foto
2% proti rakovine

Vaše 2% nám umožňujú pripravovať mnohé programy a projekty, ktoré pomáhajú onkologickým pacientom a ich rodinám.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Nie je "týždňovka" bez animátora

06.08.2014

Kellnerova vakcína - nový liek na ...

30.06.2014

Dobrovoľníci z projektu "Naše mesto" aj ...

18.06.2014

Nový zákon o verejných zbierkach je ...

28.05.2014

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-16:30
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (8934)

strana 125 z 447 (otázky 2481 - 2500)
Názov
(meno)
Text Dátum
Informacia
(lanczova@zoznam.sk)
Dobrý den ja by som sa informovala o výsledkoch ktoré som obdržala pred nedávnom a neboli mi vysvetlené opíšem výsledky parameter S-CA72-4 výsledok 49.38´plusKIU/1 za pol roka som schudla 25 kg a je jasné že volačo neni v poriadku.Za Váš odpoved vopred dakujem s pozdravom Elvira Lanczová
lanczova@zoznam.sk

ODPOVEĎ  
Metódy na vyšetrenie markerov bývajú na rozdielnom princípe, i laboratóriá môžu mať svoje rozdielne výšky hladín, preto konkrétnu odpoveď Vám môže dať lekár, ktorý Vás na vyšetrenie poslal. To, že ste schudla 25 kg za pol roka nie je v poriadku a pevne verím, že lekár ktorý Vás vyšetril a poslal na vyšetrenie Vašu krv, určí na základe výsledkov príčinu - ktorých môže byť niekoľko - a doporučí Vám príslušnú liečbu.
2011-04-15
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Hrcka pod bradou
(Lenusa)
Pekný den. Asi pred necelím mesiacom som bola nachladnuta, urobil sa mi herpes na dolnej pere a nahodne som si nahmatala hrcku cca1cm pod bradou. kazdym dnom sa mi zmensovala az tak na stvrty den uplne vymyzla. Teraz som znova nachladla, znova sa mi urobil herpes ale na hornej pere a na nose a opat som si nahmatala na tom istom mieste tu hrcku. Je piatok, myslim ze do pondelka tam zas nic nebudem mat,tak neviem ci je to len z prechladnutia a nic sa nedeje, alebo aj v pripade ze mi to do pondelka zmyzne mam navstivit lekara. Samozrejme bojim sa toho najhorsieho, tak ak ma niekto s tym skusenosti, budem vdacna za kazdu odpoved.
Lenusa

ODPOVEĎ  
Hrčka, ktorú popisujete, môže súvisieť so zápalovým stavom, ktorý ste opakovane prekonala.Teda zrejme išlo o zápalovo zväčšenú lymfatickú uzlinu, ktorá po odoznení zápalu vymizla. Ak by sa stav opakoval, určite však navštívte lekára, ktorý vás kompletnejšie vyšetrí.
2011-04-15
Doc. MUDr. Eva Valovičová, CSc. Odpoveď od:
Lymfodenopathia colli
(kristina)
Mám 4 ročnú dcérku má pri pravom ušku uzlinu veľkosti4*4,5cm. Zistili jej to už pri narodení.Chodievam s nou do Bratislavy na onkologický ústav svätej Alžbety. Smiete mi prosím vysvetliť o čo ide? D: D18.1 LIMPHADENOPATIA COLLI
kristina

ODPOVEĎ  
D18 je diagnóza lymfangiómu alebo hemangiómu- t.j zmnoženia ciev v určitej oblasti, v prípade Vašej dcérky - na krku. Táto dg 18 nesedí s názvom, ktorý uvádzate - lymfadenopathia- čo znamená zväčšnie uzlín. Možno ste zle opísala názov. Najlepšie Vám vysvetlí stav u Vašej dcérky i s odôvodnením, prečo chodíte na kontroly, dcérkin lekár. U detí bývajú často zväčšené lymfatické uzliny na krku, preto je vhodné ich sledovať, ale nemusí sa z nich vyvinúť onkologické ochorenie.
2011-04-15
Doc. MUDr. Eva Valovičová, CSc. Odpoveď od:
Yyyy
(maros)
mam hrčku na ruke je to rakovina
maros

