foto
2% proti rakovine

Vaše 2% nám umožňujú pripravovať mnohé programy a projekty, ktoré pomáhajú onkologickým pacientom a ich rodinám.
fotofotofotofotofoto
Kto sme zisti čo je LPR a ako funguje
Čo robíme Naše aktivity a projekty
Hľadám pomoc Informácie, rady a kontakty
Ako prispieť Dobrovoľník, sponzor
Spolupráca Partnerstvo a spolupráca
lpr Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC)...
Pokračovať »
Kellnerova vakcína - nový liek na ...

30.06.2014

Dobrovoľníci z projektu "Naše mesto" aj ...

18.06.2014

Nový zákon o verejných zbierkach je ...

28.05.2014

Zaujímavosti zo sveta zdravotníctva: Nový tomograf ...

21.05.2014

Linka pomoci _

02/52 96 51 48

Po 09:00-13:00 15:00-16:00
Ut 09:00-13:00 14:00-16:00
St 09:00-13:00 15:00-16:30
Št 09:00-13:00 14:00-16:00
Pi 09:00-13:00 14:00-16:00
So 09:15-12:15 14:00-16:00

Newsletter

Informujte ma o novinkách.
E-mail: 

Poradňa

Internetová poradňa vznikla ako reakcia na množstvo otázok prichádzajúcich od ľudí, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom vyrovnávajú s diagnózou onkologického ochorenia u seba, svojho blízkeho, príbuzného či priateľa.


Pre Vás, ktorí potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo Vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, sú tu lekári – špecialisti v rôznych oblastiach onkológie, psychológ, sociálna sestra – skúsení odborníci z Linky pomoci , ktorí Vám odpovedia na Vaše otázky v závislosti od ich obsahu a problematiky.

Zodpovedanie otázok môže trvať niekoľko dní, ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

 


Opýtajte sa našich odborníkov na problém ktorý Vás trápi

Meno  
Predmet   Váš problém
cap   Doteraz zodpovedané otázky (8898)

strana 125 z 445 (otázky 2481 - 2500)
Názov
(meno)
Text Dátum
Vysoká PSA
(maria)
Dobrý deň,manžel má 57 rokov a výsledok PSA 7,4. Urológ mu odporučil piť vrbovkový čaj,len ho pozoruje z tvrdením že nieje nutná iná liečba. Každé tri mesiace mu robí punkciu čo už manžel odmieta. Na vajíčku má cystu veľkú ako mandarínka a zákrok mu chce odporučiť až po doliečení prostaty ktorej výsledky sa stále nemenia . Je tento postup správny?
maria

ODPOVEĎ  
Zvýšené hladiny PSA (prostatického špecifického antigénu) nad 4 ng/ml spravidla spôsobujú choroby prostaty (zápal, nezhubné zväčšenie prostaty, tzv. benígna prostatická hyperplázia a karcinóm (rakovina) prostaty. Pri spomínanom zvýšení PSA je indikované urobiť ďalšie diagnostické postupy. Na potvrdenie najzávažnejšej diagnózy rakoviny prostaty je treba urobiť biopsiu prostaty (Vy ste tento postup nazvala ako punkciu. Je to jediný postup ako urobiť správnu diagnózu,ktorá je najpodstatnejšia z vyššie spomínaných troch chorôb.Doteraz sa Vášmu lekárovi nepodarilo nájsť rakovinové tkanivo a preto opakuje punkciu. Iným spôsobom sa nedá urobiť diagnóza rakoviny. Niektorí autori nerobia "punkciu" každé tri mesiace, ale zriedkavejšie. Iným spôsobom sa diagnóza nedá urobiť. Je to zavedený postup. "Cysta" v obsahu mieška:Cystických útvarov v miešku je viac a každý z nich sa rieši chirurgicky. Spravidla cystické útvary v miešku sú nezhubné (neohrozujú život pacienta). Samozrejme ich liečba sa môže indikovať aj bez definitívneho urobenia správnej diagnózy choroby prostaty, nemusí sa vyčkávať na výsledky opakovaných punkcií.
2011-04-05
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
Irigácia
(Lucia)
Dobrý deň, som kolostomik a chcela by som sa opýtať na správny postup irigácie, teda či vodu napúšťať viac krát alebo len raz, aká ma byť približne jej teplota a ako často ju robiť lebo ja to niekedy od pondelka pretiahnem až do štvrtka (piatka)bez stolice. ďakujem za odpoveď
Lucia

