foto
2% proti rakovine

Vaše 2% nám umožňujú pripravovať mnohé programy a projekty, ktoré pomáhajú onkologickým pacientom a ich rodinám.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Orchester Virtuoso nahral pre LPR svoj ...

11.12.2014

Stretnutie psychológov Ligy proti rakovine

01.12.2014

Peniaze zo Dňa narcisov umožnili zakúpiť ...

20.11.2014

Na svete je štvrtá edícia Európskeho ...

23.10.2014

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 14:15-17:00
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9146)

strana 125 z 458 (otázky 2481 - 2500)
Názov
(meno)
Text Dátum
Tumor a chlamydie
(renata35)
Dobry den,chcem sa poradit ohladom mojho problemu.teraz 8.6 ma operovali s podozrenim na tumor na lavom vajecniku.po laparoskopii zistili ze tumor tam neni,ale odobrali vzorku a zistili ze ide o chlamydie trachom.na internete som sa docitala ze ide o pohlavnu chorobu,prenasanu sexom.chcem sa opytatked mam 7 rokov manzela ktoremu som nebola neverna a ani on mne,ako som to mohla dostat?dakujem
renata35

ODPOVEĎ  
Chlamýdie sa neprenášajú výlučne len pohlavným stykom. Nemrhajte svojím časom pátraním po zdroji Vašej infekcie. Nedopátrate sa. Nie je to ani dôležité pre Vašu liečbu.
2011-06-18
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Hrčka na predkolení
(Eva)
Dobrý deň, chcem sa poradiť už asi 2 roky mam viditeľnú hrčku cca 1 cm na predkolení, ktorá ma posledné dni už dosť bolí, cítim takú tupú bolesť v predkolení pri chôdzi aj v kľude... už keď sa to prvý krát objavila bola som na vyšetrenie kde mi povedali ,,nieje to nič čo by trebalo rezať,, mňa to vtedy nebolelo tak som to neriešila ďalej, ale teraz to už dosť bolí čo robiť?
Eva

ODPOVEĎ  
Z toho, čo ste napísala, neviem bližšie konkretizovať lokalizáciu hrčky a jej charakter, do úvahy by snáď pripadal chirurg, pripadne ortopéd, ak by to nezapadalo do ich odboru, Vás určite správne nasmerujú.
2011-06-18
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Hrčka na triesle
(René)
Dobrý deň, chcem sa opýtať, na triesle som si nahmatal hrčku, ako keby sa zväčšovala, a dosť ma to bolí, čo by to asi mohlo byť? mám isť radšej k lekárovi?
René

ODPOVEĎ  
Ak sa Vám hrčka zväčšuje a bolí, vyhľadajte svojho ošetrujúceho lekára, on po doplnení ďalších údajov Vás určite správne usmerní.
2011-06-17
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Zdurená žila
(hena)
Dobrý deň, dnes som zaregistrovala ostrú,ťahavú bolesť v tesnejblízkosti dvorca bradavky na ľavom prsníku. Na určenom m ieste som videla viditeľne zdurenú žilu na cca 2-2,5cm. Je to bežný jav, alebo by to mohol byť problém? Vopred ďakujem
hena

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, vo Vašom prípade je vhodné lekárske vyšetrenie.
2011-06-17
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Rada
(Mirka)
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či by sme mi mohli poradiť poradiť v otázke stravovania. Moja mama je po operácii pľúc, podstúpila CHT a momentálne berie RT. Má veľmi citlivý žalúdok a menej jej chutí. Mohli by sme mi poradiť, aké jedlá uprednostniť? Ďakujem pekne.
Mirka

ODPOVEĎ  
Vážená pani, CHT i RT vyvolávajú veľmi často nechutenstvo i iné nežiaduce problémy. Ťažko je však poradiť bez toho, o aké problémy u Vašej mamičky ide / nechutenstvo?, hnačky?, odpor k jedlu?, poškodenie ústnej sliznice a iné?/. Každý problém má iné možnosti pomoci zvládať ho. Preto je potrebné, aby ste mi ich bližšie popísala. Ak ste náhodou z Bratislavy, bola by výhodná osobná konzultácia u mňa v Centre pomoci na Brestovej 6 - najbližšie 13.7. od 9do 13 h. Základné informácie Vám však pri daných ťažkostiach má podať ošetrujúci lekár, ktorý v niektorý situáciach ich môže stlmiť i určitými liekmi, alebo výživovými doplnkami. Ak sa dákym spôsobom ozvete opäť a zodpoviete mi mamičkine konkrétne ťažkosti, rada Vám poradím.
2011-06-17
Doc. MUDr. Eva Valovičová, CSc. Odpoveď od:
Lézia na bukálnej sliznici.
(Eva)
Dobrý deň,prosím o radu.Už dlhšiu dobu mám v ústach na tom istom mieste červenú cievnu kresbu a léziu na bukálnej sliznici vľavo - resp.drobné bodkovité erózie,odkiaľ mi pálivá bolesť vyžaruje až do tváre,krčnej chrbtice,hlavy a neznesiteľne ma bolí až kosť tváre,tuhne mi ľavá polovica tváre,plytký defekt so žltkastou spodinou je prítomný na tonzile.Bol mi robený u ORL výter hltanu ktorý bol negatívny,rentgen u zubára bez nálezu, na bolesť užívam Tramal bez efektu, užívala som ATB bez efektu - keďže erózie na sliznici sú už rok,nehoja sa, bojím sa aby to nebolo onkologické- čo mám robiť,kam prípadne ísť ešte na vyšetrenie,čo mi poradíte prosím?
Eva

