...

19.09.2014

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-16:30
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail:



 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   



Doteraz zodpovedané otázky (9043)

strana 125 z 453 (otázky 2481 - 2500)
Názov
(meno)
Text Dátum
Rakovina prostaty
(Fero)
Dobrý deň, v júly 2010 som mal PSA 8.8, lekár-urológ mi povedal, že vzhľadom na môj vek 80, mi liek nepredpíše, pretože by mi redli kosti a určite na rakovinu prostaty neumriem. V septembri 2010 som bol u iného urológa a mal som PSA 8.0, zase mi žiadny liek nepredpísal a odložil na kontrolu vo februári 2011, kedy som mal PSA už 9.9, liek som zase nedostal a mám prísť o rok na kontrolu. Ale teraz už mám bolesti hlavne v noci na ramenách oboch rúk, zalieva ma pot a mravčenie na dlaniach i chodidlách. Prosím, poraďte mi čo mám robiť, za láskavosť vopred ďakujem.
Fero

ODPOVEĎ  
"Liečebný postup", ktorý zaujali obaja lekári, sa označuje ako pozorné vyčkávanie alebo odložená liečba. Postup sa zdôvodňuje pomalou progresiou nádoru a vedľajšími účinkami hormonálnej liečby, ktorá môže byť škodlivá. Postup sa často používa. Pri tejto metóde sa liečba začne až pri progresii lokálneho nádoru (nádoru na prostate) alebo systémovej progresii (rozšírenie choroby do iných orgánov, napr. kostí). Nepíšete, aký je palpačný nález (nález pri vyšetrení cez konečník) na prostate. Vami opisované príznaky nie sú príznakmi svedčiacimi pre progresiu rakoviny. Pravdepodobne vyplývajú z psychického stavu, že môžete mať nádor, ktorý sa nelieči. Niektorí pacienti tento postup ťažšie psychicky znášajú. Porozprávajte sa s Vašimi lekármi. Nemusíte mať obavu, lebo progresia nádoru je veľmi pomalá a dá sa zaznamenať sledovaním. Želám všetko dobré.
2011-05-14
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
Rekonizácia krčka maternice
(Nela)
Dobrý deň, mám 35 rokov a pred tromi rokmi som absolvovala konizáciu krčka maternice. Chodila som pravidelne na cytologické stery v intervaloch 3 až 6 mesiacov. Pri poslednej cytoloógii a následnej biopsii mi bola diagnostikovaná opäť stredná dysplázia s odporučením na rekonizáciu. Vzhľadom nato, že začalo letné obdobie a so synom /8r/ máme naplánované dovolenky a letné aktivity, som sa chcela opýtať, či je bezpečné, ak s touto diagnózou počkám do konca leta /september/, alebo mám rekonizáciu absolvovať čo najskôr. Po prevej konizácii som totiž krvácala celých 6 týždňov. Ďakujem veľmi pekne.
Nela

ODPOVEĎ  
Veľmi ťažko sa radí bez toho, aby som nepoznal presne Váš zdravotný stav. Dá sa však všeobecne konštatovať, že stredne ťažký predrakovinový stav CIN II môže aj spontánne vymiznúť a trvá i roky, kým prejde do vyššieho stupňa, takže, myslím si, je možné odložiť rekonizáciu na jeseň.
2011-05-13
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
C91
(Jana)
Dcéra pri diagnostikovaní ALL nemala vysoké leukocyty-6,5,ale bola prítomna absolutna agranulocytoza-žiadne granulocyty atažka neutropénia.Chcem sa spýtat,či je to časté,že pri prepuknutí ochorenia nie su vysoké práve leukocyty,Ostatné deti mali pri príjme obrovské zvýšenie leukocytov.vdaka
Jana