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, v zásade platí, že vyprázdňovanie stolice závisí od prijmu potravy a ideálom je jej denné vyprázdňovanie. Kedže nemám bližšie informácie, obráťte sa na svojho onkológa, ktorý Vám poradí konkrétne a tiež Vám môže doporučiť ILCO klub, ktorý je najbližší k Vášmu bydlisku.
2011-04-05
MUDr. Jaroslav Lúčan, PhD. Odpoveď od:
Nador na mocovom mechure a oblicke
(lila)
Dobry den, mojej starej mame diagnostikovali karcinom mocoveho mechura, minuly tyzden v stredu absolvovala TUR, o 2 tyzdne budu vysledky histologie. Pri vysetreniach objavili aj nador na pravej oblicke, ktora podla lekarov musi ist von. O 2 tyzdne ma kontrolu a az tam jej daju termin na vyoperovanie oblicky. Chcem sa opytat, preco ju nenechali v nemocnici a neoperovali oblicku, miesto toho ju v sobotu minuly tyzden pustili domov a o 2 tyzdne na kontrole jej maju dat termin??? Ved predsa ide o cas a nador sa moze rozrast do okolitych tkaniv. Dalsia vec - znamena to, ze nador na oblicke je metastaza nadoru mocoveho mechura alebo to mozu byt dva rozdielne nezavisle nadory? Okrem toho v prepustacej sprave bolo uvedene, ze ma mikroskopicke nalezy na plucach, ktore nevykazuju znamky MTS. Znamena to, ze sa jej tam zacinaju tvorit dalsie nezavisle nadory, ak to teda nie su metastazy? Tiez jej nasli hemangiom heparu, co je ako som sa docitala nezhubny nador pecene. Moze sposobit nejake komplikacie? Podotykam, ze stara mama ma 82 rokov. Starkej som zaobstarala BIOBRAN 1000. Myslite, ze ma vyznam uzivat ho pri tychto typoch nadorov? Ake mate skusenosti s dalsimi podpornymi preparatmi ako su napr. Inozitol, Podkovicnik a podobne. Viem, ze nevyliecia, ale mozu pozitivne ovplyvnit prezivanie, len neviem, ci aj pri tychto typoch. Vopred dakujem za odpoved.
lila

ODPOVEĎ  
Sliznica močových ciest od kalichov obličky až po močovú rúru je pokrytá rovnakou výstielkou a teda aj nádory, ktoré vychádzajú z močových ciest) kalichov, obličkovej panvičky, močovodu a močového mechúra majú rovnaké zloženie. Mnohokrát nádor močového mechúra sa súčasne vyskytuje s nádorom obličkovej panvičky, alebo s nádormi v inom orgáne močových ciest. Výnimku tvoria nádory obličky. V obličke sú dva druhy nádorov: spomínané nádory kalichov alebo obličkovej panvičky alebo druhý typ nádory, ktoré vychádzajú z funkčného tkaniva samotnej obličky, nie z tkaniva sliznice. Pri Vašom popise nerobíte rozdiel medzi týmito dvoma nádormi vyrastajúcimi z obličky.Ani jeden z týchto typov nádoru nie sú metastázy. Buď ide o nádor vyrastajúci zo sliznice, alebo nádor funkčného tkaniva obličky, v ktorom sa robí filtrácia moču. Nádor močového mechúra odstránili transuretrálnou resekciou (TUR). Odstránenie obličky aj transuretrálna resekcia nádoru v mechúri vyžadujú anestéziu a operáciu nemožno robiť v jednom sedení (naraz), najmä nie u 82ročnej pacientky. Nemusíte mať obavy o progresii nádoru za tak krátku dobu. Celková liečba sa používa iba v prítomnosti metastáz nádoru z funkčného tkaniva obličky, ale tie nie sú prítomné. O spomínaných preparátoch nemám žiadne osobné skúsenosti. Želám všetko dobré.
2011-04-04
Prof. MUDr. Michal Horňák, DrSc. Odpoveď od:
Prsníky
(Eva Ďurčovičová)
Bola som na vyšetrení MG a USG prsníkov. Chcela by som poznať aj Váš názor. Výsledky vyšetrenia ma znepokojujú, píše sa tam: Výrazne oneskorená involúcia mličnej zľazy. Obojstranne viac vľavo sledujem nespočetné množstvo MIK aj v zhlukoch. Kalcifikáty majú semimalígny až malígny charakter. Nemožno vylúčiť CA in-situ, doporučujem vákuovú mamotómiu. ... Moja gynekologička bola prekvapená, pretože od posledného vyšetrenia sa v podstate môj stav nezmenil-nezhoršil (výsledky z predošlých vyšetrení sú totiž podobné). Prečo to zrazu začínajú riešiť až teraz? A čo by pre mňa vlastne znamenal pozitívny nález?
Eva Ďurčovičová