ODPOVEĎ  
Ak opakované výšetrenia t.č. dopadajú s negatívnymi výsledkami a nález na bukálnej sliznici vľavo pretrváva, robí Vám subjektívne ťažkosti, je možné vyšetrenie v Stomatologickej klinike OÚSA v Bratislave na Heydukovej č. 10, poraďte sa vo svojej zdravotnej poisťovni, možno Vám navrhnú bližšie pracovisko. Vaše ďalšie ťažkosti nemusia vôbec súvisieť s nálezom v DÚ. Poraďte sa s Vaším ošetrujúcim lekárom, ktorý je širšie informovaný o Vás a Vaších vyšetreniach, veku, možno Vám doporučí neurologické vyšetrenie.
2011-06-17
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Liečba ca prsníka
(dadka)
Dobrý deň, mojej mamke (68) diagnostikovali ca prsníka - lokálne pokročilý (hmatná zväčšená lymf. uzlina v podpazuší). je ER+95%, PgR+90%, gr.2. Zvažuje sa predoperačná chemoterapia na pol roka, operácia, ožiarovanie a hormonálna chemoterapia. Pôvodná možnosť bola okamžitá operácia s následnou radioterapiou a hormonálnou chemoterapiou, čo bolo vzhľadom k jej stavu pre nás prijateľnejšie riešenie, nakoľko má problém aj so srdiečkom. Mohla by táto možnosť byť postačujúca, alebo je nevyhnutné podstúpiť predoperačnú chemoterapiu?
dadka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, ak nie je možná operácia, tak je nutné predoperačná liečba chemoterapiou alebo hormonálnou liečbou. Liečba závisí od pokročilosti ochorenia ako i od zdravotného stavu pacientky.
2011-06-17
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Prsnik
(Petra)
Dobry den, USG prsnikov som mala v poriadku,mam zvacsene niektore zlazy, najma v lavom prsniku. Mam 21 rokov. Chcela by som sa opytat, ako rozoznam pri samovysetreni, co je zlaza a co pripadna hrcka? Ma to nejaky iny tvar? Inak pohyblive? Dakujem pekne za odpoved.
Petra

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, samovyšetrenie má za cieľ zistiť nové hrčky v prsníku a v prípade takých zmien je nutné ísť na lekárske vyšetrenie. Po určitom čase pravidelného samovyšetrovania je žena schopná relatívne dobre rozpoznať nové zmeny na prsníkoch, t.j. rozoznať novú hrčku, ktorá nie je žľazou a ktorá tam predtým nebola prítomná.
2011-06-16
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
DCIS prsnej žlazy
(Júlia)
Pekný deň, som po operácii prsníka /quadrantektomia lateralis mammae 1.sin, Ti clips 3x/.Podľa histologického nálezu sa jedná o DCIS prsnej žlazy s mikroinváziou,okraje voľné do 10mm, dominuje komponenta in situ /Higt grade, miestami aj s nekrozou/. V strome zachytené ložisko incipientnej mikroinvazivity /menej ako 1mm/. -stroma dezmoplastické -chronický infiltrát stromatu+ -mikrokalcifikácie+ Prognostické a prediktívne faktory: ER:slabá pozitivita v cca 10%, PR:negat, p53:negat, KI67:v cca 5-10%, bc12:monocelulárne+, Cerb-b2:skore 3+, HER2: bude dodatočne. Záver: DCIS s incipientnou mikroinváziou.Operácia bola vykonaná v NOU Bratislava, uzliny boli negatívne. . Môj onkológ odporúča ako ďaľšiu liečbu radioterapiu a nasledne tamoxifen 5 rokov. Ja zvažujem aj mastektómiu ako prevenciu pred možnou recidívou alebo vznikom karcinómu v inej časti prsníka. Je mastektómia v tomto prípade opodstatnená alebo je to môj subjektívny dojem, že by možno bola lepším riešením? Ďakujem pekne za Vašu odpoveď. Júlia
Júlia

