foto
2% proti rakovine

Vaše 2% nám umožňujú pripravovať mnohé programy a projekty, ktoré pomáhajú onkologickým pacientom a ich rodinám.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Nie je "týždňovka" bez animátora

06.08.2014

Kellnerova vakcína - nový liek na ...

30.06.2014

Dobrovoľníci z projektu "Naše mesto" aj ...

18.06.2014

Nový zákon o verejných zbierkach je ...

28.05.2014

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-16:30
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

16.9.2014   OSPRAVEDLŇUJEME SA ZA MOMENTÁLNY VÝPADOK PRI ZODPOVEDANí NIEKTORÝCH VAŠICH OTÁZOK V INTERNETOVEJ PORADNI, V DôSLEDKU NEPRÍTOMNOSTI NIEKTORÝCH ONK. ODBORNÍKOV. OTÁZKY BUDÚ ZODPOVEDANÉ DO KONCA TOHTO TÝŽDŇA.


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (8969)

strana 125 z 449 (otázky 2481 - 2500)
Názov
(meno)
Text Dátum
Metastázy do lymfatického systému
(Nane)
Dobrý deň, máme doma mamu s karcinómom konečníka- (od 2009). Toho času sa riadne zhoršila čo sa týka jedenia a psychickej forme nehovoriac. mama má metastázy do lymfatického systému. Prosím, čím by sme jej mohli pomôcť - berie len analgetiká, chemoterapiu museli zrušiť, lebo jej napádala nervový systém.PROSÍM poraďte mi.
Nane

ODPOVEĎ  
Najcielenejšiu odpoveď Vám dá ošetrujúci onkológ, jednak či dostane pričinnú liečbu po odoznení nežiadúcich príznakov, prípadne podpornú liečbu, výživu /Nutridrink/, môže doporučiť psychologa, prípadne psychiatra. V LPR vyšla brožúrka 1. Ako sa správne stravovať 2. Rakovina hrubého čreva a konečníka 3. Chemoterapia a Vy, mali by byť dostupné v onkologických čakárňach, alebo na požiadanie Vám ich môžu zaslať i z Centra pomoci LPR v Bratislave.
2011-04-25
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Prsník
(Beata Balážiová)
Dobrý deň,som po operácií prsníka a lymfatických uzlín.Mala som 4 cykly chemo,skončenú kvôli nízkym hodnotám leukocytov,čaká ma 17 ožiarov.Užívam Tamoxifén.Môžem užívať Zelený jačmeň a chlorellu,Aký je Váš názor na takúto alternatívnu liečbu?
Beata Balážiová

ODPOVEĎ  
Alternatívna liečba je veľmi komplikovaný problém, tobôž pri súčasnej klasickej liečbe- Tamoxifén - treba konzultovať vlastného chemoterapeuta. Výživové doplnky sú odporúčané v určitých situáciach- napr. na posilnenie imunity- beta-glukan z liečivej huby, probiotiká - "dobré črevné baktérie" apod. Tieto prechádzajú štúdiami bezpečnosti pre pacienta a majú dokázané zvýšenie imunity.
2011-04-24
Doc. MUDr. Eva Valovičová, CSc. Odpoveď od:
Radikalna prostatektomia
(Marian)
Som po radikalnej prostatektomii 4.4.2011. Mocovy kateter mi vybrali 18.4.2011. Dnes 24.04. mam skoro uplnu inkotenciu/Moja otazka je to bezne?/. Pred operaciou som mal normal mocenie. Od 19.4 do 23.4 som kvoli zapalu bral antibiotika. . Ciplox500.Mam 52 rokov
Marian