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, podľa terajšieho popisu by mala byť vykonaná biopsia,odobratie tkaniva z prsníka, na histologické vyšetrenie. Dosť to vypadá na onkologické ochorenie.
2011-04-04
Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Odpoveď od:
Výsledky cytológie
(Tammy)
Dobrý deň, pred pár dňami som dostala výsledky z cytológie - Ekto - II., Endo - II.-III. - atypie žľazových buniek AGUS - nešpecif. Doteraz som cytológiu mala vždy v poriadku /chodím na ňu pravidelne/. Moja lekárka ma poslala na vyšetrenie na onkológiu, čo ma dosť vystrašilo, vraj ona to nevie posúdiť /??/, je to taký závažný nález? Môže byť takýto výsledok spôsobený aj zápalom? A aký je ďalší postup, vôbec totiž netuším, čo ma čaká - aké vyšetrenie príp. liečba? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Tammy

ODPOVEĎ  
Je správne, že Vás lekárka poslala na onkológiu. Atypické bunky v kanáliku krčka maternice je dôvod na podrobnejšie vyšetrenie. Nebuďte vystrašená, tým si nepomôžete. Možno ide o planý poplach. Máte vzdelanú gynekologičku.
2011-04-04
MUDr. Ladislav Masák, CSc. Odpoveď od:
Opuch
(Romana)
Dobrý deň, viem, že môj problém tu asi nepatrí ale už neviem na koho sa obrátiť bola som uz u všetkých možných lekárov aj na MR a nič mi nezistili. Niekedy už na mňa lekári pozerajú akoby som si vymýšlala. Nad pravým uchom mam niečo ako opuch a tiahne sa mi to až ku spánku je to také ako valček ale tvrdé. Niekedy ma to bolí niekedy nie. Prosím vás poraďte mi kde by som s tým mala isť. Veľmi pekne ďakujem
Romana

ODPOVEĎ  
Správne usudzujete, že Vám asi na Vašu otázku nebudeme vedieť dať odpoveď. Neviem, aký všetci lekári Vás vyšetrili, ak ste neboli u kožiara, pokúste sa poradiť s ním - či nejde o lipóm - nezhubný tukový nádorček.
2011-04-04
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Hrčka pod kožou nad perami
(Daniela)
Dobry den, nasla som si hrčku medzi hornou perou a nosom pod kožou veľkosti cca 4mmx4mm.Hrčka je niekedy citlivá na dotyk. Nie je viditeľná ani z vonkajšej strany, ani z vnútornej strany.Niekedy si ju ani nenahmatám, akoby na určité obdobie zmizla.Ďakujem
Daniela

ODPOVEĎ  
Podľa Vášho popisu ide pravdepodobne o granulóm - hnisanie okolo zubného koreňa. Dajte si stav vyšetriť zubným lekárom.
2011-04-04
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Hrcky v stehne
(tomas)
dobry den! mam 22 rokov a chcel by som sa opytat, ze ci je s, aby hrcky /asi 3/ v stehne mohli byt hrcky onkologickeho povodu. hrcky su umiestnene na prednej strena stehne, tak uprostred. hrcky su hmatalne, mozno ich chytit - "nadvihnut", teda, akoby boli pod kozou, teda niesu "pripojene" k svalu alebo pod.a jedna z tych hrciek neboli neustale, ale pri dotyku je citliva, nesposobuje ziadnu velku bolest, len citim, ze boli, ked sa jej dotknem. vopred dakujem za odpoved.
tomas