ODPOVEĎ  
ALL má niekoľko podskupín a od toho, kam je po vyšetrení dieťa zaradené, sa ordinuje i príslušná liečba a viac ako 95% detí dosiahne remisiu a bez príznakov ochorenia po 5 rokoch od liečby je 75 až 85 % detí. Najväčšie skúsenosti majú v DFN a NOÚ v Bratislave.
2011-05-13
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Fibroadenom
(Saskia)
Dobry den prajem, chcem sa opytat, aky je dalsi postup pri vysetrovani FIA. Bola som na UZ vysetreni, vysledkom su solidne lezie obojstranne cca 15 mm - FIA, prestat uzivat HAK, doporucujem vit.E. Lekarka mi doporucila 6 tyzdnov liecit sa wobenzymom, potom prist na UZ vysetrenie znova a navrhla biopsiu a naslednu exciziu FIA, pricom zdoraznila, ze HAK nemozem uzivat, lebo to suvisi s estrogenom, ktory sposobil vznik FIA? Prosim, poradte mi.Dakujem.
Saskia

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, pravdepodobne sa jedná o nezhubné nádory prsníka, ktoré treba potvrdiť biopsiou.
2011-05-12
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
UV žiarenie
(Miro)
Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o radu. Priateľka sa v minulom roku liečila na hodgkinov lymfóm, 8 x ABVD. Liečbu ukončila pred pol rokom (november 2010). V súčasnosti je v remisii a cíti sa velmi dobre. V prvej polovici júna by sme chceli ist na spoznávaciu dovolenku do južneho Španielska. Problém je v tom, ze začiatkom júna je dost silné slnko a bojim sa, aby jej neuškodilo UV žiarenie (imunosupresia vplyvom UV). Samozrejme, že sa bude chránit (odev, krem, okuliare, klobúk), napriek tomu mám obavy. Predstavuje UV žiarenie riziko pre návrat choroby? Cestovať alebo radšej zostať doma? Ďakujem.
Miro

ODPOVEĎ  
Cestu by som radšej odložila, i keď sa cíti dobre. Napriek ochrane, ktorú vidím, že dobre ovládate, slniečko v južnejších krajinách pri mori, ale i na horách je oveľa intezívnejšie ako v našej krajine i keby ste sa vyhli pobytu na slnku medzi 11. a 15. hodinou. Španielsko je veľmi krásne,ale krásu iného druhu nájdete i vo svojopm okolí.Je potrebné si uvedomiť, že tieto obmedzenia platia i pre "celkom zdravých" ľudí. Asi by som jej nehovorila nič o maili, aby nemala zbytočné obavy a viem, že to dokážete citlivo vyriešiť - prajem Vám veľmi príjemnú dovolenku.
2011-05-12
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rada
(Frederika T)
Pred rokom som podstúpila laparoskopiu, výsledok biopsie z ľavého ovaria - cysticky zmenená corpus luteum haemorrhagicum, potvrdená endometrióza. Pred laparoskopiou liečba - duphaston, po laparoskopii hormón leuprorelín na umelú menopauzu po dobu 6 mesiacov. Medzitým drobnocystická mastophatia mliečnej žľazy a výsledky biopsie - 2 útvary mliečnej žľazy s fibrosklerózou. Môže vplývať cysta ovaria na vznik cýst a fibroadenómov v prsníku? Dochádza vznikom cýst ovárii k hormonálnym poruchám? Ak áno je pravdepodobné, že po odstránení cysty z vaječníka a odstránení endometrických zrastov dôjde k zlepšeniu aj čo sa týka prsníkov. Alebo mám čakať ešte niečo horšie.
Frederika T

ODPOVEĎ  
Vaječníky aj prsníky sú orgány reagujúce na ženské pohlavné hormóny. Je potrebných viac údajov o Vašom zdravotnom stave. Dôverujte svojim lekárom.
2011-05-11
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
CIN 2
(dudka)
Dobrý deň pán doktor, veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď. Odpísali ste mi 3.5.2011, meno dudka, predmet CIN 2. Hrozne ma mrzí to čo ste mi napísali, ale už to nevrátim. Bohužiaľ lekár to uznal za vhodné. Chcem Vás poprosiť, ja už naozaj neviem na koho sa mám obrátiť. Je možné vyšetrenie aj vo Vašej ambulancii, lebo nepoznám žiadneho onkogynekológa? Ďakujem, Zuzana
dudka

ODPOVEĎ  
Môžete sa objednať na tel. č. 02/32249292.
2011-05-11
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Pukajuce miesto na zahlavi ?
(Hanka I.)
Dobry den, prosim Vas o radu. Na zahlavi na vystupenej kosti som si nieco nahmatala. Ani sa neda povedat ze je to hrcka, skor nieco take vodnate, akoby tam bolo nieco zrazene, citim to tam po stlaceni alebo prejdeni prstami na tom mieste.Dalo by sa povedat, ze to tam tak mierne zapuka. Je to na lavej strane, na pravej to nemam. Neboli ma to, len ked si to silnejsie stlacim tak az vtedy zacitim, ale len miernu bolest. Neviem co to moze byt, hlavu som si neudrela.
Hanka I.