ODPOVEĎ  
Pri radikálnej prostatektómii môže dôjsť k poškodeniu zvierača. Úplná inkontinencia býva extrémne zriedkavá. Stav sa postupne upravuje. Infekcia močových ciest vzniká v dôsledku prítomnosti cievky v močovom mechúri. Stav sa po antibiotickej liečbe upraví. O inkontinencii moču informujte Vášho urológa, prípadne operatéra.
2011-04-24
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
Poradte
(katka)
Dobry den mam 19 rokov..davno som nebola u lekara..chcela by som sa spytat..horsie sa mi dycha pred 3 rokmi to prestavalo teraz to je uz intenzivne..mam Tvrdu hrču pod rebrami ..(plucami,medzi pluacami)..opuchaju mi končatiny ale najhorsie je ze sa mi tazko dycha..co to moze byt? dakujem
katka

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, na základe týchto informácií sa nedá posúdiť váš zdravotný problém, ťažkosti s dýchaním nemusia súvisieť s nálezom pod rebrami. Moja rada je, aby ste určite a čím skôr navštívili vášho obvodného lekára, ktorý po zhodnotení vášho stavu vás odošle na potrebné vyšetrenia a k príslušným odborníkom (napr. pľúcny lekár, internista, chirurg).
2011-04-24
MUDr. Anton Dzian, PhD. Odpoveď od:
T3N2M0
(Orsika)
70r. otec má diagnózu" centrálny TU pulmonnum vpravo parahilozne T3N2M0 III.st.". Prosím vysvetlite mi o čo presne ide a akú by ste odporucili liečbu. Mám niečo pozreté na nete, tuším niečo velmi zlé. Otec je nefajčiar. Okrem toho mu pred 2mesiacmi zistili cukrovku. Ďakujem.
Orsika

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, z vaších informácií nevedno, či je k dispozícií výsledok histológie alebo cytológie, ktorý určuje, či ide o zhubný nádor pľúc, alebo nie, ale kedže ste uviedli tzv. TNM klasifikáciu nádoru (T3N2M0) predpokladám, že pôjde o zhubný nádor pľúc. To TNM sa používa k určeniu sťádia ochorenia a z TNM sa vychádza aj pri volbe postupu liečby. T - predstavuje charakteristiku nádoru jeho veľkosť určenú na základe CT. N hovorí o postihnutí lymfatických uzlín (tiež na základe CT, ale tiež iných diagnostických metód) a M o prítomnosti vzdialených nádorových ložísk - metastáz. Ale zdôrazňujem, že onkologickú liečbu možno začať až s výsledkom histológie. Predpokladnám, že bola odobratá vzorka z tumoru pri bronchoskopii alebo bude k dispozícií výsledok cytológie zo spúta - to určite pneumológ v rámci diagnostiky zrealizoval. Centrálny znamená, že nádor je lokalizovaný v oblasti pľúcnej stopky (pľúcneho hilu - parahilózne) a nie na periférii pľúc. Na základe TNM sa určí štádium, v tomto prípade ide o IIIA štádium - lokálne pokročilý nález. Základom liečby nádorov pľúc je chirurgická liečba (odstránenie nádoru spolu s časťou pľúc minimálne s jedným pľúcnym lalokom, alebo celým pľúcnym krídlom - teda jednou stranou pľúc, spolu s lymfatickými uzlinami), ale len okolo 10% pacientov podstúpi chirurgickú liečbu, pretože väčšina pacientov je diagnostikovaných v pokročilých a inoperabilných štádiách, prípadne ich celkový zdravotný stav neumožňuje túto liečbu. Teda väčšinou pacienti podstupujú onkologickú liečbu a to chemoterapiu samostatne, alebo kombináciu s rádioterapiou. IIIA štádium sa pokladá za hranične operabilné, nakoľko ide o lokálne pokročilý nález (ak podľa histológie pôjde o zhubný nádor pľúc), ale operabilitu musí na základe CT nálezu a celkového stavu pacienta posúdiť hrudníkový chirurg. Ak nález nebude vhodný na chirurgickú liečbu, bude pacient musie podstúpiť chemoterapiu, alebo kombináciu chemo a rádioteratie, ale to určí pneumoonkológ. Takže na základe vaších informácií bez výsledku histológie nádoru, môžem odpovedať vo všeobecnosti iba takto.
2011-04-24
MUDr. Anton Dzian, PhD. Odpoveď od:
Otazka
(JANO)
Dobry den, mojej mamke pred mesiacom diagnostikovali leukemiu(kostna dren),chcem sa vas spytat ,viete pocul som o nejakich hubach neviem ich presni nazov ale že vraj niektorim ludom to pomohlo a ja neviem či to mam zaobstarat aj mame
JANO