ODPOVEĎ  
Podľa Vášho popisu môže ísť o tukové nádorčeky - nemalígne- lipómy. Vhodné je ich dať vyšetriť lekárom, Váš popis k serióznemu vyjadreniu nie je dostatočnou informáciou.
2011-04-04
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Rakovina pecene
(Zuzana)
Dobry den,dedkovy v oktobry 2010 diagnostikovali Adenokarcinom pecene,ihned zacal chodit na chemoterapiu a v marci 2011 mu robili nove CT vysetrenie podla ktoreho sa povodny nador zvacsil a ma kopu novych na peceni,crevach,plucach a dokonca i na chrbtici,ja by som sa chcela spytat,nakolko mi lekar nic blizsie nepovedal, ako je to s rakovinou pecene a novym liekom Sorafenib,alebo treba zmenit celu liecbu. Za Vasu odpoved velmi pekne Dakujem. Zuzana,
Zuzana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň , žiaľ určite Vám nedám odpoveď, ktorá by Vás mohla uspokojiť, ale najkonkrétnejšie Vám odpovie ošetrujúci onkológ, ktorý pozná nielen rozsah onkologického ochorenia, ale i celkový zdravotný stav Vášho dedka a podľa toho zotrváva, alebo mení liečbu.
2011-04-04
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Prsniky
(Darina)
Dobry den,nasla som si hrcku v pravom prsniku podla sona je to R-LQsolitarne solidne lozisko typu FIA s rozmerom cca23x11mm zo zosilnenim dorz.echa,hypoechogennejsiej povahy,s ostrym ohranicenim.Chcem sa opytat ci to treba dat vonku a ked tak aky rez ma čaka?dakujem...
Darina

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, podľa výsledku sa jedná o nezhubný nález v prsníku. Pre jeho veľkosť môže sa vykonať chirurgický zákrok. Zákrok spočíva len vo vybratí hrčky.
2011-03-29
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Hrcka na chrbte
(Katka)
Dobry den.Nahmatala som si hrcku v dolnej casti chbtice na lavej strane hned pri kosti,je velka asi 2,5cm,neboli ma to,je vidno na pohlad.Bola som aj u obvodneho lekara a ten ma objednal na sono,na ktore musim dlhsie cakat.Chcem sa spytat co by to mohlo byt,lebo to cakanie ma trosku znervoznuje...Dakujem
Katka

ODPOVEĎ  
Najpravdepodobnejšie sa nejedná o nič vážne, pretože Vám dali dlhší termín na USG. Postupnými vyšetreniami zistia podstatu hrčky a doporučia Vám i primeranú cielenú liečbu.
2011-03-25
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Vysoke teploty
(Emilia)
Dobry den. V marci 2009 som bola operovana na karcinom matrnice, nasledne som podstupila liecbu radioterapiou. Od oktobra 2010 som mala 6x teploty okolo 40oC, sucasne sa mi urobi na lavej strane v podbrusi asi 10 cm cerveny flak, naposledy 20.3. dodnes. Brala som antibiotika, ale po 2 tyzdnoch sa to zopakovalo. Bola som na vysetreni plucnom, 2x RTG, infekcnom, koznom, krcnom. V decembri som bola hospitalizovana na internom odd. Vsetky vysledky som mala dobre, iba ASO som mala vysoke. Chcela by som sa opytat z coho mozem mat tieto vysoke teploty a flak. Nejadna sa o ruzu. V roku 2005 som mala boreliozu, ale teraz mam vysledky dobre. Dakujem.
Emilia

ODPOVEĎ  
Jednoznačnú odpoveď Vám neviem dať, pretože príčin môže byť niekoľko, napriek tomu že ste absolvovala odborné vyšetrenia a podľa Vašej informácie všetky boli s dobrými závermi, poproste Vášho ošetrujúceho lekára, aby Vám prezrel "fľak" v čase, kedy je viditeľný, prípadne keď nastupuje horúčka, prípadne ak je v blízkosti operačnej rany, či by Vás neposlal na kontrolné vyšetrenie operatérovi a s vysokým ASLO-m ste pravdepodobne objednaná k reumatológovi. Postupným vylučovaním pracovných diagnóz by sa mali dopracovať k príčine vzniku horúčok. Prajem Vám aby to bolo čo najkratšom čase.
2011-03-25
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Uzlinka, hrcka pri mocovej trubici
(Peter)
Dobry den. Mam 38 rokov. Pred cca 3 tyzdnami som objavil na spodnej strane penisu, pri mocovej tubici, priblizne v mieste, kde sa zacina miesok, dve male tvrdsie uzlinky, ci hrcky. Su pod kozou, akoby na povrchu svalu penisu. Nie su bolestive, nezvacsuju sa. Ziadne urologicke problemy nepozorujem. Ani bolesti v danej oblasti. Nechcem panikarit, preto by som radsej konzultoval tuto vec vo vasej poradni. Dakujem za odpoved. Peter
Peter