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, mastektómia nie je indikovaná v tomto Vašom prípade.
2011-06-16
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Sono prsnika
(Baska)
Dobry den, mam 20 rokov a mam bolestive prsia na dotyk, opakovane po 3 mesiacoch mi robia sono a posledny vysledok znie: mammilly bpn bilateralne fertilny typ zlazy s pocetnymi cystami do 12 mm.Bez podozrivych loziskovych lezii.Bilateralne kratkousekova duktalna proliferacia vpravo v HMQ az lozisko adenozy. V axilach bez lymfadenopatie.Kontrola o 6 mesiacov.Poprosim o vysvetlenie, nakolko mam strach,dakujem.
Baska

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, výsledok znamená: hormonálne zmeny v prsníkoch, bolesti sa dajú zmierniť liečbou.
2011-06-16
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Mamo a sono prsnikov
(Anka)
Dobry den, rada by som vedela nieco viac z vysledkov sona a to" mamily bpn, bilat.hutna zlaza v priebeznej involucii,s obrazom periduktalnej hyperplazie,bilat.cysty do 40 mm rôzneho data BI RADS 3 a mamograf" mammila negat., denzna zlaza s opacity,v praexile pretrvava v.s. asymetr.okrsok zlazy vel.do 7mm.Dakujem za vysvetlenie.
Anka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, Váš výsledok znamená výrazné hormonálne zmeny, nutné sú kontroly.
2011-06-16
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Prosba
(mima)
dobry den prajem mojmu manzelovi diagnostikovali cytologicky verifikovany ca pulmonum 1.dx.klasifikovany ako 4 stadium ,nadoblicka 1.sin.ma metastazy hrudnej steny 1.dx.hystologicke vysetrenie velkobunkovy neuroendokrinny karcinom.nemam odvahu sa priamo spitat lekara ake ma sance na prezitie ako dlho moze prezit s touto diagnozou.manzel ma 48 rokov a nador nieje operovatelny.ma silne bolesti a denne mu picham injekcije od bolesti.mam sa obavat najhorsieho chemoterapie mu zatial nepomahaju .teraz ide uz na stvrtu davku.
mima

ODPOVEĎ  
Podľa toho, čo uvádzate, ide o pokročilé ochorenie, ale k prognóze sa na základe uvedených údajov nedá presnejšie vyjadriť, nakoľko pacienta osobne nepoznám a nemám k dispozícií ani podrobnú zdravotnú dokumentáciu. Prognóza pri pokročilých formách závisí najmä od štádia ochorenia, výkonnostného stavu pacienta a tiež od straty hmotnosti. Je potrebné pokračovať v onkologickej liečbe, v liečbe bolesti a v pestrej strave bohatej na bielkoviny a vitamíny. S pozdravom, MUDr. Anton Dzian, PhD.
2011-06-15
MUDr. Anton Dzian, PhD. Odpoveď od:
Tu prostaty
(alexandra)
Dobrý deň, prosím vás aké sú možnosti liečby u pacienta (84rokov) s tumorom prostaty s novozistenými mnohopočetnými metastázami v kostiach? Momentálne mu je podávaná hormonálna liečba (bikalutamid a injekčný liek). Aká je prognóza pri tomto type ochorenia? Ďakujem
alexandra

ODPOVEĎ  
Liečba karcinómu prostaty s metastázami v kostiach je hormonálna. Prognózu karcinómu prostaty určujú rizikové faktory, ako je hodnota prostatického špecifického antigénu, Gleasonovo skóre a štádium choroby. O prognóze sa nemožno vyjadriť, lebo ste nepopísali hore uvedené prognostické faktory. Odpoveď choroby možno odhadnúť tiež podľa počiatočnej odpovede na hormonálnu liečbu a mnohokrát odpoveď ovplyvňujú aj sprievodné choroby.
2011-06-15
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
Benigna echogenna lezia
(Edita)
Dobry den,chcela by som sa spytat: Syn ma diagnostikovanu benignu echogennu leziu na ventralnej konture rozhrania lalokov pečene,chodi na kontrolu raz ročne, neberie ziadne lieky, staci to ,alebo treba na to niečo brat
Edita