ODPOVEĎ  
Bez priameho vyšetrenia Vám žiaľ nedokážem odpovedať, ak Vám nález nezmizne, prípadne sa začne zväčšovať, bolieť...vyhľadajte buď krčného lekára, prípadne chirurga. S výsledkom oboznámte i svojho obvodného lekára.
2011-05-11
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rakovina krčka maternice
(Žofia)
Dobrý deň! Bolo by možné sa zaočkovať proti rakovine krčka maternice, napriek tomu, že som mala pozitívny výsledok HPV vírusu. Aj výsledok chlamýdií som mala tiež pozitívny no po používaní ATB boli chlamýdie negatívne. Aj môj cytologický výsledok sa po opakovaní zlepšil o 2 stupne na PAP2. Bolo by to možné, či nie? Čo by ste mi odporúčali ? Ďakujem Žofia !
Žofia

ODPOVEĎ  
Môžete sa dať zaočkovať. Investícia do svojho zdravia je tá najlepšia investícia.
2011-05-11
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Konizácia a život po...
(Martina)
Dobrý deň. V októbri 2009 mi bola vykonaná konizácia. Výsledok CIN III, našťastie bolo odstránené celé choré tkanivo. Následne mi boli robené cytostery, ktoré boli negatívne. V septembri 2010 mi bol urobený aj test na HPV, ktorý bol negatívny. Na základe tohto výsledku a odporúčania lekára som sa dala zaočkovať cervarixom. Teraz som bola na opätovnom cytostere, ktorého výsledok zatiaľ nepoznám. Avšak lekárka mi odporučila preliečiť sa indonalom a taktiež dať zaočkovať manžela. Chcela by som poznať Váš názor na očkovanie manžela, keďže Váš názor na užívanie indonalu poznám. Zo stretnutia s lekárkou som mala veľmi zlý pocit. Hovorila o mojej pozitivite HPV ako o niečom ojedinelom, niečom čoho sa už nikdy nezbavím a navždy budem HPV pozitívna pacientka. Tiež mi naznačila, že za moje problémy môže pravdepodobne nevera manžela a že za HPV je zodpovedná hlavne promiskuita ľudí. Avšak je som mala len jedného partnera a manžel mi je verný. Myslela som si, že ak mi bolo odstránené choré tkanivo, cytostery mám v poriadku, som HPV negatívna, som zdravá. Aj keď mi nikto nemôže zaručiť, že sa to nemôže zopakovať. Urobila som však všetko preto, aby sa to nezopakovalo. Taktiež by ma zaujímalo, či je potrebné chodiť v mojom prípade po celý zbytok môjho života na kontrolné cytostery každý polrok. Mám 34 rokov. Ďakujem.
Martina

ODPOVEĎ  
Myslím si, že ste urobili dobre, keď ste sa nechali zaočkovať po konizácii, keď bol odstránený celý predrakovinový stav a aj HPV bolo negatívne. Je len špekulácia ako ste sa infikovali. K tomu sa nedopátrate. Mužov má význam očkovať len ak sú bisexuáli, alebo homosexuáli. Zistilo sa v štúdiách, že plošné očkovanie chlapcov len minimálne zníži výskyt rakoviny krčka maternice u žien. Na cytológiu musíte chodiť pravidelne. Po konizácii prvý rok či dva je interval 6 mesiacov, ak budú cytológie v poriadku, môžete byť zaradená medzi zdravé ženy a chodiť na cytológiu každé 3 roky.
2011-05-11
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Liecba po chemoterapii
(andrej osvald)
Dobrý den.Prosím Vas,moste mi poradit,mamička je 2 mesiace po chemoterapii a trpnu jej ruky a nohy.taktiež jej praská na nich koža a bolí ju to.Dakujem pekne.Moj email andrejosvald@centrum.sk
andrej osvald

