foto
2% proti rakovine

Vaše 2% nám umožňujú pripravovať mnohé programy a projekty, ktoré pomáhajú onkologickým pacientom a ich rodinám.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Peniaze zo Dňa narcisov umožnili zakúpiť ...

20.11.2014

Na svete je štvrtá edícia Európskeho ...

23.10.2014

Tradičný Týždeň proti rakovine bol netradičný

21.10.2014

V stredu začína výstava "Sme úžasní"

20.10.2014

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-16:30
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (9089)

strana 125 z 455 (otázky 2481 - 2500)
Názov
(meno)
Text Dátum
Zaludok
(janka)
dobry den.Mam 28rokov pred 9rokmi mi vyoperovali zlcnik od tej doby mam problem s zaludkom nik nevie co to je, v zaludku mi bubla ako keby som mala zaby a to je bolestive az krce dostavam + mam s straviacou sustavou problem uz 9rokov som na diete a nemozem pribrat, vyska je 160cm - vaha 49kil a som stale bez energie. Nepocitujem hlad a ked zjem tak ako vtaca.Lieky som uzivala helicid, buscopan ganaton,pangrol 2000,aj B-komlex forte. dakujem janka
janka

ODPOVEĎ  
Odstránenie žlčníka neznamená, že je potrebné dodržiavať diétu, preto mi nie je jasné, prečo ste na diéte? Bolo by správne zobrať celú dokumentáciu a dať sa vyšetriť gastroenterológovi, ktorý zistí príčinu Vaších ťažkostí a odborne - cielene Vám poradí, ako odstrániť príčinu Vaších ťažkosti.
2011-05-27
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Poradit
(Majka)
Dobry den chcela by som sa spytat aka bude vaša mienka na moju prosbu som onkologicka pacientka s Dg C50.č operovana 2006 pred rokom som bola na gastro vyšetreni kvoli krvacani s konečnika a bolo zistene že mam vo vyške 75 cm maly zapalovy polyp vysledok s histologie Hyperplasticky polyp ide o to že predtym bolo povedane že s tym netreba nič robit a včera ak som bola na onko kontrole tak my pani doktorka povedala že prečo to neslo von teraz sa bojim aby sa to nezvrhlo na niečo zle prosim čo by ste mi poradili ešte problemy zo stolicou už nemam a ešte pri tom vysledku polypu som mala napisane ešte nodi hemoroid I-II dakujem pekne za odpoved dufam že som to napisala spravne že budete tomu rozumiet
Majka

ODPOVEĎ  
Ak ste bola u gastroeneterológa, ktorý Vás vyšetroval a dostal i odpoveď - výsledok z histológie - a nedoporučil vybratie polypu, pravdepodobne by som sa spoľahla na neho, určite doporučil kontrolné vyšetrenie- predpokladám, že Vás poučil o správnom stravovaní pri diagnostikovaní cievnych uzlíkov v konečníku - hemoroidov, z ktorých ste mohla krvácať. Hyperplázia neznamená onkologické ochorenie.
2011-05-27
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Otázka
(Tomáš)
Chcem sa spýtat ci je pravda to že bradavice by sa nemali vytahovať v lete ? aké problémy mozu s toho nastat.
Tomáš

ODPOVEĎ  
Nerozumiem Vašej otázke, čo myslíte pod bradavicou a čo pod vyťahovaním. Konkretizujte, ak budeme vedieť, odpovieme, prípadne konzultujte kožného lekára.
2011-05-26
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Ca pluc
(katka)
dobry den, otec je po operacii pluc pre ca pluc pred 1,5 rokom IA st, CHT ani RT nebral. t.c. na PET/CT 4 viabilne mediast. LU, SUV 4,36. ak by sme predpokladali, ze ide o recidivu, ktore je prosim stadium a ake zlozenie CHT a aka davka RT je doporucena. Kolkokrat by bola RT? mozte mi prosim povedat statisticku progn. 5 rocneho prezivania v tomto stadiu, ked pacient onkoliecbu berie a ked ju odmietne? dakujem.
katka