ODPOVEĎ  
Podľa Vášho opisu nie je možné urobiť ani približnú diagnózu a teda vyjadriť sa o prognóze malých hrčiek uložených na prechode penisu a mieška pod močovou rúrou. Uloženie hrčiek pod kožou nesvedčí o závažnosti ochorenia. Vyhľadajte urológa.
2011-03-25
Prof. MUDr. Michal Horňák DrSc. Odpoveď od:
Rakovina prostaty vek 47 rokov
(iveta.fal****a@centrum.sk)
Dobrý deň, môjmu manželovi v decembri 2009 diagnostikovali carcinom prostaty T2NxMo, histologia:adenocarcinoma, Gl 5, highrisk, PSA 23 ng/ml, st.p.hormonoterapii MAB, st.p. radikálnej hypofrakcionovanej 3DCRT rádioterapií na oblasť prostaty v cd 52,8,O Gy. Liečba toleríovaná cystitídou I.st. a proktitídou II. st. Liečba ukončená 4/2010. Kontrolné PSA po liečbe v 1-3 mesačných intervaloch: 0,73 - 1,0 - 1,1 - 1,5 - 2,0 - 2,2. Posledná hodnota je z 18.03.2011.Prosím Vás o Váš názor na ďalší postup liečby vzhľadom na vek 47 rokov ale aj rastúce hodnoty PSA. Ďakujem
iveta.fal****a@centrum.sk

ODPOVEĎ  
Charakteristike nádoru, ktorý opisujete, dobre nerozumiem. Gl 5, high risk. Gl 5 je skratka Gleasonovho skóre. Ide o súčet dvoch hodnôt, ktoré dávajú výsledok 5? Asi nie, lebo ďalej píšete "high risk", čiže vysoko rizikový, čo nesvedčí pre súčtové číslo 5. Rozhodne odpoveď na spomínanú liečbu je dobrá, pre čo svedčí posledné PSA 2,2 ng/ml. Postup sledovania pacienta spočíva v pravidelných 3 mesačných kontrolách. Pri súčasných hodnotách PSA nie je potrebná zmena liečby. Pri zvyšovaní hodnôt PSA bude potrebné pridať hormonálnu liečbu a pokračovať v 3 mesačnom sledovaní hodnôt PSA.
2011-03-24
Prof. MUDr. Michal Horňák DrSc. Odpoveď od:
Mastopatia?
(Mariana)
Bola som na sonografickom vyšetrení prsníka,pred týždňom.Začal ma páliť pravý prsník,hlavne okolo bradavky,postupuje to pod pazuchu a bolí ma aj pravá ruka.Mám 55 rokov,už som bola veľa krát na vyšetrení,ale takéto prejavy som nemala. Ďakujem
Mariana

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, nutné je lekárske vyšetrenie, ako i mamografia a sonografia, ak neboli dlhšiu dobu robené. Pravdepodobne sa jedná o hormonálne zmeny prsníkov.
2011-03-24
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Vplyv chemoterapie a ozarovania
(Jana)
Dobry den,chcela by som sa opytať,moja kamaratka chodi na chemoterapiu a ozarovanie organov, ci sa s nou mozem stretavat, ked som 8 tt.Ci to ma vplyv na moje dieta.Dakujem.
Jana