ODPOVEĎ  
Na Vašu otázku Vám môže dať odpoveď iba lekár, ktorý hrčku posúdi, je nepravdepodobné, že ide o rakovinu.Môže ísť o tukový nádor alebo nádor zo šľachy -nerakovinového pôvodu.
2011-04-15
Doc. MUDr. Eva Valovičová, CSc. Odpoveď od:
Výsledok vyšetrenia
(rado)
CHcem sa opýtať čo znamená výsledok vyšetrenia MIBG.Text:scintigrafický sa zobrazuje dren obidvoch nadobličiek len mierne asimetricky.V pečeni je vychytavanie bez jednoznačných ložiskovych zmien.Najintenzívnejšia fyziologická akumulácia MIBG v Myokarde a slinných žlazách.Nenachadzame patologicky zvýšenú akumulaciu MIBG lokálne ani v kostnej dreni.9 ročný chlapec po extirpácií neuroblastoma.C 48.CHcel by som vedieť či bude nasledovať liečba a či je výsledok v poriadku
rado

ODPOVEĎ  
Nález vyšetrenia MIMG je t.č. bez chorobného nálezu, teda je v poriadku. K liečbe sa môže vyjadriť iba lekár-predpokladám endokrinológ, ktorému sú známe i ďalšie potrebné údaje. Obojstranná komunikácia len zvýši dôveryhodnosť a úspešnosť liečby, prípadne celoživotných kontrolných vyšetrení Vášho synčeka.
2011-04-15
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
Bolava hrcka
(ria)
Dobry den, chcela by som sa spytat na hrcko v podpazusi. Mam ju uz asi 2 roky a vzdy pred menzesom ma zacne dost boliet. Bola som aj u doktorky ale ta povedala ze je to len zvacsena mliecna zlaza. Je to dost neprijemne ked ma to kazdy mesiac boli tak by som chcela vediet ci sa to da nejak odstranit. Vopred dakujem.
ria

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, najpravdepodobnejšiesa jedná o hormonálne zmeny. Ak je to cysta, tak sa vysaje, ak nie, tak sa dávajú na odstránenie bolesti lieky.
2011-04-14
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Lekárska správa
(dagmar)
prosim Vás, vysvetlite mi čo znamena: drobné fragmenty zápalovo celulizovanej a epidermizovanej cervikálnej sliznice, drobný fragment atrofického endometria a nepočetné útržky cervikálneho epitelu. A či z toho môže vzniknúť rakovina, alebo už toto je príznak ?
dagmar

ODPOVEĎ  
Histologický nález nesignalizuje onkologické ochorenie a nemá s ním ani žiadny súvis.
2011-04-14
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Hrcka
(stano)
Dobry den mam 17 rokov a dnes som si objavil na spodnej strane penisu hrčku.A mam okolo nej fialovu farbu ako modrina.Vůbec ma to neboli mam velky strach ze to bude rakovina neviem co mam robit som uplne zúfali viete o čo sa jedná?
stano

ODPOVEĎ  
Z Vášho opisu nie je možné si urobiť ani približný obraz o chorobe. Vyhľadajte urológa.
2011-04-14
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
Nezhubny nador
(Patrik)
Dobrý deň, p.ortopéd mi našiel nezhubný nádor, ktorý sa nachádza malý kúsok nad kolenom a napísal mi ambulantný nález: nezhubný nádor kosti a kĺbovej chrupky.Chcel by som sa Vás spýtať, či sa tento nádor môže stať zhubným a zároveň poprosiť o nejaké informácie o tejto diagnóze(hľadal som aj na internete ale bez úspechu).Môžem naplno zaťažovať koleno?Za odpoveď vopred ďakujem.
Patrik

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, i nezhubných nádorov môže byť niekoľo druhov a ich správanie môže byť rozdielne, predpokladám že ortopéd Vám navrhol optimálny postup buď dovyšetrovania alebo liečenia, preto mu dôverujte a ak Vám niečo nie je jasné, konkrétne sa ho spýtajte, verím že Vám odpovie.
2011-04-14
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Cvicenie s rukou
(viera)
Dobry den. Chcem sa spytat na cvicenie s rukou po masektomii prsnika.Po operacii som dva tyzdne.Kazdy den cvicim cvicenia ktore mi ukazovali na rehabilitacii, ale ruka ma boli coraz viac. Je to normalne? Dakujem
viera