ODPOVEĎ  
Diagnóza, ktorú ste napísala, nie je celkom konkrétna, ale mi z nej vyplýva, že ide o nález v pečeni nezhubného charakteru a v takom prípade pracovný postup lekára je správny.
2011-06-15
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Hrčka na krku a pod pazuchou
(majka)
dobry den,chcela by som vas poprosiťo radu.LIEčIM sa hypertyreozu,prednedavnom som si nahmatala hrčku na krku a pod pazuchou,su nebolestive a tvrde,mam pocit že mi rastu neviem či sa mam o tom zmieniť pani doktorke,nechcem sa zbytočne stresovať,chcem sa len opytať či to môže niečo znamenať,a ešte vysledky krvi su dosť vysoke CEA test mi vyšiel dosť vysoko nad limit dopredu dakujem za odpoved
majka

ODPOVEĎ  
Určite sa o oboch hrčkách zmieňte svojej lekárke ale i endokrinológovi. Neviem prečo Vám bol vyšetrovaný CEA /jeho hladina môže byť zvýšená pri rôznych ochoreniach/, ktoré výsledky krvi sú dosť vysoké?/ preto to nechajte na doriešenie lekárovi, ktorý vyšetrenie krvi naordinoval a ten by Vás mal po zistení konkrétnej diagnózy informovať a tiež i o spôsobe liečby.
2011-06-15
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Bolesti
(jozefa)
Dobrý deň, chcem poprosiť o vysvetlenie k diagnoze a aký je postup liečby. Synovi diagnostikovali pri bolesti brucha - v ľavom laloku heparu ostro ohraničené ložisko priemeru 6mm charaktéru hemangiónu
jozefa

ODPOVEĎ  
Ťažko jednoznačne odpovedať, z toho, čo ste napísala, nie je ani diagnóza jednoznačne stanovená.. "ložisko charakteru hemangiomu" ak nebol jednoznačne potvrdený hemangiom, budú sa snažiť o čo najkonkrétnejšiu diagnózu s udaním jej presnej lokalizácie a podľa výsledku sa rozhodne buď o časovom pozorovaní ložiska alebo o cielenej liečbe.
2011-06-15
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Vzhlad
(ferrrrrrrrrrrroooooooooooooooooooooooooooo)
dobry den.chcel bi som vediet,ci je normalne ze pri neuplnom stoporeny ked je na penise predkozka tak mam zo spodu od zaluda akokeby tak 2 cm na dlzku kopcek vedcsi ako po celej dlzke.ten koren alebo ako sa to nazyva to co sa plny krvou(tak cca o pol cm)ale pri uplnom stoporeny je vsetko ok.a este ze ci sa roby aj sono penisu.za odpovede pekne dakujem
ferrrrrrrrrrrroooooooooooooooooooooooooooo

ODPOVEĎ  
Vašej otázke nerozumiem. Bolo by vhodné, aby ste vyhľadal urológa.
2011-06-14
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
Problem
(problemmmmmmm)
dobry.chcem vediet ci su modre zilky v mocovej rure na zaciatku zaluda normalne.dakujem
problemmmmmmm

ODPOVEĎ  
Žilky, viditeľné vo vchode do močovej rúry predstavujú normálny nález.
2011-06-14
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
NSE
(laura )
Dobrý deň chcela by som sa opýtať ohladom onkomárkera NSE. Dcére vyšiel 15,3 ng/ml. Pani doktorka mi povedala že je to v poriadku. Referečné medze OU sv. Alžbety sú však od 0,0 do 12,5. to ma trošku znepokojuje a neviem čo to naozaj znamená. Pani doktorka sa k tomu nejak nevyjadrila...
laura

ODPOVEĎ  
Ak v budúcnosti budete chcieť odpoveď na podobné otázky, bude potrené uviesť širšie súvislosti napr. prečo práve NSE bolo vyšetrované, aké sú príznaky alebo diagnóza u dieťaťa, prípadne u rodičov...predpokladám, že sme spolu hovorili telefonicky a doriešili sme Vaše pochybnosti, ak nie ozvite sa so širšími údajmi.
2011-06-13
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
žlčníkové kamene a rakovina prsníka
(Gabriela Juhásová)
53859 Na radu onkológa, ktorý ma uz od roku 2007 úspešne lieči na rakovinu prsníka (odstránil sa nádor a uzliny. Po operaácii, chemoterapii a radioterapii som sa vraila do prace naďalej fungujm vo všertkých činnostiach, ktoré som robila pre operáciou. Dnes som sa vratila z nemocnive, kde som laparoskopicky podstúpila operáciu žlčníka (odstránil sa 2 cm kameň). Nemala som nijake zažívacie ani iné problémy, ale onkologickým pacientom sa odporúča kamene odstrániť. Verím radám lekárov, a preto som podstúpila túto operáciu. Urobila som dobre. Dakujem. zelam vela uspechov a vyliečených pacientov Juháspvá
Gabriela Juhásová

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, ak ste mali kamene, tak ste urobili správne.
2011-06-11
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
1 << 114 < 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 > 136 >> 458
Facebook