ODPOVEĎ  
V ponuke lekární je niekoľko prípravkov, Bio Bran je výrobok z japonskej medicínskej huhy Shiitake, ryžových otrúb, prípravok je registrovaný v SR úradom Verejného zdravotníctva, hradí si ho plne pacient. Čokoľvek by ste chcel dať mamičke či už na zvýšenie obranyschopnosti organizmu, alebo na lepšiu toleranciu CHT, vždy informujte ošetrujúceho lekára.
2011-04-23
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rakovina kosti
(Milan)
Dobrý deň, chcel by som poprosiť o pomoc a radu: Sestra mojej manželky úspešne prekonala pred viac ako 6-timi rokmi rakovinu prsníka. Pritom jej odstránili časť prsníka s ložiskom a následne absolvovala klasickú liečbu chemoterapiou a ožarovaním. Po tejto liečbe kontrolné vyšetrenie potvrdilo, že liečba bola úspešná. Potom pravidelne chodila na kontroly a výsledky boli stále dobré. Dokonca pred mesiacom bola na kontrolu a výsledky z krvných testov mala dobré. Pred asi polrokom ju začala bolieť pravá noha v stehennej kosti. Absolvovala všetky vyšetrenia počnúc neurológom, ortopedom, internistom a všetci tvrdili, že je to zápalového pôvodu. Až pred asi mesiacom začala mať suchý kašeľ a preto išla za pľúcnou lekárkou. Tá jej na rentgenovom snímku našla nejaký tieň a preto ju poslala na vyšetrenie do Vyšných Hágov. Tam jej urobili komplexné vyšetrenie aj s biopsiou a stanovili diagnózu: Adenokarcinóm pľúc-št.IV, početné osteoblastické MTS v celom skelete, rozsiahle osteoblastické ložisko v proximálnej časti pravého femuru. Po prepustení domov jej bola nasadená hneď chemoterapia /absolvovala prvú dávku/. Chceli by sme využiť všetky možnosti a spôsoby liečby aby sme jej pomohli. Preto sa obraciam na Vás s prosbou o informácie ako by sme mali postupovať pri jej liečbe. Vopred ďakujem. S pozdravom Ing Milan Marcin
Milan

ODPOVEĎ  
Predpokladám, že všetky krvné testy s negatívnym výsledkom sa týkali vyliečenej rakoviny prsníka, čo je pozitívne pre Vašu švagrinú i lekárov, ale žiaľ, nález v pľúcach s metastázami do kostí je negatívna správa, z ktorej vyplynula i liečba chemoteraupeutikami, ktorú určite indikovali lekári správne podľa histologického výsledku adenoca pľúc, bude absolvovať kontrolné vyšetrenia, ktorými zistia úspešnosť liečby a budú v nej pokračovať, alebo zmenia CHT. Je i podporná liečba na zvýšenie imunity, lepšie znášanie CHT - poraďte sa s jej onkológom, pretože on by mal byť informovaný o všetkom, ako sa cíti,ako znáša liečbu, čo berie i keď sa jedná len o podpornú liečbu. V onkologických čakárňach by ste mali nájsť brožúrky, ktoré vydala LPR, ak nie zašleme Vám ich po obdržaní adresy: Chemoterápia a Vy, Ako sa správne stravovať, Únava nepríjemný sprievodca onkologických chorôb. Želám všetko dobré.
2011-04-23
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Maligny melanom
(Lucia Kohutova)
Dobry den som trinaásť rokov po operácii maligneho melanomu....teraz som v nemocnici lebo mi metastázoval do srdca.Lekári hovoria ze to nejde operovat a nasadili mi chemoterapiu.Mám 27 rokov a velmi sa bojím ze mi ta chemoterapia nezaberie kedze tonieje vyoperovane. Prosím Vás mam šancu sa z toho dostať? Ďakujem za odpoveď s pozdravom Lucia
Lucia Kohutova