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, bolo by vhodné ísť na vyšetrenie na rehebilitáciu alebo na onkológiu, aby sa zistilo, či je to v poriadku a ako ďalej postupovať pri cvičení.
2011-04-14
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Odstránenie prsníka alebo nie
(mamatata.sk)
Dobrý deň prajem,potrebovala by som radu . Maminke minulý rok na mamografii zistili TU mammae 1.dx. /Birads 5/ Toho roku mala 70 rokov. Má veľa vážnych chorôb ako problémy so srdcom, sarkoidózu pľúc - na to bola liečená s Prednisonom následkom čoho mala zlomené 3 stavce - osteoporóza, pľúcna embólia. Esenciálna arteriálna hypertenzia III.št., veľmi vysoké riziko ESH-ESC, ISCH St.po paroxyzmálnej FP (ante annos). Rok 2010 mamografia Denznejší typ mliečnych žliaz bilat škvrnito modulárnej štruktúry, retroareoolárne vľavo s nodulami do 10x7mm cca 3 cm od mamily, vpravo v MLO proj.prevažne v DQ do 10x8mm. Vpravo na RHQ cca 3cm od mamily hviezdicovitá štruktúra s radiálnymi výbežkami do 27 mm z centra s jadovým tieňom. Nehomogénnej štruktúry s neostrým ohraničením voči okoliu na ploche 20x20 mm, ktoré narúša architektoniku ml.žlazy, bilat prítomné AS cievne zmeny. Koža nie je zhrubnutá. V subaxilárnom priestore bilat.tiene zväčšených LU neprítomné. USG r.2010– Vpravo na RHQ narušená architektonika štruktúry s hypoechogénnym areálom na ploche 6x4 mm s mohutným akustickým tieňom v okolí , kožná vrstva nad ložiskom v dlžke 26 mm dosahuje hrúbku 2,8 mm.Popisované noduly odpovedajú zahusteniam ml.žlazy. Vľavo periareonálne sú pseudocysticky rozšírené mliekovody do 6x10 mm. USG teraz, presne o rok : zmena oproti predchádzajúcemu roku – hypoechogénny areál na ploche 8x6 mm s mohutným akustickým tieňom v okolí s ventrálnymi cípatými výbežkami v dĺžke 27 mm. Teraz jej robili core cut biopsiu- výsledok nasledovný: V kompletne vyšetrenom materiáli ide o invazívny karcinóm mammy, vzhľadom na rozsiahlejší crasch efekt sa k histologickému typu nevieme jednoznačne vyjadriť, ale veľmi pravdepodobne ide o invazívny lobulárny kacinóm, Absencia EIC, endolymfatická nádorová permeácia neprítoná, endovaskulárna nádorová prerm. Nezachytená, perineurálna nádorová perm. Neprítomná, nádorová infiltrácia tukového tkaniva prítomná, strední stupeň nádorovej desmoplázie, mierny stupeň rektívnejúzápalovej celuliziácie strómy novotvaru, hyperelastóza prítomná, mikrokalcifikácie neprítomné, regresívne zmeny /fokálne krvácanie/ Imunihistemická analýza : Estrogen Receptor 1D5 DAKO HS 320, Progesterone Receptor PgR 636 DAKO HS 280, c-erbB-2 SP3 NeoMarkers bez expresie Hercep test (for the Autostainer), DAKO bez expresie Teraz jej chcú odstrániť pravý prsník. Je to nutné- zvládne to pri takýchto chorobách? Ak je to nutné, budú jej musieť robiť aj uzliny v podpazuší a bude musieť absolvovať aj ožiare, či chemo ? Veľmi pekne ´dakujem za odpoveď.
mamatata.sk

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, záleží to od veľkosti nádoru, veku a prognostických faktorov. Lekári Vašej matky určite zvážili všetky riziká i potenciálny prínos liečby, je ideálne všetky Vaše obavy konzultovať s nimi. Želám všetko dobré.
2011-04-14
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
V S6 nodularne loziska vel.11 a 5mm(pluca
(ondrej beňuš)
bol som vo V.Hagoch.nasli tam tenkostenne dutinove utvary a este noduralne loziska.kontrolne ct mam absolvovat o mesiac.Co ak sa to zacne zvacsovat.Ako mam postupovat?
ondrej beňuš