ODPOVEĎ  
Mamička určite pôjde na kontrolne vyšetrenie, nech všetky svoje ťažkosti povie onkológovi, ten pozná nie len diagnózu, ale i liečbu, ktorú dostala a tak iba on jej môže najúčinnejšie poradiť, prípadne ju pošle na vyšetrenie príslušnému odbornému lekárovi.
2011-05-11
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Hrčka v prsníku
(helena)
Dobrý den, mamina si nahmatala hrčku v prsníku. Bola na ultrazvuk kde je povedali že ide o cystu ale odporučili ju na biopsiu. Koža, podkožie, miamilly lilat. bez patomorfológie. Bilat. ojedinele dobre ohraničené anechogénne ložiská veľkosti vpravo do 5 mm, vľavo do 9 mm, s laterálnymi tieňmi, bez akustického retrotumorózneho tieňa s diferenovateľnou dorzálnou stenou, s dlhším rozmerom v pozdĺžnej ose. Bez axilárnej lymphadenopatie. V mieste hmatnej rezistencie je atypická septovaná cysta veľkosti 17x14 mm. prosím Vás mohli by ste mi to bližšie vysvetliť či je to veľmi vážne alebo sa jedná o bežný postup kde sa dbá o prevenciu? Ďakujem za odpoveď
helena

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, nález nie je jednoznačný, a preto jej bola odporučená biopsia. Nestresujte sa preto, počkajte na výsledky z biopsie, potom budú výsledky upresnené a jasné.
2011-05-11
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Otazka
(monika)
dobry den.chcela by som sa spytat na maminu ma 51 rkov ma kazdodenne bolesti hlavy,je slaba,stale unavena,ma zavraty ktore si uz nevieme visvetlit.neurologicka tvrdy ze to je psychickeho povodu ale ja si to nemyslim.. ma zistenu tetaniu ,ktora sa podla nej neda liecit.ale ja som sa dopocula ze su na nu lieky..prosim vas co by ste odporucily mamine? dakujem za odpoved
monika

ODPOVEĎ  
Mamička má určite svojho obvodného lekára, ktorý má jej zdravotné záznamy a výsledky všetkých vyšetrení, v prípade, že ide o psychickú poruchu, nech navštívi psychiatra, ak tento vylúči psychický pôvod ťažkostí, obvodný lekár jej pomôže dovyšetrovaním stanoviť príčinu a tiež doporučí adekvátnu liečbu na základe vyšetrení, ktoré dá urobiť.
2011-05-10
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Otazka
(Maria)
Chcela by som sa spytať , či ma onkologicky pacient narok na sanitku, ked chodí na chemoterapiu, a ak ano či aj s doprovodom.
Maria

ODPOVEĎ  
Onkologický pacient má nárok na sanitku aj s doprovodom,ak si to jeho zdravotný stav vyžaduje.
2011-05-10
Anna Baranová Odpoveď od:
Observacia po rakovine semenníka
(Martin)
Dobrý deň, mám 19 rokov, pred rokom mi diagnostikovali embrykarcinom na semenníku, išlo o skoré štádium, avšak podstúpil som orchiektómiu, a následne 3 cykly BEP. Kontrolné markery aj CT boli po poslednom cykle v norme. Chcem sa spýtať, ako často sa odporúča chodiť na kontroly krvi, resp. markerov a CT?
Martin