ODPOVEĎ  
Na Vašu otázku Vám dokáže možno odpovedať kožný lekár, prípadne chemoteraupeut, ktorým je známa lokalizácia nálezu i podávaná liečba, prajem Vám veľa duševnej sily s ňou sa oveľa ľahšie víťazí nad chorobami.
2011-04-22
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Zhubný nádor v dutine ústnej
(ivalip)
dobrý deň, ockovi /75ročný/diagnostikovali zhubný nádor v pokročilom štádiu v ústnej dutine, ktorý sa už nedá operovať. doporučili rádioterapiu. uvažujeme nad tým, že ho nebudeme trápiť rádioterapiami a radšej ho necháme dožiť v kruhu rodiny, nakoľko nemá žiadne bolesti. prosím o váš názor
ivalip

ODPOVEĎ  
V súčastnosti 75 rokov ešte nie je tak veľa aby sa otecko nedožil viac - radioterápia je za cieľom zmenšenia, prípadne zamedzeniu ďalšieho rastu nádoru, ktorý bez liečby by mohol viac komplikovať život oteckovi, prípadne i Vám. Na rádioterapiu sa dá i dochádzať, ak nie sú komplikácie, a tak otecko môže zostať v kruhu rodiny. Nezabudnite sa opýtať na podávanie stravy, hygienu dutiny ústnej- dá Vám ju lekár ráditeraupeut.
2011-04-22
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rada riesenie postup
(daniel toth)
otcovi diagnostikovali ca oropharyngis 1.sin.kl.št.3 informacii mame dost malo.vieme ze sa jedna o hrtan.ma to velmi bolestive.nevie poriadne pit ani jest.je to velmi citlive skoro na vsetko dokonca aj obycajnu vodu.ma problem aj s nutridrinkami ktore by mu mohli ciastocne nahradit stravu.je strasne chudy.prestava chodit kedze nevladze schudol na cca45kg.bojime sa ze sa celkom dehydruje.je po ozarovani a po druhej chemoterapii z osmych.co sa da robit aby aspon trochu jedol a pil aby trochu pribral a nezdehydroval?dakujem
daniel toth

ODPOVEĎ  
Viem, že sa ľahšie radí, ale každý z nás ak chce žiť, musí prijímať potravu, nutridrinky by mali dodať dostatok energie organizmu , skúste ho prehovoriť, aby pil pomenej, ale často, i keď len po hlte. Povedzte problém onkológovi, prípadne Vám poradí, alebo naordinuje vnútrožilovú výživu ak je to aktuálne. Musíte ho nenápadne no stále povzbudzovať a kontrolovať .
2011-04-22
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Hpv
(kristína)
dobry den chcela by som sa opytat ci sa mozem kupat v bazene na kupalisku s vurusom hpv? (LSIL)
kristína

ODPOVEĎ  
Až 80% žien sa počas svojho života infikuje HPV, ale viac ako 80% žien ich imunitný systém vírus zlikviduje bez toho, aby tieto ženy vedeli, že boli nejaký čas infikované HPV. Takže kľudne sa môžete kúpať v bazéne. V bazéne nedochádza k prenosu infekcie HPV medzi ľuďmi.
2011-04-21
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Rakovina hrubeho creva
(lucia)
chcem sa opitat ci sa daju vytiahnut vyvody.doktor mi povedal ze mama to bude mat do konca zivota a ona s tim nechce zit. nechcem uj trapit dakujem
lucia