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, kontrolne CT vyšetrenie o mesiac je naplánované tak, aby sa dala dynamika ložísk posúdiť a lekári sa vedeli postaviť k dovyšetrovaniu, liečeniu, alebo kontrole. Urýchliť vyšetrenie toho času nie je možné, iba ak by sa zvýraznili ťažkosti, s ktorými ste bol poslaný do V. Hágov.
2011-04-14
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rakovina?
(martina)
Dobrý deň, mojej mama dostala výsledok z histologie, ktorý znie: Cervikálna intraepitelová neoplázia stredne ťažkého stupňa CIN II – high grade Minim. vzdialwenosť od cervikálneho resekčného okraja 2,00 mm Z nemocnice je prepustili, že je v poriadku a pri návšteve svojej gynekologičky jej oznámila, že má rakovinu! Je to naozaj tak? Sme v šoku... vôbec tomu nerozumieme, ako je to možné. ďakujem
martina

ODPOVEĎ  
Vaša mama pravdepodobne nerozumela, čo jej gynekologicka povedala. CIN II je stredne ťažký predrakovinový stav. Konizáciou jej odstránili celý predrakovinový stav, takže je zdravá, ale musí chodiť pravidelne na cytologické kontroly.
2011-04-14
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Lymfóm
(Ján)
Dobrý deň pan doktor , v decembri som prekonal žltačku typu A , po 4 mesiacoch sa mi veľmi zhoršilo akné ktorým trpím už 3 roky ale nikdy nebolo v takom stave , samozrejme je to asi kôli tomu , že si tie vyrážky tlačím. Následne na to sa mi zvačšila uzlina . Obvodná lekárka mi robila kompletný krvný obraz , a sono ultrazvuk , Krvný obraz bol ukážkový aj pečeň je už v poriadku tak som začal pravidelne posilovať , ako som to robieval predtým . Sono výsledok mi povedala , bez patologického nálezu rozmery uzliny 1,8 cm na 0,5 cm 1,8 dlžka 0,5 výška . Posledné dni mávam vždy zvýšenú teplotu do 37,3 vo večerných hodinách , doktorka vraví , že je to mojou psychikou . chodím rpavidelne cvičiť a vládzem všetko ako mám . Psychicky som znepokojený . chcem sa spýtať mám to sledovať a doktorka povedala , že to je tým hrozným akné ktoré mám práve na ramenách a na chrbte . uzlina je na ľavej strane dolná časť krku blízko trapezového svalu . ďakujem vopred za odpoveď . prajem pekný deň, snáď to nieje nič vážne a hlavne nie rakovina ako čítam zovšadial
Ján

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, ak s akné chodíte ku kožnému lekárovi, upozornite ho na zväčšenú lymfatickú uzlinu a večerné teploty, príčinou môže ale aj nemusí byť akné a preto aby ste sa zbavili stresu, na vyšetrenie choďte i mimo pravidelnej kontroly.
2011-04-13
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Vedlajsie ucinky radioterapie
(Adrian)
Dobry den, rad by som sa s Vami poradil o sovjom probleme, v maji 2010 som bol operovany na zhubny nador semennikov a nasledne som absolvoval 14 oziarov, cely ten cas som mal problemy s travenim, zaludkom a pocitom nafuknutosti. nedavno som absolvoval kontrolne CT, vsetko je v poriadku, az na to ze stena dvanastnika je zhrubnuta a som objednany na dalsie kontrolne CT (tenke vrevo). Chcem sa spytat, moze to byt dosledok oziarov? vacsina neziaducich uconkov zmizla, aj ked obcas pocitujem bolest v zaludku, dakujem za odpoved
Adrian