ODPOVEĎ  
V medziobdobí jednotlivých dávok by pre nikoho nemalo hroziť žiadne nebezpečie- podotýkam že ide o maximalizovanú odpoveď, pretože ak idete do obchodu, prípadne ste v dopravnom prostriedku, nemáte ani potuchy, vedľa koho sa nachádzate. Ale verte, lekári vždy upozornia pacienta, ako sa má správať, ak by bolo čo najmenšie podozrenie ublíženia v jeho okolí.
2011-03-24
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Prsníky
(Olga)
Dobrý deň, mám 50 rokov, stále menštruujem a posledné dva mesiace mám problémy s prsníkami. Pred mesiacom som mala viditeľný zápal s vonkajším začervenenaním p. doktor mi predpísal 1g Augmentin. Bolestivosť v prsníkoch mi zostala, pri sonografickom vyšetrení mi p. doktor zistil drobné cystičky a doporučil mi mamologické vyšetrenie. Nález z mamografu pred 1 rokom bol "v ľavej preaxile a axile LU o priemere do 10 mm". chcem sa Vás spýtať či nález a momentálny stav je veku primeraný a nemusím sa báť, že by tu mohlo začínať aj niečo vážnejšie. Vopred dakujem za odpoveď.
Olga

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, podľa minulého a terajšieho výsledku sa nejedná o zhubný nádor prsníka. Po preliečení zápalu antibiotikami by zápal kože prsníka odznieť.
2011-03-23
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Nutná biopsia?
(Alžbeta Andrášová)
Vážený pán doktor, po mamografii a násslednom USG prsníkov mi bol doručený tento nález: Žľazový parenchám obojstranne v involúcii dysplastickej štruktúry, vpravo bez patol. ložiskových zatienení, vľavo na rozdraní horných kvadrantov nepresne ohraničené ložisk. zatienenie 41x36mm s hviezdicovitými výbezkami, ktoré široko vybiehajú do okolia. Do rozhrania dolných dvadrantov sa premieta dnzná štruktúra nepravidelného tvaru 16x17mm, s nepresne ohranič. dorzál. kontúrami možná retrahovaná bradavka. Axilly nie sú dostatočne zachytené. USG: vpravo bez ložísk. Vľavo na rozhraní horných QQ v hĺbke 25mm nepresne ohraničené, hypoechogénne ložisko 26x20mm s masívnym akustickým tieňom, retroareolárne vľavo jednoznačné ložiskové zmeny nediferencujem. Retrahovaná bradavka bilat.Axilly bez LAP. Záver: Ložisko na rozhraní horných QQ vľavo charakteru malígneho TU. Prosím Vás o vyjadrenie sa k návrhu lekára na biopsiu. Mám 74 rokov a už pred 2-rokmi som si túto hrčku nahmatala, až teraz som išla na sono ale necítim sa zle ani som nezbadala žiadne zmeny na sebe. Bojím sa ísť na biopsiu je to v mojom prípade nutné?
Alžbeta Andrášová

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, biopsia z prsníka je potrebná. Podľa výsledku je nutné liečiť Vaše ochorenie.
2011-03-23
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
Prosba o radu
(Lucia)
Chcem Vás poprosiť o radu. Pod akým názvom môžem kúpiť na Slovensku japonský prípravok S1? Za odpoveď veľmi pekne ďakujem!
Lucia

ODPOVEĎ  
Žiaľ, neviem Vám poradiť , možno najkonkrétnejšiu odpoveď dostanete v najbližšej lekárni.
2011-03-23
MUDr. Štefánia Podaná Odpoveď od:
Prsník
(Dada)
Dobrý deň, prosím o vysvetlenie histol.nálezu: V sériových necielených rezoch vyšetrený dezmohyalinizovaný parenchým prsníka s disperznými ložiskami low-grade DCIS (kribriformný subtyp) v časti zachytených duktov. Čiastočne zachytený mikrokalcifikát. Resekčné okraje nemožno jednoznačne hodnotiť (vo vyšetr. rezoch hist. voľné).Mám podstúpiť simplexnú mastektómiu? A ešte by som chcela vedieť, či tento typ DCIS môže prerásť do invazívneho karcinómu?Ďakujem vopred za odpoveď.
Dada

ODPOVEĎ  
Dobrý deň, nález môže prejsť časom do zhubného nádoru. Mastektómia sa vykonáva podľa veľkosti nádoru.
2011-03-23
Doc. MUDr. Vladimír Bella PhD. Odpoveď od:
1 << 114 < 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 > 136 >> 445
Facebook