ODPOVEĎ  
Z popisovaných metastáz v lymfatických uzlinách nemožno stanoviť štádium, lebo nie je uvedené, kde sú tieto metastatické lymfatické uzliny presne lokalizované. Nakoľko nepoznám histologický typ nádoru, rozsah vykonanej operácie, ani výkonnostný stav pacienta nemôžem sa k vyjadriť k ostatným otázkam. S pozdravom, MUDr. Anton Dzian, PhD.
2011-05-26
MUDr. Anton Dzian, PhD. Odpoveď od:
Výsledky po konizácii
(zuza)
Dobrý deň, pred mesiacom som podstúpila konizáciu krčka maternice /HPV pozit., HG SIL a PAP IIIb/. Z histologických výsledkov mi lekár oznámil CIN III a častejšie kontroly u gynekologa. Aký bude další postup, len sa to sleduje alebo čo ma vlastne čaká? Je možné, že pri tomto výsledku sa to ešte nejako časom upraví? Ďakujem.
zuza

ODPOVEĎ  
Túto otázku musíte položiť lekárovi, ktorý Vám vykonal konizáciu, nakošľko ja nemám informácie o tom, koľko máte rokov, či okraje konusu boli rezané v zdravom tkanive, či výsledok kyretáže zvyšku kanála krčka maternice bol negatívny. Takže vidíte, že len lekár, ktorý Vám vykonal konizáciu má všetky informácie k tomu, aby Vám povedal, aký bude u Vás ďalší postup.
2011-05-26
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Materske znamienka
(ludmila)
dnes mi dosli vysledky z histologie no nerozumiem im prosi vas o radu Dakujem 2 krat pigmentovy /melanocytarny, nevocelularny) z toho 1 krat modry nevus a 2 krat seboroicka keratoza ( veruka/ koze DG MKCH-10 D22,3, L82, D22,7
ludmila

ODPOVEĎ  
Interpretácia výsledkov nie je taká jednoznačná, ako by ste chceli od nás,bolo by potrebé pre vás poznať zloženie kože, preto by som vás mohla mnou napísaným textom len viac zneistiť, lebo nejasnosti sa nedajú konkrétnymi otázkami i odpoveďami vysvetliť, preto bude najsprávnejšie isť za kožným lekárom, ktorý Vás usmerní a doporučí konkrétne opatrenia - napr.pobyt na slnku, mechanické dráždenie atď.
2011-05-25
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Ožiare rádiojódom
(peter)
Dobrý deň. Som v siedmom mesiaci tehotenstva a chcem sa spýtať, po koľkých dňoch sa môžem stretnúť s osobou, ktorá bola týždeň na ožiaroch rádiojódom v Martine. Ďakujem
peter

ODPOVEĎ  
Každý pacient, ktorý je prepustený z oddelenia Nukleárnej medicíny, by nemal byť nebezbečím pre okolie, ale jemu je vždy daná informácia koľko polčasov/dní/ sa nemá stýkať s deťmi, prípadne osobami ktorým by "teoreticky" mohol ublížiť, tiež sú mu dané ďalšie potrebné informácie, preto z Vašej strany nebude netaktné sa ho opýtať kedy je vítaná Vaša návšteva. Pacienti tohoto oddelania majú veľmi dobré prognostické predpoklady.
2011-05-25
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rakovina čreva
(Martin Svitek.)
Dobrý den.Dnes odcovi odstranili nador hrubeho čreva ale vraj ma metastazi na pečeni.Vraj je cela z mestastazovaná.Lekár náva šance ako také.Já som sám mal rakovinu ako 17 ročný a davali mi šancu maximalne 3 mesiace.dnes mám 31rokov a som zdravý ako buk.Viete mi len tak zhruba akeé su možnosti liečenia a aká šanca je na uzdravenie?Alebo sa jedná len o natahovanie dlžky života?Velmi pekne dakujem.(sme zúfali)
Martin Svitek.

ODPOVEĎ  
Na Vašu otázku Vám pravdepodobne najlepšie dokáže odpovedať ošetrujúci lekár otecka, ktorému je dostupná dokumentácia a výsledky odpovedí na liečbu. Je potrené si uvedomiť, že je veľa druhov onkologických chorôb s rôznym priebehom a liečiteľnosťou, ktoré sú ovplyvnené ďalšími faktormi. Štatistické údaje môžu vniesť falošnú nádej, ale ešte horšie zbytočné neopodstatnené stresy.
2011-05-25
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Hrcky v predlakti
(Martina )
Dobry den, pri laktovej kosti na pravej ruke mam dve hrcky, jedna je menej pohybliva, druhou sa da volne pohybovat pod kozou. Nebolia, nasla som si ich nahodne. Su to iba tukove hrcky alebo treba ist na vysetrenie? Vopred Vam dakujem
Martina