ODPOVEĎ  
Choroba u mamičky si vyžiadala operačný zákrok, pri ktorom chirurgovia boli nútení urobiť vývod z čreva, aby sa dalo vyprázdňovať po požití potravy. Žiaľ, inú možnosť nemali, ale verte, že na svete ale i na Slovensku žije veľmi veľa ľudí s vývodom a ani okolie o tom netuší, s vývodom ľudia prežívajú dlhé roky,takže sa dá, hoci s problémami postupne zmenšujúcimi i dlhodobe žiť, len jej to musíte vysvetliť, prípadne choďte za lekárom, ktorý ju operoval, alebo onkológom, aby Vám nejasnosti vysvetlil, prípadne Vám poradil ILCO CLUB najbližší k Vášmu bydlisku a tam dostanete cenné praktické rady, prípadne pomoc. Verím, že sa Vám to obom podarí, nerobte nič, čo by Vás v budúcnosti zbytočne trápilo.
2011-04-21
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Neviem
(Juraj)
Ľavý semenník mám nižšie ako pravý.... no a nad tým ľavým semenníkom "niečo" mám. Veľa som čítal o rakovine semenníka ale dačítal som sa že ak má muž rakovinu semenníka tá hrčka má byť tvrdá a tá moja rozhodne nieje. Dokonca by som to nenazval ani ako hrčku mne to pripadá ako niaky "mechúrik". Čítal som aj že jednému chalanovi povedal urológ že je to len niake miesto naplnené vodou. Nemám bolesti ani nič, tak to píšem tu lebo nechcem to hnať až ku návšteve urológa aj keď sa tomu asi nevyhnem a budem to musieť povedať aj rodičom a pre pokoj mojho srdca zbehnuť aj za urológom... ale chcem vedieť aj váš názot. DIKY
Juraj

ODPOVEĎ  
Ľavý semenník je vždy uložený nižšie ako pravý. Píšete, že niečo máte nad ľavým semenníkom, čo by ste nazval ako mechúrik, ktorý bližšie neopisujete. Môže ísť o rozšírenie ciev, tzv. varicocele, alebo ak ide ojednu hrčku, tak to môže byť útvar vyrastajúci z ľavého nadsemenníka (spermatocele). Váš opis nie je presný. Navštívte urológa.
2011-04-21
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
hracka
(dixie)
dobry den, dnes som si nahmatala hrcku, pod pravym uchom. Co to moze znamenat ?
dixie

ODPOVEĎ  
Na Vašu otázku pre nedostatok údajov sa dá len opisne odpovedať, príčin môže byť viac napr. tukový,väzivový nádorček .... ak Vám do týždňa neustúpi, prípadne sa začne meniť veľkosť, bolesť atď, vyhľadajte ošetrujúceho lekára, ktorý Vás usmerní.
2011-04-20
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Hrčka na nose
(vierka)
Dobry deň, rada by som sa Vás spýtala na svoj problém. Asi pred mesiacom som si na nose nahmatala hrčku, ktorá je na chrupavčitej časti nosa, z profilovej strany ju je aj trošku vidieť. Mám pocit, že sa mi odvtedy trošku zväčšila, a už začínam ako keby aj pociťovať miernu bolesť, i keď neviem, či sa mi to len zdá, alebo je to ozajstná bolesť, pretože stále na to myslím. Tak by som, prosím, rada vedela, či to môže signalizovať niečo vážne, prípadne na koho by som sa mala obrátiť. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
vierka

ODPOVEĎ  
Nález nemusí znamenať nič vážne, ale pretože hrčku máte na nose a mení sa, vyhľadajte kožného lekára, ktorý Vám zistenú hrčku dovyšetruje a poradí Vám, ako ďalej postupovať.
2011-04-20
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Hypotenzna hypofyza
(ivana)
Dobry den .Dnes mi na ct zistili hypotenznu hypofizu vo velkosti 25x17x17 mm.možte mi vysvetlit čo to je a prečo to vzniklo?dakujem..
ivana