ODPOVEĎ  
Dobrý deň,v súčastnosti sa RT lokalizuje na miesto nálezu,preto pravdepodobne nález na tenkom čreve nemusí súvisieť s primárnym ochorením a jeho liečbou, ale v medicíne sa nedá nič jednoznačne vylúčiť. Preto Vám doporučili kontrolne CT, aby zistili dynamiku nálezu a podľa výsledku Vás budú informovať ako budú ďalej postupovať. Želám všetko dobré.
2011-04-13
Odpoveď od:
Liečba avastinom
(Jarmila)
Dg. Ca mammae l.sin. I. pT1cN0M0 DIG 3 R pozit. – stredné riziko: 9/2007 QE (RLQ) z ĽP a EA vľavo: TU 18 x 15 mm, histol. DIC G3, ER HS 140 PR HS 90, 18 LU bez mts. 10/2007 – 1/2008: adjuvantná chemoterapia 6 cyklov typu FEC 2/2008 - 4/2008 RAT na oblasť ľavého prsníka v TD 50,0 Gy s boostom na lôžko po prim. TU v TD 9,0 Gy 4/2008 - 7/2010: následná adjuvantná hormonálna liečba SERM tamoxifenom. 7/2010 pri disp. kontrole zistená patol. hodnota OM CEA 60,0 CA 153 93,3 CT abdomenu 7/2010: diss. hepat. mts v oboch lalokoch pečene, osteolyt. mts kríž. kosti, Th, LS chrbtice osteoscan 7/2010: mnohopoč. mts v Th5-1l, L1-3, rebrách vpravo III a VI paravert., v ľ. X rebre v pr. SI a bedr. kĺbe susp. osteolyt. lož. v corpus sterni 8/2010: kobalt 1x hrudná kosť, kobalt 5x kríže, 8/2010 - 3/2011: Flavobion 3x1, 11/2010: kobalt 5x L3 kríže 2/2011: kobalt 5x medzi lopatkami 8/2010 - 2/2011: Zometa každých 30 dní, celkovo 8x 8/2010 – 12/2010: 6 cyklov CHT + biolog. liečba Avastin 900, Taxol 270, Hydrocortizon, Dithiaden, Ranital, Dolmina (Veral) CT abdomenu 10/2010: v oboch lalokoch pečene mnohopoč. mts s miernou regresiou oproti 7/2010 o 5-7mm, ukladanie depozitov kalcia, st.p.HY, v kostnom okne došlo k disk. regresii a ohranič. sklerotickým lemom niekt. lézií, horný okraj zadný L3 (lyt. zmenené) mierne presahuje do spin kanála, v obl. femuru vs remineraliz. drobná lytická mts 12/2010 – 2/2011: 4 cykly Avastin 900 CT abdomenu 2/2011: v hepare v oboch lalokoch pretrvávajú mnohopočetné lézie mts charakteru s tendenciou k splývaniu, v porovnaní s CT z 10/2010 je nález vcelku stacionárny, väčšina lézií bez podstatnej zmeny veľkosti, niektoré lézie však vykazujú diskrétnu regresiu iné diskrétnu progresiu veľkosti, u lézií s kalcifikáciami došlo k zvýrazneniu týchto kalcifikácií. Na ostatných parenchýmových orgánoch dutiny brušnej (slezina, pankreas, nadobličky, obličky) je nález natívne primeraný, bez zjavných path. ložiskových fokalít. Lymfatické uzliny periportálne, interaortokaválne a paraaortálne bez evid. progresie veľkosti. Ako nová kvalita ojedinelá drobná nodulácia pod brušnou stenou v epigastriu (vs v omente). Diskrétne tekutinové kolekcie v malej panve. Tranverzoptóza. Hemisakralizácia L5 vľavo. V kostnom okne v zachytenom rozsahu v pôvodnej lokalizácii osteolytické lézie skelete, taktiež osteoplastické zmeny kostnej štruktúry, pribudli nové lézie osteoplast. charakteru v tele stavca Th10, Th12, L1, v lopate bedr. kosti vľavo – dif.dg.: remineralizácia lézií, ktoré neboli zretľné v CT obraze pri predch. VT vyš., resp. nové sek. osteoplast. zmeny. 3/2011 - : Essentiale forte N 3x1, Bondronat 50mg 1x1 3/2011: Navelbine 60mg tablet. 1. dávka 3/2011: Xeloda 1500mg tablet. ráno a večer 4/2011: Navelbine 30mg tablet. 2. dávka 4/2011 - : Xeloda 1500mg tablet. ráno, 1000mg večer USG abdomenu 4/2011: Hepar je hraničnej veľkosti, v oboch jeho lalokoch prakticky vo všetkých segmentoch nachádzame diss. mts ložiská priemeru 7-25mm. Najväčšie v seg VII pr. laloka a v seg II ľ. laloka. Niektoré ložiská obsahujú mohutné kalcifikácie v centre. Žlčník, žlč. cesty – b.z. Pankreas – nezv., ostrých kontúr, bez lož. zmien. Lien nie je zväčšený, v jeho parenchýme nachádzame 2 oválne hypoechogénne ložiská charakteru mts priemeru 5mm a 20mm (väčšie v pri hornom poli sleziny). Obličky – bez dilatácie KPS a pat. echo ložísk. Paravazálne priestory a retroperitoneum sú voľné, bez pat. zv. LU. V epigastriu dorzálne za ľ. lalokom pečene v okolí tr. cielacus nachádzame oválne drobné hypoechogénne ložisko LU? MTS? priemeru 7mm. Váha: 57 kg Výška: 167cm Ostatné diagnózy: alergia na PNC r. 2002 st.p. HY pre myóm, TK 140/80 TORR, Lacipil 4mg, Vasocardin 50, r. 2007 Autoimúnna tyreoiditída s uzlovou strumou v štádiu hypotyreózy – substit. liečba 75μg, Coxarthrosis 1.utq gr. I sec. /rtg/ precipuel.dx-gr. II, VAS L S chrbtice disk. /dok., osteoporosis-celotelová DEXA Nemohla som pokračovať v liečbe Avastin+Taxol ? Zdá sa, že to zaberalo. Ďakujem za odpoveď
Jarmila