ODPOVEĎ  
Ak Vám hrčky nezmiznú, prípadne zistíte zmenu vo veľkosti, citlivosti... ale hlavne pre Vaše uspokojenie vyhľadajte ošetrujúceho lekára, prípadne chirurga.
2011-05-25
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
HPV
(Kristína)
Dobrý deň pán doktor, mám 25 rokov a od 2008 som mala opakovane onkocytologiu PAP II/IIIA / exocervix LSIL/, v decembri 2009 onkocytologická konzultácia, kde bola onkocytologia PAPII /NILM/ a kolposkopia bola negatívna. V septembri 2010 bol výsledok H-SIL CIN II a posledné vyšetrenie aktuálne vyšetrenie s výsledkom RLU/CO: 362, 98. Od detstva som liečená v imunologickej ambulancii a posledný rok užívam Isoprinosine. Lekári stále predpokladali zlepšenie, keďže som mladá, ale žiadne nenastalo. Momentálne odchádzam na 4 mesiace do USA pracovne, aj preto sa obávam, čí taká dlhá doba bez kontrolného vyšetrenia môže byť pre mňa riskantná. Ďalej by ma zaujímalo, či by za daného stavu bolo potrebné v mojom prípade vykonať operačný zákrok. Ďakujem veľmi pekne za Váš názor.
Kristína

ODPOVEĎ  
Ťažko sa odpovedá na konkrétny prípad, keď som Vás nevidel - nevyšetril. Neviem ako ste prišli k diagnóze CIN II, pretože to je histologická diagnóza a nepíšete, že by Vám vyštikli kúsok tkaniva na histologické vyšetrenie. Všeobecne však platí, že vývoj k invazívnemu karcinómu trvá viac ako 10 rokov, takže Vy kľudne môžete absolvovať pobyt v USA. Určitý stupeň predrakovinového stavu môže pretrvávať stacionárne i niekoľko rokov a potom vymiznúť, alebo prejsť do vyššieho stupňa. Ženy by nemali byť netrpezlivé a očakávať ústup predrakovinového stavu v priebehu niekoľkých mesiacov. Dôležité je, aby ste chodili na kontroly k lekárom, ktorí problematike karcinómu krčka maternice rozumejú.
2011-05-25
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Kde je detoxikacia organizmu a podpora imunity?
(katka)
dobry den, presla som 100 stran otazok a odpovedi..zaujima ma hlavne ucinok liecby Ca pluc. No nenasla som jeden prispevok, kde by liecba CHT ev.RT bola uspesna. vzdy bola skomolikovana, popripade sa mts zvacsili.Preto sa pytam na konkretne:Je liecba CHTev RT konkretne pri Ca pluc vobec indikovana?Viem, ze uspesnost sa lisi v jednotlivych stadiach. I+II stadium benefit 2% oproti pacientom, ktori terapiu nebrali. ako je to v inych stadiach? velmi malicko.... preco teda sa tato roborujuca liecba podava? sami "priznavate" priciny vzniku rakoviny ako multifaktorialneho ochorenia-zly zivotny styl, strava, psychicky stres....a .i.Ale nikto tu nenavrhuje detoxikaciu ani vysetrenie prip. podporu imunity. Rakovina-to je bud slaba imunita alebo privela toxinov. Tak super, pouzime chemoterapiu aby sa nam imunita este znizila a toxiny zvysili...to neodpoveda logike... Prosim odpovedzte mi konkretne pre Ca pluc/ velkobunkovy/IA. nie som onkopacient.
katka

ODPOVEĎ  
Karcinóm pľúc patrí medzi najagresívnejšie zhubné nádory, kde 5 ročné prežívanie vo svete sa pohybuje od 8 do 16%. Prežívanie záleží od mnohých faktorov (rozsah ochorenia - štádium, histologický typ, výkonnostný stav, operačná liečba). Nádej na dlhodobé prežitie má záchyt karcinómu vo veľmi včasnom štádiu IA. prípadne IB., ale len určitého histologického typu. RAT a CHT je konzervatívna liečba, ktorá u pokročilejších štádií môže skvalitniť a predĺžiť prežívanie pacienta (podľa údajov veľkých klinických štúdií). Dnes sa používa aj biologická liečba, ktorá môže predĺžiť a skvalitniť život pacienta, ale tiež len určitých biologických typov karcinómu pľúc. Etiopatogenéza karcinómu pľúc je multifaktoriálna a imunita je jedným z mnohých faktorov. Vznik karcinómu pľúc nie je záležitosťou akútnej toxicity, ale dlhodobej expozícií dýchacieho systému karcinogénom napr. v cigaretovom dyme. Veľkobunkový karcinóm pľúc patrí k nediferencovaným typom s nepriaznivou prognózou. S pozdravom, MUDr. Anton Dzian, PhD.
2011-05-24
MUDr. Anton Dzian, PhD. Odpoveď od:
Rakovina semeníkov
(Bartko Vlastimil)
Dobrý deň, chcel by som sa spítať, či mi vie niekto povedať od čoho vzniká Rakovina Semeníkov ?????? Od akých karcinogénov alebo ??????????? .............Ďakujem
Bartko Vlastimil