ODPOVEĎ  
Liečili Vás podľa tzv. guidelines (smerníc) Európskej urologickej spoločnosti (úspešne). Pre sledovanie pacienta po liečbe sú tiež vypracované smernice. Smernice sledovania sa riadia tzv. rizikovými faktormi, ktoré ste vo Vašej správe neuviedli. Predpokladám, že Vaši lekári sa budú riadiť spomínanými rizikovými faktormi pri sledovaní Vášho stavu.
2011-05-10
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
Prosim o radu.
(eva.b.)
Asi pred dvoma rokmi som absolvovala konizaciu krcka maternice. Par mesiacov bolo vsetko v poriadku, no potom zacali problemy - bud nejaky zapal alebo mykoza, ktore sa preliecili. Neskor sa k tomu pridalo i spinenie a slabe krvacanie mimo menstruacneho cyklu. Toto spinenie a slabe krvacanie pretrvava doteraz, hoci som absolvovala podla slov mojho gynekologa uz vsetky gynekologicke vysetrenia, ktore bolo mozne absolvovat a vysledky ktorych boli v poriadku. Taktiez endokrinologicke vysetrenie je v poriadku. Nasadili sme antikoncepcne tabletky (nie vsetky mi vyhovuju) na upravu cyklu - problem stale pretrvava. Pocas mesiaca mam prakticky len jeden tyzden, kedy nespinim alebo slabo nekrvacam. Ako je mozne, ze i napriek tomu, ze vsetky vysledky su v poriadku, ja mam stale tento problem??? Neexistuje nejaka moznost, este nejake vysetrenie, ktore by mohlo odhalit, preco mam tento problem? Alebo mi uz zostava len vybrat maternicu? Dakujem za odpoved.
eva.b.

ODPOVEĎ  
Bez vyšetrenia a poznania konkrétnych výsledkov vyšetrení, ktoré Vám doteraz vykonali, nie je možné urobiť si názor na Váš problém.
2011-05-09
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Ultrazvuk – pŕs ...
()

2011-05-09
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Prsnik
(ludmila Tn)
dobry vecer mam rakovinu prsnika chcela by som sa informovat ci poskitujete nejake financne prostrietky na vitaminy ,caje a ine doplnky, lieky proti rakovine.Dakujem z pozdravom Ludmila.
ludmila Tn

ODPOVEĎ  
O jednorazovú finančnú pomoc je možné požiadať v prípade ak Vám Vaše finančné prostriedky nepostačujú na základné životné potreby. Doporučujem zavolať socialnu sestru vždy vo štvrtok od 9,00h do 13,00h na č.telef.02/52965148 iste nájdeme viacero možností pomoci.
2011-05-08
Anna Baranová Odpoveď od:
Zvišena činost štitnej žlazy
(VašoMa)
Môj problém sa týka mojej manželky,neviem ako jej mám pomôcť pri tejto chorobe?nelieči sa ešte liekmi nieje to ešte také akútne ale výsledky ma na hrane.je stále unavená a bez nálady,začala priberať,stále je podráždená,stratila záujem o sexuálny život.chcem vás poprosiť o radu,alebo odporučiť dáky prípravok v prírodnej forme na liečbu štítnej žľazy,Ďakujem odpoveď poprosím na machovy@zoznam.sk
VašoMa

ODPOVEĎ  
Predpokladám, že Vaša pani manželka bola vyšetrená endokrinológom, nenapísal ste presnú diagnózu, ani výsledky základných laboratornych vyšetrení, ani či manželka má ísť znova na kontrolné vyšetrenie a kedy. Príznaky, ktoré ste uviedol, nie všetky jednoznačne svedčia pre zvýšenú činnosť štítnej žĺazy, nevyľučujú ani pravý opak, zníženie funkcie, prípadne iné ochorenie. Poraďte sa s lekárom, ktorému je dostupná kompletná dokumentácia- určite doporučí sledovanie , prípadne liečbu ak bude opodstatnená.
2011-05-08
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rakovina krcka maternice
(sosa)
mam pozitivnu biopsiu po konizacii na jednom mieste velkosti 0,22mm aky je dalsi postup liecbi
sosa

ODPOVEĎ  
Aj keď ja mám pozitívny vzťah k tejto poradni, naozaj Vám neviem odpovedať, pretože v tomto prípade neviem čo máte na mysli pod údajom pozitívna biopsia. Pre niekoho to je ľahký predrakovinový stav - CIN I, alebo stredne ťažký pred rakovinový stav - CIN II, alebo ťažký pred rakovinový stav - CIN III, alebo ca in situ, alebo invazívny karcinóm. Takže vidíte, že Vám neviem odpovedať a musíte sa spýtať svojho gynekológa, ktorý pozná Váš zdravotný stav.
2011-05-08
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
1 << 114 < 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 > 136 >> 453
Facebook