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, liečba je indikovaná lekárom, ktorý vie vedľajšie účinky liečby a aj účinky jednotlivých liekov, dôverujte mu.
2011-04-13
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Odkaz
(Alicka)
Chcem len odkazat vsetkym zenam aby nepodcenili ziadne- ani najmensie krvacanie. Ja som 5 r. v menop. a tiez len som mala 3 krat krvacanie akoby vytok. Hned som isla k lekarke, sliznica maternice sa jej nepozdavala, zobrala cytologiu a poslala ma na kyret.- odobratie vzorky. Vysledok bol len taky ze nic zavazne tam nieje ale cez to vsetko treba urobit hysterektomiu, lebo by sa to mohlo zvrhnut.. Behom 3 tyzdnov som isla na operaciu, chcela som to mat cim skor za sebou a byt cim skor fit. No hystolg. vysledok z vybratej maternice ukazal ze je napadnuta rakovinou. Som rada ze som sa tak rychlo rozhodla pre operaciu, lekari tvrdia ze bude to dobre, ale aj napriek tomu musim vybrat zabezpecovaciu liecbu- ozarovanie zo spodu, ze keby tam nieco predsa ostalo aby sa to zlikvidovalo. Tak niekedy ani kyretaz neukaze co sa deje v tele maternice, tak preto zeny navahajte, NEODALUJTE ANI NAVSTEVU GYNEKOLOGA ANI OPERACIU.Alicka
Alicka

ODPOVEĎ  
2011-04-12
Odpoveď od:
Fibromatózna maternica
(Michaela)
Dobrý deň, veľmi Vás prosím o vysvetlenie termínu fibromatózna maternica. Dnes som bola na sono vaječníkov a dostala som takúto diagnózu k maternici (sledovať a sono o pol roka) Vaječníky bez nálezu. Výsledok z cytológie je 1. Mám 30 rokov a 3 deti.
Michaela