ODPOVEĎ  
Príčiny vzniku rakoviny semenníka nie sú známe. Za rizikové faktory sa pokladá podávanie ženských hormónov počas tehotenstva, ožarovanie roentgenovými lúčmi počas tretieho trimestra tehotenstva, zápal semenníka počas zápalu príušných žliaz, zmenšenie semenníka (tzv. atrofia) a zvýšená telesná teplota semenníka spôsovená nosením tesnej spodnej bielizne. Najznámejší rizikový faktor je nedokonalý zostup semenníka. Úraz semenníka nepatrí k rizikovým faktorom vzniku rakoviny semenníka.
2011-05-24
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
Dotaz - na liek
(Valéria Škripkova)
Dobrý deň , chcela by som sa opýtať užívam Femaru a aký liek je adekvatný k Femera / ďakujem vskripkova@gmail.com
Valéria Škripkova

ODPOVEĎ  
Každý liek, hormonálny alebo podporný prípravok by mal byť konzultovaný s ošetrujúcim lekárom, pretože je mu známa diagnóza, celkový stav pacienta a odpoveď bez náväznosti na dôležité údaje bude zavádzajúca s nevylúčením vplyvu vedľajších účinkov.
2011-05-24
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Opalovanie v remisii
(Gabriela)
Dobry den, chcela by som sa poradit, som v remisii 2 roky od liecby Hodgkinov lymfom, stadium III.A., chemoterapia, 22x radioterapia (ozarovana cast krk + mediastum), je mozne sa opalovat na prirodnom slnku?, samozrejme ochrana prislusnym UV faktorom a vyhybanie sa ziareniu medzi 11:00 - 15:00 hod. Dakujem za odpoved.
Gabriela

ODPOVEĎ  
Opaľovanie na priamom slnku neodporúčajú kožní lekári ani "úplne zdravým" ľuďom od najútlejšieho do konečného veku života . Jednoznačnú odpoveď vám nedám ani ja, snáď by vám ju dal kožný lekár v onkologických zariadeniach, ktorý má možnosť prístupu ku dokumentácií a samorejme i k vyšetreniu Vašej pokožky - hlavne lokalizáciám po RT. Opáliť sa dá i v polotieni a tiež pri pohybe.
2011-05-24
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rakovina prsnika
(Resetkova Marta)
som styri roky po operacii rakoviny prsnika, s vybratim uzlin po CHT a RT. mamografia a sonografia su bez znamok rezistencie. beriem aromasin a mam opuch ramena az podpazusia a bolest sa mi siri az do lopatky. Da sa niecim zabranit tejto bolesti,a co ju sposobuje???
Resetkova Marta

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, opuch ramena až podpažia môže byť ako príčina po operácii alebo ako recidíva ochorenia. Ak je to následok po operácii, tak je nutná rehabilitácia.
2011-05-24
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Opúch nôh po operácií hubého čreva
(Mária)
Dobrý deň, súvisí opuch nôh po 5 piatom dni operácie hrubého čreva so zákrokom (má vyšší tlak)? ďakujem za skorú odpoveď! :)
Mária