ODPOVEĎ  
Predpokladám, že na vyšetrenie Vás poslal endokrinológ, pretože ste mu udala príznaky, ktoré mne nie sú známe. Taktiež mi nie je známy správny a kompletný nález z CT vyšetrenia, takže z mojej strany by odpoveď bola mätúca. Preto sa obráťte na svojho endokrinológa a odpoveď Vám dá, ak bude mať výsledky skompletizované a bude môcť stanoviť diagnózu a z nej vyplývajúcu liečbu.
2011-04-20
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Cysty v prsníkoch
(Ľubomíra)
Dobrý deň prajem, mám 47 rokov, už siedmy rok pravidelne chodím do prsníkovej ambulancie,trápi ma cysta v pravom prsníku,ktorá sa mi opakovane napĺňa ,asi po pol roku opäť cítim tupú bolesť a už si ju aj nahmatám ,pri poslednej punkcii mala už nadrozmernú veľkosť/6x4cm/.Na tej istej cyste som mala už 5x punkciu. Chcem sa spýtať ,či je možná aj nejaká iná liečba,alebo len pozorovanie? Ďakujem za odpoveď a krásne veľkonočné sviatky.Ľubomíra
Ľubomíra

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, ak sa tá istá cysta stále napĺňa, mohla by prísť do úvahy chirurgické riešenie.
2011-04-20
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Zabezpecovacia liecba
(Anna)
Dobry den, vidim tu uz odpovede z 13. 4. ja som sa posielala svoj dotaz este okolo 10. 4. no zatial ste mi neodpovedali. Pytala som sa ci je dostacujuca zabezpecovacia liecba ozarovanim v mojom pripade. Dnes uz viem ze to bude ozarovanie z o spodu pahola- jazvy kde bola odobr. maternica/ neviem to popisat odborne/Ozarovat budu iba 3krat. Podla vas staci to? A co uzliny ktore mi najprv chceli vyberat a potom zvolili tu zabezp. liecbu. Nalez som vam presne napisal minule, ak treba preposlem este raz. Dakujem Anna
Anna

ODPOVEĎ  
Vážená pani Anna, nakoľko podľa Vášho popisu problému sa nepodarilo vyhľadať otázku, ktorú ste, ako hovoríte, zadávali 10.4., prosím, aby ste otázku zaslali ešte raz, v rámci našich možností Vám čo najskôr odpovie odborník Ligy proti rakovine. Za problém sa ospravedlňujeme, mohol nastať pri spúšťaní novej www-stránky. Ďakujeme za porozumenie.
2011-04-20
Mgr. Lucia Budáčová Odpoveď od:
R92
(RISO)
r92
RISO

ODPOVEĎ  
Dobrý deň. Aby sme mohli posunúť Vašu otázku odborníkovi a bolo možné odpovedať, je potrebné zadať ju čo najkonkrétnejšie. V takejto forme nie je možné otázky zodpovedať a zverejňovať. Ďakujeme za porozumenie.
2011-04-19
Mgr. Lucia Budáčová Odpoveď od:
Informácia
(Marta)
Dobrý deň, bola som na mamograf prsníkov a výsledok: Prsníky symetrické, žľaza denzná nehomogénna, typ I.-IV. podľa Tabára, typ 3 BIRADS, vľavo v HMQ asi 2cm od mamily prítomný ložiskový tieň 6-7 mm, vľavo v HMQ asi 6cm od mamily prítomný ďalší tieň do 11-12mm, bez mikrokalcifikátov, koža nezhrubnutá, retromamárne a retromamilárne štruktúry nenápadné. Druhý tieň je výraznejší
Marta

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, tento nález je veľmi nejasný, nutné je doriešenie ultrazvukom.
2011-04-19
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
1 << 114 < 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 > 136 >> 449
Facebook