ODPOVEĎ  
Termín fibromatózna maternica je neštandardný. Jedná sa pravdepodobne o myom. V každom prípade sa nejedná o zhubný nádor. Riaďte sa pokynmi Vášho lekára a dodržujte termíny vyšetrení.
2011-04-11
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Výtok
(Silvia13)
Prosím o radu , mám dlhodobý problém s výtokom už 17 rokov, pred 14 rokmi mi zamrazovali hrčku 4x a výtok stále pretrváva a musím nosiť slipové vložky a mením si to stále, keď idem na záchod. Všetky gynekologické vyšetrenia mám v poriadku a chodím pravidelne na kontroly. Antikoncepciu beriem Qlaira už polroka a predtým som brala inú a problém stále pretrvával. Je mi to veľmi nepríjemné, ale inak nemám žiadne problémy, len je žltý a hustý. Chcem sa opýtať , či je to normálne, že keď mám všetky výsledky v poriadku. MOja doktorka rozpráva mi , že to je úplne normálne. Ďakujem
Silvia13

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, Silvia. Žiaľ, bez vyšetrenia neviem zaujať stanovisko k Vašemu problému.
2011-04-09
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Dysplázia cervixu
(Ina)
Dobrý deň, mám 33 rokov, bezdetná (liečba sterilitas primaria neúspešná), pred rokom mi vyšla cytológia ASC-H(nie je možné vylúčiť HSIL), následne mi bola robená knips biopsia s výsledkom CIN I,a test na HR-HPV pozit., v trojmesačných intervaloch som potom absolvovala cytologické vyšetrenia vždy s výsledkom PAP III a ASCUS, v marci 2O11 mi bola opätovne vykonaná knips biopsia i cytológia, pričom cytológia bola dobrá - PAP I a bez intraepitelových zmien a malin., avšak záver biopsie znel: "V kompletne spracovanom a sériovo zrezanom materiáli sú dva fragmenty kryté skvamóznym epitelom s akantózou a koilocytózou bez jednoznačnej dysplázie, drtený fragment s metaplastickým skvamóznym epitelom s ľahkými dysplastickými zmenami a drteným endocervikálnym epitelom bez nápadnejšej atypie a len na jednom mieste povrchu s reaktívnymi zmenami. Obraz dopĺňa polypoidne konfigurovaný fragment sliznice krytý skvamóznym epitelom s miernou akantózou, koilocytózou a ľahkými dysplastickými zmenami, ktorý prechádza v metaplastický skvamózny epitel so stredne ťažkými a okrskovite ťažkými dysplastickými zmenami (CIN II-CIN III) na povrchu i v ojedinelých žllliazkach. Ostatný zachytený epitel v tomto fragmente nevykazuje nápadnejšie zmeny. V stróme je chronický aktívny nešpecifický zápal." Na základe tohto nálezu som podstúpila LEEP konizáciu krčku.Jej výsledky by mali byť o dva týždne. Chcem sa spýtať, čo môže byť príčinou takého rozdielneho výsledku cytológie a biopsie a tiež, pokiaľ konizácia odstráni predrakovinový stav, budem sa môcť spoľahnúť na kontrolné cytologické vyštrenia, ktoré by v pravidelných intervaloch mali nasledovať, keď súčasná cytológia bola tiež úplne v poriadku a biopsia preukázala ťažké dysplastické zmeny? Zároveň sa chcem spýtať, v ktorom štádiu by zmeny na krčku mali byť riešené onkogynekológom, zatiaľ bol môj stav riešený len mojim všeobecným gynekológom bez špecializácie na onkogynekológiu. Ďakujem za odpoveď.
Ina

ODPOVEĎ  
Cytologické cyšetrenie aj v akreditovanom cytiologickom laboratoriu môže vykazovať až 25% chybovosť. Keďže však karcinóm vzniká až po viac ako 10 rokoch, tak ak žena chodí pravidelne na cytológiu, dysplázia sa zistí skôr ako by vznikol karcinóm. Na krčku môže byť súčasne prítomná ľahká, stredna aj ťažká dysplázia. Keďže nemáme nič kvalitnejšie ako cytologiu, tak ju musíme vykonávať - skutočne zachránila mnoho žien pred invazívnym karcinómom. Predrakovinové stavy môže riešiť gynekológ. Sporné prípady a invazívny karcinóm patrí jednoznačne do rúk špecialistu onkogynekológa. Podľa toho, ako sa riešil Váš prípad je Váš gynekológ vzdelaný v onkogynekológii. Z toho mám skutočne dobrý pocit.
2011-04-09
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
1 << 114 < 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 > 136 >> 447
Facebook