ODPOVEĎ  
S najväčšou pravdepodobnosťou nie, ak berie lieky, ktoré bral pred operáciou, ale pretože vznik opuchov môže zapríčiniť niekoĺko podnetov, ktoré mohli byť vyprovokované práve počas resp. po zákroku. Pacienta by mal vyšetriť lekár, ktorý ak zistí príčinu, poradí ako ďalej postupovať.
2011-05-23
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Hormonalna antikoncepcia a rakovina
(Miroslava)
Dobrý deň, mojej sestre vo veku 30 rokov bola zistená rakovina prsníka. Absolvovala operačne výrez z prsníka, následne chemoterapiu a radioterapiu. Toho času 1 1/2 od liečby -zdravá, absolvuje len kontroly. Na základe zistenia rakoviny u sestry mi gynekológ neodporučil hormonálnu antikoncepciu. Nakoľko mám diagnostikovaný syndróm polycystických ovárii (od 14 rokov)užívala som pravidelne Diane 35, neskôr JADINE dlhodobo ako liečbu. Som 2 roky po pôrode a z mesiaca na mesiac sa mi zhoršuje akné, ktoré mám od vysadenia antikoncepcie. Navštevujem dermatologickú poradňu, ústav lekárskej kozmetiky a nič mi nezaberá a podľa vyjadrení lekárov ani nič nebude. Moja otázka je , keď som 17 rokov brala antikoncepciu (teraz mám 35 rokov), či je to fakt nevyhnutné (z titulu ochorenie mojej sestry)vysadiť hormonálnu antikoncepciu, nakoľko u mňa vlastne vyrovnáva inak nerovnováhu hormónov v mojom tele. ďakujem pekne
Miroslava

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, hormonálna antikoncepcie nie je v tomto prípade kontraindikovaná.
2011-05-22
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Rakovina prsníka
(Daniela)
Dobrý deň,chcela by som sa opýtať nasledovné: Moja matka je onkologická pacientka.Pred dvoma týždňami jej odstránili pravý prsník a je HER2 (1+)negativne.Od 25.5.2011 (streda)absolvuje prvú chemoterapiu.Má nárok na liek Herceptin(Trastuzumab)?Ak áno,aký je postup + dávkovanie a cena.A ako sa môže k tomúto lieku dostať.A ak nie,poraĎte aká iná najúčinnejšia forma lieku existuje pre tento typ.Môže byť aj Ertumaxomab(Rexomun)?Mám o ňom veľmi málo informácií.Vopred Vám Ďakujem.Daniela
Daniela

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, podanie herceptinu a dávkovanie záleží od prognostických faktorov, hlavne veľkosti nádora, je to preto najideálnejšie konzultovať s lekárom, ktorý pozná presne stav Vašej matky, dávkovanie ani indikácia lieku sa nedá dať bez detailného poznania stavu pacientky.
2011-05-22
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
PALIÁCIA
(Mia Kopecka)
prosim Vas chcela by som vediet ako a kde vybavit palativnu liecbu mojho tatinka alebo podobne nieco, 62 r.diagnoza C32 3 stadium, tumor extremne rastie, je dialyzovany, v utorok ho prevezu z onkologie / konci neuspesne ozarovanie / do nemocnice v Petrzalke, ako vybavit nemocnicu je vo velkych bolestiach, som sama uz som podala aj vypoved v praci ale prebieha vypovedna lehota a neviem co urobit ked mi ho daju domov. Upozornili ma ze to bude ste horsi stav ze ten tumor praskne a bolesti budu este vatcie. Prosim poradte. Som beradna. Tak strasne by som mu chcela pomoct.
Mia Kopecka

ODPOVEĎ  
Nenapísali ste, na aké oddelenie Vášho otecka prevezú. V menovanej nemocnici je doliečovacie oddelenie, je možná hospitalizácia na danom oddelení. Zároveň v nemocnici sú sociálne sestry, na danom oddelení sa dozviete, na ktorú konkrétnu sociálnu sestru sa môžete obrátiť so žiadosťou o pomoc. V prípade záujmu o širšie poradenstvo doporučujem zavolať na linku pomoci LPR SR 02/52965148 vždy vo štvrtok od 9,00h do 13,00 h.
2011-05-22
Anna Baranová Odpoveď od:
Usg prsnikov
(miroslava)
Dobry den.mam problem,ktory ma dost trapy.Mám 29 rokov po prvy raz som bola na usg prsnikov.Ma, 14 mesačneho syna.Dva masiace pred vyšetrením som vysadila HAK.Výsledky zneli:Ložisko edenomatozy na lavom prsniku na mieste č.12 o rozmeroch 18mmx2mm aeste nejake čislo,nespominam si.Vyrazna mastopatia na rozhani atd.Neviem co to znamena,co to vlastne je.Kontrolu mam mat o rok.Bojim sa ,že sa to zvrhne na nico rakovinove,ak moze.Prosim o vysvetlenie zavažnosti toho nalezu.Velmi som ztoho nervozna,je to žlaza,cysta,co to vlastne je.dakujem
miroslava

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, podľa výsledku sa jedná o hormonálne zmeny, nie je to nič závažné, nutné sú kontroly.
2011-05-22
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
1 << 114 < 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 > 136 >> 455
Facebook